evolution 1.4.1 - en to da translation catalogue (3457 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
da: 
    
    Ingen opføringer i denne visning
    
    Dobbeltklik her for at oprette en ny kontakt.

en: 
      Additional:
da: 
     Yderligere:

en: 
      City:
da: 
      By:

en: 
      Country:
da: 
      Land:

en: 
      Ext:
da: 
    Linje:

en: 
      Family:
da: 
     Familie:

en: 
      Given:
da: 
    Opgivet:

en: 
      Name:
da: 
    Navn:

en: 
      Postal Box:
da: 
      Postboks:

en: 
      Postal Code:
da: 
      Postnummer:

en: 
      Prefix:
da: 
    Præfiks:

en: 
      Street:
da: 
      Vej:

en: 
      Suffix:
da: 
     Suffiks:

en: 
      Unit2:
da: 
    Enhed2:

en: 
      Unit3:
da: 
    Enhed3:

en: 
      Unit4:
da: 
    Enhed4:

en: 
      Unit:
da: 
    Enhed:

en: 
    Address:
da: 
    Adresse:

en: 
    Birth Date:
da: 
    Fødselsdato:

en: 
    Business Role:
da: 
    Stilling:

en: 
    Categories:
da: 
    Kategorier:

en: 
    Comment:
da: 
    Kommentar:

en: 
    Delivery Label:
da: 
    Leveringsetiket

en: 
    E-mail:
da: 
    E-post:

en: 
    E-mail:
da: 
    E-post:

en: 
    Geo Location:
da: 
    Geografisk lokation:

en: 
    Mailer:
da: 
    E-postprogram:

en: 
    Name:
da: 
    Navn:

en: 
    Public Key:
da: 
    Offentlig nøgle:

en: 
    Telephone:
da: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
da: 
    Telefoner:

en: 
    Time Zone:
da: 
    Tidszone:

en: 
    Unique String:
da: 
    Unik streng:

en:  (Completed
da:  (Fuldført

en:  (Due
da:  (Færdig

en:  (default)
da:  (forvalgt)

en:  _Check for supported types
da: _Søg efter understøttede typer

en:  _Refresh List
da:  Opdaté_r listen

en:  _Remove
da:  Fje_rn

en:  ago
da:  siden

en:  color
da:  farve

en:  to
da:  til

en: % Complete
da: % færdig

en: %.1fK
da: %.1fk

en: %02i minute divisions
da: %02i minutters opdeling

en: %A %d %B %Y
da: %A den %d. %B %Y

en: %A, %B %d, %Y
da: %A den %d %B, %Y

en: %A, %B %e %Y
da: %A %e. %B %Y

en: %I %p
da: %H

en: %I:%M %p
da: %H:%M

en: %I:%M:%S %p
da: %H:%M:%S

en: %a %b %d
da: %a %d %b

en: %a %b %d %Y
da: %a %d %b %Y

en: %a %d %b
da: %a %d. %b

en: %a %d %b %Y
da: %a, %d. %b %Y

en: %a %l:%M %p
da: %a %H:%M

en: %a %m/%d/%Y
da: %a %d/%m-%Y

en: %a %m/%d/%Y %H
da: %a %Y-%m-%d %H

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %a %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I %p
da: %a %Y-%m-%d %H

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %a %d/%m-%Y %H:%M:%S

en: %b %d %Y
da: %d %b %Y

en: %b %d %l:%M %p
da: %d %b %H:%M

en: %d %B %Y
da: %d. %B %Y

en: %d cards
da: %d kort

en: %d days
da: %d dage

en: %d hidden
da: %d skjulte

en: %d hours
da: %d timer

en: %d minutes
da: %d minutter

en: %d new
da: %d nye

en: %d seconds
da: %d sekunder

en: %d selected
da: %d valgte

en: %d sent
da: %d sendte

en: %d total
da: %d totalt

en: %d unsent
da: %d usendte

en: %d weeks
da: %d uger

en: %l:%M %d %B
da: %l: %M %d %B

en: %m/%d/%Y
da: %d/%m-%Y

en: %m/%d/%Y %H
da: %Y-%m-%d %H

en: %m/%d/%Y %H:%M
da: %Y-%m-%d %H:%M

en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y %I %p
da: %Y-%m-%d %H %p

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %Y-%m-%d %H:%M

en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
da: %s
    
    Fejlen fra aktiveringssystemet er:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
da: %s
    
    Fejlen fra komponentsystemet er:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
da: %s
    
    Ukendt fejl.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
da: %s  Du har lavet ændringer. Skal disse ændringer forkastes og redigeringen lukkes?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
da: %s  Du har lavet ændringer. Skal disse ændringer forkastes og redigeringen opdateres?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
da: %s  Du har ikke lavet ændringer. Skal redigeringen lukkes?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
da: %s  Du har ikke gjort ændringer. Opdater redigering?

en: %s %s after the end of the appointment
da: %s %s efter aftalens slutning

en: %s %s after the start of the appointment
da: %s %s efter aftalen er startet

en: %s %s before the end of the appointment
da: %s %s før aftalen slutter

en: %s %s before the start of the appointment
da: %s %s før aftalen starter

en: %s (%d%% complete)
da: %s (%d%% fuldført)

en: %s - Message
da: %s - Besked

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
da: %s eksisterer allerede
    Vil du overskrive den?

en: %s at %s
da: %s ved %s

en: %s at the end of the appointment
da: %s ved aftalens slutning

en: %s at the start of the appointment
da: %s ved aftalens start

en: %s attachment
da: %s-bilag

en: %s for an unknown trigger type
da: %s for en ukendt udløsertype

en: %s mailing list
da: %s e-postliste

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
da: %s kan måske ikke konfigureres igen, fordi det ikke er en lokal mappe

en: %s server %s
da: %s-server %s

en: %s service for %s on %s
da: %s-tjeneste for %s på %s

en: %s: Inbox
da: %s: Indbakke

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
da: %sIndtast venligst IMAP-adgangskode for %s@%s

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
da: %sIndtast venligst POP3-adgangskode for %s@%s

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
da: %sIndtast venligst SMTP-adgangskode for %s@%s

en: %u bytes
da: %u byte

en: '.' and '..' are reserved folder names.
da: '.' og '..' er reserverede mappenavne.

en: (%d not shown)
da: (%d ikke vist)

en: (No Description)
da: (Ingen beskrivelse)

en: (No folder displayed)
da: (Ingen mappe vist)

en: (No name)
da: (Uden navn)

en: (No subject)
da: (Uden emne)

en: (None)
da: (Ingen)

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
da: (SSL er ikke understøttet i denne version af Evolution)

en: (Unknown error)
da: (Ukendt fejl)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (Untitled Message)
da: (Besked uden titel)

en: (Untitled)
da: (Uden navn)

en: (match-all) requires a single bool result
da: (match-all) kræver et enkelt boolsk resultat

en: (none)
da: (ingen)

en: (unknown host)
da: (ukendt vært)

en: * Click here to add a contact *
da: * Klik her for at tilføje en kontakt *

en: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
da: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,æ,ø,å

en: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
da: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,æ,ø,å

en: --to--
da: --til--

en: 05 minutes
da: 5 minutter

en: 1 card
da: 1 kort

en: 1 day
da: 1 dag

en: 1 hour
da: 1 time

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 1 second
da: 1 sekund

en: 1 week
da: 1 uge

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 1st
da: 1.

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 2nd
da: 2.

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 30th
da: 30.

en: 31st
da: 31.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: 60 minutes
da: 60 minutter

en: 6th
da: 6.

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 9th
da: 9.

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
da: <b>%s</b> har aflyst et møde.

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
da: <b>%s</b> har aflyst en opgave.

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
da: <b>%s</b> har publiseret ledig/optaget-information.

en: <b>%s</b> has published meeting information.
da: <b>%s</b> har offentliggjort mødeoplysning.

en: <b>%s</b> has published task information.
da: <b>%s</b> har offentliggjort information om en opgave.

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
da: <b>%s</b> har svaret på en forespørgsel efter oplysning om ledig/optaget.

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
da: <b>%s</b> har svaret på en mødeforespørgsel.

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
da: <b>%s</b> har svaret på en opgavetildeling.

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
da: <b>%s</b> har sendt en uforståelig besked.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
da: <b>%s</b> anmoder om at du udfører en opgave.

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
da: <b>%s</b> anmoder om din oplysning om ledig/optaget.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
da: <b>%s</b> beder om din tilstedeværelse i et møde.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
da: <b>%s</b> ønsker at tilføje information til et eksisterende møde.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
da: <b>%s</b> ønsker at tilføje information til en eksisterende opgave.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
da: <b>%s</b> ønsker at modtage seneste mødeinformation.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
da: <b>%s</b> ønsker at modtage den seneste information om opgaven.

en: <b>(The composer contains a non-text message body, which cannot be editted.)<b>
da: <b>(Redigeringsvinduet har et indhold, om ikke kan redigeres.)<b>

en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
da: <br>Kontrollér venligst følgende information og vælg så en handling fra menuen nedenfor.

en: <click here to select a date>
da: <klik her for at vælge en dato>

en: <click here to select a folder>
da: <klik her for at vælge en mappe>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
da: <dd><b>Vejr-serveren kunne ikke kontaktes</b></dd>

en: <i>None</i>
da: <i>Ingen</i>

en: >_>
da: _>>

en: A Bonobo control for an address popup.
da: En Bonobo-kontrol for visning af en adresse.

en: A Bonobo control for displaying an address.
da: En Bonobo-kontrol for visning af en adresse.

en: A Bonobo control which displays a task list.
da: Eksempel på Bonobo-kontrol som viser en kalender.

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
da: En fil med samme navn eksisterer allerede.
    Overskriv den?

en: A folder with the same name already exists
da: En mappe med samme navn eksisterer allerede

en: A password transition is needed
da: Adgangskodeoverførsel kræves

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
da: Eksempel på Bonobo-kontrol som viser en adressebog.

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
da: Eksempel på Bonobo-kontrol som viser en kalender.

en: AUTH request failed.
da: AUTH-forespørgsel mislykkedes.

en: AUTH request timed out: %s
da: Tidsafbrud for AUTH-forespørgsel: %s

en: A_dd
da: _Tilføj

en: A_ll day event
da: Varer he_le dagen

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
da: Kryptér altid til mig selv ved sending af krypteret e-post.

en: A_ssistant's name:
da: _Assistentens navn:

en: A_uthenticate with server using:
da: Godkendelse mod server ved hjælp af:

en: Aarhus
da: Århus

en: About Ximian Evolution
da: Om Ximian Evolution...

en: About Ximian Evolution...
da: Om Ximian Evolution...

en: Abu Dhabi
da: Abu Dabi

en: Abu Dhabi - Bateen
da: Abu Dabi - Bateen

en: Accept
da: Godtaget

en: Accepted
da: Godtaget

en: Account
da: Konto

en: Account %d
da: Konto %d

en: Account Information
da: Kontoinformation

en: Account Management
da: Håndtering af konti

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Accounts
da: Kontoer

en: Active connections
da: Aktive opkoblinger

en: Add Addressbook
da: Tilføj adressebog

en: Add Anyway
da: Tilføj alligevel

en: Add Filter Rule
da: Tilføj filterregel

en: Add Rule
da: Tilføj regel

en: Add Sender to Address Book
da: Tilføj sender i adressebog

en: Add a news feed
da: Tilføj nyheds-server

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Add address to existing contact "%s"
da: Tilføj adresse for eksisterende kontakt "%s"

en: Add attachment...
da: Tilføj bilag...

en: Add criterion
da: Tilføj kriterie

en: Add folder to your list of subscribed folders
da: Tilføj mappe på listen over abonnerede mapper

en: Add n_ews feed
da: Til_føj nyhedstjeneste

en: Add to Contacts
da: Tilføj i kontakter

en: Add to Saved Searches
da: Tilføj i gemte søgninger

en: Add to _Shortcut Bar
da: Tilføj på _genvejslinje

en: Add_ress...
da: _Adresse...

en: Adding card to LDAP server...
da: Tilføjer kort på LDAP-server...

en: Address Cards
da: Adressekort

en: Address _2:
da: Adresse _2:

en: Addressbook
da: Adressebog

en: Addressbook Sources
da: Adressebog-kilder

en: Addressbook...
da: Adressebog...

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: Advanced...
da: Avanceret...

en: Africa
da: Afrika

en: Africa/Abidjan
da: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
da: Afrika/Akkra

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algier

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
da: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
da: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
da: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
da: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
da: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
da: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
da: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
da: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
da: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
da: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: Akita Airport
da: Akita lufthavn

en: Al_l stations:
da: Al_le stationer:

en: Alarm Repeat
da: Gentagelse af alarm

en: Alarm notification service
da: Alarm-tjeneste

en: Alarm on %s
da: Alarmer %s

en: Alarms
da: Alarmer

en: Albania
da: Albanien

en: Alborg
da: Aalborg

en: Albuquerque
da: Alberquerque

en: Alesund
da: Ålesund

en: Algeria
da: Algeriet

en: All _People and One Resource
da: Alle _mennesker og en ressourse

en: All _folders:
da: Alle _mapper:

en: All folders
da: Alle mapper

en: All news _feeds:
da: Alle _nyhedstjenester

en: Already has an owner
da: Har en ejer allerede

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
da: Kryptér altid til mig s_elv ved sending af krypteret e-post.

en: Always _sign outgoing messages when using this account
da: _Signér altid udgående beskeder, når denne konto bruges

en: Amami Airport
da: Amami lufthavn

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
da: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: America/Godthåb

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montréal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
da: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
da: En påmindelse i Evolutions kalender er ved at blive udløst.
    Denne påmindelse er konfigureret til at køre følgende program:
    
            %s
    
    Er du sikker på, at du ønsker at køre dette program?

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
da: En fejl opstod under kopiering af filer til
    `%s'.

en: An organizer is required.
da: En organisator er påkrævet.

en: An organizer must be set.
da: En organisator skal angives.

en: An unknown person
da: en ukendt afsender

en: Anni_versary:
da: Br_yllupsdag:

en: Anniv
da: F.dag

en: Anniversary
da: Festdag

en: Anonymous
da: Anonym

en: Answered
da: Besvaret

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antarctica/Casey
da: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktis/Vostok

en: Antartica
da: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Any Category
da: Enhver kategori

en: Any field contains
da: Et felt indeholder

en: Aomori Airport
da: Aomori lufthavn

en: Apply Filters
da: Påfør filtre

en: Apply filter rules to the selected messages
da: Aktivér filterregler på de valgte beskeder

en: Apply filters to new messages in INBOX
da: Brug filtre for nye beskeder i indbakke

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
da: Brug filtre for nye beskeder i INDBAKKE på denne server

en: Appointment
da: Aftale

en: Appointment - %s
da: Aftale - %s

en: Appointments
da: Aftaler

en: Arctic/Longyearbyen
da: Arktis/Longyearbyen

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
da: Er du sikker på at du vil slette denne journalopføring uden titel?

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
da: Er du sikker på at du vil
    slette denne kontakt?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
da: Er du sikker på, at du vil aflyse og slette denne journalopføring?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
da: Er du sikker på, at du vil aflyse og slette dette møde?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
da: Er du sikker på, at du vil aflyse og slette denne opgave?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
da: Er du sikker på at du vil slette %d aftaler?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
da: Er du sikker på at du vil slette %d journalopføringer?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
da: Er du sikker på at du vil slette %d opgaver?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
da: Er du sikker på at du vil slette aftalen `%s'?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
da: Er du sikker på at du vil slette journalopføringen `%s'?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
da: Er du sikker på at du vil slette opgaven `%s'?

en: Are you sure you want to delete this account?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne konto?

en: Are you sure you want to delete this news account?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne nyhedsgruppekonto?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
da: Er du sikker på at du vil slette denne aftale uden titel?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
da: Er du sikker på at du vil slette denne opgave uden titel?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
da: Er du sikker på, at du vil redigere alle %d beskeder?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
da: Er du sikker på, at du vil åbne alle %d beskeder i separate vinduer?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
da: Er du sikker på at du vil fjerne mappen "%s"?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
da: Er du sikker på, at du vil sende alle %d beskederne igen?

en: Arkhangelsk
da: Arkangelsk

en: Armenia
da: Armenien

en: Asahikawa Airport
da: Asahikawa lufthavn

en: Asheville
da: Asherville

en: Asia
da: Asien

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Bakuc

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
da: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
da: Asien Chongqing

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
da: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
da: Asien/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Teheran

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Jerevan

en: Assign Color
da: Tilknyt farve

en: Assign Score
da: Giv point

en: Assign Task
da: Tildel opgave

en: Assign this task to others
da: Tildel denne opgave til andre

en: Assigned
da: Tildelt

en: Assignment
da: Tildeling

en: Assistant
da: Assistent

en: Assistant Phone
da: Assistents telefon

en: At least one attendee is necessary
da: Mindst en deltager er nødvendig

en: At least one attendee is required.
da: Mindst en deltager er nødvendig

en: Athens
da: Athen

en: Athinai
da: Athen

en: Atlantic
da: Atlanterhavet

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azorene

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanteren/De canariske øer

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Færøerne

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanten/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/Syd-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
da: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Attach
da: Vedlæg

en: Attach a file
da: Vedlæg en fil

en: Attach a file to the message
da: Vedlæg en fil til beskeden

en: Attachment
da: Bilag

en: Attachment properties
da: Egenskaber for bilag

en: Attachments
da: Bilag

en: Attendee
da: Deltager

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
da: Deltagerstatus kan ikke opdateres, fordi elementet ikke længere eksisterer

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
da: Deltagerstatus kunne ikke opdateres pga. ugyldig status!

en: Attendee status could not be updated!
da: Deltagerstatus kunne ikke opdateres!

en: Attendee status updated
da: Deltagerstatus opdateret

en: Audio Alarm Options
da: Alternativer for lyd-alarmer

en: Australia
da: Australien

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Austria
da: Østrig

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Authentication mechanism is too weak
da: Godkendelsesmekanismen er for svag

en: Authentication required
da: Godkendelse kræves

en: Automatic
da: Automatisk

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: B_usy
da: _Optaget

en: Bad Address
da: Ugyldig e-postadresse:

en: Bad Free/Busy Message
da: Ugyldig besked om ledig/optaget

en: Bad Meeting Message
da: Ugyldig mødebesked

en: Bad Task Message
da: Ugyldig opgavebesked

en: Bad authentication response from server.
da: Ugyldigt svar på autenticering fra server.

en: Bad authentication response from server.
da: Ugyldig svar på godkendelse fra server.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
da: Ugyldig certifikat fra %s:
    
    %s
    
    Vil du acceptere alligevel?

en: Baltic
da: Baltisk

en: Base
da: Basis

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Basics
da: Basis

en: Bcc
da: Bcc:

en: Begins: <b>
da: Starter: <b>

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bergstrom AFB
da: Bergstrøm AFB

en: Berlevag
da: Berlevåg

en: Bethlehem Airport
da: Bethlehem lufthavn

en: Birth Date
da: Fødselsdato

en: Birthda_y:
da: Fø_dselsdag:

en: Blank forms at end:
da: Blanke skemaer ved slutningen:

en: Blowing dust
da: Blæsende støv

en: Blowing dust whirls
da: Blæsende støvhvirvler

en: Blowing duststorm
da: Blæsende støvstorm

en: Blowing hail
da: Hagl med vind

en: Blowing ice crystals
da: Blæsende iskrystaller

en: Blowing ice pellets
da: Blæsende is-pellets

en: Blowing precipitation
da: Blæsende nedbør

en: Blowing rainfall
da: Regn med vind

en: Blowing sand
da: Blæsende sand

en: Blowing sandstorm
da: Blæsende sandstorm

en: Blowing small hail
da: Småhagl med vind

en: Blowing snow grains
da: Blæsende snekorn

en: Blowing snowfall
da: Sne og vind

en: Blowing spray
da: Blæsende byger

en: Blowing squall
da: Blæsende bygekast

en: Blowing volcanic ash
da: Blæsende vulkansk aske

en: Body
da: Brødtekst

en: Body contains
da: Brødtekst indeholder

en: Body contents
da: Brødtekst indeholder

en: Body does not contain
da: Brødtekst indeholder ikke

en: Body or subject contains
da: Brødtekst eller emne indeholder

en: Bosnia And Herzegowina
da: Bosnien og Herzegovina

en: Bottom:
da: Bund:

en: Bouvet Island
da: Bouvetøen

en: Brazil
da: Brasilien

en: British Columbia
da: British Colombia

en: British Indian Ocean Territory
da: Britisk-Indisk havområde

en: British Virgin Islands
da: Jomfruøerne (britisk)

en: Broken clouds
da: Brudte skyer

en: Bronnoysund
da: Brønnøysund

en: Brought to you by
da: Bragt til dig af

en: Brunei Darussalam
da: Brunei Dar-es-salam

en: Brussels-National Airport
da: Bryssel nationale lufthavn

en: Bucuresti
da: Bukarest

en: Bucuresti-Otopeni
da: Bukarest-Otopeni

en: Bug buddy could not be run.
da: Bug buddy kunne ikke køres.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
da: Bug buddy blev ikke fundet i din $PATH.

