xfce 3.8.14 - en to cs translation catalogue (826 entries)

en: 
    (c) Edscott Wilson Garcia under GNU GPL
cs: 
    (c) Edscott Wilson Garcia 2001, pod GNU-GPL

en: 
    (c) by Edscott Wilson Garcia under GNU GPL
    XFCE modules (c) Olivier Fourdan http://www.xfce.org/
cs: 
    (c) Edscott Wilson Garcia pod GNU GPL
    XFCE moduly Olivier Fourdan http://www.xfce.org

en:    -d : apply configuration and exit (default)
cs:    -d : použije konfiguraci a skončí (default)

en:    -d : display, reads configuration and exit (default)
cs:    -d : zobrazí, čte konfiguraci a skončí (default)

en:    -i : interactive
cs:    -i : interaktivně

en:    -i : interactive, prompts for backdrop to display
cs:    -i : interaktivně, prompt pro upuštění na display

en:    Where OPTIONS are :
cs:    Kde Volby jsou :

en:  (C) under GNU GPL
    with code contributed by:
    Rasca, Berlin
    Olivier Fourdan
    Edscott Wilson Garcia
cs:  (C) pod GNU GPL
    na kódu spolupracovali:
    Rasca, Berlin
    Olivier Fourdan
    Edscott Wilsou Garcia

en:  applied at:
cs:  aplikovat na:

en:  bytes received
cs:  přijatých bajtů

en:  has been created
cs:  byl vytvořen

en:  versus
cs:  proti

en: %s is part of the XFce distribution, written by Olivier Fourdan
cs: %s je část distribuce XFce, napsané Olivierem Fourdanem

en: &Arrange icons
cs: &Uspořádat ikony

en: &Backdrop...
cs: &Pozadí...

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Full Screen
cs: &Celá obrazovka

en: &Horizontal
cs: &Horizontálně

en: &Iconify all
cs: &Ikonifikovat vše

en: &Mouse...
cs: &Myši

en: &Move
cs: &Přesunout

en: &New window
cs: &Nové okno

en: &Quit
cs: &Ukončit

en: &Quit XFwm
cs: &Konec XFwm

en: &Refresh
cs: &Obnovit

en: &Resize
cs: &Změnit velikost

en: &Restart
cs: &Restartovat

en: &Settings
cs: &Nastavení

en: &Sound...
cs: &Zvuků...

en: &User Menu
cs: &Uživatelské menu

en: &Vertical
cs: &Vertikálně

en: (De)&Iconify
cs: (De)&Ikonifikovat

en: (Un)&Stick
cs: (Od)&Lepit

en: (Un)Ma&ximize
cs: (Od)Ma&ximalizovat

en: (Un)S&hade
cs: (Od)R&olovat

en: (interrupted because limit exceded)
cs: (přerušeno, protože bylo dosaženo limitu výsledku)

en: (please install Samba or else correct the PATH environment variable)
cs: (prosím nainstalujte Sambu nebo nastavte jinak proměnnou prostředí PATH)

en: *** WARNING ***: Cannot load image file %s
cs: *** Varování ***: Nemohu načíst soubor image %s

en: *** WARNING ***: Cannot load pixmap file %s
cs: *** Varování ***: Nemohu načíst soubor pixmapy %s

en: ****Binary data****
cs: ***Binární data***

en: ****Empty file****
cs: *** Prázdný soubor ***

en: -If a size of 0 (zero) is specified for 
     size-less-than, this will be ignored.
    -If both size-greater-than and size-less-than
     are specified, both criteria must be met
     in order for a file to match.
cs: - Je-li specifikovaná velikost 0 (nula)
      v podmínce menší než, bude ignorována.
    - Jsou-li specifikované obě velikosti
      větší než a menší než, obě kritéria musí
      být splněné, aby soubor byl nalezen

en: -N: patch file is not reversed (quick toggle)
cs: -N: patch soubor není obrácený (rychlé užití)

en: -PN: N is strip level (0-9) for patch (quick toggle)
cs: -PN: N je úroveň odstraňování cest (0-9) pro patch (rychlé užití)

en: -R: patch file is reversed (quick toggle)
cs: -R: patch soubor je obráceny (rychlé užití)

en: -h, --help : print this message
cs: -h, --help : tiskni tuto zprávu

en: -p : leftfile and rightfile are a patchdir and a patchfile
cs: -p : levý soubor a pravý soubor jsou patchovaný adresář a patchovaný soubor

en: 24 hour mode
cs: 24 hodinový mód

en: 24 hours mode
cs: 24 hodinový mód

en: A bug?
    Please send full traceback to xfce-dev@moongroup.com
cs: Byla nalezena chyba?
    Pošlete prosím plné trasování chyby na xfce-dev@moongroup.com

en: A patch file and directory must be selected first!
cs: Nejdříve musí být vybrán patch soubor a adresář!

en: A single directory must be selected!
cs: Jeden adresář musí být vybrán!

en: A single file can be selected!
cs: Jeden soubor musí být vybrán!

en: Abbreviate paths
cs: Zkrácené cesty

en: Abort
cs: Zrušit

en: About
cs: O programu

en: About ...
cs: O programu ...

en: About xfsamba
cs: O xfsambě

en: About...
cs: O programu...

en: Acceleration :
cs: Zrychlení :

en: Accept
cs: Souhlasím

en: Access Time :
cs: Čas přístupu :

en: Accessed
cs: Přístoupeno

en: Action
cs: Akce

en: Actions
cs: Akce

en: Add
cs: Přidat

en: Add Entry
cs: Přidat položku

en: Add Item ...
cs: Přidat položku ...

en: Add Window
cs: Přidat okno

en: Add a new entry...
cs: Přidat novou položku...

en: Add icon...
cs: Přidat ikonu...

en: Alert
cs: Upozornění

en: All
cs: Všechny

en: Any kind
cs: Jakýkoli typ

en: Anyone
cs: Libovolné

en: Apply
cs: Použít

en: Apply colors to all applications
cs: Použít barvy do všech aplikací

en: Apply patch to Hard Drive
cs: Aplikovat patch na hard disk

en: April
cs: Duben

en: Are you sure you want to Quit ?
    This might log you off !
cs: Chcete se opravdu odhlásit ?
    Spustí se odhlášení !

en: Are you sure you want to remove this entry ?
cs: Opravdu chcete vyjmout tuto položku ?

en: Assume patch is reversed
cs: Předpokládaný patch je obrácený

en: Attempting to stop query...
cs: Pokusím se přerušit dotaz...

en: August
cs: Srpen

en: Auto
cs: Automaticky

en: Auto raise windows
cs: Automaticky vyzdvihnout okna

en: Auto strip level
cs: Automatická úroveň odstraňování cest

en: Automatically focus on new window
cs: Automaticky přesunout aktivaci na nové okno

en: Back ...
cs: Zpět...

en: Back...
cs: Vzad...

en: Backdrop settings (xfbd)
cs: Nastavení pozadí (xfbd)

en: Background color...
cs: Barva pozadí...

en: Basic rules:
    
    *  Will match any character zero or more times.
    ?  Will match any character exactly one time
cs: Základní pravidla:
    
    * Zastupuje žádný nebo více libovolných znaků.
    ? Zastupuje jeden libovolný znak.

en: Block device
cs: Blokové zařízení

en: Bottom
cs: Dole

en: Browse
cs: Výběr souborů

en: Browse ...
cs: Vybrat ...

en: Browse SMB network ...
cs: Procházet SMB síť ...

en: Browse as...
cs: Prohlížet jako ...

en: Browse...
cs: Vybrat ...

