gnome-media 1.2.0 - en to it translation catalogue (243 entries)

en:  untitled.wav
it:  senzanome.wav

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
it: '%s' è una directory.
    Inserire un altro nome per il file.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
it: '%s' è una directory.
    Selezionare un file audio da aprire.

en: (Scanning)
it: (lettura)

en: 16bit pcm
it: PCM 16 bit

en: 3D Effect
it: Effetto 3D

en: 8bit pcm
it: PCM 8 bit

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
it: Un semplice registratore e riproduttore di suoni per GNOME.
    Dedicato al mio gatto, Malte.

en: About
it: Informazioni su

en: Action
it: Azione

en: Add echo
it: Aggiungi dell'eco

en: Add echo to the current sample
it: Aggiunge dell'eco al campione

en: Adding echo to sample...
it: Aggiunta di eco al campione...

en: Address
it: Indirizzo

en: Analog Loopback
it: Loopback analogico

en: Andreas Hyden <a.hyden@cyberpoint.se>
it: Andreas Hydén <a.hyden@cyberpoint.se>

en: Artist / Title
it: Artista / Titolo

en: Audioformat:
it: Formato audio:

en: Audioformat:
it: Formato audio:

en: Bass
it: Bassi

en: Bass
it: Bassi

en: CDDB Data
it: Dati CDDB

en: CDDB Editor
it: Editor CDDB

en: CDDB Settings
it: Settaggi CDDB

en: CDDB Status
it: Stato CDDB

en: CDROM device
it: Periferica CDROM

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
it: Impossibile connettersi al demone sound.
    Eseguire 'esd' al prompt dei comandi.

en: Category:
it: Categoria:

en: Center
it: Centrale

en: Center Input
it: Input centrale

en: Change font
it: Cambia font

en: Channels:
it: Canali:

en: Clear
it: Cancella

en: Click here to change (restart required):
it: Clicca qui per cambiare (riavvio richiesto):

en: Close tray
it: Chiudi il carrello

en: Connect to the esd server on this host.
it: Connessione al server esd in questo host.

en: Connecting [%s]
it: Connessione [%s]

en: Converting file...
it: Conversione del file...

en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
it: Copyright (C)  2000 Andreas Hydén

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
it: Impossibile trovare '%s'
    Impostare il corretto percorso di sox nelle preferenze, nella scheda 'Percorsi'.
    
    Se non hai sox, non potrai registrare o eseguire alcun effetto.

en: Could not fork child process
it: Impossibile effettuare fork

en: Couldn't remove file: %s
it: Impossibile rimuovere il file: %s

en: Create a new sample
it: Crea un nuovo campione

en: Create new sample
it: Crea un nuovo campione

en: DSP Input
it: Input DSP

en: DSP Output
it: Output DSP

en: Delete CDDB Entry?
it: Eliminare la entry CDDB?

en: Digital Loopback
it: Loopback digitale

en: Digital1
it: Digitale1

en: Digital2
it: Digitale2

en: Digital3
it: Digitale3

en: Directories
it: Directory

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
it: La directory %s non esiste.
    Procedere comunque?

en: Disc ID
it: ID del disco

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
it: Informazioni sul disco (%02u:%02u minuti)

en: Disc Title
it: Titolo del disco

en: Disconnecting [%s]
it: Disconnessione [%s]

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Don't show this message again.
it: Non mostrare più questo messaggio.

en: Echo
it: Eco

en: Edit
it: Modifica

en: Effect
it: Effetto

en: Effects
it: Effetti

en: Eject
it: Espelli

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Error
it: Errore

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
it: Errore durante l'accesso alla periferica cdrom.
    Verificare che il supporto per il lettore cdrom
    sia compilato nel kernel, e di avere il permesso
    di accedere alla periferica.
    
    Motivo: %s

en: Error connecting [%s]
it: Errore durante la connessione [%s]

en: Error querying [%s]
it: Errore durante l'interrogazione [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
it: Errore leggendo $HOME/.cddbslave.

en: Error reading [%s]
it: Errore durante la lettura [%s]

en: Error saving sound file
it: Errore nel salvataggio del file audio

en: Exit
it: Esci

en: Exit this program
it: Esci da questo programma

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
it: Il file %s nel 'comando del mixer' non esiste.
    Procedere comunque?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
it: Il file %s nel 'comando di sox' non esiste.
    Procedere comunque?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Il file '%s' esiste già.
    Desideri sovrascriverlo?

