pan 0.11.2.91 - en to ja translation catalogue (992 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
ja:   (条件なし -- 全ての記事が一致します)

en:   (No conditions -- no articles will match
ja:   (条件なし -- 一致する記事はありません

en:  (Moderated)
ja:  (普通)

en:  (Read-Only)
ja:  (読み込み専用)

en: "stay connected" sent to %s
ja: "stay connected" を %s に送信

en: % Done
ja: % 完了

en: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d remaining
ja: %.2f Kバイト/秒、残り %d:%02d:%02d

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
ja: %a - 曜日の省略名
    %A - 曜日の完全な名前
    %b - 月の省略名
    %B - 月の完全な名前
    %c - ローカルの日付と時刻
    %d - 日 (01-31)
    %H - 時 (24時間時計)
    %I - 時 (12時間時計)
    %j - 年の初めからの通算の日数 (001-366)
    %m - 月 (01-12)
    %M - 分 (00-59)
    %p - 午前/午後
    %S - 秒 (00-61)
    %x - 一般的な日付表記
    %X - 一般的な時刻表記
    %y - 西暦の下２桁
    %Y - 西暦の完全な表記
    %% - %

en: %d @ %.1f KB/s
ja: %d @ %.1f Kバイト/秒

en: %d connections at %.1f KB per second
ja: %d 個の接続 (%.1f Kバイト/秒)

en: %d tasks still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
ja: %d 個のタスクがまだアクティブか、キューにあります。
    Pan を終了してもよろしいですか？

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
ja: %s
    
    一致: %u
    グループ: %s
    ルール: %s

en: %s (%d tries)
ja: %s (%d 回トライ)

en: %u Tasks Running, %u Tasks Total
ja: 実行中のタスク: %u 個 (タスクの合計 %u 個)

en: %u articles match rule %s
ja: %u 個の記事がルール %s に一致

en: (%lu lines in %lu articles)
ja: (%lu 行 / %lu 個の記事)

en: (%lu lines in 1 article)
ja: (%lu 行/ 1 個の記事)

en: (%s for user-specified text)
ja: (ユーザ指定テキストの%s)

en: (No Group)
ja: (グループなし)

en: (e.g., *anime*)
ja: (例えば、*anime*)

en: .Newsrc Files
ja: .Newsrc ファイル

en: .newsrc filename:
ja: .newsrcファイル名:

en: .newsrc files are used by many newsreaders to remember
    which articles you've read and which groups you're subscribed to.
    If you plan on using other newsreaders along with Pan,
    you can set Pan automatically import them on startup and
    export them on exit.
ja: ファイル .newsrc は既読とグループ購読済みの記事を保存しておくために
    多くのニュースリーダーによって使用されています。
    Pan と一緒に他のニュースリーダーを使用する場合は、
    Pan の起動時にそれらを自動的にインポートして
    終了時にエキスポートするよう設定することが可能です。

en: 1 task still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
ja: 一つのタスクがまだアクティブか、キューにあります。
    Pan を終了してもよろしいですか？

en: <More>
ja: <続く>

en: > [quoted text muted]
ja: > [引用された本文を隠しています]

en: A newsreader for GNOME
ja: GNOME ニュースリーダー

en: AND
ja: かつ

en: Aborting
ja: 中断しました

en: About
ja: 情報

en: About %s
ja: %s について

en: Account name:
ja: アカウント名:

en: Actions
ja: アクション

en: Add Author to Bozo Filter
ja: 投稿者を Bozo フィルタに追加

en: Add Author to Spam Filter
ja: 投稿者を SPAM フィルタに追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add R_eplies to Selection
ja: リプライを選択範囲に追加(_E)

en: Add Subject to Spam Filter
ja: 件名を SPAM フィルタに追加

en: Add Task to the Back of the Task Manager
ja: タスクをタスクマネージャの末尾に追加します

en: Add Task to the Front of the Task Manager
ja: タスクをタスクマネージャの先頭に追加します

en: Add Thread to the Article List selection
ja: スレッドを選択した記事一覧に追加します

en: Add _Threads to Selection
ja: スレッドを選択範囲に追加(_T)

en: Add ``/%s'' to path
ja: ``%s''をパスに追加する

en: Add a File to the Attachment List
ja: ファイルを添付一覧に追加します

en: Add a new filter
ja: 新規にフィルタを追加します

en: Add a new profile
ja: 新規プロファイルの追加

en: Add a new rule.
ja: 新規にルールを追加します。

en: Add new Line to Filter
ja: フィルタに新しい行を追加します

en: Add replies to the Article List selection
ja: リプライを選択した記事一覧に追加します

en: Add to Bo_zo or Spam Filter
ja: Bozo/SPAM フィルタに追加(_Z)

en: Add to Bozo or Spam Filter
ja: Bozo/SPAM フィルタに追加します

en: Adding groups to "%s"
ja: "%s" へのグループの追加

en: Address
ja: アドレス

en: Address:
ja: アドレス:

en: Addresses and Subjects can be changed before being added
    to the Spam/Bozo filters.
    
    For example, a subject of `-->MAKE MONEY FAST<--' will
    likey find more spam if shortened to just `MAKE MONEY FAST'.
    
    Likewise, "Dudley Dursley" <ddursley@spambot.com>' could
    be shortened to `<ddurseley@spambot.com>' or even `<*@spambot.com>'.
    
    Wildcards are supported and comparisons are case-insensitive.
    For more complex pattern matching, enable the regular expression
    button.  http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial.
ja: アドレスと件名は SPAM/Bozo フィルタへ追加する前に
    変更可能です。
    
    例えば、'-->MAKE MONEY FAST<--' という件名は短縮して 
    'MAKE MONEY FAST' にした場合、たくさんの SPAM に見える事でしょう。<
    
    同様に、"Dudley Dursley" '<ddurley@spambot.com>' は
    '<ddurseley@spambot.com>' または <*@spambot.com> へ短縮されます。
    
    ワイルドカードはサポートされており、大小文字も比較されます。
    更に多くのパターンマッチングで、正規表現を有効にすることが可能です。
     http://pan.rebelbase.com/regexp.txt を参照して下さい。

en: All %lu of %lu
ja: 全 %lu / %lu

en: All Groups
ja: 全グループ

en: Also Download Article Bodies
ja: 記事の本文もダウンロード

en: An error occurred writing to the server.
ja: サーバへの書き込み中にエラーが発生しました。

en: Apply the Selected Rule to all Subscribed Groups.
ja: 全ての購読済みグループに指定したルールを適用します。

en: Apply the Selected Rule to the Selected Groups.
ja: 選択したグループに指定したルールを適用します。

en: Apply to
    Selected
    Groups
ja: 指定した
    グループに
    適用

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
ja: 購読済み
    グループに
    適用

en: Applying Rule to Selected Groups
ja: 選択したグループにルールを適用中

en: Applying rule `%s' to Group `%s'
ja: ルール `%s' をグループ `%s' に適用中

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
ja: 本当に %d 個のグループ/フォルダとその全ての記事を削除しても宜しいですか？

en: Article "%s" not flagged for any particular server; using current
ja: 記事 "%s" は指定したサーバ用にフラグされてません; 現在のフラグを使用します。

en: Article %s (%s) cancelled
ja: 記事 %s (%s) が取り消されました

en: Article Cache
ja: 記事キャッシュ

en: Article Pane
ja: 記事ペイン

en: Article Text
ja: 記事テキスト

en: Article _is
ja: 記事が(_I)

en: Article _score is at least
ja: 最近マークされた記事(_S)

en: Article _thread is
ja: 記事スレッドが(_T)

en: Article body is cached locally
ja: 記事の本文がローカルにキャッシュされました

en: Article body isn't cached locally
ja: 記事の本文がローカルにキャッシュされていません

en: Article cache contains %.1f MB in %d files
ja: 記事キャッシュ: %.1f Mバイト (%d 個のファイル)

en: Article cache now has %.1f MB in %d articles
ja: 記事キャッシュ: %.1f Mバイト (%d 通の記事)

en: Article date format:
ja: 記事データ形式:

en: Article does not have complete attachments
ja: 記事に完全な添付ファイルがありません

en: Article does not have incomplete attachments
ja: 記事に不完全な添付ファイルがありません

en: Article h_as
ja: 記事がこれを含む(_A)

en: Article has at _least N lines:
ja: 少なくとも N 行ある記事(_L):

en: Article has been
ja: 記事がこれを含んでいた

en: Article has been saved or decoded
ja: 記事が保存または解読されました

en: Article has complete attachments
ja: 記事に完全な添付ファイルがあります

en: Article has complete or incomplete attachments
ja: 記事に完全または不完全な添付ファイルがあります

en: Article has incomplete attachments
ja: 記事に不完全な添付ファイルがあります

en: Article has no attachments
ja: 記事に添付ファイルがありません

en: Article has not been saved or decoded
ja: 記事が保存または解読されていません

en: Article is %d or more lines long
ja: %d またはそれ以上の記事

en: Article is at least N days _old
ja: 少なくとも N 日前の記事

en: Article is crossposted to at least %d groups
ja: 少なくとも %d 個のグループへ投稿された記事 (クロスポスト)

en: Article is crossposted to less than %d groups
ja: %d 個以下のグループに投稿された記事 (クロスポスト)

