Nautilus - en to da translation catalogue (1568 entries)

en:  (another copy)
da:  (ny kopi)

en:  (containing %d items)
da:  (med %d objekter)

en:  (containing 0 items)
da:  (med 0 objekter)

en:  (containing 1 item)
da:  (med 1 objekt)

en:  (containing a total of %d items)
da:  (med et totalt antal af %d objekter)

en:  (containing a total of 0 items)
da:  (med et totalt antal af 0 objekter)

en:  (containing a total of 1 item)
da:  (med et totalt antal af 1 objekt)

en:  (copy)
da:  (kopi)

en:  (see "
da:  (se "

en:  (see also "
da:  (se også "

en:  _Advanced
da:  _Avanceret

en:  _Beginner
da:  _Begynder

en:  _Intermediate
da:  _Mellem

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
da: '%s' kan ikke åbne '%s' fordi '%s' ikke kan få adgang til filer placeret på '%s'. Der er ikke adgang til andre programmer som kan vise denne fil. Hvis du kopierer filen over på din computer, så kan du måske åbne den.

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  Would you like to choose another application?
da: "%s" kan ikke åbne "%s" fordi "%s" ikke kan få adgang til filer placeret på "%s". Ønsker du at vælge et andet program?

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it immediately?
da: '%s' kan ikke flyttes til papirkurven. Ønsker du at slette den helt?

en: "%s" could not be copied to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to copy "%s", rename it and try again.
da: "%s" kunne ikke blive kopieret til den nye placering fordi dets navn allerede bliver brugt til et specielt objekt som ikke kan omdøbes eller erstattes.
    
    Hvis du stadig ønsker at kopiere "%s" så omdøb den og prøv igen.

en: "%s" could not be moved to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to move "%s", rename it and try again.
da: "%s" kunne ikke blive flyttet til den nye placering fordi dets navn allerede bliver brugt til et specielt objekt som ikke kan omdøbes eller erstattes.
    
    Hvis du stadig ønsker at flytte "%s" så omdøb den og prøv igen.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
da: '%s' blev ikke fundet. Måske er det blevet slettet fornyligt.

en: "%s" is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
da: '%s' er en udførbar tekstfil. Vil du køre den eller vise dens indhold?

en: "%s" is not a valid location. Please check the spelling and try again.
da: "%s" er ikke et gyldigt sted. Tjek venligst stavningen og prøv igen.

en: "%s" selected
da: '%s' markeret

en: "%s" selected (%s)
da: '%s' markeret (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
da: '%s' vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
da: '%s' vil blive flyttet hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %A d. %-d. %B %Y kl. %-H:%M:%S

en: %I:%M %p
da: %H:%M

en: %I:%M %p, %x
da: %H:%M, %x

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
da: %a d. %-d. %b. %Y kl. %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y kl. %H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %d folders selected
da: %d mapper markeret

en: %d items selected (%s)
da: %d objekter markeret (%s)

en: %d items, totalling %s
da: %d elementer, totalt %s

en: %d of the selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete those %d items immediately?
da: %d af de markerede objekter kan ikke flyttes til papirkurven. Ønsker du at slette de %d ting helt?

en: %d other items selected (%s)
da: %d andre objekter markeret (%s)

en: %dnd link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %drd link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %dst link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %dth link to %s
da: %d. henvisning til %s

en: %ld of %ld
da: %ld af %ld

en: %lu GB
da: %lu Gb

en: %lu GB RAM
da: %lu Gb RAM

en: %lu MB
da: %lu Mb

en: %lu MB RAM
da: %lu Mb RAM

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
da: %-d/%-m-%Y, %H:%M

en: %m/%d/%y
da: %-d/%-m-%y

en: %s
    
    Loser sidebar.
da: %s
    
    Taber-sidepanel.

en: %s
    
    This is a Nautilus content view that fails on demand.
da: %s
    
    Dette er en indholdsvisningskomponent for Nautilus som fejler når det kræves.

en: %s
    
    This is a sample Nautilus content view component.
da: %s
    
    Dette er en prøve på en Nautilus indholdsfremvisnings-komponent.

en: %s
    
    You can configure which programs are offered for which file types with the "File Types and Programs" part of the GNOME Control Center. Do you want to go there now?
da: %s
    
    Du kan vælge hvilke programmer der foreslås for hvilke filtyper med "Filtypeassocieringer" i Gnomes kontrolcenter. Vil du gå dertil nu?

en: %s
    
    You clicked the Sample toolbar button.
da: %s
    
    Du klikkede på prøveknappen på værktøjslinjen

en: %s (%dnd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%drd copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dst copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (%dth copy)%s
da: %s (%d. kopi)%s

en: %s (another copy)%s
da: %s (ny kopi)%s

en: %s (copy)%s
da: %s (kopi)%s

en: %s CPU
    %s MHz
    %s K cache size
da: %s CPU
    %s MHz
    %s K mellemlager

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: %s Viewer
da: %s-fremviser

en: %s's Home
da: Hjemmemappe%.0s

en: %u files
da: %u filer

en: %u folders
da: %u mapper

en: %u items
da: %u objekter

en: (none)
da: (ingen)

en: (some contents unreadable)
da: (noget indhold ulæseligt)

en: .bashrc (copy)
da: .bashrc (kopi)

en: .foo (copy).txt
da: .fæ (kopi).txt

en: .foo.txt
da: .fæ.txt

en: 0 files
da: 0 filer

en: 0 folders
da: 0 mapper

en: 0 items
da: 0 objekter

en: 00/00/00
da: 00/00-00

en: 00/00/00, 00:00 PM
da: 00/00-00, 01:00

en: 1 MB
da: 1 Mb

en: 1 file
da: 1 fil

en: 1 folder
da: 1 mappe

en: 1 folder selected
da: 1 mappe markeret

en: 1 item
da: 1 objekt

en: 1 item, with size %s
da: 1 element med størrelsen %s

en: 1 other item selected (%s)
da: 1 andet objekt markeret (%s)

en: 10 MB
da: 10 Mb

en: 100 K
da: 100 k

en: 100 MB
da: 100 Mb

en: 3 MB
da: 3 Mb

en: 5 MB
da: 5 Mb

en: 500 K
da: 500 k

en: ? bytes
da: ? byte

en: ? items
da: ? objekter

en: A
da: !

en: A Cappella
da: A cappella

en: A JavaScript function (small software program) on this page tried to open a new window, but Nautilus does not support the opening new windows by JavaScript.
    
    Try viewing the page in a different web browser, such as Mozilla.
da: En Javascript-funktion (et lille program) på denne side prøvede på at åbne et nyt vindue. Nautilus understøtter ikke åbning af nye vinduer via Javascript
    
    Prøv at åbne siden i en anden browser som f.eks. Mozilla.

en: A Teal variation of the Crux theme.
da: En Teal-variation af Crux-temaet.

en: A _Viewer...
da: En frem_viser...

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
da: Et tema designet til at passe godt sammen med det klassiske Gnome-miljø.

en: AFFS Volume
da: AFFS-arkiv

en: AFS Network Volume
da: AFS netværksarkiv

en: About Nautilus
da: Om Nautilus

en: About Scripts
da: Om programmer

en: Accessed:
da: Berørt:

en: Acid
da: Syre

en: Acid Jazz
da: Syrejazz

en: Acid Punk
da: Syrepunk

en: Acoustic
da: Akustisk

en: Activate items with a double click
da: Aktivér objekter med dobbeltklik

en: Activate items with a single click
da: Aktivér objekter med enkeltklik

en: Add New Site
da: Tilføj nyt sted

en: Add New Theme...
da: Tilføj nyt tema...

en: Add a New Color...
da: Tilføj ny farve...

en: Add a New Emblem...
da: Tilføj nyt emblem...

en: Add a New Pattern...
da: Tilføj nyt mønster...

en: Add a New Site:
da: Tilføj et nyt sted:

en: Add a bookmark for the current location to this menu
da: Tilføj et bogmærke for det nuværende sted til denne menu

en: Add new...
da: Tilføj ny...

en: Add or remove sets of links by clicking on the checkboxes below.
da: Tilføj eller fjern henvisningssæt ved at klikke på afkrydsningsboksene nedenfor.

en: Adjust your user environment
da: Tilpas dit brugermiljø

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
da: Alle kørbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen. Valg af et program fra menuen vil køre programmet med alle de markerede elementer som inddata.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
da: Alle kørbare filer i denne mappe vil blive vist i programmenuen. Valg af et program fra menuen vil køre dette.
    
    Ved kørsel fra en lokal mappe vil programmet blive givet de markerede filnavne. Ved kørsel fra en ekstern mappe (f.eks. en mappe der fremviser en internetrelateret side) modtager programmet ikke nogen parametre.
    
    I alle tilfælde vil de følgende miljøvariabler blive sat af Nautilus og kan bruges af programmet:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: stier med en linje pr. sti til de markerede filer (kun ved lokal kørsel)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: adresser i form af URI'er til de markerede filer
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for nuværende placering
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position og størrelse af det aktive vindue

en: Alternative
da: Alternativ

en: Always
da: Altid

en: Always list folders before files
da: Vis altid mapper før filer

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
da: En Eggplant-variation af Crux-temaet.

en: An _Application...
da: Et _program...

en: An error occurred while loading this search's contents: %s
da: En fejl skete ved indlæsning af indholdet i denne søgning: %s

en: An invalid drag type was used.
da: En ugyldig trækketype blev brugt.

en: Apparition
da: Spøgelse

en: Appearance
da: Udseende

en: Applications
da: Programmer

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (IBM-864)
da: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
da: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
da: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Are you sure you want Nautilus to forget which locations you have visited?
da: Er du sikker på at du ønsker at Nautilus skal glemme de steder du har besøgt?

en: Are you sure you want to forget history? If you do, you will be doomed to repeat it.
da: Er du sikker på at du ønsker at glemme fortiden? Hvis det er tilfældet, er du dømt til at gentage den.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the Trash?
da: er du sikker på at du vil slette '%s' permanent fra papirkurven?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette '%s'?

en: Are you sure you want to permanently delete all of the items in the Trash?
da: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette alle filer i papirkurven?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the Trash?
da: Er du sikker på at du vil slette de %d valgte ting fra papirkurven permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
da: Er du sikker på at du en gang for alle ønsker at slette de %d markerede elementer?

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: Artist
da: Kunstner

en: Ask before emptying the Trash or deleting files
da: Spørg før tømning af papirkurven eller sletning af filer

en: Ask each time
da: Spørg hver gang

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Authors
da: Forfattere

en: Auto-detected Volume
da: Automatisk bestemt arkiv

en: Azul
da: Azur

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Backgrounds and Emblems
da: Baggrunde og emblemer

en: Ballad
da: Ballader

en: Baltic
da: Baltisk

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Basic
da: Generelt

en: Bass
da: Bas

en: Big Band
da: Big band

en: Bit Rate
da: Bitrate

en: Black
da: Sort

en: Black Metal
da: Sort metal

en: Blue Ridge
da: Blå ribber

en: Blue Rough
da: Blå ru

en: Blue Type
da: Blå typer

en: Bookmark for Nonexistent Location
da: Bogmærke for ikke-eksisterende sted

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Booty Bass
da: Booty bass

en: BritPop
da: Britpop

en: Broken Link
da: Ødelagt henvisning

en: Browse available software
da: Gennemse de tilgængelige programmer

en: Brushed Metal
da: Børstet metal

en: Bubble Gum
da: Bobletyggegummi

en: Built-in Bookmarks
da: Indbyggede bogmærker

en: By Emblems
da: Efter emblemer

en: By Modification Date
da: Efter ændringsdato

en: By Modification _Date
da: Efter ændrings_dato

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Type
da: Efter type

en: By _Emblems
da: Efter _emblemer

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By _Type
da: Efter _type

en: CD Digital Audio
da: Digital cd-lyd

en: CD-ROM
da: Cd-rom

en: CD-ROM Drive
da: Cd-rom-drev

en: CDROM Volume
da: Cd-rom-arkiv

en: CNET Linux Center
da: CNET Linuxcenter

en: C_lear Text
da: _Ryd tekst

en: Cabaret
da: Kabarét

en: Camouflage
da: Kamuflage

en: Can't Change Trash Location
da: Kan ikke ændre placering af papirkurven

en: Can't Copy Into Self
da: Kan ikke kopiere til sig selv

en: Can't Copy Over Self
da: Kan ikke kopiere til sig selv

en: Can't Copy Trash
da: Kan ikke kopiere papirkurven

en: Can't Copy to Trash
da: Kan ikke kopiere til papirkurv

en: Can't Display Location
da: Kan ikke vise sted

en: Can't Move Into Self
da: Kan ikke flytte til sig selv

en: Can't Open Location
da: Kan ikke vise sted

en: Can't Play Remote Files
da: Kan ikke afspille eksterne filer

en: Can't Read Folder
da: Kan ikke læse mappe

en: Can't create nautilus-launcher-applet!
da: Kan ikke starte nautilus-launcher-applet!

en: Can't create nautilus-preferences-applet!
da: Kan ikke oprette nautilus-preferences-applet!

en: Can't delete current theme
da: Kan ikke slette det benyttede tema

en: Can't execute remote links
da: Kan ikke køre eksterne henvisninger

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
da: Kan ikke finde en beskrivelse, end ikke for "x-directory/normal". Dette skyldes sandsynligvis at din gnome-vfs.keys-fil er det forkerte sted eller ikke bliver fundet af en eller anden grund.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Group Change?
da: Fortryd ændring af gruppe?

en: Cancel Open?
da: Fortryd åbning?

en: Cancel Owner Change?
da: Fortryd ændring af ejer?

en: Cancel Remove
da: Fortryd Fjern

en: Cancel Rename?
da: Fortryd omdøbning?

en: Cancel Showing Properties Window?
da: Annullér visning af egenskaber-vinduet?

en: Caveat
da: Advarsel

en: Celtic
da: Keltisk

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Central European (IBM-852)
da: Centraleuropæisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
da: Centraleuropæisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Certified
da: Certificeret

en: Chalk
da: Kalk

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Change Desktop Background
da: Skift baggrund

en: Change systemwide settings (affects all users)
da: Ændr indstillinger for hele systemet (påvirker alle brugere)

en: Change the visibility of this window's location bar
da: Skift mellem om dette vindues adresselinje er vist

en: Change the visibility of this window's sidebar
da: Skift mellem om dette vindues sidepanel er vist

en: Change the visibility of this window's status bar
da: Skift mellem om dette vindues statuslinje er vist

en: Change the visibility of this window's toolbar
da: Skift mellem om dette vindues værktøjslinje er vist

en: Changing group
da: Skifter gruppe

en: Changing owner
da: Skifter ejer

en: Charcoal
da: Trækul

en: Charset Encoding
da: Tegntabelskodning

en: Checking Your Internet Connection
da: Kontrollerer din Internetforbindelse

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Kinesisk forenklet (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
da: Kinesisk forenklet (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
da: Kinesisk forenklet (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Kinesisk traditionel (Big5)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
da: Kinesisk traditionel (EUC-TW)

en: Choose
da: Vælg

en: Choose Your User Level
da: Vælg dit brugerniveau

en: Choose a program with which to open the selected item
da: Vælg et program som du vil bruge til at åbne den valgte ting

en: Choose a view for "%s".
da: Vælg en visning for "%s".

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
da: Vælg en visning for dette sted eller ændr hvilke der er tilrådighed

en: Choose an application with which to open "%s".
da: Vælg et program som skal bruges til at åbne "%s".

en: Choose another application with which to open the selected item
da: Vælg en anden anvendelse som du vil bruge til at åbne den valgte ting

en: Choose another viewer with which to view the selected item
da: Vælg en anden fremviser som du vil bruge til at vise den valgte ting

en: Choose the order for information to appear beneath icon names.
    More information appears as you zoom in closer
da: Vælg rækkefølgen for information der skal vises under ikonnavnene.
    Mere information dukker op når du zoomer nærmere ind.

en: Chorus
da: Kor

en: Christian Gangsta Rap
da: Kristen gangster-rap

en: Christian Rap
da: Kristen rap

en: Christian Rock
da: Kristen rock

en: Classic Rock
da: Klassisk rock

en: Classical
da: Klassisk

en: Clean Up by Name
da: Opstil efter navn

en: Clear Text
da: Ryd tekst

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
da: Tøm indholdet af navigationsmenuen og frem/tilbage-listerne

en: Click Behavior
da: Klik-opførsel

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with a
    window showing your home folder.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
da: Klik på Færdig for at køre Nautilus. Du starter
    med ét vindue der viser din hjemmemappe.
    
    Vi håber du vil kunne lide at bruge Nautilus!

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with two
    Nautilus windows: one shows your home folder, and the
    other tells you about Eazel's services that make the life
    of a %s user easier.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
da: Klik på Færdig for at køre Nautilus. Du starter med to
    vinduer: ét der viser din hjemmemappe, og ét der fortæller
    dig om Eazels tjenester der gør livet som %s-bruger
    lettere.
    
    Vi håber du vil kunne lide at bruge Nautilus!

en: Click on a color to remove it
da: Klik på en farve for at fjerne den

en: Click on a pattern to remove it
da: Klik på et mønster for at fjerne det.

en: Click on a theme to change the appearance of Nautilus.
da: Klik på et tema for at at ændre Nautilus' udseende.

en: Click on a theme to remove it.
da: Klik på et tema for at fjerne det.

en: Click on an emblem to remove it
da: Klik på et emblem for at fjerne det.

en: Close
da: Luk

en: Close _All Windows
da: Luk _alle vinduer

en: Close all Nautilus windows
da: Luk alle Nautilus-vinduer

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Club
da: Klub

en: Club-House
da: Club-house

en: Color name:
da: Farvenavn:

en: Color value:
da: Farveværdi:

en: Colors
da: Farver

en: Colors:
da: Farver:

en: Comedy
da: Komedie

en: Concrete
da: Beton

en: Configuration Files
da: Konfigureringsfiler

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
da: Konfigurér netværktjenester (internetserver, DNS osv.)

en: Conflict while copying
da: Konflikt ved kopiering

en: Contemporary Christian
da: Nutidigt kristent

en: Content Loser
da: Indholdstaber

en: Content Loser Viewer
da: Indholdstaber-viser

en: Content searches are not available
da: Søgninger efter indhold ikke tilgængelige

en: Contents:
da: Indhold:

en: Conventions
da: Konventioner

en: Cool
da: Kølig

en: Copy Files
da: Kopier filer

en: Copy Text
da: Kopiér tekst

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopiér markeret tekst til klippebordet

en: Copying
da: Kopierer

en: Copying files
da: Kopierer filer

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
da: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
da: Kork

en: Couldn't Create Required Folder
da: Kan ikke oprette krævet mappe

en: Couldn't Create Required Folders
da: Kan ikke oprette påkrævede mapper

en: Couldn't add theme
da: Kunne ikke tilføje tema

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre gruppen til '%s' fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke omdøbe '%s' fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre ejeren af '%s' fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
da: Kunne ikke ændre rettighederne til '%s' fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Couldn't delete pattern
da: Kunne ikke slette mønster

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot determine what type of file it is.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi Nautilus ikke kan finde ud af hvilken type fil det drejer sig om.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot handle %s: locations.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi Nautilus ikke kan behandle %s: steder.

en: Couldn't display "%s", because access was denied.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi adgang blev nægtet.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found. Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi værten "%s" ikke blev fundet. Tjek at stavningen og mellemværtsindstillingerne er korrekte.

en: Couldn't display "%s", because the attempt to log in failed.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi pålogningsforsøget fejlede.

en: Couldn't display "%s", because the host name was empty. Check that your proxy settings are correct.
da: Kunne ikke vise "%s" fordi værtsnavnet var tomt. Kontrollér at mellemværtsindstillingene er korrekte.

en: Couldn't find "%s". Please check the spelling and try again.
da: Kunne ikke finde "%s". Tjek venligst stavningen og prøv igen.

en: Couldn't install color
da: Kunne ikke installere farve

en: Couldn't install emblem
da: Kunne ikke installere emblem

en: Couldn't install pattern
da: Kunne ikke installere mønster

en: Couldn't install theme
da: Kunne ikke installere tema

en: Couldn't load %s
da: Kunne ikke indlæse %s

en: Couldn't remove theme
da: Kunne ikke fjerne tema

en: Countertop
da: Nøglehuller

en: Create a New Color:
da: Opret en ny farve:

en: Create a New Emblem:
da: Opret et nyt emblem:

en: Create a new empty folder inside this folder
da: Opret en ny tom mappe i denne mappe

en: Create a symbolic link for each selected item
da: Opret en symbolsk henvisning for hver markeret element

en: Create the initial window with the given geometry.
da: Opret det første vindue med den angivne geometri.

en: Creating Properties window
da: Opretter egenskaber-vinduet

en: Creating links to files
da: Opretter henvisninger til filer

en: Croatian (MacCroatian)
da: Kroatisk (MacCroatian)

en: Crossover
da: Mellemting

en: Cu_t File
da: Klip _fil

en: Cu_t Files
da: Klip _filer

en: Cult
da: Kult

en: Cut Files
da: Klip filer

en: Cut Text
da: Klip tekst

en: Cut _Text
da: Klip _tekst

en: Cut the selected text to the clipboard
da: Klip markeret tekst ud til klippebordet

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic (IBM-855)
da: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
da: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (IBM-866)
da: Kyrillisk/russisk (IBM-866)

en: Cyrillic/Russian (KOI8-R)
da: Kyrillisk/russisk (KOI8-R)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
da: Kyrillisk/ukrainsk (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
da: Kyrillisk/ukrainsk (MacUkrainian)

en: DVD Volume
da: DVD-arkiv

en: Dance Hall
da: Dance hall

en: Danger
da: Fare

en: Danube
da: Donau

en: Dark Cork
da: Mørk kork

en: Dark GNOME
da: Mørk Gnome

en: Date Modified
da: Dato for ændring

en: De_lete
da: S_let

en: De_lete...
da: S_let...

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Decoding Update...
da: Dekoder opdatering...

en: Deep Teal
da: Dyb Teal

en: Default
da: Standard

en: Default View
da: Standardvisning

en: Default non-smooth font:
da: Ikke-udjævnet standardskrifttype:

en: Default smooth font:
da: Udjævnet standardskrifttype:

en: Default zoom level:
da: Startzoomniveau

en: Delete
da: Slet

en: Delete From Trash?
da: Slet fra papirkurven?

en: Delete Immediately?
da: Slet med det samme?

en: Delete Trash Contents?
da: Slet indholdet i papirkurven?

en: Delete all items in the Trash
da: Slet alle elementer i papirkurven

en: Delete all selected items permanently
da: Slet alle valgte ting permanent

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
da: Slet alle markerede elementer uden at flytte dem til papirkurven.

en: Delete from _Trash
da: Sle_t fra papirkurven

en: Delete from _Trash...
da: Sle_t fra papirkurven...

en: Delete?
da: Slet?

en: Deleting
da: Sletter

en: Deleting files
da: Sletter filer

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Development
da: Udvikling

en: Devices
da: Enheder

en: Disks
da: Drev

en: Display
da: Fremvis

en: Display %s tab in sidebar
da: Vis %s-fane i sidepanelet

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
da: Vis et vindue der tillader redigering af bogmærker i denne menu

en: Display credits for the creators of Nautilus
da: Vis information om udviklerne bag Nautilus

en: Display files when they are clicked
da: Vis filer når der klikkes på dem

en: Display icons in the opposite order
da: Vis ikoner i omvendt rækkefølge

en: Display location bar in new windows
da: Vis adresselinje i nye vinduer

en: Display on-line help for Nautilus
da: Vis hjælp for Nautilus

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
da: Vis mønstre, farver og emblemer som kan bruges til at tilpasse udseendet

en: Display quick reference pages for Nautilus
da: Vis referencesiderne for Nautilus

en: Display release notes for Nautilus
da: Vis udgivelsesbemærkninger til Nautilus

en: Display sidebar in new windows
da: Vis sidepanel i nye vinduer

en: Display status bar in new windows
da: Vis statuslinje i nye vinduer

en: Display the latest contents of the current location
da: Vis denne placering igen

en: Display this location with "%s"
da: Vis denne placering med '%s'

en: Display toolbar in new windows
da: Vis værktøjslinje i nye vinduer

en: Distinguished
da: Fornemt

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
da: Håndter ikke skrivebordet (ignorér indstillingen i indstillingsvinduet).

en: Do you want to view these %d locations in separate windows?
da: Vil du vise disse %d steder i forskellige vinduer?

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Documents by Subject
da: Dokumenter efter emne

en: Don't include in the menu for "%s" items
da: Medtag ikke i menuen for "%s"-filer.

en: Don't include the built-in bookmarks in the Bookmarks menu
da: Medtag ikke indbyggede bogmærker i bogmærkemenuen

en: Don't make thumbnails for files larger than:
da: Lav ikke miniature for filer større end:

en: Don't verify my connection or check for updates
da: Efterprøv ikke min forbindelse eller tjek efter opdateringer

en: Done
da: Færdig

en: Dots
da: Prikker

en: Downloading Nautilus updates...
da: Henter Nautilus-opdateringer...

en: Draft
da: Kladde

en: Drag a color to an object to change it to that color
da: Træk en farve til et objekt for at ændre det til den farve

en: Drag a pattern tile to an object to change it
da: Træk et mønster til et objekt for at ændre det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
da: Træk et emblem til et objekt for at tilføje det til objektet

en: Drag and Drop error
da: Træk og slip-fejl

en: Drag and drop is only supported to local file systems.
da: Træk og slip er kun understøttet til lokale filsystemer.

en: Drag to seek within track
da: Træk for at søge i et spor

en: Drum & Bass
da: Trommer og bas

en: Drum Solo
da: Trommesolo

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Duplicate each selected item
da: Duplikér alle markerede elementer

en: Easy Listening
da: Let musik

en: Eclipse
da: Formørkelse

en: Edit
da: Redigér

en: Edit various Nautilus preferences
da: Tilret forskellige Nautilus-indstillinger

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Emblems
da: Emblemer

en: Emblems:
da: Emblemer:

en: Empty
da: Tøm

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Empty Trash...
da: Tøm papirkurv...

en: Emptying the Trash
da: Tømmer papirkurven

en: English (US-ASCII)
da: Engelsk (US-ASCII)

en: Enhanced DOS Volume
da: Forbedret DOS-arkiv

en: Envy
da: Misundelse

en: Erase
da: Slet

en: Error "%s" creating new folder.
da: Fejl '%s' ved oprettelse af ny mappe.

en: Error "%s" while copying "%s".
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved kopiering af "%s".
    
    Vil du fortsætte?

en: Error "%s" while copying.
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved kopiering.
    
    Vil du gerne fortsætte?

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved oprettelse af en henvisning til "%s".
    
    Vil du fortsætte?

en: Error "%s" while deleting "%s".
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved sletning af "%s".
    
    Vil du gerne fortsætte?

en: Error "%s" while deleting.
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved sletning.
    
    Vil du gerne fortsætte?

en: Error "%s" while linking.
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved oprettelse af henvisning.
    
    Vil du gerne fortsætte?

en: Error "%s" while moving "%s".
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved flytning af "%s".
    
    Vil du fortsætte?

en: Error "%s" while moving.
    
    Would you like to continue?
da: Fejl "%s" ved flytning.
    
    Vil du gerne fortsætte?

en: Error Displaying Folder
da: Fejl ved visning af mappe

en: Error Setting Group
da: Fejl under sætning af gruppe

en: Error Setting Owner
da: Fejl ved ændring af ejer

en: Error Setting Permissions
da: Fejl ved sætning af rettigheder

en: Error creating new folder
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe

en: Error creating new folder.
    
    There is no space on the destination.
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe.
    
    Der er ikke plads på målet.

en: Error creating new folder.
    
    You do not have permissions to write to the destination.
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe.
    
    Du har ikke lov til at skrive til målet.

en: Error during search
da: Fejl under søgning

en: Error reading file index
da: Fejl ved læsning af filindeks

en: Error while copying to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
da: Fejl ved kopiering til '%s'.
    
    Destinationsdisken er skrivebeskyttet.

en: Error while copying to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
da: Fejl ved kopiering til '%s'.
    
    Der er ikke nok plads ved destinationen.

en: Error while copying to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
da: Fejl ved kopiering til '%s'.
    
    Du har ikke lov til at skrive i denne mappe.

en: Error while copying.
da: Fejl ved kopiering.

en: Error while copying.
    
    "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
da: Fejl ved kopiering.
    
    '%s' kan ikke kopieres fordi du ikke har lov til at læse den.

en: Error while creating link in "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
da: Fejl ved oprettelse af henvisning i '%s'.
    
    Der er ikke nok plads ved destinationen.

en: Error while creating links in "%s".
    
    The destination disk is read-only.
da: Fejl ved oprettelse af henvisninger i '%s'.
    
    Destinationsdisken er skrivebeskyttet.

en: Error while creating links in "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
da: Fejl ved oprettelse af henvisninger i '%s'.
    
    Du har ikke lov til at skrive til denne mappe.

en: Error while deleting.
da: Fejl ved sletning.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
da: Fejl ved sletning.
    
    '%s' kan ikke slettes fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
da: Fejl ved sletning.
    
    '%s' kan ikke slettes fordi du ikke har lov til at ændre dens forældremappe.

en: Error while linking.
da: Fejl ved oprettelse af henvisning.

en: Error while moving items to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
da: Fejl ved flytning af filer til '%s'.
    Destinationsdisken er skrivebeskyttet.

en: Error while moving items to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
da: Fejl ved flytning af filer til "%s".
    
    Du har ikke lov til at skrive til denne mappe.

en: Error while moving to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
da: Fejl ved flytning til '%s'.
    
    Der er ikke nok plads ved destinationen.

en: Error while moving.
da: Fejl ved flytning.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
da: Fejl ved flytning.
    
    '%s' kan ikke flyttes fordi den er på en skrivebeskyttet disk.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
da: Fejl ved flytning.
    
    '%s' kan ikke flyttes fordi du ikke har lov til at ændre den eller dens forældremappe.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved to the Trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
da: Fejl under flytning.
    
    '%s' kan ikke flyttes til papirkurven da du ikke har adgang til at ændre den eller dens overliggende mappe.

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Euro-House
da: Euro-house

en: Euro-Techno
da: Euro-tekno

en: Every indexed file on your computer matches the criteria you selected. You can check the spelling on your selections or add more criteria to narrow your results.
da: Alle indekserede filer på din maskine passer på det kriterium, du har valgt. Du kan tjekke stavemåden for dine valg, eller tilføje flere kriterier for at indsnævre resultaterne.

en: Executable Text Files
da: Kørbare tekstfiler

en: Execute
da: Udførsel

en: Execute files when they are clicked
da: Kør filer når der klikkes på dem

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
da: Eksistensen af denne fil indikerer at Nautilus' opsætningshjælper
    har været kørt tidligere.
    
    Du kan slette denne fil manuelt for at få hjælperen frem igen.

en: Ext2 Linux Volume
da: Ext2 Linux-arkiv

en: Ext3 Linux Volume
da: Ext3 Linux-arkiv

en: F_onts
da: _Skrifttyper

en: Factory for Nautilus component adapter factories
da: Nautilus-fabrik for komponentindpasningsfabrikker

en: Factory for Nautilus component adapter factories
da: Nautilus-fabrik for komponentindpasningsfabrikker

en: Factory for Nautilus shell and file manager
da: Fabrik til Nautilus' skal og filhåndtering

en: Factory for annotation view
da: Fabrik for notevisning

en: Factory for hardware view
da: Fabrik for udstyrsvisning

en: Factory for history views
da: Fabrik for historik-visning

en: Factory for music view
da: Fabrik for musik-visning

en: Factory for news view
da: Fabrik for nyhedsvisning

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
da: Fabrik for objekter som lader normale Bonobo-kontroller eller indlejrbare se ud some Nautilus-visninger

en: Factory for text view
da: Fabrik for tekstvisning

en: Fast searches are not available
da: Hurtige søgninger ikke tilgængelige

en: Fast searches are not enabled on your computer
da: Hurtige søgninger er ikke aktiveret på din maskine

en: Favorite
da: Favorit

en: Favorite applications
da: Favoritprogrammer

en: Favorites
da: Favoritter

en: Fewer Options
da: Færre valgmuligheder

en: Fibers
da: Fibre

en: Figure %d
da: Figur %d

en: Figure %s
da: Figur %s

en: File "%s" already exists.
    
    Would you like to replace it?
da: Fil '%s' eksisterer allerede.
    
    Vil du gerne erstatte den?

en: File Group:
da: Filens gruppe:

en: File Owner:
da: Filens ejer:

en: File Types and Programs
da: Filtyper og programmer

en: File too large
da: For stor fil

en: Files copied:
da: Filer kopieret:

en: Files deleted:
da: Filer slettet:

en: Files linked:
da: Filer kædet sammen:

en: Files moved:
da: Filer flyttet:

en: Files thrown out:
da: Filer smidt ud:

en: Find Them!
da: Find dem!

en: Find cannot open your file system index.  Your index may be missing or corrupt.  You can create a new index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
da: Søgningen kan ikke åbne dit filsystemsindeks. Indekset mangler måske eller er beskadiget. Du kan oprette et indeks manuelt ved at køre "medusa-indexd" som root fra kommandolinjen.

en: Finished
da: Færdig

en: Finishing Creating Links...
da: Fuldfører oprettelse af henvisninger...

en: Finishing Move...
da: Færdiggør flytning...

en: Fire Engine
da: Brandbil

en: Fleur De Lis
da: Fleur de Lis

en: Floppy
da: Diskette

en: Floral
da: Blomstret

en: Folk
da: Folke

en: Folk/Rock
da: Folke/Rock

en: Font size at default zoom level:
da: Skriftstørrelse ved startzoomniveau:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: For users who are comfortable with GNOME and %s,
    but don't describe themselves as ``technical.''
da: For brugere som er komfortable med deres Gnome og
    %s-miljøer, men som ikke føler sig "tekniske".

en: For users who have GNOME and %s experience, and
    like to see every detail of the operating system.
da: For brugere som kender til Gnome og %s og behøver
    adgang til alle detaljer i deres styresystem.

en: For users who have no previous experience with GNOME
    and %s.
da: For brugere som har ingen tidligere erfaring med Gnome
    og %s.

en: For_get History
da: _Glem historik

en: Forget
da: Glem

en: Forget History?
da: Glem historik?

en: Forward
da: Fremad

en: From:
da: Fra:

en: GConf error:
      %s
da: GConf-fejl:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
da: GConf-fejl:
      %s
    Alle yderligere fejl vises kun på terminalen.

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GMC to Nautilus Transition
da: Overgang fra GMC til Nautilus

en: GNOME
da: Gnome

en: GNOME Documentation
da: Dokumentation til Gnome

en: GNOME.org
da: Gnome.org

en: GNU.org
da: Gnu.org

en: Game
da: Spil

en: Games
da: Spil

en: Gangsta Rap
da: Gangster-rap

en: Generic Image Viewer
da: Generel billedviser

en: Generic image control factory
da: Fabrik for generel billedkontrol

en: Go There
da: Gå til kontrolcentret

en: Go To:
da: Gå til:

en: Go to Nonexistent Location
da: Gå til ikke-eksisterende placering

en: Go to the Start Here folder
da: Gå til 'Start her'-mappen

en: Go to the home location
da: Gå til hjemmemappen

en: Go to the location specified by this bookmark
da: Gå til stedet givet ved dette bogmærke

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte sted

en: Go to the previous visited location
da: Gå til forrige besøgte sted

en: Go up to the location that contains the displayed location
da: Gå en tak op til stedet der indeholder det fremviste sted

en: Gothic
da: Gotisk

en: Gothic Rock
da: Gotisk rock

en: Granite
da: Granit

en: Grapefruit
da: Grapefrugt

en: Greek
da: Græsk

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
da: Græsk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Green Weave
da: Grønt væveri

en: Group:
da: Gruppe

en: HTTP Proxy Settings
da: Indstillinger for mellemværter

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Hardware
da: Udstyr

en: Hardware Device Volume
da: Udstyrsarkiv

en: Hardware Overview
da: Udstyrsoversigt

en: Hardware Viewer
da: Udstyrsviser

en: Hardware view
da: Udstyrsvisning

en: Heavy Metal
da: Heavy metal

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Hebrew (IBM-862)
da: Hebræisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
da: Hebræisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebræisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebræisk (Windows-1255)

en: Help
da: Hjælp

en: Help Navigation Tree
da: Navigationstræ til hjælp

en: Help sidebar panel
da: Sidepanel til hjælp

en: Hide Location _Bar
da: Skjul _adresselinjen

en: Hide St_atus Bar
da: Skjul _statuslinjen

en: Hide _Sidebar
da: Skjul s_idepanel

en: Hide _Toolbar
da: Skjul _værktøjslinjen

en: Hip-Hop
da: Hip-hop

en: History
da: Historik

en: History sidebar panel
da: Sidepanel til historik

en: History sidebar panel for Nautilus
da: Historik-sidepanel til Nautilus

en: Home
da: Hjem

en: Home Directory
da: Hjemmemappen

en: Humour
da: Humoristisk

en: I could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke klargøre Bonobo

en: IMAGE
da: BILLEDE

en: ISO 9660 Volume
da: ISO 9660-arkiv

en: Ice
da: Is

en: Icelandic (MacIcelandic)
da: Islandsk (MacIcelandic)

en: Icon & List Views
da: Ikon- og listevisninger

en: Icon Captions
da: Ikontekster

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Icon View Defaults
da: Ikonvisningsforvalg

en: Icons
da: Ikoner

en: Icons Viewer
da: Ikonviser

en: If you have been using the GNOME Midnight Commander
    these settings move your desktop icons to Nautilus and
    make Nautilus the default desktop.
da: HVis du har brugt Filhåndtering til Gnome (GMC), flytter dette dine skrivebordsikoner til Nautilus og lader Nautilus håndtere skrivebordet.

en: If you would like to enable fast searches, you can edit the file %s as root. Setting the enabled flag to "yes" will turn medusa services on.
    To start indexing and search services right away, you should also run the following commands as root:
    
    medusa-indexd
    medusa-searchd
    
    Fast searches will not be available until an initial index of your files has been created.  This may take a long time.
da: Hvis du ønsker at aktivere hurtige søgninger, kan du ændre filen %s som administrator (root). Hvis 'enabled'-tilvalget sættes til 'yes', bliver Medusa-tjensterne slået til.
    For at starte indeksering og søgningstjenester med det samme skal du også køre de følgende kommandoer som administrator:
    
    medusa-indexd
    medusa-searchd
    
    Hurtige søgninger vil ikke være tilgængelige før der er blevet lavet et første indeks over filerne. Dette kan tage lang tid.

en: Image
da: Billede

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Image:
da: Billede:

en: Images Only
da: Kun billeder

en: Important
da: Vigtigt

en: Include a Delete command that bypasses Trash
da: Medtag en slet-kommando der ikke benytter papirkurven

en: Include in the menu for "%s" items
da: Medtag i menuen for "%s"-filer.

en: Include in the menu just for "%s"
da: Medtag kun i menuen for "%s"

en: Indexed searches are not available
da: Indekserede søgninger er ikke tilgængelige

en: Indexing Status
da: Indekseringsstatus

en: Indexing is %d%% complete.
da: Indeksering er %d%% færdig.

en: Industrial
da: Industriel

en: Instrumental Pop
da: Instrumentalpop

en: Instrumental Rock
da: Instrumentalrock

en: Internal use only
da: Kun til intern brug

en: Introductory Documents
da: Introduktionsdokumenter

en: Invalid RSS URL
da: Ugyldig RSS-URL

en: Is in the menu for "%s" items.
da: Er i menuen for "%s"-filer.

en: Is in the menu for "%s".
da: Er i menuen for "%s".

en: Is in the menu for all "%s" items.
da: Er i menuen for alle "%s"-filer.

en: Is not in the menu for "%s" items.
da: Er ikke i menuen for "%s"-filer.

en: Is the default for "%s" items.
da: Er forvalgt for "%s"-filer.

en: Is the default for "%s".
da: Er forvalgt for "%s".

en: Is the default for all "%s" items.
da: Er forvalgt for alle "%s"-filer.

en: Items %s
da: Elementer %s

en: Items containing "medusa" in their names and that are folders
da: Elementer indeholdende "medusa" i navnet og som er mapper

en: Items containing "stuff" in their names
da: Elementer indeholdende "noget" i navnet

en: Items containing "stuff" in their names and that are regular files
da: Elementer indeholdende "noget" i navnet og som er almindelige filer

en: Items containing "stuff" in their names, that are regular files and smaller than 2000 bytes
da: Elementer indeholdende "noget" i navnet som er almindelige filer, og som er mindre end 2000 bytes

en: Items that are regular files
da: Elementer der er almindelige filer

en: JFS Volume
da: JFS-arkiv

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Shift_JIS)

en: Jazz+Funk
da: Jazz+funk

en: Keep icons sorted by emblems in rows
da: Hold ikoner sorteret efter emblemer i rækker

en: Keep icons sorted by modification date in rows
da: Hold ikoner sorteret efter ændringsdato i rækker

en: Keep icons sorted by name in rows
da: Hold ikoner sorteret efter navn i rækker

en: Keep icons sorted by size in rows
da: Hold ikoner sorteret efter størrelse i rækker

en: Keep icons sorted by type in rows
da: Hold ikoner sorteret efter type i rækker

en: Kernel Routines
da: Kernerutiner

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Keyword:
da: Nøgleord:

en: Kill Content Loser
da: Dræb indholdstaber

en: Kill Sidebar Loser
da: Dræb sidepanelstaber

en: Kill the Loser content view
da: Dræb taberens indholdsvisning

en: Kill the Loser sidebar panel
da: Dræb sidepanelstaberen

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Last Changed:
da: Senest ændret:

en: Launch Nautilus when GNOME starts up.
da: Start Nautilus sammen med Gnome.

en: Lay Out Items
da: Arrangér objekter

en: Lay Out Items:
da: Arrangér objekter:

en: Leaf
da: Løv

en: Leave icons wherever they are dropped
da: Lad ikoner være hvor de placeres

en: Legal Notice
da: Juridisk bemærkning

en: Lemon
da: Citron

en: Library Functions
da: Biblioteksfunktioner

en: Link Target:
da: Henvisningsmål:

en: Link sets
da: Henvisningssæt

en: Linking
da: Sammenkæder

en: Linux Documentation Project
da: Linux dokumenteringsprojektet

en: Linux Resources
da: Linuxresurser

en: Linux Weekly News
da: LWN ugelige nyheder

en: List
da: Liste

en: List View
da: Listevisning

en: List View Defaults
da: Listevisningsforvalg

en: List Viewer
da: Listeviser

en: Lo-Fi
da: Lo-fi

en: Loading %s
da: Indlæser %s

en: Local Files Only
da: Kun lokale filer

en: Local Images Only
da: Kun lokale billeder

en: Location
da: Placering

en: Location:
da: Placering:

en: Look Up Selected Text in Dictionary
da: Slå markeret tekst op i ordbog

en: Look up the selected text in the Merriam-Webster dictionary
da: Slå den markerede tekst op i Merriam-Websters ordbog

en: MIME Type:
da: MIME-type:

en: MIME type
da: MIME-type

en: MSDOS Volume
da: MSDOS-arkiv

en: Mailing list where you can send feedback about Nautilus
da: Postliste hvortil du kan sende kommentarer til Nautilus

en: Make Folder Appearance Details Public
da: Husk udseendet af mapper

en: Make Link
da: Opret henvisning

en: Make _Link
da: Opret _henvisning

en: Make _Links
da: Opret _henvisninger

en: Make the selected icon stretchable
da: Gør den valgte ikon udstrækkelig

en: Manila Paper
da: Manila-papir

en: Manually
da: Manuelt

en: Maximum items per site
da: Maksimalt antal punkter pr. sted

en: Maximum number of items displayed per site
da: Det maksimale antal punkter der bliver vist hvert sted

en: Meditative
da: Meditativ

en: Medusa, the application that performs searches, cannot be found on your system.  If you have compiled nautilus yourself, you will need to install a copy of medusa and recompile nautilus.  (A copy of Medusa may be available at ftp://ftp.gnome.org)
    If you are using a packaged version of Nautilus, fast searching is not available.
da: Det lykkedes ikke at finde Medusa, programmet der foretager søgninger, på systemet. Hvis du har oversat Nautilus selv, bliver du nødt til også at installere Medusa og så genoversætte Nautilus (en kopi af Medusa kan fås på ftp://ftp.gnome.org).
    Hvis du kører en færdigpakket udgave af Nautilus, er hurtige søgninger ikke tilgængelige.

en: Minix Volume
da: Minix-arkiv

en: Missing Site Name Error
da: Manglende navn på sted-fejl

en: Missing URL Error
da: Manglende URL-fejl

en: Modified:
da: Ændret:

en: Modify "%s"
da: Ændr '%s'

en: Modify...
da: Ændr...

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: ons. d. 0. sept. 0000 kl. 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
da: man. d. 0. sept. 0000 kl. 00:00:00

en: More Options
da: Flere valgmuligheder

en: More Than One Image
da: Mere end 1 billede

en: Moss Ridge
da: Mosribber

en: Mount Error
da: Monteringsfejl

en: Mount or unmount disks
da: Montér eller afmontér diske

en: Move each selected item to the Trash
da: Flyt alle de valgte elementer til papirkurven

en: Move existing desktop icons to the Nautilus desktop.
da: Overfør eksisterende skrivebordsikoner til Nautilus skrivebordet.

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
da: Flyt eller kopiér filer som tidligere var markeret af en 'klip filer'- eller 'kopiér filer'-kommando

en: Move to Trash
da: Smid i papirkurv

en: Move to _Trash
da: Sm_id i papirkurv

en: Moving
da: Flytter

en: Moving files
da: Flytter filer

en: Moving files to the Trash
da: Flytter filer til papirkurv

en: Mozilla Nautilus view
da: Mozilla Nautilus-visning

en: Mozilla Nautilus view factory
da: Fabrik for Mozilla Nautilus-visning

en: Mozilla content view component
da: Mozilla indholdsvisningskomponent

en: Mozilla content view component's factory
da: Mozilla indholdsvisningskomponentfabrik

en: Mud
da: Ler

en: Music
da: Musik

en: Music Viewer
da: Musikviser

en: Music view
da: Musikvisning

en: Music view factory
da: Fabrik for musik-visning

en: NFS Network Volume
da: NFS-netværksarkiv

en: Name
da: Navn

en: National Folk
da: National folkemusik

en: Native American
da: Indiansk

en: Nautilus Content Loser
da: Nautilus indholdstaber

en: Nautilus File Manager and Graphic Shell
da: Nautilus filhåndtering og grafisk skal

en: Nautilus First Time Setup
da: Nautilus første-gangsopsætning

en: Nautilus Image Viewer
da: Nautilus billedfremviser

en: Nautilus Image viewer factory
da: Fabrik for Nautilus billedfremviser

en: Nautilus JavaScript Warning
da: Nautilus Javascript-advarsel

en: Nautilus Quick _Reference
da: Nautilus _referenceopslag

en: Nautilus Release _Notes
da: Nautilus udgivelses_bemærkninger

en: Nautilus Sample view
da: Nautilus prøvevisning

en: Nautilus Sample view factory
da: Fabrik for Nautilus prøvevisning

en: Nautilus Sidebar Loser
da: Dræb sidepanelstaber

en: Nautilus Themes
da: Nautilus-temaer:

en: Nautilus Tree sidebar panel
da: Nautilus træ-sidepanel

en: Nautilus Tree view
da: Nautilus trævisning

en: Nautilus User _Manual
da: Nautilus bruger_vejledning

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the factory.Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl fra OAF ved forsøg på at at finde fabrikken. At dræbe oafd og genstarte Nautilus kan måske løse problemet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the shell object. Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl fra OAF ved forsøg på at at finde skalobjektet. At dræbe oafd og genstarte Nautilus kan måske løse problemet.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to register the file manager view server.
da: Nautilus kan ikke bruges nu, pga en uventet fejl fra OAF ved forsøg på at registrere serveren for filhåndteringsvisning.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
da: Nautilus kan ikke bruges nu pga. en uventet fejl.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
da: Nautilus kan ikke bruges lige nu. Kørsel af kommandoen "nautilus-clean.sh -x" fra konsollen kan måske kurere problemet. Ellers kan du prøve at genstarte maskinen eller geninstallere Nautilus.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    OAF couldn't locate the Nautilus_shell.oaf file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the oaf library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.oaf file.
    
    Running "nautilus-clean.sh -x" will kill all OAF and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing oafd and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of oaf was installed.
da: Nautilus kan ikke bruges nu. Genstart af maskinen eller geninstallering af Nautilus kan måske løse problemet.
    
    OAF kunne ikke finde filen Nautilus_shell.oaf. En årsag til dette kunne være en LD_LIBRARY_PATH som ikke indeholder mappen med OAF's bibliotek. En anden mulig årsag kunne være en uheldig installering med en manglende Nautilus_Shell.oaf-fil.
    
    Kørsel af "nautilus-clean.sh -x" vil dræbe alle OAF- og GConf-processer (som måske bruges af andre programmer).
    
    Nogen gange kan det at dræbe oafd og gconfd ordne problemet, men vi véd ikke hvorfor.
    
    Fejlen er også set når en fejlagtig udgave af OAF var installeret.

en: Nautilus cannot display "%s".
da: Nautilus kan ikke vise "%s".

en: Nautilus component adapter factory
da: Nautilus komponentindpasningsfabrik

en: Nautilus content loser component's factory
da: Fabrik for Nautilus indholdstaber-komponenten

en: Nautilus content loser factory
da: Nautilus indholdstaber-komponent

en: Nautilus content view that fails on command
da: Nautilus indholdsvisning som fejlede ved kommando

en: Nautilus could not create the following required folders:
    
    %s
    
    Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
da: Nautilus kunne ikke oprette følgende påkrævede mapper:
    
    %s
    
    Opret denne mappe eller ændr rettigheder sådan at Nautilus kan oprette den, før du kører programmet igen.

en: Nautilus could not create the required folder "%s". Before running Nautilus, please create this folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
da: Nautilus kunne ikke oprette den påkrævede mappe "%s". Opret denne mappe eller ændr rettigheder sådan at Nautilus kan oprette den, før du kører programmet igen.

en: Nautilus factory
da: Fabrik for Nautilus

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
da: Nautilus filhåndteringskomponent der viser en liste med rullebjælke.

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
da: Nautilus filhåndteringskomponent der viser en liste med rullebjælke til søgeresultater.

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
da: Nautilus filhåndteringskomponent der viser et to-dimensionalt areal med ikoner

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
da: Nautilus filhåndteringskomponent der viser ikoner på skrivebordet

en: Nautilus file manager desktop icon view
da: Nautilus filhåndteringsskrivebordsikonvisning

en: Nautilus file manager icon view
da: Nautilus filhåndteringsikonvisning

en: Nautilus file manager list view
da: Nautilus filhåndteringslistevisning

en: Nautilus file manager search results list view
da: Nautilus filhåndteringssøgeresultat-listevisning

en: Nautilus found more search results than it can display. Some matching items will not be displayed.
da: Nautilus fandt flere søgeresultater end der kan fremvises. Nogle bliver udeladt.

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying "%s".
da: Nautilus har ingen fremviser installeret der kan vise "%s".

en: Nautilus is a graphical shell
    for GNOME that makes it
    easy to manage your files
    and the rest of your system.
da: Nautilus er en grafisk skal
    til Gnome som gør det let
    at håndtere dine filer
    og resten af dit system.

en: Nautilus is searching your disks for trash folders.
da: Nautilus søger på din disk for at finde skraldespandsmapper

en: Nautilus metafile factory
da: Nautilus metafilsfabrik

en: Nautilus shell
da: Nautilus-skal

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
da: Nautilus skaloperationer der kan udføres fra efterfølgende kommandolinjekørsler

en: Nautilus sidebar loser component's factory
da: Fabrik for Nautilus sidepanelstaber-komponenten

en: Nautilus sidebar loser factory
da: Fabrik for Nautilus sidepanelstaber

en: Nautilus sidebar view that fails on command
da: Nautilus sidepanelsvisning som fejler på kommando

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
da: Nautilus kunne ikke montere disketten. Disketten er formentlig i et format der ikke kan monteres.

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
da: Nautilus kunne ikke montere disketten. Der er formentlig ingen diskette i diskettedrevet.

en: Nautilus was unable to mount the selected floppy drive.
da: Nautilus kunne ikke montere den valgte disketteenhed.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume.
da: Nautilus kunne ikke montere det valgte arkiv.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
da: Nautilus kunne ikke montere det valgte arkiv. Arkivet er formentlig i et format der ikke kan monteres.

en: Nautilus was unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
da: Nautilus kunne ikke montere arkivet. Der er formentlig intet medium i enheden.

en: Nautilus was unable to unmount the selected volume.
da: Nautilus kunne ikke afmontere det valgte arkiv.

en: Nautilus...
        Is a great file manager for the GNOME desktop.
        Provides a simple intuitive way to access Internet services.
        Is an extensible framework for GNOME developers.
        Provides a powerful delivery platform for service providers.
    
    Click Next to begin customizing your Nautilus environment.
da: Nautilus...
        - er et fantastisk filhåndteringsprogram til Gnome.
        - giver en simpel og intuitiv adgang til internettjenester.
        - er en udvidelsesvenlig ramme til Gnome-udviklere.
        - giver en kraftfuld modtageplatform for tjenesteudbydere.
    
    Tryk på Næste for at tilpasse dit Nautilus-miljø.

en: Navigation
da: Navigering

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New Age
da: New age

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New Terminal
da: Ny terminal

en: New Wave
da: New wave

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New _Window
da: Nyt vindue

en: News
da: Nyheder

en: News Panel
da: Nyhedspanel

en: News and Media
da: Nyheder og media

en: News sidebar panel
da: Nyhedssidepanel

en: News sidebar panel fetches and displays RSS feeds
da: Nyhedssidepanelet henter og viser RSS-fødninger

en: Next
da: Næste

en: No Applications Available
da: Ingen programmer tilgængelige

en: No Update Available... Press Next to Continue.
da: Ingen opdatering tilgængelig... Tryk næste for at fortsætte.

en: No Viewers Available
da: Ingen fremvisere tilgængelige

en: No applications are available for "%s".
da: Ingen programmer er til stede for "%s".

en: No description available for the "%s" theme
da: Ingen beskrivelse tilgængelig for "%s"-temaet

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
da: Ingen beskrivelse fundet for MIME-typen '%s' (filen er '%s'), fortæl det venligst til Gnome VFS-postlisten.

en: No matches.
da: Ingen fundet.

en: No proxy server required.
da: Ingen mellemvært nødvendig.

en: No viewers are available for "%s".
da: Ingen fremvisere er til stede for "%s".

en: Noise
da: Støj

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Not an Image
da: Ikke et billede

en: Notes
da: Noter

en: Notes sidebar panel
da: Notesidepanel

en: Notes sidebar panel for Nautilus
da: Notesidepanel til Nautilus

en: Number View:
da: Talvisning:

en: Numbers
da: Tal

en: OK
da: O.k.

en: Ocean Strips
da: Oceanstriber

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
da: 0/10-0000 kl. 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
da: 0/10-0000, 01:00

en: Oh No
da: Åh nej

en: Oldies
da: Evergreens

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.
da: En gang om dagen bliver dine filer og tekstindhold indekseret så søgninger er hurtige.

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.  Your files are currently being indexed.
da: En gang om dagen bliver dine filer og tekstindhold indekseret så søgninger er hurtige. Din filer bliver i øjeblikket indekseret.

en: One of the sidebar panels encountered an error and can't continue. Unfortunately I couldn't tell which one.
da: Et af sidepanelerne stødte på en fejl og kan ikke fortsætte. Beklageligvis foreligger der ikke nogen oplysninger om hvilket panel dette gælder.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
da: Opret kun vinduer til eksplicit angivne URI'er.

en: Open
da: Åbn

en: Open %d Windows?
da: Åbn %d nye vinduer?

en: Open Scripts Folder
da: Åbn programmappen

en: Open Source Asia
da: Opensource Asia

en: Open Wit_h
da: Åbn _med

en: Open With
da: Åbn med

en: Open _in %d New Windows
da: Åbn _i %d nye vinduer

en: Open _in New Window
da: Åbn _i nyt vindue

en: Open _in This Window
da: Åbn _i dette vindue

en: Open a new GNOME terminal window
da: Åbn et nyt Gnome terminalvindue

en: Open another Nautilus window for the displayed location
da: Opret et nyt Nautilus-vindue for den nuværende placering

en: Open each file or folder in a separate window
da: Åbn hver fil eller mappe i et separat vindue

en: Open each selected item in a new window
da: Åbn hver valgt ting i et nyt vindue

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Open the selected item in this window
da: Åbn det markerede element i dette vindue

en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Open with Other
da: Åbn med andet

en: Open with...
da: Åbn med...

en: Opening "%s"
da: Åbner '%s'

en: Opening New Windows
da: Åbning af nye vinduer

en: Other
da: Andre

en: Other Application...
da: Andre programmer...

en: Other Viewer...
da: Anden fremviser...

en: Other _Application...
da: _Andre programmer...

en: Other _Viewer...
da: Anden frem_viser...

en: Others:
da: Andre:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Pale Blue
da: Lyseblå

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste Files
da: Indsæt filer

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste the text stored on the clipboard
da: Indsæt tekst som er gemt på klippebordet

en: Patterns
da: Mønstre

en: Patterns:
da: Mønstre:

en: Perform a quick set of self-check tests.
da: Udfør et hurtigt sæt af selvtjek-prøver.

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Personal
da: Personlig

en: Play
da: Afspil

en: Polsk Punk
da: Polsk punk

en: Pop-Folk
da: Folkepop

en: Pop/Funk
da: Pop/funk

en: Porn Groove
da: Porn groove

en: Portals
da: Portaler

en: Power Ballad
da: Power ballad

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
da: Forbered de markerede filer til at blive kopieret med en 'indsæt filer'-kommando

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
da: Forbered de markerede filer til at blive flyttet med en indsæt filer-kommando

en: Preparing To Copy...
da: Forbereder kopiering...

en: Preparing To Move...
da: Forbereder flytning...

en: Preparing to Create Links...
da: Forbereder oprettelse af henvisninger...

en: Preparing to Delete files...
da: Forbereder sletning af filer...

en: Preparing to Empty the Trash...
da: Forbereder tømning af papirkurv

en: Preparing to Move to Trash...
da: Forbereder flytning til papirkurven...

en: Preview Release %s: %s
da: Forpræmiere %s: %s

en: Preview Sound Files
da: Smughør lydfiler

en: Previous
da: Forrige

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
da: Producerer metafil-objekter til at få adgang til Nautilus metadata

en: Programs
da: Programmer

en: Progressive Rock
da: Progressiv rock

en: Proxy address:
da: Mellemværtsadresse:

en: Proxy requires a username and password:
da: Mellemværten kræver et brugernavn og kodeord:

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Psychedelic Rock
da: Psykedelisk rock

en: Punk Rock
da: Punkrock

en: Purple Marble
da: Purpurmarmor

en: Q
da: ?

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Nautilus.
da: Afslut Nautilus.

en: R_emove Custom Image
da: Fj_ern eget billede

en: R_emove Custom Images
da: Fj_ern egne billeder

en: Re_versed Order
da: Om_vendt rækkefølge

en: Read
da: Læse

en: Redo Edit
da: Gendan rettelse

en: Redo Typing
da: Genopret indtasting

en: Redo the edit
da: Gendan rettelsen

en: Refresh
da: Opdatér

en: ReiserFS Linux Volume
da: ReiserFS Linux-arkiv

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Custom Icon
da: Fjern eget ikon

en: Remove Custom Images
da: Fjern egne billeder

en: Remove Site
da: Fjern sted

en: Remove Theme...
da: Fjern tema...

en: Remove a Color...
da: Fjern en farve...

en: Remove a Pattern...
da: Fjern et mønster...

en: Remove a Site:
da: Tilføj et sted:

en: Remove an Emblem...
da: Fjern et emblem...

en: Remove any custom images from selected icons
da: Fjern brugerdefinerede billeder fra de markerede ikoner

en: Remove any custom pattern or color from the background of this location
da: Fjern alle tilpassede mønstre eller farver fra baggrunden på dette sted

en: Remove any custom pattern or color from the desktop background
da: Fjern ethvert brugerdefineret mønster eller farve fra skrivebordsbaggrunden

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
da: Fjern den markerede tekst uden at placere den på klippebordet

en: Remove...
da: Fjern...

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename selected icon
da: Giv nyt navn til valgt ikon

en: Renaming "%s" to "%s".
da: Omdøber '%s' til '%s'

en: Renaming Error
da: Fejl ved omdøbelse

en: Replace
da: Erstat

en: Replace All
da: Erstat alt

en: Report Profiling
da: Rapportér profilering

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
da: Flyt ikonene så de passer bedre til vinduet og undgår overlapning

en: Reset Background
da: Nulstil baggrund

en: Reset Desktop Background
da: Nulstil baggrund

en: Reset Profiling
da: Nulstil profilering

en: Reset View to Match Preferences
da: Nulstil til visningens standardindstillinger

en: Reset View to Match _Preferences
da: Nulstil til visningens standard_indstillinger

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
da: Nulstil sorteringsordnen og zoomniveauet til at passe med det foretrukne for denne visning

en: Restart
da: Prøv igen

en: Restart Nautilus.
da: Start Nautilus igen.

en: Restore Icons' Original Sizes
da: Genopret ikonets oprindelige størrelse

en: Restore each selected icon to its original size
da: Genopret hvert markeret ikons oprindelige størrelse

en: Restore the changed name
da: Genskab det ændrede navn

en: Restore the old name
da: Genskab det gamle navn

en: Retry
da: Prøv igen

en: Reveal each selected item in its original folder
da: Vis hver valgt element i dens oprindelige mappe

en: Reveal in %d _New Windows
da: Åbn i %d _nye vinduer

en: Reveal in New Window
da: Åbn i et nyt vindue

en: Reversed Order
da: Omvendt rækkefølge

en: Rhythmic Soul
da: Rytmisk soul

en: Ridged Paper
da: Ribbet papir

en: Rock & Roll
da: Rok og rul

en: Romanian (MacRomanian)
da: Romansk (MacRomanian)

en: Root Volume
da: Rodarkiv

en: Rough Paper
da: Ru papir

en: Ruby
da: Rubin

en: Run
da: Udfør

en: Run "%s" on any selected items
da: Benyt '%s' til de markerede filer

en: Run or Display?
da: Kør eller fremvis

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
da: Kør eller håndter programmer fra ~/Nautilus/scripts

en: Sample
da: Prøve

en: Sample Viewer
da: Prøveviser

en: Sample content view component
da: Prøve-indholdsvisningskomponent

en: Sample content view component's factory
da: Prøve-indholdsvisningskomponentfabrik

en: Scripts
da: Programmer

en: Sea Foam
da: Havsskum

en: Search
da: Søgning

en: Search Complexity Options
da: Indstillinger for søgningskompleksitet

en: Search Engine Location
da: Internetsøgningssted

en: Search Engines
da: Søgemotorer

en: Search Google for Selected Text
da: Søg på Google efter markeret tekst

en: Search List
da: Søgeliste

en: Search Results
da: Søgeresultat

en: Search Service Not Available
da: Søgetjeneste ikke tilgængelig

en: Search for files by file name and file properties
da: Søg efter filer efter filnavn og -egenskaber

en: Search for files by file name only
da: Søg efter filer efter filnavnet kun

en: Search for items that are too new
da: Søg efter filer som er for nye

en: Search results may not include items modified after %s, when your drive was last indexed.
da: Søgeresultater inkluderer måske ikke ting der er ændret efter %s da drevet sidst blev indekseret

en: Search the World Wide Web
da: Søg på internettet

en: Search this computer for files
da: Søg efter filer på denne maskine

en: Searching Disks
da: Søger på diskene

en: Searching Unavailable
da: Søgning ikke tilgængelig

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running. Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
da: Søgning er ikke muligt nu fordi du enten ikke har noget indeks eller søgetjenesten ikke kører. Sikr dig at du har startet Medusa-søgetjenesten, og hvis du ikke har et indeks, at Medusas indeksering kører.

en: See
da: Se

en: See also
da: Se også

en: Select A Category:
da: Vælg en kategori:

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select All Files
da: Vælg alle filer

en: Select Custom Icon...
da: Vælg eget ikon...

en: Select Sites
da: Vælg steder

en: Select Sites:
da: Vælg steder:

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Select _All Files
da: Vælg _alle filer

en: Select a color to add:
da: Vælg en farve der skal tilføjes:

en: Select a theme folder to add as a new theme:
da: Vælg et tema-katalog der skal tilføjes som et nyt tema:

en: Select all items in this window
da: Vælg alle ting i dette vindue

en: Select all the text in a text field
da: Vælg hele teksten i et tekstfelt

en: Select an icon:
da: Vælg et ikon:

en: Select an image file for the album cover:
da: Vælg en billedfil til pladeomslaget:

en: Select an image file for the new emblem:
da: Vælg en billedfil for det nye emblem:

en: Select an image file to add as a pattern:
da: Vælg en billedfil som skal tilføjes som et mønster:

en: Server Configuration
da: Serverkonfigurering

en: Services
da: Tjenester

en: Set Cover Image
da: Omslagsbillede

en: Set Group ID
da: Sæt gruppe-id

en: Set User ID
da: Sæt bruger-id

en: Shale
da: Lerskifer

en: Show Count of Items in Folders
da: Vis antallet af filer i mapper

en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

en: Show Indexing Status
da: Vis indekseringsstatus

en: Show Location _Bar
da: Vis _adresselinje

en: Show Properties
da: Vis egenskaber

en: Show St_atus Bar
da: Vis stat_uslinje

en: Show Text in Icons
da: Vis tekst i ikoner

en: Show Thumbnails for Image Files
da: Vis miniaturer for billedfiler

en: Show Trash
da: Vis papirkurv

en: Show _Indexing Status
da: Vis _indekseringsstatus

en: Show _Properties
da: Vis _egenskaber

en: Show _Sidebar
da: Vis _sidepanel

en: Show _Toolbar
da: Vis værk_tøjslinje

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
da: Vis et vindue som lader dig vælge mønstret eller farven på din skrivebordsbaggrund

en: Show backup files (file names end with "~")
da: Vis sikkerhedskopier (filnavne slutter med '~')

en: Show hidden files (file names start with ".")
da: Vis skjulte filer (filnavne begynder med '.')

en: Show only folders (no files) in the tree
da: Vis kun mapper (ikke filer) i træet

en: Show special flags in Properties window
da: Vis kørseltilvalg i egenskabsvinduerne

en: Show status of indexing used when searching
da: Vis status for indeksering som bruges for søgning

en: Show the contents at the normal size
da: Vis indholdet i normal størrelse

en: Show the contents in less detail
da: Vis indholdet med mindre grad af detaljer

en: Show the contents in more detail
da: Vis indhold med større grad af detaljer

en: Show the contents of the Trash
da: Vis indholdet af papirkurven

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
da: Vis den mappe som indeholder kommandolinjeprogrammerne i denne menu

en: Show/Hide Options
da: Skjul/vis valgmuligheder

en: Showtunes
da: Teatersange

en: Sidebar Loser
da: Sidepanelstaber

en: Sidebar Panel Failed
da: Sidepanelet stødte på en fejl

en: Sidebar Panels
da: Sidepaneler

en: Silver
da: Sølv

en: Site Name:
da: Navn på sted:

en: Site RSS URL:
da: RSS-adresse på sted:

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip
da: Spring over

en: Sky
da: Himmel

en: Sky Ridge
da: Skyribber

en: Slow Rock
da: Langsom rock

en: Smooth Graphics
da: Udjævnet grafik

en: Smoother Graphics
da: Udjævnet grafik

en: Snow Ridge
da: Snedriver

en: Software
da: Programmel

en: Solaris/BSD Volume
da: Solaris/BSD-arkiv

en: Sonata
da: Sonater

en: Sorry, but "%s" is an existing keyword.  Please choose a different name for it.
da: Desværre, navnet "%s" er et eksisterende nøgleord. Benyt venligst et andet navn.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
da: Beklager, men "%s" er ikke et gyldigt filnavn.

en: Sorry, but "%s" is not a valid theme folder.
da: Desværre, men '%s' er ikke et gyldigt tema-katalog.

en: Sorry, but %s is too large for Nautilus to load all of it.
da: Beklager, men %s er for stor til at Nautilus kan indlæse det hele.

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file!
da: Beklager, men '%s' er ikke en brugbar billedfil!

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file.
da: Beklager, men '%s' er ikke en brugbar billedfil.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
da: Desværre, men emblem %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
da: Desværre, men emblem-nøgleord kan kun indeholde bogstaver, mellemrum og cifre.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
da: Beklager, men mønsteret %s kunne ikke slettes.

en: Sorry, but that theme could not be removed!
da: Desværre, men dette tema kunne ikke fjernes!

en: Sorry, but the "%s" theme couldn't be installed.
da: Desværre, men temaet '%s' kunne ikke installeres.

en: Sorry, but the Medusa search service is not available because it is not installed.
da: Beklager, men Medusa søgningstjenesten er ikke tilgængelig fordi den ikke er installeret.

en: Sorry, but the image at %s couldn't be installed as an emblem.
da: Beklager, men billedet på %s kunne ikke installeres som et emblem.

en: Sorry, but the medusa search service is not available.
da: Beklager men Medusa søgningstjenesten er ikke tilgængelig.

en: Sorry, but the music view can't play non-local files yet.
da: Beklager, men musikvisning kan ikke afspille eksterne filer endnu.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. Either another program is using or blocking the sound card, or your sound card is not configured properly. Try quitting any applications that may be blocking use of the sound card.
da: Desværre, men musikvisningen er ikke i stand til at afspille lyd i øjeblikket. Enten bruger eller blokerer et andet program lydkortet, eller også er dit lydkort ikke indstillet rigtigt. Prøv at afslutte alle programmer som kunne tænkes at blokere for lydkortet.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. This is because the Enable sound server startup setting in the Sound section of the Control Center is turned off.
da: Desværre, men musikvisningen kan ikke afspille lyd lige nu. Dette skyldes at opstart af lydtjeneren er slå fra i lydsektionen i kontrolcentret.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
da: Beklager, men mønsteret %s kunne ikke installeres.

en: Sorry, but the specified url doesn't seem to be a valid RSS file!
da: Beklager, men den angivne adresse ser ikke ud til at være en gyldig RSS-fil!

en: Sorry, but there was an error reading %s.
da: Desværre, der var en fejl vel læsning af %s.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site due to security considerations.
da: Desværre, men du kan ikke udføre kommandoer fra et ekstern nebsted pga. sikkerhedshensyn.

en: Sorry, but you can't remove the current theme. Please change to another theme before removing this one.
da: Desværre, men du kan ikke fjerne det aktuelle tema. Skift venligst til et andet tema før dette fjernes.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
da: Beklager, men du kan ikke erstatte genstartsbilledet

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
da: Beklager, men du angav ikke et gyldigt filnavn.

en: Sorry, but you have not specified a URL for the site!
da: Beklager, men du har ikke angivet en adresse for stedet!

en: Sorry, but you have not specified a name for the site!
da: Beklager, men du har ikke angivet et navn til stedet!

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
da: Beklager, men du skal angive et ikke-tomt nøgleord for det nye emblem.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
da: Beklager, men du skal angive et ikke-tomt navn for den nye farve.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre gruppen til '%s'.

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre ejeren af '%s'.

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
da: Desværre, kunne ikke ændre rettighederne til '%s'.

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
da: Desværre, kunne ikke vise hele indholdet af '%s'.

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
da: Desværre, kunne ikke omdøbe "%s" til "%s".

en: Sort in reversed order
da: Sortér i omvendt rækkefølge

en: Sorting Order
da: Sorteringsorden

en: Sound Clip
da: Lydklip

en: Soundtrack
da: Filmmusik

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Southern Rock
da: Sydstatsrock

en: Space
da: Futuristisk

en: Special
da: Speciel

en: Special Flags:
da: Specielle kørselstilvalg:

en: Speech
da: Taler

en: Speed Tradeoffs
da: Hastighedsvalg

en: Start
da: Begynd

en: Start Here
da: Start her

en: Start Profiling
da: Start profilering

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Stop Profiling
da: Stop profilering

en: Stop loading this location
da: Stop indlæsning af denne placering

en: Stretch Icon
da: Stræk ikon

en: Stucco
da: Stuk

en: Switch
da: Skift

en: Switch to Manual Layout?
da: Skift til manuel opbygning af udseende?

en: Symphonic Rock
da: Symfonisk rock

en: Symphony
da: Symfonier

en: System Administration
da: Systemadministrering

en: System Calls
da: Systemkald

en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: System Volume
da: Systemarkiv

en: Table %d.
da: Tabel %d

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Tabs
da: Faner

en: Techno
da: Tekno

en: Techno-Industrial
da: Tekno-industriel

en: Text
da: Tekst

en: Text View:
da: Tekstvisning:

en: Text Viewer
da: Tekstviser

en: Text view
da: Tekstvisning

en: Text view factory
da: Tekstvisningsfabrik

en: Thai (TIS-620)
da: Tailandsk (TIS-620)

en: Thank you for your interest in Nautilus.
     
    As with any software under development, you should exercise caution when using Nautilus. We do not provide any guarantee that it will work properly, or assume any liability for your use of it.  Please use it at your own risk.
    
    Please write a mail to <nautilus-list@eazel.com> to provide feedback, comments, and suggestions.
da: Tak for din interesse i Nautilus.
     
    Som med alt programmel under udvikling bør du udvise forsigtighed under brug af Nautilus. Vi giver ingen garantier mht. om programmet vil virke efter hensigten, eller accepterer noget ansvar for din brug af det. Brug venligst programmet på eget ansvar.
    
    Skriv gerne et brev til <nautilus-list@eazel.com> med kommentarer og forslag.

en: The %d selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them immediately?
da: De %d markerede objekter kan ikke flyttes til papirkurven. Ønsker du at slette dem helt?

en: The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
da: De %d markerede filer vil blive kopieret hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
da: De %d markerede filer blive flyttet hvis du vælger kommandoen 'indsæt filer'

en: The %s sidebar panel encountered an error and can't continue. If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
da: Sidepanelet %s stødte på en fejl og kan ikke fortsætte. Hvis dette sker igen, kan du slå panelet fra.

en: The %s view encountered an error and can't continue. You can choose another view or go to a different location.
da: Visningen %s stødte på en fejl og kan ikke fortsætte. Du kan vælge en anden visning eller gå til et andet sted.

en: The %s view encountered an error while starting up.
da: %s-visningen støde på en fejl ved opstart.

en: The Gimp
da: Gimp'en

en: The News panel displays current headlines from your favorite websites.  Click the 'Select Sites' button to select the sites to display.
da: Nyhedspanelet viser de nuværende overskrifter fra dine favoritnetsteder. Klik på 'Vælg steder'-knappen for at vælge de steder der skal vises.

en: The Trash must remain on the desktop.
da: Papirkurven skal befinde sig på skrivebordet.

en: The file that you dropped is not an image.  You can only use local images as custom icons.
da: Filen du slap, er ikke et billede. Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: The file that you dropped is not local.  You can only use local images as custom icons.
da: Filen du slap, er ikke lokal. Du kan kun bruge lokale billeder som brugerdefinerede ikoner.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle. Some files will not be displayed.
da: Mappen '%s' indeholder flere filer end Nautilus kan håndtere. Nogle filer vil ikke blive vist.

en: The location "%s" does not exist. Do you want to remove any bookmarks with this location from your list?
da: Stedet "%s" eksisterer ikke. Ønsker du at fjerne alle bogmærker med dette sted fra din liste?

en: The location "%s" no longer exists.
da: Stedet "%s" eksisterer ikke længere.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
da: Navnet '%s' er allerede i brug i denne mappe. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt fordi det indeholder tegnet '/'. Benyt venligst et andet navn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt. Benyt venligst et andet navn.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
da: Rettighederne til '%s' kunne ikke bestemmes.

en: The search you have selected is newer than the index on your system.  The search will return no results right now.  You can create a new  index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
da: Den søgning du har valgt, er nyere end indekset på dit system. Søgningen vil ikke give noget resultat nu. Du kan oprette et nyt indeks ved at køre 'medusa-indexd' som root ved kommandolinjen.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
da: Der er ingen '%s' i denne mappe. Måske er den lige blevet flyttet eller slettet?

en: There is no index of your files right now.
da: Der er i øjeblikket intet indeks over dine filer.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
da: Der er intet på klippebordet at indsætte.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
da: Denne mappe bruger automatisk placering. Ønsker du at skifte til manuel placering og lade disse filer blive hvor du slap dem?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
da: Denne mappe bruger automatisk placering. Ønsker du at skifte til manuel placering og lade disse filer blive hvor du slap dem? Dette vil ødelægge den gemte manuelle placering.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
da: Denne mappe bruger automatisk placering. Ønsker du at skifte til manuel placering og lade filen blive hvor du slap den?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
da: Denne mappe bruger automatisk placering. Ønsker du at skifte til manuel placering og lade punktet blive hvor du slap det? Dette vil ødelægge den gemte manuelle placering.

en: This is a placeholder for the CPU page.
da: Dette er en pladsoptager for processorsiden

en: This is a placeholder for the IDE page.
da: Dette er en pladsoptager for IDE-siden

en: This is a placeholder for the RAM page.
da: Dette er en pladsoptager for RAM-siden

en: This is a sample merged menu item
da: Dette er en prøve på et sammenflettet menuelement

en: This is a sample merged toolbar button
da: Dette er en prøve på en sammenflettet værktøjslinjeknap

en: This is the default theme for Nautilus.
da: Dette er standardtemaet til Nautilus.

en: This link can't be used, because it has no target. Do you want to put this link in the Trash?
da: Denne henvisning kan ikke benyttes da den ikke har et mål i den anden ende. Ønsker du at smide henvisningen i papirkurven?

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist. Do you want to put this link in the Trash?
da: Denne henvisning kan ikke benyttes da dets mål '%s' ikke eksisterer. Ønsker du at smide henvisningen i papirkurven?

en: This theme uses photo-realistic folders.
da: Dette tema bruger foto-realistiske mapper.

en: This will open %d separate windows. Are you sure you want to do this?
da: Dette vil åbne %d separate vinduer. Er du sikker på at du vil dette?

en: Thrash Metal
da: Trash metal

en: Throw Away
da: Smid væk

en: Tighter Layout
da: Tættere placering

en: Tighter _Layout
da: Tættere _placering

en: Time
da: Tid

en: Title
da: Titel

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  No index is available right now.  You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, content searches cannot be performed.
da: For at kunne foretage en søgning efter indhold kræves et indeks over filerne på systemet. Intet indeks er i øjeblikket tilgængeligt. Du kan oprette ét ved at køre "medusa-indexd" som root ved kommandolinjen. Før et komplet indeks er oprettet, kan du ikke foretage søgninger efter indhold.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer is currently creating that index.  Content searches will be available when the index is complete.
da: For at kunne foretage en søgning efter indhold kræves et indeks over filerne på systemet. Maskinen er i øjeblikket ved at lave det. Indholdssøgning bliver tilgængeligt når indekset er færdigt.

en: To do a content search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now.
da: For at søge efter indhold kræves et indeks over filerne på systemet. Der kan i øjeblikket ikke opnås adgang til indekset.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now so a slower search will be performed that doesn't use the index.
da: For at kunne lave hurtige søgninger kræves et indeks over filerne på systemet. Der kan ikke opnås adgang til dit indeks lige nu så en langsommere søgning der ikke benytter indekset, vil blive udført.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  No index is available right now. You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, searches will take several minutes.
da: For at kunne foretage en hurtig søgning kræves et indeks over filerne på systemet. Intet indeks er tilgængeligt i øjeblikket. Du kan oprette ét ved at køre "medusa-indexd" som root ved kommandolinjen. Når et indeks ikke er til stede, kan søgninger tage flere minutter.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer is currently creating that index.   Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
da: For at kunne foretage en hurtig søgning kræves et indeks over filerne på systemet. Maskinen er i øjeblikket ved at lave det. Fordi indekset så ikke kan bruges, kan søgningen tage flere minutter.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system. Your system administrator has disabled fast search on your computer, so no index is available.
da: For at kunne foretage en hurtig søgning kræves et indeks over filerne på systemet. Din systemadministrator har deaktiveret hurtige søgninger på maskinen så intet indeks er tilgængeligt.

en: To verify your Internet connection and make sure you have
    the latest Nautilus updates, Nautilus will now connect to
    Eazel's web site. This will take seconds if your copy of
    Nautilus is recent; longer (but no more than a minute or two)
    if you need an update.
    
    If you know your computer uses a proxy connection, click
    Verify and Nautilus will use it.
da: For at efterprøve din internetforbindelse og sikre sig at du
    har de sidste nye Nautilus-opdateringer, vil Nautilus nu
    koble sig til Eazels netsted. Dette tager et nogle sekunder
    hvis din udgave af Nautilus er ny, ellers lidt længere (men
    ikke mere end et minut eller to) hvis noget skal opdateres.
    
    Hvis du ved at din maskine benytter en mellemværtsforbindelse,
    vælg efterprøvning, og Nautilus vil bruge den.

en: To:
da: Til:

en: Toggle using a tighter layout scheme
da: Slå brug af tættere placering fra/til

en: Too Many Files
da: For mange filer

en: Too Many Matches
da: For mange fundet

en: Track
da: Spor

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash Behavior
da: Papirkurvsopførsel

en: Tree
da: Træ

en: Tribal
da: Stamme

en: Trip-Hop
da: Trip-hop

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish (IBM-857)
da: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
da: Tyrkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Unable to Play File
da: Kan ikke afspille fil

en: Unable to replace file.
da: Kan ikke erstatte fil.

en: Undo Edit
da: Fortryd rettelse

en: Undo Typing
da: Fortryd indtasting

en: Undo the edit
da: Fortryd rettelsen

en: Undo the last text change
da: Fortryd sidste tekstændring

en: Unicode (UTF-7)
da: ISO-10646 (UTF-7)

en: Unicode (UTF-8)
da: ISO-10646 (UTF-8)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
da: Ukendt GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
da: Felj ved afmontering

en: Unmount Volume
da: Afmontér arkiv

en: Up
da: Op

en: Up to Table of Contents
da: Op til indholdsfortegnelse

en: Update Complete. Click Next to Continue.
da: Opdatering fuldført. Klik næste for at fortsætte.

en: Update Minutes
da: Opdateringsinterval

en: Update frequency in minutes
da: Tidsrummet i minutter der går mellem opdateringer

en: Updating Nautilus...
da: Opdaterer Nautilus...

en: Uptime is %d days, %d hours, %d minutes
da: Oppetiden er %d dage, %d timer og %d minutter

en: Urgent
da: Haster

en: Use "%s" to open the selected item
da: Brug '%s' til at åbne det markerede objekt

en: Use Emacs-style keyboard shortcuts in text fields
da: Brug Emacs-agtige tastaturgenveje i tekstfelter

en: Use Google to search the web for the selected text
da: Brug Google til at søge på Internettet efter den markerede tekst

en: Use HTTP Proxy
da: Brug HTTP-mellemvært

en: Use Nautilus to draw the desktop
da: Lad Nautilus optegne skrivebordet.

en: Use Nautilus to draw the desktop.
da: Lad Nautilus håndtere skrivebordet.

en: Use as default for "%s" items
da: Er i menuen for alle "%s"-filer.

en: Use as default just for "%s"
da: Brug kun automatisk for "%s"

en: Use preferences appropriate for beginners
da: Brug opsætninger som passer til begyndere

en: Use preferences appropriate for experts
da: Brug opsætninger som passer til eksperter

en: Use preferences appropriate for most people
da: Brug opsætninger som passer til de fleste personer

en: Use smoother (but slower) graphics
da: Brug udjævnet (men langsommere) grafik

en: Use the Courier Font
da: Benyt Courier-skrifttypen

en: Use the Fixed Font
da: Benyt den fiksede skrifttype

en: Use the GTK System Font
da: Benyt GTK systemets skrifttype

en: Use the Helvetica Font
da: Benyt Helvetica-skrifttypen

en: Use the Lucida Font
da: Benyt Lucida-skrifttypen

en: Use the Times Font
da: Benyt Times-skrifttypen

en: Use this proxy server:
da: Benyt denne mellemvært:

en: Use tighter layout
da: Benyt tættere arrangering

en: Use your home folder as the desktop
da: Benyt din hjemmemappe som skrivebordet.

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
da: Bruger manila-foldere og grågrønne baggrunde.

en: Verify my connection and check for updates
da: Efterprøv min forbindelse og opdatér Nautilus nu

en: Verifying your Internet connection and checking for updates...
da: Efterprøver din internetforbindelse og ser efter opdateringer...

en: Vietnamese
da: vietnamesisk

en: Vietnamese (TCVN)
da: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
da: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: View Failed
da: Visning mislykkedes

en: View Preferences
da: Fremvisningsindstillinger

en: View as %s
da: Vis som %s

en: View as Content Loser
da: Vis som indholdstaber

en: View as Hardware
da: Vis som udstyr

en: View as Icons
da: Vis som ikoner

en: View as Image
da: Vis som billede

en: View as List
da: Vis som liste

en: View as Music
da: Vis som musik

en: View as Other
da: Vis som andet

en: View as Sample
da: Vis som prøve

en: View as Text
da: Vis som tekst

en: View as Web Page
da: Vis som internetside

en: View as...
da: Vis som...

en: View in Multiple Windows?
da: Vis i flere vinduer?

en: View new folders using:
da: Vis nye mapper med:

en: View or modify the properties of each selected item
da: Vis eller ændr egenskaberne for hver af de markerede elementer

en: Violet
da: Lilla

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: Visuel hebræisk (ISO-8859-8)

en: Vocal
da: Vokal

en: Wavy White
da: Bølgehvid

en: We are having trouble making an external web connection.
    Sometimes, firewalls require you to specify a web proxy server.
    Fill in the name or port of your proxy server, if any, below.
da: Der er problemer med at oprette en ekstern netforbindelse.
    Nogen gange er det nødvendigt at specificere en mellemvært pga.
    dørvogterprogrammer. Udfyld navn og port for din mellemvært hvis
    du har én, nedenunder.

en: We_b Search
da: Ne_tsøgning

en: Web Page
da: Internetside

en: Web Page Viewer
da: Internetsideviser

en: Web Proxy Configuration
da: Konfigurering af mellemvært

en: Web Search
da: Internetsøgning

en: Web Services
da: Nettjenester

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
da: onsdag d. 0. september 0000 kl. 00:00:00

en: Welcome to Nautilus
da: Velkommen til Nautilus

en: Western
da: Vestligt

en: Western (IBM-850)
da: Vestligt (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestligt (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestligt (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
da: Vestligt (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
da: Vestligt (Windows-1252)

en: When Fast Search is enabled, Find creates an index to speed up searches.  Fast searching is not enabled on your computer, so you do not have an index right now.
da: Når hurtig søgning er slået til, oprettes et indeks for at få søgningerne til at gå hurtigere. Hurtig søgning er ikke aktiveret på din maskine så der er i øjeblikket ikke et indeks.

en: Where
da: Hvor

en: White
da: Hvid

en: White Ribs
da: Hvide ribber

en: Windows & Desktop
da: Vinduer og skrivebord

en: Windows NT Volume
da: Windows NT-arkiv

en: Windows Shared Volume
da: Windows delt arkiv

en: Windows VFAT Volume
da: Windows VFAT-arkiv

en: Write
da: Skrive

en: XFS Linux Volume
da: XFS Linux-arkiv

en: XIAFS Volume
da: XIAFS-arkiv

en: Xenix Volume
da: Xenix-arkiv

en: You are about to run Nautilus as root.
    
    As root, you can damage your system if you are not careful, and
    Nautilus will not stop you from doing it.
da: Du er ved at køre Nautilus som root.
    
    Du kan, som root, ødelægge dit system hvis du ikke er forsigtig, og
    Nautilus vil ikke hindre dig.

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
da: Du er ikke ejeren, så du kan ikke ændre disse rettigheder.

en: You can configure which programs are offered for which file types in the GNOME Control Center.
da: Du kan vælge hvilke programmer der foreslås for hvilke filtyper i Gnomes kontrolcenter.

en: You can't assign more than one custom icon at a time! Please drag just one image to set a custom icon.
da: Du kan ikke angive mere end et brugerdefineret ikon ad gangen! Træk venligst kun ét billede for at vælge et brugerdefineret ikon.

en: You cannot copy a file over itself.
da: Du kan ikke kopiere en fil til den selv.

en: You cannot copy a folder into itself.
da: Du kan ikke kopiere en mappe til den selv.

en: You cannot copy items into the Trash.
da: Du kan ikke kopiere filer til papirkurven.

en: You cannot copy the Trash.
da: Du kan ikke kopiere papirkurven.

en: You cannot copy this trash folder.
da: Du kan ikke kopiere denne papirkurv.

en: You cannot move a folder into itself.
da: Du kan ikke flytte en mappe til den selv.

en: You cannot move this trash folder.
da: Du kan ikke flytte denne papirkurv.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre gruppen til '%s.'

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at omdøbe '%s'.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at se indholdet af '%s.'

en: You have tried to kill the Content Loser
da: Du har forsøgt at dræbe indholdstaberen

en: You have tried to kill the Sidebar Loser
da: Du har prøvet at dræbe sidepanelstaberen

en: Your files were last indexed at %s
da: Dine filer blev sidst indekseret %s

en: Your index files are available but the Medusa search daemon, which handles index requests, isn't running.  To start this program, log in as root and enter this command at the command line:
    
    medusa-searchd
da: Din indeksfiler er tilgængelige, men Medusa søgedæmonen som håndterer indeksforespørgsler, kører ikke. Start dette program ved at logge ind som root og indtaste følgende kommando ved kommandolinjen:
    
    medusa-searchd

en: Your user level adjusts Nautilus to your degree of experience
    using GNOME and %s. Choose a level that's comfortable for
    you - you can always change it later.
da: Brugerniveau tilpasser Nautilus til dit erfaringsniveau
    med hensyn til at bruge Gnome og %s. Vælg et niveau som du
    er komfortabel med - du kan altid ændre det igen senere.

en: ZDNet Linux Hardware Database
da: ZDNet's Linux-resursecenter

en: ZDNet Linux Resource Center
da: ZDNet's Linux-resursecenter

en: Zip Drive
da: Zipdrev

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom _In
da: Zoom _Ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _Ud

en: [File content] does not include all of [apple orange]
da:  inkluderer ikke det hele af

en: [File content] includes all of [apple orange]
da:  inkluderer det hele af

en: [File content] includes any of [apply orange]
da:  inkluderer enhver af

en: [File content] includes none of [apple orange]
da:  inkluderer intet af

en: [File name] contains [help]
da:  indeholder

en: [File name] ends with [.c]
da:  slutter på

en: [File name] matches glob [*.c]
da:  passer med mønster

en: [File name] matches regexp ["e??l.$"]
da:  passer med regulært udtryk

en: [File name] starts with [nautilus]
da:  begynder med

en: [File owner] is [root]
da:  er

en: [File owner] is not [root]
da:  er ikke

en: [File size is] larger than [400K]
da:  større end

en: [File size is] smaller than [300K]
da:  mindre end

en: [File type is] application
da:  program

en: [File type is] folder
da:  mappe

en: [File type is] music
da:  musik

en: [File type is] regular file
da:  almindelig fil

en: [File type is] text file
da:  tekstfil

en: [File type] is [folder]
da:  er

en: [File type] is not [folder]
da:  er ikke

en: [Items ]containing "%s" in their names
da: indeholdende "%s" i navnet

en: [Items ]containing one of the words "%s"
da: indeholdende et af ordene '%s'

en: [Items ]ending with %s
da: som slutter med %s

en: [Items ]larger than %s bytes
da: større end %s byte

en: [Items ]marked with "%s"
da: mærket med "%s"

en: [Items ]matching the file pattern "%s"
da: som er passer med filmønstret "%s"

en: [Items ]matching the regular expression "%s"
da: som passer med det regulære udtryk "%s"

en: [Items ]modified after %s
da: ændret efter %s

en: [Items ]modified before %s
da: ændret før %s

en: [Items ]modified on %s
da: ændret den %s

en: [Items ]modified today
da: ændret idag

en: [Items ]modified within a month of %s
da: ændret indenfor en måned fra %s

en: [Items ]modified within a week of %s
da: ændret indenfor en uge fra %s

en: [Items ]modified yesterday
da: ændret i går

en: [Items ]not containing "%s" in their names
da: indeholdende "%s" i navnet

en: [Items ]not marked with "%s"
da: ikke mærket med "%s"

en: [Items ]not modified on %s
da: ikke ændret den %s

en: [Items ]not owned by "%s"
da: ikke ejet af "%s"

en: [Items ]of %s bytes
da: med %s byte

en: [Items ]owned by "%s"
da: ejet af "%s"

en: [Items ]smaller than %s bytes
da: mindre end %s byte

en: [Items ]starting with "%s"
da: som starter med "%s"

en: [Items ]that are %s
da: som er %s

en: [Items ]that are not %s
da: som ikke er %s

en: [Items ]with all the words "%s"
da: med alle ordene '%s'

en: [Items ]with owner UID "%s"
da: med ejer-UID "%s"

en: [Items ]with owner UID other than "%s"
da: med ejer-UID forskellig fra "%s"

en: [Items ]without all the words "%s"
da: uden alle ordene '%s'

en: [Items ]without any of the words "%s"
da: uden nogen af ordene '%s'

en: [Items larger than 400K] and [without all the words "apple orange"]
da:  og

en: [Items larger than 400K], [owned by root and without all the words "apple orange"]
da: ,

en: [Items that are ]applications
da: programmer

en: [Items that are ]folders
da: mapper

en: [Items that are ]music
da: musik

en: [Items that are ]regular files
da: almindelige filer

en: [Items that are ]text files
da: tekstfiler

en: [Last modified date] is [1/24/00]
da:  er

en: [Last modified date] is after [1/24/00]
da:  er efter

en: [Last modified date] is before [1/24/00]
da:  er før

en: [Last modified date] is not [1/24/00]
da:  er ikke

en: [Last modified date] is today
da:  er i dag

en: [Last modified date] is within a month of [1/24/00]
da:  er indenfor en måned fra

en: [Last modified date] is within a week of [1/24/00]
da:  er indenfor en uge fra

en: [Last modified date] is yesterday
da:  er i går

en: [Search for] Content [includes all of "fish tree"]
da:  indhold

en: [Search for] Last Modified [before yesterday]
da:  sidst ændret

en: [Search for] Name [contains "fish"]
da:  navn

en: [Search for] Owner [is not root]
da:  ejer

en: [Search for] Size [larger than 400K]
da:  størrelse

en: [Search for] Type [is regular file]
da:  type

en: [Search for] With Emblem [includes "Important"]
da:  med emblem

en: [With emblem] marked with [Important]
da:  markeret med

en: [With emblem] not marked with [Important]
da:  ikke markeret med

en: _About Nautilus...
da: _Om Nautilus...

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Backgrounds and Emblems...
da: _Baggrunde og emblemer...

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Clean Up by Name
da: R_yd op efter navn

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Copy File
da: _Kopier fil

en: _Copy Files
da: _Kopier filer

en: _Copy Text
da: _Indsæt tekst

en: _Duplicate
da: _Duplikér

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Bookmarks...
da: _Redigér bogmærker...

en: _Edit Preferences...
da: _Tilret indstillinger...

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: _Empty Trash...
da: _Tøm papirkurv...

en: _Feedback
da: _Tilbagemeldinger

en: _File
da: _Fil

en: _Fixed
da: _Fast

en: _Forward
da: _Fremad

en: _GTK System Font
da: _GTK-systemskrifttype

en: _Go
da: Navi_gation

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Home
da: _Hjem

en: _Kill Content Loser
da: _Dræb indholdstaber

en: _Kill Sidebar Loser
da: _Dræb tabersidepanelet

en: _Lay Out Items
da: _Arrangér objekter

en: _Location...
da: _Placering...

en: _Make Link
da: _Opret henvisning

en: _Manually
da: _Manuelt

en: _New Folder
da: _Ny mappe

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Scripts Folder
da: _Åbn programmappen

en: _Paste Files
da: _Indsæt filer

en: _Paste Text
da: _Indsæt tekst

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Profiler
da: _Profilering

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Report Profiling
da: _Rapportér profilering

en: _Reset Profiling
da: _Nulstil profilering

en: _Restore Icon's Original Size
da: Nulstil ikon_størrelse

en: _Restore Icons' Original Sizes
da: Nulstil ikon_størrelser

en: _Reveal in New Window
da: _Åbn i et nyt vindue

en: _Sample
da: _Prøve

en: _Show Trash
da: Vis _papirkurv

en: _Start Here
da: _Start her

en: _Start Profiling
da: _Start profilering

en: _Stop Profiling
da: _Stop profilering

en: _Stretch Icon
da: _Stræk ikon

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Up a Level
da: _Op et niveau

en: _View
da: _Vis

en: _View as...
da: _Vis som...

en: animation to indicate on-going activity
da: animation til at vise aktivitet

en: another link to %s
da: en anden henvisning til %s

en: by
da: ved

en: by Modification _Date
da: efter ændrings_dato

en: by _Emblems
da: efter _emblemer

en: by _Name
da: efter _navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: by _Type
da: efter _type

en: date accessed
da: dato for adgang

en: date changed
da: dato for ændring

en: date modified
da: dato for skrivning

en: default for "%s"
da: forvalgt for "%s".

en: default for this file
da: standard for denne fil

en: foo
da: fæ

en: foo (10th copy)
da: fæ (10. kopi)

en: foo (10th copy).txt
da: fæ (10. kopi).txt

en: foo (110th copy)
da: fæ (110. kopi)

en: foo (110th copy).txt
da: fæ (110. kopi).txt

en: foo (111th copy)
da: fæ (111. kopi)

en: foo (111th copy).txt
da: fæ (111. kopi).txt

en: foo (11th copy)
da: fæ (11. kopi)

en: foo (11th copy).txt
da: fæ (11. kopi).txt

en: foo (122nd copy)
da: fæ (122. kopi)

en: foo (122nd copy).txt
da: fæ (122. kopi).txt

en: foo (123rd copy)
da: fæ (123. kopi)

en: foo (123rd copy).txt
da: fæ (123. kopi).txt

en: foo (124th copy)
da: fæ (124. kopi)

en: foo (124th copy).txt
da: fæ (124. kopi).txt

en: foo (12th copy)
da: fæ (12. kopi)

en: foo (12th copy).txt
da: fæ (12. kopi).txt

en: foo (13th copy)
da: fæ (13. kopi)

en: foo (13th copy).txt
da: fæ (13. kopi).txt

en: foo (14th copy)
da: fæ (14. kopi)

en: foo (14th copy).txt
da: fæ (14. kopi).txt

en: foo (21st copy)
da: fæ (21. kopi)

en: foo (21st copy).txt
da: fæ (21. kopi).txt

en: foo (22nd copy)
da: fæ (22. kopi)

en: foo (22nd copy).txt
da: fæ (22. kopi).txt

en: foo (23rd copy)
da: fæ (23. kopi)

en: foo (23rd copy).txt
da: fæ (23. kopi).txt

en: foo (24th copy)
da: fæ (24. kopi)

en: foo (24th copy).txt
da: fæ (24. kopi).txt

en: foo (25th copy)
da: fæ (25. kopi)

en: foo (25th copy).txt
da: fæ (25. kopi).txt

en: foo (3rd copy)
da: fæ (3. kopi)

en: foo (3rd copy).txt
da: fæ (3. kopi).txt

en: foo (another copy)
da: fæ (ny kopi)

en: foo (another copy).txt
da: fæ (ny kopi).txt

en: foo (copy)
da: fæ (kopiér)

en: foo (copy).txt
da: fæ (kopi).txt

en: foo foo
da: fæ fæ

en: foo foo (100000000000000th copy).txt
da: fæ fæ (100000000000000te kopi).txt

en: foo foo (24th copy)
da: fæ fæ (24. kopi)

en: foo foo (24th copy).txt
da: fæ fæ (24. kopi).txt

en: foo foo (25th copy)
da: fæ fæ (25. kopi)

en: foo foo (25th copy).txt
da: fæ fæ (25. kopi).txt

en: foo foo (3rd copy).txt
da: fæ fæ (3. kopi).txt

en: foo foo (another copy).txt
da: fæ fæ (ny kopi).txt

en: foo foo (copy)
da: fæ fæ (kopi)

en: foo foo (copy).txt
da: fæ fæ (kopi).txt

en: foo foo (copy).txt txt
da: fæ fæ (kopi).txt txt

en: foo foo.txt
da: fæ fæ.txt

en: foo foo.txt txt
da: fæ fæ.txt txt

en: foo. (another copy)
da: fæ. (ny kopi)

en: foo. (copy)
da: fæ. (kopi)

en: foo.. (copy).txt
da: fæ.. (kopi).txt

en: foo...
da: fæ...

en: foo... (copy)
da: fæ... (kopi)

en: foo...txt
da: fæ...txt

en: foo.txt
da: fæ.txt

en: group
da: gruppe

en: hardware view
da: udstyrsvisning

en: image indicating that the news has changed
da: billede som indikerer at nyhederne har ændret sig

en: in menu for "%s"
da: i menuen for '%s'

en: in menu for this file
da: i menuen for denne fil

en: link
da: henvisning

en: link (broken)
da: henvisning (ødelagt)

en: link to %s
da: henvisning til %s

en: mozilla summary info
da: sammendrag af Mozilla-oplysninger

en: name of icon for the hardware view
da: navnet på ikonet til udstyrsvisning

en: name of icon for the mozilla view
da: navnet på ikonet til Mozilla-visningen

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
da: nautilus: --check kan ikke bruges med URIer.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
da: nautilus: --check kan ikke bruges med andre valgmuligheder.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
da: nautilus: --geometry kan ikke bruges med mere end én URI.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
da: nautilus: --quit kan ikke bruges med URIer.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
da: nautilus: --restart kan ikke bruges med URIer.

en: nd copy)
da: . (kopi)

en: none
da: ingen

en: not in menu
da: ikke i menu

en: nothing
da: intet

en: octal permissions
da: oktale rettigheder

en: on the desktop
da: på skrivebordet

en: owner
da: ejer

en: permissions
da: rettigheder

en: pointing at "%s"
da: peger på '%s'

en: rd copy)
da: . (kopi)

en: reset
da: nulstil

en: search by text
da: søg efter tekst

en: search by text and properties
da: søg efter tekst og egenskaber

en: search type to do by default
da: standard-søgetype

en: see
da: se

en: see also
da: se også

en: size
da: størrelse

en: st copy)
da: . (kopi)

en: summary of hardware info
da: sammendrag af udstyrsoplysninger

en: th copy)
da: . (kopi)

en: the section
da: sektionen

en: the section here
da: sektionen her

en: throbber
da: Throbber

en: throbber factory
da: Throbber-fabrik

en: throbber object factory
da: Fabrik for Throbber-objektet

en: today
da: i dag

en: today at %-I:%M %p
da: i dag kl. %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
da: i dag kl. %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
da: i dag kl. 00:00

en: today at 00:00:00 PM
da: i dag kl. 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
da: i dag, kl. %-H:%M

en: today, 00:00 PM
da: i dag, kl. 00:00

en: unknown
da: ukendt

en: unknown MIME type
da: ukendt MIME-type

en: unknown type
da: ukendt type

en: unreadable
da: ulæseligt

en: untitled folder
da: mappe uden navn

en: yesterday
da: i går

en: yesterday at %-I:%M %p
da: i går kl. %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
da: i går kl. %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
da: i går kl. 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
da: i går kl. 00:00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
da: i går, kl. %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
da: i går, kl. 00:00
