gnome-applets 1.3.0 - en to ro translation catalogue (723 entries)

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
ro:  (C) 1997-1998 Fundaţia Software gratuit

en:  Clear
ro: Şterge

en:  GO
ro: Du-te

en:  URL Activation
ro:  Activare URL

en:  URL History
ro:  Istoric URL

en:  mounted
ro:  montat

en:  not mounted
ro:  nemontat

en: " reported:
ro: " a raportat:

en: "Clear" button on top?
ro: Butonul "Şterge" poziţionat sus?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
ro: %#.1fMb primiţi / %#.1fMb trimişi / timp: %.1d:%.2d

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
ro: (C) 1998 Fundaţia Software gratuit

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
ro: (C) 1999 Fundaţia Software gratuit

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
ro: (C) 1999 Fundaţia Software gratuit

en: (No
ro: (Nu

en: (These settings do not take effect until a refresh)
ro: (Aceste setări nu devin active până la o reîmprospătare)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
ro: (Aceata o să mestece încărcături de CPU, dar o să previna compresarea imaginii de două ori daca folosiţi
    un format cu pierderi)
    Nu folosiţi aceasta daca folosiţi un format de compresie fără pierderi, sau dacă vă bucuraţi de viteză şi nu vă supără imprefecţia in miniaturile dvs.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
ro: (c) 1997 Fundaţia Software gratuit

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
ro: (c) 1997 Fundaţia Software gratuit

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
ro: (c) 1998 Fundaţia Software gratuit

en: + Color
ro: + Culoare

en: - Color
ro: - Culoare

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
ro: O risipă completă de cicluri procesor perfect bune

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
ro: Applet care raportează poziţia cursorului.
    = Apăsând butonul 1 al mouseului apucă cursorul.
    = Tragând cu butonul 1 apăsat arată mărimea regiunii.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
ro: O mică clonă xeyes pentru panelul GNOME.

en: A stock ticker-like applet
ro: Applet

en: A ticker to display various information and statistics.
ro: Un ticker pentru a afişa diverse informaţii şi statistici.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
ro: Un capturator de ecran mic şi folositor.
    Butonul din stânga/sus vă permite să capturaţi fie:
    o fereastră (click pentru a selecta care)
    fie o zonă (click şi drag pentru a selecta un dreptunghi.)
    Butonul dreapta/jos va captura întregul desktop.
    Împărţiţi şi bucuraţi-vă ;)

en: AC-Off Battery Color:
ro: Culoare baterie pentru nealimentare AC

en: AC-On Battery Color:
ro: Culoare baterie pentru alimentare AC

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
ro: APM este dezactivat!  Nu se poate citi încărcarea bateriei.

en: ASClock Settings
ro: Setări ASClock

en: About...
ro: Despre...

en: Add
ro: Adaugă

en: Adjust gamma
ro: Ajustează gamma

en: Advanced
ro: Avansat

en: AfterStep Clock
ro: Ceas AfterStep

en: Alert options
ro: Opţiuni alerte

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
ro: Toate opţiunile de post-procesare, decorare şi deformare vor ocupa mai mult procesor
    decât o simplă captură de ecran, din cauza creării şi apoi a conversiei unei imagini
    intermediare.
    Operaţiunile intensive pot lua ceva timp pe procesoare mai slăbuţe.

en: Always blink when any mail is waiting.
ro: ântotdeauna clipeşte când orice mail aşteaptă.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
ro: Un ceas analog similar celui din panoul CDE

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
ro: Un ceas analog similar celui din panelul CDE

en: An applet that watches your mouse.
ro: Un applet care urmăreşte mouse-ul dvs.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
ro: Un applet de lansare URL-uri într-un navigator web, caută utilizând diverse site-uri web şi se distrează de minune!

en: Another Clock
ro: Alt ceas

en: Another Clock Applet
ro: Applet Another Clock

en: Another update already in progress!
ro: Altă actualizare este deja în progress!

en: App to use for displaying screenshots:
ro: Aplicaţia folosită pentru a afişa capturile ecran:

en: Appearance
ro: Înfăţişare

en: Appearance
ro: Aspect

en: Applet Height:
ro: Înălţime applet:

en: Applet Mode:
ro: Mod applet:

en: Applet Width:
ro: Lăţime applet:

en: Applet height:
ro: Înălţime applet:

en: Applet size
ro: Dimensiune applet

en: Applet width:
ro: Lăţime applet:

en: Architecture
ro: Arhitectură

en: Armenian
ro: Armenia

en: Articles
ro: Articole

en: Audio Mixer
ro: Mixer audio

en: Automatically pick best applet size
ro: Alege automat cea mai bună mărime a appletului

en: Awaiting connection
ro: Aţtept conexiunea

en: Background
ro: Fundal

en: Background:
ro: Fundal:

en: Balance
ro: Balanţă

en: Basque
ro: Ţara Bascilor

en: Battery Charge Messages
ro: Mesaje încărcare baterie

en: Battery Charge Monitor
ro: Monitor încărcare baterie

en: Battery Monitor Settings
ro: Setări Monitor Baterie

en: Behavior
ro: Comportament

en: Belgium
ro: Belgia

en: Big
ro: Mare

en: Blink
ro: Clipire

en: Blinking elements in clock
ro: Elemente clipitoare în ceas

en: Blowing rainfall
ro: Ploaie cu vânt puternic

en: Blowing snow grains
ro: Grindină viscolită

en: Blowing snowfall
ro: Viscol

en: Blur image
ro: Dispersează imaginea

en: Blur image by what factor?
ro: Dispersează imaginea cu ce factor?