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bus
da: Arb

en: Bus 2
da: Arb 2

en: Bus Fax
da: Arb-fax

en: Business
da: Arbejde

en: Business 2
da: Arbejde 2

en: Business Address
da: Arbejdsadresse

en: Business Fax
da: Fax på arbejde

en: Business Phone
da: Arbejdstelefon

en: Business Phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: Busy
da: Optaget

en: By Company
da: Efter firma

en: By Sender
da: Efter afsender

en: By Status
da: Efter status

en: By Subject
da: Efter emne

en: CORBA error
da: CORBA-fejl

en: C_lose
da: _Luk

en: C_ontacts...
da: _Kontakter...

en: C_ontaining:
da: Indeh_older:

en: C_ut
da: Klip _ud

en: Ca_tegories...
da: Ka_tegorier...

en: Cairo
da: Kairo

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendar Message
da: Kalenderbesked

en: Calendar URI
da: Kalender URI

en: Calendar and Tasks Settings
da: Indstillinger for kalender og opgaver

en: Calendar file could not be updated!
da: Kalenderfilen kunne ikke opdateres!

en: Calendar information
da: Kalenderinformation

en: Callback
da: Ring tilbage

en: Callback Phone
da: Telefon for tilbageringing

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Kamerun

en: Canaan
da: Kanaan

en: Canarias/Fuerteventura
da: De Canariske øer/Fuerteventura

en: Canarias/Gran Canaria
da: De Canariske øer/Gran Canaria

en: Canarias/Hierro
da: De Canariske øer/Hierro

en: Canarias/La Palma
da: De Canariske øer/La Palma

en: Canarias/Lanzarote
da: De Canariske øer/Lanzarote

en: Canarias/Tenerife Norte
da: De Canariske øer/Tenerife nord

en: Canarias/Tenerife Sur
da: De Canariske øer/Tenerife syd

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cancel All
da: Afbryd alle

en: Cancel Mee_ting
da: Aflys mø_de

en: Cancel Operation
da: Aflys operation

en: Cancel Task
da: Annullér opgave

en: Cancel the current mail operation
da: Afbryd aktiv e-postoperation

en: Cancel the meeting for this item
da: Aflys møde for denne opføring

en: Cancel this task
da: Annullér denne opgave

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Cancelled.
da: Afbrudt.

en: Cancelling...
da: Afbryder...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
da: Kan ikke tilgå Ximian Evolution-skallen.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i maildir mappe: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i mbox-filen: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i mh-mappe: %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i spool-filen: %s: %s

en: Cannot attach file %s: %s
da: Kan ikke vedlægge fil %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
da: Kan ikke vedlægge fil %s: ikke en almindelig fil

en: Cannot build locking helper pipe: %s
da: Kunne ikke bygge kanal for låsehjælper: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
da: Kan ikke tjekke mappe: %s: %s

en: Cannot connect to store: %s
da: Kunne ikke koble til lager: %s

en: Cannot copy a folder over itself.
da: Kan ikke kopiere en mappe over i sig selv.

en: Cannot copy folder: %s
da: Kan ikke kopiere mappe: %s

en: Cannot create a folder with that name
da: Kan ikke oprette en mappe med det navn

en: Cannot create folder lock on %s: %s
da: Kan ikke oprette mappelås på: %s: %s

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
da: Kan ikke oprette mappe: Ugyldig operation på dette lager

en: Cannot create output file: %s:
     %s
da: Kunne ikke oprette uddatafil: %s
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
da: Kan ikke oprette kataloget
    %s
    Fejl: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
da: Kan ikke oprette specificeret katalog:
    %s

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
da: Kan ikke dekryptere denne besked: kunne ikke oprette kanal til GPG/PGP: %s

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
da: Kan ikke dekryptere denne besked: ingen ciphertekst at dekryptere

en: Cannot decrypt this message: no password provided
da: Kan ikke dekryptere denne besked: ingen adgangskode opgivet

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
da: Kan ikke slette metainformation for mappe %s: %s

en: Cannot delete folder:
    %s
da: Kunne ikke slette mappe:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ugyldig operation

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
da: Kan ikke kryptere denne besked: kunne ikke oprette kanal til GPG/PGP: %s

en: Cannot encrypt this message: no password provided
da: Kan ikke kryptere denne besked: ingen adgangskode opgivet

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
da: Kan ikke kryptere denne besked: ingen tekst at kryptere

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
da: Kan ikke kryptere denne besked: ingen modtagere opgivet

en: Cannot fork locking helper: %s
da: Kan ikke forgrene låsehjælper: %s

en: Cannot get folder: %s: %s
da: Finder ikke mappe: %s: %s

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
da: Kan ikke finde mappe: Ugyldig operation på dette lager

en: Cannot get message: %s
      %s
da: Kan ikke hente besked: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
da: Kan ikke hente besked: %s fra mappe %s
      %s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
da: Kan ikke initiere Evolutions sammendragskomponent.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
da: Kan ikke initiere Evolutions composer.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
da: Kan ikke initiere Evolutions mappeinfo-komponent.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
da: Kan ikke initiere Evolutions e-postkomponent.

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
da: Kan ikke initiere Evolutions konfigurationskomponent for e-post.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
da: Kunne ikke initialisere Bonobo komponentsystemet.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
da: Kan ikke initiere Ximian Evolution-skallen: %s

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
da: Kan ikke gøre en mappe til barn af en af sine efterkommere

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
da: Kan ikke flytte en mappe til en af dens egne undermapper.

en: Cannot move a folder over itself.
da: Kan ikke flytte en mappe over i sig selv.

en: Cannot move folder: %s
da: Kan ikke flytte mappe: %s

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne MH-katalogsti: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
da: Kan ikke åbne postboks: %s: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne maildir-katalogsti: %s: %s

en: Cannot open message
da: Kan ikke åbne besked

en: Cannot open temporary mailbox: %s
da: Kan ikke åbne midlertidig postboks: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
da: Kan ikke tolke søgeudtrykket: %s:
    %s

en: Cannot register on OAF
da: Kan ikke registrere i OAF

en: Cannot register storage with shell
da: Kan ikke registrere lagring med skallen

en: Cannot rename folder:
    %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ugyldig operation

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
da: Kan ikke gemme metainformation om mappe på: %s: %s

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
da: Kan ikke gemme metainformation for mappe; du vil sandsynligvis
    ikke kunne åbne denne mappe igen: %s: %s

en: Cannot send message: no recipients defined.
da: Kan ikke sende besked: ingen modtagere.

en: Cannot send message: sender address not defined.
da: Kan ikke sende besked: afsenderadresse ikke defineret.

en: Cannot send message: sender address not valid.
da: Kan ikke sende besked: afsenderadresse ikke gyldig.

en: Cannot set up local storage -- %s
da: Kan ikke opsætte lokal lagring -- %s

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
da: Kan ikke signere denne besked: kunne ikke oprette kanal til GPG/PGP: %s

en: Cannot sign this message: no password provided
da: Kan ikke signere denne besked: ingen adgangskode opgivet

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
da: Kan ikke signere denne besked: ingen tekst for "clearsign"

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
da: Kan ikke signere denne besked: ingen tekst at signere

en: Cannot transfer folder:
    %s
da: Kan ikke overføre mappe:
    %s

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
da: Kan ikke verificere denne besked: kunne ikke oprette kanal til GPG/PGP: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
da: Kan ikke verificere denne besked: kunne ikke oprette midlertidig fil: %s

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
da: Kan ikke verificere denne besked: ingen tekst at verificere

en: Cape Girardeau
da: Kap Girardeau

en: Cape Hatteras
da: Kap Hatteras

en: Cape Lisburne
da: Kap Lisburne

en: Cape Newenham
da: Kap Newenham

en: Cape Romanzoff
da: Kap Romanzoff

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Capitan Corbeta
da: Capitab Corbeta

en: Car
da: Bil

en: Car Phone
da: Biltelefon

en: Card ID already exists
da: Kort-ID eksisterer allerede

en: Card View
da: Kortvisning

en: Card not found
da: Kort ikke fundet

en: Card:
da: Kort:

en: Case Sensitive
da: Skeln mellem store og små bogstaver

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories: %s
da: Kategorier: %s

en: Category editor not available.
da: Kategori-redigering ikke tilgængelig.

en: Category is
da: Kategorien er

en: Cayman Islands
da: Cayman-øerne

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske republik

en: Central European
da: Central-europæisk

en: Central and South America
da: Central- og Syd-Amerika

en: Chad
da: Tchad

en: Chair
da: Formand

en: Chair Persons
da: Formænd

en: Chandalar Lake
da: Chandelar Lake

en: Change Anyway
da: Ændr alligevel

en: Change the name of this folder
da: Ændr navn på denne mappe

en: Change the properties of this folder
da: Ændr egenskaber for denne mappe

en: Change the settings for the summary
da: Ændr indstilingerne for sammendrag

en: Change this folder's properties
da: Ændr denne mappes egenskaber

en: Changed Contact:
da: Ændret kontakt:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
da: Ændrer mappe "%s" til "%s"-format

en: Character Encoding
da: Tegnkodning

en: Charleroi-Brussels South
da: Charleroi-Brüssel syd

en: Cheboksary
da: Chebogsary

en: Check Address
da: Kontrollér adresse

en: Check Full Name
da: Kontrollér fulde navn:

en: Check for new messages in all folders
da: Se efter nye beskeder i alle mapper

en: Check this if the server requires you to authenticate.
da: Tjek dette hvis du bliver bedt om at godkende mod tjeneren.

en: Checking Service
da: Tjekker tjeneste

en: Checking for New Mail
da: Ser efter nye beskeder

en: Checking for new mail
da: Ser efter nye beskeder

en: China
da: Kina

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chofu Airport
da: Chofu lufthavn

en: Choose an action:
da: Vælg en handling

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
da: Vælg filen du ønsker at importere til Evolution og vælg hvilken type fil det er fra listen.
    
    Du kan vælge "Automatisk" hvis du ikke véd, så vil Evolution prøve at finde ud af hvilken type det er for dig.

en: Choose the type of importer to run:
da: Vælg type importerer som skal køres:

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Classification
da: Klassificering

en: Clear
da: Tøm

en: Clear sky
da: Klar himmel

en: Clearsigning is not supported by this cipher
da: "Clearsigning" er ikke understøttet af dette cipher

en: Cleveland-Lakefront
da: Cleveland/Lakefront

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
da: Klik "Importér" for at starte import af filen til Evolution.

en: Click OK to close these connections and go offline
da: Klik OK for at lukke disse forbindelser og gå frakoblet

en: Click here for the address book
da: Klik her for at få adressebogen op

en: Click here to add an attendee
da: Klik her for at tilføje en deltager

en: Click to add a task
da: Klik for at tilføje en opgave

en: Close
da: Luk

en: Close the current file
da: Luk aktiv fil

en: Close this item
da: Luk denne opføring

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Closing connections...
da: Lukker forbindelser...

en: Co_ntacts:
da: Ko_ntakter:

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocos (Keeling)-øerne

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Colombia
da: Columbia

en: Color for overdue tasks
da: Farve for udgåede opgaver

en: Color for tasks due today
da: Farve for opgaver som går ud i dag

en: Command not implemented
da: Kommando ikke implementeret

en: Command parameter not implemented
da: Kommandoparameter ikke implementeret

en: Comment contains
da: Kommentar indeholder

en: Common Name
da: Normalt navn

en: Comoros
da: Komorene

en: Comp
da: Datamaskine

en: Company
da: Firma

en: Company Phone
da: Firmatelefon

en: Compare against
da: Sammenlign med

en: Complete
da: Fuldført

en: Complete.
da: Fuldført.

en: Completed
da: Fuldført

en: Completed
da: Fuldført

en: Completion Date
da: Fuldført dato

en: Compose _New Message
da: Skriv _ny besked

en: Compose a message
da: Skriv en besked

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
da: Skriv et svar til alle modtagere af den valgte besked

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
da: Skriv et svar til e-postlisten for den valgte besked

en: Compose a reply to the sender of the selected message
da: Skriv et svar til afsender af den valgte besked

en: Composer
da: Skriv

en: Con_fidential
da: Kon_fidensiel

en: Confidential
da: Fortroligt

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration Database not found
da: Konfigurationsdatabase ikke fundet

en: Configure the calendar's settings
da: Konfigurér indstillinger for kalender

en: Configure the task view's settings
da: Konfigurér indstillinger for opgavevisning

en: Confirm when Expunging a folder
da: Bekræft når slettede beskeder skal fjernes

en: Conflicting Contact:
da: Kontakt i konflikt:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
da: Tillykke, din e-post-konfiguration er nu fuldført.
    
    Du kan nu sende og modtage e-post 
    med Evolution.
    
    Klik på "Fuldfør" for at gemme dine indstillinger

en: Connecting to LDAP server...
da: Kobler til LDAP-server...

en: Connecting to server...
da: Kobler til server...

en: Connection cancelled
da: Tilkobling afbrudt

en: Contact Editor
da: Kontaktredigering

en: Contact List Editor
da: Kontaktlisteredigering

en: Contact Quick-Add
da: Hurtig kontakt-tilføjelse

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contacts:
da: Kontakter:

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
da: Kontrol som viser et minikort i Evolutions adressebog.

en: Cook Islands
da: Cook-øerne

en: Copy
da: Kopier

en: Copy Link Location
da: Kopiér henvisning

en: Copy folder
da: Kopiér mappe

en: Copy message(s) to
da: Kopiér beskeder til

en: Copy selected messages
da: Kopiér valgte beskeder

en: Copy selected messages to another folder
da: Kopiér valgte beskeder til en anden mappe

en: Copy selected task
da: Kopiér valgt opgave

en: Copy the selection
da: Kopier udvalget

en: Copy this folder
da: Kopiér denne mappe

en: Copy to Folder
da: Kopier til mappe

en: Copying
da: Kopierer

en: Copying messages to %s
da: Kopierer beskeder til %s

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
da: Kunne ikke godkende mod KPOP-server: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
da: Kunne ikke søge efter POP-server efter nye beskeder: %s

en: Could not check mail file %s: %s
da: Kunne ikke undersøge postfil %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
da: Kunne ikke lukke kildemappe %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
da: Kunne ikke lukke midlertidig mappe: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
da: Kunne ikke koble til %s (port %d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
da: Kunne ikke koble til POP-server på %s.

en: Could not connect to server: %s
da: Kunne ikke koble til server: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
da: Kunne ikke oprette PGP-dekrypteringskontekst.

en: Could not create a PGP encryption context.
da: Kunne ikke oprette PGP-krypteringskontekst.

en: Could not create a PGP signature context.
da: Kunne ikke oprette PGP-signaturkontekst.

en: Could not create a PGP verification context.
da: Kunne ikke oprette PGP-verificeringskontekst.

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
da: Kunne ikke oprette S/MIME-"certsonly"-kontekst.

en: Could not create a S/MIME decode context.
da: Kunne ikke oprette S/MIME-afkodningskontekst.

en: Could not create a S/MIME encryption context.
da: Kunne ikke oprette S/MIME-krypteringskontekst.

en: Could not create a S/MIME envelope context.
da: Kunne ikke oprette S/MIME-"envelope"-kontekst.

en: Could not create a S/MIME signature context.
da: Kunne ikke oprette S/MIME-signaturkontekst.

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
da: Kunne ikke oprette skrivevindue fordi du ikke har sat
    en identitet op i e-post-komponenten.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
da: Kunne ikke oprette vindue:
    En komponent i HTML-tekstbehandler kunne ikke aktiveres.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
da: Kunne ikke oprette vindue:
    adressse-udvælgelses-kontrol kunne ikke aktiveres.

en: Could not create directory %s:
    %s
da: Kan ikke oprette katalog %s:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
da: Kan ikke oprette katalog %s: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
da: Kunne ikke oprette fil '%s'
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
da: Kunne ikke oprette mappe `%s':
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
da: Kunne ikke oprette låsefil for %s: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
da: Kunne ikke oprette kanal til sendmail: %s: besked ikke sendt

en: Could not create pipe: %s
da: Kunne ikke oprette kanal: %s

en: Could not create temporary directory: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidigt katalog: %s

en: Could not create the alarm notify service
da: Kunne ikke oprette fabrik for alarm-tjenesten

en: Could not create the alarm notify service factory
da: Kunne ikke oprette fabrik for alarm-tjenesten

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
da: Kunne ikke oprette kalendervisning. Kontrollér venligs din konfiguration af ORBit og OAF.

en: Could not create the component editor factory
da: Kunne ikke oprette fabrik for komponentredigering

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
da: Kunne ikke oprette visningen. Undersøg venligst din konfiguration af ORBit og OAF.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
da: Kunne ikke slette mappen `%s'
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
da: Kunne ikke slette mappe `%s': %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
da: Kunne ikke slette indeksfil for mappe `%s': %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
da: Kunne ikke slette sammendragsfil for mappe `%s': %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
da: Kunne ikke køre %s: besked ikke sendt.

en: Could not fetch message: %s
da: Kunne ikke hente besked: %s

en: Could not file: %s: %s
da: Kunne ikke gemme: %s: %s

en: Could not find 'From' address in message
da: Kunne ikke finde 'Fra'-adresse i besked

en: Could not find message body in FETCH response.
da: Kunne ikke finde beskedens indhold i FETCH-svar.

en: Could not find widget for a field: `%s'
da: Kunne ikke finde widget for felt: `%s'

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
da: Kunne ikke forgrene sendmail: %s: besked ikke sendt

en: Could not fork: %s
da: Kunne ikke forgrene: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
da: Fik ikke Kerberos-billet:
    %s

en: Could not get group list from server.
da: Kunne ikke hente gruppeliste fra serveren.

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
da: Kunne ikke finde indbakke for nyt postlager:
    %s
    Ingen genvej vil blive oprettet.

en: Could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke initialisere Bonobo

en: Could not initialize GNOME
da: Kunne ikke initiere Gnome

en: Could not initialize gnome-vfs
da: Kunne ikke initiere gnome-vfs

en: Could not load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
da: Kunne ikke indlæse %s: Modulindlæsning er ikke understøttet på dette system.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
da: Kunne ikke indlæse %s: Ingen initieringskode i modulet.

en: Could not load summary for %s
da: Kunne ikke indlæse sammendrag for %s

en: Could not load the tasks in `%s'
da: Kunne ikke indlæse opgaverne i `%s'

en: Could not lock '%s'
da: Kunne ikke låse '%s'

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
da: Kunne ikke låse '%s': protokolfejl med låsehjælper

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
da: Kunne ikke åbne `%s':
    %s
    Ændringer i denne mappe vil ikke blive resynkroniseret.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
da: Kunne ikke åbne '%s'. Ingen elementer fra kalendermappen vil blive flyttet til opgavemappen.

en: Could not open cache directory: %s
da: Kan ikke åbne cache-katalog: %s

en: Could not open directory for news server: %s
da: Kunne ikke åbne katalog for nyheds-server: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
da: Kunne ikke åbne fil `%s':
    %s

en: Could not open file: %s: %s
da: Kunne ikke åbne fil %s: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
da: Kan ikke åbne mappe `%s':
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
da: Kunne ikke åbne mappe %s: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
da: Kunne ikke åbne mappe: beskedslisten var ikke komplet.

en: Could not open mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne postfil %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig postfil %s: %s

en: Could not open the folder in '%s'
da: Kunne ikke åbne mappen i `%s'

en: Could not open the folder in `%s'
da: Kunne ikke åbne mappen i `%s'

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
da: Kunne ikke læse MIME-besked. Vises som beskedskilde.

en: Could not parse URL `%s'
da: Kunne ikke tolke URL `%s'

en: Could not read pilot's Address application block
da: Kunne ikke læse pilotens adresseapplikationsblok

en: Could not read pilot's Calendar application block
da: Kunne ikke læse pilotens kalender-applikationsblok

en: Could not read pilot's ToDo application block
da: Kunne ikke læse pilotens applikationsblok for opgaveliste

en: Could not rename folder %s to %s: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe %s til %s: %s

en: Could not rename folder: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
da: Kunne ikke hente besked fra POP-server %s: %s

en: Could not save signature file.
da: Kunne ikke gemme signaturfil.

en: Could not save summary: %s: %s
da: Kunne ikke gemme sammendrag: %s: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
da: Kunne ikke søge i mappe `%s': %s

en: Could not send message: %s
da: Kunne ikke sende beskeden: %s

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
da: Kunne ikke starte postassistent-grænsefladen for Evolution

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
da: Kunne ikke starte postassistent-grænsefladen for Evolution
    (%s)

en: Could not start wombat
da: Kunne ikke starte wombat

en: Could not start wombat server
da: Kunne ikke starte wombat-server

en: Could not sync spool folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s
    Mappen kan være beskadiget, kopi gemt i `%s'

en: Could not sync temporary folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere midlertidig mappe %s: %s

en: Could not update files correctly
da: Kunne ikke opdatere filerne.

en: Could not update object!
da: Kunne ikke opdatere objektet.

en: Could not write data: %s
da: Kan ikke skrive data: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
da: Kunne ikke skrive logopføring: %s
    Videre operationer på denne server vil ikke kunne afspilles, når
    du kobler til dette netværk igen.

en: Counter-proposal
da: modtilbud

en: Countr_y:
da: Lan_d:

en: Create Ru_le From Message
da: Opret rege_l fra besked

en: Create _New Folder...
da: Opret _ny mappe...

en: Create _Virtual Folder From Message
da: Opret _virtuel mappe fra besked

en: Create a New All Day _Event
da: Opret en ny hændelse for h_ele dagen

en: Create a New _Task
da: Opre_t en ny opgave

en: Create a _New Appointment
da: Opret en _ny aftale

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
da: Lav en henvisning til denne mappe på genvejslinjen

en: Create a new appointment
da: Opret en ny aftale

en: Create a new contact "%s"
da: Opret en ny kontakt "%s"

en: Create a new folder
da: Opret en ny mappe

en: Create a new shortcut
da: Opret en ny genvej

en: Create a new shortcut group
da: Opret en ny genvejsgruppe

en: Create a new task
da: Opret en ny opgave

en: Create a rule to filter messages from this sender
da: Lav en regel for at filtrere beskeder fra denne afsender

en: Create a rule to filter messages to these recipients
da: Lav en regel for at filtrere beskeder til disse modtagere

