xmms - en to sv translation catalogue (650 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
sv: 
    Styrspaksstyrning: fel vid läsning av

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
sv: 
    Segmenteringsfel
    
    Du har troligtvis hittat ett fel i XMMS. Var vänlig
    och gå till http://bugs.xmms.org och fyll i en
    felanmälan.

en:  (disabled)
sv:  (avslaget)

en:  (enabled)
sv:  (påslaget)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
sv: %d ramar
    Filstorlek: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
sv: %d av %d filer togs bort utan problem.

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
sv: %s
    Felskydd: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Betoning: %s

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåtet alternativ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltlig flagga -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inga argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" behöver ett argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inga argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: (none)
sv: (inget)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: /About XMMS
sv: /Om XMMS

en: /Add
sv: /Lägg till

en: /Add/Directory
sv: /Lägg till/Katalog

en: /Add/File
sv: /Lägg till/Fil

en: /Add/Url
sv: /Lägg till/Url

en: /Always On Top
sv: /Alltid överst

en: /Analyzer Falloff
sv: /Analysatorfallhastighet

en: /Analyzer Falloff/Fast
sv: /Analysatorfallhastighet/Snabb

en: /Analyzer Falloff/Fastest
sv: /Analysatorfallhastighet/Snabbaste

en: /Analyzer Falloff/Medium
sv: /Analysatorfallhastighet/Medel

en: /Analyzer Falloff/Slow
sv: /Analysatorfallhastighet/Långsam

en: /Analyzer Falloff/Slowest
sv: /Analysatorfallhastighet/Långsammaste

en: /Analyzer Mode
sv: /Analysatorläge

en: /Analyzer Mode/-
sv: /Analysatorläge/-

en: /Analyzer Mode/Bars
sv: /Analysatorläge/Stolpar

en: /Analyzer Mode/Fire
sv: /Analysatorläge/Eld

en: /Analyzer Mode/Lines
sv: /Analysatorläge/Linjer

en: /Analyzer Mode/Normal
sv: /Analysatorläge/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
sv: /Analysatorläge/Toppar

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
sv: /Analysatorläge/Vertikala linjer

en: /Autoscroll Songname
sv: /Automatisk rullning av spårnamn

en: /Configure Equalizer
sv: /Konfigurera Equalizer

en: /Delete
sv: /Ta bort

en: /Delete/Auto-load preset
sv: /Ta bort/Automatinläst förinställning

en: /Delete/Preset
sv: /Ta bort/Förinställning

en: /DoubleSize
sv: /Dubbel storlek

en: /Easy Move
sv: /Enkel fönsterförflyttning

en: /Equalizer WindowShade Mode
sv: /Equalizer i WindowShade-läge

en: /Exit
sv: /Avsluta

en: /File Info
sv: /Filinformation

en: /Graphical EQ
sv: /Grafisk Equalizer

en: /Import
sv: /Importera

en: /Import/WinAMP Presets
sv: /Importera/WinAMP-förinställningar

en: /Jump To File
sv: /Hoppa till fil

en: /Jump To Time
sv: /Hoppa till tidpunkt

en: /Load
sv: /Läs in

en: /Load/-
sv: /Läs in/-

en: /Load/Auto-load preset
sv: /Läs in/Automatinläst förinställning

en: /Load/Default
sv: /Läs in/Standardvärden

en: /Load/From WinAMP EQF file
sv: /Läs in/Från WinAMP EQF-fil

en: /Load/From file
sv: /Läs in/Från fil

en: /Load/Preset
sv: /Läs in/Förinställning

en: /Load/Zero
sv: /Läs in/Noll

en: /Main Window
sv: /Huvudfönster

en: /No Playlist Advance
sv: /Gå inte vidare i spellistan

en: /Options
sv: /Alternativ

en: /Peaks Falloff
sv: /Fallhastighet för toppar

en: /Peaks Falloff/Fast
sv: /Fallhastighet för toppar/Snabb

en: /Peaks Falloff/Fastest
sv: /Fallhastighet för toppar/Snabbaste

en: /Peaks Falloff/Medium
sv: /Fallhastighet för toppar/Medel

en: /Peaks Falloff/Slow
sv: /Fallhastighet för toppar/Långsam

en: /Peaks Falloff/Slowest
sv: /Fallhastighet för toppar/Långsammaste

en: /Physically Delete Files
sv: /Ta bort filer fysiskt

en: /Play Directory
sv: /Spela katalog

en: /Play File
sv: /Spela fil

en: /Play Location
sv: /Spela adress

en: /Playback
sv: /Uppspelning

en: /Playback/-
sv: /Uppspelning/-

en: /Playback/10 Tracks Back
sv: /Uppspelning/10 spår bakåt

en: /Playback/10 Tracks Fwd
sv: /Uppspelning/10 spår framåt

en: /Playback/Back 5 Seconds
sv: /Uppspelning/Spola bakåt 5 sekunder

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
sv: /Uppspelning/Spola framåt 5 sekunder

