gnome-pim - en to nl translation catalogue (412 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
nl: 	Object bestond niet, maak een nieuwe

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
nl: 	Object is verandert op de desktop en of de pilot, desktop krijg voorang

en:  changed. Save?
nl:  veranderd. Opslaan?

en:  seconds
nl: seconden

en: 12-hour (AM/PM)
nl: 12 uur (AM/PM)

en: 1st
nl: 1e

en: 24-hour
nl: 24 uur

en: 2nd
nl: 2e

en: 3rd
nl: 3e

en: 4th
nl: 4e

en: 5th
nl: 5e

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
nl: Een nieuwe GnomeCard kon niet gestart worden. Misschien bevindt het zich niet in uw pad.

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a category
nl: voeg een catogorie toe

en: Add a category to the list of selected categories
nl: Voeg een catogorie toe aan de lijst van geselecteerde catogorien

en: Add exception
nl: Uitzondering toevoegen

en: Add the contents of another card file
nl: Voeg de inhoud toe van een ander kaartbestand

en: Add to-do item...
nl: Actiepunt toevoegen...

en: Add...
nl: Toevoegen...

en: Address List:
nl: Adreslijst:

en: Address data:
nl: Adres:

en: Addresses
nl: Adres

en: Alarm Properties
nl: Alarm eigenschappen

en: Alarms
nl: Alarminstellingen

en: All day event
nl: Voldaagse afspraak

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
nl: Er is een fout onstaan tijdens het proberen om Pilot
    lijst uit gnome-pilot daemon te krijgen

en: An event's end time must be later than its start time.
nl: De eind tijd van een gebeurtenis moet later zijn dat zijn start tijd.

en: Append GnomeCard File
nl: GnomeCard-bestand toevoegen

en: Appointment
nl: Afspraak

en: Appointments:
nl: Afspraken:

en: Audio
nl: Geluid

en: Audio alarms timeout after
nl: Geluidsalarmen stoppen na

en: Available
nl: Aanwezig

en: Beep on display alarms
nl: Biep bij visuele alarmen

en: Birthdate:
nl: Geboortedatum:

en: By Card Name
nl: Op kaartnaam

en: By E-mail
nl: Op E-Mail

en: By Name
nl: Op naam

en: By Organization
nl: Op organisatie

en: Calendar holds %d entries
nl: Calender heeft %d aanmeldingen

en: Can not bind to device %s
nl: Kan apparaat %s niet binden

en: Can not create Pilot socket
nl: Kan pilot socket niet crieeren

en: Car
nl: Auto

en: Card
nl: Kaart

en: Card Name
nl: Kaartnaam

en: Case Sensitive
nl: Gevoelig voor hoofd/kleine letters

en: Categories
nl: Categorieën

en: Categories:
nl: Categorieën

en: Category selection
nl: Catogorie selectie

en: Cellular
nl: Mobiel

en: Change current card
nl: Verander de huidige kaart

en: Change selected
nl: Verander selectie

en: Church
nl: Kerk

en: City:
nl: Plaats:

en: Classification
nl: Klasse

en: Colors
nl: Kleuren

en: Colors for display
nl: Kleuren

en: Column Display
nl: Kolomweergave

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Conduit state
nl: Verbinding status

en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

en: Configuration utility for the calendar conduit.
nl: Configuratie tool voor calendar verbinding.

en: Copy From Pilot
nl: Copieer van Pilot

en: Copy To Pilot
nl: Copyieer naar Pilot

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
nl: Kan object voor verbinding niet aanmaken.
    Mischien is de verbinding niet goed geinstaleerd ?

