control-center 1.4.0.1 - en to ro translation catalogue (278 entries)

en:     Remove
ro:     Elimină

en:  (Not found)
ro:  (Negăsit)

en:  Browse...
ro:  Răsfoieşte...

en: "%s" does not exist or is not executable.
    Check your spelling and make sure you have
    the right permissions to execute this file.
ro: "%s" nu există sau nu este executabil.
    Verficaţi-vă ortografia şi asiguraţivă că aveţi
    permisiunile necesare pentru a executa acest fişier.

en: %s (Current)
ro: %s (Curent)

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
ro: -adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-iso8859-2

en: About
ro: Despre

en: About the GNOME control-center.
ro: Despre Centrul de control GNOME

en: Acceleration
ro: Accelerare

en: Add Application
ro: Adaugă aplicaţie

en: Add Application...
ro: Adaugă aplicaţie...

en: Add MIME Type
ro: Adaugă tip MIME

en: Add New Extension
ro: Adaugă extensie nouă

en: Add New MIME Type
ro: Adaugă un nou tip MIME

en: Add New MIME Type...
ro: Adaugă nou tip MIME...

en: Add New Window Manager
ro: Adaugă un nou maanager de ferestre

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Another item
ro: Alt element

en: Application Command:
ro: Comandă  aplicaţie:

en: Application Name:
ro: Nume aplicaţie:

en: Applications
ro: Aplicaţii

en: At the mouse pointer
ro: La cursorul mouse-ului

en: Auto
    Preview
ro: Previzualizare
    automată

en: Available Themes
ro: Teme disponibile

en: Background
ro: Fundal

en: Bad Application Command
ro: Comandă greşită pentru aplicaţie

en: Bad Application Name
ro: Nume aplicaţie greşit

en: Bottom
ro: Jos

en: By Its
ro: nu-ţi

en: COLOR
ro: CULOARE

en: Can detach and move menus
ro: Poate detaşa şi muta meniuri

en: Can detach and move toolbars
ro: Poate detaşa şi muta barele de unelte

en: Can open from URI
ro: Poate deschide din URI

en: Can open multiple files
ro: Poate deschide fişiere multiple

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ro: Nu pot găsi un hbox, utilizez o selecţie normală de fişier

en: Catcha
ro: pungă

en: Center of the screen
ro: Centrul ecranului

en: Centered
ro: Centrată

en: Change File Extensions
ro: Schimbă extensii fişiere

en: Change Icon
ro: Schimbă icon

en: Choose a window manager
ro: Alegeţi un manager de ferestre

en: Click on keypress
ro: Clic la apăsarea tastelor

en: Click volume
ro: Volum clic

en: Close
ro: Închide

en: Color
ro: Culoare

en: Command
ro: Comandă

en: Command '%s' failed
ro: Comanda '%s' a eşuat

en: Command cannot be empty
ro: Comanda nu poate fi vidă

en: Command:
ro: Comandă:

en: Configuration Command:
ro: Comandă configurare:

en: Configuration of the desktop's background
ro: Configuraţia fundalului de desktop

en: Configure GNOME's use of sound
ro: Configuraţi folosirea sunetului de către GNOME

en: Configure how document types are handled
ro: Configuraţi cum tipurile de documente sunt deschise

en: Configure the global settings of your GNOME applications
ro: Configuraţi setările globale ale aplicaţiilor GNOME

en: Configure the settings of your Multimedia devices
ro: Configuraţi setările dispozitivelor multimedia

en: Configure which programs are used to display URLs
ro: Configuraţi care programe sunt folosite pentru a accesa URL-uri

en: Configure your external devices
ro: Configuraţi dispozitivele externe

en: Control Center
ro: Centrul de control

en: Control Center Menu
ro: Meniul centrului de control

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
ro: Nu am putut porni '%s'.
    Reîntoarcere la managerul de ferestre precedent '%s'

