gnome-applets - en to fi translation catalogue (1015 entries)

en:    Macro %.2d:
fi:    Makro %.2d:

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
fi:   -n, --noX     Sallii ajon ilman X-palvelinta

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
fi:  (C) 1997-1998 Free Software Foundation

en:  Clear
fi:  Tyhjennä

en:  GO
fi:  SIIRRY

en:  URL Activation
fi:  URL:n aktivointi

en:  URL History
fi:  URL-historia

en:  mounted
fi:  liitetty

en:  not mounted
fi:  irti

en: " reported:
fi: " ilmoitti:

en: "Clear" button on top?
fi: "Tyhjennä"-painike ylhäällä?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
fi: %#.1fMb vastaanotettu / %#.1fMb lähetetty / aika: %.1d:%.2d

en: %m-%d-%Y %H:%M:%S
fi: %d-%m-%Y %H:%M:%S

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
fi: (C) 1998 Free Software Foundation

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
fi: (C) 1999 Free Software Foundation

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
fi: (C) 1999 Free Software Foundation

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
fi: (C) 2000 Free Software Foundation

en: (No
fi: (Ei

en: (These settings do not take effect until a refresh)
fi: (Nämä asetukset tulevat voimaan vasta virkistyksen jälkeen)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
fi: (Kuormittaa prosessoria huomattavasti, mutta estää kuvan tiivistämisen kahdesti,
    mikäli käytetään häviöllistä tallennusmuotoa)
    Älä käytä, jos käytät häviötöntä tallennusmuotoa, tai jos
    nopeus on sinulle tärkeää, eikä kuvakkeiden täydy olla hyvin laadukkaita.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
fi: (C) 1997 Free Software Foundation

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
fi: (C) 1997 Free Software Foundation

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
fi: (C) 1998 Free Software Foundation

en: + Color
fi: + väri

en: - Color
fi: - väri

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
fi: Prosessoriajan täydellistä haaskausta.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
fi: Kursorin sijainnin ilmoittava sovelma.
    = Napsauttamalla hiiren 1. painiketta valitaan aloituskohta.
    = Vetämällä hiirtä 1. painike pohjassa näytän valitun alueen koon.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
fi: Hauska, pieni xeyes-klooni Gnomen paneeliin.

en: A stock ticker-like applet
fi: Slashdotia lukeva sovelma

en: A ticker to display various information and statistics.
fi: Sovelma erilaisten tilasto- ym. tietojen näyttämiseen.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
fi: Käytännöllinen pikku ruudunkaappaaja.
    Vasen/ylin painike kaappaa joko:
    ikkunan (valitse klikkaamalla mikä)
    tai alueen (vedä hiirellä haluamasi nelikulmio.)
    Oikea/alin painike kaappaa koko työpöydän.
    Pistä levitykseen ja rentoudu ;)

en: AC-Off Battery Color:
fi: Verkkovirta poissa -väri:

en: AC-On Battery Color:
fi: Verkkovirta päällä -väri:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
fi: APM on poissa päältä. Akun tietoja ei voida lukea.

en: ASClock
fi: Kello

en: ASClock Settings
fi: Kellon asetukset

en: About...
fi: Tietoja...

en: Add
fi: Lisää

en: Adjust gamma
fi: Säädä gammaa

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: AfterStep Clock
fi: Afterstep-kello

en: Alert options
fi: Varoitusasetukset

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
fi: Kaikki jälkikäsittely, kiemurat ja väärennökset varaavat
    enemmän prosessoriaikaa, kuin tavallinen kuvankaappaus. Hyvin intensiiviset
    operaatiot saattavat viedä hyvinkin paljon aikaa hitaammilla prosessoreilla.

en: Always blink when any mail is waiting.
fi: Vilku, kun sinulla on lukematonta postia.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
fi: CDE:n paneelissa olevan kellon kaltainen viisarikello

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
fi: CDE:n paneelissa olevan kellon kaltainen viisarikello.

en: An applet that watches your mouse.
fi: Hiirtäsi vahtiva sovelma

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
fi: Sovelma URL:ien laukaisemiseen selaimessa, tietojen etsimiseen useilta verkkosivuilta ja hauskanpitämiseen. Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Another Clock
fi: Eräs toinen kello

en: Another Clock Applet
fi: Vielä yksi kellosovelma

en: Another update already in progress!
fi: Päivitys on jo meneillään!

en: App to use for displaying screenshots:
fi: Kuvienkatseluun käytettävä sovellus:

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Applet Height:
fi: Sovelman korkeus:

en: Applet Mode:
fi: Sovelman moodi:

en: Applet Width:
fi: Sovelman leveys:

en: Applet height:
fi: Sovelman korkeus:

en: Applet size
fi: Sovelman koko

en: Applet width:
fi: Sovelman leveys:

en: Architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: Are you sure you want to remove this browser?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän selaimen?

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Audio Mixer
fi: Äänimikseri

en: Austria
fi: Itävalta

en: Automatically pick best applet size
fi: Valitse automaattisesti paras sovelmakoko

en: Automatically update every
fi: Päivitä automaattisesti

en: Automatically update every
fi: Päivitä automaattisesti

en: Awaiting connection
fi: Odotetaan yhteyttä

en: B
fi: V

en: Background
fi: Tausta

en: Background:
fi: Tausta:

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Basque
fi: Baskilainen

en: Battery Charge Messages
fi: Viestit akun tilasta

en: Battery Charge Monitor
fi: Latausmittari

en: Battery Monitor Settings
fi: Akkumittarin asetukset

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Belgium
fi: Belgia

en: Big
fi: Suuri

en: Bits
fi: Bittiä

en: Blink
fi: Vilkuta

en: Blinking elements in clock
fi: Kellon vilkkuvat elementit

en: Blowing dust
fi: Tuulista ja pölyistä

en: Blowing dust whirls
fi: Tuulista ja pölypyörteitä

en: Blowing duststorm
fi: Tuulinen pölymyrsky

en: Blowing hail
fi: Tuulista raesadetta

en: Blowing ice crystals
fi: Tuulista jääkidettä

en: Blowing ice pellets
fi: Tuulista jääjyvässadetta

en: Blowing precipitation
fi: Tuulista sadetta

en: Blowing rainfall
fi: Tuulista sadetta

en: Blowing sand
fi: Tuulista ja hiekkaista

en: Blowing sandstorm
fi: Tuulinen heikkamyrsky

en: Blowing small hail
fi: Tuulista pikkuraesadetta

en: Blowing snow grains
fi: Tuulista jyvässadetta

en: Blowing snowfall
fi: Tuulista lumisadetta

en: Blowing sprays
fi: Tuulista ja pärskeistä

en: Blowing squall
fi: Tuulisia ukkospuuskia

en: Blowing volcanic ash
fi: Tulivuoripölyä ja tuulista

en: Blur image
fi: Pehmennä kuvaa

en: Blur image by what factor?
fi: Millä kertoimella pehmennät kuvaa?

