galeon 1.2.1 - en to fr translation catalogue (1141 entries)

en: %.2f%% - Downloading
fr: %.2f%% - Téléchargement

en: %Y-%m-%d
fr: %d/%m/%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
fr: %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
fr: %d ko sur %s ko téléchargés à %s ko/sec

en: %s (%d kB loaded)
fr: %s (%d ko chargés)

en: %s (%d tabs)
fr: %s (%d onglets)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
fr: %s (%d%% fait, %d ko de %d ko chargé%s)

en: %s (1 tab)
fr: %s (1 onglet)

en: %s = URL, %f = destination folder
fr: %s : URL, %f : dossier cible

en: %s at %s
fr: %s à %s

en: %s at KB/s
fr: %s à KB/s

en: %s not found
fr: %s introuvable

en: %s not found
fr: %s introuvable

en: %s of %s
fr: %s de %s

en: , %02d:%02d:%02d remaining
fr: , %02d:%02d:%02d restant

en: ?Subject=Check%20this%20out%21
fr: ?Subject=Regarde%20cette%20page%21

en: A GNOME browser based on Mozilla
fr: Un navigateur GNOME dérivé de Mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
fr: Un fichier a été selectionné au lieu d'un dossier

en: A folder was selected when a file was expected.
fr: Un dossier a été selectionné à la place d'un fichier

en: AL_T text
fr: _Texte ALTernatif

en: A_nimate images
fr: _Animation des images

en: Abandon Changes
fr: Abandonner les changements

en: Abort
fr: Annuler

en: About _plugins
fr: À propos des _greffons

en: About this application
fr: Informations au sujet de cette application

en: Accept _from current server only
fr: Accepter seulement depuis le serveur _courant

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Galeon bookmark
fr: Ajouter un signet Galeon

en: Add _bookmark
fr: _Ajouter un signet

en: Add _bookmark here
fr: _Ajouter un signet

en: Add _folder here
fr: Ajouter un _dossier ici

en: Add a bookmark (don't open any window)
fr: Ajoute un signet (n'ouvre pas de fenêtre)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
fr: Ajoute un signet vers la page courante dans le dossier spécifié

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
fr: Ajoute un signet vers la page courante dans le dossier par défaut

en: Add alias for r_oot bookmark
fr: Ajouter un alias pour le signet racine

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Add bookmark for frame
fr: Ajouter un signet pour ce cadre

en: Added:
fr: Ajouté :

en: Advanced
fr: Avancé

en: Al_ways use these colors
fr: Toujours utiliser ces _couleurs

en: Albanian (sq)
fr: Albanais (sq)

en: Alias Error
fr: Erreur avec les alias

en: All
fr: Tout

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Allow Java code to be executed
fr: Autorise l'exécution de code Java

en: Allow JavaScript code to be executed
fr: Autorise l'éxécution de code JavaScript

en: Allow Java_Script
fr: Autoriser Java_Script

en: Allow _Java
fr: Autoriser _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
fr: Autoriser _Java (nécessite un module d'extension)

en: Allow _popups
fr: Autoriser les _popups

en: Allow cookies from this site
fr: Accepte les cookies provenant de site

en: Allow image source
fr: Accepter les images provenant de ce serveur

en: Allow images from %s
fr: Accepter les images provenant de %s

en: Allow images from this site to be loaded
fr: Autorise le chargement des images provenant de ce site

en: Allow pages to create popup windows
fr: Empêche l'ouverture de popups lors du chargement ou de la fermeture d'une page web

en: Allow statusbar _messages
fr: Autoriser les _messages dans la barre d'état

en: Allowed
fr: Autorisé

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Always Use
fr: Toujours utiliser ?

en: Always _use this helper
fr: _Toujours utiliser cette application

en: Always us_e these fonts
fr: Toujours utiliser ces _polices

en: An error ocurred loading / pasting bookmarks. There was an alias that pointed to an invalid bookmark
fr: Erreur lors du chargement ou du collage des signets. Un alias référence un signet invalide.

en: Animate images continuously
fr: Les images sont toujours animées

en: Animate images once through
fr: L'animation des images a lieu une seule fois

en: Appendix
fr: Appendices

en: Apply and Close
fr: Appliquer et fermer

en: Apply this sheet by default
fr: Utiliser cette feuille de style par défaut

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (IBM-864)
fr: Arabe (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
fr: Arabe (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fr: Arabe (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fr: Arabe (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
fr: Arabe (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
fr: Arabe (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
fr: Arménien (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
fr: Demander le _répertoire de destination à chaque téléchargement

en: Ask the user
fr: Demander à l'utilisateur

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
fr: Dans certains cas, par exemple sous vous vous trouvez derrière un firewall,
    un proxy est nécessaire pour se connecter à Internet.
    
    Si vous ne connaissez pas les valeurs correctes, demandez à votre administrateur système
    
    Si vous ne savez pas si vous devez utiliser un proxy ou non, 
    vous pouvez n'entrer aucune valeur valeur pour le moment, et
    régler un proxy plus tard dans les préférences de Galeon.

en: At the _bottom of each folder
fr: En _bas de chaque dossier

en: At the _top of each folder
fr: En _haut de chaque dossier

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
fr: Essaye d'ouvrir une URL dans une fenêtre Galeon existante

en: Author
fr: Auteur

en: AutoBookmarks
fr: Signets automatiques

en: AutoFill Anonymous
fr: Remplis automatiquement Anonymous

en: Autoconfigure _URL:
fr: _URL pour la configuration automatique

en: Autodetec_t
fr: Détection _automatique

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Automatically _wrap around
fr: _Recommencer automatiquement au début du document

en: Automatically reload the current site every so often
fr: Rafraîchir automatiquement le site spécifié

en: Autoreload
fr: Rechargement automatique

en: Available Controls
fr: Contrôles disponibles

en: Azerbaijani (az)
fr: Azerbaïdjanais (az)

en: Back
fr: Arrière

en: Back history
fr: Historique (avant)

en: Baltic
fr: Baltique

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Baltique (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fr: Baltique (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Baltique (Windows-1257)

en: Block cookies from this site
fr: Refuse les cookies provenant de ce site

en: Block image source
fr: Refuser les images de ce site

en: Block images from %s
fr: Refuser les images provenant de %s

en: Block images from this site from being loaded
fr: Interdit le chargement d'images provenant de ce site

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Bookmark Name
fr: Nom du signet

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Bookmarks _dock
fr: Panneau de _signets

en: Bottom
fr: Bas

en: Broken
fr: Invalide

en: Browsing
fr: Navigation

en: Bulgarian (bg)
fr: Bulgare (bg)

en: Byelorussian (be)
fr: Biélorusse (by)

en: Bypass cache
fr: Ignorer le cache

en: Bypass cache and proxy
fr: Ignorer le cache et le proxy

en: Bypass proxy
fr: Ignorer le proxy

en: C_ut
fr: _Couper

en: Cancel all pending downloads?
fr: Annuler tous les téléchargements en attente ?

en: Cannot find a schema for galeon preferences. 
    Check your gconf setup, look at galeon FAQ for 
    more info
fr: Impossible de trouver un schéma GConf pour les préférences de Galeon.
    Vérifiez votre installation de GConf, consultez la FAQ de Galeon
    pour plus de renseignements

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celtique (ISO-8859-14)

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Central European (IBM-852)
fr: Europe centrale (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Europe centrale (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fr: Europe centrale (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fr: Europe centrale (Windows-1250)

en: Certificates
fr: Certificats

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Charset Encoding
fr: Codage des caractères

en: Charsets
fr: Jeux de caractères

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chinese (zh)
fr: Chinois (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fr: Chinois simplifié (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fr: Chinois simplifié (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fr: Chinois simplifié (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fr: Chinois simplifié (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fr: Chinois traditionnel (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fr: Chinois traditionnel (EUC-TW)

en: Choose Helper App
fr: Choisissez l'application à utiliser

en: Choose Helper Application
fr: Choisissez l'application à utiliser

en: Choose destination folder
fr: Choisissez le dossier cible

en: Choose helper application
fr: Choisissez l'application à utiliser

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear _Disk Cache
fr: Vider le _cache disque

en: Clear _Memory Cache
fr: Vider le cache _mémoire

en: Clear location
fr: Effacer l'adresse

en: Clear the console
fr: Effacer la console

en: Clear the location entry field
fr: Efface le contenu de la barre d'adresse

en: Click to (un)fold
fr: Cliquez pour étendre/réduire

en: Clone tab
fr: Dupliquer l'onglet

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close all Galeon windows
fr: Ferme toutes les fenêtres de Galeon

en: Close dock
fr: Fermer le panneau

en: Close other tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close tab
fr: Fermer cet onglet

en: Close the current tab or window
fr: Fermer la fenêtre/l'onglet courant

en: Colors
fr: Couleurs

en: Completions
fr: Complétion

en: Configure Proxy Settings
fr: Réglages du proxy

en: Configure the application
fr: Configurer Galeon

en: Confirm Session Open
fr: Confirmer l'ouverture d'une session

en: Confirm Window Close
fr: Confirmer la fermeture d'une fenêtre

en: Contents
fr: Contenu

en: Control how proxies should be used
fr: Indique si le proxy doit être utilisé ou non

en: Control whether images are animated
fr: Indique si les images sont animées ou non

en: Control whether images are displayed
fr: Indique si les images doivent être affichées ou non

en: Coo_kie Sites
fr: _Filtrage des cookies

en: Cookie Information
fr: Description du cookie

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Cookie management
fr: Gestion des cookies

en: Cookies that are being stored
fr: Cookies qui sont actuellement enregistrés

en: Copy
fr: Copier

en: Copy destination location
fr: Copier le nom du fichier

en: Copy email address
fr: Copier l'adresse email

en: Copy frame location
fr: Copier l'adresse du cadre

en: Copy image location
fr: Copier l'adresse de l'image

en: Copy link location
fr: Copier l'adresse du lien

en: Copy location
fr: Copier l'adresse du lien

en: Copy source location
fr: Copier l'adresse

en: Copy the selection
fr: Copier la sélection

en: Could not create a temporary file
fr: Impossible de créer un fichier temporaire

en: Could not open file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Couldn't load any bookmark from that file.
    Make sure that it is in the correct file format.
fr: Impossible de charger les signets à partir de ce fichier.
    Assurez vous que le format du fichier est correct.

en: Couldn't load session from "%s"
fr: Impossible de charger la session à partir de « %s »

en: Couldn't save your bookmarks to the specified file!
fr: Impossible d'enregistrer vos signets dans le fichier spécifié !

en: Create a new alias
fr: Créer un nouvel alias

en: Create a new bookmark
fr: Créer un nouveau signet

en: Create a new folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Create a new separator
fr: Créer un nouveau séparateur

en: Create a new tab
fr: Ouvre un nouvel onglet

en: Create a new window
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre

en: Create bookmarks from previous session
fr: Créer des signets à partir de la session précédente

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
fr: Crée la fenêtre initiale avec la géométrie donnée.
    Voir X(1) pour le format de GÉOMETRIE

en: Croatian (MacCroatian)
fr: Croate (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
fr: Croate (hr)

en: Current Controls
fr: Contrôles affichés

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the selection
fr: Couper la sélection

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic (IBM-855)
fr: Cyrillique (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fr: Cyrillique (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fr: Cyrillique (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fr: Cyrillique (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
fr: Cyrillique / Russe (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
fr: Cyrillique / Ukrainien (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
fr: Cyrillique / Ukrainien (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
fr: Tchèque (cs)

en: DYNAMIC
fr: DYNAMIQUE

en: D_ebian Packages
fr: Paquets D_ebian

en: Danish (da)
fr: Danois (da)

en: Default
fr: Défaut

en: Default (recommended)
fr: Défaut (recommandé)

en: Default Dock
fr: Panneau par défaut

en: Default Layout
fr: Agencement par défaut

en: Delete this session
fr: Supprimer cette session

en: Detach dock
fr: Détacher le panneau

en: Detach tab
fr: Détacher cet onglet

en: Detailed proxy configuration
fr: Configuration avancée du proxy

en: Details
fr: Détails

en: Details...
fr: Détails...

en: Dictionary
fr: Dictionnaire Anglais->Français

en: Dis_k cache
fr: Cache _disque

en: Disable Galeon's crash recovery dialog
fr: Désactive le dialogue de récupération des plantages de Galeon

en: Discard previous session
fr: Oublier la session précédente

en: Display the latest content of the current page
fr: Mettre à jour de la page en cours

en: Displays context menu immediately
fr: Afficher le menu contextuel immédiatement

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
fr: Ne passe pas la fenêtre au premier plan lors de l'ouverture d'une page dans une instance de Galeon existante

en: Dock
fr: Attacher

en: Does nothing
fr: Désactivé

en: Don't Close Window
fr: Ne pas fermer la fenêtre

en: Don't Open Session
fr: Ne pas ouvrir la session

en: Don't Start Galeon
fr: Ne pas démarrer Galeon

en: Don't _ask me confirmation again when removing several bookmarks
fr: Ne _plus me demander de confirmation lors de la suppression de plusieurs signets

en: Don't ask me again
fr: Ne plus demander

en: Don't load any images
fr: Ne charge aucune image

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
fr: N'ouvre pas de fenêtre ; agit comme un serveur pour un démarrage plus rapide de Galeon

en: Don't save
fr: Ne pas enregistrer

en: Done.
fr: Fini.

en: Down
fr: Bas

en: Download Paused
fr: Téléchargement suspendu

en: Download link
fr: Télécharger ce lien

en: Downloader
fr: Gestionnaire de téléchargement

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Drag handle
fr: Cible pour le glisser/déposer

en: Drag page location from here
fr: Glisser/déposer la page courante

en: Duplicate Page
fr: Dupliquer la page

en: Dutch (nl)
fr: Hollandais (nl)

en: E_xit
fr: _Quitter

en: East asian
fr: Asiatique de l'est

en: Edit
fr: Éditer

en: Element properties
fr: Propriétés de l'élément

en: Enable SSL Version 2
fr: Activer SSL Version 2

en: Enable SSL Version 3
fr: Activer SSL Version 3

en: Enable TLS
fr: Activer TLS

en: Enable smart bookmarks _history
fr: Activer l'_historique des signets paramétrés

en: Enables auto-scrolling
fr: Active le défilement automatique

en: English (US-ASCII)
fr: Anglais (US-ASCII)

en: English (en)
fr: Anglais (en)

en: Enter the URL of the location to open:
fr: Entrez l'URL à ouvrir :

en: Entry width:
fr: Largeur de la zone de texte

en: Error:
fr: Erreur :

en: Errors
fr: Erreurs

en: Estonian (et)
fr: Estonien (et)

en: Evaluate
fr: Évaluer

en: Ever
fr: Pas de limite

en: Every time
fr: À chaque fois

en: Example: .gnome.org, .mozilla.org
fr: Exemple : .gnome.org, .mozilla.org

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit the program
fr: Quitter le programme

en: Exit the program, saving the current session
fr: Quitte Galeon en sauvegardant la session actuelle

en: Exit with _session
fr: Quitter en sauvegardant _la session

en: FILE
fr: FICHIER

en: FTP download sites
fr: Sites FTP de téléchargement

en: Faeroese (fo)
fr: Féroéen (fo)

en: Failed due to connection timeout.
fr: Échec dû à l'expiration du délai de connexion

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
fr: Impossible de communiquer avec GTM
    
    Vérifiez s'il est installé correctement. Téléchargez-le à partir de 	http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
fr: Échec lors de la connexion au site.

en: Failed to execute download command.
fr: Impossible d'exécuter la commande de téléchargement.

en: False
fr: Faux

en: Farsi (MacFarsi)
fr: Persan (MacFarsi)

en: Fetch bookmark _icon
fr: _Charger l'icône pour le signet

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
fr: Charger une icone pour ce site (s'il en existe une)

en: File
fr: Fichier

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
fr: Le fichier %s va être écrasé. 
    (%li octets, modifié le %s)
    Si vous répondez Oui, son contenu sera perdu.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: File transfer
fr: Transfert de fichiers