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Broken clouds
ro: Nori sparţi

en: Browse...
ro: Răsfoieşte...

en: Buffers
ro: Buffere

en: Bulgarian
ro: Bulgaria

en: CD Player Applet
ro: Applet CD Player

en: CPU Load
ro: Încărcare CPU

en: CPU Load Applet
ro: Applet Încărcare CPU

en: CPU Load Meter
ro: Monitor încărcare CPU

en: CPU/MEM usage
ro: Utilizare CPU/MEM

en: CPU/MEM usage meter
ro: Monitor utilizare CPU/MEM

en: CPU/Mem Usage Applet
ro: Applet Folosire CPU/Mem

en: CPULoad
ro: Încărcare CPU

en: Can't create GNotes applet!
ro: Appletul GNotes nu poate fi creat!

en: Can't create applet!
ro: Nu pot crea appletul!

en: Can't create fifteen applet!
ro: Appletul cincisprezece nu poate fi creat!

en: Can't create life applet!
ro: Appletul viaţă nu poate fi creat!

en: Can't create odometer applet!
ro: Appletul odometru nu poate fi creat!

en: Can't parse XML. Net connection down?
ro: Nu pot parse-ui XML-ul. Conexiunea la reţea este oprită?

en: Cannot create applet!
ro: Appletul nu poate fi creat!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
ro: Directorul nu poate fi creat:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Abortez

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
ro: Nu se poate deschide /dev/apm; nu se pot obţine date.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
ro: Nu se poate deschide /proc/apm!  Verificaţi dacă kernelul dvs. are suport pentru APM.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
ro: Capturează decoraţiunile ferestrelor când captureza o fereastră

en: Caribic
ro: Caraibe

en: Change
ro: Schimbare

en: Character Picker
ro: Selector caractere

en: Character Picker Settings
ro: Setări Selector caractere

en: Charcoal by what factor?
ro: Charcoal cu ce factor?

en: Check every:
ro: Verifica la fiecare:

en: Choose a file to tail
ro: Alegeţi un fişier pentru a-i afişa coada

en: Choose a log file
ro: Alegeţi un fişier log:

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear Sky
ro: Cer senin

en: Clipboard Applet
ro: Applet Clipboard

en: Clock
ro: Ceas

en: Clock Settings
ro: Setări ceas

en: Clock Theme
ro: Tema ceas

en: Clock and Mail Notify Applet
ro: Applet Ceas si atenţionare mail

en: Clock and Mailcheck
ro: Ceas şi verificare mesaje

en: Clock color
ro: Culoare ceas

en: ClockMail Settings
ro: Setări ClockMail

en: Colors
ro: Culori

en: Command
ro: Comandă

en: Command history
ro: Istoria comenzilor

en: Command line background:
ro: Fundal linie comandă:

en: Command line foreground:
ro: Culoare scris linie comandă:

en: Command line height:
ro: Înălţime linie comandă:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ro: Calitate compresat (mod JPEG/MIFF/PNG) Înaltă: calitate bună/fişier mare

en: Conditions:
ro: Condiţii:

en: Confirm connection
ro: Confirmaţi conexiunea

en: Connect command:
ro: Comanda conectare:

en: Connect points in scope
ro: Conectează punctele în scope

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting
ro: Mă conectez

en: Connection status
ro: Stare conexiune

en: Continent/City
ro: Continent/Oraş

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
ro: Copyright (C) Fundaţia Software gratuit

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
ro: Copyright (c)1999 de S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
ro: Modul Core Dump

en: Core dump catcher
ro: Capturatorul core dump

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
ro: Core dump informaţie (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
ro: Core dump modul (Tick-A-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
ro: Nu a putut fi alocat spaţiu pentru valori grafic

en: Couldn't open mixer device %s
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul mixaj %s

en: Country
ro: Ţara

en: Create Charcoal Effect
ro: Creaază efect charcoal

en: Create Painted Effect
ro: Creează efect de pictură

en: Create frame around image
ro: Creează ramă în jurul imaginii

en: Create monochrome image
ro: Creează imagine monocromă

en: Create sticky notes on your screen.
ro: Creează note lipicioase pe ecranul dvs.

en: Create thumbnail of image too
ro: Creeaza şi miniatura imaginii

en: Creating user directory: %s
ro: Creez director utilizator: %s

en: Current conditions
ro: Condiţii curente

en: Custom
ro: Particular

en: Custom icon for mounted:
ro: Icon particular pentru montat:

en: Custom icon for not mounted:
ro: Icon particular pentru nemontat:

en: Default Height
ro: Înălţime standard

en: Default List
ro: Listă standard

en: Default Properties...
ro: Preoprietăţi standard...

en: Default Width
ro: Lăţime standard

en: Default character list:
ro: Lista standard de caractere:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
ro: Pauză (secunde) înainte de a poza (numai pentru poze ale întregului desktop)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
ro: Pauză între articole (10 = 1 sec):

en: Delay when wrapping text:
ro: Pauză când împart textul:

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete Note
ro: Şterge nota

en: Delete launcher
ro: Şterge lansator

en: Despeckle Image (reduce spots)
ro: Despeckle imaginea (reduce punctele)

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ro: Previziunea detaliată nu este disponibilă pentru această locaţie.
    Vă rog să incercaţi previziunea statala; notaţi că previziunile IWIN sunt disponibile numai pentru oraşele US.