en: Article is either saved or queued for saving
ja: 保存済みまたは保存待ちの記事

en: Article is less than %d lines long
ja: %d 行より少ない記事

en: Article is more than %d days old
ja: %d 日以上古い記事

en: Article is neither saved nor queued for saving
ja: 保存済みまたは保存待ちではない記事

en: Article is new
ja: 新しい記事

en: Article is not queued for saving or decoding
ja: 記事が保存または解読の待ちではありません

en: Article is old
ja: 古い記事

en: Article is queued for saving or decoding
ja: 保存または解読待ちの記事

en: Article is read
ja: 既読の記事

en: Article is unread
ja: 未読の記事

en: Article was _posted to at least N groups:
ja: これより多く投稿された記事(_P):

en: Article was not posted by me
ja: 投稿していない記事

en: Article was posted by me
ja: 投稿した記事

en: Article was posted in the last %d days
ja: %d 日前に投稿された記事

en: Article's score is %d or higher
ja: %d またはそれ以上のスコアを持つ記事

en: Article's score is less than %d
ja: %d 以下のスコアを持つ記事

en: Articles
ja: 記事

en: Articles/Mail posted before
ja: 以前投稿された記事/メール

en: Articles/Mail queued for posting via the "Send Later" button
ja: "あとで送信"ボタンで投稿待ちの記事/メール

en: Assigned panes:
ja: 分割したペイン:

en: Attachment: %s - %s - %s
ja: 添付: %s - %s - %s

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Attribution:
ja: 属性:

en: Authentication failed: %s
ja: 認証に失敗: %s

en: Authentication failed: bad handshake for SPA password
ja: 認証に失敗: SPA パスワードのハンドシェイクがおかしいです

en: Authentication failed: need a password
ja: 認証に失敗: パスワードが必要

en: Author
ja: 投稿者

en: Author doesn't match phrase `%s'
ja: 投稿者が語句 '%s' に一致しません

en: Author doesn't match regular expression `%s'
ja: 投稿者が正規表現 '%s' に一致しません

en: Author matches phrase `%s'
ja: 投稿者が語句 '%s' に一致しました

en: Author matches regular expression `%s'
ja: 投稿者が正規表現 '%s' に一致しました

en: Author:
ja: 投稿者:

en: Authorization
ja: 投稿者

en: Authors
ja: 投稿者

en: Automatically guess which articles to decode 
    when duplicate parts appear in a multipart post
ja: マルチパート投稿の中で同じパートが重複していたら
    記事の解読を自動的に推測する

en: BUG IN CODE
ja: コードのバグ

en: BUG!!
ja: バグ!!

en: Bad SPA handshake: %s
ja: おかしな SPA ハンドシェイク: %s

en: Body Background
ja: 本文の背景

en: Body Foreground
ja: 本文の前景

en: Bozos
ja: Bozo

en: Bug in Code
ja: コードのバグ

en: C_ollapse Selected Threads
ja: 選択したスレッドの収納(_O)

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cached Article "%s"
ja: キャッシュ済みの記事 "%s"

en: Cached Locally
ja: ローカルでキャッシュしたもの

en: Cached article "%s" (%s) from group %s
ja: 記事 "%s" (%s) をグループ %s からキャッシュ済み

en: Can't connect to %s: %s
ja: %s に接続できません: %s

en: Can't create directory "%s"
ja: ディレクトリ "%s" を作成できません

en: Can't find filter `%s' needed by rule `%s', so no articles match.
ja: フィルタ '%s' (ルール '%s' に必要) が見つからないので、一致する記事がありません。

en: Can't load the image.
ja: 画像を読み込めません。

en: Can't open file `%s'
ja: ファイル '%s' が開けません

en: Can't parse the From: line; hope for the best.
ja: "送信元:" をパースできません。ベストを期待します。

en: Can't resolve %s: %s
ja: %s を照会できません: %s

en: Can't write filters to `%s': %s
ja: フィルタ '%s' を作成できません: %s

en: Can't write profiles to `%s': %s
ja: プロファイルを '%s' に書き込めません: %s

en: Can't write rules to `%s': %s
ja: ルール '%s' を作成できません: %s

en: Cancel Selected Article which you Posted
ja: 選択した記事の投稿を取り消します

en: Cancel Selected Task(s)
ja: 選択したタスクのキャンセル

en: Cancelling article
ja: 記事購読の取り消し

en: Cancelling message "%s"
ja: メッセージ "%s" を取り消し中

en: Case Sensitive
ja: 大小文字を区別しない

en: Characters which denote Quoted Text:
ja: 引用符を示す文字:

en: Checksum for `%s' failed - file may be corrupt
ja: '%s' 部分のチェックサムに失敗しました - ファイルが正しくないようです

en: Checksum for `%s' part %d failed - file is corrupt
ja: '%s' 部分のチェックサムが %d 個失敗しました - ファイルが正しくありません

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Disk Cache
ja: ディスクキャッシュのクリア

en: Clear Queue
ja: キューのクリア

en: Clear this log.
ja: このログをクリアします。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the Log Viewer.
ja: ログビューアを閉じます。

en: Closing connection %p after %d seconds idle
ja: 接続 %p を %d 秒アイドル後に切断

en: Co_py Threads to Folder
ja: スレッドをフォルダへコピー(_P)

en: Colla_pse all Threads
ja: 全てのスレッドの収納(_P)

en: Collapse Names in Gro_up Pane
ja: グループペインの名前を畳む(_U)

en: Collapse Names in Group Pane
ja: グループペインの中にある名前を畳みます

en: Collapse Selected Threads
ja: 選択したスレッドの収納

en: Collapse all Threads
ja: 全てのスレッドの収納

en: Colors
ja: カラー

en: Congratulations
ja: おめでとうございます

en: Connect Failure
ja: 接続に失敗

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connecting to a Remote News Server to Execute a Task
ja: タスクを実行するためにリモートのニュースサーバに接続します

en: Connecting to mail server
ja: メールサーバに接続中

en: Connection to %s, port %d failed: %s
ja: %s へ接続 (ポート番号: %d) が失敗: %s

en: Cop_y to Folder
ja: フォルダにコピー(_Y

en: Copy From
ja: コピー元

en: Copy Threads to Folder
ja: スレッドをフォルダにコピーします

en: Copy to Folder
ja: フォルダにコピー

en: Copyright (C) 1999-2001, Pan Development Team
ja: Copyright (C) 1999-2001 Pan 開発チーム

en: Corrupt header skipped: %s
ja: スキップしたおかしなヘッダ : %s

en: Could not decode article - file may be corrupt/incomplete
ja: 記事を解読することが出来ませんでした - ファイルがおかしい (または壊れている) ようです

en: Couldn't create directory `%s': %s
ja: ディレクトリ '%s' を作成できませんでした: %s

en: Couldn't create file `%s' to export newsrc file %s
ja: ファイル '%s' を newsrc ファイル %s のエクスポートのために生成出来ませんでした

en: Couldn't exec external editor
ja: 外部エディタを起動することが出来ませんでした

en: Couldn't find body for message `%s' - decoding may be incomplete or incorrect
ja: メッセージ '%s' の本体が見つかりませんでした - 解読が不完全か適切でないかもしれません

en: Couldn't load font "%s"
ja: フォント "%s" をロードできませんでした

en: Couldn't open file `%s'
ja: ファイル '%s' が開けませんでした

en: Couldn't parse a Message-ID from the raw message!
ja: 生メッセージから Message-ID を解析できませんでした！

en: Couldn't select group "%s"
ja: グループ "%s" を選択できませんでした

en: Couldn't write to file
ja: ファイルに書き込めませんでした

en: Couldn't write to temporary file "%s" (is the disk full?)
ja: 作業用ファイル "%s" に書き込めませんでした (ディスクが一杯かも？)

en: Create a mail reply to the sender.
ja: 投稿者に送るリプライメールを作成します。

en: Create a new folder.
ja: 新規フォルダを作成します。

en: Created folder pan.sendlater
ja: pan.sendlaterフォルダを作成しました

en: Created folder pan.sent
ja: pan.sentフォルダを作成しました

en: Custom Filters
ja: カスタム・フィルタ

en: Custom Headers
ja: カスタムヘッダ

en: D_ownload Flagged
ja: フラグが立った記事のダウンロード(_O)

en: Data Directory
ja: データディレクトリ

en: Data Directory:
ja: データディレクトリ:

en: Date
ja: 投稿日

en: Date:
ja: 投稿日:

en: Decode can't access path "%s"
ja: パス "%s" にアクセスできません

en: Decode unable to create file "%s" %s
ja: ファイル "%s" を生成するための解読ができません %s

en: Decoded "%s" from group "%s", "%s" part #%d
ja: "%s" の解読完了 (グループ "%s", "%s" 部分 #%d)

en: Decoding "%s"
ja: "%s" の解読中

en: Dele_te
ja: 削除(_T)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete All
ja: 全て削除します

en: Delete All Articles
ja: 全記事を削除します

en: Delete Articles by Bozos
ja: Bozo で記事を削除

en: Delete Cache when exiting Pan
ja: Pan を終了する時にキャッシュをクリアする

en: Delete Line
ja: 行の削除

en: Delete Spam
ja: SPAM の削除

en: Delete Th_reads
ja: スレッドの削除(_R)

en: Delete Threads
ja: スレッドを削除します

en: Delete the selected folder.
ja: 選択したフォルダを削除します。

en: Delete the selected group(s) from Pan.
ja: 選択したグループを Pan から削除します。

en: Delete the selected line
ja: 選択した行を削除します

en: Deleted %u articles from `%s'
ja: %u 個の記事が '%s' から削除されました

en: Description
ja: 説明

en: Deselect a_ll Articles
ja: 全ての記事の選択解除(_L)

en: Deselect all Articles in the Article List
ja: 記事一覧の中にある全ての記事の選択を解除します

en: Deselect all Groups in the Group List
ja: グループ一覧から全てのグループの選択を解除します

en: Dialog to set how you want to save the selected articles
ja: 選択した記事を保存する方法を指定するダイアログ

