Rodent Beta - en to mk translation catalogue (151 entries)

en: Desktop
mk: Работна површина

en: List files only
mk: Само листај ги датотеките

en: Open in New Window
mk: Отвори во нов прозорец

en: Open in New Tab
mk: Отвори во ново ливче

en: Create a new archive
mk: Креирај нова архива

en: Install
mk: Инсталирај

en: Uninstall
mk: Одинсталирај

en: Information about the program
mk: Информации за програмата

en: Show Information
mk: Покажи информации

en: Find
mk: Најди

en: Path
mk: Патека

en: Filter:
mk: Филтер:

en: Contains the _text
mk: Содржи _текст

en: Close
mk: Затвори

en: Any
mk: Било која

en: Regular
mk: Регуларен

en: Select Files...
mk: Избирање датотеки...

en: Select folder to search in
mk: Изберете папка за пребарување

en: Searching...
mk: Пребарувам...

en: Search results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Mount Point
mk: Точка за монтирање

en: address already in use
mk: адресата веќе се користи

en: Properties
mk: Својства

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
mk[0]: %'u предмет
mk[1]: %'u предмети
mk[2]: %'u предмети

en: Cancel
mk: Откажи

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
mk: Информација

en: Name:
mk: Име:

en: Folder
mk: Папка

en: File Type
mk: Тип на датотека

en: MIME Type
mk: МИМЕ тип

en: Encoding
mk: Кодирање

en: Open with %s
mk: Отвори со %s

en: None
mk: Ништо

en: Size
mk: Големина

en: Status
mk: Статус

en: Date Accessed
mk: Датум на пристапување

en: Permissions
mk: Пермисии

en: Apply changes
mk: Примени ги промените

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
mk: Сопственик:

en: Read
mk: Читање

en: Write
mk: Запишување

en: Execute
mk: Изврши

en: Set UID
mk: Постави UID

en: Group:
mk: Група:

en: Set GID
mk: Постави GID

en: Others:
mk: Други:

en: Sticky
mk: Лепливо

en: Owner
mk: Сопственик

en: unknown
mk: непознато

en: Preview
mk: Преглед

en: Select a folder
mk: Одберете папка

en: Icons
mk: Икони

note: //////////////// General
en: General
mk: Општо

en: General Options
mk: Општи опции

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
mk: Опции

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
mk: Копирај

en: Symbolic Link
mk: Симболичка врска

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
mk: Отстрани

en: Edit the list of environment variables and associated values
mk: Уредете ја листата на променливи на околина и придружените вредности

en: Value
mk: Вредност

en: Personal settings
mk: Лични поставувања

note: directory cache
en: Restart
mk: Рестартирај

en: bytes
mk: бајти

en: The location is empty.
mk: Локацијата е празна.

en: Supply a username and password below.
mk: Зададете подолу корисничко име и лозинка.

en: Username:
mk: Корисник:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Hidden
mk: Скриени

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
mk: Активирај ги предметите со двоен клик

en: Background image
mk: Позадинска слика

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Background transparency:
mk: Проѕирност на подлога:

en: Output
mk: Излез

en: %'d item selected | %'d items selected
mk[0]: избран е %'d предмет
mk[1]: избрани се %'d предмети
mk[2]: избрани се %'d предмети

en: Confirm
mk: Потврда

en: No
mk: Не

en: Yes
mk: Да

en: Kill
mk: Прекини

en: Warning
mk: Предупредување

en: Overwrite
mk: Запиши

en: Rename
mk: Преименувај

en: %s (copy)%s
mk: %s (копија)%s

en: Duplicate each selected item
mk: Дуплирај го секој избран предмет

en: link to %s
mk: врска до %s

en: Create a symbolic link for each selected item
mk: Креирај симболичка врска за секој избран предмет

en: Link to %s
mk: Врска до %s

en: Installed Plugins
mk: Инсталирани приклучоци

en: Group
mk: Група

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
mk[0]:  (содржи %'d предмет)
mk[1]:  (содржат %'d предмети)
mk[2]:  (содржат %'d предмети)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
mk: Избор

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
mk: Вчитувам папка...

en: Home
mk: Дома

en: Preparing
mk: Се спремам

en: Reload
mk: Освежи

en: Go back
mk: Оди назад

en: Go To
mk: Оди до

en: Cut
mk: Исечи

en: Execute:
mk: Изврши:

en: Run in _Terminal
mk: Изврши во _терминал

en: Create New Folder
mk: Создај нова папка

en: Name
mk: Име

en: Create a new empty file inside this folder
mk: Креирај празна датотека во оваа папка

en: Select _All
mk: Избери _сѐ

en: Go Up
mk: Оди нагоре

en: _Go
mk: _Оди

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Ascending
mk: Растечки

en: Type
mk: Тип

en: By Name
mk: По име

en: By Size
mk: По големина

en: By Date
mk: Според датумот

en: By Owner
mk: Според сопственикот

en: By Group
mk: Според групата

en: By Permissions
mk: Според дозволите

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
mk: Прикажи скриени датотеки

en: Show preview
mk: Прикажи преглед

en: Execute Shell Command
mk: Извршување команда за школка

en: Mount the volume associated with this folder
mk: Монтирај го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: Unmount the volume associated with this folder
mk: Одмонтирај го уредот кој е поврзан со оваа папка

en: New
mk: Ново

en: Create new file in the given directory
mk: Креирајте нова датотека во дадениот директориум

en: Create a new empty folder inside this folder
mk: Креирај нова празна папка во оваа папка

en: Paste
mk: Вметни

en: Select
mk: Избирање

en: Unselect
mk: Одизбирање

en: _About
mk: _За

en: Execute File?
mk: Изврши датотека?

en: File Browser
mk: Разгледувач

en: Open Folder W_indow
mk: Отвори прозорец со п_апка

en: All
mk: Сите

en: Error while deleting.
mk: Грешка при отстранувањето.

en: Text Completion
mk: Довршување текст

en: Clear History
mk: Избриши историја

en: File
mk: Датотека

en: Left
mk: Лево

en: Right
mk: Десно

en: Actions
mk: Акции

en: Help
mk: Помош

en: Clear
mk: Исчисти

en: Down
mk: Долу

en: Up
mk: Горе

en: Tests
mk: Тестови

note: _("Directory or file selection")
en: Input
mk: Внеси

en: Output file
mk: Излезна датотека

en: NAME
mk: ИМЕ

en: Output to File...
mk: Излез во датотека...

en: No files found
mk: Не се пронајдени датотеки

en: Available options
mk: Достапни опции

en: Show version information
mk: Прикажува информации за верзијата

en: Select Custom Icon
mk: Изберете друга икона

en: Please drag just one image to set a custom icon.
mk: Ве молам влечете само една слика за да наместите сопствена икона.
