Rodent Beta - en to tr translation catalogue (113 entries)

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: List files only
tr: Sadece dosyaları listeler

en: Install
tr: Qur

en: Uninstall
tr: Ğayrı Qur

en: Show Information
tr: Malümat Köster

en: Find
tr: Tap

en: Contains the _text
tr: _Metinni ihtiva ete

en: Close
tr: Qapat

en: Any
tr: Er angisi

en: Regular
tr: Muntazam

en: Select Files...
tr: Dosyelerni Sayla...

en: Select folder to search in
tr: Arama yapılacak klasörü seçin

en: Searching...
tr: Qıdırıla...

en: Search results
tr: Qıdırma neticeleri

en: Mount Point
tr: Bağlama Noktası

en: address already in use
tr: adres endi qullanılışta

en: Properties
tr: Hasiyetler

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
tr[0]: %'u unsur

en: Cancel
tr: Vazgeç

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
tr: Malümat

en: Name:
tr: İsim:

en: Folder
tr: Klasör

en: File Type
tr: Dosye Türü

en: MIME Type
tr: MİME Türü

en: Open with %s
tr: %s ile Aç

en: None
tr: İç biri

en: Size
tr: Boyut

en: Status
tr: Durum

en: Date Accessed
tr: İrişim Tarihı

en: Permissions
tr: Ruhsetler

en: Apply changes
tr: Deñişikliklerni uyğula

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
tr: Saibi:

en: Execute
tr: İcra et

en: Group:
tr: Zümresi:

en: Others:
tr: Digerler:

en: %5d item | %5d items
tr[0]: %5d aded

en: Owner
tr: Saibi

en: unknown
tr: bilinmey

en: Preview
tr: Ög-baquv

en: Select a folder
tr: Bir cilbent sayla

en: Icons
tr: İşaretçikler

note: //////////////// General
en: General
tr: Umumiy

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
tr: İhtiyariyat

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
tr: Kopiyala

en: Symbolic Link
tr: Remziy İlişim

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
tr: Çetlet

en: Value
tr: Qıymet

en: Personal settings
tr: Şahsiy ayarlar

note: directory cache
en: Restart
tr: Kene başlat

en: Supply a username and password below.
tr: Aşağıda qullanıcı adı ve sır-sözni temin etiñiz.

en: Username:
tr: Qullanıcı adı:

en: Password:
tr: Sır-söz:

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
tr: Unsurlarnı _çift çertme ile faalleştir

en: Path to the desktop directory
tr: Masaüstü fihristine yolçıq

en: Background image
tr: Arqa-zemin sureti

en: Background color
tr: Arqa-zemin tüsü

en: Exclude other filesystems
tr: Diger dosye sistemleri harıç

en: %'d item selected | %'d items selected
tr[0]: %'d unsur saylandı

en: Confirm
tr: Teyit Et

en: No
tr: Yoq

en: Yes
tr: Ebet

en: Warning
tr: Tenbi

en: Overwrite
tr: Üstüne yaz

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: %s (copy)%s
tr: %s (kopya)%s

en: Duplicate each selected item
tr: Er saylanğan unsurnı egizle

en: link to %s
tr: %s bağlantısı

en: Create a symbolic link for each selected item
tr: Seçilen er dosya için sembolik bağlantı oluştur

en: Link to %s
tr: %s için ilişim

en: Group
tr: Zümre

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
tr[0]:  (%'d unsur ihtiva ete)

en: Home
tr: Ev

en: Preparing
tr: Azırlana

en: Reload
tr: Kene Yükle

en: Cut
tr: Kes

en: Execute:
tr: İfa:

en: Run in _Terminal
tr: _Terminalda Çaptır

en: Name
tr: İsim

en: Create a new empty file inside this folder
tr: Bu klasör içinde boş bir dosya oluştur

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: _Go
tr: _Git

en: Type
tr: Tür

en: By Name
tr: İsim Boyunca

en: By Size
tr: Ölçü Boyunca

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
tr: Gizli dosyelerni köster

en: Mount the volume associated with this folder
tr: Bu klasörle ilişkili sistemi bağla

en: Unmount the volume associated with this folder
tr: Bu klasör ile ilişkili sistemin bağını kaldır

en: New
tr: Yañı

en: Create new file in the given directory
tr: Berilgen cilbentte yañı dosye icat et

en: Create a new empty folder inside this folder
tr: Bu klasör içinde boş bir klasör oluştur

en: Paste
tr: Yapıştır

en: _About
tr: _Aqqında

en: Execute File?
tr: Dosye İcra Etilsinmi?

en: File Browser
tr: Dosye Kezicisi

en: Open Folder W_indow
tr: Cilbent _Penceresini Aç

en: Error while deleting.
tr: Silinirken hata oluştu.

en: Text Completion
tr: Metin Tamamlama

en: File
tr: Dosye

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Help
tr: Yardım

en: Clear
tr: Temizle

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yuqarı

en: Tests
tr: Sınamalar

note: _("Directory or file selection")
en: Input
tr: Kirdi

en: Output file
tr: Çıqtı dosyesi

en: NAME
tr: İSİM

en: No files found
tr: Tapılğan dosyeler yoq

en: Available options
tr: Faydalanışlı ihtiyariyat

en: Show version information
tr: Sürüm malümatını köster

en: Select Custom Icon
tr: Şahsiyleştirilgen İşaretçik Sayla

en: Please drag just one image to set a custom icon.
tr: Lütfen özel simge ayarlamak için sadece bir resmi taşıyın.