en: /Playback/Jump to File
sv: /Uppspelning/Hoppa till fil

en: /Playback/Jump to Time
sv: /Uppspelning/Hoppa till tidpunkt

en: /Playback/Next
sv: /Uppspelning/Nästa

en: /Playback/Pause
sv: /Uppspelning/Paus

en: /Playback/Play
sv: /Uppspelning/Spela

en: /Playback/Previous
sv: /Uppspelning/Föregående

en: /Playback/Start of List
sv: /Uppspelning/Början av listan

en: /Playback/Stop
sv: /Uppspelning/Stopp

en: /Playlist
sv: /Spellista

en: /Playlist Editor
sv: /Spellisteeditor

en: /Playlist WindowShade Mode
sv: /Spellista i WindowShade-läge

en: /Playlist/Load List
sv: /Spellista/Läs in lista

en: /Playlist/New List
sv: /Spellista/Ny lista

en: /Playlist/Save List
sv: /Spellista/Spara lista

en: /Preferences
sv: /Inställningar

en: /Randomize List
sv: /Slumpa listan

en: /Refresh Rate
sv: /Uppdateringsfrekvens

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Åttondedel (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Full (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Halv (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
sv: /Uppdateringsfrekvens/Fjärdedel (~13 fps)

en: /Reload skin
sv: /Läs om skal

en: /Remove
sv: /Ta bort

en: /Remove Dead Files
sv: /Ta bort icke-existerande filer

en: /Remove/All
sv: /Ta bort/Allt

en: /Remove/Crop
sv: /Ta bort/Allt annat

en: /Remove/Misc
sv: /Ta bort/Diverse

en: /Remove/Selected
sv: /Ta bort/Markerade

en: /Repeat
sv: /Repetera

en: /Reverse List
sv: /Vänd på listan

en: /Save
sv: /Spara

en: /Save/-
sv: /Spara/-

en: /Save/Auto-load preset
sv: /Spara/Automatinläst förinställning

en: /Save/Default
sv: /Spara/Standardvärden

en: /Save/Preset
sv: /Spara/Förinställning

en: /Save/To WinAMP EQF file
sv: /Spara/Till WinAMP EQF-fil

en: /Save/To file
sv: /Spara/Till fil

en: /Scope Mode
sv: /Oscilloskopläge

en: /Scope Mode/Dot Scope
sv: /Oscilloskopläge/Punktoscilloskop

en: /Scope Mode/Line Scope
sv: /Oscilloskopläge/Linjeoscilloskop

en: /Scope Mode/Solid Scope
sv: /Oscilloskopläge/Solitt oscilloskop

en: /Selection
sv: /Markering

en: /Selection/-
sv: /Markering/-

en: /Selection/Invert Selection
sv: /Markering/Omvänd markering

en: /Selection/Read Extended Info
sv: /Markering/Läs utökad information

en: /Selection/Select All
sv: /Markering/Markera allt

en: /Selection/Select None
sv: /Markering/Markera ingen

en: /Shuffle
sv: /Blanda

en: /Skin Browser
sv: /Skalbläddrare

en: /Sort
sv: /Sortera

en: /Sort List
sv: /Sortera lista

en: /Sort List/By Date
sv: /Sortera lista/Efter datum

en: /Sort List/By Filename
sv: /Sortera lista/Efter filnamn

en: /Sort List/By Path + Filename
sv: /Sortera lista/Efter sökväg och filnamn

en: /Sort List/By Title
sv: /Sortera lista/Efter titel

en: /Sort Selection
sv: /Sortera valda

en: /Sort Selection/By Date
sv: /Sortera valda/Efter datum

en: /Sort Selection/By Filename
sv: /Sortera valda/Efter filnamn

en: /Sort Selection/By Path + Filename
sv: /Sortera valda/Efter sökväg och filnamn

en: /Sort Selection/By Title
sv: /Sortera valda/Efter titel

en: /Sticky
sv: /Klistrig

en: /Time Elapsed
sv: /Spelad tid

en: /Time Remaining
sv: /Återstående tid

en: /View File Info
sv: /Visa filinformation

en: /Visualization
sv: /Visualisering

en: /Visualization Mode
sv: /Visualiseringsläge

en: /Visualization Mode/Analyzer
sv: /Visualiseringsläge/Analysator

en: /Visualization Mode/Off
sv: /Visualiseringsläge/Av

en: /Visualization Mode/Scope
sv: /Visualiseringsläge/Oscilloskop

en: /Visualization plugins
sv: /Insticksmoduler för visualisering

en: /WindowShade Mode
sv: /WindowShade-läge

en: /WindowShade VU Mode
sv: /WindowShade VU-läge

en: /WindowShade VU Mode/Normal
sv: /WindowShade VU-läge/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
sv: /WindowShade VU-läge/Mjuk

en: 16 bit
sv: 16-bitars

en: 3DFX Fullscreen mode
sv: 3DFX-helskärmsläge

en: 8 bit
sv: 8-bitars

en: A Cappella
sv: A cappella

en: A simple xmms gnome panel applet by Anders Carlsson.
    Some code is from wmxmms by Mikael Alm.
    Tooltip support by Hiroshi Takekawa.
sv: Ett enkelt xmms-panelprogram för gnome av Anders Carlsson.
    En del kod är hämtad från wmxmms av Mikael Alm.
    Stöd för verktygstips av Hiroshi Takekawa.

en: About
sv: Om

en: About ESounD Plugin
sv: Om ESounD-insticksmodul

en: About Echo Plugin
sv: Om ekoinsticksmodul

en: About Extra Stereo Plugin
sv: Om insticksmodul för extra stereo

en: About Joystick Driver
sv: Om styrspaksdrivrutin

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
sv: Om MPEG Layer 1/2/3-insticksmodul

en: About OSS Driver
sv: Om OSS-drivrutin

en: About Ogg Vorbis Plugin
sv: Om Ogg Vorbis-insticksmodul

en: About Solaris Audio Driver
sv: Om drivrutin för Solaris-ljud

en: About Tone Generator
sv: Om tongenerator

en: About Voice Removal Plugin
sv: Om insticksmodul för röstborttagning

en: About XMMS
sv: Om XMMS

en: About mikmod plugin
sv: Om mikmod-insticksmodul

en: About...
sv: Om...

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Add all files in directory
sv: Lägg till alla filer i katalogen

en: Add selected files
sv: Lägg till valda filer

en: Additional Programming:
sv: Ytterligare programmering:

en: Allow multiple instances
sv: Tillåt flera instanser

en: Alternate
sv: Alternativ

en: Alternative
sv: Alternativmusik

en: Always show clutterbar
sv: Visa alltid kluddraden

en: Always use AUDIODEV environment variable
sv: Använd alltid miljövariabeln AUDIODEV

en: An error occured:
    %s
sv: Ett fel inträffade:
    %s

en: Anders Carlsson (effect plugins)
sv: Anders Carlsson (effektinsticksmoduler)

en: Apply
sv: Verkställ

en: Audio I/O Plugins
sv: Ljud-I/O-insticksmoduler

en: Audio device:
sv: Ljudenhet:

en: Azerbaijani:
sv: Azerbajdzjanska:

en: BALANCE: %d%% LEFT
sv: BALANS: %d%% VÄNSTER

en: BALANCE: %d%% RIGHT
sv: BALANS: %d%% HÖGER

en: BALANCE: CENTER
sv: BALANS: CENTER

en: Back 5 tracks
sv: Bakåt 5 spår

en: Basque:
sv: Baskiska:

en: Bitrate: %d kb/s
sv: Bithastighet: %d kb/s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
sv: Bithastighet: variabel,
    genomsnittlig: %d kb/s

en: Blur Scope %s
sv: Suddigt oscilloskop %s

en: Blur scope
sv: Suddigt oscilloskop

en: Brazilian Portuguese:
sv: Brasiliansk portugisiska:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Buffer size (kb):
sv: Buffertstorlek (kb):

en: Buffer size (ms):
sv: Buffertstorlek (ms):

en: Buffering
sv: Buffring

en: Buffering:
sv: Buffring:

en: Bulgarian:
sv: Bulgariska:

en: Button %d:
sv: Knapp %d:

en: Buttons:
sv: Knappar:

en: CD Audio Player %s
sv: Ljud-CD-spelare %s

en: CD Audio Player Configuration
sv: Konfiguration av ljud-CD-spelare

en: CD Audio Track %02u
sv: Ljud-CD-spår %02u

en: CD Index server:
sv: CD-indexserver:

en: CD Index:
sv: CD-index:

en: CD Info
sv: CD-information

en: CDROM drive
sv: CDROM-spelare

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
sv: ANSLUTEN: VÄNTAR PÅ SVAR

en: CONNECTING TO %s:%d
sv: ANSLUTER TILL %s:%d

en: Cabaret
sv: Kabaré

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
sv: Carl van Schaik (pro logic-insticksmodul)

en: Catalan:
sv: Katalanska:

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Channels: %d
sv: Kanaler: %d

en: Charles Sielski (irman plugin)
sv: Charles Sielski (irman-insticksmodul)

en: Chinese:
sv: Kinesiska:

en: Chorus
sv: Kör

en: Christian Gangsta Rap
sv: Kristen gangsta rap

en: Christian Rap
sv: Kristen rap

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
sv: Chun-Chung Chen (xfont-programfix)

en: Classic Rock
sv: Klassisk rock

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Close
sv: Stäng

en: Club
sv: Klubb

en: Color Entry
sv: Färginmatning

en: Comedy
sv: Komedi

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Echo
sv: Konfigurera eko

en: Configure Equalizer
sv: Konfigurera Equalizer

en: Configure Extra Stereo
sv: Konfigurera extra stereo

en: Configure Solaris driver
sv: Konfigurera Solaris-drivrutin

en: Contemporary Christian
sv: Modern kristen

en: Controls:
sv: Kontroller:

en: Convert %20 to space
sv: Omvandla %20 till blanksteg

en: Convert underscore to space
sv: Omvandla understreck till blanksteg

en: Copyright (C) 1997-2002 4front Technologies
sv: Copyright © 1997-2002 4front Technologies

en: Copyright (C) Anders Carlsson 1999), Hiroshi Takekawa 2001
sv: Copyright © Anders Carlsson 1999, Hiroshi Takekawa 2001

en: Couldn't connect to host %s
sv: Kunde inte ansluta till värden %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
sv: Kunde inte ansluta till värden %s
    Servern svarade: %s

en: Couldn't load mod
sv: Kunde inte läsa in modul

en: Couldn't look up host %s
sv: Kunde inte slå upp värden %s

en: Couldn't open audio
sv: Kunde inte öppna ljudenhet

en: Couldn't remove tag!
sv: Kunde inte ta bort taggen!