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
da: Lav en regel for at filtrere beskeder til denne beskedsliste

en: Create a rule to filter messages with this subject
da: Lav en regel for filtrering af beskeder med dette emne

en: Create a virtual folder for these recipients
da: Lav en virtuel mappe for disse modtagere

en: Create a virtual folder for this mailing list
da: Lav en virtuel mappe for denne e-postliste

en: Create a virtual folder for this sender
da: Lav en virtuel mappe for denne afsender

en: Create a virtual folder for this subject
da: Lav en virtuel mappe for dette emne

en: Create an event for the whole day
da: Opret en hændelse for hele dagen

en: Create new appointments with a default _reminder
da: Op_ret en ny aftale med standard-påmindelse

en: Create new contact
da: Opret en ny kontakt

en: Create new contact list
da: Opret en ny kontaktliste

en: Create new shortcut group
da: Opret ny genvejsgruppe

en: Create or edit mail accounts and other preferences
da: Opret eller redigér e-post konti og andre brugervalg

en: Create or edit rules for filtering new mail
da: Opret eller redigér regler for filtrering af ny e-post

en: Create or edit virtual folder definitions
da: Opret eller redigér definitioner af virtuelle mapper

en: Create vFolder from Search
da: Lav vFolder fra søgning

en: Croatia
da: Kroatien

en: Cu_t
da: Klip u_d

en: Current store format:
da: Aktivt lagringsformat:

en: Cursor could not be loaded
da: Markøren kunne ikke lokaliseres

en: Customise My Evolution
da: Tilpas min Evolution

en: Cut
da: Klip ud

en: Cut selected messages
da: Klip valgte beskeder ud

en: Cut selected task
da: Klip valgt opgave ud

en: Cut the selection
da: Klip udvalget ud

en: Cyprus
da: Cypern

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Czech Republic
da: Tjekkiske republik

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
da: Tidsafbrud for DATA-forespørgsel: %s: besked ikke sendt.

en: DATA response error: %s: mail not sent
da: Fejl ved DATA-svar: %s: besked ikke sendt

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
da: Fejl ved DATA-svar: beskedsafslutning: %s: besked ikke sendt

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
da: Tidsafbrud for DATA-send: beskedsafslutning: %s: besked ikke sendt.

en: D_epartment:
da: Af_deling:

en: Date
da: Dato

en: Date & Time
da: Dato & tid

en: Date Completed:
da: Dato for fuldførelse:

en: Date received
da: Dato modtaget

en: Date sent
da: Dato sendt

en: Date/Time:
da: Dato/klokke:

en: Date:
da: Dato:

en: Day
da: Dag

en: Day View
da: Dagvisning

en: Days
da: Dage

en: Dayton-South Airport
da: Dayton-South lufthavn

en: De_fault
da: _Forvalgt

en: De_lete
da: S_let

en: Decline
da: Afslået

en: Declined
da: Afslået

en: Decrease the text size
da: Formindsk tekstens størrelse

en: Decryption is not supported by this cipher
da: Dekryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Default
da: Forvalgt

en: Default Forward style is:
da: Standard videresendingsstil er:

en: Default character encoding:
da: Standard tegnkodning:

en: Define Views
da: Definér visninger

en: Delegate To:
da: Delegér til:

en: Delegated
da: Delegeret

en: Delegated From
da: Delegeret fra

en: Delegated To
da: Delegeret til

en: Delete
da: Slet

en: Delete "%s"
da: Slet "%s"

en: Delete Contact?
da: Slet kontakt?

en: Delete _All Occurrences
da: Slet _alle hændelser

en: Delete after %s day(s)
da: Slet efter %s dage

en: Delete all but signature
da: Slet alt undtaget signatur

en: Delete selected contacts
da: Slet valgte kontakter

en: Delete selected tasks
da: Slet valgte opgaver

en: Delete the appointment
da: Slet aftalen

en: Delete this _Occurrence
da: Slet denne _hændelse

en: Delete this folder
da: Slet denne mappe

en: Delete this item
da: Slet denne opføring

en: Delete this list
da: Slet denne liste

en: Delete...
da: Slet...

en: Deleted
da: Slettet

en: Deleting selected objects
da: Sletter de valgte objekter

en: Denmark
da: Danmark

en: Dep
da: Afd

en: Department
da: Afdeling

en: Description contains
da: Beskrivelse indeholder

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Details
da: Detaljer

en: Dictionary.com Word of the Day
da: Dictionary.com Ord Dagens ord

en: Digital IDs...
da: Digitale IDer...

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Directory %s
    does not have the right permissions. Please make it
    readable and executable and restart Evolution.
da: Katalog %s
    har ikke korrekte rettigheder. Venligst gør den
    læsbar og kørbar og start Evolution igen.

en: Disable
da: Deaktiver

en: Disable Queries
da: Deaktivér forespørgsler

en: Disable splash screen
da: Deaktivér splash

en: Disconnecting from %s
da: Kobler fra %s

en: Display
da: Vis

en: Display a different folder
da: Vis en anden mappe

en: Display a message
da: Vis en besked

en: Display options
da: Alternativer for visning

en: Display the next important message
da: Vis næste vigtige besked

en: Display the next message
da: Vis næste besked

en: Display the next unread message
da: Vis næste ulæste besked

en: Display the next unread thread
da: Vis næste ulæste tråd

en: Display the previous important message
da: Vis forrige vigtige besked

en: Display the previous message
da: Vis forrige besked

en: Display the previous unread message
da: Vis forrige ulæste besked

en: Distinguished name (DN)
da: Navnkundigt Navn (NN)

en: Do Not Exist
da: Eksisterer ikke

en: Do not ask me again.
da: Spørg mig ikke igen.

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
da: Vil du virkelig fjerne gruppen
    `%s' fra genvejslinjen?

en: Do you want to save changes?
da: Vil du gemme ændringene?

en: Dominica
da: Dominika

en: Dominican Republic
da: Dominikanske republik

en: Don't ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: Don't delete
da: Slet ikke

en: Don't import
da: Importér ikke

en: Don't remove
da: Fjern ikke

en: Don't show this message again.
da: Vis ikke denne besked igen.

en: Done
da: Færdig

en: Draft
da: Skitse

en: Drafts
da: Skitser

en: Drifting drizzle
da: Drivende småregn

en: Drifting dust
da: Drivende støv

en: Drifting dust whirls
da: Drivende støvhvirvler

en: Drifting duststorm
da: Drivende støvstorm

en: Drifting fog
da: Drivende dis

en: Drifting funnel cloud
da: Drivende røgsky

en: Drifting hail
da: Drivende hagl

en: Drifting haze
da: Drivende dis

en: Drifting ice crystals
da: Drivende iskrystaller

en: Drifting ice pellets
da: Drivende is-pellets

en: Drifting mist
da: Drivende tåge

en: Drifting precipitation
da: Drivende nedbør

en: Drifting rain
da: Drivende regn

en: Drifting sand
da: Drivende sand

en: Drifting sandstorm
da: Drivende sandstorm

en: Drifting small hail
da: Drivende småhagl

en: Drifting smoke
da: Drivende røg

en: Drifting snow
da: Drivende sne

en: Drifting snow grains
da: Drivende snekorn

en: Drifting spray
da: Drivende byger

en: Drifting squall
da: Drivende bygekast

en: Drifting tornado
da: Drivende tornado

en: Drifting volcanic ash
da: Drivende vulkansk aske

en: Drizzle
da: Småregn

en: Drizzle in the vicinity
da: Småregn i omegnen

en: Due
da: Færdig

en: Due Date
da: Færdig-dato

en: Duplicate Contact Detected
da: Dupliceret kontakt fundet

en: Dusseldorf
da: Düsseldorf

en: Dust
da: Støv

en: Dust in the vicinity
da: Støv i omegnen

en: Dust whirls
da: Støvhvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
da: Støvhvirvler i omegnen

en: Duststorm
da: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
da: Støvstorm i omegnen

en: E
da: Ø

en: E-mail
da: E-post

en: EBook not loaded
da: EBook ikke indlæst

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
da: E-post: %s
    Adresseringsnavn: %s
    Organisationsenhed: %s
    Organisation: %s
    Lokalitet: %s
    Stat: %s
    Land: %s

en: E_nable
da: A_ktivér

en: E_xit
da: A_fslut

en: East
da: Øst

en: East - NorthEast
da: Øst-nordøst

en: East - Southeast
da: Øst-sydøst

en: East London
da: Øst-London

en: East St Louis
da: Øst St Louis

en: East Timor
da: Øst-Timor

en: Ecuador
da: Ækvador

en: Edit Addressbook
da: Redigér adressebog

en: Edit Appointment
da: Redigér aftale

en: Edit Contact Info
da: Redigér kontaktinfo

en: Edit Contact List
da: Redigér kontaktliste

en: Edit Filters
da: Rediger filtre

en: Edit Full
da: Redigér alt

en: Edit Rule
da: Rediger regel

en: Edit VFolder
da: Rediger Virtuel mappe

en: Edit VFolders
da: Rediger Virtuelle-mapper

en: Edit...
da: Redigér...

en: Eduardo Gomes International
da: Eduardo Gomes internationale lufthavn

en: Egypt
da: Egypten

en: El Salvador Int.
da: El Salvador internationale lufthavn

en: Email
da: E-post

en: Email 2
da: E-post 2

en: Email 3
da: E-post 3

en: Email address
da: E-post-adresse:

en: Email is
da: E-post er

en: Empty Message
da: Tom besked

en: Empty _Trash
da: _Tøm affaldskurven

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable Queries (Dangerous!)
da: Aktivér forespørgsler (farligt!)

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encrypt this message with PGP
da: Kryptér denne besked med PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
da: Kryptér denne besked med dit S/MIME krypteringscertifikat

en: Encryption is not supported by this cipher
da: Kryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Encryption required for requested authentication mechanism
da: Kryptering kræves for forespurgt godkendelsesmekanisme.

en: End Date
da: Slutdato

en: Ending:
da: Slutter:

en: Ends: <b>
da: Slutter: <b>

en: Enter Delegate
da: Indtast delegat

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Enter Password for %s
da: Indtast adgangskode for %s

en: Enter folder URI
da: Indtast URI for mappen

en: Enter password for %s (user %s)
da: Indtast adgangskode for %s (bruger %s)

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
da: Indtast URL for nyhedsstedet du vil tilføje

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
da: Indtast adresserne som skal modtage en kopi af beskeden

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
da: Indtast adresserne som skal modtage en kopi af beskeden uden at komme til syne i modtagerlisten for beskeden.

en: Enter the character set to use
da: Indtast tegnsæt som skal bruges

en: Enter the recipients of the message
da: Indtast modtagerene for beskeden

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorial Guinea

en: Error
da: Fejl

en: Error accessing file: %s
da: Fejl ved adgang til fil: %s

en: Error adding card
da: Fejl ved tilføjelse af kort

en: Error adding list
da: Fejl ved tilføjelse af liste

en: Error autosaving message: %s
     %s
da: Fejl under autogemning af besked: %s:
     %s

en: Error copying mail temp file: %s
da: Fejl under kopiering midlertidig beskedsfil: %s

en: Error creating SASL authentication object.
da: Fejl under oprettelse af SASL-godkendelsesobjekt.

en: Error downloading RDF
da: Fejl under nedhentning af RDF

en: Error executing %s.
da: Fejl under kørsel af %s.

en: Error executing filter search: %s: %s
da: Fejl under udførelse af filtersøgning: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
da: Fejl under kørsel af filter: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
da: Fejl under kørsel af søgeudtrykket %s:
    %s

en: Error getting book view
da: Fejl ved visning af bog

en: Error in regular expression '%s':
    %s
da: Fejl i regulært udtryk '%s':
    %s

en: Error in search expression.
da: Fejl i søgeudtryk.

en: Error loading %s
da: Fejl under indlæsning af %s

en: Error loading default addressbook.
da: Fejl ved indlæsning af adressebog.

en: Error loading file: %s
da: Fejl under indlæsning af fil: %s

en: Error loading filter information:
    %s
da: Fejl under indlæsning af filter-information:
    %s

en: Error modifying card
da: Fejl ved ændring af kort

en: Error modifying list
da: Fejl ved ændring af liste

en: Error parsing filter: %s: %s
da: Fejl under læsning af filter: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
da: Fejl under læsning af postfil: %s

en: Error removing card
da: Fejl ved fjernelse af kort

en: Error removing list
da: Fejl ved fjernelse af liste

en: Error saving file: %s
da: Fejl under gemning af fil: %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
da: Fejl under gemning af beskeder til: %s:
     %s

en: Error saving shortcuts.
da: Fejl ved gemning af genveje.

en: Error starting %s
da: Fejl under start af %s

en: Error while '%s':
    %s
da: Fejl under '%s':
    %s

en: Error while communicating with calendar server
da: Fejl under kommunikation med kalenderserveren

en: Error while performing operation:
    %s
da: Fejl under udførsel af operation:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
da: Fejl under læsning af fil %s:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
da: Fejl under skriving af midlertidig fil: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
da: Fejl under skriving til midlertidig postkasse: %s

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Europe
da: Europa

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/København

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prag

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rom

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Vienna
da: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zürich

en: Evaluation of the search expression did not yield a boolean value
da: Evaluering af søgeudtrykket gav ikke en boolsk værdi

en: Event information
da: Kalenderinformation

en: Every
da: Hver

en: Evolution - Create new folder
da: Evolution - Opret ny mappe

en: Evolution Account Assistant
da: Evolution-kontoassistent

en: Evolution Account Editor
da: Kontobehandling for Evolution

en: Evolution Addressbook minicard viewer
da: Minikort visning i Evolution adressebog

en: Evolution Error
da: Evolution fejl

en: Evolution Import Assistant
da: Importeringsassistent for Evolution

en: Evolution Importer Assistant
da: Importeringsassistent for Evolution

en: Evolution News Editor
da: Evolution nyhedstekstbehandler

en: Evolution Setup Assistant
da: Opsætningsassistent for Evolution

en: Evolution _Window
da: Evolution _vindue

en: Evolution calendar executive summary component.
da: Evolution komponent for kalendersammendrag.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
da: Evolution kalender iTip/iMip-visning

en: Evolution can import data from the following files:
da: Evolution kan importere data fra følgende filer:

en: Evolution component for handling contacts.
da: Evolution komponent til håndtering af kontakter.

en: Evolution component for handling mail.
da: Evolution-komponent for håndtering af e-post.

en: Evolution component for handling the calendar.
da: Evolution komponent for håndtering af kalenderen.

en: Evolution component for the executive summary.
da: Evolution-komponent for sammendrag.

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
da: Evolution kunne ikke oprette katalog
    %s:
    %s

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
da: Evolution kan ikke genkende denne form for signeret besked.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
da: Evolution understøtter ikke påmindelser med besked via
    e-post endnu, men denne påmindelse blev konfigureret til
    at sende e-post. Evolution vil vise en normal dialog
    for påmindelse i stedet.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
da: Evolution har fundet et gammelt
    Executive-Summary katalog.
    Denne skal fjernes før Evolution
    kan køre.
    Vil du fjerne dette katalog?

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
da: Evolution har fundet Elm e-postfiler.
    Vil du importere dem til Evolution?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
da: Evolution har fundet GnomeCard-filer.
    Vil du importere dem til Evolution?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
da: Evolution har fundet Netscape e-postfiler.
    Vil du importere dem til Evolution?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
da: Evolution har fundet Pine e-postfiler.
    Vil du importere dem til Evolution?

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
da: Evolution har udført automatisk migration af opgaverne fra din kalendermappe til den nye opgave-mappe.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
da: Evolution har forsøgt at migrere opgaverne, som var i din kalendermappe, til den nye opgavemappe.
    Nogle af opgaverne kunne ikke migreres, så denne proces vil blive forsøgt igen i fremtiden.

en: Evolution installation
da: Evolution-installation

en: Evolution is importing your old Elm mail
da: Evolution importerer gammel e-post fra Elm

en: Evolution is importing your old Netscape data
da: Evolution importerer dine gamle data fra Netscape

en: Evolution is importing your old Pine data
da: Evolution importerer gammel e-post fra Pine

en: Evolution is now exiting ...
da: Evolution afslutter nu...

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
da: Evolution kan ikke finde det lokale lager for adressebog. 
    Dette kan være forårsaget af, at Evolution-adressebogs-komponenten er gået ned. 
    For at hjælpe os med at forstå og til slut løse problemet, 
    må du gerne sende en besked til Jon Trowbridge <trow@ximian.com> med en 
    detaljeret beskrivelse af omstændighederne omkring fejlen. Tak.

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
da: Evolution kan ikke finde det lokale lager for adressebog. 
    Under normale omstændigheder ville dette aldrig ske. 
    Du behøver måske at forlade og genstarter Evolution for at 
    løse dette problem.

en: Evolution mail composer.
da: Evolutions e-postredigering.

en: Evolution mail executive summary component.
da: Evolution e-postkomponent for sammendrag.

en: Evolution mail folder display component.
da: Evolution komponent for e-postmappevisning.

en: Evolution mail folder factory component.
da: Evolution komponent for e-postmappefabrik.

en: Evolution will use this Distinquished Name (DN) to authenticate you with the server
da: Evolution vil bruge dette Navnkundige Navn (NN) til at godkende dig mod tjeneren

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
da: Evolution vil bruge denne adresse godkende dig på serveren

en: Evolution's addressbook name selection interface.
da: Evolution adressebog-komponent

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Execute actions
da: Udfør handlinger

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
da: Udførende sammendragskomponent kunne ikke initialisere Bonobo.

en: Exist
da: Eksisterer

en: Exists
da: Eksisterer

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Expression
da: Udtryk

en: Expunging deleted messages
da: Fjerner slettede beskeder

en: Expunging folder
da: Fjerner slettede beskeder fra mappe

en: External Viewer
da: Ekstern visning

en: FYR Macedonia
da: FYR Makedonia

en: F_older
da: M_appe

en: F_ont...
da: Skr_ifttype...

en: F_ree
da: L_edig

en: F_ree/Busy URL:
da: URL for L_edig/optaget:

en: Factory for the Addressbook Minicard control
da: Fabrik til styring af minikort for adressebogen

en: Factory for the Addressbook's address displayer
da: Fabrik til adressebogens adressevisning

en: Factory for the Addressbook's address popup
da: Fabrik for adressebogens adresse-pop-op

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
da: Fabrik til adressebogens grænseflade for navnevalg

en: Factory for the Calendar Summary component.
da: Fabrik til kalenderens sammendragskomponent.

en: Factory for the Evolution Tasks control
da: Fabrik til Evolution-opgavekontrol.

en: Factory for the Evolution composer.
da: Fabrik for Evolution beskedsredigering.

en: Factory for the Mail Summary component.
da: Fabrik for e-post-sammendrag-komponent.

en: Factory for the alarm notification service
da: Fabrik til alarm-tjenesten

en: Factory for the calendar iTip view control
da: Fabrik for kalenderens iTip visningskontrol

en: Factory for the sample Addressbook control
da: Fabrik til styring af eksempel-adressebogen

en: Factory for the sample Calendar control
da: Fabrik til styring af eksempel-kaldender

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
da: Fabrik til centralisering af dialoger for kalender-komponent-redigering

en: Factory to create a component editor factory
da: Fabrik til oprettelse af en komponentredigering-fabrik

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
da: Fabrik til import af LDIF filer i Evolution.

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
da: Fabrik til import af Outlook Express 4-beskeder i Evolution

en: Factory to import VCard files into Evolution.
da: Fabrik til import af VCard-filer i Evolution.

en: Factory to import mbox into Evolution
da: Fabrik til import af mbox i Evolution

en: Failed at message %d of %d
da: Mislykkedes på besked %d af %d

en: Failed on message %d
da: Mislykkedes på besked %d

en: Failed on message %d of %d
da: Fejlet på besked %d af %d

en: Failed to cache message %s: %s
da: Fejl under mellemlagring af besked %s: %s

en: Failed to decode message.
da: Kunne ikke afkode besked.

en: Failed to find a common bulk algorithm.
da: Kunne ikke finde en normal bulk-algoritme.

en: Failed to find certificate for "%s".
da: Kunne ikke finde certifikat for "%s".

