gedit - en to fi translation catalogue (237 entries)

en:  Decimal to _Hex
fi:  Desimaalista _heksaaliksi

en:  Decimal to _Octal
fi:  Desimaalista _oktaaliksi

en:  Hex to Decima_l
fi:  Heksaalista _desimaaliksi

en:  _Change...
fi: _Muuta...

en: %sYou won't be able to use the %s plugin without %s. 
     Do you want to specify a new location for %s?
fi: %sLiitännäisen %s käyttämiseksi tarvitaan %s. 
     Haluatko antaa %s:lle uuden sijainnin?

en: '%s' doesn't seem to be a program.
fi: '%s' ei näytä olevan ohjelma.

en: '%s' doesn't seem to exist.
fi: '%s' ei näytä olevan olemassa.

en: '%s' seems to be a directory.
    but '%s' could not be found inside it.
fi: '%s' näyttää olevan hakemisto.
    '%s' ei kuitenkaan näyttänyt olevan siellä.

en: (C) 1998, 1999, 2000 Alex Roberts and Evan Lawrence
fi: (C) 1998, 1999, 2000 Alex Roberts ja Evan Lawrence

en: (modified)
fi: (muutettu)

en: (readonly)
fi: (vainluku)

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö

en: Add _header
fi: Lisää _otsikkorivi

en: Add a new view of the document
fi: Lisää uusi asiakirjan näkymä

en: An error was encountered while closing the file: 
    
    %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa: 
    
    %s

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Could not allocate the required memory.
fi: Virhe avattaessa tiedostoa "%s".
    Ei voitu varata tarvittavaa muistia.

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Please make sure the file exists.
fi: Virhe avattaessa tiedostoa "%s".
    Varmista, että tiedosto on olemassa.

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa: 
    
    %s

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
    
    Make sure that you have permissions for opening the file.
fi: Virhe avattaessa tiedostoa: 
    
    %s
    
    Varmista, että sinulla on lukuoikeudet tiedostoon.

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Are you sure you wish to revert all changes?
    (%s)
fi: Haluatko varmasti palauttaa kaikki muutokset ennalleen?
    (%s)

en: Author(s):
fi: Tekijä(t)

en: Browse
fi: Selaa

en: C_lose All
fi: S_ulje kaikki

en: Can't count lines if another search operation is active, please close the search dialog.
fi: Rivien määrää ei voida laskea, jos toinen etsintätoiminto on yhä aktiivinen. Sulje etsintäikkuna.

en: Cannot initialize gnome-vfs.
fi: gnome-vfs:n alustus ei onnistunut.

en: Case _sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Change...
fi: Muuta...

en: Choose the files to compare
fi: Valitse vertailtavat tiedostot

en: Close
fi: Sulje

en: Close All Open Files
fi: Sulje kaikki avoimet tiedostot

en: Close the current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: Colors
fi: Värit

en: Convert
fi: Muunna

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Could not allocate the memory for the Replace all request.
fi: "Korvaa kaikki"-operaatiolle  ei voitu varata tarvittavaa määrää muistia.

en: Could not allocate the required memory.
fi: Operaatiolle ei voitu varata tarvittavaa määrää muistia.

en: Create a new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: De_tails
fi: _Yksityiskohdat

en: Diff found at:
fi: Diff löydetty polusta:

en: Document has not been saved.
fi: Asiakirjaa ei tallennettu.

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Editor Behavior
fi: Editointiasetukset

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email the current document
fi: Lähetä asiakirja sähköpostina

en: Email the current document to a specified email address
    gedit searches for sendmail to use this plugin.
fi: Lähetä nykyinen asiakirja tiettyyn sähköpostiosoitteeseen
    gedit etsii sendmail:in käyttääkseen tätä liitännäistä.

en: Enable _Auto-indent
fi: Sisennä _automaattisesti

en: Enable word _wrapping
fi: Rivitä _automaattisesti

en: Enter the _URL to browse for:
fi: Anna selattava URL:

en: Enter the location (URI) of the file you would like to open:
fi: Anna haluamasi tiedoston sijainti (URI):

en: Error in the pipe.
fi: Vika putkessa (pipe).

en: Error saving file!
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa!

en: Error, init_plugin returned an error
fi: Virhe, init_plugin palautti virheen

en: Error, plugin does not contain init_plugin function.
fi: Virhe, liitÃ€nnÃ€inen ei sisÃ€llÃ€ init_plugin -funktiota.

