gnome-pilot 1.0.x - en to da translation catalogue (277 entries)

en: 
    BEWARE!!
    This is a tool for certain parts of the gnome-pilot package.
    Unless you know what you're doing, don't use this tool.
da: 
    PAS PÅ!!
    Dette er et værktøj for visse dele af gnome-pilot pakken.
    Medmindre du véd hvad du gør, så lad være med at bruge dette værktøj.

en: # of old backups to keep
da: Antal gamle sikkerhedskopier der skal beholdes

en: %s Finished : %s
da: %s fuldført : %s

en: %s Synchronizing
da: %s synkroniserer

en: %s Synchronizing : %s
da: %s synkroniserer : %s

en: %s backed up
da: %s sikkerhedskopieret

en: %s backup failed
da: %s sikkerhedskopiering mislykkedes

en: %s not modified since last sync
da: %s er ikke ændret siden seneste synkronisering

en: %s: Ended
da: %s: Afsluttet

en: %s: Started
da: %s: Startet

en: %v of %u records
da: %v af %u poster

en: (C) 2000 Free Software Foundation
da: Ophavsret (C) Free Software Foundation, 2000

en: (unknown DB)
da: (ukendt DB)

en: A dnd and gui monitor for gpilotd.
    Visit Website at http://eskil.org/gnome-pilot
da: En DnD og GUI monitor for gpilotd.
    Se websiderne på http://eskil.org/gnome-pilot

en: About to retrieve UserName and ID from the pilot.
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
da: I færd med at hente BrugerNavn og ID fra piloten.
    Venligst sæt piloten i %s (%s) og tryk HotSync knappen.

en: About to send the following data to the pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
da: I færd med at sende følgende data til piloten.
    BrugerNavn: %s
    ID: %d
    Venligst sæt piloten i %s (%s) og tryk HotSync knappen.

en: About...
da: Om...

en: Add...
da: Tilføj...

en: Advanced
da: Avanceret

en: An error occured while getting the pilot's user data
da: En fejl opstod under hentning af pilotens brugerdata

en: Applet options
da: Applet indstillinger

en: Are you sure you want to delete %s pilot?
da: Er du sikker på at du vil slette %s piloten?

en: Backup directory
da: Katalog til sikkerhedskopier

en: CRADLENAME
da: KRYBBENAVN

en: Can't create applet!
da: Kan ikke oprette applet!

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
da: Kan ikke forbinde til GnomePilot dæmon

en: Cannot find pilot-applet.glade
da: Kan ikke finde pilot-applet.glade

en: Cannot run druid if pilots or cradles already configured
da: Kan ikke køre druid hvis piloter eller dokke allerede er konfigureret

en: Check the permissions on the device and retry
da: Tjek rettigheder for enheden og prøv igen

en: Checking for removed databases
da: Tjekker for fjernede databaser

en: Choose Device
da: Vælg enhed

en: Choose Pilot
da: Vælg pilot

en: Collecting restore information...
da: Samler genopretningsinformation...

en: Collecting synchronization info...
da: Samler synkroniseringsinformation...

en: Completed events for cradle %s (%s)
da: Fuldførte hændelser for dok %s (%s)

en: Conduit
da: Rørkanalnavn

en: Conduit %s cannot be requested
da: Rørkanal %s kan ikke forespørges

en: Conduit %s requested, but not found
da: Rørkanal %s forespurgt, men ikke fundet

en: Conduit %s's first synchronization...
da: Første synkronisering for conduit %s

en: Conduit Action
da: Handlinger for rørkanal

en: Conduit Description
da: Beskrivelse af rørkanal

en: Conduit Settings
da: Rørkanal indstillinger

en: Conduit Settings...
da: Rørkanal indstillinger

en: Conduit did not return a record
da: Conduiten hentede ikke en post

en: Conduits initialization failed, aborting operation
da: Initialisering af conduit fejlede, afbryder operationen

en: Congratulations, you have succesfully configured gnome-pilot!
    
    You can change gnome-pilot settings at any time from 
    PilotLink and Conduits tabs in control center.
    
    You can monitor syncing of gnome-pilot by adding 
    PilotLink applet to your panel.
da: Tillykke, du har fuldført konfiguration af gnome-pilot!
    
    Du kan ændre indstillinger for gnome-pilot når som helst
    fra PilotLink og Komponenter-fanerne i kontrolcentret.
    