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
it: Il file '%s' non esiste.
    Selezionare un file audio esistente da aprire.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
it: Il file '%s' non esiste; sarà usato quello predefinito.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
it: Il formato audio del file '%s' non è supportato.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
it: Il file '%s' non è un file audio valido.

en: File not saved. Do you want to save it?
it: Il file non è stato salvato. Desideri salvarlo?

en: Filename of the CD device
it: Nome del file della periferica CD

en: Forever
it: All'infinito

en: GMIX - The Gnome Mixer
it: GMIX - Il mixer di Gnome

en: GNOME Sound recorder
it: Registratore di suoni di GNOME

en: GNOME Soundrecorder:
it: Registratore di suoni di GNOME:

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
it: GTCD è l'applicazione Gnome per riprodurre i CD. Include il supporto CDDB. Vedi il file 'Thanks' incluso con la distribuzione per ulteriori crediti.

en: GUI
it: Interfaccia utente

en: Get CDDB Now
it: Ricevi CDDB ora

en: Headphone
it: Cuffie

en: Help
it: Aiuto

en: Hide menu on start
it: Nascondi i menù all'avvio

en: Host is %s
it: L'host è %s

en: IGain
it: Gain I.

en: Inactive. %s
it: Inattivo. %s

en: Info
it: Informazioni

en: Input Gain
it: Gain I.

en: Key
it: Tasto

en: Keybindings
it: Assegnazione dei tasti

en: Line
it: Linea

en: Line
it: Linea

en: Line1
it: Linea1

en: Line2
it: Linea2

en: Line3
it: Linea3

en: Local Database
it: Database locale

en: Lock
it: Blocca

en: Main window
it: Finestra principale

en: Master
it: Principale

en: Master Digital
it: Digitale principale

en: Master Mono
it: Principale mono

en: Mic Gain
it: Gain Mic

en: Mute
it: Muto

en: New
it: Nuovo

en: No Disc
it: Nessun disco

en: No match found for %s
it: Nessuna occorrenza per %s

en: Nr of times:
it: Numero di volte:

en: OGain
it: Gain U.

en: On exit
it: In uscita

en: On startup
it: All'avvio

en: Open a vertical version of the meter.
it: Apre una versione verticale del meter.

en: Open track editor
it: Apri l'editor delle tracce

en: Open tray
it: Apri il carrello

en: Output Gain
it: Gain U.

en: PC Speaker
it: Altoparlante PC

en: Path to mixer:
it: Percorso del mixer:

en: Path to sox:
it: Percorso di sox:

en: Paths
it: Percorsi

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Output
it: U. Telefono

en: PhoneIn
it: I. Telefono

en: PhoneOut
it: U. Telefono

en: Play
it: Riproduci

en: Play CD on startup
it: Riproduci il CD all'avvio

en: Play current sample
it: Riproduci il campione corrente

en: Play-repeating
it: Ripetizione

en: Play/Pause
it: Play/Pausa

en: Playing
it: Riproduzione

en: Playing...
it: Riproduzione...

en: Playlist
it: Programmazione

en: Popup save dialog when recording is finished
it: Mostra la finestra di salvataggio quando la registrazione è conclusa

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
it: Mostra un messaggio di avvertimento se la dimensione (in Mb) del campione supera:

en: Port
it: Porta

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Program files
it: File di programma

en: Querying server [%s]
it: Interrogazione del server [%s]

en: Quit
it: Esci

en: Reading reply [%s]
it: Lettura della risposta [%s]

en: Ready for command: %s
it: Pronto per comando: %s

en: Rec.
it: Registra

en: Record
it: Registra

en: Recording
it: Registrazione

en: Recording timeout:
it: Tempo massimo per la registrazione:

en: Recording...
it: Registrazione...

en: Refresh List
it: Aggiorna Lista

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeat
it: Ripeti

en: Restore saved mixer levels on startup
it: All'avvio, ripristina i livelli del mixer salvati

en: Run GNOME mixer
it: Esegui il mixer di GNOME

en: Run mixer...
it: Esegui il mixer...

en: SOCKS Server
it: Server SOCKS

en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Save sound file
it: Salva il file audio