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Filtering
fr: Filtrage

en: Find
fr: Rechercher

en: Find _next
fr: _Suivant

en: Find bookmarks
fr: Rechercher des signets

en: Find bookmarks whose
fr: Rechercher un signet dont

en: Find entry
fr: Rechercher

en: Find in page
fr: Rechercher dans la page courante

en: Find pre_vious
fr: _Précédent

en: Find text...
fr: Rechercher texte...

en: Find text:
fr: Rechercher texte:

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Finnish (fi)
fr: Finlandais (fi)

en: First visited
fr: Première visite

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Fonts
fr: Polices

en: Fonts/Colors
fr: Polices/Couleurs

en: Form action
fr: Action du formulaire

en: Forms on this page:
fr: Formulaires sur cete page :

en: Forward
fr: Avant

en: Forward history
fr: Historique (suivant)

en: French (fr)
fr: Français (fr)

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen mode
fr: Mode plein écran

en: GConf error:
      %s
fr: Erreur de GConf : 
     %s

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: GIF Image
fr: Image GIF

en: GNOME Default
fr: Valeur GNOME par défaut

en: GNOME Help Index
fr: Index de l'aide de GNOME

en: GNOME Integration
fr: Intégration avec GNOME

en: GNOME User's Guide
fr: Guide de l'utilisateur GNOME

en: GNOME default
fr: Thème GNOME

en: GNOME help
fr: Aide de GNOME

en: Galeon Bookmarks Editor
fr: Edition des signets

en: Galeon Crash Recovery
fr: Galeon : récupération des plantages

en: Galeon Downloader
fr: Gestionnaire de téléchargement de Galeon

en: Galeon Nautilus view
fr: Vue Galeon pour Nautilus

en: Galeon Nautilus view factory
fr: Fabrique pour la vue Galeon pour Nautilus

en: Galeon New User
fr: Nouvel utilisateur de Galeon

en: Galeon Web Browser
fr: Navigateur web Galeon

en: Galeon _FAQ
fr: _FAQ

en: Galeon _home page
fr: Site _web de Galeon

en: Galeon _manual
fr: _Manuel de Galeon

en: Galeon already running, using existing process
fr: Galeon est déjà en cours de fonctionnement, utilisation du processus existant

en: Galeon appears to have crashed or
    been killed the last time it was run.
fr: Il semble que Galeon n'a pas été fermé correctement lors de
    sa dernière exécution.

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
fr: Vous pouvez utiliser Galeon comme navigateur par défaut 
    avec les autres applications GNOME.
    Quels protocoles voulez-vous gérer avec Galeon ?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
fr: Galeon peut importer vos signets Netscape ou Mozilla.
    Il peut aussi utiliser certaines de vos préférences Netscape.
    
    Que voulez-vous faire ?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
fr: Galeon ne sait pas utiliser ce protocole 
    et GNOME ne fournit aucun gestionnaire par défaut

en: Galeon content view component
fr: Vue Galeon

en: Galeon content view component's factory
fr: Fabrique de vues Galeon

en: Galeon object already active, server registration failed
fr: L'objet Galeon est déjà actif, échec de l'enregistrement du serveur

en: Galeon question
fr: Question

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
fr: Le lancement de Galeon en utilisant le processus existant a échoué
    
    Essayez de quitter les autres applications utilisant OAF
    (telles que Evolution et Nautilus), et de lancer
    « oaf-slay » à partir de la ligne de commande

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
fr: La configuration de Galeon est maintenant terminée!
    
    
    
    Galeon est très flexible. Vous trouverez de nombreuses
    autres options dans le menu Configuration

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
fr: Galeon utilise des « Signets paramétrés » pour faciliter
    les recherches sur Internet.
    Galeon peut créer maintenant une barre d'outils contenant de tels signets
    (vous pourrez la modifier ultérieurement grâce à l'éditeur de signets).

en: Galeon's old bookmarks format
fr: Ancien format de signets Galeon

en: Galician (gl)
fr: Galicien (gl)

en: General
fr: Général

en: Georgian (GEOSTD8)
fr: Géorgien (GEOSTD8)

en: German (de)
fr: Allemand (de)

en: Get icon
fr: Obtenir icône

en: Glossary
fr: Glossaire

en: Go
fr: Aller à

en: Go To In-Page Bookmark
fr: Retourner à un emplacement marqué

en: Go To Selected URL
fr: Aller à l'URL sélectionnée

en: Go back - Right button: History
fr: Retour en arrière - Bouton droit : historique

en: Go back in history
fr: Affiche l'élément précédent de l'historique

en: Go back several pages
fr: Affiche les pages visitées avant la page courante

en: Go forward - Right button: History
fr: Aller en avant - Bouton droit : historique

en: Go forward in history
fr: Affiche l'élément suivant de l'historique

en: Go forward several pages
fr: Affiche les pages visitées après la page courante

en: Go to specified location
fr: Ouvrir la page spécifiée

en: Go to the Galeon homepage
fr: Ouvre le site de Galeon

en: Go to your home page
fr: Aller à la page de démarrage

en: Go up a level from the current location
fr: Accéder au niveau supérieur dans l'arborescence du site courant

en: Goes back in history
fr: Revient en arrière dans l'historique

en: Graphic arts:
fr: Graphismes :

en: Greek
fr: Grec

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fr: Grec (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Greek (el)
fr: Grec (el)

en: Group by host
fr: Classer par site

en: HTML Files
fr: Fichiers HTML

en: HTML GNOME Documents
fr: Documents HTML GNOME

en: HTTP _version
fr: Version du protocole _HTTP

en: H_ome page
fr: Page d'_accueil

en: Handlers
fr: Gestionnaires

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew (IBM-862)
fr: Hébreu (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fr: Hébreu (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fr: Hébreu (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
fr: Hébreu (he)

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Helper
fr: Visualiseur

en: Helper processes _URL
fr: L'application interpréte les _URLs

en: Hide toolbar
fr: Cacher la barre d'outils

en: High
fr: Haut

en: History
fr: Historique

en: Home
fr: Accueil

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: Hours
fr: Heures

en: Hungarian (hu)
fr: Hongrois (hu)

en: I_mage properties
fr: Propriétés de l'i_mage

en: I_nformation
fr: Contenu

en: Icelandic (MacIcelandic)
fr: Islandais (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
fr: Islandais (is)

en: Icons only
fr: Icônes seulement

en: Identif_y as
fr: _Identification du navigateur :

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Illegal toolbar item type
fr: Élément illégal dans une barre d'outils

en: Image Loading
fr: Chargement des images

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image blocking management
fr: Gestion du filtrage des images

en: Image tit_le
fr: Ti_tre de l'image

en: Images on this page:
fr: Images sur cette page :

en: Import Netscape _preferences
fr: Importer les _préférences Netscape

en: Import bookmarks from _Mozilla
fr: Importer les signets _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
fr: Importer les signets _Netscape

en: Import from...
fr: Importer à partir de...

en: Indian
fr: Indien

en: Indonesian (id)
fr: Indonésien (id)

en: Info Pages
fr: Page d'Info

en: Insecure
fr: Non sécurisé

en: Insert bookmarks here...
fr: Insérer un signet ici...

en: Irish (ga)
fr: Irlandais (ga)

en: Italian (it)
fr: Italien (it)

en: JPEG Image
fr: Image JPEG

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese (EUC-JP)
fr: Japonais (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fr: Japonais (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
fr: Japonais (ja)

en: Java_Script console...
fr: Console Java_Script...

en: Javascript console
fr: Console JavaScript

en: Keep dialog open after all downloads have finished
fr: Ne pas fermer la fenêtre à la fin des téléchargements

en: Korean
fr: Coréen

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fr: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
fr: Coréen (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fr: Coréen (UHC)

en: Korean (ko)
fr: Coréen (ko)

en: L_ocation
fr: _Emplacement

en: Languages
fr: Langues

en: Last _modified
fr: Dernière _modification

en: Last three days
fr: Ces 3 derniers jours

en: Last two days
fr: Ces deux derniers jours

en: Last visited
fr: Dernière visite

en: Latvian (lv)
fr: Letton (lv)

en: Left
fr: Gauche

en: Li_nk text
fr: Texte du _lien

en: Link _title
fr: _Titre du lien

en: Links
fr: Liens

en: Links on this page:
fr: Liens sur cette page :

en: Lithuanian (lt)
fr: Lituanien (lt)

en: Load all images
fr: Charge toutes les images

en: Load from...
fr: Charger à partir de...

en: Load images from current server only
fr: Charge uniquement les images provenant du serveur actuel

en: Load pages from the cache instead of over the network
fr: Charger les pages à partir du cache au lieu d'utiliser le réseau

en: Load selected bookmark in the browser
fr: Charger le signet sélectionné dans le navigateur

en: Load the given session file
fr: Charge le fichier de session spécifié

en: Loading site...
fr: Chargement du site...

en: Loading tab text _color
fr: Couleur des onglets en cours de _chargement

en: Local disk browsing
fr: Navigation sur le disque local

en: Local files
fr: Fichiers locaux

en: Location
fr: Emplacement

en: Location entry
fr: Barre d'adresse

en: Log of visited pages
fr: Infos sur les pages visitées

en: Low
fr: Faible

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: MIME Types
fr: Types MIME

en: MIME type: %s
fr: Types MIME : %s

en: Macedonian (mk)
fr: Macédonien (mk)

en: Mailer
fr: Messagerie

en: Malay (ms)
fr: Malais (ms)

en: Man
fr: Manuel

en: Man Pages
fr: Pages de manuel

en: Manage Certificates ...
fr: Gérer les certificats...

en: Manual _proxy configuration
fr: Configuration manuelle du _proxy

en: Match _entire word
fr: Mot _entier

en: Medium
fr: Moyen

en: Memor_y cache
fr: Cache _mémoire

en: Method
fr: Méthode

en: Migrate bookmarks and preferences
fr: Transfert de vos signets et de vos préférences

en: Min. Size
fr: Taille min.

en: Modified:
fr: Modifié :

en: Month
fr: Mois

en: More Bookmarklets
fr: Autres Bookmarklets...

en: More Info About...
fr: Plus d'infos à propos de...

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Buttons
fr: Boutons de la souris

en: Mouse Wheel
fr: Molette de la souris

en: Move _down
fr: Déplacer vers le _bas

en: Move _up
fr: Déplacer vers le _haut

en: Move bookmark down
fr: Déplacer le signet vers le bas

en: Move bookmark up
fr: Déplacer le signet vers le haut

en: Move tab _left / up
fr: Déplacer l'onglet (gauche ou haut)

en: Move tab _right / down
fr: Déplacer l'onglet (droite ou bas)

en: Move the current tab left / up
fr: Déplace l'onglet courant vers la gauche ou vers le haut

en: Move the current tab right / down
fr: Déplace l'onglet courant vers la droite ou vers le bas

en: Move the current tab to a different window
fr: Déplace l'onglet courant dans une autre fenêtre

en: Move the current tab to a new window
fr: Affiche l'onglet courant dans une nouvelle fenêtre

en: Mozilla's bookmarks format
fr: Signets au format Mozilla

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
fr: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; fr) Gecko/25250101

en: My Portal
fr: Mon Portail

en: N_icknames:
fr: A_bbréviations :

en: N_o proxy for
fr: _Pas de proxy pour

en: N_otes:
fr: _Remarques :

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Nautilus theme
fr: Thème Nautilus

en: Netscape's bookmarks format
fr: Signets au format Netscape

en: Network
fr: Réseau

en: Never
fr: Jamais

en: Never animate images
fr: Les images ne sont pas animées

en: Never use proxies
fr: Ne jamais utiliser de proxy

en: New
fr: Nouveau

en: New _alias
fr: Nouvel _alias

en: New _folder
fr: Nouveau _dossier

en: New _item
fr: Nouvel _élément

en: New _separator
fr: Nouveau _séparateur

en: New _tab
fr: Nouvel on_glet

en: New a_utobookmarks folder
fr: Nouveau dossier de signets a_utomatiques

en: New bar
fr: Nouveau séparateur

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: New item
fr: Nouvel élément

en: New mime item
fr: Nouveau type MIME

en: Next
fr: Suivant

en: Nicknames:
fr: Abréviations

en: No
fr: Non

en: No document is loaded
fr: Pas de documents chargés

en: None
fr: Aucune

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
fr: Sites web ordinaires

en: Norwegian (no)
fr: Norvégien (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
fr: Norvégien/Bokmaal (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
fr: Norvégien/Nynorsk (nn)

en: Notes:
fr: Remarques :

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
fr: Aucune fenêtre de Galeon n'est actuellement ouverte.

en: Off
fr: Désactivée

en: Old versions of this page
fr: Anciennes versions de cette page

en: On New Page
fr: Lors de l'ouverture d'une nouvelle page

en: On Startup
fr: Au démarrage

en: Once per session
fr: Une fois par session

en: One _Level (folders first)
fr: Un _seul niveau (dossiers en tête)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
fr: Ne changez ce paramètre seulement si vous voulez accéder a des sites qui recquierent certains navigateurs.Vous povez mettre ce que vous voulez

en: Only enable close _button on current tab
fr: N'activer le _bouton de fermeture
    que pour l'onglet courant

en: Only in context _menu
fr: Uniquement dans un menu _contextuel

en: Only show errors
fr: Afficher uniquement les erreurs

en: Only show messages
fr: Afficher uniquement les messages

en: Only show warnings
fr: Afficher uniquement les avertissements

en: Op_en session...
fr: Ou_vrir une session...

en: Open Session
fr: Ouvrir la session

en: Open URL
fr: Ouvrir URL

en: Open _URL...
fr: Ouvrir une _URL...

en: Open _popups in tabs
fr: Ouvrir les _popups dans des onglets

en: Open a URL
fr: Ouvrir une URL

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open a new tab in an existing Galeon window
fr: Ouvre un nouvel onglet dans une fenêtre Galeon existante

en: Open a new window in an existing Galeon process
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre dans un processus Galeon existant

en: Open as a panel applet
fr: Lancer en tant qu'applet

en: Open folder in My _Portal
fr: Ouvrir ce dossier dans Mon _Portail

en: Open frame in Galeon
fr: Ouvrir le cadre dans Galeon

en: Open frame in new tab
fr: Ouvrir le cadre dans un nouvel onglet

en: Open frame in new window
fr: Ouvrir le cadre dans une nouvelle fenêtre

en: Open frame in window
fr: Ouvrir le cadre dans la fenêtre

en: Open image (%s)
fr: Ouvrir l'image (%s)

en: Open image in Galeon
fr: Ouvrir l'image dans Galeon

en: Open image in new tab
fr: Ouvrir l'image dans un nouvel onglet

en: Open image in new window
fr: Ouvrir l'image dans une nouvelle fenêtre

en: Open in Galeon
fr: Ouvrir dans Galeon

en: Open in a new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open in a new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open new browser
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre de navigation

en: Open new tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

en: Open new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open session...
fr: Ouvrir la session...

en: Open the Galeon FAQ (Frequently Asked Questions)
fr: Consulter la FAQ de Galeon (Foire aux questions)

en: Open the Galeon manual
fr: Ouvre le manuel de Galeon

en: Open the Java console
fr: Affiche la console Java

en: Open the JavaScript console
fr: Ouvre la console JavaScript

en: Open the bookmarks editor
fr: Ouvre l'éditeur de signets

en: Open the find dialog
fr: Ouvrir le dialogue de recherche

en: Open the related links menu
fr: Affiche le menu contenant les liens associés à la page courante

en: Open whole folder in _windows
fr: Ouvrir ce dossier dans des _fenêtres

en: Opening a session will close all current windows.
    Are you sure you want to proceed?
fr: Si vous ouvrez une session, toutes les fenêtres actuellement ouvertes seront fermées.
    Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Other
fr: Autre

en: PNG Image
fr: Image PNG

en: P_assword Sites
fr: _Sites ayant des mots de passe

en: Page Color...
fr: Couleur de la page...

en: Page Freshness?
fr: Date de la dernière modification

en: Page i_nformation...
fr: _Informations sur la page

en: Page information
fr: Informations sur la page

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
fr: Mode Applet.Ignore l'option du mode serveur.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password management
fr: Gestion des mots de passe

en: Passwords
fr: Mots de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste the clipboard
fr: Coller le contenu du presse-papiers

en: Pastes and loads selection as URL
fr: Charger l'URL se trouvant dans le presse-papiers

en: Pause
fr: Suspendre

en: Paused
fr: Suspendu

en: Performs gestures
fr: Reconnaît les mouvements

en: Performs gestures, displaying menu on button release
fr: Reconnaît les mouvements, affiche le menu au relâchement du bouton

en: Persistent Data
fr: Données persistentes

en: Persistent Data Manager
fr: Gestionnaire de données persistantes

en: Personal Toolbar Folder
fr: Barre de liens personnelle

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

en: Pick an image file
fr: Choisissez une image

en: Pick the background color
fr: Choisissez une couleur de fond

en: Pick the color for visited links
fr: Choisissez une couleur pour les liens déjà visités

en: Pick the color unvisited links
fr: Choisissez une couleur pour les liens non visités

en: Pick the text color
fr: Choisissez la couleur du texte

en: Plain Text
fr: Fichier texte

en: Please name the bookmark.
fr: Veuillez saisir le nom du signet.

en: Please name the folder.
fr: Veuillez saisir le nom du dossier.

en: Please see the Galeon Manual for a full listing of available expansion characters.
fr: Veuillez consulter le manuel de Galeon pour une
    liste complète des abréviations disponibles.

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
fr: Vous devez spécifier une page de démarrage dans les préférences.

en: Polish (pl)
fr: Polonais (pl)

en: Portuguese (pt)
fr: Portugais (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
fr: Portugais brésilien (pt-BR)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Previous
fr: Précédent

en: Print
fr: Imprimer

en: Print current page
fr: Imprimer la page courante

en: Print the current file
fr: Imprimer le fichier courant

en: Print the current page
fr: Imprime la page courante

en: Pro_xy
fr: _Proxy

en: Programs
fr: Programmes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Protocol
fr: Protocole

en: R_eversed relation
fr: Relation in_versée

en: Read Cookie for Site
fr: Lit les Cookies de ce site

en: Received
fr: Reçu

en: Recent sessions
fr: Sessions récentes

en: Recursively (_folders first)
fr: Récursivement (_dossiers en tête)

en: Redirecting to site...
fr: Redirection vers un autre site..

en: Refresh icon
fr: Recharger l'icone

en: Regenerate _autobookmarks
fr: _Réinitialiser les signets automatiques

en: Related _links
fr: Liens _associés

en: Relation
fr: Cible

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload all tabs
fr: Recharger tous les onglets

en: Reload all windows
fr: Recharger toutes les fenêtres

en: Reload frame
fr: Recharger

en: Reload page every
fr: Recharger la page tous les

en: Reload tab
fr: Recharger cet onglet

en: Reload the current page
fr: Recharge la page courante

en: Remaining
fr: Restant

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove _All Cookies
fr: Supprimer _tous les cookies

en: Remove _All Pairs
fr: Supprimer _toutes les entrées

en: Remove _All Sites
fr: Retirer _tous les sites

en: Remove and _Block Cookie
fr: Supprimer et _interdire ce cookie

en: Remove bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Remove entry
fr: Supprimer l'entrée

en: Rendering
fr: Affichage

en: Report a bug in Galeon
fr: _Signaler un bogue dans Galeon

en: Reset zoom level to 100%
fr: Règle le niveau de zoom à 100%

en: Restore a previous session from a file
fr: Restaure une ancienne session à partir d'un fichier

en: Restore a recently-opened or -saved session
fr: Restaure une session récemment ouverte ou enregistrée

en: Restore previous session
fr: Restaurer la session précédente

en: Resume
fr: Continuer

en: Resuming...
fr: Reprise...

en: Revert
fr: Retour

en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
fr: Ricardo Fernández Pascual <ric@users.sourceforge.net>

en: Right
fr: Droite

en: Romanian (ISO-8859-16)
fr: Roumain (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
fr: Roumain (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
fr: Roumain (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
fr: Lance Galeon en mode plein écran

en: Run in _terminal
fr: Se _lance dans un terminal

en: Run in a _terminal
fr: Se _lance dans un terminal

en: Run the first time druid again
fr: Relancer l'assistant de première utilisation

en: Run with Helper App
fr: Lancer avec une application externe

en: Russian
fr: Russe

en: Russian (ru)
fr: Russe (ru)

en: SGML GNOME Documents
fr: Documents SGML GNOME

en: SSL Protocol versions
fr: Version du protocole SSL

en: S_ans serif
fr: S_ans Serif

en: Sa_ve session as...
fr: Enre_gistrer la session sous...

en: Same as --close, but exits server mode too
fr: Même fonctionnement que --close, mais quitte aussi le mode serveur

en: Sans serif
fr: Sans Serif

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save _as...
fr: Enregistrer _sous...

en: Save as %s failed
fr: L'enregistrement sous %s a échoué

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Save background as...
fr: Enregistrer le fond sous...

en: Save bookmark as...
fr: Enregistrer le signet sous...

en: Save folder as...
fr: Enregistrer le dossier sous...

en: Save image as...
fr: Enregistrer l'image sous...

en: Save session as...
fr: Enregistrer la session sous...

en: Save the current page
fr: Enregistre la page courante

en: Save the current session to a file
fr: Enregistre la session actuelle dans un fichier

en: Save to disk
fr: Enregistrer sur disque

en: Save with content
fr: Sauvegarde la page complète

en: Saved as %s
fr: %s enregistré

en: Scottish (gd)
fr: Écossais (gd)

en: Scroll Page (fast)
fr: Défilement rapide de la page

en: Scroll Page (slow)
fr: Défilement lent de la page

en: Scroll Page (very fast)
fr: Défilement très rapide de la page

en: Scroll Page (very slow)
fr: Défilement très lent de la page

en: Scroll Page... (variable)
fr: Défilement de la page...

en: Scrolls by
fr: Déplacement de

en: Search
fr: Rechercher

en: Search for a string
fr: Rechercher une chaîne

en: Search for a word or phrase in the current page
fr: Recherche un mot ou une phrase dans la page courante

en: Search for the next occurrence of a word or phrase in the current page
fr: Recherche l'occurrence suivante d'un mot ou d'une phrase dans la page courante

en: Search for the previous occurrence of a word or phrase in the current page
fr: Recherche l'occurrence précédente d'un mot ou d'une phrase dans la page courante

en: Seconds
fr: Secondes

en: Secure web sites
fr: Sites webs sécurisés

en: Security
fr: Sécurité

en: Security level: %s
fr: Niveau de sécurité : %s

en: Security level: %s
    %s
fr: Niveau de sécurité : %s
    %s

en: Select Animation Folder
fr: Sélectionnez le dossier contenant les animations

en: Select Download Folder
fr: Sélectionnez le répertoire de téléchargement

en: Select a file to add
fr: Sélectionner un fichier à ajouter

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Select all text in the current page
fr: Sélectionner tout le texte de la page actuelle

en: Select the destination filename
fr: Sélectionnez le fichier de destination

en: Select the file to open
fr: Sélectionner le fichier à ouvrir

en: Send link to...
fr: Envoyer le lien...

en: Send the current URL by email
fr: Envoyer l'URL actuelle par email

en: Separator
fr: Séparateur

en: Serbian (sr)
fr: Serbe (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
fr: Serveurs pour lesquels les mots de passe ne sont pas sauvegardés

en: Servers from which images will not be loaded
fr: Sites à partir desquels les images ne sont pas chargées

en: Servers that can and cannot store cookies
fr: Sites autorisés ou non à stocker des cookies

en: Set In-Page Bookmark
fr: Marquer un emplacement dans la page

en: Set current page as home page
fr: Choisir la page courante comme page d'accueil

en: Set size of smart bookmark entry
fr: Régler la taille de l'entrée des signets paramétrés

en: Set to "_My Portal"
fr: Choisir « Mon _portail »

en: Set to _Current Page
fr: Choisir la page _courante

en: Set to default
fr: Valeur par défaut

en: Setup Complete
fr: Configuration terminée

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
fr: Réduire tous les noms en supprimant les préfi_xes usuels

en: Shorten long names by dropping _vowels
fr: Réduire les noms longs en supprimant les _voyelles

en: Shorten names to fixed _width
fr: Utiliser une taille fixe pour les onglets :

en: Shorten names to target _length
fr: _Longueur maximale des noms des onglets :

en: Show Folder Actions
fr: Actions additionnelles pour les signets

en: Show _JavaScript entry
fr: Afficher l'entrée _JavaScript

en: Show _all bookmarks
fr: Afficher _tous les signets

en: Show _blank page
fr: Afficher une page _vide

en: Show _everything
fr: Afficher _tout

en: Show _home page
fr: Afficher la page de _démarrage

en: Show _last page
fr: Afficher la _dernière page visitée

en: Show _menubar
fr: Afficher la barre de _menu

en: Show _toolbar
fr: Afficher la barre d'_outils

en: Show blan_k page
fr: Afficher une page v_ide

en: Show bookmarks toolbars
fr: Afficher la barre de signets

en: Show edit bookmarks controls
fr: Afficher les contrôles d'édition de signets

en: Show everything
fr: Afficher tout

en: Show hom_e page
fr: Afficher la _page de démarrage

en: Show information about the current site
fr: Affiche des renseignements sur le site actuel

en: Show information about the currently installed plugins
fr: Affiche des renseignements au sujet des modules d'extension (greffons, plugins) installés

en: Show las_t page
fr: Afficher la d_ernière page visitée

en: Show menu
fr: Afficher le menu

en: Show menubar
fr: Afficher la barre de menu

en: Show only _this folder
fr: Afficher _seulement ce dossier

en: Show only _warnings
fr: Afficher uniquement les _avertissements

en: Show only e_rrors
fr: Afficher uniquement les _erreurs

en: Show only errors
fr: Afficher uniquement les erreurs

en: Show only m_essages
fr: Afficher uniquement les _messages

en: Show only messages
fr: Afficher uniquement les messages

en: Show only warnings
fr: Afficher uniquement les avertissements

en: Show statusbar
fr: Afficher la barre d'état

en: Show toolbars
fr: Afficher les barre d'outils

en: Shows bookmarks
fr: Afficher les signets

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Site not found.
fr: Site introuvable.

en: Size
fr: Taille

en: Slovak (sk)
fr: Slovaque (sk)

en: Slovenian (sl)
fr: Slovène (sl)

en: Smart Bookmarks
fr: Signets paramétrés

en: Smart Bookmarks Toolbar
fr: Recherche rapide

en: Soc_ks host
fr: Hôte soc_ks

en: Sort fold_er
fr: _Trier le dossier

en: Source URL
fr: URL

en: South European (ISO-8859-3)
fr: Europe du sud (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
fr: Espagnol (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
fr: Indique la feuille de style à utiliser pour la page en cours

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spinner
fr: Animation

en: St_ylesheet
fr: _Feuille de style

en: Start
fr: Début

en: Start Galeon
fr: Démarrer Galeon

en: Starting download...
fr: Début du téléchargement...

en: Status
fr: Statut

en: Stop all tabs
fr: Arrêter le chargement de tous les onglets

en: Stop all windows
fr: Arrêter le chargement de toutes les fenêtres

en: Stop current data transfer
fr: Arrêter le chargement de la page

en: Stop the loading of the current page
fr: Arrête le chargement de la page courante

en: Stylesheets
fr: Feuilles de style

en: Stylesheets on this page:
fr: Feuilles de style sur cette page :

en: Subsection
fr: Sous-section

en: Swedish (sv)
fr: Suédois (sv)

en: Switch to the next tab
fr: Afficher l'onglet suivant

en: Switch to the previous tab
fr: Afficher le signet précédent

en: TIME
fr: DURÉE

en: T_ools
fr: _Outils

en: Tab Colors
fr: Couleurs des onglets

en: Tab Names
fr: Noms des onglets

en: Tabbed Browsing
fr: Navigation avec onglets

en: Tabs
fr: Onglets

en: Target lan_guage
fr: Langue de la _cible

en: Target t_ype
fr: T_ype de la cible

en: Text _beside icons
fr: Texte à _coté des icônes

en: Text _under icons
fr: Texte _sous les icônes

en: Text beside icons
fr: Texte à côté des icônes

en: Text only
fr: Texte seulement

en: Text under icons
fr: Texte sous les icônes

en: Thai (TIS-620)
fr: Thaï (TIS-620)

en: The URL %s has MIME type %s
fr: L'URL %s a pour type MIME %s

en: The following bookmarks will be deleted. Please, make sure that no important information will be lost.
fr: Les signets suivants vont être supprimés. Veuillez-vous assurer que vous n'effacez aucune information importante.

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
fr: Le protocole spécifié n'est pas reconnu.
    Voulez-vous essayer celui proposé par GNOME ?

en: The specified path does not exist.
fr: Le chemin spécifié n'existe pas

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (%s) does not match the detected version (%s).
    
    You may experience segfaults and other oddities.  Please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
fr: Cette version de Galeon Mozilla a été compilé contre (%s) ne correspond pas a la version détecté (%s).
    
    Il est possible que Galeon ne fonctionne pas correctement. Veuillez essayer avec la bonne version de Mozilla avant de signaler des bogues.
    
    Continuer ?

en: There are multiple tabs open in this window.
    Are you sure you want to close it?
fr: Il y a plusieurs onglets ouverts dans cette fenêtre.
    Êtes-vous sûr de vouloir la fermer ?

en: There is a file bookmarks.xml but no bookmarks.xbel in your ~/.galeon folder.
    This probably means that this is the first time that you run a post 1.0 version
    of Galeon.
    
    The bookmarks format of Galeon has changed to XBEL for enhanced interoperatibility.
    Your old bookmarks file will be loaded now and it will be left untouched for backup.
    
    Please, report any problems.
fr: Le répertoire ~/.galeon contient un fichier bookmarks.xml, mais pas de fichier bookmarks.xbel.
    C'est probablement la première fois que vous utilisez une version de Galeon postérieure à la version 1.0
    Galeon utilise maintenant le format XBEL pour une meilleure interopérabilité.
    Votre ancien fichier de signets va maintenant être chargé, mais ne sera pas moddifié.
    
    Merci de signaler tout problème.

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
fr: Vous êtes sur le point d'effacer l'historique.
    Êtes-vous sûr ?

en: Time
fr: Temps

en: Time elapsed
fr: Temps écoulé

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
fr: Durée d'inactivité (en secondes) avant que le serveur ne s'éteigne de lui-même. Une heure par défaut, utilisez 0 pour désactiver.

en: Time remaining
fr: Temps restant

en: Times visited
fr: Nombre de visites

en: Title
fr: Titre

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle bookmark toolbars visibility
fr: Affiche/cache la barre de signets

en: Toggle bookmarks sidebar
fr: Afficher/cacher le panneau de signets

en: Toggle full screen mode
fr: (Dés)Active le mode plein écran

en: Toggle fullscreen mode
fr: (Dés)Active le mode plein écran

en: Toggle history sidebar
fr: Afficher/cacher le panneau d'historique

en: Toggle menubar visibility
fr: Affiche/cache la barre de menu

en: Toggle statusbar visiblity
fr: Affiche/cache la barre d'état

en: Toggle toolbar visibility
fr: Affiche/cache la barre d'outils

en: Toolbar Appearance
fr: Apparence de la barre d'outil

en: Toolbar Contents
fr: Contenu de la barre d'outils

en: Toolbar Theme
fr: Thème de la barre d'outils

en: Toolbars
fr: Barre d'outils

en: Top
fr: Haut

en: Toussaint Frederic <fred@linuxgraphic.org>
fr: Toussaint Frédéric <fred@linuxgraphic.org>

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Transferring data from site...
fr: Transfert de données depuis le site...

en: Translate to English
fr: Traduire en Anglais

en: Translation:
fr: Traduction : Christophe Fergeau <teuf@users.sourceforge.net>

en: True
fr: Vrai

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkish (IBM-857)
fr: Turc (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fr: Turc (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
fr: Turc (tr)

en: Two days ago
fr: Il y a deux jours

en: URL Clicked
fr: Clic sur une URL

en: URL:
fr: URL :

en: URLs recovered on %Y-%m-%d %X
fr: URLs récupérées le %d/%m/%Y %X

en: U_nderline links
fr: So_uligner les liens

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Ukrainian (uk)
fr: Ukrainien (uk)

en: Unable to initialize mozilla libraries
fr: Incapable d'initialiser les bibliothèques mozilla

en: Unable to save bookmark file.
fr: Impossible d'enregistrer les signets.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled folder
fr: Dossier sans titre

en: Up
fr: Haut

en: Update Settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
fr: Utiliser _GNOME Transfer Manager (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
fr: Utiliser le client FTP _GNOME par défaut

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
fr: Utiliser _Galeon pour visualiser les fichiers d'aide de GNOME

en: Use _built-in downloader
fr: Utiliser le gestionnaire de téléchargement _interne (Mozilla)

en: Use _command
fr: Utiliser la _commande

en: Use a different character encoding
fr: Utiliser un codage différent pour les caractères

en: Use a different font size
fr: Utiliser une autre taille pour les polices

en: Use automatic proxy configuration
fr: Configuration automatique du proxy

en: Use default colors instead of page-requested colors
fr: Utilise les couleurs par défaut à la place de celles spécifiées document

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
fr: Utilise les polices par défaut à la place de celles spécifiées par le document

en: Use image as background
fr: Utiliser l'image comme fond d'écran

en: Use manual proxy configuration
fr: Configuration manuelle du proxy

en: Use own _colors
fr: Utiliser les _couleurs personnalisées

en: Use own _fonts
fr: Utiliser les _polices personnalisées

en: User Agent Identification
fr: Identification du navigateur

en: User Defined
fr: Personnalisé

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Username
fr: Nom de l'utilisateur

en: Username/password pairs that are being stored
fr: Mots de passe qui sont actuellement sauvegardés

en: Version mismatch!
fr: Mauvaise version !

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Vietnamese (TCVN)
fr: Vietnamien (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fr: Vietnamien (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
fr: Vietnamien (vi)

en: View Source
fr: Vue du code HTML

en: View _cookies...
fr: Voir les _cookies...

en: View _passwords...
fr: Voir les _mots de passe...

en: View as Web Page (Galeon)
fr: Voir comme page web (Galeon)

en: View cookie _sites...
fr: Voir les _sites filtrés...

en: View page info
fr: Informations au sujet de la page

en: View password _sites...
fr: Voir les mots de passe des sites...

en: View sites for which images will not be loaded
fr: Visualise les sites pour lesquels les images ne sont pas chargées

en: View sites for which passwords will not be stored
fr: Affiche les sites pour lesquels les mots de passe ne sont pas sauvegardés

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
fr: Visualise les sites pour lesquels les cookies sont acceptés ou refusés

en: View source
fr: Vue du code source

en: View stored cookies
fr: Visualise les cookies enregistrés

en: View stored passwords
fr: Affiche les mots de passe stockés sur cet ordinateur

en: View the source code of the current page
fr: Visualise le code source de la page actuelle

en: Visited:
fr: Visité :

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
fr: En attente d'autorisation...

en: Walloon (wa)
fr: Wallon (wa)

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Web Page (Galeon)
fr: Page web (Galeon)

en: Web Page Viewer (Galeon)
fr: Visualiseur de pages web (Galeon)

en: Week
fr: Semaine

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
fr: Galeon vous souhaite la bienvenue!
    
    
    
    Galeon est un navigateur web pour GNOME utilisant
    le moteur d'affichage de Mozilla
    
    Les pages suivantes vous aideront à configurer Galeon.

en: Western
fr: Occidental

en: Western (IBM-850)
fr: Occidental (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fr: Occidental (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fr: Occidental (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fr: Occidental (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fr: Occidental (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
fr: Que souhaitez-vous faire ?

en: When Adding Bookmarks
fr: Lors de l'ajout d'un signet

en: Wi_dth
fr: Lar_geur

en: Width
fr: Largeur

en: Windowed mode
fr: Mode normal

en: Windows
fr: Fenêtre

en: XBEL bookmarks format
fr: Signets au format XBEL

en: XBEL bookmarks root
fr: Racine des signets XBEL

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
fr: Tab permet toujours d'obtenir une complétion pour l'URL en cours

en: Your current set of bookmarks will be merged with the contents of %s.
    Do you want to continue?
fr: Vos signets actuels vont être fusionnés avec le contenu de %s.
    Voulez-vous continuer ?

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
fr: Vos signets actuels vont être remplacés par le contenu de %s.
    Voulez-vous continuer ?

en: Zoom control
fr: Contrôle du zoom

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom on First Image...
fr: Zoomer sur la première image...

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: _About...
fr: À _propos...

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Add bookmark to
fr: Ajouter un signet _dans

en: _Add to context menu
fr: _Ajouter au  menu contextuel

en: _Address
fr: _Adresse

en: _Allow cookies from this site
fr: _Accepter les cookies provenant de ce site

en: _Allow images from this site
fr: _Accepter les images provenant de ce site

en: _Allow popups
fr: Autoriser les _popups

en: _Always
fr: _Toujours

en: _Always accept
fr: _Toujours les accepter

en: _Always do the same with this type of file
fr: Lancer par _défaut avec ce type de fichier

en: _Always load
fr: _Toujours les charger

en: _Always save session at exit
fr: _Toujours sauvegarder la session en quittant

en: _Always show tabs
fr: _Toujours afficher les onglets

en: _Always use this helper in future
fr: A l'avenir, lancer _automatiquement cette application

en: _Appearance
fr: _Apparence

en: _Ask user
fr: Demander à l'_utilisateur

en: _Ask user for a title
fr: _Demander à l'utilisateur pour un titre

en: _Autocompletion enabled
fr: Complétion _automatique

en: _Automatic proxy configuration
fr: Configuration _automatique du proxy

en: _Autoreload enabled
fr: Rechargement _automatique activé

en: _Autoreload...
fr: _Rechargement auto...

en: _Back
fr: A_rrière

en: _Background
fr: Arrière-_plan

en: _Block cookies from this site
fr: _Refuser les cookies provenant de ce site

en: _Block images from this site
fr: _Refuser les images en provenant de ce site

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
fr: _Bookmarklets (a besoin de JavaScript)

en: _Bookmarks
fr: _Signets

en: _Bookmarks toolbars
fr: Barre de _signets

en: _Clear
fr: _Vider

en: _Clear History
fr: Vider l'_historique

en: _Clear history
fr: Vider l'_historique

en: _Clear smart bookmarks after use
fr: _Effacer les signets paramétrés après utilisation

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Collapse all categories
fr: _Réduire toutes les catégories

en: _Compare page
fr: _Vérifier la validité de la page

en: _Continuously
fr: En _continu

en: _Copy
fr: Co_pier

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
fr: _Créer une barre de signets paramétrés ?

en: _Days before expiring history items
fr: Âge d'_expiration des éléments de l'historique

en: _Default charset
fr: Jeu de caractères par _défaut

en: _Default font
fr: Police par _défaut

en: _Delete
fr: _Effacer

en: _Detach tab
fr: Dé_tacher l'onglet

en: _Dictionary
fr: _Dictionnaire

en: _Disabled
fr: _Désactivé

en: _Display close buttons on tabs
fr: Afficher le bouton de _fermeture

en: _Dock
fr: _Panéliser

en: _Don't import bookmarks
fr: _Ne pas importer de signets

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Edit bookmarks...
fr: É_diter les signets

en: _Edit toolbar...
fr: É_diter la barre d'outils...

en: _Edit...
fr: É_diter...

en: _Enable proxy keep-alive
fr: _Maintenir la connexion avec le proxy (proxy keep-alive)

en: _Encoding
fr: _Codage

en: _Expand all categories
fr: _Développer toutes les catégories

en: _Expires
fr: Date d'expiration

en: _External program
fr: _Programme externe

en: _FTP proxy
fr: Proxy _FTP

en: _File
fr: _Fichier

en: _Find bookmarks...
fr: _Rechercher un signet...

en: _Find...
fr: _Rechercher...

en: _Find:
fr: _Rechercher :

en: _Fold bookmark
fr: _Réduire

en: _Folder
fr: _Répertoire

en: _Folder actions
fr: _Outils

en: _Forms
fr: _Formulaires

en: _Forward
fr: A_vant

en: _From current server only
fr: _Seulement depuis le serveur en cours

en: _Full screen
fr: _Plein écran

en: _GNOME helpers
fr: Applications _GNOME

en: _General
fr: _Général

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Go to bookmark target
fr: _Visiter ce signet

en: _Group by host
fr: _Trier par site

en: _HTTP proxy
fr: Proxy _HTTP

en: _Height
fr: _Hauteur

en: _Help
fr: _Aide

en: _Helper runs in a terminal
fr: _Lancer l'application dans un terminal

en: _History dock
fr: Panneau d'_historique

en: _History...
fr: _Historique...

en: _Host
fr: Origine

en: _Icons only
fr: Icônes seulement

en: _Image Sites
fr: Filtrage des _images

en: _Import bookmarks...
fr: _Importer les signets...

en: _In
fr: A_vant

en: _Insert new tabs after current tab
fr: _Insérer les nouveaux onglets à droite

en: _Java console...
fr: Console _Java...

en: _Jump to new tabs automatically
fr: Afficher _automatiquement
    les nouveaux onglets

en: _Keep fullscreen window above all other windows
fr: En mode plein écran, _garder la fenêtre au premier plan

en: _Keep location entry on main toolbar
fr: Afficher la _zone d'adresses dans la barre d'outil principale

en: _Language encoding
fr: Codage des _langues

en: _Link properties
fr: Propriétés du _lien

en: _Links
fr: _Liens

en: _Load from current server only
fr: Uniquement depuis le _serveur actuel

en: _Load images
fr: _Chargement les images

en: _MIME type
fr: Type _MIME

en: _Mail handler
fr: Gestionnaire de _messagerie

en: _Manual
fr: _Manuel

en: _Match upper/lower case
fr: Respecter la _casse

en: _Menubar
fr: Barre de _menu

en: _Middle button
fr: Bouton du _milieu

en: _Middle-click opens link into new tab
fr: Le bouton du _milieu ouvre les
    liens dans un nouvel onglet

en: _Monospace
fr: _Espacement fixe

en: _Move tab to another window
fr: Dé_placer l'onglet vers une autre fenêtre

en: _Name
fr: _Nom

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Never
fr: _Jamais

en: _Never accept
fr: Toujours _refuser

en: _Never load
fr: Ne _jamais les charger

en: _Never show this warning again
fr: _Ne plus afficher cette avertissement

en: _New
fr: _Nouveau

en: _New window
fr: Nouvelle _fenêtre

en: _Next tab
fr: Onglet _suivant

en: _No proxies
fr: _Pas de proxy

en: _None
fr: _Aucune

en: _Once
fr: _Une seule fois

en: _One Level
fr: Trier _uniquement ce dossier

en: _Open whole folder in tabs
fr: Ouvrir ce dossier dans des _onglets

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: _Other application
fr: _Autre application

en: _Out
fr: A_rrière

en: _Page source
fr: _Afficher le code source

en: _Passwords
fr: _Mots de passe

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Path
fr: Chemin

en: _Preferences...
fr: _Préférences

en: _Previous tab
fr: Onglet _précédent

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: _Processes URL
fr: Interprète les _URLs

en: _Recursively
fr: _Récursivement

en: _Relation
fr: _Cible

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Remember passwords
fr: _Mémoriser les mots de passe

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: _Remove Cookie
fr: _Supprimer ce cookie

en: _Remove Pair
fr: Supprimer _cette entrée

en: _Remove Site
fr: _Retirer ce site

en: _Remove all these bookmarks
fr: _Supprimer tous ces signets

en: _Remove bookmark
fr: _Supprimer le signet

en: _Remove bookmark folder
fr: Supprimer ce _dossier

en: _Report a bug
fr: _Signaler un bogue

en: _Rerun first time druid...
fr: Relancer l'_assistant de première utilisation...

en: _Resize entry...
fr: _Redimensionner l'entrée...

en: _Revert
fr: _Revenir

en: _Right button
fr: Bouton _droit

en: _Run with helper
fr: Lancer avec une _application externe

en: _SSL proxy
fr: Proxy _SSL

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Save to disk
fr: _Enregistrer sur disque

en: _Search in frames
fr: _Chercher dans le cadre

en: _Select all
fr: Sélectionner _tout

en: _Server secure
fr: _Serveur sécurisé

en: _Set as default folder
fr: _Utiliser comme dossier par défaut

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: _Settings...
fr: _Paramètres...

en: _Shorten long names by looking for common separators
fr: Réduire les noms longs en utilisant les _séparateurs usuels

en: _Show alternatives window as you type
fr: _Afficher la fenêtre des choix possibles pendant la frappe

en: _Show as toolbar
fr: Afficher comme _barre d'outils

en: _Show editing controls
fr: _Afficher les contrôles d'édition de signets

en: _Smart URL:
fr: URL _paramétrée :

en: _Statusbar
fr: Barre d'é_tat

en: _Stock Quotes
fr: Cours de la _Bourse

en: _Stylesheets
fr: _Feuilles de style

en: _Tab
fr: On_glet

en: _Tabs appear along
fr: _Position des onglets

en: _Text
fr: _Texte

en: _Text only
fr: _Texte seulement

en: _Time:
fr: _Date :

en: _Title
fr: _Titre

en: _Toolbar
fr: Barre d'_outils

en: _URL:
fr: _URL :

en: _Unfold bookmark
fr: É_tendre

en: _Unviewed tab text color
fr: Couleur des _nouveaux onglets

en: _Unvisited link
fr: Lien _non visité

en: _Up
fr: _Haut

en: _Use built-in FTP handler
fr: Utiliser le client FTP _interne

en: _Use external program to view source files
fr: _Utiliser un programme externe pour voir le code source

en: _Use page title
fr: Utiliser le _titre de la page

en: _View
fr: _Vue

en: _View image sites...
fr: _Voir les images des sites...

en: _View long description...
fr: _Voir les descriptions longues...

en: _View with helper application
fr: _Visualiser avec une application externe

en: _Visited link
fr: Lien _visité

en: _Warn before accepting a cookie
fr: A_vertir avant d'accepter un cookie

en: _Will open in
fr: S'ouvre _dans

en: _Work offline
fr: _Naviguer hors-connexion

en: `%s' does not exist or is not a valid image file
fr: « %s » n'existe pas ou n'est pas une image valide

en: aeiouyAEIOUY
fr: aeiouyéèàêëùëûâÉÈÀÙËÎÊÛÂÊ

en: contains
fr: contient

en: disabled
fr: Désactivé

en: doesn't contain
fr: ne contient pas

en: ends with
fr: se termine par

en: http://www.google.com/search?q=
fr: http://www.google.fr/search?q=

en: http://www.google.com/search?q=%s
fr: http://www.google.fr/search?q=%s

en: http://www.m-w.com
fr: http://wordreference.com/fr/

en: http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?va=%s
fr: http://wordreference.com/fr/Translation.asp?enfr=hello

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: kB
fr: ko

en: lines
fr: lignes

en: mozilla summary info
fr: Informations Mozilla

en: name
fr: nom

en: name of icon for the mozilla view
fr: nom de l'icône pour la vue Mozilla

en: nicknames
fr: abréviations

en: notes
fr: remarques

en: starts with
fr: commence par