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af flock(2): %s

en: Failed to send username to server
da: Fejl under sending af brugernavn til server

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
da: Kunne ikke gemme post i midlertidig fil %s: %s

en: Failed to verify certificates.
da: Fejl under verificering af certifikater.

en: Failure in name lookup: %s
da: Fejl i navneopslag: %s

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Family Name
da: Efternavn

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
da: Fatal fejl ved indlæsning nær position %ld i mappe %s

en: February
da: Februar

en: Fetching Mail
da: Henter e-post

en: Fetching summary information for new messages
da: Henter sammendragsinformation for nye beskeder

en: Few clouds
da: Få skyer

en: Few ice crystals
da: Nogen iskrystaller

en: Few ice pellets
da: Få is-pellets

en: File %s
    should be removed to allow Evolution to work correctly.
    Please remove this file and restart Evolution.
da: Filen %s
    bør fjernes for at Evolution skal fungere rigtigt.
    Venligst fjern denne fil og start Evolution igen.

en: File %s does not exist
da: Filen %s eksisterer ikke

en: File A_s:
da: Gem _som:

en: File As
da: Gem som

en: File exists, overwrite?
da: Filen eksisterer, overskriv?

en: File name:
da: Filnavn:

en: File type:
da: Filtype:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Filter Rules
da: Filterregler

en: Filter on Mailing List
da: Filtrér efter e-postliste

en: Filter on Mailing List (%s)
da: Filtrér efter e-postliste (%s)

en: Filter on Mailing _List...
da: Filtrér på e-post_liste...

en: Filter on Re_cipients
da: Filtrér på modta_gere

en: Filter on Se_nder...
da: Filtrér på se_nder...

en: Filter on Sen_der
da: Filtrér på afsen_der

en: Filter on Sub_ject
da: Filtrér på em_ne

en: Filter on _Mailing List
da: Filtrér på e-_postliste

en: Filter on _Recipients...
da: Filtrér på modtage_re...

en: Filter on _Subject...
da: Filtrér på e_mne...

en: Filtering Folder
da: Filtrerer mappe

en: Filters
da: Filtre

en: Find Now
da: Find nu

en: Find in Message
da: Find i besked

en: First day of wee_k:
da: Første dag i u_gen:

en: Flagged
da: Mærket

en: Fog
da: Dis

en: Fog in the vicinity
da: Dis i området

en: Fog with wind
da: Dis med vind

en: Folder
da: Mappe

en: Folder `%s' does not exist.
da: Mappen `%s' eksisterer ikke.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
da: Mappen `%s' er ikke tom. Ikke slettet.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
da: Mappen `%s/%s' eksisterer ikke.

en: Folder containing appointments and events
da: Mappe som indeholder aftaler og hændelser

en: Folder containing contact information
da: Mappe som indeholder kontaktinformation

en: Folder containing mail
da: Mappe som indeholder e-post

en: Folder containing the Evolution Summary
da: Mappe som indeholder Evolution-sammendrag

en: Folder containing to-do items
da: Mappe som indeholder opgaver

en: Folder name cannot contain slashes.
da: Et mappenavn kan ikke indeholde et skråstreg (/).

en: Folder name cannot contain the Return character.
da: Mappenavn kan ikke indeholde linjeskift.

en: Folder name:
da: Mappenavn:

en: Folder type:
da: Mappetype:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
da: Mappen blev ødelagt og genskabt på serveren.

en: Folders
da: Mapper

en: Folders whose names begin with:
da: Vis mapper med navn som begynder med:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Footer:
da: Bundtekst:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
da: For tilkobling til og nedhenting af e-post på POP-servere.

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
da: For levering af e-post via en ekstern e-postserver med SMTP.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
da: For levering af e-post ved at videresende den til "sendmail"-programmet på det lokale system.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
da: For læsning og lagring af lokal e-post i standard mbox "spool"-filer.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
da: For læsning og lagring af e-post på IMAP-servere.

en: For reading mail as a query of another set of folders
da: For læsning af e-post som en forespørgsel på et andet sæt mapper

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
da: For hentning af lokal e-post fra standard "spools" i mbox format

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
da: For lagring af lokal e-post i MH-lignende postkataloger.

en: For storing local mail in maildir directories.
da: For lagring af lokal e-post i maildir-beskedsmapper.

en: For_mat
da: For_matér

en: Force images in HTML mail to be loaded
da: Tvungen indlæsning af billeder i HTML e-post

en: Forde/Bringeland
da: Førde/Bringeland

en: Forget _Passwords
da: Glem _adgangskode

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
da: Glem alle adgangskoder så du vil blive spurgt om at opgive dem igen

en: Forward
da: Videresend

en: Forward As
da: Videresend som

en: Forward Contact
da: Videresend kontakt

en: Forward _Attached
da: Videresend vedl_agt

en: Forward _Inline
da: Videresend _indlejret

en: Forward _Quoted
da: Videresend ci_teret

en: Forward as i_Calendar
da: Videresend som i_Calendar

en: Forward the selected message in the body of a new message
da: Videresend den valgte besked i kroppen af en ny besked

en: Forward the selected message quoted like a reply
da: Videresend den valgte besked citeret som et svar

en: Forward the selected message to someone
da: Videresend den valgte besked til nogen

en: Forward the selected message to someone as an attachment
da: Videresend den valgte besked til nogen som et bilag

en: Forward this item via email
da: Videresend opføring via e-post

en: Forwarded Message
da: Videresendt besked

en: Forwarded message
da: Videresendt besked

en: Forwarded message - %s
da: Videresendt besked - %s

en: Forwarded messages
da: Videresendte beskeder

en: Fr
da: Fre

en: France
da: Frankrig

en: Frankfort
da: Frankfurt

en: Free
da: Ledig

en: Free-busy URL
da: Fri-ledig URL

en: Free/Busy Information
da: Ugyldig besked om ledig/optaget

en: Free/Busy Reply
da: Svar på ledig/optaget

en: Free/Busy Request
da: Forespørgsel om ledig/optaget

en: Free/Busy info begins: <b>
da: Ledig/optaget-information starter: <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
da: Ledig/optaget-information starter: <b>

en: Free/Busy information
da: Ledig/optaget-information

en: Freezing drizzle
da: Frysende småregn

en: Freezing duststorm
da: Støvstorm med frost

en: Freezing fog
da: Frysende dis

en: Freezing hail
da: Frysende hagl

en: Freezing haze
da: Frysende dis

en: Freezing ice crystals
da: Frysende iskrystaller

en: Freezing ice pellets
da: Frysende is-pellets

en: Freezing mist
da: Tåge og frost

en: Freezing precipitation
da: Frysende nedbør

en: Freezing rain
da: Frysende regn

en: Freezing sandstorm
da: Sandstorm med frost

en: Freezing small hail
da: Frysende småhagl

en: Freezing snow
da: Frysende sne

en: Freezing snow grains
da: Frysende snekorn

en: Freezing spray
da: Frysende byger

en: Freezing squall
da: Frysende bygekast

en: Freezing tornado
da: Tornado med frost

en: Freezing volcanic ash
da: Frysende vulkansk aske

en: French Guiana
da: Fransk Guinea

en: French Polynesia
da: Fransk polynesien

en: French Southern Territories
da: Sydlige Franske territorier

en: Friday
da: Fredag

en: From
da: Fra

en: From %s:
da: Fra %s:

en: From:
da: Fra:

en: Fukue Airport
da: Fukue lufthavn

en: Fukui Airport
da: Fukui lufthavn

en: Fukuoka Airport
da: Fukuoka lufthavn

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Full _Name...
da: _Fulde navn...

en: Function not implemented in this storage
da: Funktionen er ikke implementeret i dette lager

en: Funnel cloud
da: Røgsky

en: Funnel cloud in the vicinity
da: Røgsky i området

en: Funnel cloud w/ wind
da: Røgsky med vind

en: General
da: Generelt

en: Generating message list
da: Genererer beskedsliste

en: Generic error
da: Generisk fejl

en: Geneve
da: Genève

en: Geographical Position
da: Geografisk placering

en: George Airport
da: George lufthavn

en: Germany
da: Tyskland

en: Get Digital ID...
da: Hent digital ID...

en: Getting Folder Information
da: Henter mappeinformation

en: Getting message %d (%d%%)
da: Henter besked %d (%d%%)

en: Getting message %d of %d
da: Henter besked %d af %d

en: Go To
da: Gå til

en: Go To Date
da: Gå til dato

en: Go To Today
da: Gå til i dag

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Go forward
da: Gå fremad

en: Go to _Date
da: Gå til _dato

en: Go to _Today
da: Gå _til i dag

en: Go to a specific date
da: Gå til en specifik dato

en: Go to folder...
da: Gå til mappe...

en: Go to today
da: Gå til i dag

en: Goteborg (Landvetter)
da: Göteborg (Landvetter)

en: Goteborg (Save)
da: Göteborg (Save)

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek
da: Græsk

en: Greenland
da: Grønland

en: Group
da: Gruppe

en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: Guadalupe Pass
da: Guadelupe Pass

en: Gullfax C
da: Gullfaks C

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
da: Tidsafbrud for HELO-forespørgsel: %s: ikke-fatal

en: HELO response error: %s: non-fatal
da: Fejl ved HELO-svar: %s: ikke-fatal

en: HTML signature file:
da: HTML-signaturfil:

en: Habana
da: Havana

en: Hachijojima Airport
da: Hachijojima lufthavn

en: Hail
da: Hagl

en: Hail in the vicinity
da: Hagl i omegnen

en: Hail showers
da: Haglbyger

en: Hailstorm
da: Haglstorm

en: Hakodate Airport
da: Hakodate lufthavn

en: Hanamaki Airport
da: Hanamaki lufthavn

en: Has subfolders
da: Har undermapper

en: Haze
da: Dis

en: Haze in the vicinity
da: Dis i området

en: Haze with wind
da: Dis med vind

en: Header
da: Toptekst

en: Header/Footer
da: Top-/bundtekst

en: Headings
da: Toptekster

en: Headings for each letter
da: Toptekst for hvert bogstav

en: Heard And McDonald Islands
da: Heard og McDonald-øerne

en: Heavy drizzle
da: Tung småregn

en: Heavy dust
da: Tungt støv

en: Heavy dust whirls
da: Tunge støvhvirvler

en: Heavy duststorm
da: Tung støvstorm

en: Heavy hail
da: Tungt hagl

en: Heavy ice crystals
da: Tungt med iskrystaller

en: Heavy ice pellets
da: Kraftige is-pellets

en: Heavy precipitation
da: Kraftig nedbør

en: Heavy rain
da: Tungt regn

en: Heavy sand
da: Tungt sand

en: Heavy sandstorm
da: Tung sandstorm

en: Heavy small hail
da: Tungt småhagl

en: Heavy snow
da: Tung sne

en: Heavy snow grains
da: Tunge snekorn

en: Heavy spray
da: Kraftige byger

en: Heavy squall
da: Kraftige bygekast

en: Height:
da: Højde:

en: Help message
da: Hjælpebesked

en: Hide
da: Skjul

en: Hide S_elected Messages
da: Skjul valgt_e beskeder

en: Hide _Deleted Messages
da: Skjul slette_de beskeder

en: Hide _Read Messages
da: Skjul læste beskede_r

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
da: Skjul slettede beskeder i stedet for at vise dem gennemstreget

en: Hide the shortcut bar
da: Skjul genvejslinjen

en: High
da: Høj

en: Higher
da: Højere

en: Highest
da: Højest

en: Hiroshima Airport
da: Hiroshima lufthavn

en: Holy See
da: Dødehavet

en: Home
da: Hjemme

en: Home 2
da: Hjemme 2

en: Home Address
da: Hjemmeadresse

en: Home Fax
da: Fax hjemme

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Home Phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Honningsvag
da: Honningsvåg

en: Host
da: Vært

en: Host lookup failed: %s: host not found
da: Værtsopslag mislykkedes: %s: vært ikke fundet

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
da: Værtsopslag mislykkedes: %s: ukendt årsag

en: Hours
da: Timer

en: How many days should the calendar display at once?
da: Hvor mange dage skal kalenderen vise om gangen?

en: However, the message was successfully sent.
da: Fuldførte alligevel afsendelse af beskeden.

en: Hungary
da: Ungarn

en: I/O error
da: I/U-fejl

en: IMAP command failed: %s
da: IMAP-kommando mislykkedes: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
da: IMAP-server %s understøtter ikke efterspurgt godkendelsestype %s

en: IMAP server response did not contain %s information
da: Svar fra IMAP-server indeholdt ikke %s-information

en: Ice crystal storm
da: Storm med iskrystaller

en: Ice crystals
da: Iskrystaller

en: Ice crystals in the vicinity
da: Iskrystaller i omegnen

en: Ice pellet storm
da: Is-pellets storm

en: Ice pellets
da: Is-pellets

en: Ice pellets in the vicinity
da: Is-pellets i området

en: Iceland
da: Island

en: Identity
da: Identitet

en: If
da: Hvis

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
da: Hvis denne person offentligør om vedkommende ledig-/optaget eller anden kalenderinformation på internettet, så indtast adressen
    på denne information her.

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
da: Hvis du ikke kan åbne denne postkasse igen, må
    du reparere den manuelt.

en: Iki Airport
da: Iki lufthavn

en: Immediately follow each other
da: Lige efter hinanden

en: Import
da: Importér

en: Import File (step 3 of 3)
da: Importér fil (trin 3 af 3)

en: Import a single file
da: Importer en enkelt fil

en: Import data and settings from older programs
da: Importer data og indstillinger fra andre programmer

en: Import data from other programs
da: Importér data fra andre programmer

en: Important
da: Vigtig

en: Importer Type (step 1 of 3)
da: Importér type (trin 1 af 3)

en: Importers
da: Importerere

en: Importing
da: Importerer

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
da: Importerer %s
    Importerer ikke klar.
    Venter 5 sekunder før nyt forsøg.

en: Importing %s
    Importing item %d.
da: Importerer %s
    Importerer opføring %d.

en: Importing %s
    Importing item 1.
da: Importerer %s
    Importerer opføring 1.

en: Importing %s as %s
da: Importerer %s som %s

en: Importing %s.
    Starting %s
da: Importerer %s.
    Starter %s

en: Importing Files
da: Importerer filer

en: Importing...
da: Importerer...

en: Imports LDIF files into Evolution.
da: Importerer LDIF filer i Evolution.

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
da: Importerer Outlook Express 4-filer i Evolution

en: Imports VCard files into Evolution.
da: Importerer VCard-filer i Evolution.

en: Imports mbox files into Evolution
da: Importerer mbox-filer til Evolution

en: In HTML mail
da: I HTML-e-post

en: In Process
da: I gang

en: In Progress
da: I gang

en: Inbox
da: Indbakke

en: Include:
da: Inkludér:

en: Incoming
da: Indkommende

en: Increase the text size
da: Forøg tekstens størrelse

en: Indexing:
da: Indekserer:

en: India
da: Indien

en: Indian/Antananarivo
da: Indiske hav/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indiske hav/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indiske hav/Juleøen

en: Indian/Cocos
da: Indiske hav/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indiske hav/Comorerne

en: Indian/Kerguelen
da: Indiske hav/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indiske hav/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indiske hav/Maldiverne

en: Indian/Mauritius
da: Indiske hav/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indiske hav/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indiske hav/Reunion

en: Individual
da: Individuel

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Inline
da: Indlejret

en: Inline Text _File...
da: Indlejret tekst_fil...

en: Innsbruck
da: Innsbrück

en: Input File
da: Inddata fil

en: Insert File
da: Indsæt fil

en: Insert a file as text into the message
da: Indsæt en tekstfil i beskeden

en: Insert text file...
da: Indsæt tekstfil...

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Interrupted
da: Afbrudt

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

en: Invalid argument
da: Ugyldige argumenter

en: Invalid arguments
da: Ugyldige argumenter

en: Invalid email address trace information:
    %s
da: Ugyldig information til sporing af e-postadresse:
    %s

en: Invalid message contents
da: Ugyldig indhold i besked

en: Invalid opaque trace information:
    %s
da: Ugyldig ugennemsigtig sporingsinformation:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
da: Ugyldig sporingsinformation:
    %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
da: Ugyldig type i krop-indeholder, forventer streng

en: Iran, Islamic Republic of
da: Den islamske republik Iran

en: Ireland
da: Irland

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
da: Det er muligt at e-post serveren kan vise modtagerne ved at tilføje en "Apparently-To" header.
    Send alligevel?

en: Italy
da: Italien

en: Item sent!
da: Elementet sendt!

en: Izumo Airport
da: Izumo lufthavn

en: Jacksonville-Craig Airport
da: Jacksonville-Craig lufthavn

en: January
da: Januar

en: Japanese
da: Japansk

en: Jeddah King Abdul Aziz International Airport
da: Jeddah kong Abdul Aziz internationale lufthavn

en: Jonkoping
da: Jönköping

en: Journal entry - %s
da: Journalopføring - %s

en: Journal information
da: Journalinformation

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Kagoshima Airport
da: Kagoshima lufthavn

en: Kansai International Airport
da: Kansai internationale lufthavn

en: Kasuminome Ab
da: Kasuminime Ab

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: King Khaled International Airport
da: Kong Khaled internationale lufthavn

en: Kitakyushu Airport
da: Kitakyushu lufthavn

en: Kobenhavn/Kastrup
da: København/Kastrup

en: Kobenhavn/Roskilde
da: København/Roskilde

en: Kochi Airport
da: Kochi lufthavn

en: Koln/Bonn
da: Köln/Bonn

en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Den demokratiske folkerepublik Korea

en: Korea, Republic of
da: Den koreanske republik

en: Korean
da: Koreansk

en: Kumamoto Airport
da: Kumanoto lufthavn

en: Kushiro Airport
da: Kushiro lufthavn

en: Kyrgyzstan
da: Kurgistan

en: LDAP Server
da: LDAP-server

en: LDAP server containing contact information
da: LDAP-server som indeholder kontaktinformation

en: L_ocation:
da: Geografisk lokation:

en: Landscape
da: Landskab

en: Language
da: Sprog

en: Latvia
da: Letland

en: Leave messages on server
da: Behold beskeder på serveren

en: Lebanon
da: Libanon

en: Leeds and Bradford
da: Leeds og Bradford

en: Left:
da: Venstre:

en: Letter tabs on side
da: Bogstavfaner på siden

en: Light drizzle
da: Let småregn

en: Light dust
da: Let støv

en: Light dust whirls
da: Lette støvhvirvler

en: Light duststorm
da: Let støvstorm

en: Light fog
da: Let dis

en: Light funnel cloud
da: Let røgsky

en: Light hail
da: Let hagl

en: Light haze
da: Let dis

en: Light mist
da: Let tåge

en: Light precipitation
da: Let nedbør

en: Light rain
da: Let regn

en: Light sand
da: Let sand

en: Light snow
da: Let sne

en: Light snow grains
da: Lette snekorn

en: Light spray
da: Let støvregn

en: Light squall
da: Lette bygekast

en: Light standstorm
da: Let sandstorm

en: Lisboa
da: Lissabon

en: List _name:
da: Listenavn:

en: Lithuania
da: Litauen

en: Load _Images
da: Indlæs b_illeder

en: Loading Calendar
da: Indlæser kalender

en: Loading calendar...
da: Indlæser kalender...

en: Loading message content
da: Indlæser beskedsindhold

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local Folders
da: Lokale mapper

en: Local delivery
da: Lokallevering

en: Local mail file %s
da: Lokal e-post-fil %s

en: Local stores do not have an inbox
da: Lokalt lager har ikke en indbakke

en: Lolland Falster
da: Lolland-Falster

en: Lousiana
da: Louisiana

en: Low
da: Lav

en: Lower
da: Lavere

en: Lowest
da: Lavest

en: Lubeck-Blankensee
da: Lübeck-Blankensee

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
da: Tidsafbrud for "MAIL FROM"-forespørgsel: %s: besked ikke sendt

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
da: Fejl ved "MAIL FROM"-forespørgsel: %s: besked ikke sendt

en: MH append message cancelled
da: MH-tilføjet besked annulleret

en: MH-format mail directories
da: E-postkataloger i MH-format

en: MIME type:
da: MIME-type:

en: MTWTFSS
da: MTOTFLS

en: Ma_x number of items shown:
da: Ma_ksimalt antal opføringer som vises:

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Mail
da: Post

en: Mail Alarm Options
da: Alternativer for e-post-alarm

en: Mail Configuration
da: E-post-konfiguration

en: Mail Settings
da: Indstillinger for e-post

en: Mail append cancelled
da: Tilføjelse af brev blev annulleret

en: Mail configuration interface
da: Grænseflade for e-post-konfiguration

en: Mail delivery via the sendmail program
da: Levering af e-post via sendmail programmet

en: Mail from %s
da: E-post fra %s

en: Mail storage folder (internal)
da: Mappe for beskedslager (intern)

en: Mail summary
da: E-post sammendrag

en: Mail to %s
da: Send til %s

en: Mailbox Format
da: Format for postkasse

en: Mailbox location
da: Placering af postkasse

en: Maildir append message cancelled
da: Besked annulleret

en: Maildir-format mail directories
da: E-postmapper i "Maildir"-format

en: Mailing list
da: E-postliste

en: Main toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Make this Occurrence _Movable
da: Gør denne hændelse _flytbar

en: Make this my _default account
da: Brug denne som stan_dard konto

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Malformed external-body part.
da: Fejludformet del for ekstern-krop.

en: Malmo/Sturup
da: Malmö/Sturup

en: Man
da: Leder

en: Manage Subscriptions
da: Håndtér abonnement

en: Manager
da: Leder

en: Mar_k as Read
da: Mar_kér som læst

en: March
da: Marts

en: Margins
da: Margener

en: Mark All as R_ead
da: Markér alle som l_æst

en: Mark all visible messages as read
da: Markér alle synlige beskeder som læst

en: Mark as I_mportant
da: Bemærk som _vigtig

en: Mark as U_nread
da: Markér som _ulæst

en: Mark as Unim_portant
da: Markér som uv_igtig

en: Mark as Unimp_ortant
da: Bemærk som uv_igtig

en: Mark as _Important
da: Markér som v_igtig

en: Mark the selected messages as having been read
da: Markér valgte beskeder som læst

en: Mark the selected messages as important
da: Markér valgte beskeder som vigtige

en: Mark the selected messages as not having been read
da: Markér valgte beskeder som ikke læst

en: Mark the selected messages as unimportant
da: Markér valgte beskeder som uvigtige

en: Mark the selected messages for deletion
da: Markér valgte beskeder for sletning

