gqview-0.99.0 - en to da translation catalogue (286 entries)

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
da:   -f, --fullscreen           start i fuldskærmsmodus

en:   -h, --help                 show this message
da:   -h, --help                 vis denne hjælpetekst

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
da:   -s, --slideshow            start i billedseriemodus

en:   -v, --version              print version info
da:   -v, --version              vis versionsinformation

en:  Paused
da:  Afbrudt

en:  Slideshow
da:  Billedserie

en: %d files
da: %d filer

en: %d files (%d)%s
da: %d filer (%d)%s

en: %d files%s
da: %d filer%s

en: %d images
da: %d billeder

en: %d images (%d)
da: %d billeder (%d)

en: %d matches found in %d files
da: %d ligheder fundet i %d filer

en: %s - GQview Collection
da: %s - GQview samling

en: ( %d x %d ) %s bytes
da: ( %d x %d ) %s byte

en: ( ? x ? ) %s bytes
da: ( ? x ? ) %s byte

en: (Un)Hide file list
da: Vis/skjul filliste

en: /Edit/Adjust/Rotate 1_80
da: /Redigér/Justér/Rotér 1_80

en: /Edit/Adjust/Rotate _counterclockwise
da: /Redigér/Justér/Rotér _mod uret

en: /Edit/Adjust/_Flip
da: /Redigér/Justér/_Omvendt

en: /Edit/Adjust/_Mirror
da: /Redigér/Justér/_Spejl

en: /Edit/Adjust/_Rotate clockwise
da: /Redigér/Justér/_Rotér med uret

en: /Edit/Adjust/tear1
da: /Redigér/J_ustér/tear1

en: /Edit/Select _all
da: /Redigér/Vælg _alle

en: /Edit/Select _none
da: /Redigér/Vælg i_ngen

en: /Edit/Set as _wallpaper
da: /Redigér/Vælg som _baggrund

en: /Edit/_Adjust
da: /Redigér/J_ustér

en: /Edit/_Options...
da: /Redigér/_Indstillinger

en: /Edit/_Remove old thumbnails
da: /Redigér/_Fjern gamle miniaturer

en: /Edit/editor1
da: /Redigér/editor1

en: /Edit/editor2
da: /Redigér/editor2

en: /Edit/editor3
da: /Redigér/editor3

en: /Edit/editor4
da: /Redigér/editor4

en: /Edit/editor5
da: /Redigér/editor5

en: /Edit/editor6
da: /Redigér/editor6

en: /Edit/editor7
da: /Redigér/editor7

en: /Edit/editor8
da: /Redigér/editor8

en: /Edit/sep1
da: /Redigér/sep1

en: /Edit/sep2
da: /Redigér/sep2

en: /Edit/sep3
da: /Redigér/sep3

en: /Edit/sep4
da: /Redigér/sep4

en: /Edit/tear1
da: /Redigér/tear1

en: /File/Create _Dir...
da: /Filer/Opret _mappe...

en: /File/E_xit
da: /Filer/_Afslut

en: /File/Open _recent
da: /Filer/Åbn _nylige

en: /File/_Copy...
da: /Filer/_Kopiér...

en: /File/_Delete...
da: /Filer/_Slet...

en: /File/_Find duplicates...
da: /Filer/_Find dubletter...

en: /File/_Move...
da: /Filer/_Flyt...

en: /File/_New collection
da: /Filer/_Ny samling

en: /File/_Open collection...
da: /Filer/Å_bn samling...

en: /File/_Rename...
da: /Filer/_Omdøb...

