gnumeric 1.0.7 - en to fr translation catalogue (2399 entries)

en: 
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
fr: 
    DAVERAGE(A1:C7, "Salaire", A9:A11) vaut 42296,3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) vaut 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 40782,5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE
fr: 
    DCOUNT(A1:C7, "Salaire", A9:A11) vaut 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Nom", A9:B11) vaut 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
fr: 
    DCOUNTA(A1:C7, "Salaire", A9:A11) vaut 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Nom", A9:B11) vaut 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMIN
fr: 
    DMAX(A1:C7, "Salaire", A9:A11) vaut 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) vaut 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 43.
    
    @SEEALSO=DMIN

en: 
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAX
fr: 
    DMIN(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 29.
    
    @SEEALSO=DMAX

en: 
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM
fr: 
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP
fr: 
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 9,89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 9135,112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV
fr: 
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 6459,5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV

en: 
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT
fr: 
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 72.
    DSUM(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT

en: 
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP
fr: 
    DVAR(A1:C7; "Age"; A9:B11) vaut 98.
    DVAR(A1:C7; "Salaire"; A9:B11) vaut 83450280,5.
    
    @SEEALSO=DVARP

en: 
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR
fr: 
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) vaut 49.
    DVARP(A1:C7, "Salaire", A9:B11) vaut 41725140,25.
    
    @SEEALSO=DVAR

en: 
    If none of the items match the conditions, DGET returns #VALUE! error. If more than one items match the conditions, DGET returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    DGET(A1:C7, "Salary", A9:A10) equals 34323.
    DGET(A1:C7, "Name", A9:A10) equals "Clark".
    
    @SEEALSO=DCOUNT
fr: 
    Si aucun élément ne correspond aux conditions, DGET renvoie l'erreur #VALEUR!. Si plusieurs éléments correspondent, elle renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    DGET(A1:C7, "Salaire", A9:A10) vaut 34323.
    DGET(A1:C7, "Nom", A9:A10) vaut "Martin".
    @SEEALSO=DCOUNT

en:  Unknown formula
fr:  Formule inconnue

en: #NAME?
fr: #NOM?

en: #UNKNOWN!
fr: #INCONNU!

en: #VALUE!
fr: #VALEUR!

en: % of normal size
fr: % de la taille normale

en: %d lines to import
fr: %d lignes à importer

en: %dR x %dC
fr: %dL x %dC

en: %s
    is a directory name
fr: %s
    est un nom de répertoire

en: %s is not a valid destination region
fr: %s n'est pas une région de destination valide

en: %s is not a valid source region
fr: %s n'est pas une région source valide

en: %s is not true.
fr: %s n'est pas vrai.

en: %s[in memory, marked for deactivation]
fr: %s [en mémoire, marqué pour désactivation]

en: %s[in memory]
fr: %s [en mémoire]

en: %s[marked for deactivation]
fr: %s [marqué pour désactivation]

en: '%s' has a circular reference
fr: « %s » a une référence circulaire

en: '%s' is an error
fr: « %s » est une erreur

en: '%s' is not a number
fr: « %s » n'est pas un nombre

en: '%s' is not a valid date
fr: « %s » n'est pas une date valide

en: '%s' is not a valid time
fr: « %s » n'est pas une heure valide

en: '%s' is not an integer
fr: « %s » n'est pas un entier

en: (1 - alpha) =
fr: (1 - _Alpha) =

en: (Ma_ximum):
fr: (Ma_ximum) :

en: (_Minimum):
fr: (_Minimum) :

en: *Apr
fr: *avr

en: *Aug
fr: *aoû

en: *Dec
fr: *dec

en: *Feb
fr: *fév

en: *Fri
fr: *ven

en: *Jan
fr: *jan

en: *Jul
fr: *juil

en: *Jun
fr: *juin

en: *Mar
fr: *mar

en: *May
fr: *mai

en: *Mon
fr: *lun

en: *Nov
fr: *nov

en: *Oct
fr: *oct

en: *Sat
fr: *sam

en: *Sep
fr: *sep

en: *Sun
fr: *dim

en: *Thu
fr: *jeu

en: *Tue
fr: *mar

en: *Wed
fr: *mer

en: .95
fr: 0.95

en: /%g%% CI for the Mean from/to
fr: /%g%% IC pour moyenne de/à

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
fr: /ANOVA/Source de variation/Inter-groupes/Intra-groupes/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
fr: /ANOVA/Source de variation/Lignes/Colonnes/Erreur/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
fr: /ANOVA/Source de variation/Lignes/Colonnes/Interaction/Intervalle

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %0.0f%%/Upper %0.0f%%
fr: /Coefficients/Erreur std/Stat T/Valeur P/%0.0f%% plus bas/%0.0f%% plus haut

en: /Count/Sum/Average/Variance
fr: /Effectif/Somme/Moyenne/Variance

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
fr: /Groupes/Effectif/Somme/Moyenne/Variance

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
fr: Moyenne/Variance connue/Observations/Diff. de moyenne supposée/Diff. moyenne observée/z/P (Z<=z) unilatéral/z critique unilat./P (Z<=z) bilatéral/z critique bilat./

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
fr: Moyenne/Err std/Médiane/Mode/Ecart type/Var éch./Kurtosis/Skewness/Intervalle/Min/Max/Somme/Nombre

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
fr: Moyenne/Variance/Observations/Diff. de moyenne supposée/Diff. moyenne observée/df/stat T/P (T<=t) unilatéral/t critique unilat./P (T<=t) bilatéral/t critique bilat./

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
fr: Moyenne/Variance/Observations/Corrélat. de Pearson/Diff. de moyenne supposée/dt/stat T/P (T<=t) unilatéral/t critique unilat./P (T<=t) bilatéral/t critique bilat./

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
fr: /Moyenne/Variance/Observations/Variance du pool/Diff. de moyenne supposée/Diff. de moyenne observée/df/Stat T/P (T<=t) unilatéral/t critique unilatéral/P (T<=t) bilatéral/t critique bilatéral

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
fr: Moyenne/Variance/Observations/df/D/P (F<=f) côté droit/F critique côté droit/P (F<=f) côté gauche/F critique côté gauche/P (F<=f) bilatéral/F critique bilatéral

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
fr: /SS/df/MS/F/Valeur P/F critique

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
fr: /RÉSUMÉ//Stats de régression/R multiple/R^2/R^2 ajusté/Err standard/Observations//ANOVA//Régression/Résidu/Total///Intersection

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
fr: /RÉSUMÉ/Effectif/Somme/Moyenne/Variance

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
fr: /df/SS/MS/F/Significativité de F

en: 0.05
fr: 0,05

en: 12.5% Grey
fr: Gris 12.5%

en: 25% Grey
fr: Gris 25%

en: 50% Grey
fr: Gris 50%

en: 6.25% Grey
fr: Gris 6.25%

en: 75% Grey
fr: Gris 75%

en: <Has not been set>
fr: <N'a pas été défini>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
fr: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(valeur)
    @DESCRIPTION=Renvoie la valeur absolue de @valeur, c'est-à-dire supprime un éventuel signe négatif. Cette fonction peut être utilisée pour les entiers et les réels.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ABS(7) vaut 7.
    ABS(-3,14) vaut 3,14.
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(issue,first_interest,settlement,rate,par,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calculates the accrued interest for a security that pays periodic interest.  @issue is the issue date of the security.  @first_interest is the first interest date of the security.  @settlement is the settlement date of the sequrity.  The settlement date is always after the issue date (the date when the security is bought). @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @issue date, @first_interest date, or @settlement date is not valid, ACCRINT returns #NUM! error. The dates must be @issue < @first_interest < @settlement, or ACCRINT returns #NUM! error. If @rate <= 0 or @par <= 0 , ACCRINT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINT returns #NUM! error. If @issue date is after @settlement date or they are the same, ACCRINT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM
fr: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(émission;premier_coupon;règlement;taux;nominal;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calcule l'intérêt couru non échu d'un titre dont l'intérêt est perçu périodiquement. @émission est la date d'émission du titre, @premier_coupon la date du premier coupon, @règlement est la date de règlement du titre, qui est toujours après la date d'émission. @taux est le taux annuel, @nominal est la valeur nominale du titre, et @fréquence indique le nombre de fois par an où les coupons sont payés (1, 2 ou 4 exclusivement). Enfin, @base indique le système de comptage de jours utilisé :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @émission, @premier_coupon ou @règlement ne sont pas des dates valides, ACCRINT renvoie l'erreur #NUM!. Les dates doivent respecter @émission < @premier_coupon < @règlement, sinon ACCRINT renvoie #NUM!. Si @taux <= 0 ou @nominal <= 0 , ACCRINT renvoie #NUM! error. Si @base < 0 ou > 4, ACCRINT renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM

en: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(issue,maturity,rate[,par,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM calculates and returns the accrued interest for a security from @issue to @maturity date.  @issue is the issue date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. If you omit @par, ACCRINTM applies $1,000 instead.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @issue date or @maturity date is not valid, ACCRINTM returns #NUM! error. If @rate <= 0 or @par <= 0, ACCRINTM returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINTM returns #NUM! error. If @issue date is after @maturity date or they are the same, ACCRINTM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT
fr: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(émission;échéance;taux;nominal[;base])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calcule l'intérêt couru non échu d'un titre dont l'intérêt est perçu à l'échéance. @émission est la date d'émission du titre, @échéance son échéance, @taux son taux annuel, et @nominal sa valeur nominale. @base indique le système de comptage de jours utilisé :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @émission ou @échéance ne sont pas des dates valides, ACCRINT renvoie l'erreur #NUM!. Les dates doivent respecter @émission < @échéance, sinon ACCRINT renvoie #NUM!. Si @taux <= 0 ou @nominal <= 0 , ACCRINT renvoie #NUM! error. Si @base < 0 ou > 4, ACCRINT renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM

en: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=ACOS function calculates the arc cosine of @x; that is the value whose cosine is @x.  If @x  falls  outside  the range -1 to 1, ACOS fails and returns the #NUM! error. The value it returns is in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ACOS(0.1) equals 1.470629.
    ACOS(-0.1) equals 1.670964.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ACOS
    @SYNTAX=ACOS(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ACOS calcule l'arc-cosinus de @x, c'est à dire la valeur dont le cosinus vaut @x. Si @x est en dehors de l'intervalle [-1, 1], ACOS renvoie l'erreur #NUM!. La valeur renvoyée est en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ACOS(0,1) vaut 1,470629.
    ACOS(-0,1) vaut 1,670964.
    @SEEALSO=COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=ACOSH  function  calculates  the inverse hyperbolic cosine of @x; that is the value whose hyperbolic cosine is @x. If @x is less than 1.0, ACOSH() returns the #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) equals 1.31696.
    ACOSH(5.3) equals 2.35183.
    
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ACOSH
    @SYNTAX=ACOSH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ACOSH calcule le cosinus hyperbolique inverse de @x, c'est à dire la valeur dont le cosinus hyperbolique vaut @x. Si @x est inférieur à 1, ACOSH renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ACOSH(2) vaut 1,31696.
    ACOSH(5,3) vaut 2,35183.
    @SEEALSO=ACOS, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers. 
    If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference. If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.  If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column. If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference. If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error. 
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4. 
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.  
    If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error. 
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(num_lig;num_col[;abs;a1;texte])
    @DESCRIPTION=La fonction ADDRESS renvoie l'adresse d'une cellule sous forme de texte à partir d'un numéro de ligne et de colonne.
    Si @abs vaut 1 ou est omis, ADDRESS renvoie une référence absolue. Si @abs vaut 2, ADDRESS renvoie une ligne absolue et une colonne relative. Si @abs vaut 3, ADDRESS renvoie une ligne relative et une colonne absolue. Si @abs vaut 4, ADDRESS renvoie une référence relative. Si @abs est supérieur à 4, ADDRESS renvoie l'erreur #NUM!. 
    @a1 est une valeur logique qui spécifie le style de référence. Si @a1 vaut VRAI ou est omis, ADDRESS renvoie une référence dans le style A1, par exemple $D$4. Sinon ADDRESS renvoie une référence dans le style R1C1, par exemple R4C4.
    @texte précise le nom de la feuille de calcul à utiliser comme référence externe.
    Si @num_lig ou @num_col sont inférieurs à un, ADDRESS renvoie l'erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5;4) vaut \"$D$5\".
    ADDRESS(5;4;4) vaut \"D5\".
    ADDRESS(5;4;3;FAUX) vaut \"R[5]C4\".
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC returns the depreciation for each accounting period.@settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, AMORDEGRC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(coût;date_achat;prem_période;résiduel;période;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC renvoie l'amortissement annuel pour une période comptable, calculé suivant le mode dégressif. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, AMORDEGRC renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=AMORLINC

en: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC returns the depreciation for each accounting period.@settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, AMORLINC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(coût;date_achat;prem_période;résiduel;période;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=AMORLINC renvoie l'amortissement annuel pour une période comptable, calculé suivant le mode linéaire. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, AMORDEGRC renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=AMORDEGRC

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored. If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
fr: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1;b2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction AND implémente la fonction logique ET : le résultat est VRAI si toutes les expressions s'évaluent a VRAI, sinon FAUX est renvoyé.
    @b1 à @bN sont des expressions qui doivent avoir des valeurs logiques. Si une valeur flottante ou entière est fournie, alors zéro est considéré comme FAUX et toutes les autres valeurs comme VRAI.
    Si certaines valeurs contiennent des chaînes ou des cellules vides, celles-ci sont ignorées. Si aucune valeur logique n'est fournie, alors l'erreur #VALEUR! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    AND(VRAI;VRAI) = VRAI.
    AND(VRAI;FAUX) = FAUX.
    
    Si A1 contient le nombre 5 et A2 le nombre 1, alors
    AND(A1>3;A2<2) = VRAI.
    
    @SEEALSO=OR, NOT

en: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=ASIN function calculates the arc sine of @x; that is the value whose sine is @x. If @x falls outside  the  range -1 to 1, ASIN fails and returns the #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ASIN(0.5) equals 0.523599.
    ASIN(1) equals 1.570797.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, ASINH, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ASIN
    @SYNTAX=ASIN(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ASIN calcule l'arc-sinus de @x, c'est à dire la valeur dont le sinus vaut @x. Si @x est en dehors de l'intervalle [-1, 1], ASIN renvoie #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ASIN(0,5) vaut 0,523599.
    ASIN(1) vaut 1,570797.
    @SEEALSO=COS, SIN, ASINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ASINH calcule le sinus hyperbolique inverse de @x, c'est à dire la valeur dont le sinus hyperbolique vaut @x.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ASINH(0,5) vaut 0,481212.
    ASINH(1,0) vaut 0,881374.
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x. Return value is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ATAN calcule l'arc-tangente de @x, c'est-à-dire la valeur dont la tangente vaut @x. La valeur renvoyée est en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ATAN(0,5) vaut 0,463648.
    ATAN(1) vaut 0,785398.
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result. The result is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1;b2)
    @DESCRIPTION=La fonction ATAN2 calcule l'arc-tangente de @b2/@b1. En outre, le signe des deux paramètres est utilisé pour déterminer le quadrant du résultat. La valeur renvoyée est en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0,5;1,0) vaut 1,107149.
    ATAN2(-0,5;2,0) vaut 1,815775.
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=ATANH function calculates the inverse hyperbolic tangent of @x; that is the value whose hyperbolic tangent is @x. If the absolute value of @x is greater than 1.0, ATANH returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ATANH(0.5) equals 0.549306.
     ATANH(0.8) equals 1.098612.
    
    @SEEALSO=ATAN, TAN, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=ATANH
    @SYNTAX=ATANH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ATANH calcule la tangente hyperbolique inverse de @x, c'est-à-dire la valeur dont la tangente hyperbolique vaut @x. Si la valeur absolue de @x est supérieure à 1, ATANH renvoie #NUM!
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ATANH(0,5) equals 0,549306.
    ATANH(0,8) equals 1,098612.
    @SEEALSO=ATAN, TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV
fr: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction AVEDEV renvoie la moyenne des écarts en valeur absolue d'un ensemble de données à leur moyenne. 
    Cette fonction n'a aucun effet lorsqu'elle est utilisée sur une chaîne ou une cellule vide.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    AVEDEV(A1:A5) vaut 7.,84.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
fr: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=Calcule la moyenne des valeurs et des cellules référencées dans la liste des arguments, c'est-à-dire la somme des arguments divisée par le nombre d'arguments.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    AVERAGE(A1:A5) vaut 23,2.
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
fr: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=La fonction AVERAGEA renvoie la moyenne de ses arguments. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte, ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent
    11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1. Alors,
    AVERAGEA(A1:A5) vaut 18,94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned. If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
fr: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x;y)
    @DESCRIPTION=La fonction BESSELI renvoie la fonction de Bessel modifiée, évaluée en @x. @y est l'ordre de la fonction de Bessel, tronqué s'il n'est pas entier.
    Si @x ou @y ne sont pas des valeurs numériques, l'erreur #VALEUR! est renvoyée. Si @y < 0, l'erreur #NUM! est renvoyée. Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0,7;3) vaut 0,007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.  If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
fr: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x;y)
    @DESCRIPTION=La fonction BESSELJ renvoie la fonction de Bessel, évaluée en @x. @y est l'ordre de la fonction de Bessel, tronqué s'il n'est pas entier.
    Si @x ou @y ne sont pas des valeurs numériques, l'erreur #VALEUR! est renvoyée. Si @y < 0, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0,89;3) vaut 0,013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If x or n are not numeric a #VALUE! error is returned. If y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY
fr: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x;y)
    @DESCRIPTION=La fonction BESSELK renvoie la fonction de Bessel évaluée en @x. Cette fonction est équivalente aux fonctions J et Y, pour des valeurs purement imaginaires. @y est l'ordre de la fonction de Bessel, tronqué s'il n'est pas entier.
    Si @x ou @y ne sont pas des valeurs numériques, l'erreur #VALEUR! est renvoyée. Si @y < 0, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3;9) vaut 397,95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If x or n are not numeric a #VALUE! error is returned. If n < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
fr: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x;y)
    @DESCRIPTION=La fonction BESSELY renvoie la fonction de Bessel, également appelée fonction de Neumann ou de Weber, évaluée en @x. @y est l'ordre de la fonction de Bessel, tronqué s'il n'est pas entier.
    Si @x ou @y ne sont pas des valeurs numériques, l'erreur #VALEUR! est renvoyée. Si @y < 0, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4;2) vaut 0,215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.  If @a is not given, BETADIST uses 0.  If @b is not given, BETADIST uses 1.
    If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error. If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
fr: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x;alpha;beta[;a;b])
    @DESCRIPTION=La fonction BETADIST renvoie la distribution beta cumulée. @a (resp. @b) est la borne inférieure (resp. supérieure) optionnelle de @x, 0 (resp. 1) par défaut.
    Si @x < @a ou @x > @b, @alpha <= 0, @beta <= 0 ou @a >= @b, BETADIST renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0,12;2;3) vaut 0,07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optinal upper bound of @x.  If @a is not given, BETAINV uses 0.  If @b is not given, BETAINV uses 1.
    If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error. If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
fr: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(x;alpha;beta[;a;b])
    @DESCRIPTION=La fonction BETAINV renvoie l'inverse de la distribution beta cumulée. @a (resp. @b) est la borne inférieure (resp. supérieure) optionnelle de @x, 0 (resp. 1) par défaut.
    Si @x < @a ou @x > @b, @alpha <= 0, @beta <= 0 ou @a >= @b, BETAINV renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0,45;1,6;1) vaut 0,607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
fr: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=La fonction BIN2DEC convertit un nombre binaire sous forme de chaîne ou de nombre en son équivalent décimal.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) vaut 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
fr: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction BIN2HEX convertit un @nombre binaire en nombre hexadécimal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) vaut 27.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, BIN2DEC, HEX2BIN

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
fr: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction BIN2OCT convertit un nombre binaire en nombre octal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) vaut 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of thebinomial function from 0 to @n.
    If @n or @trials are non-integer they are truncated. If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error. If @n > trials BINOMDIST returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON
fr: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n;essais;p;cumulatif)
    @DESCRIPTION=La fonction BINOMDIST renvoie la distribution binômiale. @n est le nombre de succès, @essais est le nombre total d'essais indépendants, @p est la probabilité de succès d'un essai, et @cumulatif indique s'il faut renvoyer la somme de la fonction binômiale de 0 à @n.
    Si @n ou @essais ne sont pas des valeurs entières, elles sont tronquées. Si @n < 0 ou @essais < 0 ou @n > @essais, BINOMDIST renvoie #NUM!. Si @p < 0 ou @p > 1, BINOMDIST renvoie l'erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3;5;0,8;0) vaut 0,2048.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
fr: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=La fonction BITAND renvoie le résultat d'un ET bit-à-bit sur ses arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
fr: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=La fonction BITLSHIFT renvoie @x décalé à gauche de @n bits.
    Si @n est négatif, @x sera décalé vers la droite.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
fr: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=La fonction BITOR renvoie le résultat d'un OU bit-à-bit sur ses arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
fr: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=La fonction BITRSHIFT renvoie @x décalé à droite de @n bits.
    Si @n est négatif, @x sera décalé vers la gauche.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
fr: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=La fonction BITXOR renvoie le résultat d'un OU EXCLUSIF bit-à-bit sur ses arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
fr: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=Cette fonction arrondit x à l'entier immédiatement supérieur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CEIL(0,4) vaut 1.
    CEIL(-1,1) vaut -1.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance. 
    If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error. If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
fr: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x;précision)
    @DESCRIPTION=La fonction CEILING arrondit @x au multiple de @précision immédiatement supérieur. 
    Si @x ou @significatif ne sont pas des nombres, CEILING renvoie une erreur #VALUE!. S'ils sont de signe différent, CEILING renvoie une erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CEILING(2,43;1) vaut 3.
    CEILING(123,123;3) vaut 126.
    
    @SEEALSO=CEIL

en: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell. 
    @type specifies the type of information you want to obtain:
          address       Returns the given cell reference as text.
         col           Returns the number of the column in @ref.
         contents      Returns the contents of the cell in @ref.
         format        Returns the code of the format of the cell.
         parentheses   Returns 1 if @ref contains a negative value
                       and it's format displays it with parentheses.
         row           Returns the number of the row in @ref.
         width         Returns the column width.
    
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEll("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type;réf)
    @DESCRIPTION=CELL renvoie une information sur le format, l'emplacement ou le contenu d'une cellule. 
    @type indique l'information désirée :
         address       Renvoie la référence de la cellule sous forme de texte
         col           Renvoie le numéro de colonne de @réf
         contents      Renvoie le contenu de la cellule @réf
         format        Renvoie le code de format de la cellule.
         parentheses   Renvoie 1 si @réf contient une valeur négative et que
                       son format l'affiche avec des parenthèses.
         row           Renvoie le numéro de ligne de @ref
         width         Renvoie la largeur de colonne
    
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CEll("format",A1) renvoie le code de format de la cellule A1.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
fr: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=Renvoie le caractère ASCII représenté par le nombre @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) vaut A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    If @dof is non-integer it is truncated.  If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
fr: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x;ddl)
    @DESCRIPTION=La fonction CHIDIST renvoie la distribution de probabilité unilatérale du chi-2, évaluée en @x. @ddl est le nombre de degrés de liberté.
    Si @ddl n'est pas un entier, il est tronqué. Si @ddl < 1, la fonction CHIDIST renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5,3;2) vaut 0,070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV;CHITEST

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
fr: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p;ddl)
    @DESCRIPTION=La fonction CHIINV renvoie l'inverse de la distribution unilatérale de probabilité du chi-2, évaluée en @p. @ddl est le nombre de degrés de liberté.
    Si @p < 0 ou @p > 1 ou si @ddl < 1, la fonction CHIINV renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0,98;7) vaut 1,564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST;CHITEST

en: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV
fr: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(interv_réel;interv_théorique)
    @DESCRIPTION=La fonction CHITEST effectue un test d'indépendance de distribution du chi-2.
    @interv_réel contient les données observées. @interv_theorique contient les valeurs espérées des données.
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV

en: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    If @index < 1 or @index > number of values: returns #VAL!.
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IF
fr: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(indice[;valeur1][;valeur2]...)
    @DESCRIPTION=La fonction CHOOSE renvoie la valeur à l'indice @indice. @indice est arrondi à l'entier le plus proche si nécessaire.
    Si @indice < 1 ou si @indice > nombre de valeurs, la fonction renvoie l'erreur #VAL!.
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3;"Pomme";"Orange";"Raisin";"Banane") vaut "Raisin".
    
    @SEEALSO=IF

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(chaîne)
    @DESCRIPTION=Enlève tous les caractères non affichables de la chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CLEAN("un" & char(7)) renvoie "un".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
fr: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(car)
    @DESCRIPTION=Renvoie le code ASCII pour le caractère @car.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CODE("A") vaut 65.
    
    @SEEALSO=CHAR

en: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns an array of the column numbers taking a default argument of the containing cell position.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS
fr: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([référence])
    @DESCRIPTION=La fonction COLUMN renvoie un tableau de numéros de colonne en prenant comme argument par défaut les positions de cellules contenues dans @reference.
    Si @référence n'est ni un tableau, ni une référence, ni un intervalle, la fonction renvoie l'erreur #VALEUR!
    @EXAMPLES=
    COLUMN() en E1 vaut 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
fr: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(référence)
    @DESCRIPTION=La fonction COLUMNS renvoie le nombre de colonnes dans la zone ou dans le tableau @référence.
    Si @référence n'est ni un tableau, ni une référence, ni un intervalle, la fonction renvoie l'erreur #VALEUR!
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) vaut 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations. 
    Performing this function on a non-integer or a negative number returns an error.  Also if @n is less than @k returns an error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n;k)
    @DESCRIPTION=Calcule le nombre de combinaisons de @n éléments, @k par @k, C(n,k).
    Cette fonction renvoie une erreur avec un paramètre non-entier ou négatif, ou si @n est inférieur à @k.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8;6) vaut 28.
    COMBIN(6;2) vaut 15.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi. @real is the real and @im is the imaginary coefficient of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary coefficient.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(réel;im[;suffixe])
    @DESCRIPTION=La fonction COMPLEX renvoie un nombre complexe de la forme x +yi. @réel est la partie réelle et @im la partie imaginaire du nombre complexe. @suffixe est le suffixe de la partie imaginaire, 'i' par défaut.
    Si @suffixe ne vaut ni 'i' ni 'j', l'erreur #VALEUR! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1;-1) vaut 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns up appended strings.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
fr: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(chaîne1[;chaîne2...])
    @DESCRIPTION=Renvoie la concaténation des chaînes de caractères passées en paramètre.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa";"bb") vaut "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stddev,size)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE function returns the confidence interval for a mean. @x is the significance level, @stddev is the population standard deviation, and @size is the size of the sample.
    If @size is non-integer it is truncated.  If @size < 0 CONFIDENCE returns #NUM! error.  If @size is 0 CONFIDENCE returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) equals 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
fr: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x;écart_type;taille)
    @DESCRIPTION=La fonction CONFIDENCE renvoie l'intervalle de confiance pour une moyenne donnée. @x est le niveau de signification, @écart_type est l'écart-type, et @taille est la taille de l'échantillon.
    Si @taille n'est pas une valeur entière, elle est tronquée. Si @taille < 0, CONFIDENCE renvoie l'erreur #NUM!. Si @taille = 0, CONFIDENCE renvoie l'erreur #DIV/0!. 
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0,05;1;33) vaut 0,341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    'g'    Gram
    'sg'   Slug
    'lbm'  Pound
    'u'    U (atomic mass)
    'ozm'  Ounce
    
    Distance:
    'm'    Meter
    'mi'   Statute mile
    'Nmi'  Nautical mile
    'in'   Inch
    'ft'   Foot
    'yd'   Yard
    'ang'  Angstrom
    'Pica' Pica
    
    Time:
    'yr'   Year
    'day'  Day
    'hr'   Hour
    'mn'   Minute
    'sec'  Second
    
    Pressure:
    'Pa'   Pascal
    'atm'  Atmosphere
    'mmHg' mm of Mercury
    
    Force:
    'N'    Newton
    'dyn'  Dyne
    'lbf'  Pound force
    
    Energy:
    'J'    Joule
    'e'    Erg
    'c'    Thermodynamic calorie
    'cal'  IT calorie
    'eV'   Electron volt
    'HPh'  Horsepower-hour
    'Wh'   Watt-hour
    'flb'  Foot-pound
    'BTU'  BTU
    
    Power:
    'HP'   Horsepower
    'W'    Watt
    Magnetism:
    'T'    Tesla
    'ga'   Gauss
    
    Temperature:
    'C'    Degree Celsius
    'F'    Degree Fahrenheit
    'K'    Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    'tsp'  Teaspoon
    'tbs'  Tablespoon
    'oz'   Fluid ounce
    'cup'  Cup
    'pt'   Pint
    'qt'   Quart
    'gal'  Gallon
    'l'    Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  kilo   1E+03
    'h'  hecto  1E+02
    'e'  dekao  1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  milli  1E-03
    'u'  micro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  pico   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(nombre;unité_src;unité_dest)
    @DESCRIPTION=La fonction CONVERT effectue la conversion d'un système de mesure vers un autre. Par exemple, il est possible de convertir une masse en livres en une masse en grammes. @nombre est la valeur à convertir, @unité_src spécifie l'unité d'origine, et @unité_dest indique l'unité dans laquelle on veut effectuer la conversion.
    @unité_src et @unité_dest peuvent être parmi les types suivants :
    
    Poids et masse :
    'g'    Gramme
    'sg'   Slug
    'lbm'  Livre
    'u'    U (masse atomique)
    'ozm'  Once
    
    Distance :
    'm'    Mètre
    'mi'   Mile terrestre
    'Nmi'  Mile nautique
    'in'   Pouce
    'ft'   Pied
    'yd'   Coudée (yard)
    'ang'  Angström
    'Pica' Pica
    
    Durée :
    'yr'   Année
    'day'  Jour
    'hr'   Heure
    'mn'   Minute
    'sec'  Seconde
    
    Pression :
    'Pa'   Pascal
    'atm'  Atmosphère
    'mmHg' mm de Mercure
    
    Force :
    'N'    Newton
    'dyn'  Dyne
    'lbf'  Poids Livre
    
    Énergie :
    'J'    Joule
    'e'    Erg
    'c'    Calorie thermodynamique
    'cal'  Calorie SI
    'eV'   Electron volt
    'HPh'  Cheval-Vapeur-heure
    'Wh'   Watt-heure
    'flb'  Livre-pied
    'BTU'  BTU (British Thermal Unit)
    
    Puissance :
    'HP'   Cheval Vapeur
    'W'    Watt
    Magnétisme :
    'T'    Tesla
    'ga'   Gauss
    
    Température :
    'C'    Degré Celsius
    'F'    Degré Fahrenheit
    'K'    Kelvin
    
    Mesure de liquide :
    'tsp'  Teaspoon
    'tbs'  Tablespoon
    'oz'   Once liquide
    'cup'  Tasse
    'pt'   Pinte
    'qt'   Quart
    'gal'  Gallon
    'l'    Litre
    
    Pour les unités métriques, les préfixes suivants peuvent être utilisés :
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  kilo   1E+03
    'h'  hecto  1E+02
    'e'  deca   1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  milli  1E-03
    'u'  micro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  pico   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    Si @unité_src et @unité_dest sont de types différents, CONVERT renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3;"lbm";"g") = 1360,7769.
    CONVERT(5.8;"m";"in") = 228,3465.
    CONVERT(7.9;"cal";"J") = 33,07567.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV
fr: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction CORREL renvoie le coefficient de corrélation entre les ensembles de données @tableau1 et @tableau2. 
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, et que B1, B2 ... B5 contiennent 23,2, 25,8, 29,9, 33,5 et 42,7, alors
    CORREL(A1:A5;B1:B5) vaut 0,996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
fr: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=La fonction COS calcule le cosinus de @x, où @x est donné en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    COS(0,5) = 0,877583.
    COS(1) = 0,540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) + exp(-@x)) / 2.   @x is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
fr: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction COSH calcule le cosinus hyperbolique de @x, qui est défini par (exp(@x) + exp(-@x)) / 2. @x doit être en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    COSH(0,5) vaut 1,127626
    COSH(1) vaut 1,543081
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP

en: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
fr: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=Renvoie le nombre de paramètres passés à la fonction.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    COUNT(A1:A5) vaut 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM
fr: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=Renvoie le nombre de paramètres passés à la fonction, sans compter les cellules vides.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, "vide", "vide",
    25,9, and 40,1, alors
    COUNTA(A1:A5) vaut 5.
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
fr: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(intervalle)
    @DESCRIPTION=La fonction COUNTBLANK renvoie le nombre de cellules vides dans @intervalle. Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) renvoie le nombre de cellules vides dans A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
fr: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(intervalle;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction COUNTIF compte le nombre de cellules dans @intervalle qui satisfont @critères.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 23, 27, 28, 33, et 39, alors
    COUNTIF(A1:A5;"<=28") vaut 3.
    COUNTIF(A1:A5;"<28") vaut 2.
    COUNTIF(A1:A5;"28") vaut 1.
    COUNTIF(A1:A5;">28") vaut 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF

en: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(settlement,maturity,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS returns the number of days from the beginning of the coupon period to the settlement date.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    (see the gnumeric manual for a detailed description of these bases)
    
    If @frequency is invalid, COUPDAYBS returns #NUM! error.
    If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 0
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPDAYBS
    @SYNTAX=COUPDAYBS(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPDAYBS renvoie le nombre de jours entre le dernier détachement de coupon et @date. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPDAYBS renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYBS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 89
    COUPDAYBS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 0
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS returns the number of days in the coupon period of the settlement date.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    (see the gnumeric manual for a detailed description of these bases)
    
    If @frequency is invalid, COUPDAYS returns #NUM! error.
    If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,1,FALSE) = 91
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPDAYS
    @SYNTAX=COUPDAYS(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPDAYS renvoie le nombre de jours dans la période de coupon correpondant à @date. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPDAYS renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 90
    COUPDAYS (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;1;FAUX) = 91
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPDAYSNC
    @SYNTAX=COUPDAYSNC(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPDAYSNC returns the number of days from the settlement date to the next coupon date.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    (see the gnumeric manual for a detailed description of these bases)
    
    If @frequency is invalid, COUPDAYSNC returns #NUM! error.
    If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 89
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPDAYNC
    @SYNTAX=COUPDAYNC(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPDAYNC renvoie le nombre de jours entre @date et le prochain détachement de coupon. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPDAYNC renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPDAYSNC (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 1
    COUPDAYSNC (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 89
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPNCD
    @SYNTAX=COUPNCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNCD returns the coupon date following settlement.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    (see the gnumeric manual for a detailed description of these bases)
    
    If @frequency is invalid, COUPNCD returns #NUM! error.
    If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 28-Feb-2003
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPDAYNCD
    @SYNTAX=COUPDAYNCD(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPDAYNCD renvoie la date du détachement de coupon suivant immédiatement @date. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPDAYNCD renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 30-Nov-2002
    COUPNCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 28-Fév-2003
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPNUM returns the numbers of coupons to be paid between the settlement and maturity dates, rounded up.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, COUPNUM returns #NUM! error. If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 5
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPNUM
    @SYNTAX=COUPNUM(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPNUM renvoie le nombre de coupons entre @date et la date de maturation @maturité. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPNUM renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPNUM (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 6
    COUPNUM (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 5
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COUPPCD
    @SYNTAX=COUPPCD(settlement,maturity,frequency[,basis,eom])
    @DESCRIPTION=COUPPCD returns the coupon date preceeding settlement.
    @settlement is the settlement date of the security.
    @maturity is the maturity date of the security.
    @frequency is the number of coupon payments per year.
    @eom = TRUE handles end of month maturity dates special.
    Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly, 6 = bimonthly, 12 = monthly.
    @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  MSRB 30/360 (MSRB Rule G33 (e))
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    5  European+ 30/360
    (see the gnumeric manual for a detailed description of these bases)
    
    If @frequency is invalid, COUPPCD returns #NUM! error.
    If @basis is omitted, MSRB 30/360 is applied.
    If @basis is invalid, #NUM! error is returned.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0) = 31-AUG-2002
    COUPPCD (DATE(2002,11,29),DATE(2004,2,29),4,0,FALSE) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=COUPDAYPCD
    @SYNTAX=COUPDAYPCD(date;maturité;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=COUPDAYPCD renvoie la date du détachement de coupon précédant immédiatement @date. @fréquence est le nombre de coupons payés chaque année (1, 2 ou 4). @base indique le type de comptage de jours à utiliser (défaut 0) :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @fréquence ne vaut pas 1, 2 ou 4,  ou si @base n'est pas entre 0 et 4, COUPDAYPCD renvoie l'erreur #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    COUPPCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0) = 31-Aoû-2002
    COUPPCD (DATE(2002;11;29);DATE(2004;2;29);4;0;FAUX) = 29-Nov-2002
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV
fr: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction COVAR renvoie la covariance des deux ensembles de données @tableau1 et @tableau2.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, et que B1, B2 ... B5 contiennent 23,2, 25,8, 29,9, 33,5 et 42,7, alors
    COVAR(A1:A5;B1:B5) vaut 65,858.
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(trials,p,alpha)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM function returns the smallest value for which thecumulative is greater than or equal to a given value. @n is the number of trials, @p is the probability of success in trials, and @alpha is the criterion value. 
    If @trials is a non-integer it is truncated. If @trials < 0 CRITBINOM returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 CRITBINOM returns #NUM! error. If @alpha < 0 or @alpha > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) equals 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST
fr: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(essais;p;alpha)
    @DESCRIPTION=La fonction CRITBINOM renvoie la plus petite valeur pour laquelle le cumul de probabilité est supérieur ou égal à une valeur donnée. @essais est le nombre d'essais, @p la probabilité de succès des essais, et @alpha la valeur du critère. 
    Si @essais n'est pas une valeur entière, elle est tronquée. Si @essais < 0, CRITBINOM renvoie l'erreur #NUM!. Si @p < 0 ou @p > 1, CRITBINOM renvoie l'erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10;0,5;0,75) vaut 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST

en: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returns the cumulative interest paid on a loan between @start_period and @end_period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(taux;nper;val_pres;@début_période;@fin_période)
    @DESCRIPTION=La fonction CUMIPMT renvoie le montant total d'intérets payés sur
    la période entre @début_période et @fin_période.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returns the cumulative principal paid on a loan between @start_period and @end_period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(taux;nper;val_pres;début_période;fin_période;type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC renvoie le montant total remboursé lors d'un prêt à taux @taux. @nper est le nombre de périodes par annuité, @début_période et @fin_période délimitent la période de calcul,et @type indique quand les versements sont effectués : @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @SEEALSO=FV

en: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of january of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    
    The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    
    If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW
fr: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (année;mois;jour)
    @DESCRIPTION=Calcule le nombre de jours écoulés entre le 1er janvier de l'année 1900 et la date donnée (valeur sérialisée de la date).
    Si @mois est < 1 ou > 12, l'année sera corrigée. De même pour les jours.
    L'@année doit être au moins égale à 1900. Si @année est < 1900, DATE lui ajoutera 1900.
    Si la date fournie est invalide, DATE renvoie une erreur #NUM!. Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DATE(2001;3;30) renvoie "Mar 30, 2001".
    
    @SEEALSO=TODAY, NOW

en: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE
fr: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE convertit une date sérialisée en une date Unix, c'est-à-dire un nombre de secondes depuis le 01/01/1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
    "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
    "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
fr: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1;date2;intervalle)
    @DESCRIPTION=DATEDIF renvoie la différence entre deux dates.  @intervalle doit avoir l'une des six valeurs suivantes :  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    Les trois premières options renvoient respectivement le nombre d'années, de mois ou de jours entiers entre les dates.
    "ym" renvoie le nombre de mois entiers entre les dates, sans compter la différence d'années
    "md" renvoie le nombre de jours entiers entre les dates, sans compter la différence de mois
    "yd" renvoie le nombre de jours entiers entre les dates, sans compter la différence d'années
    Cette fonction est compatible avec Excel. 
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") vaut 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") vaut 3.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161.
    @SEEALSO=DATE
fr: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(chaîne_date)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE renvoie la valeur sérialisée de la date.  @chaîne_date est une chaîne contenant la date.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") vaut 36161. 
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DAVERAGE renvoie la moyenne de @champ pour les éléments d'une liste ou d'une base de données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (serial_number)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
fr: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en jour.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DAY("24/10/1968") vaut 24.
    
    @SEEALSO=YEAR, MONTH, NOW, TIME

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    If @method is true, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    If @method is false or omitted, the US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
fr: @FUNCTION=DAY360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1;date2;méthode)
    @DESCRIPTION=Renvoie le nombre de jours de @date1 à @date2 d'après un calendrier de 360 jours dans lequel tous les mois sont supposés avoir 30 jours.
    Si @méthode est vrai, la méthode européenne est utilisée. Dans ce cas, si le jour du mois est le 31, il sera considéré comme étant le 30.
    Si @méthode est faux ou omis, la méthode américaine est utilisée. C'est une méthode compliquée issue des standards de l'industrie.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003; 2; 3); DATE(2007; 4; 2)) vaut 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation. @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation. If @month is omitted, it is assumed to be 12. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD
fr: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(coût;val_résid;durée_vie;période[;mois])
    @DESCRIPTION=DB calcule l'amortissement pour la période @période, en utilisant la méthode dégressive à simple taux. @coût est la valeur initiale du bien, @val_résid sa valeur résiduelle après @durée_vie périodes. @mois est le nombre de mois de la première année d'amortissement, 12 par défaut.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DCOUNT compte les cellules de @base_de_données contenant des nombres vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DCOUNTA compte les cellules de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.  @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.  If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method). 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD
fr: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(coût;val_résid;durée_vie;période[;facteur])
    @DESCRIPTION=DB calcule l'amortissement pour la période @période, en utilisant la méthode dégressive à taux double (ou multiple). @coût est la valeur initiale du bien, @val_résid sa valeur résiduelle après @durée_vie périodes. @facteur est la rapidité de diminution, 2 par défaut.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
fr: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction DEC2BIN convertit un @nombre décimal en nombre binaire. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) vaut 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
fr: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction DEC2HEX convertit un @nombre décimal en nombre hexadécimal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) vaut 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
fr: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction DEC2OCT convertit un @nombre décimal en nombre octal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) vaut 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
fr: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=Convertit @x radians en degrés.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2,5) vaut 143,2394.
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[,y])
    @DESCRIPTION=DELTA function tests for numerical equivalence of two arguments, returning 1 in case of equality.  @y is optional, and defaults to 0.
    If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DELTA(42.99,43) equals 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP
fr: @FUNCTION=DELTA
    @SYNTAX=DELTA(x[;y])
    @DESCRIPTION=La fonction DELTA teste l'équivalence numérique de deux arguments et renvoie 1 en cas d'égalité. @y est un paramètre optionnel et vaut zéro par défaut.
    Si un des arguments n'est pas numérique, une erreur #VALEUR! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DELTA(42,99;43) = 0.
    
    @SEEALSO=EXACT,GESTEP

en: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV
fr: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction DEVSQ renvoie la somme des carrés des écarts d'un ensemble de données à sa moyenne.
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    DEVSQ(A1:A5) vaut 470,56.
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DGET renvoie la valeur @champ du seul élément @base_de_données qui vérifie les @critères.

en: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(settlement,maturity,par,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC calculates and returns the discount rate for a sequrity. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @par is the price per $100 face value of the security.  @redemption is the redeption value per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, DISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, DISC returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, DISC returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(règlement;échéance;prix;prix_fut[;base])
    @DESCRIPTION=DISC calcule le taux d'un titre qui ne rapporte pas d'intérêts à échéance. @réglement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @prix son prix à la date de règlement, @prix_fut sa valeur de revente à l'échéance, et @base le système de comptage de jours à utiliser :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, DISC renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, DISC renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DMAX renvoie le maximum des valeurs de @champ pour les éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DMIN renvoie le minimum des valeurs de @champ pour les éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
fr: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(nombre[;décimales])
    @DESCRIPTION=Renvoie @nombre formaté comme une devise.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) = "12 345,00 F".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number. @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction. 
    If @fraction is non-integer it is truncated. If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR
fr: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fraction;dénom)
    @DESCRIPTION=La fonction DOLLARDE convertit un prix exprimé par une fraction en un prix exprimé sous la forme d'un nombre décimal. @fraction est le prix à convertir, @dénom est le dénominateur de la fraction.
    Si @dénom n'est pas un entier, il est tronqué. Si @dénom <= 0 DOLLARDE renvoie l'erreur #NUM!
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR

en: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction. 
    If @fraction is non-integer it is truncated. If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE
fr: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(décimal,dénom)
    @DESCRIPTION=La fonction DOLLARFR convertit le prix @décimal exprimé par un nombre décimal en un prix exprimé sous la forme d'une fraction de dénominateur @dénom.
    Si @dénom n'est pas un entier, il est tronqué. Si @dénom <= 0, DOLLARFR renvoie l'erreur #NUM!
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DPRODUCT renvoie le produit des valeurs de @champ des éléments de @base_de_données vérifiant @critères.

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DSTDEV renvoie une estimation de l'écart-type d'une population, basée sur un échantillon. La population est constituée des éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DSTDEVP renvoie l'écart-type d'une population, calculé sur toute la population. La population est constituée des éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DSUM renvoie la somme des valeurs de @champ des éléments de @base_de_données vérifiant @critères.

en: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(rate,pv,fv)
    @DESCRIPTION=DURATION calculates number of periods needed for an investment to attain a desired value. This function is similar to FV and PV with a difference that we do not need give the direction of cash flows e.g. -100 for a cash outflow and +100 for a cash inflow.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
fr: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(taux;val_pres;val_fut)
    @DESCRIPTION=La fonction DURATION calcule le nombre de périodes nécessaires pour qu'un investissement atteigne une valeur souhaitée. Cette fonction est analogue à FV et PV à la différence qu'il n'est pas nécessaire de donner la direction des flux de trésorerie, par exemple -100 pour un débit et +100 pour un crédit.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DVAR renvoie une estimation de la variance d'une population, basée sur un échantillon. La population est constituée des éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
fr: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(base_de_données;champ;critères)
    @DESCRIPTION=La fonction DVARP renvoie la variance d'une population, calculée sur toute la population. La population est constituée des éléments de @base_de_données vérifiant les @critères.

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    This function is Excel compatible. 
    If @months is not an integer, it is truncated.
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
fr: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date_sérialisée;mois)
    @DESCRIPTION=EDATE renvoie la valeur sérialisée de la date, correspondant à @mois avant (négatif) ou après (positif) @date_sérialisée.
    Si @mois n'est pas un entier, il est tronqué.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001;12;30);2 vaut Fév 28, 2002.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT calculates the effective interest rate from a given nominal rate.
    Effective interest rate is calculated using this formula:
    
        (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    
    where:
    
    @r = nominal interest rate (stated in yearly terms)
    @nper = number of periods used for compounding
    @EXAMPLES=
    For example credit cards will list an APR (annual percentage rate) which is a nominal interest rate.
    For example if you wanted to find out how much you are actually paying interest on your credit card that states an APR of 19% that is compounded monthly you would type in:
    =EFFECT(.19,12) and you would get .2075 or 20.75%. That is the effective percentage you will pay on your loan.
    @SEEALSO=NOMINAL
fr: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r;nper)
    @DESCRIPTION=La fonction EFFECT calcule le taux d'intérêt effectif pour un taux d'intérêt nominal.
    Le taux d'intérêt effectif est calculé en utilisant cette formule :
    
              @r( 1 + ------ ) ^ nper -1        @nper
    où :
    
    @r = le taux d'intérêt nominal (annuel)
    @nper = le nombre de périodes utilisées pour le calcul
    @EXAMPLES=
    Par exemple le taux d'une carte de crédit est un taux d'intérêt nominal.
    Ainsi, si vous souhaitez savoir combien vous payez vraiment d'intérêt sur votre crédit défini avec un taux de 19% calculé mensuellement, vous allez saisir :
    =EFFECT(,19;12), et vous allez obtenir ,2075 ou 20,75%. C'est le taux réel de votre crédit.
    @SEEALSO=NOMINAL

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    Returns #NUM! if start_date or months are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
fr: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (date_départ;mois)
    @DESCRIPTION=Renvoie le dernier jour du mois qui est @mois plus tard que @date_départ.
    Renvoie #NUM! si @date_départ ou @mois n'est pas valide.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1 contient 21/12/00, alors EOMONTH(A1;0)=31/12/00, EOMONTH(A1;5)=31/5/01,
    et EOMONTH(A1;2)=28/2/01
    
    @SEEALSO=MONTH

en: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=With a single argument ERF returns the error function, defined as erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt. If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.) 
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFC
fr: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([limite_inf;]limite_sup)
    @DESCRIPTION=Avec un seul argument, ERF renvoie la valeur de la fonction d'ereuror, définie comme erf(x) = 2/racine(pi)* intégrale de 0 à x de exp(-t*t) dt. Si deux arguments sont fournis, ils représentent les limites de l'intégrale.
    Si @limite_inf ou @limite_sup n'est pas numérique, une erreur #VALUE! est renvoyée.
    Cette fonction est en compatibilité ascendante avec celle d'Excel. (Avec deux arguments, Excel ne permet pas qu'ils soient négatifs).
    @EXAMPLES=
    ERF(0,4) vaut 0,428392355.
    ERF(1,6448536269515/SQRT(2)) vaut 0,90.
    
    Le deuxième exemple montre qu'une variable aléatoire avec une distribution normale a une probabilité de 90% d'être à moins de 1,645 écart-types de la moyenne.
    @SEEALSO=ERFC

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as 1 - erf(x). erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
fr: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=La fonction ERFC renvoie le complémentaire de la fonction d'erreur, défini comme 1 - erf(x). Cette fonction renvoie une valeur plus précise que 1-erf(x) si @x est supérieur à 0.5 environ.
    Si x n'est pas une valeur numérique, l'erreur #VALEUR! est renvoyée.
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) = 2,15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
fr: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(texte)
    @DESCRIPTION=La fonction ERROR renvoie l'erreur spécifiée en paramètre
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#MON ERREUR!")
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR(value)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE returns an error number corresponding to the given error value.  The error numbers for error values are
    #DIV/0!    2
    #VALUE!    3
    #REF!      4
    #NAME?     5
    #NUM!      6
    #N/A       7
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) equals 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR
fr: @FUNCTION=ERROR.TYPE
    @SYNTAX=ERROR.TYPE(valeur)
    @DESCRIPTION=ERROR.TYPE renvoie un code d'erreur correspondant à l'erreur @valeur. Les codes possibles sont :
    #DIV/0!    2
    #VALEUR!    3
    #REF!      4
    #NOM!     5
    #NUM!      6
    #N/A!       7
    Cette fonction est compatible avec Excel. 
    @EXAMPLES=
    ERROR.TYPE(NA()) vaut 7.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.  @currency is one of the following:
        ATS     (Austria)
        BEF     (Belgium)
        DEM     (Germany)
        ESP     (Spain)
        FIM     (Finland)
        FRF     (France)
        IEP     (Ireland)
        ITL     (Italy)
        LUF     (Luxemburg)
        NLG     (Netherlands)
        PTE     (Portugal)
    
    If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(devise)
    @DESCRIPTION=EURO convertit un Euro en une devise nationale de l'Union Européenne.  @devise doit avoir l'une de ces valeurs :
        ATS     (Autriche)
        BEF     (Belgique)
        DEM     (Allemagne)
        ESP     (Espagne)
        FIM     (Finlande)
        FRF     (France)
        IEP     (Irlande)
        ITL     (Italie)
        LUF     (Luxembourg)
        NLG     (Pays-Bas)
        PTE     (Portugal)
    
    Toute autre valeur de @devise renvoie une erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") vaut 1,95583.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
fr: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction EVEN renvoie @nombre, arrondi au nombre pair immédiatement supérieur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    EVEN(5,4) vaut 6
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
fr: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(chaîne1; chaîne2)
    @DESCRIPTION=Renvoie VRAI si @chaîne1 est exactement égale à @chaîne2. Cette fonction est sensible à la casse.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    EXACT("mot";"mot") vaut VRAI.
    EXACT("mot";"Mot") vaut FAUX.
    @SEEALSO=LEN

en: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a
     database server, and show the results returned in
     current sheet
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=La fonction EXECSQL permet d'exécuter une commande sur un
    serveur de base de données, et d'afficher les résultats dans la feuille
    courante
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithmns) raised to the power of @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
fr: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=Calcule la valeur de e (la base des logarithmes naturels) à la puissance @x.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    EXP(2) vaut 7,389056
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,cumulative)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST function returns the exponential distribution. If the @cumulative boolean is false it will return: @y * exp (-@y*@x), otherwise it will return 1 - exp (-@y*@x).
    If @x < 0 or @y <= 0 this will return an error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) equals 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSON
fr: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x;y;cumulatif)
    @DESCRIPTION=La fonction EXPONDIST renvoie une distribution exponentielle. Si le booléen @cumulatif est FAUX, elle renvoie : @y * exp (-@y*@x), sinon elle renvoie 1 - exp (-@y*@x).
    @x<0 ou @y<=0 provoquent une erreur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2;4;0) vaut 0,001341851.
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    in A1 EXPRESSION(A2) equals 'EXPRESSION(A3)'.
    in A2 EXPRESSION(A3) equals empty.
    
    @SEEALSO=TEXT
fr: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cellule)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION renvoie l'expression contenue dans @cellule en tant que chaîne, ou une chaîne vide si la cellule ne contient pas une expression.
    @EXAMPLES=
    dans A1, EXPRESSION(A2) vaut 'EXPRESSION(A3)'.
    dans A2, EXPRESSION(A3) est vide.
    
    @SEEALSO=TEXT

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=Calcule la factorielle de @x, c'est-à-dire @x!
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FACT(3) vaut 6.
    FACT(9) vaut 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(number)
    @DESCRIPTION=FACTDOUBLE function returns the double factorial of a @number, i.e., x!!.
    If @number is not an integer, it is truncated.  If @number is negative FACTDOUBLE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) equals 15.
    
    @SEEALSO=FACT
fr: @FUNCTION=FACTDOUBLE
    @SYNTAX=FACTDOUBLE(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction FACTDOUBLE renvoie la double factorielle de @nombre, x!!. 
    Si @nombre n'est pas un entier, il est tronqué. S'il est négatif, FACTDOUBLE renvoie l'erreur #NUM!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FACTDOUBLE(5) vaut 15.
    
    @SEEALSO=FACT

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
fr: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE renvoie la valeur logique FAUX.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FALSE() vaut FAUX.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.  If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV
fr: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x;ddl1;ddl2)
    @DESCRIPTION=La fonction FDIST renvoie la distribution de probabilité F évaluée en @x. @ddl1 est le numérateur du degré de liberté, @ddl2 le dénominateur. 
    Si @x < 0, FDIST renvoie l'erreur #NUM!. Si @ddl1 < 1 ou @ddl2 < 1, FDIST renvoie l'erreur #NUM!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FDIST(2;5;5) vaut 0,232511319.
    
    @SEEALSO=FINV

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
fr: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(chaîne1,chaîne2[,début])
    @DESCRIPTION=Renvoie la position de @chaîne1 dans @chaîne2 (sensible à la casse), en cherchant à partir du début ou du caractère @début si ce paramètre est présent.
    @EXAMPLES=
    FIND("ac";"Jacques") vaut 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH

en: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error. If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST
fr: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p;ddl1;ddl2)
    @DESCRIPTION=La fonction FINV renvoie l'inverse de la distribution de probabilité F. @ddl1 est le numérateur du degré de liberté, @ddl2 le dénominateur.
    Si @p < 0 ou @p > 1, FINV renvoie l'erreur #NUM!. Si @ddl < 1 ou @ddl2 < 1, FINV renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    FINV(0,2;2;4) vaut 2,472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST

en: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    If @x is not-number FISHER returns #VALUE! error.  If @x <= -1 or @x >= 1 FISHER returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW
fr: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=La fonction FISHER renvoie la transformation de Fisher en @x.
    Si @x n'est pas un entier, FISHER renvoie l'erreur #VALEUR!. Si @x <= -1 ou @x >=1 , FISHER renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FISHER(0,332) vaut 0,345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW

en: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x. 
    If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER
fr: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=La fonction FISHERINV renvoie la transformation de Fisher inverse en @x.
    Si @x n'est pas un nombre, FISHERINV renvoie l'erreur #VALEUR!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) vaut 0,96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(nombre[;décimales;pas_de_séparateur])
    @DESCRIPTION=Renvoie @nombre sous forme de chaîne formatée avec @décimales, en omettant les séparateurs de milliers si le paramètre @pas_de_séparateur est VRAI.
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234,567;2) vaut "1 234,57".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x,significance)
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.  @significance defaults to 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
fr: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[;précision])
    @DESCRIPTION=La fonction FLOOR arrondit @x au multiple de @précision immédiatement inférieur, ou à l'entier immédiatement inférieur si @précision est omis.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=\n"
    FLOOR(0,5) vaut 0.
    FLOOR(5;2) vaut 4.
    FLOOR(-5;-2) vaut -4.
    FLOOR(-5;2) vaut #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT

en: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x,known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=FORECAST function estimates a future value according to existing values using simple linear regression.  The estimated future value is a y-value for a given x-value (@x). 
    If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, FORECAST returns #N/A error. If the variance of the @known_x is zero, FORECAST returns #DIV/0 error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FORECAST(7,A1:A5,B1:B5) equals -10.859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TREND
fr: @FUNCTION=FORECAST
    @SYNTAX=FORECAST(x;y_connus;x_connus)
    @DESCRIPTION=La fonction FORECAST estime une future valeur en fonction des valeurs existantes en utilisant une régression linéaire simple. La valeur estimée est une valeur y pour la valeur @x de x.
    Si @x_connus ou @y_connus ne contiennent pas de données ou un nombre différent de données, FORECAST renvoie l'erreur #N/A!. Si la variance de @x_connus est zéro, FORECAST renvoie l'erreur #DIV/0. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, et les cellules B1, B2, ... B5 23,2, 25,8, 29,9, 33,5,
    et 42,7. Alors,
    FORECAST(7;A1:A5;B1:B5) vaut -10,859397661.
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,TREND

en: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(data_array,bins_array)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY function counts how often given values occur within a range of values.  The results are given as an array. 
    @data_array is a data array for which you want to count the frequencies.  @bin_array is an array containing the intervals into which you want to group the values in data_array.  If the @bin_array is empty, FREQUENCY returns the number of data points in @data_array.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(données;valeurs)
    @DESCRIPTION=La fonction FREQUENCY compte combien de fois les @données se trouvent dans les intervalles de @valeurs. Le résultat est donné sousorme d'un tableau.
    @données est le tableau de données dont vous souhaitez connaître la fréquence. @valeurs contient les intervalles dans lesquels vous voulez les dénombrer. S'il est vide, FREQUENCY renvoie le nombre de données dans @données.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(array1,array2)
    @DESCRIPTION=FTEST function returns the two-tailed probability that the variances in the given two data sets are not significantly different.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FTEST(A1:A5,B1:B5) equals 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
fr: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction FTEST renvoie la probabilité, dans une distribution F bilatérale, que les variances dans les deux différents ensembles de données ne soient pas significativement différentes.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, et que B1, B2, ... B5 contiennent 23,2, 25,8, 29,9, 33,5, et 42,7, alors
    FTEST(A1:A5;B1:B5) vaut 0,510815017.
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rate,term,pmt,pv,type)
    @DESCRIPTION=FV computes the future value of an investment. This is based on periodic, constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @term is the number of periods in an annuity, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value and @type is when the payment is made. If @type = 1 then the payment is made at the begining of the period. If @type = 0 it is made at the end of each period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT
fr: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(taux;nper;montant;val_pres;type)
    @DESCRIPTION=FV calcule la valeur future (résiduelle) d'un investissement comportant des versements périodiques constants de montant @montant et un taux d'intérêt @taux constant. @nper est le nombre de périodes par an, @val_pres est la valeur initiale et @type indique quand le paiement intervient. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT

en: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(principal,schedule)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returns the future value of given initial value after applying a series of compound periodic interest rates. The argument @principal is the present value; @schedule is an array of interest rates to apply. The @schedule argument must be a range of cells.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain interest rates 0.11, 0.13, 0.09, 0.17, and 0.03.  Then
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) equals 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FV
fr: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(initial;échéancier)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE renvoie la valeur finale de @initial, après avoir appliqué un certain nombre de taux d'intérêts contenus dans @échéancier, qui doit être un intervalle de cellules.
    @EXAMPLES=
    Supposons que A1, A2, ..., A5 contiennent les taux 0,11, 0,13, 0,09, 0,17, et 0,03.  Alors
    FVSCHEDULE(3000;A1:A5) vaut 4942,7911611.
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV
fr: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x;alpha;beta;cum)
    @DESCRIPTION=La fonction GAMMADIST renvoie la distribution gamma. Si @cum vaut VRAI, elle renvoie la fonction gamma incomplète, sinon elle renvoie la fonction de masse de probabilité.
    Si @x < 0, @alpha <= 0 ou @beta <= 0, GAMMADIST renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1;2;3;0) vaut 0,07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
fr: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p;alpha;beta)
    @DESCRIPTION=La fonction GAMMADIST renvoie l'inverse de la distribution gamma cumulée.
    Si @p < 0 ou @p > 1, @lpha <= 0 ou @beta <= 0, la fonction GAMMAINV renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0,34;2;4) vaut 4,829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST

en: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error. If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON
fr: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=La fonction GAMMALN renvoie le logarithme naturel de la fonction gamma en @x.
    Si @x n'est pas un nombre, GAMMALN renvoie l'erreur #VALUE!. Si @x <= 0, GAMMALN renvoie #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) vaut 48,471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers. 
    If any of the arguments is less than zero, GCD returns #NUM! error. If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals to 10.
    GCD(470,770,1495) equals to 5.
    
    @SEEALSO=LCM
fr: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(nombre1;nombre2;...)
    @DESCRIPTION=GCD renvoie le plus grand commun diviseur (PCGD) des nombres donnés. 
    Si un des arguments est négatif, GCD renvoie l'erreur #NUM!. Les arguments non entiers sont tronqués.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    GCD(470;770) vaut 10.
    @SEEALSO=LCM

en: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
fr: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction GEOMEAN renvoie la moyenne géométrique des N valeurs, c'est-à-dire la racine N-ième du produit des termes.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    GEOMEAN(A1:A5) vaut 21,279182482.
    
    @SEEALSO=HARMEAN,MEDIAN,MEAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[,y])
    @DESCRIPTION=GESTEP function test for if @x is >= @y, returning 1 if it is so, and 0 otherwise. @y is optional, and defaults to 0.
    If either argument is non-numeric returns a #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5,4) equals 1.
    
    @SEEALSO=DELTA
fr: @FUNCTION=GESTEP
    @SYNTAX=GESTEP(x[;y])
    @DESCRIPTION=La fonction GESTEP teste si @x >= @y et renvoie 1 dans ce cas, 0 sinon. @y est un paramètre optionnel et vaut zéro par défaut.
    Si un des arguments n'est pas numérique, une erreur #VALEUR! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    GESTEP(5;4) = 1.
    
    @SEEALSO=DELTA

en: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(string)
    @DESCRIPTION=GETENV retrieves a value from the execution environment.
    
    If the variable specified by @STRING does not exist, #N/A! will be returned.  Note, that variable names are case sensitive.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(chaîne)
    @DESCRIPTION=GETENV va chercher la variable @chaîne dans l'environnement d'exécution et renvoie sa valeur.
    
    Si cette variable n'existe pas, l'erreur #N/A! est renvoyée.
    Notez que les noms de variables sont sensibles à la casse.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data. 
    If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(table_pivot;champ)
    @DESCRIPTION=La fonction GETPIVOTDATA extrait un résumé d'informations d'une table pivot, contenue dans l'intervalle de cellules @table_pivot. @champ est le nom du champ pour lequel vous souhaitez les données.
    Si le résumé d'informations est inaccessible, GETPIVOTDATA renvoie une erreur #REF!.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION return the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION renvoie une chaîne contenant la version de gnumeric.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
fr: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(y_connus[;x_connus;x_nouveaux;const])
    @DESCRIPTION=La fonction GROWTH applique la méthode des moindres carrés pour trouver l'exponentielle la plus proche des données, et en déduit leur croissance exponentielle.
    Si @x_connus est absent, le tableau {1, 2, 3, ...} est utilisé. Si @x_nouveaux est absent, il est considéré égal à @x_connus.
    GROWTH renvoie un tableau d'une seule colonne avec une ligne pour chaque point de @x_nouveaux.
    Si @y_connus et @x_connus n'ont pas le même nombre de valeurs, GROWTH renvoie l'erreur #NUM!.
    Si @const est FAUX, la courbe passera obligatoirement par l'origine. Par défaut, il vaut VRAI.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.  Empty cells are ignored and the empty product is 1.
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
fr: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction G_PRODUCT renvoie le produit de toutes les valeurs et cellules référencées dans la liste de paramètres. Les cellules vides sont ignorées, et un résultat vide est remplacé par 1.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
fr: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction HARMEAN renvoie la moyenne harmonique des N valeurs, c'est-à-dire N divisé par la somme des inverses des valeurs.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    HARMEAN(A1:A5) vaut 19,529814427.
    @SEEALSO=GEOMEAN,MEDIAN,MEAN,MODE,AVERAGE

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
fr: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction HEX2BIN convertit un @nombre hexadécimal en nombre binaire. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") vaut 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
fr: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=La fonction HEX2DEC convertit un nombre hexadécimal en nombre décimal.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") vaut 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
fr: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction HEX2OCT convertit un @nombre hexadécimal en nombre octal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") vaut 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(value,range,row[,approximate])
    @DESCRIPTION=HLOOKUP function finds the col in range that has a first row cell similar to value.  If @approximate is not true it finds the col with an exact equivilance.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the col with value less than @value it returns the value in the col found at a 1 based offset in @row rows into the @range.
    Returns #NUM! if @row < 0. Returns #REF! if @row falls outside @range.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP
fr: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(valeur;intervalle;ligne[;approximation])
    @DESCRIPTION=La fonction HLOOKUP cherche la colonne dans @intervalle qui a une première ligne similaire à @valeur. Si @approximation est FAUX, l'égalité doit être stricte ; si @approximation est VRAI, la fonction trouvera la colonne de valeur immédiatement inférieure à @valeur, à condition que les données soient triées. Dans tous les cas, HLOOKUP renvoie la valeur contenue à la ligne @ligne de la colonne trouvée.
    La fonction renvoie #NUM! si @ligne < 0, #REF! si @ligne tombe en dehors de @intervalle.
    @SEEALSO=VLOOKUP

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (serial_number)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
fr: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en heure. L'heure est retournée sous la forme d'un entier entre 0 (minuit) à 23 (23h00).
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être donnée sous forme de chaîne.
    
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) vaut 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location, optional_label)
    @DESCRIPTION=HYPERLINK function currently returns its 2nd argument, or if that is omitted the 1st argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(emplacement; titre)
    @DESCRIPTION=La fonction HYPERLINK renvoie son deuxième argument, ou bien, si celui-ci est omis, son premier argument.
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST function returns the hypergeometric distribution. @x is the number of successes in the sample, @n is the number of trials, @M is the number of successes overall, and @N is thepopulation size.
    If @x,@n,@M or @N is a non-integer it is truncated.  If @x,@n,@M or @N < 0 HYPGEOMDIST returns #NUM! error.  If @x > @M or @n > @N HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) equals 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON
fr: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x;n;M;N)
    @DESCRIPTION=La fonction HYPGEOMDIST renvoie la distribution hyper-géométrique. @x est le nombre de succès dans l'échantillon, @n est le nombre d'essais, @M est le nombre de succès total, et @N est la taille de la population.
    Les paramètres non entiers sont tronqués. Si un paramètre est négatif, HYPGEOMDIST renvoie #NUM! Si @x > @M ou @n > @N, HYPGEOMDIST renvoie #NUM!
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1;2;3;10) vaut 0,4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST;POISSON

en: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=Use the IF statement to evaluate conditionally other expressions IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false. If ommitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[;si-vrai;si-faux])
    @DESCRIPTION=On utilise la fonction IF pour évaluer conditionellement d'autres expressions. IF évalue @condition; si elle renvoie une valeur non-nulle, le résultat de l'expression sera celui de l'expression @si-vrai, sinon ce sera celui de l'expression @si-faux. Si @si-vrai ou @si-faux ne sont pas donnés, ils prennent respectivement comme valeur par défaut VRAI et FAUX.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IF (FAUX;VRAI;FAUX) vaut FAUX.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
fr: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMABS renvoie la valeur absolue d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") = 2,23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
fr: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMAGINARY renvoie la partie imaginaire d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") vaut -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMARGUMENT renvoie l'argument theta d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") = -0,463647609.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
fr: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMCONJUGATE renvoie le nombre complexe conjugué de @nombre_cpx.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") = 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
fr: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMCOS renvoie le cosinus d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") = 0,833730-0,988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
fr: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(nombre_cpx;nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMDIV renvoie le quotient de deux nombres complexes.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") = 0,6-0,8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
fr: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMEXP renvoie l'exponentielle d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") = 3,992324-6,217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number. (The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.)
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
fr: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMLN renvoie le logarithme naturel (népérien) d'un nombre complexe. (Le résultat aura une partie imaginaire comprise entre -pi et +pi. Le logarithme naturel n'est pas défini de façon unique sur les nombres complexes. Il est possible d'ajouter ou de soustraire un multiple pair de pi à la partie imaginaire.)
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") = 1,15129-0,32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
fr: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMLOG10 renvoie le logarithme en base 10 d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") = 0,5-0,13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
fr: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMLOG2 renvoie le logarithme en base 2 d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") = 1,66096-0,46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber,number)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber is the complex number to be raised to a power and @number is the power to which you want to raise the complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
fr: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(nombre_cpx;puissance)
    @DESCRIPTION=La fonction IMPOWER renvoie @nombre_cpx élevé à la puissance @puissance.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) = 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
fr: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(nombre_cpx1[;nombre_cpx2,...])
    @DESCRIPTION=La fonction IMPRODUCT renvoie le produit des nombres complexes donnés.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j";"4-2j") = 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
fr: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMREAL renvoie la partie réelle d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") vaut 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
fr: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMSIN renvoie le sinus d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") = 1,29846+0,63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
fr: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMSQRT renvoie la racine carrée d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") = 1,09868+0,4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
fr: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(nombre_cpx;nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMSUB renvoie la différence de deux nombres complexes.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j";"2+j") = 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
fr: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(nombre_cpx;nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMSUM renvoie la somme de deux nombres complexes.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j";"9-j") = 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
fr: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(nombre_cpx)
    @DESCRIPTION=La fonction IMTAN renvoie la tangente d'un nombre complexe.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(array,[row, col, area])
    @DESCRIPTION=INDEX gives a reference to a cell in the given @array.The cell is pointed out by @row and @col, which count the rows and columnsin the array.
    If @row and @col are ommited the are assumed to be 1.@area has to be 1; references to multiple areas are not yet implemented.If the reference falls outside the range of the @array, INDEX returns a#REF! error.
    
    @EXAMPLES=Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3,21.3, 25.9, and 40.1. Then INDEX(A1:A5,4,1,1) equals 25,9
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(tableau[;ligne;colonne;région])
    @DESCRIPTION=INDEX renvoie une référence à une cellule dans @tableau. La cellule est définie par @ligne et @colonne, relativement au tableau. Si elles sont omises, 1 est pris par défaut. @région doit être égal à 1, les régions multiples n'étant pas encore implémentées.
    Si la référence est en-dehors de @tableau, INDEX renvoie une erreur #REF!
    
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,21,3, 25,9, et 40,1, alors
    INDEX(A1:A5;4;1;1) vaut 25,9.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text,[format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT function returns the contents of the cell pointed to by the ref_text string. The string specifices a single cell reference the format of which is either A1 or R1C1 style. The style is set by the format boolean, which defaults to the former.
    If @ref_text is not a valid reference returns #REF! 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 3.14 and A2 contains A1, then
    INDIRECT(A2) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(texte_réf[;format])
    @DESCRIPTION=La fonction INDIRECT renvoie le contenu de la cellule indiquée par la chaîne texte_réf. Cette chaîne doit désigner une cellule unique, sous un format A1 ou R1C1 : si @format est VRAI ou omis, c'est le premier format qui est utilisé.
    Si @texte_réf ne contient pas une référence valide, la fonction renvoie #REF!
    @EXAMPLES=
    Si A1 contient 3,14 et que A2 contient A1, alors
    INDIRECT(A2) vaut 3.14.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returns information about the current operating environment. 
    @type is the type of information you want to obtain:
        memavail        Returns the amount of memory available (bytes).
        memused         Returns the amount of memory used (bytes).
        numfile         Returns the number of active worksheets.
        osversion       Returns the operating system version.
        recalc          Returns the recalculation mode (automatic).
        release         Returns the version of Gnumeric as text.
        system          Returns the name of the environment.
        totmem          Returns the amount of total memory available.
    
    This function is Excel compatible, except that types directory and origin are not implemented. 
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returns "Linux" on a Linux system.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO renvoie une information sur l'environnement de Gnumeric
    @type indique l'information désirée :
        memavail        Renvoie la quantité de mémoire disponible (octets)
        memused         Renvoie la quantité de mémoire utilisée (octets)
        numfile         Renvoie le nombre de feuilles actives
        osversion       Renvoie la version du système d'exploitation
        recalc          Renvoie le mode de recalcul (automatique).
        release         Renvoie une chaîne contenant la version de Gnumeric
        system          Renvoie le nom du système d'exploitation
        totmem          Renvoie la quantité totale de mémoire (octets)
    
    Cette fonction est compatible avec Excel, à ceci près que les types "directory" et "origin" ne sont pas implémentés.
    @EXAMPLES=
    INFO("system") renvoie "Linux" sur un système Linux.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
fr: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=La fonction INT arrondit a à l'entier immédiatement inférieur ou égal.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    INT(7,2) vaut 7.
    INT(-5,5) vaut -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=INTERCEPT function calculates the point where the linear regression line intersects the y-axis.  
    If @known_x or @known_y contains no data entries or different number of data entries, INTERCEPT returns #N/A error. If the variance of the @known_x is zero, INTERCEPT returns #DIV/0 error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    INTERCEPT(A1:A5,B1:B5) equals -20.785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND
fr: @FUNCTION=INTERCEPT
    @SYNTAX=INTERCEPT(y_connus;x_connus)
    @DESCRIPTION=La fonction INTERCEPT calcule le point d'intersection de la droite de régression linéaire avec l'axe des ordonnées (y).
    Si @x_connus ou @y_connus ne contiennent pas de données ou un nombre différent de données, INTERCEPT renvoie l'erreur #N/A!. Si la variance de @x_connus est zéro, INTERCEPT renvoie l'erreur #DIV/0. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, et les cellules B1, B2, ... B5 23,2, 25,8, 29,9, 33,5,
    et 42,7. Alors,
    INTERCEPT(A1:A5;B1:B5) vaut -20,785117212.
    
    @SEEALSO=FORECAST,TREND

en: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(settlement,maturity,investment,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE calculates and returns the interest rate of a fully vested security.  @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @investment is the prize of the security paid at @settlement date and @redemption is the amount to be received at @maturity date.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, INTRATE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, INTRATE returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, INTRATE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    If you had a bond with a settlement date of April 15, 2000, maturity date September 30, 2000, investment of $100,000, redemption value $103,525, using the actual/actual basis, the bond discount rate is:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) which equals 0.0648 or 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE
fr: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(liquidation;échéance;invest;prix_éch[;base])
    @DESCRIPTION=INTRATE calcule le taux d'intérêt d'un investissement sans coupons. @liquidation est la date d'achat, @échéance la date d'échéance, @invest le prix payé à la date @liquidation et @prix_éch le prix de revente à @échéance. @base indique le système de comptage de jours à utiliser :
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @liquidation ou @échéance ne sont pas valides, ou si @liquidation >= @échéance, INTRATE renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, INTRATE renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    Pour un investissement de 100 000 F réalisé le 15 avril 2000, avec une valeur de 103 525 F le 30 décembre 2000, sur un système de jours réel/réel, le rapport est de
    =INTRATE(DATE(2000;4;15); DATE(2000;12;31); 100000; 103525; 1) soit 0.0648 ou 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE

en: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv,fv,type)
    @DESCRIPTION=IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
    Formula for IPMT is:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * INTEREST_RATE
    where:
    PRINCIPAL(PER-1) = amount of the remaining principal from last period
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
fr: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(taux;pér;npér;val_prés[;val_fut;type])
    @DESCRIPTION=La fonction IPMT calcule la part des intérêts dus pour une période @pér d'un investissement, sur la base de remboursements périodiques et d'un taux d'intérêt constant @taux. @npér est le nombre total de périodes, @val_prés la valeur initiale de l'investissement, @val_fut la valeur finale, et @type indique quand les versements sont effectués. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(values[,guess])
    @DESCRIPTION=IRR calculates and returns the internal rate of return of an investment.  This function is closely related to the net present value function (NPV).  The IRR is the interest rate for a serie of cash flow where the net preset value is zero. 
    @values contains the serie of cash flow generated by the investment.  The payments should occur at regular intervals.  The optional @guess is the initial value used in calculating the IRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility. 
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A8 contain the numbers -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422.  Then
    IRR(A1:A8) returns 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV
fr: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(valeurs[;devine])
    @DESCRIPTION=IRR calcule et renvoie le taux d'intérêt interne d'un investissement. Cette fonction est à rapprocher de NPV, qui calcule une valeur initiale nette. IRR est le taux d'intérêt pour une série de flux de trésorerie à partir d'une NPV nulle.
    @valeurs contient les flux de trésorerie, qui doivent se produire à intervalles réguliers. L'argument optionnel @devine est la valeur initiale utilisée par IRR, et n'est présent que pour être compatible avec Excel.
    Cette fonction est compatible avec Excel. 
    @EXAMPLES=
    Supposons que les cellules A1:A8 contiennent -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422. Alors,
    IRR(A1:A8) renvoie 0,04375. 
    
    @SEEALSO=FV,NPV,PV

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISBLANK renvoie VRAI si @valeur est vide.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1)
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
fr: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISERR renvoie VRAI si @valeur est une erreur, mais pas #N/A.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) vaut FAUX.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
fr: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(exp)
    @DESCRIPTION=La fonction ISERROR renvoie VRAI si @exp contient une erreur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) vaut VRAI.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
fr: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction ISEVEN renvoie VRAI si @nombre est pair.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISLOGICAL renvoie VRAI si @valeur est une valeur logique.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
fr: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISNA renvoie VRAI si @valeur est l'erreur #N/A.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) vaut VRAI.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
fr: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISNONTEXT renvoie VRAI si la valeur n'est pas du texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("texte") vaut FAUX.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISNUMBER renvoie VRAI si @valeur est un nombre.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") vaut FAUX.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
fr: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction ISODD renvoie VRAI si @nombre est impair.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) renvoie VRAI
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returns the ISO 8601 week number of @date.
    Returns #NUM! if date is invalid.
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM
fr: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM renvoie le numéro de semaine de @date, selon la norme ISO 8601.
    Une semaine ISO 8601 commence le lundi, et les semaines sont numérotées à partir de 1. Si une semaine comporte des jours de différentes années, elle est affectée à l'année y comportant le plus de jours. Ceci implique que le 31 décembre peut être dans la semaine 1 de l'année suivante, et que le 1er janvier peut être dans la semaine 52 ou 53 de l'année précédente.
    Cette fonction renvoie #NUM! si la date est invalide.
    @EXAMPLES=
    Si A1 contient 21/12/00 alors ISOWEEKNUM(A1)=51.
    @SEEALSO=WEEKNUM

en: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT function returns the interest paid on a given period. 
    If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV
fr: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(taux;per;nper;pv)
    @DESCRIPTION=La fonction ISPMT renvoie le montant des intérets payés sur la période donnée.
    Si @per < 1 ou @per > @nper, alors ISPMT renvoie l'erreur #NUM!
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
fr: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=La fonction ISPRIME renvoie TRUE si @i est premier et FALSE sinon.
    Cette fonction ne prend qu'un seul argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISREF renvoie VRAI si @valeur est une référence.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) vaut VRAI.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
fr: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction ISTEXT renvoie VRAI si @valeur est du texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("texte") vaut VRAI.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ITHPRIME function returns the @ith prime.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
fr: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=La fonction ITHPRIME renvoie le @ième nombre premier.
    Cette fonction ne prend qu'un seul argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returns an unbiased estimate of the kurtosis of a data set.
    Note, that this is only meaningful is the underlying distribution really has a fourth moment.  The kurtosis is offset by three such that a normal distribution will have zero kurtosis.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If fewer than four numbers are given or all of them are equal KURT returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURT(A1:A5) equals 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP
fr: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction KURT renvoie une estimation non biaisée du kurtosis d'un ensemble de données.
    Ceci n'est significatif que si la distribution sous-javente a un quatrième moment. Le kurtosis est décalé de trois, si bien qu'une distribution normale a un kurtosis nul.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Si moins de 4 nombres sont donnés, ou s'ils sont tous égaux, KURT renvoie #DIV/0!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    KURT(A1:A5) vaut 1,234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
fr: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction KURTP renvoie le kurtosis d'un ensemble de données, calculé sur toute la population.
    Ceci n'est significatif que si la distribution sous-javente a un quatrième moment. Le kurtosis est décalé de trois, si bien qu'une distribution normale a un kurtosis nul.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Si moins de 2 nombres sont donnés, ou s'ils sont tous égaux, KURTP renvoie #DIV/0!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    KURTP(A1:A5) vaut -0,691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURT

en: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returns the k-th largest value in a data set.
    If data set is empty LARGE returns #NUM! error. If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given LARGE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    LARGE(A1:A5,2) equals 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL
fr: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1; n2; ...; k)
    @DESCRIPTION=LARGE renvoie la k-ième plus grande valeur d'un ensemble de données. 
    Si l'ensemble de données est vide, LARGE renvoie l'erreur #NUM!. Si k <= 0 ou si k est plus grand que le nombre d'éléments de l'ensemble, LARGE renvoie également #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    LARGE(A1:A5;2) vaut 25,9.
    LARGE(A1:A5;4) vaut 17,3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=LCM returns the least common multiple of integers.  The least common multiple is the smallest positive number that is a multiple of all integer arguments given. 
    If any of the arguments is less than one, LCM returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LCM(2,13) equals to 26.
    LCM(4,7,5) equals to 140.
    
    @SEEALSO=GCD
fr: @FUNCTION=LCM
    @SYNTAX=LCM(nombre1;nombre2;...)
    @DESCRIPTION=LCM renvoie le plus petit commun multiple (PPCM) des nombres donnés, c'est-à-dire le plus petit entier positif qui soit multiple de tous les entiers donnés en argument.
    Si un des arguments est < 1, LCM renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LCM(2;13) vaut 26.
    LCM(4;7;5) vaut 140.
    @SEEALSO=GCD

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
fr: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(texte[;num_cars])
    @DESCRIPTION=Renvoie les @num_cars (1 par défaut) caractères les plus à gauche de la chaîne @texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LEFT("Répertoire";3) vaut "Rép".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    len("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
fr: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(chaîne)
    @DESCRIPTION=Renvoie la longueur en caractères de @chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") vaut 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST function calculates the ``least squares'' line that best fit to your data in @known_y's.  @known_x's contains the corresponding x's where y=mx+b.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LINEST returns an array having two columns and one row.  The slope (m) of the regression line y=mx+b is given in the first column and the y-intercept (b) in the second.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LINEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND
fr: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(y_connus[;x_connus[;const[;stat]]])
    @DESCRIPTION=La fonction LINEST applique la méthode des moindres carrés pour trouver la droite la plus proche de vos données, sous la forme y = mx+b
    Si @x_connus est absent, le tableau {1, 2, 3, ...} est utilisé.
    LINEST renvoie un tableau d'une ligne et deux colonnes : { m, b }.
    Si @y_connus et @x_connus n'ont pas le même nombre de valeurs, LINEST renvoie l'erreur #NUM!.
    Si @const est FAUX, la courbe passera obligatoirement par l'origine, donc b vaudra 0. Par défaut, il vaut VRAI.
    Si @stat est VRAI (il est FAUX par défaut), des informations statistiques supplémentaires seront renvoyées dans le tableau, en-dessous des lignes contenant les coefficients. Ces informations contiennent quatre lignes de données :
    - les valeurs d'erreur standard pour m et b
    - le carré de R et l'erreur standard pour l'estimée de y
    - la valeur observée de F et les degrés de liberté
    - la somme de régression des carrés et leur somme résiduelle.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x. If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
fr: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN renvoie le logarithme naturel (népérien) de @x. 
    Si @x est <= 0, LN renvoie #NUM!
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LN(7) vaut 1,94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and can not equal 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
fr: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[;base])
    @DESCRIPTION=Calcule le logarithme de @x dans la base @base (10 par défaut).
    @base doit être strictement supérieure à 1.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LOG(2) vaut 0,30103.
    LOG(8192;2) vaut 13.
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
fr: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=Renvoie le logarithme en base 10 de @x, ou #NUM! lorsque @x <= 0.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) vaut 0,845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
fr: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=Calcule le logarithme en base 2 de @x.
    Si @x <= 0, renvoie #NUM!
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(known_y's[,known_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=The LOGEST function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve of the form y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGEST returns an array { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through (0,1),i.e., b will be one.  The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
fr: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(y_connus[;x_connus;const;stat])
    @DESCRIPTION=La fonction LOGEST applique la méthode des moindres carrés pour trouver l'exponentielle la plus proche de vos données, sous la forme y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}...
    Si @x_connus est absent, le tableau {1, 2, 3, ...} est utilisé.
    LOGEST renvoie un tableau { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    Si @y_connus et @x_connus n'ont pas le même nombre de valeurs, LOGEST renvoie l'erreur #NUM!.
    Si @const est FAUX, la courbe passera obligatoirement par (0,1), donc b vaudra 0. Par défaut, il vaut VRAI.
    Si @stat est VRAI (il est FAUX par défaut), des informations statistiques supplémentaires seront renvoyées dans le tableau, en-dessous des lignes contenant les coefficients. Ces informations contiennent quatre lignes de données :
    - les valeurs d'erreur standard pour m1, m2, ..., b
    - le carré de R et l'erreur standard pour l'estimée de y
    - la valeur observée de F et les degrés de liberté
    - la somme de régression des carrés et leur somme résiduelle.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LINEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=LOGINV function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @stdev <= 0 LOGINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) equals 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST
fr: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p;moyenne;écart_type)
    @DESCRIPTION=La fonction LOGINV renvoie une distribution lognormale cumulative inverse. @p est la probabilité de la distribution normale, @moyenne et @écart_type en sont les éléments caractéristiques.
    Si @écart_type <= 0 ou @p < 0 ou @p 1 >, LOGINV renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0,5;2;3) vaut 7,389056099.
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST

en: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST function returns the lognormal distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @stdev = 0 LOGNORMDIST returns #DIV/0! error. If @x <= 0, @mean < 0 or @stdev < 0 LOGNORMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) equals 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
fr: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x;moyenne;écart_type)
    @DESCRIPTION=La fonction LOGNORMDIST renvoie la distribution lognormale évaluée en @x. @moyenne et @écart_type sont les éléments caractéristiques de la distribution.
    Si @écart_type = 0, LOGNORMDIST renvoie l'erreur #DIV/0!. Si @x<=0, @moyenne<0 ou @écart_type<0, LOGNORMDIST renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3;1;2) vaut 0,519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(value,vector1,vector2)
    @DESCRIPTION=LOOKUP function finds the row index of 'value' in @vector1 and returns the contents of value2 at that row index. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    If LOOKUP can't find @value it uses the next largest value less than value. The data must be sorted. 
    If @value is smaller than the first value it returns #N/A
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP
fr: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(valeur;vecteur1;vecteur2)
    @DESCRIPTION=La fonction LOOKUP cherche le numéro de ligne de @valeur dans @vecteur1 et renvoie le contenu de @vecteur2 à ce même numéro de ligne. Si la zone est plus longue que large, alors le sens de la recherche est inversé. Éventuellement, un tableau unique peut être utilisé.
    Les données doivent être triées.
    Si LOOKUP ne peut trouver @valeur, il utilise la plus grande valeur trouvée inférieure à @valeur.
    Si @valeur est inférieur à la première valeur, la fonction renvoie #N/A
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
fr: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER (texte)
    @DESCRIPTION=Renvoie une version en minuscules de la chaîne @texte
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") vaut "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(seek,vector[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH function finds the row index of @seek in @vector and returns it. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    The @type parameter, which defaults to +1, controls the search:
    If @type = 1,  finds largest value <= @seek.
    If @type = 0,  finds first value == @seek.
    If @type = -1, finds smallest value >= @seek.
    
    For type 0, the data can be in any order.  For types -1 and +1, the data must be sorted.  (And in this case, MATCH uses a binary search to locate the index.)
    If @seek could not be found, #N/A is returned.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP
fr: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(valeur;vecteur[;type])
    @DESCRIPTION=La fonction MATCH renvoie l'indice de la ligne contenant @valeur dans @vecteur. Si la zone est plus longue que large, le sens de la recherche est inversé. @type contrôle la recherche :
    Si @type vaut 1, MATCH cherche la plus grande valeur <= @valeur.
    Si @type vaut 0, MATCH cherche la première valeur == @valeur.
    Si @type vaut -1, MATCH cherche la plus petite valeur >= @valeur.
    Si @type n'est pas nul, les données doivent être triées, MATCH utilisant une recherche binaire.
    Si @valeur n'est pas trouvée, la fonction renvoie #N/A!
    @SEEALSO=LOOKUP

en: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value. With negative numbers considered smaller than positive numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS
fr: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=MAX renvoie la plus grande valeur parmi les paramètres qui lui ont été passés. Les nombres négatifs sont considérés comme plus petits que les nombres positifs.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    MAX(A1:A5) vaut 40,1.
    @SEEALSO=MIN,ABS

en: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MAXA returns the largest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MAXA(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA
fr: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=MAXA renvoie le maximum de ses arguments. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent
    11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1. Alors,
    MAXA(A1:A5) vaut 40,1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA

en: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM function returns the determinant of a given matrix. 
    If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MDETERM returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that A1, ..., A4 contain numbers 2, 3, 7, and 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, and 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, and 2, and D1, ..., D4 7, 3, 6, and 5. Then
    MDETERM(A1:D4) equals 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE
fr: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrice)
    @DESCRIPTION=La fonction MDETERM renvoie le déterminant de @matrice. Si @matrice n'est pas carrée, MDETERM renvoie l'erreur #VALUE!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, ..., A4 contiennent 2, 3, 7, et 3, B1, ..., B4, 4, 2, 4, et 1, C1, ..., C4, 9, 4, 3, et 2, et D1, ..., D4, 7, 3, 6, et 5. Alors,
    MDETERM(A1:D4) vaut 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE

en: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(settlement,maturity,coupon,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returns the Macauley duration for a security with par value 100.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(liquidation;échéance;taux;rendement;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=MDURATION renvoie la durée modifiée de Macauley pour un titre ayant une valeur nominale de 100 F.
    @liquidation est la date de règlement du titre, @échéance son échéance, @taux le taux d'intérêt annuel et @rendement le taux de rendement annuel, @fréquence le nombre de coupons payés par an (1, 2 ou 4 exclusivement). @base indique le système de comptage de jours à utiliser :
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    Strings and empty cells are simply ignored. If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SUM
fr: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction MEDIAN renvoie la médiane d'un ensemble de données.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Si un nombre pair de valeurs est fourni, MEDIAN renvoie la moyenne des deux nombres du milieu.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    MEDIAN(A1:A5) vaut 21,3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SUM

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
fr: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(chaîne; position; longueur)
    @DESCRIPTION=Renvoie une sous-chaîne de @chaîne commençant à @position et contenant @longueur caractères.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MID("tester";2;3) vaut "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returns the value of the element of the values passed that has the smallest value. With negative numbers considered smaller than positive numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MIN(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS
fr: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=MIN renvoie la plus petite valeur parmi les paramètres qui lui ont été passés. Les nombres négatifs sont considérés comme plus petits que les nombres positifs.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    MIN(A1:A5) vaut 11,4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS

en: @FUNCTION=MINA
    @SYNTAX=MINA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=MINA returns the smallest value of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    MINA(A1:A5) equals 0.
    
    @SEEALSO=MIN,MAXA
fr: @FUNCTION=MAXA
    @SYNTAX=MAXA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=MAXA renvoie le maximum de ses arguments. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent
    11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1. Alors,
    MAXA(A1:A5) vaut 40,1.
    
    @SEEALSO=MAX,MINA

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (serial_number)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
fr: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en minute. La minute est renvoyée sous la forme d'un entier entre 0 et 59.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0,128472) vaut 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of a given matrix. 
    If the @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error. If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
fr: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrice)
    @DESCRIPTION=La fonction MINVERSE renvoie l'inverse de @matrice.
    Si elle n'est pas inversible, MINVERSE renvoie l'erreur #NUM!. Si elle n'est pas carrée, MINVERSE renvoie l'erreur #VALUE!.
    Cette fonction est compatible avec Excel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
fr: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(valeurs;taux_financier;taux_réinvestissement)
    @DESCRIPTION=La fonction MIRR renvoie le taux interne modifié de rapport d'un flux de trésorerie périodique.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT function returns the matrix product of two arrays. The result is an array with the same number of rows as @array1 and the same number of columns as @array2.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE
fr: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction MMULT renvoie la matrice produit des deux tableaux. Le résultat est un tableau possédant le même nombre de lignes que @tableau1 et le même nombre de colonnes que @tableau2.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    This function is Excel compatible. 
    MOD returns #DIV/0! if divisor is zero.
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
fr: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(nombre;diviseur)
    @DESCRIPTION=Implémente le modulo arithmétique, c'est-à-dire renvoie le reste de la division de @nombre par @diviseur.
    Renvoie #DIV/0! si @diviseur vaut zéro.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MOD(23;7) vaut 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MODE returns the most common number of the data set. If the data set has many most common numbers MODE returns the first one of them. 
    Strings and empty cells are simply ignored. If the data set does not contain any duplicates MODE returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 11.4, 25.9, and 40.1.  Then
    MODE(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN
fr: @FUNCTION=MODE
    @SYNTAX=MODE(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction MODE renvoie le mode des données, c'est-à-dire le nombre le plus fréquent. S'il y en a plusieurs, elle renvoie le premier trouvé.
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées. Si l'ensemble de données ne contient aucune valeur en double, MODE renvoie l'erreur #N/A!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 11,4, 25,9, et 40,1, alors
    MODE(A1:A5) vaut 11,4.
    @SEEALSO=AVERAGE,MEDIAN

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (serial_number)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
fr: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en mois.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003; 4; 30)) vaut 4.
    
    @SEEALSO=YEAR, DAY, NOW, TIME

en: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(number,multiple)
    @DESCRIPTION=MROUND function rounds a given number to the desired multiple. @number is the number you want rounded and @multiple is the the multiple to which you want to round the number. 
    If @number and @multiple have different sign, MROUND returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP
fr: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(nombre;multiple)
    @DESCRIPTION=La fonction MROUND arrondit @nombre au multiple le plus proche de @multiple.
    Si @nombre et @multiple sont de signe différent, MROUND renvoie #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MROUND(1,7; 0,2) vaut 1,8. 
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returns the ratio of the factorial of a sum of values to the product of factorials.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) equals 1260.
    
    @SEEALSO=SUM
fr: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL renvoie le quotient de la factorielle de la somme des valeurs par le produit des factorielles. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2;3;4) vaut 1260.
    
    @SEEALSO=SUM

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction N convertit @valeur en nombre. Si @valeur contient du texte, N renverra 0.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    N("42") vaut 42.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
fr: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=La fonction NA renvoie la valeur d'erreur #N/A.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NA() vaut l'erreur #N/A.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST function returns the negative binomial distribution. @f is the number of failures, @t is the threshold number of successes, and @p is the probability of a success.
    If @f or @t is a non-integer it is truncated. If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) equals 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT
fr: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f;t;p)
    @DESCRIPTION=La fonction NEGBINOMDIST renvoie la distribution binomiale négative. @f est le nombre d'échecs, @t est le nombre de succès seuil, et @p est la probabilité d'un succès.
    Si @f ou @t ne sont pas des entiers, ils sont tronqués. Si (@f + @t -1) <=0, , ou si p n'est pas dans l'intervalle [0;1], NEGBINOMDIST renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2;5;0,55) vaut 0,152872629
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT

en: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (start_date,end_date,holidays)
    @DESCRIPTION=NETWORKDAYS returns the number of non-weekend non-holidays between @start_date and @end_date.  Holidays optionally supplied in @holidays.
    Returns #NUM! if start_date or end_date are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001,1,2),DATE(2001,2,15)) equals 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY
fr: @FUNCTION=NETWORKDAYS
    @SYNTAX=NETWORKDAYS (@date_début;@date_fin[;@vacances])
    @DESCRIPTION=Renvoie le nombre de jours ouvrés entre @date_début et @date_fin. Les weekends et vacances éventuellement fournies en paramètres sont respectés.
    Renvoie l'erreur #NUM! si @date_début ou @date_fin n'est pas valide.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NETWORKDAYS(DATE(2001;1;2);DATE(2001;2;15)) vaut 33.
    
    @SEEALSO=WORKDAY

en: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL calculates the nominal interest rate from a given effective rate.
    Nominal interest rate is given by a formula:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = effective interest rate
    @nper = number of periods used for compounding
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT
fr: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r;nper)
    @DESCRIPTION=La fonction NOMINAL calcule le taux d'intérêt nominal pour un taux d'intérêt effectif donné.
    Le taux d'intérêt nominal est obtenu par la formule :
    
    nper * (( 1 + @r ) ^ (1/ @nper) - 1)
    où :
    
    @r = le taux d'intérêt effectif
    @nper = le nombre de périodes utilisées pour le calcul
    @SEEALSO=EFFECT

en: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stdev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST function returns the normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, @stdev is the standard deviation. 
    If @stdev is 0 NORMDIST returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) equals 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON
fr: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x;moyenne;écart_type;cumulatif)
    @DESCRIPTION=La fonction NORMSDIST renvoie la distribution normale, cumulative si @cumulatif est VRAI, évaluée en @x. @moyenne et @écart-type sont les caractéristiques de la distribution.
    Si @écart_type = 0, NORMDIST renvoie l'erreur #DIV/0!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2;1;2;0) vaut 0,176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=NORMINV function returns the inverse of the normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @stdev <= 0 NORMINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) equals 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST
fr: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p;moyenne;écart_type)
    @DESCRIPTION=La fonction NORMINV renvoie l'inverse de la distribution normale cumulative. @p est la probabilité voulue, @moyenne et @écart_type sont les caractéristiques de la distribution.
    Si @p < 0 ou @p > 1 ou @écart_type <= 0, NORMINV renvoie l'erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0,76;2;3) vaut 4,118907689.?
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST function returns the standard normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) equals 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
fr: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=La fonction NORMSDIST renvoie la distribution standard normale cumulative. @x est la valeur pour laquelle on veut la distribution. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) vaut 0,977249868
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error. 
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) equals -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST
fr: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=La fonction NORMSINV renvoie la distribution standard normale cumulative inverse. @p est la probabilité correspondant à la distribution normale.
    Si @p < 0 ou @p > 1, NORMSINV renvoie l'erreur #NUM!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0,2) vaut -0,841621234.
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
fr: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(nombre)
    @DESCRIPTION=Implémente la fonction logique NON : le résultat est VRAI si @nombre est zéro; sinon le résultat est FAUX.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    NOT(0) vaut FAUX
    NOT(VRAI) vaut FAUX
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
fr: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=Renvoie une valeur sérialisée représentant le jour et l'heure courants.
    Les dates sérialisées dans Gnumeric sont représentées comme suit: la partie entière est le nombre de jours écoulés depuis le 1er Janvier 1900. La partie décimale représente la fraction de jour.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    Par exemple: .0 représente le début de la journée et 0.5 représente midi
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rate,pmt,pv,fv,type)
    @DESCRIPTION=NPER calculates number of periods of an investment based on periodic constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value, @fv is the future value and @type is when the payments are due. If @type = 1, payments are due at the begining of the period, if @type = 0, payments are due at the end of the period.
    @EXAMPLES=
    For example, if you deposit $10,000 in a savings account that earns an interest rate of 6%. To calculate home many years it will take to double your investment use NPER as follows:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0)returns 11.895661046 which indicates that you can double your money just before the end of the 12th year.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
fr: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(taux;montant;val_pres;val_fut;type)
    @DESCRIPTION=NPER calcule le nombre de versements d'un investissement à versements périodiques constants de montant @montant, et à taux d'intérêt constant @taux. @val_pres est la valeur initiale, @val_fut la valeur résiduelle et @type indique quand les versements sont effectués. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @EXAMPLES=
    Si vous placez 10 000 F sur un livret d'épargne à 6%, pour calculer en combien de temps votre capital aura doublé, utilisez :
    =NPER(0,06; 0; -10000; 20000;0) renvoie 11,895661046, indiquant que vous l'aurez doublé juste avant la fin de la douzième année.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV calculates the net present value of an investment generating peridic payments.  @rate is the periodic interest rate and @v1, @v2, ... are the periodic payments.  If the schedule of the cash flows are not periodic use the XNPV function. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) equals 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV
fr: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(taux;v1;v2;...)
    @DESCRIPTION=NPV calcule la valeur présente (initiale) nette d'un investissemen rapportant des sommes à intervalles réguliers. @rate est le taux d'intérêt, @v1, @v2 ... sont les sommes perçues. Si elles ne sont pas perçues à intervalles réguliers, utilisez la fonction XNPV.
    @EXAMPLES=
    NPV(0,17;-10000;3340;2941;2493;3233;1732;2932) vaut 186,30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=The NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
fr: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=La fonction NT_D calcule le nombre de diviseurs de @n.
    Cette fonction ne prend qu'un seul argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=The NT_MU function (Mobius mu function) returns 
    0  if @n is divisible by the square of a prime .
    Otherwise it returns: 
    -1 if @n has an odd  number of different prime factors .
    1  if @n has an even number of different prime factors .
    If @n=1 it returns 1
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
fr: @FUNCTION=NT_MU
    @SYNTAX=NT_MU(n)
    @DESCRIPTION=La fonction NT_MU (fonction mu de Möbius) renvoie 0 si @n est divisible par le carré d'un nombre premier.
    Autrement elle renvoie :
    -1 si @n a un nombre impair de facteurs premiers.
    1  si @n a un nombre pair de facteurs premiers.
    Si @n=1 elle renvoie 1
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
fr: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=La fonction NT_PHI calcule le nombre d'entiers inférieurs ou égaux à @n qui sont premiers avec @n.
    Cette fonction ne prend qu'un argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
fr: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=La fonction NT_PI renvoie le nombre de nombres premiers inférieurs ou égaux à @n.
    Cette fonction ne prend qu'un seul argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=The NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
fr: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=La fonction NT_SIGMA calcule la somme des diviseurs de @n.
    Cette fonction ne prend qu'un seul argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
fr: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction OCT2BIN convertit un @nombre octal en nombre binaire. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") vaut 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
fr: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=La fonction OCT2DEC convertit un nombre octal sous forme de chaîne ou de nombre en son équivalent décimal.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") vaut 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
fr: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(nombre[;taille])
    @DESCRIPTION=La fonction OCT2HEX convertit un @nombre octal en nombre hexadécimal. @taille est un champ optionnel, spécifiant qu'il faut ajouter des zéros en tête du nombre pour qu'il ait la taille souhaitée.
    Si @taille est trop petit ou négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) vaut 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
fr: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction ODD renvoie @nombre, arrondi au nombre impair immédiatement supérieur. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ODD(4,4) vaut 5.
    
    @SEEALSO=EVEN

en: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returns the price per $100 face value of a security. The security should have an odd short or long first period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFPRICE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(règlement;échéance;émission;premier_coupon;taux;rendement;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE renvoie le prix d'un investissement de valeur nominale 100 F, dont la première période est irrégulière (courte ou longue). Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @règlement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @émission sa date d'émission et @premier_coupon la date du premier coupon. @taux est le taux de l'investissement, @rendement le rendement annuel du titre, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, ODDFPRICE renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, ODDFPRICE renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD calculates the yield of a security having an odd first period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(règlement;échéance;émission;premier_coupon;taux;prix;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD renvoie le rendement d'un investissement de valeur nominale 100 F, dont la première période est irrégulière (courte ou longue). Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @règlement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @émission sa date d'émission et @premier_coupon la date du premier coupon. @taux est le taux de l'investissement, @prix le prix du titre, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, ODDFYIELD renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, ODDFYIELD renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(settlement,maturity,last_interest,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE calculates the price per $100 face value of a security that has an odd last coupon period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(règlement;échéance;dernier_coupon;taux;rendement;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE renvoie le prix d'un investissement de valeur nominale 100 F, dont la première période est irrégulière (courte ou longue). Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @règlement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @dernier_coupon la date du dernier coupon. @taux est le taux de l'investissement, @rendement le rendement annuel du titre, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, ODDLPRICE renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, ODDLPRICE renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(settlement,maturity,last_interest,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD calculates the yield of a security having an odd last period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(règlement;échéance;dernier_coupon;taux;prix;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD renvoie le rendement d'un investissement de valeur nominale 100 F, dont la dernière période est irrégulière (courte ou longue). Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @règlement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance et @dernier_coupon la date du dernier coupon. @taux est le taux de l'investissement, @prix le prix du titre, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, ODDLYIELD renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, ODDLYIELD renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(range,row,col,height,width)
    @DESCRIPTION=OFFSET function returns a cell range. The cell range starts at offset (@col,@row) from @range, and is of height @height and width @width.
    If range is neither a reference nor a range returns #VALUE!.  If either height or width is omitted the height or width of the reference is used.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
fr: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(intervalle;ligne;colonne;hauteur;largeur)
    @DESCRIPTION=La fonction OFFSET renvoie un intervalle de cellules commençant à l'offset (@colonne,@ligne) de @intervalle, et ayant pour dimensions @hauteur et @largeur.
    Si @intervalle n'est ni une référence ni un intervalle, la fonction renvoie #VALEUR!. Si @hauteur ou @largeur sont omis, les dimensions de la référence sont utilisées.
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored.  If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
fr: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1;b2; ...)
    @DESCRIPTION=Implémente la fonction logique OU: le résultat est VRAI si une ou plusieurs expressions s'évaluent a VRAI, sinon FAUX est renvoyé.
    Si une valeur flottante ou entière est fournie, alors zéro est considéré comme FAUX et toutes les autres valeurs comme VRAI.
    Les valeurs contenant des chaînes ou des cellules vides sont ignorées. Si aucune valeur logique n'est fournie, alors l'erreur #VALEUR! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    OR(VRAI;FAUX) vaut VRAI.
    OR(3>4;4<3) vaut FAUX.
    @SEEALSO=AND, NOT

en: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returns the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX
fr: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction PEARSON renvoie le coefficient de corrélation de Pearson de deux ensembles de données.
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX

en: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(array,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE function returns the 100*@k-th percentile of the given data points (that is, a number x such that a fraction @k of the data points are less than x).  
    If @array is empty, PERCENTILE returns #NUM! error.  If @k < 0 or @k > 1, PERCENTILE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) equals 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE
fr: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(tableau;k)
    @DESCRIPTION=La fonction PERCENTILE renvoie le @k-ième centile des données de @tableau, c'est-à-dire le nombre x tel que la fraction @k des points de @tableau sont inférieurs à x.
    Si @tableau est vide, PERCENTILE renvoie #NUM!. Si @k < 0 ou @k > 1, PERCENTILE renvoie #NUM!
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    PERCENTILE(A1:A5;0,42) vaut 20,02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE

en: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(array,x[,significance])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK function returns the rank of a data point in a data set.  @array is the range of numeric values, @x is the data point which you want to rank, and the optional @significance indentifies the number of significant digits for the returned value, truncating the remainder.  If @significance is omitted, PERCENTRANK uses three digits.
    If @array contains no data points, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @significance is less than one, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @x exceeds the largest value or is less than the smallest value in @array, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @x does not match any of the values in @array or @x matches more than once, PERCENTRANK interpolates the returned value.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL
fr: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(tableau;x[; précision])
    @DESCRIPTION=La fonction PERCENTRANK renvoie le rang d'une donnée dans un ensemble de données. @tableau est l'intervalle de valeurs numériques, @x est la donnée à classer, et le paramètre optionnel @précision identifie le nombre de chiffres significatifs pour la valeur renvoyée (3 par défaut).
    Si @tableau ne contient pas de données, PERCENTRANK renvoie l'erreur #NUM!. Si @précision < 1, PERCENTRANK renvoie l'erreur #NUM!. Si @x ne correspond à aucune des valeurs de @tableau ou bien si @x correspond à plusieurs valeurs, la valeur renvoyée est une interpolation.
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT function returns the number of permutations. @n is the number of objects, @k is the number of objects in each permutation.
    If @n = 0 PERMUT returns #NUM! error.  If @n < @k PERMUT returns #NUM! error.
     This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) equals 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN
fr: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n;k)
    @DESCRIPTION=La fonction PERMUT renvoie le nombre de permutations P(n,k). @n est le nombre d'objets total, @k est le nombre d'objets dans chaque permutation. 
    L'exécution de cette fonction sur une chaîne ou une cellule vide renvoie une erreur #NUM!. Si @n = 0 ou @n < @k, PERMUT renvoie l'erreur #NUM!
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7;3) vaut 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN

en: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI functions returns the value of pi. 
    This function is called with no arguments.
    This function is Excel compatible, except that it returns pi with a better precision. 
    @EXAMPLES=
    PI() equals 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI
fr: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=La fonction PI renvoie la valeur de pi telle qu'elle est définie par M_PI.
    Cette fonction ne prend aucun argument.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    PI() vaut 3,141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI

en: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rate,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount). @rate is the constant interest rate. @nper is the overall number of payments. @pv is the present value. @fv is the future value. @type is the type of the payment: 0 means at the end of the period and 1 means at the beginning of the period. 
    If @fv is omitted, Gnumeric assumes it to be zero. If @type is omitted, Gnumeric assumes it to be zero. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
fr: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(taux;nper;versement[;val_fut;type])
    @DESCRIPTION=PV calcule la valeur présente (initiale) d'un investissement. @taux est le taux d'intérêt par période, @nper est le nombre de périodes de calcul. @versement est le montant versé à chaque période, @val_fut est la valeur future (finale) et @type indique quand chaque versement est fait. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV

en: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the poisson function from 0 to @x.
    If @x is a non-integer it is truncated. If @x <= 0 POISSON returns #NUM! error. If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL
fr: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x;moyenne;cumulatif)
    @DESCRIPTION=La fonction POISSON renvoie une distribution de Poisson où @x est le nombre d'événements, @moyenne est la moyenne, @cumulatif définit si la fonction renvoie la valeur ponctuelle ou la somme de 0 à @x de la fonction de Poisson.
    Si @x n'est pas une valeur entière, elle est tronquée. Si @x <= 0, POISSON renvoie l'erreur #NUM!. Si @moyenne <= 0, POISSON renvoie l'erreur #NUM!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    POISSON(3;6;0) vaut 0,089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y. This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
fr: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x;y)
    @DESCRIPTION=Renvoie la valeur de @x élevé à la puissance @y.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    POWER(2;7) vaut 128.
    POWER(3;3,141) vaut 31,523749.
    @SEEALSO=EXP

en: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
    Formula for it is:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    where:
    PMT = Payment received on annuity
    IPMT(per) = amount of interest for period per
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV
fr: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(taux;pér;npér;val_prés[;val_fut;type])
    @DESCRIPTION=La fonction PPMT calcule la part de remboursement du principal d'un investissement sur la base de remboursements périodiques et d'un taux d'intérêt constant @taux. @pér est la période sur laquelle le calcul est réalisé, @npér est le nombre total de périodes, @val_prés la valeur initiale de l'investissement, @val_fut la valeur finale, et @type indique quand les versements sont effectués. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(settle,mat,rate,yield,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE returns price per $100 face value of a security. This method can only be used if the security pays periodic interest. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, PRICE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(règlement;échéance;taux;rendement;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=PRICE renvoie le prix d'un investissement de valeur nominale 100 F. Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @taux est le taux de l'investissement, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, PRICE renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, PRICE renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(settlement,maturity,discount,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calculates and returns the price per $100 face value of a security bond.  The security does not pay interest at maturity.  @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security.  @discount is the rate for which the security is discounted.  @redemption is the amount to be received on @maturity date.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEDISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEDISC returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEDISC returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT
fr: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(règlement;échéance;taux;prix_fut[;base])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calcule le prix d'un titre dont la valeur nominale est 100 F et qui ne rapporte pas d'intérêts à échéance. @réglement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @taux son taux à la date d'émission, @prix_fut sa valeur de revente à l'échéance, et @base le système de comptage de jours à utiliser :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, PRICEDISC renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, PRICEDISC renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC

en: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(settlement,maturity,issue,rate,yield[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calculates and returns the price per $100 face value of a security.  The security pays interest at maturity. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @issue is the issue date of the security.  @rate is the discount rate of the security. @yield is the annual yield of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEMAT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEMAT returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEMAT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC
fr: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(règlement;échéance;émission;taux;rendement[;base])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calcule le prix d'un titre dont la valeur nominale est 100 F et qui rapporte des intérêts à échéance. @réglement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @émission sa date d'émission, @taux son taux à la date d'émission, @rendement son taux de rendement annuel, et @base le système de comptage de jours à utiliser :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, PRICEMAT renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, PRICEMAT renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC

en: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(x_range,prob_range,lower_limit[,upper_limit])
    @DESCRIPTION=PROB function returns the probability that values in a range or an array are between two limits. If @upper_limit is not given, PROB returns the probability that values in @x_range are equal to @lower_limit.
    If the sum of the probabilities in @prob_range is not equal to 1 PROB returns #NUM! error. If any value in @prob_range is <=0 or > 1, PROB returns #NUM! error. If @x_range and @prob_range contain a different number of data entries, PROB returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOM
fr: @FUNCTION=PROB
    @SYNTAX=PROB(interv_x;interv_prob;limite_inf[;limite_sup])
    @DESCRIPTION=La fonction PROB renvoie la probabilité que les valeurs dans un intervalle ou un tableau soient situées entre deux limites. Si @limite_sup n'est pas donnée, PROB renvoie la probabilité que les valeurs dans @interv_x soient égales à @limite_inf.
    Si la somme des probabilités dans @interv_prob n'est pas égale à 1, PROB renvoie l'erreur #NUM!. Si une des valeurs de @interv_prob est <=0 ou >1, PROB renvoie l'erreur #NUM!. Si @interv_x et @interv_prob contiennent un nombre différent de données, PROB renvoie l'erreur #N/A!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=BINOMDIST,CRITBINOM

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
fr: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction PRODUCT renvoie le produit de toutes les valeurs et cellules référencées dans la liste de paramètres. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2;5;9) vaut 90.
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
fr: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(chaîne)
    @DESCRIPTION=Renvoie @chaîne avec la première lettre de chaque mot en majuscule.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") renvoie "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rate,nper,pmt[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PV calculates the present value of an investment. @rate is the periodic interest rate, @nper is the number of periods used for compounding. @pmt is the payment made each period, @fv is the future value and @type is when the payment is made. If @type = 1 then the payment is made at the begining of the period. If @type = 0 (or omitted) it is made at the end of each period.@EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV
fr: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(taux;nper;versement[;val_fut;type])
    @DESCRIPTION=PV calcule la valeur présente (initiale) d'un investissement. @taux est le taux d'intérêt par période, @nper est le nombre de périodes de calcul. @versement est le montant versé à chaque période, @val_fut est la valeur future (finale) et @type indique quand chaque versement est fait. @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV

en: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.  
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error. If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error. If @quart is not an integer, it is truncated.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL
fr: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(tableau;quart)
    @DESCRIPTION=La fonction QUARTILE renvoie le quartile d'une série de données.
    Si @quart vaut:        QUARTILE renvoie:
    0                      la valeur minimale de @tableau
    1                      le premier quartile (25ème centile)
    2                      le deuxième quartile (50ème centile)
    3                      le troisième quartile (75ème centile)
    4                      la valeur maximale de @tableau
    
    Si @tableau est vide, QUARTILE renvoie #NUM!. Si @quart < 0 ou @quart > 4, QUARTILE renvoie #NUM!. Si @quart n'est pas entier, il est tronqué.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1 :
    QUARTILE(A1:A5;1) vaut 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL

en: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(numerator,denumerator)
    @DESCRIPTION=QUOTIENT function returns the integer portion of a division.  @numerator is the divided number and 
    @denumerator is the divisor.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23,5) equals 4.
    
    @SEEALSO=MOD
fr: @FUNCTION=QUOTIENT
    @SYNTAX=QUOTIENT(dividende;diviseur)
    @DESCRIPTION=La fonction QUOTIENT renvoie la partie entière de la division de @dividende par @diviseur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    QUOTIENT(23;5) vaut 4.
    @SEEALSO=MOD

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
fr: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=Convertit @x degrés en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) vaut 3,14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returns a random number between zero and one ([0..1]).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RAND() returns a random number greater than zero but less than one.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire compris entre 0 et 1.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=RANDBERNOULLI returns a Bernoulli-distributed random number. 
    If @p < 0 or @p > 1 RANDBERNOULLI returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RANDBERNOULLI
    @SYNTAX=RANDBERNOULLI(p)
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire suivant une distribution de Bernoulli. Si @p < 0 ou @p > 1, renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    RANDBERNOULLI(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(bottom,top)
    @DESCRIPTION=RANDBETWEEN function returns a random integer number between and including @bottom and @top.
    If @bottom or @top is non-integer, they are truncated. If @bottom > @top, RANDBETWEEN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RANDBETWEEN(3,7).
    
    @SEEALSO=RAND
fr: @FUNCTION=RANDBETWEEN
    @SYNTAX=RANDBETWEEN(mini;maxi)
    @DESCRIPTION=La fonction RANDBETWEEN renvoie un nombre entier aléatoire entre @mini et @maxi. 
    Si @mini ou @maxi ne sont pas entiers, ils sont tronqués. Si @mini > @maxi, RANDBETWEEN renvoie l'erreur #NUM!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=RAND

en: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p,trials)
    @DESCRIPTION=RANDBINOM returns a binomially-distributed random number. 
    If @p < 0 or @p > 1 RANDBINOM returns #NUM! error. If @trials < 0 RANDBINOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RANDBINOM
    @SYNTAX=RANDBINOM(p;essais)
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire suivant une distribution binômiale. Si @p < 0 ou @p > 1, RANDBINNOM retourne une erreur #NUM!. Si @essais < 0, RANDBINNOM renvoie une erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    RANDBINOM(0,5;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=RANDEXP returns a exponentially-distributed random number. 
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0.5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RANDEXP
    @SYNTAX=RANDEXP(b)
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire suivant une distribution exponentielle.
    @EXAMPLES=
    RANDEXP(0,5).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p,failures)
    @DESCRIPTION=RANDNEGBINOM returns a negative binomially-distributed random number. 
    If @p < 0 or @p > 1, RANDNEGBINOM returns #NUM! error. If @failures RANDNEGBINOM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0.5,2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RANDNEGBINOM
    @SYNTAX=RANDNEGBINOM(p;échecs)
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire suivant une distribution binômiale négative. Si @p < 0 ou @p > 1, ou si @échecs < 0, renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    RANDNEGBINOM(0,5;2).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=RANDPOISSON returns a poisson-distributed random number. 
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN
fr: @FUNCTION=RANDPOISSON
    @SYNTAX=RANDPOISSON(lambda)
    @DESCRIPTION=Renvoie un nombre aléatoire suivant une distribution de Poisson.
    @EXAMPLES=
    RANDPOISSON(3).
    
    @SEEALSO=RAND,RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,order])
    @DESCRIPTION=RANK returns the rank of a number in a list of numbers.  @x is the number whose rank you want to find, @ref is the list of numbers, and @order specifies how to rank numbers.  If @order is 0, numbers are ranked in descending order, otherwise numbers are ranked in ascending order.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    RANK(17.3,A1:A5) equals 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK
fr: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x;réf[;tri])
    @DESCRIPTION=RANK renvoie le rang de @x dans la liste de nombres @réf. @tri indique le sens dans lequel la liste est triée : 0 pour un ordre descendant, non nul pour un ordre ascendant.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, and 40,1 :
    RANK(17,3;A1:A5) vaut 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK

en: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE calculates the rate of an investment.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV
fr: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper;versement;val_pres[;val_fut;type;devine])
    @DESCRIPTION=La fonction RATE calcule le taux d'un investissement. @nper est le nombre de périodes, @versement indique la somme versée à chaque période, @val_pre est la valeur initiale et @val_fut la valeur résiduelle de l'investissement. @type indique quand les versements sont effectués : @type = 1 indique un versement en debut de période, @type = 0 ou omis indique un versement en fin de période.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV,PMT

en: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(settlement,maturity,investment,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calculates and returns the amount to be received at @maturity date for a security bond.  @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  The amount of investement is specified in @investment.  @rate is the security's discount rate. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, RECEIVED returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, RECEIVED returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, RECEIVED returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE
fr: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(liquidation;échéance;invest;taux[;base])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calcule le prix à échéance d'un investissement sans coupons. @liquidation est la date d'achat, @échéance la date d'échéance, @invest le prix payé à la date @liquidation et @taux son taux d'intérêt. @base indique le système de comptage de jours à utiliser :
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @liquidation ou @échéance ne sont pas valides, ou si @liquidation >= @échéance, RECEIVED renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, RECEIVED renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
fr: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(ancien;début;nombre;nouveau)
    @DESCRIPTION=Renvoie le texte @ancien, dans lequel les @nombre caractères commençant à @start ont été remplacés par @nouveau.
    @EXAMPLES=
    REPLACE("tester";2;3;"ABCDE "tABCDEer".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
fr: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(chaîne;nombre)
    @DESCRIPTION=Renvoie @chaîne répétée @nombre fois.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    REPT(".";3) renvoie "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
fr: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(texte[;num_cars])
    @DESCRIPTION=Renvoie les @num_cars (1 par défaut) caractères les plus à droite de la chaîne @texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") vaut "d".
    RIGHT("end",2) vaut "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want. 
    If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers. Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type. 
    If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(nombre[;type])
    @DESCRIPTION=La fonction ROMAN convertit @nombre en nombre romain, sous forme de texte. @type est le type de nombre romain souhaité : 0 ou omis, ROMAN renvoie un nombre romain classique. Les types 1, 2, 3 sont de plus en plus concis, et le type 4 est le type simplifié.
    Si @nombre est négatif ou plus grand que 3999, ROMAN renvoie une erreur #VALEUR!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) vaut CMXCIX.
    ROMAN(999;1) vaut LMVLIV.
    ROMAN(999;2) vaut XMIX.
    ROMAN(999;3) vaut VMIV.
    ROMAN(999;4) vaut IM.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number. @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number. 
    If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits. If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer. If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP
fr: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(nombre[;chiffres])
    @DESCRIPTION=La fonction ROUND arrondit @nombre. @chiffres est le nombre de chiffres auxquels on arrondit : s'il est positif, on conserve @chiffres décimales. S'il est nul, @nombre est arrondi à un entier. S'il est négatif, @nombre est arrondi à la dizaine, centaine ... la plus proche.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ROUND(5,5) vaut 6
    ROUND(-3,3) vaut -3.
    ROUND(1501,15;1) vaut 1501,2.
    ROUND(1501,15;-2) vaut 1500,0.
    
    @SEEALSO=ROUNDUP,ROUNDDOWN

en: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDDOWN function rounds a given @number down. @number is the number you want rounded down and @digits is the number of digits to which you want to round that number. 
    If @digits is greater than zero, @number is rounded down to the given number of digits. If @digits is zero or omitted, @number is rounded down to the nearest integer. If @digits is less than zero, @number is rounded down to the left of the decimal point.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5.5) equals 5.
    ROUNDDOWN(-3.3) equals -4.
    ROUNDDOWN(1501.15,1) equals 1501.1.
    ROUNDDOWN(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDUP
fr: @FUNCTION=ROUNDDOWN
    @SYNTAX=ROUNDDOWN(nombre[;chiffres])
    @DESCRIPTION=La fonction ROUNDDOWN arrondit @nombre vers le bas. @chiffres est le nombre de chiffres auxquels on arrondit : s'il est positif, on conserve @chiffres décimales. S'il est nul, @nombre est arrondi à un entier. S'il est négatif, @nombre est arrondi à la dizaine, centaine ... la plus proche.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ROUNDDOWN(5,5) vaut 5.
    ROUNDDOWN(-3,3) vaut -4.
    ROUNDDOWN(1501,15;1) vaut 1501,1.
    ROUNDDOWN(1501,15;-2) vaut 1500,0.
    
    @SEEALSO=ROUNDUP,ROUND

en: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUNDUP function rounds a given number up. @number is the number you want rounded up and @digits is the number of digits to which you want to round that number. 
    If @digits is greater than zero, @number is rounded up to the given number of digits. If @digits is zero or omitted, @number is rounded up to the nearest integer. If @digits is less than zero, @number is rounded up to the left of the decimal point.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5.5) equals 6.
    ROUNDUP(-3.3) equals -3.
    ROUNDUP(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUNDUP(1501.15,-2) equals 1600.0.
    
    @SEEALSO=ROUND,ROUNDDOWN
fr: @FUNCTION=ROUNDUP
    @SYNTAX=ROUNDUP(nombre[;chiffres])
    @DESCRIPTION=La fonction ROUNDUP arrondit @nombre vers le haut. @chiffres est le nombre de chiffres auxquels on arrondit : s'il est positif, on conserve @chiffres décimales. S'il est nul, @nombre est arrondi à un entier. S'il est négatif, @nombre est arrondi à la dizaine, centaine ... la plus proche.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    ROUNDUP(5,5) vaut 6.
    ROUNDUP(-3,3) vaut -3.
    ROUNDUP(1501,15;1) vaut 1501,2.
    ROUNDUP(1501,15;-2) vaut 1600,0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND

en: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW function returns an array of the row numbers taking a default argument of the containing cell position.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 equals 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
fr: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([référence])
    @DESCRIPTION=La fonction ROW renvoie un tableau de numéros de ligne en prenant comme argument par défaut les positions de cellules contenues dans @référence.
    Si @référence n'est ni un tableau, ni une référence, ni un intervalle, la fonction renvoie l'erreur #VALEUR!
    @EXAMPLES=
    ROW() en G13 vaut 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS

en: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS function returns the number of rows in area or array reference.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) equals 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
fr: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(référence)
    @DESCRIPTION=La fonction ROWS renvoie le nombre de lignes dans la zone ou dans le tableau @référence.
    Si @référence n'est ni un tableau, ni une référence, ni un intervalle, la fonction renvoie l'erreur #VALEUR!
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) vaut 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ returns the square of the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND
fr: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction RSQ renvoie le carré du coefficient de corrélation de Pearson des deux ensembles de données.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERPCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(text,within[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of a character or text string within another string.  @text is the string or character to be searched. @within is the string in which you want to search.  @start_num is the start position of the search in @within.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive. 
    @text can contain wildcard characters (*) and question marks (?) to control the search.  A question mark matches with any character and wildcard matches with any string including empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be searched, use tilde (~) before the character. 
    If @text is not found, SEARCH returns #VALUE! error. If @start_num is less than one or it is greater than the length of @within, SEARCH returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
fr: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(texte;cible[;départ])
    @DESCRIPTION=Renvoie l'emplacement d'un caractère ou d'une chaîne de texte à l'intérieur d'une autre chaîne. @texte est la chaîne de caractères à rechercher. @cible est la chaîne de caractères dans laquelle doit se faire la recherche. @départ est la position de départ de la recherche dans @cible. Si @départ est omis, la valeur 1 est utilisée à la place. La recherche n'est pas sensible à la casse. 
    @texte peut contenir des caractères jokers (*) et (?) afin de contrôler la recherche. Un point d'interrogation se substituera à tout caractère, et une étoile se substituera à toute chaîne de caractères, y compris la chaîne vide. Si ces deux caractères spéciaux sont eux-mêmes l'objet de la recherche, il faut les faire précéder d'un tilde (~). 
    Si @texte ne peut pas être trouvé, SEARCH renvoie l'erreur #VALEUR!. Si @départ est inférieur à un ou plus grand que la longueur de @cible, SEARCH renvoie l'erreur #VALEUR!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c";"Cancel") = 1.
    SEARCH("c";"Cancel";2) = 4.
    
    @SEEALSO=FIND

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (serial_number)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
fr: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en secondes. La seconde est renvoyée sous la forme d'un entier entre 0 et 59.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SECOND(0,600613) vaut 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME

en: @FUNCTION=SELECTION
    @SYNTAX=SELECTION(permit_intersection)
    @DESCRIPTION=SELECTION function returns a list with the values in the current selection.  This is usually used to implement on-the-fly computation of values.
    If @permit_intersection is TRUE the user specifed selection ranges are returned, EVEN IF THEY OVERLAP.  If @permit_intersection is FALSE a distict set of regions is returned, however, there may be more of them than the user initially specified.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=SELECTION
    @SYNTAX=SELECTION(autorise_intersection)
    @DESCRIPTION=La fonction SELECTION renvoie une liste contenant les valeurs de la sélection courante, et peut être utilisée par exemple pour calculer des valeurs au vol.
    Si @autorise_intersection est VRAI, les intervalles sélectionnées par l'utilisateur sont renvoyés MÊME S'ILS SE CHEVAUCHENT. Sinon, un ensemble de régions disjointes est renvoyé, mais ces régions peuvent être plus nombreuses que celles indiquées par l'utilisateur.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x,n,m,coefficients)
    @DESCRIPTION=SERIESSUM function returns the sum of a power series.  @x is the base of the power series, @n is the initial power to raise @x, @m is the increment to the power for each term in the series, and @coefficients is the coefficents by which each successive power of @x is multiplied.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 1.23, 2.32, 2.98, 3.42, and 4.33.  Then
    SERIESSUM(3,1,2.23,A1:A5) equals 251416.43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
fr: @FUNCTION=SERIESSUM
    @SYNTAX=SERIESSUM(x;n;m;coefficients)
    @DESCRIPTION=La fonction SERIESSUM renvoie la somme d'une série de puissances. @x is la base de la série, @n est la puissance initiale à laquelle il faut élever @x, @m est le pas d'incrémentation de la puissance pour chaque terme de la série, et @coefficients sont les coefficients par lesquels chaque puissance successive de @x est multipliée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 1,23, 2,32,
    2,98, 3,42, et 4,33 :
    SERIESSUM(3;1;2,23;A1:A5) vaut 251416,43018.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(nombre)
    @DESCRIPTION=La foncion SIGN renvoie 1 si @nombre est positif, 0 si @nombre est nul et -1 si @nombre est négatif. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) vaut 1.
    SIGN(-3) vaut -1.
    SIGN(0) vaut 0.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
fr: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=La fonction SIN calcule le sinus de @x, où @x est une valeur en radians.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SIN(0,5) = 0,479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
fr: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction SINH calcule le sinus hyperbolique de @x, défini par (exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SINH(0,5) vaut 0,521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP

en: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returns an unbiased estimate for skewness of a distribution.
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a third moment.  The skewness of a symmetric (e.g., normal) distribution is zero.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If less than three numbers are given, SKEW returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEW(A1:A5) equals 0.976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT
fr: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction SKEW renvoie une estimée non biaisée du skewness d'un ensemble de données.
    Ceci n'est significatif que si la distribution sous-javente a un troisième moment. Le skewness d'une distribution symétrique (normale, par exemple) est nul.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Si moins de 3 nombres sont fournis, SKEW renvoie #DIV/0!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, and 40,1, alors
    SKEW(A1:A5) vaut 0,976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP
fr: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1; n2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction SKEW renvoie le skewness d'un ensemble de données, calculé sur toute la population.
    Ceci n'est significatif que si la distribution sous-javente a un troisième moment. Le skewness d'une distribution symétrique (normale, par exemple) est nul.
    Les chaînes et les cellules vides sont simplement ignorées.
    Si moins de 2 nombres sont fournis, SKEWP renvoie #DIV/0!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURT

en: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(cost,salvage_value,life)
    @DESCRIPTION=SLN function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. The amount you paid for the asset is the @cost, @salvage is the value of the asset at the end of its useful life, and @life is the number of periods over which an the asset is depreciated. This method of deprecition devides the cost evenly over the life of an asset.
    The formula used for straight line depriciation is:
    Depriciation expense = ( @cost - @salvage_value ) / @life
    	@cost = cost of an asset when acquired (market value).	@salvage_value = amount you get when asset sold at the end of the assets's useful life.	@life = anticipated life of an asset.
    @EXAMPLES=
    For example, lets suppose your company purchases a new machine for $10,000, which has a salvage value of $700 and will have a useful life of 10 years. The SLN yearly depreciation is computed as follows:
    =SLN(10000, 700, 10)
    This will return the yearly depreciation figure of $930.
    @SEEALSO=SYD
fr: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(coût;val_résid;durée_vie)
    @DESCRIPTION=La fonction SLN calcule un amortissement selon la méthode linéaire pour une période. Le coût du bien est @coût, il sera conservé @durée_vie périodes, et vaudra encore @val_résid à l'issue.
    La formule utilisée est ici is:
    Amortissement = ( @coût - @val_résid ) / @vie
    @EXAMPLES=
    Supposons que votre compagnie achète une machine pour 10 000 F, et compte la revendre 1 000 F dans 10 ans. L'amortissement linéaire annuel est alors calculé par :
    =SLN(10000; 1000; 10), soit 900 F.
    
    @SEEALSO=SYD

en: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
fr: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(y_connus;x_connus)
    @DESCRIPTION=La fonction SLOPE renvoie la pente de la droite de régression linéaire pour @x_connus et @y_connus.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, et les cellules B1, B2, ... B5 23,2, 25,8, 29,9, 33,5,
    et 42,7. Alors,
    SLOPE(A1:A5;B1:B5) vaut 1,417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    If data set is empty SMALL returns #NUM! error. If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE
fr: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1; n2; ...; k)
    @DESCRIPTION=SMALL renvoie la k-ième plus petite valeur d'un ensemble de données. 
    Si l'ensemble de données est vide, SMALL renvoie l'erreur #NUM!. Si k <= 0 ou si k est plus grand que le nombre d'éléments de l'ensemble, SMALL renvoie également #NUM!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    SMALL(A1:A5;2) vaut 17,3.
    SMALL(A1:A5;4) vaut 25,9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.  If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
fr: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=La fonction SQRT renvoie la racine carrée de @x.
    Si @x est négatif, l'erreur #NUM! est renvoyée.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) vaut 1,4142136.
    @SEEALSO=POWER

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
fr: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(nombre)
    @DESCRIPTION=La fonction SQRTPI renvoie la racine carrée de @nombre multipliée par pi. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) vaut 2,506628275
    
    @SEEALSO=PI

en: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE function returns a normalized value. @x is the number to be normalized, @mean is the mean of the distribution, @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @stddev is 0 STANDARDIZE returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) equals 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
fr: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x;moyenne;écart_type)
    @DESCRIPTION=La fonction STANDARDIZE renvoie une valeur normalisée. @x est le nombre devant être normalisé, @moyenne est la moyenne de la distribution, @écart_type est son écart-type.
    Si @écart-type = 0, STANDARDIZE renvoie l'erreur #DIV/0!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3;2;4) vaut 0,25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR
fr: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction STDEV renvoie l'écart-type d'un ensemble de nombres en considérant ces valeurs comme les membres d'une population.
    
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    STDEV(A1:A5) vaut 10,84619749.
    @SEEALSO=VAR,AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
fr: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=STDEVA renvoie l'écart-type calculé sur un échantillon. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1, alors,
    STDEVA(A1:A5) vaut 15,119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA
fr: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=La fonction STDEVP renvoie l'écart-type d'un ensemble de nombres en considérant ces valeurs comme tous les membres d'une population.
    
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    STDEVP(A1:A5) vaut 9,701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP
fr: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA renvoie l'écart-type calculé sur la population entière. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1, alors,
    STDEVPA(A1:A5) vaut 13,523697719.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=STEYX function returns the standard error of the predicted y-value for each x in the regression.
    If @known_y's and @known_x's are empty or have a different number of arguments then STEYX returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    STEYX(A1:A5,B1:B5) equals 1.101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE
fr: @FUNCTION=STEYX
    @SYNTAX=STEYX(y_connus;x_connus)
    @DESCRIPTION=La fonction STEYX renvoie l'erreur moyenne dans la prédiction des @y pour chaque valeur de @x dans la régression.
    Si @y_connus et @x_connus sont vides ou possèdent un nombre différent d'arguments, alors STEYX renvoie l'erreur #N/A!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    STEYX(A1:A5;B1:B5) vaut 1,101509979.
    
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
fr: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(texte; ancien; nouveau [;num])
    @DESCRIPTION=Remplace @ancien par @nouveau dans @texte. Si @num est présent, la substitution est uniquement appliquée à l'occurrence @num de @ancien dans @texte, sinon toutes les occurrences sont remplacées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("tester";"test";"annul") = "annuler".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM

en: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUMIF(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal. The following functions are available:
    1   AVERAGE
    2   COUNT
    3   COUNTA
    4   MAX
    5   MIN
    6   PRODUCT
    7   STDEV
    8   STDEVP
    9   SUM
    10   VAR
    11   VARP
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
fr: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUBTOTAL(num_fonction;réf1;réf2;...)
    @DESCRIPTION=La fonction SUBTOTAL renvoie un sous-total de la liste de ses arguments. @num_fonction indique la fonction à utiliser pour le calcul du sous total. Les fonctions suivantes sont disponibles :
    1   AVERAGE
    2   COUNT
    3   COUNTA
    4   MAX
    5   MIN
    6   PRODUCT
    7   STDEV
    8   STDEVP
    9   SUM
    10  VAR
    11  VARP
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=\n"
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 23, 27, 28, 33, et 39 :
    SUBTOTAL(1;A1:A5) vaut 30.
    SUBTOTAL(6;A1:A5) vaut 22378356.
    SUBTOTAL(7;A1:A5) vaut 6,164414003.
    SUBTOTAL(9;A1:A5) vaut 150.
    SUBTOTAL(11;A1:A5) vaut 30,4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
fr: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=Calcule la somme des valeurs et des cellules référencées dans la liste des arguments. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21 et 43, alors
    SUM(A1:A5) vaut 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT
fr: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=Calcule la somme des valeurs et des cellules référencées dans la liste des arguments. Les nombres, le texte et les valeurs logiques sont inclus dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou bien si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI,il est compté comme la valeur un (1). Notez que les cellules vides ne sont pas comptées.
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
fr: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(intervalle;critères[;intervalle_valeurs]}
    @DESCRIPTION=La fonction SUMIF renvoie la somme des valeurs de @intervalle qui satisfont @critères. Si le paramètre supplémentaire @intervalle_valeurs est fourni, SUMIF effectue toujours les tests de critères dans @intervalle, mais la somme est calculée sur les valeurs correspondantes de @intervalle_valeurs.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 23, 27, 28, 33, et 39 :
    SUMIF(A1:A5;"<=28") vaut 78.
    SUMIF(A1:A5;"<28") vaut 50.
    De plus, si B1, B2, ..., B5 contiennent 5, 3, 2, 6, et 7 :
    SUMIF(A1:A5;"<=27";B1:B5) vaut 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF,SUM

en: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead. 
    If arrays or range arguments do not have the same dimentions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT
fr: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(intervalle1;intervalle2;...)
    @DESCRIPTION=La fonction SUMPRODUCT multiplie les données correspondantes des tableaux ou intervalles donnés en paramètre, et renvoie la somme de ces produits. Si une entrée dans un tableau n'est pas numérique, la valeur zéro est utilisée à la place. 
    Si les tableaux ou intervalles n'ont pas les mêmes dimensions, SUMPRODUCT renvoie l'erreur #VALEUR!. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21, et 43, et que B1, B2, ..., B5 contiennent 13, 22, 31, 33, et 39, alors
    SUMPRODUCT(A1:A5;B1:B5) vaut 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT

en: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returns the sum of the squares of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMSQ(A1:A5) equals 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
fr: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(valeur1; valeur2; ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ renvoie la somme des carrés de toutes les valeurs et cellules référencées dans la liste des arguments.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21, et 43, alors,
    SUMSQ(A1:A5) vaut 2925.
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2MY2 function returns the sum of the difference of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2MY2 is SUM (x^2-y^2). 
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2MY2 returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2MY2(A1:A5,B1:B5) equals -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2
fr: @FUNCTION=SUMX2MY2
    @SYNTAX=SUMX2MY2(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction SUMX2MY2 renvoie la somme des différences des carrés des valeurs correspondantes dans @tableau1 et @tableau2. L'équation de SUMX2MY2 est SUM (x^2-y^2).
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées.
    Si @tableau1 et @tableau2 ont un nombre de données différent, SUMX2MY2 renvoie une erreur #N/A!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21, et 43, et que B1, B2, ..., B5 contiennent 13, 22, 31, 33, et 39, alors
    
    SUMX2MY2(A1:A5;B1:B5) vaut -1299.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMX2PY2 function returns the sum of the sum of squares of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMX2PY2 is SUM (x^2+y^2). 
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMX2PY2 returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMX2PY2(A1:A5,B1:B5) equals 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2
fr: @FUNCTION=SUMX2PY2
    @SYNTAX=SUMX2PY2(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction SUMX2PY2 renvoie la somme des sommes des carrés des valeurs correspondantes dans @tableau1 et @tableau2. L'équation de SUMX2PY2 est SUM (x^2+y^2). 
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées.
    Si @tableau1 et @tableau2 ont un nombre de données différent, SUMX2PY2 renvoie une erreur #N/A!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21, et 43, et que B1, B2, ..., B5 contiennent 13, 22, 31, 33, et 39, alors
    SUMX2PY2(A1:A5;B1:B5) vaut 7149.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2

en: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(array1,array2)
    @DESCRIPTION=SUMXMY2 function returns the sum of squares of differences of corresponding values in two arrays. @array1 is the first array or range of data points and @array2 is the second array or range of data points. The equation of SUMXMY2 is SUM (x-y)^2. 
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If @array1 and @array2 have different number of data points, SUMXMY2 returns #N/A error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMXMY2(A1:A5,B1:B5) equals 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2
fr: @FUNCTION=SUMXMY2
    @SYNTAX=SUMXMY2(tableau1;tableau2)
    @DESCRIPTION=La fonction SUMXMY2 renvoie la somme des carrés des différences des valeurs correspondantes dans @tableau1 et @tableau2. L'équation de SUMXMY2 est SUM (x-y)^2. 
    Les chaînes et les cellules vides sont ignorées.
    Si @tableau1 et @tableau2 ont un nombre de données différent, SUMXMY2 renvoie une erreur #N/A!.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11, 15, 17, 21, et 43, et que B1, B2, ..., B5 contiennent 13, 22, 31, 33, et 39, alors
    SUMXMY2(A1:A5;B1:B5) vaut 409.
    
    @SEEALSO=SUMSQ,SUMX2MY2,SUMX2PY2

en: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(cost,salvage_value,life,period)
    @DESCRIPTION=SYD function calculates the sum-of-years digits depriciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over with the asset is depreciated.
    The Formula used for sum-of-years digits depriciation is:
    Depriciation expense = ( @cost - @salvage_value ) * (@life - @period + 1) * 2 / @life * (@life + 1).
    	@cost = cost of an asset when acquired (market value).	@salvage_value = amount you get when asset sold at the end of its useful life.	@life = anticipated life of an asset.	@period = period for which we need the expense.
    @EXAMPLES=
    For example say a company purchases a new computer for $5000 which has a salvage value of $200, and a useful life of three years. We would use the following to calculate the second year's depreciation using the SYD method:
    =SYD(5000, 200, 5, 2) which returns 1,280.00.
    @SEEALSO=SLN
fr: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(coût;val_résid;durée_vie;période)
    @DESCRIPTION=La fonction SYD calcule un amortissement dégressif pour un bien. La valeur amortissable est @coût - @val_résid, et le bien est amorti sur @durée_vie périodes. @période est le numéro de la période pour laquel le calcul est effectué.
    La Formule utilisée pour cet amortissement est celle de la méthode américaine SYD, d'un amortissement dégressif à taux décroissant :
    Amortissement = ( @coût - @val_résid ) * (@durée_vie - @période + 1) * 2 / @durée_vie * (@durée_vie + 1).
    
    @EXAMPLES=
    Supposons qu'une société achète un ordinateur 5 000 F, et qu'elle compte revendre 200 F dans trois ans. L'amortissement dégressif de la deuxième année sera obtenu par
    =SYD(5000; 200; 3; 2), soit 1 600 F.
    
    @SEEALSO=SLN

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
fr: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(valeur)
    @DESCRIPTION=Renvoie @valeur si et seulement s'il s'agit de texte, sinon renvoie une chaîne vide.
    @EXAMPLES=
    T("texte") vaut "texte".
    T(64) renvoie une cellule vide.
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=La fonction TAN calcule la tangente de @x, où @x est exprimé en radians. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TAN(3) vaut -0,1425465.
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as sinh(@x) / cosh(@x).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
fr: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=La fonction TANH calcule la tangente hyperbolique de @x, définie par sinh(@x) / cosh(@x). 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TANH(2) vaut 0,96402758.
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ function returns the bond-yield equivalent (BEY) for a treasury bill.  TBILLEQ is equivalent to (365 * @discount) / (360 - @discount * DSM) where DSM is the days between @settlement and @maturity. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLEQ returns #NUM! error. If @discount is negative, TBILLEQ returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD
fr: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(liquidation;échéance;escompte)
    @DESCRIPTION=La fonction TBILLEQ renvoie le rendement équivalent (BEY) d'un bon du Trésor. @liquidation est la date de liquidation du bon, @échéance son échéance, et @escompte son taux d'escompte. TBILLEQ est équivalent à (365 - @escompte) / (360 - (@escompte * DLE)), où DLE est le nombre de jours entre @liquidation et @échéance.
    
    Si @liquidation est après @échéance ou si l'échéance est plus d'un an au-delà de la liquidation, TBILLEQ renvoie #NUM!. Si @prix est négatif, TBILLEQ renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE function returns the price per $100 value for a treasury bill where @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLPRICE returns #NUM! error. If @discount is negative, TBILLPRICE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD
fr: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(liquidation;échéance;taux_escompte)
    @DESCRIPTION=La fonction TBILLPRICE renvoie le prix d'un bon du Trésor de valeur nominale 100 F. @liquidation est la date de règlement du bon, @échénce sa date d'échéance, et @taux_escompte son taux d'escompte.
    Si @liquidation est après @échéance ou si l'échéance est plus d'un an au-delà de la liquidation, TBILLPRICE renvoie #NUM!. Si @taux_escompte est négatif, TBILLPRICE renvoie #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(settlement,maturity,pr)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD function returns the yield for a treasury bill. @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLYIELD returns #NUM! error. If @pr is negative, TBILLYIELD returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE
fr: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(liquidation;échéance;prix)
    @DESCRIPTION=La fonction TBILLYIELD renvoie le rendement d'un bon du Trésor. @liquidation est la date de liquidation du bon, @échéance son échéance, et @prix son prix pour une valeur nominale de 100F.
    Si @liquidation est après @échéance ou si l'échéance est plus d'un an au-delà de la liquidation, TBILLYIELD renvoie #NUM!. Si @prix est négatif, TBILLYIELD renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE

en: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.  If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST
fr: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x;ddl;côtés)
    @DESCRIPTION=La fonction TDIST renvoie la distribution T de Student, évaluée en @x. @ddl est le degré de liberté et @côtés vaut 1 ou 2, selon que l'on désire une distribution unilatérale ou bilatérale
    Si @ddl < 1, ou @côtés différent de 1 et 2, TDIST renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    TDIST(2;5;1) vaut 0,050969739.
    
    @SEEALSO=TINV;TTEST

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
fr: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(valeur;format)
    @DESCRIPTION=Renvoie @valeur sous la forme d'une chaîne avec le format spécifié.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TEXT(3,223;"$0.00") = "$3,22".
    TEXT(date(1999;4;15),"mmmm, dd, yy") = "Avril, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
fr: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (heures;minutes;secondes)
    @DESCRIPTION=Renvoie une chaîne représentant l'heure fournie en paramètre.
    Cette fonction est compatible avec Excel
    @EXAMPLES=
    TIME(3;5;23) renvoie 3:05.
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
fr: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (heure_texte)
    @DESCRIPTION=Renvoie une fraction représentant l'heure @heure_texte, une valeur entre 0 et 1.
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") vaut 0,128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") vaut 0,600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE

en: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST
fr: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p;ddl)
    @DESCRIPTION=La fonction TINV renvoie l'inverse de la distribution T bilatérale de Student.
    Si @p < 0 ou @p > 1 ou @ddl < 1, TINV renvoie l'erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    TINV(0,4;32) vaut 0,852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST;TTEST

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
fr: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY ()
    @DESCRIPTION=Renvoie la date sérialisée d'aujourd'hui (le nombre de jours écoulés depuis le 1er janvier 1900).
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TODAY() renvoie Nov 8, 2001, aujourd'hui du moins.
    
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
fr: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrice)
    @DESCRIPTION=La fonction TRANSPOSE renvoie la transposée de @matrice
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's],new_x's])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST
fr: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(y_connus[;x_connus];x_nouveaux)
    @DESCRIPTION=La fonction TREND estime des valeurs de données futures en utilisant la droite des moindres carrés. @y_connus sont les valeurs de y=mx+b, pour x dans @x_connus. @x_nouveaux sont les valeurs pour lesquelles on souhaite obtenir des estimées de y.
    Si @x_connus est omis, le tableau {1, 2, 3 ...} est utilisé. Si @x_nouveaux est omis, il est pris égal à @x_connus.
    Si @y_connus et @x_connus n'ont pas le même nombre de valeurs, TREND renvoie l'erreur #NUM!.
    @SEEALSO=PEARSON,RSQ,SLOPE

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
fr: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(texte)
    @DESCRIPTION=Renvoie @texte avec un seul espace entre chaque mot
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") = "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE
fr: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(réf;fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN renvoie la moyenne de l'intérieur d'un ensemble de données. @réf est l'ensemble de données, et @fraction représente est la fraction de cet ensemble que vous souhaitez exclure du calcul. Par exemple, si @fraction vaut 0,2 et qu'il y a 40 valeurs dans @réf, 8 nombres seront ignorés : les 4 plus grands et les 4 plus petits. 
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    TRIMMEAN(A1:A5;0,2) equals 23,2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
fr: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE renvoie la valeur logique VRAI.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TRUE() vaut VRAI.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified. If @digits is omitted then @digits defaults to zero.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
fr: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(nombre[;chiffres])
    @DESCRIPTION=La fonction TRUNC renvoie @nombre tronqué au nombre de chiffres spécifié, 0 par défaut.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3,12) vaut 3.
    TRUNC(4,15;1) vaut 4.1.
    
    @SEEALSO=INT

en: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(array1,array2,tails,type)
    @DESCRIPTION=TTEST function returns the probability of a Student's t-Test. 
    @array1 is the first data set and @array2 is the second data set.  If @tails is one, TTEST uses the one-tailed distribution and if @tails is two, TTEST uses the two-tailed distribution.  @type determines the kind of the test:
    1  Paired test
    2  Two-sample equal variance
    3  Two-sample unequal variance
    
    If the data sets contain a different number of data points and the test is paired (@type one), TTEST returns the #N/A error. @tails and @type are truncated to integers. If @tails is not one or two, TTEST returns #NUM! error. If @type is any other than one, two, or three, TTEST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) equals 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) equals 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) equals 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) equals 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
fr: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(tableau1;tableau2;côtés;type)
    @DESCRIPTION=La fonction TTEST renvoie la probabilité associée à un test T de Student. 
    @tableau1 est le premier ensemble de données, @tableau2 le second. Si @côtés vaut un, TTEST utilise une distribution unilatérale, et s'il vaut deux, une distribution bilatérale. @type détermine le type de test :
    
    1 Sur des observations pairées
    2 Sur deux échantillons de variance égale (homoscédastique)
    3 Sur deux échantillons de variance différente (hétéroscédastique)
    
    Si les échantillons contiennent un nombre de données différent et si @type=1, TTEST renvoie l'erreur #N/A!. @côtés et @type sont tronqués en entiers. Si @côtés ne vaut ni un ni deux, TTEST renvoie l'erreur #NUM!. Si @type ne vaut pas 1, 2 ou 3, TTEST renvoie l'erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, et que B1, B2, ... B5 contiennent 23,2, 25,8, 29,9, 33,5, et 42,7, alors
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;1) vaut 0,003127619.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;2;1) vaut 0,006255239.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;2) vaut 0,111804322.
    TTEST(A1:A5;B1:B5;1;3) vaut 0,113821797.
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(valeur)
    @DESCRIPTION=La fonction TYPE renvoie un nombre indiquant le type de données de @valeur.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    TYPE (3) vaut 1
    TYPE ("texte") vaut 2
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
fr: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(date_unix)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE convertit une date Unix, c'est-à-dire un nombre de secondes depuis le 01/01/1970, en une date sérialisée au format du tableur.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    UPPER("canceled") equals "CANCELED".
    
    @SEEALSO=LOWER
fr: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(texte)
    @DESCRIPTION=Renvoie une version en majuscules de la chaîne @texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    UPPER("annulé") vaut "ANNULÉ".
    
    @SEEALSO=LOWER

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
fr: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(texte)
    @DESCRIPTION=Renvoie la valeur numérique de @texte.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") = 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT

en: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use @VARP.
    (VAR is also known as the N-1-variance.  Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.)
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV
fr: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=VAR estime la variance d'un échantillon de la population. Pour obtenir la variance réelle de la populaton complète, utilisez @VARP.
    (VAR est aussi appelé la (N-1)-variance. Dans les conditions habituelles, c'est l'estimateur de la variance réelle ayant le maximum de vraisemblance.)
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ... A5 contiennent 11,4, 17,3,
    21,3, 25,9, et 40,1, alors
    VAR(A1:A5) vaut 117,64.
    @SEEALSO=VARP,STDEV

en: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA
fr: $@FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(valeur1;valeur2;...)
    @DESCRIPTION=VARA renvoie la variance calculée sur un échantillon. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent
    11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1. Alors,
    VARA(A1:A5) vaut 228,613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    (VARP is also known as the N-variance.)
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
fr: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1; b2; ...)
    @DESCRIPTION=VARP calcule la variance d'un ensemble de nombres, où chaque nombre est un élément d'une population, et l'ensemble correspond à la population complète.
    (VARP est aussi appelé la N-variance.)
    @SEEALSO=STDEV,VAR,MEAN

en: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARP,VARP
fr: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(valeur1;valeur2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA renvoie la variance calculée sur la population complète. Les nombres, le texte, et les valeurs logiques sont inclus également dans le calcul. Si la cellule contient du texte ou si l'argument est évalué à FAUX, il est compté comme la valeur zéro (0). Si l'argument est évalué à VRAI, il est compté comme la valeur un (1). Les cellules vides ne sont pas comptées.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    Si les cellules A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, "rien", 25,9, et 40,1, alors,
    VARPA(A1:A5) vaut 182,8904.
    
    @SEEALSO=VARP

en: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(cost,salvage,life,start_period,end_period[,factor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB calculates the depreciation of an asset for a given period or partial period using the double-declining balance method.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB
fr: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(coût;val_résid;durée_vie;début_période;fin_période[;facteur;switch])
    @DESCRIPTION=VDB calcule l'amortissement d'un bien pour une période comprise entre @début_période et @fin_période, en utilisant la méthode de la balance à double taux.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB

en: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(value,range,column[,approximate])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP function finds the row in range that has a first column similar to value.  If @approximate is not true it finds the row with an exact equivilance.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the row with value less than @value.  It returns the value in the row found at a 1 based offset in @column columns into the @range.
    Returns #NUM! if @column < 0. Returns #REF! if @column falls outside @range.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP
fr: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(valeur;intervalle;ligne[;approximation])
    @DESCRIPTION=La fonction VLOOKUP cherche la ligne dans @intervalle qui a une première colonne similaire à @valeur. Si @approximation est FAUX, l'égalité sera stricte ; si @approximation est VRAI, la fonction trouvera la ligne de valeur immédiatement inférieure à @valeur, à condition que les données soient triées. Dans tous les cas, VLOOKUP renvoie la valeur contenue à la colonne @colonne de la ligne trouvée.
    La fonction renvoie #NUM! si @colonne < 0, #REF! si @colonne tombe en dehors de @intervalle.
    @SEEALSO=HLOOKUP

en: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (serial_number[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
    For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
    For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
    For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR
fr: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (date_sérialisée[;méthode])
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en jour de la semaine, et renvoie un entier de 0 à 6.
    
    @méthode indique le système de numérotation des jours, et vaut par défaut.
     Pour @méthode = 1, dimanche = 1, lundi = 2, etc.
     Pour @méthode = 2, lundi = 1, mardi = 2, etc.
     Pour @méthode = 3, mardi = 1, mercredi = 2, etc.
    
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("24/10/1968") vaut 5 (jeudi).
    
    @SEEALSO=YEAR, DAY, MONTH, NOW, TIME

en: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date, method)
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returns the week number of @date according to the given @method.
    
    @method defaults to 1.
    For method=1, week starts on Sunday, and days before first Sunday are in week 0.
    For method=2, week starts on Monday, and days before first Monday are in week 0.
    For method=150, the ISO 8601 week number is returned.
    
    Returns #NUM! if date or method is invalid.
    This function is Excel compatible, except that Excel does not support ISO 8601 week numbers.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then WEEKNUM(A1,2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
fr: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date[;méthode])
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM renvoie le numéro de semaine de @date, selon la méthode indiquée (défaut 1).
    Si @méthode = 1, la semaine commence le dimanche, et les jours avant le premier dimanche font partie de la semaine 0.
    Si @méthode = 2, la semaine commence le lundi, et les jours avant le premier lundi font partie de la semaine 0.
    Si @méthode = 150, la semaine est comptée selon la norme ISO 8601.
    WEEKNUM renvoie #NUM! si @date ou @méthode est invalide.
    Cette fonction est compatible avec Excel, mis à part qu'Excel ne supporte pas les numéros de semaines ISO 8601.
    @EXAMPLES=
    Si A1 contient 21/12/00 alors WEEKNUM(A1;2)=51.
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM

en: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alpha,beta,cumulative)
    @DESCRIPTION=WEIBULL function returns the Weibull distribution. If the @cumulative boolean is true it will return: 1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha), otherwise it will return (@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)). 
    If @x < 0 WEIBULL returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) equals 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON
fr: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x;alpha;beta;cumulatif)
    @DESCRIPTION=La fonction WEIBULL renvoie une distribution de Weibull. Si le booléen @cumulatif vaut VRAI, cette fonction vaut 1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha), sinon elle vaut (@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)). 
    Si @x < 0, @alpha <= 0 ou @beta <= 0, WEIBULL renvoie une erreur #NUM!.
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3;2;4;0) vaut 0,213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days,holidays)
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the day which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    Returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    WORKDAY(DATE(2001,1,5),DATE(2001,2,15)) equals 88609.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
fr: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (date_départ;jours[;vacances])
    @DESCRIPTION=Renvoie le jour situé @jours ouvrés après @date_départ. Les weekends et vacances éventuellement fournies dans @vacances sont respectés.
    Renvoie l'erreur #NUM! si @date_départ ou @jours n'est pas valide.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    WORKDAY (DATE (2001;11;8);3) vaut 37208, qui correspond au 13/11/2001.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS

en: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(values,dates[,guess])
    @DESCRIPTION=XIRR calculates and returns the internal rate of return of an investment that has not necessarily periodic payments.  This function is closely related to the net present value function (NPV and XNPV).  The XIRR is the interest rate for a serie of cash flow where the XNPV is zero. 
    @values contains the serie of cash flow generated by the investment.  @dates contains the dates of the payments.  The first date describes the payment day of the initial payment and thus all the other dates should be after this date. The optional @guess is the initial value used in calculating the XIRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility. 
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A5 contain the numbers -6000, 2134, 1422, 1933, and 1422, and the cells B1:B5 contain the dates "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", and "2000-05-1". Then
    XIRR(A1:A5,B1:B5) returns 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV
fr: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(valeurs;dates[;devine])
    @DESCRIPTION=XIRR calcule le taux interne de rendement d'un investissement, dont les flux de trésorerie ne sont pas nécessairement périodiques. Cette fonction est associée à NPV et XNPV, puisque XIRR est le rendement d'une série de flux dont le XNPV est 0.
    @valeurs contient les flux de trésorerie, @dates sont leurs dates. La première valeur est la date du premier versement, et donc toutes les autres doivent être postérieures. @devine est la valeur initiale pour le calcul de XIRR, et n'est présente que par compatibilité avec Excel.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IRR,XNPV

en: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rate,values,dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calculates the net present value of an investment.  The schedule of the cash flows is given in @dates array.  The first date indicates the beginning of the payment schedule.  @rate is the interest rate and @values are the payments. 
    If @values and @dates contain unequal number of values, XNPV returns the #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV
fr: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(taux;valeurs;dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calcule la valeur présente (initiale) nette d'un investissement. @date indique les dates des flux de trésorerie, la première date étant le début de l'échéancier. @rate est le taux d'intérêt et @valeurs sont les flux.
    Si @valeurs et @dates n'ont pas le même nombre de valeurs, XNPV renvoie une erreur #NUM!. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (serial_number)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
fr: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (date_sérialisée)
    @DESCRIPTION=Convertit la date sérialisée en année.
    NB: Gnumeric fera pour vous une traduction de chaîne littérale en nombre, donc la date peut être fournie sous forme de chaîne.
    Cette fonction est compatible avec Excel.
    @EXAMPLES=
    "YEAR(DATE(2003; 4; 30)) vaut 2003.\n"
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, NOW, TIME

en: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(settle,mat,rate,price,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=Use YIELD to calculate the yield on a security that pays periodic interest. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(règlement;échéance;taux;prix;prix_éch;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=YIELD renvoie le rendement d'un investissement de valeur nominale 100 F. Cette fonction ne peut être utilisée que si l'investissement rapporte des intérêts réguliers. @taux est le taux de l'investissement, @prix_éch son prix de revente à @échéance. @fréquence est le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4 exclusivement), et @base le système de comptage de jours :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, YIELD renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, ou @fréquence est différent de 1, 2 ou 4, YIELD renvoie #NUM!.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(settlement,maturity,pr,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calculates the annual yield of a security that is discounted. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @redemption is the redemption value per $100 face value. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDDISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(règlement;échéance;taux;prix;prix_fut;fréquence[;base])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calcule le rendement d'un titre qui ne rapporte pas d'intérêts à échéance. @réglement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @taux le taux d'intérêt annuel, @prix son prix à la date de règlement, @prix_fut sa valeur de revente à l'échéance, @fréquence le nombre de coupons par an (1, 2 ou 4), et @base le système de comptage de jours à utiliser :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, YIELDDISC renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, YIELDDISC renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEYIELDDISC

en: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(settlement,maturity,issue,rate,pr[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calculates the annual yield of a security for which the interest is payed at maturity date. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @rate is the interest rate set to the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDMAT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
fr: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(règlement;échéance;émission;taux;prix[;base])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calcule le rendement d'un titre dont la valeur nominale est 100 F et qui rapporte des intérêts à échéance. @réglement est la date de règlement du titre, qui suit la date d'émission, @échéance est sa date d'échéance, @émission sa date d'émission, @taux son taux à la date d'émission, @prix le prix du titre, et @base le système de comptage de jours à utiliser :
    
    0  30/360 US (NASD) (défaut)
    1  réel/réel
    2  réel/360
    3  réel/365
    4  30/360 Européen
    
    Si @règlement ou @échéance n'est pas valide, ou @règlement >= @échéance, YIELDMAT renvoie l'erreur #NUM!. Si @base < 0 ou @base > 4, YIELDMAT renvoie #NUM!.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=YIELDDISC

en: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returns the two-tailed probability of a z-test.
    @ref is the data set and @x is the value to be tested.
    If @ref contains less than two data items ZTEST returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    ZTEST(A1:A5,20) equals 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE
fr: @FUNCTION=ZTEST(ref,x)
    @SYNTAX=ZTEST(réf;x)
    @ESCRIPTION=La fonction ZTEST renvoie la probabilité bilatérale d'un test Z. Le test Z génère une cote centrée réduite de @x pour la série de données @réf, et renvoie la probabilité bilatérale de la loi normale.
    Si @réf contient moins de deux éléments, ZTEST renvoie l'erreur #DIV/0!.
    @EXAMPLES=
    Si A1, A2, ..., A5 contiennent 11,4, 17,3, 21,3, 25,9, et 40,1, alors
    ZTEST(A1:A5;20) vaut 0,254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE

en: @FUNCTION=opt_bs_call
    @SYNTAX=opt_bs_call(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the price of a European call option struck at @strike on an asset with price @price.  @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed in the same units as @strike and @price.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_call
    @SYNTAX=opt_bs_call(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le prix d'une option call Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    La valeur renvoyée sera dans la même unité que @valeur et @prix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_call_delta
    @SYNTAX=opt_bs_call_delta(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "delta" of a European call option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The delta of an option is the rate of change of its price with respect to the price of the underlying asset.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of option value per unit change in @price.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_put_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_call_delta
    @SYNTAX=opt_bs_call_delta(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "delta" d'une option call Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le delta d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au prix du titre sur lequel elle s'appuie).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de sa valeur par changement unitaire de @prix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_call_rho
    @SYNTAX=opt_bs_call_rho(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "rho" of a European call option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The rho of an option is the rate of change of its price with respect to the risk free interest rate.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% change in @rate.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_call_rho
    @SYNTAX=opt_bs_call_rho(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "rho" d'une option call Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le rho d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au taux d'intérêt hors risque).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de sa valeur pour 100% de changement de @taux.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_call_theta
    @SYNTAX=opt_bs_call_theta(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "theta" of a European call option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The theta of an option is the rate of change of its price with respect to time to expiry.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as minus the rate of change of option value, per 365.25 days.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_call_theta
    @SYNTAX=opt_bs_call_theta(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "theta" d'une option call Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le theta d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au temps avant expiration).
    La valeur renvoyée est l'opposé du taux de changement de sa valeur par 365,25 jours.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_gamma
    @SYNTAX=opt_bs_gamma(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "gamma" of a European option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The gamma of an option is the second derivative of its price with respect to the price of the underlying asset, and is the same for calls and puts.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of delta per unit change in @price.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_rho, opt_bs_vega
fr: @FUNCTION=opt_bs_gamma
    @SYNTAX=opt_bs_gamma(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "gamma" d'une option Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le gamma d'une option est la dérivée seconde de son prix par rapport au prix du titre sur lequel elle s'appuie, et elle est la même pour les calls et les puts).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de delta par changement unitaire de @prix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_theta, opt_bs_call_theta, opt_bs_vega

en: @FUNCTION=opt_bs_put
    @SYNTAX=opt_bs_put(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the price of a European put option struck at @strike on an asset with price @price.  @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed in the same units as @strike and @price.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_put
    @SYNTAX=opt_bs_put(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le prix d'une option put Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    La valeur renvoyée sera dans la même unité que @valeur et @prix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_put_delta
    @SYNTAX=opt_bs_put_delta(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "delta" of a European put option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The delta of an option is the rate of change of its price with respect to the price of the underlying asset.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of option value per unit change in @price.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_put_delta
    @SYNTAX=opt_bs_put_delta(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "delta" d'une option put Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le delta d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au prix du titre sur lequel elle s'appuie).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de sa valeur par changement unitaire de @prix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_put_rho
    @SYNTAX=opt_bs_put_rho(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "rho" of a European put option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The rho of an option is the rate of change of its price with respect to the risk free interest rate.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% change in @rate.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_put_rho
    @SYNTAX=opt_bs_put_rho(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "rho" d'une option put Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le rho d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au taux d'intérêt hors risque).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de sa valeur pour 100% de changement de @taux.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_put_delta, opt_bs_call_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_put_theta
    @SYNTAX=opt_bs_put_theta(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "theta" of a European put option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The theta of an option is the rate of change of its price with respect to time to expiry.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as minus the rate of change of option value, per 365.25 days.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_put_theta
    @SYNTAX=opt_bs_put_theta(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "theta" d'une option put Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le theta d'une option est le taux de changement de son prix par rapport au temps avant expiration).
    La valeur renvoyée est l'opposé du taux de changement de sa valeur par 365,25 jours.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_vega, opt_bs_gamma

en: @FUNCTION=opt_bs_vega
    @SYNTAX=opt_bs_bega(strike,price,volatility,days_to_maturity,rate)
    @DESCRIPTION=Uses the Black-Scholes model to calculate the "vega" of a European option struck at @strike on an asset with price @price.
    (The vega of an option is the rate of change of its price with respect to volatility, and is the same for calls and puts.)
    @volatility is the annualized volatility, in percent, of the asset for the period through to the exercise date.  @days_to_maturity the number of days to exercise, and @rate is the risk-free interest rate to the exercise date, in percent.
    The returned value will be expressed as the rate of change of option value, per 100% volatilty.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_call, opt_bs_put, opt_bs_call_delta opt_bs_put_delta, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_theta, opt_bs_put_rho, opt_bs_gamma
fr: @FUNCTION=opt_bs_vega
    @SYNTAX=opt_bs_vega(valeur;prix;volatilité;jours_avant_échéance;taux)
    @DESCRIPTION=Détermine le "vega" d'une option Européenne d'après le modèle de Black-Scholes. L'option est à la valeur @valeur dans @jours_avant_échéance jours, sur un titre valant @prix, d'une volatilité annuelle (en pourcentage) de @volatilité. @taux est le taux d'intérêt hors risque jusqu'à la date d'exercice, en pourcentage.
    (Le vega d'une option est le taux de changement de son prix par rapport à sa volatilité, et elle est la même pour les calls et les puts).
    La valeur renvoyée est le taux de changement de son prix par 100% de @volatilité.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=opt_bs_put, opt_bs_call, opt_bs_call_delta, opt_bs_put_delta, opt_bs_put_rho, opt_bs_call_rho, opt_bs_put_theta, opt_bs_call_theta, opt_bs_vega

en: A _header
fr: Un _haut de page

en: A short description of the template
fr: Une courte description du modèle

en: ANOVA - Single Factor
fr: ANOVA : Facteur unique

en: ANOVA - Two-Factor
fr: ANOVA - deux facteurs

en: ARRAY
fr: TABLEAU

en: A_ction :
fr: A_ction :

en: A_ctivate plugin
fr: A_ctiver le greffon

en: A_utofit Columns
fr: Ajustement automatique des colonnes

en: About this application
fr: À propos de cette application

en: Accept
fr: Accepter

en: Act_ive sheet
fr: Feuille act_ive

en: Activate _new plugins by default
fr: Activer les _nouveaux greffons par défaut

en: Active plugins
fr: Greffons actifs

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
fr: Le traitement effectif commencera à cette ligne, toutes les lignes précédentes seront ignorées

en: Add
fr: Ajouter

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Borders
fr: Ajouter des bordures

en: Add a new column
fr: Ajouter une nouvelle colonne

en: Add an outline group
fr: Ajouter un contour de Groupe

en: Add decimals
fr: Ajouter décimales

en: Add the entered area to the list of source areas
fr: Ajouter la zone entrée à la liste de zones sources

en: Address
fr: Adresse

en: Adjust the root data directory
fr: Fixe le répertoire de base pour les données

en: Adjustable Cells
fr: Cellules ajustables

en: Adrian Likins, documentation, debugging.
fr: Adrian Likins, documentation, débogage.

en: Advanced Filter
fr: Filtre avancé

en: Advanced Sort Options
fr: Options de tri avancées

en: Advanced _Filter...
fr: _Filtre avancé...

en: Advanced...
fr: Avancée...

en: Afghanistan afghani
fr: Afghani afghan

en: Albanian lek
fr: Lek albanais

en: Algerian dinar
fr: Dinar algérien

en: Alignment
fr: Alignement

en: Aligns the contents to the left and decreases the indent
fr: Justifie le contenu à gauche et réduit l'indentation

en: Aligns the contents to the left and increases the indent
fr: Justifie le contenu à gauche et augmente l'indentation

en: All
fr: Tous

en: All Borders
fr: Toutes les bordures

en: Allowable
fr: Admissible

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
fr: Almer S. Tigelaar, hacker Gnumeric.

en: Always
fr: Toujours

en: Always (Both sides)
fr: Toujours (des deux côtés)

en: An error occurred while reading the category list
fr: Une erreur est apparue durant la lecture de la liste de catégories

en: An unexpected error has occurred: %d.
fr: Une erreur inattendue s'est produite : %d.

en: Andorran peseta
fr: Peseta andorrane

en: Andreas J. Guelzow, statistics stuff.
fr: Andreas J. Guelzow, calculs statistiques

en: Angolan new kwanza
fr: Kwanza angolais

en: Anova: Single Factor
fr: Anova : Facteur unique

en: Anova: Two-Factor With Replication
fr: Anova : Two-Factor avec réplication

en: Anova: Two-Factor Without Replication
fr: Anova : Two-Factor sans réplication

en: Answer Report
fr: Rapport de résultat

en: Any
fr: Tous

en: Any Value                     (no validation)
fr: Toute valeur (pas de vérification)

en: Apply _Alignment
fr: Appliquer l'_alignement

en: Apply _Borders
fr: Appliquer les _bordures

en: Apply _Fonts
fr: Appliquer les _Polices

en: Apply _Number Formats
fr: Appliquer le format des _nombres

en: Apply _Patterns
fr: Appliquer les _motifs

en: April
fr: avril

en: Are you sure you want to cancel?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Are you sure you want to remove the sheet called `%s'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la feuille nommée « %s » ?

en: Are you sure you want to remove the template '%s' ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le modèle « %s » ?

en: Area %i
fr: Zone %i

en: Argentine peso
fr: Peso argentin

en: Argument mismatch
fr: Arguments incompatibles

en: Arguments out of range
fr: Arguments en dehors de l'intervalle

en: Ariel Rios, Guile support.
fr: Ariel Rios, support pour Guile.

en: Array
fr: Tableau

en: Array version not implemented!
fr: Version tableau non implémentée!

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow length
fr: Longueur de la flèche

en: Arrow tip
fr: Flèche

en: Arrow width
fr: Largeur de la flèche

en: Arturo Tena, OLE support.
fr: Arturo Tena, support OLE.

en: Aruban guilder
fr: Florin d'Aruba

en: As Value
fr: Comme valeur

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ask before each change
fr: Demander confirmation avant chaque changement

en: Assume _Linear Model
fr: Supposer le modèle _linéaire

en: Assume _Non-Negative
fr: Supposer _non-négatif

en: At least one clause is required.
fr: Au moins une clause est nécessaire.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
fr: Essaie de préserver la casse lors du remplacement

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
fr: Essaie de trouver automatiquement des colonnes dans le texte.

en: August
fr: août

en: Australian dollar
fr: Dollar australien

en: Austrian schilling
fr: Schilling autrichien

en: Author :
fr: Auteur :

en: Auto Column _Discovery
fr: _Recherche automatique de colonnes

en: Auto Correct
fr: Correction automatique

en: Auto Save
fr: Enregistrement automatique

en: Auto _Correct...
fr: _Correction automatique...

en: Auto_fill
fr: Remplissage auto

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
fr: La recherche automatique n'a trouvé aucune colonne dans le texte. Essayez manuellement.

en: Autofill
fr: Remplissage auto

en: Autofilling %s
fr: Remplissage auto de %s

en: Autofitting column %s
fr: Ajustement automatique de la colonne %s

en: Autofitting columns %s
fr: Ajustement automatique des colonnes %s

en: Autofitting row %s
fr: Ajustement automatique de la ligne %s

en: Autoformat
fr: Formatage automatique

en: Autoformatting %s
fr: Formatage automatique de %s

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic (puts quotes where needed)
fr: Automatique (avec guillemets quand c'est nécessaire)

en: Automatically fill the current selection
fr: Remplir automatiquement la sélection courante

en: Automatically perform simple spell checking
fr: Réalise automatiquement une vérification orthographique simple

en: Automatically save the current document at regular intervals
fr: Enregistre automatiquement le document à intervalles réguliers

en: Available inactive plugins
fr: Greffons inactifs disponibles

en: Available sheets
fr: Feuilles disponibles

en: Average
fr: Moyenne

en: Average _Rank
fr: _Rang moyen

en: B_y Changing Cells:
fr: _En changeant les cellules :

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Bahamian dollar
fr: Dollar des Bahamas

en: Bahraini dinar
fr: Dinar de Bahreïn

en: Ban_g (!)
fr: _Exclamation (!)

en: Bang (!)
fr: Exclamation (!)

en: Bangladeshi taka
fr: Taka bangladais

en: Barbados dollar
fr: Dollar de la Barbade

en: Belarussian ruble
fr: Rouble biélarusse

en: Belgian franc
fr: Franc Belge

en: Belize dollar
fr: Dollar de Belize

en: Bermudian dollar
fr: Dollar des Bermudes

en: Bhutan ngultrum
fr: Ngultrum bhoutanais

en: Bin
fr: Valeurs

en: Bin %i
fr: Valeurs %i

en: Bin _Labels
fr: Titres sur les _valeurs

en: Bin _Range:
fr: _Intervalle de valeurs possibles :

en: Binding
fr: Avec lien

en: Binomial
fr: Binômiale

en: Bitwise Operations
fr: Opérations bit à bit

en: Bold
fr: Gras

en: Bold italic
fr: Gras italique

en: Bolivian boliviano
fr: Boliviano bolivien

en: Boolean
fr: Booléen

en: Border
fr: Bordure

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Borders
fr: Bordures

en: Botswanian pula
fr: Pula botswanais

en: Bottom
fr: Bas

en: Brazilian real
fr: Real brésilien

en: Bricks
fr: Briques

en: Broken function
fr: Fonction corrompue

en: Brunei dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bruno Unna, Excel bits.
fr: Bruno Unna, code Excel.

en: Builtin
fr: Incorporé

en: Bulgarian lev
fr: Lev bulgare

en: Burundi franc
fr: Franc burundais

en: Button
fr: Bouton

en: C_ancel
fr: _Annuler

en: C_ells...
fr: C_ellules...

en: C_enter
fr: C_entrer

en: C_lear
fr: _Effacer

en: C_olumn
fr: C_olonne

en: C_olumn major
fr: C_olonne principale

en: C_omments
fr: C_ommentaires

en: C_opy labels
fr: C_opier les titres

en: C_opy to:
fr: C_opier vers :

en: C_riteria range:
fr: Intervalle de critère :

en: C_umulative Percentages
fr: Pourcentages _cumulatifs

en: C_ustom
fr: Pers_onnalisé

en: Can't add more than the selection length.
fr: Ne peut d'ajouter plus que la longueur de la sélection.

en: Can't open
fr: Ne peut ouvrir

en: Can't open stream for writing
fr: Ne peut ouvrir le flux pour l'écriture

en: Can't read plugin info file ("%s").
fr: Ne peut lire le fichier d'infos sur le greffon (« %s »).

en: Canadian dollar
fr: Dollar canadien

en: Cannot create file %s
fr: Ne peut créer le fichier %s

en: Cannot create temporary file.
fr: Ne peut créer un fichier temporaire.

en: Cannot get default sheet.
fr: Ne peut obtenir la feuille par défaut.

en: Cannot get file size.
fr: Ne peut obtenir la taille du fichier.

en: Cannot get temporary file size.
fr: Ne peut obtenir la taille du fichier temporaire.

en: Cannot load plugin loader.
fr: Ne peut charger le chargeur de greffon.

en: Cape Verde escudo
fr: Escudo capverdien

en: Capitalize _first letter of sentence
fr: Met en majuscule la première lettre d'une phrase

en: Capitalize _names of days
fr: Met en majuscule les _noms de jours

en: Category :
fr: Catégorie :

en: Cayman Islands dollar
fr: Dollar des îles Caïman

en: Cell
fr: Cellule

en: Cell %s is not permitted to be blank
fr: La cellule %s ne peut pas être vide

en: Cell Value
fr: Valeur de cellule

en: Cell comment
fr: Commentaire de cellule

en: Center
fr: Centrer

en: Center _across selection
fr: Centrer _au milieu de la sélection

en: Center across selection
fr: Centrer au milieu de la sélection

en: Center on page
fr: Centrer dans la page

en: CenterAcrossSelection
fr: Centrer au milieu de la sélection

en: Centers across the selected cells
fr: Centre au milieu des cellules sélectionnées

en: Centers the cell contents
fr: Centrer le contenu des cellules

en: Centers the text in each selection
fr: Centre le texte pour chaque sélection

en: Change cells containing
fr: Changer les cellules contenant

en: Change height of the selected rows
fr: Changer la hauteur des lignes sélectionnées

en: Change the default column width
fr: Changer la largeur par défaut de la colonne

en: Change the default row height
fr: Changer la hauteur par défaut de la ligne

en: Change the order the sheets are displayed
fr: Changer l'ordre ou les feuilles sont affichées

en: Change width of the selected columns
fr: Changer la largeur des colonnes sélectionnés

en: Changing format of %s
fr: Changement de format de %s

en: Character interpreted as quote character. If the separation character is encountered within quotes it will be ignored.
fr: Caractère de citation. Si le séparateur est trouvé dans une citation, il sera ignoré.

en: Chart Output
fr: Afficher sous forme de dessin

en: Chart%d
fr: Graphique %d

en: CheckBox %d
fr: Case à cocher %d

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Checkbox Configure
fr: Configuration de case à cocher

en: Chilean peso
fr: Peso chilien

en: Chinese yuan renminbi
fr: Yuan renmimbi chinois

en: Choose export formatting
fr: Choisissez le format d'exportation

en: Choose sheets to export
fr: Choisissez les feuilles à exporter

en: Chris Lahey, number format engine.
fr: Chris Lahey, moteur de formatage des nombres.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
fr: La fonction de nettoyage du greffon a renvoyé une erreur.

en: Clear
fr: Vider

en: Clear Background
fr: Effacer le fond

en: Clear Borders
fr: Effacer les bordures

en: Clear Co_ntents
fr: Effacer co_ntenu

en: Clear list of columns
fr: Effacer la liste de colonnes

en: Clear the list of source areas
fr: Effacer la liste de zones sources

en: Clear the selected cells' comments
fr: Efface les commentaires des cellules sélectionnées

en: Clear the selected cells' contents
fr: Efface le contenu des cellules sélectionnées

en: Clear the selected cells' formats
fr: Efface les formats des cellules sélectionnées

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
fr: Efface les cellules sélectionnées: formats, commentaires et contenu

en: Clearing %s in %s
fr: Effacement de %s dans %s

en: Click to select a column
fr: Cliquez pour choisir une colonne

en: Clipboard is in unknown format
fr: Le format du presse-papiers est inconnu

en: Close the current file
fr: Ferme le fichier en cours

en: Close this dialog
fr: Ferme cette boîte de dialogue

en: Co_lor :
fr: Cou_leur :

en: Co_lumn end :
fr: Fin de co_lonne :

en: Co_mma (,)
fr: _Virgule (,)

en: Co_mments
fr: Co_mmentaires

en: Collapse an outline group
fr: Comprimer un groupe

en: Collapse columns
fr: Comprimer les colonnes

en: Collapse rows
fr: Comprimer les lignes

en: Colombian peso
fr: Peso colombien

en: Colon (:)
fr: Deux points (:)

en: Color
fr: Couleur

en: Color :
fr: Couleur :

en: Column
fr: Colonne

en: Column %d
fr: Colonne %d

en: Column %i
fr: Colonne %i

en: Column _Width...
fr: Largeur de _colonne...

en: Column formatting
fr: Formatage de colonne

en: Column must be within range
fr: La colonne doit être dans l'intervalle

en: Column width
fr: Largeur de colonne

en: Column: %s
fr: Colonne : %s

en: Columns
fr: Colonnes

en: Com_pany
fr: Société

en: Combo
fr: Liste combinée

en: Combo Box
fr: Liste déroulante

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Comment
fr: Commentaires

en: Comment in cell %s!%s
fr: Commentaire dans la cellule %s!%s

en: Comoros franc
fr: Franc comorien

en: Comparing two population means for two paired samples.: t-test
fr: Comparaison de la moyenne de 2 populations pour des échantillons appariés : test T.

en: Comparing two population means for two unpaired samples from pop. with equal var.: t-test
fr: Comparaison de la moyenne de 2 populations pour des échantillons non appariés et des populations d'égale variance : test T.

en: Comparing two population means for two unpaired samples from pop. with unequal var.: t-test
fr: Comparaison de la moyenne de 2 populations pour des échantillons non appariés et des populations d'inégale variance : test T.

en: Comparing two population means from pop. with known variances or using a large sample: z- test
fr: Comparaison de la moyenne de 2 populations à partir de populations à variance connue ou avec un échantillon volumineux  : test Z.

en: Comparing two population variances
fr: Comparaison de la variance de deux populations

en: Confidence Interval for the Mean
fr: Intervalle de confiance pour la moyenne

en: Confidence Interval for the _Mean
fr: Intervalle de confiance pour la _moyenne

en: Confidence Level:
fr: Niveau de confiance :

en: Configure filled object
fr: Configurer l'objet rempli

en: Configure line or arrow
fr: Configurer les lignes ou les flèches

en: Configure toolbars
fr: Configurer les barres d'outils

en: Consolidate regions using a function
fr: Consolider des régions grâce à une fonction

en: Consolidating to %s!%s
fr: Consolidation vers %s!%s

en: Constraint
fr: Contrainte

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
fr: La contrainte « %s » est pour une cellule qui n'est pas vide.

en: Constraints
fr: Contraintes

en: Constraints:
fr: Contraintes :

en: Content
fr: Contenu

en: Content can only be pasted by value or by link.
fr: Seuls la valeur ou le lien peuvent être collés

en: Contract Support
fr: Contacter le support

en: Control
fr: Contrôle

en: Copies the selection to the clipboard
fr: Copie la sélection vers le presse-papiers

en: Copy
fr: Copier

en: Copy _Formats
fr: Copier les _formats

en: Copy _Values
fr: Copier les _valeurs

en: Copy the current selection to the clipboard
fr: Copier la sélection en cours vers le presse-papiers

en: Copy the selection
fr: Copier la sélection

en: Copy to a new _sheet
fr: Copier vers une nouvelle _feuille

en: Copy to a new _workbook
fr: Copier vers un nouveau classeur

en: Correct _TWo INitial CApitals
fr: Corrige _DEux MAjuscules INitiales

en: Correlation
fr: Corrélation

en: Correlations
fr: Corrélations

en: Cost
fr: Coût

en: Costa Rican colon
fr: Colón costaricain

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil ANOVA (facteur simple).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil ANOVA (deux facteurs).

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue de correction automatique.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de corrélation.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
fr: ne peut créer le dialogue pour l'outil de covariance.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de statistiques descriptives.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de lissage exponentiel.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de test F.

en: Could not create the Fourier Analyis Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil d'analyse de Fourier.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de recherche de but.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil d'histogramme.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de tests de moyenne.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de moyenne mobile.

en: Could not create the Name Guru.
fr: Ne peut créer le Gourou de Noms.

en: Could not create the Random Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de randomisation.

en: Could not create the Rank and  Percentile Tools dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de Rang et Pourcentage.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil de régression.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil d'échantillonage.

en: Could not create the Solver dialog.
fr: Ne peut créer le dialogue pour l'outil solveur.

en: Could not find matching closing parenthesis
fr: Parenthèse fermante manquante

en: Could not find matching closing quote
fr: Guillemets fermants manquants

en: Could not find matching opening parenthesis
fr: Parenthèse ouvrante manquante

en: Could not initialize EmbeddableGrid factory
fr: Ne peut initialiser la fabrique de EmbeddableGrid

en: Could not initialize Workbook factory
fr: Ne peut initialiser la fabrique de classeurs Gnumeric

en: Could not load file: %s
fr: Ne peut charger le fichier : %s

en: Could not remove template
fr: Ne peut supprimer le modèle

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
fr: Ne peut activer le greffon « %s » (ID: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
fr: Ne peut désactiver le greffon « %s » (ID: %s).

en: Couldn't read plugin info from file.
fr: Ne peut lire les infos du greffon dans le fichier.

en: Count
fr: Compte

en: Create =ERROR("...")
fr: Créer une valeur d'erreur : =ERROR("...")

en: Create a button
fr: Créer un bouton

en: Create a checkbox
fr: Créer une case à cocher

en: Create a combo box
fr: Créer une liste déroulante

en: Create a frame
fr: Créer un cadre

en: Create a label
fr: Créer un titre

en: Create a line
fr: Créer une ligne

en: Create a list
fr: Créer une liste

en: Create a new shared view of the workbook
fr: Créer une nouvelle vue partagée du classeur

en: Create a new spreadsheet
fr: Créer une nouvelle feuille de calcul

en: Create a new unshared view of the workbook
fr: Créer une nouvelle vue non partagée du classeur

en: Create a new workbook
fr: Créer un nouveau classeur

en: Create a radio button
fr: Créer un bouton radio

en: Create a scrollbar
fr: Créer une barre de défilement

en: Create an arrow
fr: Créer une flèche

en: Creates a button
fr: Créer un bouton

en: Creates a checkbox
fr: Crée une case à cocher

en: Creates a combobox
fr: Crée une liste combinée

en: Creates a frame
fr: Crée une bordure

en: Creates a label
fr: Crée une titre

en: Creates a line object
fr: Crée un objet ligne

en: Creates a list
fr: Crée une nouvelle liste

en: Creates a new workbook
fr: Crée un nouveau classeur

en: Creates a radio button
fr: Crée un bouton radio

en: Creates a rectangle object
fr: Crée un objet rectangle

en: Creates a scrollbar
fr: Crée une barre de défilement

en: Creates an arrow object
fr: Crée un objet flèche

en: Creates an ellipse object
fr: Crée un objet ellipse

en: Criteria
fr: Intervalle de critères

en: Croatian kuna
fr: Kuna croate

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cuban peso
fr: Peso cubain

en: Cumulative %
fr: % cumulatif

en: Current Value:
fr: Valeur courante :

en: Current _date
fr: _Date courante

en: Current _time
fr: _Heure courante

en: Current values
fr: Valeurs courantes

en: Cust_om
fr: Pers_onnalisé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom footer configuration
fr: Configuration personnalisée du pied de page

en: Custom header configuration
fr: Configuration personnalisée du haut de page

en: Custom separator, this can be any character
fr: Séparateur personnalisé, ce peut être n'importe quel caractère

en: Customize footer
fr: Configurer les _pieds de page

en: Customize header
fr: Configurer les _en-têtes de pages

en: Customize the columns using the buttons or the mouse (hover mouse above example for instructions)
fr: Personnalisez les colonnes avec les boutons ou la souris (placez la souris sur l'exemple pour des instructions)

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
fr: Personnalisez le format d'exportation. La terminaison de ligne est la séquence de caractères qui termine une ligne dans le fichier texte. Le caractères de citation est placé autour des cellules selon la valeur choisi à citer.

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the selection
fr: Couper la sélection

en: Cuts the selection to the clipboard
fr: Coupe la sélection vers le presse-papiers

en: Cyprus pound
fr: Livre chypriote

en: Czech Koruna
fr: Koruna tchèque

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
fr: Le fichier DIF a plus que le maximum de %d colonnes. Les colonnes suivantes seront ignorées.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
fr: Le fichier DIF a plus que le maximum de %d lignes. Les lignes suivantes seront ignorées.

en: D_elete
fr: Effacer

en: Daniel Veillard, XML support.
fr: Daniel Veillard, support XML.

en: Danish krone
fr: Couronne danoise

en: Data (from %s)
fr: Donnée (depuis %s)

en: Data / Lookup
fr: Données / Recherche

en: Data Analysis Tools
fr: Outils d'analyse de données

en: Data Interchange Format (DIF) module
fr: module Data Interchange Format (DIF)

en: Data consolidation
fr: Consolidation de données

en: Data type and number of lines
fr: Type de donnée et nombre de lignes

en: Data...
fr: Données...

en: Database
fr: Base de données

en: Database functions for allowing the retrieval of data from a database
fr: Fonctions de base de données, permettant l'accès à des données d'une base de données

en: Date / Time
fr: Date / Heure

en: De_lete format
fr: _Effacer format

en: Deac_tivate plugin
fr: Désac_tiver le greffon

en: December
fr: décembre

en: Deci_mal places:
fr: Chiffres après la _virgule :

en: Decrease
fr: Décroître

en: Decrease Indent
fr: Réduire l'indentation

en: Decrease Precision
fr: Diminuer la précision

en: Decrease precision
fr: Diminuer la précision

en: Decreases the number of decimals displayed
fr: Réduit le nombre de décimales affichées

en: Default file saver is not available.
fr: L'enregistreur de fichier par défaut n'est pas accessible

en: Define Name
fr: Définir le nom

en: Define names
fr: Définir les noms

en: Define the width of each column manually.
fr: Définir la largeur de chaque colonne manuellement

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Columns
fr: Supprimer colonnes

en: Delete Rows
fr: Supprimer lignes

en: Delete _column(s)
fr: Effacer la(es) _colonne(s)

en: Delete _row(s)
fr: Effacer la(es) _ligne(s)

en: Delete cells
fr: Effacer les cellules

en: Delete object
fr: Effacer l'objet

en: Delete the currently selected sheet
fr: Supprime la feuille sélectionnée

en: Delete the currently selected source area
fr: Supprime la zone source sélectionnée

en: Deleting column %s
fr: Effacement de la colonne %s

en: Deleting columns %s
fr: Effacement des colonnes %s

en: Deleting row %s
fr: Effacement de la ligne %s

en: Deleting rows %s
fr: Effacement des lignes %s

en: Democratic Yemeni dinar
fr: Dinar yemenite

en: Dependency cells
fr: Cellules de dépendances

en: Descending
fr: Décroissant

en: Description :
fr: Description :

en: Descriptive Statistics
fr: Statistiques Descriptives

en: Detailed error message
fr: Message d'erreur détaillé

en: Deutsche mark
fr: Mark allemand

en: Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale

en: Diagonal Stripe
fr: Rayures diagonales

en: Directory
fr: Répertoire

en: Discard
fr: Ignorer

en: Discard Expression
fr: Ignorer l'expression

en: Discrete
fr: Discrète

en: Dismiss search center
fr: Effacer le point de recherche

en: Display Gnumeric's version
fr: Afficher la version de Gnumeric

en: Display _Formulas
fr: Afficher les _formules

en: Display _Outlines
fr: Afficher les _contours de groupes

en: Display the value exactly as it was entered
fr: Afficher la valeur telle qu'elle a été entrée

en: Display the value of a formula or the formula itself
fr: Affiche la valeur d'une formule ou la formule elle-même

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
fr: Distance entre la pointe de la flèche et le point central

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
fr: Distance entre la pointe de la flèche et le point, mesurée le long de la flèche

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
fr: Distance entre le point et l'extrémité extérieure de la flèche.

en: Divide
fr: Diviser

en: Djibouti franc
fr: Franc djiboutien

en: Do _not correct:
fr: Ne _pas corriger :

en: Do not consider matches in the middle of words
fr: Ignore les correspondances en milieu de mot

en: Do not perform this replacement
fr: Ne pas remplacer

en: Do you want to save the workbook?
fr: Voulez vous enregistrer le classeur ?

en: Document Summary Information
fr: Informations sur le document

en: Does not contain a Workbook file
fr: Ne contient pas un fichier classeur

en: Dominican peso
fr: Peso dominicain

en: Double Bottom
fr: Double bas

en: Draw a rectangle
fr: Dessiner un rectangle

en: Draw an oval
fr: Dessiner un ovale

en: Dumps the function definitions
fr: Liste les définitions de fonctions

en: Duplicate this sheet
fr: Dupliquer cette feuille

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
fr: Le chargement dynamique de modules n'est pas supporté par ce système.

en: EXPERIMENTAL Bonobo EFS format
fr: Format Bonobo EFS EXPÉRIMENTAL

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
fr: Format de fichier SAX Gnumeric EXPÉRIMENTAL (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
fr: XML EXPÉRIMENTAL, basé sur SAX

en: E_qual
fr: É_gal

en: E_xit
fr: _Quitter

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
fr: Les colonnes du texte sont délimitées par un séparateur, par exemple point-virgule.

en: Each row of the bin range should contain one numeric value
    (ignoring the label if applicable).
fr: Chaque ligne de l'intervalle de valeurs doit contenir une valeur numérique
    (le titre éventuel sera ignoré)

en: Each sample must contain the same number of rows.
fr: Chaque échantillon doit contenir le même nombre de lignes.

en: Each variable should have at least 2 observations!
fr: Il faut au moins 2 observations pour chaque variable !

en: East Caribbean dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: East Timor escudo
fr: Escudo du Timor oriental

en: Ecuador sucre
fr: Sucre équatorien

en: Edit Expression
fr: Éditer l'expression

en: Edit a formula in the current cell
fr: Éditer une formule dans la cellule en cours

en: Edit a function in the current cell.
fr: Édite une fonction dans la cellule courante.

en: Edit descriptive information
fr: Information supplémentaire

en: Edit sheet and workbook names
fr: Éditer les noms de feuille et de classeur

en: Edit the name of the current sheet
fr: Éditer le nom de la feuille en cours

en: Edit the selected cell's comment
fr: Edite le commentaire de la cellule sélectionnée

en: Effects
fr: Effets

en: Egyptian pound
fr: Livre égyptienne

en: El Salvador colon
fr: Colón salvadorien

en: Enables Gnome Basic support
fr: Active le support Gnome Basic

en: Enables extra consistency checking while reading ole files
fr: Ajoute des contrôles de cohérence lors de la lecture des fichiers OLE

en: Enables some debugging functions
fr: Active quelques fonctions de débogage

en: Enables some dependency related debugging functions
fr: Active quelques fonctions de débogage de dépendances

en: Enables some print debugging behavior
fr: Active quelques fonctions de débogage d'impressions

en: Enables the creation of functions in Perl
fr: Permet la création de fonctions en Perl

en: End
fr: Fin

en: Engineering
fr: Ingénierie

en: Ensure columns are just wide enough to display content
fr: Ajuste précisément la largeur des colonnes à celle de leur contenu

en: Ensure rows are just tall enough to display content
fr: Ajuste précisément la hauteur des lignes à celle de leur contenu

en: Enter new _sheet name:
fr: Saisissez le _nouveau nom de la feuille :

en: Enter the format strings for each section:
fr: Saisissez les chaînes de formatage pour chaque section :

en: Entries are
fr: Les entrées sont

en: Equal To:
fr: Égal à :

en: Error '%s' opening workbook stream
fr: Erreur « %s » à l'ouverture du flux du classeur

en: Error Alert
fr: Erreur

en: Error behavior
fr: En cas d'erreur

en: Error executing groff.
fr: Erreur lors de l'exécution de groff.

en: Error in project '%s'
fr: Erreur dans le projet « %s »

en: Error initializing gb '%s'
fr: Erreur d'initialisation gb « %s »

en: Error initializing plugin loader ("%s").
fr: Erreur d'initialisation du chargeur de greffon (« %s »).

en: Error parsing line
fr: Erreur d'analyse de la ligne

en: Error reading sheet.
fr: Erreur de lecture de la feuille.

en: Error reading temporary file.
fr: Erreur de lecture du fichier temporaire.

en: Error saving to temporary file.
fr: Erreur lors de l'enregistrement dans le fichier temporaire.

en: Error while activating plugin
fr: Erreur lors de l'activation du greffon

en: Error while activating plugin loader
fr: Erreur lors de l'activation du chargeur de greffon

en: Error while activating plugin service #%d.
fr: Erreur lors de l'activation du service de greffon #%d.

en: Error while closing file, error : %s
fr: Erreur lors de la fermeture du fichier, erreur : %s

en: Error while deactivating plugin
fr: Erreur lors de la désactivation du greffon

en: Error while deactivating plugin service #%d.
fr: Erreur lors de la désactivation du service de greffon #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
fr: Erreur lors du chargement des dépendances du greffon.

en: Error while loading plugin service.
fr: Erreur de chargement du service de greffon.

en: Error while loading plugin.
fr: Erreur lors du chargement du greffon.

en: Error while opening file "%s" for reading.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » en lecture.

en: Error while opening file "%s" for writing.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier « %s » en écriture.

en: Error while opening sylk file.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier sylk

en: Error while opening xbase file.
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier xbase.

en: Error while parsing psiconv file.
fr: Erreur lors de l'analyse du fichier psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
fr: Erreur lors de la préparation du chargeur « %s ».

en: Error while reading DIF file.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier DIF.

en: Error while reading MPS file.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier MPS.

en: Error while reading file.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier.

en: Error while reading lotus workbook.
fr: Erreur lors de la lecture du classeur lotus.

en: Error while reading psiconv file.
fr: Erreur lors de la lecture du fichier psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
fr: Erreur lors de la lecture des infos sur le service #%d.

en: Error while reading service of type "%s".
fr: Erreur lors de la lecture du service de type « %s ».

en: Error while reading sheet.
fr: Erreur lors de la lecture de la feuille

en: Error while saving DIF file.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier DIF.

en: Error while saving file.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
fr: Erreur lors de la construction de l'arbre de formatage automatique

en: Error while trying to load autoformat template
fr: Erreur lors du chargement du modèle de formatage automatique

en: Error while trying to memory map file
fr: Erreur lors du mapping du fichier

en: Error while trying to pre-convert clipboard data
fr: Erreur lors de la pré-conversion des données du presse-papiers

en: Error while trying to pre-convert file
fr: Erreur lors de la pré-conversion du fichier

en: Error while trying to write csv file
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier csv

en: Error: could not initialize connection pool
fr: Erreur : ne peut initialiser le pool de connexions

en: Error: could not open connection to %s
fr: Erreur : ne peut ouvrir la connexion vers %s

en: Error: no sheet
fr: Erreur : pas de feuille

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
fr: Erreur lors de la lecture des infos de greffon dans le fichier « %s ».

en: Errors while activating plugins
fr: Erreur lors de l'activation des greffons

en: Errors while activating plugins.
fr: Erreurs lors de l'activation des greffons.

en: Errors while deactivating plugins
fr: Erreur lors de la désactivation des greffons

en: Errors while initializing plugin system.
fr: Erreurs lors de l'initialisation du système de greffons.

en: Errors while reading info about available plugins.
fr: Erreurs lors de la lecture des infos sur les greffons disponibles.

en: Errors while reading loader info for plugin with id="%s".
fr: Erreur lors de la lecture du chargeur pour le greffon d'identifiant « %s ».

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
fr: Erreur lors de la lecture des services pour le greffon d'identifiant « %s ».

en: Ethiopian birr
fr: Birr éthiopien

en: European currency unit
fr: Euro

en: Example
fr: Exemple

en: Exception occurred while saving to stream.
fr: Une exception est apparue durant l'enregistrement dans un flux

en: Execution of module "%s" failed.
fr: L'exécution du module « %s » a échoué.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
fr: Sort immédiatement après avoir chargé les classeurs sélectionnés (utile pour des tests)

en: Exit the program
fr: Quitte le programme

en: Expand columns
fr: Déployer les colonnes

en: Expand rows
fr: Déployer les lignes

en: Exponential
fr: Exponentielle

en: Exponential Smoothing
fr: Lissage exponentiel

en: Exponential smoothing
fr: Lissage exponentiel

en: Exporting structured text
fr: Exportation de texte structuré

en: Extra information
fr: Information supplémentaire

en: F-Test
fr: Test F

en: FALSE
fr: FAUX

en: FILE
fr: FICHIER

en: F_orecasting
fr: Prévisi_on

en: Fail without any changes actually being done to any cell
fr: Échouer sans faire de changement dans aucune cellule.

en: Falkland Islands pound
fr: Livre des îles Falkland

en: Feasible
fr: Possible

en: Feb
fr: Fév

en: February
fr: février

en: Federico M. Quintero, canvas support.
fr: Federico M. Quintero, support pour le canevas.

en: Fi_rst page number:
fr: Numéro de la premiè_re page :

en: Fiji dollar
fr: Dollar fidjien

en: File "%s" has unknown format.
fr: Le format du fichier « %s » est inconnu.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
fr: Le fichier « %s » n'est pas un fichier valide d'infos sur un greffon.

en: File contain plugin info with invalid id (%s), expected %s.
fr: Le fichier contient des infos sur un greffon avec un identifiant invalide (%s), %s attendu.

en: File doesn't contain "%s" array.
fr: Le fichier ne contient pas le tableau « %s ».

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
fr: Le fichier ne contient pas le dictionnaire « %s ».

en: File doesn't contain "%s" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « %s ».

en: File doesn't contain "plugin_can_deactivate_general" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « plugin_can_deactivate_general ».

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « plugin_cleanup_general ».

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « plugin_init_general ».

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
fr: Le fichier ne contient pas le symbole « plugin_file_struct ».

en: File format:
fr: Format de fichier :

en: File has a bad magic number.
fr: Le nombre magique du fichier est incorrect.

en: File opener has no id
fr: L'ouvreur de fichier n'a pas d'identifiant.

en: File opener with id="%s" has no description
fr: L'ouvreur de fichier d'identifiant « %s » n'a pas de description

en: File saver has no id
fr: L'enregistreur de fichier n'a pas d'identifiant.

en: File saver with id="%s" has no description
fr: L'enregistreur de fichier d'identifiant « %s » n'a pas de description

en: File/
fr: Fichier/

en: File/Print Preview
fr: Fichier/Aperçu avant impression

en: File/Print Preview...
fr: Fichier/Aperçu avant impression...

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Filter data with given criteria
fr: Filtre les données avec les critères données

en: Final Value
fr: Valeur finale

en: Financial
fr: Financier

en: Financial Derivatives
fr: Outils financiers

en: Find text within cell comments
fr: Chercher le texte dans les commentaires des cellules

en: Find text within expressions
fr: Chercher le texte dans les expressions

en: Find text within non-string values
fr: Chercher le texte dans les valeurs non textuelles

en: Find text within string values
fr: Chercher le texte dans les valeurs textuelles

en: Finnish markka
fr: Mark finlandais

en: First column must be valid
fr: La première colonne doit être valide

en: First row must be valid
fr: La première ligne doit être valide

en: Fixed wi_dth
fr: _Largeur fixe

en: Fixed width customization
fr: Personnalisation de la largeur fixe

en: Font
fr: Police

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font selector
fr: Sélecteur de police

en: Font style:
fr: Style de la police :

en: Font:
fr: Police :

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Foreground Solid
fr: Premier plan uni

en: Format Cells
fr: Formater les cellules

en: Format Graph
fr: Formater le graphique

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
fr: Formate une région de cellules d'après un modèle prédéfini

en: Format as Currency
fr: Appliquer le format financier

en: Format as Date
fr: Appliquer le format date

en: Format as Money
fr: Mettre en format monétaire

en: Format as Number
fr: Appliquer le format numérique

en: Format as Percentage
fr: Appliquer le format pourcentage

en: Format as Scientific
fr: Appliquer le format scientifique

en: Format as Time
fr: Appliquer le format heure

en: Format as alternative Number
fr: Appliquer un autre format numérique

en: Format with thousands separator
fr: Formater avec un séparateur des milliers

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
fr: Format : execSQL(dsn,utilisateur,mdp,sql)

en: Formatting for the selected column
fr: Formatage pour la colonne sélectionnée

en: Formatting options
fr: Options de formatage

en: Formula
fr: Formule

en: Formula Guru
fr: Gourou formule

en: Formulas
fr: Formules

en: Fourier Analysis
fr: Analyse de Fourier

en: Fr_om line :
fr: D_epuis la ligne :

en: Frame
fr: Bordure

en: Frank Chiulli, OLE support.
fr: Frank Chiulli, support OLE.

en: Freeze the top left of the sheet
fr: Figer le coin en haut à gauche de la feuille

en: French franc
fr: Franc français

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Friday
fr: vendredi

en: Function
fr: Fonction

en: Function Guru
fr: Gourou Fonction

en: Function Selector
fr: Sélecteur de fonctions

en: Function _Categories
fr: _Catégories de fonctions

en: Function _Names
fr: _Noms de fonction

en: Function does not exist
fr: La fonction n'existe pas

en: Function implementation not available.
fr: Implémentation de la fonction indisponible

en: Functions related to financial derivatives
fr: Fonctions relatives aux outils financiers

en: Gambian dalasi
fr: Dalasi gambien

en: General
fr: Général

en: General format cells attempt to select an appropriate format depending on the value of the cell.
fr: Les cellules au format général tentent de choisir un format adapté au contenu de la cellule

en: Generate random numbers of a selection of distributions
fr: Générer des nombres aléatoires à partir d'un choix de distributions

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
fr: Gergõ Érdi, hacker Gnumeric.

en: Ghanaian cedi
fr: Cedi ghanéen

en: Gibraltar pound
fr: Livre de Gibraltar

en: Given input range contains non-numeric data.
fr: L'intervalle d'entrée fourni contient des données non numériques.

en: Gnome Glossary
fr: Glossaire de Gnome

en: Gnome Glossary PO file format
fr: Format de fichier de glossaire Gnome PO

en: Gnumeric : Validation
fr: Gnumeric : Validation

en: Gnumeric Home Page
fr: Page Web principale de Gnumeric

en: Gnumeric Solver Answer Report
fr: Réponse du solveur Gnumeric

en: Gnumeric Solver Sensitivity Report
fr: Rapport de sensibilité du solveur Gnumeric

en: Gnumeric XML file format
fr: Format de fichier Gnumeric XML

en: Gnumeric failed to find a suitable default font.
    Your gnome-print installation is likely incomplete.  Please
    try reinstalling gnome-print.
    
    %s
    
    If you still have no luck, please file a proper bug report (see
    http://bugzilla.gnome.org) including the following extra items:
    
    1) The content of your fontmap2 file, if the file exists.
    	(typically located in %s)
    2) The value of the LC_ALL environment variable
    	LC_ALL=%s
    3) The value of the LANG environment variable
    	LANG=%s
    4) What version of libxml gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    5) What version of gnome-print gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    
    Thanks -- the Gnumeric Team
fr: Gnumeric n'a pas réussi à trouver une police par défaut utilisable.
    Votre installation de gnome-print est vraisemblablement incomplète.
    SVP, essayez de réinstaller gnome-print.
    
    %s
    
    Si cela ne marche toujours pas, merci de soumettre un rapport de bogue
    complet (voyez http://bugzilla.gnome.org), en incluant les éléments
    suivants :
    
    1) le contenu de votre fichier fontmap2, s'il existe
            (généralement situé dans %s)
    2) la valeur de la variable d'environnement LC_ALL
            LC_ALL=%s
    3) la valeur de la variable d'environnement LANG
            LANG=%s
    4) avec quelle version de libxml gnumeric fonctionne
            vous devriez pouvoir obtenir cette information grâce à la commande ldd
    5) avec quelle version de gnome-print gnumeric fonctionne
            vous devriez pouvoir obtenir cette information grâce à la commande ldd
    
    Merci -- l'Équipe Gnumeric

en: Go to...
fr: Aller à...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
fr: Le solveur n'a pas trouvé de solution pour la cellule %s

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
fr: Le solveur a trouvé une solution pour la cellule %s

en: Goal:
fr: But :

en: GoalSeek
fr: Solveur

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
fr: Grandma Chema Celorio, testeur et copie de feuilles

en: Graph Data
fr: Données pour le graphique

en: Graph Guru
fr: Assistant Graphique

en: Greek drachma
fr: Drachme grecque

en: Group
fr: Grouper

en: Group columns %s
fr: Grouper les colonnes %s

en: Group rows %d:%d
fr: Grouper les lignes %d:%d

en: Grouped By:
fr: Groupés par :

en: Guatemalan quetzal
fr: Quetzal guatémaltèque

en: Guile Plugin
fr: Greffon Guile

en: Guile error
fr: Erreur Guile

en: Guinea franc
fr: Franc guinéen

en: Guinea-Bissau peso
fr: Peso de Guinée-Bissau

en: Guyanan dollar
fr: Dollar de Guyana

en: HTML (*.html) fragment
fr: fragment de HTML 4.0 (*.html)

en: HTML file made by gnumeric
fr: Fichier HTML généré par Gnumeric

en: H_eight...
fr: _Hauteur...

en: H_yphen (-)
fr: _Tiret (-)

en: H_ypothesized Mean Difference:
fr: Différence de mo_yenne supposée :

en: Haitian gourde
fr: Gourde haïtienne

en: He_ader:
fr: En-tête de page :

en: Header/Footer Config
fr: Config en-tête/pied de page

en: Headers and footers
fr: En-têtes et pieds de pages

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
fr: Hauteur : %.2f pts (%d pixels)

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide _Column Header
fr: Cacher l'en-tête de _colonne

en: Hide _Column Headers
fr: Cacher l'en-tête des _colonnes

en: Hide _Gridlines
fr: Cacher les lignes de _grille

en: Hide _Row Header
fr: Cacher l'en-tête de _lignes

en: Hide _Row Headers
fr: Cacher l'en-tête des _lignes

en: Hide _Zeros
fr: Cacher les _zéros

en: Hide columns
fr: Cacher les colonnes

en: Hide rows
fr: Cacher les lignes

en: Hide the selected columns
fr: Cacher les colonnes sélectionnées

en: Hide the selected rows
fr: Cacher les lignes sélectionnées

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Honduran lempira
fr: Lempira hondurien

en: Hong Kong dollar
fr: Dollar hong-kongais

en: Horizontal Stripe
fr: Rayures horizontales

en: Hungarian forint
fr: Forint hongrois

en: Hyphen (-)
fr: Tiret (-)

en: Iceland krona
fr: Couronne islandaise

en: Imaginary
fr: Imaginaire

en: Import file
fr: Importer un fichier

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
fr: Importation/Exportation de HTML, TeX, DVI, roff

en: Imported %s
fr: %s importé

en: Importing structured text
fr: Gnumeric : Importation de texte structuré

en: Imports GNU Oleo documents
fr: Importe les documents GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
fr: Importe les fichiers Lotus 123

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
fr: Importe les fichiers MultiPlan (SYLK)

en: Imports Psion 5 series Sheet files
fr: Importe les feuilles de calcul Psion Série 5

en: Imports SC/XSpread files
fr: Importe les fichiers SC/XSpread

en: Imports XBase files
fr: Importe les fichiers XBase

en: Imports a file
fr: Importe un fichier

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
fr: Importe les feuilles de calcul version 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
fr: Importe/exporte des fichiers au format Microsoft(R) Excel

en: In _left column
fr: Dans la colonne de _gauche

en: In _top row
fr: Dans la ligne du _haut

en: In a list
fr: Dans une liste

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
fr: Dans la  cellule %s, le contenu actuel
            %s
    aurait été remplacé par
            %s
    qui est invalide.
    
    Le remplacement a été interrompu et rien n'a été changé.

en: In-_cell dropdown
fr: Liste déroulante dans la _cellule

en: In_terval:
fr: In_tervalle :

en: Increase
fr: Accroître

en: Increase Indent
fr: Augmenter l'indentation

en: Increase Precision
fr: Augmenter la précision

en: Increase precision
fr: Augmenter la précision

en: Increases the number of decimals displayed
fr: Augmente le nombre de décimales affichées

en: Increment :
fr: Incrément :

en: Indian rupee
fr: Roupie indienne

en: Indonesian rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Information  (allows invalid input)
fr: Information (saisie invalide autorisée)

en: Initializing function inside plugin returned error.
fr: La fonction d'initialisation du greffon a renvoyé une erreur.

en: Input
fr: Entrée

en: Input Message
fr: Message de saisie

en: Input _Labels
fr: _Titres sur les données

en: Input _Range:
fr: _Intervalle d'entrée :

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Columns
fr: Insérer colonnes

en: Insert Component
fr: Insérer un composant

en: Insert Rows
fr: Insérer lignes

en: Insert Shaped Component
fr: Insérer un composant de tracé vectoriel

en: Insert _column(s)
fr: Insérer une(des) _colonne(s)

en: Insert _row(s)
fr: Insérer une(des) _ligne(s)

en: Insert a new sheet
fr: Insérer une nouvelle feuille de calcul

en: Insert a new spreadsheet
fr: Insérer une nouvelle feuille de calcul

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
fr: Insérer un composant de tracé vectoriel dans la feuille

en: Insert an object into the spreadsheet
fr: Insérer un objet dans la feuille

en: Insert cells
fr: Insérer cellules

en: Insert columns
fr: Insérer colonnes

en: Insert new cells
fr: Insére des nouvelles cellules

en: Insert new columns
fr: Insére des nouvelles colonnes

en: Insert new rows
fr: Insére des nouvelles lignes

en: Insert object
fr: Insérer l'objet

en: Insert rows
fr: Insérer lignes

en: Insert the current date into the selected cell(s)
fr: Insérer la date courante dans la(les) cellule(s) sélectionnée(s)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
fr: Insérer l'heure courante dans la(les) cellule(s) sélectionnée(s)

en: Inserting %d column before %s
fr: Insertion de la colonne %d avant %s

en: Inserting %d columns before %s
fr: Insertion de %d colonnes avant %s

en: Inserting %d row before %s
fr: Insertion de la ligne %d avant %s

en: Inserting %d rows before %s
fr: Insertion de %d lignes avant %s

en: Inserts a Bonobo object
fr: Insérer un objet Bonobo

en: Inserts a Shaped Bonobo object
fr: Insérer un objet de tracé vectoriel Bonobo

en: Inside
fr: Intérieur

en: Inside Horizontal
fr: Intérieur horizontal

en: Inside Vertical
fr: Intérieur vertical

en: Integer
fr: Entier

en: Internal ERROR
fr: Erreur interne

en: Internal type error
fr: Erreur de type interne

en: Invalid $-specification in replacement.
fr: Utilisation de '$' invalide dans le texte de remplacement.

en: Invalid BOUNDS section in the file.
fr: Section BOUNDS invalide dans le fichier.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
fr: Section COLUMNS invalide dans le fichier.

en: Invalid RHS section in the file.
fr: Section RHS invalide dans le fichier.

en: Invalid ROWS section in the file.
fr: Section ROWS invalide dans le fichier.

en: Invalid arguments
fr: Arguments invalides

en: Invalid expression
fr: Expression invalide

en: Invalid number of arguments
fr: Nombre d'arguments invalide

en: Invalid search pattern.
fr: Chaîne cherchée invalide

en: Invalid template file: %s
fr: Fichier de modèle « %s » invalide

en: Invalid trailing backslash in replacement.
fr: Antislash invalide à la fin du texte de remplacement.

en: Invalid xml file. Tree is empty ?
fr: Fichier xml non valide. L'arbre est-il vide ?

en: Invoke the graph guru to create a graph
fr: Appelle l'assistant graphique pour créer un graphe

en: Iranian rial
fr: Rial iranien

en: Iraqi dinar
fr: Dinar irakien

en: Irish pence ***
fr: Pence irlandais ***

en: Irish punt
fr: Livre irlandaise

en: Irrevocably remove an entire sheet
fr: Détruit irrémédiablement une feuille entière

en: Is not an Gnumeric Workbook file
fr: N'est pas un fichier classeur Gnumeric

en: Is not an autoformat template file
fr: N'est pas un fichier de modèle de formatage automatique

en: Israeli shekel
fr: Shekel

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
fr: Il fournit le support pour enregistrer le glossaire de Gnome dans des fichiers .po.

en: Italian lira
fr: Lire italienne

en: Italic
fr: Italique

en: Italicize
fr: Mettre en italique

en: Iteratively recalculate to find a target value
fr: Recalculer de façon itérative pour obtenir une valeur cible

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
fr: Recalculer de façon itérative et avec des contraintes, pour obtenir une valeur approchée

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
fr: J.H.M. Dassen (Ray), empaquetage pour Debian

en: J_ustify
fr: J_ustifier

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
fr: Jakub Jelinek, hacker Gnumeric

en: Jamaican dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: January
fr: janvier

en: Japanese yen
fr: Yen

en: Jody Goldberg, maintainer.
fr: Jody Goldberg, mainteneur.

en: John Gotts, rpm packaging.
fr: John Gotts, mise sous forme de RPM

en: Jon K. Hellan, Gnumeric hacker.
fr: Jon K. Hellan, hacker Gnumeric.

en: Jordanian dinar
fr: Dinar jordanien

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
fr: Jukka-Pekka Iivonen, nombreuses fonctions et outils.

en: July
fr: juillet

en: Jump to a specified cell
fr: Aller à une cellule spécifique

en: June
fr: juin

en: Kampuchean riel
fr: Riel cambodgien

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
fr: Kenneth Christiansen, i18n, travaux divers.

en: Kenyan shilling
fr: Shilling kenyan

en: Kth Largest
fr: Kième plus grand

en: Kth Smallest
fr: Kième plus petit

en: Kuwaiti dinar
fr: Dinar koweïtien

en: LEVEL
fr: NIVEAU

en: LINES TOO LONG!
fr: LIGNES TROP LONGUES !

en: LaTeX 2e (*.tex)
fr: LaTeX2e (*.tex)

en: Label
fr: Titre

en: Label :
fr: Titre :

en: Labels
fr: Titres

en: Lao kip
fr: Kip laotien

en: Large Circles
fr: Grand cercles

en: Largest (%d)
fr: Plus grand (%d)

en: Last Result:
fr: Dernier résultat :

en: Lebanese pound
fr: Livre libanaise

en: Left
fr: Gauche

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Left click to create a new column, right click on a column border to delete an existing column or hold the left mouse button on a column border and drag to resize a column.
fr: Clic gauche pour créer une nouvelle colonne, clic droit sur une limite de colonne existante pour la supprimer, ou maintenez le bouton de gauche enfoncé sur une limite de colonne pour la redimensionner.

en: Left justifies the cell contents
fr: Justifier à gauche le contenu des cellules

en: Left justifies the contents of each cell
fr: Aligner à gauche le contenu de chaque cellule

en: Lesotho loti
fr: Loti lesothan

en: Liberian dollar
fr: Dollar liberien

en: Libyan dinar
fr: Dinar libyen

en: Line
fr: Ligne

en: Line Width
fr: Largeur de ligne

en: Line termination :
fr: Terminaison de ligne :

en: Linear and integer program (*.mps) file format
fr: Format MPS de programmation linéaire (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
fr: Module de format MPS de programmation linéaire (*.mps)

en: Lines to import
fr: Lignes à imprimer

en: Link to :
fr: Lier à :

en: List
fr: Liste

en: Load file
fr: Ouvrir fichier

en: Loader
fr: Chargeur

en: Loader for selected plugin (type: "%s") is not available.
fr: Le chargeur pour le greffon choisi (type « %s ») n'est pas disponible.

en: Lock or unlock the top left cols/rows
fr: Verrouiller ou déverrouiller les lignes et colonnes en haut à gauche

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
fr: Verrouiller des cellules ou cacher des formules affecte seulement les feuilles de calcul protégées.

en: Logical
fr: Logique

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
fr: Lutz Muller, améliorations du SheetObject

en: Luxembourg franc
fr: Franc luxembourgeois

en: MS Excel (tm) (*.xls)
fr: Microsoft(R) Excel (*.xls)

en: MS Excel (tm) 95 file format
fr: Format Excel(R) 95

en: MS Excel (tm) 97 file format
fr: Format Excel(R) 97

en: M_in:
fr: M_in :

en: Ma_ke string value
fr: Créer une chaîne

en: Ma_tch whole words only
fr: Mot entier seulement

en: Ma_x:
fr: Ma_x :

en: Macau pataca
fr: Pataca de Macau

en: Macintosh (carriage return)
fr: Macintosh (retour chariot)

en: Macro%d
fr: Macro %d

en: Magnification
fr: Grossissement

en: Make a copy of the current sheet
fr: Faire une copie de la feuille en cours

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
fr: Faire une table de la valeur d'une cellule en fonction d'autres cellules

en: Make any hidden columns in the selection visible
fr: Rend visibles toutes les colonnes de la sélection

en: Make any hidden rows in the selection visible
fr: Rendre visibles toutes les lignes cachées de la sélection.

en: Make font bold
fr: Utiliser une police grasse

en: Make font italic
fr: Utiliser une police italique

en: Make one long list of coordinates and values
fr: Créer une longue liste de coordonnées et valeurs

en: Makes the font italic
fr: Utiliser une police italique

en: Malagasy franc
fr: Franc malgache

en: Malawi kwacha
fr: Kwacha malawite

en: Malaysian ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Maldive rupee
fr: Roupie maldive

en: Mali franc
fr: Franc du Mali

en: Maltese lira
fr: Livre maltaise

en: Manage available plugin modules
fr: Gérer les greffons disponibles

en: Manage available plugin modules.
fr: Gérer les greffons disponibles

en: March
fr: mars

en: Margins
fr: Marges

en: Mark Probst, Guile support.
fr: Mark Probst, support pour Guile

en: Mark the current selection for movement
fr: Marque la sélection pour un mouvement ultérieur

en: Match _whole words only
fr: Mot complet seulement

en: Mauritanian ouguiya
fr: Ouguiya mauritanien

en: Mauritius rupee
fr: Roupie mauricienne

en: Max :
fr: Max :

en: Maximum number of clauses has been reached.
fr: Le nombre maximal de clauses a été atteint.

en: May
fr: mai

en: Merge
fr: Fusionner

en: Merge a range of cells
fr: Fusionne un tableau de cellules

en: Merging %s
fr: Fusion de %s

en: Message :
fr: Message :

en: Mexican peso
fr: Peso mexicain

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
fr: Michael Meeks, importation Excel et OLE2

en: Miguel de Icaza, creator.
fr: Miguel de Icaza, créateur.

en: Min :
fr: Min :

en: Misc
fr: Divers

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Missing %s file
fr: Fichier %s manquant

en: Missing function category name.
fr: Nom de catégorie de fonction manquant.

en: Missing function group id.
fr: Identifiant de groupe de fonction manquant.

en: Missing loader id.
fr: Identifiant de l'ouvreur manquant.

en: Modify the formatting of the selected cells
fr: Modifie le formatage des cellules sélectionnées

en: Modify the workbook attributes
fr: Modifie les attributs du classeur

en: Module "%s" doesn't exist.
fr: Le module « %s » n'existe pas.

en: Module doesn't contain "%s" function.
fr: Le fichier ne contient pas la fonction « %s ».

en: Module file "%s" has invalid format.
fr: Le format du fichier module « %s » est invalide.

en: Module file name
fr: Nom du fichier module

en: Module file name not given.
fr: Nom du fichier module non fourni.

en: Module%d
fr: Module %d

en: Moldovan leu
fr: Leu moldave

en: Monday
fr: lundi

en: Money
fr: Monnaie

en: Money format
fr: Format monétaire

en: Mongolian tugrik
fr: Tugrik mongol

en: More
fr: Suite

en: Moroccan dirham
fr: Dirham marocain

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
fr: Morten Welinder, hacker Gnumeric.

en: Move object
fr: Déplacer l'objet

en: Move the currently selected sheet down one position
fr: Déplace la feuille sélectionnée d'une position vers le bas

en: Move the currently selected sheet up one position
fr: Déplace la feuille sélectionnée d'une position vers le haut

en: Moving %s
fr: Déplacement de %s

en: Moving Average
fr: Moyenne mobile

en: Moving Averages
fr: Moyennes mobiles

en: Moving average
fr: Moyenne mobile

en: Mozambique metical
fr: Metical mozambicain

en: MultiPlan (SYLK) import
fr: Importation de MultiPlan (SYLK)

en: Multiple errors
fr: Erreurs multiples

en: Multiple expressions are not supported in this context
fr: Les expressions multiples ne sont pas supportées dans ce contexte.

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Myanmar kyat
fr: Kyat de Myanmar

en: N_ew Workbook
fr: N_ouveau classeur

en: N_umber of Failures
fr: N_ombre d'échecs

en: N_umber of Samples:
fr: Nombre d'échantillons :

en: N_umber of Trials:
fr: N_ombre de tentatives :

en: Name
fr: Nom

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
fr: Le nom « %s » n'existe pas dans la feuille « %s »

en: Name '%s' does not exist in workbook '%s'
fr: Le nom « %s » n'existe pas dans le classeur « %s »

en: Name :
fr: Nom :

en: Name of template
fr: Nom du modèle

en: Negative Binomial
fr: Binômiale négative

en: Negative number:
fr: Nombre négatif :

en: Nepalese rupee
fr: Roupie népalaise

en: Netherlands Antillian guilder
fr: Gulden des Antilles néerlandaises

en: Netherlands guilder
fr: Florin néerlandais

en: Never
fr: Jamais

en: New
fr: Nouveau

en: New Taiwan dollar
fr: Dollar taïwainais

en: New Yugoslavia dinar
fr: Dinar yougoslave

en: New Zealand dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: New _Shared
fr: Nouvelle feuille partagée

en: New _Unshared
fr: N_ouvelle feuille non partagée

en: Nicaraguan cordoba oro
fr: Cordoba nicaragayen

en: Nigerian naira
fr: Naira nigérian

en: No book or workbook streams found.
fr: Aucun flux de livre ou classeur trouvé.

en: No loader defined for plugin with id="%s".
fr: Aucun chargeur défini pour le greffon d'identifiant « %s ».

en: No services defined for plugin with id="%s".
fr: Pas de services définis pour le greffon d'identifiant « %s ».

en: No sheets in workbook.
fr: Aucune feuille dans le classeur.

en: None
fr: Aucun

en: None          (silently accept invalid input)
fr: Aucun     (accepte silencieusement des saisies invalides)

en: None of the values in the value range may be empty!
fr: Aucune des valeurs de l'intervalle de valeurs ne peut être vide !

en: North
fr: Nord

en: North Korean won
fr: Won nord-coréen

en: Norwegian krone
fr: Couronne norvégienne

en: Not Binding
fr: Sans lien

en: Not SYLK file
fr: Pas un fichier SYLK

en: Not enough memory to create zlib decompression state.
fr: Mémoire insuffisante pour créer un état de décompression pour zlib

en: Not implemented yet.
fr: Pas encore implémenté.

en: Notebook _Tabs for Sheets
fr: Onglets pour les feuilles

en: Nothing
fr: Rien

en: November
fr: novembre

en: Number
fr: Nombre

en: Number Theory
fr: Théorie des nombres

en: Number of Rows _Per Sample:
fr: Nombre de lignes _par échantillon :

en: Number of _Variables:
fr: Nombre de _variables :

en: Number of lines to import
fr: Nombre de lignes à importer

en: Numbers
fr: Nombres

en: Oaf options
fr: Options OAF

en: Object "%s" is not a dictionary.
fr: L'objet « %s » n'est pas un dictionnaire

en: Objective
fr: Objectif

en: Objective Value
fr: Valeur objective

en: Objective function:
fr: Fonction objective :

en: October
fr: octobre

en: Ok
fr: Valider

en: On left side only
fr: Du côté gauche seulement

en: On right side only
fr: Du côté droit seulement

en: One Factor Analysis of Variance
fr: Analyse de variance à un facteur

en: One of the factor combinations does not contain
    any observations!
fr: L'une des combinaisons de facteurs ne contient aucune observation :

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a spreadsheet
fr: Ouvre une feuille de calcul

en: Open an existing workbook
fr: Ouvrir un classeur existant

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Opens an existing workbook
fr: Ouvre un classeur existant

en: Operation
fr: Opération

en: Order Sheets
fr: Ordonner les feuilles

en: Original Value
fr: Valeur originelle

en: Original data type :
fr: Type de donnée original :

en: Other value
fr: Autre valeur

en: Out of memory
fr: Mémoire insuffisante

en: Out_put
fr: Résultat

en: Outline
fr: Bordure

en: Outline color
fr: Couleur de la bordure

en: Outlines _Below
fr: Contours en-dessous

en: Outlines _Right
fr: Contours à droite

en: Output
fr: Intervalle de sortie

en: Outside Borders
fr: Bordures extérieures

en: Oval
fr: Ovale

en: P_aste Special...
fr: Coll_age spécial...

en: P_aste special...
fr: Coll_age spécial...

en: P_ipe (|)
fr: _Tube (|)

en: P_roperties...
fr: P_ropriétés...

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
fr: Page &[PAGE] de &[PAGES]

en: Page :
fr: Page :

en: Page order
fr: Ordre des pages

en: Pakistan rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Panamanian balboa
fr: Balboa panaméen

en: Paper _size:
fr: _Taille du papier :

en: Papua New Guinea kina
fr: Kina de Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paraguay guarani
fr: Guarani paraguayen

en: Parameters
fr: Paramétres

en: Pareto (_Sorted)
fr: _Pareto (Trié)

en: Parse error while reading Applix file.
fr: Erreur lors de l'interprétation du fichier Applix.

en: Parse error while trying to parse data into cellregion
fr: Erreur d'analyse durant l'analyse des données

en: Parse error while trying to parse data into sheet
fr: Erreur d'interprétation lors de l'insertion de données dans la feuille

en: Password protected workbooks are not supported yet.
fr: Les classeurs protégés par mot de passe ne sont pas encore supportés.

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Link
fr: Coller le lien

en: Paste _Special
fr: Collage _spécial

en: Paste special
fr: Collage spécial

en: Paste the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Paste the contents of the clipboard or cut buffer
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Paste type
fr: Coller le type

en: Paste with optional filters and transformations
fr: Colle avec des filtres et des transformations optionnels

en: Pastes the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Pasting into %s
fr: Collage dans %s

en: Pattern
fr: Motif

en: Pearson Correlation
fr: Corrélation Pearson

en: Per column formatting
fr: Formatage par colonne

en: Per_centages
fr: _Pourcentages

en: Per_iod:
fr: Pér_iode :

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Perform changes within cell comments
fr: Appliquer les changements dans les commentaires des cellules

en: Perform changes within expressions
fr: Appliquer les changements dans les expressions

en: Perform changes within non-string values
fr: Appliquer les changements dans les valeurs non textuelles

en: Perform changes within string values
fr: Appliquer les changements dans les valeurs textuelles

en: Perform no more replacements
fr: Ne plus effectuer de remplacements

en: Perform this replacement
fr: Effectuer ce remplacement

en: Periodic and random samples
fr: Échantillons périodiques et aléatoires

en: Peruvian inti
fr: Inti péruvien

en: Philippino peso
fr: Peso philippin

en: Pipe (|)
fr: Tube (|)

en: Please enter a file name,
    not a directory
fr: Saisissez un nom de fichier,
    pas de répertoire

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
fr: Veuillez saisir une variance de population valide pour la variable 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
fr: Veuillez saisir une variance de population valide pour la variable 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
fr: Choisissez les feuilles que vous souhaitez exporter du classeur courant. Elles seront exportées dans l'ordre de la liste d'export.

en: Plot name
fr: Nom du tracé

en: Plugin Manager
fr: Gestionnaire de greffon Gnumeric

en: Plugin cannot be deactivated because it's still in use.
    Do you want to mark it for deactivation such that it will be inactive after restarting Gnumeric?
fr: Le greffon ne peut pas être désactivé car il est toujours en cours d'utilisation.
    Voulez-vous le marquer, afin qu'il soit désactivé lorsque vous aurez redémarré Gnumeric ?

en: Plugin details
fr: Détails du greffon

en: Plugin has no id.
fr: Le greffon n'a pas d'identifiant.

en: Plugin is still in use.
fr: Le greffon est toujours en cours d'utilisation.

en: Plugin list
fr: Liste de greffons

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
fr: La version du greffon « %s » est différente de l'application « %s »

en: Polish zloty
fr: Zloty polonais

en: Population Variances are:
fr: Les variances de la population sont :

en: Portuguese escudo
fr: Escudo portugais

en: Pre_determined Bins
fr: Valeurs prédéterminées

en: Preparing for save...
fr: Préparation de l'enregistrement...

en: Preview
fr: Aperçu

en: Price
fr: Prix

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Pre_view...
fr: _Aperçu avant impression

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print Region
fr: Imprimer la région

en: Print S_etup...
fr: _Configuration de l'impression...

en: Print Sheets
fr: Imprimer les feuilles

en: Print _area:
fr: Région _à imprimer :

en: Print preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print setup
fr: Configuration de l'impression

en: Print the current file
fr: Imprime le fichier en cours

en: Print the workbook
fr: Imprimer le classeur

en: Printing failed
fr: Échec de l'impression

en: Prints the workbook
fr: Imprime le classeur

en: Problem name was not defined in the file.
fr: Le nom du problème n'a pas été défini dans le fichier.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
fr: Le traitement se termine à cette ligne, toutes les lignes suivantes seront ignorées

en: Processing file...
fr: Traitement du fichier...

en: Product
fr: Produit

en: Program Name
fr: Nom du programme

en: Properties...
fr: Propriétés...

en: Python Plugin
fr: Greffon Python

en: Python exception
fr: Exception Python

en: Python exception (%s)
fr: Exception Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
fr: Exception Python (%s : %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
fr: Le format du fichier Python « %s » est incorrect.

en: Python functions
fr: Fonctions Python

en: Python list is not an array
fr: La liste Python n'est pas un tableau

en: Python module name
fr: Nom du module Python

en: Python module name not given.
fr: Le nom du module Python n'a pas été fourni

en: Python plugin loader
fr: Greffon Python

en: Qatari rial
fr: Riyal du Qatar

en: Query for replacement
fr: Demander avant de remplacer

en: Quote character :
fr: Caractères de citation :

en: Quoting :
fr: Citation :

en: R.H. Side
fr: membre droit

en: RHS
fr: Membre de droite

en: R_ight, then down
fr: À dro_ite, puis en bas

en: Ra_nge
fr: Intervalle

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: RadioButton
fr: Bouton radio

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Number Generation
fr: Génération de nombres aléatoires

en: Random Numbers
fr: Nombres aléatoires

en: Range
fr: Intervalle

en: Range/Array
fr: Intervalle/Tableau

en: Rank
fr: Rang

en: Rank and Percentile
fr: Ordre et Pourcentage

en: Ranks
fr: Rangs

en: Ranks And _Percentiles
fr: Ordres et Pourcentages

en: Ranks and _Percentiles
fr: Ordres et _Pourcentages

en: Ranks, placements and percentiles
fr: Ordre, classements et pourcentages

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
fr: Rasca, HTML, troff, exportations LaTeX.

en: Re-Edit
fr: _Éditer à nouveau

en: Re-_Order Sheets...
fr: Ré_ordonner les feuilles...

en: Re-_Order...
fr: Ré_ordonner...

en: Re-order sheets
fr: Réordonner les feuilles

en: Re_gular expression
fr: Expression régulière

en: Re_name...
fr: Re_nommer...

en: Re_place:
fr: Re_mplacer :

en: Reading file...
fr: Lecture du fichier...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
fr: Lit les programmes LP stockés au format MPS (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
fr: Lit et écrit l'information stockée dans le Data Interchange Format (*.dif)

en: Real
fr: Réel

en: Recalculate
fr: Recalculer

en: Recalculate the spreadsheet
fr: Recalculer la feuille

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo the operation
fr: Rétablir l'opération

en: Redo the undone action
fr: Rétablir une action annulée

en: Reduced
fr: Réduit

en: Regression
fr: Régression

en: Regression Analysis
fr: Statistiques de régression

en: Remaining Error:
fr: Erreur résiduelle :

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove an outline group
fr: Supprimer un groupe

en: Remove borders
fr: Enlever les bordures

en: Remove decimals
fr: Enlever décimales

en: Remove selected cells, shifting other into their place
fr: Supprimer les cellules sélectionnées en faisant glisser les cellules adjacentes.

en: Remove selected cells, shifting others into their place
fr: Supprimer les cellules sélectionnées en déplaçant les cellules adjacentes

en: Remove selected column
fr: Supprime la colonne sélectionnée

en: Remove this sheet
fr: Enlever cette feuille

en: Rename sheet
fr: Renommer la feuille

en: Rename sheet '%s' '%s'
fr: Feuille « %s » renommée « %s »

en: Rename the current sheet
fr: Renommer la feuille en cours

en: Rename this sheet
fr: Renommer cette feuille

en: Replacement string must be set.
fr: La chaîne de recherche doit être initialisée.

en: Reports
fr: Rapports

en: Republic of Korea won
fr: Won sud-coréen

en: Resize object
fr: Redimensionner l'objet

en: Result cell
fr: Cellule de résultat

en: Reverse Diagonal
fr: Diagonales inversées

en: Reverse Diagonal Stripe
fr: Rayures diagonales inversées

en: Rial Omani
fr: Riyal d'Oman

en: Right
fr: Droite

en: Right align
fr: Aligner à droite

en: Right justifies the cell contents
fr: Justifier à droite le contenu des cellules

en: Right justifies the contents of each cell
fr: Justifier à droite le contenu des cellules

en: Ro_ws
fr: Lignes

en: Romanian leu
fr: Leu roumain

en: Ross Ihaka, special functions.
fr: Ross Ihaka, fonctions spéciales.

en: Row %i
fr: Ligne %i

en: Row %s
fr: Ligne %s

en: Row and co_lumn headings
fr: En-têtes de lignes et colonnes

en: Row height
fr: Hauteur de ligne

en: Row must be within range
fr: La ligne doit être dans l'intervalle

en: Row: %s
fr: Ligne : %s

en: Russian ruble
fr: Rouble russe

en: Rwanda franc
fr: Franc du Rwanda

en: SUMMARY
fr: RÉSUMÉ

en: S_ee two separators as one
fr: _Voir deux séparateurs comme un seul

en: S_heet
fr: F_euille

en: S_heets
fr: F_euilles

en: S_pace
fr: Es_pace

en: S_pecial
fr: S_pécial

en: S_ummary Statistics
fr: Rés_umé des Statistiques

en: S_ymbol:
fr: S_ymbol :

en: Samoan tala
fr: Tala samoan

en: Sample
fr: Exemple

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
fr: Exemple de greffon pour Python, fournissant quelques fonctions (inutiles).

en: Sampling
fr: Échantillonage

en: Sampling Method:
fr: Méthode d'échantillonage :

en: Sao Tome and Principe dobra
fr: Dobra santoméen

en: Saturday
fr: samedi

en: Saudi Arabian riyal
fr: Riyal saoudien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous

en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier en cours

en: Save the current file with a different name
fr: Enregistrer le fichier en cours sous un nouveau nom

en: Save the current workbook
fr: Enregistrer le classeur en cours

en: Save with a new name or format
fr: Enregistrer sous un nouveau nom ou dans un nouveau format

en: Save workbook as
fr: Enregistrer le classeur sous

en: Saves the workbook
fr: Enregistre le classeur

en: Saving file to stream.
fr: Enregistrement du fichier dans un flux.

en: Saving file...
fr: Enregistrement du fichier...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
fr: La sauvegarde en écrasant des anciens fichiers de ce type est désactivée pour raison de sécurité

en: Scalar
fr: Dimensionner

en: Scale
fr: Échelle

en: Scope
fr: Étendue

en: Scrollbar
fr: Barre de défilement

en: Scrollbar Configure
fr: Configuration de barre de défilement

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
fr: Sean Atkinson, fonctions et importation X-base.

en: Searc_h
fr: Rec_hercher

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Center
fr: Centre de recherche

en: Search and Replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Search and Replace Query
fr: Recherche et remplacement interactifs

en: Search and Replace...
fr: Rechercher et remplacer...

en: Search and replace in all cells in the workbook
fr: Rechercher et remplacer dans toutes les cellules du classeur

en: Search and replace in current sheet only
fr: Rechercher et remplacer dans la feuille courante seulement

en: Search and replace in specified range only
fr: Rechercher et remplacer dans l'intervalle sélectionné seulement

en: Search cells containing
fr: Chercher les cellules contenant

en: Search column by column
fr: Chercher colonne par colonne

en: Search for some text
fr: Rechercher un texte

en: Search for some text and replace it with something else
fr: Rechercher un texte et le remplacer par un autre

en: Search in all cells in the workbook
fr: Chercher dans toutes les cellules du classeur

en: Search in current sheet only
fr: Chercher dans la feuille courante seulement

en: Search in specified range only
fr: Chercher dans l'intervalle sélectionné seulement

en: Search line by line
fr: Chercher ligne par ligne

en: Search string must not be empty.
fr: La chaîne de recherche ne doit pas être vide.

en: Search...
fr: Rechercher...

en: See two successive separators as one.
fr: Considère deux séparateurs successifs comme un seul.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
fr: Considère deux séparateurs successifs comme un séparateur protégé, c'est-à-dire qu'il ne termine pas la cellule.

en: Select Arra_y
fr: Sélectionner le _tableau

en: Select _All
fr: Tout _sélectionner

en: Select _Column
fr: Sélectionner une _colonne

en: Select _Depends
fr: Sélectionner les _dépendances

en: Select _Row
fr: Sélectionner la _ligne

en: Select all cells in the spreadsheet
fr: Sélectionne toutes les cellules dans la feuille

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
fr: Sélectionner toutes les cellules qui dépendent de la cellule courante

en: Select all the cells that depend on the current edit cell.
fr: Sélectionner toutes les cellules qui dépendent de la cellule courante.

en: Select an array of cells
fr: Sélectionne un tableau de cellules

en: Select an entire column
fr: Sélectionne une colonne entière

en: Select an entire row
fr: Sélectionne une ligne entière

en: Select an object to add
fr: Sélectionner un objet à ajouter

en: Select font
fr: Sélectionner la police

en: Select the format for each column. You can click in the column list on the left or in the example to select a column. You can then enter a custom format or select one from the list on the right.
fr: Choisissez un format pour chaque colonne. Pour cela, cliquez dans la liste de colonnes à gauche ou directement dans l'exemple pour sélectionner une colonne, puis saisissez un format personnalisé ou choisissez-le dans la liste de droite.

en: Select the separators that appear in the text (you can choose multiple separators if desired and also enter a custom one)
fr: Choisissez les séparateurs du texte (vous pouvez en sélectionner plusieurs si vous voulez, et en définir vous-même)

en: Select the structure of the text that most closely matches the data.
fr: Choisissez la structure de texte la plus proche des données

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
fr: Le format de fichier choisi ne permet pas la sauvegarde de plusieurs feuilles dans un seul fichier.
    Si vous voulez enregistrer toutes les feuilles, enregistrez-les dans des fichiers différents, ou choisissez un autre format de fichier.
    Voulez-vous enregistrer seulement la feuille courante ?

en: Selection has
fr: La sélection a

en: Semi Circles
fr: Demi cercles

en: Semicolo_n (;)
fr: Poi_nt virgule (;)

en: Semicolon (;)
fr: Point virgule (;)

en: Send
fr: Envoyer

en: Send the current file in email
fr: Envoyer le fichier courant par courriel

en: Sensitivity Report
fr: Rapport de sensibilité

en: Separation customization
fr: Personnalisation de la séparation

en: Separator :
fr: Séparateur :

en: Separators
fr: Séparateurs

en: September
fr: septembre

en: Series name
fr: Nom de la série

en: Service not supported by loader.
fr: Service non supporté par le chargeur.

en: Set Background Color
fr: Définir la couleur d'arrière-plan

en: Set Borders
fr: Définir des bordures

en: Set Date/Time
fr: Définir Date / Heure

en: Set Font
fr: Sélectionner la police

en: Set Font Size
fr: Sélectionner la taille de police

en: Set Font Style
fr: Définir le style de la police

en: Set Foreground Color
fr: Définir la couleur du premier plan

en: Set Horizontal Alignment
fr: Définir l'alignement horizontal

en: Set Text
fr: Définit le texte

en: Set the end of this column
fr: Définir la fin de cette colonne

en: Set the root library directory
fr: Fixe le répertoire de base pour les bibliothèques

en: Sets the bold font
fr: Définir une police grasse

en: Sets the format of the selected cells to include a thousands separator
fr: Définit le format des cellules sélectionnées pour inclure un séparateur des milliers

en: Sets the format of the selected cells to monetary
fr: Définit le format des cellules sélectionnées comme monétaire

en: Sets the format of the selected cells to percentage
fr: Définit le format des cellules sélectionnées comme pourcentage

en: Setting current date in %s
fr: Date courante mise dans %s

en: Setting current time in %s
fr: Heure courante mise dans %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
fr: Hauteur par défaut des lignes mise à %.2fpts

en: Setting default width of columns to %.2fpts
fr: Largeur par défaut des colonnes mise à %.2fpts

en: Setting height of row %s to %d pixels
fr: Hauteur de la ligne %s : %d pixels

en: Setting height of rows %s to %d pixels
fr: Hauteur des lignes %s : %d pixels

en: Setting width of column %s to %d pixels
fr: Largeur de la colonne %s : %d pixels

en: Setting width of columns %s to %d pixels
fr: Largeur des colonnes %s : %d pixels

en: Setup the page settings for your current printer
fr: Configurer la mise en page pour votre imprimante

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also hold some simple bitwise operations
fr: Nombreux utilitaires de base pour les nombres premiers, pi, phi, sigma. Il y a aussi quelques opérations simples bit à bit

en: Seychelles rupee
fr: Roupie seychelloise

en: Shadow
fr: Ombre

en: Sheet
fr: Feuille

en: Sheet 1
fr: Feuille 1

en: Sheet name
fr: Nom de la feuille

en: Sheet name is required
fr: Le nom de la feuille n'a pas été fourni.

en: Sheet%d
fr: Feuille %d

en: Sheets
fr: Feuilles

en: Sheets to export
fr: Feuilles à exporter

en: Shift Dow_n and Move
fr: Décaler vers le bas et déplacer

en: Shift Righ_t and Move
fr: Décaler vers la droite et déplacer

en: Shift _Down and Copy
fr: Décaler vers le bas et copier

en: Shift _Right and Copy
fr: Décaler vers la droite et copier

en: Shift cells _down
fr: Décaler les cellules vers le bas

en: Shift cells _left
fr: Décaler les cellules à _gauche

en: Shift cells _up
fr: Décaler les cellules vers le _haut

en: Shift column %s
fr: Décaler la colonne %s

en: Shift columns %s
fr: Décaler les colonnes %s

en: Shift row %s
fr: Décaler la ligne %s

en: Shift rows %s
fr: Décaler les lignes %s

en: Show
fr: Afficher

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show next match
fr: Afficher l'occurrence suivante

en: Show previous match
fr: Afficher l'occurrence précédente

en: Shrin_k to fit
fr: Ajuster en rétrécissant

en: Sierra Leone leone
fr: Leone

en: Singapore dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Single
fr: Simple

en: Size
fr: Taille

en: Size of Sample:
fr: Taille de l'échantillon :

en: Size of _Sample:
fr: Taille de l'échantillon :

en: Size:
fr: Taille :

en: Skip Blanks
fr: Ignorer les blancs

en: Skip cells that that would result in errors
fr: Ignorer les cellules qui produiraient une erreur

en: Slack
fr: Ajustement

en: Slovenia tolar
fr: Tolar slovène

en: Small Circles
fr: Petits cercles

en: Smallest (%d)
fr: Plus petit (%d)

en: Solid
fr: Solide

en: Solomon Islands dollar
fr: Dollar des îles Salomon

en: Solution:
fr: Solution :

en: Solve
fr: Résoudre

en: Solver
fr: Solveur

en: Solver found an optimal solution. All constraints and optimality conditions are satisfied.
fr: Le solveur a trouvé une solution optimale : toutes les contraintes et conditions d'optimalité sont satisfaites.

en: Solver was not successful: %i
fr: Le solveur n'a pas trouvé de solution : %i

en: Somali shilling
fr: Shilling somalien

en: Some name
fr: Un nom

en: Sort
fr: Trier

en: Sort Ascending
fr: Tri croissant

en: Sort Descending
fr: Tri décroissant

en: Sort by
fr: Trier par

en: Sort the selected cells
fr: Trie les cellules sélectionnées

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
fr: Trier la région sélectionnée par ordre ascendant, avec la première colonne sélectionnée comme clé de tri

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
fr: Trier la région sélectionnée par ordre descendant, avec la première colonne sélectionnée comme clé de tri

en: Sort...
fr: Trier...

en: Sorting %s
fr: Tri de %s

en: Sorts the selected region in ascending order based on the first column selected.
fr: Trie la région sélectionnée par ordre ascendant, d'après le contenu de la première colonne sélectionnée.

en: Sorts the selected region in descending order based on the first column selected.
fr: Trie la région sélectionnée par ordre descendant, d'après le contenu de la première colonne sélectionnée.

en: Sorts the selected region.
fr: Trie la région sélectionnée.

en: Source areas
fr: Zones sources

en: Source region %s overlaps with the destination region
fr: La région source %s recouvre la région de destination

en: South
fr: Sud

en: South African rand
fr: Rand sud-africain

en: South African rand funds code
fr: Fonds en rand sud-africain

en: Sp_ecial
fr: Sp_écial

en: Space
fr: Espace

en: Spanish peseta
fr: Peseta espagnole

en: Specify the size and location of the initial window
fr: Précise la taille et l'emplacement de la fenêtre initiale

en: Split
fr: Séparer

en: Split merged ranges of cells
fr: Sépare des ensembles de cellules fusionnées

en: Sri Lanka rupee
fr: Roupie sri-lankaise

en: St.Helena pound
fr: Livre de Sainte-Hélène

en: Standard Error
fr: Erreur standard

en: Start search
fr: Lancer la recherche

en: Statistical Anal_ysis
fr: Anal_yse statistique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Stdev (sample)
fr: Ecart-type (échantillon)

en: Stdevp (population)
fr: Ecart-typep (population)

en: Step
fr: Pas

en: Step 1 of 3: Select graph type
fr: Etape 1 sur 3 : choisissez le type de graphique

en: Step 2 of 3: Select data ranges
fr: Etape 2 sur 3 : choisissez les intervalles de données

en: Step 3 of 3: Customize graph
fr: Etape 3 sur 3 : personnalisez le graphique

en: Stop           (never allow invalid input)
fr: Arrêt     (interdit toute saisie invalide)

en: Stri_kethrough
fr: _Barré

en: String
fr: Chaîne

en: Styles with no content
fr: Styles pour les cellules sans contenu

en: Su_bscript
fr: _Indice

en: Subject to the Constraints:
fr: Sous les contraintes :

en: Subtract
fr: Soustraire

en: Sudanese pound
fr: Dinar soudanais

en: Sum
fr: Somme

en: Sum into the current cell
fr: Faire la somme dans la cellule courante

en: Sum into the current cell.
fr: Faire la somme dans la cellule courante.

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary Statistics
fr: Résumé des Statistiques

en: Sunday
fr: dimanche

en: Sup_erscript
fr: _Exposant

en: Suriname guilder
fr: Guinée du Surinam

en: Swaziland lilangeni
fr: Lilangeni swazilandais

en: Swedish krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss franc
fr: Franc suisse

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
fr: Erreur de syntaxe ligne %d, ignorée

en: Syrian pound
fr: Livre syrienne

en: TRUE
fr: VRAI

en: Ta_b
fr: Ta_bulation

en: Tab
fr: Tabulation

en: Tabulate Dependency
fr: Table de dépendances

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
fr: Takashi Matsuda, greffon original pour le texte.

en: Tanzanian shilling
fr: Shilling tanzanien

en: Target Cell (Maximize)
fr: Cellule cible (maximiser)

en: Target Cell (Minimize)
fr: Cellule cible (minimiser)

en: Target region contains merged cells
fr: La région de destination contient des cellules fusionnées

en: Te_xt
fr: Te_xte

en: Te_xt indicator :
fr: Indicateur de te_xte :

en: Terminate
fr: Terminer

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
fr: Test de l'égalité de deux variances (F-Test)

en: Testing the Difference of 2 Means
fr: Test de la différence de deux moyennes

en: Text export (configurable)
fr: Exportation de fichier texte (paramétrable)

en: Text import (configurable)
fr: Importation de fichier texte (paramétrable)

en: Text length
fr: Taille du texte

en: Thai baht
fr: Baht thaïlandais

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's content.
fr: Cette valeur n'est pas valide.
    Des restrictions ont été placées sur le contenu de cette cellule.

en: Thatch
fr: Maille

en: The GNOME Spreadsheet
fr: Le tableur GNOME

en: The Target Cell value does not converge!
fr: La valeur de la cellule cible ne converge pas !

en: The category this template belongs to
fr: La catégorie à laquelle appartient ce modèle

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
fr: La cellule définie dans « En changeant la cellule » ne doit pas contenir une formule

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
fr: La cellule définie dans 'Affecter la cellule' doit contenir une formule

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
fr: Les cellules glissées vont écraser le contenu des cellules existantes
    dans cette région. Voulez-vous remplacer le contenu des cellules de cette région?

en: The character %c cannot be used to separate array elements
fr: Le caractère %c ne peut pas être utilisé pour délimiter des éléments de tableaux.

en: The current category
fr: La catégorie courante

en: The data on the clipboard does not seem to be valid text.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
fr: Les données dans le presse-papiers ne semblent pas être du texte valide.
    Le caractère « %c » (ASCII décimal %d) a été trouvé.
    Vos paramètres de localisation sont vraisemblablement incorrects.

en: The default column width must be > %d.
fr: La largeur par défaut de la colonne doit être > %d.

en: The default row height must be > %d.
fr: La hauteur par défaut de la ligne doit être > %d.

en: The dependency cells should not contain an expression
fr: Les cellules de dépendance ne doivent pas contenir une expression

en: The function to use when consolidating
fr: Fonction à utiliser pour consolider

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
fr: L'intervalle d'entrée fourni doit contenir au moins deux colonnes de données et les titres.

en: The group/individual that made the template
fr: Le groupe/individu qui a créé ce modèle

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
fr: La colonne de gauche contient des titres. Ils ne seront pas consolidés, mais utilisés comme clés de comparaison

en: The maximum value should be bigger than the minimum
fr: Le maximum doit être plus grand que le minimum

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
fr: La prochaine génération de sous-sytème d'E/S XML basé sur sax

en: The number is out of range
fr: Le nombre est en dehors de l'intervalle

en: The probabilities may not all be 0!
fr: Les probabilités ne peuvent pas être toutes nulles !

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
fr: L'intervalle d'entrée des probabilités contient une valeur négative.
    Toutes les probabilités doivent être des nombres non-négatifs.

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
fr: L'intervalle d'entrée des probabilités contient une valeur non numérique.
    Toutes les probabilités doivent être des nombres non-négatifs.

en: The search range is invalid.
fr: L'intervalle de recherche est invalide.

en: The search text is a regular expression
fr: Le texte à rechercher est une expression régulière

en: The search text is taken literal
fr: Le texte à rechercher ne doit pas être interprété

en: The selected input areas must have equal size!
fr: Les zones d'entrée sélectionnées doivent être de même taille !

en: The selected input columns must have equal size!
fr: Les colonnes d'entrée sélectionnées doivent être de même taille !

en: The selected input rows must have equal size!
fr: Les lignes d'entrée sélectionnées doivent être de même taille !

en: The step size should be positive
fr: Le pas doit être positif

en: The target cell should contain an expression
fr: La cellule cible doit contenir une expression

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
fr: La région cible est trop petite. Elle devrait contenir au moins %d colonnes

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
fr: La région cible est trop petite. Elle devrait contenir au moins %d lignes et %d colonnes

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
fr: La région cible est trop petite. Elle devrait contenir au moins %d lignes

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
fr: La ligne du haut contient des titres. Ils ne seront pas consolidés, mais utilisés comme clés de comparaison

en: The two input ranges must have the same size.
fr: Les zones d'entrée sélectionnées doivent être de même taille !

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
fr: La valeur donnée pour « À la valeur : » est invalide

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
fr: Il y a trop peu de points de données pour cette régression.
    Il doit y en avoir au moins autant que de variables libres.

en: There is already a merged region that intersects
fr: Il y a déjà une région fusionnée qui recouvre celle-ci.

en: There is already a sheet named
fr: Il y a déjà une feuille nommée

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
fr: Il doit y avoir le même nombre de valeurs pour chaque variable de la régression.

en: Thick Bottom
fr: Bas épais

en: Thick Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale épaisse

en: Thick Outside Borders
fr: Bordures extérieures épaisses

en: Thin Diagonal Crosshatch
fr: Trame diagonale fine

en: Thin Diagonal Stripe
fr: Rayure diagonale fine

en: Thin Horizontal Crosshatch
fr: Trame horizontale fine

en: Thin Horizontal Stripe
fr: Rayures horizontales fines

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
fr: Rayures diagonales fines inversées

en: Thin Vertical Stripe
fr: Rayures verticales fines

en: This file does not seem to be a valid text file.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
fr: Ce fichier n'est psa un fichier de texte valide.
    Le caractère '%c' (ASCII décimal %d) a été trouvé.
    Vraisemblablement, vos paramètres de localisation sont incorrects.

en: This file is not an 'OLE' file.  It may be too old for Gnumeric to read.
    Sorry, the management.
fr: Ce fichier n'est pas un fichier OLE. Peut-être est-il trop ancien pour être lu par Gnumeric.
    Toutes nos excuses, la Direction.

en: This plugin depends on loader of type "%s".
    Do you want to activate appropriate plugin together with this one?
    (otherwise, plugin won't be loaded)
fr: Ce greffon nécessite le chargeur de type « %s ».
    Souhaitez-vous activer le greffon nécessaire en plus de celui-ci ?
    (Sinon, le greffon ne pourra pas être chargé)

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
fr: Ce greffon active le support Guile(scheme) dans Gnumeric

en: This plugin provides Python language support in Gnumeric
fr: Ce greffon fournit le support du langage Python dans Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
fr: Ce greffon fournit un support pour les greffons en Python

en: Those columns are already grouped
fr: Ces colonnes sont déjà groupées

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
fr: Ces colonnes ne sont pas groupées

en: Those rows are already grouped
fr: Ces lignes sont déjà groupées

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
fr: Ces lignes ne sont pas groupées

en: Thousand separator
fr: Séparateur des milliers

en: Thursday
fr: jeudi

en: Ties:
fr: Ex-aequo :

en: Time
fr: Heure

en: Title :
fr: Titre :

en: Titles to print
fr: Titres à imprimer

en: Toggle whether or not to display column headers
fr: Inverser l'affichage des en-têtes de colonnes

en: Toggle whether or not to display gridlines
fr: Inverser l'affichage du quadrillage

en: Toggle whether or not to display outline groups
fr: Inverser l'affichage des contours de groupes

en: Toggle whether or not to display row headers
fr: Inverser l'affichage des en-têtes de lignes

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
fr: Inverser l'affichage des zéros comme des cellules vides

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
fr: Place l'affichage des groupes de colonnes à gauche ou à droite

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
fr: Place l'affichage des groupes de lignes en haut ou en bas

en: Tom Dyas, plugin support.
fr: Tom Dyas, support pour les greffons.

en: Tongan pa'anga
fr: Pa'anga tongais

en: Too Large
fr: Trop grand

en: Too Small
fr: Trop petit

en: Too many columns in data to parse: %d
fr: Trop de colonnes dans les données à lire : %d

en: Too many rows for this format (%d > %d)
fr: Trop de lignes pour ce format (%d > %d)

en: Too many rows in data to parse: %d
fr: Trop de lignes dans les données à lire : %d

en: Top
fr: Haut

en: Top and Bottom
fr: Haut et bas

en: Top and Double Bottom
fr: Haut et bas double

en: Top and Thick Bottom
fr: Haut et bas épais

en: Trim :
fr: Garniture :

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
fr: Supprime les espaces en début et en fin de colonne. Dans le doute, conservez la valeur par défaut.

en: Trinidad and Tobago dollar
fr: Dollar de Trinité-et-Tobago

en: Tuesday
fr: mardi

en: Tunisian dinar
fr: Dinar tunisien

en: Turkish lira
fr: Livre turque

en: Turn unparsable entries into string values
fr: Transformer les entrées incompréhensibles en chaînes

en: Two Factor Analysis of Variance
fr: Analyse de la variance à deux facteurs

en: Two _Means
fr: Deux _Moyennes

en: Two or more of the independent variables are linearly dependent,
    and the regression cannot be calculated. Remove one of these
    variables and try the regression again.
fr: Au moins deux variables indépendantes sont linéairement dépendantes, la régression ne peut être effectuée.
    Enlevez une de ces variables et réessayez.

en: Type Mismatch
fr: Types Incompatibles

en: Type mismatch
fr: Types incompatibles

en: Typing "%s%s"
fr: Frappe de "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
fr: Frappe de "%s%s" dans %s

en: UAE dirham
fr: Dirham des Émirats arabes unis

en: UK pound sterling
fr: Livre sterling

en: US dollar
fr: Dollar US

en: USSR rouble
fr: Rouble russe

en: Ugandan shilling
fr: Shilling ougandais

en: Ukrainian hryvnia
fr: Grivna ukrainienne

en: Un_freeze Panes
fr: Dé_figer les volets

en: Unable to close module file "%s".
fr: Ne peut fermer le fichier module « %s ».

en: Unable to create object of type '%s'
fr: Ne peut créer des objets de type « %s »

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
fr: Ne peut trouver un classeur MS Excel valide

en: Unable to lookup Python code object.
fr: Incapable de trouver l'objet en code Python.

en: Unable to mmap the file, error : %s
fr: Incapable de mmaper le fichier, erreur : %s

en: Unable to mmap the file.
fr: Incapable de mmaper le fichier.

en: Unable to open file '%s'
fr: Incapable d'ouvrir le fichier « %s »

en: Unable to open module file "%s".
fr: Incapable d'ouvrir le fichier module « %s ».

en: Unable to paste
fr: Incapable de coller

en: Unable to paste into selection
fr: Incapable de coller dans la sélection

en: Unable to unmap the file, error : %s
fr: Incapable de unmaper le fichier, erreur : %s

en: Uncollapse an outline group
fr: Déploie un groupe

en: Underline
fr: Souligner

en: Underlines the font
fr: Souligne la police

en: Underlines the text
fr: Souligne le texte

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo Clear
fr: Annuler Vider

en: Undo the last action
fr: Annuler la dernière action

en: Undo the operation
fr: Annuler l'opération

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
fr: Fin de fichier prématurée ligne %d, dans les données

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
fr: Fin de fichier prématurée ligne %d, dans l'en-tête

en: Unexpected error reading the file
fr: Erreur de lecture du fichier.

en: Unexpected token %c
fr: Token inattendu %c

en: Unfinished
fr: Non terminé

en: Ungroup
fr: Dégrouper

en: Ungroup columns %s
fr: Dégrouper les colonnes %s

en: Ungroup rows %d:%d
fr: Dégrouper les lignes %d:%d

en: Unhandled Python exception: %s
fr: Exception Python non traitée : %s

en: Unhide columns
fr: Montrer les colonnes

en: Unhide rows
fr: Montrer les lignes

en: Uniform
fr: Uniforme

en: Unimplemented
fr: Non implémenté

en: Unix (linefeed)
fr: Unix (fin de ligne)

en: Unkno_wn
fr: _Inconnu

en: Unknown Function
fr: Fonction inconnue

en: Unknown GB error
fr: Erreur GB inconnue

en: Unknown Pop. Var. are:
fr: Les variances de la population inconnue sont :

en: Unknown Python type
fr: Type Python inconnu

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
fr: Valeur de donnée incorrecte « %s », ligne %d, ignorée.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown evaluation error
fr: Erreur d'évaluation inconnue

en: Unknown info_type
fr: info_type inconnu

en: Unknown name
fr: Nom inconnu

en: Unknown operator
fr: Opérateur inconnu

en: Unknown plugin name.
fr: Nom de greffon inconnu.

en: Unknown sheet '%s'
fr: Feuille inconnue « %s »

en: Unknown system
fr: Système inconnu

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
fr: Type de donnée %d incorrect, ligne %d, ignoré.

en: Unknown version
fr: Version inconnue

en: Unknown workbook '%s'
fr: Classeur inconnu « %s »

en: Unmerging %s
fr: Séparation de %s

en: Unpai_red
fr: Non pai_rées

en: Unpaired Samples, E_qual Var.: T-Test
fr: Échantillons non appariés, var. égales : test T

en: Unpaired Samples, _Unequal Var.: T-Test
fr: Échantillons non appariés, var. différentes : test T

en: Unparsable xml in clipboard
fr: Impossible d'analyser le xml contenu dans le presse-papiers

en: Unspecified loader type.
fr: Type de chargeur non spécifié.

en: Unsupported Python type: %s
fr: Type Python non supporté : %s

en: Unsupported file format.
fr: Format de fichier non supporté.

en: Unsupported loader type "%s".
fr: Type de chargeur « %s » non supporté.

en: Unsupported method
fr: Méthode non supportée

en: Uruguayan peso
fr: Peso uruguayen

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
fr: Vers le bas pour la première source, vers la droite pour la seconde, et les autres feuilles pour la troisième.

en: Use the current selection to create names
fr: Utiliser la sélection courante pour créer les noms

en: Validate input with preset criteria
fr: Filtrer les données saisies avec les critères donnés

en: Value
fr: Valeur

en: Value :
fr: Valeur :

en: Value%d
fr: Valeur%d

en: Values
fr: Valeurs

en: Vanuatu vatu
fr: Vatu

en: Var (sample)
fr: Variance (échantillon)

en: Var_iable 1 Range
fr: Intervalle de la var_iable 1 :

en: Var_iable 1 Range:
fr: Intervalle de la variable _1 :

en: Variable 1 Pop. Variance:
fr: Variance de la population de la variable 1 :

en: Variable 1 Range:
fr: Intervalle de la variable 1 :

en: Variable 2 Pop. Variance:
fr: Variance de la population de la variable 2 :

en: Variable 2 Range:
fr: Intervalle de la variable 2 :

en: Variable _1 Range:
fr: Intervalle de la variable_1 :

en: Variable _2 Range:
fr: Intervalle de la variable_2 :

en: Variables are:
fr: Les variables sont :

en: Various frequency tables
fr: Diverses tables de fréquences

en: Various summary statistics
fr: Diverses statistiques Résumées

en: Varp (population)
fr: Variancep (population)

en: Venezuelan bolivar
fr: Bolívar vénézuélien

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Vertical Stripe
fr: Rayures verticales

en: Vietnamese dong
fr: Dong vietnamien

en: View
fr: Vue

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
fr: Vincent Renardias, support CSV original, traduction française.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
fr: Vladimir Vuksan, fonctions financières.

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
fr: LARGEURxHAUTEUR+XPOS+YPOS

en: Warning      (accept/discard invalid input)
fr: Avertissement (propose d'accepter ou de refuser une saisie invalide)

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be activated.
fr: Le greffon d'identifiant"%s" est nécessaire, mais il n'a pas pu être activé.

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be loaded.
fr: Le greffon d'identifiant « %s » est nécessaire, mais il n'a pas pu être chargé.

en: We depend on plugin with id="%s" which is not available.
fr: Le greffon d'identifiant « %s » est nécessaire, mais il n'est pas disponible.

en: Wednesday
fr: mercredi

en: West
fr: Ouest

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
fr: Ne pas faire la différence entre minuscules et majuscules

en: Which file format would you like?
fr: Quel format de fichier voulez-vous ?

en: Whole numbers
fr: Nombres entiers

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
fr: Largeur : %.2f pts (%d pixels)

en: Windows (carriage return + linefeed)
fr: Windows (retour chariot + fin de ligne)

en: Workbook
fr: Classeur

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
fr: Le classeur %s existe déjà.
    Êtes-vous sur de vouloir l'écraser ?

en: Workbook %s has unsaved changes, save them?
fr: Le classeur %s a des changements non enregistrés ; les enregistrer maintenant ?

en: Workbook Attributes
fr: Attributs du classeur

en: Workbook has unsaved changes, save them?
fr: Le classeur a des changements non enregistrés ; les enregistrer maintenant ?

en: Worksheet _protected
fr: Feuille de travaill protégée

en: Would split an array
fr: Il faudrait diviser le tableau

en: Would split array %s
fr: Il faudrait diviser le tableau %s

en: XML document not well formed!
fr: Document XML pas bien formé !

en: Xbase (*.dbf) file format
fr: Format Xbase (*.dbf)

en: Y Variable
fr: Variable Y

en: Yemeni rial
fr: Rial yemenite

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
fr: Vous pouvez désactiver cette sécurité en modifiant le fichier plugin.xml approprié.

en: You cannot redefine a builtin name.
fr: Vous ne pouvez pas redéfinir un nom intégré.

en: You do not have permission to save to
    %s
fr: Vous n'avez pas la permission d'enregistrer vers
    %s

en: You entered an invalid column width value.  It must be bigger than %d
fr: Vous avez entré une largeur de colonne invalide. Elle doit être plus grande que %d

en: You entered an invalid row height value.  It must be bigger than %d
fr: Vous avez entré une hauteur de ligne invalide. Elle doit être plus grande que %d

en: You must select some cell types to search.
fr: Vous devez sélectionner un type de cellules à chercher.

en: You must specify a destination region
fr: Vous devez indiquer une région de destination

en: You must specify a range to search.
fr: Vous devez spécifier un intervalle de recherche.

en: You must specify one or more source regions
fr: Vous devez indiquer une ou plusieurs régions sources

en: You need to select at least one sheet to export
fr: Vous devez sélectionner au moins une feuille à exporter

en: You should introduce a proper number of minutes in the entry.
fr: Vous devez introduire un nombre correct de minutes dans l'entrée.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide comme dépendance

en: You should introduce a single valid cell as result cell
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide comme cellule de résultat

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide dans 'En changeant la cellule :'

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide dans 'Affecter la cellule'

en: You should introduce a valid cell names in 'Criteria Range:'
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide dans « Intervalle de critère : »

en: You should introduce a valid cell names in 'List Range:'
fr: Vous devez introduire un nom de cellule valide dans « Intervalle de liste : »

en: You should introduce a valid cell range in 'Copy To:'
fr: Vous devez introduire un intervalle de cellules valide dans « Copier vers : »

en: You should introduce a valid number as maximum
fr: Le maximum doit être un nombre valide

en: You should introduce a valid number as minimum
fr: Le minimum doit être un nombre valide

en: You should introduce a valid number as step size
fr: Le pas doit être un nombre valide

en: You should introduce one or more dependency cells
fr: Vous devez saisir une ou plusieurs cellules de dépendances.

en: You should introduce the same number of columns in the `List Range' and in `Criteria Range:'
fr: Vous devez introduire le meme nombre de colonne dans « Intervalle de liste » et dans « Intervalle de critère : »

en: Your fontmap2 file could not be found in the expected location.
fr: Votre fichier fontmap2 n'a pas été trouvé à l'endroit espéré.

en: Your fontmap2 file does not have a valid entry for Helvetica.
fr: Votre fichier fontmap2 n'a pas d'entrée valide pour Helvetica.

en: Zaire Zaire
fr: Zaire

en: Zambian kwacha
fr: Kwacha zambien

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
fr: Zbigniew Chyla, système de greffons, i18n.

en: Zimbabwe dollar
fr: Dollar zimbabwéen

en: Zoom %s to %.0f%%
fr: Zoom de %s à %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
fr: Zoomer en avant ou en arrière

en: [Red]
fr: [Rouge]

en: _About...
fr: À _propos...

en: _Accounting
fr: Compt_abilité

en: _Activate all plugins
fr: _Activer tous les greffons

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Add / Modify comment...
fr: _Ajouter/modifier un commentaire...

en: _Adjacent text indicators escaped
fr: Séparateurs adjacents protégés

en: _Adjust to:
fr: _Ajuster à :

en: _Advanced
fr: _Avancée

en: _All
fr: _Tous

en: _Allow :
fr: _Permettre :

en: _Answer
fr: _Réponse

en: _Areas
fr: _Zones

en: _Author
fr: _Auteur

en: _Auto Complete Text in Cells
fr: _Achèvement automatique du texte dans les cellules

en: _Auto Save...
fr: Enregistrement autom_atique

en: _Auto fit selection
fr: _Ajustement automatique

en: _Auto generate names...
fr: Générer autom_atiquement les noms...

en: _Autoformat...
fr: Formatage _automatique...

en: _Automatic Save Every
fr: Enregistrement _automatique tous les

en: _Bins
fr: Valeurs

en: _Black and white
fr: Noir et _blanc

en: _Bottom
fr: _Bas

en: _Bottom:
fr: _Bas :

en: _By
fr: Par

en: _By Changing Cell:
fr: En changeant la cellule :

en: _Calculated Bins
fr: Valeurs calculées

en: _Case sensitive
fr: Sensible à la _casse

en: _Category
fr: _Catégorie

en: _Cells...
fr: _Cellules...

en: _Center
fr: _Centrer

en: _Change
fr: _Changer

en: _Change Name...
fr: _Changer le nom...

en: _Change name
fr: _Renommer la feuille

en: _Clear
fr: _Vider

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Colon (:)
fr: _Deux points (:)

en: _Color :
fr: _Couleur :

en: _Column major
fr: _Colonne principale

en: _Column width (pts):
fr: Largeur de _colonne (pts) :

en: _Columns
fr: _Colonnes

en: _Columns to repeat on the left side:
fr: _Colonnes à répéter sur la partie gauche :

en: _Comments
fr: _Commentaires

en: _Condition :
fr: _Condition :

en: _Consolidate...
fr: _Consolider...

en: _Content
fr: _Contenu

en: _Coordinate
fr: _Coordonnée

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Copy to a new location
fr: _Copier vers un nouvel emplacement

en: _Correlation
fr: _Corrélation

en: _Currency
fr: _Devise

en: _Current sheet
fr: Feuille _courante

en: _Custom
fr: _Personnalisé

en: _Data
fr: _Données

en: _Deactivate all plugins
fr: _Désactiver tous les greffons

en: _Define...
fr: _Définir...

en: _Delete
fr: _Effacer

en: _Delete Column(s)
fr: _Supprimer colonne(s)

en: _Delete Row(s)
fr: _Supprimer ligne(s)

en: _Delete...
fr: _Effacer...

en: _Descriptive Statistics
fr: Statistiques _Descriptives

en: _Destination :
fr: Destination :

en: _Distribution:
fr: _Distribution :

en: _Do not capitalize after:
fr: _Ne pas mettre en majuscule après :

en: _Don't change
fr: Ne pas changer

en: _Down, then right
fr: En bas, puis à _droite

en: _Duplicate
fr: _Dupliquer

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Edit...
fr: _Éditer...

en: _Entire workbook
fr: le classeur _entier

en: _Exponential Smoothing
fr: Lissage _exponentiel

en: _Expression :
fr: _Expression :

en: _Fail
fr: Échouer

en: _File
fr: _Fichier

en: _Fill
fr: _Remplir

en: _Filter
fr: _Filtrer

en: _Filter in-place
fr: _Filtrer sur place

en: _Finish
fr: _Terminer

en: _First Letter
fr: _Première page

en: _Fit Selection %
fr: _Remplir la sélection %

en: _Fit to:
fr: _Ajuster à :

en: _Footer:
fr: _Pied de page :

en: _Force Intercept To Be Zero
fr: _Forcer le passage par l'origine

en: _Format :
fr: _Format :

en: _Format Cells...
fr: _Format des cellules...

en: _Fourier Analysis
fr: Analyse de _Fourier

en: _Freeze Panes
fr: _Figer les volets

en: _Function :
fr: _Fonction :

en: _General
fr: _Général

en: _Goal Seek...
fr: _Résolveur...

en: _Goto cell...
fr: _Aller à la cellule...

en: _Graph...
fr: Faire un _graphique...

en: _Grid lines
fr: Lignes de _grille

en: _Group
fr: _Grouper

en: _Group and Outline
fr: _Groupage et Contours

en: _Group...
fr: _Grouper...

en: _Header:
fr: En-tête de page :

en: _Help
fr: _Aide

en: _Hidden
fr: Cac_hé

en: _Hide
fr: _Cacher

en: _Hide Detail
fr: _Cacher les détails

en: _Histogram
fr: _Histogramme

en: _Horizontal Scrollbar
fr: Barre de défilement _horizontal

en: _Horizontally
fr: _Horizontalement

en: _INitial CApitals
fr: CApitales _INitiales

en: _Ignore blank cells
fr: _Ignorer les cellules vides

en: _Ignore case
fr: _Ignorer la casse

en: _Import...
fr: _Importer...

en: _Indent
fr: _Indenter

en: _Input
fr: Entrée

en: _Input Range:
fr: _Intervalle d'entrée :

en: _Input Range:
fr:  _Intervalle d'entrée :

en: _Insert
fr: _Insertion

en: _Insert Column(s)
fr: _Insérer colonne(s)

en: _Insert Row(s)
fr: _Insérer ligne(s)

en: _Insert new
fr: _Insérer un nouveau

en: _Insert...
fr: _Insérer...

en: _Install new plugin
fr: _Installer un nouveau greffon

en: _Justify
fr: _Justifier

en: _Keywords
fr: Mots clés

en: _Known
fr: _Connu

en: _Known Variances or Large Sample: Z-Test
fr: Variances connues ou échantillon volumineux : test Z

en: _Labels
fr: _Titres

en: _Lambda:
fr: _Lambda :

en: _Landscape
fr: _Paysage

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Left Hand Side:
fr: Membre de gauche

en: _Left section:
fr: Section de gauche :

en: _Left:
fr: _Gauche :

en: _Limits
fr: _Limites

en: _List range:
fr: Intervalle de liste :

en: _Location
fr: Emplacement

en: _Locked
fr: _Verrouillé

en: _Lower Bound:
fr: Limite _inférieure :

en: _Make error expression
fr: Créer une expression d'erreur

en: _Manager
fr: Gestionnaire

en: _Matches
fr: _Occurrences

en: _Mean:
fr: _Moyenne :

en: _Message :
fr: _Message :

en: _Middle section:
fr: Section du centre :

en: _Move
fr: Déplacer

en: _Moving Average
fr: _Moyenne mobile

en: _N:
fr: _N :

en: _Name
fr: _Nom

en: _Name :
fr: _Nom :

en: _New
fr: _Nouveau

en: _New Sheet
fr: _Nouvelle feuille

en: _New...
fr: _Nouveau...

en: _Number
fr: _Nombre

en: _Object...
fr: _Objet...

en: _One Factor
fr: Facteur _unique

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: _Other values
fr: Autres valeurs

en: _Output Range:
fr: Intervalle de _sortie :

en: _Paired
fr: _Pairées

en: _Paired Samples: T-Test
fr: Échantillons _appariés : Test T

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Percentage
fr: _Pourcentage

en: _Periodic
fr: Périodique

en: _Plain text
fr: Texte _pur

en: _Plot
fr: _Tracé

en: _Plug-ins...
fr: _Greffons...

en: _Preserve case
fr: Préserver la casse

en: _Preview
fr: _Aperçu

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: _Prompt Before Saving
fr: _Demander avant d'enregistrer

en: _Put :
fr: Mettre :

en: _Query
fr: Demander

en: _Random
fr: Aléatoire

en: _Random Generator...
fr: Générateur de nombres _aléatoires...

en: _Range
fr: Inte_rvalle

en: _Redo
fr: _Refaire

en: _Regression
fr: _Régression

en: _Regular expression
fr: Expression _régulière

en: _Remove
fr: _Enlever

en: _Remove Current
fr: _Enlever sélectionné

en: _Replace by
fr: Remplacer par

en: _Replace text when typed
fr: _Remplacer le texte lors de la frappe

en: _Replacing
fr: _Remplacement

en: _Right
fr: _Droite

en: _Right Hand Side:
fr: Membre de droite :

en: _Right section:
fr: Section de droite :

en: _Right-Left
fr: Droite-Gauche

en: _Right:
fr: _Droite :

en: _Row
fr: _Ligne

en: _Row Height...
fr: _Hauteur de ligne...

en: _Row height (pts):
fr: Hauteur de _ligne (pts) :

en: _Row major
fr: Ligne principale

en: _Rows
fr: _Lignes

en: _Rows to repeat on the upper region:
fr: _Lignes à répéter sur la région supérieure :

en: _Sampling
fr: _Échantillonage

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Save...
fr: _Enregistrer...

en: _Scientific
fr: _Scientifique

en: _Scope :
fr: _Portée :

en: _Search for
fr: Rechercher

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Sensitivity
fr: _Sensibilité

en: _Separated
fr: _Séparé

en: _Series
fr: _Séries

en: _Set Cell:
fr: Affecter la cellule :

en: _Set Target Cell:
fr: _Fixe la valeur de la cellule :

en: _Shaped Object
fr: Objet de tracé _vectoriel

en: _Sheet
fr: _Feuille

en: _Sheet Name
fr: Nom de feuille

en: _Shift cells right
fr: _Décaler les cellules vers la droite

en: _Show Detail
fr: _Afficher les détails

en: _Show Gridlines
fr: _Afficher les lignes de grille

en: _Show input message when cell is selected
fr: Afficher le message de _saisie lorsque la cellule est sélectionnée

en: _Solver...
fr: _Solveur...

en: _Sort
fr: _Trier

en: _Sort...
fr: _Tri...

en: _Standard Deviation:
fr: _Écart type :

en: _Standard Errors
fr: Erreurs _moyennes

en: _Standard Height
fr: Hauteur _standard

en: _Standard Width
fr: Largeur _standard

en: _Strings
fr: Chaînes

en: _Tabulate Dependency...
fr: _Table de dépendances...

en: _Template Details
fr: Détails du _modèle

en: _Text
fr: _Texte

en: _Time
fr: _Heure

en: _Title
fr: _Titre

en: _To Value:
fr: À la valeur :

en: _To line :
fr: À la _ligne :

en: _Toolbars...
fr: Barres d'ou_tils...

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Top
fr: _Haut

en: _Top Rank
fr: Meilleur rang

en: _Top-Bottom
fr: Haut-Bas

en: _Top:
fr: _Haut :

en: _Two Factor
fr: _Deux facteurs

en: _Two Variances: FTest
fr: _Deux variances : FTest

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Underline:
fr: So_ulignement :

en: _Undo
fr: _Annuler

en: _Unequal
fr: _Différent

en: _Ungroup
fr: _Dégrouper

en: _Ungroup...
fr: _Dégrouper...

en: _Unhide
fr: _Réaffficher

en: _Unique records only
fr: Enregistrements _unique seulement

en: _Units:
fr: _Unités :

en: _Update
fr: _Mettre à jour

en: _Upper Bound:
fr: Limite _supérieure :

en: _Use Separator for 1000's
fr: _Utiliser un séparateur pour les miliers

en: _Validate...
fr: _Valider...

en: _Value
fr: _Valeur

en: _Value And Probability Input Range:
fr: Intervalle de _valeur et de probabilité :

en: _Variable 2 Range
fr: Intervalle de la _variable 2 :

en: _Variable 2 Range:
fr: Intervalle de la variable _2 :

en: _Vertical Scrollbar
fr: Barre de défilement _vertical

en: _Vertically
fr: _Verticalement

en: _View
fr: _Vue

en: _Visual
fr: _Visuel

en: _Width...
fr: _Largeur...

en: _With:
fr: _Avec :

en: _Workbook...
fr: _Classeur...

en: _Wrap text
fr: _Retour à la ligne

en: _X Variables:
fr: Variables _X :

en: _Y Variable:
fr: Variable _Y :

en: _b Value:
fr: Valeur _b :

en: _p Value:
fr: Valeur _p :

en: all
fr: tout

en: already defined in sheet
fr: déjà défini dans la feuille

en: already defined in workbook
fr: déjà défini dans le classeur

en: already globally defined
fr: déjà globalement défini

en: black
fr: noir

en: blue
fr: bleu

en: can only be performed on an existing group
fr: ne peut être réalisée que sur un groupe existant

en: can't create object for '%s'
fr: ne peut créer un objet pour « %s »

en: cannot be performed with multiple ranges selected
fr: ne peut pas être effectuée lorsque des intervalles multiples sont sélectionnés.

en: cannot operate on array formulae
fr: ne peut effectuer l'opération sur des formules de tableaux

en: cannot operate on merged cells
fr: ne peut effectuer l'opération sur des cellules fusionnées

en: centimeter
fr: centimètre

en: comments
fr: commentaires

en: contents
fr: contenu

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
fr: la destination n'a pas un nombre de colonnes multiple de celui de la source (%d pour %d)
    
    Essayez de sélectionner une seule cellule ou une aire de même forme et taille.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
fr: la destination n'a pas un nombre de lignes multiple de celui de la source (%d pour %d)
    
    Essayez de sélectionner une seule cellule ou une aire de même forme et taille.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
fr: La destination a une forme différente (%dLx%dC) de celle de l'original (%dLx%dC)
    
    Essayez de sélectionner une seule cellule ou une aire de même forme et taille.

en: effect - domain error
fr: effect - erreur de domaine

en: error parsing line
fr: erreur en analysant la ligne

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
fr: gnumeric version '%s'
    répertoire de données := '%s'
    répertoire de biblis := '%s'

en: green
fr: vert

en: inch
fr: pouce

en: is beyond sheet boundaries
fr: est au-delà des limites de la feuille

en: millimeter
fr: millimètre

en: must have at least 1 letter
fr: doit avoir au moins 1 lettre

en: nominal - domain error
fr: nominal - erreur de domaine

en: object must be callable
fr: l'objet doit pouvoir être appelé

en: page
fr: Page

en: page(s) wide by
fr: page(s) large par

en: place holder no need to translate
fr: place holder not translated

en: red
fr: rouge

en: result passes the sheet boundary
fr: le résultat franchit les limites de la feuille

en: sln - domain error
fr: sln - erreur de domaine

en: syd - domain error
fr: syd - erreur de domaine

en: t-Test
fr: Test T

en: tall
fr: haut

en: then by
fr: ensuite par

en: time
fr: heure

en: val != bound                  (not equal to)
fr: val != limite              (différent de)

en: val == bound                 (equal to)
fr: val == limite                 (égal à)

en: white
fr: blanc

en: xmlCreateFileParserCtxt () failed.
fr: Échec de xmlCreateFileParserCtxt ().

en: yellow
fr: jaune