en: Button Settings
cs: Nastavení tlačítek

en: By Olivier Fourdan (c) 1997-2000
cs: Od Oliviera Fourdana (c) 1997-2000

en: Calendar Options
cs: Nastavení kalendáře

en: Can't copy FIFO
cs: Nemohu kopírovat FIFO

en: Can't copy device file
cs: Nemohu kopírovat soubor zařízení

en: Can't copy socket
cs: Nemohu kopírovat socket

en: Can't find in PATH
cs: Nemohu nalézt z PATH

en: Can't find suffix in filename, using complete filename
cs: Nemohu najít příponu ve jméně, použije se celé jméno

en: Can't move file to trash, hard delete ?
cs: Nemohu přesunout soubor do koše, lze ho natvrdo smazat ?

en: Can't stat() file
cs: Nemohu zjistit informace o souboru

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Search
cs: Přerušit hledání

en: Cancelled
cs: Přerušeno

en: Cannot create file
cs: Nemohu vytvořit soubor

en: Cannot create tar file
cs: Nemohu vytvořit tar soubor

en: Cannot find path
cs: Nemohu najít cestu

en: Cannot find the file you dropped !
cs: Nemohu najít položený soubor

en: Cannot load configuration file
cs: Nemohu načíst konfigurační soubor

en: Cannot open
cs: Nemohu otevřít

en: Cannot open configuration file
cs: Nemohu otevřít konfigurační soubor

en: Cannot open file for write
cs: Nemohu otevřít soubor pro zápis

en: Cannot open new config, Giving up...
cs: Nemohu otevřít nový konfigurační soubor, vzdávam to...

en: Cannot open tar file
cs: Nemohu otevřít tar soubor

en: Cannot reset configuration file
cs: Nemohu resetovat konfigurační soubor

en: Cannot use old version of XFce configuration files
cs: Nemohu použít staré verze konfiguračních souborů XFce

en: Caption
cs: Titulek

en: Caption:
cs: Titulek :

en: Case sensitive search
cs: Při hledání rozlišovat malá a velká písmena

en: Changed
cs: Změněno

en: Character device
cs: Znakové zařízení

en: Character not allowed in filename
cs: Jméno souboru obsahuje nepovolený znak

en: Clear
cs: Smazat

en: Clear pasteboard
cs: Smazat schránku

en: Click to focus windows
cs: Klinutí pro aktivaci oken

en: Click to tear off popup menu
cs: Kliknutí způsobí odpojení menu

en: Clock
cs: Hodiny

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Command
cs: Příkaz

en: Command :
cs: Příkaz :

en: Command Line :
cs: Příkazová řádka :

en: Command:
cs: Příkaz :

en: Comment
cs: Komentář

en: Configuration
cs: Konfigurace

en: Configure Window
cs: Konfigurovat okno

en: Configure toolbar
cs: Konfigurovat panel nástrojů

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Containing :
cs: Soubor obsahuje :

en: Content options
cs: Volby pro obsah

en: Content search
cs: Hledat vzorek v obsahu souboru

en: Copy
cs: Zkopírovat

en: Copy ...
cs: Zkopírovat...

en: Copy...
cs: Zkopírovat...

en: Could not load specified font
cs: Nemohu načíst vybraný font

en: Could not set selected font
cs: Nemohu nastavit vybraný font

en: Couldn't create pixmap
cs: Nemohu vytvořit pixmapu

en: Counting files
cs: Počítám soubory

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create directory cancelled.
cs: Vytváření adresáře bylo přerušeno

en: Create directory failed.
cs: Vytváření adresáře selhalo.

en: Create patch file
cs: Vytvořit patch soubor

en: Creating dir...
cs: Vytvářím adresář...

en: Creating new config file...
cs: Vytvářím nový konfigurační soubor...

en: Creation Time :
cs: Čas vytvoření :

en: Custom shortcut keys
cs: Vlastní klávesové zkratky

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cut ...
cs: Vyjmout ...

en: Cut...
cs: Vyjmout ...

en: Data mismatch error in configuration file
    Aborting
cs: V konfiguračním souboru jsou chybná data
    Končím

en: Date
cs: Datum

en: Days
cs: Dnech

en: De-iconify
cs: Okno z ikony

en: De-maximize
cs: Obnovit okno

en: December
cs: Prosinec

en: Default
cs: Standardně

en: Default .xfdiffrc file cannot be created
cs: Nemohu vytvořit defaultní .xfdiffrc

en: Default configuration has been saved
cs: Byla uložena defaultní konfigurace

en: Default xftreerc file cannot be created
cs: Nemohu vytvořit defaultní xfdiffrc

en: Default xftreerc file cannot be read
cs: Nemohu vytvořit defaultní xfdiffrc

en: Define action ...
cs: Definování akce ...

en: Define screen label :
cs: Zadejte název obrazovky :

en: Delete ...
cs: Smazat ...

en: Delete item ?
cs: Smazat položku ?

en: Delete...
cs: Smazat ...

en: Destroy Window
cs: Zrušit okno

en: Diff Settings
cs: Nastavit diff

en: Differences
cs: Rozdíly

en: Differences ...
cs: Rozdíly ...

en: Digital mode
cs: Číselný mód

en: Directory
cs: Adresář

en: Directory created.
cs: Adresář vytvořen

en: Directory creation failed. See diagnostics for details.
cs: Vytvoření adresáře selhalo. Podívejte se do diagnostiky na důvod .

en: Directory or file selection
cs: Výběr adresáře nebo souboru

en: Disk usage:
cs: Využití disku:

en: Dismiss
cs: Zavřít

en: Display AM/PM
cs: Zobrazit AM/PM

en: Display image :
cs: Zobrazit obrázek jako :

en: Display seconds
cs: Zobrazit sekundy

en: DnD error
cs: Chyba táhni a pusť

en: Do not look into binary files
cs: Nezahrnovat binární soubory

en: Do you want to delete this entry ?
cs: Opravdu chcete zrušit tuto položku ?

en: Do you want to reset the configuration file ?
     	(The previous file will be saved with a ".orig" extension)
cs: Chcete resetovat konfigurační soubor ?
     	(Předcházející soubor bude uložen s příponou ".orig" )

en: Does not looks like an XFce 3 configuration file !
cs: Tohle nevypadá jako konfigurační soubor XFce 3 !

en: Don't Quit
cs: Zpět

en: Double click does GOTO
cs: Dvojklik způsobí přechod

en: Download done.
cs: Download proveden.

en: Download failed.
cs: Download selhal

en: Download...
cs: Download ...

en: Downloading file...
cs: Downloaduji soubor...

en: Downloading files from
cs: Downloaduji soubory z

en: Drag and drop
cs: Tahni a pusť

en: Drag does copy
cs: Tažení kopíruje

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Entry
cs: Upravit položku

en: Edit menu...
cs: Upravit menu ...

en: Eight
cs: Osm

en: Eighteen
cs: Osmnáct

en: Eleven
cs: Jedenáct

en: Empty Trash
cs: Vyprázdnit koš

en: Enable filter
cs: Povolit filtr

en: Error
    Cannot allocate colors
cs: Chyba
    Nemohu alokovat barvy

en: Error
    Cannot open file
cs: Chyba
    Nemohu otevřít soubor

en: Error
    Color definition invalid
cs: Chyba
    Definice barvy je chybná

en: Error
    File format invalid
cs: Chyba
    Formát souboru je chybný

en: Error
    Not enough Memory
cs: Chyba
    Není dostatek paměti

en: Error closing file
cs: Chyba při uzavření souboru

en: Error deleting
cs: Chyba při mazání

en: Event :
cs: Událost :

en: Execute
cs: Spustit

en: Exit
cs: Konec

en: Extended regexp
cs: Rozšířený regulární výraz

en: External
cs: Externí

en: External...
cs: Externí

en: Extract files from
cs: Vybrat soubory z

en: Extract into
cs: Rozbalit do

en: Fatal error in %s at %d
cs: Kritická chyba v %s na %d

en: February
cs: Únor

en: Fifteen
cs: Patnáct

en: File
cs: Soubor

en: File considerations
cs: Hledat podle vlastností souborů

en: File download cancelled.
cs: Download souboru je přerušen

en: File download failed.
cs: Download souboru selhal

en: File download failed. See diagnostics for reason.
cs: Download souboru selhal. Podívejte se do diagnostiky na důvod.