en: /File/sep1
da: /Filer/sep1

en: /File/sep2
da: /Filer/sep2

en: /File/sep3
da: /Filer/sep3

en: /File/sep4
da: /Filer/sep4

en: /File/tear1
da: /Filer/tear1

en: /Help/_About
da: /Hjælp/Om

en: /Help/_Keyboard shortcuts
da: /Hjælp/_Tastaturgenveje

en: /Help/_Release notes
da: /Hjælp/_Versionsinfo

en: /Help/sep1
da: /Hjælp/sep1

en: /Help/tear1
da: /Hjælp/tear1

en: /View/(Un)_Float file list
da: /Vis/_Løsriv filliste

en: /View/(Un)_Hide file list
da: /Vis/_Skjul filiste

en: /View/F_ull screen
da: /Vis/F_uldskærm

en: /View/Toggle _slideshow
da: /Vis/Som _billedserie

en: /View/Zoom _1:1
da: /Vis/Zoom _1:1

en: /View/Zoom _in
da: /Vis/Zoom _ind

en: /View/Zoom _out
da: /Vis/Zoom _ud

en: /View/_Refresh Lists
da: /Vis/_Genindlæs lister

en: /View/_Thumbnails
da: /Vis/_Miniaturer

en: /View/_Zoom to fit
da: /Vis/_Zoom to vindue

en: /View/sep1
da: /Viv/sep1

en: /View/sep2
da: /Vis/sep2

en: /View/sep3
da: /Vis/sep3

en: /View/tear1
da: /Vis/tear1

en: /_Edit
da: /Redigér

en: /_File
da: /_Filer

en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /_View
da: /_Vis

en: About to delete the file:
     %s
da: Vil nu slette filen:
    %s

en: Add contents
da: Tilføj indhold

en: Add contents recursive
da: Tilføj indhold med mapper

en: Add to new collection
da: Føj til ny samling

en: Adjust
da: Tilpas

en: All Files
da: Alle filer

en: Append
da: Tilføj

en: Append collection
da: Tilføj samling

en: Append collection from:
da: Tilføj samling fra:

en: Append from collection...
da: Tilføj fra samling...

en: Append from file list
da: Tilføj fra filliste

en: Apply
da: Anvend

en: Best
da: Bedst

en: Bilinear
da: Biliniær

en: Cache thumbnails
da: Gem miniaturer

en: Cache thumbnails into .thumbnails
da: Gem miniaturer in .thumbnails

en: Cancel
da: Annullér

en: Change to home directory
da: Gå til hjemmemappe

en: Clear
da: Ryd

en: Clear cache
da: Ryd mellemlager

en: Clearing thumbnails...
da: Rydder miniaturer...

en: Close
da: Luk

en: Close collection
da: Luk samling

en: Close window
da: Luk vindue

en: Collection Files
da: Samlingsfiler

en: Collection empty
da: Tom samling

en: Collection has been modified.
    Save first?
da: Samlingen er blevet ændret.
    Gem først?

en: Collections
da: Samlinger

en: Collections have been modified.
    Exit anyway?
da: Samlinger er blevet ændret.
    Afslut alligevel?

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Command line
da: Kommandolinje

en: Compare by:
da: Sammenlign ved:

en: Compare to:
da: Sammenlign med:

en: Compare two file sets
da: Sammenlign to sæt filer

en: Comparing...
da: Sammenligner...

en: Configure options
da: Ændr indstillinger

en: Confirm file delete
da: Bekræft slet billede

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue slideshow
da: Fortsæt billedserie

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy file:
    %s
    to:
da: Kopiér fil:
    %s
    til:

en: Copy...
da: Kopiér...

en: Could not create dir:%s
da: Kunne ikke oprette mappe:%s

en: Could not create directory
da: Kunne ikke oprette mappe

en: Create
da: Opret

en: Create thumbnails
da: Lav miniaturer

en: Creating GQview dir:%s
da: Opretter GQview mappe:%s

en: Custom file types:
da: Brugerfiltyper:

en: Date
da: Dato

en: Delay before image change (seconds):
da: Sekunder før næste billede vises:

en: Delete
da: Slet

en: Delete file
da: Slet fil

en: Delete files
da: Slet filer

en: Delete...
da: Slet...