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Broken clouds
fi: Melkein pilvistä

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Browser
fi: Selain

en: Browser Command:
fi: Selainkomento:

en: Browser Name:
fi: Selaimen nimi:

en: Buffers
fi: Puskurit

en: Bulgarian
fi: Bulgarialainen

en: CD Player
fi: CD-soitin

en: CD Player Applet
fi: Cd-soitin sovelma

en: CPU Load
fi: Kuorma

en: CPU Load Applet
fi: Prosessorikuorma

en: CPU Load Meter
fi: Prosessorikuorman mittari

en: CPU/MEM usage
fi: Prosessorikuorma

en: CPU/MEM usage meter
fi: Prosessorikuorman näyttäjä

en: CPU/Mem Usage Applet
fi: Prosessorikuorma

en: CPULoad
fi: Kuorma

en: Calm
fi: Tyyntä

en: Can't create GNotes applet!
fi: GNotes-sovelmaa ei voitu luoda!

en: Can't create applet!
fi: Sovelmaa ei voitu luoda!

en: Can't create fifteen applet!
fi: Fifteen-sovelmaa ei voitu luoda!

en: Can't create life applet!
fi: Elämä-sovelmaa ei voitu luoda!

en: Can't create odometer applet!
fi: Matkamittarisovelmaa ei voitu luoda!

en: Can't parse XML. Net connection down?
fi: XML:ää ei voida tulkita. Verkkoyhteyttä ei ole?

en: Canada
fi: Kanada

en: Cannot create applet!
fi: Sovelmaa ei voitu luoda!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
fi: Hakemiston luonti ei onnistu:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Keskeytetään

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
fi: Tiedostoa /dev/apm ei voitu avata; tietoja ei saatu.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
fi: Tiedostoa /proc/apm ei voitu avata! Varmista, että APM-tuki on mukana kernelissäsi.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
fi: Ota ikkunanhallintaohjelman koristeet mukaan ikkunaa kaapattaessa

en: Caribic
fi: Karibia

en: Cdrom
fi: Cd-asema

en: Change
fi: Muuta

en: Character Picker
fi: Kirjaimenvalitsin

en: Character Picker Settings
fi: Kirjaimenvalitsimen asetukset

en: Charcoal by what factor?
fi: Millä kertoimella liitua?

en: Check every:
fi: Tarkasta joka:

en: Choose a file to tail
fi: Valitse näytettävä tiedosto

en: Choose a log file
fi: Valitse lokitiedosto:

en: Clear
fi: Poista

en: Clear Sky
fi: Selkeää

en: Clipboard Applet
fi: Leikepöytäsovelma

en: Clock
fi: Kello

en: Clock Settings
fi: Kellon asetukset

en: Clock Theme
fi: Kellon teema

en: Clock and Mail Notify Applet
fi: Postintarkastus- ja kellosovelma

en: Clock and Mailcheck
fi: Postintarkastus ja kello

en: Clock color
fi: Kellon väri

en: ClockMail Settings
fi: Kellopostisovelman asetukset

en: Codepage
fi: Koodisivu

en: Colors
fi: Värit

en: Command
fi: Komento

en: Command history
fi: Komentohistoria

en: Command line background:
fi: Komentorivin taustaväri:

en: Command line foreground:
fi: Komentorivin edustan väri:

en: Command line height:
fi: Komentorivin korkeus:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
fi: Tiivistyksen laatu (JPEG/MIFF/PNG moodit) Korkea: hyvä laatu/suuri tiedosto

en: Conditions:
fi: Sääolot:

en: Configure Browser
fi: Aseta selain

en: Confirm connection
fi: Vahvista yhteys

en: Connect command:
fi: Yhteydenottokomento:

en: Connect points in scope
fi: Yhdistä käyrän pisteet

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connection status
fi: Yhteyden tila

en: Continent/City
fi: Maanosa/Kaupunki

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
fi: Copyright (C) Free Software Foundation

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
fi: Copyright (C) 1999 S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
fi: Muistivedosmoduuli

en: Core dump catcher
fi: Muistivedoksen havaitsija

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
fi: Muistivedostiedot (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
fi: Muistivedosmoduuli (Tick-a-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
fi: Käyrän arvoille ei voitu varata tilaa

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
fi: Ei voitu suorittaa dup()-operaatiota APM-tiedostokuvaajalle: %s

en: Couldn't open mixer device %s
fi: Miksauslaitetta ei voitu avata: %s

en: Country
fi: Maa

en: Create Charcoal Effect
fi: Luo liitu-efekti

en: Create Painted Effect
fi: Luo maalattu efekti

en: Create frame around image
fi: Luo kuvan ympärille kehys

en: Create monochrome image
fi: Luo mustavalkoinen kuva

en: Create sticky notes on your screen.
fi: Luo muistilappuja työpöydällesi.

en: Create thumbnail of image too
fi: Luo kuvasta kuvakekin

en: Creating user directory: %s
fi: Luon käyttäjän hakemistoa: %s

en: Current conditions
fi: Tämänhetkiset sääolot

en: Custom
fi: Oma

en: Custom icon for mounted:
fi: Kuvake liitetylle:

en: Custom icon for not mounted:
fi: Kuvake liittämättömälle:

en: D
fi: P

en: Default Height
fi: Oletuskorkeus

en: Default List
fi: Oletusluettelo

en: Default Properties...
fi: Oletusasetukset...

en: Default Width
fi: Oletusleveys

en: Default character list:
fi: Oletuskirjainluettelo:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
fi: Viive (sekunneissa) ennen kaappauksen ottoa (kokoruudun kaappauksille)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
fi: Artikkelien välinen viive (10 = 1 sekunti):

en: Delay when wrapping text:
fi: Viive tekstin rivijaossa:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Note
fi: Poista muistilappu

en: Delete launcher
fi: Poista käynnistin

en: Despeckle Image (reduce spots)
fi: Poista pisteitä kuvasta

en: Detailed Forecast
fi: Yksityiskohtainen ennuste

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
fi: Alueelle ei ole saatavana yksityiskohtaisia säätietoja.
    Kokeile valtionlaajuista ennustetta. Huomaa, että IWIN-ennuste on saatavana vain Yhdysvaltojen kaupungeille.

en: Device:
fi: Laite:

en: Dew point:
fi: Kastepiste:

en: Digits number
fi: Desimaaleja

en: Directory to save images in:
fi: Hakemisto, jonne kuvat tallennetaan:

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disconnect command:
fi: Katkaisukomento:

en: Disk Usage
fi: Levynkulutus

en: Disk Usage Applet
fi: Levynkulutussovelma

en: Disk usage meter
fi: Levynkulutuksen mittari

en: Diskusage Settings
fi: Liitossovelman asetukset

en: Display
fi: Näyttö

en: Display "Clear" button
fi: Näytä "Tyhjennä"-painike

en: Display "launch new window" option
fi: Näytä "Avaa uusi ikkuna" -toiminto

en: Display GO Button
fi: Näytä SIIRRY-painike

en: Display Spurious Options (I got carried away)
fi: Näytä väärennösvalitsimetkin

en: Display arrows instead of -/+
fi: Näytä nuolet merkkien -/+ sijaan

en: Display only symbols and price
fi: Näytä vain symbolit ja hinta

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
fi: Näytä aika 12 tunnin muodossa (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
fi: Näytä aika suhteessa GMT:een (Greenwichin aikaan):

en: Displays new mail and time
fi: Näyttää uudet viestit ja ajan

en: Do you want to connect?
fi: Haluatko ottaa yhteyden?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
fi: En osaa tehdä käynnistintä seuraavasta tiedostosta: '%s'

en: Down
fi: Alas

en: Drifting drizzle
fi: Ajelehtivaa tihkusadetta

en: Drifting dust
fi: Ajelehtivaa pölyä

en: Drifting dust whirls
fi: Ajelehtivia pölypyörteitä

en: Drifting duststorm
fi: Ajelehtiva pölymyrsky

en: Drifting fog
fi: Ajelehtivaa sumua

en: Drifting funnel cloud
fi: Ajelehtivia suppilopilviä

en: Drifting hail
fi: Ajelehtivaa raesadetta

en: Drifting haze
fi: Ajelehtivasti autereista

en: Drifting ice crystals
fi: Ajelehtivia jääkiteitä

en: Drifting ice pellets
fi: Ajelehtivaa jääjyvässadetta

en: Drifting mist
fi: Ajaelehtivaa utua

en: Drifting precipitation
fi: Ajelehtivaa sadetta

en: Drifting rain
fi: Ajelehtivaa sadetta

en: Drifting sand
fi: Ajelehtivaa hiekkaa

en: Drifting sandstorm
fi: Ajelehtiva hiekkamyrsky

en: Drifting small hail
fi: Ajelehtivaa pikkuraesadetta

en: Drifting smoke
fi: Ajelehtivaa savua

en: Drifting snow
fi: Ajelehtivaa lumisadetta

en: Drifting snow grains
fi: Ajelehtivaa jyvässadetta

en: Drifting sprays
fi: Ajelehtivia pärskeitä

en: Drifting squall
fi: Ajelehtivia ukkospuuskia

en: Drifting tornado
fi: Ajelehtiva pyörremyrsky

en: Drifting volcanic ash
fi: Ajelehtivaa tulivuoripölyä

en: Drive Mount
fi: Levynliittäjä

en: Drive Mount Applet
fi: Levynliitossovelma

en: Drive Mount Applet Properties
fi: Levynliitossovelman asetukset

en: Drivemount command failed.
    "
fi: Liittämiskomento epäonnistui.
    "