en: File exists !
cs: Soubor už existuje !

en: File exists, overwrite?
cs: Soubor už existuje ! Přepsat ?

en: File filter :
cs: Filtrovat jména souborů :

en: File not found.
cs: Soubor nenalezen

en: File type :
cs: Typ souboru :

en: File upload cancelled.
cs: Upload souboru je přerušen.

en: File upload failed. See diagnostics for reason.
cs: Upload souboru selhal. Podívejte se do diagnostiky na důvod.

en: Filename :
cs: Jméno souboru :

en: Files are identical
    (or binary files that may or may not differ)
cs: Soubory jsou shodné
    (nebo jsou to binární soubory, které mohou nebo nemusí být různé)

en: Files are on a remote host
cs: Soubory jsou na vzdáleném počítači

en: Files found=
cs: Nalezeno souborů=

en: Files related
cs: Soubory vztahující se

en: Fill polygons
cs: Vyplnit trojúhelníky

en: Filter options
cs: Volby pro filtr

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Find
cs: Hledat

en: Find ...
cs: Najít ...

en: Find results.
cs: Hledám výsledky.

en: Find results...
cs: Hledám výsledky ...

en: Finished forking.
cs: Dokončeno provádění.

en: Five
cs: Pět

en: Focus Change
cs: Změna aktivace okna

en: Font
cs: Písmo

en: Font Selection
cs: Výběr písma

en: Font selection
cs: Výběr písma

en: Font style
cs: Styl písma

en: Font...
cs: Písmo...

en: Foreground color...
cs: Barva popředí...

en: Forward ...
cs: Vpřed ...

en: Forward...
cs: Vpřed ...

en: Four
cs: Čtyři

en: Fourteen
cs: Čtrnáct

en: Friday
cs: Pátek

en: Full drag and drop capability is provided between xfsamba and
    the companion file browser "xftree". Drag and drop may or not
    work with other file browsers
cs: Plná schopnost táhni a pusť je zajištěna mezi xfsambou
    a spřáteleným správcem souborů xftree. Táhni a pus't může ale
    nemusí pracovat s jinými správci souborů.

en: GNOME menu (xfmenu)
cs: GNOME menu (xfgnome)

en: GTK theme engine :
cs: Výběr GTK témat :

en: Games
cs: Hry

en: General considerations
cs: Hledat podle ostatních podmínek

en: Glob run must finish or be cancelled first.
cs: Glob musí být buď dokončen nebo nejdříve přerušen.

en: Go
cs: Přejít

en: Go back
cs: Zpět

en: Go back ...
cs: Jdi zpět...

en: Go home
cs: Domu

en: Go to
cs: Otevřít

en: Go to ...
cs: Otevřít ...

en: Go up
cs: Nahoru

en: Going back...
cs: Jdi zpět...

en: Going forward...
cs: Jdi vpřed...

en: Going to master browser...
cs: Zkouším master browsera...

en: Group
cs: Skupina

en: Group :
cs: Skupina :

en: Group ID:
cs: Skupinové   ID:

en: Help
cs: Pomoc

en: Help ...
cs: Nápověda ...

en: Hide ../
cs: Skrýt ../

en: Hide browser links
cs: Skrýt seznam serverů a pracovních skupin

en: Hide dates
cs: Skrýt datumy

en: Hide diagnostics
cs: Skrýt diagnostiku

en: Hide group
cs: Skrýt skupinu

en: Hide main menu
cs: Skrýt hlavní menu

en: Hide menubar
cs: Skrýt menu

en: Hide mode
cs: Skrýt práva

en: Hide owner
cs: Skrýt vlastníka

en: Hide sizes
cs: Skrýt velikosti

en: Hide titles
cs: Skrýt titulky

en: Hide toolbar
cs: Skrýt panel nástrojů

en: Hide/show calendar
cs: Skrýt/zobrazit kalendář

en: Hide/show menubar
cs: Skrýt/zobrazit menu

en: Highlight background color
cs: Zvýraznit barvu pozadí

en: Highlight text color
cs: Zvýraznit barvu textu

en: Home ...
cs: Domů ...

en: Home directory :
cs: Domovský adresář :

en: Home...
cs: Domů ...

en: Hours
cs: Hodinách

en: How does permission filtering work?
cs: Jak pracuje hledání podle práv?

en: How does size filtering work?
cs: Jak pracuje hledání podle velikosti?

en: How does time filtering work?
cs: Jak pracuje hledání podle času?

en: How does user/group filtering work?
cs: Jak pracuje hledání podle uživatelů/skupin?

en: Icon File :
cs: Soubor ikony:

en: Icon Style :
cs: Styl Ikon :

en: Icon font :
cs: Písmo ikon :

en: Icon position
cs: Umístění ikony

en: Icon view
cs: Pohled s ikonami

en: Iconify
cs: Okno do ikony

en: If user and group are both set to any 
    value other than anyone:
    -files must meet both criteria in order
      to match
cs: Když budou uživateké a skupiny nastaveny
    na jakoukoli jinou hodnotu než je libovolné:
    - tak soubor musí splňovat obě kritéria
    aby byl nalezen

en: If you delete a submenu, all its entries and 
    submenus will also be deleted.
    
    Do you want to delete this submenu ?
cs: Jestliže zrušíte submenu, všechny položky
    submenu budou také zrušeny.
    
    Chcete opravdu zrušit submenu ?

en: If you have win95 nodes on your network, xfsamba might not find
    a master browser. If you start smb services on your linux box,
    making it a samba-server, the problem will be fixed as long as
    the win95 box(es) are reset. You know the routine, reset wind*ws
    for changes to take effect. Otherwise,
    you must type in the node to be browsed and hit RETURN.
cs: Jestliže máte síť složenou pouze z počítačů s WIN 95, xfsamba pak
    nemůže najít master browser. Když spustíte službu smb na vašem
    počítači s Linuxem, a uděláte z něho samba server, problém bude
    odstraněn od té doby, kdy budou počítače s win95 restartovány.
    Restartujte windows, aby se změna projevila. Jinak musíte ručně
    zadat jméno počítače, se kterým chcete pracovat a stisknout return.

en: In order to mount SMB share, the following samba files must be suid-root:
    - smbmnt
    - smbumount
    these file are usually in /usr/bin, and root must perform:
    $ chmod u+s smbmount smbumount
    (This option is not available in FreeBSD4.4)
cs: V případě potřeby montování SMB sdílení, musí být následující soubory suid-root:
    - smbmount
    - smbumount
    tyto soubory jsou obvykle v /usr/bin, a root musí provést:
    $ chmod u+s smbmount smbumount
    (Tuto volbu nelze použít u FreeBSD4.4)

en: In the previous :
cs: v předchozích :

en: Include binary files?
cs: Zahrnout také binární soubory?

en: Include subdirectories?
cs: Včetně podadresářů?

en: Incoherent size considerations!
cs: Nesprávné nastavení velikosti!

en: Incorrect DnD specification
cs: Nekorektní specifikace táhni a pusť

en: Info
cs: Informace

en: Info ...
cs: Informace ...

