Rodent Beta - en to eu translation catalogue (236 entries)

en: Desktop
eu: Mahaigaina

en: List files only
eu: Zerrendatu fitxategiak soilik

en: Extract All Files
eu: Fitxategi guztiak erauzi

en: Open in New Window
eu: Ireki leiho berrian

en: Open in New Tab
eu: Ireki fitxa berrian

en: Create a compressed archive with the selected objects
eu: Sortu konprimitutako artxiboa hautatutako objektuekin

en: Create a new archive
eu: Sortu artxibo berri bat

en: Install
eu: Instalatu

en: Uninstall
eu: Desinstalatu

en: Information about the program
eu: Programari buruzko informazioa

en: Show Information
eu: Erakutsi informazioa

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
    [] Match any character within the [] 
    ^  Match at beginning of string
    $  Match at end of string
eu: Oinarrizko arauak:
    
    * Zero edo edozein karaktere ordezkatzen du.
    ? Karaktere bat edo gehiago ordezkatzen ditu

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
eu: Espresio erregularrentzat erreserbaturiko karaktereak hauek dira
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    Espresio erregularretan oinarrizko metakaraktere hauek
    ?, +, {, |, (, and ) beraien esanahia galtzen dute.
    
    Karaktere honek . edozein karaktere balio du.
    Karaktere honek ^ lerro hasiera esan nahi du.
    Karaktere honek $ lerro amaiera esan nahi du.
    
    Kortxete arteko karaktereak [ ] bakarra(k) d(ir)en         karakterea(k)  adierazten d(it)u
    [^] arteko karkatereak zerrendan ez dagoen
    karakterre bakarra asierazte dute
    [ - ] arteko karaktereak karakter tarteak
    [0-9] edo [a-z] adibidez. 
    
    Esperios erregular bat dauden errepikapen operadore multzotik edozein jarraian izan dezake:?      Aurreko elemenua aukerakoa da eta gehienez
          behin agertuko da.
    *      Aurreko elementua beharrezkoa da, 0 izan daiteke
          eta behin baino gehiago ager daiteke
    +      Aurreko elementua behien edo gehiagotan
          agertuko da
    {n}	Aurreko elementua espreski n aldiz agertu behar da
    {n,}	Aurreko elementua n aldiz edo gehiagota agertu behar da.
    {n,m}	Aurreko elementu gutxienez n aldiz agertuko da baina 
            ez m aldiz baino gehiagotan
    
    Erreserbaturiko karaktere bat aurkitzeko jarri \ aurretik. 
    
    Bi espresio erregular "or" operadore logikoa erabiliaz
            batu daitezke.
    Bi espresi erregular bat bestearen atzean jar daitezke.
    
    Argibide gehiago komando lerroa "man grep"
            ipiniaz aurki daitezke

en: Find
eu: Bilatu

en: Path
eu: Bide-izena

en: Filter:
eu: Iragazkia:

en: Recursive
eu: Errekustsiboa

en: Stay on single filesystem
eu: Permanecer en sistema de archivos

en: File type :
eu: Fitxategi mota :

en: Result limit
eu: Emaitza muga

en: Contains the _text
eu: _Testu hau du

en: Case sensitive search
eu: Maiuskulak kontuan hartu

en: Extended regexp
eu: estendituriko espresio eregularra

en: Do not look into binary files
eu: Ez bilatu fitxategi binariarretan

en: match :
eu: parekatu :

en: anywhere
eu: edonon

en: whole words
eu: hitz osoak

en: whole lines
eu: lerro osoak

en: no match
eu: ez da aurkitu

en: Close
eu: Itxi

en: Any
eu: Edozein

en: Regular
eu: Erregularra

en: Directory
eu: Direktorioa

en: Symbolic link
eu: Esteka sinbolikoa

en: Socket
eu: Socketa

en: Block device
eu: Bloke gailua

en: Character device
eu: Karaktere gailua

en: Select Files...
eu: Hautatu fitxategiak...

en: Select folder to search in
eu: Hautatu karpeta bertan bilatzeko

en: Searching...
eu: Bilatzen...

en: Search results
eu: Bilaketaren emaitzak

en: Mount Point
eu: Muntatze-puntua

en: Mount point:
eu: Muntatze-puntua:

en: Failed to execute the mount command
eu: Huts egin du muntatzeko komandoa exekutatzean

en: address already in use
eu: helbidea lehendik erabiltzen ari da

en: Properties
eu: Ezaugarriak

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
eu[0]: Elementu %'u
eu[1]: %'u elementu

note: ok and cancel buttons
en: Ok
eu: Ados

en: Cancel
eu: Ezeztatu

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
eu: Informazioa

en: Name:
eu: Izena:

en: Folder
eu: Karpeta

en: File Type
eu: Fitxategi mota

en: MIME Type
eu: MIME mota

en: Encoding
eu: Kodeketa

en: Open with %s
eu: Ireki honekin: %s

en: None
eu: Bat ere ez

en: Size
eu: Tamaina

en: Status
eu: Egoera

en: Date Accessed
eu: Atzipen-data

en: Permissions
eu: Baimenak

en: Apply changes
eu: Aplikatu aldaketak

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
eu: Jabea:

en: Read
eu: Irakurri

en: Write
eu: Idatzi

en: Execute
eu: Exekutatu

en: Set UID
eu: Erabiltzailearen gakoa ezarri

en: Group:
eu: Taldea:

en: Set GID
eu: Taldearen pasahitza ezarri

en: Others:
eu: Bestelakoak:

en: Sticky
eu: Itsaskorra

en: %5d item | %5d items
eu[0]: Elementu %5d
eu[1]: %5d elementu

en: Owner
eu: Jabea

en: unknown
eu: ezezaguna

en: Preview
eu: Aurre bista

en: Select a folder
eu: Hautatu karpeta

en: Icons
eu: Ikonoak

note: //////////////// General
en: General
eu: Orokorra

en: General Options
eu: Aukera orokorrak

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
eu: Aukerak

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
eu: kopiatu

en: Move
eu: Eraman

en: Symbolic Link
eu: Esteka sinbolikoa

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
eu: Ezabatu

note: /////////////////////////
en: Advanced options
eu: Aukera aurreratuak

en: Edit the list of environment variables and associated values
eu: Editatu ingurune aldagaien zerrenda eta bere atxikitutako balioak

en: Variable
eu: Aldagaia

en: Value
eu: Balorea

en: Personal settings
eu: Ezarpen pertsonalak

note: directory cache
en: Restart
eu: Berrabiarazi

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
eu: %Y  %b %e

en: bytes
eu: byte

en: Gigabytes
eu: Gigabyteak

en: Megabytes
eu: Megabyteak

en: Kilobytes
eu: Kilobyteak

en: The location is empty.
eu: Kokapena hutsik dago.

en: Supply a username and password below.
eu: Sartu erabiltzaile-izena eta pasahitza behean.

en: Username:
eu: Erabiltzailea:

en: Password:
eu: Pasahitza:

en: Hidden
eu: Ezkutua

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
eu: Aktibatu elementuak bi klik e_ginez

en: Background image
eu: Atzeko planoko irudia

en: Background color
eu: Atzeko planoko kolorea

en: Background transparency:
eu: Atzeko planoren gardentasuna:

en: Exclude other filesystems
eu: Baztertu beste fitxategi-sistemak

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
eu: Ezabatu fitxategiak

en: Output
eu: Irteera

en: %'d item selected | %'d items selected
eu[0]: Eementu %'d hautatuta
eu[1]: %'d elementu hautatuta

en: Terminate (TERM)
eu: Amaitu (TERM)

en: Confirm
eu: Berretsi

en: No
eu: Ez

en: Yes
eu: Bai

en: Kill (KILL)
eu: Hil (KILL)

en: Warning
eu: Abisua

en: Overwrite
eu: Gain-idatzi

en: Rename
eu: Izena aldatu

en: %s (copy)%s
eu: %s (kopia)%s

en: Duplicate each selected item
eu: Hautatutako elementu guztiak bikoizten ditu

en: link to %s
eu: Estekatu hona: %s

en: Create a symbolic link for each selected item
eu: Sortu esteka sinboliko bat hautatutako elementu bakoitzerako

en: Link to %s
eu: Estekatu hona: %s

en: Installed Plugins
eu: Instalatutako pluginak

en: Group
eu: Taldea

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
eu[0]:  (elementu %'d du)
eu[1]:  (%'d elementu ditu)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
eu: Hautapena

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
eu: Karpeta kargatzen...

en: Home
eu: Etxea

en: Preparing
eu: Prestatzen

en: Reload
eu: Berkargatu

en: Go back
eu: Joan atzera

en: Go To
eu: Joan hona:

en: Cut
eu: Ebaki

en: Execute:
eu: Exekutatu

en: Run in _Terminal
eu: Exekutatu _terminalean

en: Create New Folder
eu: Sortu karpeta berria

en: Name
eu: Izena

en: Create a new empty file inside this folder
eu: Sortu fitxategi huts berria karpeta honen barruan

en: Select _All
eu: Hautatu _denak

en: Select Items Matching...
eu: Hautatu bat datozen elementua...

en: Go Up
eu: Igo

en: _Go
eu: _Joan

en: Sort By
eu: Sailkatu honen arabera

en: Descending
eu: Beherakorra

en: Ascending
eu: Gorantz

en: Type
eu: Mota

en: By Name
eu: Izenaren arabera

en: By Size
eu: Tamainaren arabera

en: By Date
eu: Dataren arabera

en: By Owner
eu: Jabearen arabera

en: By Group
eu: Taldearen arabera

en: By Permissions
eu: Baimenen arabera

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak

en: Show preview
eu: Erakutsi aurrebista

en: Open terminal
eu: Ireki terminala

en: Execute Shell Command
eu: Exekutatu shell komandoa

en: Search for
eu: Bilatu hau:

note: "Find..." "Search"
en: Compare files (diff)
eu: Konparatu fitxategiak (diff)

en: Mount the volume associated with this folder
eu: Muntatu bolumena (karpeta honekin elkartutakoa)

en: Unmount the volume associated with this folder
eu: Desmuntatu bolumena (karpeta honekin elkartutakoa)

note: N_("D_uplicate"),
en: Create Symbolic Link
eu: Sortu esteka sinbolikoa

note: N_("_Link Here"),
en: Touch
eu: Ikutu

en: New
eu: Berria

en: Create new file in the given directory
eu: Sortu fitxategi berria adierazitako direktorioan

en: Create a new empty folder inside this folder
eu: Sortu karpeta huts berria karpeta honen barruan

