Rodent Beta - en to el translation catalogue (240 entries)

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: List files only
el: Μόνο λίστα αρχείων

en: Extract All Files
el: Εξαγωγή όλων των αρχείων

en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Open in New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

en: Create a compressed archive with the selected objects
el: Δημιουργία ενός συμπιεσμένου αρχείου με τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Create a new archive
el: Δημιουργία νέου συμπιεσμένου αρχείου

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Information about the program
el: Πληροφορίες για το πρόγραμμα

en: Find
el: Εύρεση

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Recursive
el: Αναδρομικά

en: Find hidden files and directories
el: Αναζήτηση κρυφών αρχείων και καταλόγων

en: File type :
el: Τύπος αρχείου :

en: Result limit
el: Όριο αποτελεσμάτων

en: Contains the _text
el: Περιέχει το _κείμενο

en: match :
el: ταίριασμα :

en: anywhere
el: οπουδήποτε

en: whole words
el: ολόκληρες λέξεις

en: whole lines
el: ολόκληρες γραμμές

en: no match
el: χωρίς ταίριασμα

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Any
el: Οποιοσδήποτε

en: Regular
el: Κανονικό

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Symbolic link
el: Συμβολικός σύνδεσμος

en: Socket
el: Υποδοχή

en: Block device
el: Συσκευή μπλοκ

en: Character device
el: Συσκευή χαρακτήρα

en: Maximum:
el: Μέγιστο:

en: Search Complete
el: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε

en: Select Files...
el: Επιλογή αρχείων...

en: Select folder to search in
el: Επιλογή φακέλου για αναζήτηση

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Mount Point
el: Σημείο προσάρτησης

en: Mount point:
el: Σημείο προσάρτησης:

en: Partition
el: Κατάτμηση

en: Partition type:
el: Τύπος κατάτμησης:

en: Failed to execute the mount command
el: Αδυναμία εκτέλεσης της εντολής mount

en: address already in use
el: η διεύθυνση ήδη χρησιμοποιείται

en: Properties
el: Ιδιότητες

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
el[0]: %'u αντικείμενο
el[1]: %'u αντικείμενα

note: ok and cancel buttons
en: Ok
el: ΟΚ

en: Cancel
el: Άκυρο

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
el: Πληροφορίες

en: Name:
el: Όνομα:

en: Folder
el: Φάκελος

en: File Type
el: Τύπος αρχείου

en: MIME Type
el: Τύπος MIME

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Open with %s
el: Άνοιγμα με %s

en: None
el: Κανένα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Status
el: Κατάσταση

en: Last Modification
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Date Accessed
el: Ημερομηνία προσπέλασης

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
el: Ιδιοκτήτης:

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Write
el: Εγγραφή

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Set UID
el: Ορισμό; UID

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Others:
el: Άλλοι:

en: Sticky
el: Επικολλημένο

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: %5d item | %5d items
el[0]: %5d αντικείμενο
el[1]: %5d αντικείμενα

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: unknown
el: άγνωστο

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Icons
el: Εικονίδια

note: //////////////// General
en: General
el: Γενικά

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
el: Επιλογές

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Symbolic Link
el: Συμβολικός δεσμός

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
el: Διαγραφή

note: /////////////////////////
en: Advanced options
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Edit the list of environment variables and associated values
el: Επεξεργασία λίστας των μεταβλητών περιβάλλοντος και των σχετιζόμενων τιμών

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Value
el: Τιμή

en: Personal settings
el: Προσωπικές ρυθμίσεις

note: directory cache
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: bytes
el: byte

en: The location is empty.
el: Η τοποθεσία είναι κενή.

en: Supply a username and password below.
el: Εισάγετε παρακάτω ένα όνομα χρήστη και κωδικό.

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Path to the desktop directory
el: Διαδρομή του καταλόγου επιφάνειας εργασίας

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background transparency:
el: Διαφάνεια φόντου:

en: Exclude other filesystems
el: Να μη συμπεριλαμβάνει άλλα συστήματα αρχείων.

en: Output
el: Έξοδος

en: %'d item selected | %'d items selected
el[0]: Επιλέχθηκε %'d αντικείμενο
el[1]: Επιλέχθηκαν %'d αντικείμενα

en: Terminate (TERM)
el: Τερματισμός (TERM)