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
ro: Nu am putut porni managerul de ferestre de fallback.
    Vă rog să rulaţi manual un manager de ferestre. Puteţi
    face aceasta selectând "Rulează program" în meniul
    GNOME

en: Default Action
ro: Acţiune implicită

en: Default Action:
ro: Acţiune implicită:

en: Default MDI Mode
ro: Mod MDI Implicit

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete Application
ro: Şterge aplicaţie

en: Delete This MIME Type
ro: Şterge acest tip MIME

en: Description
ro: Descriere

en: Description (e.g. Thumper image):
ro: Descriere (exemplu Melodie ogg vorbis):

en: Desktop Properties manager.
ro: Managerul de proprietăţi desktop.

en: Dialog Behavior
ro: Comportament dialog

en: Dialog Layout
ro: Aspect dialog

en: Dialog buttons
ro: Butoane de dialog

en: Dialog buttons have icons
ro: Butoanele de dialog au icon-uri

en: Dialog hints
ro: Sugestii dialoguri

en: Dialog position
ro: Poziţie dialoguri

en: Dialogs
ro: Dialoguri

en: Dialogs are like other windows
ro: Dialogurile sunt ca alte ferestre

en: Dialogs are treated specially by window manager
ro: Dialogurile sunt tratate special de către managerul de ferestre

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Discard all changes
ro: Anulează toate schimbările

en: Display wallpaper: tiled, centered, scaled or ratio
ro: Afişează imaginea fundal: repetată, centrată, scalată sau cu menţinerea aspectului

en: Distribution Version:
ro: Versiune distribuţie:

en: Document Handlers
ro: Documente

en: Duration (ms)
ro: Durata (ms)

en: Edit Application
ro: Editează aplicaţie

en: Edit Application...
ro: Editează aplicaţie...

en: Edit Applications List
ro: Editează lista aplicaţiilor

en: Edit Components List
ro: Editează lista componentelor

en: Edit List
ro: Editează lista

en: Edit Window Manager
ro: Editează managerul de ferestre

en: Edit...
ro: Editează

en: Eenie
ro: Dă'

en: Embossed Logo
ro: Logo reliefat

en: Enable auto-repeat
ro: Activează repetarea tastelor

en: Enable sound server startup
ro: Activează serverul de sunet la startup

en: Error initializing the `url-properties' capplet.
ro: Eroare la iniţializarea capplet-ului `url-properties'.

en: Error installing theme:
    '%s'
    %s
ro: Eroare la instalarea temei:
    '%s'
    %s

en: Event
ro: Eveniment

en: Extension
ro: Extensie

en: Extension:
ro: Extensie:

en: Fast
ro: Rapidă

en: File Extensions
ro: Extensii fişiere

en: File Types and Programs
ro: Tipuri fişiere şi programe

en: File to Play
ro: Fişier de redat

en: GNOME Control Center
ro: Centrul de control GNOME

en: GNOME MDI Options
ro: Opţiuni MDI GNOME

en: Gradient orientation: vertical or horizontal
ro: Orientarea degradeului: vertical sau orizontal

en: Help browser
ro: Browser ajutor

en: Help browser (new window)
ro: Browser ajutor (fereastră nouă)

en: Help on control-center
ro: Ajutor la centrul de control

en: Help with '%s' settings
ro: Ajutor cu setările '%s'

en: Help with the GNOME control-center.
ro: Ajutorul GNOME control-center

en: Help with the current configuration page.
ro: Ajutor cu pagina curentă de configurare.

en: Home directory doesn't exist!
ro: Directorul acasă nu există!

en: Horizontal Gradient
ro: Degrade orizontal

en: Host Name:
ro: Nume host:

en: IMAGE
ro: IMAGINE

en: IMAGE-FILE
ro: FIŞIER-IMAGINE

en: IOR of the control-center
ro: IOR-ul control-center-ului

en: Ignore default action.  Used for custom init-session cases
ro: Ignoră acţiunea implicită. Utilizat pentru cazuri init-session specifice

en: Initialize session settings
ro: Iniţializare setări sesiune

en: Install new
    theme...
ro: Instalează o nouă  
    temă...

