Evolution 1 - en to nl translation catalogue (3344 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
nl: 
    
    Er zijn geen items om weer te geven
    
    Dubbelklik hier om een nieuw Contact te maken.

en: 
      Additional:
nl: 
      Extra:

en: 
      City:
nl: 
      Plaats:

en: 
      Country:
nl: 
      Land:

en: 
      Family:
nl: 
      Familie:

en: 
      Given:
nl: 
      Gegeven:

en: 
      Name:
nl: 
    Naam:

en: 
      Postal Box:
nl: 
      Postbus:

en: 
      Postal Code:
nl: 
      Postcode:

en: 
      Prefix:
nl: 
      Voorvoegsel:

en: 
      Region:
nl: 
      Regio:

en: 
      Street:
nl: 
      Straat:

en: 
      Suffix:
nl: 
      Achtervoegsel:

en: 
      Unit2:
nl: 
      Eenheid2:

en: 
      Unit3:
nl: 
      Eenheid3:

en: 
      Unit4:
nl: 
      Eenheid4:

en: 
      Unit:
nl: 
      Eenheid:

en: 
    Address:
nl: 
    Adres:

en: 
    Birth Date:
nl: 
    Geboortedatum:

en: 
    Business Role:
nl: 
    Bedrijfsrol:

en: 
    Categories:
nl: 
    Categorieën:

en: 
    Comment:
nl: 
    Commentaar:

en: 
    Delivery Label:
nl: 
    Afleveringslabel:

en: 
    E-mail:
nl: 
    Email:

en: 
    E-mail:
nl: 
    Email:

en: 
    Geo Location:
nl: 
    Geografische Locatie:

en: 
    Mailer:
nl: 
    Postbode:

en: 
    Name:
nl: 
    Naam:

en: 
    Public Key:
nl: 
    Openbare sleutel:

en: 
    Telephone:
nl: 
    Telefoon:

en: 
    Telephones:
nl: 
    Telefoons:

en: 
    Time Zone:
nl: 
    Tijdzone:

en: 
    Unique String:
nl: 
    Unieke Tekenreeks:

en:  (Completed
nl:  (Voltooid

en:  (Due
nl:  (Verloopt

en:  (default)
nl:  (standaard)

en:  _Check for supported types
nl: _Controleer op ondersteunde types

en:  _Refresh List
nl: Lijst Verversen

en:  _Remove
nl: Ve_rwijderen

en:  ago
nl:  geleden

en:  color
nl:  kleur

en:  to
nl:  tot

en: % Complete
nl: % Vo_ltooid:

en: %02i minute divisions
nl: %02i minuten delingen

en: %A, %B %d, %Y
nl: %A, %d %B, %Y

en: %H:%M:%S
nl: %H:%M:%S%n

en: %I:%M:%S %p
nl: %I:%M:%S %p%n

en: %a %m/%d/%Y
nl: %a %d-%m-%Y

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
nl: %a %d-%m-%Y %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
nl: %a %d-%m-%Y %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
nl: %a %d-%m-%Y %I:%M:%S %p

en: %d cards
nl: %d kaarten

en: %d days
nl: %d dagen

en: %d hidden
nl: %d verborgen

en: %d hours
nl: %d uren

en: %d minutes
nl: %d minuten

en: %d new
nl:  %d nieuw

en: %d seconds
nl: %d seconden

en: %d selected
nl: %d geselecteerd

en: %d sent
nl: %d verzonden

en: %d total
nl: %d totaal

en: %d unsent
nl: %d niet verzonden

en: %d weeks
nl: %d weken

en: %k:%M %d %B
nl: %k %M %d %B

en: %m/%d/%Y
nl: %d-%m-%Y

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
nl: %s
    
    De fout van het activeringssysteem is:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
nl: %s
    
    De fout van het componentensysteem is:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
nl: %s
    
    Onbekende fout.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
nl: %s U heeft veranderingen gemaakt. Deze veranderingen negeren en de editor sluiten?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
nl: %s U heeft iets veranderd. Deze veranderingen vergeten en de editor sluiten?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
nl: %s U heeft niets veranderd. Editor sluiten?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
nl: %s U heeft niet veranderd, de editor verversen?

en: %s %s after the end of the appointment
nl: %s %s na het einde van de afspraak

en: %s %s after the start of the appointment
nl: %s %s na het begin van de afspraak

en: %s %s before the end of the appointment
nl: %s %s voor het einde van de afspraak

en: %s %s before the start of the appointment
nl: %s %s voor het begin van de afspraak

en: %s (%d%% complete)
nl: %s (%d%% voltooid)

en: %s - Message
nl: %s - Bericht

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
nl: %s bestaat reeds
    Wilt u het overschrijven?

en: %s at %s
nl: %s bij %s

en: %s at the end of the appointment
nl: %s bij het einde van de afspraak

en: %s at the start of the appointment
nl: %s bij het begin van de afspraak

en: %s attachment
nl: %s bijlage

en: %s for an unknown trigger type
nl: %s voor een onbekend triggertype

en: %s mailing list
nl: %s mailinglijst

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
nl: %s mag niet opnieuw geconfigureerd worden omdat het geen lokale map is

en: %s service for %s on %s
nl: %s dienst voor %s op %s

en: %s: Inbox
nl: %s: Inkomende post

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
nl: %sVoer het IMAP-wachtwoord voor %s@%s in

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
nl: %sVoer het POP3-wachtwoord in voor %s@%s

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
nl: %sVoer het SMTP wachtwoord in voor %s@%s

en: '.' and '..' are reserved folder names.
nl: '.' en '..' zijn gereserveerde mapnamen.

en: (%d not shown)
nl: (%d niet weergegeven)

en: (No Description)
nl: (Geen Omschrijving)

en: (No folder displayed)
nl: (Geen map weergegeven)

en: (No name)
nl: (Geen naam)

en: (No subject)
nl: (geen onderwerp)

en: (None)
nl: (Geen)

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
nl: (SSL wordt niet ondersteund in deze versie van Evolution)

en: (Unknown error)
nl: (Onbekende fout)

en: (Unknown)
nl: (Onbekend)

en: (Untitled Message)
nl: (Naamloos Bericht)

en: (Untitled)
nl: (Naamloos)

en: (match-all) requires a single bool result
nl: (past-allen) vereist enkelvoudig booleaans resultaat

en: (none)
nl: (geen)

en: (unknown host)
nl: (onbekende machine)

en: * Click here to add a contact *
nl: * Klik hier om een contact toe te voegen *

en: --to--
nl: --naar--

en: 05 minutes
nl: 05 minuten

en: 1 card
nl: 1 kaart

en: 1 day
nl: 1 dag

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: 1 second
nl: 1 seconde

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 10 pt. Tahoma
nl: 10 punts Tahoma

en: 10th
nl: 10e

en: 11th
nl: 11e

en: 12th
nl: 12e

en: 13th
nl: 13e

en: 14th
nl: 14e

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 15th
nl: 15e

en: 16th
nl: 16e

en: 17th
nl: 17e

en: 18th
nl: 18e

en: 19th
nl: 19e

en: 1st
nl: 1e

en: 20th
nl: 20e

en: 21st
nl: 21e

en: 22nd
nl: 22e

en: 23rd
nl: 23e

en: 24th
nl: 24ste

en: 25th
nl: 25e

en: 26th
nl: 26e

en: 27th
nl: 27e

en: 28th
nl: 28e

en: 29th
nl: 29e

en: 2nd
nl: 2e

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 30th
nl: 30e

en: 31st
nl: 31e

en: 3rd
nl: 3e

en: 4th
nl: 4e

en: 5th
nl: 5e

en: 60 minutes
nl: 60 minuten

en: 6th
nl: 6e

en: 7th
nl: 7e

en: 8 pt. Tahoma
nl: 8 punts Tahoma

en: 8th
nl: 8e

en: 9th
nl: 9e

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
nl: <b>%s</b> heeft een bijeenkomst geannuleerd.

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
nl: <b>%s</b> heeft een taak geannuleerd.

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
nl: <b>%s<b> heeft vrij/bezet informatie gepubliceerd.

en: <b>%s</b> has published meeting information.
nl: <b>%s</b> heeft bijeenkomstgegevens beschikbaar gemaakt.

en: <b>%s</b> has published task information.
nl: <b>%s</b> heeft taakgegevens beschikbaar gemaakt.

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
nl: <b>%s</b> heeft een verzoek om beschikbaarheidsinformatie beantwoord.

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
nl: <b>%s<b> heeft een bijeenkomstverzoek beantwoord.

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
nl: <b>%s</b> heeft een taakopdracht beantwoord.

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
nl: <b>%s</b> heeft een onleesbaar bericht gestuurd.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
nl: <b>%s</b> verzoekt u een taak uit te voeren.

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
nl: <b>%s</b> vraagt om uw beschikbaarheidsinformatie.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
nl: <b>%s</b> verzoekt u bij de bijeenkomst aanwezig te zijn.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
nl: <b>%s</b> wil graag aan een bestaande bijeenkomst bijdragen.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
nl: <b>%s</b> wil graag iets toevoegen aan een bestaande taak.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
nl: <b>%s</b> wil graag  de laatste bijeenkomstgegevens ontvangen.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
nl: <b>%s</b> wil graag de laatste taakgegevens ontvangen.

en: <b>(The composer contains a non-text message body, which cannot be editted.)<b>
nl: <b>(Het opstelvenster bevat non-tekst inhoud die niet kan worden bewerkt.)<b>

en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
nl: <br> Bekijk de volgende informatie en kies daarna een actie uit het menu hieronder.

en: <click here to select a date>
nl: <klik hier om een datum te selecteren>

en: <click here to select a folder>
nl: <klik hier om een map te selecteren>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
nl: <dd><b>Verbinding met weerserver mislukt</b></dd>

en: <i>None</i>
nl: <i>Geen</i>

en: A Bonobo control for an address popup.
nl: Een Bonobo control dat een adresboek weergeeft.

en: A Bonobo control for displaying an address.
nl: Een Bonobo control dat een adresboek weergeeft.

en: A Bonobo control which displays a task list.
nl: Een Bonobo-control die een takenlijst toont.

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
nl: Er bestaat al een bestand met die naam.
    Overschrijven?

en: A folder with the same name already exists
nl: Een folder met die naam bestaat reeds

en: A password transition is needed
nl: Veranderen van wachtwoord is vereist

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
nl: Een voorbeeld Bonobo control dat een adresboek weergeeft.

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
nl: Een voorbeeld Bonobo-control dat een kalender toont.

en: AUTH request failed.
nl: AUTH verzoek faalde

en: AUTH request timed out: %s
nl: Time-out tijdens AUTH-verzoek: %s

en: A_dd
nl: _Toevoegen

en: A_ll day event
nl: _Gebeurtenis voor de hele dag

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
nl: Versleutel berichten altijd naar mijzelf bij het versturen van versleutelde berichten

en: A_ssistant's name:
nl: Naam van A_ssistent:

en: A_uthenticate with server using:
nl: Aanmelding bij server middels:

en: About Ximian Evolution
nl: Over Ximian Evolution

en: About Ximian Evolution...
nl: Over Ximian Evolution...

en: Accept
nl: Accepteren

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Account Information
nl: Accountinformatie

en: Account Management
nl: Accountbeheer

en: Account Name
nl: Accountnaam

en: Active connections
nl: Actieve verbindingen

en: Add Addressbook
nl: Adresboek Toevoegen

en: Add Anyway
nl: Voeg toch toe

en: Add Filter Rule
nl: Filterregel Toevoegen

en: Add Rule
nl: Regel Toevoegen

en: Add Sender to Address Book
nl: Afzender aan Adresboek Toevoegen

en: Add a news feed
nl: Voeg een nieuwsbron toe

en: Add action
nl: Actie Toevoegen

en: Add address to existing contact "%s"
nl: Voeg adres toe aan bestand contact "%s"

en: Add attachment...
nl: Bestand bijvoegen...

en: Add criterion
nl: Criteria toevoegen

en: Add folder to your list of subscribed folders
nl: Neem abonnement op deze map

en: Add n_ews feed
nl: Nieuws_bron toevoegen

en: Add to Contacts
nl: Toevoegen aan contacten

en: Add to Saved Searches
nl: Voeg toe aan Bewaarde Zoekopdrachten

en: Add to _Shortcut Bar
nl: Voeg toe aan Snelkoppelingsbalk

en: Add_ress...
nl: Ad_res...

en: Adding card to LDAP server...
nl: Kaart wordt toegevoegd aan LDAP server...

en: Address Cards
nl: Adreskaarten

en: Address _2:
nl: Adres _2:

en: Addressbook
nl: Adresboek

en: Addressbook Sources
nl: Adresboekbronnen

en: Addressbook...
nl: Adresboek...

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Advanced Search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Advanced...
nl: Uitgebreid...

en: Afghanistan
nl: Afganistan

en: Africa
nl: Afrika

en: Africa/Abidjan
nl: Afrika/Azerbeijan

en: Africa/Accra
nl: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nl: Afrika?Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
nl: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
nl: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nl: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nl: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nl: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nl: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nl: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nl: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nl: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nl: Afrika/Cairo

en: Africa/Casablanca
nl: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nl: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nl: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nl: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nl: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nl: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
nl: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nl: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
nl: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nl: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nl: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nl: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nl: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nl: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
nl: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nl: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nl: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nl: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nl: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
nl: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nl: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nl: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nl: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nl: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nl: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nl: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nl: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
nl: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nl: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nl: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nl: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nl: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nl: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nl: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
nl: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
nl: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
nl: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
nl: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nl: Afrika/Windhoek

en: Al_l stations:
nl: Alle stations:

en: Alarm Repeat
nl: Alarmherhaling

en: Alarm notification service
nl: Alarmnotificatie-dienst

en: Alarm on %s
nl: Alarm op %s

en: Alarms
nl: Alarmen

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: All _People and One Resource
nl: Alle _mensen en één Hulpbron

en: All _folders:
nl: Alle _mappen:

en: All folders
nl: Alle mappen

en: All news _feeds:
nl: Alle nieuws_bronnen:

en: Already has an owner
nl: Heeft al een eigenaar

en: Alturas
nl: Altures

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
nl: Versleutel berichten altijd naar mijzelf bij het versturen van versleutelde berichten

en: Always _sign outgoing messages when using this account
nl: Onderteken uitgaande berichten altijd bij het gebruik van dit account.

en: Amami Airport
nl: Amami Vliegveld

en: America/Adak
nl: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nl: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nl: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nl: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nl: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
nl: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nl: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
nl: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nl: Amerika/Belem

en: America/Belize
nl: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
nl: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nl: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nl: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nl: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
nl: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
nl: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nl: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nl: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nl: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nl: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nl: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nl: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
nl: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nl: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
nl: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nl: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nl: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nl: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nl: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
nl: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nl: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nl: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nl: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nl: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nl: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
nl: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nl: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
nl: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nl: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
nl: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nl: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nl: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nl: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nl: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nl: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nl: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nl: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
nl: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nl: Amerika/Indischa/Indischapolis

en: America/Indiana/Knox
nl: Amerika/Indischa/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nl: Amerika/Indischa/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
nl: Amerika/Indischa/Vevay

en: America/Indianapolis
nl: Amerika/Indischapolis

en: America/Inuvik
nl: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nl: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nl: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
nl: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nl: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nl: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nl: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
nl: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nl: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nl: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
nl: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nl: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nl: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nl: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
nl: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
nl: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
nl: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nl: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nl: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nl: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
nl: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
nl: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nl: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nl: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nl: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nl: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nl: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
nl: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nl: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nl: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nl: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
nl: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nl: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nl: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nl: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nl: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nl: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
nl: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nl: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nl: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
nl: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
nl: Amerika/Recife

en: America/Regina
nl: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
nl: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
nl: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
nl: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nl: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nl: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
nl: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nl: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
nl: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
nl: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
nl: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
nl: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
nl: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
nl: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
nl: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nl: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nl: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
nl: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
nl: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nl: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
nl: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nl: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nl: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nl: Amerika/Yellowknife

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
nl: Een Evolution Kalenderherinnering gaat zodirekt een opdracht uitvoeren.
    Deze herinnering is ingesteld om het volgende programma te starten:
    
    	%s
    
    Weet u zeker dat u dit programma wilt starten?

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
nl: Er trad een fout op bij het kopieëren van bestanden naar
    `%s'.

en: An organizer is required.
nl: Er moet een organisator ingesteld worden.

en: An organizer must be set.
nl: Er moet een organisator ingesteld worden.

en: An unknown person
nl: Een onbekende persoon

en: Anni_versary:
nl: _Verjaardag:

en: Anniv
nl: Verj

en: Anniversary
nl: Verjaardag

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Answered
nl: Beantwoord

en: Antarctica/South_Pole
nl: Antarctica/Zuidpool

en: Antarctica/Vostok
nl: Antarctica/Wostok

en: Antartica
nl: Antarctica

en: Antigua And Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Antofagasta
nl: Antofogasta

en: Any Category
nl: Elke Categorie

en: Any field contains
nl: Elk veld bevat

en: Aomori Airport
nl: Aomori Vliegveld

en: Apply Filters
nl: Filters Toepassen

en: Apply filter rules to the selected messages
nl: Pas filter regels toe op geselecteerde berichten

en: Apply filters to new messages in INBOX
nl: Pas filters toe op nieuwe berichten in de INBOX

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
nl: Pas filters toe op alle nieuwe berichten in de INBOX op deze server

en: Appointment
nl: Afspraak

en: Appointment - %s
nl: Afspraak - %s

en: Appointments
nl: Afspraken

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
nl: Weet u zeker dat u dit naamloze dagboekelement wilt verwijderen?

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
nl: Weet u zeker dat u dit
    contact wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
nl: Weet u zeker dat u dit dagboek item wilt annuleren en verwijderen?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
nl: Weet u zeker dat u deze bijeenkomst wilt annuleren en verwijderen?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
nl: Weet u zeker dat u deze taak wilt annuleren en verwijderen?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
nl: Weet u zeker dat u %d afspraken wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
nl: Weet u zeker dat u %d dagboek ingangen wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
nl: Weet u zeker dat u de %d taken wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
nl: Weet u zeker dat u afspraak `%s' wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
nl: Weet u zeker dat u dagboek entry `%s' wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
nl: Weet u zeker dat u de taak `%s' wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this account?
nl: Weet u zeker dat u deze account wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this news account?
nl: Weet u zeker dat u dit nieuws-account wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
nl: Weet u zeker dat u deze naamloze afspraak wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
nl: Weet u zeker dat u deze naamloze taak wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
nl: Weet u zeker dat u alle %d berichten wilt bewerken?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
nl: Weet u zeker dat alle %d berichten in een appart scherm wilt weergeven?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
nl: Weet u zeker dat u de "%s" map wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
nl: Weet u zeker dat alle %d berichten wilt herversturen?

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Asahikawa Airport
nl: Asahikawa Vliegveld

en: Asia
nl: Azië

en: Asia/Aden
nl: Azië/Aden

en: Asia/Almaty
nl: Azië/Almaty

en: Asia/Amman
nl: Azië/Amman

en: Asia/Anadyr
nl: Azië/Anadyr

en: Asia/Aqtau
nl: Azië/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
nl: Azië/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
nl: Azië/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
nl: Azië/Baghdad

en: Asia/Bahrain
nl: Azië/Bahrein

en: Asia/Baku
nl: Azië/Baku

en: Asia/Bangkok
nl: Azië/Bangkok

en: Asia/Beirut
nl: Azië/Beiroet

en: Asia/Bishkek
nl: Azië/Bishkek

en: Asia/Brunei
nl: Azië/Brunei

en: Asia/Calcutta
nl: Azië/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
nl: Azië/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
nl: Azië/Chongqing

en: Asia/Colombo
nl: Azië/Colombo

en: Asia/Damascus
nl: Azië/Damascus

en: Asia/Dhaka
nl: Azië/Dhaka

en: Asia/Dili
nl: Azië/Dili

en: Asia/Dubai
nl: Azië/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nl: Azië/Dushanbe

en: Asia/Gaza
nl: Azië/Gaza

en: Asia/Harbin
nl: Azië/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
nl: Azië/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
nl: Azië/Hovd

en: Asia/Irkutsk
nl: Azië/Irkoetsk

en: Asia/Istanbul
nl: Azië/Istanbul

en: Asia/Jakarta
nl: Azië/Jakarta

en: Asia/Jayapura
nl: Azië/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
nl: Azië/Jeruzalem

en: Asia/Kabul
nl: Azië/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nl: Azië/Kamchatka

en: Asia/Karachi
nl: Azië/Karachi

en: Asia/Kashgar
nl: Azië/Kashgar

en: Asia/Katmandu
nl: Azië/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
nl: Azië/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nl: Azië/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
nl: Azië/Kuching

en: Asia/Kuwait
nl: Azië/Koeweit

en: Asia/Macao
nl: Azië/Macao

en: Asia/Magadan
nl: Azië/Magadan

en: Asia/Manila
nl: Azië/Manilla

en: Asia/Muscat
nl: Azië/Muscaat

en: Asia/Nicosia
nl: Azië/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
nl: Azië/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
nl: Azië/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
nl: Azië/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nl: Azië/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
nl: Azië/Pyongyang

en: Asia/Qatar
nl: Azië/Qatar

en: Asia/Rangoon
nl: Azië/Rangoon

en: Asia/Riyadh
nl: Azië/Riyadh

en: Asia/Saigon
nl: Azië/Saigon

en: Asia/Sakhalin
nl: Azië/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
nl: Azië/Samarkand

en: Asia/Seoul
nl: Azië/Seoul

en: Asia/Shanghai
nl: Azië/Shanghai

en: Asia/Singapore
nl: Azië/Singapore

en: Asia/Taipei
nl: Azië/Taipei

en: Asia/Tashkent
nl: Azië/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
nl: Azië/Tbilisi

en: Asia/Tehran
nl: Azië/Teheran

en: Asia/Thimphu
nl: Azië/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nl: Azië/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
nl: Azië/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
nl: Azië/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
nl: Azië/Urumqi

en: Asia/Vientiane
nl: Azië/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nl: Azië/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
nl: Azië/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nl: Azië/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nl: Azië/Yerevan

en: Assign Color
nl: Geef Kleur

en: Assign Score
nl: Geef Score

en: Assign Task
nl: Taak Toewijzen

en: Assign this task to others
nl: Wijs deze taak toe aan anderen

en: Assigned
nl: Toegewezen

en: Assignment
nl: Opdracht

en: Assistant
nl: Assistent

en: Assistant Phone
nl: Assistent Telefoon

en: At least one attendee is necessary
nl: Er is minstens één bezoeker nodig

en: At least one attendee is required.
nl: Er is minstens één deelnemer nodig.

en: Athens
nl: Athene

en: Athinai
nl: Athene

en: Atlantic
nl: Atlantisch

en: Atlantic/Azores
nl: Atlantisch/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nl: Atlantisch/Bermuda

en: Atlantic/Canary
nl: Atlantisch/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
nl: Atlantisch/Kaapverdische_Eilanden

en: Atlantic/Faeroe
nl: Atlantisch/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
nl: Atlantisch/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
nl: Atlantisch/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nl: Atlantisch/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nl: Atlantisch/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
nl: Atlantisch/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
nl: Atlantisch/Stanley

en: Attach
nl: Bijlage invoegen

en: Attach a file
nl: Voeg een bestand toe als bijlage

en: Attach a file to the message
nl: Voeg een bestand bij het bericht

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Attachment properties
nl: Bijlage-eigenschappen

en: Attachments
nl: Bijlages

en: Attendee
nl: Deelnemer

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
nl: Bezoekerstatus kan niet ververst worden omdat het object niet meer bestaat

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
nl: Bezoekerstatus kon niet ververst worden vanwege een ongeldige status!

en: Attendee status could not be updated!
nl: Aanwezigheidstatus kon niet worden bijgewerkt!

en: Attendee status updated
nl: Bezoekerstatus ververst

en: Audio Alarm Options
nl: Geluid Alarm Opties

en: August
nl: Augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Australia/Adelaide
nl: Australië/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nl: Australië/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nl: Australië/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
nl: Australië/Darwin

en: Australia/Hobart
nl: Australië/Hobart

en: Australia/Lindeman
nl: Australië/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nl: Australië/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nl: Australië/Melbourne

en: Australia/Perth
nl: Australië/Perth

en: Australia/Sydney
nl: Australië/Sydney

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Authentication
nl: Aanmelding

en: Authentication failed.
nl: Aanmelding mislukt

en: Authentication mechanism is too weak
nl: Aanmeldingsmechanisme te zwak

en: Authentication required
nl: Aanmelding is vereist

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Azerbaijan
nl: Azerbaidjan

en: B_usy
nl: _Bezig

en: Bad Address
nl: Ongeldig Emailadres

en: Bad Free/Busy Message
nl: Foutief Vrij/Bezet Bericht

en: Bad Meeting Message
nl: Fout Bijeenkomstbericht

en: Bad Task Message
nl: Fout Taakbericht

en: Bad authentication response from server.
nl: Fout aanmeldingsantwoord van server.

en: Bad authentication response from server.
nl: Fout aanmeldingsantwoord van server.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
nl: Fout certificaat van %s:
    
    %s
    
    Wil je het alsnog accepteren?

