gnome-pim 1.0.7 - en to fi translation catalogue (320 entries)

en:  changed. Save?
fi:  on muuttunut. Tallennettaanko?

en: 12-hour (AM/PM)
fi: 12 tunnin (AM/PM)

en: 1st
fi: 1.

en: 24-hour
fi: 24 tunnin

en: 2nd
fi: 2.

en: 3rd
fi: 3.

en: 4th
fi: 4.

en: 5th
fi: 5.

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
fi: Uutta Gnomecardia ei voitu käynnistää. Ehkä sitä ei ole hakupolullasi.

en: Add
fi: Lisää

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Add the contents of another card file
fi: Lisää toisen korttitiedoston sisältö

en: Add to-do item...
fi: Lisää tehtävälistan kohta...

en: Add...
fi: Lisää...

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Alarms
fi: Hälytykset

en: All day event
fi: Koko päivän tapahtuma

en: Append GnomeCard File
fi: Lisää käyntikorttitiedosto

en: Appointment
fi: Tapaaminen

en: Appointments:
fi: Tapaamiset:

en: Audio
fi: Ääni

en: Bulletin Board
fi: Ilmoitustaulu

en: By Card Name
fi: Kortin nimen mukaan

en: By E-mail
fi: Sähköpostiosoitteen mukaan

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Organization
fi: Organisaation mukaan

en: Car
fi: Auto

en: Card
fi: Kortti

en: Card Name
fi: Kortin nimi

en: Case Sensitive
fi: Isot/pienet erikseen

en: Cellular
fi: Matkapuhelin

en: Change current card
fi: Siirry toiseen korttiin

en: Change selected
fi: Muuta valittua

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Classification
fi: Luokitus

en: Colors
fi: Värin

en: Column Display
fi: Sarakenäyttö

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Confidential
fi: Salainen

en: Country:
fi: Maa:

en: Create a new appointment
fi: Luo uusi tapaaminen

en: Create a new appointment for today
fi: Luo uusi tapaaminen tälle päivälle

en: Create a new calendar
fi: Luo uusi kalenteri

en: Create a new card file
fi: Luo uusi korttitiedosto

en: Create new appointment
fi: Luo uusi tapaaminen

en: Create new card
fi: Luo uusi kortti

en: Create to-do item
fi: Luo tehtävälistan kohta

en: Current day's number:
fi: Tämän päivän numero:

en: DATE
fi: PVM

en: Daily
fi: Päivittäinen

en: Day View
fi: Päivänäyttö

en: Day end:
fi: Päivän loppu:

en: Day numbers:
fi: Päivänumerot:

en: Day range
fi: Päiväalue

en: Day start:
fi: Päivän alku:

en: Days
fi: Päivät

en: Default
fi: Oletus

en: Del
fi: Poista

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all occurances
fi: Poista kaikki esiintymät

en: Delete card
fi: Tuhoa kortti

en: Delete selected
fi: Poista valittu

en: Delete this appointment
fi: Poista tämä tapaaminen

en: Delete this item
fi: Poista tämä kohta

en: Delete this occurance
fi: Poista tämä esiintymä

en: Display
fi: Näyttö

en: Displayed Columns
fi: Näytetyt sarakkeet

en: Domestic
fi: Kotimainen

en: Due Date
fi: Takaraja

en: Due Date:
fi: Takaraja:

en: Edit card
fi: Muokkaa korttia

en: Edit this appointment...
fi: Muokkaa tätä tapaamista...

en: Edit this item...
fi: Muokkaa tätä kohtaa...

en: Edit to-do item
fi: Muokkaa tehtävälistan kohtaa

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Electronic Business Card Manager
fi: Elektroninen käyntikorttisovellus

en: Email
fi: Sähköposti

en: Empty days:
fi: Tyhjät päivät:

en: End after
fi: Lopeta jälkeen

en: End on
fi: Lopeta, kun

en: End time:
fi: Lopetusaika:

en: Ending date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Erase card
fi: Poista kortti

en: Error %s %s.
fi: Virhe %s %s.

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Explanatory
fi: Selitys

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
fi: Tiedosto %s on muuttunut siten latauksen
    Jatketaanko?

en: File As:
fi: Arkistoi nimellä:

en: File to load calendar from
fi: Tiedosto, josta kalenteri ladataan

en: Find
fi: Etsi

en: Find Backwards
fi: Etsi taaksepäin

en: Find Card
fi: Etsi kortti

en: Find:
fi: Etsi:

en: First
fi: Ensimmäinen

en: First Name
fi: Etunimi

en: First card
fi: Ensimmäinen kortti

en: First:
fi: Etu:

en: Fri
fi: Pe

en: Friday
fi: Perjantai

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: General
fi: Yleinen

en: Geographic Position
fi: Maantieteellinen sijainti

en: Geographical
fi: Maantieteellinen

en: Geometry for starting up
fi: Käynnistysgeometria

en: Gnome Calendar
fi: Gnome-kalenteri

en: GnomeCard: %s
fi: GNOME-kortit: %s

en: Go
fi: Siirry

en: Go back in time
fi: Palaa takaisin ajassa

en: Go forward in time
fi: Mene eteenpäin ajassa

en: Go to
fi: Siirry

en: Go to a specific date
fi: Siirry spesifiseen päivämäärään

en: Go to date
fi: Mene päivämäärään

en: Go to present time
fi: Mene nykyaikaan

en: Go to today
fi: Mene tähän päivään

en: Headings:
fi: Otsikot:

en: Highlight overdue items
fi: Korosta myöhästyneet kohdat

en: Highlighted day:
fi: Korostettu päivä:

en: Home
fi: Koti

en: Hours
fi: Tunnit

en: Identity
fi: Henkilöllisyys

en: If used, starts in iconic mode
fi: Käynnistys ikonina

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Item Comments:
fi: Kommentit:

en: Jump to this _day
fi: Siirry tähän _päivään

en: Jump to this _month
fi: Siirry tähän _kuukauteen

en: Jump to this _week
fi: Siirry tähän _viikkoon

en: Jump to this _year
fi: Siirry tähän v_uoteen

en: Last
fi: Viimeinen

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Last card
fi: Viimeinen kortti

en: Last:
fi: Suku:

en: Layout
fi: Asettelu

en: Load the user calendar
fi: Lataa käyttäjän kalenterin

en: Mail
fi: Posti

en: Mail to:
fi: Postia osoitteeseen:

en: Make this appointment movable
fi: Tee tästä tapaamisesta siirrettävä

en: Message Recorder
fi: Vastaaja

en: Middle Name
fi: Keskimmäinen nimi

en: Middle:
fi: Keskimmäinen:

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Modem
fi: Modeemi

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Mon
fi: Ma

en: Monday
fi: Maanantai

en: Month View
fi: Kuukausinäyttö

en: Monthly
fi: Kuukausittainen

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New appointment for _today...
fi: Uusi tapaaminen _tälle päivälle...

en: New appointment...
fi: Uusi tapaaminen...

en: Next
fi: Seuraava

en: Next card
fi: Seuraava kortti

en: No appointments for this day
fi: Ei tapaamisia tälle päivälle

en: No matching record found.
fi: Ei löytynyt täsmäävää tietuetta.

en: None
fi: Ei

en: Open
fi: Avaa

en: Open GnomeCard File
fi: Avaa käyntikortistotiedosto

en: Open _Default
fi: Avaa _oletus

en: Open calendar
fi: Avaa kalenteri

en: Open file
fi: Avaa tiedosto

en: Open the default file
fi: Avaa oletustiedosto

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Outline:
fi: Pääpiirteet:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Parcel
fi: Paketti

en: Phone
fi: Puhelin

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
fi: Valitse päivämäärä, johon haluat siirtyä.
    Painaessasi päivää pääset ko. päivämäärään.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
fi: Ole hyvä ja valitse alku- ja lopputunnit päivä-
    ja viikkonäytölle. Aikoja tämän välin ulkopuolella
    ei näytetä oletusarvoisesti.

en: Possible Columns
fi: Mahdolliset sarakkeet

en: Postal Box
fi: Postinumero

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferred
fi: Etusijalla

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Prefix:
fi: Etuliite:

en: Prev
fi: Edellinen

en: Previous card
fi: Edellinen kortti

en: Private
fi: Yksityinen

en: Program
fi: Ohjelma

en: Public
fi: Julkinen

en: Public Key:
fi: Julkinen avain

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
fi: Päädytty tietueeseen %s.
    Jatketaanko %s:a?

en: Recur on the
fi: Toista

en: Recurrence
fi: Toistuminen

en: Recurrence rule
fi: Toistumissääntö

en: Reminder of your appointment at
fi: Muistutus tapaamisestasi

en: Remove
fi: Poista

en: Repeat forever
fi: Toista ikuisesti

en: Run program:
fi: Aja ohjelma:

en: Sat
fi: La

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Save
fi: Tallenna

en: Save GnomeCard File As...
fi: Tallenna käyntikorttitiedosto nimellä...

en: Save calendar
fi: Tallenna kalenteri

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Search card
fi: Etsi korttia

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Select program to run at alarm time
fi: Valitse hälytyshetkellä ajettava ohjelma

en: Set sort criteria
fi: Aseta järjestyskriteeri

en: Show events and quit
fi: Näytä tapahtumat ja poistu

en: Sort
fi: Järjestä

en: Specifies ending date [for --events]
fi: Määrittää lopetuspäivämäärän [--events:lle]

en: Specifies start date [for --events]
fi: Määrittää aloituspäivämäärän [--events:lle]

en: Start time:
fi: Aloitusaika:

en: Suffix
fi: Pääte

en: Suffix:
fi: Pääte:

en: Summary
fi: Kooste

en: Summary:
fi: Kooste:

en: Sun
fi: Su

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Take from Name
fi: Ota nimi-kentästä

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
fi: GNOME:n henkilökohtainen kalenteri ja aikatauluohjelma.

en: The default file
fi: Oletustiedosto

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
fi: Oletusnäyttömoodi (dayview, weekview, monthview, yearview)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
fi: Kortteja ollaan tällä hetkellä muokkaamassa.
    Suorita mahdolliset muutokset ja yritä uudelleen.

en: Thu
fi: To

en: Thursday
fi: Torstai

en: Time
fi: Aika

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Time display
fi: Ajan näyttö

en: Time format
fi: Ajan muoto

en: Title
fi: Asema

en: Title:
fi: Asema:

en: To Do List
fi: Tehtävälista

en: To Do List Properties
fi: Tehtävälistan ominaisuudet

en: To Do List style options:
fi: Tehtävälistan tyylivalinnat:

en: To-do list
fi: Tehtävälista

en: Today
fi: Tämä päivä

en: Toggle Card View
fi: Aseta korttinäkymä

en: Toggle Tree View
fi: Aseta puunäkymä

en: Tree
fi: Puu

en: Tue
fi: Ti

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: VIEW
fi: NÄYTTÖ

en: Voice
fi: Ääni

en: Web Page
fi: WWW-sivu

en: Wed
fi: Ke

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Week View
fi: Viikkonäyttö

en: Weekly
fi: Viikottainen

en: Weeks start on
fi: Viikon alkupäivä:

en: Work
fi: Työ

en: Year View
fi: Vuosinäyttö

en: Year:
fi: Vuosi:

en: Yearly
fi: Vuosittainen

en: _Append...
fi: L_isää...

en: _New appointment in this day...
fi: _Uusi tapaaminen tälle päivälle...

en: _New appointment...
fi: _Uusi tapaaminen...

en: _New calendar
fi: _Uusi kalenteri

en: ago
fi: sitten

en: april
fi: helmikuu

en: august
fi: elokuu

en: d_Every
fi: d_Joka

en: day
fi: päivä

en: day(s)
fi: s päivä

en: december
fi: joulukuu

en: eighth
fi: kahdeksas

en: eleventh
fi: yhdestoista

en: february
fi: helmikuu

en: fifth
fi: viides

en: first
fi: ensimmäinen

en: fortnight
fi: kaksviikko

en: fourth
fi: neljäs

en: friday
fi: perjantai

en: h
fi: t

en: hour
fi: tunti

en: hrs.
fi: tuntia

en: january
fi: tammikuu

en: july
fi: heinäkuu

en: june
fi: kesäkuu

en: last
fi: viime

en: lat,
fi: lev,

en: lon.
fi: pit.

en: m_Every
fi: m_Joka

en: march
fi: maaliskuu

en: may
fi: toukokuu

en: mins.
fi: min.

en: minute
fi: minuutti

en: monday
fi: maanantai

en: month
fi: kuukausi

en: month(s)
fi: s kuukausi

en: next
fi: ensi

en: ninth
fi: yhdeksäs

en: november
fi: marraskuu

en: now
fi: nyt

en: occurrence(s)
fi: tapahtumaa

en: october
fi: lokakuu

en: saturday
fi: lauantai

en: sec
fi: sek

en: second
fi: sekunti

en: sept
fi: syys

en: september
fi: syyskuu

en: seventh
fi: seitsemäs

en: sixth
fi: kuudes

en: sunday
fi: sunnuntai

en: tenth
fi: kymmenes

en: th day of the month
fi: . päivänä

en: the default file
fi: oletustiedosto

en: third
fi: kolmas

en: this
fi: tämä

en: thur
fi: to

en: thurs
fi: tors

en: thursday
fi: torstai

en: today
fi: tänään

en: tomorrow
fi: huomenna

en: tues
fi: ti

en: tuesday
fi: tiistai

en: twelfth
fi: kahdestoista

en: w_Every
fi: w_Joka

en: wednes
fi: ke

en: wednesday
fi: keskiviikko

en: week
fi: viikko

en: week(s)
fi: s viikko

en: y_Every
fi: y_Joka

en: year
fi: vuosi

en: year(s)
fi: s vuosi

en: yesterday
fi: eilen