    Du kan overvåge synkronisering af gnome-pilot ved
    at tilføje PilotLink appletten på panelet.

en: Copy from pilot
da: Kopiér fra pilot

en: Copy from pilot %s
da: Kopiér fra pilot %s

en: Copy from pilot failed!
da: Kopiering fra pilot mislykkedes!

en: Copy to pilot
da: Kopiér til pilot

en: Copy to pilot %s
da: Kopiér til pilot %s

en: Copy to pilot failed!
da: Kopiering til pilot mislykkedes!

en: Copying from pilot...
da: Kopiérer fra piloten...

en: Copying to pilot...
da: Kopiérer til piloten...

en: Could not create backup file %s
da: Kunne ikke oprette sikkerhedskopifil %s

en: Could not examine the port for
da: Kunne ikke undersøge porten for

en: Could not open device %s (%s): reason: "%s".
da: Kunne ikke åbne enhed %s: (%s): årsag: "%s".

en: Cradle %s has %d events
da: Dok %s har %d hændelser

en: Cradle Settings
da: Vugge-opsætning

en: DIRECTORY
da: KATALOG

en: Database %v of %u
da: Database %v af %u

en: Default conduit action for Synchronization. In most cases you don't want to change this setting, but individual conduits instead.
da: Standard handling for synkronisering. I de fleste tilfælde behøver du ikke at ændre denne indstilling, gør det for individuelle komponenter i stedet.

en: Delete
da: Slet

en: Delete the currently selected device
da: Slet den aktuelt valgte enhed

en: Delete the currently selected pilot
da: Slet den aktuelt valgte pilot

en: Device Settings
da: Enhedsopsætning

en: Devices
da: Enheder

en: Directory
da: Katalog

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable the currently selected conduit
da: Slå den aktuelt valgte conduit fra

en: Disabled
da: Slået fra

en: Disabled
da: Slået fra

en: Display notices
da: Vis beskeder

en: Edit the currently selected device
da: Rediger aktuelt valgte enhed

en: Edit the currently selected pilot
da: Rediger aktuelt valgte pilot

en: Edit...
da: Redigér...

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable the currently selected conduit
da: Slå den aktuelt angivne conduit til

en: Enabled
da: Slået på

en: Enter user name you want stored on your pilot
da: Indtast brugernavn du vil gemme på piloten

en: Error in conduit, newly added record could not be found
da: Fejl i conduit, nylig indlagt post kan ikke findes

en: Error initializing gpilotd capplet
da: Fejl under opstart af gpilotd capplet'en

en: Error loading pilot state, aborting
da: Fejl under indlæsning af tilstandsdata for pilot, afbryder

en: Execute when clicked
da: Udfør ved museklik

en: Execution of %s failed
da: Udførsel af %s fejlede

en: Exiting (caught SIGINT)...
da: Afslutter (modtog SIGINT)...

en: Exiting (caught SIGTERM)...
da: Afslutter (modtog SIGTERM)...

en: FILE
da: FIL

en: Failed sending request to gpilotd
da: Kunne ikke sende forespørgsel til gpilotd

en: Following files failed :
da: Følgende filer fejlede :

en: GNOME PilotSync Properties
da: Gnome PilotSynkr-egenskaber

en: Get System Info
da: Hent systeminfo

en: Get User Name and ID from existing pilot that was used before.
da: Hent brugernavn og ID fra eksisterende pilot som blev brugt før.

en: Get from pilot
da: Hent fra pilot

en: Getting userinfo...
da: Skaffer brugerinfo...

en: Gnome Pilot Conduits
da: Gnome pilot-rørkanal

en: Gnome Pilot Settings
da: Gnome pilot opsætning

en: GnomePilot could not open device %s (%s).
    Reason: "%s".
da: GnomePilot kunne ikke åbne enhed %s (%s).
    Årsag: "%s".

en: HotSync button pressed, synchronizing pilot
da: HotSync knappen trykket ned, synkroniserer pilot

en: ID for the pilot
da: Id for piloten

en: Initial Sync
da: Første synkronisering

en: Install delayed
da: Installér senere

en: Install file
da: Installér fil

en: Install immediately
da: Installér straks

en: Install of %s failed
da: Installation af %s mislykkedes

en: Installing %s from %s...
da: Installerer %s fra %s...

en: Installing %s...
da: Installerer %s...

en: Installing to %s:
da: Installerer til %s

en: Instantiating %d conduits...
da: Opretter %d rørkanaler...

en: IrDA
da: Infrarød

en: It wasn't possible to create the specified base directory.
    Please verify the permitions on the specified path or choose another directory
da: Det var ikke muligt at oprette det angivne basekatalog.
    Venligst verificér rettighederne på den angivne sti eller vælg et andet katalog

en: Last sync log...
da: Sidste synk-log...

en: List the specifed pilot's bases
da: List den angivne pilots base

en: Loading conduit "%s" failed!
da: Indlæsning af rørkanal "%s" fejlede!

en: Loading conduit "%s" failed!
da: Indlæsning af rørkanal '%s' fejlede!

en: Local basedir
da: Lokal basekatalog

en: Making backup of %s
da: Laver sikkerhedskopi af %s

en: Merge from pilot
da: Hent fra pilot

en: Merge from pilot %s
da: Flet fra pilot %s

en: Merge from pilot failed!
da: Fletning fra pilot mislykkedes!

en: Merge to pilot
da: Send til pilot

en: Merge to pilot %s
da: Flet til pilot %s

en: Merge to pilot failed!
da: Fletning til pilot mislykkedes!

en: Merging from pilot...
da: Fletter fra pilot...

en: Merging to pilot...
da: Fletter til pilot...

en: Modify the currently selected conduit's settings
da: Ændr indstillinger for valgt komponent

en: Monitor all pilots
da: Overvåg alle piloter

en: Monitor the specified pilots actions
da: Overvåg handlingerne for angivne piloter

en: Name
da: Navn

en: NetSync request detected, synchronizing pilot
da: Netsynk-forespørgsel opdaget, synkroniserer pilot

en: Network
da: Netværk

en: No accessible devices available
da: Ingen disponible tilgængelige enheder

en: No cradles configure.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
da: Ingen dok konfigureret.
    Venligst kør gpilotd-control-applet (brug gnomecc)
    til at konfigurere gnome-pilot.

en: No directory to restore from.
da: Intet katalog der kan genoprettes fra

en: No files to install
da: Ingen filer at installere

en: No pilots configured.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
da: Ingen piloter konfigureret.
    Venligst kør gpilotd-control-applet (brug gnomecc)
    for at konfigurere gnome-pilot.

en: No, I've never used sync software with this pilot before.
da: Nej, jeg har aldrig brugt synkroniseringsprogrammer med denne pilot før.

en: Not connected to gpilotd.
    Please restart daemon.
da: Ikke tilsluttet gpilotd. Genstart venligst dæmon.

en: Not connected. Please restart daemon.
da: Ikke tilsluttet. Genstart venligst dæmon.

en: Not connected. Restart daemon to reconnect
da: Ikke forbundet. Genstart dæmon for at genforbinde

en: Number of devices is configured to 0
da: Antal enheder konfigureret til 0

en: Number of pilots is configured to 0
da: Antal piloter er sat til 0

en: On host %d
da: På vært %d

en: On host %s
da: På vært %s

en: Only backup changed bases
da: Kun sikkerhedskopi-ændrede baser

en: PILOTNAME
da: PILOTNAVN

en: Pause daemon
da: Pausér dæmon

en: Pilot Attributes
da: Pilotattributter

en: Pilot ID
da: Pilot-id

en: Pilot ID is %ld, name is %s, owner is %s
da: Pilot ID er %ld, navn er %s, ejer er %s

en: Pilot Identification
da: Pilot Identifikation

en: Pilot Link Settings...
da: Pilot-lænker opsætning...

en: Pilot Name
da: Pilot-navn

en: Pilot Name:
da: Pilot-navn:

en: Pilot Settings
da: Pilot-opsætning

en: Pilot is currently synchronizing.
    Please wait for it to finish.
da: Piloten synkroniseres.
    Venligst vent til den er færdig.

en: Pilot sync is currently in progress.
    Are you sure you want to restart daemon?
da: Synkronisering af piloten er i gang.
    Er du sikker på at du ønsker at starte dæmonen på ny?

en: Pilot to install to
da: Pilot som skal installeres til

en: Pilots
da: Piloter

en: Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button or cancel the operation.
da: Venligst sæt pilot i %s (%s) og tryk HotSync-knappen eller afbryd operationen.

en: Press synchronize on the cradle to install
     or cancel the operation.
da: Tryk synkronisér på dokken for at installere
     eller annullér operationen.

en: Press synchronize on the cradle to restore
     or cancel the operation.
da: Tryk synkronisér på dokken for at genoprette
     eller annullér operationen.