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
nl: Kan DatebookDB van de pilot niet openen

en: Could not read pilot's DateBook application block
nl: Kan pilot's databook application block niet lezen

en: Could not start gnomecal server
nl: Kan gnomecal server niet starten

en: Country:
nl: Land:

en: Create a new appointment
nl: Maak een nieuwe afspraak

en: Create a new appointment for today
nl: Maak een nieuwe afspraak voor vandaag

en: Create a new calendar
nl: Maak een nieuwe kalender

en: Create a new card file
nl: Maak een nieuw kaartbestand

en: Create new appointment
nl: Maak nieuwe afspraak

en: Create new card
nl: Maak een nieuwe kaart

en: Create to-do item
nl: Maak actiepunt

en: Current day's number:
nl: Dagnummer huidige dag:

en: DATE
nl: DATUM

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Day
nl: Dag

en: Day View
nl: Dagoverzicht

en: Day end:
nl: Dageinde:

en: Day numbers:
nl: Dagnummers:

en: Day range
nl: Dagbereik

en: Day start:
nl: Dagbegin:

en: Days
nl: Dagen

en: Default
nl: Standaard

en: Defaults
nl: Standaard

en: Del
nl: Verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete all occurances
nl: Verwijder alle voorkomens

en: Delete card
nl: Verwijder kaart

en: Delete selected
nl: Verwijdere selectie

en: Delete this appointment
nl: Verwijder deze afspraak

en: Delete this item
nl: Verwijder dit actiepunt

en: Delete this occurance
nl: Verwijder dit voorkomen

en: Disabled
nl: Uitgezet

en: Display
nl: Weergave

en: Displayed Columns
nl: Getoonde kolommen

en: Domestic
nl: Nationaal

en: Done
nl: Klaar

en: Due Date
nl: Afloopdatum

en: Due Date:
nl: Afloopdatum:

en: E-mail data:
nl: E-mail:

en: Edit appointment
nl: Bewerk afspraak

en: Edit card
nl: Kaart bewerken

en: Edit this appointment...
nl: Bewerk deze afspraak...

en: Edit this item...
nl: Bewerk dit actiepunt...

en: Edit to-do item
nl: To-do Eintrag editieren

en: Edit...
nl: Bewerken...

en: Electronic Business Card Manager
nl: Elektronisch Adreskaarten Beheerder

en: Email
nl: E-Mail

en: Email List:
nl: E-mail lijst:

en: Empty days:
nl: Lege dagen

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
nl: Debugging activeren voor TYPE (alarms)

en: Enable snoozing for
nl: Activeer snooze voor

en: End after
nl: Eindig na

en: End on
nl: Eindig op

en: End time:
nl: Einde:

en: Ending date
nl: Einddatum

en: Erase card
nl: Laatste kaart

en: Error %s %s.
nl: Fout %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
nl: Fout tijdens communicatie met calender server

en: Exceptions
nl: Uitzonderingen

en: Explanatory
nl: Opmerkingen

en: Extended:
nl: Uitgebreid :

en: FILE
nl: BESTAND

en: Failed to get a connection from the Pilot device
nl: Gefaald tijdens het proberen van connectie te verkrijgen met Pilot

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
nl: Bestand %s is veranderd nadat het was geladen
    Doorgaan?

en: File As:
nl: Opslaan als:

en: File not found
nl: Bestand niet gevonden

en: File to load calendar from
nl: Bestand waaruit kalender geladen wordt

en: Find
nl: Zoeken

en: Find Backwards
nl: Achterwaarts zoeken

en: Find Card
nl: Kaart zoeken

en: Find:
nl: Zoeken:

en: First
nl: Eerste

en: First Name
nl: Voornaam

en: First card
nl: Eerste kaart

en: First:
nl: Voornaam:

en: Fri
nl: Vr

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Friends
nl: Vrienden

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: GEOMETRY
nl: GEOMETRIE

en: General
nl: Algemeen

en: Geographic Position
nl: Geographische Positie

en: Geographical
nl: Geografisch

en: Geometry for starting up
nl: Geometrie voor opstarten

en: Gnome Calendar
nl: GNOME Kalender

en: GnomeCalendar Conduit
nl: GnomeCalendar verbinding

en: Go
nl: Ga

en: Go back in time
nl: Terug in de tijd

en: Go forward in time
nl: Ga vooruit in de tijd

en: Go to
nl: Ga naar

en: Go to a specific date
nl: Ga naar een bepaalde datum

en: Go to date
nl: Ga naar datum

en: Go to present time
nl: Ga naar de huidige datum

en: Go to today
nl: Ga naar vandaag

en: Headings:
nl: Koppen:

en: Highlight items due today
nl: Actiepunten markeren die vandaag klaar moeten zijn

en: Highlight not yet due items
nl: Actiepunten die nog niet over tijd zijn markeren

en: Highlight overdue items
nl: Actiepunten die over tijd zijn markeren

en: Highlighted day:
nl: Gemarkeerde dag:

en: Hobby
nl: Hobbie

en: Home
nl: Privé

en: Hour
nl: Uur

en: Hours
nl: Uren

en: Housekeeping
nl: Huis bijhouden

en: Identity
nl: Identiteit

en: If used, starts in iconic mode
nl: Start in pictogramweergave indien gebruikt

en: If you want to debug the attributes on records
nl: Als je de attributen op kaarten wilt debuggen

en: International
nl: Internationaal

en: Item Comments:
nl: Commentaar:

en: Jump to this _day
nl: Spring naar deze _dag

en: Jump to this _month
nl: Spring naar deze _maand

en: Jump to this _week
nl: Spring naar deze _week

en: Jump to this _year
nl: Spring naar dit jaar

en: Last
nl: Laatste

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Last card
nl: Laatste kaart

en: Last:
nl: Achternaam

en: Layout
nl: Vormgeving

en: Load the user calendar
nl: Laad de gebruikerskalender

en: Love
nl: Liefde

en: Mail
nl: E-Mail

en: Mail to:
nl: E-Mail aan:

en: Make this appointment movable
nl: Maak deze afspraak verschuifbaar

en: Meeting
nl: Ontmoeting

en: Merge From Pilot
nl: Meng Vanuit Pilot

en: Merge To Pilot
nl: Meng naar Pilot

en: Message Recorder
nl: Berichten-recorder

en: Middle Name
nl: Middelnaam

en: Middle:
nl: Middelnaam

en: Minute
nl: Minuut

en: Minutes
nl: Minuten

en: Modify
nl: Verander

en: Mon
nl: Ma

en: Monday
nl: Maandag

en: Money
nl: Geld

en: Month View
nl: Maandoverzicht

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Music
nl: Muziek

en: Name
nl: Naam

en: Name:
nl: Naam:

en: Network
nl: Netwerk

en: New
nl: Nieuw

en: New appointment for _today...
nl: Nieuwe afspraak voor vandaag...

en: New appointment...
nl: Nieuwe afspraak...

en: Next
nl: Verder

en: Next card
nl: Volgende kaart

en: No Card Name
nl: Geen kaartnaam

en: No Card Name.
nl: Geen kaartnaam

en: No appointments for this day
nl: Geen afspraken voor deze dag

en: No description
nl: Geen beschrijving

en: No matching record found.
nl: Geen passende kaarten gevonden.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
nl: Geen Pilot geconfigureert. kies alstublieft eerst
    'Pilot link opties' capplet.

en: None
nl: Geen

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
nl: Niet geconnect naar gnome-pilot deamon

en: Ok
nl: OK

en: Only syncs from desktop to pilot
nl: Alleen gelijkzetten van desktop naar pilot

en: Only syncs from pilot to desktop
nl: Alleen gelijkzetten van pilot naar desktop

en: Open
nl: Openen

en: Open GnomeCard File
nl: Openen GnomeCard-bestand

en: Open _Default
nl: Open standaardbestand

en: Open calendar
nl: Openen kalender

en: Open file
nl: Open bestand

en: Open the default file
nl: Open standaardbestand

en: Organization
nl: Organisatie

en: Outline:
nl: Overzicht:

en: Owner:
nl: Eigenaar:

en: PORT
nl: POORT

en: Paperwork
nl: Papierwerk

en: Parcel
nl: Pakket

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone List:
nl: Telefoonlijst:

en: Please select categories for the current item
nl: Selecteer alstublieft de catogorie voor op dit moment gebruikte item