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory for saving attached files
ja: 添付ファイルを保存するディレクトリ

en: Disconnecting
ja: 切断中

en: Disk Cache:
ja: ディスクキャッシュ:

en: Display - Articles
ja: 表示 - 記事

en: Display - Groups
ja: 表示 - グループ

en: Display - Headers
ja: 表示 - ヘッダ

en: Display - Layout
ja: 表示 - レイアウト

en: Display - Threads
ja: 表示 - スレッド

en: Display Name:
ja: 表示名:

en: Display article dates in local time instead of UTC
ja: UTC の代わりに現地時間で記事を表示する

en: Don't Save Article Text
ja: 記事テキストを保存しない

en: Don't Save Attachments
ja: 添付物を保存しない

en: Don't add the "User-Agent" identification header
ja: "User-Agent"ヘッダを追加しない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download All Headers
ja: 全ヘッダのダウンロード

en: Download Directory
ja: ダウンロードディレクトリ

en: Download Directory:
ja: ダウンロードディレクトリ:

en: Download Flagged Articles
ja: フラグが立った記事のダウンロード

en: Download New Headers
ja: 新規ヘッダのダウンロード

en: Download New Headers when the Group is Loaded
ja: グループが読み込まれたときに新しいヘッダをダウンロードする

en: Download Selected Articles
ja: 選択した記事のダウンロード

en: Download Selected Threads
ja: 選択したスレッドのダウンロード

en: Download Threads
ja: スレッドのダウンロード

en: Download a list of new groups from the selected servers.
ja: 選択したサーバから新規グループの一覧をダウンロードします。

en: Downloading %d articles from group %s
ja: %d 個の記事をグループ %s からダウンロード中

en: Downloading article "%s" failed.
ja: 記事 "%s" のダウンロードに失敗

en: Downloading body of "%s" (%s) from group %s
ja: "%s" (%s) の本文をグループ %s からダウンロード中

en: E-Mail send failed.
ja: E-メールの送信に失敗しました。

en: E-mail
ja: E-メール

en: E-mail Message "%s" not sent.
ja: E-メールメッセージ "%s" は送信されませんでした。

en: E-mail Message "%s" sent.
ja: E-メールメッセージ "%s" が送信されました。

en: E-mail address:
ja: E-メールアドレス:

en: ERROR: Message appears to have no new content.
ja: エラー: メッセージに新しい内容がありません。

en: ERROR: Message is empty.
ja: エラー: メッセージが空です。

en: ERROR: Must have one author in From: line
ja: エラー: "送信元:" には一人の投稿者を指定してください

en: ERROR: No recipients specified.
ja: エラー: 送り先が指定されていません。

en: ERROR: No subject specified.
ja: エラー: 件名が指定されていません。

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
ja: エラー: たいへん多くのグループに投稿しようとしています。

en: ERROR: invalid address ``%s''
ja: エラー: アドレス "%s" は正しくありません

en: E_xpand Selected Threads
ja: 選択したスレッドの展開(_X)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit "%s" Filter
ja: フィルタ "%s" の編集

en: Edit Filters
ja: フィルタの編集

en: Edit Other Filters...
ja: その他のフィルタの編集...

en: Edit Selected Article in Folder
ja: フォルダ内の指定した記事を編集します

en: Edit the selected filter
ja: 選択したフィルタを編集します

en: Edit the selected profile
ja: 選択したプロファイルの編集

en: Edit the selected rule.
ja: 選択したルールを編集します。

en: Edit with E_xternal Editor
ja: 外部エディタで編集(_X)

en: Edit with External Editor
ja: 外部エディタで編集します

en: Edit...
ja: 編集...

en: Email Address:
ja: E-メールアドレス:

en: Empty %u groups
ja: %u 個の空グループ

en: Empty group "%s"
ja: グループ "%s" が空です

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Error
ja: エラー

en: Error reading "%s".
ja: "%s" の読み込みエラーです。

en: Error reading "%s": %s.
ja: "%s" の読み込みエラー: %s

en: Error reading file `%s'
ja: ファイル '%s' の読み込みエラー

en: Error reading from socket.
ja: ソケットからの読み込みエラー

en: Error renaming `%s' as `%s': %s.
ja: '%s' を '%s' への名前変更エラー : %s

en: Error saving article "%s" (is %s full?)
ja: 記事 "%s" の保存でエラー (%s が一杯かも？)

en: Error writing to socket.
ja: ソケットへの書き込みエラー

en: Error: reading from socket returned %d.
ja: エラー: ソケットの読み込みで %d が返されました。

en: Expand Selected Threads
ja: 選択したスレッドの展開

en: Expand all Thread_s
ja: 全てのスレッドの展開(_S)

en: Expand all Threads
ja: 全てのスレッドの展開

en: Expand all threads by default
ja: デフォルトで全てのスレッドを展開する

en: Expired %u articles from `%s'
ja: %u 個の記事('%s'から)が期限切れ

en: Export .newsrc...
ja: .newsrcのエクスポート...

en: Exported %d groups (%d subscribed) to `%s'
ja: %d 個のグループ (購読済み %d) を '%s' へエキスポートしました

en: External Editor
ja: 外部エディタ

en: External Editor (%t will be replaced with filename)
ja: 外部エディタ (%t : ファイル名)

en: External Web Browser (%s will be replaced with URL)
ja: 外部ウェブブラウザ (%s: URL 名)

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Fetched %u headers for `%s'
ja: %u 個のヘッダ ('%s'用) の同期完了

en: Fil_l/Wrap Article Body
ja: 記事の整形/ワードラップ(_L)

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files to Attach
ja: 添付するファイル

en: Fill articles for reading at column
ja: 記事を読むときにカラムで埋める

en: Fill/Wrap Article Body
ja: 記事の本文を整形/ワードラップします

en: Filter Name:
ja: フィルタ名:

en: Filter Tool.
ja: フィルタ・ツールです。

en: Filter_s...
ja: フィルタ(_S)...

en: Filtering Articles
ja: 記事をフィルタリング中

en: Filters
ja: フィルタ:

en: Find:
ja: 検索:

en: Flag Selected Articles
ja: 選択した記事にフラグを立てる

en: Flag Selected Threads
ja: 選択したスレッドにフラグを立てます

en: Flag T_hreads
ja: スレッドフラグを立てる(_H)

en: Folder "%s" already exists.
ja: フォルダ "%s" は既に存在します。

en: Folders
ja: フォルダ

en: Follow-Up _and Reply
ja: フォローアップとリプライ(_A)

en: Followup-To
ja: フォロー先

en: Followup-To:
ja: フォロー先:

en: Followup-To:
ja: フォローアップ先:

en: Fonts
ja: フォント

en: For example: John Doe
ja: 例えば: John Doe

en: For example: UUNET Server
ja: 例えば: UUNETサーバ

en: For example: user@host.com
ja: 例えば: user@host.com

en: For_ward article by E-mail
ja: E-メールで記事を転送(_W)

en: Forward article by E-mail
ja: E-メールで記事を転送

en: From:
ja: 送信元:

en: From:
ja: 送信元:

en: Full User Name:
ja: ユーザの氏名:

en: GEOMETRY
ja: 座標

en: General
ja: 全般

en: Generate Message-ID
ja: Message-ID の生成

en: Get A_ll Articles
ja: 全ての記事の取得(L)

en: Get All Articles
ja: 全ての記事を取得します

en: Get Bodies along _with Articles:
ja: 記事と一緒に取得する本文:

en: Get Bodies along with Articles
ja: 記事と一緒に本文も取得します

en: Get List of _All Groups
ja: 全グループの一覧を取得(_A)

en: Get List of _New Groups
ja: 新規グループの一覧を取得(_N)

en: Get New Articles
ja: 新着記事を表示します

en: Get New Articles in all Su_bscribed Groups
ja: 全購読グループの新規記事の取得(_B)

en: Get New Articles in all Subscribed Groups
ja: 購読グループ一覧の全グループの新規記事を取得します

en: Get _New Articles
ja: 新着記事の取得(_N)

en: Getting %d of %d: "%s"
ja: %d / %d 個取得中: "%s"

en: Getting %s for "%s"
ja: %sを"%s"から取得しています

en: Getting %s from %s
ja: %s を %s から取得中

en: Getting article `%s' (Message-ID: %s) body failed: %s
ja: 記事 '%s' (Message-ID: %s) 本文の取得に失敗: %s

en: Getting header list failed: %s
ja: ヘッダ一覧の取得に失敗: %s

en: Global Settings
ja: グローバルな設定

en: Go Online for Server "%s"?
ja: サーバ "%s" に対してオンラインにしますか？

en: Got %d groups for server `%s'
ja: %d 個のグループ (サーバ '%s') の取得完了

en: Got %d new groups
ja: %d 個の新規グループ取得完了

en: Got %d news groups for "%s"
ja: %d 個のニュースグループ ("%s"用) 取得完了

en: Got %s descriptions for "%s"
ja: %s 個の説明 ("%s"用) の取得完了

en: Got %s groups for "%s"
ja: %s 個のグループ ("%s"用) の取得完了

en: Got %u groups for "%s"
ja: %u 個のグループ ("%s"用) の取得完了

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
ja: メールサーバから予期しない応答: %d を期待しましたが、応答は %s

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Properties
ja: グループのプロパティ

en: Group list font
ja: グループ一覧のフォント

en: Grouplist Pane
ja: グループ一覧ペイン

en: Groups
ja: グループ

en: HEY you forgot to put a message here! :)
ja: ちょっと、メッセージをここに置き忘れていますよ！ :)

en: Handshake failed: %s
ja: ハンドシェイクに失敗: %s

en: Handshake: %s
ja: ハンドシェイク: %s

en: Handshaking with mail server
ja: メールサーバとハンドシェークしています

en: Headers to Show
ja: 表示するヘッダ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hit Ratio
ja: ヒット率

en: I have no idea what I'm doing with Article ``%s''
ja: 記事 "%s" に何をしたらいいか検討がつきません

en: INFORMATION: Please be aware that posts to "%s" will not appear until approved by the group's moderator.
ja: お知らせ: "%s" にポストしてもグループのリーダーに承認されるまで表示されないことに留意して下さい。

en: Idle Seconds Before Timeout:
ja: タイムアウトにするまでのアイドル秒数:

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
ja: 有効にした場合、このルールはヘッダがダウンロードされた時に適用されます。

en: If this disabled, the user will be prompted in a dialog to choose which posts to use.
ja: これを無効にした場合、ユーザは使用するポストを選択するためにダイアログ中にプロンプトが表示されます。

en: If this field contains the string "%s", the URL to be viewed is substituted there.
     