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Read/Write permissions failed on
da: Læse-/skrive-rettigheder fejlede på

en: Ready to synchronize
da: Klar til synkronisering

en: Remove local base if deleted on pilot
da: Fjern lokal base hvis slettet på piloten

en: Renaming %s
da: Omdøber %s

en: Request %ld has been completed
da: Forespørgsel %ld er fuldført

en: Rereading configuration...
da: Genindlæser konfiguration...

en: Restart daemon
da: Genstart dæmon

en: Restore Pilot
da: Hent pilot

en: Restore directory
da: Genskab katalog:

en: Restore request failed
da: Genoprettelsesforespørgsel fejlede

en: Restore...
da: Genopret...

en: Restoring %s
da: Genopretter %s

en: Resume daemon
da: Fortsæt dæmon

en: Run conduit
da: Kør conduit

en: Send to pilot
da: Send til pilot

en: Serial
da: Seriel

en: Set User Name and ID to a new pilot.
da: Sæt brugernavn og ID til en ny pilot.

en: Set the root directory for all pilot files to be stored.
da: Sæt rodkatalog for gemning af alle pilot-filer.

en: Set user id and name
da: Sæt bruger id og navn

en: Setting user/id to %d/%s...
da: Sætter bruger/id til %d/%s...

en: Setting userinfo...
da: Opretter brugerinfo...

en: Settings...
da: Opsætning...

en: Setup did not complete and settings will not
    be saved. Are you sure you want to quit?
da: Opsætningen blev ikke fuldført og indstillingerne vil ikke
    blive gemt. Er du sikker på at du vil afslutte?

en: Shutting down devices
da: Nedlukker enheder

en: Specify a cradle to operate on (defaults to Cradle0)
da: Angiv en krybbe at arbejde på (standard er krybbe0)

en: Specify pilot to operate on (defaults to MyPilot)
da: Angiv en pilot at arbejde på (standard er MyPilot)

en: Speed
da: Hastighed

en: Start druid only
da: Start kun druid

en: Success
da: Succés

en: Successfully retrieved UserName and ID from pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
da: Fuldført hentning af BrugerNavn og ID fra piloten.
    BrugerNavn: %s
    ID: %d

en: Sync Action
da: Synkr handling

en: Sync PCId
da: Sync PCid

en: Sync Type
da: Synkr type

en: Sync continues
da: Synkr fortsætter

en: Sync cradle
da: Synk dok

en: Synchronization ended
da: Synkronisation afsluttet

en: Synchronization ended early
da: Synkronisation sluttede for tidligt

en: Synchronization failed!
da: Synkronisering afsluttet!

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Synchronizing %s
da: Synkroniserer %s

en: Synchronizing...
da: Synkroniserer...

en: The base directory %s is invalid.
    Please fix it or use gnomecc to choose another directory.
da: Basekataloget %s er ugyldigt.
    Venligst ret dette eller brug gnomecc til at vælge et andet katalog.

en: The gnome-pilot daemon is already running
da: GnomePilot dæmon kører allerede

en: The name for your pilot. It is only used for identification.
da: Navnet på din pilot. Det bruges kun for identifikation.

en: The path specified for the base directory is invalid.
    Please choose another directory
da: Angivet sti for basekataloget er ugyldig.
    Venligst vælg et andet katalog

en: The port should be a character special device but isn't for
da: Porten bør være en tegn-speciel-enhed men er det ikke for

en: The port should point to a USB serial port
da: Porten bør pege til en USB seriel port

en: The request to get pilot id failed
da: Forespørgselen om at hente pilotens id fejlede

en: The request to set pilot id failed
da: Forespørgslen om at sætte pilotens id fejlede

en: The specified base directory exists but has the wrong permissions.
    Please fix or choose another directory
da: Det angivne basekatalog eksisterer, men den har gale rettigheder.
    Venligst ret dette eller vælg et andet katalog

en: The specified base directory exists but is not a directory.
    Please make it a directory or choose another directory
da: Det angivne basekatalog eksisterer, men er ikke et katalog.
    Venligst lav det om til et katalog eller vælg et andet katalog

en: There's no last sync on record.
da: Der er ingen sidste sync på posten.

en: This integer ID identifies your pilot and must be unique between different pilots that you use.
da: Denne heltals-ID identificerer din pilot og skal være unik på forskellige piloter du bruger.

en: Timeout
da: Tidsafbrydelse

en: Trying to connect to the GnomePilot Daemon
da: Prøver at tilkoble GnomePilot dæmonen

en: USERNAME
da: BRUGERNAVN

en: Unable to bind to pilot
da: Kan ikke forbinde til piloten

en: Unable to create file installation queue directory
da: Kunne ikke oprette køkatalog for filinstallation

en: Unable to create pilot settings window. Incorrect conduit configuration.
da: Kunne ikke oprette vindue for indstillinger af pilot. Ukorrekt konfiguration af komponent.

en: Unable to delete all records in local database, aborting operation.
da: Kan ikke slette alle poster i lokal database, afbryder operationen.