en: Couldn't write tag!
sv: Kunde inte skriva taggen!

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
sv: Gjord av Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Styr XMMS med din tv-, video- eller stereofjärrkontroll 
    IRmans hemsida - http://www.evation.com/irman/

en: Credits
sv: Lista över bidragsgivare

en: Croatian:
sv: Kroatiska:

en: Cult
sv: Kult

en: Czech:
sv: Tjeckiska:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
sv: SLÅ AV ALLTID ÖVERST

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
sv: SLÅ AV ALLTID ÖVERST (-)

en: DISABLE DOUBLESIZE
sv: SLÅ AV DUBBEL STORLEK

en: Danish:
sv: Danska:

en: Date
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: Decoder
sv: Avkodare

en: Decoder:
sv: Avkodare:

en: Default
sv: Standard

en: Default (%s)
sv: Standard (%s)

en: Default - %s
sv: Standard - %s

en: Default panning separation
sv: Standardbalansinställning

en: Delay: (ms)
sv: Fördröjning: (ms)

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete auto-preset
sv: Ta bort automatinläst förinställning

en: Delete preset
sv: Ta bort förinställning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Detect files by content (instead of file extention)
sv: Känn igen filer på innehållet (istället för filändelse)

en: Device
sv: Enhet

en: Device:
sv: Enhet:

en: Device:
sv: Enhet:

en: Devices
sv: Enheter

en: Devices:
sv: Enheter:

en: Dim titlebar when inactive
sv: Skugga titelraden vid inaktivitet

en: Directionals (alternate):
sv: Riktningar (alternativ):

en: Directionals:
sv: Riktningar:

en: Directory preset file:
sv: Katalogförinställningsfil:

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Disable ID3V2 tags
sv: Använd inte ID3V2-taggar

en: Disk Writer Configuration
sv: Konfiguration av diskskrivning

en: Disk Writer Plugin %s
sv: Insticksmodul för diskskrivning %s

en: Display this text and exit.
sv: Visa denna hjälptext och avsluta.

en: Do not hide windowmanager decorations
sv: Göm inte fönsterhanterardekorationer

en: Don't clear the playlist
sv: Töm inte spellistan

en: Down sample:
sv: Nersampling:

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: Dual channel
sv: Tvåkanal

en: Duet
sv: Duett

en: Dutch:
sv: Holländska:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
sv: SLÅ PÅ ALLTID ÖVERST

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
sv: SLÅ PÅ ALLTID ÖVERST (-)

en: ENABLE DOUBLESIZE
sv: SLÅ PÅ DUBBEL STORLEK

en: ERROR: Couldn't find %s
sv: FEL: Kunde inte hitta %s

en: ESD Plugin configuration
sv: Konfiguration av ESD-insticksmodul

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
sv: Ekoinsticksmodul
    av Johan Levin 1999.
    
    Surround-eko av Carl van Schaik 1999

en: Echo Plugin %s
sv: Ekoinsticksmodul %s

en: Effect Plugins
sv: Effektinsticksmoduler

en: Effect intensity:
sv: Effektintensivitet:

en: Effect/General Plugins
sv: Effekt/allmänna insticksmoduler

en: Electronic
sv: Electroniskt

en: Enable Automatic detection
sv: Möjliggör automatisk avkänning

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
sv: Använd UDP-kanal för Icecast-metadata

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
sv: Använd direktuppspelning av SHOUT/Icecast-titlar

en: Enable plugin
sv: Använd insticksmodul

en: Enqueue
sv: Lägg till i spellista

en: Enter URL to add:
sv: Ange URL som ska läggas till:

en: Enter code or use remote
sv: Ange kod eller använd fjärrkontrollen

en: Enter location to play:
sv: Skriv in adressen som ska spelas:

en: Equalizer doublesize linked
sv: Dubbel storlek på både huvudfönster och equalizer

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
sv: Eric L. Hernes (FreeBSD-programfixar)

en: Error
sv: Fel

en: Error opening audio for idcin.
sv: Fel vid öppnande av ljudenhet för idcin.

en: Error!
sv: Fel!

en: Ethnic
sv: Folkmusik

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
sv: Insticksmodul för extra stereo
    
    av Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
sv: Insticksmodul för extra stereo %s

en: FILE INFO BOX
sv: FILINFORMATIONSFÖNSTER

en: Failed to delete "%s": %s.
sv: Kunde inte ta bort "%s": %s.

