Rodent Beta - en to hi translation catalogue (110 entries)

en: Desktop
hi: डेस्कटाप

en: Extract All Files
hi: सब्बो फाइल मन ल बाहिर निकालव

en: Open in New Window
hi: नवा विंडो म खोलव

en: Open in New Tab
hi: नवा टैब मं खोलव

en: Install
hi: इनस्टाल करव

en: Uninstall
hi: अनइंस्टाल

en: Find
hi: खोजव

en: Path
hi: पथ

en: Filter:
hi: फिल्टर:

en: Find hidden files and directories
hi: लुकाए फाइल मन ल अउ डिरेक्टरीज खोजव

en: Close
hi: बंद करव

en: Regular
hi: नियमित

en: Socket
hi: साकेट

en: Search Complete
hi: ढूंढना पूरा

en: Select Files...
hi: फाइल मन ल चुनव...

en: address already in use
hi: पता पहिली से ही उपयोग मं हे

en: Properties
hi: गुन

note: ok and cancel buttons
en: Ok
hi: ठीक

en: Cancel
hi: खारिज करव

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
hi: जानकारी

en: Name:
hi: नाम:

en: Folder
hi: फोल्डर

en: Encoding
hi: एनकोडिंग

en: None
hi: कुछु नइ

en: Size
hi: आकार

en: Status
hi: स्थिति

en: Last Modification
hi: आखरी परिवर्धन

en: Permissions
hi: अनुमति

en: Apply changes
hi: बदलाव लगाव

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
hi: मालिक:

en: Read
hi: पढ़व

en: Write
hi: लिखव

en: Execute
hi: चलाव

en: Set UID
hi: यूआईडी सेट करव

en: Group:
hi: समूहः

en: Set GID
hi: जीआईडी सेट करव

en: Sticky
hi: स्टिकी

en: Owner
hi: मालिक

en: unknown
hi: अग्यात

en: Preview
hi: प्रिव्यू

en: Icons
hi: चिनहा

note: //////////////// General
en: General
hi: सामान्य

en: General Options
hi: सामान्य विकल्प

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
hi: विकल्प

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
hi: नकल

en: Move
hi: खिसकाव

en: Symbolic Link
hi: सिंबालिक संकली

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
hi: हटाव

en: Edit the list of environment variables and associated values
hi: एनवायरनमेंट वेरिएबल अउ संबंधित मूल्य मन के सूची ल संपादित करव

en: Value
hi: मान

en: bytes
hi: बाइट्स

en: The location is empty.
hi: जगह खाली हे

en: Supply a username and password below.
hi: कमइया नाम अउ पासवर्ड नीचे भरव.

en: Username:
hi: कमइया नाम:

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Hidden
hi: छुपा

en: Path to the desktop directory
hi: डेस्कटाप डिरेक्टरी बर पथ

en: Background transparency:
hi: पिछोत अंगना पारदर्सिता:

en: Output
hi: आउटपुट

en: Confirm
hi: पक्का करव

en: No
hi: नइ

en: Yes
hi: हाँ

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Overwrite
hi: मेटाय के लिखव

en: Rename
hi: नाम बदलव

en: Installed Plugins
hi: स्थापित प्लगइन्स

en: Group
hi: समूह

en: Reading directory:
hi: डिरेक्टरी ल पढ़त हे:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
hi: फोल्डर लोड होवत हे...

en: Home
hi: घर

en: Reload
hi: री-लोड

en: Go To
hi: इहां जाव

en: Cut
hi: काटव

en: Create New Folder
hi: नवा फोल्डर बनाव

en: Name
hi: नाम

en: Go Up
hi: ऊपर जाव

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

en: Type
hi: किसिम

en: By Name
hi: नाम से

en: By Size
hi: आकार से

en: By Date
hi: तारीक से

en: By Owner
hi: मालिक से

en: By Group
hi: समूह से

en: By Permissions
hi: अनुमति से

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
hi: लुकाए फाइल मन ल देखाव

en: Show preview
hi: प्रिव्यू देखाव

en: Execute Shell Command
hi: सेल कमांड चलाव

en: New
hi: नवा

en: Paste
hi: चिपकाव

en: Execute File?
hi: फाइल चलाव?

en: Text Completion
hi: पाठ पूरा करना

en: Clear History
hi: इतिहास साफ करव

en: File
hi: फाइल

en: Left
hi: डेरी

en: Right
hi: जेवनी

en: Exit
hi: बाहिर

en: Diff Settings
hi: डिफ सेटिंग

en: Help
hi: मदद

en: About
hi: परिचय

en: Clear
hi: साफ करव

en: Down
hi: नीचे

en: Up
hi: ऊपर

en: Tests
hi: परीक्छन

note: _("Directory or file selection")
en: Input
hi: इनपुट

en: Output file
hi: आउटपुट फाइल

en: Show in Context
hi: संदर्भ मं देखाव

en: Number of subdirectories:
hi: सबडिरेक्टरीज के संख्या:

en: Binary comparison
hi: बाइनरी तुलना

en: Show version information
hi: वर्जन के जानकारी देखाव