en: Item 1
ro: Element 1

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard Properties
ro: Proprietăţi tastatură

en: Keyboard bell
ro: Sunet tastatură

en: Keyboard click
ro: Clic tastatură

en: Keyboard repeat rate
ro: Rată de repetare tastatură

en: Large
ro: Mare

en: Left
ro: Stânga

en: Left handed
ro: Pentru stângaci

en: Left-justify buttons
ro: Aliniază butoanele la stânga

en: Let window manager decide
ro: Lasă managerul de ferestre să decidă

en: Look and Feel
ro: Estetică şi comportament

en: Look and Feel Properties
ro: Proprietăţi de estetică şi comportament

en: MDI notebook tab position
ro: Poziţia tab-ului MDI notebook

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: MODE
ro: MOD

en: Meenie
ro: şi

en: Menu Options
ro: Opţiuni meniu

en: Menu items have icons
ro: Elementele din meniu pot avea icon-uri

en: Menus have relieved border
ro: Meniurile au chenar vizibil

en: Moe
ro: o

en: Mouse Properties
ro: Proprietăţi mouse

en: Mouse buttons
ro: Butoane mouse

en: Mouse motion
ro: Mişcare mouse

en: Mynie
ro: mie

en: Name cannot be empty
ro: Numele nu poate fi vid

en: Name:
ro: Nume:

en: Netscape (new window)
ro: Netscape (fereastră nouă)

en: New MIME type (e.g. image/x-thumper):
ro: Tip MIME nou (de exemplu image/x-thumper):

en: No help is available/installed for these settings. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
ro: Nu există ajutor disponibil/instalat pentru aceste setări. Vă rog să vă asiguraţi
    că aţi instalat Ghidul Utilizatorului GNOME pe sistemul dvs.

en: None
ro: Nimic

en: One
ro: Unu

en: Open Behavior
ro: Comportament deschidere

en: Open With Application
ro: Deschide cu aplicaţie

en: Operating System:
ro: Sistem de operare:

en: Peripherals
ro: Periferice

en: Pitch (Hz)
ro: Înălţime (Hz)

en: Place dialogs over application window when possible
ro: Plasează dialogurile peste ferestrele aplicaţiilor când este posibil

en: Play
ro: Redare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous window manager did not die
ro: Managerul de ferestre precedent nu a fost oprit

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Processor Type:
ro: Tip procesor:

en: Put buttons on edges
ro: Pune butoanele pe margini

en: Radio Button 1
ro: Buton radio 1

en: Radio Button 2
ro: Buton radio 2

en: Remove
ro: Elimină

en: Repeat Delay
ro: Pauză repetare

en: Repeat rate
ro: Rată de repetare

en: Revert
ro: Anulează

en: Revert to System Defaults
ro: Reîntoarce-te la setările implicite ale sistemului

en: Reverting to system settings will lose any changes
    you have ever made to File Types and Programs.
    Revert anyway?
ro: Reîntoarcerea la setările implicite ale sistemului va pierde
    schimbările pe care le-aţi făcut. Reîntoarce oricum?

en: Right
ro: Dreapta

en: Right handed
ro: Pentru dreptaci

en: Right-justify buttons
ro: Aliniază butoanele la dreapta

en: Run Configuration Tool for %s
ro: Rulează unealta de configurare pentru %s

en: Sample Button
ro: Exemplu de buton

en: Sample Check Button
ro: Exemplu de buton bifare

en: Sample Text Entry Field
ro: Exemplu de câmp de editare text

en: Save Session Later
ro: Salvează sesiunea mai târziu

en: Save Session Now
ro: Salvează sesiunea acum

en: Scaled
ro: Scalată

en: Scaled (keep aspect)
ro: Scalată (menţine aspectul)

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Select a theme to install
ro: Selectaţi o temă pentru instalare

en: Select an icon
ro: Selectează un icon

en: Select applications to appear in menu for MIME type "%s"
ro: Seleactează applicaţiile care să apară în meniu pentru tipul MIME "%s"

en: Select sound file
ro: Selectează fişierul de sunet

en: Select views to appear in menu for MIME type "%s"
ro: Selectează vizualizările care să apară în meniu pentru tipul MIME "%s"

en: Select which desktop theme to use
ro: Selectaţi care temă să fie folosită

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
ro: Temele selectate de mai sus vor fi testate pentru previzualizare aici.