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Bandarabbass
nl: Bandarabbas

en: Bar Harbor
nl: Bar Haven

en: Barter Island
nl: Barter Eiland

en: Base
nl: Basis

en: Basic
nl: Basis

en: Basics
nl: Algemeen

en: Bayreuth
nl: Beiroet

en: Begins: <b>
nl: Begint: <b>

en: Belarus
nl: Wit Rusland

en: Belfast/Harbour
nl: Belfast/Haven

en: Belgium
nl: België

en: Berlin
nl: Berlijn

en: Bethlehem Airport
nl: Bethlehem Vliegveld

en: Birth Date
nl: Geboortedatum

en: Birthda_y:
nl: Geboortedat_um:

en: Blank forms at end:
nl: Lege formulieren aan het eind:

en: Block Island
nl: Block Eiland

en: Blowing dust
nl: Winderige stofbuien

en: Blowing dust whirls
nl: Stofstormen

en: Blowing duststorm
nl: Stofstorm

en: Blowing hail
nl: Winderige hagel

en: Blowing ice crystals
nl: Winderige hagelbuien

en: Blowing ice pellets
nl: Winderige hagelbuien

en: Blowing precipitation
nl: Winderige neerslag

en: Blowing rainfall
nl: Winderige regenval

en: Blowing sand
nl: Winderige zandstormen

en: Blowing sandstorm
nl: Zandstorm

en: Blowing small hail
nl: Winderige kleine hagel

en: Blowing snow grains
nl: Winderige sneeuwbuien

en: Blowing snowfall
nl: Winderige sneeuwval

en: Blowing spray
nl: Winderige buien

en: Blowing squall
nl: Regenstormen

en: Blowing volcanic ash
nl: Winderige vulkanische as

en: Body
nl: Inhoud

en: Body contains
nl: Inhoud bevat

en: Body contents
nl: Inhoud

en: Body does not contain
nl: Inhoud bevat niet

en: Body or subject contains
nl: Inhoud of onderwerp bevat

en: Bolivia
nl: Bolivië

en: Bosnia And Herzegowina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bosnia-Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bottom:
nl: Onderzijde:

en: Bouvet Island
nl: Bouvet Eiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Columbia
nl: Brits Colombia

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaan Territorium

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Broken clouds
nl: Bewolkt met opklaringen

en: Brought to you by
nl: U gebracht door

en: Brussels-National Airport
nl: Brussels-Nationaal Vliegveld

en: Bryce Canyon
nl: Bruce Canyon

en: Budapest
nl: Boedapest

en: Bug buddy could not be run.
nl: Bug-buddy kon niet worden gestart.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
nl: Bug-buddy kon niet worden gevonden in het $PATH.

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bus
nl: Bzg

en: Bus 2
nl: Bzg 2

en: Bus Fax
nl: Bedr Fax

en: Business
nl: Zakelijk

en: Business 2
nl: Bedrijf 2

en: Business Address
nl: Bedrijfs Adres

en: Business Fax
nl: Bedrijfsfax

en: Business Phone
nl: Bedrijfstelefoon

en: Business Phone 2
nl: Bedrijf Telefoon-2

en: Busy
nl: Bezig

en: By Company
nl: Bij Bedrijf

en: By Sender
nl: Op Afzender

en: By Status
nl: Op Status

en: By Subject
nl: Op Onderwerp

en: CALUri
nl: KALuri

en: CORBA error
nl: CORBA fout

en: C_lose
nl: Sluiten

en: C_ontacts...
nl: C_ontacten...

en: C_ontaining:
nl: be_vat:

en: C_ut
nl: K_nippen

en: Ca_tegories...
nl: Ca_tegorieën...

en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendar Message
nl: Kalenderbericht

en: Calendar URI
nl: Kalender URI

en: Calendar and Tasks Settings
nl: Kalender- en Taakinstellingen

en: Calendar file could not be updated!
nl: Kalenderbestand kon niet worden bijgewerkt!

en: Calendar information
nl: Kalenderinformatie

en: Caliente
nl: Caliënte

en: California
nl: Californië

en: Callback
nl: Terugbel

en: Callback Phone
nl: TerugbelTelefoon

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameron
nl: Kameroen

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel All
nl: Alles Annuleren

en: Cancel Mee_ting
nl: _Afspraak annuleren

en: Cancel Operation
nl: Bewerking Annuleren

en: Cancel Task
nl: Annuleer Taak

en: Cancel the current mail operation
nl: Stop de huidige email operatie

en: Cancel the meeting for this item
nl: Annuleer de bijeenkomst voor dit item

en: Cancel this task
nl: Annuleer deze taak

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Cancelled.
nl: Geannuleerd.

en: Cancelling...
nl: Annuleren...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
nl: Kan geen toegang verkrijgen tot de Evolution shell.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
nl: Kan bericht niet toevoegen aan maildir-map: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
nl: Kan bericht niet aan mbox-bestand toevoegen: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
nl: Kan bericht niet toevoegen aan mh map %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
nl: Kan bericht niet aan spool-bestand: %s toevoegen: %s

en: Cannot attach file %s: %s
nl: Kan bestand %s niet bijvoegen: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
nl: Kan bestand %s niet bijvoegen: geen normaal bestand

en: Cannot build locking helper pipe: %s
nl: Kon de 'locking helper pipe' niet maken: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
nl: Kan map %s niet controleren: %s

en: Cannot connect to store: %s
nl: Kon niet verbinden met de opslag: %s

en: Cannot copy a folder over itself.
nl: Kan een map niet over zichzelf kopiëren.

en: Cannot copy folder: %s
nl: Kan map: %s niet kopiëren

en: Cannot create a folder with that name
nl: Kan geen map met die naam maken

en: Cannot create folder lock on %s: %s
nl: Kan map niet verkrijgen: %s: %s

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
nl: Kan map niet maken: Ongeldige bewerking op deze opslag

en: Cannot create output file: %s:
     %s
nl: Kan uitvoerbestand niet maken: %s:
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
nl: Kon de directory niet aanmaken
    %s
    Fout: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
nl: Kan de gespecificeerde map niet aanmaken:
    %s

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
nl: Kan dit bericht niet decoderen: kon geen pijp naar GPG/PGP maken: %s

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
nl: Kan dit bericht niet decoderen: geen ciphertekst te decoderen

en: Cannot decrypt this message: no password provided
nl: Kan bericht niet decoderen: geen wachtwoord gegeven

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
nl: Kan map-metagegevens %s niet verwijderen: %s

en: Cannot delete folder:
    %s
nl: Kon map niet verwijderen:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
nl: Kon map: %s niet verwijderen: Ongeldige bewerking

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
nl: Kon map: %s niet verwijderen: map bestaat niet

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
nl: Kan dit bericht niet verleutelen: kon geen pijp naar GPG/PGP maken: %s

en: Cannot encrypt this message: no password provided
nl: Kan dit berichten niet versleutelen: geen wachtwoord gegeven

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
nl: Kan dit bericht niet versleutelen: geen gewone tekst te versleutelen

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
nl: Kan dit bericht niet versleutelen: er zijn geen ontvangers opgegeven

en: Cannot fork locking helper: %s
nl: Kon locking helper niet forken: %s

en: Cannot get folder: %s: %s
nl: Kan map niet verkrijgen: %s: %s

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
nl: Kan map niet verkrijgen: Ongeldige bewerking op deze opslag

en: Cannot get message: %s
      %s
nl: Kan bericht niet verkrijgen: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
nl: Kan bericht %s uit folder %s niet verkrijgen
      %s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
nl: Kon de Evolution Samenvattingscomponent niet initialiseren.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
nl: Kan de berichtenopsteller van Evolution niet initialiseren.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
nl: Kan de Map-info-component van Evolution niet initialiseren.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
nl: Kan de Mail-component van Evolution niet initialiseren.

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
nl: Kan de mailconfiguratie-component van Evolution niet initialiseren.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
nl: Kan het Bonobo-componentensysteem niet initializeren

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
nl: Kan de Ximian Evolution-schil niet initialiseren: %s

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
nl: Kan de map niet verplaatsen naar een van zijn eigen kinderen

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
nl: Kan een map niet verplaatsen naar zijn eigen kinderen.

en: Cannot move a folder over itself.
nl: Kan map niet over zichzelf zetten.

en: Cannot move folder: %s
nl: Kan map niet verplaatsen: %s

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
nl: Kon MH-postbus map niet openen: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
nl: Kon postbus niet openen: %s: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
nl: Kon maildir directory path niet openen: %s: %s

en: Cannot open message
nl: Kan bericht niet opnemen

en: Cannot open temporary mailbox: %s
nl: Kon tijdelijke postbus niet openen: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
nl: Kan zoekexpressie niet interpreteren: %s:
    %s

en: Cannot register on OAF
nl: Kan niet registreren op OAF

en: Cannot register storage with shell
nl: Kan opslag niet registreren met shell

en: Cannot rename folder:
    %s
nl: Kan map niet hernoemen:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
nl: Kon de naam van de map: %s niet wijzigen: ongeldige bewerking

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
nl: Kon de naam van map: %s niet wijzigen naar: map bestaat niet

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
nl: Kan map-matainfo niet opslaan in %s: %s

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
nl: Kan map-metainfo niet opslaan: deze map kan waarschijnlijk niet
    meer worden geopend: %s: %s

en: Cannot send message: no recipients defined.
nl: Kan bericht niet versturen: Geen ontvangers gespecificeerd.

en: Cannot send message: sender address not defined.
nl: Kan bericht niet versturen: afzender niet gedefiniëerd.

en: Cannot send message: sender address not valid.
nl: Kan berichten niet versturen: afzender niet geldig.

en: Cannot set up local storage -- %s
nl: Kan de lokale opslag niet opzetten -- %s

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
nl: Kan dit bericht niet ondertekenen: kon geen pijp naar GPG/PGP maken: %s

en: Cannot sign this message: no password provided
nl: Kan dit berichten niet ondertekenen: geen wachtwoord gegeven

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
nl: Kan dit bericht niet ondertekenen: geen gewone tekst te ondertekenen

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
nl: Kan dit bericht niet ondertekenen: geen gewone tekst om te ondertekenen

en: Cannot transfer folder:
    %s
nl: Kan map niet overzetten:
    %s

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
nl: Kan dit bericht niet verifiëren: kon geen pijp naar GPG/PGP maken: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
nl: Kan dit bestand niet verifiëren: kon geen tijdelijk bestand maken: %s

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
nl: Kan bericht niet verifiëren: geen gewone tekst te verifiëren

en: Cape Girardeau
nl: Kaap Girardeau

en: Cape Hatteras
nl: Kaap Hatteras

en: Cape Lisburne
nl: Kaap Lisburne

en: Cape Newenham
nl: Kaap Newenham

en: Cape Verde
nl: Kaapverdische Eilanden

en: Car
nl: Auto

en: Car Phone
nl: Autotelefoon

en: Card ID already exists
nl: Kaart-ID bestaat reeds

en: Card View
nl: Kaartweergave

en: Card not found
nl: Kaart niet gevonden

en: Card:
nl: Kaart:

en: Carlsbad
nl: Karlsbad

en: Case Sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Categories
nl: Categorieën

en: Categories: %s
nl: Categorieën: %s

en: Category editor not available.
nl: Categoriebewerker niet beschikbaar.

en: Category is
nl: Categorie is

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Central European
nl: Centraaleuropees

en: Central and South America
nl: Centraal en Zuid Amerika

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Chair
nl: Voorzitter

en: Chair Persons
nl: Voorzitters

en: Champaign
nl: Champagne

en: Chandalar Lake
nl: Chandalar Meer

en: Change Anyway
nl: Verander toch maar

en: Change the name of this folder
nl: Verander de naam van deze map

en: Change the properties of this folder
nl: Verander de eigenschappen van deze map

en: Change the settings for the summary
nl: Verander de instellingen van de samenvatting

en: Change this folder's properties
nl: Verander de eigenschappen van deze map

en: Changed Contact:
nl: Veranderd Contact:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
nl: Bezig met veranderen mapformaat van "%s" naar "%s"

en: Character Encoding
nl: Karakterencodering

en: Charleroi-Brussels South
nl: Charleroi-Brussels Zuid

en: Check Address
nl: Controleer Adres

en: Check Full Name
nl: Controleer Volledige Naam

en: Check for new messages in all folders
nl: Controleer op nieuwe berichten in alle mappen

en: Check this if the server requires you to authenticate.
nl: Controleer dit als de server aanmelding vereist.

en: Checking Service
nl: Dienst wordt gecontroleerd

en: Checking for New Mail
nl: Controleren voor Nieuwe Berichten

en: Checking for new mail
nl: Controleren voor nieuwe email

en: Chiclayo
nl: Chiglayo

en: Chile
nl: Chili

en: China Lake
nl: China Meer

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chofu Airport
nl: Chofu Vliegveld

en: Choose an action:
nl: Kies een actie:

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
nl: Kies het bestand dat u wilt importeren in Evolution, en kies het bijbehorende bestandstype uit de lijst.
    
    U kunt "Automatisch" kiezen als u het niet weet; Evolution probeert het dan voor u uit te zoeken.

en: Choose the type of importer to run:
nl: Kies welk type importeerfilter u wilt gebruiken:

en: Christmas Island
nl: Kerstmis-Eiland

en: Classification
nl: Classificatie

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear sky
nl: Onbewolkt

en: Clearsigning is not supported by this cipher
nl: Clearsinging is niet ondersteund door deze sleutel

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
nl: Klik op "Importeren" om te beginnen met het importeren van het bestand in Evolution.

en: Click OK to close these connections and go offline
nl: Klik op OK om deze verbindingen te verbreken en offline te gaan

en: Click here for the address book
nl: Klik hier voor het adresboek

en: Click here to add an attendee
nl: Klik hier om een deelnemer toe te voegen

en: Click to add a task
nl: Klik hier om een taak toe te voegen

en: Close
nl: Sluiten

en: Close the current file
nl: Huidig bestand sluiten

en: Close this item
nl: Sluit dit item

en: Close this window
nl: Dit venster sluiten

en: Closing connections...
nl: Verbindeingen ophangen....

en: Co_ntacts:
nl: Co_ntacten:

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Kokos (Keeling) Eilanden

en: Cocos Island
nl: Kokos Eilanden

en: Collaboration
nl: Samenwerking

en: Color for overdue tasks
nl: Kleur voor taken die te laat zijn

en: Color for tasks due today
nl: Kleur voor taken voor vandaag

en: Command not implemented
nl: Opdracht niet geïmplementeerd

en: Command parameter not implemented
nl: Opdrachtparameter niet geïmplementeerd

en: Comment contains
nl: Commentaar bevat

en: Common Name
nl: Algemene naam

en: Comoros
nl: Komoren

en: Comp
nl: Bedr

en: Company
nl: Bedrijf

en: Company Phone
nl: BedrijfsTelefoon

en: Compare against
nl: Vergelijk met

en: Complete
nl: Voltooid

en: Complete.
nl: Voltooid.

en: Completed
nl: Voltooid

en: Completed
nl: Voltooid

en: Completion Date
nl: Voltooiingsdatum

en: Compose _New Message
nl: Stel een _Nieuw Bericht op

en: Compose a message
nl: Stel een nieuw bericht op

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
nl: Stuur antwoord naar alle geadresseerden van dit bericht

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
nl: Geef een antwoord voor de mailinglijst van het geselecteerde bericht

en: Compose a reply to the sender of the selected message
nl: Beantwoord dit bericht

en: Composer
nl: Editor

en: Con_fidential
nl: Vertrouwelijk

en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration Database not found
nl: Configuratiedatabase niet gevonden

en: Configure the calendar's settings
nl: Kalender instellen

en: Configure the task view's settings
nl: Configureer de weergave van taken

en: Confirm when Expunging a folder
nl: Bevestigen bij het Legen van een map

en: Conflicting Contact:
nl: Conflicterend Contact:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
nl: Gefeliciteerd, uw mailconfiguratie is voltooid.
    
    U kunt nu email versturen en ontvangen met Evolution.
    
    Klik op "Voltooien" om uw instellingen op te slaan.

en: Connecticut
nl: Conneticut

en: Connecting to LDAP server...
nl: Verbinding met LDAP server wordt opgezet...

en: Connecting to server...
nl: Verbinden met server...

en: Connection cancelled
nl: Verbinding geannuleerd

en: Contact Editor
nl: Contacten Bewerken

en: Contact List Editor
nl: Contactenlijst bewerken

en: Contact Quick-Add
nl: Contact snel toevoegen

en: Contacts
nl: Adresboek

en: Contacts:
nl: Contacten:

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
nl: Control dat een Evolution minikaart adresboek weergeeft.

en: Cook Islands
nl: Cook Eilanden

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy Link Location
nl: Kopieer Link Locatie

en: Copy folder
nl: Kopieer naar Map

en: Copy message(s) to
nl: Kopieer bericht(en) naar

en: Copy selected messages
nl: Kopieer geselecteerde berichten

en: Copy selected messages to another folder
nl: Kopieer het bericht naar een andere map

en: Copy selected task
nl: Kopieer de geselecteerde taak

en: Copy the selection
nl: Kopieer de selectie

en: Copy this folder
nl: Kopieer deze map

en: Copy to Folder
nl: Kopieer naar Map

en: Copying
nl: Bezig met kopiëren

en: Copying messages to %s
nl: Bezig met het kopiëren van berichten naar %s

en: Cote d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
nl: Kon niet aanmelden bij KPOP-server: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
nl: Kon de POP-server niet controleren op nieuwe berichten: %s

en: Could not check mail file %s: %s
nl: Kon postbusbestand %s niet controleren: %s

en: Could not close source folder %s: %s
nl: Kon de bronmap %s niet sluiten: %s

en: Could not close temp folder: %s
nl: Kon de tijdelijke map niet sluiten: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
nl: Kon niet verbinden met %s (poort %d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
nl: Kon niet verbinden met POP-server op %s.

en: Could not connect to server: %s
nl: Kon niet verbinden met server: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
nl: Kon geen PGP decryptie context maken

en: Could not create a PGP encryption context.
nl: Kon geen PGP encryptie context maken.

en: Could not create a PGP signature context.
nl: Kon geen PGP handtekening-context maken

en: Could not create a PGP verification context.
nl: Kon geen PGP verificatie context maken

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
nl: Kon geen S/MIME certsonly context maken.

en: Could not create a S/MIME decode context.
nl: Kon geen S/MIME decode context maken

en: Could not create a S/MIME encryption context.
nl: Kon geen S/MIME encryptie context maken

en: Could not create a S/MIME envelope context.
nl: Kon geen S/MIME envelope context maken

en: Could not create a S/MIME signature context.
nl: Kon geen S/MIME ondertekening context maken

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
nl: Aanmaken van het dialoogvenster voor het opstellen van een nieuw bericht is mislukt, want u heeft nog geen identiteitsgegevens geconfigureerd in het mail-component.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
nl: Kon het venster voor het opstellen van het bericht niet maken:
    Niet in staat de HTML editor component te activeren.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
nl: Kon het venster Opstellen niet aanmaken:
    Kan adresselectie niet activeren.

en: Could not create directory %s:
    %s
nl: Kon de directory %s niet aanmaken:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
nl: Kon directory %s niet maken: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
nl: Kon bestand `%s' niet aanmaken:
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
nl: Kon map `%s' niet maken:
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
nl: Kon vergrendelingsbestand voor %s niet maken: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
nl: Kon verbinding met sendmail niet maken: %s: bericht niet verstuurd

en: Could not create pipe: %s
nl: Kon de pijp niet maken: %s

en: Could not create temporary directory: %s
nl: Kon tijdelijke directory niet maken: %s

en: Could not create the alarm notify service
nl: Creëeren van de alarmnotificatie-dienst is mislukt:

en: Could not create the alarm notify service factory
nl: Creëeren van de alarmnotificatie-dienst is mislukt:

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
nl: Kalenderweergave mislukt.  Controleer uw ORBit en OAF instellingen.

en: Could not create the component editor factory
nl: Creëeren van de component editor factory is mislukt

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
nl: Kon de taakweergave niet maken.  Controleer uw ORBit en OAF instellingen.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
nl: Kon map `%s' niet verwijderen:
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
nl: Kon map `%s' niet verwijderen: %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
nl: Kon indexbestand van map `%s' niet verwijderen: %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
nl: Kon samenvattingsbestand van map `%s' niet verwijderen: %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
nl: Kon %s niet uitvoeren: bericht niet verstuurd.

en: Could not fetch message: %s
nl: Kon bericht: %s niet ophalen

en: Could not file: %s: %s
nl: Kon niet opslaan: %s: %s

en: Could not find 'From' address in message
nl: Kon 'Van'-adres niet vinden in berichtinhoud

en: Could not find message body in FETCH response.
nl: Kon bericht inhoud niet vinden in FETCH-antwoord.

en: Could not find widget for a field: `%s'
nl: Kon geen widget vinden voor een veld: `%s'

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
nl: Kon sendmail niet starten: %s: bericht niet verstuurd

en: Could not fork: %s
nl: Kon niet starten: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
nl: Kon Kerberos ticket niet verkrijgen:
    %s

en: Could not get group list from server.
nl: Kon groepenlijst niet van server ophalen.