en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Drizzle in the vicinity
fi: Alueella tihkusadetta

en: Dust
fi: Pölyistä

en: Dust in the vicinity
fi: Alueella pölyistä

en: Dust whirls
fi: Pölypyörteitä

en: Dust whirls in the vicinity
fi: Alueella pölypyörteitä

en: Duststorm
fi: Pölymyrsky

en: Duststorm in the vicinity
fi: Alueella pölymyrsky

en: Dutch
fi: Hollantilainen

en: ESD host to monitor:
fi: Valvottava ESD-isäntä:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
fi: EsounDin pysyvä äänenvoimakkuusdemoni, versio %s

en: East
fi: Itäinen

en: East - NorthEast
fi: Itäinen - Koillinen

en: East - Southeast
fi: Itäinen - Kaakkoinen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit keymap
fi: Muokkaa näppäinkarttaa

en: Eject
fi: Levy ulos

en: Eject on unmount
fi: Levy ulos irroitettaessa

en: Emboss image
fi: Kohokuvioi kuva

en: Enable Full-Charge Notification
fi: Ilmoita, kun akku on täynnä

en: Enable Low Battery Warning
fi: Varoita virran vähyydestä

en: Enable detailed forecast
fi: Yksityiskohtainen ennuste

en: Enable logging of events
fi: Tallenna tapahtumat lokitiedostoon

en: Enable radar map
fi: Käytä tutkakarttoja

en: Enable scroll buttons
fi: Käytä vierityspainikkeita

en: Enable this module
fi: Käynnistä tämä moduuli

en: Enabled
fi: Päällä

en: English
fi: Englantilainen

en: Enhance image (reduce noise)
fi: Paranna kuvaa (vähennä kohina)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
fi: Anna symbolit alla olevaan laatikkon "+"-merkeillä eroteltuina.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
fi: Tasoita kuva (käytä histogrammi tasoitusta)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
fi: Virhe akun latausta kysyttäessä. Varmista, että käyttöjärjestelmän ydin tukee APM-virransäästötoimintoja.

en: Event Log
fi: Seuranta

en: Event log...
fi: Tapahtumaloki...

en: Failed to get IWIN forecast data.
fi: IWIN-sääennustetietoja ei onnistuttu saamaan.

en: Failed to get METAR data.
fi: METAR-tietoja ei onnistuttu saamaan.

en: Failed to get Met Office forecast data.
fi: Met Office -sääennustetietoja ei onnistuttu saamaan.

en: Failed to get radar map image.
fi: Tutkakarttakuvaa ei onnistuttu saamaan.

en: Few clouds
fi: Joitakin pilviä

en: Few ice crystals
fi: Harvoja jääkiteitä

en: Few ice pellets
fi: Vähän jääjyväsiä

en: Fifteen
fi: Viisitoista

en: Fifteen cells game
fi: Viisitoista solua -peli

en: Fifteen sliding pieces
fi: Viisitoista liukuvaa palasta

en: File '%s' does not exist
fi: Tiedostoa '%s' ei ole

en: File System Changed!
fi: Tiedostojärjestelmä muutettu!

en: File Systems
fi: Tiedostojärjestelmät

en: File Tail Module
fi: Loppunäkymämoduuli

en: File tail for
fi: Loppunäkymä tiedostolle

en: File tail information (Tick-a-Stat)
fi: Tiedoston loppunäkymä (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
fi: Tiedoston loppunäkymä (Tick-a-Stat)

en: File tailer
fi: Loppunäkymämoduuli

en: Files, Apps
fi: Tiedostot, sovellukset

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
fi: Tiedoston tyyppi päätellään tiedostopäätteestä.
    Oletustyyppi (eli jos päätettä ei anneta) on miff.
    Seuraavat päätteet tunnistetaan:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    ja lukuisia muita. Kokeile onneasi jollain kiinnostavalla!
    Esim. .html asiakkaanpuoleista image map:iä varten. Tuloksena .gif, .html ja .shtml
    
    Suositukset:
    Pieni tiedosto, hyvä laatu:   jpg, 75%:n laatu
    Hiukan suurempi tiedosto mutta ilman häviötä: png, 
    suurempi tiivistäminen vie kauemmin, mutta on häviötöntä.

en: Find Edges in Image
fi: Etsi reunat kuvasta

en: Find edges by what factor?
fi: Millä kertoimella etsit reunoja

en: Flag
fi: Lippu

en: Flag
    Pixmap
fi: Lippu
    Kuva

en: Flag and Label
fi: Lippu ja otsikko

en: Floppy
fi: Levyke

en: Fog
fi: Sumuista

en: Fog in the vicinity
fi: Alueella sumuista

en: Fog with wind
fi: Sumuista ja tuulista

en: Follow panel size
fi: Noudata paneelin kokoa

en: Font:
fi: Kirjasinlaji:

en: Fonts
fi: Kirjasinlajit

en: Forecast
fi: Ennuste

en: Foreground
fi: Edusta

en: Format
fi: Muoto

en: Frame Width (pixels)
fi: Kehyksen leveys (pikseleissä)

en: France
fi: Ranska

en: Frederic Devernay <devernay@istar.fr>
fi: Frédéric Devernay <devernay@istar.fr>

en: Free
fi: Vapaana

en: Free Diskspace:
fi: Vapaa levytila:

en: Freezing drizzle
fi: Jäätävää tihkusadetta

en: Freezing duststorm
fi: Jäätävä pölymyrsky

en: Freezing fog
fi: Jäätävää sumua

en: Freezing hail
fi: Jäätävää raesadetta

en: Freezing haze
fi: Jäätävästi autereista

en: Freezing ice crystals
fi: Jäätäviä jääkiteitä

en: Freezing ice pellets
fi: Jäätävää jääjyvässadetta

en: Freezing mist
fi: Jäätävää utua

en: Freezing precipitation
fi: Jäätävää sadetta

en: Freezing rain
fi: Jäätävää sadetta

en: Freezing sandstorm
fi: Jäätävä hiekkamyrsky

en: Freezing small hail
fi: Jäätävää pikkuraesadetta

en: Freezing snow
fi: Jäätävää lumisadetta

en: Freezing snow grains
fi: Jäätävää jyvässadetta

en: Freezing sprays
fi: Jäätäviä pärskeitä

en: Freezing squall
fi: Jäätäviä ukkospuuskia

en: Freezing tornado
fi: Jäätävä pyörremyrsky

en: Freezing volcanic ash
fi: Jäätävää tulivuoripölyä

en: French
fi: Ranskalainen

en: Frills
fi: Kiemurat

en: Funnel cloud
fi: Suppilopilvistä

en: Funnel cloud in the vicinity
fi: Alueella suppilopilvistä

en: Funnel cloud w/ wind
fi: Suppilopilviä ja tuulista

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
fi: GKB:n kotisivu (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
fi: Gnomen näppäimistönvaihtaja

en: GKB Properties
fi: GKB:n asetukset

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
fi: GKB, Gnomen näppäimistönvaihtaja

en: GNOME Stock Ticker
fi: Gnomen osakekurssisovelma

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
fi: Gnomen osakekursseja näyttävä paneelisovelma

en: GNOME Weather
fi: Gnomen säätiedot

en: GNOME Weather Properties
fi: Gnomen säätietosovelman asetukset

en: GNOME weather monitor applet
fi: Gnomen säätietosovelma

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
fi: Gnomen säätietosovelma. http://gweather.dhs.org/ 
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: GNotes Settings
fi: GNotesin asetukset

en: Game of Life
fi: Elämän peli

en: Gamma value
fi: Gamma-arvo

en: General
fi: Yleiset

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: German
fi: Saksalainen

en: Germany
fi: Saksa

en: Give audio feedback using the keyboard bell
fi: Anna äänimerkki käyttäen näppäimistöääntä

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
fi: Gnome-paneelisovelma epätavallisten, näppäimistöltä puuttuvien merkkien valitsemiseen. Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä

en: Gnome Stock Ticker Properties
fi: Gnomen osakekurssisovelman asetukset

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
fi: Gnome-paneelisovelma valintojen kopioimiseen ja palauttamiseen, historialistan kanssa. Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.

en: Grab a shot of a specific window or area
fi: Ota kuva tietystä ikkunasta tai alueesta

en: Grab a shot of your entire desktop
fi: Ota kuva koko työpöydästä

en: Grab hotkey
fi: Kaappaa pikavalinta

en: Graph
fi: Käyrä

en: Graph Battery Low Color:
fi: Käyrän virta vähissä -väri:

en: Graph Direction:
fi: Käyrän suunta:

en: Graph Tick Color:
fi: Käyrän pykälien väri:

en: Great Britain
fi: Iso-Britannia

en: Hail
fi: Rakeita

en: Hail in the vicinity
fi: Alueella raesadetta

en: Hail showers
fi: Raekuuroja

en: Hailstorm
fi: Jäämyrsky

en: Hard Disk
fi: Kovalevy

en: Haze
fi: Autereista

en: Haze in the vicinity
fi: Alueella autereista

en: Haze with wind
fi: Autereista ja tuulista

en: Heavy drizzle
fi: Voimakasta tihkusadetta

en: Heavy dust
fi: Voimakkaasti pölyistä

en: Heavy dust whirls
fi: Voimakkaita pölypyörteitä

en: Heavy duststorm
fi: Raskas pölymyrsky

en: Heavy hail
fi: Voimakasta raesadetta

en: Heavy ice crystals
fi: Paljon jääkiteitä

en: Heavy ice pellets
fi: Paljon jääjyväsiä

en: Heavy precipitation
fi: Voimakasta sadetta

en: Heavy rain
fi: Voimakasta sadetta

en: Heavy sand
fi: Voimakkaasti hiekkaista

en: Heavy sandstorm
fi: Voimakas hiekkamyrsky

en: Heavy small hail
fi: Voimakasta pikkuraesadetta

en: Heavy snow
fi: Voimakasta lumisadetta

en: Heavy snow grains
fi: Voimakasta jyvässadetta

en: Heavy sprays
fi: Voimakkaasti pärskeistä

en: Heavy squall
fi: Voimakkaita ukkospuuskia

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Help
fi: Ohje

en: Help...
fi: Ohje...

en: Hide Note
fi: Piilota muistilappu

en: Hide Notes
fi: Piilota muistilaput

en: History
fi: Historia

en: Hotkey for switching between layouts
fi: Pikavalinta näppäinkarttojen välillä vaihtamiseen

en: Hour needle color
fi: Tuntiviisarin väri

en: Humidity:
fi: Kosteus:

en: Hungarian
fi: Unkarilainen

en: Hungary
fi: Unkari

en: I
fi: K

en: Ice crystal storm
fi: Jääkidemyrsky

en: Ice crystals
fi: Jääkiteitä

en: Ice crystals in the vicinity
fi: Alueella jääkiteitä

en: Ice pellet storm
fi: Jääjyväsmyrsky

en: Ice pellets
fi: Jääjyvässadetta

en: Ice pellets in the vicinity
fi: Alueella jääjyvässadetta

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Idle
fi: Vapaa

en: Image filename:
fi: Tiedostonimi kuvalle:

en: Implode Image
fi: Suurenna kuvaa

en: Implode by what factor?
fi: Millä kertoimella suurennat?

en: Info and status ticker
fi: Informaation- ja tilanilmoittaja

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
fi: Iñigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
fi: Virhe: virheellinen tila 'battery_set_mode':ssa

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
fi: Valittu epäkelpo sijainti!
    Ominaisuuksia ei muutettu.

en: Invert colours in image
fi: Käänteiset värit kuvaan

en: JBC Binary Clock
fi: JBC-binaarikello

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Jaz Drive
fi: Jaz-asema

en: Jon's Binary Clock
fi: Jonin binaarikello

en: Just another clock
fi: Eräs kello vain

en: Keymaps
fi: Näppäinkartat

en: Label
fi: Otsikko

en: Language
fi: Kieli

en: Launch new window
fi: Avaa uusi ikkuna

en: Launcher Properties
fi: Käynnistimen asetukset

en: Launcher properties...
fi: Käynnistimen asetukset...

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Length
fi: Pituus

en: Light drizzle
fi: Kevyttä tihkusadetta

en: Light dust
fi: Kevyesti pölyistä

en: Light dust whirls
fi: Kevyitä pölypyörteitä

en: Light duststorm
fi: Kevyt pölymyrsky

en: Light fog
fi: Kevyttä sumua

en: Light funnel cloud
fi: Kevyesti suppilopilvistä

en: Light hail
fi: Kevyttä raesadetta

en: Light haze
fi: Kevyesti autereista

en: Light mist
fi: Kevyesti utuista

en: Light precipitation
fi: Kevyttä sadetta

en: Light rain
fi: Kevyttä sadetta

en: Light sand
fi: Kevyesti hiekkaista

en: Light snow
fi: Kevyttä lumisadetta

en: Light snow grains
fi: Kevyttä jyvässadetta

en: Light sprays
fi: Kevyesti pärskeistä

en: Light squall
fi: Kevyitä ukkospuuskia

en: Light standstorm
fi: Kevyt hiekkamyrsky

en: Line (s):
fi: Riviä (s):

en: Line delay
fi: Riviviive

en: Load Average
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Load Average Applet
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Load Average Module
fi: Keskimääräinen kuormitus

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
fi: Keskimääräisen kuormituksen tiedot (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
fi: Kuormakäyrä

en: Load average is at a critical point, help me!
fi: Keskimääräinen kuormitus ylitti kriittisen pisteen, apua!

en: Load average monitor
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Load average over 1 minute
fi: Keskimääräinen kuorma 1 minuutin ajalta

en: Load average over 15 minutes
fi: Keskimääräinen kuorma 15 minuutin ajalta

en: Load average over 5 minutes
fi: Keskimääräinen kuorma 5 minuutin ajalta

en: Load average threshhold:
fi: Keskikuormituksen raja:

en: Loading headlines...
fi: Lataan otsikoita...

en: Location
fi: Sijainti

en: Location vector needs to be 4 elements long
fi: Sijaintivektorin tulee olla 4 elementtiä pitkä

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Log path:
fi: Polku lokitiedostoon:

en: Low Battery Color:
fi: Virta vähissä -väri:

en: Low Charge Threshold:
fi: Virta vähissä -raja:

en: Lower Note
fi: Laske muistilappua

en: Lower Notes
fi: Laske muistilappuja

en: Macros
fi: Makrot

en: Mail
fi: Posti

en: Mail file:
fi: Postitiedosto:

en: Main Volume and Mute
fi: Pää-äänenvoimakkuus ja hiljennys

en: Manager...
fi: Hallinta...

en: Maximum:
fi: Enintään:

en: MemLoad
fi: Muistinkulutus

en: Memory Load
fi: Muistinkulutus

en: Memory Load Applet
fi: Muistinkulutussovelma

en: Memory Load Meter
fi: Muistinkulutuksen mittari

en: Mini-Commander
fi: Minikomentotulkki

en: Mini-Commander Applet
fi: Minikomentotulkkisovelma

en: Mini-Commander Properties
fi: Minikomentotulkin asetukset

en: Minimum number of cells: (for autosize)
fi: Solujen minimimäärä: (koon muuttamista varten)

en: Minute needle color
fi: Minuuttiviisarin väri

en: Mirror image horizontally
fi: Peilaa kuvaa vaakasuunnassa

en: Mirror image vertically
fi: Peilaa kuvaa pystysuunnassa

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Mist
fi: Utuista

en: Mist in the vicinity
fi: Alueella utuista

en: Mist with wind
fi: Utuista ja tuulista

en: Mixer
fi: Mikseri

en: Mixer Applet
fi: Äänenvoimakkuussovelma

en: Modem Lights
fi: Modeemivalot

en: Modem Lights Applet
fi: Modeemivalosovelma

en: Modem Lights Settings
fi: Modeemivalojen asetukset

en: Modem lock file:
fi: Modeemin lukkotiedosto:

en: Modem options
fi: Modeemin asetukset

en: Moderate drizzle
fi: Kohtalaista tihkusadetta

en: Moderate dust
fi: Kohtalaisesti pölyistä

en: Moderate dust whirls
fi: Kohtalaisia pölypyörteitä

en: Moderate duststorm
fi: Kohtalainen pölymyrsky

en: Moderate fog
fi: Kohtalaisen sumuista

en: Moderate funnel cloud
fi: Kohtalaisen suppilopilvistä

en: Moderate hail
fi: Kohtalaista raesadetta

en: Moderate haze
fi: Kohtalaisesti autereista

en: Moderate ice crystals
fi: Kohtalaisesti jääkiteitä

en: Moderate ice pellets
fi: Kohtalaisesti jääjyväsiä

en: Moderate mist
fi: Kohtalaisen utuista

en: Moderate precipitation
fi: Kohtalaista sadetta

en: Moderate rain
fi: Kohtalaista sadetta

en: Moderate sand
fi: Kohtalaisesti hiekkaista

en: Moderate sandstorm
fi: Kohtalainen hiekkamyrsky

en: Moderate small hail
fi: Kohtalaista pikkuraesadetta

en: Moderate smoke
fi: Kohtalaisesti savua

en: Moderate snow
fi: Kohtalaista lumisadetta

en: Moderate snow grains
fi: Kohtalaista jyvässadetta

en: Moderate sprays
fi: Kohtalaisesti pärskeistä

en: Moderate squall
fi: Kohtalaisia ukkospuuskia

en: Moderate tornado
fi: Kohtalainen pyörremyrsky

en: Moderate volcanic ash
fi: Kohtalaisesti tulivuoripölyä

en: Modules
fi: Moduulit

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
fi: Sisääntulonvalvonta (käytä vain FULL DUPLEX äänikorttien kanssa)

en: Mount point:
fi: Liitospiste:

en: Mouse movements counter
fi: Hiiren liikkumisen mittaaja

en: My Title
fi: Otsikko

en: Name
fi: Nimi

en: Net Load
fi: Verkkokuorma

en: NetLoad
fi: Verkkokuorma

en: Network
fi: Verkko

en: Network Activity Meter
fi: Verkonkäyttömittari

en: Network Load
fi: Verkkokuorma

en: Network Load Applet
fi: Verkkokuorma

en: New Symbol:
fi: Uusi symboli:

en: New Window Option:
fi: Uusi ikkuna -toiminto:

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: News and Information Module
fi: Uutis- ja tietomoduuli

en: News and information ticker
fi: Uutis- ja informaationäytin

en: Nice
fi: Kiltit

en: No New Window Option:
fi: Ei uutta ikkunaa -toiminto:

en: No articles
fi: Ei artikkeleita.

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: No url
fi: Ei URL:ää

en: None (default)
fi: Ei mikään (oletus)

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
fi: Normalisoi kuva (Käytä koko värialaa kontrastin tehostamiseksi)

en: North
fi: Pohjoinen

en: North - NorthEast
fi: Pohjoinen - Koillinen

en: North - Northwest
fi: Pohjoinen - Luoteinen

en: Northeast
fi: Koillinen

en: Northwest
fi: Luoteinen

en: Norway
fi: Norja

en: Norwegian
fi: Norjalainen

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Number of columns of buttons:
fi: Painikesarakkeita:

en: Number of messages to consider mailbox full:
fi: Postin määrä, jolla postilaatikko katsotaan täydeksi:

en: Number of rows of buttons:
fi: Painikerivejä:

en: Odometer
fi: Matkamittari

en: Odometer setting
fi: Matkamittarin asetukset

en: Options
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: Outline
fi: Kehykset

en: Overcast
fi: Pilvistä

en: Paint what radius around each pixel?
fi: Millä säteellä pikselistä?

en: Partial drizzle
fi: Osittaista tihkusadetta

en: Partial dust
fi: Osittain pölyistä

en: Partial dust whirls
fi: Osittain pölypyörteistä

en: Partial duststorm
fi: Osittainen pölymyrsky

en: Partial fog
fi: Osittaista sumua

en: Partial funnel clouds
fi: Osittain suppilopivistä

en: Partial hail
fi: Osittaista raesadetta

en: Partial haze
fi: Osittain autereista

en: Partial ice crystals
fi: Osittain jääkiteitä

en: Partial ice pellets
fi: Osittaista jääjyvässadetta

en: Partial mist
fi: Osittain utuista

en: Partial precipitation
fi: Osittain sateista

en: Partial rainfall
fi: Osittaista sadetta

en: Partial sand
fi: Osittain hiekkaista

en: Partial sandstorm
fi: Osittainen hiekkamyrsky

en: Partial small hail
fi: Osittaista pikkuraesadetta

en: Partial smoke
fi: Osittain savuista

en: Partial snow grains
fi: Osittaista jyväissadetta

en: Partial snowfall
fi: Osittaista lumisadetta

en: Partial sprays
fi: Osittain pärskeistä

en: Partial squall
fi: Osittain ukkospuuskia

en: Partial tornado
fi: Osittainen pyörremyrsky

en: Partial volcanic ash
fi: Osittain tulivuoripölyä

en: Password:
fi: Salasana:

en: Patches of drizzle
fi: Paikoittain tihkusadetta

en: Patches of dust
fi: Ajoittain pölyistä

en: Patches of dust whirls
fi: Ajoittain pölypyörteitä

en: Patches of fog
fi: Ajoittain sumuista

en: Patches of funnel clouds
fi: Ajoittain suppilopilvistä

en: Patches of hail
fi: Ajoittain raesadetta

en: Patches of haze
fi: Ajoittain autereista

en: Patches of ice crystals
fi: Paikoittain jääkiteitä

en: Patches of ice pellets
fi: Paikoittain jääjyvässadetta

en: Patches of mist
fi: Ajoittain utuista

en: Patches of precipitation
fi: Ajoittain sateista

en: Patches of rain
fi: Paikoittain sadetta

en: Patches of sand
fi: Ajoittain hiekkaista

en: Patches of small hail
fi: Ajoittaista pikkuraesadetta

en: Patches of smoke
fi: Ajoittain savuista

en: Patches of snow
fi: Paikoittain lumisadetta

en: Patches of snow grains
fi: Paikoittain jyvässadetta

en: Patches of sprays
fi: Ajoittain pärskeitä

en: Patches of volcanic ash
fi: Ajoittaista tulivuoripölyä

en: Path to monitor:
fi: Valvottava polku:

en: Path to tail:
fi: Polku loppunäkymään:

en: Peak indicator
fi: Huippujen osoitus

en: Peak indicator falloff speed
fi: Huipunosoittimen laskunopeus

en: Place Esound in standby
fi: Aseta Esound valmiustilaan

en: Poland
fi: Puola

en: Polish
fi: Puolalainen

en: Portugal
fi: Portugali

en: Portuguese
fi: Portugalilainen

en: Post Processing
fi: Jälkikäsittely

en: Precipitation in the vicinity
fi: Alueella sadetta

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
fi: Kuvakkeelle annettava etuliite:

en: Press a key...
fi: Paina välilyöntiä...

en: Pressure:
fi: Paine

en: Properties...
fi: Asetukset...

en: Proxy Host:
fi: Välityspalvelin:

en: Proxy Port:
fi: Välityspalvelimen portti:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
fi: Välityspalvelimen URL ei ole muotoa http://palvelin:portti/
    Ominaisuuksia ei muutettu.

en: QuickLaunch
fi: Pikakäynnistys

en: Radar map
fi: Tutkakartta

en: Radius to around each pixel to spread?
fi: Säde, jonka ympärille pikseleitä levitetään?

en: Radius to swirl pixels around?)
fi: Säde, jolla pikseleitä pyörteillään

en: Raging tornado
fi: Raivoava pyörremyrsky

en: Rain
fi: Vesisadetta

en: Rain in the vicinity
fi: Alueella vesisadetta

en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

en: Raise Note
fi: Nosta muistilappua

en: Raise Notes
fi: Nosta muistilappuja

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Readout
fi: Lukema

en: Receive data
fi: Vastaanota dataa

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Regex %.2d:
fi: Säle %.2d:

en: Regions
fi: Alueet

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Prosessorikuormasovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Kuormitussovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Muistinkulutussovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Verkkokuormasovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Sivutuskuormasovelma.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä. Näyttää modeemin valot ja haluttaessa soittaa. Valot ylhäältä tai vasemmalta lukien ovat "Lähetä dataa" ja "Vastaanota dataa".