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Matches:
da: Træffere:

en: Matsumoto Airport
da: Matsumoto lufthavn

en: Matsuyama Airport
da: Matsuyama lufthavn

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: May
da: Maj

en: McCall
da: McAll

en: Meeting
da: Møde

en: Meeting Cancellation
da: Mødeaflysing

en: Meeting Information
da: Mødeinformation

en: Meeting Proposal
da: Mødeforslag

en: Meeting Reply
da: Mødesvar

en: Meeting Update
da: Mødeopdatering

en: Meeting Update Request
da: Anmodning om mødeopdatering

en: Meeting _end time:
da: Tid for mødets slutning:

en: Meeting _start time:
da: Tid for mødets _start:

en: Meeting begins: <b>
da: Møde starter: <b>

en: Meeting ends: <b>
da: Møde slutter: <b>

en: Memambetsu Airport
da: Memambetsu lufthavn

en: Member
da: Medlem

en: Members
da: Medlemmer

en: Merge E-Mail Address
da: Flet E-postadresse

en: Message
da: Besked

en: Message %s not found.
da: Besked %s ikke fundet.

en: Message Alarm Options
da: Alternativer for beskedsalarmer

en: Message Body
da: Beskedens indhold

en: Message Header
da: Beskedshoved

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
da: Opbygning af besked mislykkedes: Ødelagt postboks?

en: Message contains
da: Besked indeholder

en: Message storage
da: Beskedslager

en: Message to Display
da: Besked som skal vises

en: Message was received
da: Beskeden blev modtaget

en: Message was sent
da: Beskeden blev sendt

en: Messages
da: Beskeder

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Middle East
da: Mellemøsten

en: Minutes
da: Minutter

en: Miss
da: Frk

en: Mist
da: Tåge

en: Mist in the vicinity
da: Tåge i omegnen

en: Mist with wind
da: Tåge med vind

en: Miyakejima Airport
da: Miyakejima lufthavn

en: Miyazaki Airport
da: Miyazaki lufthavn

en: Mo
da: Man

en: Mo I Rana
da: Mo i rana

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile Downtown
da: Mobile centrum

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Mobile Regional Airport
da: Mobile regionale lufthavn

en: Moderate drizzle
da: Moderat småregn

en: Moderate dust
da: Moderat støv

en: Moderate dust whirls
da: Moderate støvhvirvler

en: Moderate duststorm
da: Moderat støvstorm

en: Moderate fog
da: Moderat dis

en: Moderate funnel cloud
da: Moderat røgsky

en: Moderate hail
da: Moderat hagl

en: Moderate haze
da: Moderat dis

en: Moderate ice crystals
da: Moderat med iskrystaller

en: Moderate ice pellets
da: Moderate is-pellets

en: Moderate mist
da: Moderat tåge

en: Moderate precipitation
da: Moderat nedbør

en: Moderate rain
da: Moderat regn

en: Moderate sand
da: Moderat sand

en: Moderate sandstorm
da: Moderat sandstorm

en: Moderate small hail
da: Moderat småhagl

en: Moderate smoke
da: Moderat røg

en: Moderate snow
da: Moderat sne

en: Moderate snow grains
da: Moderate snekorn

en: Moderate spray
da: Moderat regn

en: Moderate squall
da: Moderate bygekast

en: Moderate tornado
da: Moderat tornado

en: Moderate volcanic ash
da: Moderat vulkansk aske

en: Modifying card from LDAP server...
da: Ændrer kort fra LDAP-server...

en: Mombetsu Airport
da: Mombetsu lufthavn

en: Monchengladbach
da: Mönchengladbach

en: Monday
da: Mandag

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Montague
da: Montaque

en: Monte Scuro
da: Monte Sucro

en: Month
da: Måned

en: Month View
da: Månedsvisning

en: Montreal Dorval
da: Montréal Dorval

en: Montreal Mirabel
da: Montréal Mirabel

en: Montreal Saint-Hubert
da: Montréal Saint-Hubert

en: Morocco
da: Marokko

en: Moscow Domodedovo
da: Moskva Domodedovo

en: Moscow Sheremetyevo
da: Moskva Sheremetyevo

en: Mosjoen
da: Mosjøen

en: Move
da: Flyt

en: Move folder
da: Flyt mappe

en: Move message(s) to
da: Flyt beskeder til

en: Move selected messages to another folder
da: Flyt valgte beskeder til en anden mappe

en: Move this folder to another place
da: Flyt denne mappe til et andet sted

en: Move to Folder
da: Flyt til mappe

en: Movemail program failed: %s
da: Movemail-programmet mislykkedes: %s

en: Moving
da: Flytter

en: Moving messages
da: Flytter beskeder

en: Moving messages to %s
da: Flytter beskeder til %s

en: Mr.
da: Hr.

en: Mrs.
da: Fru

en: Ms.
da: Frk.

en: Multiple Messages
da: Flere beskeder

en: Multiple Unseen Messages
da: Flere ulæste beskeder

en: Multiple VCards
da: Flere VCard

en: Munchen
da: München

en: Munster/Osnabruck
da: Münster/Osnabrück

en: My Weather
da: Min vejrbesked

en: N Las Vegas
da: Las Vegas N

en: N Myrtle Beach
da: Myrtle Beach N

en: NNTP Server:
da: NNTP-server:

en: NT Login
da: NT-indlogning

en: Nagasaki Airport
da: Nagasaki lufthavn

en: Nagoya Airport
da: Nagoya lufthavn

en: Naha Airport
da: Naha lufthavn

en: Nakashibetsu Airport
da: Nakashibetsu lufthavn

en: Name
da: Navn

en: Name begins with
da: Navn begynder med

en: Name:
da: Navn:

en: Namespace
da: Navneområde

en: Namibia
da: Namibien

en: Nankishirahama Airport
da: Nankishirahama lufthavn

en: Nasa Shuttle
da: Nasas rumfærge

en: Needs Action
da: Behøver handling

en: Netherlands
da: Holland

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: New
da: Ny

en: New All Day _Event
da: Ny aftale som varer h_ele dagen

en: New Appointment
da: Ny aftale

en: New Caledonia
da: Ny-kaledonia

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: New Contact List
da: Ny kontaktliste

en: New Contact _List
da: Ny kontakt_liste

en: New Contact:
da: Ny kontakt:

en: New List
da: Ny liste

en: New Mail Message
da: Ny e-post-besked

en: New Message
da: Ny besked

en: New Task
da: Ny opgave

en: New Tokyo International Airport
da: Nye Tokyo internationale lufthavn

en: New VFolder
da: Ny Virtuel mappe

en: New York-JFK Arpt
da: New York-JFK lufthavn

en: New _Appointment
da: Ny _aftale

en: New _Appointment...
da: Ny _aftale...

en: New _Contact
da: Ny _kontakt

en: New _Mail Message
da: Ny e-post_besked

en: New _Task
da: Ny _opgave

en: New phone type
da: Ny telefontype

en: New store format:
da: Nyt lagringsformat:

en: New...
da: Ny...

en: News Feed
da: Nyhedstjenester

en: News Feed Settings
da: Indstillinger for nyhedstjeneste

en: Next
da: Næste

en: Next Important Message
da: Næste vigtige besked

en: Next Message
da: Næste besked

en: Next Thread
da: Vælg tråd

en: Next Unread Message
da: Næste ulæste besked

en: Nice-Cote d'Azur
da: Nice-Côte d'Azur

en: Nick
da: Kaldt

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Niigata Airport
da: Niigata lufthavn

en: No
da: Nej

en: No Information
da: Ingen information

en: No Message Selected
da: Ingen besked valgt

en: No appointments
da: Ingen aftaler

en: No cards
da: Ingen kort

en: No description
da: Inegn beskrivelse

en: No description available.
da: Ingen beskrivelse tilgængelig.

en: No error
da: Ingen fejl

en: No filename provided.
da: Intet filnavn specificeret.

en: No folder name specified.
da: Intet mappenavn angivet.

en: No message with uid %s
da: Ingen besked med uid %s

en: No owner
da: Ingen ejer

en: No provider available for protocol `%s'
da: Ingen udbyder tilgængelig for protokol `%s'

en: No server has been selected
da: Ingen server er valgt

en: No space left
da: Ingen plads tilbage

en: No such folder %s
da: Mappen %s eksisterer ikke

en: No such folder `%s'.
da: Ingen sådan mappe `%s'.

en: No such message
da: Ingen sådan besked

en: No such message %s in %s
da: Ingen sådan besked %s i %s

en: No such message: %s
da: Ingen sådan besked: %s

en: No summary
da: Ingen sammendrag

en: No support for authentication type %s
da: Ingen understøtte for godkendelsestype %s

en: No tasks
da: Ingen opgaver

en: No_tes:
da: No_tater:

en: Non-Participant
da: Ikke-deltager

en: Non-Participants
da: Ikke-deltagere

en: None
da: Ingen

en: Norfolk Island
da: Norfolk-øen

en: Norrkoping
da: Norrköping

en: North
da: Nord

en: North - NorthEast
da: Nord-nordøst

en: North - Northwest
da: Nord-nordvest

en: Northeast
da: Nordøst

en: Northern Mariana Islands
da: Nordre Mariana-øerne

en: Northwest
da: Nordvest

en: Northwest Territories
da: Nordvest-territoriet

en: Norway
da: Norge

en: Not Started
da: Ikke startet

en: Not enough space to create the folder
da: Ikke nok plads til at oprette mappen

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Note
da: Kommentar

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
da: Bemærk: Ved konvertering mellem postkasseformater, kan en fejl
    (så som mangel på diskplads) ikke nødvendigvis rettes op
    igen. Venligst brug denne funktion med forsigtighed.

en: Now
da: nu

en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

en: Nurnberg
da: Nürnberg

en: OK
da: O.k.

en: O_verdue tasks:
da: Overskredne opga_ver:

en: Obihiro Airport
da: Obihiro lufthavn

en: Obtain the latest meeting information
da: Hent seneste mødeinformation

en: Obtain the latest task information
da: Hent seneste information om opgaven

en: Ocala
da: Ocalu

en: October
da: Oktober

en: Off
da: Ktr

en: Office
da: Kontor

en: Oita Airport
da: Oita lufthavn

en: Okayama Airport
da: Okayama lufthavn

en: Oki Airport
da: Oki lufthavn

en: Old owner has died
da: Tidligere ejer er død FIXME

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
da: %a, %Y-%m-%d kl. %H:%M skrev %%s:

en: One
da: Én

en: One mont_h
da: E_n måned

en: One w_eek
da: _En uge

en: Open
da: Åbn

en: Open Link in Browser
da: Åbn henvisning i netlæser

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a window for composing a mail message
da: Åbn et vindue for at skrive en e-post besked

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open in %s...
da: Åbn i %s...

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: Open the folder linked to this shortcut
da: Åbn mappen som denne genvej henviser til

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
da: Åbn mappen som denne genvej henviser til i et nyt vindue

en: Open the selected message in a new window
da: Åbn valgt besked i et nyt vindue

en: Open the selected message in the composer to re-send it
da: Åbn valgt besked i redigeringsvinduet for at sende den igen

en: Open this folder in an other window
da: Åbn denne mappe i et andet vindue

en: Opening calendar at %s
da: Åbner kalender ved %s

en: Opening folder %s
da: Åbner mappe %s

en: Opening store %s
da: Åbner lager %s

en: Opening tasks at %s
da: Åbner lager %s

en: Operation cancelled
da: Operation afbrudt

en: Operation not supported
da: Operationen er ikke understøttet

en: Optional Information
da: Yderligere information

en: Optional Participant
da: Valgfri deltager

en: Optional Participants
da: Valgfrie deltagere

en: Options
da: Alternativer

en: Organi_zation:
da: Organisat_ion:

en: Organization
da: Organisation

en: Organizer:
da: Organisator:

en: Orientation
da: Orientering

en: Original Contact:
da: Oprindelig kontakt:

en: Original Si_ze
da: Oprindelig _størrelse

en: Orlando (Orlando International)
da: Orlando (Orlando internationale)

en: Orsta-Volda
da: Ørsta-Volda

en: Osaka International Airport
da: Osaka internationale lufthavn

en: Oshima Airport
da: Oshima lufthavn

en: Oslo/Gardenmoen
da: Oslo/Gardemoen

en: Other
da: Andre

en: Other Address
da: Anden adresse

en: Other Contacts
da: Andre kontakter

en: Other Fax
da: Anden fax

en: Other Phone
da: Anden telefon

en: Other error
da: Anden fejl

en: Other...
da: Andre...

en: Out of Office
da: Ude

en: Outbox
da: Udbakke

en: Outgoing
da: Udgående

en: Output File
da: Uddata fil

en: Overcast
da: Overskyet

en: Override server-supplied folder namespace
da: Tilsidesæt servers navneområde for mapper

en: Overwrite file?
da: Overskriv fil?

en: PGP Encrypt
da: Kryptér med PGP

en: PGP Sign
da: Signér med PGP

en: PGP _Key ID:
da: PGP-nøgle_ID:

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
da: POP før SMTP-godkendelse via ikke-pop kilde

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
da: POP før SMTP-godkendelse via en ukendt transport

en: POP Source URI
da: Kilde-URI for POP

en: POP before SMTP
da: POP før SMTP

en: P_rofession:
da: _Profession:

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Påskeøen

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fijiøerne

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Page
da: Side

en: Page Setup:
da: Sideopsætning

en: Pager
da: Personsøger

en: Palestinian Territory
da: Palestinensisk område

en: Paper
da: Papir

en: Paper source:
da: Papirkilde:

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Partial drizzle
da: Delvis småregn

en: Partial dust
da: Delvis støv

en: Partial dust whirls
da: Delvise støvhvirvler

en: Partial duststorm
da: Delvis støvstorm

en: Partial fog
da: Delvis dis

en: Partial funnel clouds
da: Delvise røgskyer

en: Partial hail
da: Delvis hagl

en: Partial haze
da: Delvis dis

en: Partial ice crystals
da: Delvise iskrystaller

en: Partial ice pellets
da: Delvis is-pellets

en: Partial mist
da: Delvis tåge

en: Partial precipitation
da: Delvis nedbør

en: Partial rainfall
da: Delvis regn

en: Partial sand
da: Delvis sand

en: Partial sandstorm
da: Delvis sandstorm

en: Partial small hail
da: Delvis småhagl

en: Partial smoke
da: Delvis røg

en: Partial snow grains
da: Delvise snekorn

en: Partial snowfall
da: Delvis snefald

en: Partial spray
da: Spredte byger

en: Partial squall
da: Delvise bygekast

en: Partial tornado
da: Delvis tornado

en: Partial volcanic ash
da: Delvis vulkansk aske

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste message in the clipboard
da: Indsæt besked fra klippebordet

en: Paste task from the clipboard
da: Indsæt opgave fra klippeborder

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Patches of drizzle
da: Regnbyger

en: Patches of dust
da: Områder med støv

en: Patches of dust whirls
da: Områder med støvhvirvler

en: Patches of fog
da: Områder med dis

en: Patches of funnel clouds
da: Områder med røgskyer

en: Patches of hail
da: Områder med hagl

en: Patches of haze
da: Områder med dis

en: Patches of ice crystals
da: Områder med iskrystaller

en: Patches of ice pellets
da: Områder med is-pellets

en: Patches of mist
da: Områder med tåge

en: Patches of precipitation
da: Områder med nedbør

en: Patches of rain
da: Regnbyger

en: Patches of sand
da: Områder med sand

en: Patches of small hail
da: Områder med småhagl

en: Patches of smoke
da: Områder med røg

en: Patches of snow
da: Snebyger

en: Patches of snow grains
da: Områder med snekorn

en: Patches of spray
da: Spredte byger

en: Patches of volcanic ash
da: Områder med vulkansk aske

en: Path: %s, Type: %s
da: Sti: %s, Type: %s

en: Pau/Pyrenees
da: Pau/Pyreneene

en: People's Republic of China
da: Folkerepublikken Kina

en: Percent Complete: %i
da: Færdige procenter: %i

en: Performing query on unknown header: %s
da: Udfører forespørgsel på ukendt header: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
da: Fjern alle slettede beskeder fra alle mapper permanent

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
da: Fjern alle slettede beskeder fra denne mappe permanent

en: Permission denied
da: Tilgang nægtet

en: Perpignan-Rivesaltes
da: Perpugnan-Rivesaltes

en: Petrozavodsk
da: Petrozadovsk

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Phone List
da: Telefonliste

en: Phone Types
da: Telefontyper

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pingtung North
da: Pingtung nord

en: Pingtung South
da: Pingtung syd

en: Play a sound
da: Afspil en lyd

en: Play sound:
da: Afspil lyd:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
da: Venligst klik "OK" for at installere filerne, eller "Afbryd" for at afslutte.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
da: Indtast venligst information om måden du sender e-post. Hvis du ikke er sikker, kontakt din systemadministrator
    eller din internetudbyder.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
da: Indtast venligst information om din server for indkommende e-post nedenfor.
    Hvis du ikke er sikker, kontakt din systemadministrator
    eller internetudbyder.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
da: Indtast venligst NNTP-adgangskode for %s@%s

en: Please enter your %s passphrase
da: Indtast venligst din %s adgangsfrase

en: Please enter your %s passphrase for %s
da: Indtast venligst din %s adgangsfrase for %s

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
da: Indtast venligst navn og e-postadresse nedenfor. De "valgfrie" felter nedenfor skal ikke nødvendigvis fyldes ud,
    hvis du ikke ønsker at inkludere denne information i beskederne du sender.

en: Please enter your password for %s
da: Indtast venligst din adgangskode for %s

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
da: Opgiv venligst kaldenavnet for et certifikat, du vil signere med.

en: Please select a server.
da: Vælg venligst en server.

en: Please select among the following options
da: Vælg venligst mellem følgende alternativer

en: Please select the information that you would like to import:
da: Venligst vælg information du ønsker at importere:

en: Please wait
da: Vent venligst

en: Please wait...
da: Venligst vent...

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
da: Venligst vent...
    Søger efter eksisterende opsætning

en: Pointer to FTP site (%s)
da: Peger til FTP-server (%s)

en: Pointer to local file (%s)
da: Peger til lokal fil (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
da: Peger til lokal fil (%s) gyldig på netsted "%s"

en: Pointer to remote data (%s)
da: Peger til eksterne data (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
da: Peger til ukendte eksterne data ("%s"-type)

en: Poland
da: Polen

en: Porto Alegre Apt
da: Porte Alegre Apt

en: Portrait
da: Portræt

en: Praha
da: Prag

en: Precipitation in the vicinity
da: Nedbør i området

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Preview the message to be printed
da: Forhåndsvis beskeden som skal skrives ud

en: Preview the printed item
da: Forhåndsvisning af opføring som skal skrives ud

en: Preview:
da: Forhåndsvis:

en: Previews the calendar to be printed
da: Forhåndsviser kalenderen som skal skrives ud

en: Previews the contacts to be printed
da: Forhåndsviser kontakterne som skal skrives ud

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Important Message
da: Forrige vigtige besked

en: Previous Message
da: Forrige besked

en: Previous Unread Message
da: Forrige ulæste besked

en: Pri_vate
da: Pri_vat

en: Prim
da: Pri

en: Primary
da: Primær

en: Primary Email
da: Primær e-post

en: Primary Phone
da: Primær telefon

en: Print
da: Udskriv

en: Print Calendar
da: Udskriv kalender

en: Print En_velope...
da: Udskriv konvolut...

en: Print Envelope
da: Udskriv konvolut

en: Print Item
da: Udskriv element

en: Print Message
da: Udskriv besked

en: Print Pre_view
da: Forhåndsvisning af udskrift

en: Print Preview
da: Forhåndsvisning af udskrift

en: Print Setup
da: Printeropsætning

en: Print Summary
da: Udskriv sammendrag

en: Print card
da: Udskriv kort

en: Print cards
da: Udskriv kort

en: Print envelope
da: Udskriv konvolut

en: Print selected contacts
da: Udskriv valgte kontakter

en: Print summary
da: Udskriv sammendrag

en: Print this calendar
da: Udskriv denne kalender

en: Print this item
da: Udskriv denne opføring

en: Print this message
da: Udskriv denne besked

en: Print using gray shading
da: Udskriv med gråtoner

en: Print...
da: Udskriv...

en: Printing of Summary failed
da: Fejl under udskrift af sammendrag

en: Printing of message failed
da: Fejl under udskrift af besked

en: Priority
da: Prioritet

en: Priority: %s
da: Prioritet: %s

en: Private
da: Privat

en: Program Alarm Options
da: Alternativer for program-alarmer

en: Progress
da: Fremgang

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
da: Spørg, hvis der sendes HTML-beskeder til kontakter, som ikke ønsker dem

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
da: Spørg, hvis der sendes beskeder uden _emne

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
da: Spørg, hvis der sendes beskeder, med kun _Bcc-modtagere defineret

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties for "%s"
da: Egenskaber for "%s"

en: Properties...
da: Egenskaber ...

en: Protocol not supported
da: Protokollen er ikke understøttet

en: Pu_blic
da: Of_fentlig

en: Public
da: Offentlig

en: Publish Free/Busy information for this calendar
da: Udgiv ledig/optaget information for denne kalender

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
da: Tidsafbrud for QUIT-forespørgsel: %s: ikke-fatal

en: QUIT response error: %s: non-fatal
da: Fejl ved QUIT-svar: %s: ikke-fatal

en: Quebec
da: Québec

en: Quebec City
da: Québec City

en: Querying Addressbook...
da: Kører forespørgsel i adressebog...