en: Install/update
cs: Instalace/Aktualizace

en: Insufficient system memory
cs: Nedostatek systémové paměti

en: Internal
cs: Interní

en: Is X running and $DISPLAY correctly set ?
cs: Je X spuštěno a je korektně nastavena proměnná $DISPLAY ?

en: Item
cs: Položka

en: January
cs: Leden

en: July
cs: Červenec

en: June
cs: Červen

en: KDE menu (xfmenu)
cs: KDE Menu (xfmenu)

en: Keyboard shortcuts are a fast way to access menu functions.
cs: Klávesové zkratky jsou rychlou cestou k přístupu k fukcím menu.

en: Label :
cs: Název :

en: Large
cs: Velké

en: Large buttons
cs: Velká tlačítka

en: Large icons.
cs: Velké ikony.

en: Last changed
cs: Poslední změna

en: Left
cs: Vlevo

en: Limit results to first :
cs: Nastavení limitu výsledku na prvních :

en: Line numbers disabled.
cs: Číslování řádků je vypnuto.

en: Line numbers enabled.
cs: Číslování řádků je zapnuto.

en: Line synchronization disabled.
cs: Synchronizace řádků je vypnuta.

en: Line synchronization enabled.
cs: Synchronizace řádků je zapnuta.

en: Links to other servers
cs: Seznam serverů

en: Links to other workgroups
cs: Seznam pracovních skupin

en: List failed.
cs: Výpis selhal.

en: List pasteboard contents
cs: Vypsat obsah schránky

en: Load ...
cs: Načíst ...

en: Local file browser
cs: Místní prohlížeč souborů

en: Location :
cs: Jméno serveru :

en: Location known servers :
cs: Umístění známých serverů :

en: Location known workgroups :
cs: Umístění známých pracovních skupin :

en: Location shares :
cs: Umístění sdílení :

en: Looking for master browsers...
cs: Rozhlížím se po master browserech...

en: Low memory (malloc) error: xfdiff_aborting run
cs: Chyba málo paměti (malloc): xfdiff končí

en: Lower Window
cs: Zasunout okno

en: Mail tools/browsers
cs: Nástroje pošty/prohlížeče

en: Manual/Help browser
cs: Manuály/Prohlížeč nápovědy

en: March
cs: Březen

en: Mark Fridays
cs: Označit pátky

en: Mark Saturdays
cs: Označit neděle

en: Mark Sundays
cs: Označit soboty

en: Master browser netbios name must be provided.
cs: Musí být zadáno netbios jméno master browseru.

en: Master browser not resolved. Use location box to browse.
cs: Master browser není nalezen. Použijte k prohlížení pole se jménem.

en: Master browsers
cs: Master browsery

en: Match anywhere
cs: Vzorek vyhovuje kdekoli

en: Match whole lines only
cs: Vzorek se vztahuje na celé řádky

en: Match whole words only
cs: Vzorek se vztahuje na celá slova

en: Maximize
cs: Maximalizovat

en: May
cs: Květen

en: Medium
cs: Střední

en: Menu font :
cs: Písmo nabídek :

en: Message
cs: Zpráva

en: Minutes
cs: Minutách

en: Misc. tools/Utilities
cs: Různé nástroje/utility

en: Mode
cs: Práva

en: Modification Time :
cs: Čas změny :

en: Modified
cs: Upraveno

en: Modify Item ...
cs: Změnit položku

en: Monday
cs: Pondělí

en: Months
cs: Měsících

en: More than one target selected!
cs: Byl vybrán více než jeden cíl !

en: Motion Settings
cs: Nastavení pohybu

en: Mount ...
cs: Montování ...

en: Mount remote share
cs: Namontovat vzdálené sdílení

en: Mounting SMB shares
cs: Montuji SMB sdílení

en: Mouse settings (xfmouse)
cs: Nastavení myši (xfmouse)

en: Move Down
cs: přesunout dolu

en: Move Up
cs: přesunout nahoru

en: Multimedia
cs: Multimédia

en: Name
cs: Název

en: Name :
cs: Název :

en: Network
cs: Síť

en: New Desk
cs: Nová plocha

en: New Folder
cs: Nový adresář ...

en: New directory name:
cs: Nové jméno adresáře :

en: New file
cs: Nový soubor

en: New file ...
cs: Nový soubor ...

en: New folder ...
cs: Nový adresář ...

en: New folder...
cs: Nový adresář ...

en: New icon view
cs: Nový pohled ikonami

en: New terminal
cs: Nový terminál

en: New tree view
cs: Nový pohled se stromem

en: New_File
cs: Nový soubor

en: New_Folder
cs: Nový adresář

en: Next difference
cs: Další rozdíl

en: Next file
cs: Další soubor

en: Nine
cs: Děvet

en: Nineteen
cs: Devatenáct

en: No
cs: Ne

en: No directory selected !
cs: Žádný adresář nebyl vybrán!

en: No directory to apply patch has been selected.
cs: Nebyl vybrán žádný adresář na aplikaci patche

en: No directory was selected!
cs: Žádný adresář nebyl vybrán!

en: No file or directory selected!
cs: Nebyl vybrán žádný adresářnebo soubor!

en: No file was found for patching
    Either the directory to apply patch is not correctly selected
    or an incorrect strip level was used.
cs: Nebyl nalezen soubor pro aplikaci patche
    Adresář pro aplikaci patche není správně vybrán nebo je
    použita nekorektní úroveň odstraňování cest(default -p0)

en: No files marked !
cs: Žádné soubory nejsou označeny !

en: No item marked !
cs: Žádná položka není označena !

en: No left path has been selected.
cs: Nebyla vybrána levá cesta.

en: No master browser found.
    Please type a computer name at location and hit RETURN
cs: Žádný master browser není nalezen.
    Prosím napište jméno počítače do pole Jméno serveru a stiskněte return

en: No master browser found. See diagnostics.
cs: Žádný master browser není nalezen. Podívejte se na diagnostiku.

en: No master browser resolved.
    Please type a computer name at location and hit RETURN
cs: Žádný master browser není nalezen.
    Prosím napište jméno počítače do pole Jméno serveru a stiskněte return

en: No pasteboard available.
cs: Žádná schránka není dostupná

en: No patch file has been selected.
cs: Žádný patch soubor nebyl vybrán.

en: No right path has been selected.
cs: Nebyla vybrána pravá cesta.

en: No status response
cs: Žádná odezva o stavu

en: No target selected!
cs: Žádný cíl nebyl vybrán!

en: Not a valid file transfer pasteboard.
cs: To není platný přesun souborů ze schránky.

en: Nothing found...
cs: Nic není nalezeno...

en: Nothing selected !
cs: Nic nebylo vybráno !

en: November
cs: Listopad

en: Now forking diff. Please be patient.
cs: Nyní provádím diff. Prosím buďte trpělivý.

en: Number of popup menus :
cs: Počet výsuvných nabídek :

en: Number of virtual desktops :
cs: Počet virtuálních ploch :

en: October
cs: Říjen

en: One
cs: Jedna

en: Only drops from a single share are allowed
cs: Přetažení je povoleno pouze z jednoho sdílení

en: Only elements from a single share may be selected!
cs: Mohou být vybrány pouze prvky z jednoho sdílení!

en: Only one file or directory can be selected!
cs: Může být vybrán jen jeden adresář nebo soubor!

en: Open Trash
cs: Otevřit koš

en: Open icon view
cs: Otevřit pohled s ikonami

en: Open in terminal
cs: Otevřít v terminálu

en: Open terminal view
cs: Otevřít terminál

en: Open tree view
cs: Otevřit pohled se stromem

en: Open with ...
cs: Otevřít pomocí ...

en: Options
cs: Volby

en: Other :
cs: Ostatní :

en: Output count of matching lines
cs: Do výstupu budou započteny pouze vyhovující řádky

en: Output files where no match is found
cs: Na výstupu budou soubory, které nevyhovovaly podmínkám

en: Override ?
cs: Přepsat ?