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Select a sound file
it: Seleziona un file audio

en: Server Settings
it: Settaggi Server

en: Show handles (restart required)
it: Visualizza gli handle (riavvio richiesto)

en: Show sound information
it: Mostra le informazioni sul suono

en: Show soundinfo
it: Informazioni sul suono

en: Show time
it: Visualizza il tempo

en: Show tooltips
it: Visualizza suggerimenti

en: Size
it: Dimensione

en: Skip backwards
it: Brano precedente

en: Skip forwards
it: Brano successivo

en: Sound
it: Audio

en: Sound options
it: Opzioni audio

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
it: Il dispositivo audio non è pronto! Verifica che non ci sia
    un altro programma in esecuzione che lo utilizza.

en: Specify a file to be opened
it: Specificare un file da aprire

en: Specify a file to start playing
it: Specifica un file da iniziare a riprodurre

en: Specify a file to start recording
it: Specificare un file per iniziare la registrazione

en: Specify the X position of the meter.
it: Specificare la posizione X del meter.

en: Specify the Y position of the meter.
it: Specificare la posizione Y del meter.

en: Specify the geometry of the main window
it: Specificare la geometria della finestra principale

en: Spkr
it: Speaker

en: Start playing
it: Inizia la riproduzione

en: Start recording
it: Inizia la registrazione

en: Stop playing
it: Ferma la riproduzione

en: Stop playing/recording
it: Ferma la riproduzione/registrazione

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
it: Ferma la registrazione se la dimensione (in Mb) del campione supera:

en: Stop recording on timeout
it: Ferma la registrazione allo scadere del tempo

en: Submit
it: Invia

en: Submit Information
it: Invia informazioni

en: Submit information about
    '%s'
it: Invia informazioni riguardo
    '%s'

en: Surround Input
it: Input surround

en: TCD - The Gnome CD Player
it: TCD - Il CD Player di Gnome

en: Temp dir:
it: Directory temporanea:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
it: La directory temporanea %s è un file.
    Procedere comunque?

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
it: La dimensione del campione corrente è maggiore di %i Mb!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
it: Un mixer per le periferiche audio OSS.

en: Time
it: Tempo

en: Timeout: %s
it: Tempo scaduto: %s

en: Title
it: Titolo

en: To:
it: A:

en: Track %d
it: Traccia %d

en: Track Editor
it: Editor delle tracce

en: Track Editor...
it: Editor delle tracce...

en: Track Information
it: Informazioni sulla traccia

en: Track/title color
it: Colore traccia/titolo

en: Track/title font
it: Font traccia/titolo

en: Trebl
it: Alti

en: Treble
it: Alti

en: Trk
it: Tr.

en: Undo all changes
it: Annulla tutte le modifiche

en: Undo all changes made on the current sample
it: Annulla tutte le modifiche fatte al campione corrente

en: Undoing all changes...
it: Annullamento di tutti i cambiamenti...

en: Unknown / Unknown
it: Sconosciuto / Sconosciuto

en: Use HTTP
it: Usa HTTP

en: Use SOCKS
it: Usa SOCKS

en: Use alternate method to play CD
it: Usa metodo alternativo per riprodurre il CD

en: Use mixer icons
it: Usa le icone del mixer

en: Use mixer labels
it: Usa le etichette del mixer

en: Use proxy authentication
it: Usa autenticazione proxy

en: Use squared law volume control
it: Usa controllo volume con legge quadratica

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Username
it: Nome utente

en: Waiting for reply [%s]
it: In attesa di risposta [%s]

en: Woofer Input
it: Input woofer

en: X-Position
it: Posizione X

en: Y-Position
it: Posizione Y

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
it: Non hai i permessi adatti (lettura e scrittura) per la directory temporanea %s.
    Procedere comunque?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
it: Non hai inserito un comando del mixer; non potrai eseguire il mixer.
    Procedere comunque?

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
it: Non hai inserito un comando di sox; non potrai registrare.
    Procedere comunque?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
it: Non hai inserito una directory temporanea. Non potrai registrare.
    Procedere comunque?

en: _New
it: _Nuovo

en: don't restore mixer-settings from configuration
it: non ripristinare le impostazioni del mixer dalla configurazione

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
it: non salvare i settaggi del mixer (modificati) nella configurazione

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
it: inizializza il/i mixer in base alla configurazione salvata e esci

en: minutes
it: minuti

en: normal
it: normale

en: random
it: casuale

en: restore mixer-settings from configuration
it: ripristina le impostazioni del mixer dalla configurazione
