nautilus 1.0.4.1 - en to fi translation catalogue (1582 entries)

en:  (%d
fi:  (%d.

en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

en:  (containing %d items)
fi:  (sisältää %d kohdetta)

en:  (containing 0 items)
fi:  (sisältää 0 kohdetta)

en:  (containing 1 item)
fi:  (sisältää yhden kohteen)

en:  (containing a total of %d items)
fi:  (sisältää yhteensä %d kohdetta)

en:  (containing a total of 0 items)
fi:  (sisältää yhteensä 0 kohdetta)

en:  (containing a total of 1 item)
fi:  (sisältää yhteensä yhden kohteen)

en:  (copy)
fi:  (kopio)

en:  (see "
fi:  (katso "

en:  (see also "
fi:  (katso myös "

en:  _Advanced
fi: _Edistynyt

en:  _Beginner
fi: _Aloittelija

en:  _Intermediate
fi: _Keskitaso

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
fi: "%s" ei voi avata kohdetta "%s", koska "%s" ei voi koskea tiedostoihin "%s" sijainneissa.  Muita ohjelmia tämän tiedoston näyttämiseen ei ole. Jos kopioit tämän tiedoston koneellesi, niin saatat voida avata sen.

en: "%s" can't open "%s" because "%s" can't access files at "%s" locations.  Would you like to choose another application?
fi: "%s" ei voi avata kohdetta "%s" koska "%s" ei voi koskea tiedostoihin sijainneissa "%s". Haluatko valita toisen ohjelman?

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it immediately?
fi: Kohdetta "%s" ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa sen heti?

en: "%s" could not be copied to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to copy "%s", rename it and try again.
fi: Kohdetta "%s" ei voitu kopioida uuteen paikkaan, koska sen nimi on jo käytössä jonkin erityiskohteen nimenä. Tätä erityiskohdetta ei voi nimetä uudelleen tai korvata.
    
    Jos haluat kopioida kohteen \"%s\", nimeä se uudelleen ja yritä uudestaan.

en: "%s" could not be moved to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to move "%s", rename it and try again.
fi: Kohdetta "%s" ei voitu siirtää uuteen paikkaan, koska sen nimi on jo käytössä jonkin erityiskohteen nimenä. Tätä erityiskohdetta ei voi nimetä uudelleen tai korvata.
    
    Jos haluat siirtää kohteen "%s", nimeä se uudelleen ja yritä uudestaan.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
fi: Kohdetta "%s" ei löydy. Ehkäpä se on poistettu äskettäin.

en: "%s" is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
fi: "%s" on suoritettava tekstitiedosto. Haluatko käynnistää sen vai nähdä sen sisällön?

en: "%s" is not a valid location. Please check the spelling and try again.
fi: "%s" ei ole kelvollinen sijainti. Tarkasta oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: "%s" selected
fi: "%s" valittu

en: "%s" selected (%s)
fi: "%s" valittu (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
fi: "%s" kopioituu, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
fi: "%s" siirtyy jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %A, %-d. %Bta %Y, %-H:%M:%S

en: %I:%M %p
fi: %H:%M

en: %I:%M %p, %x
fi: %H:%M, %x

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %a %-d. %b %Y, %-H:%M:%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
fi: %-d. %b %Y, %-H:%M

en: %d folders selected
fi: %d hakemistoa valittu

en: %d items selected (%s)
fi: %d kohdetta on valittu (%s)

en: %d items, totalling %s
fi: %d kohdetta, yhteensä %s

en: %d of the selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete those %d items immediately?
fi: On %d valittua kohdetta, joita ei voi siirtää roskakoriin. Haluatko poistaa nämä %d kohdetta heti?

en: %d other items selected (%s)
fi: %d muuta kohdetta on valittu (%s)

en: %dnd link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %drd link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %dst link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %dth link to %s
fi: %d. linkki tyyppiin %s

en: %ld of %ld
fi: %ld / %ld

en: %lu GB
fi: %lu Gt

en: %lu GB RAM
fi: %lu Gt RAM

en: %lu MB
fi: %lu Gt

en: %lu MB RAM
fi: %lu Mt RAM

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
fi: %-d.%m.%y, %-H:%M

en: %m/%d/%y
fi: %d.%m.%y

en: %s
    
    Loser sidebar.
fi: %s
    
    Epäonnistuja-sivupaneeli.

en: %s
    
    This is a Nautilus content view that fails on demand.
fi: %s
    
    Tämä on Nautiluksen sisältönäkymä, joka epäonnistuu haluttaessa.

en: %s
    
    This is a sample Nautilus content view component.
fi: %s
    
    Tämä on esimerkki Nautiluksen sisältönäkymäkomponentista.

en: %s
    
    You can configure which programs are offered for which file types with the "File Types and Programs" part of the GNOME Control Center. Do you want to go there now?
fi: %s
    
    Voit valita Gnomen hallintakeskuksesta kohdasta "Tiedostotyypit ja ohjelmat", mitä ohjelmia tarjotaan millekin tiedostotyypille. Haluatko siirtyä sinne nyt?

en: %s
    
    You clicked the Sample toolbar button.
fi: %s
    
    Napsautit työkalupalkin esimerkkipainiketta.

en: %s (%dnd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%drd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dst copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dth copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio) %s

en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

en: %s CPU
    %s MHz
    %s K cache size
fi: %s-prosessori
    %s MHz
    %s k välimuistia

en: %s Properties
fi: Kohteen %s ominaisuudet

en: %s Viewer
fi: %skatselin

en: %s's Home
fi: Kotihakemisto %.0s

en: %u files
fi: %u tiedostoa

en: %u folders
fi: %u hakemistoa

en: %u items
fi: %u kohdetta

en: (none)
fi: (ei mikään)

en: (some contents unreadable)
fi: (sisältö ei kokonaan luettavissa)

en: .bashrc (copy)
fi: .bashrc (kopio)

en: .foo (copy).txt
fi: .jokin (kopio).txt

en: .foo.txt
fi: .jokin.txt

en: 0 files
fi: 0 tiedostoa

en: 0 folders
fi: 0 hakemistoa

en: 0 items
fi: 0 kohdetta

en: 00/00/00
fi: 00.00.00

en: 00/00/00, 00:00 PM
fi: 00.00.00, 00:00

en: 1 MB
fi: 1 Mt

en: 1 file
fi: 1 tiedosto

en: 1 folder
fi: 1 hakemisto

en: 1 folder selected
fi: 1 hakemisto valittu

en: 1 item
fi: 1 kohde

en: 1 item, with size %s
fi: 1 kohde, jonka koko on %s

en: 1 other item selected (%s)
fi: 1 toinen kohde on valittu (%s)

en: 10 MB
fi: 10 Mt

en: 100 K
fi: 100 kt

en: 100 MB
fi: 100 Mt

en: 3 MB
fi: 3 Mt

en: 5 MB
fi: 5 Mt

en: 500 K
fi: 500 kt

en: ? bytes
fi: ? tavua

en: ? items
fi: ? kohdetta

en: A
fi: V

en: A JavaScript function (small software program) on this page tried to open a new window, but Nautilus does not support the opening new windows by JavaScript.
    
    Try viewing the page in a different web browser, such as Mozilla.
fi: Javascript-funktio (pieni ohjelma) tällä sivulla yritti avata uuden ikkunan. Nautilus ei tue tätä ominaisuutta, joten avaaminen epäonnistui.
    
    Yritä katsoa tätä sivua toisella WWW-selaimella, kuten Mozillalla.

en: A Teal variation of the Crux theme.
fi: Virheä Crux-teema.

en: A _Viewer...
fi: _Katselin...

en: A theme designed to fit well with the classic GNOME environment.
fi: Klassiseen Gnome-ympäristöön sopimaan suunniteltu teema.

en: AFFS Volume
fi: AFFS-osio

en: AFS Network Volume
fi: AFS-verkko-osio

en: APPENDIX
fi: LIITE

en: About Nautilus
fi: Tietoja Nautiluksesta

en: About Scripts
fi: Tietoja skripteistä

en: Accessed:
fi: Käytetty:

en: Acoustic
fi: Akustiikka

en: Activate items with a double click
fi: Käytä kohteita kaksoisnapsautuksella

en: Activate items with a single click
fi: Käytä kohteita yhdellä napsautuksella

en: Add New Site
fi: Lisää uusi sivusto

en: Add New Theme...
fi: Lisää uusi teema...

en: Add a New Color...
fi: Lisää uusi väri...

en: Add a New Emblem...
fi: Lisää uusi tunnusmerkki...

en: Add a New Pattern...
fi: Lisää uusi kuvio...

en: Add a New Site:
fi: Lisää uusi sivusto:

en: Add a bookmark for the current location to this menu
fi: Lisää nykyisen sijainnin kirjanmerkki tähän valikkoon

en: Add new...
fi: Lisää uusi...

en: Add or remove sets of links by clicking on the checkboxes below.
fi: Lisää tai poista linkkien ryhmiä napsauttamalla alla olevia valintalaatikoita.

en: Adjust your user environment
fi: Säädä käyttöympäristöä

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
fi: Kaikki tässä hakemistossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa. Kun skripti käynnistetään tästä valikosta, se saa syötteenään valitut tiedostot.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Nautilus, which the scripts may use:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
fi: Kaikki tässä hakemistossa olevat suoritettavat tiedostot näkyvät myös skriptivalikossa. Skriptin voi käynnistää tästä valikosta.
    
    Kun skripti käynnistetään paikallisessa hakemistossa, Nautilus antaa sille valittujen tiedostojen nimet parametreina. Etähakemistoissa käynnistettynä (esim. www- tai ftp-hakemistossa) se ei saa mitään parametreja.
    
    Kummassakin tapauksessa Nautilus asettaa seuraavat ympäristömuuttujat, joita skripti voi käyttää:
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen polut (vain jos paikallisia)
    
    NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS: rivinvaihdoilla erotellut valittujen tiedostojen URI:t
    
    NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI: nykyisen sijainnin URI
    
    NAUTILUS_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: nykyisen ikkunan sijainti ja koko

en: Alt
fi: Vaihtoehtoinen

en: Alta Vista
fi: Altavista

en: Alternative
fi: Vaihtoehtoinen

en: Always
fi: Aina

en: Always list folders before files
fi: Luettele hakemistot aina ennen tiedostoja

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
fi: Munakoison värinen Crux-teema.

en: An _Application...
fi: _Sovellus...

en: An error occurred while loading this search's contents: %s
fi: Virhe tapahtui ladatessa tämän haun sisältöä: %s

en: An invalid drag type was used.
fi: Vetotyyppi oli väärä.

en: Apparition
fi: Haamu

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Arabic (IBM-864)
fi: Arabialainen (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (Windows-1256)
fi: Arabialainen (Windows-1256)

en: Are you sure you want Nautilus to forget which locations you have visited?
fi: Oletko varma, että haluat Nautiluksen unohtavan, missä paikoissa olet käynyt?

en: Are you sure you want to forget history? If you do, you will be doomed to repeat it.
fi: Oletko varma, että haluat historian unohtuvan? Jos haluat, niin joudut toistamaan sen itse.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the Trash?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kohteen "%s" pysyvästi roskakorista?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kohteen "%s" pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete all of the items in the Trash?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa pysyvästi kaiken roskakorin sisällön?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the Trash?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa pysyvästi kaikki %d valittua kohdetta roskakorista?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa pysyvästi kaikki %d valittua kohdetta?

en: Armenian (ARMSCII-8)
fi: Armenialainen (ARMSCII-8)

en: Artist
fi: Tekijä

en: Ask before emptying the Trash or deleting files
fi: Kysy ennen roskakorin tyhjennystä tai tiedostojen poistoa

en: Ask each time
fi: Kysy joka kerta

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Authors
fi: Tekijät

en: Auto-detected Volume
fi: Automaattisesti tunnistunut osio

en: Azul
fi: Lasuuri

en: Back
fi: Takaisin

en: Background
fi: Tausta

en: Backgrounds and Emblems
fi: Taustat ja tunnusmerkit

en: Ballad
fi: Balladi

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Baltic (ISO-8859-13)
fi: Balttilainen (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fi: Balttilainen (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fi: Balttilainen (Windows-1257)

en: Basic
fi: Perustiedot

en: Bass
fi: Basso

en: Big Band
fi: Big band

en: Bit Rate
fi: Bittivirta

en: Black
fi: Musta

en: Blue Ridge
fi: Siniset viirut

en: Blue Rough
fi: Karkea sininen

en: Blue Type
fi: Sinisiä kirjaimia

en: Bookmark for Nonexistent Location
fi: Olemattomaan sijaintiin viittaava kirjanmerkki

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: BritPop
fi: Brittipop

en: Broken Link
fi: Rikkinäinen linkki

en: Browse available software
fi: Selaa saatavilla olevia ohjelmia

en: Brushed Metal
fi: Harjattu metalli

en: Bubble Gum
fi: Purukumi

en: Built-in Bookmarks
fi: Sisäänrakennetut kirjanmerkit

en: Burlap
fi: Säkkikangas

en: By Emblems
fi: Tunnusmerkkien mukaan

en: By Modification Date
fi: Muokkauspäivämäärän mukaan

en: By Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: By _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: By _Name
fi: _Nimen mukaan

en: By _Size
fi: _Koon mukaan

en: By _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: CD Digital Audio
fi: CD-ääni

en: CD-ROM Drive
fi: CD-asema

en: CDROM Volume
fi: CD-levy

en: CNET Computers.com
fi: CNET-tietokoneet.com

en: CNET Linux Center
fi: CNET Linux-keskus

en: C_lear Text
fi: _Tyhjennä teksti

en: Cabaret
fi: Kabaree

en: Camouflage
fi: Kamo

en: Can't Change Trash Location
fi: Roskakorin sijaintia ei voi muuttaa

en: Can't Copy Into Self
fi: Ei voi kopioida itseensä

en: Can't Copy Over Self
fi: Ei voi kopioida itseensä

en: Can't Copy Trash
fi: Roskakoria ei voi kopioida

en: Can't Copy to Trash
fi: Ei voi kopioida roskakoriin

en: Can't Display Location
fi: Sijaintia ei voi näyttää

en: Can't Move Into Self
fi: Ei voi siirtää itsensä sisälle

en: Can't Open Location
fi: Ei voi avata sijaintia

en: Can't Play Remote Files
fi: Etätiedostoja ei voi soittaa

en: Can't Read Folder
fi: Hakemistoa ei voi lukea

en: Can't create nautilus-launcher-applet!
fi: Ei voi luoda nautilus-launcher-appletia!

en: Can't create nautilus-preferences-applet!
fi: Ei voi luoda nautilus-preferences-appletia!

en: Can't delete current theme
fi: Nykyistä teemaa ei voi poistaa

en: Can't execute remote links
fi: Etälinkkejä ei voi suorittaa

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
fi: Ei voi saada kuvausta edes tyypille "x-directory/normal". Tämä tarkoittanee, että tiedosto gnome-vfs.keys on väärässä paikassa tai ei löydy muusta syystä.