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Dew point:
ro: Punct dew:

en: Digits number
ro: Număr cifre

en: Directory to save images in:
ro: Director în care se salvează imaginile:

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disconnect command:
ro: Comanda conectare:

en: Disk Usage
ro: Utilizare disk

en: Disk Usage Applet
ro: Applet Folosire disk

en: Disk usage meter
ro: Monitor utilizare disk

en: Diskusage Settings
ro: Setări Folosire disc

en: Display "Clear" button
ro: Afişează buton "Şterge"

en: Display "launch new window" option
ro: Afişează opţiunea "lansează fereastră nouă"

en: Display GO Button
ro: Afişează buton Du-te

en: Display Spurious Options (I got carried away)
ro: Afişează opţiuni de deformare (m-am lăsat dus de val)

en: Display arrows instead of -/+
ro: Afişează săgeţi în loc de -/+

en: Display only symbols and price
ro: Afişează numai simboluri şi preţuri

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
ro: Afişează timpul in format 12 ore (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
ro: Afişează timpul relativ la GMT (Greenwich Mean Time):

en: Displays new mail and time
ro: Afişează mesajele noi şi timpul

en: Do you want to connect?
ro: Doriţi să vă conectaţi?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
ro: Nu ştiu cum să fac un lansator din: '%s'

en: Down
ro: Jos

en: Drifting drizzle
ro: Averse în rafală

en: Drifting rain
ro: Ploaie în rafale

en: Drifting snow
ro: Ninsoare în rafale

en: Drifting snow grains
ro: Grindină în rafale

en: Drive Mount
ro: Montare Dispozitiv

en: Drive Mount Applet
ro: Applet Montare Drive

en: Drive Mount Applet Properties
ro: Proprietăţi applet Montează driveuri

en: Drivemount command failed.
    "
ro: Comanda de montare a driveului nu a reuşit.
    "

en: Drizzle
ro: Averse

en: Drizzle in the vicinity
ro: Averse locale

en: Dutch
ro: Olandeză

en: ESD host to monitor:
ro: Gazda ESD pe care să o monitorizez:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
ro: ESounD Persistent Volume Daemon versiunea %s

en: East
ro: Est

en: East - NorthEast
ro: Est - Nord est

en: East - Southeast
ro: Est - Sud est

en: Edit
ro: Editează

en: Edit keymap
ro: Editează keymap

en: Eject
ro: Ejectează

en: Eject on unmount
ro: Ejectează la demontare

en: Emboss image
ro: Reliefează imaginea

en: Enable Full-Charge Notification
ro: Activează anunţ baterie încărcată

en: Enable Low Battery Warning
ro: Activează anunţ baterie aproape descărcată

en: Enable logging of events
ro: Activează logarea evenimentelor

en: Enable scroll buttons
ro: Activează butoanele de defilare

en: Enable this module
ro: Activează acest modul

en: Enabled
ro: Activat

en: English
ro: Engleză

en: Enhance image (reduce noise)
ro: Îmbunătăţeşte imaginea (reduce zgomotul)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
ro: Introduceţi simbolurile, delimitate cu "+" în căsuţa de mai jos.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
ro: Egalizează imaginea (Efectuează egalizarea histogramei)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
ro: Eroare la chestionarea încărcării bateriei.
    
    Verificaţi dacă kernelul dvs. are suport pentru APM.

en: Event Log
ro: Log evenimente

en: Event log...
ro: Log evenimente...

en: Failed to get IWIN forecast data.
ro: Nu am putut obţine datele de prognoză IWIN.

en: Failed to get METAR data.
ro: Nu am putut obşine datele METAR.

en: Failed to get Met Office forecast data.
ro: Nu am putut obţine datele de prognoză Met Office.

en: Failed to get radar map image.
ro: Nu am putut obţine harta imaginii radar.

en: Few clouds
ro: Puţini nori

en: Fifteen cells game
ro: Joc Fifteen cells

en: Fifteen sliding pieces
ro: Cincisprezece piese

en: File '%s' does not exist
ro: Fişierul '%s' nu există

en: File System Changed!
ro: Sistem fişiere schimbat!

en: File Systems
ro: Sisteme fişiere

en: File Tail Module
ro: Modul Coadă fişier

en: File tail for
ro: Coadă fişier pentru

en: File tail information (Tick-a-Stat)
ro: Informaţii coadă fişier (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
ro: Vizualizează fişier (coada) (Tick-a-Stat)

en: File tailer
ro: Coadă fişier

en: Files, Apps
ro: Fişiere, aplicaţii

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
ro: Tipul fişierului este determinat de suffixul numelui.
    Tipul standard (daca nu are extensie sau ea nu este recunoscută) este miff.
    Suffixe recunoscute sunt:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    şi câteva obscure. Încercaţi-vă norocul cu ceva interesant!
    Ex .html pentru un image map pentru client. O să obţineţi un .gif, .html, şi un .shtml
    
    Recomandări:
    Fişier mic, calitate destul de bună:   jpg, calitate 75%
    Fişier ceva mai mare dar fără pierderi: png, câtă compresie doriţi.
    - compresarea png durează mai mult la procentaj mai mare, dar este tot fără pierderi

en: Find Edges in Image
ro: Găseşte marginile în imagine

en: Find edges by what factor?
ro: Găseşte marginile în imagine cu ce factor?