    If this field is left blank, then your $BROWSER environmental variable will be used (see http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/).  If that isn't set either, then the default Gnome setting will be used.
ja: この欄に "%s" が含まれている場合は、その文字列が表示される URL になります。
    
    この欄が空白の場合は、環境変数 $BROWSER が使用されます (http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/ を参照下さい)。両方とも指定されていない場合は、GNOME のデフォルト値が使用されます。

en: If this is disabled, Pan will not wrap the original message when creating the reply.
ja: これを無効にした場合、Pan は返信時にオリジナルのメッセージをラップしません。

en: If this is disabled, failed tasks will remain in the Task Manager until requeued, or explicitely cancelled.
ja: これを無効にした場合、失敗したタスクが再び要求または確実に取り消されるまでタスクマネージャの中に残ったままになります。

en: If you belong to an organization and would like for your organization's name to appear with your posts, type in your organization name below.  This information is optional, you may leave it blank.
ja: 何か組織に所属していて投稿する記事に組織の名前を表示する場合は、その所属を下に入力してください。この情報はオプションなので、空白のままでも構いません。

en: If you must log on to your news (NNTP) server, then select the check box below.
ja: ニュースサーバ (NNTP)にログインする必要がある場合は、下のチェックボックスを選択してください。

en: Ignore Selected Threads
ja: 選択したスレッドを無視します

en: Ignored
ja: 無視

en: Ignored Threads
ja: 無視されたスレッド

en: Import .newsrc...
ja: .newsrcのインポート...

en: Import/Export .newsrc files automatically
ja: 自動的にファイル .newsrc をインポート/エキスポートする

en: Imported %d groups (%d new) from `%s'
ja: %d 個のグループ (新規 %d) を '%s' から インポートしました

en: Incomplete Attachments
ja: 不完全な添付ファイル

en: Incomplete Profile.
ja: 不完全なプロファイルです。

en: Invalid folder name: "%s"
ja: 不適切なフォルダ名: "%s"

en: Kilobytes
ja: K バイト

en: Layout
ja: 配置

en: Lead Programmer
ja: コア・プログラマ

en: Left Mouse Button:
ja: 左マウスボタン:

en: License
ja: ライセンス

en: Lines
ja: 行数

en: Lines Per Article:
ja: 行数/記事:

en: List Newsgroups failed: %s
ja: ニュースグループのリスト化に失敗: %s

en: Lo_g Viewer...
ja: ログビューア(_G)...

en: Load Articles When Selected:
ja: 選択されたら読み込む記事:

en: Loaded %d articles for group `%s' in %.1f seconds (%.0f art/sec)
ja: %d 個のグループを サーバ '%s' から %.1f 秒 (%.0f グループ/秒) で取得しました。

en: Loaded %d groups for server `%s' in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
ja: %d 個のグループ (サーバ :'%s') を %.1f 秒 (%.0f グループ/秒) で取得しました。

en: Loaded %d of %d articles
ja: %d / %d 記事の読み込み完了

en: Loading %s
ja: %s を読み込み中

en: Loading %u of %d groups
ja: %u / %d グループの読み込み中

en: Loading Group "%s"
ja: グループ "%s" の読み込み中

en: Loading group `%s'
ja: グループ `%s' の読み込み中

en: Loads Article
ja: 記事の読み込み

en: Loads Group
ja: グループの読み込み

en: Location
ja: 場所

en: Log Entry
ja: ログエントリ

en: Lost connection to server
ja: サーバへの接続が切断されました

en: MODE READER check failed: %s
ja: MODE READER のチェック失敗: %s

en: Mail Feedback to the Pan Authors
ja: Pan 開発者に E-メールでフィードバックします

en: Mail Sent!
ja: メールは送信されました！

en: Mail Server
ja: メールサーバ

en: Mail Server Not Ready
ja: メールサーバは使用できません

en: Mail To:
ja: メール宛先:

en: Mailing Article ``%s''
ja: 記事 "%s" のメール中

en: Make this the default profile for mail
ja: E-メールのデフォルト・プロファイルの作成

en: Make this the default profile for news
ja: ニュースのデフォルト・プロファイルの作成

en: Many thanks to the following people, whose contributions
    are a large part of why Open Source software development
    is so fun.
    
    Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
    
    If you should have been in this list but you're not,
    send us mail and we'll add you next time.
    
    Contributors to previous versions are listed at
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS
ja: 下記の人たちに多大の感謝を致します。彼らは、オープンソースの
    ソフトウェア開発がなぜそんなに楽しいのかと言う問いに
    大きく寄与してくれました。
    
    Pan %s 翻訳
    %s
    
    Pan %s ソースコードとパッチ
    %s
    
    Pan %s 提案とテスト
    %s
    
    もしこのリストに貴方の名前が無かったらメールして下さい。
    次回のバージョンで追加します。
    
    前バージョンに対する協力者の一覧は下記のサイトを参照下さい。
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS

en: Many users prefer to save memory and disk space by only keeping subscribed groups in their .newsrc file.
ja: ファイル .newsrc の中で購読済みのグループを保持するためだけに、メモリとディスク内容を保存することを好む傾向があります。

en: Mark All Articles in Selected Groups as Read
ja: 選択したグループ一覧にある全ての記事に既読マークを付与します

en: Mark Selected Articles as Read
ja: 選択した記事に既読マークを付与する

en: Mark Threads as Read
ja: スレッドに既読マークを付与します

en: Mark Threads as U_nread
ja: スレッドを未読にする(_N)

en: Mark Threads as Unread
ja: スレッドに未読マークを付与する

en: Mark _Threads as Read
ja: スレッドを既読にする(_T)

en: Mark as
ja: マークする

en: Mark as Unread
ja: 未読にする

en: Mark as _Unread
ja: 未読にする(_U)

en: Maximum
    Connections
ja: 最大
    接続数

en: Maximum Number of Task Retries before Giving Up
ja: ギブアップまでに再トライする最大タスク数

en: Maximum Total Number of Connections
ja: 最大接続数の合計

en: Megs
ja: メッセージ

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Body
ja: メッセージ本文

en: Message Body (Monospace)
ja: メッセージ本文 (等幅フォント)

en: Message ID FQDN:
ja: Message-ID FQDN:

en: Message-ID doesn't match phrase `%s'
ja: Message-ID が語句 '%s' に一致しません

en: Message-ID doesn't match regular expression `%s'
ja: Message-ID が正規表現 '%s' に一致しません

en: Message-ID matches phrase `%s'
ja: Message-ID が語句 '%s' に一致しました

en: Message-ID matches regular expression `%s'
ja: Message-ID が正規表現 '%s' に一致しました

en: Message-Id
ja: メッセージ ID

en: Message-Id:
ja: メッセージID:

en: Middle Mouse Button:
ja: 中マウスボタン:

en: Mime (single-part posts only)
ja: Mime (一部分のポストのみ)

en: Mime BASE64 Encoding - Single Articles Only
ja: MIME BASE64 エンコード - 単一記事のみ

en: Misc
ja: その他

en: Mo_ve to Folder
ja: フォルダに移動(_V)

en: More Headers
ja: 先のヘッダ

en: Most Recent Headers
ja: もっと最近のヘッダ

en: Move Down
ja: 下に移動

en: Move Selected Task(s) Down
ja: 選択したタスクを下に移動

en: Move Selected Task(s) To Bottom
ja: 選択したタスクを一番下に移動

en: Move Selected Task(s) To Top
ja: 選択したタスクを一番上に移動

en: Move Selected Task(s) Up
ja: 選択したタスクを上に移動

en: Move Thread to Folder
ja: スレッドをフォルダに移動します

en: Move Up
ja: 上に移動

en: Move the selected line down one line
ja: 選択した行を一つ下に移動します

en: Move the selected line up one line
ja: 選択した行を一つ上の行に移動します

en: Move to Folder
ja: フォルダに移動

en: Move to the Next Group with Unread Messages.
ja: 未読のメッセージがある次のグループに移動します。

en: Move to the Next Group.
ja: 次のグループにジャンプします。

en: Mute Quoted Text
ja: 引用した本文を隠す

en: Mute _Quoted Text
ja: 引用した本文を隠す(_Q)

en: My server requires a password.
ja: サーバはログインが必要

en: My server requires my username and password
ja: このサーバはログインが必要

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) not posted.
ja: NNTP記事 "%s" (%d / %d) は投稿されませんでした。

