Rodent Beta - en to nn translation catalogue (159 entries)

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: List files only
nn: Vis berre filer

en: Extract All Files
nn: Pakk ut alle filene

en: Open in New Window
nn: Opna i nytt vindauge

en: Open in New Tab
nn: Opna i ny fane

en: Create a compressed archive with the selected objects
nn: Lag eit komprimert arkiv med dei merka objekta

en: Create a new archive
nn: Lag nytt arkiv

en: Install
nn: Installer

en: Uninstall
nn: Avinstaller

en: Information about the program
nn: Informasjon om programmet

en: Show Information
nn: Vis informasjon

en: Find
nn: Finn

en: Path
nn: Stig

en: Contains the _text
nn: Inneheld _teksten

en: Close
nn: Lukk

en: Any
nn: Kva som helst

en: Regular
nn: Vanleg

en: Symbolic link
nn: Symbolsk lenkje

en: Socket
nn: Sokkel

en: Maximum:
nn: Høgst:

en: Select Files...
nn: Vel filer …

en: Select folder to search in
nn: Vel mappa du vil søkja i

en: Searching...
nn: Søker ...

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

en: address already in use
nn: adressa er i bruk

en: Properties
nn: Eigenskapar

note: TRACE ("selection count=%d\n", view_p->selection_count);
en: %'u item | %'u items
nn[0]: %'u oppføring
nn[1]: %'u oppføringar

en: Cancel
nn: Avbryt

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
nn: Informasjon

en: Name:
nn: Namn:

en: Folder
nn: Mappe

en: File Type
nn: Filtype

en: MIME Type
nn: MIME-type

en: Encoding
nn: Teiknkoding

en: Open with %s
nn: Opna med %s

en: None
nn: Inga

en: Size
nn: Storleik

en: Date Accessed
nn: Dato lest

en: Permissions
nn: Løyve

en: Apply changes
nn: Bruk innstillingane

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
nn: Eigar:

en: Read
nn: Les

en: Write
nn: Skriv

en: Execute
nn: Køyr

en: Group:
nn: Gruppe:

en: Others:
nn: Andre:

en: Sticky
nn: Fast

en: Path:
nn: Sti:

en: Owner
nn: Eigar

en: unknown
nn: ukjend

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Select a folder
nn: Vel ei mappe

en: Icons
nn: Ikon

note: //////////////// General
en: General
nn: Allment

en: General Options
nn: Generelle val

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
nn: Val

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
nn: Kopier

en: Symbolic Link
nn: Symbolsk lenkje

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
nn: Fjern

en: Edit the list of environment variables and associated values
nn: Endra lista over miljøvariablar og tilhøyrande verdiar

en: Variable
nn: Variabel

en: Value
nn: Verdi

en: Personal settings
nn: Personlege innstillingar

note: directory cache
en: Restart
nn: Start om att

en: Gigabytes
nn: Gigabyte

en: Megabytes
nn: Megabyte

en: Kilobytes
nn: Kilobyte

en: The location is empty.
nn: Adressa er tom.

en: Supply a username and password below.
nn: Skriv inn brukarnamn og passord nedanfor.

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Password:
nn: Passord:

en: Hidden
nn: Gøymd

note: +1 because zero does not count in enum... general::
en: Activate items with a _double click
nn: Aktiver oppføringar med _dobbeltklikk

en: Background image
nn: Bakgrunnsbilete

en: Background color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Background transparency:
nn: Gjennomsiktig bakgrunn:

en: Output
nn: Utdata

en: %'d item selected | %'d items selected
nn[0]: %'d oppføring vald
nn[1]: %'d oppføringar vald

en: Terminate (TERM)
nn: Avslutt (TERM)

en: Confirm
nn: Stadfest

en: No
nn: Nei

en: Yes
nn: Ja

en: Kill (KILL)
nn: Drep (KILL)

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Overwrite
nn: Skriv over

en: Rename
nn: Gje nytt namn

en: %s (copy)%s
nn: %s (kopi)%s

en: Duplicate each selected item
nn: Lag kopiar av alle dei valde oppføringane

en: link to %s
nn: lenkje til %s

en: Create a symbolic link for each selected item
nn: Lag ei symbolsk lenkje til alle dei valde oppføringane

en: Link to %s
nn: Lenkja til %s

en: Installed Plugins
nn: Installerte programtillegg

en: Group
nn: Gruppe

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
nn[0]:  (inneheld %'d oppføring)
nn[1]:  (inneheld %'d oppføringar)

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
nn: Utval

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
nn: Lastar mappe …

en: Home
nn: Heim

en: Preparing
nn: Forbereder

en: Reload
nn: Les på nytt

en: Go back
nn: Gå tilbake

en: Go To
nn: Gå til

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Execute:
nn: Køyr:

en: Run in _Terminal
nn: Køyr i _Terminal

en: Create New Folder
nn: Lag ny mappe

en: Name
nn: Namn

en: Create a new empty file inside this folder
nn: Lag ei ny tom fil i denne mappa

en: Select _All
nn: Merk _alle

en: Select Items Matching...
nn: Vel mapper i samsvar med …

en: Go Up
nn: Gå opp

en: _Go
nn: _Slå opp

en: Descending
nn: Synkande

en: Ascending
nn: Stigande

en: By Name
nn: Etter namn

en: By Size
nn: Etter storleik

en: By Date
nn: Etter dato

en: By Owner
nn: Etter eigar

en: By Group
nn: Etter gruppe

en: By Permissions
nn: Etter løyve

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
nn: Vis gøymde filer

en: Show preview
nn: Vis førehandsvising

en: Execute Shell Command
nn: Køyr skalkommando

en: Mount the volume associated with this folder
nn: Monter volum som er assosiert med denne mappa

en: Unmount the volume associated with this folder
nn: Avmonter volum som er assosiert med denne mappa

en: New
nn: Ny

en: Create new file in the given directory
nn: Opprett ei ny fil i gjeven mappe

en: Create a new empty folder inside this folder
nn: Lag ei ny tom mappe inni denne mappa

en: Paste
nn: Lim inn

en: Select
nn: Vel

en: Unselect
nn: Fjern merking

en: _About
nn: _Om

en: Execute File?
nn: Køyr fil?

en: File Browser
nn: Filhandsamar

en: Open Folder W_indow
nn: Opna mappev_indu

en: Error while deleting.
nn: Feil under sletting.

en: Text Completion
nn: Tekstfullføring

en: Clear History
nn: Tøm historie

en: File
nn: Fil

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: Actions
nn: Handlingar

en: Help
nn: Hjelp

en: Clear
nn: Tøm

en: Down
nn: Pil ned

en: Up
nn: Pil opp

en: Tests
nn: Testar

en: Number view:
nn: Talframvising:

note: _("Directory or file selection")
en: Input
nn: Inndata

en: Output file
nn: Utfil

en: Show in Context
nn: Vis i samanheng

en: NAME
nn: NAMN

en: Output to File...
nn: Skriv til fil …

en: No files found
nn: Ingen filer funne

en: Available options
nn: Tilgjengelege alternativ

en: Verbose output debugging mode.
nn: Utvida meldingar i feilsøkingsmodus.

en: Show version information
nn: Vis versjonsinformasjon

en: Select Custom Icon
nn: Vel sjølvvald ikon

en: Please drag just one image to set a custom icon.
nn: Dra berre eitt bilete for å setja sjølvvald ikon.