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: Kill (KILL)
el: Σκότωμα (KILL)

en: Kill
el: Σκότωμα

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Rename
el: Μετονομασία

en: %s (copy)%s
el: %s (αντίγραφο) %s

en: Duplicate each selected item
el: Δημιουργία διπλοτύπου κάθε επιλεγμένου αντικειμένου

en: link to %s
el: σύνδεσμος στο %s

en: Create a symbolic link for each selected item
el: Δημιουργία συμβολικού συνδέσμου για κάθε επιλεγμένο αντικείμενο

en: Link to %s
el: Σύνδεσμος προς το %s

en: Installed Plugins
el: Εγκατεστημένα πρόσθετα

en: Group
el: Ομάδα

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
el[0]:  (περιέχει %'d αντικείμενο)
el[1]:  (περιέχει %'d αντικείμενα)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
el: Επιλογή

en: Reading directory:
el: Ανάγνωση καταλόγου:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
el: Φόρτωση φακέλου...

en: Home
el: Αρχή

en: Preparing
el: Προετοιμασία...

en: Reload
el: Επανάληψη

en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

en: Go To
el: Μετάβαση στο

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Execute:
el: Εκτέλεση:

en: Run in _Terminal
el: Εκτέλεση από _τερματικό

en: Create New Folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου

en: Name
el: Όνομα

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select Items Matching...
el: Επιλογή αντικειμένων που ταιριάζουν...

en: Go Up
el: Μετάβαση πάνω

en: _Go
el: _Μετάβαση

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Type
el: Τύπος

en: By Name
el: Κατά όνομα

en: By Size
el: Κατά μέγεθος

en: By Date
el: Κατά ημερομηνία

en: By Owner
el: Κατά ιδιοκτήτη

en: By Group
el: Κατά ομάδα

en: By Permissions
el: Κατά άδειες

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Show preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης

en: Execute Shell Command
el: Εκτέλεση εντολής κελύφους

en: Mount the volume associated with this folder
el: Προσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

en: Unmount the volume associated with this folder
el: Αποπροσάρτηση του τόμου που αντιστοιχεί σε αυτόν το φάκελο

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
el: Δημιουργία συμβολικού συνδέσμου

en: New
el: Νέο

en: Create new file in the given directory
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείο στον καθορισμένο κατάλογο

en: Create a new empty folder inside this folder
el: Δημιουργία νέου κενού φακέλου μέσα σε αυτόν το φάκελο

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select
el: Επιλογή

en: Unselect
el: Αποεπιλογή

en: _About
el: _Περί

en: Execute File?
el: Εκτέλεση αρχείου;

en: Open Folder W_indow
el: Άνοιγμα _παραθύρου φακέλου

en: All
el: Όλα

en: Error while deleting.
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή.

en: Text Completion
el: Συμπλήρωση κειμένου

en: Clear History
el: Καθαρισμός ιστορικού

en: Compare files line by line.
el: Σύγκριση αρχείων γραμμή προς γραμμή.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ1 ΑΡΧΕΙΟ2

en: --help  Output this help.
el: --help  Έξοδος αυτής εδώ της βοήθειας.

en: File
el: Αρχείο

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Exit
el: Έξοδος

en: Diff Settings
el: Ρυθμίσεις του Diff

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
el: -i  --ignore-case  Αγνοεί τις διαφορές λόγω πεζών-κεφαλαίων στα περιεχόμενα αρχείων.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
el: -E  --ignore-tab-expansion  Αγνοεί αλλαγές οφειλόμενες στη στηλοθέτηση.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
el: -b  --ignore-space-change  Αγνοεί αλλαγές οφειλόμενες στα λευκά διαστήματα.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
el: -w  --ignore-all-space  Αγνοεί όλα τα λευκά διαστήματα.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
el: -B  --ignore-blank-lines  Αγνοεί αλλαγές οφειλόμενες στις λευκές γραμμές.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
el: -d  --minimal  Αν είναι δυνατόν εμφάνιση του μικρότερου συνόλου διαφορών.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
el: --speed-large-files  Υποθέτει μεγάλα αρχεία και πολλές σκόρπιες μικροαλλαγές.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
el: --strip-trailing-cr  Απαλειφή του χαρακτήρα επιστροφής στην είσοδο.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
el: -t  --expand-tabs  Μετατροπή στηλοθετών σε διαστήματα στην έξοδο.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
el: -T  --initial-tab  Στοίχιση των στηλοθετών με την επιπρόσθεση ενός στην αρχή.

en: Actions
el: Ενέργειες

en: View differences
el: Προβολή διαφορών

en: Help
el: Βοήθεια

en: About
el: Περί

en: Compare...
el: Σύγκριση...

