gnome-pilot 0.1.57pre1 - en to el translation catalogue (219 entries)

en: 
    BEWARE!!
    This is a tool for certain parts of the gnome-pilot package.
    Unless you know what you're doing, don't use this tool.
el: 
    ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!
    Αυτό το εργαλείο είναι συγκεκριμμένες λειτουργείες του πακέτου gnome-pilot.
    Αν δεν είστε σίγουρος για το τί κάνετε, μη χρησιμοποιείτε αυτό το εργαλείο.

en: # of old backups to keep
el: # από παλαιά αντίγραφα ασφαλείας να διατηρηθούν

en: %s Finished : %s
el: %s Τελείωσε : %s

en: %s Synchronizing
el: %s Συγχρονισμός

en: %s Synchronizing : %s
el: %s Συγχρονισμός : %s

en: %s not modified since last sync
el: Το %s δεν έχει τροποποιηθεί από τον τελευταίο συγχρονισμό

en: %s: Ended
el: %s: Τερματίστηκε

en: %s: Started
el: %s: Ξεκίνησε

en: (unknown DB)
el: (άγνωστη βάση δεδομένων)

en: About to retrieve UserName and ID from the pilot.
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
el: Επίκειται ανάκτηση ΟνόματοςΧρήστη και Ταυτότητα από τον πιλότο.
    Παρακαλώ τοποθετήστε τον Πιλότο στο %s (%s) και πιέστε το κουμπί HotSync.

en: About to send the following data to the pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
el: Τα ακόλουθα δεδομένα πρόκειται να σταλούν στον πιλότο.
    Όνομα χρήστη: %s
    ID: %d
    Παρακαλώ τοποθετήστε το πιλότο στο %s (%s) και πιέστε το κουμπί HotSync.

en: About...
el: Περί...

en: Add...
el: Νέο...

en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

en: An error occured while getting the pilot's user data
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την ανάκτηση την πληροφ. χρήστη από τον πιλότο

en: Applet options
el: Επιλογές εφαρμογιδίου

en: Are you sure you want to delete %s pilot?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε τον πιλότο %s;

en: Backup directory
el: Κατάλογος αντιγράφων

en: CONDUIT
el: ΑΓΩΓΟΣ

en: CRADLENAME
el: ΟΝΟΜΑΦΑΤΝΙΟΥ

en: Can't create applet!
el: Αδύνατη η δημιουργία εφαρμογιδίου!

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
el: Σύνδεση με δαίμονα του ΠιλότοςGNOME αδύνατη

en: Cannot find pilot-applet.glade
el: Δε βρέθηκε το pilot-applet.glade

en: Cannot run druid if pilots or cradles already configured
el: Εκτέλεση δρυίδη αδύνατη εάν υπάρχουν ήδη ρυθμίσεις φατνίων ή πιλότων

en: Check the permissions on the device and retry
el: Ελέγξτε τα δικαιώματα πρόσβασης συσκευής και ξαναπροσπαθήστε

en: Checking for removed databases
el: Έλεγχος για διεγραμμένες βάσεις δεδομένων

en: Choose Device
el: Επιλέξτε Συσκευή

en: Choose Pilot
el: Επιλέξτε Πιλότου

en: Completed events for cradle %s (%s)
el: Ολοκλήρωση γεγονότων για το φατνίο %s (%s)

en: Conduit %s cannot be requested
el: Δεν επιτρέπεται αίτηση για τον αγωγό %s

en: Conduit %s requested, but not found
el: Αίτηση για αγωγό %s, ο οποίος δε βρέθηκε

en: Conduit %s's first synchronization...
el: Πρώτος συγχρονισμός αγωγού %s...

en: Conduit Settings...
el: Ρυθμίσεις Αγωγού...

en: Conduit did not return a record
el: Ο αγωγός δεν επέστρεψε εγγραφή

en: Conduits initialization failed, aborting operation
el: Η αρχικοποίηση των αγωγών απέτυχε, ακύρωση διαδικασίας

en: Copy from pilot
el: Αντιγραφή από τον πιλότο

en: Copy to pilot
el: Αντιγραφή στο πιλότο

en: Copying from pilot...
el: Αντιγραφή από τον πιλότο...

en: Copying to pilot...
el: Αντιγραφή στον πιλότο...

en: Could not create backup file %s
el: Δημιουργία αρχείου %s για αντίγραφο ανεπιτυχής

en: Could not examine the port for
el: Αδύνατος ο έλεγχος της θύρας για

en: Could not open device %s (%s): reason: "%s".
el: Δεν μπόρεσα να ανοίξω τη συσκευή %s (%s): αιτία: "%s".

en: Cradle %s has %d events
el: Το φατνίο %s έχει %d γεγονότα

en: Cradle Settings
el: Ρυθμίσεις Φατνίου

en: DIRECTORY
el: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Device Settings
el: Ρυθμίσεις συσκευής

en: Devices
el: Συσκευές

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Disable
el: Απενεργ.

en: Disabled
el: Ανενεργό

en: Display notices
el: Εμφάνιση σημειωμάτων

en: Edit...
el: Διόρθωση...

en: Enable
el: Ενεργ.

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Error in conduit, newly added record could not be found
el: Σφάλμα στον αγωγό, δε βρέθηκε η εγγραφή που μόλις δημιουργήθηκε

en: Error initializing gpilotd capplet
el: Σφάλμα αρχικοποίησης του εφαρμογιδίου ελέγχου gpilotd

en: Error loading pilot state, aborting
el: Σφάλμα ανάγνωσης κατάστασης του πιλότου, διακοπή

en: Execute when clicked
el: Εκτέλεση όταν γίνει κλίκ

en: Execution of %s failed
el: Εκτέλεση του %s αποτυχής

en: Exiting (caught SIGINT)...
el: Τερματισμός (σήμα SIGINT)...

en: Exiting (caught SIGTERM)...
el: Τερματισμός (σήμα SIGTERM)...

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Failed sending request to gpilotd
el: Αποτυχία αποστολής αίτησης στον gpilotd

en: Following files failed :
el: Αποτυχία στα ακόλουθα αρχεία :

en: GNOME PilotSync Properties
el: Ιδιότητες ΣυγχρονΠιλότου του GNOME

en: Get System Info
el: Λήψη Πληροφοριών Συστήματος

en: Get User Name and ID from existing pilot that was used before.
el: Λήψη Ονόματος Χρήστη και Ταυτότητα από τον υπάρχον πιλότο που χρησιμοποιήθηκε πριν.

en: Getting userinfo...
el: Ανάκτηση πληροφ. χρήστη...

en: Gnome Pilot Settings
el: Ρυθμίσεις Πιλότου Gnome

en: GnomePilot could not open device %s (%s).
    Reason: "%s".
el: Το GnomePilot δε μπόρεσε να ανοίξει τη συσκευή %s (%s).
    Αιτία: "%s".

en: HotSync button pressed, synchronizing pilot
el: Το κουμπί HotSync πιέσθηκε, συγχρονισμός του πιλότου

en: ID for the pilot
el: Ταυτότητα για τον πιλότο

en: Initial Sync
el: Αρχικός Συγχρονισμός

en: Install delayed
el: Η εγκατάσταση αναβλήθηκε

en: Install file
el: Εγκατάσταση αρχείου

en: Install immediately
el: Άμεση εγκατάσταση

en: Installing %s from %s...
el: Εγκατάσταση του %s από το %s...

en: Installing %s...
el: Εγκατάσταση του %s...

en: Installing to %s:
el: Εγκατάσταση στο %s:

en: Instantiating %d conduits...
el: Εκκίνηση %d αγωγών...

en: It wasn't possible to create the specified base directory.
    Please verify the permitions on the specified path or choose another directory
el: Η δημιουργία του βασικού καταλόγου απέτυχε.  Παρακαλώ βεβαιωθείτε
    ότι έχετε κατάλληλα δικαιώματα στη δοσμένη διαδρομή ή επιλέξτε άλλο κατάλογο

en: LOGIN
el: ΣΥΝΔΕΣΗ

en: Last sync log...
el: Μητρώο τελευταίου συχγρονισμού...

en: List the specifed pilot's bases
el: Εμφάνιση λίστας με ορισμένες βάσεις του πιλότου

en: Loading conduit "%s" failed!
el: Εκκίνηση του αγωγού "%s" ανεπιτυχής!

en: Loading conduit "%s" failed!
el: Εκκίνηση του αγωγού "%s" ανεπιτυχής!

en: Local basedir
el: Τοπικός βασικός κατάλογος

en: Making backup of %s
el: Αντιγραφή του %s

en: Merge from pilot
el: Συγχώνευση από τον πιλότο

en: Merge to pilot
el: Συγχώνευση στο πιλότο

en: Merging from pilot...
el: Συγχώνευση από τον πιλότο...

en: Merging to pilot...
el: Συγχώνευση στον πιλότο...

en: Monitor all pilots
el: Παρακολούθηση όλων των πιλότων

en: Monitor the specified pilots actions
el: Παρακολούθηση των ορισμένων ενεργειών του πιλότου

en: Name
el: Όνομα

en: No accessible devices available
el: Δεν υπάρχουν προσβάσιμες συσκευές

en: No cradles configure.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
el: Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για κανένα φατνίο.
    Παρακαλώ εκτελέστε το εφαρμογίδιο ελέγχου του gpilotd (με gnomecc)
    για ρύθμιση του gnome-pilot.

en: No directory to restore from.
el: Δεν υπάρχει κατάλογος για αποκατάσταση από.

en: No files to install
el: Δεν υπάρχουν αρχεία προς εγκατάσταση

en: No pilots configured.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
el: Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για κανένα πιλότο.
    Παρακαλώ εκτελέστε το εφαρμογίδιο ελέγχου του gpilotd (με gnomecc)
    για ρύθμιση του gnome-pilot.

en: No, I've never used sync software with this pilot before.
el: Όχι, δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει λογισμικό συγχρονισμού με αυτόν τον πιλότο.

en: Not connected to gpilotd.
    Please restart daemon.
el: Αποσυνδεδεμένος από το gpilotd.
    Παρακαλώ επανεκκινήστε το δαίμονα.

en: Not connected. Please restart daemon.
el: Αποσυνδεδεμένος.  Παρακαλώ επανεκκινήστε το δαίμονα.

en: Not connected. Restart daemon to reconnect
el: Αποσυνδεδεμένος.  Επανεκκινήστε το δαίμονα για επανασύνδεση

en: Number of devices is configured to 0
el: Ο αριθμός συσκευών είναι 0

en: Number of pilots is configured to 0
el: Ο αριθμός των ρυθμισμένων πιλότων είναι 0

en: On host %d
el: Στον Η/Υ %d

en: On host %s
el: Στον Η/Υ %s

en: Only backup changed bases
el: Αντιγραφή μόνο αλλαγμένων αρχείων

en: PILOT
el: ΠΙΛΌΤΟΣ

en: PILOTID
el: ΤΑΥΤΌΤΗΤΑΠΙΛΌΤΟΥ

en: PILOTNAME
el: ΌΝΟΜΑΠΙΛΌΤΟΥ

en: Pause daemon
el: Παύση δαίμονα

en: Pilot Attributes
el: Ιδιότητες Πιλότου

en: Pilot ID
el: Ταυτότητα Πιλότου

en: Pilot ID is %ld, name is %s, owner is %s
el: Η Ταυτότητα Πιλότου είναι %ld, το όνομα είναι %s, ο ιδιοκτήτης είναι %s

en: Pilot Identification
el: Προσδιορισμός Πιλότου

en: Pilot Link Settings...
el: Ρυθμίσεις Σύνδεσης Πιλότου...

en: Pilot Name
el: Όνομα Πιλότου

en: Pilot Settings
el: Ρυθμίσεις Πιλότου

en: Pilot is currently synchronizing.
    Please wait for it to finish.
el: Ο πιλότος συγχρονίζεται.
    Παρακαλώ περιμένετε να τελειώσει.

en: Pilot sync is currently in progress.
    Are you sure you want to restart daemon?
el: Ο συγχρονισμός του Πιλότου είναι σε εξέλιξη.
    Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε επανεκκίνηση του δαίμονα;

en: Pilot to install to
el: Πιλότος για εγκατάσταση προς

en: Pilots
el: Πιλότοι

en: Port
el: Θύρα

en: Press synchronize on the cradle to install
     or cancel the operation.
el: Πιέστε το HotSync στο φατνίο για εγκατάσταση
    ή ακυρώστε τη διαδικασία.

en: Press synchronize on the cradle to restore
     or cancel the operation.
el: Πιέστε το HotSync στο φατνίο για αποκατάσταση
    ή ακυρώστε τη διαδικασία.

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: Read/Write permissions failed on
el: Δεν έχετε δικαιώματα εγγραφής/ανάγνωσης στο

en: Ready to synchronize
el: Έτοιμος για συγχρονισμό

en: Remove local base if deleted on pilot
el: Διαγραφή τοπικού αρχείου όταν διαγραφεί στον πιλότο

en: Renaming %s
el: Μετανομασία του %s

en: Request %ld has been completed
el: Η αίτηση %ld ολοκληρώθηκε

en: Rereading configuration...
el: Επανανάγνωση ρυθμίσεων...

en: Restart daemon
el: Επανεκκίνηση δαίμονα

en: Restore Pilot
el: Αποκατάσταση Πιλότου

en: Restore directory
el: Κατάλογος επαναφοράς

en: Restore request failed
el: Αίτηση αποκατάστασης απέτυχε

en: Restore...
el: Αποκατάσταση...

en: Restoring %s
el: Αποκατάσταση του %s

en: Resume daemon
el: Συνέχεια δαίμονα

en: Run conduit
el: Εκτέλεση αγωγού

en: Serial
el: Σειριακό

en: Set User Name and ID to a new pilot.
el: Αποθήκευση Ονόματος Χρήστη και Ταυτότητα σε νέο πιλότο.

en: Set user id and name
el: Ορίστε ταυτότητα χρήστη και όνομα

en: Setting userinfo...
el: Αποθήκευση πληροφ. χρήστη...

en: Setup did not complete and settings will not
    be saved. Are you sure you want to quit?
el: Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε και οι ρυθμίσεις δε
    θα αποθηκευτούν. Σίγουρα τερματισμός;

en: Specify a cradle to operate on (defaults to Cradle0)
el: Ορισμός φατνίου πάνω στο οποίο να λειτουργήσει (εξ' ορισμού το Cradle0)

en: Specify pilot to operate on (defaults to MyPilot)
el: Ορισμός πιλότου πάνω στον οποίο να λειτουργήσει (εξ' ορισμού το ΟΠιλότοςΜου)

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Start druid only
el: Εκκίνηση δρυίδη μόνο

en: Success
el: Επιτυχία

en: Sync Action
el: Ενέργεια Συγχρονισμού

en: Sync Type
el: Είδος Συγχρονισμού

en: Sync continues
el: Ο συγχρονισμός συνεχίζετε

en: Sync cradle
el: Φατνίο συγχρονισμού

en: Synchronization ended
el: Τέλος συγχρονισμού

en: Synchronization ended early
el: Πρόωρο τέλος συγχρονισμού

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Synchronizing %s
el: Συγχρονισμός με %s

en: Synchronizing...
el: Συγχρονισμός...

en: The base directory %s is invalid.
    Please fix it or use gnomecc to choose another directory.
el: Ο βασικός κατάλογος %s είναι άκυρος.
    Παρακαλώ διορθώστε τον ή χρησιμοποιήστε το gnomecc για να επιλέξετε άλλον.

en: The gnome-pilot daemon is already running
el: Το δαίμονας του gnome-pilot έχει ήδη εκτελεστεί

en: The path specified for the base directory is invalid.
    Please choose another directory
el: Η διαδρομή για τον βασικό κατάλογο είναι άκυρη.
    Παρακαλώ επιλέξτε άλλο κατάλογο

en: The port should be a character special device but isn't for
el: Η θύρα θα έπρεπε να είναι ειδική συσκευή χαρακτήρων αλλά δεν είναι για

en: The port should point to a USB serial port
el: Η θύρα θα πρέπει να δείχνει σε μια USB σειριακή θύρα

en: The request to get pilot id failed
el: Αποτυχία της αίτησης ανάκτησης της ταυτότητας του πιλότου

en: The request to set pilot id failed
el: Αποτυχία της αίτησης καθορισμού της ταυτότητας του πιλότου

en: The specified base directory exists but has the wrong permissions.
    Please fix or choose another directory
el: Ο βασικός κατάλογος υπάρχει αλλά δεν έχετε κατάλληλα δικαιώματα.
    Παρακαλώ διορθώστε τα ή επιλέξτε άλλο κατάλογο

en: The specified base directory exists but is not a directory.
    Please make it a directory or choose another directory
el: Ο βασικός κατάλογος υπάρχει αλλά δεν είναι κατάλογος.
    Παρακαλώ κάντε τον κατάλογο ή επιλέξτε άλλον

en: There's no last sync on record.
el: Δεν υπάρχει εγγραφή τελευταίου συνχρονισμού.

en: Timeout
el: Λήξη χρόνου

en: Trying to connect to the GnomePilot Daemon
el: Απόπειρα σύνδεσης με το δαίμονα του GnomePilot

en: Type
el: Είδος

en: USERNAME
el: ΧΡΗΣΤΗΣ

en: Unable to bind to pilot
el: Ανεπιτυχής σύνδεση στο πιλότο

en: Unable to create file installation queue directory
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου ουράς εγκατάστασης αρχείων

en: Unable to delete all records in local database, aborting operation.
el: Η διαγραφή όλων των εγγραφών από την τοπική βάση δεδομένων απέτυχε, ακύρωση.

en: Unable to delete all records in pilot database, aborting operation.
el: Η διαγραφή όλων των εγγραφών από τη βάση δεδομένων του πιλότου απέτυχε, ακύρωση.

en: Unable to find home directory for uid %d
el: Δε βρέθηκε αρχικός κατάλογος για τον χρήστη με uid %d

en: Unable to get pilot names
el: Ανάκτηση ονομάτων πιλότων ανεπιτυχής

en: Unable to open or create file %s with read/write privs
el: Ανεπιτυχές άνοιγμα ή δημιουργία αρχείου %s με δικαιώματα ανάγν./εγγρ.

en: Unknown conduit "%s" in configure!
el: Άγνωστος αγωγός "%s" στη ρύθμιση!

en: Unknown device type
el: Άγνωστος τύπος συσκευής

en: Unknown pilot - no pilots matches ID %ld
    Use gnomecc to set pilot's ID
el: Άγνωστος πιλότος - κανένας πιλότος δε συμφωνεί με την ταυτότητα %ld
    Χρησιμοποιείστε το gnomecc για τη ρύθμιση της ταυτότητας του πιλότου.

en: Unknown pilot, no userID/username match %ld
el: Άγνωστος πιλότος, κανένα όνομα χρήστη/ταυτότητα δε συμφωνεί με το %ld

en: Unpause daemon
el: Συνέχιση του δαίμονα

en: Use conduit settings
el: Χρήση ρυθμίσεων αγωγού

en: User Name
el: Όνομα Χρήστη

en: User Name and ID to set on the Pilot
el: Όνομα Χρήστη και Ταυτότητα για αποθήκευση στον Πιλότο.

en: UserName
el: Όνομα Χρήστη

en: Username to set
el: Χρήστης για να τεθεί

en: Using conduit settings for sync...
el: Χρήση ρυθμίσεων αγωγού για το συγχρονισμό...

en: Watching %s (%s)
el: Παρακολούθηση του %s (%s)

en: Welcome to gnome-pilot!
el: Καλωσορίσατε στο gnome-pilot!

en: Woke on %s
el: Αφύπνηση σε %s

en: Yes, I've used sync software with this pilot before.
el: Ναί, έχω ξαναχρησιμοποιήσει λογισμικό συγχρονισμού με αυτόν τον πιλότο.

en: You must have at least one device setup
el: Πρέπει να έχετε ρυθμίσεις για μια τουλάχιστον συσκευή

en: You seem to be running gnome-pilot for the first time.
    The following steps will setup gnome-pilot for syncing. 
    You can always change any options later from
    PilotLink panel in Gnome Control Center.
    
    Press 'Next' to continue.
    Press 'Cancel' for manual setup.
el: Απ' ό,τι φαίνεται, εκτελείτε το gnome-pilot για πρώτη φορά.
    Τα ακόλουθα βήματα θα ρυθμίσουν το gnome-pilot για συγχρονισμό.
    Μπορείτε πάντα να αλλάξετε τις επιλογές αργότερα από τη
    σελίδα ΣύνδεσηΠιλότου στον Πίνακα Ελέγχου Gnome.
    
    Πιέστε 'Επόμενο' για συνέχεια.
    Πιέστε 'Άκυρο' για μη-αυτόματη ρύθμιση.

en: cancelling %d
el: ακύρωση του %d

en: conduit to operate on
el: αγωγος προς χρήση

en: disable specified conduit
el: απενεργοποίηση συγκεκριμένου αγωγού

en: enable specified conduit
el: ενεργοποίηση συγκεκριμένου αγωγού

en: enable, and set firstsync to slow
el: ενεργοποίηση και ορισμός αρχικού συνχρονιμού σε αργό

en: fault: no request found for pilot %d, request %d
el: σφάλμα: δε βρέθηκε αίτηση για τον πιλότο %d, αίτηση %d

en: instantiate and destroy the conduit
el: αρχικοποίηση και καταστροφή του αγωγού

en: list all attributes
el: εμφάνιση λίστας με όλες τις ιδιότητες

en: list attributes
el: εμφάνιση ιδιοτήτων

en: list available conduits and their state
el: εμφάνιση διαθέσιμων αγωγών και της κατάστασής των

en: list pilots by login (all for all pilots)
el: παράθεση όλων των πιλότων κατά τη σύνδεσή τους (όλα για όλους του πιλότους)

en: lists available conduits
el: εμφάνιση λίστας με διαθέσιμους αγωγούς

en: module loading not supported, fatal!
el: δεν υποστηρίζεται ανάγνωση αρθρωμάτων, τερματισμός!

en: non-backup conduit in backup conduit list
el: αγωγός μη-αντιγραφή στον κατάλογο αγωγών αντιγραφής

en: saving session
el: αποθήκευση συνεδρίας

en: specify pilot to operate on
el: ορισμός πιλότου προς χρήση

en: to %s
el: σε %s

en: unknown dnd type
el: άγνωστος τύπος dnd

en: unknown syncing action (%d = %s).
el: άγνωστη ενέργεια συγχρονισμού (%d = %s).