en: Failed to modify tag
sv: Misslyckades med att modifiera tagg

en: Feedback: (%)
sv: Återkoppling: (%)

en: File Info
sv: Filinformation

en: File Info - %s
sv: Filinformation - %s

en: File extension
sv: Filändelse

en: File name
sv: Filnamn

en: File path
sv: Filsökväg

en: File preset extension:
sv: Filändelse på förinställning:

en: File size: %d B
sv: Filstorlek: %d B

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Files
sv: Filer

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Force volume fade at the end of the module
sv: Tvinga nedtoning av ljudstyrkan vid slutet av modulen

en: Forward 5s
sv: Spola framåt 5s

en: French:
sv: Franska:

en: Fwd 5 tracks
sv: Framåt 5 spår

en: Galician:
sv: Gaeliska:

en: Game
sv: Spel

en: General
sv: Allmänt

en: General Plugins
sv: Allmänna insticksmoduler

en: General plugins
sv: Allmänna insticksmoduler

en: German:
sv: Tyska:

en: Get server list
sv: Hämta serverlista

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Gothic Rock
sv: Gotisk rock

en: Greek:
sv: Grekiska:

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Homepage and Graphics:
sv: Hemsida och grafik:

en: Host:
sv: Värd:

en: Huffman decode error.
sv: Huffman-avkodningsfel.

en: Humour
sv: Humor

en: Hungarian:
sv: Ungerska:

en: ID3 Tag:
sv: ID3-tagg:

en: ID3 Tags:
sv: ID3-taggar:

en: ID3 format:
sv: ID3-format:

en: IDCin Play
sv: IDCin-spelande

en: IR code length:
sv: IR-kodlängd:

en: IRman Control %s
sv: IRman-styrning %s

en: ISRC number:
sv: ISRC-nummer:

en: Id Software .cin player %s
sv: Id Software .cin-spelare %s

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
sv: Om "Auto" är påslaget på equalizern kommer xmms att försöka läsa in equalizer-förinställningarna så här:
    1: Leta efter en förinställning i samma katalog som filen som vi tänker spela är i.
    2: Leta efter en katalogförinställningsfil i samma katalog.
    3: Leta efter en förinställning som är sparad med "auto-load"
    4: Slutligen försöker xmms att läsa in "standard"-förinställningen

en: Import equalizer presets
sv: Importera equalizer-förinställningar

en: Indonesian:
sv: Indonesiska:

en: Input Plugins
sv: Insticksmoduler för indata

en: Input plugins
sv: Insticksmoduler för indata

en: Instrumental
sv: Instrumentellt

en: Instrumental Pop
sv: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumentell rock

en: Internal speaker
sv: Internhögtalare

en: Irish:
sv: Irländska:

en: Italian:
sv: Italienska:

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
sv: J. Nick Koston (MikMod-insticksmodul)

en: Japanese:
sv: Japanska:

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
sv: Johan Levin (eko + stereoinsticksmodul)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
sv: John Riddoch (Solaris-insticksmodul)

en: Joint stereo
sv: Sammanslagen stereo

en: Joystick 1:
sv: Styrspak 1:

en: Joystick 2:
sv: Styrspak 2:

en: Joystick Control
sv: Styrspaksstyrning

en: Joystick Control %s
sv: Styrspaksstyrning %s

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
sv: Insticksmodul för styrspaksstyrning
    
    Skapad av Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    Stöd för 5+ knappar av Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Styr XMMS med hjälp av en eller två styrspakar (joysticks).

en: Jump
sv: Hoppa

en: Jump to file
sv: Hoppa till fil

en: Jump to time
sv: Hoppa till tidpunkt

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Korean:
sv: Koreanska:

en: LOOKING UP %s
sv: SLÅR UPP %s

en: Latin
sv: Latinskt

en: Latvian:
sv: Lettiska:

en: Length: %d:%.2d
sv: Längd: %d.%.2d

en: Line out
sv: Linje ut

en: Lithuanian:
sv: Litauiska:

en: Load auto-preset
sv: Läs in automatinläst förinställning

en: Load equalizer preset
sv: Läs in equalizer-förinställning

en: Load file(s)
sv: Läs in fil(er)

en: Load playlist
sv: Läs in spellista

en: Load preset
sv: Läs in förinställning

en: Location:
sv: Plats:

en: Look for hidden patterns in modules
sv: Leta efter gömda mönster i moduler

en: MPEG Info:
sv: MPEG-information:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
sv: MPEG Layer 1/2/3-spelare %s

en: MPG123 Configuration
sv: MPG123-konfiguration

en: Main Programming:
sv: Huvudprogrammering:

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Meditative
sv: Meditativt

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
sv: Michael Hipp och andra (MPG123-motor)

en: MikMod Configuration
sv: Mikmod-konfiguration

en: MikMod Player %s
sv: MikMod-spelare %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
sv: Mikmod-insticksmodul
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Omskriven för xmms av J. Nick Koston

en: Mixer Settings:
sv: Mixerinställningar:

en: Mixer device:
sv: Mixerenhet:

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
sv: Mushjulet justerar ljudstyrkan med (%)

en: Musical
sv: Musikal

en: Name format:
sv: Namnformat:

en: National Folk
sv: Nationell Folk

en: Native American
sv: Amerikansk urbefolkning

en: Next
sv: Nästa

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: No
sv: Nej

en: No tag to remove!
sv: Ingen tagg som kan tas bort!

en: Noise
sv: Brus

en: Nominal bitrate: %d kbps
sv: Nominell bithastighet: %d kb/s

en: None
sv: Ingen

en: Norwegian:
sv: Norska:

en: Nothing
sv: Inget

en: OPTIONS MENU
sv: ALTERNATIVMENY

en: OSS Driver %s
sv: OSS-drivrutin %s

en: OSS Driver configuration
sv: OSS-drivrutinskonfiguration

en: OSS Mixer
sv: OSS-mixer

en: Ogg Vorbis Configuration
sv: Ogg Vorbis-konfiguration

en: Ogg Vorbis Info:
sv: Ogg Vorbis-information:

en: Ogg Vorbis Player %s
sv: Ogg Vorbis-spelare %s

en: Ogg Vorbis Tag:
sv: Ogg Vorbis-tagg:

en: Ogg Vorbis Tags:
sv: Ogg Vorbis-taggar:

en: Oldies
sv: Gamla godingar

en: Olle Hällnäs (compiling fixes)
sv: Olle Hällnäs (kompileringsfixar)

en: OpenGL Spectrum analyzer
sv: OpenGL-spektrumanalysator

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
sv: OpenGL-spektrumanalysator %s

en: OpenGL Spectrum configuration
sv: OpenGL-spektrumkonfiguration

en: Options
sv: Inställningar

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Other
sv: Annat

en: Output Plugin
sv: Insticksmodul för utmatning

en: Output ports:
sv: Utmatningsportar:

en: Override generic titles
sv: Åsidosätt allmänna titlar

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
sv: FÖRBUFFRAR: %d KB / %d KB

en: PREAMP
sv: FÖRFÖRSTÄRKNING

en: Pablo Saratxaga (i18n)
sv: Pablo Saratxaga (internationalisering)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Pause
sv: Paus

en: Pause between songs for
sv: Pausa mellan spår i

en: Pause current song
sv: Pausa aktuellt spår

en: Pause if playing, play otherwise
sv: Pausa vid spelning, spela i annat fall

en: Performer/Artist
sv: Artist

en: Play
sv: Spela

en: Play/Pause
sv: Spela/Paus

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist end
sv: Slutet av spellista

en: Playlists:
sv: Spellistor:

en: Please check that:
    
    1. You have the correct output plugin selected
    2. No other programs is blocking the soundcard
    3. Your soundcard is configured properly
sv: Kontrollera att:
    
    1. Rätt insticksmodul för utmatning är vald
    2. Inga andra program blockerer ljudkortet
    3. Ditt ljudkort är korrekt konfigurerat

en: Polish:
sv: Polska:

en: Portuguese:
sv: Portugisiska:

en: Pre-buffer (percent):
sv: Förbuffra (procent):

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Prev
sv: Föregående

en: Prev Track
sv: Föregående spår

en: Print version number and exit.
sv: Visa versionsnummer och avsluta.

en: Progressive Rock
sv: Progressiv rock

en: Psychedelic
sv: Psykedeliskt

en: Psychedelic Rock
sv: Psykedelisk rock

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Rave
sv: Rejv

en: Read info on
sv: Läs information vid

en: Read meta data from playlists
sv: Läs metadata från spellistor

en: Really delete %d files?
sv: Vill du verkligen ta bort %d filer?

en: Really delete: "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort: "%s"?

en: Realtime priority is a way for XMMS to make sure it always
    get as much CPU time as needed for decoding audio files without
    any "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusal, lock up your computer.
    
    You have been warned, to activate this you need to
    restart XMMS.
sv: Realtidsprioritet är ett sätt för XMMS att se till så att programmet
    alltid får så mycket processortid som det behöver för att avkoda
    musikfiler utan att uppspelningen av ljudfiler blir "hackig".
    
    Detta kräver att XMMS körs med rootprivilegier och
    kan, även om det är ovanligt, helt låsa din dator.
    
    Du har blivit varnad. För att slå på detta måste du starta om XMMS.

en: Remove ID3
sv: Ta bort ID3

en: Remove Tag
sv: Ta bort tagg

en: Repeat
sv: Repetera

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Reverse file order in fileselector
sv: Vänd på filordningen i filväljaren

en: Revival
sv: Uppväckelse

en: Rewind 5s
sv: Spola bakåt 5s

en: Romanian:
sv: Rumänska:

en: Russian:
sv: Ryska:

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
sv: Ryan Weaver (RPM:er bland annat)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
sv: SÖK TILL: %d.%-2.2d/%d.%-2.2d (%d%%)

en: Samplerate: %d Hz
sv: Samplingsfrekvens: %d Hz

en: Samplerate: %ld Hz
sv: Samplingsfrekvens: %ld Hz

en: Satire
sv: Satir

en: Save
sv: Spara

en: Save auto-preset
sv: Spara automatinläst förinställning

en: Save equalizer preset
sv: Spara equalizer-förinställning

en: Save playlist
sv: Spara spellista

en: Save playlist position
sv: Spara spellisteposition

en: Save preset
sv: Spara förinställning

en: Save stream to disk
sv: Spara flöde på disk

en: Save stream to disk:
sv: Spara flöde på disk:

en: Save window positions
sv: Spara fönsterposition

en: Search:
sv: Sök:

en: Seek +5s
sv: Sök +5s

en: Seek -5s
sv: Sök -5s

en: Select XMMS session (Default: 0)
sv: Välj XMMS-session (Standardalternativ: 0)

en: Select directory to add:
sv: Välj katalog som ska läggas till:

en: Select main window font:
sv: Välj typsnitt för huvudfönstret:

en: Select playlist font:
sv: Välj typsnitt för spellistan:

en: Select random skin on play
sv: Välj skal slumpvis vid uppspelning

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
sv: Välj katalogen som du vill spara MPEG-flödena i:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
sv: Välj katalogen som du vill spara Ogg Vorbis-flödena i:

en: Select the directory where you want to store the output files:
sv: Välj katalogen där du vill spara utdatafilerna:

en: Sensitivity (10-32767):
sv: Känslighet (10-32767):

en: Serbian:
sv: Serbiska:

en: Shell-command to run when xmms changes song.  It can optionally include the string %%s which will be replaced by the new song title.
sv: Skalkommando som ska köras när XMMS byter spår. Detta kommando kan innehålla strängen %%s som blir utbytt mot det nya spårets titel.

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
sv: Skalkommando som ska köras när XMMS når slutet av spellistan.

en: Show network window
sv: Visa nätverksfönster

en: Show numbers in playlist
sv: Visa nummer i spellistan

en: Show the main window.
sv: Visa huvudfönstret.

en: Shuffle
sv: Slumpvis

en: Simple spectrum analyzer %s
sv: Enkel spektrumanalysator %s

en: Single channel
sv: Enkelkanal

en: Sinus tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
sv: Sinustongenerator gjord av Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modifierad av Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    För att använda den lägger du till en URL: 
    tone://frekvens1;frekvens2;frekvens3;...
    exempelvis tone://2000;2005 för att spela en 2000 Hz- och 2005 Hz-ton

en: Skin selector
sv: Skalväljare

en: Skins
sv: Skal

en: Skip backwards in playlist
sv: Hoppa bakåt i spellistan

en: Skip forward in playlist
sv: Hoppa framåt i spellistan

en: Slovak:
sv: Slovakiska:

en: Smooth title scroll
sv: Mjuk titelrullning

en: Snap windows at
sv: Fäst fönster vid

en: Solaris audio plugin %s
sv: Insticksmodul för Solaris-ljud %s

en: Sonata
sv: Sonat

en: Song Change %s
sv: Spårbyte %s

en: Song Change Configuration
sv: Spårbyteskonfiguration

en: Song change
sv: Spårbyte

en: Sorry, threads isn't supported on your platform.
    
    If you're on a libc5 based linux system and installed GLIB & GTK+ before you
    installed LinuxThreads you need to recompile GLIB & GTK+
sv: Beklagar, men trådar (threads) stöds inte på din plattform.
    
    Om du har ett libc5-baserat Linuxsystem och du installerade GLIB och GTK+
    innan du installerade LinuxThreads, måste du kompilera om GLIB och GTK+

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
sv: Tyvärr, din GTK+-version (%d.%d.%d) fungerar inte med XMMS.
    Använd GTK+ %s eller nyare.

en: Sort "Jump to file" alphabetical
sv: Sortera "Hoppa till fil" alfabetiskt

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Soundcard #%d - %s
sv: Ljudkort nr %d - %s

en: Soundtrack
sv: Filmmusik

en: Spanish:
sv: Spanska:

en: Spectrum analyzer
sv: Spektrumanalysator

en: Speech
sv: Tal

en: Start playing current playlist
sv: Starta uppspelning av den aktuella spellistan

en: Stereo (if available)
sv: Stereo (om tillgängligt)

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop current song
sv: Stoppa aktuellt spår

en: Streaming
sv: Direktuppspelning

en: Support and Docs:
sv: Support och dokumentation:

en: Surround echo
sv: Surround-eko

en: Swedish:
sv: Svenska:

en: Symphonic Rock
sv: Symfonisk rock

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Tajik:
sv: Tadzjikiska:

en: Thai:
sv: Thailändska:

en: The SHA-1 hash function failed to properly
    generate a test key.  As such, Xmms will
    not be able to contact a CD Index server.
sv: SHA-1-hashfunktionen misslyckades med att
    generera en testnyckel. På grund av detta
    kommer inte Xmms att kunna kontakta en
    CD-indexserver.

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
sv: Tim Ferguson (styrspaksinsticksmodul)

en: Title
sv: Titel

en: Title format:
sv: Titelformat:

en: Title:
sv: Titel:

en: Tone Generator %s
sv: Tongenerator %s

en: Tone Generator:
sv: Tongenerator:

en: Top 40
sv: Topp 40

en: Track length:
sv: Spårlängd:

en: Track name
sv: Spårnamn

en: Track names:
sv: Spårnamn:

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Track number:
sv: Spårnummer:

en: Translators
sv: Översättare

en: Transparent playlist window
sv: Genomskinligt spellistefönster

en: Turkish:
sv: Turkiska:

en: Ukrainian:
sv: Ukrainska:

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
sv: Användning: %s [flaggor]
    
    Flaggor:
    --------
    
    -h, --help		Visa denna text och avsluta.
    -g, --geometry		Sätt geometrin (exempelvis +20+20)
    -s, --session		Välj xmms-session som ska användas (standard: 0)
    -c, --command		Kommando för att starta xmms (standard: xmms)
    -i, --icon		Välj ikon som ska användas när xmms inte kör
    -n, --single		Endast ett enkelklick behövs för att starta xmms
    -t, --title		Visa spårtitel när muspekaren är inuti fönstret
    -v, --version		Visa versionsinformation och avsluta

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
sv: Användning: xmms [flaggor] [filer] ...
    
    Flaggor:
    --------

en: Use '\' as a directory delimiter
sv: Använd "\" som katalogavskiljare

en: Use CD Index
sv: Använd CD-index

en: Use CDDB
sv: Använd CDDB

en: Use X font
sv: Använd X-typsnitt

en: Use alternate device:
sv: Använd alternativ enhet:

en: Use authentication
sv: Använd autentisering

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
sv: Använd typsnittssamlingar (Använd om du vill ha stöd för multibyte-teckentabeller)

en: Use interpolation
sv: Använd interpolering

en: Use plugins
sv: Effektinsticksmoduler

en: Use proxy
sv: Använd proxy

en: Use realtime priority when available
sv: Använd realtidsprioritet när sådan är tillgänglig

en: Use remote host
sv: Använd fjärrvärd

en: Use surround mixing
sv: Använd surroundmixning

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: VISUALIZATION MENU
sv: VISUALISERINGSMENY

en: VOLUME: %d%%
sv: VOLYM: %d%%

en: Vietnamese:
sv: Vietnamesiska:

en: Visualization Plugins
sv: Insticksmoduler för visualisering

en: Visualization plugins
sv: Insticksmoduler för visualisering

en: Voice removal plugin %s
sv: Insticksmodul för röstborttagning %s

en: Vol +
sv: Volym +

en: Vol -
sv: Volym -

en: Volume Down
sv: Sänk volym

en: Volume Up
sv: Höj volym

en: Volume controls Master not PCM
sv: Ljudstyrkan styr Master, inte PCM

en: Volume controls OSS mixer
sv: Ljudstyrkan styr OSS-mixern

en: Volume setting:
sv: Ljudstyrkeinställning:

en: Volume: (%)
sv: Volym: (%)

en: Walloon:
sv: Vallonska:

en: Warning
sv: Varning

en: Wave Player %s
sv: Wave-spelare %s

en: With Additional Help:
sv: Med ytterligare hjälp av:

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
sv: XMMS %s - Multimediaspelare för flera plattformar

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
sv: XMMS ESounD-insticksmodul
    
    Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
    originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
    UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
    detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: XMMS IRman Configuration
sv: XMMS IRman-konfiguration

en: XMMS IRman Plugin:
sv: XMMS IRman-insticksmodul:

en: XMMS Joystick Configuration
sv: XMMS styrspakskonfiguration

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
sv: XMMS OSS-drivrutin
    
    Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
    originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
    UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
    detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: XMMS Playlist
sv: XMMS spellista

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
sv: XMMS-drivrutin för Solaris-ljud
    
    Skriven av John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    med hjälp från många bidragsgivare.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
sv: XMMS-insticksmodul för röstborttagning
    
    En enkel insticksmodul för röstborttagning av Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: XMMS: Delete files?
sv: XMMS: Ta bort filer?

en: XMMS: Files deleted
sv: XMMS: Filer borttagna

en: Year
sv: År

en: Year:
sv: År:

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
sv: Du kan inte använda insticksmodulen för
    diskskrivning när du kör i realtidsläge.

en: `%s' Button Setup
sv: Inställning för knapp "%s"

en: demand
sv: behov

en: eSound Output Plugin %s
sv: Insticksmodul för eSound-utmatning %s

en: load
sv: inläsning

en: minutes:seconds
sv: minuter:sekunder

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
sv: mpg123-avkodningsmotor av Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Insticksmodul av XMMS-teamet

en: pixels
sv: bildpunkter

en: unable to open port `%s' (%s)
sv: kan inte öppna port "%s" (%s)

en: use 3DNow! optimized decoder
sv: använd 3DNow!-optimerad avkodare

en: use FPU decoder
sv: använd FPU-avkodare (mjukvara)

en: xmms applet
sv: xmms-panelprogram