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quoted
da: Citeret

en: Quotes of the Day
da: Dagens citater

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
da: Tidsafbrud for "RCPT TO"-forespørgsel: %s: besked ikke sendt

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
da: Fejl ved "RCPT TO"-svar: %s: besked ikke sendt.

en: RSET request timed out: %s
da: Tidsafbrud for RSET-forespørgsel: %s

en: RSET response error: %s
da: Fejl ved RSET-svar: %s

en: RSVP
da: SU

en: R_efresh time (seconds):
da: Opdat_eringstid (sekunder):

en: Raging tornado
da: Rasende tornado

en: Rain
da: Regn

en: Rain in the vicinity
da: Regn i omegnen

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Re_fresh Meeting
da: Opdatér møde

en: Re_fresh Task
da: O_pdatér opgave

en: Re_member this password
da: H_usk denne adgangskode

en: Re_move
da: _Fjern

en: Re_name this Group...
da: _Omdøb denne gruppe...

en: Read
da: Læs

en: Really delete account?
da: Vil du virkelig slette kontoen?

en: Received
da: Modtaget

en: Receiving Email
da: Indkommende e-post

en: Receiving LDAP search results...
da: Modtager søgeresultater fra LDAP-server...

en: Receiving Mail
da: Indkommende e-post

en: Receiving Options
da: Alternativer indkommende

en: Recipients
da: Modtagere

en: Recipients contain
da: Modtagere indeholder

en: Reconfigure /%s
da: Konfigurér /%s igen

en: Reconfiguring folder
da: Omkonfigurerer mappe

en: Reconnecting to %s
da: Kobler til %s igen

en: Recurrence
da: Genindtræffelse

en: Recurrence Rule
da: Regel for genindtræffelse

en: Recurring
da: Genindtræffer

en: Refresh
da: Genindlæs

en: Refresh List
da: Læs listen igen

en: Refresh List of Folders
da: Læs mappelisten igen

en: Refresh _time (seconds):
da: Opda_teringstid (sekunder):

en: Refreshing folder
da: Opfrisker mappe

en: Regex Match
da: Træffer på regulært udtryk

en: Regions
da: Regioner

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
da: Oversættelse af regulært udtryk mislykkedes: %s: %s

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload the view
da: Genindlæs visningen

en: Remember this password
da: Husk denne adgangskode

en: Remember this password for the remainder of this session
da: Husk denne adgangskode for resten af denne session

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Reminders
da: Påmindelser

en: Removal Complete
da: Fjernelse fuldført

en: Remove
da: Fjern

en: Remove All
da: Fjern alle

en: Remove folder from your list of subscribed folders
da: Fjern mappe fra din liste over abonnerede mapper

en: Remove selected items from the attachment list
da: Fjern valgte elementer fra bilagslisten

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
da: Fjern denne genvej fra genvejslinjen

en: Remove this shortcut group
da: Fjern denne genvejsgruppe

en: Removing card from LDAP server...
da: Fjerner kort fra LDAP-server...

en: Removing folder %s
da: Fjerner mappe %s

en: Rename Shortcut Group
da: Omdøb genvejsgruppen

en: Rename folder
da: Ændr navn på mappe

en: Rename selected shortcut group to:
da: Ændr valgt genvejsgruppe til:

en: Rename selected shortcut to:
da: Omdøb valgt genvej til:

en: Rename shortcut
da: Omdøb genvej

en: Rename the "%s" folder to:
da: Ændr navn på mappe "%s" til:

en: Rename this shortcut
da: Omdøb denne genvej

en: Rename this shortcut group
da: Omdøb denne genvejsgruppe

en: Repeat the alarm
da: Gentag alarmen

en: Replied to
da: Svaret til

en: Reply
da: Svar

en: Reply to All
da: Svar til alle

en: Reply to _All
da: Svar til _alle

en: Reply to _List
da: Svar til _listen

en: Reply-To
da: Svar-til

en: Reply-To:
da: Svar-til:

en: Repository offline
da: "Offline" lager

en: Republic Of Korea
da: Den Koreanske republik

en: Republic Of Moldova
da: Republikken Moldova

en: Requested action aborted: error in processing
da: Forespurgt handling afbrudt: fejl i processering

en: Requested action not taken: insufficient system storage
da: Forespurgt handling ikke udført: utilstrækkelig lagringsplads

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
da: Forespurgt handling ikke udført: postkassenavn ikke tilladt

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt handling ikke udført: postkasse ikke tilgængelig

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
da: Forespurgt e-post handling afbrudt: lagringsallokering overskredet

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt e-post-handling er ikke udført: postkasse ikke tilgængelig

en: Requested mail action okay, completed
da: Forespurgt e-post handling er o.k., fuldført

en: Required Information
da: Nødvendig information

en: Required Participant
da: Obligatorisk deltager

en: Required Participants
da: Obligatoriske deltagere

en: Required People and _One Resource
da: Obligatoriske deltagere _og en ressourse

en: Reset the text to its original size
da: Nulstil tekststørrelsen til den oprindelige

en: Resolving: %s
da: Finder: "%s"

en: Resource
da: Ressourse

en: Restarting search.
da: Starter søgning igen.

en: Resynchronizing with server
da: Resynkroniserer med server

en: Retrieving %d message(s)
da: Henter %d beskeder

en: Retrieving POP message %d
da: Henter POP-besked %d

en: Retrieving POP summary
da: Henter POP-sammendrag

en: Retrieving message %s
da: Henter besked %s

en: Reunion
da: Réunion

en: Reverse on even pages
da: Modsat på lige sider

en: Reykjavik
da: Reykjavík

en: Right:
da: Højre:

en: Rio De Janeiro
da: Rio de Janeiro

en: Roatan
da: Rostan

en: Role
da: Rolle

en: Roma/Ciampino
da: Rom/Ciampino

en: Roma/Fiumicino
da: Rom/Fiumicino

en: Roma/Urbe
da: Rom/Urbe

en: Romania
da: Rumænien

en: Rome-Russell
da: Rome-Russel

en: Ronneby
da: Rönneby

en: Room
da: Rum

en: Roros
da: Røros

en: Rorvik/Ryum
da: Rørvik/Ryum

en: Rost
da: Røst

en: Rule name:
da: Regelnavn:

en: Rules
da: Regler

en: Run a program
da: Kør et program

en: Run program:
da: Kør program:

en: Russia
da: Rusland

en: Russian Federation
da: Rusland

en: S/MIME Encrypt
da: Kryptér med S/MIME

en: S/MIME Sign
da: Signér med S/MIME

en: SMTP Authentication
da: SMTP-godkendelse

en: SMTP Greeting
da: SMTP-velkomst

en: SMTP mail delivery via %s
da: SMTP e-postlevering via %s

en: SMTP server %s
da: SMTP-server %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
da: SMTP-server %s understøtter ikke efterspurgt godkendelsestype %s

en: SMTWTFS
da: SMTOTFL

en: S_earch Message...
da: Søg i b_esked...

en: S_how full path for folders
da: V_is fuld sti for mapper

en: S_maller
da: _mindre

en: S_pouse:
da: Ægte_fælle:

en: Sa
da: Lør

en: Saarbrucken
da: Saarbrücken

en: Safford-Municipal Airport
da: Safford kommunale lufthavn

en: Saint Kitts And Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Vincent And The Grena-dines
da: Saint Vincent og grenadinerne

en: San Francisco
da: San Fransisco

en: San Jose
da: San José

en: San Jose De Chiquitos
da: San José De Chiquitos

en: San Jose del Cabo
da: San José del Cabo

en: San Jose-Santa Clara
da: San José-Santa Clara

en: Sand in the vicinity
da: Sand i omegnen

en: Sandnessjoen/Stokka
da: Sandnessjøen/Stokka

en: Sandstorm in the vicinity
da: Sandstorm i omegnen

en: Sankt-Peterburg
da: St. Petersburg

en: Sao Jose Dos Campo
da: San José Dos Campo

en: Sao Tome And Principe
da: Sao Tome og Principe

en: Saturday
da: Lørdag

en: Saudi Arabia
da: Saudi Arabien

en: Save
da: Gem

en: Save As
da: Gem som

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save Attachment
da: Gem bilag

en: Save Contact as VCard
da: Gem kontakt som VCard

en: Save Image as...
da: Gem billede som...

en: Save Link as (FIXME)
da: Gem henvisning som

en: Save List as VCard
da: Gem liste som VCard

en: Save Message As...
da: Gem besked som...

en: Save Messages As...
da: Gem beskeder som...

en: Save Search
da: Gem søgning

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save _Draft
da: _Gem udkast

en: Save and Close
da: Gem og luk

en: Save as VCard
da: Gem som VCard

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save in addressbook
da: Gem i adressebog

en: Save in folder...
da: Gem i mappe...

en: Save selected contacts as a VCard.
da: Gem valgte kontakter som et VCard.

en: Save signature
da: Gem signatur

en: Save the contact and close the dialog box
da: Gem kontakten og luk dialogboksen

en: Save the current file
da: Gem aktiv fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem aktiv fil med et nyt navn

en: Save the item and close the dialog box
da: Gem opføringen og luk dialogboksen

en: Save the list and close the dialog box
da: Gem listen og luk dialogboksen

en: Save the message as a text file
da: Gem beskeden som en tekstfil

en: Save the message in a specified folder
da: Gem beskeden i en specificeret mappe

en: Save this item to disk
da: Gem denne opføring på disk

en: Save to Disk...
da: Gem til disk...

en: Saving %d messsage(s)
da: Gemmer %d beskeder

en: Saving attachment
da: Gemmer bilag

en: Saving message to folder
da: Gemmer besked til mappe

en: Scanning %s
da: Søger i %s

en: Scanning directory
da: Søger i katalog

en: Scanning folders in "%s"
da: Skanner mapper i "%s"

en: Scanning folders under %s on "%s"
da: Søger i mapper under %s på "%s"

en: Scanning for changed messages
da: Søger efter ændrede beskeder

en: Scanning for new messages
da: Søger efter nye beskeder

en: Scanning root-level folders on "%s"
da: Søger i mapper på rod-niveau på "%s"

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Schedule _Meeting
da: Opsæt _møde

en: Schedule a meeting for this item
da: Opsæt møde for denne opføring

en: Scheduling
da: Mødeplanlægning

en: Score
da: Point

en: Score Rules
da: Pointregler

en: Se_nd list to other...
da: Se_nd liste til andre...

en: Sear_ch
da: Sø_g

en: Search
da: Søgning

en: Search Editor
da: Redigering af søgning

en: Search Forward
da: Søg fremad

en: Search _base:
da: Søge_basis:

en: Search for text in the body of the displayed message
da: Søg efter tekst i kroppen af vist besked

en: Search s_cope:
da: Sø_geområde:

en: Searching
da: Søger...

en: Searching...
da: Søger...

en: Sections:
da: Sektioner:

en: Secure MIME
da: Sikker MIME

en: Security
da: Sikkerhed

en: Seen
da: Læst

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select Contacts from Addressbook
da: Vælg kontakter fra adressebogen

en: Select Filter Log file...
da: Vælg en logfil for filter...

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Select Importers (step 2 of 3)
da: Vælg importerere (trin 2 af 3)

en: Select Names
da: Vælg navn

en: Select PGP binary
da: Vælg PGP-binærfil

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Select _Thread
da: Vælg _tråd

en: Select a File (step 2 of 3)
da: Vælg en fil (trin 2 af 3)

en: Select a Time Zone
da: Vælg en tidszone

en: Select a destination folder for importing this data
da: Vælg en målmappe til at importere data

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Select a time to compare against
da: Vælg en tid at sammenligne med

en: Select all and only the messages that are not currently selected
da: Vælg alle og kun beskeder som ikke allerede er valgt

en: Select all contacts
da: Vælg alle kontakter

en: Select all messages in the same thread as the selected message
da: Vælg alle beskeder i samme tråd som den valgte besked

en: Select all visible messages
da: Vælg alle synlige beskeder

en: Select an Action
da: Vælg en handling

en: Select folder
da: Vælg mappe

en: Select the folder that you want to open
da: Vælg mappen du ønsker at åbne

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
da: Vælg mappen du ønsker genvejen skal pege til:

en: Selected day (%a %b %d %Y)
da: Valgt dag (%a %d %b %Y)

en: Selected month (%b %Y)
da: Valgt måned (%b %Y)

en: Selected week (%s - %s)
da: Valgt uge (%s - %s)

en: Selected year (%Y)
da: Valgt år (%Y)

en: Selection:
da: Udvalg:

en: Send & Receive Mail
da: Send & modtag e-post

en: Send / Receive
da: Send / modtag

en: Send Free/Busy Information
da: Send oplysning om ledig/optaget

en: Send HTML Mail?
da: Send HTML e-post?

en: Send Latest Information
da: Send nyeste oplysninger

en: Send Message to Contact
da: Send besked til kontakt

en: Send _Later
da: Send se_nere

en: Send _Message to Contact...
da: Send _besked til kontakt...

en: Send _later
da: Send se_nere

en: Send _message to list...
da: Send _besked til liste...

en: Send a mess to the selected contacts.
da: Send en besked til valgte kontakter.

en: Send an email
da: Send en besked

en: Send anyway?
da: Send alligevel?

en: Send message to contact
da: Send besked til kontakt

en: Send queued mail and retrieve new mail
da: Send kølagt e-post og hent ny e-post

en: Send selected contacts to another person.
da: Send valgte kontakter til en anden person.

en: Send the debugging output of all components to a file.
da: Send fejlsøgingsudskrift for alle komponenterne til en fil.

en: Send the mail in HTML format
da: Send beskeden i HTML-format

en: Send the message later
da: Send beskeden senere

en: Send this message now
da: Send denne besked nu

en: Sendai Airport
da: Sendai lufthavn

en: Sender
da: Afsender

en: Sender contains
da: Afsender indeholder

en: Sending "%s"
da: Sender "%s"

en: Sending Email
da: Udgående e-post

en: Sending Mail
da: Udgående e-post

en: Sending message
da: Sender besked

en: Sending message %d of %d
da: Sender besked %d af %d

en: Sent
da: Sendt

en: Sent _messages folder:
da: Mappe for sendte _beskeder:

en: Sent and Draft Messages
da: Sendte beskeder og skitser

en: Seoul/Kimp'O International Airport
da: Seoul/Kimp'O internationale lufthavn

en: Ser_ver requires authentication
da: Ser_ver kræver godkendelse

en: Server Configuration
da: Serverkonfiguration

en: Server Message:
da: Serverbesked:

en: Server Name
da: Servernavn:

en: Server _Type:
da: Server_type:

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
da: Udfordring fra server indeholdt ugyldig tegn for "Kvalitet for beskyttelse"

en: Server challenge invalid
da: Ugyldig udfordring fra server

en: Server challenge too long (>2048 octets)
da: Udfordring fra server for lang (>2048 oktetter)

en: Server rejected username
da: Serveren godtog ikke brugernavn

en: Server rejected username/password
da: Serveren godtog ikke brugernavn/adgangskode

en: Server response contained incomplete authorization data
da: Svar fra server indeholdt ufuldstændige godkendelsesdata

en: Server response did not contain authorization data
da: Svar fra server indeholdt ikke godkendelsessdata

en: Server response does not match
da: Svar fra server er ikke det samme

en: Server response ended too soon.
da: Svar fra server blev afsluttet for tidligt.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
da: Server koblet fra uventet: %s

en: Service closing transmission channel
da: Tjenesten lukker sendekanalen

en: Service not available, closing transmission channel
da: Tjenesten er ikke tilgængelig, lukker sendekanalen

en: Service ready
da: Tjeneste klar

en: Set Status
da: Sæt status

en: Setting up vfolder: %s
da: Opsætter vmappe: %s

en: Settings
da: Indstillinger

en: Setup the page settings for your current printer
da: Redigér sideindstillinger for aktiv skriver

en: Seychelles
da: Seyschellene

en: Sh_ow Hidden Messages
da: _Vis skjulte beskeder

en: Shading
da: Skyggelægning

en: Shallow drizzle
da: Tynd småregn

en: Shallow dust whirls
da: Tynde støvhvirvler

en: Shallow duststorm
da: Tynd støvstorm

en: Shallow fog
da: Tynd dis

en: Shallow funnel cloud
da: Tynd røgsky

en: Shallow hail
da: Let hagl

en: Shallow haze
da: Tynd dis

en: Shallow ice pellets
da: Tynde is-pellets

en: Shallow mist
da: Tynd tåge

en: Shallow precipitation
da: Tynd nedbør

en: Shallow rain
da: Tyndt regn

en: Shallow sandstorm
da: Tynd sandstorm

en: Shallow small hail
da: Let småhagl

en: Shallow smoke
da: Let røg

en: Shallow snow
da: Tynd sne

en: Shallow snow grains
da: Tynde snekorn

en: Shallow spray
da: Tynde byger

en: Shallow volcanic ash
da: Let vulkansk aske

en: Sharm El Sheikhintl
da: Sharm El Sheik internationale

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Show / hide attachments
da: Vis/skjul bilag

en: Show All
da: Vis alle

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Email _Source
da: Vis e-post-kilde

en: Show Full _Headers
da: Vis brevets _kildetekst

en: Show Time As
da: Vis tid som

en: Show _Only Working Hours
da: Vis k_un arbejdstid

en: Show _Zoomed Out
da: Vis _zoomet ud

en: Show _all tasks
da: Vis _alle opgaver

en: Show _attachments
da: Vis _bilag

en: Show _folders from server:
da: Vis _mapper fra server:

en: Show _today's tasks
da: Vis _opgaver for i dag

en: Show appointment _end times in week and month views
da: Vis tid for aftal_ers slutning i uges- og månedsvisning

en: Show attachments
da: Vis bilag

en: Show contacts matching the following criteria:
da: Vis kontakter som møder følgende kriterier:

en: Show information about Ximian Evolution
da: Vis information om Ximian Evolution

en: Show message in the normal style
da: Vis besked i normal stil

en: Show message preview window
da: Vis vindue for forhåndsvisning af besked

en: Show message with all email headers
da: Vis besked med fulde e-post headere

en: Show messages that have been temporarily hidden
da: Vis beskeder som er midlertidig skjult

en: Show one day
da: Vis en dag

en: Show one month
da: Vis en måned

en: Show one week
da: Vis en uge

en: Show only subscribed folders
da: Vis kun abonnerede mapper

en: Show temperatures in:
da: Vis temperatur i:

en: Show the raw email source of the message
da: Vis e-post beskeden i sin rå form

en: Show the shortcuts as large icons
da: Vis genveje som store ikoner

en: Show the shortcuts as small icons
da: Vis genveje som små ikoner

en: Show the working week
da: Vis arbejdsugen

en: Show week _numbers in date navigator
da: Vis uge_nummer i datonavigation

en: Showers
da: Regnbyger

en: Showers of ice crystals
da: Byger med iskrystaller

en: Showers of ice pellets
da: Byger med is-pellets

en: Showers of small hail
da: Byger med småhagl

en: Showers of volcanic ash
da: Byger med vulkansk aske

en: Showers, type unknown
da: Byger, type ukendt

en: Shreveport Downtown
da: Shreveport centrum

en: Shreveport Regional
da: Shreveport regionale

en: Sign this message with your PGP key
da: Signér denne besked med din PGP-nøgle

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
da: Signér denne besked med dit S/MIME signaturcertifikat

en: Signature file:
da: Signaturfil:

en: Signing is not supported by this cipher
da: Signering er ikke understøttet af dette cipher

en: Simplified
da: Forenklet

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
da: Siden kontaktlisten, du sender til, er konfigureret til at skjule listens adresser, vil denne besked kun indeholde Bcc-modtagere.

en: Size
da: Størrelse

en: Size (kB)
da: Størrelse (kB)

en: Size:
da: Størrelse:

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Small hail
da: Småhagl

en: Small hail in the vicinity
da: Småhagl i omegnen

en: Small hailstorm
da: Lille haglstorm

en: Smoke
da: Røg

en: Smoke in the vicinity
da: Røg i omegnen

en: Smoke with wind
da: Røg med vind

en: Snoo_ze
da: Udsæ_t

en: Snooze time (minutes)
da: Udsæt-tid (minutter)

en: Snow
da: Sne

en: Snow grain showers
da: Byger med snekorn

en: Snow grains
da: Snekorn

en: Snow grains in the vicinity
da: Snekorn i omegnen

en: Snow in the vicinity
da: Sne i omegnen

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snowstorm
da: Snestorm

en: Solomon Islands
da: Solomonøerne

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
da: Nogen af dine indstillinger for e-post ser ud til at være beskadiget. Kontrollér venligst, at alt er i orden.

en: Sonderborg
da: Sønderborg

en: Sorkjosen
da: Sørkjosen

en: Source
da: Kilde

en: Source Account
da: Kildekonto

en: Source Information
da: Kildeinformation

en: Sources
da: Kilder

en: South
da: Syd

en: South - Southeast
da: Syd-sydøst

en: South - Southwest
da: Syd-sydvest

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
da: Syd Georgia og de sydlige sandwich-øerne

en: South Timbalier
da: Timbalier syd

en: Southeast
da: Sydøst

en: Southwest
da: Sydvest

en: Spain
da: Spanien

en: Special Folders
da: Specielle mapper

en: Specific header
da: Specifik header

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
da: Specificér en mappe som mappen "%s" skal kopieres til:

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
da: Specificér en mappe at flytte mappen "%s" til:

en: Specify where to create the folder:
da: Specificér hvor mappen skal oprettes:

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
da: Spool `%s' eksisterer ikke eller er ikke en normal fil

en: Spool folders cannot be deleted
da: Spoolmapper kan ikke slettes

en: Spool folders cannot be renamed
da: Spool-mapper kan ikke omdøbes

en: Spool mail file %s
da: Spool e-post-fil %s

en: Spouse
da: Ægtefælle

en: Spray
da: Støvregn

en: Spray in the vicinity
da: Støvregn i området

en: Springbok
da: Springbog

en: Squall
da: Bygekast

en: Squall in the vicinity
da: Bygekast i området

en: St Louis-Spirit
da: St. Louis-Spirit

en: St. Pierre And Miquelon
da: St. Pierre og Miquelon

en: Sta_rt Date:
da: Sta_rt dato:

en: Sta_rt of day:
da: Dagen sta_rter:

en: Standard Unix mbox spools
da: Standard Unix mbox-"spools"

en: Start Date
da: Startdato

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
da: Start e-post-inddata; afslut med <CRLF>.<CRLF>

en: Start on a new page
da: Start på en ny side

en: Starting Intelligent Importers
da: Starter intelligent importering

en: Starting import
da: Starter import

en: Starting:
da: Begynder:

en: Stop Loading
da: Stop indlæsning

en: Stop Processing
da: Stop behandling

en: Stord/Sorstokken
da: Stord/Sørstokken

en: Store root %s is not a regular directory
da: Lagerrod %s er ikke et normalt katalog

en: Store root %s is not an absolute path
da: Lagerrod %s er ikke en absolut sti

en: Storing folder
da: Gemmer mappe

en: Storing folder '%s'
da: Gemmer mappe '%s'

en: Style name:
da: Stilnavn:

en: Su
da: Søn

en: Su_mmary:
da: Sa_mmendrag:

en: Su_n
da: Sø_n

en: Sub
da: Under

en: Subject
da: Emne

en: Subject contains
da: Emne indeholder

en: Subject does not contain
da: Emne indeholder ikke

en: Subject is %s
da: Emne er %s

en: Subject:
da: Emne:

en: Submit Bug Report
da: Indsend fejlrapport

en: Submit _Bug Report
da: Indsen_d fejlrapport

en: Submit a bug report using Bug Buddy
da: Indsend en fejlrapport med Bug Buddy

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
da: Abonnér eller fjern abonnement på mapper på eksterne servere

en: Subscribing to folder "%s"
da: Abonnerer på mappe "%s"

en: Success
da: Succes

en: Suggest automatic display of attachment
da: Foreslå automatisk visning af bilag

en: Summary
da: Sammendrag

en: Summary Settings
da: Indstillinger for sammendrag

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
da: Fejl i sammendrag og mappe, selv efter synkronisering

en: Summary contains
da: Sammendrag indeholder

en: Summary:
da: Sammendrag:

en: Sunday
da: Søndag

en: Suriname
da: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Svolvaer/Helle
da: Svolvær/Helle

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Svejts

en: Syncing folder
da: Synkroniserer mappe

en: Syncing folders
da: Synkroniserer mapper

en: Syntax error in parameters or arguments
da: Syntaksfejl i parametre eller argumenter

en: Syntax error, command unrecognized
da: Syntaksfejl, kommando ikke genkendt

en: System status, or system help reply
da: Systemstatus, eller svar på systemhjælp

en: TTY/TDD
da: TTY/TTD

en: T_hu
da: T_or

en: T_ue
da: T_ir

en: Takamatsu Airport
da: Takamatsu lufthavn

en: Tanegashima Airport
da: Tanegashima lufthavn

en: Tas_ks due today:
da: Op_gaver som skal afsluttes i dag:

en: Task
da: Opgave

en: Task - %s
da: Opgave - %s

en: Task Cancellation
da: Aflysing af opgave

en: Task Completed: <b>
da: Opgave fuldført <b>

en: Task Due: <b>
da: Opgave påbegyndes: <b>

en: Task Information
da: Opgaveinformation

en: Task Proposal
da: Forslag om opgave

en: Task Reply
da: Svar på opgave

en: Task Update
da: Opgaveopdatering

en: Task Update Request
da: Anmodning om opgaveopdatering

en: Task begins: <b>
da: Opgave starter: <b>

en: Task information
da: Opgaveinformation

en: Task sort
da: Opgavesortering

en: Tasks
da: Opgaver

en: Tasks
da: Opgaver

en: Tasks Settings...
da: Indstillinger for opgaver...

en: Tehran-Mehrabad
da: Teheran-Mehrabad

en: Temporarily hide all messages that have already been read
da: Skjul alle læste beskeder midlertidigt

en: Temporarily hide the selected messages
da: Skjul valgte beskeder midlertidigt

en: Temporary authentication failure
da: Midlertidig godkendelsesfejl

en: Tentative
da: Foreslået

en: Tentatively Accepted
da: Foreløbig accept

en: Tentatively accept
da: Foreslået

en: Text Si_ze
da: Tekst større_lse

en: Th
da: Tor

en: That person is already attending the meeting!
da: Denne person er allerede sat op til dette møde!

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
da: Evolution-komponenten som håndterer mapper af type "%s"
    er afsluttet uventet. Du må afslutte Evolution og genstarte
    for at få adgang til disse data igen.

en: The Evolution groupware suite
da: Gruppevaresuiten Evolution

en: The Evolution shell.
da: Evolution-skallen.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
da: GNOME pilotværktøjerne ser ikke ud til at være installeret på dette system.

en: The Personal Addressbook Server
da: Personlig adressebogs-server

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
da: Personlig adressebogs-server; fabrik

en: The URI of the tasks folder to display
da: URIen til opgavemappen, der skal vises

en: The URI that the Folder Browser will display
da: URIen som mappe-skimmeren vil vise

en: The URI that the calendar will display
da: URIen som kalenderen skal vise

en: The attachment does not contain a valid calendar message
da: Bilaget indeholder ikke en gyldig kalender-besked

en: The attachment has no viewable calendar items
da: Bilaget har ingen synlige kalender-elementer

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
da: Den nye e-post-adresse eller navnet for denne kontakt
    eksisterer allerede i denne mappe. Vil du tilføje den alligevel?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
da: Datoen skal skrives ind på formatet: 
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
da: Kataloget `%s' eksisterer men er ikke
    Evolution-kataloget. Venligst flyt det for at 
    tillade installation af Evolution's brugerfiler.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
da: Krypteringscertifikatet for "%s" eksisterer ikke.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
da: Filen '%s' er ikke et katalog.
    Flyt den venligst for at tillade installation
    af Evolution's brugerfiler.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
da: Mappen ser ud til at være blevet ødelagt og kan ikke repareres.

en: The folder is not empty
da: Mappen er ikke tom

en: The following connections are currently active:
da: Følgende forbindelser er aktive:

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
da: Følgende vFolder(e):
    %sBrugte fjernet mappe:
        '%s'
    Og er blevet opdateret.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
da: Den geografiske positionen skal skrives ind på formatet: 
    
    45.436845,125.862501

en: The information below is required in order to add an addressbook.
da: Informationen nedenfor kræves for at tilføje en adressebog.

en: The item could not be sent!
da: Elementet kunne ikke sendes!

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
da: Journalopføringen er ændret. Send en opdateret version?

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
da: Mødeinformationen er ændret. Send en opdateret version?

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
da: Mødestatus er ændret. Send en opdateret version?

en: The message contains only unsupported requests.
da: Denne besked indeholder forespørgsler, som ikke er understøttet.

en: The message does not appear to be properly formed
da: Beskeden ser ikke ud til at være rigtig udformet

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
da: Beskedens dato vil blive sammenlignet med
    en tid relativ til, når filteret bliver kørt;
    for eksempel "for en uge siden".

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
da: Beskedens dato vil blive sammenlignet med
    den tid, du specificerer her.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
da: Beskedens dato vil blive sammenlignet med tiden,
    når filteret køres, eller tiden når vfolderen
    åbnes.

en: The method required to load `%s' is not supported
da: Den nødvendige metode til indlæsning af `%s' er ikke understøttet

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
da: Metoden som kræves for at indlæse `%s' er ikke understøttet; ingen opføringer fra kalendermappen vil blive migreret til opgavemappen.

en: The method required to open `%s' is not supported
da: Den nødvendige metode til åbning af `%s' er ikke understøttet

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
da: Navnet eller e-postadressen for denne kontakt eksisterer allerede
    i denne mappe. Vil du tilføje den alligevel?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
da: Ophavsmappen tillades ikke at have undermapper

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
da: Prosentværdien skal være mellem 0 og 100, inklusive

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
da: Signaturcertifikatet for "%s" eksisterer ikke.

en: The specified folder cannot be modified or removed
da: Specificeret mappe kan ikke ændres eller fjernes

en: The specified folder name is not valid: %s
da: Specificeret mappenavn er ikke gyldigt: %s

en: The specified folder type is not valid
da: Specificeret mappetype er ikke gyldig

en: The specified folder was not found
da: Specificeret mappe blev ikke fundet

en: The specified type is not supported in this storage
da: Specificeret type er ikke understøttet for dette lager

en: The task information has changed. Send an updated version?
da: Opgaveinformationen er ændret. Send en opdateret version?

en: The time must be in the format: %s
da: Datoen skal skrives ind på formatet: %s

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
da: Typen for valgt mappe er ikke gyldig for den
    forespurgte operation.

en: Then
da: Så

en: There is no importer that is able to handle
    %s
da: Ingen importerer som kan håndtere
    %s

en: Thick fog
da: Tyk dis

en: Thick funnel cloud
da: Tyk røgsky

en: Thick haze
da: Tyk dis

en: Thick mist
da: Tyk tåge

en: Thick smoke
da: Tyk røg

en: Thick volcanic ash
da: Tyk vulkansk aske

en: Thin smoke
da: Tynd røg

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
da: Denne aftale har genindtræffelser som ikke kan redigeres af Evolution.

en: This contact belongs to these categories:
da: Denne kontakt hører til disse kategorier:

en: This event has been changed.
da: Denne hændelse er ændret.

en: This event has been deleted.
da: Denne hændelse er slettet.

en: This folder cannot contain messages.
da: Denne mappe kan ikke indeholde beskeder.

en: This information is not required for most ldap servers.
da: Denne information kræves ikke for de fleste LDAP-servere.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
da: Denne information bruges af din LDAP-server til at specificere hvilke noder bruges i en søgning. Kontakt din administrator for mere information.

en: This is a digitally signed message part
da: Dette er en digitalt underskrevet brevdel

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
da: Dette er en udbyder for læsning og postning af indlæg til USENET-nyhedsgrupper.

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
da: Dette er en e-postpåmindelse, men Evolution understøtter ikke denne type påmindelser. Du vil ikke kunne redigere alternativerne for denne påmindelse.

en: This is an encrypted message part
da: Dette er en krypteret brevdel

en: This is the _mailing address
da: De_tte er postadressen

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
da: Dette er basisnoden for alle dine søgninger på LDAP-serveren. Kontakt din administrator for mere information.

en: This is the method evolution will use to authenticate you.  Note that setting this to "Email Address" requires anonymous access to your ldap server.
da: Dette er metoden som evolution bruger til at godkende dig. Bemærk, 
    at ved at sætte dette til "E-postadresse" forudsætter anonym tilgang 
    til din ldap-tjener.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
da: Dette er navnet på serveren, hvor din adressebog ligger.

en: This is the port that your ldap server uses.
da: Dette er porten, som din LDAP-server bruger.

en: This journal entry has been changed.
da: Denne journalopføring er ændret.

en: This journal entry has been deleted.
da: Denne journalopføring er slettet.

en: This message contains invalid recipients:
da: Denne besked indeholder ugyldige modtagere:

en: This message contains only Bcc recipients.
da: Denne besked indeholder kun Bcc-modtagere.

en: This message has no subject.
    Really send?
da: Denne besked har ikke et emne.
    Send alligevel?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
da: Denne besked er ikke sendt.
    
    Vil du gemme ændringene?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
da: Denne besked er digitalt signeret og er fundet autentisk.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
da: Denne besked er digitalt signeret, men kan ikke findes autentisk.

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
da: Denne besked er digitalt signeret. For flere informationer, klik på låsikonen.

en: This message is not currently available
da: Denne besked er ikke tilgængelig

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
da: Dette navn vil bruges til at identificere din konto. Det bruges kun for visning på skærmen.

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
da: Denne nye version af Evolution skal installere  yderligere filer i
    dit personlige Evolution-katalog

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
da: Denne operation vil permanent, fjerne alle beskeder mærket som slettet. Hvis du fortsætter, vil du ikke kunne genoprette disse beskeder. 
    
    Vil du virkelig slette disse beskeder?

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
da: Adgangskode i klartekst, bruges til godkendelse mod NNTP-serveren, vælges dette alternativ.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
da: Dette alternativ vil godkende en POP-forbindelse før forsøg på SMTP

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
da: Dette valg vil lade dig koble til en IMAP-server ved brug af en adgangskode i klartekst.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
da: Dette alternativ lader dig koble til POP-serveren ved brug af adgangskode i klartekst. Dette er det eneste alternativ, som er understøttet af mange POP-servere.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
da: Dette alternativ lader dig koble til POP-servere ved brug af krypteret adgangskode via APOP-protokollen. Dette vil måske ikke virke for alle brugere selv på servere, som hævder at understøtte det.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
da: Dette valg gør brug af Kerberos 4 godkendelse ved opkobling til serveren.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
da: Dette alternativ kobler til serveren med brug af CRAM-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
da: Dette alternativ kobler til serveren med brug af DIGEST-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: This option will connect to the server using a simple password.
da: Dette valg vil koble til serveren ved brug af en simpel adgangskode.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
da: Dette valg vil koble til serveren med anonym indlogning.

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
da: Denne signatur er ændret, men har ikke blevet gemt..
    
    Vil du gemme ændringene?

en: This task has been changed.
da: Denne opgave er ændret.

en: This task has been deleted.
da: Denne opgave er slettet.

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
da: Denne udgave af Evolution har ikke LDAP-understøttelse
    indbygget. Hvis du ønsker at bruge LDAP i Evolution, 
    må du oversætte programmet fra kildekoden i CVS efter at
    have hentet OpenLDAP fra henvisningen nedenfor.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
da: Dette lader dig koble til POP-serveren ved at bruge Kerberos 4 som godkendelse.

en: Threaded Message list
da: Beskedsliste med tråde

en: Thunderous duststorm
da: Støvstorm med torden

en: Thunderous sandstorm
da: Sandstorm med torden

en: Thunderous smoke
da: Tordnende bygekast

en: Thunderous squall
da: Tordnende bygekast

en: Thunderous tornado
da: Tornado med torden

en: Thunderous volcanic ash
da: Tordnende Vulkansk aske

en: Thunderstorm
da: Tordenstorm

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time Zones
da: Tidszoner

en: Time _zone:
da: Tids_zone:

en: Time di_visions:
da: Opdeling a_f tid:

en: Time format:
da: Tidsformat:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
da: Tidsafbrud under ventning på låsefil for %s. Prøv igen senere.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To:
da: Til:

en: Today
da: I dag

en: Today %l:%M %p
da: I dag %H:%M

en: Toggle
da: Skift

en: Toggle whether to show the folder bar
da: Slå visning af mappelinjen fra/til

en: Toggle whether to show the shortcut bar
da: Slå visning af genvejslinjen fra/til

en: Toggle whether we are working offline.
da: Skift til frakoblet arbejdsmodus.

en: Toggles whether the BCC field is displayed
da: Slå visning af BCC-feltet fra/til

en: Toggles whether the CC field is displayed
da: Slå visning af CC-feltet fra/til

en: Toggles whether the From chooser is displayed
da: Slå visning af Fra-feltet fra/til

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
da: Slå visning af Svar-til feltet fra/til

en: Tokyo Heliport
da: Tokyo heliport

en: Tokyo International Airport
da: Tokyi internationale lufthavn

en: Tokyo New International Airport
da: Tokyo nye internationale lufthavn

en: Tornado in the vicinity
da: Tornado i omegnen

en: Tottori Airport
da: Tottori lufthavn

en: Toyama Airport
da: Toyama lufthavn

en: Traditional
da: Traditionel

en: Transaction failed
da: Transaktionen mislykkedes

en: Trash
da: Affald

en: Trinidad And Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tromso/Langnes
da: Tromsø/Langnes

en: Trondheim/Vaernes
da: Trondheim/Værnes

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
da: Prøver at redigere en vfolder '%s', som ikke eksisterer.

en: Tsushima Airport
da: Tsushima lufthavn

en: Tu
da: Tir

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turks And Caicos Islands
da: Turks og Caicos-øerne

en: Twenthe
da: Twente

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
da: Skriv en e-postadresse eller træk en kontakt ind i feltet nedenfor:

en: U.S. Virgin Islands
da: U.S. Jomfruøerne

en: URL '%s' needs a host component
da: URL '%s' skal indeholde et værtsnavn

en: URL '%s' needs a path component
da: URL '%s' skal indeholde en sti

en: URL '%s' needs a username component
da: URL '%s' skal indeholde et brugernavn

en: US-Letter
da: US-letter

en: USENET News via %s
da: USENET-nyheder via %s

en: USENET news
da: USENET nyheder

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Umea
da: Umeå

en: Un-delete the selected messages
da: Fortryd sletning af den valgte besked

en: Unable to add message to summary: unknown reason
da: Kunne ikke tilføje besked i sammendraget: ukendt grund

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
da: Kunne ikke godkende mod IMAP-tjener.
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
da: Kunne ikke godkende mod SMTP-server.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
da: Kunne ikke koble til IMAP-server.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
da: Kunne ikke koble til POP-server.
    Fejl ved overførsel af adgangskode: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
da: Kunne ikke koble til POP-server.
    Fejl under overførsel af brugernavn: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
da: Kunne ikke koble til POP-serveren.
    Ingen understøttelse for forespurgt godkendelsesmekanisme.

en: Unable to create output file: %s
     %s
da: Kunne ikke oprette uddatafil: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
da: Kunne ikke indlæse gruppelistefil for %s: %s

en: Unable to obtain current version!
da: Kan ikke hente versionsdata!

en: Unable to open addressbook
da: Kunne ikke åbne adressebogen

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
da: Kunne ikke åbne eller oprette .newsrc-fil for %s: %s

en: Unable to open spool folder
da: Kunne ikke åbne spool-mappen

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
da: Kunne ikke åbne skitse-mappen for denne konto.
    Vil du bruge standard skitse-mappe?

en: Unable to process spool folder
da: Kan ikke behandle spool-mappen

en: Unable to retrieve message from editor
da: Kunne ikke hente besked fra redigering

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
da: Kunne ikke gemme gruppelistefil for %s: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
da: Kunne ikke søge i fil: %s
    %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
da: Kunne ikke afkorte fil: %s
    %s

en: Undefined
da: Udefineret

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
da: Uventet 'OK'-svar fra IMAP-server: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
da: Uventet svar fra IMAP-server: %s

en: Unexpected response from POP server: %s
da: Uventet svar fra POP-server: %s

en: Unicode
da: UCS

en: United Arab Emirates
da: De forenede arabiske emirater

en: United Arab Emirates
da: De forenede arabiske emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United Republic Of Tanzania
da: Republikken Tanzania

en: United States
da: U.S.A.

en: United States Minor Outlying Islands
da: USA, mindre omliggende øer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Alarm Options
da: Alternativer for ukendte alarmer

en: Unknown action to be performed
da: Ukendt handling som skal udføres

en: Unknown authentication state.
da: Ukendt godkendelsestilstand.

en: Unknown character set: %s
da: Ukendt tegnsæt: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error: %s
da: Ukendt fejl: %s

en: Unknown precipitation
da: Ukendt nedbør

en: Unknown thunderstorm
da: Ukendt tordenstorm

en: Unmatched
da: Ingen træffere

en: Unnamed Contact
da: Kontakt uden navn:

en: Unnamed Contact List
da: Kontaktliste uden navn

en: Unseen
da: Ulæst

en: Unsubscribe
da: Fjern abonnement

en: Unsubscribing to folder "%s"
da: Fjerner abonnement på mappe "%s"

en: Unsupported operation
da: En ikke-understøttet handling

en: Unsupported operation: append message: for %s
da: Uunderstøttet operation: tillæg besked: for %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
da: Uunderstøttet operation: søg efter udtryk: efter %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
da: Uunderstøttet operation: søg efter uid'er: efter %s

en: Unsupported schema
da: Et ikke understøttet skema

en: Unsupported type
da: En ikke-understøttet type

en: Untitled
da: Uden navn

en: Untitled Message
da: Besked uden titel

en: Untitled appointment
da: Unavngivet aftale

en: Update
da: Opgaveopdatering

en: Update complete
da: Opdatering fuldført

en: Update respondent status
da: Opdaterer modpartens status

en: Updated
da: Opdateret

en: Updating objects
da: Opdaterer objekter

en: Updating vfolders for uri: %s
da: Opdaterer vfoldere for URI: %s

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Uruguaiana
da: Uruguay

en: Use s_ecure connection (SSL)
da: Brug sikker forbindelse (_SSL)

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
da: Brug venstre museknap til at zoome ind på et område af kortet og vælg en tidszone.
    Brug højre museknap til at zoome ud.

en: User canceled operation.
da: Operation afbrudt af bruger.

en: User not local; please try <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; prøv venligst <forward-path>

en: User not local; will forward to <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; videresender til <forward-path>

en: Utrecht/Soesterberg
da: Utrecht/Sösterberg

en: VFolder on Mailing List
da: Virtuel mappe på e-postliste

en: VFolder on Mailing List (%s)
da: Virtuel mappe på e-postliste (%s)

en: VFolder on Mailing _List
da: Virtuel mappe på e-post_liste

en: VFolder on Mailing _List...
da: Virtuel mappe for e-post_liste...

en: VFolder on Se_nder
da: Virtuel mappe for afse_nder

en: VFolder on Se_nder...
da: Virtuel mappe for afse_nder...

en: VFolder on _Recipients
da: Virtuel mappe for modtage_re

en: VFolder on _Recipients...
da: Virtuel mappe for modtage_re...

en: VFolder on _Subject
da: Virtuel mappe for e_mnet

en: VFolder on _Subject...
da: Virtuel mappe for e_mne...

en: VFolders
da: Virtuelle mapper

en: Vadso
da: Vadsø

en: Vaerlose
da: Værløse

en: Variable
da: Variabel

en: Vasteras
da: Västerås

en: Venezia
da: Venedig

en: Verifying is not supported by this cipher
da: Verificering er ikke understøttet af dette cipher

en: Viet Nam
da: Vietnam

en: View Inline
da: Vis indlejret

en: View Inline (via %s)
da: Vis indlejret (via %s)

en: View the selected folder
da: Vis den valgte mappe

en: Virginia Tech Airport
da: Virginia tekniske lufthavn

en: Virtual Folder _Editor...
da: R_edigering af virtuelle mapper...

en: Virtual Folders
da: Virtuelle mapper

en: Virtual Trash
da: Virtuelt affald

en: Virtual Trash folder
da: Virtuel affaldsmappe

en: Virtual folder email provider
da: E-post-udbyder for virtuelle mapper

en: Volcanic ash
da: Vulkansk aske

en: Volcanic ash in the vicinity
da: Vulkansk aske i omegnen

en: W
da: V

en: Wadi Al Dawasser Airport
da: Wadi Al Dawasser lufthavn

en: Waiting for connection to LDAP server...
da: Venter på tilkobling til LDAP-server...

en: Waiting...
da: Venter...

en: Wakefield
da: Wakesfield

en: Wakkanai Airport
da: Wakkanai lufthavn

en: Wallis And Futuna Islands
da: Wallis- og Futuna-øerne

en: Wants to receive _HTML mail
da: Ønsker at modtage e-post som _HTML

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning!
da: Advarsel!

en: Warning: Modified Message
da: Advarsel: Ændret besked

en: We
da: Ons

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
da: Kunne ikke åbne denne adressebog. Kontrollér venligst  at stien
    eksisterer, og at du har rettigheder til at tilgå den.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
da: Kunne ikke åbne denne adressebog. Dette betyder enten, 
    at du har indtastet en ugyldig URI, eller at LDAP-serveren
    er nede

en: Weather
da: Vejr

en: Weather settings
da: Indstillinger for vejr

en: Web Site
da: Netside

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Week
da: Uge

en: Week View
da: Ugevisning

en: Welcome
da: Velkommen

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
da: Fejl ved Velkomst-svar: %s: muligvis ikke-fatal

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
da: Velkommen til Evolution. De næste skærme lader dig
    konfigurere Evolution til at forbinde til dine e-post konti, og
    importere filer fra andre applikationer. 
    
