Rodent Beta - en to cy translation catalogue (119 entries)

en: Desktop
cy: Penbwrdd

en: Open in New Window
cy: Agor mewn Ffenestr Newydd

en: Open in New Tab
cy: Agor mewn Tab Newydd

en: Create a new archive
cy: Creu archif newydd

en: Install
cy: Arsefydlu

en: Information about the program
cy: Gwybodaeth ynghylch y rhaglen hon

en: Show Information
cy: Dangos Gwybodaeth

en: Find
cy: Canfod

en: Path
cy: Llwybr

en: Contains the _text
cy: Yn cynnwys y _testun

en: Apply
cy: Gweithredu

en: Close
cy: Cau

en: Any
cy: Unrhyw Un

en: Symbolic link
cy: Cyswllt symbolaidd

en: Socket
cy: Soced

en: Searching...
cy: Yn chwilio...

en: Search results
cy: Canlyniadau'r chwilio

en: address already in use
cy: mae'r cyfeiriad mewn defnydd eisoes

en: Properties
cy: Priodweddau

note: ok and cancel buttons
en: Ok
cy: Iawn

en: Cancel
cy: Diddymu

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
cy: Gwybodaeth

en: Name:
cy: Enw:

en: Folder
cy: Plygell

en: File Type
cy: Math Ffeil

en: MIME Type
cy: Math MIME

en: Open with %s
cy: Agor gyda %s

en: None
cy: Dim

en: Size
cy: Maint

en: Status
cy: Statws

en: Date Accessed
cy: Dyddiad Cyrchwyd

en: Permissions
cy: Caniatadau

en: Apply changes
cy: Cymhwyso'r newidiadau

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
cy: Perchennog:

en: Read
cy: Darllen

en: Write
cy: Ysgrifennu

en: Execute
cy: Gweithredu

en: Set UID
cy: Gosod UID

en: Group:
cy: Grŵp:

en: Set GID
cy: Gosod GID

en: Others:
cy: Eraill:

en: Sticky
cy: Gludiog

en: Path:
cy: Llwybr:

en: Owner
cy: Perchennog

en: unknown
cy: anhysbys

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Select a folder
cy: Dewiswch blygell

en: Icons
cy: Eiconau

note: //////////////// General
en: General
cy: Cyffredinol

en: General Options
cy: Dewisiadau Cyffredinol

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
cy: Dewisiadau

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
cy: Copi

en: Move
cy: Symud

en: Symbolic Link
cy: Cyswllt Symbolaidd

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
cy: Gwaredu

en: Value
cy: Gwerth

en: bytes
cy: beitiau

en: Password:
cy: Cyfrinair:

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
cy: Gweithredu eitemau gyda chlic _dwbl

en: Background image
cy: Delwedd cefndir

en: Background color
cy: Lliw'r cefndir

en: Output
cy: Allbwn

en: No
cy: Nage

en: Yes
cy: Ie

en: Warning
cy: Rhybudd

en: Overwrite
cy: Trosysgrifo

en: Rename
cy: Ailenwi

en: %s (copy)%s
cy: %s (copi)%s

en: Duplicate each selected item
cy: Dyblygu pob eitem ddewisedig

en: link to %s
cy: cyswllt i %s

en: Create a symbolic link for each selected item
cy: Creu cyswllt symbolaidd ar gyfer pob eitem ddewisedig

en: Installed Plugins
cy: Ategion a Osodir

en: Group
cy: Grŵp

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
cy: Dewisiad

en: Home
cy: Adre

en: Preparing
cy: Wrthi'n paratoi

en: Reload
cy: Ail-lwytho

en: Go To
cy: Ewch I

en: Cut
cy: Torri

en: Run in _Terminal
cy: Gweithredu mewn _Terfynell

en: Create New Folder
cy: Creu Plygell Newydd

en: Name
cy: Enw

en: Create a new empty file inside this folder
cy: Creu dogfen wag newydd o fewn y blygell hon

en: Select _All
cy: Dethol _Popeth

en: Go Up
cy: Ewch i Fyny

en: _Go
cy: _Mynd

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Type
cy: Math

en: By Name
cy: Yn Ôl Enw

en: By Size
cy: Yn Ôl Maint

en: By Date
cy: Gan Ddyddiad

en: Execute Shell Command
cy: Gweithredu Gorchymyn Plisgyn

en: New
cy: Newydd

en: Create new file in the given directory
cy: Creu ffeil yn y cyfeiriadur a benodwyd

en: Create a new empty folder inside this folder
cy: Creu plygell wag newydd o fewn y blygell hon

en: Paste
cy: Gludo

en: Unselect
cy: Dad-ddewis

en: _About
cy: _Ynghylch

en: Execute File?
cy: Gweithredu Ffeil?

en: File Browser
cy: Porwr Ffeil

en: All
cy: Cwbl

en: Error while deleting.
cy: Gwall wrth ddileu.

en: Clear History
cy: Clirio Hanes

en: File
cy: Ffeil

en: Left
cy: Chwith

en: Right
cy: De

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Help
cy: Cymorth

en: Down
cy: Lawr

en: Up
cy: Fyny

en: Number view:
cy: Golwg rhifol:

note: _("Directory or file selection")
en: Input
cy: Mewnbwn

en: Output file
cy: Ffeil allbwn

en: NAME
cy: ENW

en: No files found
cy: Ni chanfuwyd unrhyw ffeiliau

en: Available options
cy: Dewisiadau ar gael

en: Show version information
cy: Dangos gwybodaeth fersiwn

en: Select Custom Icon
cy: Dewis Eicon Addasedig

en: Please drag just one image to set a custom icon.
cy: Llusgwch dim ond un ddelwedd i osod eicon addasedig.