en: Session
ro: Sesiune

en: Session Management Settings
ro: Setări management sesiune

en: Set
ro: Setează

en: Set background image.
ro: Setează imaginea de fundal.

en: Set parameters from saved state and exit
ro: Setează parametrii dintre cei salvaţi şi ieşi

en: Sets the default feel of GNOME applications
ro: Setează comportamentul implicit al aplicaţiilor GNOME

en: Sets the wallpaper to the value specified
ro: Setează imaginea fundal la valoarea specificată

en: Slow
ro: Înceată

en: Small
ro: Mică

en: Sorry, no help is available for these settings.
ro: Îmi pare rău, nu este disponibil ajutor pentru aceste setări.

en: Sound
ro: Sunet

en: Sound Events
ro: Evenimente de sunet

en: Sounds for events
ro: Sunete pentru evenimente

en: Specifies end background color for gradient
ro: Specifică culoarea de sfârşit a degradeului de fundal

en: Specifies the background color
ro: Specifică culoarea de fundal

en: Specify which programs are used to open or view each file type
ro: Specificaţi care programe sunt folosite pentru a deschide sau vizualiza fiecare tip de fişiere

en: Spread buttons out
ro: Împrăştie butoanele

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
ro: Pornesc %s
    (%d de secunde au mai rămas până timpul alocat operaţiei va expira)

en: Statusbar Options
ro: Opţiuni bară de status

en: Statusbar is interactive when possible
ro: Bara de status este iteractivă când e posibil

en: Statusbar progress meter is on the right
ro: Indicatorul de progres din bara de status este în dreapta

en: Submenu
ro: Submeniu

en: Submenus can be torn off
ro: Submeniurile pot fi dezactivate

en: Test
ro: Testează

en: Test settings
ro: Testează setări

en: The GNOME configuration tool
ro: Unealta de configurare GNOME

en: The MIME type entered contained upper case characters. Upper case characters were changed to lower case for you.
ro: Tipul MIME introdus conţinea litere mari. Ele au fost schimbate în litere mici.

en: The command "%s" cannot be found.
    You must use a command that can work from any command line.
ro: Comanda "%s" nu poate fi găsită.
    Trebuie să folosiţi o comandă care merge din orice linie de comandă.

en: The following modules have had changes made, but not committed.  If you would like to edit them, please double click on the appropriate entry.
ro: Următoarele module au fost modificate, însă nu au fost salvate. Dacă doriţi să le editaţi, vă rog să faceţi dublu-clic pe elementul corespunzător.

en: The sound file for this event does not exist.
ro: Fişierul de sunet pentru acest eveniment nu există.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
ro: Fişierul de sunet pentru acest eveniment nu există.
    Poate doriţi să instalaţi pachetul gnome-audio
    pentru un set de sunete implicite.

en: Theme Selector
ro: Selector teme

en: Theme does not exist
ro: Tema nu există

en: This copy of the GNOME control center was not compiled with sound support
ro: Această copie a Centrului de Control GNOME nu a fost compilată cu suport de sunet

en: Threshold
ro: Limită

en: Tiger
ro: Dacă

en: Tiled
ro: Tapet

en: Toe
ro: repugnă

en: Toolbar Options
ro: Opţiuni bară de unelte

en: Toolbar buttons have relieved border
ro: Butoanele de pe barele de unelte au chenar vizibil

en: Toolbars have line separators
ro: Barele de unelte au linii de separare

en: Toolbars have relieved border
ro: Barele de unelte au chenar vizibil

en: Toolbars have text labels
ro: Barele de unelte au etichete text

en: Top
ro: Sus

en: Try
ro: Încearcă

en: Two
ro: Doi

en: Type in the extensions for this mime-type (without dot).
    You can enter several extensions seperated by a space,
    for example: html htm
ro: Introduceţi extensiile pentru acest tip MIME (fără punct).
    Puteţi introduce câteva extensii separate prin spaţiu,
    de exemplu: html htm

en: URL Handlers
ro: Handlere URL-uri

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown file format
ro: Format fişier necunoscut

en: Use GNOME to set background
ro: Utilizează GNOME pentru setarea fundalului

en: Use Viewer
ro: Foloseşte vizualizator

en: Use a gradient fill for the background
ro: Utilizează o umplere în gradient pentru fundal

en: Use a solid fill for the background
ro: Utilizează umplerea solidă a fundalului

en: Use custom font.
ro: Utilizează un font specific

en: Use statusbar instead of dialog when possible
ro: Utilizează bara de status în locul dialogurilor când este posibil

en: User Font
ro: Font utilizator

en: User Interface
ro: Interfaţă utilizator

en: User Name:
ro: Nume utilizator:

en: Vertical Gradient
ro: Degrade vertical

en: View as %s
ro: Vizualizează ca %s

en: Volume
ro: Volum

en: Wallpaper
ro: Fundal

en: Wallpaper Selection
ro: Selecţie fundal

en: Warning:
ro: Atenţie:

en: Window Manager
ro: Manager de ferestre

en: Window manager is session managed
ro: Managerul de ferestre este "session managed"

en: X ID of the socket it's plugged into
ro: X ID-ul socket-ului este conectat la

en: You cannot delete the current Window Manager
ro: Nu puteţi şterge managerul de ferestre curent

en: You must enter a command.
ro: Trebuie să introduceţi o comandă.

en: You must enter a name.
ro: Trebuie să introduceţi un nume.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
ro: Managerul de ferestre curent a fost schimbat. Pentru ca schimbarea
    să fie salvată, va trebui să salvaţi sesiunea curentă.
    Aceasta poate fi făcută fie prin selectarea "Salvează sesiunea curentă"
    din meniul "Setări" în meniul principal, sau prin activarea
    "Salvează setările curente" din dialogul de logout.

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
ro: Managerul de ferestre curent a fost schimbat. Pentru ca schimbarea
    să fie salvată, va trebui să salvaţi sesiunea curentă.
    Puteţi face asta imediat prin selectarea "Salvează sesiunea curentă"
    de mai jos, sau puteţi salva sesiunea mai târziu. Aceasta poate fi făcută
    fie prin selectarea "Salvează sesiunea curentă" din "Settings" în meniul
    principal, ori prin activarea "Salvează setările curente" din dialogul
    de logout.

en: an initialization error occurred while starting 'background-properties-capplet'.
    aborting...
ro: o eroare de iniţializare s-a produs la pornirea 'background-properties-capplet'.
    renunţ...

en: an initialization error occurred while starting 'keyboard-properties-capplet'.
    aborting...
ro: o eroare de iniţializare s-a produs la pornirea 'keyboard-properties-capplet'.
    renunţ...

en: an initialization error occurred while starting 'mouse-properties-capplet'.
    aborting...
ro: o eroare de iniţializare s-a produs la pornirea 'mouse-properties-capplet'.
    renunţ...

en: an initialization error occurred while starting 'sound-properties-capplet'.
ro: o eroare de iniţializare s-a produs la pornirea 'sound-properties-capplet'.

en: an initialization error occurred while starting 'wm-properties-capplet'.
    aborting...
ro: o eroare de iniţializare s-a produs la pornirea 'wm-properties-capplet'.
    renunţ...

en: capplet-command to be run.
ro: comanda capplet ce trebuie rulată.

en: id of the capplet -- assigned by the control-center
ro: id capplet -- asignat de control-center

en: none
ro: nimic

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
ro: wm-properties-capplet: Nu se poate iniţializa managerul de ferestre.
    	'%s' nu a pornit

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
ro: wm-properties-capplet: Nu se poate iniţializa managerul de ferestre.
    	Alt manager de ferestre rulează şi nu poate fi oprit