    Venligst klik 'Næste' for at fortsætte.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
da: Velkommen til Evolutions importeringsassistent.
    Gennem denne assistent vil du ledes gennem import af
    eksterne filer til Evolution.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
da: Velkommen til assistenten for konfiguration af Evolution e-post.
    
    Klik "Næste" for at begynde.

en: West
da: Vest

en: West - Northwest
da: Vest-nordvest

en: West - Southwest
da: Vest-sydvest

en: Western European
da: Vest-europæisk

en: Western Sahara
da: Vestlige Sahara

en: Width:
da: Bredde:

en: Windy drizzle
da: Småregn med vind

en: With Category
da: Med kategori

en: With these arguments:
da: Med disse argumenter:

en: Work Offline
da: Arbejd frakoblet

en: Work Week
da: Arbejdsuge

en: Work Week View
da: Arbejdsugevisning

en: Working
da: Arbejder

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
da: Skriving til midlertidig postkasse mislykkedes: %s: %s

en: Wuchia Observatory
da: Wuchia obervatorie

en: Ximian Evolution _FAQ
da: Ximian Evolution _OSS

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
da: Ximian Evolution har fundet ikke-gemte filer fra en tidligere session.
    Vil du prøve at genoprette dem?

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
da: Ximian Evolution er frakoblet. Klik på denne knap for at arbejde tilkoblet.

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
da: Ximian Evolution er koblet til. Klik på denne knap for at arbejde frakoblet.

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
da: Ximian Evolution er i færd med at koble fra.

en: Yamagata Airport
da: Yamagata lufthavn

en: Yamaguchi Ube Airport
da: Yamaguchi Ube lufthavn

en: Yao Airport
da: Yao lufthavn

en: Yekaterinburg
da: Jekaterinburg

en: Yeonpyeungdo
da: Yeinpyeungdo

en: Yes
da: Ja

en: Yesterday %l:%M %p
da: I går %H:%M

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
da: Du er næsten færdig med konfigurationsprocessen. Værdierne for identitet, indkommende e-post-server og
    metode for udgående e-post-transport du har opgivet vil grupperes sammen til en 
    Evolution e-post-konto. Opgiv venligst et navn for denne konto i feltet nedenfor. Dette navn bliver kun brugt for visning på skærmen.

en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
da: Du sender en besked i HTML-format, men følgende modtageres ønsker ikke at modtage beskeder i HTML-format:

en: You cannot change the format of a non-local folder.
da: Du kan ikke ændre format på en ikke-lokal mappe.

en: You cannot copy messages from this trash folder.
da: Du kan ikke kopiere beskeder fra dette affalds-katalog.

en: You didn't enter a password.
da: Du indtastede ikke en adgangskode.

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
da: Du glemte at vælge en mappe.
    Gå venligst tilbage og specificér en gyldig mappe for levering af e-post.

en: You have chosen an invalid date.
da: Du har valgt en ugyldig dato.

en: You have forgotten to choose a date.
da: Du har glemt at vælge en dato.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
da: Du har ikke konfigureret e-postklienten.
    Dette skal gøres, før du kan sende, 
    modtage eller skrive beskeder.
    Vil du konfigurere den nu?

en: You have not filled in all of the required information.
da: Du har ikke udfyldt al nødvendig information.

en: You have not set a mail transport method
da: Du har ikke sat en transportmetode for e-post

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
da: Du har fuldført indtasting af al information
    som behøves for at konfigurere Evolution. 
    
    Klik 'Fuldfør' for at gemme dine indstillinger.

en: You may not create two accounts with the same name.
da: Du kan ikke oprette to konti med samme navn.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
da: Du kan kun redigere beskeder gemt
    i Skitser-kataloget.

en: You may only import to local folders
da: Du kan kun importere til lokale mapper

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
da: Du kan kun gensende beskeder,
    som er gemt i sendt-kataloget.

en: You must be an attendee of the event.
da: Du må være en deltager i arrangementet

en: You must be working online to complete this operation
da: Du skal arbejde opkoblet for at fuldføre denne operation

en: You must configure an account before you can send this email.
da: Du skal konfigurere en konto, før du kan sende denne besked.

en: You must name this filter.
da: Du skal give navn til dette filter.

en: You must name this vfolder.
da: Du skal give navn til denne vfolder.

en: You must specify recipients in order to send this message.
da: Du skal specificere modtagere for at kunne sende denne besked.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
da: Du skal konfigurere en e-post-transport, 
    før du kan skrive e-post.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
da: Du skal konfigurere en identitet, 
    før du kan skrive e-post.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
da: Du skal specificere mindst en mappe som kilde.

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Zama Airfield
da: Zama lufthavn

en: Zurich
da: Zürich

en: _12 hour (AM/PM)
da: _12 timer (AM/PM)

en: _24 hour
da: _24 timer

en: _About Ximian Evolution...
da: _Om Ximian Evolution...

en: _Account name:
da: Konton_avn:

en: _Actions
da: H_andlinger

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Address:
da: _Adresse:

en: _Addressbook Sources...
da: _Adressebogs-kilder...

en: _All People and Resources
da: _Alle mennesker og ressourser

en: _Always load images off the net
da: _Altid indlæs billeder fra nettet

en: _Always sign outgoing messages when using this account
da: _Altid signér udgående beskeder når denne konto bruges

en: _Apply Filters
da: _Påfør filtre

en: _Appointment...
da: _Aftale...

en: _Ask for confirmation when deleting items
da: Spørg efter bekræftelse ved sletning _af opføringer

en: _Attachment...
da: _Bilag...

en: _Authentication Type:
da: _Autenticeringstype:

en: _Automatically check for new mail
da: Hent beskeder _automatisk hver(t)

en: _Autopick
da: _Autovælg

en: _Bcc Field
da: _Bcc-felt

en: _Calendar Settings...
da: Indstillinger for _kalender...

en: _Category:
da: _Kategori:

en: _Cc Field
da: _Cc-felt

en: _Certificate ID:
da: _Certifikat-ID:

en: _Change Organizer
da: Æn_dr organisator

en: _City:
da: _By:

en: _Close
da: L_uk

en: _Compress weekends in month view
da: _Komprimér weekender i månedsvisning

en: _Contact
da: _Kontakt

en: _Contact List
da: _Kontaktliste

en: _Contacts...
da: _Kontakter...

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Copy to Folder
da: _Kopiér til mappe

en: _Copy to Folder...
da: K_opiér til mappe...

en: _Copy...
da: _Kopiér...

en: _Create Filter From Message
da: _Opret filter fra besked

en: _Current View
da: _Aktiv visning

en: _Custom recurrence
da: E_gendefineret genindtræffelse

en: _Delegate To...
da: _Deleger til...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Selected Tasks
da: Sle_t valgte opgaver

en: _Delete all
da: _Slet alle

en: _Delete this Appointment
da: Sle_t denne aftale

en: _Delete this Task
da: Sle_t denne opgave

en: _Display
da: _Vis

en: _Display folders:
da: _Vis mapper:

en: _Display stations:
da: _Vis stationer:

en: _Displayed feeds:
da: _Viste tjenester:

en: _Distinguished Name:
da: Navnkundigt Navn:

en: _Drafts folder:
da: _Skitsemappe:

en: _Due Date:
da: Fær_dig-dato:

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Edit appointment
da: R_edigér aftale

en: _Edit as New Message...
da: R_edigér som ny besked...

en: _Email Address:
da: _E-postadresse:

en: _Email address:
da: _E-postadresse:

en: _Empty trash folders on exit
da: Tøm affalds_kurven ved afslutning

en: _End of day:
da: Dag_en slutter:

en: _End time:
da: S_lut-tid:

en: _Expunge
da: _Fjern slettede beskeder

en: _File
da: _Fil

en: _Filters...
da: _Filtre...

en: _First:
da: _Fornavn:

en: _Five days
da: _Fem dage

en: _Folder
da: M_appe

en: _Folder Bar
da: _Mappelinje

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: _Font...
da: Skri_fttype...

en: _Forward
da: _Videresend

en: _Forward Contact...
da: _Videresend kontakt...

en: _Forward Message
da: _Videresend besked

en: _Fri
da: _Fre

en: _From Field
da: _Fra-felt

en: _Full Name:
da: _Fulde navn:

en: _General
da: _Generelt

en: _Go to Date...
da: _Gå til dato...

en: _Go to Folder...
da: _Gå til mappe...

en: _HTML Signature:
da: _HTML-signatur:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hide addresses when sending mail to this list
da: _Skjul adresser når du sender e-post til listen

en: _Hide completed tasks after
da: Sk_jul udførte opgaver efter

en: _Hide the Shortcut Bar
da: Sk_jul genvejslinjen

en: _Highlight citations with
da: M_arkér citering med

en: _Host:
da: _Vært:

en: _Import...
da: _Importér...

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Invert Selection
da: Re_versér udvalg

en: _Invite Others...
da: _Invitér andre...

en: _Job title:
da: _Jobtitel:

en: _Large Icons
da: Store i_koner

en: _Larger
da: _Større

en: _Last:
da: _Efternavn:

en: _Load images if sender is in addressbook
da: _Indlæs billeder hvis afsender er i adressebogen

en: _Log filter actions to:
da: _Log filterhandlinger til:

en: _Mail
da: _E-post

en: _Mail Message
da: Send _besked

en: _Mail Settings...
da: Indstillinger for e-post...

en: _Manager's Name:
da: _Lederens navn:

en: _Mark Tasks as Complete
da: _Markér opgaver som fuldførte

en: _Mark as Complete
da: _Markér som fuldført

en: _Mark messages as Read after
da: _Markér beskeder som læst efter

en: _Message Display
da: _Beskedsvisning

en: _Message Recipients:
da: _Beskedsmodtagere:

en: _Middle:
da: _Mellemnavn:

en: _Modify
da: _Ændr

en: _Mon
da: _Man

en: _Move to Folder
da: _Flyt til mappe

en: _Move to Folder...
da: Fl_yt til mappe...

en: _Move...
da: _Flyt...

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Never load images off the net
da: Indlæs aldrig billeder fra _nettet

en: _New
da: _Ny

en: _New Folder
da: _Ny mappe

en: _New Group...
da: _Ny gruppe...

en: _News Feeds
da: _Nyhedstjenester

en: _Nickname:
da: Kalde_navn:

en: _No recurrence
da: I_ngen genindtræffelse

en: _Normal Display
da: _Normal visning

en: _Office:
da: Kont_or:

en: _One day
da: _En dag

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Message
da: _Åbn besked

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Options
da: _Tilvalg

en: _Options...
da: _Alternativer...

en: _Organization:
da: _Organisation:

en: _Other
da: _Andre

en: _Other Organizer
da: Anden _organisator

en: _PGP binary path:
da: Sti til _PGP-binærfil:

en: _PO Box:
da: _Postboks:

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Path:
da: S_ti:

en: _Pilot Settings...
da: Indstillinger for _håhdholdt...

en: _Preview Pane
da: _Forhåndsvisningsvindue

en: _Print
da: S_kriv ud

en: _Print...
da: S_kriv ud...

en: _Priority:
da: _Prioritet:

en: _Properties...
da: Egenska_ber...

en: _Public Calendar URL:
da: URL for _Offentlig kalender:

en: _Publish Free/Busy Information
da: _Udgiv ledig/optaget-information

en: _Remember this password
da: Husk denne adgangs_kode

en: _Remove
da: Fje_rn

en: _Remove this Group...
da: Fje_rn denne gruppe...

en: _Rename
da: Omdøb

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: _Reply to Sender
da: Sva_r til sender

en: _Reply-To Field
da: Svar-til felt

en: _Required People
da: _Obligatoriske deltagere

en: _Sat
da: L_ør

en: _Save
da: _Gem

en: _Save As...
da: Gem _som...

en: _Save as VCard
da: Gem _som VCard

en: _Schedule
da: _Afsæt tid

en: _Search
da: _Søg

en: _Search for Contacts
da: _Søg efter kontakter

en: _Security
da: _Sikkerhed

en: _Select All
da: _Vælg alt

en: _Send / Receive
da: _Send / modtag

en: _Send mail in HTML format by default.
da: _Send beskeder i HTML-format som standard.

en: _Server Type:
da: _Servertype:

en: _Server name:
da: _Servernavn:

en: _Shortcut
da: _Genvej

en: _Shortcut Bar
da: _Genvejslinje

en: _Signature file:
da: _Signaturfil:

en: _Simple recurrence
da: Simpel genindtræffel_se

en: _Small Icons
da: _Små ikoner

en: _Start time:
da: _Start-tid:

en: _State/Province:
da: _Stat/Provins:

en: _Subscribe
da: _Abonnér

en: _Subscribe to Folders...
da: _Abonnér på mapper...

en: _Suffix:
da: _Suffiks:

en: _Summary Settings...
da: Indstillinger for _sammendrag...

en: _Task
da: _Opgave

en: _Task List
da: O_pgaveliste

en: _Task...
da: _Opgave...

en: _Threaded Message List
da: Beskedsliste med _tråde

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Undelete
da: Fortryd sletning

en: _Unsubscribe
da: _Fjern abonnement

en: _Update Free/Busy
da: _Opdatér ledig/optaget

en: _Username:
da: Br_ugernavn:

en: _View
da: _Vis

en: _Weather
da: _Vejr

en: _Web page address:
da: _Hjemmeside-adresse:

en: _Wed
da: _Ons

en: _Work Offline
da: Ar_bejd frakoblet

en: _Work Online
da: _Arbejd tilkoblet

en: _ZIP Code:
da: _ZIP/Postnummer:

en: _every
da: _hver

en: `%s' is not a directory.
da: `%s' er ikke et katalog.

en: `%s' is not a maildir directory.
da: `%s' er ikke en maildir-katalog.

en: `%s' is not a regular file.
da: `%s' er ikke en normal fil.

en: a time relative to the current time
da: en tid relativ til tiden nu

en: a time you specify
da: en tid du specificerer

en: address card
da: adressekort

en: after
da: efter

en: ago
da: siden

en: an unknown sender
da: en ukendt afsender

en: and %d other cards.
da: og %d andre kort.

en: and one other card.
da: og eet andet kort.

en: attachment
da: bilag

en: before
da: før

en: before the start of the appointment
da: før aftalen starter

en: calendar information
da: kalenderinformation

en: completed-before? expects 1 argument
da: completed-before? forventer 1 argument

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
da: completed-before? forventer at argument 1 er en time_t

en: contact-list-editor
da: kontakt-liste-redigering

en: contains
da: indeholder

en: contains? expects 2 arguments
da: contains? forventer 2 argumenter

en: contains? expects argument 1 to be a string
da: contains? forventer at argument 1 er en streng

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
da: contains? forventer at argument 1 er en af "any", "summary", "description"

en: contains? expects argument 2 to be a string
da: contains? forventer at argument 2 er en streng

en: date-end
da: slut-dato

en: date-start
da: start-dato

en: day
da: dag

en: day(s)
da: dag(er)

en: days
da: dage

en: description
da: beskrivelse

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: does not end with
da: slutter ikke med

en: does not exist
da: eksisterer ikke

en: does not sound like
da: ligner ikke

en: does not start with
da: starter ikke med

en: end of appointment
da: slutning på aftale

en: ends with
da: slutter med

en: exists
da: eksisterer

en: extra times every
da: ekstra gange hver

en: forever
da: for altid

en: get-vtype expects 0 arguments
da: get-vtype forventer 0 argumenter

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
da: has-categories? forventer at alle argumenter er strenger eller ét, og kun ét, argument er den boolske værdi falsk (#f)

en: has-categories? expects at least 1 argument
da: has-categories? forventer mindst 1 argument

en: hour
da: time

en: hour(s)
da: time(r)

en: hours
da: timer

en: iCalendar Error
da: iCalendar-fejl

en: iCalendar Information
da: iCalendar-information

en: if all criteria are met
da: hvis alle kriterier er mødt

en: if any criteria are met
da: hvis et kriterie er mødt

en: incoming
da: indkommende

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
da: init_bonobo(): kunne ikke initialisere Bonobo

en: init_corba(): could not initialize GNOME
da: init_corba(): kunne ikke initiere GNOME

en: invalid time
da: Ugyldig tidsangivelse

en: is
da: er

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is not
da: er ikke

en: is-completed? expects 0 arguments
da: is-completed? forventer 0 argumenter

en: kilometers
da: kilometer

en: knots
da: knob

en: kph
da: km/t

en: list
da: liste

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
da: argument 1 til make-time skal være en dato/tid streng på ISO 8601 format

en: make-time expects 1 argument
da: make-time forventer 1 argument

en: make-time expects argument 1 to be a string
da: make-time forventer at argument 1 er en streng

en: miles
da: USA mil

en: minute
da: minut

en: minute(s)
da: minutt(er)

en: minutes
da: minutter

en: month
da: måned

en: month(s)
da: måned(er)

en: months
da: måneder

en: newswindow1
da: nyhedsvindue1

en: not a maildir directory
da: ikke et maildir-katalog

en: now
da: nu

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
da: occur-in-time-range? forventer 2 argumenter

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
da: occur-in-time-range? forventer at argument 1 er af type time_t

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
da: occur-in-time-range forventer at argument 2 er af type time_t

en: occurrences
da: gentagelser

en: on
da: på

en: on or after
da: på eller efter

en: on or before
da: på eller før

en: on the
da: den

en: outgoing
da: udgående

en: placeholder
da: pladsholder

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: seconds.
da: sekunder

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
da: sendmail afsluttet med signal %s: besked ikke sendt.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
da: sendmail afsluttet med status %d: besked ikke sendt.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
da: setup_vfs(): kunne ikke initiere GNOME-VFS

en: sounds like
da: lyder som

en: specific folders only
da: kun specifikke mapper

en: start of appointment
da: start på aftale

en: starts with
da: starter med

en: th
da: .

en: the current time
da: tiden nu

en: time-add-day expects 2 arguments
da: time-add-day forventer 2 argumenter

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
da: time-add-day forventer at argument 1 er en time_t

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
da: time-add-day forventer at argument 2 er et heltal

en: time-day-begin expects 1 argument
da: time-day-begin forventer 1 argument

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
da: time-day-begin forventer at argument 1 er en time_t

en: time-day-end expects 1 argument
da: time-day-end forventer 1 argument

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
da: time-day-end forventer at argument 1 er af type time_t

en: time-now expects 0 arguments
da: tid-nu forventer 0 argumenter

en: until
da: til

en: vFolder Sources
da: vFolder kilder

en: vFolders
da: vMapper

en: was after
da: var efter

en: was before
da: var før

en: week
da: uge

en: week(s)
da: uge(r)

en: weeks
da: uger

en: with all active remote folders
da: med alle aktive eksterne mapper

en: with all local and active remote folders
da: med alle lokale og aktive eksterne mapper

en: with all local folders
da: med alle lokale mapper

en: year
da: år

en: year(s)
da: år

en: years
da: år