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Directory exists
da: Mappen eksisterer

en: Dithering method:
da: Ditheringsmetode:

en: Drop files to compare them.
da: Træk og slip mapper her for at sammenligne dem.

en: Dropped list includes directories.
da: Denne liste indeholder mapper.

en: Edit
da: Redigér

en: Editors
da: Redigerer

en: Electric Eyes
da: Elektroniske Øjne

en: Empty
da: Tom

en: Enable Delete key
da: Tillad delete-knap

en: Error copying file
da: Fejl ved filkopiering

en: Error creating directory
da: Fejl ved mappeoprettelse

en: Error moving file
da: Fejl ved filflytning

en: Error renaming file
da: Fejl ved navngivning af fil

en: Exit
da: Afslut

en: Exit full screen
da: Forlad fuldskærm

en: Expand images for zoom to fit.
da: Udvid billeder, så de passer i vinduet

en: Failed to save the collection:
    %s
da: Kunne ikke gemme samlingen:
    %s

en: File deletion failed
da: Filsletning mislykkedes

en: File name %s already exists.
da: Filnavnet %s eksisterer allerede.

en: File named %s already exists.
da: Fil ved navn %s findes allerede.

en: Filtering
da: Filtrering

en: Find duplicates - GQview
da: Find dubletter - GQview

en: Find duplicates recursive...
da: Find dubletter også i mapper...

en: Find duplicates...
da: Find dubletter...

en: Fit image to window
da: Pas til vindue

en: Flip
da: Omvendt

en: Float Controls
da: Løsriv kontrolpanel

en: Full screen
da: Fuldskærm

en: GQview %s
    
    Copyright (c) 2001 by John Ellis
    http://gqview.sourceforge.net
    gqview@users.sourceforge.net
    
    Released under the GNU General Public License
da: GQview %s
    
    Ophavsret (c) 2001 by John Ellis
    http://gqview.sourceforge.net
    gqview@users.sourceforge.net
    
    Udgivet under GNU General Public License

en: GQview - copy
da: GQview - kopiér

en: GQview - exit
da: GQview - afslut

en: GQview - move
da: GQview - flyt

en: GQview - new directory
da: GQview - ny mappe

en: GQview - rename
da: GQview - omdøb

en: GQview Tools
da: GQview værktøjer

en: GQview configuration
da: GQview konfiguration

en: GQview full screen
da: GQview fuldskærm

en: GQview running: %s
da: GQview kører: %s

en: General
da: Generelt

en: Help - GQview
da: Hjælp - GQview

en: Home
da: Hjem

en: Hyper (best, but slowest)
da: Super (bedst, men langsomst)

en: Image
da: Billede

en: Include files of type:
da: Inkludér filer af typen:

en: Initial directory
da: Startmappe

en: Insert file drops at pointer location
da: Indsæt træk og slip-filer ved markøren

en: Invalid file name:
    %s
da: Ugyldigt filnavn:
    %s

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Leave Zoom at previous setting
da: Samme zoomindstilling som før

en: Loading thumbs...
da: Indlæser miniaturer...

en: Menu name
da: Menunavn

en: Mirror
da: Spejl

en: Move
da: Flyt

en: Move...
da: Flyt...

en: Name
da: Navn

en: Nearest (worst, but fastest)
da: Nærmest (dårligst, men hurtigst)

en: New Directory
da: Ny mappe

en: None
da: Ingen

en: On startup, change to this directory:
da: Ved start, begynd i denne mappe:

en: Open
da: Åbn

en: Open collection
da: Åbn samling

en: Open collection from:
da: Åbn samling fra:

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Overwrite File
da: Overskriv fil

en: Overwrite collection file:
    %s
da: Overskriv samlingsfil:
    %s

en: Overwrite file
da: Overskriv fil

en: Overwrite file:
     %s
     with:
     %s
da: Overskriv filen:
     %s
     med:
     %s

en: Overwrite file:
    %s
     with:
    %s
da: Overskriv filen:
    %s
     med:
    %s

en: Path
da: Sti

en: Pause slideshow
da: Afbryd billedserie

en: Preload next image
da: Indlæs næste billede

en: Purge thumbnails
da: Udrens miniaturer

en: Purging old thumbnails...
da: Udrenser gamle miniaturer...

