Rodent Beta - en to id translation catalogue (180 entries)

en: List files only
id: Hanya melihat daftar berkas

en: Extract All Files
id: Ekstrak Semua Berkas

en: Open in New Window
id: Buka di Jendela Baru

en: Open in New Tab
id: Buka di Tab Baru

en: Create a compressed archive with the selected objects
id: Membuat arsip yang dikompres dari objek yang dipilih

en: Create a new archive
id: Membuat arsip baru

en: Install
id: Instal

en: Uninstall
id: Hapus

en: Information about the program
id: Informasi tentang program

en:  [Simulation]
id:  [Simulasi]

en: Find
id: Cari

en: Path
id: Alamat

en: Contains the _text
id: Berisi _teks

en: Close
id: Tutup

en: Any
id: Apa saja

en: Regular
id: Reguler

en: Select Files...
id: Pilih Berkas...

en: Select folder to search in
id: Pilih folder pencarian

en: Searching...
id: Pencarian sedang dilakukan...

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Mount Point
id: Titik Kait

en: address already in use
id: alamat telah digunakan

en: Properties
id: Properti

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
id[0]: %'u objek

en: Cancel
id: Batal

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
id: Informasi

en: Name:
id: Nama:

en: File Type
id: Jenis Berkas

en: MIME Type
id: Jenis MIME

en: Encoding
id: Penyandian

en: Open with %s
id: Buka dengan %s

en: None
id: Tak Ada

en: Size
id: Ukuran

en: Date Accessed
id: Tanggal Diakses

en: Permissions
id: Hak Akses

en: Apply changes
id: Terapkan perubahan

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
id: Pemilik:

en: Execute
id: Eksekusi

en: Group:
id: Kelompok:

en: Others:
id: Lainnya:

en: %5d item | %5d items
id[0]: %5d objek

en: Owner
id: Pemilik

en: unknown
id: tidak diketahui

en: Preview
id: Pratinjau

en: Select a folder
id: Pilih direktori

en: Icons
id: Ikon

note: //////////////// General
en: General
id: Umum

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
id: Pilihan

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
id: Salin

en: Symbolic Link
id: Taut Simbolis

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
id: Hapus

en: Edit the list of environment variables and associated values
id: Sunting senarai variabel lingkungan dan nilai terkait

en: Value
id: Nilai

en: Personal settings
id: Pengaturan pribadi

note: directory cache
en: Restart
id: Start Ulang

note: strftime format for non-recent files (older than 6 months) strftime format for non-recent files (older than 6 months), in -l output when --time-style=locale is specified.  This should contain the year, month and day (at least), in an order that is understood by people in your locale's territory. Ple
en: %b %e  %Y
id: %b %e %Y

en: Gigabytes
id: Gigabita

en: Megabytes
id: Megabita

en: Kilobytes
id: Kilobita

en: The location is empty.
id: Lokasi kosong.

en: Supply a username and password below.
id: Masukkan nama pengguna dan sandi di bawah.

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Path to the desktop directory
id: Alamat ke direktori desktop

en: Background image
id: Gambar latar belakang

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Background transparency:
id: Transparansi latar belakang:

en: Exclude other filesystems
id: Tanpa sistem berkas lain

note: Truncate and remove file after overwriting Overwrite File? "Overwrite File" "Overwrite with:"
en: Delete files
id: Menghapus berkas

en: Output
id: Keluaran

en: %'d item selected | %'d items selected
id[0]: %'d objek dipilih

en: Terminate (TERM)
id: Selesai (TERM)

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: Kill (KILL)
id: Matikan (KILL)

en: Kill
id: Matikan

en: Warning
id: Peringatan

en: Overwrite
id: Timpa

en: Rename
id: Ubah Nama

en: Duplicate each selected item
id: Menggandakan objek yang dipilih

en: link to %s
id: taut ke %s

en: Create a symbolic link for each selected item
id: Membuat taut simbolik untuk objek yang dipilih

en: Link to %s
id: Tautan ke %s

en: Installed Plugins
id: Plugin Terinstal

en: Group
id: Kelompok

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
id[0]:  (memuat %'d objek)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
id: Pemilihan

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
id: Memuat folder...

en: Home
id: Rumah

en: Preparing
id: Mempersiapkan

en: Reload
id: Muat Ulang

en: Go back
id: Kembali

en: Cut
id: Potong

en: Execute:
id: Eksekusi:

en: Run in _Terminal
id: Jalankan dalam _Terminal

en: Create New Folder
id: Buat Folder Baru

en: Name
id: Nama

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select Items Matching...
id: Pilih Item Yang Cocok...