en: Unable to delete all records in pilot database, aborting operation.
da: Kan ikke slette alle poster i pilot databasen, afbryder operationen.

en: Unable to find home directory for uid %d
da: Kan ikke finde hjemmekataloget for uid %d

en: Unable to get pilot names
da: Kan ikke skaffe pilotnavne

en: Unable to instantiate %s conduit.
da: Kunne ikke instantiere komponent %s.

en: Unable to open or create file %s with read/write privs
da: Kan ikke åbne eller oprette filen %s med læse/skrive rettigheder

en: Unknown conduit "%s" in configure!
da: Ukendt conduit "%s" i konfiguration!

en: Unknown device type
da: Ukendt enhedstype

en: Unknown pilot - no pilots matches ID %ld
    Use gnomecc to set pilot's ID
da: Ukendt pilot - ingen piloter har ID %ld
    Brug gnomecc til at sætte pilotens ID

en: Unknown pilot, no userID/username match %ld
da: Ukendt pilot, ingen brugerID/brugernavn passer %ld

en: Unpause daemon
da: genoptag dæmon

en: Use conduit settings
da: Gem rørkanal indstillinger

en: Use gnomecc to configure pilot
da: Brug gnomecc til at konfigurere piloten

en: User Name
da: brugernavn

en: User Name and ID to set on the Pilot
da: Brugernavn og ID som skal sættes på piloten

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: UserName
da: brugernavn

en: Username to set
da: Brugernavn der skal sættes

en: Using conduit settings for sync...
da: Bruger rørkanalens standardværdier for synkronisering...

en: Watching %s (%s)
da: Overvåger %s (%s)

en: Watching %s (%s, %s)
da: Overvåger %s (%s, %s)

en: Welcome to gnome-pilot!
da: Velkommen til gnome-pilot!

en: Woke on %s
da: Vågnede på %s

en: Yes, I've used sync software with this pilot before.
da: Ja, jeg har brugt synkroniseringsprogrammer med denne pilot før.

en: You must have at least one device setup
da: Du skal have mindst en enheds-opsætning

en: You seem to be running gnome-pilot for the first time.
    The following steps will setup gnome-pilot for syncing. 
    You can always change any options later from
    PilotLink panel in Gnome Control Center.
    
    Press 'Next' to continue.
    Press 'Cancel' for manual setup.
da: Det ser ud til at du kører gnome-pilot for første gang.
    De følgende trin vil sætte gnome-pilot op til synkronisering.
    Du kan altid ændre et valg senere fra
    PilotLænke-panelet i Gnome Kontrolcenter.
    
    Tryk 'Næste' for at fortsætte.
    Tryk 'Annullér' for opsætning i hånden.

en: _Delete this device
da: _Slet denne enhed

en: _Delete this pilot
da: _Slet denne pilot

en: _Disable this conduit
da: _Slå denne conduit fra

en: _Edit this device...
da: _Redigér denne enhed...

en: _Edit this pilot...
da: _Redigér denne pilot...

en: _Enable this conduit
da: _Slå denne conduit til

en: _Settings...
da: _Opsætning...

en: cancelling %d
da: afbryder %d

en: conduit to operate on
da: Conduit at arbejde på

en: destroy gpilot-applet
da: ødelæg pilot-applet

en: disable specified conduit
da: Slå valgte conduit fra

en: enable specified conduit
da: slå angivne conduit til

en: enable, and set firstsync to slow
da: Slå til, og sæt firstsync til langsom

en: fault: no request found for pilot %d, request %d
da: fejl: ingen forespørgsel fundet for pilot %d, forespørgsel %d

en: gnome-pilot progress
da: gnome-pilot fremgang

en: installing "%s" to "%s"
da: installerer "%s" til "%s"

en: instantiate and destroy the conduit
da: lav et eksemplar og ødelæg conduit

en: list all attributes
da: list alle attributter

en: list attributes
da: list attributter

en: list available conduits and their state
da: list tilgængelige conduiter og deres status

en: list pilots by login (all for all pilots)
da: list piloter efter indlogning (alt for alle piloter)

en: lists available conduits
da: list tilgængelige conduiter

en: module loading not supported, fatal!
da: Indlæsning af moduler er ikke understøttet, fatalt!

en: non-backup conduit in backup conduit list
da: forkert rørkanal i listen over rørkanaler for sikkerhedskopiéring

en: saving session
da: gemmer session

en: specify pilot to operate on
da: Angiv en pilot at arbejde på

en: to %s
da: til %s

en: unknown dnd type
da: ukendt dnd-type

en: unknown syncing action (%d = %s).
da: ukendt synkroniseringshandling /%d = %s).
