gnome-games 1.4.0.3 - en to fr translation catalogue (763 entries)

en: 
    Game Over.
fr: 
    Perdu !

en:              The Rules:
    
    xBill has been painstakingly designed and
    researched in order to make it as easy to use
    for the whole family as it is for little Sally.
    Years - nay - days of beta testing and 
    consulting with the cheapest of human interface
    designers have resulted in a game that is easy
    to use, yet nothing at all like a Macintosh.
    
    I.   Whack the Bills (click)
    II.  Restart the computer (click)
    III. Pick up stolen OSes & return(drag)
         them to their respective computers
    IV.  Drag the bucket to extinguish sparks
    V.   Scoring is based on total uptime,
         with bonuses for killing Bills.
    
    As for the rest, you can probably figure
    it out.  We did, so it can't be too hard.
fr: ...............Les Règles:
    
    Des années - euh non - des jours de tests 
    et de contrôles avec les designers d'interface les moins payés
    ont donné vie à un jeu qui est facile
    à utiliser, mais pas autant qu'un Mac.
    
    I. ... Shooter les Bills (clique)
    II.  Redémarrer l'ordinateur (clique)
    III. Attraper les système d'exploitations ( OS ) volés 
    et rend les à leur ordinateurs respectifs.
    IV. Déplacer les positions pour éteindre les étincelles
    V. Le score est fonction du temps de marche des micros sans redémarrage,
    avec des bonus pour la destruction des Bills.
    
    Et pour le reste, vous pourrez le trouver 
    vous-même probablement. On a bien réussi nous,
    c'est donc que ce n'est pas si difficile que çà :).

en:              The Story:
    
    Yet again, the fate of the world rests
    in your hands!  An evil computer hacker,
    known only by his handle 'Bill', has
    created the ultimate computer virus.  A
    virus so powerful that it has the power
    to transmute an ordinary computer into
    a toaster oven.  (oooh!) 'Bill' has
    cloned himself into a billion-jillion
    micro-Bills.  Their sole purpose is to
    deliver the nefarious virus, which has
    been cleverly diguised as a popular
    operating system.
    
    As System Administrator/Exterminator,
    your job is to keep Bill from succeeding
    at his task.
fr: ...........L'histoire :
    
    Encore une fois, le destin du monde repose 
    entre vos mains! Un diabolique pirate informatique,
    connu seulement par son surnom « Bill » , a
    créé le virus informatique ultime,
    un virus si puissant qu'il peut transformer
    un simple ordinateur en grille-pain. ( ooooh! )
    « Bill » s'est lui-même cloné en des millions de milliards de micro-Bills.
    Leur seul but est de lacer le virus scélérat, qui s'est 
    intelligemment déguisé en un système d'exploitation populaire.
    
    En tant qu'administrateur/exterminateur système,
    votre mission est d'empêcher « Bill » d'arriver à ses fins.

en:  "Game->New game" to begin
fr: « Jeu->Nouveau Jeu » pour démarrer

en:  %s wins!
fr:  %s a gagné !

en:  Hint: Column %d
fr:  Astuce : colonne %d

en:  I win!
fr:  J'ai gagné !

en:  It's a draw!
fr: C'est un nul !

en:  Roll !
fr:  Lancer !

en:  Sorry, full column
fr:  Désolé, la colonne est pleine

en:  Thinking...
fr:  Calculs...

en:  Welcome to Gnect!
fr: Bienvenue à Gnect !

en:  You win!
fr:  Vous avez gagné !

en:  Your move...
fr: A vous de jouer...

en:  and all cards below it
fr: et toutes les cartes en-dessous

en:  of
fr:  sur

en: "Four In A Row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html
fr: « Quatre en ligne » pour Gnome, un jeu 
    construit avec le Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
    
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html

en: %s wins the game with %d points
fr: %s gagne cette partie avec %d points

en: %s! -- You're up.
fr: %s ! -- Vous êtes prêt.

en: %s: no themes available
fr: %s : pas de thème disponible

en: '%s' with safe moves
fr: « %s » avec mouvement sans danger

en: '%s' with super-safe moves
fr: « %s » avec mouvement *vraiment* sans danger

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
fr: (C) 1997-1999 la Free Software Foundation

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
fr: (C) 1998 la Free Software Fundation

en: ... Game paused ...
fr: ... Pause ...

en: 1's [total of 1s]
fr: 1 [total de 1]

en: 2's [total of 2s]
fr: 2 [total de 2]

en: 3 of a Kind [total]
fr: 3 d'un type [total]

en: 3's [total of 3s]
fr: 3 [total de 3]

en: 4 of a Kind [total]
fr: 4 d'un type [total]

en: 4's [total of 4s]
fr: 4 [total de 4]

en: 5's [total of 5s]
fr: 5 [total de 5]

en: 6's [total of 6s]
fr: 6 [total de 6]

en: A game.
fr: Un jeu.

en: About
fr: À propos

en: After Level %d:     
    Your score: %d
fr: Après le Niveau%d:     
    Votre score: %d

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
fr: Le but est de placer les suites dans l'ordre correspondant le mieux à la disposition donnée.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
fr: AisleRiot contient un système basé sur les règles du Solitaire, qui permet de gérer plusieurs types de jeux

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
fr: Aisleriot ne peut charger le fichier:
    %s
    Vérifiez l'installation d'Aisleriot, SVP.

en: Allow temporary spots use
fr: Autorise l'utilisation temporaire des spots

en: Already used! Where do you want to put that?
fr: Déjà utilisé ! Où voulez-vous mettre ça ?

en: Already used! Where do you want to put that?
fr: Déjà utilisé ! Où voulez-vous mettre cela ?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
fr: Une erreur est survenue lors du chargement du fichier image « %s ».
    Assurez-vous que Gnome-Stones est correctement installé !

en: Animation:
fr: Animation :

en: Appearance and Behaviour
fr: Apparence et Comportement

en: Applying this change to Player Selection
    will end the current game
fr: Appliquer ce changement à la Sélection
    terminera le jeu en cours.

en: Ask confirmation when quitting
fr: Demander confirmation avant de quitter

en: Ask me first
fr: Demandez-moi d'abord

en: Auto move to homecell
fr: Déplacement automatique

en: Background Pixmap:
fr: Image d'arrière-plan :

en: Background:
fr: Couleur d'arrière-plan :

en: Bakers dozen
fr: Les boulangers

en: Bakers game
fr: Le jeu des boulangers ( Bakers game )

en: Base Card:
fr: Carte de base :

en: Base Card:  10
fr: Carte de base :  10

en: Base Card:  2
fr: Carte de base :   2

en: Base Card:  3
fr: Carte de base :   3

en: Base Card:  4
fr: Carte de base :   4

en: Base Card:  5
fr: Carte de base :   5

en: Base Card:  6
fr: Carte de base :   6

en: Base Card:  7
fr: Carte de base :   7

en: Base Card:  8
fr: Carte de base :   8

en: Base Card:  9
fr: Carte de base :   9

en: Base Card:  Ace
fr: Carte de base :  As

en: Base Card:  Jack
fr: Carte de base :  Valet

en: Base Card:  King
fr: Carte de base :  Roi

en: Base Card:  Queen
fr: Carte de base :  Reine

en: Beleaguered castle
fr: Le château assiégé

en: Between games, too
fr: Entre les jeux, aussi

en: Biiiig
fr: Graaande

en: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Level: %d Score:%d
fr: Bill:%d/%d  Systèmes:%d/%d/%d  Niveau: %d Score:%d

en: Black
fr: Noir

en: Block Pixmap:
fr: Dessin des blocs :

en: Block ten
fr: Bloc 10

en: Blue
fr: Bleu

en: Board size
fr: Taille de l'échiquier

en: Boo hoo... I can't play...
fr: Bouhou... Je ne peux pas jouer...

en: Bristol
fr: Carte de visite

en: Brown
fr: Marron

en: Calculate random die throws (debug)
fr: Calculer les jets de dés aléatoires (débogage)

en: Can't get at score file.
fr: Impossible d'atteindre le fichier des scores.

en: Can't move there!
fr: Ne peut se déplacer ici !

en: Canfield
fr: Champ de boîtes

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
fr: Jeux de cartes : Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
fr: Dos des cartes :

en: Cards
fr: Cartes

en: Cave:
fr: Grotte :

en: Caves
fr: Grottes

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
fr: Tricheur ! Les meilleurs scores ne seront pas enregistrés.

en: Chessboard
fr: Plateau d'échecs

en: Clear
fr: Effacer

en: Clock
fr: Horloge

en: Code: Pista
fr: Code : Pista

en: Color:
fr: Couleur :

en: Colours
fr: Couleurs

en: Complete
fr: Complète

en: Computer Opponents
fr: Adversaires informatiques

en: Computer playing for %s
fr: L'ordinateur joue pour %s

en: Configure Freecell
fr: Configurer Freecell

en: Confirm before quitting game
fr: Confirmer avant de quitter le jeu

en: Congratulations
    
    You Won!!!
fr: Félicitations
    
    Vous avez gagné !!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
fr: Félicitations, vous avez gagné contre les Robots !! 
    Mais pourrez-vous le faire à nouveau ?

en: Congratulations, you win!
fr: Félicitations, vous avez gagné !

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
fr: Félicitations.  Vous avez gagné.
    Voulez-vous rejouer ?

en: Consider moving something into an empty slot
fr: Pensez à déplacer une carte vers un emplacement vide

en: Consistency is key
fr: La consistance est la clé

en: Continue
fr: Continuer

en: Could not find '%s' pixmap file
fr: Impossible de trouver l'image « %s »

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
fr: Ne peut trouver l'image « %s » pour Gnome Robots

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
fr: Ne peut trouver le fichier image « %s » pour Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
fr: Ne peut trouver le fichier image « %s » pour gataxx

en: Could not find file %s
fr: Ne peut trouver le fichier %s

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check you Same Gnome instalation
fr: Ne peut trouver le thème:
    %s
    
    SVP vérifier l'installation de SameGnome

en: Cover
fr: Couvercle

en: Current game will complete with original number of players.
fr: Le jeu en cours va finir avec le nombre initial de joueur

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: Dark
fr: Noir

en: Dark must pass, Light's move
fr: Les noirs doivent passer leur tour, aux blancs de jouer

en: Dark player wins!
fr: Les noirs ont gagné !

en: Dark's move
fr: Aux noirs de jouer

en: Dark:
fr: Noirs :

en: Deal a card
fr: Distribuer une carte

en: Deal a card from the deck
fr: Distribuer une carte

en: Deal a new card from the deck
fr: Distribuer une nouvelle carte

en: Deal a new game
fr: Démarrer une nouvelle partie

en: Deal another card
fr: Distribuer une autre carte

en: Deal another hand
fr: Distribuer une autre main

en: Deal another round
fr: Faire un autre tour

en: Deal more cards
fr: Distribuer plus de cartes

en: Deal the cards
fr: Distribuer les cartes

en: Dealing game...
fr: Distribution des cartes...

en: Debugging level (if N is 4, shows the random number seed used)
fr: Niveau de débogage ( si N est égal 4, montrer les nombres aléatoires générés )

en: Debugging mode
fr: Mode de débogage

en: Delay between rolls
fr: Attente entre les lancers

en: Delay computer moves
fr: Retarder les mouvements de l'ordinateur

en: Density of blocks in a pre-filled row:
fr: Densités de blocs dans les lignes préremplies :

en: Device
fr: Périphérique

en: Diamond mine
fr: La mine de diamants

en: Diamonds:
fr: Diamants :

en: Digital joystick emulation
fr: Émulation d'un joystick digital

en: Display computer thoughts
fr: Afficher la réflexion de l'ordinateur

en: Do you really want to end this game?
fr: Voulez-vous vraiment terminer cette partie ?

en: Do you really want to quit the game?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ce jeu ?

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Do you really want to start a new game?
fr: Voulez-vous vraiment démarrer une nouvelle partie ?

en: Down:
fr: Bas :

en: Draw _grid
fr: Afficher la _grille

en: Drawn
fr: Nul

en: Drop counter
fr: Remise à zéro du compteur

en: Eagle wing
fr: L'aile de l'aigle

en: Easthaven
fr: L'asile de l'est

en: Eight off
fr: Huit en dehors

en: Elevator
fr: l'ascenseur

en: Enable _sound
fr: Activer les _sons

en: Enable or disable sound
fr: Activer ou désactiver les sons

en: End the current game?
fr: Terminer le jeu en cours ?

en: Endgame
fr: Fin de jeu

en: Enforce Joker Rules
fr: Renforcer les règles de Joker

en: Error loading theme
fr: Erreur lors du chargement du thème

en: Escalator
fr: L'escalier roulant

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit the program
fr: Quitter ce jeu

en: Exit this game?
fr: Quitter ce jeu ?

en: Extra Yahtzee Bonus
fr: Bonus Extra Yahtzee

en: Extra large (920x660)
fr: Très grand (920x660)

en: FILENAME
fr: NOM DE FICHIER

en: Faces: tigert
fr: Figures : tigert

en: Fake bonuses
fr: Faux bonus

en: Fast moves
fr: Déplacements rapides

en: Field size
fr: Taille de la grille

en: Filename
fr: Fichier

en: Fill Screen
fr: Remplir l'écran

en: Filling game widget...
fr: Remplissage des liens du jeu

en: Finger-twitching good
fr: Les doigts dans le nez

en: First law
fr: Première loi

en: Fishing wire makes bad dental floss
fr: Le fil de pèche fait du mauvais fil dentaire

en: Flags:
fr: Drapeaux :

en: Flip final results
fr: Retourner le résultat final

en: Fortress
fr: Forteresse

en: Fourteen
fr: Quatorze

en: Freecell Properties
fr: Propriétés de Freecell

en: Full House [25]
fr: Complet ( Full ) [25]

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: GNOME sound
fr: Sons de GNOME

en: GTali setup
fr: Configuration de gTali

en: Game
fr: Jeu

en: Game Number:
fr: Numéro du jeu :

en: Game Over!
fr: Perdu !

en: Game Status
fr: État du jeu

en: Game Type:
fr: Type de jeu :

en: Game _options...
fr: _Options du jeu...

en: Game over!
fr: Perdu !

en: Game paused.  Press Continue to continue.
fr: Jeu mis en pause. Appuyer Continue pour continuer.

en: Game title
fr: Titre du jeu

en: Game title:
fr: Titre du jeu :

en: Game to play
fr: Jeu à utiliser

en: Gay gordons
fr: Les joyeux gordons

en: Generating
fr: Génération en cours

en: Get a hint for your next move
fr: Voir une astuce pour votre prochain coup

en: Glenwood
fr: La Forêt de Glen

en: Glines couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
fr: Glines n'a pu trouver l'image :
    %s
    
    SVP vérifier l'installation de Glines

en: Gnect Preferences
fr: Préférences de Gnect

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
fr: Gnibbles n'a pas pu trouver l'image :
    %s
    
    SVP vérifiez l'installation de Gnibbles

en: Gnibbles Preferences
fr: Préférences de Gnibbles

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fr: Gnibbles n'a pu trouver l'image :
    %s
    
    SVP vérifier l'installation de Gnibbles

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
fr: Gnibbles n'a pu charger le niveau:
    %s
    
    SVP vérifier l'installation de Gnibbles

en: GnobotsII Preferences
fr: Préférences GnobotsII

en: Gnome Mahjongg
fr: Gnome-Mahjongg

en: Gnome Mine Preferences
fr: Préférences de Gnome-Mine

en: Gnome Mines
fr: Gnome-Mines

en: Gnome Robots Game
fr: Jeu GNOME Robots

en: Gnome Tali
fr: GNOME Tali

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
fr: Portage Gnome du jeu autrefois célèbre Lignes Colorées

en: Gnome xBill Scores
fr: Scores de GNOME xBill

en: Gnome-Stones
fr: GNOME Stones

en: Gnome-Stones Preferences
fr: Préférences de Gnome-Stones

en: Gnometris setup
fr: Configuration Gnometris

en: Grand Total
fr: Grand total

en: Graphics
fr: Graphismes

en: Graphics:
fr: Graphismes :

en: Gray
fr: Gris

en: Green
fr: Vert

en: Grey
fr: Gris

en: Gypsy
fr: Bohémien (Gypsy)

en: Have you read the help file?
fr: Avez-vous lu l'aide ?

en: Height of grid
fr: Hauteur de la grille

en: Help
fr: Aide

en: Hint
fr: Suggestion

en: Hit Return
fr: Appuyez sur Entrée

en: Honor pictures:
fr: Images des têtes :

en: Horizontal:
fr: Horizontale :

en: How many computers to play (max of %d) ?
fr: Combien de joueurs informatiques (maximum %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
fr: Combien de fois désirez-vous relancer les dés ?

en: How many wish to play (max of %d)?
fr: Comment de joueurs (maximum %d) ?

en: Huge (1840x1320)
fr: Gigantesque (1840x1320)

en: Human
fr: Humain

en: Human Players
fr: Joueurs humains

en: I could sure use a backrub right about now...
fr: Je peux sûrement utiliser une courroie arrière de transmission maintenant...

en: Iagno server to use
fr: Serveur Iagno à utiliser

en: If stopping an unfinished game:
fr: Si arrêt d'un jeu non terminé :

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
fr: Si jamais vous êtes perdus dans les bois, embrassez un arbre.

en: Increasing Number of Robots per Level
fr: Accroissement du nombre de robots par niveau

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
fr: Accroissement du nombre de robots de type 1 par niveau

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
fr: Accroissement du nombre de robots de type 2 par niveau

en: Initial Number of Robots
fr: Nombre initial de robots

en: Initial Number of Safe Teleports
fr: Nombre initial de téléportations sans danger

en: Initial Number of Type 1 Robots
fr: Nombre initial de robots de type 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
fr: Nombre initial de robots de type 2

en: Initial theme file (excluding path)
fr: Fichier de thème initial ( sans le chemin )

en: Initial window placement (size is ignored)
fr: Placement initial de la fenêtre ( taille variable )

en: Initializing scheme...
fr: Initialisation de scheme...

en: Isabel
fr: Isabelle

en: Joker icon:
fr: Icône du Joker :

en: Joystick device:
fr: Périphérique joystick :

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
fr: Ce n'est pas parce qu'un passage piétons ressemble à un plateau de jeu que c'en est un.

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard control:
fr: Contrôles au clavier :

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
fr: Tués nécessaires en attendant un Téléportage Sans Danger

en: King albert
fr: Le Roi Albert

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
fr: Clone de Tetravex
    (Envoyez vos commentaires à Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
fr: NIVEAU

en: Labyrinth
fr: Labyrinthe

en: Lady jane
fr: Mademoiselle Jane

en: Large (736x528)
fr: Grand (736x528)

en: Large Straight [40]
fr: Grande suite [40]

en: Left:
fr: Gauche :

en: Level completed. Well done.
fr: Niveau résolu. Bien joué !

en: Level one
fr: Niveau un

en: Level three
fr: Niveau trois

en: Level two
fr: Niveau deux

en: Level:
fr: Niveau :

en: Level:
fr: Niveau :

en: Levels in random order
fr: Niveaux dans un ordre aléatoire

en: Light
fr: Blanc

en: Light must pass, Dark's move
fr: Les blancs doivent passer leur tour, aux noirs de jouer

en: Light player wins!
fr: Les blancs ont gagné !

en: Light's move
fr: Aux blancs de jouer

en: Light:
fr: Blancs :

en: Lines:
fr: Lignes :

en: Lives:
fr: Vies :

en: Loading images...
fr: Chargement des images...

en: Look both ways before you cross the street
fr: Regardez des deux cotés avant de traverser la rue

en: Lower Total
fr: Petit total

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
fr: Programme principal : Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
fr: En faire la valeur par défaut

en: Make it the default scenario
fr: Définir comme scénario par défaut

en: Maps
fr: Plateaux de jeu

en: Marked:
fr: Marqués :

en: Maximum Number of Robots
fr: Nombre maximum de robots

en: Maximum Number of Safe Teleports
fr: Nombre maximum de téléportations sans danger

en: Maximum Number of Type 1 Robots
fr: Nombre maximum de robots de type 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
fr: Nombre maximum de robots de type 2

en: Maze
fr: Le labyrinthe ( Maze )

en: Me
fr: À moi

en: Medium
fr: Moyenne

en: Medium (460x330)
fr: Moyen (460x330)

en: Mine size:
fr: Taille de la mine :

en: Minesweeper clone
fr: Clone du Démineur

en: Modify the options for this game
fr: Modifier les options de ce jeu

en: Module xBill has caused a segmentation fault
    at memory address 097E:F1A0.  Core dumped.
    
        We apologize for the inconvenience.
fr: Le module xBill a causé une erreur de segmentation
    à l'adresse mémoire 097E:F1A0 . Le fichier core a été généré.
    
    ... Désolé.

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
fr: Les écrans d'ordinateur ne peuvent pas vous aider à synthétiser la vitamine D -- mais la lumière du soleil le peut...

en: Monte carlo
fr: Monte-Carlo

en: Move a King on to the empty Tableau slot
fr: Déplacez un Roi vers la case vide du Tableau

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
fr: Déplacer une construction de cartes vers une case vide du tableau

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
fr: Déplacer une carte de la réserve vers la case vide du tableau

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
fr: Déplacer une carte ou un ensemble de cartes vers la case vide

en: Move a card to an empty temporary slot
fr: Déplacer une carte vers une case vide temporaire

en: Move a card to the Foundation
fr: Déplacer une carte vers la Fondation

en: Move card from Waste
fr: Déplacer une carte de la corbeille

en: Move left
fr: Déplacer à gauche

en: Move one by one
fr: Déplacement un par un

en: Move right
fr: Déplacer à droite

en: Move something into the empty Tableau slot
fr: Mettez une carte sur la case vide du Tableau

en: Move something on to an empty reserve
fr: Déplacez quelquechose vers une réserve vide

en: Move stacks one by one
fr: Déplacer les piles une par une

en: Move the %s %s.
fr: Déplace le %s %s.

en: Move the %s on %s.
fr: Mettre le %s sur %s.

en: Move the %s on the %s.
fr: Déplace le %s sur le %s.

en: Move the selected piece down
fr: Déplacer la pièce sélectionnée vers le bas

en: Move the selected piece left
fr: Déplacer la pièce sélectionnée vers la gauche

en: Move the selected piece right
fr: Déplacer la pièce sélectionnée vers la droite

en: Move the selected piece up
fr: Déplacer la pièce sélectionnée vers le haut

en: Move waste back to stock
fr: Déplacer de la corbeille vers la pile

en: Move waste on to a reserve slot
fr: Déplacer de la corbeille vers une case de réserve

en: Move waste to stock
fr: Déplacer de la corbeille vers la pile

en: Moveable Junkheaps
fr: Bugs de mémoire déplacables

en: Moves Left:
fr: Mouvements restants :

en: Moves:
fr: Déplacements :

en: My second day
fr: Mon deuxième jour

en: NAME
fr: NOM

en: NUMBER
fr: NOMBRE

en: NW
fr: NO

en: Neighbor
fr: Le Voisin

en: Never blow in a dog's ear
fr: Ne soufflez jamais dans l'oreille d'un chien

en: New
fr: Nouveau

en: New Game
fr: Nouveau jeu

en: New Game?
fr: Nouveau jeu ?

en: New _game of...
fr: Nouvelle _partie de...

en: New game with _seed...
fr: Nouveau jeu avec un _paramètre...

en: New game with seed...
fr: Nouveau jeu avec un paramètre...

en: New net_work game
fr: Démarrer une nouvelle partie en réseau

en: Next Balls
fr: Balles suivantes

en: Nibbles newbie
fr: Débutant à Nibbles

en: No
fr: Non

en: No good! Where do you want to put that?
fr: Mauvais ! Où voulez-vous mettre cela ?

en: No hint available
fr: Pas d'astuce disponible

en: No more moves
fr: Plus de déplacement possible

en: None
fr: Aucune

en: Not enough lines on the terminal
fr: Pas assez de lignes sur le terminal

en: Not too shabby
fr: Pas trop nul

en: Num Rolls
fr: Nombre de lancers

en: Number of Free Safe Teleports per Level
fr: Nombre de téléportations sans danger gratuites par niveau

en: Number of computer opponents
fr: Nombre d'adversaires joués par l'ordinateur

en: Number of human opponents
fr: Nombre d'adversaires humains

en: Number of mines
fr: Nombre de mines

en: Number of mines:
fr: Nombre de mines :

en: Number of opponents:
fr: Nombre d'adversaires :

en: Number of players:
fr: Nombre de joueurs :

en: Number of players:
fr: Nombre de joueurs :

en: Number of pre-filled rows:
fr: Nombre de lignes préremplies :

en: Odessa is a better game.  Really.
fr: Odessa est un meilleur jeu. Vraiment.

en: Optional Rules
fr: Règles optionnelles

en: Original idea from KDE's same game program.
fr: Idée originale venant du programme Same Game de KDE.

en: Osmosis
fr: Osmose

en: Partial
fr: Partielle

en: Pause Game
fr: Mettre le jeu en pause

en: Peek
fr: Coup d'oeil

en: Pink
fr: Rose

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
fr: Déplacer les cartes sur le tableau pour faire des mains de poker

en: Place something on empty slot
fr: Mettez une carte sur un emplacement vide

en: Place something on to the empty Tableau slot
fr: Mettez une carte sur un emplacement vide du Tableau

en: Plait
fr: Tresse

en: Play on a 2x2 board
fr: Jouer sur un damier 2x2

en: Play on a 3x3 board
fr: Jouer sur un damier 3x3

en: Play on a 4x4 board
fr: Jouer sur un damier 4x4

en: Play on a 5x5 board
fr: Jouer sur un damier 5x5

en: Play on a 6x6 board
fr: Jouer sur un damier 6x6

en: Player 1
fr: Joueur 1

en: Player 1 : %s
fr: Joueurs 1 : %s

en: Player 2
fr: Joueur 2

en: Player 2 : %s
fr: Joueur 2 : %s

en: Player Names
fr: Noms des joueurs

en: Player Selection
fr: Sélection du joueur

en: Players
fr: Joueurs

en: Playing %dx%d board
fr: Jeu sur un damier %dx%d

en: Playing level %s
fr: Niveau de jeu %s

en: Please fill in empty pile first.
fr: Remplir l'emplacement vide d'abord

en: Ported to GNOME by James Henstridge <james@daa.com.au>
fr: Portage vers Gnome par James Henstridge <james@daa.com.au>

en: Predefined Set 1
fr: Touches prédéfinies (jeu 1)

en: Predefined Set 2
fr: Touches prédéfinies (jeu 2)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Prefs
fr: Préférences

en: Preview next block
fr: Voir le prochain bloc

en: Property
fr: Propriétés

en: Props
fr: Propriétés

en: Purple
fr: Violet

en: Puzzle solved!
fr: Puzzle résolu !

en: Puzzle solved! Well done!
fr: Puzzle résolu ! Bien joué !

en: Quick Moves
fr: Mouvements rapides

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
fr: Mouvements rapides (divise les délais de l'ordinateur par deux)

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit Aisleriot
fr: Quitter Aisleriot

en: Quit Freecell
fr: Quitter Freecell

en: Quit Game?
fr: Quitter le jeu ?

en: Random Teleport:
fr: Téléportation aléatoire :

en: Random block colors
fr: Couleurs aléatoires des blocs

en: Random number seed
fr: Génération de nombres aléatoires

en: Rank font:
fr: Police pour la force :

en: Really exit Gnome Mahjongg ?
fr: Quitter Gnome-Mahjongg ?

en: Really restart this game ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir recommencer cette partie?

en: Really start a new game ?
fr: Voulez-vous vraiment démarrer une nouvelle partie ?

en: Red
fr: Rouge

en: Redeals left:
fr: Tours restants :

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo the last move
fr: Rétablir le dernier mouvement annulé

en: Reimplement the popular solitaire card game.
fr: Réimplémentation du classique jeu de solitaire.

en: Relative movement
fr: Mouvement relatif

en: Remaining:
fr: Restant :

en: Remove the
fr: Enlever le ( la )

en: Reserve left:
fr: Réserve restante

en: Reshuffle cards
fr: Rebattre les cartes

en: Restart
fr: Recommencer

en: Restoring preferences...
fr: Restaurer les préférences...

en: Results
fr: Résultats

en: Return cards to Stock
fr: Remettre les cartes dans le stock

en: Right:
fr: Droite :

en: Robot Score
fr: Score pour un robot

en: Robot Score When Splatted
fr: Score pour un robot détruit

en: Robot Score When Waiting
fr: Score pour un robot en attente

en: Rolling for %s
fr: Jet de dés pour %s

en: Rotate counterclockwise
fr: Déplacer dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Royal east
fr: Est Royal

en: Rules
fr: Règles du jeu

en: SEED
fr: PARAMÈTRE

en: SIZE
fr: TAILLE

en: SW
fr: SO

en: Safe Moves
fr: Mouvements sans danger

en: Safe Teleports:
fr: Téléportations sans danger :

en: Same Gnome
fr: GNOME Same

en: Same Gnome can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same Gnome installation
fr: SameGnome n'a pu trouver l'image :
    %s
    
    SVP vérifier l'installation de SameGnome

en: Scanning private game directory...
fr: Lecture du répertoire de jeu privé

en: Scanning private object directory...
fr: Lecture du répertoire d'objets privé...

en: Scanning public game directory...
fr: Lecture du répertoire de jeu public

en: Scanning public object directory...
fr: Lecture du répertoire d'objets public...

en: Scenario
fr: Scénario

en: Score Required To Get A Safe Teleport
fr: Score requis pour gagner une téléportation sans danger

en: Score:
fr: Score :

en: Score:
fr: Score :

en: Score: HoraPe
fr: Score : HoraPe

en: Seahaven
fr: L'asile maritime

en: Seconds left: %d
fr: Secondes restantes : %d

en: Seed
fr: Paramètre

en: Seed value:
fr: Valeur de la graine aléatoire :

en: Select
fr: Sélection

en: Select Background Tiles:
fr: Choix de l'arrière-plan des tuiles :

en: Select Game
fr: Choix d'un jeu

en: Select Map:
fr: Choix d'un plateau de jeu :

en: Select Tile Background:
fr: Sélectionner l'arrière-plan des tuiles :

en: Select Tiles:
fr: Choix des tuiles :

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
fr: Choisir une carte de la réserve pour la première pile de la fondation

en: Select a new game
fr: Choisir un nouveau jeu

en: Select a new game variation
fr: Choisir une nouvelle variation du jeu

en: Select background:
fr: Sélectionner un arrière-plan :

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
fr: Sélectionnez les dés à relancer, cliquez sur Lancer !, ou sélectionnez une enchère.

en: Select scenario:
fr: Sélectionnez un scénario :

en: Select theme:
fr: Sélectionner un thème :

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
fr: Envoyez vos commentaires et rapports d'anomalies à :
            pancho@nuclecu.unam.mx ou
            mmeeks@gnu.org
    
    Les images de tuiles sont sous la Licence Publique Générale GNU.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
fr: Envoyez vos commentaires et rapports d'anomalies à : itp@gnu.org.
    Les éléments graphiques sont sous la Licence Publique Générale GNU.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
fr: Envoyez vos commentaires et rapports d'anomalies à : sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Serious internal error
fr: Erreur interne sérieuse

en: Set game configuration
fr: Définir la configuration du jeu

en: Set game scenario
fr: Sélectionnez un scénario

en: Set starting level (1-10)
fr: Choix du niveau de départ (1-10)

en: Show _Tool Bar
fr: _Afficher la barre d'outils

en: Show _tool bar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Show grid
fr: Afficher la grille

en: Show high scores and exit
fr: Afficher les meilleurs scores et quitter

en: Show or hide the grid
fr: Montre ou cache la grille

en: Show or hide the toolbar
fr: Afficher ou cacher la barre d'outils

en: Show thoughts during turn
fr: Montrer les réflexions pendant les tours

en: Shu_ffle tiles
fr: _Mélanger les tuiles

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Shuffle tiles
fr: Mélange les tuiles

en: Sir tommy
fr: Sir Tommy

en: Size of board (2-6)
fr: Taille du damier (2-6)

en: Size of mines
fr: Taille des mines

en: Small (368x264)
fr: Petit (368x264)

en: Small Straight [30]
fr: Petite suite [30]

en: Sol_ve
fr: Résou_dre

en: Solve the game
fr: Résolution du puzzle

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
fr: Désolé, je ne peut pas trouver
    une configuration jouable

en: Sorry, there are no more valid moves.
fr: Désolé, il n'y a plus de déplacement valide.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
fr: Désolé, cette fonctionalité n'est pas (encore) implémentée.

en: Sound
fr: Son

en: Sound type:
fr: Types de sons :

en: Sounds
fr: Sons

en: Speaker beep
fr: Sons des hauts parleurs

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spider
fr: L'araignée

en: Spiderette
fr: La petite araignée

en: Splats
fr: Bruits d'écrasement

en: Stagger flips
fr: Retournements instables

en: Standard Robots Keys
fr: Touches standard de Robots

en: Start a new game
fr: Démarrer un nouveau jeu

en: Start a new game giving a seed number...
fr: Démarrer une nouvelle partie avec un paramètre donné...

en: Start a new game of a different variation
fr: Démarrer une nouvelle partie avec une variation différente

en: Start a new game with a different seed
fr: Démarrer une nouvelle partie avec un paramètre différent

en: Start at a different level
fr: Démarrer un autre niveau

en: Start cave:
fr: Grotte de départ :

en: Start this game over
fr: Recommencer cette partie

en: Starting Level:
fr: Niveau de départ :

en: Starting level:
fr: Niveau de départ :

en: Stock left:
fr: Stock restant :

en: Stock left:  0
fr: Stock restant :  0

en: Story
fr: Histoire

en: Story of xBill
fr: L'histoire de xBill

en: Straight up
fr: Droit debout

en: Streaks
fr: Statistiques

en: Streets and alleys
fr: Rue et ruelles

en: Suggest a move
fr: Suggérer un coup

en: Suit font (large):
fr: Police pour la couleur (grande) :

en: Suit font (medium):
fr: Police pour la couleur (moyenne) :

en: Suit font (small):
fr: Police pour la couleur (petite) :

en: Super Safe Moves
fr: Mouvements *vraiment* sans danger

en: Surprise me
fr: Étonnez-moi

en: Switch level:
fr: Changer de niveau :

en: Take turns
fr: Prendre les tours

en: Tali top scores
fr: Meilleurs Scores à Tali

en: Teleport:
fr: Téléportation :

en: Template
fr: Modèle

en: Ten across
fr: A travers Dix

en: Testing
fr: En test

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
fr: Clone de Tetravex
    (Envoyez vos commentaires à Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
fr: Ce déplacement est invalide.

en: The Same Gnome
fr: Gnome-Same

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
fr: La grotte que vous essayez de charger contient un objet qui n'a pas été déclaré.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
fr: La grotte que vous essayez de charger est trop grosse pour ce jeu.

en: The game is over.
    No hints are available
fr: Le jeu est terminé.
    Pas de suggestion disponible

en: The game was a draw.
fr: C'était une partie nulle.

en: Theme
fr: Thème

en: Theme selection:
fr: Sélection du thème :

en: There are no safe locations to teleport to!!
fr: Il ne reste plus d'emplacement de téléportation sans danger !!

en: There are no teleport locations left!!
fr: Il ne reste plus d'emplacement de téléportation !!

en: Thieves
fr: Les Voleurs

en: Thirteen
fr: Treize

en: This can be set up using the GNOME Control Center
fr: Vous pouvez régler cela en utilisant le centre de contrôle de GNOME

en: This game does not have hint support yet.
fr: Les suggestions ne sont pas encore implémentées dans ce jeu.

en: This game is unable to provide a hint.
fr: Ce jeu ne peut fournir de suggestion.

en: This session: %d%%
fr: Cette session : %d%%

en: Three card deals
fr: Donnes de 3 cartes

en: Thumb and pouch
fr: Pouce et poche

en: Tile Background
fr: Arrière-plan des tuiles

en: Tile Background:
fr: Arrière-plan des tuiles :

en: Tile set:
fr: Jeu de pièces :

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Tiles Left:
fr: Tuiles restantes :

en: Tiles don't match!
fr: Les tuiles ne correspondent pas !

en: Time:
fr: Durée :

en: Time:
fr: Temps :

en: Tiny
fr: Petite

en: Tiny (184x132)
fr: Minuscule (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
fr: Afficher / masquer la barre d'outils

en: Total: %d%%
fr: Total : %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
fr: Les tourniquets ne sont pas conseillés sauf en cas d'urgence

en: Try a new game
fr: Essayer une nouvelle partie

en: Try moving card piles around
fr: Essayez de déplacer les piles de cartes

en: Try moving cards down from the foundation
fr: Essayez de déplacer les cartes à partir du bas de la fondation

en: Try rearranging the cards
fr: Essayez de réarranger les cartes

en: Type 1 Robot Score
fr: Score pour un robot de type 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
fr: Score pour un robot de type 1 détruit

en: Type 1 Robot Score When Waiting
fr: Score pour un robot de type 1 en attente

en: Type 2 Robot Score
fr: Score pour un robot de type 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
fr: Score pour un robot de type 2 détruit

en: Type 2 Robot Score When Waiting
fr: Score pour un robot de type 2 en attente

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo the last move
fr: Annuler le dernier mouvement

en: Union square
fr: Union Square

en: Unknown color
fr: Couleur inconnue

en: Unknown suit
fr: Suite inconnue

en: Unknown value
fr: Valeur inconnue

en: Up:
fr: Haut :

en: Upper total
fr: Total supérieur

en: Value
fr: Valeur

en: Variation on game rules
fr: Variation des règles du jeu

en: Velena / Medium
fr: Velena / Moyen

en: Velena / Strong
fr: Véléna / Fort

en: Velena / Weak
fr: Velena / Faible

en: Vertical:
fr: Verticale :

en: View the scores
fr: Afficher les scores

en: W
fr: O

en: Wait:
fr: Attente :

en: Warn on invalid moves
fr: Prévenir en cas de déplacement incorrect

en: Warn when tiles don't match
fr: Avertir quand les tuiles ne correspondent pas

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Warp To Level
fr: Transportation au niveau

en: Warp to level...
fr: Transportation au niveau...

en: Warp to level?
fr: Transportation au Niveau ?

en: Welcome to Glines!
fr: Bienvenue à Glines !

en: Welcome to Gnome Klotski
fr: Bienvenue à Gnome-Klotski

en: Welcome to Gnome Mahjongg!
fr: Bienvenue à GNOME Mahjongg!

en: Welcome to Iagno!
fr: Bienvenue à Iagno !

en: Welcome to Same Gnome!
fr: Bienvenue à GNOME Same !

en: Welcome to gataxx!
fr: Bienvenue à gataxx !

en: Welcome to the game of Tali
fr: Bienvenue à Tali

en: Well, why did you run this anyways???
fr: Eh, pourquoi avez-vous lancé ça, au fait ???

en: Westhaven
fr: l'asile de l'ouest

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
fr: Quel dé relancer (<ENTRÉE> pour aucun) ?

en: What is the name of player #%d ?
fr: Quel est le nom du joueur #%d ?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
fr: Si vous n'avez pas d'agrafeuse, une agrafe et une règle devraient suffire.

en: Where do you want to put that?
fr: Où voulez-vous mettre cela ?

en: White
fr: Blanc

en: Whitehead
fr: Têteblanche ( Whitehead )

en: Who starts?
fr: Qui démarre ?

en: Width of grid
fr: Largeur de la grille

en: Will o the wisp
fr: La volonté d'wisp

en: Worm %d
fr: Ver %d

en: Worm %d:
fr: Ver %d :

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
fr: Écrit pour ma femme, Matylda
    Envoyez vos commentaires et rapports d'anomalies à : janusz.gorycki@intel.com

en: Yellow
fr: Jaune

en: Yes
fr: Oui

en: Yes please!
fr: Oui s'il vous plait !

en: Yield
fr: Rendement

en: You
fr: À vous

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
fr: Vous ne pouvez pas changer de type de jeu en cours de partie

en: You are searching for a %s.
fr: Vous recherchez un %s.

en: You earned a high score.
    Enter your name:
fr: Vous êtes parmi les meilleurs.
    Saisissez votre nom :

en: You gained an extra life!
fr: Vous venez de gagner une vie supplémentaire !

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
fr: Vous n'avez droit qu'à trois jets de dés. Choisissez un score.

en: Zebra
fr: Zèbre

en: _Advanced
fr: _Expert

en: _Down
fr: _Bas

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Medium
fr: _Normal

en: _Move
fr: Déplacer

en: _Novice
fr: _Débutant

en: _Right
fr: _Droite

en: _Select...
fr: _Sélection...

en: _Sound
fr: _Son

en: _Up
fr: _Haut

en: ace
fr: as

en: ace of clubs
fr: As de trèfle

en: ace of diamonds
fr: as de carreau

en: ace of hearts
fr: as de coeur

en: ace of spades
fr: as de pique

en: aces
fr: as

en: an empty Foundation
fr: une Fondation vide

en: an empty Foundation pile
fr: une pile de Fondation vide

en: an empty Tableau
fr: un Tableau vide

en: an empty Tableau pile
fr: une pile de Tableau vide

en: an empty Tableau slot
fr: une case de Tableau vide

en: an empty bottom slot
fr: un emplacement inférieur vide

en: an empty corner slot
fr: un emplacement en coin vide

en: an empty foundation
fr: une Fondation vide

en: an empty foundation pile
fr: une pile vide de Fondation

en: an empty left slot
fr: un emplacement gauche vide

en: an empty right slot
fr: un emplacement droit vide

en: an empty slot
fr: un emplacement vide

en: an empty slot on tableau
fr: une case vide dans le tableau

en: an empty tableau pile
fr: une pile vide de Tableau

en: an empty tableau slot
fr: un case vide de Tableau

en: an empty top slot
fr: un emplacement supérieur vide

en: appropriate Foundation pile
fr: pile de Fondation appropriée

en: black joker
fr: joker noir

en: classic robots
fr: robots classiques

en: clubs
fr: trèfles

en: cows
fr: vaches

en: current: %d losses
fr: actuellement : %d perdues

en: current: %d wins
fr: actuellement : %d gagnées

en: dealing face-down to
fr: distribue face au sol

en: dealing face-up to
fr: distribue face visible

en: diamonds
fr: carreaux

en: disabled
fr: désactivé

en: eggs
fr: oeufs

en: eight
fr: huit

en: eight of clubs
fr: huit de trèfle

en: eight of diamonds
fr: huit de carreaux

en: eight of hearts
fr: huit de coeur

en: eight of spades
fr: huit de pique

en: empty foundation
fr: Fondation vide

en: empty slot on foundation
fr: case vide dans la fondation

en: empty slot(s)
fr: Emplacement(s) vide(s)

en: empty space on tableau
fr: espace vide dans le tableau

en: fields
fr: Champs

en: five
fr: cinq

en: five of clubs
fr: cinq de trèfle

en: five of diamonds
fr: cinq de carreau

en: five of hearts
fr: cinq de coeur

en: five of spades
fr: cinq de pique

en: four
fr: quatre

en: four of clubs
fr: quatre de trèfle

en: four of diamonds
fr: quatre de carreau

en: four of hearts
fr: quatre de coeur

en: four of spades
fr: quatre de pique

en: freecells
fr: Freecells

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
fr: gataxx est le port sous Gnome du vieux jeu ataxx.  Il est dérivé du code d'Iagno de Ian Peter.

en: hearts
fr: coeurs

en: homecells
fr: Cellules de la Maison

en: itself
fr: lui-même

en: jack
fr: valet

en: jack of clubs
fr: Valet de trèfle

en: jack of diamonds
fr: valet de carreau

en: jack of hearts
fr: valet de coeur

en: jack of spades
fr: valet de pique

en: jacks
fr: valets

en: king
fr: roi

en: king of clubs
fr: as de trèfle

en: king of diamonds
fr: as de carreau

en: king of hearts
fr: roi de coeur

en: king of spades
fr: as de pique

en: kings
fr: rois

en: mice
fr: souris

en: nightmare
fr: cauchemar

en: nine
fr: neuf

en: nine of clubs
fr: neuf de trèfle

en: nine of diamonds
fr: neuf de carreau

en: nine of hearts
fr: neuf de coeur

en: nine of spades
fr: neuf de pique

en: obsolete function - delay turned off by default)
fr: Fonction obsolète - le délai d'attente est désactivé par défaut)

en: off the board
fr: hors du plateau

en: on to the empty tableau slot
fr: sur un emplacement vide du Tableau

en: queen
fr: reine

en: queen of clubs
fr: reine de trèfle

en: queen of diamonds
fr: reine de carreau

en: queen of hearts
fr: Reine de coeur

en: queen of spades
fr: reine de pique

en: queens
fr: reines

en: red joker
fr: joker rouge

en: robots with safe teleport
fr: robots avec téléportation sans danger

en: robots2 easy
fr: robots2 facile

en: seven
fr: sept

en: seven of clubs
fr: sept de trèfle

en: seven of diamonds
fr: sept de carreau

en: seven of hearts
fr: sept de coeur

en: seven of spades
fr: sept de pique

en: six of clubs
fr: six de trèfle

en: six of diamonds
fr: six de carreau

en: six of hearts
fr: six de coeur

en: six of spades
fr: six de pique

en: something
fr: quelque-chose

en: spades
fr: pique

en: ten
fr: dix

en: ten of clubs
fr: dix de trèfle

en: ten of diamonds
fr: dix de carreau

en: ten of hearts
fr: dix de coeur

en: ten of spades
fr: dix de pique

en: the appropriate Foundation pile
fr: la pile de Fondation appropriée

en: the foundation pile
fr: la pile de Fondation

en: three
fr: trois

en: three of clubs
fr: trois de trèfle

en: three of diamonds
fr: trois de carreau

en: three of hearts
fr: trois de coeur

en: three of spades
fr: trois de pique

en: to an empty field
fr: vers un champ vide

en: to an empty foundation
fr: vers une fondation vide

en: two
fr: deux

en: two of clubs
fr: deux de trèfle

en: two of diamonds
fr: deux de carreau

en: two of hearts
fr: deux de coeur

en: two of spades
fr: deux de pique

en: windows
fr: fenêtres

en: wins: %d, losses: %d
fr: gagnées : %d, perdues : %d

en: won: %d, lost: %d
fr: gagnées : %d, perdues : %d