en: _Go
id: _Ayo

en: Sort By
id: Urut Berdasarkan

en: Descending
id: Turun

en: Ascending
id: Naik

en: Type
id: Jenis

en: By Name
id: Berdasarkan Nama

en: By Size
id: Berdasarkan Ukuran

en: By Date
id: Berdasarkan Tanggal

en: By Owner
id: Berdasarkan Pemilik

en: By Group
id: Berdasarkan Grup

en: By Permissions
id: Berdasarkan Hak Akses

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
id: Tampilkan berkas tersembunyi

en: Show preview
id: Tampilkan pratilik

en: Execute Shell Command
id: Eksekusi Perintah Shell

en: Mount the volume associated with this folder
id: Mengaitkan volume yang berhubungan dengan folder ini

en: Unmount the volume associated with this folder
id: Melepas kaitan volume yang berhubungan dengan folder ini

en: New
id: Baru

en: Create new file in the given directory
id: Buat berkas baru di direktori yang diberikan

en: Create a new empty folder inside this folder
id: Membuat satu folder kosong

en: Paste
id: Tempel

en: Select
id: Pilih

en: Unselect
id: Tak Pilih

en: _About
id: Tent_ang

en: Execute File?
id: Eksekusi Berkas?

en: File Browser
id: Peramban Berkas

en: Open Folder W_indow
id: Buka _Jendela Folder

en: All
id: Semua

en: Error while deleting.
id: Galat sewaktu menghapus.

en: Text Completion
id: Penyelesai Teks

en: Clear History
id: Hapus Riwayat

en: Compare files line by line.
id: Bandingkan file baris per baris

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
id: Penggunaan: %s [PILIHAN]... BERKAS1 BERKAS2

en: --help  Output this help.
id: --help Tampilkan bantuan ini.

en: File
id: Berkas

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Select Directory
id: Pilih Direktori

en: Exit
id: Keluar

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
id: -i  --ignore-case  Abaikan beda case dalam isi file.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
id: -E  --ignore-tab-expansion  Abaikan perubahan akibat ekspansi tab.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
id: -b  --ignore-space-change  Abaikan perubahan sejumlah white space.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
id: -w  --ignore-all-space  Abaikan seluruh white space.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
id: -B  --ignore-blank-lines   Abaikan perubahan baris kosong.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
id: -d  --minimal  Usahakan mencari perubahan terkecil.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
id: --speed-large-files  Asumsikan file besar dan banyak perubahan kecil.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
id: --strip-trailing-cr  Hapus trailing carriage return pada input.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
id: -t  --expand-tabs  Ekspansi tab ke spasi dalam output.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
id: -T  --initial-tab  Buat tab beraturan dg menambahkan sebuah tab.

en: Actions
id: Aksi

en: Help
id: Bantuan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Tests
id: Tes

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
id: -N  --new-file  Perlakukan tiada file sebagai kosong.

note: UNIDIRECTIONAL_NEW_FILE
en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
id: --unidirectional-new-file  Anggap file tidak ada pertama sebagai kosong.

note: RECURSIVE
en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
id: -r  --recursive  Membandingkan subdirektori secara rekursif.

note: TEXT
en: -a  --text  Treat all files as text.
id: -a  --text  Perlakukan seluruh file sebagai teks.

note: IGNORE_FILE_NAME_CASE
en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
id: --ignore-file-name-case  Abaikan case saat membandingkan nama file.

note: REPORT_IDENTICAL_FILES
en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
id: -s  --report-identical-files  Laporkan ketika dua file sama.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
id: -x PAT  --exclude=PAT  Tanpa file yang cocok dengan PAT.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
id: -X FILE  --exclude-from=FILE  Abaikan file yang cocok dengan pola dalam FILE

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
id: -S FILE  --starting-file=FILE  Mulai dengan FILE ketika membandingkan direktori.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
id: --from-file=FILE1  Bandingkan FILE1 ke semua operand.  FILE1 dapat berupa direktori.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
id: --to-file=FILE2  Bandingkan semua operand dengan FILE2.  FILE2 dapat berupa direktori.

en: Output file
id: Berkas keluaran

note: default option normal
en: --normal  Output a normal diff.
id: --normal  Output normal diff.

note: ed
en: -e  --ed  Output an ed script.
id: -e  --ed  Output adalah script ed.

note: rcs
en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
id: -n  --rcs  Output dalam format RCS diff.

en: NAME
id: NAMA

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
id: -D NAME  --ifdef=NAME  Output file merge untuk tampilkan `#ifdef NAME' diffs.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
id: -q  --brief  Tampilkan hanya apakah file berbeda.

en: Side-by-side merge of file differences.
id: Merge side-by-side beda file.

en: standard output
id: keluaran standar

en: Output to File...
id: Keluaran ke Berkas...

en: No files found
id: Tidak ada berkas yang ditemukan

en: Available options
id: Pilihan tersedia

en: Verbose output debugging mode.
id: Mode mengawakutu keluaran lengkap.

en: Show version information
id: Tampilkan informasi versi

en: Loading data
id: Memuat data

en: Select Custom Icon
id: Pilih Ikon Sendiri

en: Please drag just one image to set a custom icon.
id: Silakan seret satu gambar untuk menambah ikon.