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) posted.
ja: NNTP記事 "%s" (%d / %d) が投稿されました。

en: NNTP handshake failed: %s
ja: NNTP ハンドシェイクに失敗: %s

en: Name
ja: 名前

en: Negate
ja: 無効

en: Negate the selected line
ja: 選択した行を無効にします

en: Neither Saved nor Queued
ja: 未保存または待ちなし

en: Neither Watched nor Ignored
ja: 監視または無視されていない

en: New
ja: 新規

en: New %lu of %lu
ja: 新着 (%lu / %lu)

en: New Articles / Articles with New Replies
ja: 新規の記事 / 新規リプライがある記事

en: New Filter Line
ja: 新規フィルタ行

en: New Folder Name:
ja: 新規フォルダ名:

en: New Groups
ja: 新規グループ

en: New Profile
ja: 新規のプロファイル

en: New Rule
ja: 新規ルール

en: New connection %p for %s, port %d, sockfd %d
ja: 新規接続 %p (%s用 ポート %d sockfd %d)

en: New groups retrieval failed: %s
ja: 新規グループ取得に失敗: %s

en: New...
ja: 新規...

en: News (NNTP) server:
ja: ニュース (NNTP) サーバ:

en: News Server
ja: ニュースサーバ

en: News server connection count: %d
ja: ニュースサーバ接続数: %d

en: Newsgroups
ja: ニューズグループ

en: Newsgroups (if more than one group)
ja: ニュースグループ(複数のとき)

en: Newsgroups:
ja: ニューズグループ:

en: Newsreader
ja: ニュースリーダ

en: Newsreader:
ja: ニュースリーダ:

en: Next Article
ja: 次の記事にジャンプします

en: Next G_roup
ja: 次のグループ(_G)

en: Next Threa_d
ja: 次のスレッドへ(_D)

en: Next Thread
ja: 次のスレッドにジャンプします

en: Next Unread Article
ja: 次の未読の記事にジャンプします

en: Next Unread Thread
ja: 次の未読スレッドにジャンプします

en: Next Unread _Group
ja: 次の未読グループ(_G)

en: Next Unread _Thread
ja: 次の未読スレッドへ(_T)

en: Next _Article
ja: 次の記事へ(_A)

en: No Address
ja: アドレスなし

en: No Attachments
ja: 添付ファイルなし

en: No Connections
ja: 接続していません

en: No Custom Filter
ja: カスタム・フィルタなし

en: No Filename
ja: ファイル名なし

en: No Known Recipients
ja: 不明な送信者です

en: No Recipients!
ja: 送信先がありません！

en: No Sender Specified!
ja: 送信元が指定されていません！

en: No Servers Defined
ja: サーバが定義されていません

en: No Tasks
ja: タスク無し

en: No articles found for group "%s"
ja: ニューズグループ '%s' のオプションを選択

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
ja: E-メールアドレスが指定されていません; ドメイン "%s" 付きの message-id 作成

en: No new articles in group "%s"
ja: グループ "%s" には新しい記事はありません

en: No server address specified in the Preferences
ja: 設定の中で指定したサーバアドレスがありません

en: No supported authentication mechanism
ja: サポートしていない認証メカニズムです

en: Not Named
ja: 名前なし

en: Not Queued
ja: キューには入れません

en: OR
ja: または

en: Offline
ja: オフライン

en: Old Articles with no New Replies
ja: 新規リプライがない古い記事

en: On %d, %n wrote:
ja: %d に %n さんは書きました:

en: Online Settings
ja: アウトライン設定

en: Online Status
ja: オンラインの状態

en: Online Users _Manual
ja: オンライン・ユーザーマニュアル(_M)

en: Online Users _Manual...
ja: オンライン・ユーザーマニュアル(_M)...

en: Online/Offline Settings...
ja: オンライン/オフライン設定...

en: Open Attachment...
ja: 添付物を開く...

en: Open the Connection Manager
ja: 接続マネージャを開く

en: Open the Log Viewer
ja: ログビューアを開く

en: Open the Status Log
ja: ステータスログを開く

en: Open the Task Manager
ja: タスクマネージャを開く

en: Optional Information
ja: オプション情報

en: Options
ja: オプション

en: Organization:
ja: 所属:

en: Pan %s Started
ja: Pan %s の起動完了

en: Pan %s Task Manager
ja: Pan %s タスクマネージャ

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
ja: Pan %s タスクマネージャ (キュー%d, 実行中%d)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Failed)
ja: Pan %s タスクマネージャ (キュー%d、実行中%d、失敗%d)

en: Pan - Log Viewer
ja: Pan - ログビューア

en: Pan - Task Manager
ja: Pan - タスクマネージャ

en: Pan Setup Wizard
ja: Pan 設定ウィザード

en: Pan _Homepage
ja: Pan ホームページ(_H)

en: Pan _Homepage...
ja: Pan ホームページ(_H)...

en: Pan found multiple copies of some of the parts of this post.
    Please select the parts to use for this save.
ja: この投稿のいくつかのパートの複数コピーがあります。
    保存するパートを選択してください。

en: Pan should ask before going online
ja: オンラインになる前に質問をする

en: Pan should go online as needed without asking
ja: 必要な時には質問しないでオンラインになる

en: Pan should quietly stay offline until told otherwise
ja: 何も言われない限りは黙ってオフラインを続ける

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group %s.
    You may want to empty this group and download fresh headers.
ja: Pan は %d 個のおかしなヘッダをグループ %s のローカルキャッシュからスキップしました。
    このグループを空にして再度ヘッダをダウンロードした方が良いでしょう。

en: Pan: Download Headers for group `%s'
ja: Pan: グループ `%s' 向けのヘッダのダウンロード

en: Pan: Edit Filter
ja: Pan: フィルタの編集

en: Pan: Edit Profile
ja: Pan: プロファイルの編集

en: Pan: Edit Rule
ja: Pan: ルールの編集

en: Pan: Export .newsrc File
ja: Pan: .newsrc ファイルのエクスポート

en: Pan: Filter Out Articles
ja: Pan: 記事のフィルタリング

en: Pan: Filters
ja: Pan: フィルタ

en: Pan: Find Message
ja: Pan: メッセージの検索

en: Pan: Import .newsrc File
ja: Pan: .newsrcファイルのインポート

en: Pan: New/Edit Server
ja: Pan: サーバの新規作成/編集

en: Pan: Preferences
ja: Pan: 設定

en: Pan: Print
ja: Pan: 印刷

en: Pan: Profile
ja: Pan: プロファイル

en: Pan: Rules
ja: Pan: ルール

en: Pan: Save Articles As
ja: Pan: 記事を別名で保存

en: Pan: Save Multipart Message
ja: Pan: マルチパートメッセージの保存

en: Parent Article
ja: この記事の上の記事にジャンプします

en: Parts
ja: 部分

en: Password
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: People can reply to your posts by sending you an e-mail message at the following address.
ja: 下記のアドレスへ E-メールを送信すると、貴方の投稿にリプライ可能です。

en: Per-Server Settings
ja: サーバごとの設定

en: Pipe read failed
ja: パイプ読み込みに失敗

en: Please Select a Folder from the Group list.
ja: グループ一覧からフォルダを選択してください。

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me terribly.
ja: フォルダ名を "pan." で始めないでください。トラブルの原因になります。

en: Please enter the name of the mail server to use when sending e-mail messages.
ja: E-メールを送信する場合に使用するメールサーバの名前を入力して下さい。

en: Port:
ja: ポート:

en: Post To Groups:
ja: グループに投稿:

en: Post a new message to the current group.
ja: 現在のグループに新規メッセージを投稿する

en: Post a reply to the message on the news server.
ja: ニュースサーバのメッセージにリプライを投稿します。

en: Post anyway, despite these problems?
ja: これらの問題を別にして、とにかく投稿しますか？

en: Post anyway, despite this problem?
ja: この問題を別にして、とにかく投稿しますか？

en: Posted by Me
ja: 自分が投稿したもの

en: Posting Article ``%s''
ja: 記事 "%s" の投稿中

en: Posting and Mailing Article ``%s''
ja: 記事 "%s" の投稿・メール中

en: Posting article "%s" part %d of %d.
ja: 記事 "%s" の投稿中: パート %d / %d

en: Posting complete: %s
ja: 投稿が完了: %s

en: Posting failed: %s
ja: 投稿に失敗しました: %s

en: Pr_ofiles...
ja: プロファイル(_O)...

en: Pre_vious Article
ja: 前の記事へ(_V)

en: Preparing to Send Mail
ja: メール送信の準備中

en: Previo_us Thread
ja: 前のスレッドへ(_U)

en: Previous Article
ja: 前の記事にジャンプします

en: Previous Thread
ja: 前のスレッドにジャンプします

en: Previous _read article
ja: 前に読んだ記事へ(_R)

en: Previous read article
ja: 前に読んだ記事にジャンプします

en: Print
ja: 印刷

en: Print Command:
ja: 印刷コマンド:

en: Priority
ja: 優先度

en: Processing "%s"
ja: "%s" 処理中

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile Information
ja: プロファイル情報

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile Name:
ja: プロファイル名:

en: Profiles Tool.
ja: プロファイル編集用のツールです。

en: Programmer
ja: プログラマ

en: Programmer & Documentation
ja: プログラマとドキュメント作成

en: Programmer, 0.6 - 0.7
ja: プログラマ, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
ja: プロジェクト創設者, プログラマ

en: QUIT failed: %s
ja: QUIT に失敗: %s

en: Queued
ja: キューに入れました

en: Queued for Saving
ja: 保存待ち

en: Quoted Text 1
ja: 引用された文 1

en: Quoted Text 2
ja: 引用された文 2

en: Quoted Text 3
ja: 引用された文 3

en: Read
ja: 既読

en: Read Articles with no Unread Replies
ja: 未読リプライがない記事の読み込み

en: Read the selected article.
ja: 選択した記事を表示します。

en: Rebuilding Header Pane...
ja: ヘッダペインの再構築中...

en: References (if article is a reply)
ja: リファレンス(記事がリプライのとき)

en: References:
ja: リファレンス:

en: Refiltering Articles
ja: 記事の再フィルタリング

en: Refresh Article Counts
ja: 記事数を更新して表示します

en: Refresh Article _Counts
ja: 記事数の更新(_C)

en: Refresh a list of groups from the selected servers.
ja: 選択したサーバからグループ一覧を更新

en: Refreshing Group "%s"
ja: グループ "%s" の更新中

en: Refreshing group `%s'
ja: グループ `%s' の更新中

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Reloading Group
ja: グループ再読み込み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove a File from the Attachment List
ja: 添付一覧からファイルを削除します

en: Remove all Articles from Selected Groups
ja: 選択したグループにある全ての記事を削除します

en: Remove all messages from "%s"?
ja: "%s" から全てのメッセージを削除しますか？

en: Remove all messages from these %u groups?
ja: %u 個のグループから全てのメッセージを削除しますか？

en: Remove failed tasks from the Task Manager
ja: タスクマネージャから失敗したタスクを削除します

en: Remove the selected filter
ja: 選択したフィルタを削除します

en: Remove the selected profile
ja: 選択したプロファイルの削除

en: Remove the selected rule.
ja: 選択したルールを削除します。

en: Removed %d articles from local cache
ja: ローカルキャッシュから %d 通の記事が削除されました

en: Reply To:
ja: 返信先:

en: Reply-To (if different from Author)
ja: リプライ先(投稿者と異なるとき)

en: Reply-To:
ja: リプライ先:

en: Reply-To:
ja: リプライ先:

en: Report a _Bug...
ja: バグの報告(_B)...

en: Requeue selected failed Task(s)
ja: 中断したタスクをキューに入れ直す

en: Required Information
ja: 必要な情報

en: Reserve
ja: 予約する

en: Reserve a connection
    for reading articles
ja: 記事を読むために
    接続をひとつ予約する

en: Reset "new message" counter
ja: 新規メッセージカウンタのリセット

en: Reset "new message" counters
ja: "新着メッセージ"のカウンタのリセット

en: Resorting Articles
ja: 記事の再ソート

en: Retrieving %d new groups for "%s"
ja: %d 個の新規グループを "%s" から取得中

en: Retrieving 0 new groups for "%s"
ja: 0 個の新規グループを "%s"から取得中

en: Rewrap
ja: 再ラップ

en: Rewrap all the text in the Message Body.
ja: メッセージ本文の全てを再ラップします。

en: Rot13 Article Body
ja: Rot13 記事の本文

en: Rot13 Selected Text
ja: Rot13 選択した記事

en: Rule Name:
ja: ルール名:

en: Rule applies to all newsgroups
ja: ルールを全てのニュースグループに適用

en: Rule applies to specific newsgroups:
ja: ルールを特定のニュースグループに適用

en: Rule applies to:
ja: ルールの適用:

en: Rules
ja: ルール...

en: Rules Tool.
ja: ルール編集用のツールです。

en: Running
ja: 実行中

en: SMTP Port:
ja: SMTP ポート:

en: SMTP Server:
ja: SMTP サーバ:

en: S_kip Uncached Articles:
ja: 未キャッシュの記事をスキップ(_K):

en: Same as --debug-socket
ja: --debug_socket と同じ

en: Sampling %d articles
ja: %d 個の記事をサンプリング中

en: Sampling %lu of %lu
ja: サンプリング中 (%lu / %lu)

en: Save
ja: 保存

en: Save Articles (A_ttachments only)
ja: 記事の保存 (添付物のみ)(_T)

en: Save Changes
ja: 変更分を保存

en: Save Profile
ja: プロファイルの保存

en: Save _Articles
ja: 記事の保存(_S)

en: Save attchments in:
ja: 添付ファイルを保存:

en: Save message to file
ja: メッセージをファイルに保存

en: Save the log to file
ja: ログをファイルに保存

en: Save the selected articles and their attachments.
ja: 選択した記事とその添付物を保存します

en: Save the selected articles' attachments.
ja: 選択した記事の添付物を保存します。

en: Save this log to a file.
ja: このログをファイルに保存

en: Saved
ja: 保存済み

en: Saved "%s"
ja: "%s" の保存完了

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
ja: %d 個の記事("%s"中の)を %.1f 秒で保存しました (%.0f 記事/秒)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
ja: %d 個のグループを "%s" の中に %.1f 秒で保存しました (%.0f グループ/秒)

en: Saved %d of %u groups
ja: %d / %u グループ保存完了

en: Saved article body to `%s'
ja: 記事の本文を '%s' に保存しました

en: Saving "%s"
ja: "%s" の保存中

en: Saving group `%s'
ja: グループ `%s' を保存中

en: See http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial on how to use regular expressions.  If regular expressions are turned off, a simple case-insensitive wildcard match is used.
ja: 正規表現の使い方についてのチュートリアルについては http://pan.rebelbase.com/regexp.txt を参照して下さい。正規表現を無効にすると、大小文字を区別しないワイルドカードが使用されます。

en: Select .newsrc File to Read:
ja: 読み込む.newsrcファイルを選択してください:

en: Select .newsrc File to Write:
ja: 書きだす .newsrc ファイルの選択:

en: Select Article _Body
ja: 記事本文の選択(_B)

en: Select Filter:
ja: フィルタの選択:

en: Select all Arti_cles
ja: 全ての記事を選択(_C)

en: Select all Articles in the Article List
ja: 記事一覧の中から全ての記事を選択します

en: Select all Groups in the Group List
ja: グループ一覧から全てのグループを選択します

en: Select all _Groups
ja: 全グループの選択(_G)

en: Select the file to attach.
ja: 添付するファイルを選択してください。

en: Selected layout:
ja: 選択した配置:

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Selects Article
ja: 記事の選択

en: Selects Group
ja: グループの選択

en: Send Later
ja: あとで送信

en: Send Messages Queued in "pan.sendlater"
ja: "pan.sendlater" の中で送信待ちのメッセージを投稿します

en: Send Now
ja: 今すぐ送信

en: Send Pending _Messages
ja: 投稿待ちのメッセージの送信(_M)

en: Send a reply both to the author in mail, and to the news server.
ja: 投稿者にメールを出し、ニュースサーバにもリプライを送ります。

en: Send outgoing messages to stdout instead of smtp/nntp servers for debugging purposes.
ja: 送信メッセージを SMTP/NNTP サーバの代わりに デバッグ目的で標準出力に送ります。

en: Send this Message Later
ja: このメッセージをあとで送信

en: Send this Message Now
ja: このメッセージを今すぐ送信

en: Sending 'stay connected' request
ja: 'stay connected' 要求の送信

en: Sending Mail
ja: メールを送信中

en: Server
ja: サーバ

en: Server "%s" is Offline; no new tasks will be processed
ja: サーバ "%s" はオフラインです。新規タスクは実行されません

en: Server "%s" is Online
ja: サーバ "%s" はオンラインです

en: Server Address
ja: サーバアドレス

en: Server Information
ja: ユーザ情報

en: Server Port
ja: サーバポート

en: Servers
ja: サーバ

en: Servers - Mail
ja: サーバ - メール

en: Servers - News
ja: サーバ - ニュース

en: Set Per-Server Connection Limits
ja: サーバごとの接続数の上限を設定

en: Set the properties for the selected group.
ja: 選択されたグループのプロパティ設定を編集します。

en: Sho_w Group Pane
ja: グループペインの表示(_W)

en: Show All Headers in Article Pane
ja: 記事ペインにある記事の全てのヘッダを表示します

en: Show All _Headers in Article Pane
ja: 全ヘッダの表示(_H)

en: Show Art_icle Pane
ja: 記事ペインの表示(_I)

en: Show Article Pane
ja: 記事ペインを表示します

en: Show Articles Neither Queued nor Saved
ja: キューまたは保存されていない記事の表示

en: Show Articles posted by Me
ja: 以前投稿した記事の表示

en: Show Articles posted by Others
ja: 以前投稿された記事の表示

en: Show Articles which are Cached Locally
ja: ローカルにキャッシュされた記事の表示

en: Show Articles which are not Cached Locally
ja: ローカルにキャッシュされていない記事の表示

en: Show Complete Binary Articles
ja: 完全なバイナリの記事の表示

en: Show Group Pane
ja: グループペインの表示

en: Show Hea_der Pane
ja: ヘッダペインの表示(_D)

en: Show Header Pane
ja: ヘッダペインを表示します

en: Show Ignored Threads
ja: 無視されたスレッドの表示

en: Show Incomplete Binary Articles
ja: 不完全なバイナリの記事の表示

en: Show Matching Articles
ja: 一致する記事の表示

en: Show Matching Articles and References
ja: 一致する記事とリファレンスの表示

en: Show Matching Articles and Replies
ja: 一致する記事とリプライの表示

en: Show New Articles
ja: 新規記事の表示

en: Show Old Articles
ja: 古い記事の表示

en: Show Queued Articles
ja: 引用された記事の表示

en: Show Read Articles
ja: 既読記事の表示

en: Show Saved Articles
ja: 保存された記事の表示

en: Show Text Articles
ja: テキスト記事の表示

en: Show Threads Neither Watched nor Ignored
ja: 既読または無視されていないスレッドの表示

en: Show Threads with Matching Articles
ja: 一致する記事をスレッドで表示

en: Show Unread Articles
ja: 未読記事の表示

en: Show Watched Threads
ja: 既読スレッドの表示

en: Show a_lert:
ja: アラートを出す:

en: Show in Filter Menu
ja: フィルタ・メニューに表示

en: Show only the first part of complete multipart binary posts
ja: 完全なバイナリのマルチパートは最初のパートのみを表示

en: Signature File:
ja: 署名ファイル:

en: Skip Uncached Articles:
ja: 未キャッシュの記事をスキップ:

en: Smooth Scrolling at speed:
ja: スムーススクロールの速度:

en: Sorting Articles
ja: 記事をソート中

en: Space Reading
ja: スペース読み込み

en: Spam
ja: SPAM

en: Specify and Download Articles
ja: 指定した記事をダウンロードします

en: Specify the geometry of the window.
ja: ウィンドウの座標を指定してください。

en: Status
ja: ステータス

en: Subject
ja: 件名

en: Subject doesn't match the phrase `%s'
ja: 件名が語句 '%s' に一致しません

en: Subject doesn't match the regex `%s'
ja: 件名が正規表現 '%s' に一致しません

en: Subject matches the phrase `%s'
ja: 件名が語句 '%s' に一致しました

en: Subject matches the regex `%s'
ja: 件名が正規表現 '%s' に一致しました

en: Subject:
ja: 件名:

en: Subject:
ja: 件名:

en: Submit a Pan Bug Report to the GNOME Bug Tracker
ja: Pan のバグ報告を GNOME Bugzilla に登録します

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribed
ja: 購読済み

en: Subscribed Groups
ja: 購読済みグループ

en: Subscribed Newsgroups
ja: 購読済みニュースグループ

en: Supersede Selected Article which you Posted
ja: 投稿した記事を置き換えます

en: T_op of Thread
ja: スレッドのトップへ(_O)

en: Tasks: %u/%u
ja: タスク: %u/%u

en: Test Sound
ja: テストサウンド

en: Thank you for trying Pan!
     
    If you are new to Usenet,
    http://pan.rebelbase.com/intro.php
    is a starting point to see what Usenet is,
    where to find a free news server,
    and how to use Pan.
     
    Since this is your first time running Pan,
     we'll need to gather some information.
ja: Pan を試用してくれたことに感謝します！
    
    新たに Usenet を作成する場合は下記を参照下さい。
    http://pan.rebelbase.com/intro.php
    Usenet とは何か、
    フリーなニュースサーバはどこにあるか、
    Pan の使い方などについて解説してます。
    
    Pan を初めて起動したようです。
    幾つかの情報を収集します。

en: Thanks
ja: 感謝します

en: Thanks to
ja: 感謝します

en: The Queue is Paused
ja: キューは一時停止です

en: The Queue is not Paused
ja: キューは一時停止していません

en: The Task Manager is Empty
ja: タスクマネージャが空です

en: The cache is used to keep local copies of articles
    to reduce the time connected to the network.
ja: キャッシュは記事をローカルにコピーするのに使用されます。
    そしてネットワークに接続する時間を減らします。

en: The e-mail account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
ja: 投稿したメッセージのリプライメールがどのメールアカウントにいくかを表します。これは "送信元:" ヘッダと異なる場合にのみ必要になります。

en: The group will not be saved -- can't create file "%s"
ja: グループを保存しません -- ファイル "%s" が作成できません

en: The group will not be saved -- can't move "%s" to "%s"
ja: グループを保存しません -- "%s" から "%s" に移動できません

en: The newsgroup or newsgroups where replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
ja: 投稿したメッセージへのリプライがどのニュースグループにいくかを表します。これは"Post To Groups"ヘッダと異なる場合にのみ必要です。
    全てのリプライに対しても"Followup-To: 投稿元"を使ってください。

en: The organization you're associated with.
ja: 所属している組織です。

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
ja: このフィルタはまだ次のルールで使用されています:
    %s
    まずこの依存関係を削除して下さい。

en: Thr_ead/Unthread Header Pane
ja: ヘッダペインのスレッド表示切替え(_E)

en: Thread Pane
ja: スレッドペイン

en: Thread is ignored
ja: 無視されたスレッド

en: Thread is neither watched nor ignored
ja: 監視も無視もされていないスレッド

en: Thread is watched
ja: 監視されているスレッド

en: Thread is watched or ignored
ja: 監視済みまたは無視されたスレッド

en: Thread isn't ignored
ja: 無視されないスレッド

en: Thread isn't watched
ja: 監視されていないスレッド

en: Thread/Unthread Header Pane
ja: ヘッダペインのスレッド表示/非表示を切り替えます

en: Time
ja: 時間

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server.
ja: サーバへの書き込み実施の待機中にタイムアウトが発生しました。

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server: %s
ja: サーバへの書き込み実施の待機中にタイムアウト: %s

en: Timed out waiting to read from the server.
ja: サーバからの読み込み待ちでタイムアウト

en: Toggling this and restarting Pan is a good idea if your fonts aren't being displayed properly.
ja: もしフォントが正しく表示できなければ、これを ON にしてを再起動してみて下さい。

en: Top of Thread
ja: スレッドのトップにジャンプします

en: Total
ja: 合計

en: Trace function calls
ja: トレース関数の呼び出し

en: Transfer Rate
ja: 転送レート

en: Trying to open URL `%s' with `%s'
ja: URL '%s' を '%s' で開きます

en: Turn line wrap on/off in the Message Body
ja: メッセージ本文のワードラップをオン/オフに切り替えます

en: Turn on article cache debugging messages.
ja: 記事キャッシュのデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on attachment decoding debugging messages.
ja: 添付ファイルデコードのデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on debugging of GNKSA code.
ja: GNKSA コードのデバッグを ON にする

en: Turn on gui thread lock debugging messages.
ja: GUI スレッドロックのデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on most of the generally-useful debug flags.  A good first choice when preparing a bug report.
ja: 一般的に役立つデバッグフラグを ON にします。バグ報告する場合に備えて最初に選択した方が良いです。

en: Turn on newsrc decoding debugging messages.
ja: newsrcデコードのデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on pan object system debugging messages.
ja: Pan オブジェクトシステムのデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on socket input debugging messages.
ja: ソケット入力のデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on socket input/output debugging messages.
ja: ソケット入力/出力のデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on socket output debugging messages.
ja: ソケット出力のデバッグメッセージを ON にします。

en: Turn on task scheduler debugging messages.
ja: タスクスケジューラのデバッグメッセージを ON にします。

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
ja: グループの検索文字列を入力して "ENTER" を押してください。ワイルドカードも使えます。

en: Type in a search string and press ENTER. Wildcards are allowed; see http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for more information.
ja: 検索文字列を入力して "ENTER" を押して下さい。ワイルドカード (参照 http://pan.rebelbase.com/wildmat.html)も使えます。

en: Type in the name you would like Pan to show when referring to this profile you have just setup.  You can name the profile anything you want to.
ja: 設定したこのプロファイルを参照する時に Pan が表示する名前を入力してください。プロファイルにはどんな名前でも入力できます。

en: Type the name of your Internet news server.
ja: インターネットニュースサーバの名前を入力してください。

en: UNKNOWN
ja: 不明

en: URLs
ja: URL

en: UUEncoded (universally accepted)
ja: UUEncode (全世界で許諾済)

en: UUEncoding - Universally Accepted
ja: UUEncode - 一般的な方式

en: Unable to access or create directory "%s"
ja: ディレクトリ "%s" のアクセスまたは作成ができません

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
ja: 購読の取り消しができません: フォルダ 'pan.sent' の中に一致する記事が見つかりませんでした！

en: Unable to change file mode
ja: ファイル権限を変更できません

en: Unable to connect to server %s:%d
ja: サーバ %s:%d に接続できません

en: Unable to open connection to mail server "%s"
ja: メールサーバ "%s" に接続できません

en: Unable to open file `%s'
ja: ファイル '%s' が開けません

en: Unable to open file `%s' %s
ja: ファイル '%s' が開けません %s

en: Unable to parse the geometry string "%s"
ja: ジオメトリ文字列 "%s" をパースできません

en: Unable to save `%s': the article(s) couldn't be downloaded.
ja: '%s' を保存できません: 記事がダウンロードできませんでした。

en: Unable to set group `%s': %s
ja: グループ '%s' をセットできません: %s

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
ja: 記事の交換ができません: フォルダ 'pan.sent' の中に一致する記事が見つかりませんでした！

en: Unable to update counts for group `%s'
ja: グループ '%s' のカウントを更新できません

en: Unable to write to temp file
ja: 作業ファイルに書き込めません

en: Unf_lag Selected Articles
ja: 選択した記事のフラグを降ろす(_L)

en: Unflag
ja: フラグを下げる

en: Unflag Selected Threads
ja: 選択したスレッドのフラグを降ろします

en: Unflag Thr_eads
ja: スレッドのフラグを降ろす(_E)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Content Type
ja: 不明な目次タイプ

en: Unknown Encoding
ja: 不明なエンコーディング

en: Unparseable Subject
ja: Unparsable Subject

en: Unread
ja: 未読

en: Unread Articles / Articles with Unread Replies
ja: 未読記事 / 未読のリプライの記事

en: Unread Only
ja: 未読のみ

en: Unsubscribe
ja: 購読解除

en: Unsupported authentication mechanism: %s
ja: サポートしていない認証メカニズム: %s

en: Unsupported data version %d for `%s' data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
ja: データバージョン %d はデータファイル '%s' でサポートされていません。
    古いバージョンの Pan を起動していませんか？