en: Flag
ro: Steag

en: Flag
    Pixmap
ro: Poză
    steag

en: Flag and Label
ro: Steag şi etichetă

en: Fog
ro: Ceaţă

en: Follow panel size
ro: Urmează mărimea panelului

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Forecast
ro: Previziune

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Frame Width (pixels)
ro: Lăţime frame (pixeli)

en: France
ro: Franţa

en: Free
ro: Liber

en: Free Diskspace:
ro: Spaţiu disc disponibil

en: Freezing drizzle
ro: Averse cu lapoviţă

en: Freezing rain
ro: Lapoviţă

en: Freezing snow
ro: Lapoviţă şi ninsoare

en: French
ro: Franceză

en: Frills
ro: Decoraţiuni

en: GKB Keyboard Switcher
ro: GKB - Schimbătorul de tastatură GNOME

en: GKB Properties
ro: Proprietăţi GKB

en: GNOME Stock Ticker
ro: Afişaj bursă GNOME

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
ro: Applet-ul de afişaj bursă GNOME

en: GNOME Weather
ro: Vremea GNOME

en: GNOME Weather Properties
ro: Proprietâţi GNOME Weather

en: GNOME weather monitor applet
ro: Appletul GNOME de monitorizare a vremii

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
ro: Applet GNOME monitorizare vreme .
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
ro: Setări GNote

en: GNotes!
ro: GNote!

en: Game of Life
ro: Jocul vieţii

en: Gamma value
ro: Valoare gamma

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Germany
ro: Germania

en: Give audio feedback using the keyboard bell
ro: Dă feedback audio folosind sunetul de tastatură

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ro: Applet panel Gnome pentru a selecta caractere ciudate care nu sunt pe tastatura mea. Publicat sub licenţa publică generală GNU.

en: Gnome Stock Ticker Properties
ro: Proprietăţi Gnome Stock Ticker

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
ro: Applet panel Gnome pentru copiere si obţinere selecţii cu o listă istorică. Publicat sub licenţa publică generală GNU.

en: Grab a shot of a specific window or area
ro: Capturează o poză a unei zone specifice a ferestrei

en: Grab a shot of your entire desktop
ro: Capturează o poză a întregului desktop

en: Graph
ro: Grafic

en: Graph Battery Low Color:
ro: Culoare grafic baterie aproape descărcată:

en: Graph Direction:
ro: Direcţie grafic:

en: Graph Tick Color:
ro: Culoare grafic tick:

en: Great Britain
ro: Marea Britanie

en: Heavy drizzle
ro: Averse intensificate

en: Heavy rain
ro: Ploaie intensificată

en: Heavy snow
ro: Ninsoare intensificată

en: Heavy snow grains
ro: Grindină intensificată

en: Height:
ro: Înălţime:

en: Help
ro: Ajutor

en: Help...
ro: Ajutor...

en: Hide Note
ro: Ascunde nota

en: Hide Notes
ro: Ascunde notele

en: History
ro: Istorie

en: Hour needle color
ro: Culoare limbă oră

en: Humidity:
ro: Umiditate:

en: Hungarian
ro: Ungară

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Idle
ro: Ştă degeaba

en: Image filename:
ro: Nume fişier imagine:

en: Implode Image
ro: Deformează imaginea

en: Implode by what factor?
ro: Deformează cu ce factor?

en: Info and status ticker
ro: Afişaj de informaţii şi stări

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
ro: Ińigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
ro: Eroare internă: mod invalid in bettery_set_mode

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
ro: Locaţie invalidă aleasă!
    Proprietăţile rămân neschimbate.

en: Invert colours in image
ro: Inversează culorile în imagine

en: JBC Binary Clock
ro: Ceasul binar al lui Jon

en: Jaz Drive
ro: Drive Jaz

en: Jon's Binary Clock
ro: Ceasul binar al lui Jon

en: Just another clock
ro: Doar alt ceas

en: Keymaps
ro: Keymap-uri

en: Label
ro: Etichetă

en: Language
ro: Limba

en: Launch new window
ro: Lansează fereastră nouă

en: Launcher Properties
ro: Proprietăţi Lansator

en: Launcher properties...
ro: Proprietăţi Lansator...

en: Left to Right
ro: Stânga la dreapta

en: Light drizzle
ro: Averse uşoare

en: Light rain
ro: Averse de ploaie

en: Light snow
ro: Ninsoare uşoară

en: Light snow grains
ro: Grindină uşoară

en: Line (s):
ro: Linie (linii):

en: Line delay
ro: Întârziere linie

en: Load Average
ro: Încărcare medie

en: Load Average Applet
ro: Applet Încărcare medie

en: Load Average Module
ro: Modul Încărcătură medie

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
ro: Informaţie Încărcătură medie (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
ro: Grafic încărcare

en: Load average is at a critical point, help me!
ro: Încărcătura medie este la un punct critic, ajutor!

en: Load average monitor
ro: Monitor Încărcătură medie

en: Load average over 1 minute
ro: Încărcarea medie peste 1 minut

en: Load average over 15 minutes
ro: Încărcarea medie peste 15 minute

en: Load average over 5 minutes
ro: Încărcarea medie peste 5 minute

en: Load average threshhold:
ro: Threshold Încărcătură medie

en: Loading headlines...
ro: Încarc titluri ştiri...

en: Location
ro: Locaţie

en: Location vector needs to be 4 elements long
ro: Vectorul de locaţie trebuie să aibe 4 elemente lungime

en: Location:
ro: Locaţie:

en: Log path:
ro: Calea log:

en: Low Battery Color:
ro: Culoare baterie aproape descărcată:

en: Low Charge Threshold:
ro: Threshold încărcare mică:

en: Lower Note
ro: Coboară nota

en: Lower Notes
ro: Coboară notele

en: Macros
ro: Macrouri

en: Mail file:
ro: Fişier mail:

en: Main Volume and Mute
ro: Volum principal si mut

en: Maximum:
ro: Maxim:

en: MemLoad
ro: Încărcare memorie

en: Memory Load
ro: Încărcare memorie

en: Memory Load Applet
ro: Applet Încărcare memorie

en: Memory Load Meter
ro: Monitor încărcare memorie

en: Mini-Commander Applet
ro: Applet Mini-Commander

en: Mini-Commander Properties
ro: Proprietăţi Mini-Commander

en: Minimum number of cells: (for autosize)
ro: Număr minim de celule: (pentru auto-mărime)