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Select
eu: Hautatu

en: Unselect
eu: Deshautatu

en: _About
eu: Honi _buruz

en: Execute File?
eu: Exekutatu fitxategia?

en: File Browser
eu: Fitxategi-arakatzailea

en: Open Folder W_indow
eu: Ireki karpeta-_leihoa

en: All
eu: Guztia

en: Error while deleting.
eu: Errorea ezabatzean.

en: Text Completion
eu: Testu-osaketa

en: Clear History
eu: Historia garbitu

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
eu: Erabilera: %s [AUKERA]... 1FITXATEGIA 2FITXATEGIA

en: File
eu: Fitxategia

en: Left
eu: Ezkerrean

en: Right
eu: Eskuinean

en: Select patch file
eu: Aukeratu adabaki fitxategia

en: Create patch file
eu: Sortu adabaki fitxategia

en: Switch to patch mode
eu: Aldatu adabaki modura

en: Switch to diff mode
eu: Aldatu diff-modura

en: Exit
eu: Irten

en: Diff Settings
eu: diff ezarpenak

en: Highlight text color
eu: Testu kolore nabarmena

en: Highlight background color
eu: Atzealdeko kolore nabarmena

en: Fill polygons
eu: Bete poligonoak

en: Show line numbers
eu: Bistaratu lerro zenbakiak

en: Patch Settings
eu: Adabaki ezapenak

en: Verbose patch diagnostics
eu: Adabaki diagnostiko luzeak

en: Assume patch is reversed
eu: Onartu adabakia alderantziz dagoela

en: Auto strip level
eu: Biluspen automatiko maila

en: Actions
eu: Ekintzak

en: View differences
eu: Ezberdintasnuak ikusi

en: View patch created differences
eu: Ikusi adabakiak sortutakoezberdintasunak

en: Apply patch to Hard Drive
eu: Ezarri adabakia disko gogorrean

en: Undo patch to Hard Drive
eu: Atzera egin disko gogorrean ezarritako adabakiari

en: Help
eu: Laguntza

en: About
eu: Honi buruz

en: Compare...
eu: Konparatu...

en: Clear
eu: Garbitu

en: Down
eu: Behera

en: Up
eu: Gora

en: Next file
eu: Hurrengo fitxategia

en: Previous file
eu: Aurreko fitxategia

en: Select highlight text color
eu: Aukeratu testu kolore nabarmena

en: Select highlight background color
eu: Aukeratu atzealdeko kolore nabarmena

en: Tests
eu: Probak

en: Number view:
eu: Zenbaki-ikuspegia:

note: _("Directory or file selection")
en: Input
eu: Sarrera

en: Output file
eu: Irteerako fitxategia

en: Unified diff format
eu: Diff formatu bateratua

en: Lines:
eu: Lerroak:

en: NAME
eu: IZENA

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
eu: Aukeratu izena adabaki fitxategiarentzat datorren menuan.

en: standard output
eu: irteera estandarra

en: Output to File...
eu: Irteerako fitxategia...

note: convenience location of duplicate dialog texts non-static
en: No patch file has been selected.
eu: Ez dago adabaki fitxategirik aukeraturik.

en: No directory to apply patch has been selected.
eu: Ez duzu adabakia ezartzeko karpetarik aukeratu.

en: No left path has been selected.
eu: Ez da ezkerreko biderik aukeratu.

en: No right path has been selected.
eu: Ez da eskuineko biderik aukeratu.

note: static
en: Patch file can not be opened for read!
eu: Ezin da adabaki fitxategia ireki!

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
eu: Fitxategia berdinak dira
    (edo binariar fitxategiak, hauek ezberdinak izan litezke)

en: Patch file is not in unified format
eu: Adabaki fitxategia ez du bateratutako formatua

en: ****Empty file****
eu: *** fitxategi hutsa***

en: No files found
eu: Ez da fitxategirik aurkitu

en: couldn't allocate color
eu: ezin da kolorea ezarri

en: Available options
eu: Aukera erabilgarriak

en: Verbose output debugging mode.
eu: Irteera arazketa modu berritsua.

en: Show version information
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa

en: Apply Recursively
eu: Aplikatu errekurtsiboki

en: Enter password
eu: Idatzi pasahitza

en: Loading data
eu: Datuak kargatzen

en: Select Custom Icon
eu: Hautatu ikono pertsonalizatua

en: Please drag just one image to set a custom icon.
eu: Arrastatu irudi bakarra ikono pertsonalizatu bat ezartzeko.