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
nl: Kies de datum waarnaartoe u wilt gaan.
    Wanneer u op een dag klikt, dan springt u naar
    die datum.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
nl: Kies u de begin- en einduren die u wilt zien
    in de dag- en weekoverzichten.
    Tijden buiten dit bereik worden standaard
    niet weergegeven.

en: Possible Columns
nl: Beschikbare kolommen

en: Post Office:
nl: Postkantoor :

en: Postal Box
nl: Postbus

en: Postal Code:
nl: Postcode

en: Preferences
nl: Instellingen:

en: Preferred
nl: Voorkeur

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Prefix:
nl: Voorvoegsel:

en: Prev
nl: Terug

en: Previous card
nl: Vorige kaart

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Priority:
nl: Prioriteit:

en: Private
nl: Privé

en: Program
nl: Programma

en: Public
nl: Openbaar

en: Public Key:
nl: Publieke sleutel:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
nl: Kaart %s bereikt.
    Doorgaan met de %s?

en: Recur on the
nl: Herhaal op de

en: Recurrence
nl: Herhaling

en: Recurrence rule
nl: Herhalingsregel

en: Region:
nl: Regio

en: Relatives
nl: Familie leden

en: Reminder of your appointment at
nl: Herinnering aan uw afspraak op

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove a category
nl: Verwijder catogorie

en: Remove a category from  the list of selected categories
nl: Verwijder een catogorie uit de lijst van geselecteerde catogorien

en: Repeat forever
nl: Eeuwig herhalen

en: Run program:
nl: Voer programma uit:

en: Sat
nl: Za

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save GnomeCard File As...
nl: Sla GnomeCard-betand op als...

en: Save calendar
nl: Opslaan kalender

en: Save changes
nl: Veranderingen opslaan

en: Search card
nl: Zoek kaart

en: Second
nl: Seconde

en: Seconds
nl: Seconden

en: Security
nl: Beveiliging

en: Select program to run at alarm time
nl: Kies het programma om uit voeren bij afgaan van het alarm

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Set sort criteria
nl: Stel zoekcriteria in

en: Shopping
nl: Winkelen

en: Show TO-DO items and quit
nl: Toon actiepunten en sluit af

en: Show events and quit
nl: Toon afspraken en sluit af

en: Show on TODO List:
nl: Toon bij actiepunten:

en: Sort
nl: Sorteren

en: Specifies ending date [for --events]
nl: Geeft einddatum [voor --events]

en: Specifies start date [for --events]
nl: Geeft begindatum [voor --events]

en: Specifies the port on which the Pilot is
nl: Specificeer de port waar de Pilot op is

en: Start time:
nl: Aanvang:

en: Street:
nl: Straat :

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Suffix:
nl: Achtervoegsel:

en: Summary
nl: Samenvatting:

en: Summary:
nl: Samenvatting:

en: Sun
nl: Zo

en: Sunday
nl: Zondag

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
nl: Zet Datebook van Gnomecal gelijk met die van de pilot

en: Synchronize
nl: Zet gelijk

en: Synchronize Action
nl: Gelijkzet actie

en: Syncing with the pilot...
nl: Zet gelijk met pilot...

en: Take from Name
nl: Gebruik naam

en: Telephone data:
nl: Telefoonnummers :

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
nl: De GNOME Kalender & Agenda

en: The default file
nl: Het standaardbestand

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
nl: De weergavemodus bij starten (dag, week, maand, jaar)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
nl: Er zijn kaart die momenteel gewijzigd worden.
    Voltooi deze wijzigingen en probeer het nogmaals.