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Random
da: Tilfældig

en: Reading dimensions...
da: Tjekker dimensioner...

en: Reading similarity data...
da: Læser lighedsdata...

en: Rectangular selection
da: Firkantet markering

en: Refresh
da: Genindlæs

en: Refresh file list
da: Genindlæs filliste

en: Remember window positions
da: Husk vinduesplaceringer

en: Remove
da: Fjern

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Rename:
da: Omdøb:

en: Repeat
da: Gentag

en: Rotate 180
da: Rotér 180

en: Rotate clockwise
da: Rotér med uret

en: Rotate counterclockwise
da: Rotér mod uret

en: Save
da: Gem

en: Save Failed
da: Gem mislykkedes

en: Save collection
da: Gem samling

en: Save collection as...
da: Gem samling som...

en: Save collection as:
da: Gem samling som:

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Set as wallpaper
da: Brug som baggrund

en: Set zoom 1:1
da: Vælg zoom 1:1

en: Show hidden
da: Vis skjulte

en: Similarity
da: Lighed

en: Similarity (high)
da: Lighed (stor)

en: Similarity (low)
da: Lighed (lav)

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip
da: Udelad

en: Skip directories
da: Udelad mapper

en: Slide show
da: Billedserie

en: Slideshow
da: Billedserie

en: Slideshow recursive
da: Medtag mapper i billedserie

en: Sort
da: Sortér

en: Sorted by date
da: Sortér efter dato

en: Sorted by name
da: Sortér efter navn

en: Sorted by number
da: Sortér efter nummer

en: Sorted by path
da: Sortér efter sti

en: Sorted by size
da: Sortér efter størrelse

en: Specified path:
    %s
    is a directory, collections are files
da: Angivede stinavn:
    %s
    er en mappe, samlinger er filer

en: Start slideshow
da: Start billedserie

en: Stop slideshow
da: Stop billedserie

en: The Gimp
da: Gimp'en

en: The current collection is empty, save aborted.
da: Denne samling er tom, gem er aflyst.

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
da: Dette vil slette alle miniaturer, der
    er blevet gemt på disken, fortsæt?

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Tiles
da: Fliser

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
da: Kunne ikke kopiere filen:
    %s
    til:
    %s

en: Unable to create directory:
    %s
da: Kunne ikke oprette mappen:
    %s

en: Unable to delete file:
    %s
da: Kunne ikke slette fil:
    %s

en: Unable to load:
    %s
da: Kunne ikke indlæse:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
da: Kunne ikke flytte filen:
    %s
    til:
    %s

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
da: Kunne ikke omdøbe filen:
    %s
    til:
    %s

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Untitled (%d)
da: Unavngivet (%d)

en: Usage: gqview [options] [path]
da: Brug: gqview [tilvalg] [sti]

en: Use current
da: Brug nuværende

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
da: Brug xvpics miniaturer, hvis de er der

en: View
da: Vis

en: View in new window
da: Vis i nyt vindue

en: When new image is selected:
da: Når et nyt billede er valgt:

en: Windows
da: Vinduer

en: Yes
da: Ja

en: Yes to all
da: Ja til alt

en: Zoom (scaling):
da: Zoom (skalering):

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Zoom to original size
da: Zoom til oprindelig størrelse

en: error saving config file: %s
da: fejl ved gemning af konfigfil: %s

en: in %s...
da: i %s...

en: in (unknown)...
da: i (ukendt)...

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
da: Ugyldig eller ignoreret: %s
    Brug --help for at se tilvalg

en: to:
da: til:

en: valid options are:
da: gyldige tilvalg er:
