texinfo 4.1c - en to da translation catalogue (538 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
da: 	Prøv '%s --help' for en komplet tilvalgsliste.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
da: 
    * Menu:
      (Fil)Emne                         linjer  Størr. Indeholder fil
      ----------                        -----   ----   ---------------

en: 
    * Menu: Nodes whoses indices contain "%s":
da: 
    * Menu: Emner, hvis indeks indeholder "%s":

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
da: 
    Rapportér fejl i programmet på engelsk til bug-texinfo@gnu.org,
    generelle spørgsmål og diskussion til help-texinfo@gnu.org,
    oversættelsesfejl til claus_h@image.dk
    Texinfos hjemmeside: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
da:               Valg af menupunkt vælger et andet emne.

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
da:               Du kan også medtage filnavn, som (FILNAVN)EMNENAVN.

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
da:               og vælg emne med den næste forekomst.

en:               file, and select the node referenced by the first entry found.
da:               og vælg det emne, der refereres til af den først fundne indgang.

en:    Source files groveled to make this file include:
da:    Kildetekster gennemtrævlet for at inkludere filen;

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
da:   %-10s  Følg en krydshenvisning.  Indlæser referencens navn.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
da:   %-10s  Følg hypertekst-lænken under markøren.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
da:   %-10s  Gå til starten af emnet.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
da:   %-10s  Gå til enden af emnet.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
da:   %-10s  Kør info introduktionen.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
da:   %-10s  Gå et niveau op.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
da:   %-10s  Gå til emne angivet ved navn.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
da:   %-10s  Gå til emnet Top. Svarer til 'g Top'.

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
da:   %-10s  Flyt til emnet 'katalog'. Svarer til 'g (KATALOG)'.

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
da:   %-10s  Flyt til emnet 'næste' i dette emne.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
da:   %-10s  Flyt til emnet 'Forrige' i dette emne.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
da:   %-10s  Flyt til vinduets sidste synlige emne-felt.

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
da:   %-10s  Vælg første ... niende punkt i emnets menu.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
da:   %-10s  Vælg sidste punkt i emnets menu.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
da:   %-10s  Vælg menupunkt angivet ved navn.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
da:   %-10s  Afslut hele Info-programmet.

en:   %-10s  Quit this help.
da:   %-10s  Afslut hjælp.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
da:   %-10s  Rul en linje tilbage.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
da:   %-10s  Rul en side tilbage.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
da:   %-10s  Rul 1 linje frem.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
da:   %-10s  Rul en side frem.

en:   %-10s  Search backward for a specified string
da:   %-10s  Søg baglæns efter en given streng

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
da:   %-10s  Søg efter en angivet tekst i denne Info-fils indeksindgange,

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
da:   %-10s  Søg fremad efter en given streng,

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
da:   %-10s  Hop til næste hypertekst-lænke i dette emne.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
da:  -b, --speech-friendly        vær talesyntese-venlig.

en:  Subfile: %s
da:  Underfil: %s

en:  case-sensitively
da:  versalfølsomt

en: "" is invalid
da: "" er ugyldig

en: "%s" is invalid
da: "%s" er ugyldig

en: "%s", line %u:
da: "%s", linje %u:

en: %c%s expected `{...}'
da: %c%s forventede '{...}'

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
da: %c%s kræver 'i' eller 'j' som parameter, ikke '%c'

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
da: %c%s kræver et enkelt tegn 'i' eller 'j' som parameter

en: %c%s found outside of an insertion block
da: %c%s fundet udenfor en indsætningsblok

en: %c%s is obsolete
da: %c%s er forældet

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
da: %c%s er forældet; benyt i stedet %c%s

en: %c%s missing close brace
da: %c%s mangler højre parentes

en: %c%s requires a name
da: %c%s kræver et navn

en: %cend macro not found
da: %cend makro ikke fundet

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
da: %ctop benyttet før %cnode, benytter forvalget %s

en: %d completions:
da: %d afslutninger:

en: %s can be invoked via %s.
da: %s kan udføres via %s.

en: %s can only be invoked via %s.
da: %s kan kun udføres via %s.

en: %s is an invalid ISO code, using %c
da: %s er en ugyldig ISO-kode, bruger %c

en: %s is defined to %s.
da: %s er defineret til %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
da: %s er ikke en gyldig ISO 639 sprogkode

en: %s is undefined.
da: %s er ikke defineret.

en: %s reference to nonexistent node `%s'
da: %s reference til ikke-eksisterende emne '%s'

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
da: %s kræver en parameter: formatteringen for %citem

en: %s requires letter or digit
da: %s kræver et bogstav eller ciffer

en: %s%sfor string [%s]:
da: %s%sefter tekst [%s]:

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
da: %s: %s parameter skal være et tal, ikke '%s'.

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
da: %s: --footnote-style parameter skal være 'separate' eller 'end', ikke '%s'.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
da: %s: --paragraph-indent parameter skal være tal/'none'/'asis', ikke '%s'.

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
da: %s: Fjerner makro uddatafil '%s' grundet fejl; brug --force for at beholde.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
da: %s: Fjerner uddatafil '%s' grundet fejl; brug --force for at beholde.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
da: %s: Undlader makroudfoldelse til standard-ud, da Info-uddata sendes der.

en: %s: Specify the Info directory only once.
da: %s: Angiv kun Info-kataloget én gang.

en: %s: Specify the Info file only once.
da: %s: Angiv kun Info-filen én gang.

en: %s: TOC should be here, but it was not found
da: %s: 'Indhold' burde være her, men blev ikke fundet

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
da: %s: kunne ikke læse (%s) og kunne ikke oprette (%s)

en: %s: empty file
da: %s: tom fil

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: missing file argument.
da: %s: mangler filparameter.

en: %s: not a texinfo index file
da: %s: ikke en texinfo indeksfil

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '%c%s' tillader ikke en parameter

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '%s' er flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: tilvalg '%s' kræver en parameter

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke en parameter

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '-W %s' tillader ikke en parameter

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '-W %s' er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver en parameter -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt tilvalg '--%s'

en: %s: warning:
da: %s: advarsel:

en: %s:%d: warning:
da: %s:%d: advarsel:

en: %s; for file `%s'.
da: %s; for filen '%s'.

en: (outside of any node)
da: (udenfor et emne)

en: * column #%d: output = %s
da: * kolonne %d: uddata = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
da: ** Flerkolonne uddata fra sidste række:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
da: -%s%s-Info: (%s)%s, %d linjer -%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
da: -%s---Info: %s, %d linjer -%s--

en: --*** Tags out of Date ***
da: --*** Mærker (tags) er forældede ***

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
da: --- Benyt '\[history-node]' eller '\[kill-node]' for at afslutte ---

en: ---------- Footnotes ----------
da: ---------- Fodnoter -----------

en: -----Info: (), lines ----,
da: -----Info: (), linjer ---,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
da: @%s giver ingen mening i en '@%s'-blok

en: @anchor command ignored; references to it will not work
da: @anchor-kommandoen ignoreres. Referencer til den vil ikke fungere

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
da: @detailmenu fundet før første emne, opretter emnet 'Top'

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
da: @image-fil '%s' (for HTML) er ulæselig: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
da: @image-fil '%s' (for tekst) er ulæselig: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
da: @image-fil '%s' er ulæselig: %s

en: @image missing filename argument
da: @image mangler filnavnsparameter

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
da: @itemx giver ingen mening i en '%s'-blok

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
da: @menu fundet før første @node, opretter 'Top' emne

en: @quote-arg only useful for single-argument macros
da: @quote-arg kan kun bruges til makroer med et enkelt parameter

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
da: @sc parameter er kun versaler, derfor ingen virkning

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
da: @sp kræver et positivt tal, ikke '%s'

en: Accept (or force completion of) this line
da: Acceptér (eller gennemtving afslutning af) linjen

en: Add this digit to the current numeric argument
da: Tilføj dette tegn til det nuværende numeriske parameter

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
da: Mål '%s' og emne '%s' ender med at have samme filnavn

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
da: Målene '%s' og '%s' ender med at have samme filnavn

en: Appendix %c
da: Appendiks %c

en: April
da: april

en: August
da: august

en: Bad argument to %c%s
da: Ugyldigt argument til %c%s

en: Bad argument to `%s', `%s', using `%s'
da: Ugyldigt parameter '%s', '%s', benytter '%s'

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
da: Ugyldige data i infokey-fil -- visse tastebindinger blev ignoreret

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
da: Ugyldige data i infokey-fil -- visse variabelindstillinger blev ignoreret

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
da: Grundlæggende kommandoer i Info-vinduer
    ***************************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
da: Broken-Type i insertion_type_pname

en: Building completions...
da: Opbygger afslutninger...

en: CAN'T SEE THIS
da: KAN IKKE SE DETTE

en: Can't create directory `%s': %s
da: Kan ikke oprette kataloget '%s': %s

en: Cancel current operation
da: Afbryd nuværende aktivitet

en: Cancel or quit operation
da: Afbryd eller afslut aktivitet

en: Cannot delete a permanent window
da: Kan ikke slette et permanent vindue

en: Cannot delete the last window.
da: Kan ikke slette det sidste vindue.

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
da: Kan ikke udføre en 'ekko-område'-kommando her.

en: Cannot find `%s'.
da: Kan ikke finde '%s'.

en: Cannot find a window!
da: Kan ikke finde et vindue!

en: Cannot find node `%s'.
da: Kan ikke finde emnet '%s'.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
da: Kan ikke finde emnet '(%s)%s'.

en: Cannot kill node `%s'
da: Kan ikke fjerne emnet '%s'

en: Cannot kill the last node
da: Kan ikke fjerne det sidste emne

en: Cannot open pipe to `%s'.
da: Kan ikke åbne videreførsel til '%s'.

en: Cannot select column #%d in multitable
da: Kan ikke vælge kolonne %d i 'multitable'

en: Cannot specify more than one macro expansion output
da: Kan ikke angive mere end én makroudfoldelses-uddata

en: Commands available in Info windows:
da: Tilgængelige kommandoer i infovinduer:

en: Commands available in the echo area:
da: Tilgængelige kommandoer i ekko-område:

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
da: Bestemmer, hvad der sker, når rulning forsøges ved slutning af et emne

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
da: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Der er INGEN garanti. Du må redistribuere denne software
    under GNU General Public License's betingelser.
    For mere information om dette, se filerne 'COPYING'.

en: Could not create output file `%s'.
da: Kunne ikke oprette uddatafil '%s'.

en: Couldn't manipulate the file %s.
da: Kunne ikke bearbejde filen %s.

en: Couldn't open macro expansion output `%s'
da: Kunne ikke åbne makroudfoldelses-uddata '%s'

en: Cross
da: Kryds

en: December
da: december

en: Delete all other windows
da: Slet alle andre vinduer

en: Delete the character behind the cursor
da: Slet tegnet efter markøren

en: Delete the character under the cursor
da: Slet tegnet under markøren

en: Delete the current window
da: Slet nuværende vindue

en: Describe command:
da: Beskriv kommando:

en: Describe key: %s
da: Beskriv tast: %s

en: Describe variable:
da: Beskriv variabel:

en: Display help message
da: Vis hjælp

en: Divide the available screen space among the visible windows
da: Fordel det tilgængelige skærmområde mellem de synlige vinduer

en: Done.
da: Færdig.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
da: END-INFO-DIR-ENTRY uden tilhørende START-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
da: ESC %s er ikke defineret.

en: Entry for index `%s' outside of any node
da: Indgang til indeks '%s' udenfor et emne

en: Enumeration stack overflow
da: Overløb i optællingsstak (enumeration stack)

en: Error reading infokey file `%s' - short read
da: Fejl under læsning af infokey-fil '%s' - "short read"

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                     write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi              write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               write XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           write DocBook XML to @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi        write plain text to standard output
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi   write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi          write one Info file however big
da: Eksempler:
      makeinfo xxx.texi                    skriv Info til xxx's @setfilename
      makeinfo --html xxx.texi             skriv HTML til @setfilename
      makeinfo --xml xxx.texi              skriv XML til  @setfilename
      makeinfo --no-headers -o - xxx.texi  skriv simpel tekst til standard-ud
    
      makeinfo --html --noheaders xxx.texi skriv html uden emnelinjer og menuer
      makeinfo --number-sections xxx.texi  skriv Info med nummererede afsnit
      makeinfo --no-split xxx.texi         skriv én Info-fil, uanset størrelsen

en: Expected `%s'
da: Forventede '%s'

en: Explain the use of a variable
da: Forklar brugen af en variabel

en: Failing
da: Fejler

en: February
da: februar

en: File exists, but is not a directory
da: Filen eksisterer, men er ikke et katalog

en: Find Invocation node of [%s]:
da: Find programstart emne for [%s]:

en: Find file:
da: Find fil:

en: Find the node describing program invocation
da: Find emnet, der beskriver hvordan programmet startes

en: Finding index entries...
da: Finder indeksindgange...

en: First argument to @inforef may not be empty
da: Første parameter i @inforef må ikke være tom

en: First argument to cross-reference may not be empty
da: Første parameter i krydsreferencen må ikke være tom

en: Follow menus:
da: Følg menuer:

en: Follow xref (%s):
da: Følg krydsreference (%s):

en: Follow xref:
da: Følg krydsreference:

en: Following Next node...
da: Følger emnet Næste...

en: Footnote defined without parent node
da: Fodnote defineret uden forældre-emne

en: Footnotes
da: Fodnoter

en: Footnotes could not be displayed
da: Fodnoter kunne ikke vises

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
da: Fodnoter indeni fodnoter er ikke tilladt

en: Formatting node %s...
da: Formatterer emne %s...

en: Found "%s" in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
da: Fandt "%s" i %s. ('\[next-index-match]' søger efter den næste.)

en: Function
da: Funktion

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --reference-limit=NUM   warn about at most NUM references (default %d).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
da: Generelle tilvalg:
          --error-limit=ANTAL     afbryd efter ANTAL fejl (standard %d).
          --force                 bevar uddata selvom der opstår fejl.
          --help                  vis denne hjælp og afslut.
          --no-validate           undertryk validering af emne-krydsreferencer.
          --no-warn               undertryk advarsler (men ikke fejl).
          --reference-limit=ANTAL advar højst om ANTAL referencer (standard %d).
      -v, --verbose               forklar, hvad der sker.
          --version               vis versionsoplysninger og afslut.

en: General output options:
      -E, --macro-expand FILE   output macro-expanded source to FILE.
                                ignoring any @setfilename.
          --no-headers          suppress node separators, Node: lines, and menus
                                  from Info output (thus producing plain text)
                                  or from HTML (thus producing shorter output);
                                  also, write to standard output by default.
          --no-split            suppress splitting of Info or HTML output,
                                generate only one output file.
          --number-sections     output chapter and sectioning numbers.
      -o, --output=FILE         output to FILE (directory if split HTML),
da: Generelle uddatatilvalg:
      -E, --macro-expand FIL    send makroekspanderet kildetekst til FIL.
                                ignorér eventuelle @setfilename.
          --no-headers          undertryk emneadskillere, Node:­linjer og menuer
                                 fra Infos uddata (og lav dermed simpel tekst)
                                 og skriv som udgangspunkt til standard-ud.n      --no-split            undertryk opdeling af Info eller HTML-uddata,
                                lav kun én uddatafil.
          --number-sections     lav afsnits- og sektionsnumre.
      -o, --output=FILE         send til FIL (katalog i tilfældet opdelt HTML),

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
da: Opret et ordnet indeks for hver TeX uddata-FIL.

en: Get Manpage:
da: Hent man-side:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
da: Gå til næste fundne indekspunkt fra sidste '\[index-search]'-kommando

en: Goto node:
da: Gå til emne:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
da: Gennemtrævl alle kendte Info-filers indekser for en tekst og opbyg en menu

en: Grow (or shrink) this window
da: Forstør (eller formindsk) dette vindue

en: Here is the %ctop node
da: Her er %ctop-emnet

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
da: Her er menuen med emner, du har besøgt for nylig.
    Vælg et fra denne menu eller brug '\[history-node]' i et andet vindue,

en: I-search backward:
da: I-søgning baglæns:

en: I-search:
da: I-søgning:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
da: Ignorerer ugyldig infokey-fil '%s' - for stor

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
da: Ignorerer ugyldig infokey-fil '%s' - for lille

en: Index `%s' already exists
da: Indeks '%s' eksisterer allerede

en: Index apropos:
da: Indeks apropos:

en: Index entry:
da: Indeksindgang:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
da: Info kan ikke håndtere ':' i indeksindgangen '%s'

en: Input file options:
          --commands-in-node-names   allow @ commands in node names.
      -D VAR                         define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                         append DIR to the @include search path.
      -P DIR                         prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                         undefine the variable VAR, as with @clear.
da: Inddata-tilvalg:
          --commands-in-node-names   tillad @-kommandoer i emnenavne.
      -D VAR                         definér variablen VAR som med @set.
      -I KATALOG                     tilføj KATALOG til @include-søgestien.
      -P KATALOG                     indsæt KATALOG forrest i @include-søgestien.
      -U VAR                         afdefinér variablen VAR som med @clear.

en: Insert a TAB character
da: Indsæt et tabulatortegn

en: Insert completion
da: Indsæt afslutning

en: Insert next character verbatim
da: Indsæt næste tegn råt

en: Insert this character
da: Indsæt dette tegn

en: Instance Variable
da: Instansvariabel

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
da: Intern fejl (search_sectioning) "%s"!

en: Internally used by \[universal-argument]
da: Bruges internt af \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
da: Ugyldig infokey-fil '%s' (ugyldige magiske tal) -- kør infokey for at opdatere den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
da: Ugyldig infokey-fil '%s' (ugyldig afsnitskode) -- kør infokey for at opdatere den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
da: Ugyldig infokey-fil '%s' (ugyldig afsnitslængde) -- kør infokey for at opdatere den

en: Invalid node name: `%s'
da: Ugyldigt emnenavn: '%s'

en: January
da: januar

en: July
da: juli

en: June
da: juni

en: Kill node (%s):
da: Fjern emne (%s):

en: Kill ring is empty
da: Skraldespand er tom

en: Kill the word following the cursor
da: Slet resten af ordet

en: Kill the word preceding the cursor
da: Slet ordet før markøren

en: Kill this node
da: Fjern dette emne

en: Kill to the beginning of the line
da: Slet bagud til linjestart

en: Kill to the end of the line
da: Slet resten af linjen

en: List possible completions
da: Vis mulige afslutninger

en: Look up a string in the index for this file
da: Slå en tekst op i denne fils indeks.

en: Macro
da: Makro

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
da: Makro '%s' kaldt på linje %d med for mange parametre

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
da: Opret et vindue med en menu, der indeholder alle nyligt besøgte emner

en: Making %s file `%s' from `%s'.
da: Producerer %s file '%s' ud fra '%s'.

en: March
da: marts

en: May
da: maj

en: Menu item (%s):
da: Menupunkt (%s):

en: Menu item:
da: Menupunkt:

en: Method
da: Metode

en: Misplaced %c
da: Fejlplaceret %c

en: Missing `}' in @def arg
da: Manglende '}' i @def parameter

en: Missing } in @multitable template
da: Manglende } i @multitable skabelon

en: Move backward a character
da: Gå et tegn tilbage

en: Move backward a word
da: Ryk et ord tilbage

en: Move backwards or up through node structure
da: Gå tilbage eller op gennem emne-strukturen

en: Move down to the next line
da: Gå ned til næste linje

en: Move forward a character
da: Gå et tegn frem

en: Move forward a word
da: Ryk et ord frem

en: Move forwards or down through node structure
da: Gå frem eller ned gennem emne-strukturen

en: Move the cursor to a specific line of the window
da: Flyt markør til bestemt linje i vinduet

en: Move to the end of the line
da: Gå til linjeslutning

en: Move to the end of this line
da: Gå til slutning af linjen

en: Move to the end of this node
da: Gå til slutningen af dette emne

en: Move to the next cross reference
da: Gå til næste krydsreference

en: Move to the previous cross reference
da: Gå til foregående krydsreference

en: Move to the start of the line
da: Gå til linjestart

en: Move to the start of this line
da: Gå til starten af linjen

en: Move to the start of this node
da: Gå til starten af dette emne

en: Move to the start of this node's menu
da: Flyt til starten af dette emnes menu

en: Move up to the previous line
da: Gå op til forrige linje

en: Moving Prev in this window.
da: Går til 'Forrige' i dette vindue.

en: Moving Up %d time(s), then Next.
da: Går 'Op' %d gang(e), derefter 'Næste'.

en: Moving Up in this window.
da: Går 'Op' i dette vindue.

en: Moving to `Prev's last menu item.
da: Går til 'Forrige's sidste menupunkt.

en: Moving within a node:
    ---------------------
da: Bevægelser indenfor et emne:
    ----------------------------

en: Must be in `%s' insertion to use `%sx'
da: Skal være i '%s' indsætning for at bruge '%sx'

en: NO_NAME!
da: INTET_NAVN!

en: NUL character (\000) not permitted
da: NUL-tegn (\000) ikke tilladt

en: NUL character (^%c) not permitted
da: NUL-tegn (^%c) ikke tilladt

en: Next
da: Næste

en: Next field of node `%s' not pointed to
da: 'Næste'-felt i emne '%s' blive ikke peget på

en: Next:
da: Næste:

en: No %sindex entries containing "%s".
da: Ingen %sindeksindgange indeholder "%s".

en: No `%s' found in `%s'
da: Ingen '%s' fundet i '%s'

en: No `%s' pointer for this node.
da: Ingen '%s'-peger mod dette emne.

en: No `%s.png' or `.jpg', and no extension supplied
da: Ingen `%s.png' eller `.jpg', og ingen filendelse angivet

en: No `Prev' for this node.
da: Ingen 'Forrige' i dette emne.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
da: Ingen 'Forrige' eller 'Op' for dette emne i dette dokument.

en: No available info files have "%s" in their indices.
da: Ingen tilgængelige info-filer har "%s" i sit index.

en: No closing brace for footnote `%s'
da: Ingen slutparentes for fodnote '%s'

en: No completions
da: Ingen afslutninger

en: No cross references in this node.
da: Ingen krydsreferencer i dette emne.

en: No dir file specified; try --help for more information.
da: Intet katalog angivet; prøv --help for mere information.

en: No footnotes in this node.
da: Ingen fodnoter i dette emne.

en: No index entries.
da: Ingen indeksindgange.

en: No indices found.
da: Fandt intet indeks.

en: No input file specified; try --help for more information.
da: Ingen inddatafil angivet; prøv --help for mere information.

en: No matching `%cend %s'
da: Mangler en tilsvarende '%cend %s'

en: No menu in node `%s'.
da: Ingen menu i emne '%s'.

en: No menu in this node.
da: Ingen menu i dette emne.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
da: Intet menupunkt '%s' i emne '%s'.

en: No more nodes within this document.
da: Ikke flere emner i dette dokument.

en: No node name specified for `%c%s' command
da: Intet emnenavn angivet for '%c%s'-kommandoen

en: No page number in %s
da: Intet sidenummer i %s

en: No previous index search string.
da: Ingen tidligere indeks søgetekst

en: No previous search string
da: Ingen tidligere søgetekst

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
da: Emnet '%s' mangler menupunkt for '%s' på trods af at det er dens 'Op'-mål

en: Node `%s' previously defined at line %d
da: Emne '%s' er tidligere defineret på linje %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g. %c%s)
da: Emne '%s' kræver en sektionsopdelende kommando (f.eks. %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
da: Emne med %ctop som sektion eksisterer allerede

en: Node:
da: Emne:

en: Not complete
da: Ikke afsluttet

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
da: Ikke nok plads til et hjælpevindue. Fjern venligst et vindue.

en: November
da: november

en: October
da: oktober

en: One completion:
da: Én afslutning:

en: Only one window.
da: Kun ét vindue.

en: Options for Info and plain text:
          --enable-encoding       output accented and special characters in
                                    Info output based on @documentencoding.
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node
                                      in which they are defined (default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
da: Tilvalg for Info og ren tekst:
          --enable-encoding       konstruér specialtegn i Infouddata i henhold til
                                    @documentencoding.
          --fill-column=ANTAL     opdel Info-linjer ved ANTAL tegn (standard %d).
          --footnote-style=STIL   vis fodnoter i Info med valgt STIL:
                                    `separate' for at placere dem i deres eget emne;
                                    `end' for at placere dem i slutningen af det emne,
                                      de er defineret(standard).
          --paragraph-indent=ANTAL indryk Info-afsnit med ANTAL mellemrum (standard %d).
                                    Hvis ANTAL er 'none' indrykkes ikke. Hvis ANTAL er
                                    `asis', bevares eksisterende indrykning.
          --split-size=ANTAL      opdel Info-filer ved størrelsen ANTAL (standard %d).

en: Other commands:
    ---------------
da: Andre kommandoer:
    -----------------

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook             output DocBook rather than Info.
          --html                output HTML rather than Info.
          --xml                 output XML (TexinfoML) rather than Info.
da: Valg af format på uddata (ellers laves Info):
          --docbook             lav DocBook i stedet for Info.
          --html                lav HTML i stedet for Info.
          --xml                 lav XML (TexinfoML) i stedet for Info.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
da: Udskriv indholdet af dette emne (ved videreførsel gennem INFO_PRINT_COMMAND)

en: Point doesn't appear within this window's node!
da: Punktet optræder ikke i dette vindues emne!

en: Prev
da: Forrige

en: Prev field of node `%s' not pointed to
da: Feltet 'Forrige' i emne '%s' bliver ikke peget på

en: Previous:
da: Forrige:

en: Print documentation for KEY
da: Vis dokumentation for TAST

en: Printing node %s...
da: Udskriver emnet %s...

en: Quit
da: Afslut

en: Quit using Info
da: Afslut info

en: Reached eof before matching @end %s
da: Nåede filslutning før samhørende @end %s

en: Read a command name in the echo area and execute it
da: Indlæs et kommandonavn i ekko-området og udfør den

en: Read a footnote or cross reference and select its node
da: Indlæs en fodnote eller krydsreference og vælg dets emne

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
da: Indlæs en liste med menuer, der starter i katalog, og følg dem

en: Read a manpage reference and select it
da: Indlæs en man-side reference og vælg den

en: Read a menu item and select its node
da: Indlæs et menupunkt og vælg dets emne

en: Read a node name and select it
da: Indlæs et emnenavn og vælg det

en: Read a string and search backward for it
da: Indlæs en tekst og søg baglæns efter den

en: Read a string and search for it
da: Indlæs en tekst og søg for den

en: Read a string and search for it case-sensitively
da: Indlæs en tekst og søg efter den uden versalfølsomhed

en: Read the name of a file and select it
da: Indlæs et filnavn og vælg det

en: Read the name of an Info command and describe it
da: Indlæs navnet på en info-kommando og beskriv den

en: Redraw the display
da: Gentegn skærmen

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
da: Omdøb dette mål eller brug tilvalget '--no-split'

en: Repeat last search in the reverse direction
da: Gentag sidste søgning i modsat retning

en: Repeat last search in the same direction
da: Gentag sidste søgning i samme retning

en: Resulting window would be too small.
da: Det resulterende vindue ville være for lille.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
da: Kør kommandoen, der er bundet til denne tasts småbogstavs-variant

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
da: START-INFO-DIR-ENTRY uden tilhørende END-INFO-DIR-ENTRY

en: Scanning indices of "%s"...
da: Skimmer "%s"'s indekser...

en: Scroll backward in this window
da: Rul tilbage i vinduet

en: Scroll backward in this window and set default window size
da: Rul tilbage i vinduet og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll backward in this window staying within node
da: Rul tilbage i vinduet indenfor samme emne

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
da: Rul tilbage i vinduet indenfor samme emne og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll down by half screen size
da: Rul en halv skærmstørrelse ned

en: Scroll down by lines
da: Rul N linjer ned

en: Scroll forward in this window
da: Rul tilbage i vinduet

en: Scroll forward in this window and set default window size
da: Rul frem i vinduet og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll forward in this window staying within node
da: Rul frem i vinduet i samme emne

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
da: Rul frem i vinduet i samme emne og sæt standard vinduesstørrelse

en: Scroll the completions window
da: Rul afslutningsvinduet

en: Scroll the other window
da: Rul det andet vindue

en: Scroll the other window backward
da: Rul det andet vindue baglæns

en: Scroll up by half screen size
da: Rul en halv skærmstørrelse op

en: Scroll up by lines
da: Rul N linjer op

en: Search
da: Søg

en: Search backward
da: Søg baglæns

en: Search failed.
da: Søgning mislykkedes.

en: Search interactively for a string as you type it
da: Søg interaktivt efter en tekst, mens du skriver den

en: Searching subfile %s ...
da: Leder efter underfilen %s ...

en: See
da: Se

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
da: Vælg et emne, som tidligere har været besøgt i et synligt vindue

en: Select reference or menu item appearing on this line
da: Vælg reference eller menupunkt, der optræder på denne linje

en: Select the Next node
da: Vælg emnet Næste

en: Select the Prev node
da: Vælg emnet Forrige

en: Select the Up node
da: Vælg emnet 'Op'

en: Select the first node in this file
da: Vælg det første emne i filen

en: Select the last item in this node's menu
da: Vælg det sidste punkt i emnets menu

en: Select the last node in this file
da: Vælg det sidste emne i filen

en: Select the most recently selected node
da: Vælg det sidst valgt emne

en: Select the next window
da: Vælg det næste vindue

en: Select the node `(dir)'
da: Vælg emnet '(katalog)'

en: Select the node `Top' in this file
da: Vælg emnet 'Top' i filen

en: Select the previous window
da: Vælg det forrige vindue

en: Select this menu item
da: Vælg dette menupunkt

en: Select visited node:
da: Vælg besøgt emne:

en: Selecting Next node...
da: Vælger emnet 'Næste'...

en: Selecting first menu item...
da: Vælger første menupunkt...

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
da: Valg af ander emnder:
    ---------------------

en: September
da: september

en: Set %s to value (%d):
da: Sæt %s til værdien (%d):

en: Set %s to value (%s):
da: Sæt %s til værdien (%s):

en: Set screen height to (%d):
da: Sæt skærmhøjden til (%d):

en: Set the height of the displayed window
da: Sæt højden på det viste vindue

en: Set the value of an Info variable
da: Sæt værdien af en Info-variabel

en: Set variable:
da: Sæt variabel:

en: Short Contents
da: Kort indhold

en: Show the footnotes associated with this node in another window
da: Vis fodnoter, det hører til dette emne i et andet vindue

en: Show what to type to execute a given command
da: Vis hvad der skal tastes, for at udføre en given kommando

en: Sole completion
da: Eneste afslutning

en: Special Form
da: Specialform

en: Split the current window
da: Opdel nuværende vindue

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
da: Start (eller gang med 4) det nuværende numeriske parameter

en: Table of Contents
da: Indhold

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
da: Info kan ikke køre på terminal type '%s'.

en: The current search path is:
da: Den nuværende søgesti er:

en: The following commands can only be invoked via %s:
da: Følgende kommandoer kan kun køres via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
da: Følgende kommandoer kan slet ikke køres:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
da: Antallet af linjer, der rulles, når markøren flytter ud af vinduet

en: The reference disappeared! (%s).
da: Referencen forsvandt! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
da: Der er ikke %d punkter i denne menu.

en: There is no function named `%s'
da: Der er ingen funktion kaldet '%s'

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
da: Denne @anchor-kommando er ignoreret; referencer til den vil ikke virke

en: This is %s, produced by makeinfo version %s from %s.
da: Dette er %s, produceret med makeinfo version %s ud fra %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    * Menu:
da: Dette er filen .../info/dir, som indeholde det øverste
    emne i Info-hierakiet, kaldet (katalog)Top.
    Første gang, du kører Info, vil du indledningsvist se dette emne.
    
    %s	Dette er toppen af INFO-træet
    
      Dette (katalog emnet) indeholder en menu med hovedemner.
      Afslut med "q", "?" viser alle Info-kommandoer, "d" returnerer hertil,
      "h" introducerer nybegyndere for Info,
      "mEmacs<Return>" besøger Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klikke med museknap 2 på et menupunkt eller krydsreference
      for at vælge den.
    
    * Menu:

en: This node (%s) has the bad Next
da: Dette emne (%s) har den ugyldige 'Næste'-felt

en: This node (%s) has the bad Prev
da: Dette emne (%s) har den ugyldige 'Forrige'

en: This window has no additional nodes
da: Dette vindue har ingen yderligere emner

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
da: Vælg/fravælg linjeombrydning i nuværende vindue

en: Too many columns in multitable item (max %d)
da: For mange søjler i 'multitable' element (maks %d)

en: Too many errors!  Gave up.
da: For mange fejl! Gav op.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
da: Oversæt Texinfo kildedokumentation til flere andre formater, som standard til
    Info-filer, der er lavet til at blive læst på skærmen med Emacs eller GNU Info.

en: Transpose characters at point
da: Transponér tegn ved markør

en: Try --help for more information.
da: Prøv --help for mere information.

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
da: Kunne ikke finde emnet, der refereres til af '%s' i '%s'.

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
da: Uventet streng i slutningen af opdelt HTML-fil '%s'

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
da: Ukendt Info kommando '%c'; prøv '?' for hjælp.

en: Unknown command (%s).
da: Ukendt kommando (%s).

en: Unknown command `%s'
da: Ukendt kommando '%s'

en: Unknown index `%s'
da: Ukendt indeks '%s'

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
da: Ukendt indeks '%s' og/eller '%s' i @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
da: Ukendt indeks '%s' i @printindex

en: Unmatched `%c%s'
da: Uparret '%c%s'

en: Unmatched }
da: Uparret }

en: Untitled
da: Uden titel

en: Up
da: Op

en: Up:
da: Op:

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
da: Brug: %s [TILVALG]... FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
da: Brug: %s [TILVALG]... TEXINFO-FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
    
    Install or delete dir entries from INFO-FILE in the Info directory file
    DIR-FILE.
    
    Options:
     --delete          delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                         don't insert any new entries.
     --dir-file=NAME   specify file name of Info directory file.
                         This is equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --entry=TEXT      insert TEXT as an Info directory entry.
                         TEXT should have the form of an Info menu item line
                         plus zero or more extra lines starting with whitespace.
                         If you specify more than one entry, they are all added.
                         If you don't specify any entries, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --help            display this help and exit.
     --info-file=FILE  specify Info file to install in the directory.
                         This is equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --info-dir=DIR    same as --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEXT       same as --entry TEXT.
                         An Info directory entry is actually a menu item.
     --quiet           suppress warnings.
     --remove          same as --delete.
     --section=SEC     put this file's entries in section SEC of the directory.
                         If you specify more than one section, all the entries
                         are added in each of the sections.
                         If you don't specify any sections, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --version         display version information and exit.
da: Brug: %s [TILVALG]... [INFOFIL [KATALOGFIL]]
    
    Installér eller slet katalogindgange fra INFOFIL i Info katalogfilen
    KATALOGFIL.
    
    Tilvalg:
     --delete          slet eksisterende indgange til INFOFIL fra KATALOGFIL;
                         tilføj ikke nye indgange.
     --dir-file=NAVN   angiv navn på Info katalogfil.
                         Dette svarer til at bruge KATALOGFIL parameteren.
     --entry=TEKST     tilføj TEKST som en Info katalogindgang.
                         TEKST skal være formateret som en Info menupunkts-
                         linje plus nul eller flere ekstra linjer, der starter
                         med mellemrum.
                         Hvis du angiver flere indgange, tilføjes de alle.
                         Hvis du ingen indgange angiver, bestemmes de ud fra
                         informationerne i selve Info-filen.
     --help            vis denne hjælp og afslut.
     --info-file=FIL   angiv Info-fil, der skal indsættes i kataloget.
                         Dette svarer til at bruge INFOFIL parameteren.
     --info-dir=KATALOG  svarer til --dir-file=KATALOG/katalog.
     --item=TEKST      svarer til --entry TEKST.
                         Et Info-katalog er i virkeligheden et menupunkt.
     --quiet           undlad advarsler.
     --remove          svarer til --delete.
     --section=SEK     put denne fil's indgange i katalogets sektion SEK.
                         Hvis du angiver flere sektioner, tilføjes samtlige
                         indgangene til alle sektionerne.
                         Hvis du ingen sektioner angiver, bestemmes de ud fra
                         informationerne i selve Info-filen.
     --version         vis denne versions-information og afslut.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
da: Brug: %s [TILVALG]... [INDDATA-FIL]
    
    Oversæt en infokey-kildefil til en infokey-fil. Læser INDDATA-FIL (som standard
    $HOME/.infokey) og skriver oversat fil til (som standard) $HOME/.info.
    
    Tilvalg:
      --output FILNAVN             uddata til FILNAVN i stedet for $HOME/.info
      --help                       vis denne hjælp og afslut.
      --version                    vis versionsoplysninger og afslut.
    
    Oversæt infokey-kildefil til infokey-fil. Læser INDDATA-FIL (standard
    $HOME/.infokey) og skriver oversat key-fil til $HOME/.info.

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
    
    Options:
          --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILENAME       remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=FILENAME          specify Info file to visit.
      -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILENAME        output selected nodes to FILENAME.
      -R, --raw-escapes            don't remove ANSI escapes from man pages.
          --restore=FILENAME       read initial keystrokes from FILENAME.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
    %s      --subnodes               recursively output menu items.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
    
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all `dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all `dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
    
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         start at buffers node within emacs manual
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
da: Brug: %s [TILVALG]... [MENUPUNKT...]
    
    Læs dokumentationen i Info format.
    
    Tilvalg:
          --apropos=STRENG         slå STRENG op i alle indekser og manualer.
      -d, --directory=KATALOG      tilføj KATALOG til INFOPATH.
          --dribble=FILNAVN        gem brugerens tastetryk i FILNAVN.
      -f, --file=FILNAVN           angiv Info fil, der skal besøges.
      -h, --help                   vis denne hjælp og afslut.
          --index-search=TEKST     gå til det punkt, indeks-indgang TEKST angiver.
      -n, --node=EMNENAVN          angiv emner i først besøgte Info-fil.
      -o, --output=FILNAVN         udlæs de valgte emner til FILNAVN.
      -R, --raw-escapes            fjern ikke ANSI-escapekoder fra manualsider
          --restore=FILNAVN        indlæs de første tastetryk fra FILNAVN.
      -O, --show-options, --usage  gå til emnet kommandolinje-tilvalg.
    %s      --subnodes               udlæs menupunkter rekursivt.
          --vi-keys                benyt 'vi'- og 'less'-agtige tastebindinger.
          --version                vis versionsinformation og afslut.
    
    Det første ikke-tilvalgs-parameter er menuindgangen der startes fra;
    den  søges i alle 'katalog'-filer angivet i miljøvariablen INFOPATH.
    Hvis ikke dette parameter er angivet, samler info alle 'katalog'-filer
     og viser resultatet.
    Resterende parametre angiver navne på menupunkter i forhold til startpunktet.
    
    Eksempler:
      info                       viser top-niveau katalog menu
      info emacs                 start ved emnet emacs i topniveau kataloget
      info emacs buffers         start ved emnet 'buffers' i emacs-manualen
      info --show-options emacs  start ved emnet med emacs' kommandolinje tilvalg
      info -f ./xxx.info         vis filen ./xxx.info uden at søge i katalog

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
da: Benyt parenteser for at angive en kommando som parameter til @%s

en: User Option
da: Brugerfunktion

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
da: Normalt angives FIL... som 'xxx.%c%c' for dokumentet 'xxx.texi'.

en: Variable
da: Variabel

en: Visit Info node `(info)Help'
da: Besøg infoemnet '(info)Help'

en: Visit as many menu items at once as possible
da: Besøg så mange menupunkter på en gang, som det er muligt

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
da: Velkommen til Info version %s. Skriv \[get-help-window] for hjælp.  \[menu-item] for menupunkt.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
da: Når "On", vil Info benytte og vise ISO Latin tegn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
da: Når "On", vil info fjerne eventuelle afkomprimerede filer, den laver.

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
da: Når "On", ændres størrelsen på andre vinduer, når det vindues oprettes eller fjernes

en: When "On", errors cause the bell to ring
da: Når "On", vil fejl aktivere systemklokken

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
da: Når "On", blinker skærmen i stedet for at ringe med systemklokken

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
da: Når "On", vises og skjules fodnoter automatisk

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
da: Når "On", vil trufne søgestrenge blive markeret

en: Where is command:
da: Hvor er kommando:

en: Writing node %s...
da: Skriver emnet %s...

en: Yank back a previous kill
da: Gendan en tidligere sletning

en: Yank back the contents of the last kill
da: Gendan indholdet fra sidste sletning

en: You are already at the first page of this node.
da: Du er i forvejen ved emnets første side.

en: You are already at the last page of this node.
da: Du er i forvejen ved emnets sidste side.

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
da: Din infokey-fil '%s' er for gammel -- kør infokey for at opdatere den

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of \ or parameter name
da: \ i makroudfoldelse fulgt af '%s' i stedet for \ eller parameternavn

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
da: \%-10[beginning-of-node]  Gå til starten af emnet.

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
da: \%-10[dir-node]  Flyt til emnet 'katalog'. Svarer til 'g (KATALOG)'.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
da: \%-10[end-of-node]  Gå til enden af emnet.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
da: \%-10[get-info-help-node]  Kør info introduktionen.

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
da: \%-10[goto-node]  Gå til emne angivet ved navn.
                  Du kan også medtage filnavn, som (FILNAVN)EMNENAVN.

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
da: \%-10[history-node]  Flyt til vinduets sidste synlige emne-felt.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
da: \%-10[index-search]  Søg efter den angivne streng i denne Infos indeksindgange
                  og vælg det emne, der refereres til af den først fundne indgang.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick last item in node's menu.
da: \%-10[last-menu-item]  Vælg sidste punkt i emnets menu.

en: \%-10[menu-digit]  Pick first ... ninth item in node's menu.
da: \%-10[menu-digit]  Vælg første til niende punkt i emnets menu.

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
da: \%-10[menu-item]  Vælg menupunkt angivet ved navn.
                  Valg af menupunkt vælger et andet emne.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to next hypertext link within this node.
da: \%-10[move-to-next-xref]  Hop til næste hypertekst-henvisning i dette emne.

en: \%-10[move-to-prev-xref]  Skip to previous hypertext link within this node.
da: \%-10[move-to-prev-xref]  Hop til næste hypertekst-henvisning i dette emne.

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
da: \%-10[next-node]  Flyt til emnet 'næste' i dette emne.

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
da: \%-10[prev-node]  Flyt til emnet 'Forrige' i dette emne.

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
da: \%-10[quit-help]  Afslut denne hjælp.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
da: \%-10[quit]  Afslut hele Info-programmet.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward 1 line.
da: \%-10[scroll-backward]  Rul en linje tilbage.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
da: \%-10[scroll-backward]  Rul en side tilbage.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward 1 line.
da: \%-10[scroll-forward]  Rul 1 linje frem.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
da: \%-10[scroll-forward]  Rul en side frem.

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
da: \%-10[search-backward]  Sæg baglæns efter en given streng
                  og vælg emnet med den forrige forekomst.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
da: \%-10[search]  Søg fremad efter en given streng
                  og vælg emnet med den næste forekomst.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
da: \%-10[select-reference-this-line]  Følg hypertekst-henvisningen under markøren.

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
da: \%-10[top-node]  Gå til emnet Top. Svarer til '\[goto-node] Top'.

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
da: \%-10[up-node]  Flyt til emnet 'Op' i dette emne.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
da: \%-10[xref-item]  Følg en krydshenvisning.  Indlæser referencens navn.

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
da: `%.40s...' er for langt til ekspansion; blev ikke ekspanderet

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
da: '%c%s' kræver en parameter i '{...}', ikke blot '%s'

en: `%c%s' needs something after it
da: '%c%s' kræver noget efterfølgende

en: `%s' has no Up field
da: '%s' har intet 'Op'-felt

en: `%s' is not on any keys
da: '%s' er ikke på nogen taster

en: `.' or `,' must follow cross reference, not %c
da: en krydsreference må efterfølges af '.' eller ',', ikke %c

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
da: '@end' forventede '%s', men fandt '%s'

en: `{' expected, but saw `%c'
da: '{' forventedes, men fandt '%c'

en: `}' expected, but saw `%c'
da: '}' forventedes, men fandt '%c'

en: action name too long
da: for langt handlingsnavn

en: cannot create output file `%s'
da: kan ikke oprette uddatafil '%s'

en: cannot open input file `%s'
da: can ikke åbne inddata-filen '%s'.

en: display this help and exit
da: viser denne hjælp og afslutter

en: display version information and exit
da: vis versions-information og afslut

en: do not keep temporary files around after processing (default)
da: efterlad ikke midlertidige filer (standard)

en: end of file inside verb block
da: filslutning inden i en verb-blok

en: end of file inside verbatim block
da: filslutning indeni en verbatim-blok

en: entry %s follows an entry with a secondary name
da: indgang %s følger en indgang med et sekundært navn

en: error closing output file `%s'
da: fejl under lukning af uddatafilen '%s'

en: error writing to `%s'
da: fejl under skrivning til '%s'

en: excess command line argument `%s'
da: overskydende kommandolinjeparameter '%s'

en: extra characters following action `%s'
da: ekstra tegn følger handlingen '%s'

en: failure reopening %s
da: kunne ikke åbne %s

en: here is the previous definition of `%s'
da: her er den forrige definition af '%s'

en: ignoring @tab outside of multitable
da: ignorerer @tab udenfor 'multitable'

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
da: ignorerer vildfaren tekst '%s' efter @multitable

en: incorrect number of arguments
da: ugyldigt antal parametre

en: invalid encoded character `%s'
da: ugyldig indkodet tegn '%s'

en: keep temporary files around after processing
da: efterlad midlertidige filer

en: key sequence too long
da: nøglesekvens for lang

en: lettering overflow, restarting at %c
da: bogstavsoverløb, genstarter ved %c

en: macro `%s' previously defined
da: makro '%s' er allerede defineret

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
da: menupunkt '%s' eksisterer allerede i filen '%s'

en: mismatched @end %s with @%s
da: uparret @end %s med @%s

en: missing `=' immediately after variable name
da: mangler '=' umiddelbart efter variabelnavn

en: missing action name
da: mangler handlingsnavn

en: missing key sequence
da: manglende nøglesekvens

en: missing variable name
da: manglende variabelnavn

en: more
da: mere

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
da: ingen indgange fundet for '%s'; intet slettet

en: no index entries found for `%s'
da: ingen indeksindgange blev fundet for '%s'

en: no info dir entry in `%s'
da: ingen infokatalog-indgang i '%s'

en: node `%s' has been referenced %d times
da: emne '%s' blev refereret %d gange

en: of
da: for

en: on
da: på

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
da: måske skulle dit @top emne indsættes i @ifnottex i stedet for @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
da: readline: Virtuel hukommelse opbrugt!

en: section too long
da: for langt afsnit

en: see
da: se

en: send output to FILE
da: send uddata til FIL

en: sorry, encoding `%s' not supported
da: beklager, indkodningen '%s' understøttes ikke

en: unknown action `%s'
da: ukendt handling '%s'

en: unlikely character %c in @var
da: usandsynligt tegn %c i @var

en: unrecogized encoding name `%s'
da: ukendt indkodningsnavn '%s'

en: unreferenced node `%s'
da: ikke-refereret emne '%s'

en: value too long
da: for lang værdi

en: variable name too long
da: for langt variabelnavn

en: virtual memory exhausted
da: virtuel hukommelse opbrugt

en: {No value for `%s'}
da: {Ingen værdi for '%s'}