en: Override?
cs: Přepsat ?

en: Owner
cs: Vlastník

en: Owner :
cs: Vlastník :

en: Pager (xfpager)
cs: Přepínač ploch (xfpager)

en: Palette
cs: Paleta

en: Panel layer
cs: Vrstva panelu

en: Password  :
cs: Heslo :

en: Paste
cs: Vložit

en: Paste ...
cs: Vložit ...

en: Paste...
cs: Vložit ...

en: Patch Settings
cs: Nastavit patch

en: Patch command has produced reject output.
    See diagnostics window.
cs: Patch příkaz vyřadil příkaz
    Podívejte se na diagnostické okno

en: Patch file can not be opened for read!
cs: Nemohu otevřít patch soubor pro čtení!

en: Patch file could not be created
cs: Nemohl být vytvořen patch soubor

en: Patch file creation cancelled
cs: Vytváření patch souboru bylo přerušeno

en: Patch file has been modified by another process
    Please reload
cs: Patch soubor byl modifikován jiným procesem
    Prosím znovu ho načtěte

en: Patch file is not in unified format
cs: Patch soubor nemá unifikovaný formát

en: Patch has been applied.
cs: Patch byl aplikován.

en: Patch has been undone.
cs: Patch byl neúčinný.

en: Patch options only active in patch-mode
cs: Volby pro patch jsou aktivní pouze v patch módu

en: Patch verbose diagnostics disabled.
cs: Podrobnější diagnostika patche vypnuta

en: Patch verbose diagnostics enabled.
cs: Větší diagnostika patche je zapnuta.

en: Patch viewer ...
cs: Prohlížeč patchů ...

en: Patch will now be assumed *not* reversed.
cs: Patch nebude přijat obráceně.

en: Patch will now be assumed reversed.
cs: Patch bude přijat obráceně.

en: Patch:
cs: Patch :

en: Path :
cs: Začít hledat v :

en: Permission considerations
cs: Hledání podle práv

en: Permissions
cs: Práva

en: Play Sound
cs: Přehrát zvuk

en: Please provide browsing preferences
cs: Prosím zadejte jméno a heslo pro prohlížení

en: Please provide information for server
cs: Prosím zadejte jméno a heslo pro server

en: Please provide netbios name for master browser at
cs: Prosím zadejte netbios jméno master browseru

en: Please select a name for the patch file in the next dialog.
cs: Vyberte prosím v následujícím dialogu jméno pro patch soubor.

en: Please select input tarfile next.
cs: Vyberte prosím soubory pro tar.

en: Please select it in the next dialog.
cs: Vyberte ho prosím v následujícím dialogu

en: Please select the output tarfile next.
cs: Vyberte prosím výstupní soubor pro tar.

en: Please wait, XFce is loading...
cs: Prosím čekejte, nahrává se prostředí XFce ...

en: Polygons will now *not* be filled.
cs: Trojúhelníky nebudou vyplněny.

en: Polygons will now be filled.
cs: Trojúhelníky budou vyplněny.

en: Popups & Icons
cs: Nabídky a ikony

en: Position :
cs: Umístění :

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Press OK to see patch diffs
cs: Stiskněte OK pro zobrazení rozdílů patche

en: Prev difference
cs: Předchozí rozdíl

en: Preview Icon
cs: Zobrazení ikony

en: Previous file
cs: Předchozí soubor

en: Print manager
cs: Správce tisku

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Properties ...
cs: Vlastnosti ...

en: Query done.
cs: Dotaz proveden.

en: Query failed. Machine may be down.
cs: Dotaz selhal. Počítač může být vypnut.

en: Query password has been requested.
cs: Žádost o heslo pro dotaz.

en: Query stopped.
cs: Dotaz zastaven.

en: Querying
cs: Dotazování

en: Question
cs: Otázka

en: Quit
cs: Konec

en: Quit ...
cs: Konec ...

en: RPM info
cs: Informace o RPM

en: Raise Window
cs: Vyzdvihnout okno

en: Read
cs: Čtení

en: Really delete remote items?
cs: Opravdu chcete smazat vzdálené položky?

en: Redefine home directory
cs: Předefinovat domovský adresář

en: Register ...
cs: Registrovat ...

en: Register program for directory "%s"
cs: Registrovat program k adresáři "%s"

en: Register program for file "%s"
cs: Registrovat program k souboru  "%s"

en: Register program for suffix "%s"
cs: Registrovat program k příponě  "%s"

en: Registered applications
cs: Registrované aplikace

en: Regular
cs: Regulární

en: Reload ...
cs: Znovu načíst ...

en: Reload...
cs: Znovu načíst ...

en: Remember application
cs: Zapamatovaná aplikace

en: Remove
cs: Vyjmout

en: Remove cancelled.
cs: Mazání je přerušeno.

en: Remove complete.
cs: Mazání je kompletní.

en: Remove failed. See diagnostics for details.
cs: Mazání selhalo. Podívejte se do diagnostiky na důvod.

en: Removing...
cs: Mažu...

en: Rename ...
cs: Přejmenovat ...

en: Rename to :
cs: Přejmenovat na  :

en: Repaint root window of workspace
cs: Překreslovat pozadí

en: Reserved characters for extended regexp are
    . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) : 
    In  basic regular expressions the metacharacters
    ?, +, {, |, (, and ) lose their special meaning.
    
    The  period  .   matches  any  single  character.
    The caret ^ matches at the start of line.
    The dollar $ matches at the end of line.
    
    Characters within [ ] matches any single 
           character in the list.
    Characters within [^ ] matches any single
           character *not* in the list.
    Characters inside [ - ] matches a range of
           characters (ie [0-9] or [a-z]).
    
    A regular expression may be followed by one
           of several repetition operators:
    ?      The preceding item is optional and matched
           at most once.
    *      The preceding item will be matched zero
           or more times.
    +      The preceding item will be matched one or
           more times.
    {n}    The preceding item is matched exactly n times.
    {n,}   The preceding item is matched n or more times.
    {n,m}  The preceding item is matched at least n times,
           but not more than m times.
    
    To match any reserved character, precede it with \. 
    
    Two regular expressions may be joined by the logical or
           operator |.
    Two regular expressions may be concatenated.
    
    More information is available by typing "man grep"
           at the command prompt.
cs: Vyhrazené znaky pro regulární výrazy jsou
         . ^ $ [ ] ? * + { } | \ ( ) :
    V základních regulárních výrazech ztrácejí metaznaky
    ?, +, {, |, (, and ) své speciální významy.
    
    Tečka    .  zastupuje libovolný znak.
    Stříška  ^  zastupuje začátek řádku.
    Dolar    $  zastupuje konec řádku.
    
    Znaky uvnitř [ ]   zastupují jeden libovolný
          znak ze seznamu.
    Znaky uvnitř [^ ]  zastupují jeden libovolný
          znak, který není na seznamu.
    Znaky uvnitř [ - ] zastupují jeden znak
          z rozsahu znaků (např.[0-9] nebo [a-z]).
    
    Regulární výraz může následovat jeden
           nebo několik opakovacích operátorů:
    ?      Zastupuje jeden nebo žádný výskyt
           předchozího výrazu.
    *      Zastupuje žádný nebo více výskytů
           předchozího výrazu.
    +      Zastupuje jeden nebo více výskytů
           předchozího výrazu.
    {n}    Zastupuje přesně n násobný výskyt
           předchozího výrazu.
    {n,}   Zastupuje alepoň n násobný výskyt
           předchozího výrazu.
    {n,m}  Zastupuje alespoň n a méně než m
           výskytů předchozího výrazu.
    