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.
    Digitaalikello, jonka vinkissä näkyy päivämäärä. Valinnainen 12/24 tunnin näyttö. Postihälytys voidaan asettaa toimimaan joko aina, kun laatikossa on lukematonta postia, tai vain hetkellisesti uuden postin saapuessa.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä. Näyttää ajan binäärikoodatussa
    desimaalimuodossa. http://snoopy.net/~jon/jbc/.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä. Seuraa levyasemiesi käytettyä ja vapaata tilaa. Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
fi: Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä. Liittää ja irroittaa tiedostojärjestelmiä.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Selected
fi: Poista valitut

en: Reset
fi: Nollaa

en: Resume Esound
fi: Ota Esound jälleen käyttöön

en: Retrieval failed
fi: Haku epäonnistui

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
fi: Monellako asteella käännät kuvaa?

en: Run Audio Mixer...
fi: Aja äänenvoimakkuudensäätö...

en: Run CD Player...
fi: Käynnistä cd-soitin

en: Run gtop...
fi: Aja gtop...

en: Russia
fi: Venäjä

en: Russian
fi: Venäläinen

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
fi: Sam Lloydin paras peli, nyt sinun iloksesi Gnomen paneelissa. Taattu tuottavuudentuhoaja.

en: Sand
fi: Hiekkaista

en: Sand in the vicinity
fi: Alueella hiekkaista

en: Sandstorm
fi: Hiekkamyrsky

en: Sandstorm in the vicinity
fi: Alueella hiekkamyrsky

en: Scale size to panel
fi: Sovita koko paneelin mukaan

en: Scattered clouds
fi: Ajoittain pilvistä

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
fi: Käyrä (skaala 1:X, missä X = ? )

en: Scramble pieces
fi: Sotke palat

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
fi: Ruudunkaappaaja on ruutukaappauksia ottava sovelma

en: Screen refresh (frames per second)
fi: Ruudun päivittäminen (kehyksiä sekunnissa)

en: Screen-Shooter Applet
fi: Ruudunkaappaussovelma

en: Screen-Shooter Settings
fi: Ruudunkaappaajan asetukset

en: ScreenShooter
fi: Ruudunkaappaaja

en: Script or program to launch:
fi: Käynnistettävä skripti tai ohjelma

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
fi: Skripti/ohjelma ajetaan kuvan luomisen jälkeen kuvien tiedostonimien
    ollessa kuvattuna komentorivillä seuraavasti:
    {Skriptin nimi} {Kuvan_tiedostonimi} {Pienoiskuvan_nimi_jos_määritelty}
    Vinkki: Käytän skriptiä päivittämään kotisivuni ruudunkaappaussivun.
    Esimerkki tästä skriptistä tulee luultavasti tarballin mukana, tai sitten se löytyy kotisivultani.

en: Scroll left to right
fi: Vieritä vasemmalta oikealle

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
fi: Rivien välinen vieritysnopeus (pehmeä vieritys):

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Second needle color
fi: Sekuntiviisarin väri

en: Seconds
fi: Sekunti

en: Select Font
fi: Valitse kirjasinlaji

en: Select icon for mounted
fi: Valitse kuvake liitetylle

en: Select icon for unmounted
fi: Valitse kuvake liittämättömälle

en: Select layout
fi: Valitse asettelu

en: Send data
fi: Lähetä dataa

en: Server
fi: Palvelin

en: Server information:
fi: Palvelintiedot:

en: Set options as default
fi: Tee nykyisistä asetuksista oletusasetukset

en: Shallow drizzle
fi: Matalaa tihkusadetta

en: Shallow dust whirls
fi: Matalia pölypyörteitä

en: Shallow duststorm
fi: Matala pölymyrsky

en: Shallow fog
fi: Matalaa sumua

en: Shallow funnel cloud
fi: Matalaa suppilopilvisyyttä

en: Shallow hail
fi: Matalaa raesadetta

en: Shallow haze
fi: Matalasti autereista

en: Shallow ice pellets
fi: Matalaa jääjyvässadetta

en: Shallow mist
fi: Matalaa utua

en: Shallow precipitation
fi: Matalaa sadetta

en: Shallow rain
fi: Matalaa sadetta

en: Shallow sandstorm
fi: Matala hiekkamyrsky

en: Shallow small hail
fi: Matalaa pikkuraesadetta

en: Shallow smoke
fi: Matalasti savua

en: Shallow snow
fi: Matalaa lumisadetta

en: Shallow snow grains
fi: Matalaa jyvässadetta

en: Shallow sprays
fi: Matalia pärskeitä

en: Shallow volcanic ash
fi: Matalaa tulivuoripölyä

en: Shared
fi: Jaettu

en: Sharpen Image by what factor?
fi: Millä kertoimella terävöität kuvaa?

en: Show Notes
fi: Näytä muistilaput

en: Show backtrace dialog on new core files
fi: Näytä muistivedosikkuna kun syntyy uusi muistivedostiedosto

en: Show connect time and throughput
fi: Näytä yhteysaika ja kulkevan tiedon määrä

en: Show date
fi: Näytä päiväys

en: Show expanded filename
fi: Näytä laajennetut tiedostonimet

en: Show frame
fi: Näytä kehys

en: Show handle
fi: Näytä kahva

en: Show last news from slashdot.org
fi: Näytä viimeisimmät uutiset slashdot.org:sta

en: Show modem status
fi: Näytä modeemin tila

en: Show pop up dialog for new lines.
fi: Näytä uudet rivit erillisessä ikkunassa.

en: Show pop-up dialog for this event
fi: Näytä varoitusikkuna tälle tapahtumalle

en: Show seconds needle
fi: Näytä sekuntiviisari

en: Show time
fi: Näytä kellonaika

en: Show:
fi: Näytä:

en: Showers
fi: Kuuroja

en: Showers of ice crystals
fi: Jääkidekuuroja

en: Showers of ice pellets
fi: Jääjyvässadekuuroja

en: Showers of small hail
fi: Pikkuraekuuroja

en: Showers of volcanic ash
fi: Tulivuoripölykuuroja

en: Showers, type unknown
fi: Kuuroja, tuntematonta tyyppiä

en: Shows Cursor Position
fi: Näyttää kohdistimen sijainnin

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
fi: Pääkäyttäjänä voit asettaa järjestelmän oletusarvoisen aikavyöhykkeen. Haluatko tehdä näin?

en: Site
fi: Sivu

en: Size
fi: Koko

en: Size of URL history:
fi: URL-historian koko:

en: Size of button: (pixels)
fi: Painikkeen koko (pikseleinä):

en: Size:
fi: Koko:

en: Sky:
fi: Taivas:

en: SlashApp Article List
fi: SlashApp-artikkelilista

en: Slovak
fi: Slovakilainen

en: Slovak Republic
fi: Slovakian tasavalta

en: Slovenian
fi: Slovenialainen

en: Small Launchers
fi: Pienet käynnistimet

en: Small hail
fi: Pikkuraesadetta

en: Small hail in the vicinity
fi: Alueella pikkuraesadetta

en: Small hailstorm
fi: Pikkuraemyrsky

en: Smoke
fi: Savuista

en: Smoke in the vicinity
fi: Alueella savuista

en: Smoke w/ thunders
fi: Savua ja ukkosta

en: Smoke with wind
fi: Savuista ja tuulista

en: Smooth scroll
fi: Pehmeä vieritys

en: Smooth type
fi: Pehmeä kirjasinlaji

en: Snow
fi: Lumisadetta

en: Snow grain showers
fi: Jyvässadekuuroja

en: Snow grains
fi: Jyvässadetta

en: Snow grains in the vicinity
fi: Alueella jyvässadetta

en: Snow in the vicinity
fi: Alueella lumisadetta

en: Snow showers
fi: Lumikuuroja

en: Snowstorm
fi: Lumipyry

en: Solarise Image
fi: Valota kuvaa

en: Solarize factor?
fi: Valoitusarvo?

en: Sound Monitor
fi: Äänenvalvonta

en: Sound Monitor - Manager
fi: Äänenvalvonta - Hallinta

en: Sound Monitor Applet
fi: Äänenvalvontasovelma

en: Sound Monitor Applet Settings
fi: Äänenvalvontasovelman asetukset

en: Sound Monitor for Esound
fi: Äänenvalvonta Esoundille

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
fi: Äänenvalvontakäyttöliittymä Esoundiin
    Julkaistu GNU/GPL-lisenssin alaisena.
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: South
fi: Eteläinen

en: South - Southeast
fi: Eteläinen - Kaakkoinen

en: South - Southwest
fi: Eteläinen - Lounainen

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Southeast
fi: Kaakkoinen

en: Southwest
fi: Lounainen

en: Spain
fi: Espanja

en: Speed
fi: Nopeus

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Sprays
fi: Pärskeitä

en: Sprays in the vicinity
fi: Alueella pärskeitä

en: Spread image pixels
fi: Levitä kuvan pikseleitä

en: Spurious
fi: Satunnainen

en: Spurious 2
fi: Satunnainen 2

en: Squall
fi: Ukkospuuskia

en: Squall in the vicinity
fi: Alueella ukkospuuskia

en: Start Esound
fi: Käynnistä Esound

en: Start program
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
fi: Valtionlaajuista ennustetta ei ole saatavana tälle sijainnille.
    Kokeile yksityiskohtaista ennustetta. Huomaa, että IWIN-ennuste on saatavana vain Yhdysvaltojen kaupungeille.

en: Stock Change:
fi: Kurssin muutos:

en: Stock Symbol:
fi: Osakesymboli:

en: Swap Load
fi: Sivutuskuorma

en: Swap Load Applet
fi: Sivutuskuormasovelma

en: Swap Load Meter
fi: Sivutuskuorman mittari

en: SwapLoad
fi: Sivutuskuorma

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Swedish
fi: Ruotsalainen

en: Swirl pixels. My favorite :-)
fi: Pyörteile pikseleitä

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Symbols
fi: Symbolit

en: System
fi: Järjestelmä

en: T
fi: A

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: Test Module
fi: Testimoduuli

en: Testing line from test module :)
fi: Testirivi testimoduulille :)

en: Text
fi: Teksti

en: Text to display:
fi: Näytettävä viesti:

en: Text:
fi: Teksti:

en: Thai
fi: Thailainen

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
fi: Cd-soitin sovelma on yksinkertainen audio cd-soitin paneeliin

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
fi: Prosessorikuormasovelma näyttää järjestelmäresurssisi kolmella värikkäällä palkilla (prosessorikuorma, muisti, heittovaihto)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
fi: Gnomen akkumittari

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
fi: Gnomen näppäimistönvaihtaja

en: The GNOME Stock Ticker
fi: Gnomen osakekurssisovelma

en: The Game of Life
fi: Elämä-peli

en: The Game of Life (to waste your time)
fi: Elämän peli (aikasi hukkaamiseksi)

en: The Load average is very high.
fi: Keskimääräinen kuormitus on hyvin korkea

en: The QuickLaunch Applet
fi: Pikakäynnistyssovelma

en: The Web Browser Controller
fi: Selainohjain

en: The battery is fully charged.
fi: Akku on täysin ladattu.

en: The battery is low.
fi: Akku on vähissä.

en: The core dump module is
    processing a core file...
fi: Muistivedosmoduuli
    käy läpi muistivedostiedostoa...

en: The keymap switching command returned with error!
fi: Näppäinkartan muutoskomento palautti virheen!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
fi: Äänenvoimakkuussovelmalla voit säätää äänikorttilaitteesi pää-äänenvoimakkuutta

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
fi: Annettu tiedostonimi:
    %s
    laajenee muotoon:
    %s
    kun se toimitetaan komentotulkille

en: The unique information and status ticker.
fi: Informaation- ja tilanilmoittaja

en: Theme
fi: Teema

en: Theme Name
fi: Teeman nimi

en: Theme file (directory):
fi: Teematiedosto (hakemisto):

en: Theme file:
fi: Teematiedosto:

en: Themes
fi: Teemat

en: Themes:
fi: Teemat:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
fi: Virhe
    Kirjoitit luultavasti hakemistolaatikkoon jotain hassua
    Ruudunkaappaus epäonnistui

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
fi: Virhe
    Kirjoitit luultavasti tiedostonimilaatikkoon jotain hassua

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
fi: Virhe
    Kirjoitit luultavasti tiedostonimilaatikkoon jotain hassua
    Ruudunkaappaus epäonnistui

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
fi: Nämä merkit näkyvät kun paneeli käynnistetään. Palataksesi tähän luetteloon paina välilyöntiä sovelman ollessa valittuna.

en: Thick fog
fi: Paksua sumua

en: Thick funnel cloud
fi: Paksulti suppilopilvistä

en: Thick haze
fi: Voimakkaasti autereista

en: Thick mist
fi: Sankkaa utua

en: Thick smoke
fi: Sankasti savua

en: Thick volcanic ash
fi: Sankkaa tulivuoripölyä

en: Thin smoke
fi: Ohutta savua

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Komentorivi paneelissa. Sisältää komentojen täydennyksen, komentohistorian, muunnettavat makrot ja valinnaisen sisäänrakennetun kellon.
    
    Julkaistu GNU/GPL-lisenssillä.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
fi: Tämä sovelma lisää paneelisi käynnistimiin nättejä pikkuikoneja, windowsin pikakäynnistyspalkin tavoin. Näin vältytään Gnomen ärsyttävän suurilta käynnistimiltä.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
fi: Tämä sovelma näyttää kannettavan koneesi akun virran. Vaihda näyttötapaa napsauttamalla hiiren painiketta sen päällä.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
fi: Tämä sovelma vaihtaa näppäimistökarttoja käyttäen setxkbmap- tai xmodmap-ohjelmia. Sovelman kotisivu on siirretty väliaikaisesti osoitteeseen http://lsc.kva.hu/gkb/ . Postita minulle lippusi (koko 60x40), niin lisään sen ohjelmaan.
    Kiitos Balazs Nagylle (Kevin) <julian7@kva.hu> pienestä avusta.

en: This is the test module's description line.
fi: Tämä on testimoduulin kuvausrivi.

en: This module can display news and other information.
fi: Tämä moduuli osaa näyttää uutisia ja muuta tietoa.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
fi: Tämä moduuli tarkkailee tiedostojen loppupäätä ja tulostaa
     uudet rivit. Se on hyödyllinen lokitiedostojen kanssa.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
fi: Tämä moduuli valvoo polkua muistivedoksilta. Jos sellainen
     löytyy, merkitään se aikaleimalla ja sen lähde jäljitetään (käyttäen gdb:tä).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
fi: Tämä moduuli seuraa järjestelmän keskimääräistä kuormitusta
    ja varoittaa sen kohotessa tiettyjä pisteitä korkeammaksi.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
fi: Tämä ohjelma hakee suositulta sivustolta osakekurssit.  Gnomen osakekurssisovelma on vapaa internet-pohjainen sovellus. Sen mukana EI TULE MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA. Älä käytä Gnomen osakekurssisovelmaa päätöksenteossa; se on tarkoitettu ainoastaan tiedonhakuun.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
fi: Kuvakkeen koko (prosentteina alkuperäisestä)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
fi: Kuvakkeen tiivistäminen (JPEG/MIFF/PNG moodi) Korkea: hyvä laatu/suuri tiedosto

en: Thumbnails
fi: Kuvakkeet

en: Thunderous duststorm
fi: Ukkos- ja pölymyrsky

en: Thunderous sandstorm
fi: Ukkos- ja hiekkamyrsky

en: Thunderous squall
fi: Myrskyisiä ukkospuuskia

en: Thunderous tornado
fi: Ukkosta ja pyörremyrsky

en: Thunderstorm
fi: Ukonilma

en: Tick-a-Stat event log
fi: Tick-a-Stat tapahtumaloki

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
fi: Tick-a-Stat skripti törmäsi virheeseen:

en: Time
fi: Aika

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Tornado
fi: Pyörremyrsky

en: Tornado in the vicinity
fi: Alueella pyörremyrsky

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Type
fi: Tyyppi

en: URL bar width:
fi: URL-palkin levys:

en: Unable to create user directory: %s
fi: Virhe luotaessa käyttäjän hakemistoa: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
fi: Virhe pyynnön alustuksessa.

en: Unable to parse document
fi: Virhe tulkittaessa dokumenttia

en: Unable to prepare request.
fi: Virhe pyynnön valmistelussa.

en: Unable to process request.
fi: Virhe pyynnön toteutuksessa.

en: United Kingdom
fi: Yhdistyneet Kuningaskunnat

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown observation time
fi: Tuntematon havaintoaika

en: Unknown precipitation
fi: Sademäärä tuntematon

en: Unknown thunderstorm
fi: Tuntematon ukonilma

en: Up
fi: Ylös

en: Update
fi: Päivitä

en: Update (m):
fi: Päivitys (m):

en: Update Frequency (seconds):
fi: Päivitystiheys sekunneissa:

en: Update Frequency in minutes:
fi: Päivitystiheys minuuteissa:

en: Update Interval (seconds):
fi: Päivitystiheys sekunneissa

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
fi: Päivitys epäonnistui! Ehkä toinen päivitys oli jo meneillään?

en: Update in seconds:
fi: Päivitystiheys sekunneissa:

en: Update interval
fi: Päivitystiheys

en: Update...
fi: Päivitä...

en: Update:
fi: Päivitetty:

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Updates per second
fi: Päivityksiä sekunnissa

en: Updating...
fi: Päivitetään...

en: Use ISDN
fi: Käytä ISDN:ää

en: Use Metric
fi: Käytä metristä

en: Use Proxy
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Use all room on panel
fi: Käytä kaikki tila paneelista

en: Use automount friendly status test
fi: Käytä automount-yhteensopivaa tilankokeilua

en: Use custom browser:
fi: Käytä tiettyä selainta:

en: Use default MIME handler
fi: Käytä MIME:n oletuskäsittelijää

en: Use default properties
fi: Käytä oletusasetuksia

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
fi: Käytä korkean laadun keskiarvoa kuvakkeen luomiseen

en: Use metric system units
fi: Käytä SI-järjestelmää

en: Use panel size hint
fi: Käytä paneelin kokoista vinkkiä

en: Use proxy
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Used
fi: Käytetty

en: Used Diskspace:
fi: Käytetty levytila:

en: User
fi: Käyttäjät

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Variable
fi: Vaihteleva

en: Verify owner of lock file
fi: Varmista lukkotiedoston omistaja

en: View screenshot after saving it
fi: Katsele kuvaa ennen sen tallentamista

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Visit Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Visit the author's Website
fi: Vieraile tekijän kotisivulla

en: Volcanic ash
fi: Tulivuoripölyä

en: Volcanic ash in the vicinity
fi: Alueella tulivuoripölyä

en: Volcanic ash w/ thunders
fi: Tulivuoripölyä ja ukkosta

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Wallon
fi: Belgianranskalainen

en: Warn if the battery charge dips below:
fi: Varoita, kun akun virta on alle:

en: Warning options
fi: Varoitusasetukset

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
fi: Varoitus: Vaikka salasana tallennetaankin
    yksityiseen asetustiedostoon, sitä
    ei salata.

en: WeatherInfo missing location
fi: WeatherInfolta puuttuu sijainti

en: WebControl
fi: Selainohjain

en: WebControl Properties
fi: Selainohjaimen asetukset

en: West
fi: Läntinen

en: West - Northwest
fi: Läntinen - Luoteinen

en: West - Southwest
fi: Läntinen - Lounainen

en: When clicked, run:
fi: Kun painetaan, aja:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
fi: Lähetä kuva ja pienoiskuva seuraavalle ohjelmalle

en: When new mail is received run:
fi: Kun uutta postia saadaan, aja:

en: Where Am I?
fi: Missä olen?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
fi: Missä komento voi olla:
    * xmodmap /koko/polku/xmodmap.fi
    * gkb__xmmap fi
    * setxkbmap fi

en: Who said NeXT is dead?
fi: Kuka väitti NeXTin kuolleen?

en: Width:
fi: Leveys:

en: Wind:
fi: Tuuli:

en: Windy drizzle
fi: Tuulista tihkusadetta

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
fi: Yhteys on päällä.
    Haluatko katkaista yhteyden?

en: You clicked on me
fi: Klikkasit minua

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
fi: Olet laittanut äänen sisääntulonvalvonnan päälle.
    
    Mikäli äänikorttisi ei ole 100% FULL DUPLEX (eli pysty samanaikaiseen sisään- ja ulostuloon),
    saattaa valinta törmätä virheisiin äänikortin ajureissa tai esoundissa,
    ja järjestelmä saattaa kaatua.
    Sinua on varoitettu!

en: You win!
    Moves
fi: Voitit!
    Siirrot

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: Yugoslavian
fi: Jugoslavialainen

en: Zip Drive
fi: Zip-asema

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
fi: Hiiren kohdistimen kulkemaa matkaa mittaava sovelma Gnomeen.

en: active
fi: aktiivinen

en: all entries in URL history
fi: kaikki URL-historian kohdat

en: auto_reset
fi: automaattinollaus

en: autocompleted
fi: täydennetty

en: body
fi: viestirunko

en: child exited
fi: lapsi lopetti

en: clock off
fi: kello pois

en: completed
fi: valmis

en: completing...
fi: täydennän...

en: date
fi: päiväys

en: date on
fi: päiväys

en: drop launchers from
    the menu here
fi: vedä käynnistimet
    valikosta tänne

en: enabled
fi: päällä

en: end of history list
fi: komentohistorian loppu

en: fork error
fi: fork epäonnistui

en: gEyes Settings
fi: gEyes-asetukset

en: history list empty
fi: komentohistoria tyhjä

en: image
fi: kuva

en: ioctl failed on /dev/apm.
fi: ioctl-kutsu laitteelle /dev/apm epäonnistui

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
fi: keymap_%d/command=gkb_xmmap us

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap us
fi: keymap_%d/command=gkb_xmmap fi

en: keymap_%d/country=Hungary
fi: keymap_%d/country=United States

en: keymap_%d/country=United States
fi: keymap_%d/country=Finland

en: keymap_%d/flag=hu.png
fi: keymap_%d/flag=us.png

en: keymap_%d/label=hu
fi: keymap_%d/label=us

en: keymap_%d/label=us
fi: keymap_%d/label=fi

en: keymap_%d/lang=English
fi: keymap_%d/lang=Finnish

en: keymap_%d/lang=Hungarian
fi: keymap_%d/lang=English

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
fi: keymap_%d/name=Yhdysvaltojen 105-näppäiminen näppäinkartta

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
fi: keymap_%d/name=Suomenkielinen nänppäinkarrta

en: minute(s)
fi: minuutin välein

en: no /bin/sh
fi: ei /bin/sh:ta

en: no file specified
fi: ei määriteltyä tiedostoa

en: not connected
fi: Ei yhteyttä

en: not found
fi: ei löytynyt

en: not unique
fi: ei yksiselitteinen

en: off
fi: poissa

en: options:
fi: asetukset:

en: orient. changed
fi: orientaatio muutettu

en: ready...
fi: valmis...

en: saving prefs...
fi: talletan asetukset...

en: script "
fi: skripti "

en: size changed
fi: kokoa muutettu

en: smooth
fi: pehmeä

en: starting...
fi: käynnistetään...

en: time & date on
fi: aika & päiväys

en: time on
fi: kellonaika

en: topic
fi: aihe

en: unable to create user directory: %s
fi: Virhe luotaessa käyttäjän hakemistoa: %s

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
fi: Varoitus: tämä gmixin versio on käännetty tiedoston soundcard.h toisen
    version kanssa.

en: whereami_applet
fi: missäolen_sovelma