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
nl: Kon geen inbox vinden voor nieuwe mailopslag:
    %s
    Er zal geen snelkoppeling aangemaakt worden.

en: Could not initialize Bonobo
nl: Kon Bonobo niet initialiseren

en: Could not initialize GNOME
nl: Kon GNOME niet initialiseren

en: Could not initialize gnome-vfs
nl: Kon Gnome-vfs niet initialiseren

en: Could not load %s: %s
nl: Kon %s niet laden: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
nl: Kon %s niet laden. Module laden niet ondersteund door dit systeem

en: Could not load %s: No initialization code in module.
nl: Kon %s niet laden: Geen initialisatie code in de module.

en: Could not load summary for %s
nl: Kon samenvatting voor %s niet laden

en: Could not load the tasks in `%s'
nl: Kon de taken in `%s' niet laden

en: Could not lock '%s'
nl: Kon niet vergrendelen: '%s'

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
nl: Kon '%s' niet vergrendelen: protocolfout met vergrendelaar

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
nl: Kon '%s' niet openen:
    %s\n
    Veranderingen in deze map zullen niet worden gesynchroniseerd.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
nl: Kon '%s' niet openen; er worden geen taken uit uw kalendermap verplaatst naar de takenmap.

en: Could not open cache directory: %s
nl: Kon cache map %s niet openen

en: Could not open directory for news server: %s
nl: Kon map voor nieuwsserver niet openen: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
nl: Kon bestand `%s' niet openen:
    %s

en: Could not open file: %s: %s
nl: Kon bestand: %s niet openen: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
nl: Kon map `%s' niet openen:
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
nl: Kon map: %s niet openen: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
nl: Kon berichtenmap niet openen: berichtenlijst was incompleet.

en: Could not open mail file %s: %s
nl: Kon postbusbestand %s niet openen: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
nl: Kon tijdelijk postbusbestand %s niet openen: %s

en: Could not open the folder in '%s'
nl: Kon de map in '%s' niet openen

en: Could not open the folder in `%s'
nl: Kon de map in `%s' niet openen

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
nl: Kon MIME bericht niet verwerken. Laat zien als source

en: Could not parse URL `%s'
nl: kon URL %s niet verwerken

en: Could not read pilot's Address application block
nl: Kon de adresgegevens niet uit de pilot lezen

en: Could not read pilot's Calendar application block
nl: Kon Kalendergegevens niet uit de pilot lezen

en: Could not read pilot's ToDo application block
nl: Kon actielijstgegevens niet uit de pilot lezen

en: Could not rename folder %s to %s: %s
nl: Kon de naam van map %s niet wijzigen naar %s: %s

en: Could not rename folder: %s
nl: Kon de naam van de map niet wijzigen: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
nl: Kon bericht van POP server %s niet terugvinden: %s

en: Could not save signature file.
nl: Kon handtekening-bestand niet opslaan.

en: Could not save summary: %s: %s
nl: Kon samenvatting %s niet opslaan: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
nl: Kon map `%s' niet scannen: %s

en: Could not send message: %s
nl: Kon bericht niet versturen: %s

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
nl: Kon de Evolution Mailer-assistent interface niet initialiseren

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
nl: Kon de Evolution Mailer-assistent interface niet initialiseren
    (%s)

en: Could not start wombat
nl: Kon "wombat" niet starten

en: Could not start wombat server
nl: Kon "wombat" server niet starten

en: Could not sync spool folder %s: %s
nl: Kon spoolmap: %s niet synchroniseren: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
nl: Synchroniseren spoolmap '%s' is mislukt: %s
    Map is wellicht beschadigd, kopie opgeslagen in '%s'

en: Could not sync temporary folder %s: %s
nl: Kon tijdelijke map %s niet synchroniseren: %s

en: Could not update files correctly
nl: Kon bestanden niet correct actualiseren

en: Could not update object!
nl: Kon object niet vernieuwen!

en: Could not write data: %s
nl: Kon gegevens niet wegschrijven: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
nl: Kon niet in logboek schrijven: %s\n
    "Verdere operaties op deze server zullen niet doorgevoerd worden als u
    "herverbindt met het netwerk.

en: Counter-proposal
nl: Tegen-voorstel

en: Countr_y:
nl: _Land:

en: Create Ru_le From Message
nl: Creeer Regel Van Bericht

en: Create _New Folder...
nl: _Nieuwe map aanmaken...

en: Create _Virtual Folder From Message
nl: Maak VMap Van Bericht

en: Create a New All Day _Event
nl: Maak een Nieuwr 'Hele Dag' Gebeurtenis

en: Create a New _Task
nl: Maak een Nieuwe _Taak

en: Create a _New Appointment
nl: Maak een _Nieuwe Afspraak

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
nl: Creeer een verbinding naar deze map op de snelkoppelingsbalk

en: Create a new appointment
nl: Maak een nieuwe afspraak

en: Create a new contact "%s"
nl: Nieuw contact maken "%s"

en: Create a new folder
nl: Maak een nieuwe map aan

en: Create a new shortcut
nl: Maak een nieuwe snelkoppeling

en: Create a new shortcut group
nl: Maakt een nieuwe snelkoppelingsgroep aan

en: Create a new task
nl: Nieuwe taak aanmaken

en: Create a rule to filter messages from this sender
nl: Maak een regel om de berichten van deze afzender te filteren

en: Create a rule to filter messages to these recipients
nl: Maak een regel om de berichten van deze afzenders te filteren

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
nl: Maak een regel om de berichten naar deze emaillijst te filteren

en: Create a rule to filter messages with this subject
nl: Maak een regel om de berichten met dit onderwerp te filteren

en: Create a virtual folder for these recipients
nl: Maak een Virtueele map voor deze ontvangers

en: Create a virtual folder for this mailing list
nl: Maak een virtueele map voor deze emaillijst

en: Create a virtual folder for this sender
nl: Maak een virtuele map voor deze afzender

en: Create a virtual folder for this subject
nl: Maak een virtuele map voor dit onderwerp

en: Create an event for the whole day
nl: Een gebeurtenis aanmaken voor de hele dag

en: Create new appointments with a default _reminder
nl: Maak een nieuwe afspraken met een standaard _herinnering

en: Create new contact
nl: Nieuw contact maken

en: Create new contact list
nl: Maak een nieuwe contactenlijst

en: Create new shortcut group
nl: Nieuwe snelkoppelingsgroep aanmaken

en: Create or edit mail accounts and other preferences
nl: Creeer of bewerk een emailaccount of andere voorkeuren

en: Create or edit rules for filtering new mail
nl: Creeer of bewerk regels om nieuwe berichten te filteren

en: Create or edit virtual folder definitions
nl: Creeer of bewerk definities van virtuele mappen

en: Create vFolder from Search
nl: Maak vFolder van Zoekopracht

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Cu_t
nl: Knippen

en: Cuba Awrs
nl: Cuva Awrs

en: Current store format:
nl: Huidig opslagformaat:

en: Cursor could not be loaded
nl: Cursor kon niet worden geladen

en: Customise My Evolution
nl: Mijn Evolution Instellen

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut selected messages
nl: Knip de geselecteerde berichten

en: Cut selected task
nl: Knip de geselecteerde taak

en: Cut the selection
nl: Knip de selectie

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
nl: Time-out tijdens DATA-verzoek: %s: bericht niet verzonden

en: DATA response error: %s: mail not sent
nl: DATA responsfout: %s: bericht niet verzonden

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
nl: DATA responsfout: bericht einde: %s: bericht niet verzonden

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
nl: Time-out tijdens het versturen van DATA: bericht afgebroken: %s: bericht niet verzonden

en: D_epartment:
nl: Afd_eling:

en: Date
nl: Datum

en: Date & Time
nl: Datum & Tijd

en: Date Completed:
nl: Voltooiingsdatum:

en: Date received
nl: Ontvangstdatum

en: Date sent
nl: Verzendingsdatum

en: Date/Time:
nl: Datum/Tijd

en: Date:
nl: Datum:

en: Day
nl: Dag

en: Day View
nl: Dag Weergave

en: Days
nl: Dagen

en: Dayton-South Airport
nl: Dayton-Zuid Vliegveld

en: De_fault
nl: Standaard

en: De_lete
nl: _Verwijderen

en: Decline
nl: Weigeren

en: Declined
nl: Geweigerd

en: Decrease the text size
nl: Tekst verkleinen

en: Decryption is not supported by this cipher
nl: Het gespecificeerde type word niet ondersteund door deze sleutel

en: Default
nl: Standaard

en: Default Forward style is:
nl: Standaardwijze van doorsturen:

en: Default character encoding:
nl: Standaard karaktercode:

en: Define Views
nl: Defineer Weergaven

en: Delegate To:
nl: Overdragen Aan:

en: Delegated
nl: Overgedragen

en: Delegated From
nl: Overgedragen Van

en: Delegated To
nl: Overgedragen Aan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete "%s"
nl: Verwijder "%s"

en: Delete Contact?
nl: Contact verwijderen?

en: Delete _All Occurrences
nl: Verwijder alle Gebeurtenissen

en: Delete after %s day(s)
nl: Verwijder na %s dag(en)

en: Delete all but signature
nl: Verwijder alles behalve de  handtekening

en: Delete selected contacts
nl: Verwijder geselecteerde contacten

en: Delete selected tasks
nl: Verwijder de geselecteerde taken

en: Delete the appointment
nl: Verwijder deze afspraak

en: Delete this _Occurrence
nl: Verwijder deze Gebeurtenis

en: Delete this folder
nl: Verwijder deze map

en: Delete this item
nl: Verwijder dit item

en: Delete this list
nl: Verwijder deze lijst

en: Delete...
nl: Verwijderen...

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Deleting selected objects
nl: Geselecteerde objecten verwijderen

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Dep
nl: Afd

en: Department
nl: Afdeling:

en: Description contains
nl: Omschrijving bevat

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: Dictionary.com Word of the Day
nl: Dictionary.com Woord van de Dag

en: Digital IDs...
nl: Digitale ID's...

en: Dimensions:
nl: Afmetingen:

en: Directory %s
    does not have the right permissions. Please make it
    readable and executable and restart Evolution.
nl: De map %s
    heeft niet de juiste rechten. Maak het alstublieft
    leesbaar en uitvoerbaar en herstart Evolution.

en: Disable
nl: Uitzetten.

en: Disable Queries
nl: Zet queries uit

en: Disable splash screen
nl: Splash screen niet tonen

en: Disconnecting from %s
nl: Verbreken van %s

en: Display
nl: Weergave

en: Display a different folder
nl: Toon een andere map

en: Display a message
nl: Toon een bericht

en: Display options
nl: Weergave-instellingen

en: Display the next important message
nl: Toon het volgende belangrijke bericht

en: Display the next message
nl: Toon het volgende bericht

en: Display the next unread message
nl: Toon het volgende ongelezen bericht

en: Display the next unread thread
nl: Toon de volgende ongelezen discussieboom zien

en: Display the previous important message
nl: Toon het vorige belangrijke bericht

en: Display the previous message
nl: Toon het vorige bericht

en: Display the previous unread message
nl: Toon het vorige ongelezen bericht

en: Do Not Exist
nl: bestaat niet

en: Do not ask me again.
nl: Dit bericht niet meer weergeven.

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
nl: Wil u echt de groep `%s' verwijderen
    van de snelkoppelingsbalk?

en: Do you want to save changes?
nl: Wilt u de wijzingen opslaan?

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Don't ask me again
nl: Dit bericht niet meer weergeven.

en: Don't delete
nl: Niet verwijderen

en: Don't import
nl: Niet importeren

en: Don't remove
nl: Niet verwijderen

en: Don't show this message again.
nl: Dit bericht niet meer weergeven.

en: Done
nl: Klaar

en: Draft
nl: Klad

en: Drafts
nl: Klad

en: Drifting drizzle
nl: Rondzwervende motregen

en: Drifting dust
nl: Drijvende stofbuien

en: Drifting dust whirls
nl: Stofstormen

en: Drifting duststorm
nl: Stofstorm

en: Drifting fog
nl: Drijvende mist

en: Drifting funnel cloud
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Drifting hail
nl: Hagelbuien

en: Drifting haze
nl: Drijvende rook

en: Drifting ice crystals
nl: Hagelbuien

en: Drifting ice pellets
nl: Hagelbuien

en: Drifting mist
nl: Drijvende mist

en: Drifting precipitation
nl: Hier en daar neerslag

en: Drifting rain
nl: Rondzwervende buien

en: Drifting sand
nl: Drijvend zand

en: Drifting sandstorm
nl: Zandstorm

en: Drifting small hail
nl: Winderige hagelbuien

en: Drifting smoke
nl: Drijvende smog

en: Drifting snow
nl: Sneeuwbuien

en: Drifting snow grains
nl: Lichte sneeuw

en: Drifting spray
nl: Drijvende buien

en: Drifting squall
nl: Regenstormen

en: Drifting tornado
nl: Tornado

en: Drifting volcanic ash
nl: Drijvende vulkanische as

en: Drizzle
nl: Motregen

en: Drizzle in the vicinity
nl: Plaatselijk motregen

en: Due
nl: Verloopdatum

en: Due Date
nl: Verloop Datum

en: Duplicate Contact Detected
nl: Duplicaatcontact Gevonden

en: Dusseldorf
nl: Düsseldorf

en: Dust
nl: Stof

en: Dust in the vicinity
nl: Hier en daar stofbuien

en: Dust whirls
nl: Stofstorm

en: Dust whirls in the vicinity
nl: Stofstorm dichtbij

en: Duststorm
nl: Stofstorm

en: Duststorm in the vicinity
nl: Stofstorm dichtbij

en: Dutch Harbor
nl: Nederlandse haven

en: E-mail
nl: Email

en: EBook not loaded
nl: EBook niet geladen

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
nl: EMail: %s
    Gebruiksnaam: %s
    Organizatie Unit: %s
    Organizatie: %s
    Plaats: %s
    Staat: %s
    Land: %s

en: E_nable
nl: Aanzetten

en: E_xit
nl: _Afsluiten

en: East
nl: Oost

en: East - NorthEast
nl: Oost - Noordoost

en: East - Southeast
nl: Oost - Zuidoost

en: East London
nl: Oost Londen

en: East St Louis
nl: Oost St Louis

en: East Timor
nl: Oost Timor

en: Edit Addressbook
nl: Bewerk Adresboek

en: Edit Appointment
nl: Afspraak Bewerken

en: Edit Contact Info
nl: Bewerk Contactinformatie

en: Edit Contact List
nl: Contactenlijst bewerken

en: Edit Filters
nl: Filters Bewerken

en: Edit Full
nl: Volledig bewerken

en: Edit Rule
nl: Regel bewerken

en: Edit VFolder
nl: Bewerk VMap

en: Edit VFolders
nl: Bewerk VMappen

en: Edit...
nl: Bewerken...

en: Egypt
nl: Egypte

en: Elmira
nl: Elimira

en: Email address
nl: Emailadres

en: Empty Message
nl: Leeg Bericht

en: Empty _Trash
nl: Leeg Prullenbak

en: Enable
nl: Aanzetten

en: Enable Queries (Dangerous!)
nl: Queries toestaan (Gevaarlijk!)

en: Enabled
nl: Aangezet

en: Encrypt this message with PGP
nl: Versleutel dit bericht met PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
nl: Encodeer dit bericht met uw S/MIME Encryptie Certificaat

en: Encryption is not supported by this cipher
nl: Het gespecificeerde type word niet ondersteund door deze steutel

en: Encryption required for requested authentication mechanism
nl: Versleuteling vereist voor gewenst aanmeldingsmechanisme

en: End Date
nl: Einddatum

en: Ending:
nl: Einde:

en: Ends: <b>
nl: Eindigt: <b>

en: Enter Delegate
nl: Voer Gemachtigde in

en: Enter Password
nl: Voer Wachtwoord in

en: Enter Password for %s
nl: Voer uw Wachtwoord in voor %s

en: Enter folder URI
nl: Voer een Map-URI in

en: Enter password for %s (user %s)
nl: Voer uw wachtwoord in voor %s (gebruiker %s)

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
nl: Geef the URL van de nieuwsbron die u wilt toevoegen

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
nl: Geef de adressen die een kopie van het bericht moeten krijgen

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
nl: Geef de adressen die een kopie van het bericht moeten krijgen zonder dat ze op de geadresseerden-lijst van het bericht verschijnen.

en: Enter the character set to use
nl: Kies de te gebruiken karakterset:

en: Enter the recipients of the message
nl: Geef de geadresseerden

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinee

en: Error
nl: Fout

en: Error accessing file: %s
nl: Fout bij benaderen bestand: %s

en: Error adding card
nl: Fout bij toevoegen kaart

en: Error adding list
nl: Fout bij toevoegen lijst

en: Error autosaving message: %s
     %s
nl: Fout bij automatisch opslaan bericht: %s
     %s

en: Error copying mail temp file: %s
nl: Fout bij opslaan van tijdelijk postbusbestand: %s

en: Error creating SASL authentication object.
nl: Fout bij aanmaken van SASL aanmeldingsobject

en: Error downloading RDF
nl: Fout bij downloaden van RDF

en: Error executing %s.
nl: Fout bij uitvoeren filter %s.

en: Error executing filter search: %s: %s
nl: Fout bij uitvoeren filterzoekactie: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
nl: Fout bij uitvoeren filter: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
nl: Fout bij uitvoeren zoekexpressie: %s:
    %s

en: Error getting book view
nl: Fout bij weergave boekvorm

en: Error in regular expression '%s':
    %s
nl: Fout in reguliere expressie '%s':
    %s

en: Error in search expression.
nl: Fout in zoekopdracht.

en: Error loading %s
nl: Fout bij laden %s

en: Error loading default addressbook.
nl: Fout bij laden standaard adresboek.

en: Error loading file: %s
nl: Fout bij openen bestand: %s

en: Error loading filter information:
    %s
nl: Fout bij het laden van filterinformatie:
    %s

en: Error modifying card
nl: Fout bij aanpassen van kaart

en: Error modifying list
nl: Fout bij aanpassen ljist

en: Error parsing filter: %s: %s
nl: Fout bij interpreten bestand: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
nl: Fout bij het lezen van postbusbestand: %s

en: Error removing card
nl: Fout bij verwijderen kaart

en: Error removing list
nl: Fout bij verwijderen lijst

en: Error saving file: %s
nl: Fout bij opslaan bestand: %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
nl: Fout bij opslaan berichten in: %s:
     %s

en: Error saving shortcuts.
nl: Fout bij opslaan van snelkoppelingen.

en: Error starting %s
nl: Fout bij laden %s

en: Error while '%s':
    %s
nl: Fout tijdens '%s':
    %s

en: Error while communicating with calendar server
nl: Fout tijdens communiceren met kalenderserver

en: Error while performing operation:
    %s
nl: Fout tijden het uitvoeren van bewerking:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
nl: Fout bij lezen bestand %s:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
nl: Fout bij opslaan van tijdelijk postbusbestand: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
nl: Fout bij het schrijven naar tijdelijke postbus: %s

en: Esq.
nl: Dhr.

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Europe
nl: Europa

en: Europe/Amsterdam
nl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nl: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nl: Europa/Athene

en: Europe/Belfast
nl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nl: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
nl: Europa/Berlijn

en: Europe/Bratislava
nl: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nl: Europa/Brussel

en: Europe/Bucharest
nl: Europa/Boekarest

en: Europe/Budapest
nl: Europa/Boedapest

en: Europe/Chisinau
nl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
nl: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nl: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nl: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
nl: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
nl: Europa/Istanboel

en: Europe/Kaliningrad
nl: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nl: Europa/Kiëv

en: Europe/Lisbon
nl: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nl: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nl: Europa/Londen

en: Europe/Luxembourg
nl: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nl: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nl: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
nl: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nl: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nl: Europa/Moskou

en: Europe/Nicosia
nl: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
nl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nl: Europa/Parijs

en: Europe/Prague
nl: Europa/Praag

en: Europe/Riga
nl: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nl: Europa/Rome

en: Europe/Samara
nl: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nl: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nl: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
nl: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nl: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nl: Europa/Stokholm

en: Europe/Tallinn
nl: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nl: Europa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
nl: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
nl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nl: Europa/Vaticaan

en: Europe/Vienna
nl: Europa/Wenen

en: Europe/Vilnius
nl: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
nl: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nl: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nl: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
nl: Europa/Zürich

en: Event information
nl: Gebeurtenis informatie

en: Every
nl: Elke

en: Evolution - Create new folder
nl: Evolution - Nieuwe map maken

en: Evolution Account Assistant
nl: Evolution Account Assistent

en: Evolution Account Editor
nl: Evolution Accountbeheer

en: Evolution Addressbook minicard viewer
nl: Evolution Adresboek minikaartbekijker

en: Evolution Alarm
nl: Evolution alarm

en: Evolution Error
nl: Evolution Fout

en: Evolution Import Assistant
nl: Evolution Import Assistent

en: Evolution Importer Assistant
nl: Evolution Import Assistent

en: Evolution News Editor
nl: Evolution Nieuwsbeheer

en: Evolution Setup Assistant
nl: Evolution Instellingen Assistent

en: Evolution _Window
nl: Evolution Venster

en: Evolution calendar executive summary component.
nl: Evolution kalender-samenvatting-component

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
nl: Evolution kalender iTip/iMip weergever

en: Evolution can import data from the following files:
nl: Evolution kan gegevens importeren van de volgende bestanden:

en: Evolution component for handling contacts.
nl: Een component voor het afhandelen van contacten.

en: Evolution component for handling mail.
nl: Evolution-component voor het afhandelen van post

en: Evolution component for handling the calendar.
nl: Evolution component voor het afhandelen van de kalender.

en: Evolution component for the executive summary.
nl: Evolution-component voor de samenvatting.

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
nl: Evolution kon de directory niet aanmaken
    %s:
    %s

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
nl: Evolution herkent dit type ondertekening niet.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
nl: Evolution heeft momenteel nog geen ondersteuning
    voor kalenderherinneringen via email, maar toch heeft
    u dit ingesteld. Evolution zal in plaats daarvan een
    normaal dialoogvenster weergeven als herinnering.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
nl: Evolution heeft een oude Samenvattingsmap
    gevonden. Deze moet verwijderd worden
    voordat Evolution kan werken.
    Wilt u dat ik de map voor u verwijder?

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
nl: Evolution heeft Elm mailbestand gevonden
    Wilt u deze importeren naar Evolution?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
nl: Evolution heeft GnomeCard bestanden geovnden.
    Wilt u deze importeren naar Evolution?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
nl: Evolution heeft Netscape mailbestanden gevonden.
    Wilt u deze importeren naar Evolution?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
nl: Evolution heeft Pine mailbestanden gevonden.
    Wilt u deze importeren naar Evolution?

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
nl: Evolution heeft de taken in uw kalendermap automatisch verplaatst naar de nieuwe takenmap.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
nl: Evolution heeft getracht de taken in uw kalendermap te verplaatsen naar de nieuwe takenmap.
    Enkele van de taken konden niet verplaatst worden, dus dit proces kan de toekomst nogmaals geprobeerd worden.

en: Evolution installation
nl: Evolution installatie

en: Evolution is importing your old Elm mail
nl: Evolution is uw oude Elm mail aan het importeren

en: Evolution is importing your old Netscape data
nl: Evolution importeert uw oude Netscape informatie

en: Evolution is importing your old Pine data
nl: Evolution importeert uw oude Pine informatie

en: Evolution is now exiting ...
nl: Evolution is bezig met afsluiten ...

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
nl: Evolution kan het lokale adresboek niet benaderen.
    Dit kan veroorzaakt zijn door het crashen van de adresboek component.
    Om ons te helpen dit probleem te begrijpen en op te lossen zou u
    een engelstalige email kunnen sturen aan Jon Trowbridge <trow@ximian.com>
    met een gedetailleerde beschrijving van de omstandigheden waaronder
    deze fout zich voordeed. Heel erg bedankt.