    Vyhrazené znaky pro použití ve výrazech se uvozují \.
    
    Dva regulární výrazy mohou být spojeny operátorem |
           (logický součet or).
    Dva regulární výrazy mohou být zřetězené.
    
    Více informací je dostupné po zadání man grep
           v příkazové rádce.

en: Reset
cs: Vynulovat

en: Resolved
cs: Nalezeno

en: Resolving
cs: Hledání

en: Resolving for
cs: Nalezeno pro

en: Result of
cs: Výsledek

en: Results
cs: Výsledek

en: Results limit reached
cs: Dosažen limit výsledku

en: Retreiving...
cs: Obnovuji...

en: Retrieve done.
cs: Obnovení provedeno.

en: Reversed patch detected. Should I try reversing it?
cs: Detekován reverzní patch. Mám se pokusit ho obrátit?

en: Right
cs: Vpravo

en: Rsync and scp
cs: Rsync a scp

en: Run ...
cs: Spustit ...

en: Run program ...
cs: Spustit program ...

en: Running patch...
cs: Provádím patch...

en: S&witch to...
cs: Př&epnout na...

en: SMB downloads disabled.
    Command not found
cs: Download ze SMB je vypnutý
    Příkaz není nalezen

en: Samba failure! Xfsamba could not find file:
cs: Samba selhala ! Xfsamba nemůže nalézt soubor:

en: Saturday
cs: Sobota

en: Save
cs: Uložit

en: Save ...
cs: Uložit ...

en: Save geometry on exit
cs: Uložit rozložení oken při ukončení

en: Save settings as default
cs: Uložit nastavení jako defaultní

en: Schedule/Appointments
cs: Plánovače/Připomínky

en: Screen label ...
cs: Název obrazovky ...

en: Se&nd to...
cs: Po&slat do...

en: Search canceled!
cs: Hledání je přerušeno!

en: Search subdirectories too
cs: Prohledávat také podadresáře

en: Searching
cs: Hledání

en: Select Color
cs: Výběr barvy

en: Select File
cs: Výběr souboru

en: Select all
cs: Vyznačit všechny

en: Select directory where to apply patch
cs: Vybrat adresář, kam bude aplikován patch

en: Select highlight background color
cs: Výbrat barvu pozadí

en: Select highlight text color
cs: Vybrat barvu textu

en: Select left file
cs: Vybrat levý soubor

en: Select patch file
cs: Výbrat patch soubor

en: Select right file
cs: Výbrat pravý soubor

en: Separator
cs: Oddělovač

en: September
cs: Září

en: Set GID
cs: Nastavit GID

en: Set UID
cs: Nastavit UID

en: Set View 1
cs: Nastavit pohled 1

en: Set View 2
cs: Nastavit pohled 2

en: Set View 3
cs: Nastavit pohled 3

en: Set View 4
cs: Nastavit pohled 4

en: Set background color
cs: Nastavit barvu pozadí

en: Set font
cs: Nastavit font

en: Settings
cs: Nastavení

en: Setup
cs: Nastavení...

en: Setup...
cs: Nastavení...

en: Seven
cs: Sedm

en: Seventeen
cs: Sedmnáct

en: Shade
cs: Zbalit okno

en: Shares
cs: Sdílení

en: Short titles
cs: Titulek bez cesty

en: Show IP
cs: Ukázat IP

en: Show browser links
cs: Zobrazit seznamy prohlížeče

en: Show contents of window while moving
cs: Zobrazovat obsah oken během přesouvání

en: Show contents of window while resizing
cs: Zobrazovat obsah oken během změny velikosti

en: Show day names
cs: Zobrazit jména dnů

en: Show diagnostics
cs: Zobrazit diagnostiku

en: Show disk usage ...
cs: Zobrazovat využití disku ...

en: Show heading
cs: Zobrazit hlavičku

en: Show line numbers
cs: Zobrazovat čísla řádků

en: Show main menu
cs: Zobrazovat hlavní menu

en: Show subprocess diagnostic dialog
cs: Zobrazovat diagnostický dialog subprocesů

en: Show week numbers
cs: Zobrazit čísla týdnů

en: Shuffle &Down
cs: Přepnout &Dole

en: Shuffle &Up
cs: Přepnout &Nahoře

en: Shutdown
cs: Ukončit

en: Six
cs: Šest

en: Sixteen
cs: Šestnáct

en: Size
cs: Velikost

en: Size (bytes)
cs: Velikost (v bajtech)

en: Size :
cs: Velikost

en: Size considerations
cs: Hledat podle velikosti

en: Size greater than (KB):
cs: Velikost je větší než (KB):

en: Size less than (KB):
cs: Velikost je menší než (KB):

en: Size of icons on panel
cs: Velikost ikon na panelu

en: Size of icons on pop-up menus
cs: Velikost ikon na výsuvných menu

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Small
cs: Malé

en: Small icons.
cs: Malé ikony.

en: Something to be deleted must be selected!
cs: Musí být vybrány soubory ke smazání!

en: Sorry, top level shares cannot be removed.
cs: Lituji, ale nejvyšší úroveň sdílení nelze smazat.

en: Sort by file date
cs: Třídit podle datumu

en: Sort by file name
cs: Třídit podle jména souboru

en: Sort by file size
cs: Třídit podle velikosti

en: Sound
cs: Zvuk

en: Sound file :
cs: Zvukový soubor :

en: Sound module (xfsound)
cs: Zvukový modul (xfsound)

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Specified file does not exist
cs: Specifikovaný soubor neexistuje

en: Startup
cs: Spustit po startu

en: Status box
cs: Stav

en: Status titles
cs: Titulek se stavem

en: Stay on single filesystem
cs: Prohledat pouze jeden souborový systém

en: Staying on a single filesystem will hinder
    searching on different physical disk partitions.
    This is especially useful if you do not want
    to search into nfs or smb mounts.
cs: Omezením na jeden souborový systém bude zabráněno
    hledání v různých fyzických diskových oblastech.
    Je to užitečné zvláště v případě, kdy nechcete
    hledat v připojených nfs a smb discích.

en: Stop ...
cs: Stop...

en: Stretched
cs: Roztáhnout

en: Strip level for created patch file=
cs: Úroveň odstraňování cest pro vytvářený patch soubor=

en: Strip level now set to
cs: Úroveň odstraňování cest je nyní nastavena na

en: Subprocess diagnostic
cs: Diagnostický dialog subprocesů

en: Subsort by file type
cs: Vedlejší třídění podle typu souboru

en: Sunday
cs: Neděle

en: Switch to diff mode
cs: Přepnout do diff módu

en: Switch to patch mode
cs: Přepnout do patch módu

en: Symlink
cs: Symbolický link

en: Symlink ...
cs: Symbolický link ...

en: Symlink name :
cs: Jméno symbolickéhp linku

en: Syntax error in configuration file
    Aborting
cs: Syntaktická chyba v konfiguračním souboru
    Končím

en: Tar cancelled.
cs: Tar je přerušen.

en: Tar command complete.
cs: Příkaz tar je ukončen

en: Tar extraction has completed
cs: Rozbalení tarem je ukončeno

en: Tar failed. See diagnostics for details.
cs: Tar selhal. Podívejte se do diagnostiky na důvod.

en: Target:
cs: Cíl:

en: Ten
cs: Deset

en: Terminals/Connections
cs: Terminály/Připojení

en: Terminated:
cs: Ukončen:

en: Test
cs: Testovat

en: That is a directory (or symlink)
cs: To je adresář ( nebo symbolický link)

en: The Xftree icon view is the ROX-filer. At the moment this has to be installed
    separately from XFCE. A ROX-filer specific for XFCE will soon be available.
cs: ROX-filer dělá pohled s ikonami v Xftree. V této chvíli musí bý instalován 
    zvlášť mimo XFCE. Brzy bude dostupná specifikace ROX-fileru pro XFCE.

en: The pasteboard is currently empty.
cs: Schránka je nyní prázdná.

en: The pasteboard is currently empty.
cs: Schránka je nyní prázdná.

en: There are unsaved changes to the menu.
    