en: Thu
nl: Do

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: Time Left
nl: Overblijvende tijd

en: Time Until Due
nl: Tijdslimiet

en: Time Zone
nl: Tijdzone

en: Time display
nl: Tijdweergave

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Title
nl: Titel

en: Title:
nl: Titel:

en: To Do List
nl: Actiepunten

en: To Do List Properties
nl: Eigenschappen actiepunten

en: To Do List style options:
nl: Stijlopties voor actiepunten:

en: To-Do item that is due today:
nl: Actiepunt dat vandaag klaar moet zijn :

en: To-Do item that is not yet due:
nl: Actiepunt dat nog niet klaar moet zijn :

en: To-Do item that is overdue:
nl: Actiepunt dat klaar had moeten zijn :

en: To-do list
nl: Actiepunten

en: Today
nl: Vandaag

en: Toggle Card View
nl: Schakel kaartweergave

en: Toggle Tree View
nl: Schakel boomweergave

en: Travel
nl: reizen

en: Tree
nl: Boom

en: Tue
nl: Di

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Type:
nl: Type :

en: Unable to open DatebookDB
nl: kan DatebookDB niet openen

en: VIEW
nl: WEERGAVE

en: Voice
nl: Stem

en: Web Page
nl: Website

en: Wed
nl: Wo

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Week View
nl: Weekoverzicht

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Weeks
nl: Weken

en: Weeks start on
nl: Week start op

en: Work
nl: Werk

en: Year View
nl: Jaaroverzicht

en: Year:
nl: Jaar:

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: _Append...
nl: Toevoegen...

en: _New appointment in this day...
nl: _Nieuwe afspraak voor de dag...

en: _New appointment...
nl: _Nieuwe afspraak...

en: _New calendar
nl: _Nieuwe kalender

en: ago
nl: geleden

en: am
nl: AM

en: august
nl: augustus

en: d_Every
nl: d_Elke

en: day
nl: dag

en: day(s)
nl: dag(en)

en: eighth
nl: achtste

en: eleventh
nl: elfde

en: february
nl: februari

en: fifth
nl: vijfde

en: first
nl: eerste

en: fortnight
nl: 14 dagen

en: fourth
nl: vierde

en: friday
nl: vrijdag

en: hour
nl: uur

en: hrs.
nl: uur

en: january
nl: januari

en: july
nl: juli

en: june
nl: juni

en: last
nl: laatste

en: lat,
nl: lat.

en: m_Every
nl: m_Elke

en: march
nl: maart

en: may
nl: mei

en: mins.
nl: min.

en: minute
nl: minuut

en: monday
nl: maandag

en: month
nl: maand

en: month(s)
nl: maand(en)

en: next
nl: volgende

en: ninth
nl: negende

en: now
nl: nu

en: occurrence(s)
nl: voorkomen(s)

en: october
nl: oktober

en: pi_accept failed
nl: pi_accept faalde

en: pm
nl: PM

en: saturday
nl: zaterdag

en: sec
nl: s

en: second
nl: seconde

en: seventh
nl: zevende

en: sixth
nl: zesde

en: sunday
nl: zondag

en: tenth
nl: tiende

en: th day of the month
nl: dag van de maand

en: the default file
nl: het standaardbestand

en: third
nl: derde

en: this
nl: dit

en: thur
nl: do

en: thurs
nl: vr

en: thursday
nl: donderdag

en: today
nl: vandaag

en: tomorrow
nl: morgen

en: tues
nl: di

en: tuesday
nl: dinsdag

en: twelfth
nl: twaalde

en: w_Every
nl: w_Elke

en: wednes
nl: wo

en: wednesday
nl: woensdag

en: week(s)
nl: week(en)

en: y_Every
nl: y_Elke

en: year
nl: jaar

en: year(s)
nl: jaar(en)

en: yesterday
nl: gisteren