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Group Change?
fi: Haluatko perua ryhmän vaihdon?

en: Cancel Open?
fi: Perutaanko avaaminen?

en: Cancel Owner Change?
fi: Haluatko perua omistajan vaihdon?

en: Cancel Remove
fi: Peru poisto

en: Cancel Rename?
fi: Perutaanko uudelleen nimeäminen?

en: Cancel Showing Properties Window?
fi: Perutaanko ominaisuusikkunan näyttäminen?

en: Caveat
fi: Väliaikainen varoitus

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Celtic (ISO-8859-14)
fi: Kelttiläinen (ISO-8859-14)

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Central European (IBM-852)
fi: Keskieurooppalainen (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fi: Keskieurooppalainen (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fi: Keskieurooppalainen (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fi: Keskieurooppalainen (Windows-1250)

en: Certified
fi: Hyväksytty

en: Chalk
fi: Kalkki

en: Chamber Music
fi: Kamarimusiikki

en: Change Desktop Background
fi: Muuta työpöydän taustaa

en: Change systemwide settings (affects all users)
fi: Muuta järjestelmän laajuisia asetuksia (vaikuttaa joka käyttäjään)

en: Change the visibility of this window's location bar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan sijaintipalkki

en: Change the visibility of this window's sidebar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan sivupaneeli

en: Change the visibility of this window's status bar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan tilarivi

en: Change the visibility of this window's toolbar
fi: Näytä tai piilota tämän ikkunan työkalupalkki

en: Changing group
fi: Ryhmän vaihto

en: Changing owner
fi: Omistajan vaihto

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Charset Encoding
fi: Merkistökoodaus

en: Checking Your Internet Connection
fi: Tarkistaa Internet-yhteyttäsi

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Chinese Simplified (GB2312)
fi: Yksinkertainen kiinalainen (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fi: Yksinkertainen kiinalainen (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fi: Yksinkertainen kiinalainen (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
fi: Perinteinen kiinalainen (Big5)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fi: Perinteinen kiinalainen (EUC-TW)

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose Your User Level
fi: Valitse käyttäjätaso

en: Choose a program with which to open the selected item
fi: Valitse sovellus, jolla valittu kohde avataan

en: Choose a view for "%s".
fi: Valitse tiedoston "%s" näkymä.

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
fi: Valitse näkymä nykyiselle sijainnille, tai muokkaa näkymäjoukkoa

en: Choose an application with which to open "%s".
fi: Valitse sovellus, jolla tiedosto "%s" avataan

en: Choose another application with which to open the selected item
fi: Valitse sovellus, jolla valittu kohde avataan

en: Choose another viewer with which to view the selected item
fi: Valitse katselin, jolla valittua kohdetta katsellaan

en: Choose the order for information to appear beneath icon names.
    More information appears as you zoom in closer
fi: Valitse tietojen ilmestymisjärjestys. Niitä ilmestyy kuvakkeiden alle, kun kasvatat suurennosta.

en: Chorus
fi: Kuoro

en: Christian Gangsta Rap
fi: Kristinllinen gangsta-rap

en: Christian Rap
fi: Kristillinen rap

en: Christian Rock
fi: Kristillinen rock

en: Classic Rock
fi: Klassinen rock

en: Classical
fi: Klassinen

en: Clean Up by Name
fi: Järjestele nimen mukaan

en: Clear Text
fi: Tyhjennä teksti

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
fi: Tyhjennä Siirry-valikon sisältö, sekä Eteenpäin- ja Takaisin-painikkeiden muisti.

en: Click Behavior
fi: Napsautusten toiminta

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with a
    window showing your home folder.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
fi: Napsauta "Valmis" käynnistääksesi Nautiluksen. Saat näkyviin
    ikkunan, joka näyttää kotihakemistosi.
    
    Toivomme, että pidät Nautiluksesta!

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with two
    Nautilus windows: one shows your home folder, and the
    other tells you about Eazel's services that make the life
    of a %s user easier.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
fi: Napsauta "Valmis" käynnistääksesi Nautiluksen. Saat esille
    kaksi ikkunaa: toinen näyttää kotihakemistosi ja toinen kertoo
    Eazel-palveluista, jotka tekevät %s-käyttäjän elämää
    helpommaksi.
    
    Toivomme, että pidät Nautiluksesta!

en: Click on a color to remove it
fi: Napsauta väriä poistaaksesi sen

en: Click on a pattern to remove it
fi: Napsauta kuviota poistaaksesi sen.

en: Click on a theme to change the appearance of Nautilus.
fi: Muuta Nautiluksen ulkonäköä napsauttamalla teemaa.

en: Click on a theme to remove it.
fi: Napsauta teemaa poistaaksesi sen.

en: Click on an emblem to remove it
fi: Napsauta tunnusmerkkiä poistaaksesi sen

en: Close
fi: Sulje

en: Close _All Windows
fi: Sulje _kaikki ikkunat

en: Close all Nautilus windows
fi: Sulje kaikki Nautiluksen ikkunat

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Club
fi: Klubi

en: Club-House
fi: Kulbi-house

en: Color name:
fi: Värin nimi:

en: Color value:
fi: Väriarvo:

en: Colors
fi: Värit

en: Colors:
fi: Värit:

en: Comedy
fi: Komedia

en: Computer
fi: Tietokone

en: Concrete
fi: Betoni

en: Configuration Files
fi: Asetustiedostot

en: Configure network services (web server, DNS server, etc.)
fi: Muuta verkkopalvelujen (www-palvelin, DNS-palvelin, yms.) asetuksia

en: Conflict while copying
fi: Ristiriita kopioinnissa

en: Contemporary Christian
fi: Nykyaikainen kristillinen

en: Content Loser
fi: Sisällönhukkaaja

en: Content Loser Viewer
fi: Sisällönhukkaajakatselin

en: Content searches are not available
fi: Ei voi tehdä sisältöetsintöjä

en: Contents:
fi: Sisältö:

en: Conventions
fi: Tavat

en: Cool
fi: Viileä

en: Copy Files
fi: Kopioi tiedostoja

en: Copy Text
fi: Kopioi teksti

en: Copy the selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Copying
fi: Kopioidaan

en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

en: Copyright (C) 1999-2001 Eazel, Inc.
fi: Copyright © 1999-2001 Eazel, Inc.

en: Cork
fi: Korkki

en: Couldn't Create Required Folder
fi: Vaadittua hakemistoa ei voitu luoda

en: Couldn't Create Required Folders
fi: Vaadittuja hakemistoja ei voitu luoda

en: Couldn't add theme
fi: Teemaa ei voitu lisätä

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" ryhmää ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" nimeä ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" omistajaa ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
fi: Kohteen "%s" oikeuksia ei voitu muuttaa, koska kohde on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Couldn't delete pattern
fi: Kuviota ei voitu poistaa

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot determine what type of file it is.
fi: Sijaintia "%s" ei voitu näyttää, koska Nautilus ei tiedä sen tyyppiä.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot handle %s: locations.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska Nautilus ei voi käsitellä %s: -sijainteja.

en: Couldn't display "%s", because access was denied.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska oikeudet eivät riittäneet.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found. Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska sen isäntäkonetta "%s" ei löytynyt. Varmista että se on oikein kirjoitettu ja että välityspalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Couldn't display "%s", because the attempt to log in failed.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska sisään kirjautuminen epäonnistui.

en: Couldn't display "%s", because the host name was empty. Check that your proxy settings are correct.
fi: Ei voitu näyttää kohdetta "%s", koska isäntäkoneen nimi oli tyhjä. Varmista, että välityspalvelinasetukset ovat kunnossa.

en: Couldn't find "%s". Please check the spelling and try again.
fi: Sijaintia "%s" ei löytynyt. Tarkasta oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: Couldn't install color
fi: Väriä ei voitu asentaa

en: Couldn't install emblem
fi: Tunnusmerkkiä ei voitu asentaa

en: Couldn't install pattern
fi: Kuviota ei voitu asentaa

en: Couldn't install theme
fi: Teemaa ei voitu asentaa

en: Couldn't load %s
fi: Ei voinut ladata: %s

en: Couldn't remove theme
fi: Teemaa ei voitu poistaa

en: Countertop
fi: Pöydän päällys

en: Country
fi: Kantri

en: Create a New Color:
fi: Luo uusi väri:

en: Create a New Emblem:
fi: Lisää uusi tunnusmerkki:

en: Create a new empty folder inside this folder
fi: Luo uusi tyhjä hakemisto tähän hakemistoon

en: Create a symbolic link for each selected item
fi: Luo symbolinen linkki jokaiselle valitulle kohteelle

en: Create the initial window with the given geometry.
fi: Aseta luotavan ikkunan mitat annetuiksi.

en: Creating Properties window
fi: Luodaan ominaisuusikkuna

en: Creating links to files
fi: Luodaan linkkejä tiedostoihin

en: Croatian (MacCroatian)
fi: Croatialainen (MacCroatian)

en: Crossover
fi: Sekoitus

en: Crux-Eggplant
fi: Munakoiso-Crux

en: Crux-Teal
fi: Vihreä Crux

en: Cu_t File
fi: _Leikkaa tiedosto

en: Cu_t Files
fi: _Leikkaa tiedostoja

en: Cult
fi: Kultti

en: Cut Files
fi: Leikkaa tiedostoja

en: Cut Text
fi: Leikkaa teksti

en: Cut _Text
fi: _Leikkaa teksti

en: Cut the selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic (IBM-855)
fi: Kyrillinen (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fi: Kyrillinen (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fi: Kyrillinen (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fi: Kyrillinen (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fi: Kyrillinen (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (IBM-866)
fi: Kyrillinen/venäläinen (IBM-866)

en: Cyrillic/Russian (KOI8-R)
fi: Kyrillinen/venäläinen (KOI8-R)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
fi: Kyrillinen/ukrainalainen (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
fi: Kyrillinen/ukrainalainen (MacUkrainian)

en: DVD Volume
fi: DVD-levy

en: Dance
fi: Tanssi

en: Dance Hall
fi: Tanssihalli

en: Danger
fi: Vaara

en: Danube
fi: Tonava

en: Dark Cork
fi: Tumma korkki

en: Dark GNOME
fi: Tumma GNOME

en: Date Modified
fi: Muokattu

en: De_lete
fi: _Poista

en: De_lete...
fi: _Poista...

en: Decoding Update...
fi: Purkaa päivitystä...

en: Deep Teal
fi: Harmaanvihreä

en: Default
fi: Oletus

en: Default View
fi: Oletusnäkymä

en: Default non-smooth font:
fi: Oletuskirjasin (ei-pehmeä):

en: Default smooth font:
fi: Oletuskirjasin (pehmeä):

en: Default zoom level:
fi: Oletussuurennos:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete From Trash?
fi: Poistetaanko roskakorista?

en: Delete Immediately?
fi: Poistetaanko heti?

en: Delete Trash Contents?
fi: Poistetaanko roskakorin sisältö?

en: Delete all items in the Trash
fi: Poista kaikki roskakorin sisältö

en: Delete all selected items permanently
fi: Poista kaikki valitut kohteet pysyvästi

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
fi: Poista jokainen valittu kohde siirtämättä roskakoriin

en: Delete from _Trash
fi: Poista _roskakorista

en: Delete from _Trash...
fi: Poista _roskakorista...

en: Delete?
fi: Poistetaanko?

en: Deleting
fi: Poistaa

en: Deleting files
fi: Poistaa tiedostoja

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Development
fi: Ohjelmointi

en: Devices
fi: Laitteet

en: Disks
fi: Levyt

en: Display
fi: Näyttö

en: Display %s tab in sidebar
fi: Näytä välilehti %s sivupaneelissa

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
fi: Näytä ikkuna, jossa voi tämän valikon kirjanmerkkejä voi muokata

en: Display credits for the creators of Nautilus
fi: Näytä luettelo Nautiluksen tekijöistä

en: Display files when they are clicked
fi: Näytä tiedostot, kun niitä napsautetaan

en: Display icons in the opposite order
fi: Näytä kuvakkeet käänteisessä järjestyksessä

en: Display location bar in new windows
fi: Näytä sijaintipalkki uusissa ikkunoissa

en: Display on-line help for Nautilus
fi: Näytä Nautiluksen käyttöopas

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
fi: Näytä kuviot, värit ja tunnusmerkit, joilla voi muuttaa ohjelman ulkonäköä

en: Display quick reference pages for Nautilus
fi: Näytä Nautiluksen pikaohjesivut

en: Display release notes for Nautilus
fi: Näytä Nautiluksen julkaisuhuomautukset

en: Display sidebar in new windows
fi: Näytä sivupaneeli uusissa ikkunoissa

en: Display status bar in new windows
fi: Näytä tilarivi uusissa ikkunoissa

en: Display the latest contents of the current location
fi: Näytä nykyisen sijainnin viimeisin sisältö

en: Display this location with "%s"
fi: Näytä tämä sijainti katselimella "%s"

en: Display toolbar in new windows
fi: Näytä työkalupalkki uusissa ikkunoissa

en: Distinguished
fi: Erinomainen

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
fi: Älä käytä työpöytää (sivuuta asetusikkunassa annettu oletus)

en: Do you want to view these %d locations in separate windows?
fi: Haluatko avata %d ikkunaa näiden sijaintien katselua varten?

en: Documentation
fi: Ohjeet

en: Documents by Subject
fi: Asiakirjat aiheen mukaan

en: Don't include in the menu for "%s" items
fi: Älä näytä tiedostotyypin "%s" valikossa

en: Don't include the built-in bookmarks in the Bookmarks menu
fi: Älä näytä sisäänrakennettuja kirjanmerkkejä

en: Don't make thumbnails for files larger than:
fi: Älä luo pikkukuvia tiedostoista, jotka ovat suurempia kuin:

en: Don't verify my connection or check for updates
fi: Älä tarkista yhteyttä tai etsi päivityksiä

en: Done
fi: Valmis

en: Dots
fi: Laikut

en: Downloading Nautilus updates...
fi: Hakee Nautiluksen päivityksiä...

en: Draft
fi: Luonnos

en: Drag a color to an object to change it to that color
fi: Vedä väri johonkin osaan asettaaksesi sen värin

en: Drag a pattern tile to an object to change it
fi: Vedä kuvio johonkin osaan, jos haluat vaihtaa sen kuvion

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
fi: Vedä tunnusmerkki johonkin osaan asettaaksesi osan tunnusmerkin

en: Drag and Drop error
fi: Veto- ja pudotusvirhe

en: Drag and drop is only supported to local file systems.
fi: Veto ja pudotus toimii vain paikallisissa tiedostojärjestelmissä.

en: Drag to seek within track
fi: Siirrä soittokohtaa vetämällä tätä hiirellä

en: Dream
fi: Uni

en: Drum Solo
fi: Rumpusoolo

en: Duet
fi: Duetto

en: Duplicate
fi: Monista

en: Duplicate each selected item
fi: Monista valitut kohteet

en: Easy Listening
fi: Kevyt kuunneltava

en: Eclipse
fi: Pimennys

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit various Nautilus preferences
fi: Muuta Nautiluksen asetuksia

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Emblems
fi: Tunnusmerkit

en: Emblems:
fi: Tunnusmerkit:

en: Empty
fi: Tyhjennä

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Empty Trash...
fi: Tyhjennä roskakori...

en: Emptying the Trash
fi: Tyhjennetään roskakori

en: English (US-ASCII)
fi: Englantilainen (US-ASCII)

en: Enhanced DOS Volume
fi: Parannettu DOS-osio

en: Envy
fi: Kateus

en: Erase
fi: Poista

en: Error "%s" creating new folder.
fi: Virhe "%s" uutta hakemistoa luodessa.

en: Error "%s" while copying "%s".
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" kopioidessa kohdetta "%s".
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while copying.
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" kopioidessa.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" luodessa linkkiä kohteeseen "%s".
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while deleting "%s".
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" poistaessa kohdetta "%s".
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while deleting.
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" poistaessa.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while linking.
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" linkittäessä.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while moving "%s".
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" siirtäessä kohdetta "%s".
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error "%s" while moving.
    
    Would you like to continue?
fi: Virhe "%s" siirtäessä.
    
    Haluatko jatkaa?

en: Error Displaying Folder
fi: Virhe näyttäessä hakemistoa

en: Error Setting Group
fi: Virhe ryhmää asettaessa

en: Error Setting Owner
fi: Virhe omistajaa asettaessa

en: Error Setting Permissions
fi: Virhe oikeuksia asettaessa

en: Error creating new folder
fi: Virhe uuden hakemiston luonnissa

en: Error creating new folder.
    
    There is no space on the destination.
fi: Virhe luodessa uutta hakemistoa:
    
    Levytilaa ei ole jäljellä.

en: Error creating new folder.
    
    You do not have permissions to write to the destination.
fi: Virhe luodessa uutta hakemistoa:
    
    Sinulla ei ole kohteen kirjoitusoikeuksia.

en: Error during search
fi: Virhe etsiessä

en: Error reading file index
fi: Virhe lukiessa luetteloa

en: Error while copying to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
fi: Virhe kopioidessa kohteita kohteeseen "%s":
    
    Kohdelevylle ei voi kirjoittaa.

en: Error while copying to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
fi: Virhe kopioidessa kohdetta "%s":
    
    Levytilaa ei ole jäljellä.

en: Error while copying to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
fi: Virhe kopioidessa kohteeseen "%s":
    
    Sinulla ei ole tämän hakemiston kirjoitusoikeutta.

en: Error while copying.
fi: Virhe kopioidessa.

en: Error while copying.
    
    "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
fi: Virhe kopioidessa:
    
    Kohdetta "%s" ei voi kopioida, koska sinulla ei ole oikeuksia sen lukemiseen.

en: Error while creating link in "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
fi: Virhe linkittäessä kohdetta "%s":
    
    Levytilaa ei ole jäljellä

en: Error while creating links in "%s".
    
    The destination disk is read-only.
fi: Virhe luodessa linkkejä kohteessa "%s":
    
    Kohdelevylle ei voi kirjoittaa.

en: Error while creating links in "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
fi: Virhe luodessa linkkejä hakemistoon "%s":
    
    Sinulla ei ole tämän hakemiston kirjoitusoikeutta.

en: Error while deleting.
fi: Virhe poistaessa.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
fi: Virhe poistaessa:
    
    Kohdetta "%s" ei voi poistaa, koska se on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
fi: Virhe poistaessa:
    
    Kohdetta "%s" ei voi poistaa, koska sinulla ei ole oikeuksia sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: Error while linking.
fi: Virhe linkittäessä.

en: Error while moving items to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
fi: Virhe siirtäessä kohteeseen "%s":
    
    Kohdelevylle ei voi kirjoittaa.

en: Error while moving items to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
fi: Virhe siirtäessä kohteeseen "%s":
    
    Sinulla ei ole tämän hakemiston kirjoitusoikeutta.

en: Error while moving to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
fi: Virhe siirtäessä kohdetta "%s":
    
    Levytilaa ei ole jäljellä.

en: Error while moving.
fi: Virhe siirtäessä.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
fi: Virhe siirtäessä:
    
    Kohdetta "%s" ei voi siirtää, koska se on levyllä, jota voi vain lukea.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
fi: Virhe siirtäessä:
    
    Kohdetta "%s" ei voi siirtää, koska sinulla ei ole oikeuksia sen tai sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved to the Trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
fi: Virhe siirtäessä:
    
    Kohdetta "%s" ei voi siirtää roskakoriin, koska sinulla ei ole oikeuksia sen tai sen ylähakemiston muuttamiseen.

en: Ethnic
fi: Etninen

en: Euro-Techno
fi: Euro-tekno

en: Every indexed file on your computer matches the criteria you selected. You can check the spelling on your selections or add more criteria to narrow your results.
fi: Jokainen tietokoneesi luetteloitu tiedosto vastaa antamiasi ehtoja. Voit tarkistaa valintojesi oikeinkirjoituksen tai lisätä lisää hakuehtoja, jos haluat tarkemman tuloksen.

en: Executable Text Files
fi: Suoritettavat tekstitiedostot

en: Execute
fi: Suoritus

en: Execute files when they are clicked
fi: Käynnistä tiedostot, kun niitä napsautetaan

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration druid
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the druid again.
fi: Tämän tiedoston olemassaolo ilmaisee, että Nautiluksen asetusvelho
    on jo käyty läpi.
    
    Voit poistaa tämän tiedoston, jos haluat käydä velhon läpi uudestaan.

en: Ext2 Linux Volume
fi: Ext2 Linux -osio

en: Ext3 Linux Volume
fi: Ext3 Linux -osio

en: F_onts
fi: _Kirjasimet

en: Factory for Nautilus component adapter factories
fi: Tehdas, joka tuottaa Nautiluksen komponenttisovitintehtaita

en: Factory for Nautilus component adapter factories
fi: Tehdas, joka tuottaa Nautiluksen komponenttisovitintehtaita

en: Factory for Nautilus shell and file manager
fi: Tehdas, joka luo Nautilus-komentotulkin ja tiedostonhallinnan

en: Factory for annotation view
fi: Tehdas, joka tuottaa huomautusnäkymiä

en: Factory for hardware view
fi: Tehdas, joka tuottaa laitteistonäkymiä

en: Factory for history views
fi: Tehdas, joka tuottaa historiikkinäkymiä

en: Factory for music view
fi: Tehdas, joka tuottaa musiikkinäkymiä

en: Factory for news view
fi: Tehdas, joka tuottaa uutisnäkymiä

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
fi: Tehdas, jonka tuottamat oliot ympäröivät tavalliset Bonobo-säätimet ja upotteet näyttämään Nautiluksen näkymiltä

en: Factory for text view
fi: Tehdas, joka tuottaa tekstinäkymiä

en: Fast searches are not available
fi: Ei voi tehdä nopeita etsintöjä

en: Fast searches are not enabled on your computer
fi: Nopeat etsinnät eivät ole käytössä koneellasi

en: Fast-Fusion
fi: Nopea fuusio

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Favorite applications
fi: Suosikkisovellukset

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Fewer Options
fi: Vähemmän valintoja

en: Fibers
fi: Kuidut

en: Figure %d
fi: Kuva %d

en: Figure %s
fi: Kuva %s

en: File "%s" already exists.
    
    Would you like to replace it?
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa.
    
    Haluatko korvata sen?

en: File Group:
fi: Tiedoston ryhmä:

en: File Owner:
fi: Tiedoston omistaja:

en: File Types and Programs
fi: Tiedostotyypit ja ohjelmat

en: File too large
fi: Tiedosto on liian suuri

en: Files copied:
fi: Tiedostoja kopioitunut:

en: Files deleted:
fi: Tiedostoja poistettu:

en: Files linked:
fi: Tiedostoja linkittynyt:

en: Files moved:
fi: Tiedostoja siirtynyt:

en: Files thrown out:
fi: Tiedostoja heitetty pois:

en: Find
fi: Etsi

en: Find Them!
fi: Etsi!

en: Find cannot open your file system index.  Your index may be missing or corrupt.  You can create a new index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
fi: Etsin ei voi avata tiedostojärjestelmäsi luetteloa. Luettelosi voi puuttua tai olla viallinen. Voit luoda uuden luettelon ajamalla komennon "medusa-indexd" pääkäyttäjänä komentoriviltä.

en: Find:
fi: Etsi:

en: Finished
fi: Valmis

en: Finishing Creating Links...
fi: Viimeistellään linkkien luontia...

en: Finishing Move...
fi: Viimeistellään siirtoa...

en: Fire Engine
fi: Paloauto

en: Floppy
fi: Levyke

en: Floral
fi: Kukat

en: Folklore
fi: Kansantaru

en: Font size at default zoom level:
fi: Kirjasinkoko oletussuurennoksella:

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: For users who are comfortable with GNOME and %s,
    but don't describe themselves as ``technical.''
fi: Käyttäjille, joilla on jo %s- ja Gnome-tuntemusta
    mutta jotka eivät pidä itseään mitenkään "teknisinä".

en: For users who have GNOME and %s experience, and
    like to see every detail of the operating system.
fi: Käyttäjille, joilla on %s- ja Gnome-kokemusta ja jotka
    haluavat nähdä kaikki käyttöjärjestelmänsä pikkuasiat.

en: For users who have no previous experience with GNOME
    and %s.
fi: Käyttäjille, joilla ei ole aiempaa %s- tai
    Gnome-kokemusta.

en: For_get History
fi: Unohda _historia

en: Forget
fi: Unohda

en: Forget History?
fi: Haluatko, että historia unohtuu?

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Fossil
fi: Fossiili

en: From:
fi: Hakemistosta:

en: Fusion
fi: Fuusio

en: GConf error:
      %s
fi: GConf-virhe:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
fi: GConf-virhe:
      %s
    Seuraavat virheen näkyvät vain päätteellä

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GMC to Nautilus Transition
fi: GMC:stä Nautilukseen siirtyminen

en: GNOME Documentation
fi: Gnomen ohjeet

en: Game
fi: Peli

en: Games
fi: Pelit

en: Gangsta Rap
fi: Gangsta-rap

en: Generic Image Viewer
fi: Yleinen kuvankatselin

en: Generic image control factory
fi: Yleinen kuvankatselintehdas

en: Go There
fi: Siirry sinne

en: Go To:
fi: Siirry:

en: Go to Nonexistent Location
fi: Siirry olemattomaan sijaintiin

en: Go to the Start Here folder
fi: Siirry "aloita tästä"-kansioon

en: Go to the home location
fi: Siirry kotisijaintiin

en: Go to the location specified by this bookmark
fi: Siirry tämän kirjanmerkin osoittamaan sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavaan sijaintiin

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry edelliseen sijaintiin

en: Go up to the location that contains the displayed location
fi: Siirry ylös sijaintiin, joka sisältää näkyvän sijainnin

en: Gothic
fi: Goottilainen

en: Gothic Rock
fi: Goottirock

en: Granite
fi: Graniitti

en: Grapefruit
fi: Viinirypäle

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek (ISO-8859-7)
fi: Kreikkalainen (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fi: Kreikkalainen (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fi: Kreikkalainen (Windows-1253)

en: Green Weave
fi: Vihreä kudos

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: HTTP Proxy Settings
fi: HTTP-välityspalvelinasetukset

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Hardware Device Volume
fi: Laiteosio

en: Hardware Overview
fi: Laitteisto

en: Hardware Viewer
fi: Laitteistokatselin

en: Hardware view
fi: Laitteistonäkymä

en: Heavy Metal
fi: Hevi

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hebrew (IBM-862)
fi: Heprea (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fi: Heprea (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fi: Heprea (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
fi: Heprea (Windows-1255)

en: Help
fi: Ohje

en: Help Navigation Tree
fi: Ohjeen hakemistopuu

en: Help sidebar panel
fi: Ohjesivupaneelit

en: Hide Location _Bar
fi: Piilota _sijaintipalkki

en: Hide St_atus Bar
fi: Piilota _tilarivi

en: Hide _Sidebar
fi: Piilota sivu_paneeli

en: Hide _Toolbar
fi: Piilota työ_kalupalkki

en: History
fi: Historiikki

en: History sidebar panel
fi: Historiikkisivupaneeli

en: History sidebar panel for Nautilus
fi: Nautiluksen historiikkisivupaneeli

en: Home
fi: Koti

en: Home Directory
fi: Kotihakemisto

en: Humour
fi: Huumori

en: I could not initialize Bonobo
fi: Bonoboa ei voitu alustaa

en: IMAGE
fi: KUVA

en: ISO 9660 Volume
fi: ISO 9660 -osio

en: Ice
fi: Jää

en: Icelandic (MacIcelandic)
fi: Islantilainen (MacIcelandic)

en: Icon & List Views
fi: Kuvake- ja luettelonäkymät

en: Icon Captions
fi: Kuvakkeiden tekstit

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: Icon View Defaults
fi: Kuvakenäkymän oletukset

en: Icons
fi: kuvakkeet

en: Icons Viewer
fi: Kuvakekatselin

en: If you have been using the GNOME Midnight Commander
    these settings move your desktop icons to Nautilus and
    make Nautilus the default desktop.
fi: Jos olet käyttänyt GNOME Midnight Commanderia, niin nämä
    asetukset siirtävät työpöydän kuvakkeesi Nautilukseen ja
    tekevät Nautiluksesta oletustyöpöydän.

en: If you would like to enable fast searches, you can edit the file %s as root. Setting the enabled flag to "yes" will turn medusa services on.
    To start indexing and search services right away, you should also run the following commands as root:
    
    medusa-indexd
    medusa-searchd
    
    Fast searches will not be available until an initial index of your files has been created.  This may take a long time.
fi: Jos haluat tehdä nopeita etsintöjä, muokkaa tiedostoa %s pääkäyttäjänä. "enabled flag":n asettaminen arvoksi "yes" ottaa medusa-palvelut käyttöön.
    Käynnistääksesi luetteloinnin ja etsintäpalvelun samalla, suorita seuraavat komennot pääkäyttäjänä:
    
    medusa-indexd
    medusa-searchd
    
    Nopeita etsintöjä ei voi tehdä ennen kuin tiedostosi ovat luetteloituneet. Luettelointi saattaa kestää kauankin.

en: Image
fi: Kuva

en: Image Viewer
fi: Kuvankatselin

en: Image:
fi: Kuva:

en: Images Only
fi: Vain kuvat

en: Important
fi: Tärkeä

en: Include a Delete command that bypasses Trash
fi: Näytä myös poistokomento, joka ei käytä roskakoria

en: Include in the menu for "%s" items
fi: Näytä tiedostotyypin "%s" valikossa

en: Include in the menu just for "%s"
fi: Näytä vain tiedoston "%s" valikossa

en: Indexed searches are not available
fi: Ei voi tehdä etsintöjä luettelosta

en: Indexing Status
fi: Luetteloinnin tila

en: Indexing is %d%% complete.
fi: Luettelointi on %d%% valmis.

en: Indie
fi: Riippumaton

en: Info
fi: Info-sivut

en: Instrumental
fi: Instrumentaali

en: Instrumental Pop
fi: Instrumentaalipop

en: Instrumental Rock
fi: Instrumentaalirock

en: Internal use only
fi: Vain sisäiseen käyttöön

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Introductory Documents
fi: Johdantoasiakirjat

en: Invalid RSS URL
fi: Virheellinen URL

en: Is in the menu for "%s" items.
fi: On tiedostotyypin "%s" valikossa.

en: Is in the menu for "%s".
fi: On tiedoston "%s" valikossa.

en: Is in the menu for all "%s" items.
fi: On kaikkien tiedostotyyppien "%s" valikossa.

en: Is not in the menu for "%s" items.
fi: Ei ole tiedostotyypin "%s" valikossa.

en: Is the default for "%s" items.
fi: On tiedostotyypin "%s" oletus.

en: Is the default for "%s".
fi: On tiedoston "%s" oletus.

en: Is the default for all "%s" items.
fi: On kaikkien tiedostotyyppien "%s" oletus.

en: Items %s
fi: Kohteet %s

en: Items containing "medusa" in their names and that are folders
fi: Kohteet, joiden nimessä on "medusa" ja jotka ovat hakemistoja.

en: Items containing "stuff" in their names
fi: Kohteet, joiden nimessä on "stuff".

en: Items containing "stuff" in their names and that are regular files
fi: Kohteet, joiden nimessä on "stuff" ja jotka ovat tavallisia tiedostoja.

en: Items containing "stuff" in their names, that are regular files and smaller than 2000 bytes
fi: Kohteet, joiden nimessä on "stuff" ja jotka ovat tavallisia tiedostoja sekä pienempiä kuin 2000 tavua.

en: Items that are regular files
fi: Kohteet, jotka ovat tavallisia tiedostoja

en: JFS Volume
fi: JFS-osio

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Japanese (EUC-JP)
fi: Japanilainen (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fi: Japanilainen (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fi: Japanilainen (Shift_JIS)

en: Keep icons sorted by emblems in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tunnusmerkkien mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by modification date in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä muokkauspäivämääärän mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by name in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä nimen mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by size in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä koon mukaisessa järjestyksessä

en: Keep icons sorted by type in rows
fi: Pidä kuvakkeet riveissä tyypin mukaisessa järjestyksessä

en: Kernel Routines
fi: Ytimen rutiinit

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäinoikotiet

en: Keyword:
fi: Avainsana:

en: Kill Content Loser
fi: Sulje hukkasisältö

en: Kill Sidebar Loser
fi: Sulje hukkasivu

en: Kill the Loser content view
fi: Sulje hukkasisältönäkymä

en: Kill the Loser sidebar panel
fi: Sulje hukkasivupaneeli

en: Korean (EUC-KR)
fi: Korealainen (EUC-KR)

en: Last Changed:
fi: Viimeksi muuttuneet:

en: Latin
fi: Latino

en: Launch Nautilus when GNOME starts up.
fi: Käynnistä Nautilus Gnomen käynnistyessä.

en: Lay Out Items
fi: Asettele kohteet

en: Lay Out Items:
fi: Asettele kohteet:

en: Leaf
fi: Lehti

en: Leave icons wherever they are dropped
fi: Jätä kuvakkeet sinne, mihin ne pudotetaan

en: Legal Notice
fi: Lakiasiaa

en: Lemon
fi: Sitruuna

en: Library Functions
fi: Kirjastofunktiot

en: Link Target:
fi: Linkin kohde:

en: Link sets
fi: Linkkiryhmät

en: Linking
fi: Linkittäessä

en: Linux Documentation Project
fi: Linuxin ohjeprojekti

en: Linux Online
fi: Linux linjoilla

en: Linux Resources
fi: Linux-voimavarat

en: Linux Weekly News
fi: Viikoittaiset Linux-uutiset

en: List
fi: luettelo

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: List View Defaults
fi: Luettelonäkymän oletukset

en: List Viewer
fi: Luettelokatselin

en: Loading %s
fi: Hakee: %s

en: Local Files Only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: Local Images Only
fi: Vain paikalliset kuvat

en: Location
fi: Sijainti

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Look Up Selected Text in Dictionary
fi: Katso valittu teksti sanakirjasta

en: Look up the selected text in the Merriam-Webster dictionary
fi: Katso valittu teksti Merriam-Webster-tietosanakirjasta

en: MIME Type:
fi: MIME-tyyppi:

en: MIME type
fi: MIME-tyyppi

en: MSDOS Volume
fi: MS DOS-osio

en: Mailing list where you can send feedback about Nautilus
fi: Postituslista, jolle voit lähettää palautetta Nautiluksesta.

en: Make Folder Appearance Details Public
fi: Tee hakemiston ulkonäön asetuksista julkisia

en: Make Link
fi: Tee linkki

en: Make _Link
fi: _Tee linkki

en: Make _Links
fi: _Tee linkkejä

en: Make the selected icon stretchable
fi: Tee valittu kuvake venyväksi

en: Manila Paper
fi: Manillapaperi

en: Manual
fi: Manuaalisivut

en: Manually
fi: Käsin

en: Maximum items per site
fi: Suurin kohtien määrä sivustoa kohden

en: Maximum number of items displayed per site
fi: Suurin yhden sivuston kohtien määrä

en: Meditative
fi: Meditaatio

en: Medusa, the application that performs searches, cannot be found on your system.  If you have compiled nautilus yourself, you will need to install a copy of medusa and recompile nautilus.  (A copy of Medusa may be available at ftp://ftp.gnome.org)
    If you are using a packaged version of Nautilus, fast searching is not available.
fi: Medusaa, etsintäsovellusta, ei löydy järjestelmästäsi. Jos olet kääntänyt Nautiluksen itse, tarvitset kopion Medusasta ja lisäksi Nautilus pitäisi kääntää uudestaan. (Medusa on saatavilla osoitteessa ftp://ftp.gnome.org)
    Jos käytät valmiiksi paketoitua Nautilusta, nopeita etsintöjä ei voi tehdä.

en: Metal
fi: Metalli

en: Minix Volume
fi: Minix-osio

en: Missing Site Name Error
fi: Virhe: puuttuva sivuston nimi

en: Missing URL Error
fi: Virhe: puuttuva URL

en: Modified:
fi: Muokattu:

en: Modify "%s"
fi: Muokkaa ohjelmalla "%s"

en: Modify...
fi: Muokkaa...

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Ma loka 00 0000, 00:00:00

en: More Options
fi: Lisää valintoja

en: More Than One Image
fi: Useampi kuin yksi kuva

en: Moss Ridge
fi: Sammalviirut

en: Mount Error
fi: Liittämisvirhe

en: Mount or unmount disks
fi: Liitä tai irrota levyjä

en: Move each selected item to the Trash
fi: Siirrä jokainen valittu kohde roskakoriin

en: Move existing desktop icons to the Nautilus desktop.
fi: Siirrä olemassa olevat työpöydän kuvakkeet Nautiluksen työpöydälle.

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
fi: Siirrä tai kopioi viimeksi leikatut tai kopioidut tiedostot

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Moving
fi: siirtäessä kohdetta

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Moving files to the Trash
fi: Siirretään tiedostoja roskakoriin

en: Mozilla Nautilus view
fi: Nautiluksen Mozilla-näkymä

en: Mozilla Nautilus view factory
fi: Nautiluksen Mozilla-näkymätehdas

en: Mozilla content view component
fi: Mozilla-sisältönäkymäkomponentti

en: Mozilla content view component's factory
fi: Mozilla-sisältönäkymäkomponenttien tehdas

en: Mud
fi: Muta

en: Music
fi: Muusiikki

en: Music Viewer
fi: Musiikkikatselin

en: Music view
fi: Musiikkinäkymä

en: Music view factory
fi: Musiikkinäkymätehdas

en: Musical
fi: Muusinen

en: NFS Network Volume
fi: NFS-verkko-osio

en: Name
fi: Nimi

en: National Folk
fi: Kansallinen folk

en: Native American
fi: Alkuperäisamerikkalainen

en: Nautilus Content Loser
fi: Nautiluksen hukkasisältö

en: Nautilus File Manager and Graphic Shell
fi: Nautilus-tiedostonhallinta ja graafinen komentotulkki

en: Nautilus First Time Setup
fi: Nautiluksen ensi kerran asennus

en: Nautilus Image Viewer
fi: Nautiluksen kuvankatselin

en: Nautilus Image viewer factory
fi: Nautiluksen kuvankatselintehdas

en: Nautilus JavaScript Warning
fi: Nautiluksen JavaScript-varoitus

en: Nautilus Quick _Reference
fi: Nautiluksen _pikaohje

en: Nautilus Release _Notes
fi: Nautiluksen _julkaisuhuomautukset

en: Nautilus Sample view
fi: Nautiluksen esimerkkinäkymä

en: Nautilus Sample view factory
fi: Nautiluksen esimerkkinäkymätehdas

en: Nautilus Sidebar Loser
fi: Nautiluksen hukkasivu

en: Nautilus Themes
fi: Nautiluksen teemat

en: Nautilus Tree sidebar panel
fi: Nautiluksen puunäkymäsivupaneeli

en: Nautilus Tree view
fi: Nautiluksen puunäkymä

en: Nautilus User _Manual
fi: Nautiluksen _käyttöopas

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the factory.Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska OAF ilmoitti odottamattomasti virheestä tehdasta paikantaessa. Oafd:n sulkeminen ja Nautiluksen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the shell object. Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska OAF ilmoitti odottamattomasti virheestä komentotulkkioliota paikantaessa. Oafd:n sulkeminen ja Nautiluksen käynnistäminen uudelleen saattaa korjata ongelman.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to register the file manager view server.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt, koska OAF ilmoitti odottamattomasta virheestä tiedostonhallintanäkymää rekisteröidessä.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt odottamattoman virheen takia.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt. Komennon "nautilus-clean.sh -x" ajaminen komentoriviltä voi korjata ongelman. Jos näin ei käy, niin voit yrittää käynnistää tietokoneesi uudelleen ja asentaa Nautiluksen uudestaan.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    OAF couldn't locate the Nautilus_shell.oaf file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the oaf library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.oaf file.
    
    Running "nautilus-clean.sh -x" will kill all OAF and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing oafd and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of oaf was installed.
fi: Nautilusta ei voi käyttää nyt. Komennon "nautilus-clean.sh -x" ajaminen komentoriviltä voi korjata ongelman. Jos ei, niin yritä käynnistää tietokone tai asentaa Nautilus uudelleen.
    
    OAF ei löytänyt tiedostoa Nautilus_Shell.oaf. Eräs mahdollinen syy on, että ympäristömuuttuja LD_LIBRARY_PATH ei sisällä oafin kirjastohakemistoa. Toinen mahdollinen syy on, että Nautilus on asennettu virheellisesti ja tiedosto Nautilus_Shell.oaf puuttuu.
    
    Komennon "nautilus-clean.sh -x" ajaminen sulkee kaikki OAF- ja GConf-prosessit, joita muutkin ohjelmat saattavat tarvita.
    
    Joskus prosessien oafd ja gconfd sulkeminen korjaa ongelman, mutta emme tiedä miksi.
    
    Tätä on tapahtunut myös, jos oafin versio on viallinen.

en: Nautilus cannot display "%s".
fi: Nautilus ei voi näyttää sijaintia "%s".

en: Nautilus component adapter factory
fi: Nautiluksen komponenttisovitintehdas

en: Nautilus content loser component's factory
fi: Nautiluksen hukkasisältökomponenttien tehdas

en: Nautilus content loser factory
fi: Nautiluksen hukkasisältötehdas

en: Nautilus content view that fails on command
fi: Nautiluksen sisältönäkymä, joka epäonnistuu haluttaessa.

en: Nautilus could not create the following required folders:
    
    %s
    
    Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
fi: Nautilus ei voinut luoda seuraavia tarvittavia hakemistoja:
    
    %s
    
    Ennen Nautiluksen käynnistämistä luo nämä hakemistot tai aseta oikeudet siten, että Nautilus voi luoda ne.

en: Nautilus could not create the required folder "%s". Before running Nautilus, please create this folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
fi: Nautilus ei voinut luoda tarvittavaa hakemistoa "%s". Ennen Nautiluksen käynnistämistä luo tämä hakemisto tai aseta oikeudet siten, että Nautilus voi luoda sen.

en: Nautilus factory
fi: Nautilustehdas

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää vieritettävän luettelon

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää vieritettävän luettelon tuloksista

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää kaksiulotteisen kuvaketilan

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
fi: Nautiluksen tiedostonhallintakomponentti, joka näyttää työpöydän kuvakkeet

en: Nautilus file manager desktop icon view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan työpöytäkuvakenäkymä

en: Nautilus file manager icon view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan kuvakenäkymä

en: Nautilus file manager list view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan luettelonäkymä

en: Nautilus file manager search results list view
fi: Nautiluksen-tiedostonhallintan etsintätulosnäkymä

en: Nautilus found more search results than it can display. Some matching items will not be displayed.
fi: Nautilus löysi enemmän etsintätuloksia kuin se voi näyttää. Joitkin jäävät näkymättä.

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying "%s".
fi: Nautilukseen ei ole asennettu katselinta, joka voisi näyttää kohteen "%s".

en: Nautilus is a graphical shell
    for GNOME that makes it
    easy to manage your files
    and the rest of your system.
fi: Nautilus on Gnomen
    graafinen komento-ohjelma,
    joka tekee tiedostojen ja
    järjestelmän hallinnasta
    helppoa.

en: Nautilus is searching your disks for trash folders.
fi: Nautilus etsii roskakorihakemistoja levyasemiltasi.

en: Nautilus metafile factory
fi: Nautiluksen metatiedostotehdas

en: Nautilus shell
fi: Nautiluksen komentotulkki

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
fi: Nautilus-komentotulkkitoiminnot, jotka voi tehdä peräkkäisillä komentorivikutsuilla

en: Nautilus sidebar loser component's factory
fi: Nautiluksen hukkasivukomponenttien tehdas

en: Nautilus sidebar loser factory
fi: Nautiluksen hukkasivutehdas

en: Nautilus sidebar view that fails on command
fi: Nautiluksen sivunäkymä, joka epäonnistuu haluttaessa.

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
fi: Nautilus ei voinut liittää levykeasemaa. Luultavasti syynä on tallennusmuoto.

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
fi: Nautilus ei voinut liittää levykeasemaa. Siinä ei todennäköisesti ole levykettä sisällä.

en: Nautilus was unable to mount the selected floppy drive.
fi: Nautilus ei voinut liittää valittua levykeasemaa.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume.
fi: Nautilus ei voinut liittää valittua osiota.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
fi: Nautilus ei voinut liittää valittua osiota. Luultavasti syynä on tallennusmuoto.

en: Nautilus was unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
fi: Nautilus ei voinut liittää osiota. Laitteessa ei todennäköisesti ole levyä.

en: Nautilus was unable to unmount the selected volume.
fi: Nautilus ei voinut irrottaa valittua osiota.

en: Nautilus...
        Is a great file manager for the GNOME desktop.
        Provides a simple intuitive way to access Internet services.
        Is an extensible framework for GNOME developers.
        Provides a powerful delivery platform for service providers.
    
    Click Next to begin customizing your Nautilus environment.
fi: Nautilus:
        On upea tiedostonhallintaohjelma GNOME-työpöytäympäristöön.
        Tarjoaa helpon ja selkeän tavan käyttää Internet-palveluja.
        On laajennettavissa oleva runko GNOME-kehittäjille.
        Tarjoaa tehokkaan alustan palveluntarjoajille.
    
    Napsauta "Seuraava"-painiketta mukauttaaksesi Nautilus-ympäristöä.

en: Navigation
fi: Ohjailu

en: Negerpunk
fi: Musta punk

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New
fi: Uusi

en: New Folder
fi: Uusi hakemisto

en: New Terminal
fi: Uusi pääte

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: News
fi: Uutiset

en: News Panel
fi: Uutissivupaneeli

en: News and Media
fi: Uutiset ja tiedotusvälineet

en: News sidebar panel
fi: Uutissivupaneeli

en: News sidebar panel fetches and displays RSS feeds
fi: Uutissivupaneeli hakee ja näyttää RSS-syötettä

en: Next
fi: Seuraava

en: No Applications Available
fi: Sovelluksia ei ole

en: No Update Available... Press Next to Continue.
fi: Ei päivityksiä. Napsauta "Seuraava" jatkaaksesi.

en: No Viewers Available
fi: Katselimia ei ole

en: No applications are available for "%s".
fi: Kohteelle "%s" ei ole sovelluksia

en: No description available for the "%s" theme
fi: Teeman "%s" kuvausta ei ole

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), please tell the gnome-vfs mailing list.
fi: Mime-tyypillä "%s" (tiedosto on "%s") ei ole kuvausta. Ilmoita tästä gnome-vfs:n postituslistalle.

en: No matches.
fi: Ei löydy.

en: No proxy server required.
fi: Välityspalvelinta ei tarvita.

en: No viewers are available for "%s".
fi: Kohteelle "%s" ei ole katselimia

en: Noise
fi: Melu

en: Nordic (ISO-8859-10)
fi: Pohjoismainen (ISO-8859-10)

en: Normal Size
fi: Tavallinen koko

en: Not an Image
fi: Ei ole kuva

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Notes sidebar panel
fi: Muistiinpanosivupaneeli

en: Notes sidebar panel for Nautilus
fi: Nautiluksen muistiinpanosivupaneeli

en: Number View:
fi: Numeroina:

en: Numbers
fi: Numeroita

en: Ocean Strips
fi: Meriviirut

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
fi: Loka 00 0000, 00:00

en: Oh No
fi: Voi ei

en: Oldies
fi: Klassikot

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.
fi: Kerran päivässä tiedostosi ja tekstitiedostojen sisällöt luetteloidaan, jotta etsintäsi olisivat nopeita.

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.  Your files are currently being indexed.
fi: Kerran päivässä tiedostosi ja tekstitiedostojen sisällöt luetteloidaan, jotta etsintäsi olisivat nopeita. Tiedostosi luetteloituvat parhaillaan.

en: One of the sidebar panels encountered an error and can't continue. Unfortunately I couldn't tell which one.
fi: Jossakin sivupaneelissa tapahtui virhe, joten se ei voi jatkaa. Valitettavasti ei saatu selville, mikä se niistä oli.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
fi: Luo Nautilus-ikkunoita vain erikseen annetuille URI:lle.

en: Onyx
fi: Onyks

en: Open
fi: Avaa

en: Open %d Windows?
fi: Avataanko %d ikkunaa?

en: Open Scripts Folder
fi: Avaa skriptihakemisto

en: Open Wit_h
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Open _in %d New Windows
fi: Avaa %d uutta _ikkunaa näyttämistä varten

en: Open _in New Window
fi: Avaa _uudessa ikkunassa

en: Open _in This Window
fi: Avaa _tässä ikkunassa

en: Open a new GNOME terminal window
fi: Avaa uusi Gnome-pääteikkuna

en: Open another Nautilus window for the displayed location
fi: Avaa nykyinen sijainti toisessa Nautiluksen ikkunassa

en: Open each file or folder in a separate window
fi: Avaa jokainen tiedosto tai hakemisto omassa ikkunassaan

en: Open each selected item in a new window
fi: Avaa jokainen valittu kohde uudessa ikkunassa

en: Open in New Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open the selected item in this window
fi: Avaa valittu kohde tässä ikkunassa

en: Open with %s
fi: Avaa ohjelmalla %s

en: Open with Other
fi: Avaa muulla ohjelmalla

en: Open with...
fi: Avaa ohjelmalla...

en: Opening "%s"
fi: Avaa tiedostoa "%s"

en: Opening New Windows
fi: Uusien ikkunoiden avaaminen

en: Opera
fi: Ooppera

en: Orange
fi: Oranssi

en: Other
fi: Muu

en: Other Application...
fi: Muu sovellus...

en: Other Viewer...
fi: Muu katselin...

en: Other _Application...
fi: Muu _sovellus...

en: Other _Viewer...
fi: Muu _katselin...

en: Others:
fi: Muut:

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: PREFACE
fi: JOHDANTO

en: Pale Blue
fi: Kalpeansininen

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paste Files
fi: _Liitä tiedostoja

en: Paste Text
fi: Liitä tekstiä

en: Paste the text stored on the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältämä teksti

en: Patterns
fi: Kuviot

en: Patterns:
fi: Kuviot:

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Perform a quick set of self-check tests.
fi: Suorita nopeita itsetarkistuksia.

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Play
fi: Soita

en: Polka
fi: Polkka

en: Polsk Punk
fi: Puolapunk

en: Port:
fi: Portti:

en: Portals
fi: Alkusivut

en: Power Ballad
fi: Voimaballadi

en: Pranks
fi: Pilat

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen kopiointia "liitä tiedostot"-komennolla

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
fi: Valmistele valittujen tiedostojen siirtoa "liitä tiedostot"-komennolla

en: Preparing To Copy...
fi: Valmistellaan kopiointia

en: Preparing To Move...
fi: Valmistellaan siirtoa...

en: Preparing to Create Links...
fi: Valmistellaan linkkien luontia...

en: Preparing to Delete files...
fi: Valmistellaan tiedostojen poistamista...

en: Preparing to Empty the Trash...
fi: Valmistellaan roskakorin tyhjentämistä...

en: Preparing to Move to Trash...
fi: Valmistellaan roskakoriin siirtämistä...

en: Preview Release %s: %s
fi: Esiversio %s: %s

en: Preview Sound Files
fi: Kuuntele äänitiedostoja

en: Previous
fi: Edellinen

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
fi: Luo metatiedosto-olioita Nautiluksen metatietojen käyttämiseksi

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Progressive Rock
fi: Progressiivinen rock

en: Proxy address:
fi: Osoite:

en: Proxy requires a username and password:
fi: Välityspalvelin vaatii käyttäjänimen ja salasanan:

en: Psychedelic
fi: Psykedeelinen

en: Psychedelic Rock
fi: Psykedeelinen rock

en: Punk Rock
fi: Punk rock

en: Purple Marble
fi: Purppura marmori

en: Q
fi: K

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit Nautilus.
fi: Lopeta nautilus.

en: R_emove Custom Image
fi: Poista _mukautettu kuva

en: R_emove Custom Images
fi: Poista _mukautetut kuvat

en: Re_versed Order
fi: _Käänteinen järjestys

en: Read
fi: Luku

en: Red Hat Network
fi: Red Hat -verkko

en: Redo Edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: Redo Typing
fi: Tee kirjoitus uudelleen

en: Redo the edit
fi: Tee muokkaus uudelleen

en: Refresh
fi: Päivitä

en: ReiserFS Linux Volume
fi: ReiserFS Linux -osio

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Custom Icon
fi: Poista oma kuva

en: Remove Custom Images
fi: Poista omat kuvat

en: Remove Site
fi: Poista sivusto

en: Remove Theme...
fi: Poista teema...

en: Remove a Color...
fi: Poista väri...

en: Remove a Pattern...
fi: Poista kuvio...

en: Remove a Site:
fi: Poista sivusto:

en: Remove an Emblem...
fi: Poista tunnusmerkki...

en: Remove any custom images from selected icons
fi: Poista kaikki valittujen kuvakkeiden omat kuvat

en: Remove any custom pattern or color from the background of this location
fi: Poista omat kuviot tai värit tästä sijainnista.

en: Remove any custom pattern or color from the desktop background
fi: Poista työpöydän taustan kaikki omat kuviot tai värit

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
fi: Poista valittu teksti kopioimatta sitä leikepöydälle

en: Remove...
fi: Poista...

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename selected icon
fi: Nimeä valittu kuvake uudelleen

en: Renaming "%s" to "%s".
fi: Nimetään kohde "%s" kohteeksi "%s".

en: Renaming Error
fi: Uudelleennimeämisvirhe

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Report Profiling
fi: Näytä profiloinnin tulokset

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
fi: Sijoita kuvakkeet niin, että ne mahtuvat paremmin ikkunaan ja välttävät päällekkäin olemista

en: Reset Background
fi: Palauta tausta

en: Reset Desktop Background
fi: Palauta työpöydän tausta

en: Reset Profiling
fi: Alusta profilointi

en: Reset View to Match Preferences
fi: Palauta näkymä asetusten mukaiseksi

en: Reset View to Match _Preferences
fi: Palauta näkymä _asetusten mukaiseksi

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
fi: Palauta kohteiden järjestys ja suurennos tämän näkymän asetusten mukaisiksi

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart Nautilus.
fi: Käynnistä Nautilus uudelleen.

en: Restore Icons' Original Sizes
fi: Palauta kuvakkeiden alkuperäiset koot

en: Restore each selected icon to its original size
fi: Palauta jokaisen valitun kuvakkeen alkuperäinen koko

en: Restore the changed name
fi: Palauta muutettu nimi

en: Restore the old name
fi: Palauta vanha nimi

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Reveal each selected item in its original folder
fi: Näytä jokainen valittu kohde alkuperäisessä hakemistossaan

en: Reveal in %d _New Windows
fi: _Avaa %d uutta ikkunaa, ja näytä niissä

en: Reveal in New Window
fi: Näytä uudessa ikkunassa

en: Reversed Order
fi: Käänteinen järjestys

en: Rhythmic Soul
fi: Rytmikäs soul

en: Ridged Paper
fi: Viirupaperi

en: Romanian (MacRomanian)
fi: Romanialainen (MacRomanian)

en: Root Volume
fi: Juuriosio

en: Rough Paper
fi: Karkea paperi

en: Ruby
fi: Rubiini

en: Run
fi: Käynnistä

en: Run "%s" on any selected items
fi: Aja ohjelma "%s" valituilla kohteilla

en: Run or Display?
fi: Käynnistä vai näytä?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
fi: Aja tai muokkaa hakemiston ~/Nautilus/skriptit skriptejä

en: Sample
fi: Esimerkki

en: Sample Viewer
fi: Esimerkkikatselin

en: Sample content view component
fi: Esimerkkisisältönäkymäkomponentti

en: Sample content view component's factory
fi: Esimerkkisisältönäkymäkomponenttien tehdas

en: Satire
fi: Satiiri

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Sea Foam
fi: Meren vaahto

en: Search
fi: Etsi

en: Search Complexity Options
fi: Etsinnän monimutkaisuuden asetukset

en: Search Engine Location
fi: Hakukoneen sijainti

en: Search Engines
fi: Etsintäkoneet

en: Search Google for Selected Text
fi: Etsi valittua tekstiä Googlella

en: Search List
fi: Etsintäluettelo

en: Search Results
fi: Etsintätulokset

en: Search Service Not Available
fi: Etsintäpalvelu ei ole saatavilla

en: Search for files by file name and file properties
fi: Etsi tiedostoja nimen ja ominaisuuksien perusteella

en: Search for files by file name only
fi: Etsi tiedostoja vain nimen perusteella

en: Search for items that are too new
fi: Etsi kohteita, jotka ovat liian uusia

en: Search results may not include items modified after %s, when your drive was last indexed.
fi: Etsinnän tulokset eivät välttämättä sisällä tiedostoja, joita on muutettu jälkeen %s, jolloin asemasi luetteloitiin viimeksi.

en: Search the World Wide Web
fi: Etsi World Wide Webistä

en: Search this computer for files
fi: Etsi tästä tietokoneesta tiedostoja

en: Searching Disks
fi: Etsitään levyiltä

en: Searching Unavailable
fi: Etsintäpalvelu ei ole saatavilla

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running. Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
fi: Etsintää ei voi käyttää nyt, koska luetteloa ei joko ole, tai etsintäpalvelu ei ole käynnissä. Varmista, että olet käynnistänyt Medusa-etsintäpalvelun. Jos sinulla ei ole luetteloa vielä, niin käynnistä myös Medusa-luettelin.

en: See
fi: Katso

en: See also
fi: Katso myös

en: Select A Category:
fi: Valitse kategoria:

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select All Files
fi: Valitse kaikki tiedostot

en: Select Custom Icon...
fi: Valitse oma kuva...

en: Select Sites
fi: Valitse sivustot

en: Select Sites:
fi: Valitse sivustot:

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select _All Files
fi: Valitse _kaikki tiedostot

en: Select a color to add:
fi: Valitse lisättävä väri:

en: Select a theme folder to add as a new theme:
fi: Valitse teemana asennettava teemahakemisto:

en: Select all items in this window
fi: Valitse tämän ikkunan kaikki kohteet

en: Select all the text in a text field
fi: Valitse tämän kentän kaikki teksti

en: Select an icon:
fi: Valitse kuvake:

en: Select an image file for the album cover:
fi: Valitse levylle kansikuva:

en: Select an image file for the new emblem:
fi: Valitse uuden tunnusmerkin kuva:

en: Select an image file to add as a pattern:
fi: Valitse kuviona lisättävä kuva:

en: Server Configuration
fi: Palvelinasetukset

en: Services
fi: Palvelut

en: Set Cover Image
fi: Aseta kansikuva

en: Set Group ID
fi: Asettaa ryhmän (SGID)

en: Set User ID
fi: Asettaa käyttäjän (SUID)

en: Shale
fi: Liuske

en: Show Count of Items in Folders
fi: Näytä hakemistojen sisältöjen lukumäärät

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Show Indexing Status
fi: Näytä luetteloinnin tila

en: Show Location _Bar
fi: Näytä si_jaintipalkki

en: Show Properties
fi: Näytä ominaisuudet

en: Show St_atus Bar
fi: Näytä _tilarivi

en: Show Text in Icons
fi: Näytä tekstit kuvakkeissa

en: Show Thumbnails for Image Files
fi: Näytä pienoiskuvat kuvatiedostoista

en: Show Trash
fi: Näytä roskakori

en: Show _Indexing Status
fi: Näytä _luetteloinnin tila

en: Show _Properties
fi: _Näytä ominaisuudet

en: Show _Sidebar
fi: Näytä sivu_paneeli

en: Show _Toolbar
fi: Näytä työ_kalupalkki

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
fi: Näytä ikkuna, josta voit valita työpöydän taustakuvion tai -värin.

en: Show backup files (file names end with "~")
fi: Näytä varmuuskopiot (loppuvat merkkiin "~")

en: Show hidden files (file names start with ".")
fi: Näytä piilotiedostot (alkavat merkillä ".")

en: Show only folders (no files) in the tree
fi: Näytä vain hakemistot (ei tiedostoja) puussa

en: Show special flags in Properties window
fi: Näytä erityiset liput ominaisuusikkunassa

en: Show status of indexing used when searching
fi: Näytä etsinnässä käytettävän luetteloinnin tila

en: Show the contents at the normal size
fi: Näytä sisältö tavallisen kokoisena

en: Show the contents in less detail
fi: Näytä vähemmän tietoja sisällöstä

en: Show the contents in more detail
fi: Näytä lisää tietoja sisällöstä

en: Show the contents of the Trash
fi: Näytä roskakorin sisältö

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
fi: Näytä hakemisto, jossa on tämän valikon skriptit

en: Show/Hide Options
fi: Näytä/piilota valinnat

en: Showtunes
fi: Showmusiikki

en: Sidebar Loser
fi: Hukkasivu

en: Sidebar Panel Failed
fi: Virhe sivupaneelissa

en: Sidebar Panels
fi: Sivupaneelit

en: Silver
fi: Hopea

en: Site Name:
fi: Sivuston nimi:

en: Site RSS URL:
fi: Sivuston RSS-URL:

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Skip
fi: Ohita

en: Sky
fi: Taivas

en: Sky Ridge
fi: Taivasviirut

en: Slow Jam
fi: Hidas jam

en: Slow Rock
fi: Hidas rock

en: Smooth Graphics
fi: Pehmeät grafiikat

en: Smoother Graphics
fi: Pehmeämmät grafiikat

en: Snow Ridge
fi: Lumiviirut

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Solaris/BSD Volume
fi: Solaris/BSD-osio

en: Sonata
fi: Sonetti

en: Sorry, but "%s" is an existing keyword.  Please choose a different name for it.
fi: Avainsana "%s" on olemassa. Valitsepa jokin toinen.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
fi: "%s" ei ole kelvollinen tiedoston nimi.

en: Sorry, but "%s" is not a valid theme folder.
fi: Valitettavasti "%s" ei ole kelvollinen teemahakemisto.

en: Sorry, but %s is too large for Nautilus to load all of it.
fi: Valitettavasti tiedosto %s on liian suuri Nautiluksen kokonaan ladattavaksi.

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file!
fi: Valitettavasti '%s' ei ole kelvollinen kuvatiedosto.

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file.
fi: '%s' ei ole kelvollinen kuvatiedosto.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
fi: Valitettavasti tunnusmerkkiä %s ei voitu poistaa.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
fi: Valitettavasti tunnusmerkkien avainsanat voivat sisältää vain kirjaimia, tyhjää sekä numeroita.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
fi: Valitettavasti kuviota %s ei voitu poistaa.

en: Sorry, but that theme could not be removed!
fi: Valitettavasti tätä teemaa ei voitu poistaa.

en: Sorry, but the "%s" theme couldn't be installed.
fi: Valitettavasti teemaa "%s" ei voitu asentaa.

en: Sorry, but the Medusa search service is not available because it is not installed.
fi: Medusa-etsintäpalvelu ei ole asennettu.

en: Sorry, but the image at %s couldn't be installed as an emblem.
fi: Valitettavasti kuvaa %s ei voitu asentaa tunnusmerkiksi.

en: Sorry, but the medusa search service is not available.
fi: Valitettavasti Medusa-etsintäpalvelu ei ole saatavilla.

en: Sorry, but the music view can't play non-local files yet.
fi: Valitettavasti musiikkinäkymä ei voi soittaa ei-paikallisia tiedostoja vielä.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. Either another program is using or blocking the sound card, or your sound card is not configured properly. Try quitting any applications that may be blocking use of the sound card.
fi: Valitettavasti musiikkinäkymä ei voi soittaa ääniä nyt. Jokin toinen ohjelma käyttää äänikorttia tai estää sen käytön, tai äänikorttisi asetukset eivät ole kunnossa. Yritä lopettaa ohjelmat, jotka saattavat estää äänikorttisi käytön.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. This is because the Enable sound server startup setting in the Sound section of the Control Center is turned off.
fi: Valitettavasti musiikkinäkymä ei voi soittaa ääniä nyt, koska äänipalvelua ei ole otettu käyttöön hallintakeskuksesta kohdasta "Ääni".

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
fi: Valitettavasti kuviota %s ei voitu asentaa.

en: Sorry, but the specified url doesn't seem to be a valid RSS file!
fi: Annettu URL ei vaikuta olevan kelvollinen RSS-tiedosto!

en: Sorry, but there was an error reading %s.
fi: Polkua %s lukiessa tapahtui virhe.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site due to security considerations.
fi: Valitettavasti et voi turvallisuussyistä suorittaa komentoja etäsivustolta.

en: Sorry, but you can't remove the current theme. Please change to another theme before removing this one.
fi: Valitettavasti et voi poistaa nykyistä teemaa. Valitse joku muu teema ennen tämän teeman poistamista

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
fi: Et voi vaihtaa uudelleenasetuskuvaa.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
fi: Et antanut kelvollista tiedoston nimeä.

en: Sorry, but you have not specified a URL for the site!
fi: Et ole antanut tämän sivuston URL:ää!

en: Sorry, but you have not specified a name for the site!
fi: Et ole antanut tälle sivustolle nimeä!

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
fi: Uudelle tunnusmerkille pitää antaa avainsana.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
fi: Uudelle värille pitää antaa nimi.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" ryhmää ei voitu vaihtaa.

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" omistajaa ei voitu vaihtaa.

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
fi: Valitettavasti kohteen "%s" oikeuksia ei voitu muuttaa.

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
fi: Ei voinut näyttää kohteen "%s" kaikkea sisältöä.

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
fi: Valitettavasti kohdetta "%s" ei voitu nimetä kohteeksi "%s".

en: Sort in reversed order
fi: Käänteinen järjestys

en: Sorting Order
fi: Järjestys

en: Sound Clip
fi: Äänileike

en: Soundtrack
fi: Ääniraita

en: South European (ISO-8859-3)
fi: Eteläeurooppalainen (ISO-8859-3)

en: Southern Rock
fi: Eteläinen rock

en: Space
fi: Avaruus

en: Special
fi: Erityinen

en: Special Flags:
fi: Erikoisliput:

en: Speech
fi: Puhe

en: Speed Tradeoffs
fi: Nopeuden lisääminen

en: Start
fi: Aloita

en: Start Here
fi: Aloita tästä

en: Start Profiling
fi: Aloita profilointi

en: Status
fi: Tila

en: Sticky
fi: "Sticky"

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Profiling
fi: Lopeta profilointi

en: Stop loading this location
fi: Lopeta tämän sijainnin lataaminen

en: Stretch Icon
fi: Venytä kuvaketta

en: Stucco
fi: Stukko

en: Switch
fi: Siirry

en: Switch to Manual Layout?
fi: Käytetäänkö käsin asettelua?

en: Symphonic Rock
fi: Sinfoninen rock

en: Symphony
fi: Sinfonia

en: System Administration
fi: Järjestelmän ylläpito

en: System Calls
fi: Järjestelmäkutsut

en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

en: System Volume
fi: Järjestelmäosio

en: Table %d.
fi: Taulukko %d.

en: Table of Contents
fi: Sisällys

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Tangerine
fi: Mandariini

en: Techno
fi: Tekno

en: Techno-Industrial
fi: Tekno-industrial

en: Terracotta
fi: Terrakotta

en: Terror
fi: Kauhu

en: Text
fi: Teksti

en: Text View:
fi: Tekstinä:

en: Text Viewer
fi: Tekstikatselin

en: Text view
fi: Tekstinäkymä

en: Text view factory
fi: Tekstinäkymätehdas

en: Thank you for your interest in Nautilus.
     
    As with any software under development, you should exercise caution when using Nautilus. We do not provide any guarantee that it will work properly, or assume any liability for your use of it.  Please use it at your own risk.
    
    Please write a mail to <nautilus-list@eazel.com> to provide feedback, comments, and suggestions.
fi: Kiitos kiinnostuksestasi Nautilukseen.
     
    Kuten myös muiden kehitettävien keskeneräisten ohjelmien kanssa, kannattaa sinun olla varovainen myös Nautilusta käyttäessäsi. Emme anna mitään takuuta Nautiluksen toimivuudesta, emmekä myöskään ota vastuuta sen käytöstä. Käytät sitä siis omalla vastuullasi.
    
    Lähetä postia osoitteeseen <nautilus-list@eazel.com>, jos sinulla on palautetta, kommentteja tai ehdotuksia.

en: The %d selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them immediately?
fi: Ei voi siirtää %d valittua kohdetta roskakoriin. Haluatko poistaa ne heti?

en: The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
fi: %d valittua kohdetta kopioituvat, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
fi: %d valittua kohdetta siirtyvät, jos annat "liitä tiedostoja"-komennon

en: The %s sidebar panel encountered an error and can't continue. If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
fi: Sivupaneeli %s ei voi jatkaa toimintaansa, koska tapahtui virhe. Jos tätä ilmenee jatkuvasti, voit poistaa kyseisen paneelin käytöstä.

en: The %s view encountered an error and can't continue. You can choose another view or go to a different location.
fi: Näkymä %s ei voi jatkaa toimintaansa, koska tapahtui virhe. Voit valita muun näkymän tai siirtyä toiseen sijaintiin.

en: The %s view encountered an error while starting up.
fi: Näkymässä %s tapahtui virhe sen käynnistyessä.

en: The Gimp
fi: Gimp

en: The News panel displays current headlines from your favorite websites.  Click the 'Select Sites' button to select the sites to display.
fi: Uutissivupaneeli näyttää suosikkisivustojesi uutisotsikot. Napsauta sivustojen valintapainiketta määrittääksesi, mitkä sivut näkyvät.

en: The Trash must remain on the desktop.
fi: Roskakorin pitää olla työpöydällä.

en: The file that you dropped is not an image.  You can only use local images as custom icons.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole kuva. Vain paikallisia kuvia voi käyttää omina kuvakkeina.

en: The file that you dropped is not local.  You can only use local images as custom icons.
fi: Pudottamasi tiedosto ei ole paikallinen. Vain paikallisia tiedostoja voi käyttää omina kuvakkeina.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle. Some files will not be displayed.
fi: Hakemisto "%s" sisältää enemmän tiedostoja kuin Nautilus voi käsitellä. Joitakin tiedostoja ei näy.

en: The location "%s" does not exist. Do you want to remove any bookmarks with this location from your list?
fi: Sijainti "%s" ei ole olemassa. Haluatko, että kaikki siihen viittaavat kirjanmerkkisi poistetaan?

en: The location "%s" no longer exists.
fi: Sijainti "%s" ei ole enää olemassa

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
fi: Nimi "%s" on jo käytössä tässä hakemistossa. Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
fi: Nimi "%s" ei käy, koska siinä on merkki "/". Käytä toista nimeä.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
fi: Nimi "%s." ei kelpaa.  Käytä toista nimeä.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
fi: Kohteen "%s" oikeuksia ei saatu selville.

en: The search you have selected is newer than the index on your system.  The search will return no results right now.  You can create a new  index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
fi: Valitsemasi haku on uudempi kuin järjestelmäsi luettelo. Haku ei tuota juuri nyt tuloksia. Voit luoda uuden luettelon ajamalla komennon "medusa-indexd" pääkäyttäjänä komentoriviltä.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
fi: Kohdetta "%s" ei ole tässä hakemistossa. Ehkä se siirrettiin tai poistettiin juuri?

en: There is no index of your files right now.
fi: Tiedostoistasi ei tällä hetkellä ole luetteloa.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
fi: Leikepöydällä ei ole mitään liitettävää.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
fi: Tämä hakemiston sisältö on aseteltu automaattisesti. Haluatko käyttää käsin asettelua ja jättää nämä kohteet sinne, minne pudotit ne?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
fi: Tämä hakemiston sisältö on aseteltu automaattisesti. Haluatko siirtyä käsin asetteluun ja jättää nämä kohteet sinne, minne pudotit ne? Tämä sotkee tallennetun käsin asettelun.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
fi: Tämä hakemiston sisältö on aseteltu automaattisesti. Haluatko siirtyä käsin asetteluun ja jättää tämän kohteen sinne, minne pudotit sen?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
fi: Tämä hakemiston sisältö on aseteltu automaattisesti. Haluatko siirtyä käsin asetteluun ja jättää tämän kohteen sinne, minne pudotit sen? Tämä sotkee tallennetun käsin asettelun.

en: This is a placeholder for the CPU page.
fi: Tämä on prosessorisivun korvike.

en: This is a placeholder for the IDE page.
fi: Tämä on IDE-sivun korvike.

en: This is a placeholder for the RAM page.
fi: Tämä on muistisivun korvike.

en: This is a sample merged menu item
fi: Tämä on sulautettu valikkokohtaesimerkki

en: This is a sample merged toolbar button
fi: Tämä on esimerkki sulautetusta työkalurivipainikkeesta

en: This is the default theme for Nautilus.
fi: Tämä on Nautiluksen oletusteema.

en: This link can't be used, because it has no target. Do you want to put this link in the Trash?
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sillä ei ole kohdetta. Haluatko heittää tämän linkin roskakoriin?

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist. Do you want to put this link in the Trash?
fi: Tätä linkkiä ei voi käyttää, koska sen kohdetta "%s" ei ole olemassa. Haluatko heittää tämän linkin roskakoriin?

en: This theme uses photo-realistic folders.
fi: Tässä teemassa on todenmukaisen näköiset kansiot.

en: This will open %d separate windows. Are you sure you want to do this?
fi: Tämä avaisi %d eri ikkunaa. Oletko varma, että haluat tehdä tämän?

en: Throw Away
fi: Heitä pois

en: Tighter Layout
fi: Tiheämpi asettelu

en: Tighter _Layout
fi: Tiheämpi _asettelu

en: Time
fi: Aika

en: Title
fi: Nimi

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  No index is available right now.  You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, content searches cannot be performed.
fi: Tehdäkseen sisältöetsinnän etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi sisällöstä. Tätä luetteloa ei ole saatavilla. Voit luoda sen ajamalla komennon "medusa-indexd" pääkäyttäjänä komentoriviltä. Et voi etsiä sisällön perusteella ennen kuin luettelo on luotu.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer is currently creating that index.  Content searches will be available when the index is complete.
fi: Tehdäkseen sisältöetsinnän etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi sisällöstä. Koneesi on juuri luomassa tätä luetteloa, joten etsin ei voi käyttää sitä. Voit etsiä sisällön perusteella vasta kun luettelo on valmis.

en: To do a content search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now.
fi: Etsiäkseen nopeasti etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi tiedostoista. Etsin ei voi käyttää luetteloasi juuri nyt.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now so a slower search will be performed that doesn't use the index.
fi: Etsiäkseen nopeasti etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi tiedostoista. Etsin ei voi käyttää luetteloasi juuri nyt, mikä tekee siitä hitaan.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  No index is available right now. You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, searches will take several minutes.
fi: Etsiäkseen nopeasti etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi tiedostoista. Luetteloa ei ole nyt saatavilla. Voit luoda sen ajamalla komennon "medusa-indexd" pääkäyttäjänä komentoriviltä. Etsinnät kestänevät useita minuutteja, kunnes luot luettelon.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer is currently creating that index.   Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
fi: Etsiäkseen nopeasti etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi tiedostoista. Koneesi on juuri luomassa tätä luetteloa, joten etsin ei voi käyttää sitä. Etsintä kestänee siis muutamia minuutteja.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system. Your system administrator has disabled fast search on your computer, so no index is available.
fi: Etsiäkseen nopeasti etsin tarvitsee luettelon järjestelmäsi tiedostoista. Ylläpitäjä on poistanut luetteloinnin käytöstä koneeltasi, joten luetteloa ei ole.

en: To verify your Internet connection and make sure you have
    the latest Nautilus updates, Nautilus will now connect to
    Eazel's web site. This will take seconds if your copy of
    Nautilus is recent; longer (but no more than a minute or two)
    if you need an update.
    
    If you know your computer uses a proxy connection, click
    Verify and Nautilus will use it.
fi: Tarkistaakseen Internet-yhteytesi ja varmistaakseen, että
    viimeisimmät Nautiluksen päivitykset on asennettu Nautilus
    ottaa nyt yhteyden Eazelin WWW-sivustoon. Tämä vie vain hetken,
    jos Nautiluksen versiosi on uusi, mutta hieman kauemmin (mutta
    ei enempää kuin muutaman minuutin) jos tarvitset päivityksiä.
    
    Jos tiedät, että tietokoneesi käyttää välityspalvelinta, niin
    napsauta "Tarkista", ja Nautiluskin käyttää sitä.

en: To:
fi: Hakemistoon:

en: Toggle using a tighter layout scheme
fi: Valitse, käytetäänkö tiheämpää asettelutapaa

en: Too Many Files
fi: Liian monta tiedostoa

en: Too Many Matches
fi: Liian monta sopivaa

en: Track
fi: Kappale

en: Trailer
fi: Traileri

en: Trash
fi: Roskakori

en: Trash Behavior
fi: Roskakorin toiminta

en: Tree
fi: Puu

en: Tribal
fi: Heimo

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turkish (IBM-857)
fi: Turkkilainen (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fi: Turkkilainen (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fi: Turkkilainen (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fi: Turkkilainen (Windows-1254)

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Unable to Play File
fi: Ei voi soittaa tiedostoa

en: Unable to replace file.
fi: Ei voi korvata tiedostoa

en: Undo Edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Undo Typing
fi: Peru kirjoitus

en: Undo the edit
fi: Kumoa muokkaus

en: Undo the last text change
fi: Kumoa viimeisin tekstin muutos

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
fi: Tuntematon GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
fi: Irrottamisvirhe

en: Unmount Volume
fi: Irrota osio

en: Up
fi: Ylös

en: Up to Table of Contents
fi: Takaisin sisällysluetteloon

en: Update Complete. Click Next to Continue.
fi: Päivitys valmis. Napsauta "Seuraava" jatkaaksesi.

en: Update Minutes
fi: Päivitystaajuus (min)

en: Update frequency in minutes
fi: Päivitystaajuus minuuteissa

en: Updating Nautilus...
fi: Nautilus päivittyy...

en: Uptime is %d days, %d hours, %d minutes
fi: Käyntiaika on %d päivää, %d tuntia, %d minuuttia

en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: Use "%s" to open the selected item
fi: Käytä ohjelmaa "%s" valitun kohteen avaamiseen

en: Use Emacs-style keyboard shortcuts in text fields
fi: Käytä Emacsin tapaisia näppäinoikoteitä tekstikentissä

en: Use Google to search the web for the selected text
fi: Etsi Googlella valittua tekstiä Internetistä

en: Use HTTP Proxy
fi: Käytä HTTP-välityspalvelinta

en: Use Nautilus to draw the desktop
fi: Piirrä työpöytä Nautiluksella

en: Use Nautilus to draw the desktop.
fi: Piirrä työpöytä Nautiluksella.

en: Use as default for "%s" items
fi: Käytä tiedostotyypin "%s" oletuksena

en: Use as default just for "%s"
fi: Käytä vain tiedoston "%s" oletuksena

en: Use preferences appropriate for beginners
fi: Käytä aloittelijoille sopivia asetuksia

en: Use preferences appropriate for experts
fi: Käytä asiantuntijoille sopivia asetuksia

en: Use preferences appropriate for most people
fi: Käytä useimmille sopivia asetuksia

en: Use smoother (but slower) graphics
fi: Käytä pehmeämpää (mutta hitaampaa) grafiikkaa

en: Use the Courier Font
fi: Käytä courier-kirjasinta

en: Use the Fixed Font
fi: Käytä fixed-kirjasinta

en: Use the GTK System Font
fi: Käytä GTK-järjestelmäkirjasinta

en: Use the Helvetica Font
fi: Käytä helvetica-kirjasinta

en: Use the Lucida Font
fi: Käytä lucida-kirjasinta

en: Use the Times Font
fi: Käytä times-kirjasinta

en: Use this proxy server:
fi: Käytä tätä välityspalvelinta:

en: Use tighter layout
fi: Tiheämpi asettelu

en: Use your home folder as the desktop
fi: Käytä kotihakemistoa työpöytänä

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
fi: Käyttää manillakansioita ja harmaanvihreitä taustoja.

en: Verify my connection and check for updates
fi: Tarkista yhteyteni ja etsi päivityksiä

en: Verifying your Internet connection and checking for updates...
fi: Tarkistaa Internet-yhteyttäsi ja etsii päivityksiä...

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Vietnamese (TCVN)
fi: Vietnamilainen (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fi: Vietnamilainen (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fi: Vietnamilainen (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fi: Vietnamilainen (Windows-1258)

en: View Failed
fi: Katselu epäonnistui

en: View Preferences
fi: Näkymäasetukset

en: View as %s
fi: Näytä muotona %s

en: View as Content Loser
fi: Näytä hukkasisältönä

en: View as Hardware
fi: Näytä laitteisto

en: View as Icons
fi: Näytä kuvakkeina

en: View as Image
fi: Näytä kuvana

en: View as List
fi: Näytä luettelona

en: View as Music
fi: Näytä musiikkina

en: View as Other
fi: Katsele muuna tyyppinä

en: View as Sample
fi: Näytä esimerkkinä

en: View as Text
fi: Näytä tekstinä

en: View as Web Page
fi: Näytä WWW-sivuna

en: View as...
fi: Näytä muodossa...

en: View in Multiple Windows?
fi: Haluatko katsella useissa ikkunoissa?

en: View new folders using:
fi: Katsele uusia hakemistoja katselimella

en: View or modify the properties of each selected item
fi: Katsele tai muokkaa jokaisen valitun kohteen ominaisuuksia

en: Violet
fi: Violetti

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fi: Visual-heprea (ISO-8859-8)

en: Vocal
fi: Laulu

en: Wavy White
fi: Aaltoileva valkoinen

en: We are having trouble making an external web connection.
    Sometimes, firewalls require you to specify a web proxy server.
    Fill in the name or port of your proxy server, if any, below.
fi: Ulkoisen www-yhteyden muodostamisessa on ongelmia. Joissakin  
    tapauksissa sinun täytyy määritellä www-välityspalvelin  
    palomuurien takia. Jos välityspalvelin on, niin kirjoita  
    alla olevaan laatikkoon sen portti tai nimi.

en: We_b Search
fi: Etsi _WWW:stä

en: Web Page
fi: WWW-sivu

en: Web Page Viewer
fi: WWW-sivukatselin

en: Web Proxy Configuration
fi: WWW-välityspalvelimen asetukset

en: Web Search
fi: Etsi WWW:stä

en: Web Services
fi: WWW-palvelut

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
fi: Keskiviikko, syyskuu 00 0000, 00:00:00

en: Welcome to Nautilus
fi: Tervetuloa Nautilukseen

en: Western
fi: Läntinen

en: Western (IBM-850)
fi: Läntinen (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fi: Läntinen (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fi: Läntinen (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fi: Läntinen (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fi: Läntinen (Windows-1252)

en: When Fast Search is enabled, Find creates an index to speed up searches.  Fast searching is not enabled on your computer, so you do not have an index right now.
fi: Kun nopea etsintä on käytössä, etsin luo luettelon hakuja nopeuttamaan. Nopea etsintä ei ole käytössä koneellasi, joten luetteloa ei juuri nyt ole.

en: Where
fi: Sijainti

en: White
fi: Valkoinen

en: White Ribs
fi: Valkoiset kylkiluut

en: Windows & Desktop
fi: Ikkunat & työpöytä

en: Windows NT Volume
fi: Windows NT -osio

en: Windows Shared Volume
fi: Windowsin jaettu osio

en: Windows VFAT Volume
fi: Windowsin VFAT-osio

en: Write
fi: Kirjoitus

en: XFS Linux Volume
fi: XFS Linux -osio

en: XIAFS Volume
fi: XIAFS-osio

en: Xenix Volume
fi: Xenix-osio

en: You are about to run Nautilus as root.
    
    As root, you can damage your system if you are not careful, and
    Nautilus will not stop you from doing it.
fi: Käytät nyt Nautilusta pääkäyttäjänä.
    
    Ollessasi pääkäyttäjä on sinun mahdollista vahingoittaa
    järjestelmääsi, jos olet varomaton, ja Nautilus ei estä sinua
    tekemästä tätä.

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
fi: Et ole tiedoston omistaja, joten et voi muuttaa sen oikeuksia.

en: You can configure which programs are offered for which file types in the GNOME Control Center.
fi: Voi valita Gnomen hallintakeskuksesta, mitä ohjelmia tarjotaan millekin tiedostotyypille.

en: You can't assign more than one custom icon at a time! Please drag just one image to set a custom icon.
fi: Voit asettaa vain yhden oman kuvakkeen kerrallaan. Vedä yhtä kuvaa asettaaksesi sen kuvakkeeksi.

en: You cannot copy a file over itself.
fi: Et voi kopioida tiedostoa itseensä.

en: You cannot copy a folder into itself.
fi: Et voi kopioida hakemistoa itseensä.

en: You cannot copy items into the Trash.
fi: Et voi kopioida kohteita roskakoriin.

en: You cannot copy the Trash.
fi: Et voi kopioida roskakoria.

en: You cannot copy this trash folder.
fi: Et voi kopioida tätä roskakorihakemistoa.

en: You cannot move a folder into itself.
fi: Et voi siirtää hakemistoa itseensä.

en: You cannot move this trash folder.
fi: Et voi siirtää tätä roskakorihakemistoa.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" nimen muuttamiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
fi: Sinulla ei ole kohteen "%s" sisällön katselemiseen tarvittavia oikeuksia.

en: You have tried to kill the Content Loser
fi: Olet yrittänyt sulkea hukkasisällön

en: You have tried to kill the Sidebar Loser
fi: Olet yrittänyt sulkea hukkasivun

en: Your files were last indexed at %s
fi: Tiedostosi luetteloitiin viimeksi %s

en: Your index files are available but the Medusa search daemon, which handles index requests, isn't running.  To start this program, log in as root and enter this command at the command line:
    
    medusa-searchd
fi: Luettelotiedostosi ovat saatavilla, mutta luettelopyynnöt käsittelevä Medusan etsintäprosessi ei ole käynnissä. Käynnistääksesi sen kirjaudu pääkäyttäjänä ja kirjoita komento:
    
    medusa-searchd

en: Your user level adjusts Nautilus to your degree of experience
    using GNOME and %s. Choose a level that's comfortable for
    you - you can always change it later.
fi: Valitsemasi käyttäjätaso säätää Nautilusta GNOME- ja %s-
    kokemuksesi mukaan. Valitse nyt taso, jonka luulet sopivan
    itsellesi. Voit vaihtaa sitä halutessasi myöhemmin.

en: ZDNet Linux Hardware Database
fi: ZDNet Linux-laitteistokeskus

en: ZDNet Linux Resource Center
fi: ZDNet Linux-keskus

en: Zip Drive
fi: Zip-asema

en: Zoom In
fi: Suurenna

en: Zoom Out
fi: Pienennä

en: Zoom _In
fi: _Suurenna

en: Zoom _Out
fi: _Pienennä

en: [File content] does not include all of [apple orange]
fi:  ei sisällä kaikkia sanoja

en: [File content] includes all of [apple orange]
fi:  sisältää kaikki sanoista

en: [File content] includes any of [apply orange]
fi:  sisältää minkä tahansa sanoista

en: [File content] includes none of [apple orange]
fi:  ei sisällä sanoja

en: [File name] contains [help]
fi:  sisältää

en: [File name] ends with [.c]
fi:  loppuu

en: [File name] matches glob [*.c]
fi:  sopii kuvioon

en: [File name] matches regexp ["e??l.$"]
fi:  täsmää säle

en: [File name] starts with [nautilus]
fi:  alkaa

en: [File owner] is [root]
fi:  on

en: [File owner] is not [root]
fi:  ei ole

en: [File size is] larger than [400K]
fi:  suurempi kuin

en: [File size is] smaller than [300K]
fi:  pienempi kuin

en: [File type is] application
fi:  sovellus

en: [File type is] folder
fi:  kansio

en: [File type is] music
fi:  musiikki

en: [File type is] regular file
fi:  tavallinen tiedosto

en: [File type is] text file
fi:  tekstitiedosto

en: [File type] is [folder]
fi:  on

en: [File type] is not [folder]
fi:  ei ole

en: [Items ]containing "%s" in their names
fi: joiden nimessä on "%s".

en: [Items ]containing one of the words "%s"
fi: joissa on yksi sanoista "%s"

en: [Items ]ending with %s
fi: jotka loppuvat %s

en: [Items ]larger than %s bytes
fi: jotka ovat suurempia kuin %s tavua

en: [Items ]marked with "%s"
fi: joilla on merkki "%s"

en: [Items ]matching the file pattern "%s"
fi: joihin tiedostokuvio "%s" täsmää

en: [Items ]matching the regular expression "%s"
fi: joihin säle "%s" täsmää

en: [Items ]modified after %s
fi: joita on muokattu jälkeen %s

en: [Items ]modified before %s
fi: joita on muokattu ennen %s

en: [Items ]modified on %s
fi: joita on muokattu %s

en: [Items ]modified today
fi: joita on muokattu tänään

en: [Items ]modified within a month of %s
fi: joita on muokattu kuukauden aikana %s

en: [Items ]modified within a week of %s
fi: joita on muokattu viikon aikana %s

en: [Items ]modified yesterday
fi: joita on muokattu eilen

en: [Items ]not containing "%s" in their names
fi: joiden nimessä ei ole "%s".

en: [Items ]not marked with "%s"
fi: joilla ei ole merkkiä "%s"

en: [Items ]not modified on %s
fi: joita ei ole muokattu %s

en: [Items ]not owned by "%s"
fi: joita "%s" ei omista

en: [Items ]of %s bytes
fi: %s-tavuiset

en: [Items ]owned by "%s"
fi: jotka "%s" omistaa

en: [Items ]smaller than %s bytes
fi: jotka ovat pienempiä kuin %s tavua

en: [Items ]starting with "%s"
fi: jotka alkavat "%s"

en: [Items ]that are %s
fi: joiden tyyppi on %s

en: [Items ]that are not %s
fi: joiden tyyppi ei ole %s

en: [Items ]with all the words "%s"
fi: joissa on kaikki sanat "%s"

en: [Items ]with owner UID "%s"
fi: joiden omistajan UID on "%s"

en: [Items ]with owner UID other than "%s"
fi: joiden omistajan UID ei ole "%s"

en: [Items ]without all the words "%s"
fi: joissa ei ole kaikkia sanoja "%s"

en: [Items ]without any of the words "%s"
fi: joissa ei ole ainoaakaan sanoista "%s"

en: [Items larger than 400K] and [without all the words "apple orange"]
fi:  ja

en: [Items larger than 400K], [owned by root and without all the words "apple orange"]
fi: ,

en: [Items that are ]applications
fi: sovelluksia

en: [Items that are ]folders
fi: hakemistoja

en: [Items that are ]music
fi: musiikkia

en: [Items that are ]regular files
fi: tavallisia tiedostoja

en: [Items that are ]text files
fi: tekstitiedostoja

en: [Last modified date] is [1/24/00]
fi:  on

en: [Last modified date] is after [1/24/00]
fi:  on jälkeen

en: [Last modified date] is before [1/24/00]
fi:  on ennen

en: [Last modified date] is not [1/24/00]
fi:  ei ole

en: [Last modified date] is today
fi:  on tänään

en: [Last modified date] is within a month of [1/24/00]
fi:  on alle kuukauden päässä päivästä

en: [Last modified date] is within a week of [1/24/00]
fi:  on alle viikon päässä päivästä

en: [Last modified date] is yesterday
fi:  on eilen

en: [Search for] Content [includes all of "fish tree"]
fi:  Sisältö

en: [Search for] Last Modified [before yesterday]
fi:  Muokattu viimeksi

en: [Search for] Name [contains "fish"]
fi:  Nimi

en: [Search for] Owner [is not root]
fi:  Omistaja

en: [Search for] Size [larger than 400K]
fi:  Koko

en: [Search for] Type [is regular file]
fi:  Tyyppi

en: [Search for] With Emblem [includes "Important"]
fi:  Merkki

en: [With emblem] marked with [Important]
fi:  on merkki

en: [With emblem] not marked with [Important]
fi:  ilman merkkiä

en: _About Nautilus...
fi: Tietoja Nautiluksesta...

en: _Add Bookmark
fi: _Lisää kirjanmerkki

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Backgrounds and Emblems...
fi: _Taustat ja tunnusmerkit...

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Clean Up by Name
fi: _Siisti nimen mukaan

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Copy File
fi: _Kopioi tiedosto

en: _Copy Files
fi: Kopioi tiedostoja

en: _Copy Text
fi: _Kopioi teksti

en: _Duplicate
fi: _Monista

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Bookmarks...
fi: _Muokkaa kirjanmerkkejä...

en: _Edit Preferences...
fi: _Muokkaa asetuksia...

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: _Empty Trash...
fi: _Tyhjennä roskakori...

en: _Feedback
fi: _Palaute

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: _GTK System Font
fi: _GTK-järjestelmäkirjasin

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Home
fi: _Koti

en: _Kill Content Loser
fi: _Sulje hukkasisältö

en: _Kill Sidebar Loser
fi: _Sulje hukkasivupaneeli

en: _Lay Out Items
fi: _Asettele kohteet

en: _Location...
fi: _Sijainti...

en: _Make Link
fi: _Tee linkki

en: _Manually
fi: _Käsin

en: _New Folder
fi: _Uusi hakemisto

en: _Normal Size
fi: _Tavallinen koko

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open Scripts Folder
fi: _Avaa skriptihakemisto

en: _Paste Files
fi: _Liitä tiedostoja

en: _Paste Text
fi: _Liitä tekstiä

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Profiler
fi: _Profilointi

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Report Profiling
fi: _Näytä profiloinnin tulokset

en: _Reset Profiling
fi: _Alusta profilointi

en: _Restore Icon's Original Size
fi: _Palauta kuvakkeen alkuperäinen koko

en: _Restore Icons' Original Sizes
fi: _Palauta kuvakkeiden alkuperäiset koot

en: _Reveal in New Window
fi: _Näytä uudessa ikkunassa

en: _Sample
fi: _Esimerkki

en: _Show Trash
fi: _Näytä roskakori

en: _Start Here
fi: _Aloita tästä

en: _Start Profiling
fi: _Aloita profilointi

en: _Stop Profiling
fi: _Lopeta profilointi

en: _Stretch Icon
fi: _Venytä kuvaketta

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Up a Level
fi: _Ylemmälle tasolle

en: _View
fi: _Näytä

en: _View as...
fi: _Näytä muodossa...

en: animation to indicate on-going activity
fi: animaatio, joka ilmaisee käynnissä olevaa toimintaa

en: another link to %s
fi: toinen linkki tyyppiin %s

en: by Modification _Date
fi: Muokkaus_päivämäärän mukaan

en: by _Emblems
fi: Tunnus_merkkien mukaan

en: by _Name
fi: _Nimen mukaan

en: by _Size
fi: _Koon mukaan

en: by _Type
fi: _Tyypin mukaan

en: date accessed
fi: käyttöpäivä

en: date changed
fi: muutospäivä

en: date modified
fi: muokkauspäivä

en: default for "%s"
fi: tyypin "%s" oletus

en: default for this file
fi: tämän tiedoston oletus

en: foo
fi: jokin

en: foo (10th copy)
fi: jokin (10. kopio)

en: foo (10th copy).txt
fi: jokin (10. kopio).txt

en: foo (110th copy)
fi: jokin (110. kopio)

en: foo (110th copy).txt
fi: jokin (110. kopio).txt

en: foo (111th copy)
fi: jokin (111. kopio)

en: foo (111th copy).txt
fi: jokin (111. kopio).txt

en: foo (11th copy)
fi: jokin (11. kopio)

en: foo (11th copy).txt
fi: jokin (11. kopio).txt

en: foo (122nd copy)
fi: jokin (122. kopio)

en: foo (122nd copy).txt
fi: jokin (122. kopio).txt

en: foo (123rd copy)
fi: jokin (123. kopio)

en: foo (123rd copy).txt
fi: jokin (123. kopio).txt

en: foo (124th copy)
fi: jokin (124. kopio)

en: foo (124th copy).txt
fi: jokin (124. kopio).txt

en: foo (12th copy)
fi: jokin (12. kopio)

en: foo (12th copy).txt
fi: jokin (12. kopio).txt

en: foo (13th copy)
fi: jokin (13. kopio)

en: foo (13th copy).txt
fi: jokin (13. kopio).txt

en: foo (14th copy)
fi: jokin (14. kopio)

en: foo (14th copy).txt
fi: jokin (14. kopio).txt

en: foo (21st copy)
fi: jokin (21. kopio)

en: foo (21st copy).txt
fi: jokin (21. kopio).txt

en: foo (22nd copy)
fi: jokin (22. kopio)

en: foo (22nd copy).txt
fi: jokin (22. kopio).txt

en: foo (23rd copy)
fi: jokin (23. kopio)

en: foo (23rd copy).txt
fi: jokin (23. kopio).txt

en: foo (24th copy)
fi: jokin (24. kopio)

en: foo (24th copy).txt
fi: jokin (24. kopio).txt

en: foo (25th copy)
fi: jokin (25. kopio)

en: foo (25th copy).txt
fi: jokin (25. kopio).txt

en: foo (3rd copy)
fi: jokin (3. kopio)

en: foo (3rd copy).txt
fi: jokin (3. kopio).txt

en: foo (another copy)
fi: jokin (toinen kopio)

en: foo (another copy).txt
fi: jokin (toinen kopio).txt

en: foo (copy)
fi: jokin (kopio)

en: foo (copy).txt
fi: jokin (kopio).txt

en: foo foo
fi: jokin jokin

en: foo foo (100000000000000th copy).txt
fi: jokin jokin (100000000000000. kopio).txt

en: foo foo (24th copy)
fi: jokin jokin (24. kopio)

en: foo foo (24th copy).txt
fi: jokin jokin (24. kopio).txt

en: foo foo (25th copy)
fi: jokin jokin (25. kopio)

en: foo foo (25th copy).txt
fi: jokin jokin (25. kopio).txt

en: foo foo (3rd copy).txt
fi: jokin jokin (3. kopio).txt

en: foo foo (another copy).txt
fi: jokin jokin (toinen kopio).txt

en: foo foo (copy)
fi: jokin jokin (kopio)

en: foo foo (copy).txt
fi: jokin jokin (kopio).txt

en: foo foo (copy).txt txt
fi: jokin jokin (kopio).txt txt

en: foo foo.txt
fi: jokin jokin.txt

en: foo foo.txt txt
fi: jokin jokin.txt txt

en: foo. (another copy)
fi: jokin. (toinen kopio)

en: foo. (copy)
fi: jokin. (kopio)

en: foo.. (copy).txt
fi: jokin.. (kopio).txt

en: foo...
fi: jokin...

en: foo... (copy)
fi: jokin... (kopio)

en: foo...txt
fi: jokin...txt

en: foo.txt
fi: jokin.txt

en: group
fi: ryhmä

en: hardware view
fi: laitteistonäkymä

en: image indicating that the news has changed
fi: kuva, joka merkitsee uutisten muuttumista

en: in menu for "%s"
fi: tyypin "%s" valikossa

en: in menu for this file
fi: tämän tiedoston valikossa

en: link
fi: linkki

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: link to %s
fi: linkki tyyppiin %s

en: mozilla summary info
fi: Mozillan yhteenveto

en: name of icon for the hardware view
fi: laitteistonäkymän kuvakkeen nimi

en: name of icon for the mozilla view
fi: Mozilla-näkymän kuvakkeen nimi

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --check ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
fi: nautilus: valitsinta --check ei voi käyttää muiden valitsinten kanssa.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
fi: nautilus: valitsinta --geometry ei voi käyttää yhtä useamman URI:n kanssa.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --quit ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
fi: nautilus: valitsinta --restart ei voi käyttää URI:en kanssa.

en: nd copy)
fi: . kopio)

en: none
fi: ei mikään

en: not in menu
fi: ei valikossa

en: nothing
fi: ei mitään

en: octal permissions
fi: oikeudet (oktaali)

en: on the desktop
fi: työpöydällä

en: owner
fi: omistaja

en: permissions
fi: oikeudet

en: pointing at "%s"
fi: viittaa kohteeseen "%s"

en: program
fi: ohjelma

en: rd copy)
fi: . kopio)

en: reset
fi: palauta

en: search by text
fi: etsi tekstin perusteella

en: search by text and properties
fi: etsi tekstin ja ominaisuuksien perusteella

en: search type to do by default
fi: etsinnän oletustyyppi

en: see
fi: katso

en: see also
fi: katso myös

en: size
fi: koko

en: st copy)
fi: . kopio)

en: summary of hardware info
fi: laitteistotietojen yhteenveto

en: th copy)
fi: . kopio)

en: the section
fi: kappale

en: the section here
fi: tämä kappale

en: throbber
fi: sykin

en: throbber factory
fi: sykintehdas

en: throbber object factory
fi: sykinoliotehdas

en: today
fi: tänään

en: today at %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today at %-I:%M:%S %p
fi: tänään %-H:%M:%S

en: today at 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: today at 00:00:00 PM
fi: tänään 00:00:00

en: today, %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: today, 00:00 PM
fi: tänään 00:00

en: type
fi: tyyppi

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown MIME type
fi: tuntematon MIME-tyyppi

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

en: unreadable
fi: ei luettavissa

en: untitled folder
fi: nimetön hakemisto

en: yesterday
fi: eilen

en: yesterday at %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
fi: eilen %-H:%M:%S

en: yesterday at 00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday at 00:00:00 PM
fi: eilen 00:00

en: yesterday, %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: yesterday, 00:00 PM
fi: eilen 00:00