    Do you want to save the changes ?
cs: Máte neuložené změny v menu.
    
    Chcete uložit změny ?

en: There is no next difference
cs: Není další rozdíl

en: There is no next file
cs: Není další soubor

en: There is no previous difference
cs: Není předchozí rozdíl

en: There is no previous file
cs: Není předchozí soubor

en: There is no such file
cs: Není žádný takový soubor

en: Thirteen
cs: Třináct

en: This function is not available for the contents of tar files
cs: Tato funkce naní použitelná pro obsah souborů tar

en: This function is not available for the contents of tar/rpm files
cs: Tato funkce naní použitelná pro obsah souborů tar/rpm

en: This is XFDiff
cs: To je XFDiff

en: This is XFSamba
cs: To je XFSamba

en: This is XFTree
cs: To je XFTree

en: Three
cs: Tři

en: Three different time modes may be selected:
    *modified:
      This changes when the file is modified, e.g.
      by mknod(2), truncate(2), utime(2) and write(2)
     (of  more than  zero  bytes). Moreover, modification
      time of a directory is changed by the creation or 
      deletion of  files  in  that directory. Modification
      time is not changed for changes in owner, group,
      hard link count, or mode.
    
    *changed:
      This field is changed by writing or setting inode
      information (i.e., owner, group, link count, mode).
    
    *accessed:
      This field is changed by file accesses, e.g. by
      exec(2), mknod(2), pipe(2), utime(2) and read(2)
      (of more than zero bytes). Other routines, like
      mmap(2), may or may not update access time.
    
    Please note: after filtering a file through glob, it
    will have its access time altered, so two consecutive
    runs will not produce identical results.
cs: Mohou být vybrány tři různé módy hledání podle času:
    *úpravy:
      Změní se, když soubor je upraven, např. pomocí
      mknod(2), truncate(2), utime(2) a write(2)
      (o více než 0 bytů). Mimoto, čas adresáře
      je změněn vytvořením nebo smazáním souborů v tomto
      adresáři. Úprava času není změněna změnou vlastníka,
      skupiny, počtem tvrdých linků nebo práv.
    
    *změny:
      Změní se zápisem nebo nastavením informací příslušného
      inodu (např. vlastníka, skupiny, počtu linků, práv
    
    *přístupu:
      Pole je změněno přístupem k souboru, např. pomocí
      exec(2), mknod(2), pipe(2), utime(2) a read(2)
      (o více než 0 bytů). Jiné rutiny, jako mmap(2),
      mohou nebo nemusí aktualizovat čas přístupu.

en: Threshold :
cs: Práh citlivosti :

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Tiled
cs: Dlaždice

en: Time considerations
cs: Hledat podle času

en: Title font :
cs: Písmo titulků :

en: To search for files on remote SMB shares
    first mount the share with the mount tool
    and then use the xftree search utility to do the search
cs: Pro vyhledání souborů na vzdálených SMB sdíleních
    nejdříve namountujte sdílení nástrojem na montování
    a pak použijte vyhledávací nástroj z xftree k jejich vyhledání

en: To view differences on a remote SMB share
    first mount the share with the mount tool
    and then use the xftree diff utility to display the differences.
cs: Pro zobrazení rozdílů na vzdálených SMB sdíleních
    nejdříve namontujte sdílení nástrojem na montování
    a pak použijte diff nástroj z xftree k zobrazení rozdílů

en: Toggle Dotfiles
cs: Zobrazit soubory začínající tečkou

en: Too few bytes transferred ! Device full ?
cs: Velmi málo přenesených bajtů ! Zařízení je asi plné ?

en: Too many bytes transferred !?
cs: Je přeneseno příliš mnoho bajtů !?

en: Tools
cs: Nástroje

en: Tooltips
cs: Bublinková nápověda

en: Tooltips delay (ms.) :
cs: Zpoždění bublinkové nápovědy v (ms.) :

en: Top
cs: Nahoře

en: Touch ...
cs: Časové údaje ...

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Twelve
cs: Dvanáct

en: Twenty
cs: Dvacet

en: Two
cs: Dva

en: Type :
cs: Typ :

en: Type:
cs: Typ :

en: Un-Shade
cs: Rozbalit okno

en: Uncompress
cs: Dekomrese

en: Undo patch to Hard Drive
cs: Zrušit patch na hard disku

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unknown action !
cs: Neznámá akce !

en: Unlisted shortcut keys
cs: Nevypsané klávesové zkratky

en: Unselect
cs: Odznačit

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update ...
cs: Aktualizovat ...

en: Upload done.
cs: Upload dokončen.

en: Upload failed.
cs: Upload selhal.

en: Upload produced errors. See diagnostics for reason.
cs: Upload souboru vytvořil chybu. Podívejte se do diagnostiky na důvod.

en: Upload...
cs: Upload ...

en: Uploaded file.
cs: Uploadovaný soubor.

en: Uploading file...
cs: Uploaduji soubor...

en: Uploading files...
cs: Uploaduji soubory...

en: Usage : %s [OPTIONS]
cs: Použití : %s [Volby]

en: Use digital clock on panel
cs: Na panelu použít digitální hodiny

en: Use gradient color as wallpaper
cs: Použít gradientní barvu jako podklad

en: Use gradient color for inactive windows
cs: Použít gradientní barvu pro neaktivní okno

en: Use gradient color for the active window
cs: Použít gradientní barvu pro aktivní okno

en: Use line synchronization voids
cs: Použít prázdné synchronizační řádky

en: Use military time (24 hours)
cs: Nastavit 24 hodinový čas

en: Use rsync instead of scp
cs: Použijte rsync místo scp

en: Use tear-off menus
cs: Použít vysouvací nabídku

en: User ID:
cs: Uživatelské ID:

en: User Menu
cs: Uživatelské menu

en: User Menu Editor
cs: Editor uživatelského menu XFce

en: User/group considerations
cs: Hledat podle uživatele a skupiny

en: Username :
cs: Jméno :

en: Verbose patch diagnostics
cs: Podrobnější diagnostika patche

en: View
cs: Zobrazit

en: View differences
cs: Zobrazit rozdíly

en: View differences in new
cs: Zobrazit rozdíly v novém okně

en: View patch created differences
cs: Zobrazit patchem vytvořené rozdíly

en: View patch created differences in new
cs: Zobrazit patchem vytvořené rozdíly v novém okně

en: Virtual Screens
cs: Virtuální obrazovky

en: Warning: cannot read from
cs: Varování: nemohu číst z

en: Wednesday
cs: Středa

en: Week starts on Monday
cs: Týden začíná v pondělí

en: Welcome to xfsamba.
cs: Vítá vás xfsamba.

en: What's a file filter?
cs: Co je to filtr na jména souborů?

en: What's a regexp?
cs: Co je to regulární výraz?

en: What's a single filesystem?
cs: Co je to jeden souborový systém?

en: When permission filtering is active:
    -If a file has one of the chosen permission bits,
      it will match.
    -If no permission bit is chosen, files with 
      no set permission bits will match.
cs: Když bude hledání podle práv aktivní, tak:
    - Má-li soubor nastavený jeden z vybraných bitů,
       bude nalezen.
    - Nebude-li žádný bit vybraný, budou nalezeny
       soubory s bez nastavených bitů.

en: Window border style :
cs: Styl rámu okna :

en: Window snapping size (0 disable) :
cs: Plocha uchycení okna (0 vypnuto) :

en: Windows
cs: Okna

en: Working diff...
cs: Provádím diff...

en: Workspace
cs: Plocha

en: Write
cs: Zápis

en: Writing/Text tools
cs: Psaní/Textové nástroje

en: XFCE modules copyright Olivier Fourdan 1999-2001, under GNU-GPL
cs: XFCE modules copyright Olivier Fourdan 1999-2001, pod GNU-GPL

en: XFCE: Communication pipe closed. Exiting...
cs: XFCE: Komunikační roura byla uzavřena. Ukončuji..

en: XFClock - XFce Clock & Calendar
cs: XFClock - XFce hodiny a kalendář

en: XFMouse - XFce Mouse Configuration
cs: XFMouse - XFce konfigurace myši

en: XFSound - XFce Sound Manager
cs: XFSound - XFce správce zvuků

en: XFTree, based on XTree Version %s
cs: XFTree, postaveno na XTree verze %s

en: XFTree: Copy
cs: XFTree: Kopírování

en: XFTree: Link
cs: XFTree: Linkování

en: XFTree: Move
cs: XFTree: Přesouvání

en: XFbd - XFce Backdrop Manager
cs: XFbd - XFce správce pozadí

en: XFce : Data mismatch error in config file
    (%s)
cs: XFce : V konfiguračním souboru jsou chybná data
    (%s)

en: XFce : Syntax error in configuration file
    (%s)
cs: XFce : Syntaktická chyba v konfiguračním souboru
    (%s)

en: XFclock : Data mismatch error in config file
    (%s)
cs: XFclock : V konfiguračním souboru jsou chybná data
    (%s)

en: XFclock : Syntax error in configuration file
    (%s)
cs: XFclock : Syntaktická chyba v konfiguračním souboru
    (%s)

en: XFdiff will now start diff.
    Please be patient (xfdiff might seem to hang).
    Diff will be working
cs: Xfdiff nyní spouští diff.
    Prosím buďte trpělivý.
    Diff bude pracovat

en: Xfdiff diagnostic
cs: Diagnostika Xfdiff

en: Xfglob
cs: XFglob

en: Xftree allows you to drag and drop to/from
    xftree windows running on different hosts.
    You may use either scp or rsync for the copying.
    User authentication is done by ssh.
    See "man ssh" if you desire host based
    instead of password based authentication.
    
    Xftree will also accept drops from other
    filemanagers running on different hosts.
cs: Xftree vám umožní funkci táhni a pusť do nebo z
    xftree oken spuštěných na různých počítačích.
    Můžete použít scp nebo rsync pro kopírování.
    Autentizace je udělána pomocí ssh.
    Viz "man ssh" jestliže potřebujete autentizaci
    na základě počítače místo autentizace heslem.
    
    Xftree bude také akceptovat upuštění souborů z jiných
    správců souborů spuštěných na různých pošítačích.

en: Xftree can register applications by filename or filetype
    by selecting "Register" from one of the menus or by selecting
    "Register application" on mouse double-click.
    If you wish to edit the applications that are already registered,
     please look at ~/.xfce/xtree.reg.
cs: Xftree může registrovat aplikace podle jména nebo typu
    souboru výběrem "Registrovat" z jednoho z menu nebo
    výběrem "Registrovat aplikaci" při dvojkliku myši.
    Jestiže chcete upravit přiřazení aplikace, která je už
    registrovaná, podívejte se do ~/.xfce.xftree.reg.

en: Xftree handles drag and drop the following way:
    SHIFT drag+drop --> move
    CTRL drag+drop --> copy
    SHIFT-CTRL drag+drop --> link
    The default drag+drop action is move,
    but can be changed in the preferences menu.
    To drag multiple files, use the middle button.
    Also:
    Multiple selection by button 1 click-and-drag
    is available on the first click after a GOTO or REGEN.
cs: Xftree obsluhuje táhni a pusť myší tímto způsobem:
    SHIFT táhni a pusť --> přesune
    CTRL táhni a pusť --> kopíruje
    SHIFT-CTRL táhni a pusť --> vytvoří link
    Implicitní táhni a pusť je přesun,
    je možné to změnit v menu předvolby.
    Pro tažení více souborů použijte prostřední tlačítko.
    Také:
    Vícenásobný výběr tlačítkem 1 stisknutím a tažením
    je možný při prvním stisknutí po GOTO nebo REGEN.

en: Xftree handles keyboard shortcuts dynamically.
    This means that you can open a menu,highlight an entry
    and press a keyboard key to create the shortcut.
cs: Xftree obsluhuje klávesové zkratky dynamicky.
    To znamená, že můžete otevřít menu, zvýraznit položku
    a stisknout klávesu na klávesnici pro vytvoření zkratky.

en: Xftree results
cs: Výsledky Xftree

en: Yes
cs: Ano

en: You have selected a directory.
    Should subdirectories be included?
cs: Vybral jste adresář.
    Chcete také zahrnout podadresáře?

en: You must provide the command
    and the label, at least !
cs: Je třeba zadat alespoň příkaz
    a  název !

en: You must provide the command to execute !
cs: Je potřebné zadat příkaz ke spuštění !

en: You've selected a desktop which is not currently
    visible in XFce panel.
cs: Byla zvolena plocha, která momentálně není
    viditelná na panelu XFce.

en: Your changes will take effect on next startup
cs: Vaše změny se projeví až při příštím startu

en: _All
cs: _Všechny

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Continue
cs: _Pokračovat

en: _No
cs: _Ne

en: _Yes
cs: _Ano

en: beginning copy operation
cs: začínám kopírovat

en: bottom
cs: Dole

en: command finished
cs: Příkaz je dokončen

en: couldn't allocate color
cs: Nemohu alokovat barvy

en: create
cs: vytvořit

en: creating directory: %s
cs: vytvářím adresář: %s

en: different sections found
cs: nalezeny odlišné části

en: directory: %s
cs: adresář:  %s

en: dirs
cs: adresáře

en: do not reset archive bit
cs: nerušit archivní bit

en: error deleting file
cs: chyba při mazání souboru

en: extract
cs: vybalit

en: file open error: xfdiff_aborting run
cs: Chyba otevření souboru: xfdiff končí

en: files
cs: soubory

en: full
cs: plné

en: geometry: %dx%d+%d+%d
cs: geometrie : %dx%d+%d+%d

en: incremental
cs: přidávat

en: internal malloc error:
cs: interní chyba malloc

en: is not in patch file.
cs: není to patch soubor.

en: lines
cs: řádků

en: reset archive bit
cs: zrušit archivní bit

en: switch desktop at screen border, fixed factor 4:
cs: přepínání ploch okraji obrazovky, pevný faktor 4:

en: tar: execution error
cs: tar: chyba při provádění

en: unable to stat:
cs: Nemohu získat stav:

en: unknown
cs: neznámý

en: unspecified error: xfdiff_aborting run
cs: Nespecifikovaná chyba: xfdiff končí

en: use xfdiff [ -h | --help | -p] [leftfile] [rightfile]
cs: použití xfdiff [ -h | --help | -p] [leftfile] [rightfile]

en: with
cs: s

en: working...
cs: pracuji...

en: xfbdmgr - XFCE List Manager
cs: xfbdmgr - XFCE manažér seznamu

en: xfdiff (c) Edscott Wilson Garcia 2001, under GNU-GPL
cs: xfdiff (c) Edscott Wilson Garcia 2001, pod GNU-GPL

en: xfdiff version
cs: xfdiff verze

en: xfmouse: Error, cannot open display.
cs: xfmouse: Chyba, Nemohu otevřít display.

en: xfwm terminated:
cs: xfwm je ukončeno:
