gnome-games 1.0.51 - en to it translation catalogue (518 entries)

en: 
    Game Over.
it: 
    Fine Gioco.

en:                       Matthew Wilcox (matthew@wil.cx)
it:                       Matthew Wilcox (matthew(wil.cx)

en:  Roll !
it:  Lancia !

en:  of
it:  di

en: %s wins the game with %d points
it: %s ha vinto con %d punti

en: %s! -- You're up.
it: %s! -- Tocca a te.

en: '%s' with safe moves
it: '%s' con mosse sicure

en: '%s' with super-safe moves
it: '%s' con mosse super sicure

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
it: (C) 1997-1999 della Free Software Foundation

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
it: (C) 1997-2000 della Free Software Foundation

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
it: (C) 1998 della Free Software Fundation

en: ... Game paused ...
it: ... Gioco in pausa ...

en: 1's [total of 1s]
it: 1 [totale di 1]

en: 2's [total of 2s]
it: 2 [totale di 2]

en: 3 of a Kind [total]
it: Tris [totale]

en: 3's [total of 3s]
it: 3 [totale di 3]

en: 4 of a Kind [total]
it: Poker [totale]

en: 4's [total of 4s]
it: 4 [totale di 4]

en: 5's [total of 5s]
it: 5 [totale di 5]

en: 6's [total of 6s]
it: 6 [totale di 6]

en: A game.
it: Un gioco.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
it: AisleRiot contiene un motore basato su regole che permette di realizzare solitari diversi

en: Already used! Where do you want to put that?
it: Già usato! Dove vuoi metterlo?

en: Already used! Where do you want to put that?
it: Già usato! Dove vuoi metterlo?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file immagine "%s".
    Prego, assicurarsi che Gnome-Stones è installato correttamente!

en: Animation
it: Animazione

en: Ask confirmation when quitting
it: Chiedi conferma prima di uscire

en: Background Pixmap:
it: Disegno di sfondo:

en: Background:
it: Sfondo:

en: Base Card:
it: Carta base:

en: Base Card:  Ace
it: Carta base:  Asso

en: Base Card:  Jack
it: Carta base:  Fante

en: Base Card:  King
it: Carta base:  Re

en: Base Card:  Queen
it: Carta base:  Regina

en: Biiiig
it: Graaande

en: Block Pixmap:
it: Grafica del blocco:

en: Blue
it: Blu

en: Board size
it: Dimensione campo

en: Boo hoo... I can't play...
it: Buuuh... io non posso giocare...

en: Calculate random die throws (debug)
it: Calcola lanci casuali del dado (debug)

en: Can't get at score file.
it: Impossibile accedere al file con i punteggi.

en: Can't move there!
it: Irraggiungibile!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
it: Solitari:             Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
it: Dorso:

en: Cards
it: Carte

en: Cave:
it: Miniera:

en: Caves
it: Miniere

en: Chance [total]
it: Fortuna [totale]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
it: Imbroglione! Non verrà registrato nessun punteggio.

en: Clear
it: Cancella

en: Code: Pista
it: Codice: Pista

en: Color:
it: Colore:

en: Colours
it: Colori

en: Complete
it: Completa

en: Computer Opponents
it: Avversari (computer)

en: Computer playing for %s
it: Il computer gioca per %s

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure Freecell
it: Configura Freecell

en: Confirm before quitting game
it: Chiedi conferma prima di abbandonare il gioco

en: Congratulations
    
    You Won!!!
it: Congratulazioni
    
    Hai Vinto!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
it: Congratulazioni, hai sconfitto i Robot!! 
    Ma ci riusciresti di nuovo?

en: Congratulations, you win!
it: Congratulazioni, hai vinto!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
it: Congratulazioni. Hai vinto.
       Vuoi giocare ancora?

en: Consider moving something into an empty slot
it: Prova a muovere qualcosa su un posto vuoto

en: Consistency is key
it: La consistenza è basilare

en: Could not find '%s' pixmap file
it: Impossibile trovare il file '%s' col tema

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
it: Impossibile trovare il tema '%s' per Gnome Robots

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
it: Impossibile trovare il tema '%s' per Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
it: Impossibile trovare il tema '%s' per Gataxx

en: Could not find file %s
it: Impossibile trovare il file %s

en: Current game will complete with original number of players.
it: Il gioco corrente sarà completato con il numero di giocatori originale.

en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom size
it: Dimensione personalizzata

en: Cyan
it: Ciano

en: Dark
it: Nero

en: Dark must pass, Light's move
it: Il Nero deve passare, muove il Bianco

en: Dark player wins!
it: Ha vinto il Nero!

en: Dark's move
it: Muove il Nero

en: Dark:
it: Nero:

en: Deal a card
it: Pesca una carta

en: Deal a card from the deck
it: Prendi una carta dal mazzo

en: Deal a new card from the deck
it: Prendi una nuova carta dal mazzo

en: Deal a new game
it: Inizia un nuovo gioco

en: Deal another card
it: Pesca un'altra carta

en: Deal another round
it: Distribuisci altre carte

en: Deal the cards
it: Distribuisci le carte

en: Dealing game...
it: Distribuzione carte...

en: Debugging mode
it: Modo Debug

en: Delay between rolls
it: Ritardo fra i lanci

en: Delay computer moves
it: Ritarda le mosse del computer

en: Density of blocks in a pre-filled row:
it: Densità dei blocchi nelle righe già occupate:

en: Device
it: Dispositivo

en: Diamonds:
it: Diamanti:

en: Digital joystick emulation
it: Emulazione joystick digitale

en: Display computer thoughts
it: Mostra i pensieri del computer

en: Do you really want to end this game?
it: Vuoi veramente terminare il gioco in corso?

en: Do you really want to quit the game?
it: Vuoi veramente uscire?

en: Do you really want to quit?
it: Vuoi veramente uscire?

en: Do you really want to start a new game?
it: Vuoi davvero iniziare un nuovo gioco?

en: Down:
it: Giù:

en: Enforce Joker Rules
it: Forza regole Jolly

en: Exit
it: Esci

en: Exit this game?
it: Esci da questo gioco?

en: Extra Yahtzee Bonus
it: Bonus Extra Yahtzee

en: Extra large (920x660)
it: Grandissimo (920x660)

en: FILENAME
it: NOMEFILE

en: Faces: tigert
it: Faccine: tigert

en: Fake bonuses
it: Bonus fasulli

en: Fast moves
it: Mosse rapide

en: Field size
it: Dimensione campo

en: Filename
it: Nome file

en: Fill Screen
it: Schermo pieno

en: Filling game widget...
it: Riempimento widget...

en: Finger-twitching good
it: Per intrecciarsi le dita

en: Fishing wire makes bad dental floss
it: La lenza è un pessimo filo interdentale

en: Flags:
it: Bandiere:

en: Flip final results
it: Raggruppa alla fine

en: Freecell #%d
it: Freecell n.%d

en: Freecell Properties
it: Proprietà Freecell

en: Full House [25]
it: Full [25]

en: GTali setup
it: Configurazione GTali

en: Game
it: Gioco

en: Game Number:
it: Gioco numero:

en: Game Over!
it: Fine gioco!

en: Game Status
it: Situazione

en: Game Type:
it: Tipo di gioco:

en: Game _options...
it: _Opzioni di gioco...

en: Game over!
it: Fine gioco!

en: Game title
it: Titolo gioco

en: Game title:
it: Titolo gioco:

en: Game to play
it: Gioco

en: Generating
it: Generazione

en: Gnibbles Preferences
it: Preferenze di Gnibbles

en: GnobotsII Preferences
it: Preferenze Gnobots II

en: Gnome Mahjongg
it: Mahjongg per Gnome

en: Gnome Mine Preferences
it: Preferenze Campo Minato

en: Gnome Mines
it: Campo Minato di Gnome

en: Gnome Robots Game
it: Gioco Robots per Gnome

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
it: Trasposizione per Gnome del glorioso gioco Color Lines

en: Gnome-Stones Preferences
it: Preferenze di Gnome-Stones

en: Gnometris setup
it: Configurazione gnometris

en: Grand Total
it: Totale complessivo

en: Graphics
it: Grafica

en: Graphics:
it: Grafica:

en: Gray
it: Grigio

en: Green
it: Verde

en: Have you read the help file?
it: Hai letto il file di aiuto?

en: Height of grid
it: Altezza della griglia

en: Help
it: Aiuto

en: Hint
it: Suggerisci

en: Hit Return
it: Premere Invio

en: Honor pictures:
it: Figure:

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: How many computers to play (max of %d) ?
it: Quanti computer giocano (max %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
it: Quante volte vuoi lanciare?

en: How many wish to play (max of %d)?
it: Quanti vogliono giocare (max %d) ?

en: Huge (1840x1320)
it: Enorme (1840x1320)

en: Human
it: Umano

en: Human Players
it: Giocatori (umani)

en: I could sure use a backrub right about now...
it: Mi gratteresti la schiena?

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
it: Se ti perdi da solo nella foresta, abbraccia un albero

en: Increasing Number of Robots per Level
it: Numero di Robot in più per livello

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
it: Numero di Robot di tipo 1 in più per livello

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
it: Numero di Robot di tipo 2 in più per livello

en: Initial Number of Robots
it: Numero iniziale di Robot

en: Initial Number of Safe Teleports
it: Numero iniziale di Teletrasporti sicuri

en: Initial Number of Type 1 Robots
it: Numero iniziale di Robot di tipo 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
it: Numero iniziale di Robot di tipo 2

en: Initializing scheme...
it: Inizializzazione scheme...

en: Joker icon:
it: Jolly:

en: Joystick device:
it: Joystick:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
it: Anche se le strisce pedonali somigliano al gioco della campana non sono la stessa cosa

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
it: Uccisioni richieste, mentre si aspetta, per un Teletrasporto sicuro

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
it: Clone di Klotski
    (Commenti a: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
it: LIVELLO

en: Large (736x528)
it: Grande (736x528)

en: Large Straight [40]
it: Scala lunga [40]

en: Left:
it: Sinistra:

en: Level completed. Well done.
it: Livello completato! Ben fatto!

en: Level one
it: Livello uno

en: Level three
it: Livello tre

en: Level two
it: Livello due

en: Level:
it: Livello:

en: Level:
it: Livello:

en: Levels in random order
it: Livelli in ordine casuale

en: Light
it: Bianco

en: Light must pass, Dark's move
it: Il Bianco deve passare, muove il Nero

en: Light player wins!
it: Ha vinto il Bianco!

en: Light's move
it: Muove il Bianco

en: Light:
it: Bianco:

en: Lines:
it: Righe:

en: Lives:
it: Vite:

en: Loading images...
it: Caricamento immagini...

en: Look both ways before you cross the street
it: Guarda da ambo le parti prima di attraversare la strada

en: Lower Total
it: Totale inferiore

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
it: Programma principale: Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
it: Imposta come scelta predefinita

en: Make it the default scenario
it: Imposta come scenario predefinito

en: Maps
it: Disposizione

en: Maximum Number of Robots
it: Massimo numero di Robot

en: Maximum Number of Safe Teleports
it: Massimo numero di Teletrasporti sicuri

en: Maximum Number of Type 1 Robots
it: Massimo numero di Robot di tipo 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
it: Massimo numero di Robot di tipo 2

en: Medium
it: Medio

en: Medium (460x330)
it: Medio (460x330)

en: Mine size:
it: Dimensione mina:

en: Minesweeper clone
it: Clone di Campo Minato

en: Modify the options for this game
it: Modifica le opzioni di questo gioco

en: Move card from Waste
it: Muovi una carta dallo Scarto

en: Move stacks one by one
it: Sposta le pile una carta alla volta

en: Move the %s %s.
it: Muovi %s %s.

en: Move the %s on %s.
it: Muovi %s su %s.

en: Move the %s on the %s.
it: Muovi %s su %s.

en: Move the selected piece down
it: Sposta in basso il pezzo selezionato

en: Move the selected piece left
it: Sposta a sinistra il pezzo selezionato

en: Move the selected piece right
it: Sposta a destra il pezzo selezionato

en: Move the selected piece up
it: Sposta in alto il pezzo selezionato

en: Move waste back to stock
it: Muovi dallo scarto di nuovo sulla scorta

en: Moveable Junkheaps
it: Rottami spostabili

en: Moves Left:
it: Mosse rimaste:

en: Moves:
it: Mosse:

en: My second day
it: Il mio secondo giorno

en: NAME
it: NOME

en: NUMBER
it: NUMERO

en: NW
it: NO

en: Never blow in a dog's ear
it: Mai soffiare nell'orecchio di un cane

en: New
it: Nuovo

en: New Game
it: Nuovo Gioco

en: New _game of...
it: Scegli nuovo _gioco...

en: New game with _seed...
it: Nuovo gioco n_umero...

en: New game with seed...
it: Nuovo gioco numero...

en: Next Balls
it: Prossime biglie

en: Nibbles newbie
it: Novizio

en: No good! Where do you want to put that?
it: Non va bene! Dove vuoi metterlo?

en: No more moves
it: Non ci sono più mosse disponibili

en: None
it: Nessuna

en: Not enough lines on the terminal
it: Non ci sono abbastanza righe sul terminale

en: Not too shabby
it: Niente male

en: Num Rolls
it: Numero di Lanci

en: Number of Free Safe Teleports per Level
it: Numero Teletrasporti sicuri disponibili per livello

en: Number of computer opponents
it: Numero di avversari computerizzati

en: Number of human opponents
it: Numero di avversari umani

en: Number of mines
it: Numero di mine

en: Number of mines:
it: Numero di mine:

en: Number of opponents:
it: Numero di avversari:

en: Number of players:
it: Numero di giocatori:

en: Number of players:
it: Numero di giocatori:

en: Number of pre-filled rows:
it: Numero di righe già occupate:

en: Odessa is a better game.  Really.
it: Odessa è un gioco più bello.  Davvero.

en: Optional Rules
it: Regole opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Original idea from KDE's same game program.
it: Idea originale dal gioco Same Game per KDE.

en: Partial
it: Parziale

en: Pause
it: Pausa

en: Place something on empty slot
it: Metti qualcosa su un posto vuoto

en: Play on a 2x2 board
it: Tavola di 2x2 pezzi

en: Play on a 3x3 board
it: Tavola di 3x3 pezzi

en: Play on a 4x4 board
it: Tavola di 4x4 pezzi

en: Play on a 5x5 board
it: Tavola di 5x5 pezzi

en: Play on a 6x6 board
it: Tavola di 6x6 pezzi

en: Player Names
it: Nomi dei giocatori

en: Players
it: Giocatori

en: Playing %dx%d board
it: Gioco in corso, tavola %dx%d

en: Playing level %s
it: Livello corrente: %s

en: Please fill in empty pile first.
it: Prima riempi la pila vuota.

en: Predefined Set 1
it: Insieme predefinito 1

en: Predefined Set 2
it: Insieme predefinito 2

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefs
it: Pref.

en: Preview next block
it: Anteprima prossimo blocco

en: Property
it: Proprietà

en: Props
it: Proprietà

en: Purple
it: Viola

en: Puzzle solved!
it: Puzzle risolto!

en: Puzzle solved! Well done!
it: Puzzle risolto! Ben fatto!

en: Quick Moves
it: Mosse rapide

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
it: Mosse veloci (dimezza il ritardo del computer)

en: Quit Aisleriot
it: Chiudi Aisleriot

en: Quit Freecell
it: Chiudi Freecell

en: Random Teleport:
it: Teletrasporto a caso:

en: Random block colors
it: Colori casuali dei blocchi

en: Rank font:
it: Font del Valore:

en: Red
it: Rosso

en: Redeals left:
it: Ridistribuzioni rimaste:

en: Redo
it: Ripristina

en: Redo the last move
it: Ripristina l'ultima mossa annullata

en: Reimplement the popular solitaire card game.
it: Reimplementazione del popolare solitario.

en: Relative movement
it: Movimento relativo

en: Remaining:
it: Rimasti:

en: Remove the
it: Togli

en: Reserve left:
it: Carte nella Riserva:

en: Restart
it: Ricomincia

en: Restoring preferences...
it: Ripristino preferenze...

en: Results
it: Risultati

en: Return cards to Stock
it: Rimetti le carte sulla Scorta

en: Right:
it: Destra:

en: Robot Score
it: Punteggio Robot

en: Robot Score When Splatted
it: Punteggio Robot quando spiaccicati

en: Robot Score When Waiting
it: Punteggio Robot quando in attesa

en: Rolling for %s
it: Lancio per %s

en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

en: Rules
it: Regole

en: SIZE
it: DIMENSIONE

en: SW
it: SO

en: Safe Moves
it: Mosse sicure

en: Safe Teleports:
it: Teletrasporti Sicuri:

en: Scanning private game directory...
it: Scansione directory private game...

en: Scanning private object directory...
it: Scansione directory private object...

en: Scanning public game directory...
it: Scansione directory public game...

en: Scanning public object directory...
it: Scansione directory public object...

en: Score
it: Punteggio

en: Score Required To Get A Safe Teleport
it: Punteggio necessario per ottenere un Teletrasporto sicuro

en: Score:
it: Punteggio:

en: Score:
it: Punteggio:

en: Score: HoraPe
it: Punteggio: HoraPe

en: Seconds left: %d
it: Secondi rimasti: %d

en: Seed
it: Numero

en: Seed value:
it: Numero:

en: Select
it: Scegli

en: Select Background Tiles:
it: Scegli sfondo delle tessere:

en: Select Game
it: Scegli Gioco

en: Select Map:
it: Scegli disposizione:

en: Select Tile Background:
it: Scegli lo sfondo delle tessere

en: Select Tiles:
it: Scegli Tessere:

en: Select a new game
it: Scegli un nuovo gioco

en: Select a new game variation
it: Scegli un nuovo gioco di tipo diverso

en: Select background:
it: Scegli lo sfondo:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
it: Scegli i dadi da rilanciare, premi Lancia!, o scegli un punteggio.

en: Select scenario:
it: Seleziona scenario:

en: Select theme:
it: Scegli il tema:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
it: Spedire commenti e rapporti di malfunzionamento a:
            pancho@nuclecu.unam.mx o
            mmeeks@gnu.org
    
    Tessere sotto la Licenza Pubblica Generica.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
it: Spedire commenti e rapporti di malfunzionamento a:itp@gnu.org
    Pedine sotto la Licenza Pubblica Generica.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
it: Spedire commenti e rapporti di malfunzionamento a: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Set game configuration
it: Imposta configurazione di gioco

en: Set game scenario
it: Imposta scenario di gioco:

en: Set starting level (1-10)
it: Imposta livello iniziale (1-10)

en: Show _Tool Bar
it: Mostra la barra degli strumen_ti

en: Show grid
it: Mostra griglia

en: Show high scores and exit
it: Mostra i punteggi ed esce

en: Show thoughts during turn
it: Mostra i pensieri durante il turno

en: Shu_ffle tiles
it: _Mischia le tessere

en: Shuffle
it: Mischia

en: Shuffle tiles
it: Mischia le tessere

en: Size of board (2-6)
it: Dimensione della tavola (2-6)

en: Size of mines
it: Dimensione delle mine

en: Small (368x264)
it: Piccolo (368x264)

en: Small Straight [30]
it: Scala corta [30]

en: Sol_ve
it: Solu_zione

en: Solve the game
it: Risolve il gioco

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
it: Spiacente, non riesco a trovare
    una configurazione giocabile.

en: Sorry, there are no more valid moves.
it: Spiacente, non ci sono più mosse valide.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
it: Spiacente, questa caratteristica non è (ancora) implementata.

en: Sound
it: Suono

en: Sounds
it: Suoni

en: Speed
it: Velocità

en: Splats
it: Splat!

en: Stagger flips
it: Rotazioni sfalsate

en: Standard Robots Keys
it: Tasti Standard

en: Start a new game giving a seed number...
it: Inizia un nuovo gioco, quello numero...

en: Start a new game of a different variation
it: Inizia un nuovo gioco di tipo diverso

en: Start a new game with a different seed
it: Inizia un nuovo gioco con diverso numero

en: Start cave:
it: Miniera di partenza:

en: Start this game over
it: Ricomincia dall'inizio

en: Starting Level:
it: Livello Iniziale:

en: Starting level:
it: Livello iniziale:

en: Stock left:
it: Carte nella Scorta:

en: Stock left:  0
it: Carte nella Scorta:  0

en: Streaks
it: Consecutive

en: Suggest a move
it: Suggerisci una mossa

en: Suit font (large):
it: Font del Seme (grande):

en: Suit font (medium):
it: Font del Seme (medio):

en: Suit font (small):
it: Font del Seme (piccolo):

en: Super Safe Moves
it: Mosse Super sicure

en: Switch level:
it: Livello attivazione:

en: Tali top scores
it: Migliori punteggi

en: Teleport:
it: Teletrasporto:

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
it: Clone di Tetravex
    (Commenti a: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
it: Mossa non valida.

en: The Same Gnome
it: Same Gnome

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
it: La miniera che si sta tentando di caricare include un oggetto che non era stato dichiarato.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
it: La miniera che si sta tentando di caricare è troppo grande per questo gioco.

en: The game is over.
    No hints are available
it: Il gioco è terminato.
    Non ci sono suggerimenti

en: The game was a draw.
it: Parità.

en: Theme
it: Tema

en: There are no safe locations to teleport to!!
it: Non c'è nessun posto sicuro in cui teletrasportarsi!!

en: There are no teleport locations left!!
it: Non è rimasto nessun posto in cui teletrasportarsi!!

en: This game does not have hint support yet.
it: Non ci sono ancora i suggerimenti per questo solitario.

en: This game is unable to provide a hint.
it: Questo solitario non può fornire suggerimenti.

en: This session: %d%%
it: Questa sessione: %d%%

en: Three card deals
it: Distribuisci tre carte

en: Tile Background
it: Sfondo delle tessere

en: Tile Background:
it: Sfondo delle Tessere:

en: Tile set:
it: Pedine:

en: Tiles
it: Tessere

en: Tiles Left:
it: Tessere rimaste:

en: Tiles don't match!
it: Le tessere sono diverse!

en: Time:
it: Tempo:

en: Time:
it: Tempo:

en: Tiny
it: Piccolo

en: Tiny (184x132)
it: Minuscolo (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
it: Mostra/Nascondi la barra degli strumenti

en: Total
it: Totale

en: Total: %d%%
it: Totale: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
it: Le pinze emostatiche non sono raccomandate, tranne che nelle peggiori emergenze

en: Try moving cards down from the foundation
it: Prova a togliere le carte dalle fondamenta

en: Try rearranging the cards
it: Prova a risistemare le carte

en: Type 1 Robot Score
it: Punteggio Robot di tipo 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
it: Punteggio Robot di tipo 1 quando spiaccicati

en: Type 1 Robot Score When Waiting
it: Punteggio Robot di tipo 1 quando in attesa

en: Type 2 Robot Score
it: Punteggio Robot di tipo 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
it: Punteggio Robot di tipo 2 quando spiaccicati

en: Type 2 Robot Score When Waiting
it: Punteggio Robot di tipo 2 quando in attesa

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the last move
it: Annulla l'ultima mossa

en: Unknown color
it: Colore sconosciuto

en: Unknown suit
it: Seme sconosciuto

en: Unknown value
it: Valore sconosciuto

en: Up:
it: Su:

en: Upper total
it: Totale superiore

en: Value
it: Valore

en: Variation on game rules
it: Variazione sulle regole del gioco

en: Vertical:
it: Verticale:

en: View the scores
it: Mostra i punteggi

en: W
it: O

en: Wait:
it: Aspetta:

en: Warn on invalid moves
it: Avvisa se la mossa non è valida

en: Warn when tiles don't match
it: Avverti quando le tessere non corrispondono

en: Warnings
it: Avvertimenti

en: Welcome to Glines!
it: Benvenuti in Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
it: Benvenuti in Gnome Klotski

en: Welcome to Iagno!
it: Benvenuti in Iagno!

en: Welcome to Same Gnome!
it: Benvenuti in Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
it: Benvenuti in Gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
it: Benvenuti nel gioco di Tali

en: Well, why did you run this anyways???
it: Bene, ma allora perché ci giochi???

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
it: Quale dado lanciare ancora (<INVIO> per nessuno)?

en: What is the name of player #%d ?
it: Qual è il nome del giocatore n.%d ?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
it: In mancanza di una cucitrice meccanica, una graffetta e un righello possono bastare

en: Where do you want to put that?
it: Dove vuoi metterlo?

en: Width of grid
it: Larghezza della griglia

en: Worm %d
it: Verme %d

en: Worm %d:
it: Verme %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
it: Scritto per mia moglie, Matylda
    Mandare commenti e rapporti di malfunzionamento a: janus.gorycki@intel.com

en: Y
it: S

en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Sì

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
it: Non è possibile cambiare il tipo di gioco durante una partita

en: You are searching for a %s.
it: Stai cercando %s.

en: You gained an extra life!
it: Hai guadagnato una vita extra!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
it: Sono permessi solo tre lanci! Scegli un punteggio.

en: _Advanced
it: _Avanzato

en: _Down
it: _Giù

en: _Left
it: _Sinistra

en: _Medium
it: _Medio

en: _Move
it: _Muovi

en: _Novice
it: _Novizio

en: _Right
it: _Destra

en: _Select...
it: _Scegli...

en: _Sound
it: _Suono

en: _Up
it: S_u

en: ace
it: l'asso

en: aces
it: gli assi

en: an empty Foundation
it: una Fondamenta vuota

en: an empty Foundation pile
it: una pila vuota delle Fondamenta

en: an empty Tableau pile
it: una pila vuota della Tavola

en: an empty Tableau slot
it: un posto vuoto della Tavola

en: an empty bottom slot
it: un posto vuoto in fondo

en: an empty corner slot
it: un posto vuoto su un angolo

en: an empty left slot
it: un posto vuoto a sinistra

en: an empty right slot
it: un posto vuoto a destra

en: an empty slot
it: un posto vuoto

en: an empty slot on tableau
it: un posto vuoto sulla tavola

en: an empty top slot
it: un posto vuoto in cima

en: appropriate Foundation pile
it: appropriata pila delle Fondamenta

en: black joker
it: il Jolly nero

en: classic robots
it: robots classico

en: clubs
it: fiori

en: cows
it: mucche

en: current: %d losses
it: corrente: %d perse

en: current: %d wins
it: corrente: %d vinte

en: diamonds
it: quadri

en: disabled
it: disabilitato

en: eggs
it: uova

en: eight
it: l'otto

en: empty slot on foundation
it: posto vuoto sulle fondamenta

en: empty space on tableau
it: spazio vuoto sulla tavola

en: five
it: il cinque

en: four
it: il quattro

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
it: Gataxx è una trasposizione per Gnome del vecchio gioco ataxx. E` derivato dal codice di iagno di Ian Peters

en: gnomes
it: gnomi

en: hearts
it: cuori

en: itself
it: sé stesso

en: jack
it: il fante

en: jacks
it: i fanti

en: king
it: il re

en: kings
it: i re

en: mice
it: topi

en: nightmare
it: incubo

en: nine
it: il nove

en: obsolete function - delay turned off by default)
it: funzione obsoleta - il ritardo è tolto per default)

en: off the board
it: via dalla tavola

en: queen
it: la regina

en: queens
it: le regine

en: robots
it: robot

en: robots with safe teleport
it: robots con teletrasporto sicuro

en: robots2 easy
it: robots2 facile

en: seven
it: il sette

en: six
it: il sei

en: something
it: qualcosa

en: spades
it: picche

en: ten
it: il dieci

en: the appropriate Foundation pile
it: l'appropriata pila delle Fondamenta

en: three
it: il tre

en: to an empty foundation
it: su una fondamenta vuota

en: two
it: il due

en: wins: %d, losses: %d
it: vinte: %d, perse: %d

en: won: %d, lost: %d
it: vinte: %d, perse: %d
