gnomeicu 0.98.0.56 - en to fr translation catalogue (545 entries)

en: 
    Reason:
fr: 
    Raison :

en:    to
fr:    à

en:   Add To List
fr:   Ajouter à la liste

en:   Authorize User
fr:   Autoriser l'utilisateur

en:   Away
fr:   Absent

en:   Chat Request...
fr:   Demande de discussion...

en:   Contact List...
fr:   Liste de contacts...

en:   Do Not Disturb
fr:   Ne pas déranger

en:   File Request...
fr:   Envois de fichier...

en:   Free for Chat
fr:   Libre pour discuter

en:   Hide shortcut
fr:   Cacher les raccourcis

en:   History...
fr:   Historique...

en:   Lists
fr:   Listes

en:   Not Available
fr:   Non disponible

en:   Occupied
fr:   Occupé

en:   Offline
fr:   Non connecté

en:   Online
fr:   En ligne

en:   Read Away Message
fr:   Lire le message d'absence

en:   Read Do not Disturb Message
fr:   Lire le message Ne pas déranger

en:   Read N/A Message
fr:   Lire le message Non dispo

en:   Read Occupied Message
fr:   Lire le message Occupé

en:   Remove User...
fr:   Effacer l'utilisateur...

en:   Rename User...
fr:   Renommer l'utilisateur...

en:   Show shortcut
fr:   Afficher les raccourcis

en:   User Info...
fr:   Info sur l'utilisateur...

en: %s has added you to her list
fr: %s vous a ajouté à sa liste

en: %s has added you to his list
fr: %s vous a ajouté à sa liste

en: %s has added you to his/her list
fr: %s vous a ajouté à sa liste

en: %s has left the chat session.
fr: %s à quitté la discussion.

en: %s is online
fr: %s est en ligne

en: %s status
fr: état %s

en: %u: %u Users Online
    %s
fr: %u : %u utilisateurs en ligne
    %s

en: %u: 0 Users Online
fr: %u : 0 utilisateur en ligne

en: %u: 0 Users Online
    %s
fr: %u : 0 utilisateur en ligne
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
fr: %u : 1 utilisateur en ligne
    %s

en: (C) 1999-2001 Jeremy Wise
fr: © 1999-2001 Jeremy Wise

en: AWAY
fr: ABS

en: About
fr: À propos

en: About...
fr: À propos...

en: About:
fr: À propos :

en: Accept Chat Request from %s?
fr: Accepter la demande de discussion de %s?

en: Accept file from %s?
fr: Accepter le fichier de %s ?

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a contact to your list
fr: Ajouter un contact à votre liste

en: Add all files in directory
fr: Ajouter tous les fichiers dans le répertoire

en: Add files...
fr: Ajouter des fichiers...

en: Add selected files
fr: Ajouter les fichiers sélectionnés

en: Add to List
fr: Ajouter à la liste

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
fr: Ajouter/Effacer un contact à votre liste

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
fr: Ajouter/Effacer un contact à votre liste

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
fr: Ajouter/Effacer un contact à votre liste

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
fr: Ajouter/Effacer un contact à votre liste

en: Added to Users List
fr: Ajouter à la liste des utilisateurs

en: Age:
fr: Age :

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Alérie

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow others to see me on websites
fr: Autoriser les autres à me voir sur les sites web

en: American Samoa
fr: Samoa Américaine

en: Andorra
fr: Andorre

en: Application will be run with 3 arguments:
    Your current status, contact's UIN, Contact's nickname
fr: L'application sera lancée avec 3 paramètres :
    Votre status actuel, l'UIN du contact et le Surnom du contact

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
fr: Etes vous sûr de vouloir effacer
    %s de votre liste de contacts ?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Ascension Island
fr: Île de l'ascension

en: Australia
fr: Australie

en: Australian Antarctic Territory
fr: Territoire antartique Australien

en: Austria
fr: Autriche

en: Auth Request from %s:
fr: Demande d'autorisation de %s :

en: Auth:
fr: Autorisation :

en: Authorization Request
fr: Demande d'autorisation

en: Authorization notification received
fr: Reception d'une notification d'autorisation

en: Authorization request received
fr: Reception d'une requête d'autorisation

en: Authorized By User
fr: Autorisé par l'utilisateur

en: Auto Away
fr: Absence automatique

en: Auto N/A message:
fr: Message de mise en indisponibilité automatique :

en: Auto N/A time out is
fr: Le délai de mise en non-disponible est de

en: Auto away message:
fr: Message de mise en absence automatique :

en: Auto away time out is
fr: Le délai de mise en abscence automatique est de

en: Automatically Popup Message Windows
fr: Afficher automatiquement les fenêtre de message

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
fr: Afficher automatiquement l'entière fenêtre de réponse

en: Automatically accept file transfers
fr: Automatiquement accepter les transferts de fichiers

en: Automatically hide main window after
fr: Cacher automatiquement la fenêtre principale après

en: Automatically reconnect on forced disconnection
fr: Se reconnetcter automatiquement lors des deconnexions forcées

en: Away
fr: Absent

en: Away Message %d
fr: Message d'absence %d

en: Away Messages
fr: Messages d'absence

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Barbados
fr: Barbades

en: Batch
fr: Lot

en: Before you can use this program, you must
    provide some information. You will not need
    to do this again, unless you remove your
    ~/.gnome/GnomeICU file.
fr: Avant de pouvoir utiliser ce programme, vous
    devez fournir quelques inforamtions. Vous 
    n'aurez plus à le refaire à moins de supprimer 
    le fichier ~/.gnome/GnomeICU.

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize
fr: Bélize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Boutan

en: Birthday:
fr: Anniversaire :

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie Herzegovine

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Virgin Islands
fr: Îles vierges britaniques

en: Browse...
fr: Sélectionner...

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: CP1250 <-> ISO-8859-2 translation
fr: Traduction CP1250 <-> ISO-8859-2

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Can't connect to server
     Adding new user failed
fr: Impossible de se connecter au serveur.
    L'ajout d'un nouvel utilisateur a échoué.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot listen to socket, port %u
fr: Ne peut lire la socket, port %u

en: Cape Verde Islands
fr: Îles du cap vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Cayman

en: Cellular:
fr: Mobile :

en: Central African Republic
fr: République centre-africaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change Status
fr: Changer l'état

en: Change User _Info...
fr: Changer les _Infos...

en: Change your personal information
fr: Changez vos informations personnelles

en: Chat Request
fr: Demande de discussion

en: Chat Request Refused
fr: Demande de discussion refusée

en: Chat Session terminated
fr: Session de discussion terminée

en: Chat beep sound
fr: Sonnerie pour le bavardage

en: Chat request received
fr: Requête de bavardage reçue

en: Check spelling in messages
fr: Vérifier l'orthographe dans les messages

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: City:
fr: Ville :

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear all stored history?
fr: Effacer tous les historiques stockés ?

en: Close
fr: Fermer

en: Close Chat
fr: Arrêter la discusssion

en: Cocos-Keeling Islands
fr: Cocos Keeling Islands

en: Colombia
fr: Colombie

en: Colors
fr: Couleurs

en: Comoros
fr: Comores

en: Company:
fr: Société :

en: Completed:
fr: Terminé :

en: Configure GnomeICU
fr: Configurer GnomeICU

en: Connect to server on startup
fr: Se connecter au serveur au démarrage

en: Connected for a session.
fr: Connecté pour une session.

en: Contact Information
fr: Information du contact

en: Contact List
fr: Liste de contacts

en: Contact List Received
fr: Une Contact List a été reçue

en: Cook Islands
fr: Îles de Cook

en: Country:
fr: Pays :

en: Croatia
fr: Croatie

en: Current File
fr: Fichier courant

en: Current File:
fr: Fichier courant :

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
fr: Traduction Cyrillic CP1251<->KOI8-U

en: Czech Republic
fr: République Tchéque

en: DELETED
fr: EFFACE

en: DND
fr: NPD

en: Default
fr: Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Dem. Rep. of the Congo
fr: Rép. Dém. du Congo

en: Denmark
fr: Danemark

en: Department:
fr: Département :

en: Description:
fr: Description :

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Do Not Disturb
fr: Ne pas déranger

en: Do not Disturb
fr: Ne pas déranger

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Download Themes
fr: Télécharger des thèmes

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
fr: Tirez l'utilisateur que vous voulez ajouter
    à votre liste de notification dans cette fenêtre,
    puis cliquez sur le boutton "Appliquer" ci-dessous.

en: Drag the users you wish to send
    to %s to this window, and then click the
    "Send" button below.
fr: Glisser les contacts que vous souhaitez envoyer
    à %s sur cette fenêtre, puis cliquez sur 
    le bouton « Envoyer » ci-dessous.

en: E-Mail Address:
fr: Adresse électronique :

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Email:
fr: Email :

en: Enable beeps
fr: Activer les bips

en: Enable sounds
fr: Activer les sons

en: Enable sounds only when online
fr: Activer les sons uniquement lorsqu'on est en ligne

en: Enable/Disable Sound
fr: (Dés)Activer les sons

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érithée

en: Error %x on connection:
     Too many clients from the same IP address
fr: Erreur %x lors de la connection :
    Trop de clients ayant la même adresse IP

en: Error %x on connection: Bad UIN
fr: Erreur %x lors de la connection : Mauvais UIN

en: Error %x on connection: Rate exceeded
fr: Erreur %x lors de la connection : Fréquence max. dépassée

en: Error %x on connection: Unknown
fr: Erreur %x lors de la connection : Inconnue

en: Error %x on connection: Unknown UIN
fr: Erreur %x lors de la connection : UIN inconnu

en: Error %x on connection: Wrong password
fr: Erreur %x lors de la connection : Mauvais mot de passe

en: Error %x on connection: please try again
fr: Erreur %x lors de la connection : Veuillez réessayer

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Existing ICQ # - Select this if you already
    have an account which you'd like to use with
    GnomeICU.
fr: Compte Existant - Sélectionnez ceci si vous
    avez un compte que vous voulez utiliser avec 
    GnomeICU.

en: F. Name:
fr: Prénom :

en: F.Y.R.O.M. (Former Yugoslav Republic of Macedonia)
fr: Ex république yougoslave de Macédonie

en: FFC
fr: LIB

en: Faeroe Islands
fr: Îles Faeroe

en: Falkland Islands
fr: Iles Malouines

en: Fax:
fr: Fax :

en: Female
fr: Femme

en: Fiji Islands
fr: Îles Fidji

en: File Request
fr: Requète de fichier

en: File Transfer
fr: Transfert de fichier

en: File save error.
fr: Erreur d'enregistrement de fichier.

en: File transfer completed: %s
fr: Transfert de fichier terminé : %s

en: File transfer refused: %s
fr: Transfer de fichier refusé : %s

en: File transfer terminated: %s
fr: Transfert de fichier terminé : %s

en: File transfer timed out.
fr: Transfert de fichier expiré.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
fr: Transfert de fichier : 
    Transfert de fichier de %s de %s complété.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
fr: Transfert de fichier : 
    Transfert de %s à %s complété.

en: Files recieved successfully
fr: Fichiers reçu avec succès

en: Files:
fr: Fichiers :

en: Finland
fr: Finlande

en: First Name
fr: Prénom

en: First Name:
fr: Prénom :

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Free For Chat
fr: Libre pour discuter

en: Free for Chat
fr: Libre pour discuter

en: French Antilles
fr: Antilles Françaises

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: Functions >>
fr: Fonctions >>

en: Gambia
fr: Gambie

en: General
fr: Général

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Gnome Internet Communication Utility
fr: Interface Réseau ICQ

en: GnomeICU Home...
fr: Page de GnomeICU...

en: GnomeICU Homepage
fr: Page d'accueil de GnomeICU

en: GnomeICU Updates
fr: Mises à jour de GnomeICU

en: GnomeICU Updates...
fr: Mises à jour de GnomeICU...

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
fr: GnomeICU est un petit clone rapide et fonctionnel du programme Mirabilis' ICQ, spécialement conçu pour Linux et X.

en: GnomeICU: %s
fr: GnomeICU : %s

en: GnomeICU: Add Contact
fr: GnomeICU : Ajouter un contact

en: GnomeICU: Authorization Request
fr: GnomeICU : Demande d'autorisation

en: GnomeICU: Away Color
fr: GnomeICU : Couleur Absent

en: GnomeICU: Away Message
fr: GnomeICU : Message d'absence

en: GnomeICU: Away message
fr: GnomeICU : Message d'absence

en: GnomeICU: Chat Request
fr: GnomeICU : Demande de discussion

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
fr: GnomeICU : Couleur Ne pas déranger

en: GnomeICU: File Offer
fr: GnomeICU : Offre de fichier

en: GnomeICU: File Transfer
fr: GnomeICU : Transfert de fichier

en: GnomeICU: Free for Chat Color
fr: GnomeICU : Couleur Libre pour discuter

en: GnomeICU: Ignore List
fr: GnomeICU : Liste Ignorer

en: GnomeICU: Invisible Color
fr: GnomeICU : Couleur Invisible

en: GnomeICU: Invisible List
fr: GnomeICU : Liste Invisible

en: GnomeICU: Message History: %s
fr: GnomeICU : Historique des messages : %s

en: GnomeICU: Msgs
fr: GnomeICU : Msgs

en: GnomeICU: New User
fr: GnomeICU : Nouvel utilisateur

en: GnomeICU: Not Available Color
fr: GnomeICU : Couleur Non disponible

en: GnomeICU: Occupied Color
fr: GnomeICU : Couleur Occupé

en: GnomeICU: Offline Color
fr: GnomeICU : Couleur Déconnecté

en: GnomeICU: Online Color
fr: GnomeICU : Couleur En ligne

en: GnomeICU: Online Notify List
fr: GnomeICU : Liste de Notification

en: GnomeICU: Preferences
fr: GnomeICU : Préférences

en: GnomeICU: Question
fr: GnomeICU : Question

en: GnomeICU: Received Contact List
fr: GnomeICU : Liste de contacts reçue

en: GnomeICU: Remove Contact
fr: GnomeICU : Effacer le contact

en: GnomeICU: Rename User
fr: GnomeICU : Renommer l'utilisateur

en: GnomeICU: Save Chat Session
fr: GnomeICU : Enregistrer la discussion

en: GnomeICU: Send Contact List
fr: GnomeICU : Envoyer la liste de contacts

en: GnomeICU: Send File
fr: GnomeICU : Envoyer un fichier

en: GnomeICU: Send URL
fr: GnomeICU : Envoyer l'URL

en: GnomeICU: URL
fr: GnomeICU : URL

en: GnomeICU: User Info
fr: GnomeICU : Information sur l'utilisateur

en: GnomeICU: User Information
fr: GnomeICU : Information sur l'utilisateur

en: GnomeICU: Visible List
fr: GnomeICU : Liste Visible

en: Go To
fr: Aller à

en: Greece
fr: Gréce

en: Guantanamo Bay
fr: Guantanomo Bay

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hide Email
fr: Cacher l'Email

en: Hide Main Window
fr: Cacher la fenêtre principale

en: Hide Tooltips
fr: Cacher les bulles d'aide

en: Hide/Show Main Window
fr: Afficher/Cacher la fenêtre principale

en: Home Page:
fr: Page personnelle :

en: Hungary
fr: Hongrie

en: ICQ No.:
fr: ICQ No. :

en: ICQ Server:
fr: Serveur ICQ :

en: INMARSAT (Atlantic-East)
fr: INMARSAT (Atlantique Est)

en: INMARSAT (Atlantic-West)
fr: INMARSAT (Atlantique Ouest)

en: INMARSAT (Indian)
fr: INMARSAT (Indien)

en: INMARSAT (Pacific)
fr: INMARSAT (Pacifique)

en: IP:
fr: IP :

en: Iceland
fr: Islande

en: Icon Theme
fr: Thème d'icone

en: Incoming
fr: Arrivant

en: Incoming File
fr: Fichier en reception

en: Incoming message received
fr: Reception d'un message

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonesie

en: International Freephone Service
fr: Service « Freephone » International

en: Invi_sible List...
fr: Liste Invi_sible...

en: Invite to session:
fr: Inviter à la session :

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Ivory Coast
fr: Côte d'ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kanji Locale<->SJIS translation
fr: Traductions Kanji Locale<->SJIS

en: Kiribati Republic
fr: République de Kiribati

en: Korea (North)
fr: Corée (Nord)

en: Korea (Republic of)
fr: Corée (République de)

en: Kuwait
fr: Kowait

en: Kyrgyz Republic
fr: République Kirghise

en: L. Name:
fr: Nom :

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Name:
fr: Nom :

en: Latvia
fr: Létonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Local File Name:
fr: Nom du fichier local :

en: Location
fr: Emplacement

en: Macau
fr: Macao

en: Malaysia
fr: Malaysie

en: Male
fr: Homme

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mayotte Island
fr: Îles de Mayotte

en: Message windows start in chat mode
fr: Fenêtre de message en mode discussion par défaut

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr: États fédérés de Micronésie

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Multi-party session:  %s?
fr: Session multi-partie : %s ?

en: N/A
fr: Non Dispo

en: NA
fr: ND

en: Name:
fr: Nom :

en: Namibia
fr: Namibie

en: Netherlands
fr: Pays-bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles Néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle calédonnie

en: New ICQ # - Select this if you've never used
    ICQ before, or if you don't remember your
    UIN or password.
fr: Nouveau compte - Sélectionnez ceci si vous n'avez
    jamais utilisé ICQ, ou si vous ne vous souvenez
    plus de votre UIN ou de votre mot de passe.

en: New Zealand
fr: Nouvelle zélande

en: Next message from %s
fr: Message suivant de %s

en: Nick:
fr: Surnom :

en: Nickname
fr: Surnom

en: Nickname:
fr: Surnom :

en: No history to save.
fr: Aucun historique à enregistrer.

en: No matches found.
fr: Pas de résultats.

en: No message history available.
fr: Aucun historique des messages disponible.

en: No messages available.
fr: Aucun message disponible.

en: No more occurrences found.
fr: Aucune occurence trouvée.

en: No reason given
fr: Aucune raison donnée

en: Norfolk Island
fr: Île de Norfolk

en: Norway
fr: Norvége

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Not In List
fr: Pas dans la liste

en: Not entered
fr: Pas d'entrée

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Notify of being added to foreign contact list
fr: Notification d'ajout à une liste de contact étrangère

en: OFF
fr: HL

en: ON
fr: EL

en: Occupied
fr: Occupé

en: Offline
fr: Non connecté

en: Offline
fr: Non connecté

en: Ok
fr: Valider

en: Old Email:
fr: Ancien Email :

en: On Invisible List
fr: Sur la liste Invisible

en: On Notify List
fr: Sur la liste de Notification

en: On Visible List
fr: Sur la liste Visible

en: Online
fr: En ligne

en: Online
fr: En ligne

en: Online Notify Includes Returning from Away and N/A
fr: La notification En ligne inclue le retour d'absence et de non disponibilité

en: Open File
fr: Ouvrir le Fichier

en: Other Email:
fr: Autre Email :

en: Other emails:
fr: Autre adresses :

en: Outgoing
fr: Sortant

en: Packets
fr: Paquets

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie, Nouvelle Guinée

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Peru
fr: Pérou

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Please authorize my request and add me to your Contact List. %s (%d).
fr: Autorise-moi et ajoute moi à ta liste ! %s (%d)

en: Please enter a new alias for %s:
fr: Veuillez saisir un nouvel alias pour %s :

en: Please enter a password
    for your new account
fr: Veuillez saisir votre mot de 
    passe pour le nouveau compte

en: Please enter your UIN
fr: Veuillez saisir votre UIN

en: Please enter your password
fr: Veuillez saisir votre mot de passe

en: Poland
fr: Pologne

en: Port Number:
fr: Numéro du port :

en: Port:
fr: Port :

en: Position:
fr: Fonction :

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Protocol Version:
fr: Version du Protocole :

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Qatar
fr: Quatar

en: Range: From
fr: Intervalle : de

en: Reason:
fr: Raison :

en: Receive Message
fr: Recevoir message

en: Receive URL
fr: Recevoir l'URL

en: Received
fr: Reçu

en: Received URL from %s:
fr: Reception de l'URL de %s :

en: Refuse
fr: Refuser

en: Refuse packets from unknown contacts
fr: Refuser les paquets venant de contacts inconnus

en: Remove
fr: Effacer

en: Remove User
fr: Effacer l'utilisateur

en: Remove User's History file
fr: Supprimer l'historique de l'utilisateur

en: Remove files
fr: Enlever les fichiers

en: Require Auth
fr: Nécessite une autorisation

en: Required
fr: Nécessaire

en: Retry
fr: Réessayer

en: Reunion Island
fr: Île de la Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Rota Island
fr: Île de Rota

en: Run Program On Event
fr: Exécuter un programme en fonction d'un événement

en: Russia
fr: Russie

en: Rwanda
fr: Ruanda

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saipan Island
fr: Île Saipan

en: San Marino
fr: San Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tome et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As
fr: Enregistrer Sous

en: Save Chat
fr: Enregistrer la discussion

en: Save History
fr: Sauvegarder l'historique

en: Save files to:
fr: Sauvegarde les fichiers dans :

en: Search
fr: Recherche

en: Search Again
fr: Chercher à nouveau

en: Search complete.
fr: Recherche terminée.

en: Select Auto-Accept Directory
fr: Sélectionnez le répertoire pour les transferts de fichiers automatiques

en: Select destination directory
fr: Sélectionnez le répertoire destination

en: Send
fr: Envoyer

en: Send "User is Away" Messages
fr: Envoyer les messages "Utilisateur absent"

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
fr: Envoyer une demande de discussion à %s:
    
    Raison:

en: Send File to %s:
fr: Envoyer le fichier à %s:

en: Send Focus
fr: Envoyer le focus

en: Send Through Server
fr: Forcer les messages à travers le serveur

en: Send URL to: %s
fr: Envoyer l'URL à : %s

en: Send file(s)
fr: Envoyer fichier(s)

en: Senegal Republic
fr: République du Sénégal

en: Sent
fr: Envoyé

en: Server
fr: Serveur

en: Server forced disconnect.
fr: Deconnexion forcée par le serveur

en: Set Away Message:
fr: Définir le message d'absence :

en: Set Background Color
fr: Définir la couleur de l'arrière-plan

en: Set Foreground Color
fr: Définir la couleur de premier plan

en: Set IP address to send to ICQ
fr: Règler l'adresse IP à communiquer à ICQ

en: Sex
fr: Sexe

en: Sex:
fr: Sexe :

en: Seychelle Islands
fr: Îles Seychelles

en: Show Again
fr: Montrer à nouveau

en: Show Border Around Applet
fr: Afficher la bordure autour de l'applet

en: Show Main Window on Startup
fr: Afficher la fenêtre principale au démarrage

en: Singapore
fr: Singapour

en: Size:
fr: Taille :

en: Slovak Republic
fr: République slovaque

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sort the online contact list
fr: Trier la liste de contacts en ligne

en: Sound
fr: Son

en: Sounds
fr: Sons

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Split
fr: Diviser

en: St. Helena
fr: St. Hélène

en: St. Pierre and Miquelon
fr: St. Pierre et Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
fr: St. Vincent et les Grenadines

en: Startup without applet support
fr: Demarrage sans support d'applet

en: State:
fr: État :

en: Status:
fr: État :

en: Street:
fr: Rue :

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suriname
fr: Surinam

en: Sweden
fr: Suéde

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: TCP Port Range
fr: Intervalle de port TCP

en: Taiwan, Republic of China
fr: Taïwan, République de Chine

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
fr: La liste de contacts suivante a été envoyée par %s.
    Veuillez supprimer les utilisateurs que vous ne voulez
    pas ajouter et cliquez sur le bouton "Ajouter à la Liste"
    ci-dessous.

en: The following files have been successfully retrieved.
fr: Les fichiers suivant ont été rappatriés avec succès.

en: Time Left:
fr: Temps restant :

en: Time Zone:
fr: Fuseau horaire :

en: Time/Date:
fr: Heure/Date :

en: Tinian Island
fr: Île de Tinian

en: Too many matches, not all have been retrieved
fr: Trop de résultats, ils n'ont pas tous été récupérés

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turks and Caicos Islands
fr: Iles Turks et Caicos

en: UIN:
fr: UIN :

en: UNK
fr: INC

en: URL received
fr: Une URL a été reçue

en: URL:
fr: URL :

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Unable to load Add Contact interface!
fr: Impossible de charger l'interface « Ajout de Contact » !

en: Unable to load Message Dialog interface!
fr: Impossible de charger l'interface « Boîte de message »

en: Unable to send a message directly to %s.
fr: Impossible d'envoyer un message directement à %s.

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: United States Virgin Islands
fr: États-Unis des îles vierges

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Use the defined UIN
fr: Utiliser l'UIN défini

en: User
fr: Utilisateur

en: User %s (%d) need authorization. GnomeICU is going to send an authorization message to your friend.
fr: L'utilisateur %s (%d) à besoin d'une autorisation. GnomeICU va envoyer un message d'autorisation à voitre ami.

en: User %s cannot be disturbed:
fr: L'utilisateur %s ne peut être dérangé :

en: User %s is Away:
fr: L'utilisateur %s est absent :

en: User %s is Free for Chat:
fr: %s est libre pour discuter

en: User %s is Not Available:
fr: L'utilisateur %s est non disponible :

en: User %s is Occupied:
fr: L'utilisateur %s est occupé :

en: User Information
fr: Information de l'utilisateur

en: User Offline
fr: Utilisateur non connecté

en: User Online
fr: Utilisateur en ligne

en: User asked for authorisation:
    %s
fr: Demande d'autoriqation :
    %s

en: User is in an unknown mode:
fr: L'utilisateur est en mode inconnu :

en: User logged off
fr: L'utilisateur s'est deconnecté

en: User logged on
fr: L'utilisateur s'est connecté

en: User's Info
fr: Info sur l'utilisateur

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vatican City
fr: Vatican

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: View
fr: Voir

en: Visible
fr: Invisible

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Iles Wallis et Futuna

en: Web Message
fr: Message Web

en: Welcome to GnomeICU
fr: Bienvenue à GnomeICU

en: Western Samoa
fr: Samoa occidental

en: Work
fr: Travail

en: You are authorized to add %s to your list
fr: Vous êtes autorisé à ajouter %s à votre liste

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zip:
fr: Code postal :

en: _Add Contact...
fr: _Ajouter un contact...

en: _Add User
fr: _Ajouter contact

en: _Away Messages
fr: Messages durant l'_absence

en: _Clear
fr: Effa_cer

en: _Event feedback
fr: _Retour d'événements

en: _Hide Main Window
fr: Cac_her la fenêtre principale

en: _Ignore List...
fr: Liste _Ignorer...

en: _Lists
fr: _Listes

en: _Miscellaneous
fr: _Divers

en: _Networking
fr: _Réseau

en: _Online Notify List...
fr: Liste de n_otification...

en: _Search
fr: Che_rcher

en: _Visible List...
fr: Liste _Visible...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
fr: gnomeicu : rupture de pipeline (enregistrement de la configuration)