en: Minute needle color
ro: Culoare limbă minut

en: Mirror image horizontally
ro: Oglindeşte imaginea orizontal

en: Mirror image vertically
ro: Oglindeşte imaginea vertical

en: Mixer Applet
ro: Applet mixaj

en: Modem Lights
ro: Lumini modem

en: Modem Lights Applet
ro: Applet Lumini modem

en: Modem Lights Settings
ro: Setări Lumini modem

en: Modem lock file:
ro: Fişierul lock modem:

en: Modem options
ro: Opţiuni modem

en: Moderate drizzle
ro: Averse moderate

en: Moderate mist
ro: Ceaţă moderată

en: Moderate rain
ro: Ploaie moderată

en: Moderate snow
ro: Ninsoare moderată

en: Moderate snow grains
ro: Grindină moderată

en: Modules
ro: Module

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
ro: Monitorizează intrare sunet (folosiţi numai dacă placa de sunet este FULL DUPLEX)

en: Mount point:
ro: Punct montare:

en: Mouse movements counter
ro: Contor mişcări mouse

en: My Title
ro: Titlul meu

en: Name
ro: Nume

en: Net Load
ro: Încărcare reţea

en: NetLoad
ro: Încărcare reţea

en: Network
ro: Reţea

en: Network Activity Meter
ro: Monitor activitate reţea

en: Network Load
ro: Încărcare reţea

en: Network Load Applet
ro: Applet Încărcare reţea

en: New Symbol:
ro: Simbol nou:

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: News and Information Module
ro: Modul Ştiri şi informaţii

en: News and information ticker
ro: Ştiri şi informaţii ticker

en: Nice
ro: Drăguţ

en: No articles
ro: Nici un articol

en: No title
ro: Nici un titlu

en: No url
ro: Nici un url

en: None (default)
ro: Nici una (standard)

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
ro: Normalizează imaginea (întinde pe toată gama de culori pentru a mări contrastul)

en: North
ro: Nord

en: North - NorthEast
ro: Nord - Nord est

en: North - Northwest
ro: Nord - Nord vest

en: Northeast
ro: Nord est

en: Northwest
ro: Nord vest

en: Norway
ro: Norvegia

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Number of columns of buttons:
ro: Număr coloane de butoane:

en: Number of messages to consider mailbox full:
ro: Numărul de mesaje pentru care căsuţa poştală este considerată plină:

en: Number of rows of buttons:
ro: Număr linii de butoane:

en: Odometer
ro: Odometru

en: Odometer setting
ro: Setări odometru

en: Options
ro: Opţiuni

en: Other
ro: Altul

en: Overcast
ro: Noros

en: Paint what radius around each pixel?
ro: Pictează cu câte grade în jurul fiecărui pixel?

en: Partial drizzle
ro: Averse parţiale

en: Partial rainfall
ro: Ploaie parţială

en: Partial snow grains
ro: Grindină parţială

en: Partial snowfall
ro: Ninsoare parţială

en: Password:
ro: Parola:

en: Patches of drizzle
ro: Averse izolate

en: Patches of rain
ro: Ploaie izolată

en: Patches of snow
ro: Ninsoare izolată

en: Patches of snow grains
ro: Grindină izolată

en: Path to monitor:
ro: Calea de monitorizat:

en: Path to tail:
ro: Calea pentru coadă:

en: Peak indicator
ro: Indicator vârf

en: Peak indicator falloff speed
ro: Viteza cădere indicator vârf

en: Place Esound in standby
ro: Mută Esound în standby

en: Poland
ro: Polonia

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Post Processing
ro: Post procesare

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
ro: Prefix de ataşat la nume fişier miniatură:

en: Press a key...
ro: Apăsaţi o tastă...

en: Pressure:
ro: Presiune:

en: Properties...
ro: Proprietăţi

en: Proxy Host:
ro: Host proxy:

en: Proxy Port:
ro: Port proxy:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
ro: Proxy URL nu este de forma http://host:port/
    Proprietăţile rămân neschimbate.

en: QuickLaunch
ro: Lansare rapidă

en: Radar map
ro: Hartă radar

en: Radius to around each pixel to spread?
ro: Gradul de împrăştiere în jurul fiecărui pixel?

en: Radius to swirl pixels around?)
ro: Gradul de răsucire a pixelilor?

en: Rain
ro: Ploaie

en: Rain in the vicinity
ro: Ploaie locală

en: Rain showers
ro: Ploaie torenţială

en: Raise Note
ro: Ridică nota

en: Raise Notes
ro: Ridică notele

en: Randomize
ro: Amestecă

en: Receive data
ro: Recepţionare date

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Regions
ro: Regiuni

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    
    Applet măsurător încărcare CPU.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    
    Applet măsurător încărcare medie.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    
    Applet Încărcare memorie.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    
    Applet Încărcare reţea.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    
    Applet măsurător încărcare swap.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    Un indicator al stării modemului şi dialer.
    Luminile in ordine de la vârf say stânga sunt Trimite date si Primeşte date.

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    Ceas digital basic cu data într-un tooltip. Opţional afişare timp 12/24. Clipirea mail poate fi pentru orice mail necitit, sau doar scurt cănd soseşte mail nou.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    Afişează timpul in Cod binar
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    Monitorizează spaţiul folosit şi disponibil pe discurile dvs.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
ro: Publicat sub licenţa publică generală GNU.
    Montează şi demontează driveuri.

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Selected
ro: Elimină cel selectat

en: Reset
ro: Resetează

en: Resume Esound
ro: Reia Esound

en: Retrieval failed
ro: Recepţionare eşuată

en: Right to Left
ro: Dreapta la stânga

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
ro: Roteşte imaginea în sensul acelor de ceasornic cu câte grade?

en: Run Audio Mixer...
ro: Rulează Mixerul Audio...

en: Run CD Player...
ro: Rulează CD Player...

en: Run gtop...
ro: Rulează gtop...

en: Russia
ro: Rusia

en: Russian
ro: Rusă

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
ro: Jocul favorit al tuturor timpurilor al lui Sam Lloyd, acum pentru plăcerea dvs. în panelul Gnome. Garantat pentru a mări productivitatea.

en: Scale size to panel
ro: Potriveşte mărimea pentru panel

en: Scattered clouds
ro: Nori împrăştiaţi

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
ro: Scope (scara 1:X, unde X = ? )

en: Scramble pieces
ro: Amestecă piesele

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
ro: ScreenShooter capturează ecranul într-o imagine

en: Screen refresh (frames per second)
ro: Reîmprospătare ecran (cadre pe secunda)

en: Screen-Shooter Applet
ro: Applet Capturare ecran

en: Screen-Shooter Settings
ro: Setări capturator ecran

en: ScreenShooter
ro: Capturare ecran

en: Script or program to launch:
ro: Script sau program de lansat:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
ro: Scriptul/programul o să fie lansat după crearea imaginii cu numele fişierelor
    specificat în linia de commandă precum urmează:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Sfat: Eu folosesc un script pentru a actualiza pagina screenshot a web siteului meu.
    Un exemplu de script ar fi trebuit să fie inclus, sau pe web siteul meu.

en: Scroll left to right
ro: Defilează de la stânga la dreapta

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
ro: Viteză derulare între linii (derulare lină):

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Second needle color
ro: Culoare limbă secundă

en: Seconds
ro: Secunde

en: Select Font
ro: Selectează font

en: Select icon for mounted
ro: Selectaţi iconul pentru montat

en: Select icon for unmounted
ro: Selectaţi iconul pentru demontat

en: Select layout
ro: Selectează aspect

en: Send data
ro: Trimitere date

en: Set options as default
ro: Setează opţiunile drept implicite

en: Shallow drizzle
ro: Averse superficiale

en: Shallow rain
ro: Ploaie superficială

en: Shallow snow
ro: Ninsoare superficială

en: Shallow snow grains
ro: Grindină superficială

en: Shared
ro: Împărţit

en: Sharpen Image by what factor?
ro: Ascute imaginea cu ce factor?

en: Show Notes
ro: Arată notele

en: Show backtrace dialog on new core files
ro: Afişează dialogul backtrace pe fişiere core noi

en: Show connect time and throughput
ro: Arată timpul de conectare şi transferul

en: Show date
ro: Arată data

en: Show expanded filename
ro: Arată numele fişier extins

en: Show frame
ro: Arată frame

en: Show handle
ro: Arată handle

en: Show last news from slashdot.org
ro: Afişează ultimele noutăţi de la slashdot.org

en: Show modem status
ro: Afişează starea modem-ului

en: Show pop up dialog for new lines.
ro: Arată dialog pop up pentru linii noi.

en: Show pop-up dialog for this event
ro: Arată dialoguri pop-up pentru acest eveniment

en: Show seconds needle
ro: Afişează limbă secunde

en: Show time
ro: Arată timp

en: Show:
ro: Arată:

en: Showers
ro: Ploi torenţiale

en: Shows Cursor Position
ro: Afişează poziţie cursor

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
ro: Devreme ce sunteţi root, aţi dori să setaţi zona de timp standard a sistemului?

en: Size
ro: Mărime

en: Size of URL history:
ro:  Dimensiunea istoricului URL:

en: Size of button: (pixels)
ro: Mărime buton: (pixeli)

en: Size:
ro: Mărime:

en: Sky:
ro: Cer:

en: SlashApp
ro: SlashAp

en: SlashApp Article List
ro: Listă articole SlashApp

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovak Republic
ro: Republica Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Small Launchers
ro: Lansatoare mici

en: Smooth scroll
ro: Derulare lină

en: Smooth type
ro: Tip derulare

en: Snow
ro: Ninsoare

en: Snow grain showers
ro: Grindină şi ninsoare

en: Snow grains
ro: Grindină

en: Snow grains in the vicinity
ro: Grindină locală

en: Snow in the vicinity
ro: Ninsoare locală

en: Snow showers
ro: Torente de zăpadă

en: Snowstorm
ro: Furtună de zăpadă

en: Solarise Image
ro: Solarizează imaginea

en: Solarize factor?
ro: Factor solarizare?

en: Sound Monitor
ro: Monitor sunet

en: Sound Monitor Applet
ro: Applet Monitor sunet

en: Sound Monitor for Esound
ro: Monitor sunet pentru Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
ro: Interfaţă monitor sunet la Esound
    
    Publicat sub licenţa publică generală GNU.

en: South
ro: Sud

en: South - Southeast
ro: Sid - Sud est

en: South - Southwest
ro: Sud - Sud vest

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: Southeast
ro: Sud est

en: Southwest
ro: Sud vest

en: Spain
ro: Spania

en: Speed
ro: Viteză

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Spread image pixels
ro: Împrăştie pixelii imaginii

en: Spurious
ro: Deformări

en: Spurious 2
ro: Deformări 2

en: Start Esound
ro: Porneşte Esound

en: Start program
ro: Începe program

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ro: Previziunea statala nu este disponibilă pentru această locaţie.
    Vă rog să incercaţi previziunea statala; notaţi că previziunile IWIN sunt disponibile numai pentru oraşele US.

en: Stock Change:
ro: Schimbare cotaţie:

en: Stock Symbol:
ro: Simbol bursă:

en: Swap Load
ro: Încărcare swap

en: Swap Load Applet
ro: Applet Încărcare swap

en: Swap Load Meter
ro: Monitor încărcare swap

en: SwapLoad
ro: Încărcare swap

en: Sweden
ro: Suedia

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Swirl pixels. My favorite :-)
ro: Răsuceste pixelii. Favoritul meu :-)

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Symbols
ro: Simboluri

en: System
ro: Sistem

en: Temperature:
ro: Temperatură:

en: Test Module
ro: Modul test

en: Text to display:
ro: Text de afişat:

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Thailand
ro: Tailanda

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
ro: Appletul CD Player este un simplu CD audio player pentru panelul dvs.

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
ro: Appletul Folosire CPU/Mem afişează resursele sistemului dvs. cu 3 bare colorate (procesor, memorie, swap)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
ro: Appletul GNOME Monitor Baterie

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
ro: Appletul Schimbător tastatură GNOME

en: The GNOME Stock Ticker
ro: Ticker-ul GNOME de bursă

en: The Game of Life
ro: Jocul Vieţii

en: The Game of Life (to waste your time)
ro: Jocul vieţii (pentru pierdere de timp)

en: The Load average is very high.
ro: Încărcătura medie este foarte ridicată.

en: The QuickLaunch Applet
ro: Applet Lansare rapidă

en: The Web Browser Controller
ro: Controler browser web

en: The battery is fully charged.
ro: Bateria este complet încărcată.

en: The battery is low.
ro: Bateria este aproape descărcată.

en: The core dump module is
    processing a core file...
ro: Core dump modul
    procesează un fişier core...

en: The keymap switching command returned with error!
ro: Comanda de schimbare a hărţii de tastatură s-a încheiat cu eroare!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
ro: Appletul de mixaj vă dă acces instant la setarea volumului master a placii dvs. de sunet

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
ro: Numele fişierului specificat :
    %s
    este extins la:
    %s
    când este pasat unui shell

en: The unique information and status ticker.
ro: Informaţia unică şi tickerul status.

en: Theme
ro: Temă

en: Theme Name
ro: Numele temei

en: Theme file (directory):
ro: Fişier (director) temă:

en: Themes
ro: Teme

en: Themes:
ro: Teme:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
ro: A fost o eroare de expandara a cuvântului
    Cred că aţi introdus ceva ciudat în cutia directorului
    Capturarea oprită

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
ro: A fost o eroare de expandara a cuvântului
    Cred că aţi introdus ceva ciudat în cutia fişierului

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
ro: A fost o eroare de expandara a cuvântului
    Cred că aţi introdus ceva ciudat în cutia fişierului
    Capturarea oprită

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
ro: Aceste caractere vor apare cănd panelul este pornit. Pentru a vă reîntoarce la această listă, apăsaţi <space> când appletul are focus.

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest applet GNOME adauga o linie de comand ă la panel. Dispune de completarea comenzii, istorie comenzi, macrouri schimbabile şi un ceas opţional.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
ro: Acest applet adaugă nişte iconuri drăguţe şi mici pentru lansatoarele dvs. la panel, asemenea bării de unelte QuickLaunch de pe Windwows, evitând acele lansatoare GNOME uriaşe şi confuze.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
ro: Acest applet monitorizează încărcarea bateriei laptopului dvs. Făceţi click pe el pentru a schimba modurile de afişare.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
ro: Acest applet schimbă mapări de tastatură. Foloseşte setxkbmap, sau xmodmap.
    Trimeţi-mi prin mail steagul dvs., vă rog (mărime 60x40), o să-l pun în CVS.
    Pe curând, şi mersi pentru tot peştele.
    Mulţumiri lui Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> pentru ajutor şi lui Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> pentru solidaritatea ei.

en: This is the test module's description line.
ro: Aceasta este linia de descriere pentru modulul test.

en: This module can display news and other information.
ro: Acest modul poate afişa ştiri şi alte informaţii.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
ro: Acest module monitorizează un fişier pentur text adaugat,
     şi îl afişează. Folositor pentru fişiere loguri.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
ro: Acest modul monitorizează o cale pentru core dump, dacă una este
     gasită este marcată cu timpul şi logat un backtrace (folosind gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
ro: Acest modul monitorizează încărcătura medie a sistemului,
     şi afişează mesaje de eroare când creşte peste anumite puncte.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
ro: Acest program se conectează la un sit popular şi descarcă cotaţiile de bursă curente.
    GNOME Stock Ticker este o aplicaţie Internet liberă. Este distribuită cu
    ABSOLUT NICI O GARANŢIE. Nu folosiţi GNOME Stock Ticker pentru a face decizii de
    investiţii; este pentru scopuri pur informaţionale.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
ro: Mărime miniatură (procent din original)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ro: Compresie miniatură (mod JPEG/MIFF/PNG) Înaltă: calitate bună/fişier mare

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Thunderstorm
ro: Furtună

en: Tick-a-Stat event log
ro: Log evenimente Tick-a-Stat

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
ro: Scriptul Tick-a-Stat are o eroare:

en: Timezone
ro: Zona timp

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turkish
ro: Turcă

en: Type
ro: Tip

en: URL bar width:
ro: Lungime bară URL:

en: Unable to create user directory: %s
ro: Nu se poate creea director utilizator: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
ro: Nu se poate iniţializa cererea. N-ar trebui să se întâmple

en: Unable to parse document
ro: Documentul nu poate fi citit

en: Unable to prepare request.
ro: Nu se poate pregăti cererea.

en: Unable to process request.
ro: Nu se poate procesa cererea.

en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

en: United States
ro: Statele Unite

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unknown observation time
ro: Timp de observare necunoscut

en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizează

en: Update (m):
ro: Actualizare (m)

en: Update Frequency (seconds):
ro: Frecvenţă actualizare (secunde)

en: Update Frequency in minutes:
ro: Actualizaţi frecvenţa în minute:

en: Update Interval (seconds):
ro: Interval actualizare (secunde):

en: Update in seconds:
ro: Actualizare în secunde:

en: Update interval
ro: Interval actualizare

en: Update...
ro: Actualizează...

en: Update:
ro: Actualizează:

en: Updates per second
ro: Actualizări pe secundă

en: Updating...
ro: Actualizez...

en: Use ISDN
ro: Foloseşte ISDN

en: Use Metric
ro: Foloseşte metric

en: Use Proxy
ro: Foloseşte proxy

en: Use all room on panel
ro: Foloseşte tot locul de pe panel

en: Use automount friendly status test
ro: Foloseşte testul automount prietenos

en: Use custom browser:
ro: Utilizează navigator special:

en: Use default MIME handler
ro: Foloseşte handler-ul MIME

en: Use default properties
ro: Foloseşte proprietăţile standard

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
ro: Foloseşte intermediar de calitate înaltă pentru a genera miniatura

en: Use panel size hint
ro: Foloseşte hintul de mărime panel

en: Use proxy
ro: Foloseşte proxy

en: Used
ro: Folosit

en: Used Diskspace:
ro: Spaţiu disc folosit:

en: User
ro: Utilizator

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Variable
ro: Variabilă

en: Verify owner of lock file
ro: Verifică deţinătorul fişierului lock

en: View screenshot after saving it
ro: Vizualizează captura ecran după salvare

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Visit Weather.com
ro: Vizitaţi Weather.com

en: Visit the author's Website
ro: Vizitaţi web siteul autorului

en: Volume
ro: Volum

en: Warning options
ro: Opţiuni atenţionare

en: WeatherInfo missing location
ro: Lipseşte locaţia pentru WeatherInfo.

en: WebControl Properties
ro: Proprietăţi ControlWeb

en: West
ro: Vest

en: West - Northwest
ro: Vest - Nord vest

en: West - Southwest
ro: Vest - Sud vest

en: When clicked, run:
ro: Când este clickat, rulează:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
ro: Când s-a terminat, trimite imaginea şi miniatura scriptului/programului de mai jos

en: When new mail is received run:
ro: Când este primit mail nou rulează:

en: Where Am I?
ro: Unde sunt?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
ro: Unde poate să fie comanda:
    * xmodmap /cale/completă/xmodmap.ro
    * gkb__xmmap ro
    * setxkbmap ro

en: Who said NeXT is dead?
ro: Cine a zis că NeXT a murit?

en: Width:
ro: Lăţime:

en: Wind:
ro: Vănt:

en: Windy drizzle
ro: Averse de zăpadă

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
ro: Acum sunteţi conectat.
    Doriţi să vă deconectaţi?

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
ro: Aţi activat opţiunea "Monitorizează intrare sunet".
    
    Dacă placa dvs. de sunet nu este 100% FULL DUPLEX (poate face intrare şi ieşire simultan),
    atunci aceasta poate atinge buguri în driverul de sunet care ar putea bloca sistemul.
    
    Aţi fost avertizat!

en: You win!
    Moves
ro: Ai câştigat!
    Mutări

en: Yugoslavia
ro: Iugoslavia

en: Yugoslavian
ro: Iugoslavă

en: Zip Drive
ro: Drive Zip

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
ro: un applet GNOME care urmăreşte şi măsoară mişcările pointerului mouseului dvs. de-a lungul desktopului.

en: active
ro: activ

en: all entries in URL history
ro: toate intrările în istoricul de URL-uri

en: autocompleted
ro: autocompletat

en: body
ro: conţinut

en: child exited
ro: copilul a ieşit

en: clock off
ro: ceasul dezactivat

en: completed
ro: completat

en: completing...
ro: completez...

en: date
ro: dată

en: date on
ro: data activată

en: drop launchers from
    the menu here
ro: daţi drumul lansatoarelor
    din meniu aici

en: enabled
ro: activat

en: end of history list
ro: sfârşitul listei istorice

en: fork error
ro: eroare fork

en: gEyes
ro: gOchi

en: gEyes Settings
ro: Setări gOchi

en: history list empty
ro: lista istorică goală

en: image
ro: imagine

en: ioctl failed on /dev/apm.
ro: ioctl nu a reuşit pe /dev/apm

en: no /bin/sh
ro: nu există /bin/sh

en: no file specified
ro: nici un fişier specificat

en: not connected
ro: neconectat

en: not found
ro: nu a fost găsit

en: not unique
ro: nu unic

en: off
ro: oprit

en: options:
ro: opţiuni:

en: orient. changed
ro: orient. s-a schimbat

en: ready...
ro: gata...

en: saving prefs...
ro: salvez pref...

en: size changed
ro: mărimea s-a schimbat

en: smooth
ro: lin

en: starting...
ro: încep...

en: time & date on
ro: timpul & data activate

en: time on
ro: timpul activat

en: unable to create user directory: %s
ro: Nu se poate crea directorul user: %s

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
ro: atenţie: această versiune gmix a fost compilată cu o verssiune diferită a
    soundcard.h.