en: Error, plugin is still in use
fi: Virhe, liitännäinen on yhä käytössä

en: Error, unable to open module file, %s
fi: Virhe, moduulitiedoston %s avaaminen ei onnistu

en: Executing command: %s
fi: Suoritetaan komentoa: %s

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit the program
fi: Poistu ohjelmasta

en: F_rom:
fi: L_ähettäjä:

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: File to use as body of message:
fi: Tiedosto, josta viesti muodostetaan:

en: Filename: %s
    
    Total Characters: %i
    Total Words: %i
    Total Lines: %i
    Total Paragraphs: %i
    Total Bytes: %i
    
    Current Line: %i
    Current Column: %i
fi: Tiedoston nimi: %s
    
    Merkkejä yhteensä: %i
    Sanoja yhteensä: %i
    Rivejä yhteensä: %i
    Kappaleita yhteensä: %i
    Tavuja (bytes) yhteensä: %i
    
    Nykyinen rivi: %i
    Nykyinen sarake: %i

en: Find
fi: Etsi

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: Fonts/Colors
fi: Kirjasimet/Värit

en: Found and replaced %i occurrences.
fi: Löydetty ja korvattu %i tapausta.

en: From a file on disk
fi: Levykkeellä olevasta tiedostosta

en: From document
fi: Asiakirjasta

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: General
fi: Yleiset

en: Go to a specific line number
fi: Siirry tietylle rivinumerolle

en: Goto Line
fi: Siirry riville

en: Goto _Line...
fi: Siirry _riville...

en: Hello World
fi: Hei, maailma

en: Insert Time
fi: Lisää aika

en: Insert the shell output in the document
fi: Lisää asiakirjaan tuloste komentotulkista

en: Inserts the current date and time
fi: Lisää päiväyksen ja ajan

en: Internal error reading the file: 
    
    %s
    
    Please, report this error to submit@bugs.gnome.org.
fi: Sisäinen virhe avattaessa tiedostoa: 
    
     %s
    
    Pyydämme sinua ilmoittamaan ongelmasta osoitteeseen submit@bugs.gnome.org

en: Left
    Right
    Top
    Bottom
fi: Vasemmalla
    Oikealla
    Ylhäällä
    Alhaalla

en: Line number:
fi: Rivinumero:

en: Loaded %i files
fi: Ladattu %i tiedostoa

en: Loaded file %s
fi: Ladattu tiedosto %s

en: Lynx found at:
fi: Lynx löydetty polusta:

en: MDI (Multiple Document Interface)
fi: UAK (Usean Asiakirjan Käyttöliittymä)

en: Makes a diff file from two documents or files
fi: Luo diff-tiedoston kahdesta asiakirjasta tai tiedostosta

en: Makes a diff file from two documents or files on disk
    For more info on diff, type "man diff" in a shell prompt
fi: Luo diff-tiedoston kahdesta asiakirjasta tai tiedostosta levyllä
    Halutessasi enemmän tietoa diffistä, kirjoita "man diff" komentotulkissa

en: New
fi: Uusi

en: Notebook
    Toplevel
    Modal
    Default
fi: Muistio
    Itsenäiset
    Alisteiset
    Oletus

en: Notebook _tab position:
fi: Muistio-tilan _painikkeet:

en: Number Converter
fi: Numeromuunnin

en: Open
fi: Avaa

en: Open (swap) .c/.h file
fi: Avaa (vaihda) .c/.h tiedosto

en: Open File ...
fi: Avaa tiedosto ...

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a file from a specified URI
fi: Avaa tiedosto tietystä URI:sta

en: Open from URI
fi: Avaa _URI:sta

en: Open from _URI...
fi: Avaa _URI:sta ...

en: Orientation
fi: Tulostustapa

en: Page: %i/%i
fi: Sivu: %i/%i

en: Pages
fi: Sivut

en: Paper
fi: Paperi

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Pick a Font
fi: Valitse kirjasinlaji

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Plugins manager...
fi: Lliitännäistenhallinta...

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preview data to be printed
fi: Esikatsele tulostettavia tietoja

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Document
fi: Tulosta asiakirja

en: Print line _numbers every:
fi: Tulosta _rivinumero joka:

en: Print pre_view
fi: Tulostuksen _esikatselu...

en: Print pre_view...
fi: Tulostuksen _esikatselu...

en: Print preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Print the current file
fi: Tulosta nykyinen tiedosto

en: Printing
fi: Tulostus

en: Printing ..
fi: Tulostetaan ..

en: Printing ...
fi: Tulostetaan ...

en: Redo
fi: Uudelleen

en: Redo last operation
fi: Tee edellinen toiminto uudelleen

en: Remove view of the document
fi: Poista asiakirjan näkymä

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Reverse
fi: Käännä

en: Reverse text
fi: Kääntää tekstin lopusta alkuun

en: S_how statusbar
fi: N_äytä tilarivi

en: Sample 'hello world' plugin.
fi: Yksinkertainen 'hei, maailma' -liitännäinen

en: Sav_e All
fi: Tallenna _kaikki

en: Save
fi: Tallenna

en: Save All Open Files
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Se_arch
fi: _Etsi

en: Search for a string
fi: Etsi merkkijonoa

en: Search from the _beginning of the document
fi: Etsi asiakirjan _alusta alkaen

en: Search from the _cursor position
fi: Etsi k_ursorin kohdasta alkaen

en: Search string not found
fi: Merkkijonoa ei löytynyt

en: Search string not found.
fi: Merkkijonoa ei löytynyt.

en: Second
fi: Toinen

en: Select the "first" file...
fi: Valitse ensimmäinen tiedosto...

en: Select the "second" file...
fi: Valitse toinen tiedosto...

en: Select the working directory...
fi: Valitse työhakemisto...

en: Sendmail found at:
fi: Sendmail löydetty polusta :

en: Set limit on _undo levels to:
fi: Aseta _kumoamiskertojen raja:

en: Set toolbar according to _system settings
fi: Aseta työkalurivi _järjestelmän asetusten mukaisesti

en: Set toolbar to _icons only
fi: Näytä vain _ikonit työkalurivissä

en: Set toolbar to icons with _text
fi: Näytä sekä ikonit että _teksti työkalurivissä

en: Shell Output
fi: Komentotulkin tuloste

en: Shell _command:
fi: Komentotulkin _komento:

en: Show commands debugging messages.
fi: Näytä komentojen debug-tekstit.

en: Show document debugging messages.
fi: Näytä asiakirjojen debug-tekstit.

en: Show file debugging messages.
fi: Näytä tiedostojen debug-tekstit.

en: Show plugin debugging messages.
fi: Näytä liitännäisten debug-tekstit.

en: Show prefs debugging messages.
fi: Näytä asetusten debug-tekstit.

en: Show printing debugging messages.
fi: Näytä tulostuksen debug-tekstit.

en: Show recent debugging messages.
fi: Näytä pikavalintojen debug-tekstit.

en: Show search debugging messages.
fi: Näytä etsimisen debug-tekstit.

en: Show undo debugging messages.
fi: Näytä kumoamisten debug-tekstit.

en: Show view debugging messages.
fi: Näytä näkymien debug-tekstit.

en: Show window debugging messages.
fi: Näytä ikkunoiden debug-tekstit.

en: Specify the working directory and the command you want to run.
fi: Anna työhakemisto ja suoritettava komento.

en: Subject:
fi: Aihe

en: Tab _width:
fi: Sa_rkainten leveys:

en: The "first" document contains no text.
fi: Asiakirjoista ensimmäinen ei sisällä tekstiä.

en: The "first" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
fi: Valitsemistasi tiedostoista ensimmäistä ei ole olemassa.
    
    Anna kelvollinen tiedosto.

en: The "second" document contains no text.
fi: Asiakirjoista jälkimmäinen ei sisällä tekstiä

en: The "second" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
fi: Valitsemistasi tiedostoista jälkimmäistä ei ole olemassa.
    
    Anna kelvollinen tiedosto.

en: The document contains no data.
fi: Asiakirja on tyhjä

en: The file %s was not found.
fi: Tiedostoa %s ei löytynyt.

en: The file ``%s'' does not exist.  Would you like to create it?
fi: Tiedostoa ``%s'' ei ole olemassa.  Haluatko luoda sen?

en: The program %s could not be found.
fi: Ohjelmaa %s ei löytynyt.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
fi: Annoit tyhjän komennon komentotulkille.
    
    Anna kelvollinen komento.

en: The two documents you selected are the same.
fi: Valitut asiakirjat ovat samoja

en: This file does not end with a valid extension
fi: Tiedostolla ei ole oikeanlaista päätettä

en: To use the %s plugin, you need to specify a location for "%s".
fi: Käyttääksesi %s -liitännäistä sinun täytyy määrittää "%s":n sijainti.

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Turn on all debugging messages.
fi: Näytä kaikki debug-tekstit.

en: Unable to open recent file: %s
fi: Virhe avattaessa pikavalintaa: %s

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo last operation
fi: Kumoa edellisen toiminto

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled %i
fi: Nimetön %i

en: Use the _unified output format (-u option)
fi: Yhdennetty tulostusmuoto (-u valitsin)

en: Web browse plugin
fi: Internet-selain liitännäinen

en: You can't remove the last view of a document.
fi: Viimeistä näkymää ei voi poistaa.

en: You can't revert an Untitled document
fi: Et voi palauttaa Nimettömään asiakirjaan

en: _Add View
fi: _Lisää näkymä

en: _Background:
fi: T_austaväri:

en: _Converted value:
fi: Muunnett_u luku:

en: _Default font:
fi: _Oletuskirjasin:

en: _Documents
fi: _Asiakirjat

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _File/
fi: _Tiedosto/

en: _Foreground:
fi: T_ekstin väri:

en: _Landscape
fi: _Vaaka

en: _Location to search for:
fi: Paikka josta _etsitään:

en: _Manager ...
fi: _Hallinta ...

en: _Mode:
fi: T_ila:

en: _New
fi: _Uusi

en: _Plugins
fi: _Liitännäiset

en: _Portrait
fi: _Pysty

en: _Remove View
fi: _Poista näkymä

en: _Replace with:
fi: _Korvaa seuraavalla:

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: _Search for:
fi: _Etsi merkkijonoa:

en: _Subject:
fi: _Aihe:

en: _To:
fi: _Vastaanottaja:

en: _Value to be converted:
fi: Muunnettav_a luku:

en: _Working directory:
fi: _Työhakemisto:

en: _level(s)
fi: _taso(a)

en: ``%s'' has been modified.  Do you wish to save it?
fi: Tiedostoa ``%s'' on muutettu.  Haluatko tallentaa sen?

en: ``%s'' is about to be overwritten. Do you want to continue ?
fi: Haluatko korvata tiedoston ``%s'' ?

en: filename
fi: tiedostonimi

en: gedit could not create a temp file.
fi: gedit ei onnistunut luomaan väliaikaistiedostoa.

en: gedit could not find the font "%s".
    gedit is unable to print without this font installed.
fi: gedit ei löytänyt kirjasinta "%s".
    gedit ei pysty tulostamaan ilman tätä kirjasintyyppiä.

en: gedit is a small and lightweight text editor for GNOME.
fi: gedit on pieni ja kevyt tekstieditori Gnomelle. Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (1). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
fi: gedit ei onnistunut tallentamaan tiedostoa:
    
     %s 
    
    Syy tuntematon (1). Pyydämme sinua ilmoittamaan ongelmasta osoitteeseen submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (2). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
fi: gedit ei onnistunut tallentamaan tiedostoa:
    
     %s 
    
    Syy tuntematon (2). Pyydämme sinua ilmoittamaan ongelmasta osoitteeseen submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file: 
    
     %s 
    
    Make sure that the path you provided exists,and that you have the appropriate write permissions.
fi: gedit ei onnistunut tallentamaan tiedostoa: 
    
     %s 
    
    Varmista, että antamasi polku on olemassa, ja että sinulla on asiaankuuluvat kirjoitusoikeudet.

en: gedit: Browse for program location...
fi: gedit: Selaa ohjelman sijainti...

en: gedit: Diff plugin
fi: gedit: Sähköpostiliitännäinen

en: gedit: E-mail plugin
fi: gedit: Sähköpostiliitännäinen

en: gedit: Number Converter plugin
fi: gedit: Numeromuunnin

en: gedit: Preferences
fi: gedit: Asetukset

en: gedit: Print Preview
fi: gedit: Tulostuksen esikatselu

en: gedit: Set program location...
fi: gedit: Aseta ohjelman sijainti...

en: gedit: Shell Output plugin
fi: gedit: Komentotulkin tulosteliitännäinen

en: gedit: Web Browse plugin
fi: gedit: Selainliitännäinen

en: gedit: e-mail plugin
fi: gedit: Sähköpostiliitännäinen

en: l_ine(s)
fi: :s r_ivi

en: location
fi: sijainti