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
ja: %s ヘッダ用のデータバージョンはサポートしていません: %d
    古いバージョンの Pan を起動していませんか？

en: Updated counts for %u groups out of %u
ja: グループ %u / %u の数を更新しました

en: Updating Header Pane...
ja: ヘッダ・ペインの更新中...

en: Updating article counts for %u groups from server `%s'
ja: グループ  %u の記事数をサーバ '%s' から更新中

en: Use Article Subject
ja: 記事の件名を使う

en: Use Custom Filename
ja: カスタムファイル名を使う

en: Use Encoded Filename
ja: エンコードされたファイル名を使う

en: Use Message-ID
ja: Message-ID を使用する

en: Use Monospa_ce Font in Article Pane
ja: 記事ペインで等幅フォントを使用する(_C)

en: Use Monospace Font in Article Pane
ja: 記事ペインで等幅フォントを使用します

en: Use Subject
ja: 件名を使用する

en: Use System Background
ja: システムの背景色を使用する

en: Use System Foreground
ja: システムの全景色を使用する

en: Use gdk_fontset_load instead of gdk_font_load
ja: gdk_font_load() ではなくて gdk_fontset_load() を使う

en: Use the selected profile to create a new profile
ja: このプロファイルで新規プロファイルを作成する

en: Usenet posting failed.
ja: Usenet の投稿に失敗しました。

en: User Profile
ja: ユーザ・プロファイル

en: Username
ja: ユーザ名

en: View Article Tab
ja: 記事タブを表示します

en: View Group Tab
ja: グループタブを表示します

en: View Header Ta_b
ja: ヘッダタブの表示(_B)

en: View Header Tab
ja: ヘッダタブを表示します

en: View Pa_nes as Tabs
ja: タブで Pan を表示する(_N)

en: View _Article Tab
ja: 記事タブの表示(_A)

en: WARNING: %d lines >80 characters in the message.
ja: 注意: メッセージのうち%d行が80文字を越えています。

en: WARNING: %d lines too wide in signature
ja: 注意: 署名のうち%d行が長すぎます

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
ja: 注意: フォロー先の設定をしないでクロスポストしようとしています。

en: WARNING: Following-Up to many groups.
ja: 注意: フォロー先のグループが多すぎです。

en: WARNING: Group "%s" is read-only.
ja: 注意: グループ "%s" は読み込み専用です。

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
ja: 注意: 多くのグループに投稿しようとしています。

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
ja: 注意: 署名の先頭に署名がありません。

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
ja: 注意: メッセージ全体が引用されたテキストです!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
ja: 注意: メッセージのほとんどが引用されたテキストです。

en: WARNING: Unknown group: "%s".
ja: 注意: 不明なグループ: "%s"

en: WARNING: signature is more than 4 lines long
ja: 注意: 署名が4行よりも長くなっています

en: Waiting to decode "%s"
ja: "%s" の解読を待ちです

en: Watch Selected Threads
ja: 選択したスレッドを監視します

en: Watched
ja: 監視済み

en: Watched Threads
ja: 監視されたスレッド

en: We don't have a group list for server "%s".
    Shall we get one?
ja: サーバ "%s" 用のグループ一覧がありません。
    取得しますか？

en: Welcome to Pan
ja: Pan へようこそ

en: When a followup changes the subject, show as new thread
ja: 件名の変更時に、新しいスレッドとして表示する

en: When you post a message to a newsgroup, your display name will appear in the From field.  Type your name in as you would like it to appear.
ja: ニュースグループにメッセージを投稿する場合に表示名が "送信元" フィールドに表示されます。表示したい名前を入力してください。

en: Which Articles to Show
ja: どの記事を表示するか

en: Wildcard group specification:
ja: ワイルドカードグループ指定:

en: Wrap Text
ja: 文章のラップ

en: Wrap body of the original message when replying
ja: 返信時にオリジナルのメッセージを本文をラップする

en: Wrote %d profiles to '%s'
ja: %d 個のプロファイルを '%s' に書き込みました

en: Wrote filters to `%s'
ja: フィルタ '%s' を作成しましまた

en: Wrote rules to `%s'
ja: ルールを '%s' に追加しました

en: Yenc (30 percent smaller than UUEnc but less universal)
ja: Yenc (UUEncode よりも 30パーセント小さいですが、全世界共通ではありません)

en: Yenc - Smaller files, less universal
ja: Yenc - 小さいファイル、一般的ではありません

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Finish.
ja: Pan を起動するのに必要な
    情報の収集が完了しました。
    これらの設定を保存するには、
    終了をクリックしてください。

en: You haven't loaded an article to print.
ja: 印刷する記事が読み込まれていません。

en: You need at least one profile
ja: 少なくとも一つプロファイルが必要です

en: Your Name
ja: 名前

en: Your message was saved in the folder ``pan.sendlater''
ja: メッセージは "pan.sendlater" に保存されました

en: Your real name contained double quotes.
    Converting into single quotes.
ja: 設定した氏名の中にダブルクォーテーションがあります。
    シングルクオーテーションに変換します。

en: Zoom/Unzoom
ja: 拡大/縮小

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
ja: [これは "%s" に投稿された Usenet のコピーのメールです]

en: _Article
ja: 記事(_A)

en: _Articles
ja: 記事(_A)

en: _Cancel...
ja: 取り消し(_C)...

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Folder...
ja: フォルダ削除(_D)...

en: _Delete article
ja: 記事の削除(_D)

en: _Deselect all Groups
ja: 全グループの選択解除(_D)

en: _Download Articles..
ja: 記事のダウンロード(_D)..

en: _Edit Article in Folder
ja: フォルダ内の記事の編集(_E)

en: _Empty...
ja: 空にする(_E)...

en: _Export .newsrc...
ja: .newsrcのエクスポート(_E)...

en: _Feedback...
ja: フィードバック(_F)...

en: _Flag
ja: フラグを立てる(_F)

en: _Flag body for download
ja: ダウンロードする本文にフラグをつける(_F)

en: _Follow-Up to newsgroup
ja: ニュースグループにフォロー(_F)

en: _Groups
ja: グループ(_G)

en: _Ignore Threads
ja: スレッドを無視する(_I)

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
ja: スレッドを無視する(デフォルトでスレッドが表示されません)(_I)

en: _Import .newsrc...
ja: .newsrcのインポート(_I)...

en: _Load Articles When Selected:
ja: 選択されたら読み込む記事(_L):

en: _Mark Group as Read
ja: グループを既読にする(_M)

en: _Mark as Read
ja: 既読にする(_M)

en: _Navigate
ja: ナビゲート(_N)

en: _New Folder...
ja: 新規フォルダ(_N)...

en: _Next Unread Article
ja: 次の未読記事へ(_N)

en: _Online/Offline Settings...
ja: オンライン/オフライン設定(_O)...

en: _Open Attachments...
ja: 添付物を開く(_O)...

en: _Parent Article
ja: 親記事へ(_P)

en: _Play a Sound:
ja: 音を出す(_P):

en: _Post
ja: 投稿(_P)

en: _Post to newsgroup
ja: ニュースグループに投稿(_P)

en: _Print Article...
ja: 記事の印刷(_P)...

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: _Read Article
ja: 既読記事の表示(_R)

en: _Reply by E-mail
ja: E-メールでリプライ(_R)

en: _Retrieve body
ja: 本文の取得(_R)

en: _Rot13 Article Body
ja: Rot13 記事の本文(_R)

en: _Rot13 Selected Text
ja: Rot13 選択した記事(_R)

en: _Rules...
ja: ルール(_R)...

en: _Save Articles As...
ja: 記事を別名で保存(_S)...

en: _Servers
ja: サーバ(_S)

en: _Subscribe
ja: 購読(_S)

en: _Supersede...
ja: 代替え(_S)...

en: _Task Manager...
ja: タスクマネージャ(_T)...

en: _Unsubscribe
ja: 購読解除(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _View Group Tab
ja: グループタブの表示(_V)

en: _Watch Threads
ja: スレッドの監視(_W)

en: _Watch thread (highlights the thread)
ja: スレッドをウォッチする(スレッドがハイライト表示にします)(_W)

en: ``Followup-To: poster'': sending email to author.
ja: ''Followup-To: 投稿元'': 投稿者に E-メールを投稿者に送ります。

en: ``Followup-To:`` contains an email address: sending email to author.
ja: ''Followup-To: 投稿元'' の中に E-メールアドレスがあります: 投稿者に E-メールを送ります。

en: all groups
ja: 全グループ

en: all headers
ja: 全ヘッダ

en: backup previous .newsrc file before exporting
ja: エキスポートする前に、以前のファイル .newsrc を保存しておく

en: contains the phrase
ja: 語句を含む

en: default
ja: デフォルト

en: new groups
ja: 新規グループ

en: new headers
ja: 新規ヘッダ

en: read/write subscribed groups only
ja: 購読グループの読み込み/書き込みのみ

en: regexp
ja: 正規表現

en: sample
ja: サンプル

en: socket [%p] failed its read
ja: ソケット [%p] が読み込みで失敗

en: socket [%p] failed its read:
    %s
ja: ソケット [%p] が読み込みで失敗:
    %s

en: thread %lu attempted double lock!
    first lock was in %s:%d (%s),
    now trying for another one from %s:%d (%s)
ja: スレッド %lu をダブルクリックしたようです！
    最初のロックは %s:%d (%s) で、
    %s:%d (%s) から別のものを試そうとしています。

en: thread %lu attempted to remove a lock it didn't have from %s:%d (%s)
ja: スレッド %lu が %s:%d (%s) からロックを削除しようとしています。