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
nl: Evolution kan het lokale adresboek niet benaderen.
    Dit mag nooit gebeuren onder normale omstandigheden.
    U zult waarschijnlijk Evolution moeten sluiten en weer starten
    om het probleem te verhelpen.

en: Evolution mail composer.
nl: Evolution bericht-opsteller.

en: Evolution mail executive summary component.
nl: Evolution post-samenvattingscomponent.

en: Evolution mail folder display component.
nl: Evolution postmap-weergavecomponent.

en: Evolution mail folder factory component.
nl: Evolution postmap-factorycomponent.

en: Evolution will use this Distinquished Name (DN) to authenticate you with the server
nl: Evolution zal deze Distinguished Name (DN) gebruiken om u te aan te melden bij de server

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
nl: Evolution zal dit emailadres gebruiken om u te identificeren bij de server

en: Evolution's addressbook name selection interface.
nl: De adresboeknaam-selectie-interface van Evolution.

en: Exceptions
nl: Uitzonderingen

en: Execute actions
nl: Acties uitvoeren

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
nl: Executieve samenvattingscomponent kon Bonobo niet initializeren.

en: Exist
nl: Bestaat

en: Exists
nl: Bestaat

en: Exit the program
nl: Programma verlaten

en: Expression
nl: Expressie

en: Expunging deleted messages
nl: Bezit met schrappen van verwijderde berichten

en: Expunging folder
nl: Bezig met legen map

en: External Viewer
nl: Extern Weergave Programma

en: FBUrl
nl: VBUrl

en: FYR Macedonia
nl: FYR Macedonië

en: F_ind
nl: _Zoek

en: F_older
nl: _Map

en: F_ont...
nl: Le_ttertype...

en: F_ree
nl: Vrij

en: F_ree/Busy URL:
nl: V_rij/Bezet URL:

en: Factory for the Addressbook Minicard control
nl: Fabriek voor het Adresboek Minikaart control

en: Factory for the Addressbook's address displayer
nl: Fabriek voor de naam selectie interface van het Adresboek

en: Factory for the Addressbook's address popup
nl: Fabriek voor de naam selectie interface van het Adresboek

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
nl: Factory voor de naamselectie-interface van het Adresboek

en: Factory for the Calendar Summary component.
nl: Fabriek voor het Kalender Samenvattings component.

en: Factory for the Evolution Tasks control
nl: Fabriek voor de Evolution Takencomponent

en: Factory for the Evolution composer.
nl: Fabriek voor de Evolution opsteller.

en: Factory for the Mail Summary component.
nl: Fabriek voor het post-samenvattingscomponent.

en: Factory for the alarm notification service
nl: Fabriek voor de alarmmeldings-dienst

en: Factory for the calendar iTip view control
nl: Fabriek voor de kalender iTip weergavecomponent

en: Factory for the sample Addressbook control
nl: Fabriek voor het voorbeeld Adresboekcontrol

en: Factory for the sample Calendar control
nl: Fabriek voor de voorbeeld Kalendercomponent

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
nl: Fabriek voor het centraliseren van kalendercomponent bewerkingsdialoogvensters

en: Factory to create a component editor factory
nl: Fabriek om een componentbewerkingsfabriek te creëren.

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
nl: Fabriek om LDIF bestanden te importeren in Evolution.

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
nl: Fabriek voor het importeren van Outlook Express 4 berichten naar Evolution

en: Factory to import VCard files into Evolution.
nl: Fabriek om GnomeCard bestanden importeren in Evolution.u

en: Factory to import mbox into Evolution
nl: Fabriek voor het importeren van mbox bestanden naar Evolution

en: Failed at message %d of %d
nl: Faalde bij bericht %d van %d

en: Failed on message %d
nl: Faalde bij bericht %d

en: Failed on message %d of %d
nl: faalde op bericht %d van %d

en: Failed to cache message %s: %s
nl: Faalde bij cachen bericht %s: %s

en: Failed to decode message.
nl: Decoderen van bericht mislukt.

en: Failed to find a common bulk algorithm.
nl: Vinden van een algemeen bulkalgoritme is mislukt.

en: Failed to find certificate for "%s".
nl: Kon certificaat voor "%s" niet vinden.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
nl: Verkrijgen van vergrendeling met fcntl(2) mislukt: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
nl: Verkrijgen van vergrendeling met flock(2) mislukt: %s

en: Failed to send username to server
nl: Versturen van de gebruikersnaam naar de server mislukt

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
nl: Fout bij opslaan post in tijdelijk bestand %s: %s

en: Failed to verify certificates.
nl: Verifiëren van certificaten mislukt.

en: Failure in name lookup: %s
nl: Fout bij opzoeken naam: %s

en: Falkland Islands
nl: Falkland eilanden

en: Family Name
nl: Achternaam

en: Faroe Islands
nl: Faroër Eilanden

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
nl: Fatale email-interpreatiefout op positie %ld in map %s

en: February
nl: Februari

en: Fetching Mail
nl: Berichten aan het ontvangen

en: Fetching summary information for new messages
nl: Ophalen van samenvattingsinformatie van nieuwe berichten

en: Few clouds
nl: Enkele wolken

en: Few ice crystals
nl: Lichte hagel

en: Few ice pellets
nl: Lichte hagelbuien

en: File %s
    should be removed to allow Evolution to work correctly.
    Please remove this file and restart Evolution.
nl: Bestand %s
    moet verwijderd worden om Evolution correct te laten werken.
    Verwijder dit bestand en herstart Evolution.

en: File %s does not exist
nl: Map %s bestaat niet

en: File A_s:
nl: Bewaar Al_s:

en: File As
nl: Opslaan Als:

en: File exists, overwrite?
nl: Bestand bestaat reeds, overschrijven?

en: File name:
nl: Bestandsnaam:

en: File type:
nl: Bestandstype:

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: Filter Rules
nl: Filterregels

en: Filter on Mailing List
nl: Filter op Mailinglijst

en: Filter on Mailing List (%s)
nl: Filter op Mailinglijst (%s)

en: Filter on Mailing _List...
nl: Filter op Mailing_lijst...

en: Filter on Re_cipients
nl: Filter op Geadresseerden

en: Filter on Se_nder...
nl: Filter op _Afzender...

en: Filter on Sen_der
nl: Filter op Afzen_der

en: Filter on Sub_ject
nl: Filter op Onderwerp

en: Filter on _Mailing List
nl: Filter op _Mailinglijst

en: Filter on _Recipients...
nl: Filter op _Geadresseerden...

en: Filter on _Subject...
nl: Filter op _Onderwerp...

en: Filtering Folder
nl: Map wordt Gefilterd

en: Find Now
nl: Zoek Nu

en: Find in Message
nl: Vind in bericht

en: Find:
nl: Zoek:

en: First day of wee_k:
nl: Eerste dag van de we_ek:

en: Flagged
nl: Gemarkeerd

en: Fog
nl: Mist

en: Fog in the vicinity
nl: Hier en daar mist

en: Fog with wind
nl: Wind en mist

en: Folder
nl: Map

en: Folder `%s' does not exist.
nl: Map `%s' bestaat niet.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
nl: Map `%s' is niet leeg. Niet verwijderd.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
nl: Map `%s/%s' bestaat niet.

en: Folder containing appointments and events
nl: Folder met afspraken en gebeurtenissen

en: Folder containing contact information
nl: Map met contactinformatie

en: Folder containing mail
nl: Map die post bevat

en: Folder containing the Evolution Summary
nl: Mappen met de Evolution Samenvatting

en: Folder containing to-do items
nl: Map met to-do items

en: Folder name cannot contain slashes.
nl: Mapnaam mag geen slashes bevatten.

en: Folder name cannot contain the Return character.
nl: Mapnaam kan geen enter-teken bevatten.

en: Folder name:
nl: Mapnaam:

en: Folder type:
nl: Maptype:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
nl: Map is vernietigd en opnieuw gemaakt op de server.

en: Folders
nl: Mappen

en: Folders whose names begin with:
nl: Mappen waarvan de namen beginnen met:

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Footer:
nl: Voet:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
nl: Voor het contact leggen met, en het downloaden van berichten van POP servers.

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
nl: Voor het versturen van email via een externe mailhub met SMTP.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
nl: Het afleveren van post zal afgehandeld worden door het "sendmail" programma op het lokale systeem.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
nl: Voor het lezen en opslaan van lokale post in standaard mbox spool bestanden.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
nl: Voor het lezen en opslaan van post op IMAP servers.

en: For reading mail as a query of another set of folders
nl: Voor het lezen van post als een zoekopdracht op een verzameling mappen

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
nl: Voor het ophalen van lokale post uit standaard spools in mbox-formaat.

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
nl: Voor het opslaan van lokale post in MH-achtige postbussen.

en: For storing local mail in maildir directories.
nl: Voor het opslaan van lokale post in maildir directories.

en: For_mat
nl: Op_maak

en: Force images in HTML mail to be loaded
nl: Forceer het laden van plaatjes in HTML-berichten

en: Forget _Passwords
nl: Wachtwoorden _Vergeten

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
nl: Vergeet de onthouden wachtwoorden zodat ze opnieuw gevraagd worden..

en: Format
nl: Formaat

en: Fort Lauderdale (International)
nl: Fort Lauderdale (Internationaal)

en: Fort Myers (Southwest Florida International)
nl: Fort Myers (Zuidwest Florida International)

en: Forward
nl: Doorsturen

en: Forward As
nl: Doorsturen Als

en: Forward Contact
nl: Stuur Contact Door

en: Forward _Attached
nl: Doorsturen _Bijgevoegd

en: Forward _Inline
nl: Doorsturen _Ingebonden

en: Forward _Quoted
nl: Doorsturen _Geciteerd

en: Forward as i_Calendar
nl: Doorsturen als i_Calendar

en: Forward the selected message in the body of a new message
nl: Stuur het geselecteerde bericht door als de inhoud van een nieuw bericht

en: Forward the selected message quoted like a reply
nl: Stuur het bericht geciteerd door alsof het een antwoord is

en: Forward the selected message to someone
nl: Stuur het bericht door naar iemand

en: Forward the selected message to someone as an attachment
nl: Stuur het bericht door naar iemand als bijlage

en: Forward this item via email
nl: Dit item vie email doorsturen

en: Forwarded Message
nl: Doorgestuurd Bericht

en: Forwarded message
nl: Doorgestuurd bericht

en: Forwarded message - %s
nl: Doorgestuurd bericht - %s

en: Forwarded messages
nl: Doorgestuurde berichten

en: Fr
nl: Vr

en: France
nl: Frankrijk

en: Free
nl: Vrij

en: Free-busy URL
nl: Vrij/Bezet URL

en: Free/Busy Information
nl: Vrij/Bezet Informatie

en: Free/Busy Reply
nl: Vrij/Bezet Antwoord

en: Free/Busy Request
nl: Vrij/Bezet Verzoek

en: Free/Busy info begins: <b>
nl: Vrij/Bezet informatie begint <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
nl: Vrij/Bezet informatie eindigt: <b>

en: Free/Busy information
nl: Vrij/Bezet informatie

en: Freezing drizzle
nl: Ijskoude motregen

en: Freezing duststorm
nl: Ijskoude stofstorm

en: Freezing fog
nl: Ijskoude mist

en: Freezing hail
nl: Ijskoude hagelbuien

en: Freezing haze
nl: Ijskoude rook

en: Freezing ice crystals
nl: Ijskoude hagelbuien

en: Freezing ice pellets
nl: Ijskoude hagel

en: Freezing mist
nl: Ijskoude mist

en: Freezing precipitation
nl: Ijskoude neerslag

en: Freezing rain
nl: IJskoude regen

en: Freezing sandstorm
nl: Ijskoude zandstorm

en: Freezing small hail
nl: Ijskoude kleine hagel

en: Freezing snow
nl: IJskoude sneeuw

en: Freezing snow grains
nl: Ijskoude sneeuwbuien

en: Freezing spray
nl: IJskoude buien

en: Freezing squall
nl: Ijskoude regenstormen

en: Freezing tornado
nl: Ijskoude tornado

en: Freezing volcanic ash
nl: IJskoude vulkanische as

en: French Guiana
nl: Frans Guiana

en: French Polynesia
nl: Frans Polinesië

en: French Southern Territories
nl: Frans Zuidelijke Territoriën

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Friday Harbor
nl: Vrijdag Haven

en: From
nl: Van

en: From %s:
nl: Van %s:

en: From:
nl: Van:

en: Fukue Airport
nl: Fukue Vliegveld

en: Fukui Airport
nl: Fukui Vliegveld

en: Fukuoka Airport
nl: Fukuoka Vliegveld

en: Full Name
nl: Volledige Naam:

en: Full _Name...
nl: Volledige _Naam...

en: Function not implemented in this storage
nl: Functie niet geïmplementeerd voor deze opslag

en: Funnel cloud
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Funnel cloud in the vicinity
nl: Wolken die op een tornado duiden in de nabijheid

en: Funnel cloud w/ wind
nl: Wolken duiden op een tornado (veel wind)

en: General
nl: Algemeen

en: Generating message list
nl: Bezig met genereren van berichtenlijst

en: Generic error
nl: Generieke fout

en: Geneve
nl: Genève

en: Geographical Position
nl: Geografische Positie

en: George Airport
nl: George Vliegveld

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Get Digital ID...
nl: Haal Digitaal ID op...

en: Getting Folder Information
nl: Bezig met Verkrijgen Mapinformatie

en: Getting message %d (%d%%)
nl: Ophalen bericht %d(%d%%)

en: Getting message %d of %d
nl: Bezig met ophalen bericht %d van %d

en: Glendive
nl: Glindive

en: Go To
nl: Ga naar

en: Go To Date
nl: Ga Naar Datum

en: Go To Today
nl: Ga Naar Vandaag

en: Go back
nl: Ga terug in de tijd

en: Go forward
nl: Ga vooruit in de tijd

en: Go to _Date
nl: Ga Naar Datum

en: Go to _Today
nl: Ga Naar _Vandaag

en: Go to a specific date
nl: Ga naar een specifieke datum

en: Go to folder...
nl: Ga naar map...

en: Go to today
nl: Ga Naar Vandaag

en: Grand Marais
nl: Grand Marias

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greek
nl: Grieks

en: Greenland
nl: Groenland

en: Group
nl: Groep

en: Group name:
nl: Groep:

en: Guadalupe Pass
nl: Guadalupe Pas

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-bissau
nl: Guinee-bissau

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
nl: Time-out tijdens HELO verzoek: %s: niet-fataal

en: HELO response error: %s: non-fatal
nl: 'HELO respons'- fout: %s: niet-fataal

en: HTML signature file:
nl: HTML Handtekeningbestand:

en: Habana
nl: Havana

en: Hachijojima Airport
nl: Hachijojima Vliegveld

en: Hail
nl: Hagel

en: Hail in the vicinity
nl: Hagelbuien

en: Hail showers
nl: Hagelbuien

en: Hailstorm
nl: Hagelstorm

en: Haiti
nl: Haïti

en: Hakodate Airport
nl: Hakodate Vliegveld

en: Hanamaki Airport
nl: Hanamaki Vliegveld

en: Has subfolders
nl: Heeft submappen

en: Havre
nl: Le Havre

en: Haze
nl: Rook

en: Haze in the vicinity
nl: Hier en daar rook

en: Haze with wind
nl: Winderige rook

en: Header
nl: Kop

en: Header/Footer
nl: Koptekst/Voettekst

en: Headings
nl: Koppen

en: Headings for each letter
nl: Koppen voor elke letter

en: Heard And McDonald Islands
nl: Heard en McDonald Eilanden

en: Heavy drizzle
nl: Zware motregen

en: Heavy dust
nl: Zware stofbuien

en: Heavy dust whirls
nl: Zware stofstorm

en: Heavy duststorm
nl: Zware stofstorm

en: Heavy hail
nl: Zware hagelbuien

en: Heavy ice crystals
nl: Zware hagel

en: Heavy ice pellets
nl: Zware hagelbuien

en: Heavy precipitation
nl: Zware neerslag

en: Heavy rain
nl: Zware buien

en: Heavy sand
nl: Zwaar zand

en: Heavy sandstorm
nl: Zware zandstorm

en: Heavy small hail
nl: Zware kleine hagelbuien

en: Heavy snow
nl: Zware sneeuwval

en: Heavy snow grains
nl: Zware sneeuwbuien

en: Heavy spray
nl: Zware buien

en: Heavy squall
nl: Zware regenstormen

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Help message
nl: Helpbericht

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide S_elected Messages
nl: Verberg Ge_selecteerde Berichten

en: Hide _Deleted Messages
nl: Verberg _Verwijderde Berichten

en: Hide _Read Messages
nl: Verberg Ge_lezen Berichten

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
nl: Verberg de weggegooide berichten in plaats van ze te laten zien met een streep erdoor

en: Hide the shortcut bar
nl: Verberg de snelkoppelingenbalk

en: High
nl: Hoog

en: Higher
nl: Hoog

en: Highest
nl: Hoogste

en: Hiroshima Airport
nl: Hiroshima Vliegveld

en: Home
nl: Thuis

en: Home 2
nl: Thuis 2

en: Home Address
nl: Huis Adres

en: Home Fax
nl: Fax Thuis

en: Home Phone
nl: Thuis Telefoon

en: Home Phone 2
nl: Thuis Telefoon-2

en: Host
nl: Computernaam

en: Host lookup failed: %s: host not found
nl: Machine niet gevonden: %s machine niet gevonden

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
nl: Machine opzoeken faalde: %s onbekende reden

en: Hours
nl: Uren

en: How many days should the calendar display at once?
nl: Hoeveel dagen moet de kalender in een keer weergeven?

en: However, the message was successfully sent.
nl: Maar het bericht is wel succesvol verzonden.

en: Hungary
nl: Hongarije

en: I/O error
nl: I/O fout

en: IMAP command failed: %s
nl: IMAP-commando mislukt: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
nl: IMAP-server %s ondersteunt het gevraagde aanmeldingstype %s niet

en: IMAP server response did not contain %s information
nl: Het antwoord van de IMAP-server bevatte geen %s informatie

en: ISDN
nl: ISDN Nummer

en: Ice crystal storm
nl: Hagelstorm

en: Ice crystals
nl: Hagel

en: Ice crystals in the vicinity
nl: Hier en daar hagel

en: Ice pellet storm
nl: Hagelstorm

en: Ice pellets
nl: Hagelbuien

en: Ice pellets in the vicinity
nl: Hier en daar hagelbuien

en: Iceland
nl: IJsland

en: Identity
nl: Identiteit

en: If
nl: Als

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
nl: Als deze persoon zijn kalenderinformatie op internet zet, dan kunt u hier het adres van die informatie geven.

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
nl: Als deze map niet meer kan worden geopend, dan is
    het wellicht noodzakelijk om deze handmatig te repareren.

en: Immediately follow each other
nl: Elkaar direct opvolgend

en: Import
nl: Importeer

en: Import File (step 3 of 3)
nl: Importeer Bestand (stap 3 van 3)

en: Import a single file
nl: Importeer een enkel bestand

en: Import data and settings from older programs
nl: Importeer informatie en instellingen van oudere programma's

en: Import data from other programs
nl: Importeer gegevens van andere programma's

en: Important
nl: Belangrijk

en: Importer Type (step 1 of 3)
nl: Importeertype (stap 1 van 3)

en: Importers
nl: Importeerders

en: Importing
nl: Bezig met importeren

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
nl: Importeren %s
    Importeerfunctie niet klaar.
    Wacht 5 seconden en probeer het opnieuw.

en: Importing %s
    Importing item %d.
nl: Importeren %s
    Bezig met importeren item %d.

en: Importing %s
    Importing item 1.
nl: Importeren %s
    Bezig met importeren item 1.

en: Importing %s as %s
nl: Importeren %s als %s

en: Importing %s.
    Starting %s
nl: Importeren %s.
    Beginnen %s

en: Importing Files
nl: Bezig met Importeren Bestanden

en: Importing...
nl: Importeren...

en: Imports LDIF files into Evolution.
nl: Importeert LDIF bestanden in Evolution.

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
nl: Importeert Outlook Express 4 bestanden naar Evolution

en: Imports VCard files into Evolution.
nl: Importeert GnomeCard bestanden in Evolution.

en: Imports mbox files into Evolution
nl: Importeert mbox bestanden naar Evolution

en: In HTML mail
nl: In HTML-berichten

en: In Process
nl: In Uitvoer

en: In Progress
nl: In Uitvoer

en: Include:
nl: Insluiten:

en: Incoming
nl: Inkomend

en: Increase the text size
nl: Tekstweergave vergroten

en: Indexing:
nl: Bezig met indexeren:

en: Indian/Antananarivo
nl: Indisch/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nl: Indisch/Chagos

en: Indian/Christmas
nl: Indisch/Christmas

en: Indian/Cocos
nl: Indisch/Cocos

en: Indian/Comoro
nl: Indisch/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nl: Indisch/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nl: Indisch/Mahe

en: Indian/Maldives
nl: Indisch/Malediven

en: Indian/Mauritius
nl: Indisch/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nl: Indisch/Mayotte

en: Indian/Reunion
nl: Indisch/Reunion

en: Individual
nl: Persoon

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Information
nl: Informatie

en: Inline
nl: Ingebonden

en: Inline Text _File...
nl: _Tekstbestand...

en: Innsbruck
nl: Innsbrück

en: Input File
nl: Invoer Bestand

en: Insert File
nl: Bestand Invoegen

en: Insert a file as text into the message
nl: Voeg een bestand bij het bericht

en: Insert text file...
nl: Tekstbestand invoegen...

en: Internal error
nl: Interne fout

en: Interrupted
nl: Onderbroken

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Invalid URI
nl: Ongeldige URI

en: Invalid argument
nl: Ongeldige argument

en: Invalid arguments
nl: Ongeldige argumenten

en: Invalid email address trace information:
    %s
nl: Ongeldige trace-informatie voor emailadres:
    %s

en: Invalid message contents
nl: Ongeldige berichtinhoud

en: Invalid opaque trace information:
    %s
nl: Ongeldige opaque trace-informatie:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
nl: Ongeldige trace-informatie:
    %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
nl: Ongeldig type in bericht-bevat, verwacht een tekenreeks

en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran

en: Ireland
nl: Ierland

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
nl: Mogelijk onthult de mail server de identiteit van de ontvangers door het toevoegen van een 'Apparently-To' kop.
    Toch versturen?

en: Italy
nl: Italië

en: Item sent!
nl: Item Verzonden!

en: Izumo Airport
nl: Izumo Vliegveld

en: Jacksonville-Craig Airport
nl: Jacksonville-Craig Vliegveld

en: January
nl: Januari

en: Japanese
nl: Japans

en: Jeddah King Abdul Aziz International Airport
nl: Jeddah King Abdul Aziz Internationaal Vliegveld

en: Jonkoping
nl: Jönköping

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Journal entry - %s
nl: Dagboekelement - %s

en: Journal information
nl: Journaal informatie

en: July
nl: Juli

en: June
nl: Juni

en: KBOS
nl: EHAM:EHEH:EHGG:EHLW:EHBK:EHRD:EHSB:EBAW:EBBR:EBLG:EBOS

en: Kagoshima Airport
nl: Kagoshima Vliegveld

en: Kansai International Airport
nl: Kansai Internationaal Vliegveld

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kikai Island
nl: Kikai Eiland

en: King Khaled International Airport
nl: King Khaled Internationaal Vliegveld

en: Kitakyushu Airport
nl: Kitakyushu Vliegveld

en: Kochi Airport
nl: Kochi Vliegveld

en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: Korea, Democratische republiek

en: Korea, Republic of
nl: Noord Korea

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kumamoto Airport
nl: Kumamoto Vliegveld

en: Kushiro Airport
nl: Kushiro Vliegveld

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: LDAP server containing contact information
nl: LDAP server met contactinformatie

en: L_ocation:
nl: Geografische Locatie:

en: Lakeview
nl: Lakevieu

en: Landscape
nl: Liggend

en: Language
nl: Taal

en: Latvia
nl: Letland

en: Leave messages on server
nl: Laat de berichten op de server achter

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left:
nl: Links:

en: Letter tabs on side
nl: Lettertabs aan de zijkant

en: Liege
nl: Luik

en: Light drizzle
nl: Lichte motregen

en: Light dust
nl: Lichte stofbuien

en: Light dust whirls
nl: Lichte stofstorm

en: Light duststorm
nl: Lichte stofstorm

en: Light fog
nl: Lichte mist

en: Light funnel cloud
nl: Kleine wolk die op een tornado kan duiden

en: Light hail
nl: Lichte hagelbuien

en: Light haze
nl: Lichte rook

en: Light mist
nl: Lichte mist

en: Light precipitation
nl: Lichte neerslag

en: Light rain
nl: Lichte regen

en: Light sand
nl: Licht zand

en: Light snow
nl: Lichte sneeuwval

en: Light snow grains
nl: Lichte sneeuwbuien

en: Light spray
nl: Lichte buien

en: Light squall
nl: Lichte regenstormen

en: Light standstorm
nl: Lichte zandstorm

en: Lisboa
nl: Lissabon

en: List _name:
nl: Lijst_naam:

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Load _Images
nl: Toon _Afbeeldingen

en: Loading Calendar
nl: Bezig met laden Kalender

en: Loading calendar...
nl: Bezig met laden kalender...

en: Loading message content
nl: Bezig met laden berichtinhoud

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Local Folders
nl: Lokale Mappen

en: Local delivery
nl: Lokale bezorging

en: Local mail file %s
nl: Lokaal postbusbestand %s

en: Local stores do not have an inbox
nl: Lokale opslaglocaties hebben geen postbus-in

en: London
nl: Londen

en: London/City
nl: Londen/City

en: London/Gatwick
nl: Londen/Gatwick

en: London/Heathrow
nl: Londen/Heathrow

en: London/Stansted
nl: Londen/Stansted

en: Lousiana
nl: Louisiana

en: Low
nl: Laag

en: Lower
nl: Laag

en: Lowest
nl: Laagste

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
nl: Time-out tijdens 'MAIL FROM'-verzoek: %s: bericht niet verzonden

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
nl: MAIL FROM responsfout: %s: bericht niet verzonden

en: MH append message cancelled
nl: MH bericht toevoegen geannuleerd

en: MH-format mail directories
nl: MH-formaat postbussen

en: MTWTFSS
nl: MDWDVZZ

en: Ma_x number of items shown:
nl: Ma_ximaal aantal weer te geven objecten:

en: Macau
nl: Macaõ

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Mail
nl: Post

en: Mail Alarm Options
nl: Email Alarm Opties

en: Mail Configuration
nl: Postconfiguratie

en: Mail Settings
nl: Mail-instellingen

en: Mail append cancelled
nl: Mail toevoegen geannuleerd

en: Mail configuration interface
nl: Mail configuratie interface

en: Mail delivery via the sendmail program
nl: Postaflevering via het sendmail programma

en: Mail from %s
nl: Post ophalen van %s

en: Mail storage folder (internal)
nl: Berichten opslagmap (intern)

en: Mail summary
nl: Samenvatting Post

en: Mail to %s
nl: Post versturen naar %s

en: Mailbox Format
nl: Mailbox Formaat

en: Mailbox location
nl: Mailbox locatie

en: Maildir append message cancelled
nl: Maildir bericht toevoegen geannuleerd

en: Maildir-format mail directories
nl: Maildir-formaat mail direcories

en: Mailing list
nl: Mailinglijst

en: Main toolbar
nl: Hoofdgereedschapsbalk

en: Make this Occurrence _Movable
nl: Maak deze Gebeurtenis Verplaatsbaar

en: Make this my _default account
nl: Stel dit in als standaardaccount

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Malformed external-body part.
nl: Misvormd extern-berichtgedeelte

en: Manage Subscriptions
nl: Beheer Postbusabonnementen...

en: Mar_k as Read
nl: Mar_keer als Gelezen

en: March
nl: Maart

en: Margins
nl: Marges

en: Mark All as R_ead
nl: Markeer Als Gelezen

en: Mark all visible messages as read
nl: Markeer alle zichtbare berichten als gelezen

en: Mark as I_mportant
nl: Markeer als _Belangrijk

en: Mark as U_nread
nl: Markeer als O_ngelezen

en: Mark as Unim_portant
nl: Markeer als Onbe_langrijk

en: Mark as Unimp_ortant
nl: Markeer Als _Onbelangrijk

en: Mark as _Important
nl: Markeer als _Belangrijk

en: Mark the selected messages as having been read
nl: Markeer de geselecteerde berichten als gelezen

en: Mark the selected messages as important
nl: Markeer de geselecteerde berichten als belangrijk

en: Mark the selected messages as not having been read
nl: Markeer de geselecteerde berichten als ongelezen

en: Mark the selected messages as unimportant
nl: Markeer de geselecteerde berichten als onbelangrijk

en: Mark the selected messages for deletion
nl: Markeer de geselecteerde berichten om te verwijderen

en: Marshall
nl: Marshall Eilanden

en: Marshall Islands
nl: Marshall Eilanden

en: Marshalltown
nl: Marchalltown

en: Matamoros
nl: Maramoros

en: Matches:
nl: Klopt:

en: Matsumoto Airport
nl: Matsumoto Vliegveld

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: May
nl: Mei

en: Meeting
nl: Bijeenkomst

en: Meeting Cancellation
nl: Bijeenkomst Annulering

en: Meeting Information
nl: Bijeenkomst Informatie

en: Meeting Proposal
nl: Bijeenkomst Voorstel

en: Meeting Reply
nl: Bijeenkomst Antwoord

en: Meeting Update
nl: Bijeenkomst Update

en: Meeting Update Request
nl: Bijeenkomst Updateverzoek

en: Meeting _end time:
nl: _Einde bijeenkomst:

en: Meeting _start time:
nl: Aanvang _bijeenkomst:

en: Meeting begins: <b>
nl: Bijeenkomst begint: <b>

en: Meeting ends: <b>
nl: Bijeenkomst eindigt: <b>

en: Memambetsu Airport
nl: Memambetsu Vliegveld

en: Member
nl: Lid

en: Members
nl: Leden

en: Merge E-Mail Address
nl: Emailadres invoegen

en: Message
nl: Bericht

en: Message %s not found.
nl: Bericht %s niet gevonden

en: Message Alarm Options
nl: Bericht Alarm Opties

en: Message Body
nl: Berichtinhoud

en: Message Header
nl: Berichtkop

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
nl: Opbouwen bericht mislukt: Beschadigde mailbox?

en: Message contains
nl: Bericht bevat

en: Message storage
nl: Berichtenopslag

en: Message to Display
nl: Bericht

en: Message was received
nl: Bericht is ontvangen

en: Message was sent
nl: Bericht is verzonden

en: Messages
nl: Berichten

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Middle East
nl: Midden Oosten

en: Middleton Island
nl: Middleton Eiland

en: Milano/Linate
nl: Milaan/Linate

en: Milano/Malpensa
nl: Milaan/Malpensa

en: Minutes
nl: Minuten

en: Miss
nl: Mjfr.

en: Mist in the vicinity
nl: Hier en daar mist

en: Mist with wind
nl: Wind en mist

en: Miyakejima Airport
nl: Miyakejima Vliegveld

en: Miyazaki Airport
nl: Miyazaki Vliegveld

en: Mo
nl: Ma

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Mobile Phone
nl: Mobiele Telefoon

en: Mobile Regional Airport
nl: Mobile Regionaal Vliegveld

en: Moderate drizzle
nl: Middelmatige motregen

en: Moderate dust
nl: Middelmatige stofbuien

en: Moderate dust whirls
nl: Middelmatige stofstorm

en: Moderate duststorm
nl: Middelmatige stofstorm

en: Moderate fog
nl: Middelmatige mist

en: Moderate funnel cloud
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Moderate hail
nl: Middelmatige hagelbuien

en: Moderate haze
nl: Middelmatige rook

en: Moderate ice crystals
nl: Middelmatige hagel

en: Moderate ice pellets
nl: Middelmatige hagelbuien

en: Moderate mist
nl: Middelmatige mist

en: Moderate precipitation
nl: Middelmatige neerslag

en: Moderate rain
nl: Middelmatige regen

en: Moderate sand
nl: Middelmatig zand

en: Moderate sandstorm
nl: Middelmatige zandstorm

en: Moderate small hail
nl: Middelmatige kleine hagelbuien

en: Moderate smoke
nl: Middelmatige smog

en: Moderate snow
nl: Middelmatige sneeuwval

en: Moderate snow grains
nl: Middelmatige sneeuwbuien

en: Moderate spray
nl: Middelmatige buien

en: Moderate squall
nl: Middelmatige regenstormen

en: Moderate tornado
nl: Middelmatige tornado

en: Moderate volcanic ash
nl: Middelmatige vulkanische as

en: Modifying card from LDAP server...
nl: Kaart van LDAP server wordt aangepast...

en: Mombetsu Airport
nl: Mombetsu Vliegveld

en: Monchengladbach
nl: Mönchengladbach

en: Monday
nl: Maandag

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Montego Bay
nl: Metego Bay

en: Month
nl: Maand

en: Month View
nl: Maand Weergave

en: Morocco
nl: Marokko

en: Moscow Domodedovo
nl: Moskou Domodedovo

en: Moscow Sheremetyevo
nl: Moskou Sheremetyevo

en: Mountain View
nl: Mountian View

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Move folder
nl: Verplaats naar Map

en: Move message(s) to
nl: Verplaats bericht(en) naar

en: Move selected messages to another folder
nl: Verplaats de geselecteerde berichten naar een andere map

en: Move this folder to another place
nl: Verplaats deze map naar een andere plaats

en: Move to Folder
nl: Verplaats naar Map

en: Movemail program failed: %s
nl: Movemail programma mislukt: %s

en: Moving
nl: Bezig met verplaatsen

en: Moving messages
nl: Verplaatsen van berichten

en: Moving messages to %s
nl: Bezig met verplaatsen van berichten naar %s

en: Mr.
nl: Dhr.

en: Mrs.
nl: Mevr.

en: Ms.
nl: Mevr.

en: Multiple Messages
nl: Meerdere Berichten

en: Multiple Unseen Messages
nl: Meerdere Ongelezen Berichten

en: Multiple VCards
nl: Meerdere Vkaarten

en: Munchen
nl: München

en: Munster/Osnabruck
nl: Münster/Osnabrück

en: Murmansk
nl: Moermansk

en: My Weather
nl: Mijn Weer

en: NNTP Server:
nl: NNTP Server

en: Nagasaki Airport
nl: Nagasaki Vliegveld

en: Nagoya Airport
nl: Nagoya Vlieveld

en: Naha Airport
nl: Naha Vliegveld

en: Nakashibetsu Airport
nl: Nakashibetsu Vliegveld

en: Name
nl: Naam

en: Name begins with
nl: Naam begint met

en: Name:
nl: Naam:

en: Namespace
nl: Naamruimte:

en: Namibia
nl: Namibië

en: Nankishirahama Airport
nl: Nankishirahama Vliegveld

en: Napoli
nl: Napels

en: Needs Action
nl: Heeft Actie Nodig

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New
nl: Nieuw

en: New All Day _Event
nl: Gebeurtenis voor de hele dag

en: New Appointment
nl: Nieuwe Afspraak

en: New Bedford
nl: Nieuw Bedford

en: New Bern
nl: Nieuw Bern

en: New Caledonia
nl: Nieuw Caledonië

en: New Contact
nl: Nieuw Contact

en: New Contact List
nl: Nieuwe Contactenlijst

en: New Contact _List
nl: Nieuwe Contacten_lijst

en: New Contact:
nl: Nieuw contact:

en: New Delhi/Palam
nl: Nieuw Delhi/Palam

en: New Iberia
nl: Nieuw Iberia

en: New List
nl: Nieuwe Lijst

en: New Mail Message
nl: Nieuw Bericht

en: New Message
nl: Nieuw Bericht

en: New Mexico
nl: Nieuw Mexico

en: New Task
nl: Nieuwe Taak

en: New VFolder
nl: Nieuwe VMap

en: New York-JFK Arpt
nl: New York-JFK Vliegvld

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: New _Appointment
nl: Nieuwe _Afspraak

en: New _Appointment...
nl: Nieuwe _Afspraak...

en: New _Contact
nl: Nieuw _Contact

en: New _Mail Message
nl: Nieuw Mailbericht

en: New _Task
nl: Nieuwe _Taak

en: New phone type
nl: Nieuw telefoontype

en: New store format:
nl: Nieuw opslagformaat:

en: New...
nl: Nieuw...

en: News
nl: Nieuws

en: News Feed
nl: Nieuws Bron

en: News Feed Settings
nl: Nieuwsbron-instellingen:

en: Next
nl: Volgende

en: Next Important Message
nl: Volgende bericht

en: Next Message
nl: Volgend Bericht

en: Next Thread
nl: Volgende Communicatieboom

en: Next Unread Message
nl: Volgende Ongelezen Bericht

en: Nick
nl: Bijnaam

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: No
nl: Nee

en: No Information
nl: Geen informatie

en: No Message Selected
nl: Geen bericht geselecteerd

en: No appointments
nl: Geen afspraken

en: No cards
nl: Geen kaarten

en: No description
nl: Geen omschrijving

en: No description available.
nl: Geen beschrijving beschikbaar.

en: No error
nl: Geen fout

en: No filename provided.
nl: Geen bestandsnaam opgegeven.

en: No folder name specified.
nl: Geen mapnaam opgegeven.

en: No message with uid %s
nl: Geen bericht met uid %s

en: No owner
nl: Geen eigenaar

en: No provider available for protocol `%s'
nl: Geen aanbieder beschikbaar voor protocol `%s'

en: No server has been selected
nl: Geen server geselecteerd

en: No space left
nl: Geen ruimte over

en: No such folder %s
nl: Map `%s' bestaat niet.

en: No such folder `%s'.
nl: Map `%s' bestaat niet.

en: No such message
nl: Een dergelijk bericht bestaat niet

en: No such message %s in %s
nl: Dergelijk bericht %s bestaat niet in %s

en: No such message: %s
nl: Een dergelijk bericht bestaat niet: %s

en: No summary
nl: Geen samenvatting

en: No support for authentication type %s
nl: Geen ondersteuning voor aanmeldingstype %s

en: No tasks
nl: Geen taken

en: No_tes:
nl: Aa_ntekeningen:

en: Non-Participant
nl: Niet-Deelnemer

en: Non-Participants
nl: Niet-Deelnemers

en: None
nl: Geen

en: Norfolk
nl: Norfork

en: Norfolk Island
nl: Norfolk Eiland

en: Normal
nl: Normaal

en: North
nl: Noord

en: North - NorthEast
nl: Noord - Noordoost

en: North - Northwest
nl: Noord - Noordwest

en: North Kingstown
nl: Noord Kingstown

en: Northeast
nl: Noordoost

en: Northeast Philadelphia
nl: Noordoost Philadelphia

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Mariana Eilanden

en: Northwest
nl: Noordwest

en: Northwest Territories
nl: Noordwest Territoriën

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Not Started
nl: Niet Gestart

en: Not enough space to create the folder
nl: Niet genoeg ruimte vrij om de folder te maken

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Note
nl: Opmerkingen

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
nl: Opmerking: Bij het converteren tussen mailbox formaten zal een fout,
    zoals te weinig diskruimte, wellicht niet automatisch herstelbaar zijn.
    Wees voorzichtig met het gebruiken van deze optie.

en: Now
nl: Nu

en: Number of columns:
nl: Aantal kolommen:

en: Nurnberg
nl: Neurenberg

en: O_verdue tasks:
nl: Verlopen taken:

en: Obihiro Airport
nl: Obihiro Vliegveld

en: Obtain the latest meeting information
nl: Ophalen laatste bijeenkomstinformatie

en: Obtain the latest task information
nl: Verkrijg de meeste recente taakinformatie

en: October
nl: Oktober

en: Off
nl: Knt

en: Office
nl: Kantoor:

en: Oita Airport
nl: Oita Vliegveld

en: Ojika Island
nl: Ojika Eiland

en: Okayama Airport
nl: Okayama Vliegveld

en: Oki Airport
nl: Oki Vliegveld

en: Okushiri Island
nl: Okushiri Eiland

en: Old owner has died
nl: Oude eigenaar is gestorven

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
nl: Op %a %d-%m-%Y, om %H:%M schreef %%s:

en: One
nl: Een

en: One mont_h
nl: Eén _maand

en: One w_eek
nl: Eén w_eek

en: Open
nl: Openen

en: Open a file
nl: Bestand openen

en: Open a window for composing a mail message
nl: Open een venster om een emailbericht op te stellen

en: Open file
nl: Bestand openen

en: Open in %s...
nl: Openen in %s...

en: Open in New Window
nl: Open in Nieuw Venster

en: Open in New _Window
nl: Open in Nieuw Venster

en: Open the folder linked to this shortcut
nl: Open deze map waar deze snelkoppeling naar wijst

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
nl: Open de map waar deze snelkoppeling naar wijst in een nieuw venster

en: Open the selected message in a new window
nl: Open het geselecteerde bericht in een nieuw venster

en: Open the selected message in the composer to re-send it
nl: Open het geselecteerde bericht in de opsteller om het opnieuw te zenden

en: Open this folder in an other window
nl: Open deze map in een nieuw venster

en: Opening calendar at %s
nl: Bezig met openen kalender op %s

en: Opening folder %s
nl: Bezig met openen map %s

en: Opening store %s
nl: Bezig met openen van opslag %s

en: Opening tasks at %s
nl: Bezig met openen taken op %s

en: Operation cancelled
nl: Operatie geannuleerd

en: Operation not supported
nl: Operatie niet ondersteund

en: Optional Information
nl: Optionele Informatie

en: Optional Participant
nl: Optionele Deelnemer

en: Optional Participants
nl: Optionele Deelnemers

en: Options
nl: Opties

en: Organi_zation:
nl: Organisatie:

en: Organization
nl: Organisatie

en: Organizer:
nl: Coordinator

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Original Contact:
nl: rigineel Contact:

en: Original Si_ze
nl: Originele Groo_tte

en: Osaka International Airport
nl: Osaka Internationaal Vliegveld

en: Oshima Airport
nl: Oshima Vliegveld

en: Other
nl: Overige

en: Other Address
nl: Ander Adres

en: Other Contacts
nl: Andere Adresboeken

en: Other Fax
nl: Andere Fax

en: Other Phone
nl: Andere Telefoon

en: Other error
nl: Onbekende fout

en: Other...
nl: Overige...

en: Out of Office
nl: Afwezig

en: Outgoing
nl: Uitgaand

en: Output File
nl: Uitvoer Bestand

en: Overcast
nl: Bewolkt

en: Override server-supplied folder namespace
nl: Overschrijf servergegeven mappen naamruimte

en: Overwrite file?
nl: Bestand overschrijven?

en: PGP Encrypt
nl: Versleutelen met PGP

en: PGP Sign
nl: Signeren met PGP

en: PGP _Key ID:
nl: PGP/GPG _Sleutel ID:

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
nl: POP voor SMTP gebruikmakend van een niet-POP bron

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
nl: POP voor SMTP gebruikmakend van een onbekend transportmedium

en: POP Source URI
nl: POP Bron URI

en: POP before SMTP
nl: POP voor SMTP

en: P_rofession:
nl: Be_roep:

en: Pacific/Easter
nl: Pacific/Paaseiland

en: Pacific/Guadalcanal
nl: Pacific/Guadalkanaal

en: Page
nl: Pagina

en: Page Setup:
nl: Pagina-instellingen:

en: Pager
nl: Pieper

en: Palestinian Territory
nl: Palesteins Territorium

en: Paper
nl: Papier

en: Paper source:
nl: Papierbron:

en: Papua New Guinea
nl: Papoea Nieuw Guinea

en: Paris
nl: Parijs

en: Paris/Charles De Gaulle
nl: Parijs/Charles De Gaulle

en: Paris/Le Bourget
nl: Parijs/Le Bourget

en: Paris/Orly
nl: Parijs/Orly

en: Partial drizzle
nl: Gedeeltelijke motregen

en: Partial dust
nl: Gedeeltelijke stofbuien

en: Partial dust whirls
nl: Gedeeltelijke stofstormen

en: Partial duststorm
nl: Gedeeltelijke stofstorm

en: Partial fog
nl: Gedeeltelijke mist

en: Partial funnel clouds
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Partial hail
nl: Gedeeltelijke hagelbuien

en: Partial haze
nl: Gedeeltelijke rook

en: Partial ice crystals
nl: Gedeeltelijke hagelbuien

en: Partial ice pellets
nl: Gedeeltelijke hagelbuien

en: Partial mist
nl: Mistflarden

en: Partial precipitation
nl: Gedeeltelijke neerslag

en: Partial rainfall
nl: Gedeeltelijke regenval

en: Partial sand
nl: Gedeeltelijk zand

en: Partial sandstorm
nl: Gedeeltelijke zandstorm

en: Partial small hail
nl: Gedeeltelijke hagelbuien

en: Partial smoke
nl: Gedeeltelijke smog

en: Partial snow grains
nl: Gedeeltelijke sneeuwbuien

en: Partial snowfall
nl: Gedeeltelijke sneeuwval

en: Partial spray
nl: Gedeeltelijke buien

en: Partial squall
nl: Gedeeltelijke regenstormen

en: Partial tornado
nl: Tornado

en: Partial volcanic ash
nl: Gedeeltelijke vulkanische as

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste message in the clipboard
nl: Plak het bericht op het klembord

en: Paste task from the clipboard
nl: Plak taak vanaf het klembord

en: Paste the clipboard
nl: Plak het klembord

en: Patches of drizzle
nl: Plaatselijke motregen

en: Patches of dust
nl: Hier en daar stofbuien

en: Patches of dust whirls
nl: Hier en daar stofstormen

en: Patches of fog
nl: Hier en daar mist

en: Patches of funnel clouds
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Patches of hail
nl: Hier en daar hagelbuien

en: Patches of haze
nl: Hier en daar rook

en: Patches of ice crystals
nl: Hier en daar hagel

en: Patches of ice pellets
nl: Hier en daar hagelbuien

en: Patches of mist
nl: Hier en daar mistflarden

en: Patches of precipitation
nl: Hier en daar neerslag

en: Patches of rain
nl: Hier en daar regen

en: Patches of sand
nl: Hier en daar zand

en: Patches of small hail
nl: Hier en daar hagelbuien

en: Patches of smoke
nl: Hier en daar smog

en: Patches of snow
nl: Hier en daar sneeuwval

en: Patches of snow grains
nl: Hier en daar sneeuwbuien

en: Patches of spray
nl: Hier en daar buien

en: Patches of volcanic ash
nl: Hier en daar vulkanische as

en: Path: %s, Type: %s
nl: Pas: %s, Type: %s

en: People's Republic of China
nl: Republiek China

en: Percent Complete: %i
nl: Procent Voltooid: %i

en: Performing query on unknown header: %s
nl: Bezig met uitvoeren van zoekopdracht op onbekende kop: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
nl: Verwijder alle verwijderde berichten permanent uit alle mappen

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
nl: Verwijder alle verwijderde berichen permanent uit deze map

en: Permission denied
nl: Operatie niet toegestaan

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Phone List
nl: Telefoontypes

en: Phone Types
nl: Telefoontypes

en: Pick a color
nl: Kies een kleur

en: Play a sound
nl: Speel een geluid af

en: Play sound:
nl: Speel een geluid af:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
nl: Klik op "OK" om de bestanden te installeren, of "Annuleren" om af te breken.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
nl: Voer de informatie in over de wijze waarop email wordt verzonden. Als u niet weet wat u gebruikt, neem dan contact op met uw systembeheerder of met uw Provider.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
nl: Voer de informatie over de inkomende mailserver in. Als u niet weet wat voor server u gebruikt, neem dan contact op met uw systembeheerder of met uw Provider.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
nl: Voer het NNTP-wachtwoord voor %s@%s in

en: Please enter your %s passphrase
nl: Voer uw %s passphrase in.

en: Please enter your %s passphrase for %s
nl: Voer uw %s passphrase voor %s in

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
nl: Voer uw naam en emailadres in. De "optionele" velden behoeven niet te worden ingevuld, tenzij u wilt dat deze informatie wordt meegezonden bij emailberichten die u verzendt.

en: Please enter your password for %s
nl: Voor uw wachtwoord in voor %s

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
nl: Geef de bijnaam van het certificaat aan waarmee u wilt ondertekenen

en: Please select a server.
nl: Selecteer een server

en: Please select among the following options
nl: Maak uw keuze uit de volgende mogelijkheden

en: Please select the information that you would like to import:
nl: Kies de informatie die u zou willen importeren:

en: Please wait
nl: Een ogenblik geduld aub

en: Please wait...
nl: Even geduld a.u.b...

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
nl: Even geduld...
    Bestaande instellingen worden nagezocht

en: Pointer to FTP site (%s)
nl: Verwijzing naar FTP site (%s)

en: Pointer to local file (%s)
nl: Verwijzing naar lokaal bestand (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
nl: Verwijzing naar lokaal bestand (%s) geldig bij site "%s"

en: Pointer to remote data (%s)
nl: Verwijzing naar externe gegevens (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
nl: Verwijzing naar onbekende externe gegevens ("%s" type)

en: Poland
nl: Polen

en: Portrait
nl: Staand

en: Praha
nl: Praag

en: Precipitation in the vicinity
nl: Hier en daar neerslag

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview the message to be printed
nl: Geeft een afdrukvoorbeeld van het bericht

en: Preview the printed item
nl: Geef een afdrukvoorbeeld van het item

en: Preview:
nl: Voorbeeld:

en: Previews the calendar to be printed
nl: Geeft een afdrukvoorbeeld van de kalender

en: Previews the contacts to be printed
nl: Geeft een voorbeeld van de af te drukken contacten

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Important Message
nl: Vorige Belangrijke Bericht

en: Previous Message
nl: Vorig Bericht

en: Previous Unread Message
nl: Vorige Ongelezen Bericht

en: Pri_vate
nl: Pri_vé

en: Prim
nl: 1e

en: Primary
nl: Eerste

en: Primary Email
nl: Primaire Email

en: Primary Phone
nl: Eerste Telefoon

en: Print
nl: Afdrukken

en: Print Calendar
nl: Kalender afdrukken

en: Print En_velope...
nl: En_velop Afdrukken...

en: Print Envelope
nl: Envelop Afdrukken...

en: Print Item
nl: Item afdrukken

en: Print Message
nl: Bericht Afdrukken

en: Print Pre_view
nl: Afdruk_voorbeeld

en: Print Preview
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Print Setup
nl: Printerinstellingen

en: Print Summary
nl: Samenvatting Afdrukken

en: Print card
nl: Kaart afdrukken

en: Print cards
nl: Kaarten afdrukken

en: Print envelope
nl: Envelop Afdrukken

en: Print selected contacts
nl: Druk geselecteerde contacten af

en: Print summary
nl: Samenvatting Afdrukken

en: Print this calendar
nl: Druk deze Kalender af

en: Print this item
nl: Item afdrukken

en: Print this message
nl: Druk dit bericht af

en: Print using gray shading
nl: Druk af met grijstinten

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: Printing of Summary failed
nl: Afdrukken van Samenvatting mislukt

en: Printing of message failed
nl: Afdrukken van bericht mislukt

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Priority: %s
nl: Prioriteit: %s

en: Private
nl: Privé

en: Prof
nl: Ber

en: Profession
nl: Beroep

en: Program Alarm Options
nl: Programma Alarmopties

en: Progress
nl: Voortgang

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
nl: Waarschuw wanneer HTML berichten verstuurd worden naar contacten die dat niet willen

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
nl: Waarschuw wanneer een bericht verstuurd wordt zonder _onderwerp

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
nl: Waarschuw wanneer berichten worden verstuurd met alleen _Bcc-ontvangers

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Properties for "%s"
nl: Eigenschappen voor "%s"

en: Properties...
nl: Eigenschappen...

en: Protocol not supported
nl: Protocol niet ondersteund

en: Pu_blic
nl: Open_baar

en: Public
nl: Openbaar

en: Publish Free/Busy information for this calendar
nl: Vrij/Bezig informatie voor deze kalender publiceren

en: Puerto Montt
nl: Moerto Montt

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
nl: Time-out tijdens QUIT-verzoek: %s: niet-fataal

en: QUIT response error: %s: non-fatal
nl: QUIT  responsfout: %s: niet-fataal

en: Querying Addressbook...
nl: Adresboek wordt benaderd...

en: Question
nl: Vraag

en: Quoted
nl: Geciteerd

en: Quotes of the Day
nl: Quotes van de Dag

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
nl: Time-out tijdens 'RCPT TO'-verzoek: %s: bericht niet verzonden

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
nl: RCPT TO responsfout: %s: bericht niet verzonden

en: RSET request timed out: %s
nl: Time-out tijdens RSET-verzoek: %s

en: RSET response error: %s
nl: RSET responsfout: %s

en: R_efresh time (seconds):
nl: Verversings_tijd (seconden):

en: Raging tornado
nl: Gewelddadige tornado

en: Rain
nl: Regen

en: Rain in the vicinity
nl: Plaatselijk regen

en: Rain showers
nl: Buien

en: Re_fresh Meeting
nl: Ververs _Bijeenkomst

en: Re_fresh Task
nl: Ververs Taak

en: Re_member this password
nl: Onthoud dit wachtwoord

en: Re_move
nl: Verwijderen

en: Re_name this Group...
nl: Deze Groep _Hernoemen...

en: Read
nl: Gelezen

en: Really delete account?
nl: Daadwerkelijk dit account verwijderen?

en: Rebun Island
nl: Rebun Eiland

en: Received
nl: Ontvangen

en: Receiving Email
nl: Email Ontvangen

en: Receiving LDAP search results...
nl: LDAP zoekresultaten komen binnen...

en: Receiving Mail
nl: Berichten Ophalen

en: Receiving Options
nl: Ontvangst Instellingen

en: Recipients
nl: Geadresseerden

en: Recipients contain
nl: Geadresseerden bevatten

en: Reconfigure /%s
nl: Herconfigureer /%s

en: Reconfiguring folder
nl: Map opnieuw configureren

en: Reconnecting to %s
nl: Bezig met opnieuw verbinden met %s

en: Recurrence
nl: Herhaling

en: Recurrence Rule
nl: Herhalingsregel

en: Recurring
nl: Herhalend

en: Refresh
nl: Verversen

en: Refresh List
nl: Lijst Verversen

en: Refresh List of Folders
nl: Lijst of Mappen Verversen

en: Refresh _time (seconds):
nl: Verversings_tijd (seconden):

en: Refreshing folder
nl: Map wordt ververest

en: Regex Match
nl: Overeenkomende Regex

en: Regions
nl: Gebieden

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
nl: Compileren van reguliere expressie mislukt: %s: %s

en: Reload
nl: Herladen

en: Reload the view
nl: Weegave Herladen

en: Remember this password
nl: Onthoud dit wachtwoord

en: Remember this password for the remainder of this session
nl: Onthoud dit wachtwoord tot het einde van deze sessie

en: Reminder
nl: Herinnering

en: Reminders
nl: Herinneringen

en: Removal Complete
nl: Verwijderen Voltooid

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove All
nl: Alle Verwijderen

en: Remove folder from your list of subscribed folders
nl: Beeindig abonnement op deze map

en: Remove selected items from the attachment list
nl: Verwijder het geselecteerde bestand uit de lijst van bijlages

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
nl: Verwijder deze snelkoppeling van de snelkoppelingenbalk

en: Remove this shortcut group
nl: Verwijder deze snelkoppelingsgroep

en: Removing card from LDAP server...
nl: Kaart wordt verwijderd van LDAP server...

en: Removing folder %s
nl: verwijderen map %s

en: Rename Shortcut Group
nl: Hernoem Snelkoppelingsgroep

en: Rename folder
nl: Hernoemen map

en: Rename selected shortcut group to:
nl: Hernoem deze snelkoppelingsgroep naar:

en: Rename selected shortcut to:
nl: Hernoem deze snelkoppeling naar:

en: Rename shortcut
nl: Hernoem snelkoppeling

en: Rename the "%s" folder to:
nl: Hernoem de "%s" map naar:

en: Rename this shortcut
nl: Hernoem deze snelkoppeling

en: Rename this shortcut group
nl: Hernoem deze snelkoppelingsgroep

en: Repeat the alarm
nl: Herhaal het Alarm

en: Replied to
nl: Beantwoord aan

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Reply to All
nl: Iedereen beantwoorden

en: Reply to _All
nl: Iedereen Be_antwoorden

en: Reply to _List
nl: Lijst Be_antwoorden

en: Reply-To
nl: Antwoordadres

en: Reply-To:
nl: Antwoordadres:

en: Repository offline
nl: Opslagplaats offline

en: Republic Of Korea
nl: Noord Korea

en: Republic Of Moldova
nl: Moldavië

en: Requested action aborted: error in processing
nl: Verzochte actie afgebroken: fout tijdens verwerken

en: Requested action not taken: insufficient system storage
nl: Opdracht niet uitgevoerd: onvoldoende ruimte op systeem

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
nl: Opdracht niet uitgevoerd: postbusnaam niet toegestaan

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
nl: Opdracht niet uitgevoerd: postbus niet beschikbaar

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
nl: Postopdracht afgebroken: gebruikt teveel ruimte

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
nl: Postopdracht niet uitgevoerd: postbus niet beschikbaar

en: Requested mail action okay, completed
nl: Postopdracht geslaagd, voltooid

en: Required Information
nl: Vereiste informatie

en: Required Participant
nl: Vereiste Deelnemer

en: Required Participants
nl: Vereiste Deelnemers

en: Required People and _One Resource
nl: Vereiste mensen en één Hulpbr_on

en: Reset the text to its original size
nl: De tekst zijn originele grootte geven

en: Resolving: %s
nl: Resolving "%s"

en: Resource
nl: Hulpbron

en: Restarting search.
nl: Zoeken wordt herstart.

en: Resynchronizing with server
nl: Aan het synchroniseren met de server

en: Retrieving %d message(s)
nl: Bezig met ophalen van %d bericht(en)

en: Retrieving POP message %d
nl: Bezig met ophalen POP-bericht %d

en: Retrieving POP summary
nl: POP-samenvatting aan het ophalen

en: Retrieving message %s
nl: Bezig met ophalen bericht %s

en: Reverse on even pages
nl: Omgedraaid afdrukken op even pagina's

en: Right:
nl: Rechts:

en: Rishiri Island
nl: Rishiri Eiland

en: Role
nl: Rol

en: Romania
nl: Roemenië

en: Room
nl: Kamer

en: Rule name:
nl: Regel naam:

en: Rules
nl: Regels

en: Run a program
nl: Start een programma

en: Run program:
nl: Start een programma:

en: Russia
nl: Rusland

en: Russian Federation
nl: Rusland

en: S/MIME Encrypt
nl: Versleutelen met S/MIME

en: S/MIME Sign
nl: S/MIME Ondertekening

en: SMTP Authentication
nl: SMTP Aanmelding

en: SMTP Greeting
nl: SMTP Begroeting

en: SMTP mail delivery via %s
nl: Postaflevering via %s

en: SMTP server %s
nl: SMTP-server %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
nl: SMTP-server %s ondersteunt het gevraagde aanmeldingstype %s niet

en: SMTWTFS
nl: ZMDWDVZ

en: S_earch Message...
nl: Zoek b_ericht...

en: S_how full path for folders
nl: _Volledig pad weergeven voor mappen

en: S_maller
nl: _Kleiner

en: S_pouse:
nl: _Partner:

en: Sa
nl: Za

en: Saarbrucken
nl: Saarbrücken

en: Saint Kitts And Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Lucia
nl: Santa Lucia

en: Saint Vincent And The Grena-dines
nl: Saint Vincent en de Grena-dines

en: San Nicholas Island
nl: Sint Nicolaas Eiland

en: Sand
nl: Zand

en: Sand in the vicinity
nl: Hier en daar zand

en: Sandstorm
nl: Zandstorm

en: Sandstorm in the vicinity
nl: Zandstorm dichtbij

en: Santa Fe
nl: Santa Fé

en: Sao Tome And Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Save
nl: Opslaan

en: Save As
nl: Opslaan Als

en: Save As...
nl: Opslaan Als...

en: Save Attachment
nl: Bijlage Opslaan

en: Save Contact as VCard
nl: Contact opslaan als VCard

en: Save Image as...
nl: Sla Figuur op als...

en: Save Link as (FIXME)
nl: Sla Link op als (FIXME)

en: Save List as VCard
nl: Lijst opslaan als VCard

en: Save Message As...
nl: Bericht Opslaan Als...

en: Save Messages As...
nl: Berichten Opslaan Als...

en: Save Search
nl: Bewaar Zoekopdracht

en: Save _As...
nl: Opslaan _Als...

en: Save _Draft
nl: Kla_d Opslaan

en: Save and Close
nl: Opslaan en Sluiten

en: Save as VCard
nl: Opslaan als VCard

en: Save as...
nl: Opslaan als...

en: Save in addressbook
nl: Opslaan in het adresboek

en: Save in folder...
nl: Opslaan in _map...

en: Save selected contacts as a VCard.
nl: Bewaar de geselecteerde contacten als een VCard.

en: Save signature
nl: Bewaar handtekening

en: Save the contact and close the dialog box
nl: Bewaar dit contact en sluit het dialoogvenster

en: Save the current file
nl: Huidig bestand opslaan

en: Save the current file with a different name
nl: Sla het huidige bestand op onder een andere naam

en: Save the item and close the dialog box
nl: Bewaar dit item en sluit het dialoogvenster

en: Save the list and close the dialog box
nl: Bewaar deze lijst en sluit het dialoogvenster

en: Save the message as a text file
nl: Sla bericht op als tekstbestand

en: Save the message in a specified folder
nl: Sla het bericht op in een bepaalde folder

en: Save this item to disk
nl: Bewaar dit item op de harde schijf

en: Save to Disk...
nl: Opslaan op Schijf...

en: Saving %d messsage(s)
nl: Bezig met het opslaan van %d bericht(en)

en: Saving attachment
nl: Bezig met opslaan bijlage

en: Saving message to folder
nl: Bezig met opslaan bericht in map

en: Scanning %s
nl: Bezig met doorzoeken %s

en: Scanning directory
nl: Map wordt gescant

en: Scanning folders in "%s"
nl: Bezig met scannen van mappen in "%s"

en: Scanning folders under %s on "%s"
nl: Bezig met scannen van mappen onder %s op "%s"

en: Scanning for changed messages
nl: Bezig met zoeken naar veranderde berichten

en: Scanning for new messages
nl: Bezig met zoeken naar nieuwe berichten

en: Scanning root-level folders on "%s"
nl: Bezig met scannen van root-level mappen op "%s"

en: Scattered clouds
nl: Verspreide wolken

en: Schedule _Meeting
nl: _Bijeenkomst Plannen

en: Schedule a meeting for this item
nl: Plan een bijeenkomst voor dit item

en: Scheduling
nl: Bijeenkomst Plannen

en: Score Rules
nl: Bewerk Scoreregel

en: Se_nd list to other...
nl: Stu_ur lijst naar ander...

en: Sear_ch
nl: _Zoeken

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Editor
nl: Zoekopdracht-editor

en: Search Forward
nl: Zoek doorgestuurde

en: Search _base:
nl: Zoek_basis:

en: Search for text in the body of the displayed message
nl: Zoek voor tekst in de body van het weergegeven bericht

en: Search s_cope:
nl: Zoek_gebied:

en: Searching
nl: Zoeken

en: Searching...
nl: Bezig met zoeken...

en: Sections:
nl: Secties:

en: Secure MIME
nl: Beveiligde MIME

en: Security
nl: Beveiliging

en: Seen
nl: Gelezen

en: Select All
nl: Alles Selecteren

en: Select Contacts from Addressbook
nl: Selecteer Contacten uit het Adresboek

en: Select Filter Log file...
nl: Selecteer een Filter Log bestand...

en: Select Folder
nl: Selecteer Map

en: Select Importers (step 2 of 3)
nl: Selecteer Importfunctie (stap 2 van 3)

en: Select Names
nl: Selecteer namen

en: Select PGP binary
nl: Selecteer het pad naar PGP

en: Select _All
nl: _Alles Selecteren

en: Select _Thread
nl: Selecteer _Gerelateerde Berichten

en: Select a File (step 2 of 3)
nl: Selecteer een bestand (stap 2 van 3)

en: Select a Time Zone
nl: Selecteer een Tijdzone

en: Select a destination folder for importing this data
nl: Selecteer een doelmap voor deze belangrijke data

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Select a time to compare against
nl: Selecteer een tijd om mee te vergelijken

en: Select all and only the messages that are not currently selected
nl: Selecteer alle en alleen de berichten die nu niet zijn geselecteerd

en: Select all contacts
nl: Selecteer alle contacten

en: Select all messages in the same thread as the selected message
nl: Selecteer alle berichten in dezelfde thread als het geselecteerde bericht

en: Select all visible messages
nl: Selecteer alle zichtbare berichten

en: Select an Action
nl: Kies een actie

en: Select folder
nl: Selecteer Map

en: Select the folder that you want to open
nl: Selecteer de map die je wilt openen

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
nl: Selecteer de map waar de snelkoppeling naar moet wijzen:

en: Selected day (%a %b %d %Y)
nl: Geselecteerde dag (%a %b %d %Y)

en: Selected month (%b %Y)
nl: Geselecteerde maand (%b %Y)

en: Selected week (%s - %s)
nl: Geselecteerde week (%s - %s)

en: Selected year (%Y)
nl: Geselecteerde jaar (%Y)

en: Selection:
nl: Selectie:

en: Send
nl: Versturen

en: Send & Receive Mail
nl: Email Versturen & Ontvangen

en: Send / Receive
nl: Versturen en Ontvangen

en: Send Free/Busy Information
nl: Verstuur Vrij/Bezet Informatie

en: Send HTML Mail?
nl: HTLM email versturen?

en: Send Latest Information
nl: Verstuur Laatste Informatie

en: Send Message to Contact
nl: Stuur Bericht aan Contact...

en: Send _Later
nl: _Later Versturen

en: Send _Message to Contact...
nl: Stuur _Bericht aan Contact...

en: Send _later
nl: _Later versturen

en: Send _message to list...
nl: Stuur _bericht aan lijst...

en: Send a mess to the selected contacts.
nl: Stuur een bericht naar de geselecteerde contacten.

en: Send an email
nl: Verstuur een bericht

en: Send anyway?
nl: Toch versturen?

en: Send message to contact
nl: Stuur bericht aan contact...

en: Send queued mail and retrieve new mail
nl: Post in de wachtrij versturen en nieuwe post ophalen

en: Send selected contacts to another person.
nl: Stuur de geselecteerde contacten naar iemand anders.

en: Send the debugging output of all components to a file.
nl: Zend de debug uitvoor van alle componenten naar een bestand

en: Send the mail in HTML format
nl: Stuur het bericht in HTML-formaat

en: Send the message later
nl: Dit bericht later versturen

en: Send this message now
nl: Dit bericht nu versturen

en: Sendai Airport
nl: Sendai Vliegveld

en: Sender
nl: Afzender

en: Sender contains
nl: Verzender bevat

en: Sending "%s"
nl: Bezig met verzenden "%s"

en: Sending Email
nl: Email Versturen

en: Sending Mail
nl: Berichten versturen

en: Sending message
nl: Bezig met versturen bericht

en: Sending message %d of %d
nl: Bezig met verzenden bericht %d van %d

en: Sent
nl: Verzonden

en: Sent _messages folder:
nl: Verzonden _berichtenmap:

en: Sent and Draft Messages
nl: Verzonden en Klad Berichten

en: Seoul/Kimp'O International Airport
nl: Seoul/Kimp'O Internationaal Vliegveld

en: Ser_ver requires authentication
nl: Server _vereist aanmelding

en: Server Configuration
nl: Serverconfiguratie

en: Server Message:
nl: Server Bericht:

en: Server Name
nl: Servernaam

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
nl: Server 'challenge' bevat ongeldig 'Quality of Protection'-teken

en: Server challenge invalid
nl: Server 'challenge' ongeldig

en: Server challenge too long (>2048 octets)
nl: Server 'challenge' te lang (>2048 octets)

en: Server rejected username
nl: De server weigerde de gebruikersnaam

en: Server rejected username/password
nl: De server weigerde de gebruikernaam en/of het wachtwoord

en: Server response contained incomplete authorization data
nl: Het serverantwoord bevatte onvolledige authorisatiegegevens

en: Server response did not contain authorization data
nl: Het serverantwoord bevatte geen authorisatiegegevens

en: Server response does not match
nl: Het serverantwoord is onbegrijpelijk

en: Server response ended too soon.
nl: Het antwoord van de server eindigde te snel.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
nl: Server verbrak onverwacht de verbinding: %s

en: Service closing transmission channel
nl: Dienst heeft transmissiekanaal gesloten

en: Service not available, closing transmission channel
nl: Dienst niet beschikbaar, transmissiekanaal gesloten

en: Service ready
nl: Dienst is gereed

en: Set Status
nl: Stel Status in

en: Setting up vfolder: %s
nl: Bezig met aanmaken vfolder: %s

en: Settings
nl: Instellingen:

en: Setup the page settings for your current printer
nl: Stel de pagina instellingen in voor de huidige printer

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Sh_ow Hidden Messages
nl: T_oon Verborgen Berichten

en: Shading
nl: Schaduw

en: Shallow drizzle
nl: Matige motregen

en: Shallow dust whirls
nl: Matige stofstorm

en: Shallow duststorm
nl: Matige stofstorm

en: Shallow fog
nl: Matige mist

en: Shallow funnel cloud
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Shallow hail
nl: Matige hagelbuien

en: Shallow haze
nl: Matige rook

en: Shallow ice pellets
nl: Matige hagelbuien

en: Shallow mist
nl: Matige mist

en: Shallow precipitation
nl: Matige neerslag

en: Shallow rain
nl: Matige regen

en: Shallow sandstorm
nl: Matige zandstorm

en: Shallow small hail
nl: Matige hagelbuien

en: Shallow smoke
nl: Matige smog

en: Shallow snow
nl: Matige sneeuwval

en: Shallow snow grains
nl: Matige sneeuwnuien

en: Shallow spray
nl: Matige buien

en: Shallow volcanic ash
nl: Matige vulkanische as

en: Sheldon
nl: Sheldo

en: Shortcuts
nl: Snelkoppelingen

en: Show / hide attachments
nl: Toon/Verberg Bijlages

en: Show All
nl: Alles Weergeven

en: Show Details
nl: Details weergeven

en: Show Email _Source
nl: Toon broncode van _Bericht

en: Show Full _Headers
nl: Toon alle _Koppen

en: Show Time As
nl: Toon Tijd Als

en: Show _Only Working Hours
nl: T_oon alleen kantooruren

en: Show _Zoomed Out
nl: Toon Uitge_zoomd

en: Show _all tasks
nl: Toon _alle taken

en: Show _attachments
nl: Toon _Bijlages

en: Show _folders from server:
nl: Toon mappen van server:

en: Show _today's tasks
nl: Toon taken van _vandaag

en: Show appointment _end times in week and month views
nl: Toon afspraak-_eindtijden in week en maand weergave

en: Show attachments
nl: Toon Bijlages

en: Show contacts matching the following criteria:
nl: Toon contacten die aan de volgende criteria voldoen:

en: Show information about Ximian Evolution
nl: Toon informatie over Ximian Evolution

en: Show message in the normal style
nl: Laat berichten in normale stijl zien

en: Show message preview window
nl: Toon berichtenvoorbeeld-venster

en: Show message with all email headers
nl: Laat berichten zien met alle email headers

en: Show messages that have been temporarily hidden
nl: Laat berichten zien de tijdelijk zijn verborgen

en: Show one day
nl: Toon 1 dag

en: Show one month
nl: Toon 1 maand

en: Show one week
nl: Toon 1 week

en: Show only subscribed folders
nl: Laat alleen de aangemelde mappen zien

en: Show temperatures in:
nl: Temperaturen weergeven in:

en: Show the raw email source of the message
nl: Laat de ruwe emailbron van het bericht zien

en: Show the shortcuts as large icons
nl: Toont de snelkoppelingen als grote pictogrammen

en: Show the shortcuts as small icons
nl: Toont de snelkoppelingen als kleine pictogrammen

en: Show the working week
nl: Toon de werkweek

en: Show week _numbers in date navigator
nl: Toon weeknummers in datum navigator

en: Showers
nl: Regen

en: Showers of ice crystals
nl: Hagelbuien

en: Showers of ice pellets
nl: Hagelbuien

en: Showers of small hail
nl: Kleine hagelbuien

en: Showers of volcanic ash
nl: Buien van vulkanische as

en: Showers, type unknown
nl: Onbekende buien

en: Sign this message with your PGP key
nl: Signeer dit bericht met uw PGP-sleutel

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
nl: Signeer dit bericht met uw S/MIME-Ondertekenings Certificaat

en: Signature file:
nl: Handtekeningbestand:

en: Signing is not supported by this cipher
nl: Ondertekening wordt niet ondersteund door deze sleutel

en: Simplified
nl: Gesimplificeerd

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
nl: Omdat de contactenlijst waar u heen stuurt configureerd is voor verborgen adreslijsten zal dit bericht slechts Bcc dressen bevatten.

en: Size
nl: Grootte

en: Size (kB)
nl: Grootte (kB)

en: Size:
nl: Grootte:

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Small hail
nl: Kleine hagel

en: Small hail in the vicinity
nl: Kleine hagelbuien

en: Small hailstorm
nl: Kleine hagelstorm

en: Smoke
nl: Smog

en: Smoke in the vicinity
nl: Hier en daar smog

en: Smoke with wind
nl: Smog met wind

en: Snoo_ze
nl: S_luimeren

en: Snooze time (minutes)
nl: Sluimertijd (minuten)

en: Snow
nl: Sneeuwval

en: Snow grain showers
nl: Sneeuwbuien

en: Snow grains
nl: Sneeuw

en: Snow grains in the vicinity
nl: Sneeuwbuien

en: Snow in the vicinity
nl: Plaatselijk sneeuwval

en: Snow showers
nl: Sneeuwbuien

en: Snowstorm
nl: SNeeuwstorm

en: Solomon Islands
nl: Solomon Eilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
nl: Sommige van uw email-instellingen lijken ongeldig, controleer alstublieft of alles goed staat.

en: Source
nl: Bron

en: Source Account
nl: Source-Account

en: Source Information
nl: Bron Informatie

en: Sources
nl: Bronnen

en: South
nl: Zuid

en: South - Southeast
nl: Zuid - Zuidoost

en: South - Southwest
nl: Zuid - Zuidwest

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Dakota
nl: Zuid Dakota

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
nl: Zuid Georgië en de Zuidelijke Sandwich Eilanden

en: South Marsh Island
nl: South Marsh Eiland

en: Southeast
nl: Zuidoost

en: Southwest
nl: Zuidwest

en: Spain
nl: Spanje

en: Special Folders
nl: Speciale Mappen

en: Specific header
nl: Specifieke kop

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
nl: specificeer een map om map "%s" naar te kopieeren:

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
nl: Specificeer een map om map "%s" naartoe te verplaatsen:

en: Specify where to create the folder:
nl: Specificeer waar de map gemaakt moet worden:

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
nl: Spool `%s' bestaat niet of is geen normaal bestand

en: Spool folders cannot be deleted
nl: Spoolmappen kunnen niet gewist worden

en: Spool folders cannot be renamed
nl: Spoolmappen kunnen niet hernoemd worden

en: Spool mail file %s
nl: Spool mail bestand %s

en: Spouse
nl: Echtgenoot/Echtgenote

en: Spray
nl: Buien

en: Spray in the vicinity
nl: Hier en daar buien

en: Squall
nl: Regenstorm

en: Squall in the vicinity
nl: Hier en daar regenstormen

en: Sr.
nl: Dhr.

en: St Simon's Island
nl: St Simon's Eiland

en: St. Pierre And Miquelon
nl: St. Pierre en Miquelon

en: Sta_rt Date:
nl: Be_gindatum:

en: Sta_rt of day:
nl: _Begin van dag:

en: Standard Unix mbox
nl: Standaard Unix mailboxbestand

en: Standard Unix mbox spools
nl: Standaard Unix mbox spools

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
nl: Start postinvoer; eindig met <CRLF>.<CRLF>

en: Start on a new page
nl: Begin op een nieuwe pagina

en: Starting Intelligent Importers
nl: Intelligent Importeren wordt gestart

en: Starting import
nl: Importeren wordt gestart

en: Starting:
nl: Bezig met starten:

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop Loading
nl: Stop met Laden

en: Stop Processing
nl: Stop met Verwerken

en: Store root %s is not a regular directory
nl: Opslag `%s' is geen normale directory

en: Store root %s is not an absolute path
nl: Opslaglocatie %s is geen absoluut pad

en: Storing folder
nl: Bezig met opslaan map

en: Storing folder '%s'
nl: Bezig met opslaan map '%s'

en: Style name:
nl: Stijlnaam:

en: Su
nl: Zo

en: Su_mmary:
nl: Sa_menvatting:

en: Su_n
nl: Z_on

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject contains
nl: Onderwerp bevat

en: Subject does not contain
nl: Onderwerp bevat niet

en: Subject is %s
nl: Onderwerp is %s

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Submit Bug Report
nl: Bug-Report Insturen

en: Submit _Bug Report
nl: _Bug Report Insturen

en: Submit a bug report using Bug Buddy
nl: Bug Report insturen met Bug Buddy.

en: Subscribe
nl: Abonneren

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
nl: Abboneer of zegt abbo op op de mappen op de server

en: Subscribing to folder "%s"
nl: Bezig met aanmelden bij map "%s"

en: Success
nl: Succes

en: Sudan
nl: Soedan

en: Suggest automatic display of attachment
nl: Probeer bijlage automatisch weer te geven

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Summary Settings
nl: Samenvatting Instellingen

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
nl: Samenvatting en map niet gelijk, zelfs na synchronisatie

en: Summary contains
nl: Samenvatting bevat

en: Summary:
nl: Samenvatting:

en: Sunday
nl: Zondag

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
nl: Svalbard en Jan Mayen Eilanden

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syncing folder
nl: Bezig met synchroniseren map

en: Syncing folders
nl: Bezig met synchroniseren map

en: Syntax error in parameters or arguments
nl: Syntactische fout in parameters of argumenten

en: Syntax error, command unrecognized
nl: Syntactische fout, opdracht niet herkend

en: System status, or system help reply
nl: Systeem-status, of systeem-help-antwoord

en: T_hu
nl: D_on

en: T_ue
nl: _Din

en: Tajikistan
nl: Tadjikistan

en: Takamatsu Airport
nl: Takamatsu Vliegveld

en: Tanegashima Airport
nl: Tanegashima Vliegveld

en: Tas_ks due today:
nl: Taken die vandaag verlopen

en: Task
nl: Taak

en: Task - %s
nl: Taak - %s

en: Task Cancellation
nl: Taak Annulering

en: Task Completed: <b>
nl:  (Taak Voltooid: <b>

en: Task Due: <b>
nl: Taak klaar: <b>

en: Task Information
nl: Taak Informatie

en: Task Proposal
nl: Taak Voorstel

en: Task Reply
nl: Taak Antwoord

en: Task Update
nl: Taak Update

en: Task Update Request
nl: Taak Update Verzoek

en: Task begins: <b>
nl: Taak begint: <b>

en: Task information
nl: Taak informatie

en: Task sort
nl: Taken Sorteren

en: Tasks
nl: Taken

en: Tasks
nl: Taken

en: Tasks Settings...
nl: Taakinstellingen...

en: Temporarily hide all messages that have already been read
nl: Verberg tijdelijk alle berichten die al zijn gelezen

en: Temporarily hide the selected messages
nl: Verberg tijdelijk de geselecteerde berichten

en: Temporary authentication failure
nl: Tijdelijke aanmeldingsfout

en: Tentative
nl: Voorlopig

en: Tentatively Accepted
nl: Voorlopig Geaccepteerd

en: Tentatively accept
nl: Voorlopig accepteren

en: Text Si_ze
nl: Tekstgroo_tte

en: Th
nl: Do

en: That person is already attending the meeting!
nl: Deze persoon is al deelnemer van de bijeenkomst!

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
nl: De Evolutioncompopnent die maptype "%s"
     verwerkt is plotseling
    gestopt. U zult Evolution opnieuw moeten starten om die informatie
    weer te kunnen benaderen.

en: The Evolution groupware suite
nl: De Evolution werkgroep suite

en: The Evolution shell.
nl: De Evolution shell.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
nl: Het gereedschap voor GNOME Pilot lijkt niet geïnstalleerd te zijn.

en: The Personal Addressbook Server
nl: De Persoonlijke Adresboekserver

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
nl: De Persoonlijke Kalenderserver; kalender fabriek

en: The URI of the tasks folder to display
nl: De URI van de te tonen takenmap

en: The URI that the Folder Browser will display
nl: De URI die de Mapbladeraar zal laten zien

en: The URI that the calendar will display
nl: De URI die de kalender zal tonen

en: The attachment does not contain a valid calendar message
nl: De bijlage bevat geen geldig kalenderbericht

en: The attachment has no viewable calendar items
nl: De bijlage heeft geen toonbare kalenderitems

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
nl: De veranderde naam of emailadres van dit contact bestaat reeds
    in deze map. Wilt u het toch toevoegen?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
nl: De datum moet ingevoerd worden in het formaat: 
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
nl: Het bestand `%s' is geen directory.
    Verplaats het om de installatie van de Evolution
    bestanden af te maken.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
nl: Het versleutelingscertificaar voor "%s" bestaat niet.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
nl: Het bestand `%s' is geen directory.
    Verplaats het om de installatie van de Evolution
    bestanden af te maken.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
nl: De map lijkt onherstelbaar beschadigd te zijn.

en: The folder is not empty
nl: De map is niet leeg

en: The following connections are currently active:
nl: De volgende verbindingen zijn op 't moment actief:

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
nl: De volgende vMappen:
    %sGebruikten de verwijderde map:
        '%s'
    En zijn aangepast.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
nl: De geografische positie moet ingevoerd worden in het formaat: 
    
    45.436845,125.862501

en: The information below is required in order to add an addressbook.
nl: De informatie hieronder is nodig om een adresboek toe te kunnen voegen.

en: The item could not be sent!
nl: Dit item kon niet verzonden worden!

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
nl: Het journaalitem is veranderd. De bijgewerkte versie verzenden?

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
nl: De bijeenkomstgegevens zijn veranderd. Een actuele versie verzenden?

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
nl: De status van de bijeenkomst is veranderd. Een geactualiseerde versie versturen?

en: The message contains only unsupported requests.
nl: Het bericht bevat slechts niet ondersteunde aanvragen.

en: The message does not appear to be properly formed
nl: Het bericht lijkt niet goed opgemaakt te zijn

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden met
    een tijd relatief aan het moment dat de filter wordt gestart;
    "een week geleden", bijvoorbeeld.

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden met
    de tijd die u hier invoert.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden met
    de tijd die het is op het moment dat de filter gestart
    wordt, of een vfolder wordt geopend.

en: The method required to load `%s' is not supported
nl: De methode die nodig is om `%s' te laden wordt niet ondersteund

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
nl: De methode die nodig is om '%s' te laden, wordt niet ondersteund; er wordengeen taken verplaatst van de kalendermap naar de takenmap.

en: The method required to open `%s' is not supported
nl: De methode die nodig is om `%s' te openen word niet ondersteund

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
nl: De naam of het emailadres van dit contact bestaat reeds
    in deze map. Wilt u het toch toevoegen?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
nl: De map kan geen submappen bevatten

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
nl: Het percentage mag niet kleiner zijn dan 0 en niet groter dan 100

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
nl: Het handtekeningcertificaat voor "%s" bestand niet.

en: The specified folder cannot be modified or removed
nl: De opgegeven folder kan niet worden veranderd of verwijderd

en: The specified folder name is not valid: %s
nl: De opgegeven mapnaam is niet geldig: %s

en: The specified folder type is not valid
nl: Het gespecificeerde foldertype is niet geldig

en: The specified folder was not found
nl: De opgegeven folder is niet gevonden

en: The specified type is not supported in this storage
nl: Het gespecificeerde type word niet ondersteund door deze opslag

en: The task information has changed. Send an updated version?
nl: De taakgegevens zijn veranderd. De actuele versie verzenden?

en: The time must be in the format: %s
nl: De datum moet ingevoerd worden in het formaat: %s

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
nl: Het type van de geselecteerde map is niet geldig
    voor de opdracht.

en: Then
nl: Dan

en: There is no importer that is able to handle
    %s
nl: Er is geen importeerfunctie die het volgende kan afhandelen
    %s

en: Thick fog
nl: Dikke mist

en: Thick funnel cloud
nl: Wolken duiden op een tornado

en: Thick haze
nl: Dikke rook

en: Thick mist
nl: Dikke mist

en: Thick smoke
nl: Dikke smog

en: Thick volcanic ash
nl: Dikke vulkanische as

en: Thin smoke
nl: Dunne smog

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
nl: Deze afspraak bevat herhalingen die Evolution niet kan bewerken.

en: This contact belongs to these categories:
nl: Dit contact behoort tot deze categoriëen:

en: This event has been changed.
nl: Deze gebeurtenis is veranderd.

en: This event has been deleted.
nl: Deze gebeurtenis is verwijderd.

en: This folder cannot contain messages.
nl: Deze map kan geen berichten bevatten.

en: This information is not required for most ldap servers.
nl: Deze informatie is niet noodzakelijk voor de meeste LDAP-servers.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
nl: Deze informatie wordt door uw LDAP-server gebruikt om aan te geven wat er doorzocht moet worden. Neem contact op met uw systeembeheerder voor meer informatie.

en: This is a digitally signed message part
nl: Dit berichtdeel is digitaal gesigneerd

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
nl: Dit is een provider voor het lezen van en versturen naar USENET nieuwsgroepen.

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
nl: Dit is een email herinnering, maar Evolution kan nog geen email herininneringen sturen. U zal de instellingen niet kunnen aanpassen voor deze herinnering.

en: This is an encrypted message part
nl: Dit berichtdeel is versleuteld

en: This is the _mailing address
nl: Dit is het e_mail-adres

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
nl: Dit is de basisnode voor al uw zoekopdrachten op de LDAP-server. Neem contact op met uw systeembeheerder voor meer informatie.

en: This is the method evolution will use to authenticate you.  Note that setting this to "Email Address" requires anonymous access to your ldap server.
nl: Dit is de methode die evolution zal gebruiken om je aan te melden. Als het op "Email adres" wordt gezet, is anonieme toegang tot de ldap server vereist.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
nl: Dit is de naam van de server waarop uw adresboek zich bevindt.

en: This is the port that your ldap server uses.
nl: Dit is de poort die uw LDAP-server gebruikt.

en: This journal entry has been changed.
nl: Dit dagboekitem is veranderd

en: This journal entry has been deleted.
nl: Dit dagboekitem is verwijderd.

en: This message contains invalid recipients:
nl: Dit bericht bevat ongeldige geadresseerden:

en: This message contains only Bcc recipients.
nl: Dit bericht bevat alleen Bcc-ontvangers.

en: This message has no subject.
    Really send?
nl: Dit bericht heeft geen onderwerp.
    Weet u zeker dat u het wilt versturen?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
nl: Dit bericht is nog niet verstuurd.
    
    Wilt u de wijzingen opslaan?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
nl: Dit bericht is digitaal ondertekend en is authentiek.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
nl: Dit bericht is digitaal ondertekend, maar er kan niet worden aangetoond dat het authentiek is.

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
nl: Dit bericht is digitaal ondertekend. Klik op het hangslot icoontje voor meer informatie.

en: This message is not currently available
nl: Dit bericht is nu niet beschikbaar

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
nl: Deze naam wordt gebruikt om uw account weer te geven. De naam is alleen voor weergave-doeleinden.

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
nl: Deze nieuwe versie van Evolution moet enkele extra bestanden installeren
    in uw persoonlijke Evolution-directory

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
nl: Deze operatie zal alle berichten die al 'gewist' gemarkeerd zijn permanent verwijderen, en kunt ze niet meer herstellen
    
    De berichten echt verwijderen?

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
nl: Deze optie zal aanmelden bij de NNTP-server met een wachtwoord platte tekst.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
nl: Deze optie geeft aan dat eerst POP-verbinding wordt gestart, voordat SMTP geprobeerd wordt

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de IMAP-server het wachtwoord versturen als platte tekst.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
nl: Bij het verbinden met de POP-server het wachtwoord versturen in platte-tekst-vorm. Deze optie is de enige die wordt ondersteund door de meeste POP servers.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
nl: Bij het verbinden met de POP-server word gebruik gemaakt van een versleuteld wachtwoord via het APOP-protocol. Deze optie zal niet werken voor alle gebruikers, zelfs niet op servers die beweren het te ondersteunen.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de server gebruik maken van Kerberos-4-aanmelding.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
nl: Deze optie zal verbinding maken met de server met een veilig CRAM-MD5 wachtwoord, indien de server dat ondersteund.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
nl: Deze optie zal verbinding maken met de server met een veilig DIGEST-MD5 wachtwoord, indien de server dat ondersteund.

en: This option will connect to the server using a simple password.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de server het wachtwoord versturen als platte tekst.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
nl: Deze optie logt anoniem in op de imapserver

en: This response is not from a currentattendee.  Add as an attendee?
nl: Dit antwoord is niet van een geregistreerde deelnemer. Toevoegen als deelnemer?

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
nl: Deze handtekening is gewijzigd, maar is nog niet bewaard.
    
    Wilt u de wijzingen opslaan?

en: This task has been changed.
nl: Deze taak is veranderd

en: This task has been deleted.
nl: Deze taak is verwijderd.

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
nl: Deze versie van Evolution heeft geen LDAP support
    u moet het mee compileren.  Als u LDAP wilt gebruiken in Evolution
    moet u het programma vanuit de CVS sources meecompileren
    nadat u OpenLDAP van de link hierbeneden heeft opgehaald.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
nl: Dit zal een verbinding maken met de POP server en Kerberos 4 gebruiken voor de aannmelding.

en: Threaded Message list
nl: Toon Discussiebomen

en: Thunderous duststorm
nl: Gewelddadige stofstorm

en: Thunderous sandstorm
nl: Gewelddadige zandstorm

en: Thunderous smoke
nl: Hevige smog

en: Thunderous squall
nl: Onweer

en: Thunderous tornado
nl: Dingen te doenGewelddadige tornado

en: Thunderous volcanic ash
nl: Dikke vulkanische as

en: Thunderstorm
nl: Onweer

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time Zones
nl: Tijdzones

en: Time _zone:
nl: Tijd_zone:

en: Time di_visions:
nl: Tijd onder_verdeling:

en: Time format:
nl: Tijdsformaat:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
nl: Maximale wachttijd overschreden tijdens het wachten op exclusieve toegang tot bestand %s. Probeer het later opnieuw.

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Title
nl: Functie

en: To
nl: Aan

en: To:
nl: Aan:

en: Today
nl: Vandaag

en: Today %l:%M %p
nl: Vandaag %l:%M %p

en: Toggle
nl: Verander

en: Toggle whether to show the folder bar
nl: Toont de mappenbalk

en: Toggle whether to show the shortcut bar
nl: Toont de snelkoppelingenbalk

en: Toggle whether we are working offline.
nl: Schakel offline werken aan of uit

en: Toggles whether the BCC field is displayed
nl: Schakel BCC-weergave aan/uit

en: Toggles whether the CC field is displayed
nl: Schakel CC-weergave aan/uit

en: Toggles whether the From chooser is displayed
nl: Schakel de Afzenderkiezer-weergave aan/uit

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
nl: Schakel Antwoordadres-weergave aan/uit

en: Tokunoshima Island
nl: Tokunoshima Eiland

en: Tokyo Heliport
nl: Tokyo Helikopterplatform

en: Tokyo International Airport
nl: Tokyo Internationaal Vliegveld

en: Tokyo New International Airport
nl: Tokyo Nieuw Internationaal Vliegveld

en: Top:
nl: Bovenzijde:

en: Tornado in the vicinity
nl: Tornado dichtbij

en: Tottori Airport
nl: Tottori Vliegveld

en: Toyama Airport
nl: Toyama Vliegveld

en: Traditional
nl: Traditioneel

en: Transaction failed
nl: Transactie mislukt

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Trieste
nl: Triest

en: Trinidad And Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
nl: Poging tot aanpassen van vMap '%s' gedetecteerd terwijl deze niet bestaat.

en: Tsushima Airport
nl: Tsushima Vliegveld

en: Tu
nl: Di

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish
nl: Turks

en: Turks And Caicos Islands
nl: Turkse en Caicos Eilanden

en: Twenthe
nl: Twente

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
nl: Typ een emailadres of sleep een contact in de onderstaande lijst:

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: URL '%s' needs a host component
nl: URL '%s' heeft een machinenaamcomponent nodig

en: URL '%s' needs a path component
nl: URL '%s' heeft een padcomponent nodig

en: URL '%s' needs a username component
nl: URL '%s' heeft een gebruikersnaamcomponent nodig

en: USENET News via %s
nl: USENET-Nieuws via %s

en: USENET news
nl: USENET-nieuws

en: UTC
nl: GMT

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Un-delete the selected messages
nl: Maak verwijderen ongedaan van de geselecteerde berichten

en: Unable to add message to summary: unknown reason
nl: Kan geen bericht toevoegen aan de korte inhoud: onbekende reden

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
nl: Fout bij het aanmelden bij de IMAP-server.
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
nl: Fout bij het aanmelden bij de SMTP-server.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
nl: Kan geen verbinding krijgen met LDAP server.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
nl: Fout bij verbinden met de POP-server.
    Fout bij het versturen van het wachtwoord: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
nl: Kan geen verbinding krijgen met de POP-server.
    Fout bij het versturen van de gebruikersnaam: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
nl: Fout bij verbinden met de POP-server.
    Geen ondersteuning voor de ingestelde aanmeldingsmethode.

en: Unable to create output file: %s
     %s
nl: Kon uitvoerbestand niet maken: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
nl: Fout bij het laden van het groepenlijstbestand voor %s: %s

en: Unable to obtain current version!
nl: Ophalen huidige versie mislukt!

en: Unable to open addressbook
nl: Kan het adresboek niet openen

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
nl: Kon .newsrc bestand voor %s niet maken of openen: %s

en: Unable to open spool folder
nl: Kan de spoolmap niet openen

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
nl: Kan de drafts map voor die account niet openen.
    Wilt u gebruik maken van de standaardmap?

en: Unable to process spool folder
nl: Kan de spoolmap niet verwerken

en: Unable to retrieve message from editor
nl: Kon bericht niet van editor halen

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
nl: Fout bij het opslaan van het groepenlijstbestand voor %s: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
nl: Niet in staat te zoeken op bestand: %s
    %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
nl: Niet in staat om bestand: %s af te kappen
    %s

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
nl: De IMAP-server gaf onverwacht een 'OK' antwoord: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
nl: Onverwacht antwoord van IMAP-server: %s

en: Unexpected response from POP server: %s
nl: Onverwachte reactie van POP-server: %s

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United Republic Of Tanzania
nl: Tanzania

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Amerikaanse Kleine Eilanden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Alarm Options
nl: Onbekende Alarmopties

en: Unknown action to be performed
nl: Opdracht om uit te voeren onbekend

en: Unknown authentication state.
nl: Onbekende aanmeldingsstatus

en: Unknown character set: %s
nl: Onbekende karakterset: %s

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown error: %s
nl: Onbekende fout: %s

en: Unknown precipitation
nl: Onbekende neerslag

en: Unknown thunderstorm
nl: Onbekend onweer

en: Unmatched
nl: Niet passend

en: Unnamed Contact
nl: Ander contact

en: Unnamed Contact List
nl: Lijst van andere contacten

en: Unseen
nl: Ongelezen

en: Unsubscribe
nl: Afmelden

en: Unsubscribing to folder "%s"
nl: Bezig met afmelden van map "%s"

en: Unsupported operation
nl: Niet ondersteunde bewerking

en: Unsupported operation: append message: for %s
nl: Opdracht wordt niet ondersteund: bericht achteraan toevoegen: voor %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
nl: Opdracht wordt niet ondersteund: zoeken op expressie: voor %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
nl: Opdracht wordt niet ondersteund: zoeken op uids: voor %s

en: Unsupported schema
nl: Niet ondersteund schema

en: Unsupported type
nl: Niet ondersteund type

en: Untitled
nl: Geen Titel

en: Untitled Message
nl: Naamloos Bericht

en: Untitled appointment
nl: Afspraak zonder titel

en: Update
nl: Verversen

en: Update complete
nl: Update voltooid

en: Update respondent status
nl: Ververs antwoordstatus

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Updating objects
nl: Objecten worden ververst

en: Updating vfolders for uri: %s
nl: Actualiseren vfolders voor uri: %s

en: Updating...
nl: Aan het Actualiseren ...

en: Use s_ecure connection (SSL)
nl: Gebruik een beveiligde verbinding (SSL)

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
nl: Gebruik de linker muisknop om in te zoomen op een gedeelte van de kaart en
    selecteer een tijdzone.
    Gebruik de rechter muisknop om uit te zoomen.

en: User canceled operation.
nl: Gebruiker heeft operatie afgebroken.

en: User not local; please try <forward-path>
nl: Gebruiker niet lokaal; probeer <doorstuur-pad>

en: User not local; will forward to <forward-path>
nl: Gebruiker niet lokaal; zal doorsturen naar <doorstuur-pad>

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: VCard for %s
nl: Vkaart voor %s

en: VFolder on Mailing List
nl: VMap op Mailinglijst

en: VFolder on Mailing List (%s)
nl: VMap op Mailinglijst (%s)

en: VFolder on Mailing _List
nl: VMap op Mailing_Lijst

en: VFolder on Mailing _List...
nl: VMap op Mailinglijst

en: VFolder on Se_nder
nl: VMap op Afze_nder

en: VFolder on Se_nder...
nl: VMap op Afze_nder

en: VFolder on _Recipients
nl: VMap op _Geadresseerden

en: VFolder on _Recipients...
nl: VMap op Geadresseerden

en: VFolder on _Subject
nl: VMap op _Onderwerp

en: VFolder on _Subject...
nl: VMap op Onderwerp

en: VFolders
nl: VMappen

en: Valencia
nl: Valentia

en: Variable
nl: Variabel

en: Venice
nl: Venetie

en: Verifying is not supported by this cipher
nl: Het gespecificeerde type word niet ondersteund door deze sleutel

en: Viet Nam
nl: Viëtnam

en: View Inline
nl: Geef Ingebonden Weer

en: View Inline (via %s)
nl: Geef Ingebonden Weer (via %s)

en: View the selected folder
nl: Toon de geselecteerde map

en: Virginia Tech Airport
nl: Virginia Tech Vliegveld

en: Virtual Folder _Editor...
nl: _Virtuele-Mapbewerker...

en: Virtual Folders
nl: Virtuele Mappen

en: Virtual Trash
nl: Virtueal Afval

en: Virtual Trash folder
nl: Virtuele Afvalmap

en: Virtual folder email provider
nl: Virtuele map email-aanbieder

en: Volcanic ash
nl: Vulkanische as

en: Volcanic ash in the vicinity
nl: Vulkanische as dichtbij

en: Waiting for connection to LDAP server...
nl: Wacht op antwoord van de LDAP server...

en: Waiting...
nl: Aan het Wachten ...

en: Wakkanai Airport
nl: Wakkanai Vliegveld

en: Wallis And Futuna Islands
nl: Wallis en Futuna Eilanden

en: Wants to receive _HTML mail
nl: Bij voorkeur _HTML-berichten

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: Warning: Modified Message
nl: Waarschuwing: Veranderd Bericht

en: We
nl: Wo

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
nl: Kan het adressenboek niet openen.  Controleer of het pad bestaat
    en of u het mag benaderen.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
nl: Kan het adresboek niet openen.  Dit kan komen doordat
    u een ongeldige URI heeft opgegeven of de LDAPserver
    down is.

en: Weather
nl: Weer

en: Weather settings
nl: Weerinstellingen

en: Web Site
nl: Website

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Week View
nl: Week Weergave

en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
nl: 'Welkom respons'-fout: %s: waarschijnlijk niet-fataal

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
nl: Welkom bij Evolution. De volgende schermen stellen
    Evolution in staat een verbinding te maken uw email-account,
    en om bestanden te importeren vanuit andere programma's
    
    Klik op "Volgende" te beginnen.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
nl: Welkom bij de Evolution Import Assistent.
    Deze assistent helpt u bij het importeren
    van externe bestanden in Evolution.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
nl: Welkom bij de Evolution Postconfiguratie-Assistent.
    
    Klik op "Volgende" om te beginnen.

en: West - Northwest
nl: West - Noordwest

en: West - Southwest
nl: West - Zuidwest

en: Western European
nl: Westeuropees

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Width:
nl: Breedte:

en: Willow Airport
nl: Willow Vliegveld

en: Windy drizzle
nl: Winderige motregen

en: With Category
nl: Op Categorie:

en: With these arguments:
nl: Met deze parameters:

en: Work Offline
nl: Werk zonder netwerk

en: Work Week
nl: Werkweek

en: Work Week View
nl: Werkweek Weergave

en: Working
nl: Bezig

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
nl: Fout bij het schrijven naar tijdelijk postbus %s: %s

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
nl: Ximian Evolution heeft niet bewaarde bestanden van een vorige sessie gevonden.
    Wilt u dat deze hersteld worden?

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
nl: Ximian Evolution is nu offline. Klik op deze knop on online te gaan werken.

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
nl: Evolution is nu verbonden met het netwerk.  Klik op deze knop om zonder netwerkverbinding te werken

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
nl: Ximian Evolution is in bezig offline te gaan.

en: Yamagata Airport
nl: Yamagata Vliegveld

en: Yamaguchi Ube Airport
nl: Yamaguchi Ube Vliegveld

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yes
nl: Ja

en: Yesterday %l:%M %p
nl: Gisteren %l:%M %p

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
nl: U bent bijna klaar met het instellen van uw emailconfiguratie. De identiteit, inkomende emailserver en uitgaande email verzendmethode die u heeft ingevuld zullen worden gevoegd in een aan te maken Evolution emailaccount. Geef een naam aan dit account in de ruimte hieronder. Deze naam zal alleen worden gebruikt als roepnaam.

en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
nl: U verstuurt een HTML-geformateerd bericht, maar de volgende ontvangers willen geen HTML emailtjes ontvangen:

en: You cannot change the format of a non-local folder.
nl: U kunt het formaat van een niet-lokale map niet veranderen.

en: You cannot copy messages from this trash folder.
nl: U kunt geen berichten kopieeren vanuit deze vuilnisbak

en: You didn't enter a password.
nl: U heeft geen wachtwoord ingevoerd

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
nl: U bent vergeten een map te kiezen.
    Ga terug en kies een geldige map om berichten in op te slaan

en: You have chosen an invalid date.
nl: Je hebt een ongeldige datum gekozen.

en: You have forgotten to choose a date.
nl: Je bent vergeten een datum te kiezen.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
nl: U heeft  email nog niet geconfigureerd.
    Dit moet gebeuren voordat u email-berichten kunt opstellen, versturen,
    of ontvangen.
    Wilt u email nu configureren?

en: You have not filled in all of the required information.
nl: U heeft niet alle informatie ingevuld die nodig is.

en: You have not set a mail transport method
nl: Er is geen post-transportmethode ingesteld

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
nl: U heeft alle benodigde informatie ingevoerd om
    Evolution in te stellen.
    
    Klik op "Voltooien" om uw instellingen op te slaan.

en: You may not create two accounts with the same name.
nl: U kunt niet meerdere accounts met dezelfde naam maken.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
nl: U kunt alleen berichten bewerken die opgeslagen zijn
    in de Kladmap.

en: You may only import to local folders
nl: U mag alleen importeren naar lokale mappen

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
nl: U kunt alleen berichten bewerken die opgeslagen zijn
    in de Kladmap.

en: You must be an attendee of the event.
nl: U moet een bezoeker zijn van het evenement.

en: You must be working online to complete this operation
nl: U moet online werken om deze bewerking te voltooien

en: You must configure an account before you can send this email.
nl: U moet een account configureren voordat u deze email kunt versturen.

en: You must name this filter.
nl: U moet deze filter een naam geven.

en: You must name this vfolder.
nl: U moet deze vfolder een naam geven.

en: You must specify recipients in order to send this message.
nl: De geadresseerde moeten worden gespecificeerd om dit bericht te versturen.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
nl: U moet een verzend-wijze instellen
    voordat u email kunt versturen.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
nl: U dient een identiteit te configuren
    voordat u post kunt versturen.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
nl: U moet minstens één map als bron opgeven.

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavië

en: _12 hour (AM/PM)
nl: _12-uurs (am/pm)

en: _24 hour
nl: _24-uurs

en: _About Ximian Evolution...
nl: _Over Ximian Evolution...

en: _Account name:
nl: _Accountnaam:

en: _Actions
nl: _Acties

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Address:
nl: _Adres:

en: _Addressbook Sources...
nl: _Adresboekbronnen

en: _All People and Resources
nl: _Alle Mensen en Hulpbronnen

en: _Always load images off the net
nl: Altijd afbeeldingen ophalen va het internet

en: _Always sign outgoing messages when using this account
nl: Onderteken uitgaande berichten altijd bij het gebruik van dit account

en: _Apply Filters
nl: Filters _Toepassen

en: _Appointment...
nl: _Afspraak...

en: _Ask for confirmation when deleting items
nl: Vraag om bevestiging bij het wissen van items

en: _Attachment...
nl: _Bijlage...

en: _Authentication Type:
nl: _Aanmeldings Type:

en: _Automatically check for new mail
nl: _Automatisch controleren op nieuwe post

en: _Autopick
nl: _Automatisch uitzoeken

en: _Bcc Field
nl: _Bcc-veld

en: _Calendar Settings...
nl: _Kalender Instellingen...

en: _Category:
nl: _Categorie:

en: _Cc Field
nl: _Cc-veld

en: _Certificate ID:
nl: _Certificaat-ID:

en: _Change Organizer
nl: Verander Organisator

en: _City:
nl: _Plaats:

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Compress weekends in month view
nl: Weekeinden comprimeren in maand weergave

en: _Contact
nl: C_ontacten....

en: _Contact List
nl: _Contacten Lijst

en: _Contacts...
nl: C_ontacten...

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Copy to Folder
nl: Kopieer naar Map

en: _Copy to Folder...
nl: _Kopiëren naar Map...

en: _Copy...
nl: Kopiëren...

en: _Create Filter From Message
nl: Maak Filter Van Bericht

en: _Current View
nl: _Huidige Weergave

en: _Custom recurrence
nl: _Aangepaste herhaling

en: _Delegate To...
nl: _Overdragen Aan...

en: _Delete
nl: _Verwijderen

en: _Delete Selected Tasks
nl: _Verwijder de Geselecteerde Taken

en: _Delete all
nl: Verwijder Alles

en: _Delete this Appointment
nl: _Verwijder deze Afspraak

en: _Delete this Task
nl: _Verwijder deze taak

en: _Display
nl: _Weergave

en: _Display folders:
nl: _Weergeven mappen:

en: _Display stations:
nl: _Weergeven stations:

en: _Displayed feeds:
nl: _Weergegeven nieuwsbronnen

en: _Drafts folder:
nl: _Klad map:

en: _Due Date:
nl: _Verloopdatum:

en: _Edit
nl: B_ewerken...

en: _Edit appointment
nl: _Afspraak bewerken

en: _Edit as New Message...
nl: B_ewerk als Nieuw Bericht...

en: _Email Address:
nl: _Emailadres:

en: _Email address:
nl: _Emailadres:

en: _Empty trash folders on exit
nl: Leeg prullenbakken bij het afsluiten

en: _End of day:
nl: _Eind van dag:

en: _End time:
nl: _Eindtijd:

en: _Expunge
nl: _Wissen

en: _File
nl: _Bestand

en: _First:
nl: _Voornaam:

en: _Five days
nl: _Vijf dagen

en: _Folder
nl: _Map

en: _Folder Bar
nl: _Mappenbalk

en: _Folder:
nl: _Map:

en: _Font...
nl: _Lettertype...

en: _Forward
nl: _Doorsturen

en: _Forward Contact...
nl: Contacten _Doorsturen...

en: _Forward Message
nl: Bericht Doorsturen

en: _Fri
nl: _Vrij

en: _From Field
nl: _Van-veld

en: _Full Name:
nl: _Volledige Naam:

en: _General
nl: _Algemeen

en: _Go to Date...
nl: _Ga Naar Datum...

en: _Go to Folder...
nl: _Ga naar Map...

en: _HTML Signature:
nl: _HTML-ondertekening:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
nl: _Verberg de adressen bij het sturen van post naar deze lijst

en: _Hide completed tasks after
nl: Verberg voltooide _taken na

en: _Hide the Shortcut Bar
nl: _Verberg de Snelkoppelingsbalk

en: _Highlight citations with
nl: _Accentueer citaten met

en: _Host:
nl: Computernaam:

en: _Import...
nl: _Importeer...

en: _Insert
nl: _Invoegen

en: _Invert Selection
nl: Selectie _Inverteren

en: _Invite Others...
nl: Nod_ig Anderen Uit...

en: _Job title:
nl: _Functie:

en: _Large Icons
nl: _Grote Pictogrammen

en: _Larger
nl: _Groter

en: _Last:
nl: _Achternaam:

en: _Load images if sender is in addressbook
nl: Toon afbeeldingen als de afzender in het adresboek voorkomt

en: _Log filter actions to:
nl: _Log filteracties in:

en: _Mail
nl: _Post

en: _Mail Message
nl: Bericht

en: _Mail Settings...
nl: Postinstellingen...

en: _Manager's Name:
nl: _Manager:

en: _Mark Tasks as Complete
nl: _Markeer de Taken als Voltooid

en: _Mark as Complete
nl: Markeren als Voltooid

en: _Mark messages as Read after
nl: _Markeer berichten als Gelezen na

en: _Message Display
nl: _Berichtweergave

en: _Message Recipients:
nl: _Geadresseerden

en: _Middle:
nl: _Tweede Naa_m:

en: _Modify
nl: Aa_npassen

en: _Mon
nl: _Maa

en: _Move to Folder
nl: Verplaats naar Map

en: _Move to Folder...
nl: _Verplaatsen naar Map...

en: _Move...
nl: Verplaatsen...

en: _Name:
nl: _Naam:

en: _Never load images off the net
nl: _Nooit afbeeldingen van het internet ophalen

en: _New
nl: _Nieuw

en: _New Folder
nl: _Nieuwe Map

en: _New Group...
nl: _Nieuwe Groep...

en: _News Feeds
nl: _Nieuwsbronnen

en: _Nickname:
nl: _Bijnaam:

en: _No recurrence
nl: _Geen herhaling

en: _Normal Display
nl: _Normale Weergave

en: _Office:
nl: Kant_oor:

en: _One day
nl: _Eén dag

en: _Open
nl: _Openen

en: _Open Message
nl: Open Bericht

en: _Open...
nl: _Openen...

en: _Options
nl: _Opties

en: _Options...
nl: _Opties...

en: _Organization:
nl: Organisatie:

en: _Other
nl: _Overige

en: _Other Organizer
nl: Andere Organisator

en: _PGP binary path:
nl: _Pad naar het PGP-programma:

en: _PO Box:
nl: _Postbus:

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Path:
nl: _Pad:

en: _Pilot Settings...
nl: _Pilot Instellingen...

en: _Port:
nl: _Poort:

en: _Preview Pane
nl: Voorbeeld Venster

en: _Print
nl: _Afdrukken

en: _Print...
nl: _Afdrukken...

en: _Priority:
nl: _Prioriteit:

en: _Properties...
nl: _Eigenschappen...

en: _Public Calendar URL:
nl: _Publieke Kalender URL:

en: _Publish Free/Busy Information
nl: _Publiceer Beschikbaarheidsinformatie

en: _Remember this password
nl: _Onthoud dit wachtwoord

en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: _Remove this Group...
nl: Deze Groep _Verwijderen...

en: _Rename
nl: _Hernoemen

en: _Rename...
nl: He_rnoemen...

en: _Reply to Sender
nl: Afzender beantwoorden

en: _Reply-To Field
nl: Antwoordadres-veld:

en: _Required People
nl: _Vereiste Mensen

en: _Sat
nl: _Zat

en: _Save
nl: _Opslaan

en: _Save As...
nl: _Opslaan Als...

en: _Save as VCard
nl: Op_slaan als VCard

en: _Schedule
nl: _Planning

en: _Search
nl: _Zoeken

en: _Search for Contacts
nl: _Zoek naar Contacten

en: _Security
nl: _Beveiliging

en: _Select All
nl: Alles _Selecteren

en: _Send / Receive
nl: _Versturen en Ontvangen

en: _Send mail in HTML format by default.
nl: Stuur berichten standaard in HTML-formaat.

en: _Server name:
nl: _Servernaam:

en: _Shortcut
nl: _Snelkoppeling

en: _Shortcut Bar
nl: _Snelkoppelingsbalk

en: _Signature file:
nl: Bestand met ondertekening:

en: _Simple recurrence
nl: _Eenvoudige herhaling

en: _Small Icons
nl: _Kleine Pictogrammen

en: _Start time:
nl: _Begintijd:

en: _State/Province:
nl: _Staat/Provincie:

en: _Subscribe
nl: Abonneren

en: _Subscribe to Folders...
nl: _Abonneren op Mappen...

en: _Suffix:
nl: Achtervoeg_sel:

en: _Summary Settings...
nl: _Samenvatting Instellingen...

en: _Task
nl: _Taak

en: _Task List
nl: _Taken Lijst

en: _Task...
nl: _Taak...

en: _Threaded Message List
nl: _Berichtenlijst Met Communicatiebomen

en: _Title:
nl: _Titel:

en: _Tools
nl: _Gereedschap

en: _Undelete
nl: _Herstellen

en: _Unsubscribe
nl: Afmelden

en: _Update Free/Busy
nl: _Actualiseer Vrij/Bezet

en: _Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: _View
nl: Weerga_ve

en: _Weather
nl: _Weer

en: _Web page address:
nl: Homepage:

en: _Wed
nl: _Woe

en: _Work Offline
nl: Werk Offline

en: _Work Online
nl: Werk Online

en: _ZIP Code:
nl: _Postcode:

en: _every
nl: _elke

en: `%s' is not a directory.
nl: `%s' is geen directory.

en: `%s' is not a maildir directory.
nl: `%s' is geen maildir-directory.

en: `%s' is not a regular file.
nl: `%s' is geen normaal bestand.

en: a time relative to the current time
nl: Een tijd relatief aan de huidige tijd

en: a time you specify
nl: Een tijd die u specificeert

en: address card
nl: adreskaart

en: after
nl: na

en: ago
nl: geleden

en: an unknown sender
nl: een onbekende afzender

en: and %d other cards.
nl: en %d andere kaarten.

en: and one other card.
nl: en één andere kaart.

en: attachment
nl: bijlage

en: before
nl: voor

en: before the start of the appointment
nl: voor het begin van de afspraak

en: calendar information
nl: kalenderinformatie

en: card.vcf
nl: kaart.vcf

en: completed-before? expects 1 argument
nl: completed-before? verwacht 1 argumenten

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
nl: completed-before? verwacht dat argument 1 een time_t is

en: contact-list-editor
nl: Contactlijstbewerker

en: contains
nl: bevat

en: contains? expects 2 arguments
nl: Bevat? verwacht 2 argumenten

en: contains? expects argument 1 to be a string
nl: contains? verwacht dat argument 1 een string is

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
nl: contains? verwacht dat argument 1 een kleuze is uit "any","summary","description"

en: contains? expects argument 2 to be a string
nl: contains? verwacht dat argument 2 een string is

en: date-end
nl: einddatum

en: date-start
nl: begindatum

en: day
nl: dag

en: day(s)
nl: dag(en)

en: days
nl: dagen

en: description
nl: omschrijving

en: does not contain
nl: bevat niet

en: does not end with
nl: eindigt niet op

en: does not exist
nl: bestaat niet

en: does not sound like
nl: klinkt niet als

en: does not start with
nl: begint niet met

en: end of appointment
nl: einde van afspraak

en: ends with
nl: eindigt op

en: exists
nl: bestaat

en: extra times every
nl: nogmaals

en: for
nl: voor

en: forever
nl: eeuwig

en: get-vtype expects 0 arguments
nl: get-vtype verwacht geen argumenten

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
nl: has-categories? verwacht dat alle argumenten strings zijn, of dat slechts een argument booleaans onwaar is (#f)

en: has-categories? expects at least 1 argument
nl: has-categories? verwacht op zijn minst 1 argument

en: hour
nl: uur

en: hour(s)
nl: u(u)r(en)

en: hours
nl: uren

en: iCalendar Error
nl: iCalendar Fout

en: iCalendar Information
nl: iCalendar Informatie

en: if all criteria are met
nl: als aan alle criteria wordt voldaan

en: if any criteria are met
nl: als aan een van de criteria wordt voldaan

en: incoming
nl: inkomend

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
nl: init_bonobo(): kon Bonobo niet initializeren

en: init_corba(): could not initialize GNOME
nl: init_corba(): kon Gnome niet initializeren

en: invalid time
nl: ongeldige tijd

en: is greater than
nl: is groter dan

en: is less than
nl: is kleiner dan

en: is not
nl: is niet

en: is-completed? expects 0 arguments
nl: is-completed? verwacht 0 argumenten

en: kilometers
nl: kilometer

en: knots
nl: knopen

en: kph
nl: km/u

en: list
nl: lijst

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
nl: make-time argument 1 moet een ISO-8601 date/time string zijn

en: make-time expects 1 argument
nl: make-time verwacht 1 argument

en: make-time expects argument 1 to be a string
nl: make-time verwacht dat argument 1 een string is

en: miles
nl: mijl

en: minute
nl: minuut

en: minute(s)
nl: minuten

en: minutes
nl: minuten

en: month
nl: maand

en: month(s)
nl: maand(en)

en: months
nl: maanden

en: newswindow1
nl: niewswindow1

en: not a maildir directory
nl: geen maildir-directory

en: now
nl: nu

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
nl: occur-in-time-range? verwacht 2 argumenten

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
nl: occur-in-time-range? verwacht dat argument 1 een time_t is

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
nl: occur-in-time-range? verwacht dat argument 2 een time_t is

en: occurrences
nl: gebeurtenissen

en: on
nl: op

en: on or after
nl: op of na

en: on or before
nl: op of voor

en: on the
nl: op de

en: outgoing
nl: uitgaand

en: placeholder
nl: vuller

en: second
nl: seconde

en: seconds
nl: seconden

en: seconds.
nl: seconden.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
nl: sendmail stopte met signaal %s: bericht niet verstuurd.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
nl: sendmail stopte met staat %d: bericht niet verstuurd.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
nl: setup_vfs(): kon Gnome-VFS niet initializeren

en: sounds like
nl: klinkt als

en: specific folders only
nl: alleen specifieke mappen

en: start of appointment
nl: begin van afspraak

en: starts with
nl: begint met

en: th
nl: e

en: the current time
nl: de huidige tijd

en: time-add-day expects 2 arguments
nl: time-add-day verwacht 2 argumenten

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
nl: time-add-day verwacht dat argument 1 een time_t is

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
nl: time-add-day verwacht dat argument 2 een integer is

en: time-day-begin expects 1 argument
nl: time-day-begin verwacht 1 argument

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
nl: time-day-bewgin verwacht dat argument 1 een time_t is

en: time-day-end expects 1 argument
nl: time-dat-end verwacht 1 argument

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
nl: time-dat-end verwacht dat argument 1 een time_t is

en: time-now expects 0 arguments
nl: time-now verwacht 0 argumenten

en: until
nl: tot

en: vFolder Sources
nl: VMap-bronnen

en: vFolders
nl: vMappen

en: was after
nl: was na

en: was before
nl: was voor

en: week(s)
nl: we(e)k(en)

en: weeks
nl: weken

en: with all active remote folders
nl: met alle actieve niet-lokale mappen

en: with all local and active remote folders
nl: met alle lokale en actieve niet-lokale mappen

en: with all local folders
nl: met alle lokale folders

en: year
nl: jaar

en: year(s)
nl: ja(a)r(en)

en: years
nl: jaren