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Down
el: Κάτω

en: Up
el: Πάνω

en: Next file
el: Επόμενο αρχείο

en: Previous file
el: Προηγούμενο αρχείο

en: Select highlight text color
el: Επιλογή χρώματος επισημασμένου κειμένου

en: Select highlight background color
el: Επιλογή χρώματος παρασκηνίου επισήμανσης

en: Tests
el: Έλεγχοι

en: Number view:
el: Προβολή αριθμών:

en: There is no next difference
el: Δεν υπάρχει επόμενη διαφορά

en: Running
el: Εκτελείται

en: There is no previous difference
el: Δεν υπάρχει προηγούμενη διαφορά

note: _("Directory or file selection")
en: Input
el: Είσοδος

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
el: -N  --new-file  Θεωρεί τα απόντα αρχεία ως κενά.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
el: --unidirectional-new-file  Θεωρεί τα απόντα πρώτα αρχεία ως κενά.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
el: -r  --recursive  Αναδρομική σύγκριση όσων υποκαταλόγων βρεθούν.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
el: -a  --text  Θεωρεί όλα τα αρχεία ως κείμενου.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
el: --ignore-file-name-case  Αγνοεί τις διαφορές λόγω πεζών-κεφαλαίων
                                          κατά τη σύγκριση ονομάτων αρχείων.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
el: -s  --report-identical-files  Ειδοποιεί όταν δύο αρχεία είναι ίδια.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
el: -x PAT  --exclude=PAT  Εξαίρεση αρχείων με όνομα που ταιριάζει με PAT.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
el: -X ΑΡΧΕΙΟ  --exclude-from=ΑΡΧΕΙΟ    Εξαίρεση αρχείων με όνομα που ταιράζει
                                      με τα ονόματα που βρίσκονται στο ΑΡΧΕΙΟ.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
el: -S ΑΡΧΕΙΟ  --starting-file=ΑΡΧΕΙΟ  Εκκίνηση σύγκρισης καταλόγων από το ΑΡΧΕΙΟ.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
el: --from-file=ΑΡΧΕΙΟ1
                                    Σύγκριση ΑΡΧΕΙΟ1 με όλους τους τελεστέους.
                                            ΑΡΧΕΙΟ1 μπορεί να είναι κατάλογος.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
el: --to-file=ΑΡΧΕΙΟ2
                                    Σύγκριση όλων των τελεστέων στο ΑΡΧΕΙΟ2.
                                            ΑΡΧΕΙΟ2 μπορεί να είναι κατάλογος.

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
el: --normal  Δημιουργία ενός `diff' σε κανονική μορφή.

en: Lines:
el: Γραμμές:

en: Show in Context
el: Εμφάνιση στο σχετικό περιεχόμενο

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
el: -e  --ed  Δημιουργία προγράμματος εντολών για τον `ed'.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
el: -n  --rcs  Δημιουργία αρχείου `diff' σε μορφή RCS.

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
el: -D ΟΝΟΜΑ  --ifdef=ΟΝΟΜΑ  Έξοδος συγχωνευμένου αρχείου με τις διαφορές `#ifdef NAME'.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
el: -q  --brief  Έξοδος μόνο όταν τα αρχεία διαφέρουν.

en: Side-by-side merge of file differences.
el: Συγχώνευση δίπλα-δίπλα των διαφορών του αρχείου.

en: standard output
el: κανονική έξοδος

en: Output to File...
el: Έξοδος σε αρχείο...

en: ****Empty file****
el: ****κενό αρχείο****

en: No files found
el: Δε βρέθηκαν αρχεία

en: Number of subdirectories:
el: Αριθμός υποκαταλόγων:

en: Binary comparison
el: Δυαδική σύγκριση

en: couldn't allocate color
el: Δεν ήταν δυνατή η εκχώρηση του χρώματος

en: Find-grep command tool.
el: Εργαλείο εντολών για το find και το grep.

en: Available options
el: Διαθέσιμες επιλογές:

en: Verbose output debugging mode.
el: Αναλυτική έξοδος λειτουργίας αποσφαλμάτωσης

en: Show version information
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: *** Grep options:
el: *** Επιλογές για το grep:

en: = Select only those matches that  exactly  match  the whole line.
el: = Επιλογή μόνο όσων ταιριάζουν ακριβώς ολόκληρη τη γραμμή.

en: Loading data
el: Φόρτωση δεδομένων

en: Select Custom Icon
el: Επιλογή προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Please drag just one image to set a custom icon.
el: Παρακαλώ, σύρετε μόνο μια εικόνα για να την ορίσετε ως προσαρμοσμένο εικονίδιο.
