gnomeicu-0.96.1-cvs - en to ro translation catalogue (387 entries)

en: 
    Reason:
ro: 
    Motiv:

en:    to
ro:    la

en:   Add To List
ro:   Adaugă în listă

en:   Authorize User
ro:   Autorizează utilizatorul

en:   Away
ro:   Absent

en:   Chat Request...
ro:   Cere un chat...

en:   Contact List...
ro:   Lista de contacte...

en:   Do Not Disturb
ro:   Nu deranjaţi

en:   File Request...
ro:   Trimite un fişier...

en:   Free for Chat
ro:   Gata de chat

en:   Hide shortcut
ro:   Închide butonul

en:   History...
ro:   Istoric...

en:   Invisible
ro:   Invizibil

en:   Lists
ro:   Liste

en:   Message...
ro:   Mesaj...

en:   Not Available
ro:   Nedisponibil

en:   Occupied
ro:   Ocupat

en:   Offline
ro:   Neconectat

en:   Online
ro:   Conectat

en:   Read Away Message
ro:   Citeşte mesajul de "Absent"

en:   Read Do not Disturb Message
ro:   Citeşte mesajul de "Nu deranjaţi"

en:   Read N/A Message
ro:   Citeşte mesajul de "Nedisponibil"

en:   Read Occupied Message
ro:   Citeşte mesajul de "Ocupat"

en:   Remove User...
ro:   Şterge utilizatorul...

en:   Rename User...
ro:   Redenumeşte utilizatorul...

en:   Show shortcut
ro:   Buton individual

en:   User Info...
ro:   Informaţii utilizator...

en: %s has added you to her list
ro: %s v-a adăugat în lista ei de contacte

en: %s has added you to his list
ro: %s v-a adăugat în lista lui de contacte

en: %s has added you to his/her list
ro: %s v-a adăugat în lista proprie de contacte

en: %s has left the chat session.
ro: %s a părăsit sesiunea de chat.

en: %s is online
ro: %s este conectat

en: %u: %u Users Online
    %s
ro: %u: %u utilizatori conectaţi
    %s

en: %u: 0 Users Online
ro: %u: 0 utilizatori conectaţi

en: %u: 0 Users Online
    %s
ro: %u: 0 utilizatori conectaţi
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
ro: %u: 1 utilizator conectat
    %s

en: -adobe-courier-medium-r-normal-*-*-140-*-*-m-*-iso8859-1
ro: -b&h-lucidatypewriter-medium-r-normal-*-*-120-*-*-m-*-iso8859-2

en: About
ro: Despre

en: About...
ro: Despre...

en: About:
ro: Despre:

en: Accept Chat Request from %s?
ro: Acceptaţi cererea de chat de la %s?

en: Accept file from %s?
ro: Acceptaţi fişierul oferit de %s?

en: Add a contact to your list
ro: Adaugă un nou contact în lista dvs

en: Add all files in directory
ro: Adaugă toate fişierele din director

en: Add files...
ro: Adaugă fişierele...

en: Add selected files
ro: Adaugă fişierele selectate

en: Add to List
ro: Adaugă în listă

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
ro: Adăugaţi/Ştergeţi în/din lista de ignorare

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
ro: Adăugaţi/Ştergeţi în/din lista de invizibilă

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
ro: Adăugaţi/Ştergeţi în/din lista de notificare la conectare

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
ro: Adăugaţi/Ştergeţi în/din lista vizibilă

en: Added to Users List
ro: Adăugare la lista de utilizatori

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Age:
ro: Vârstă:

en: Allow
ro: Acceptă

en: Allow others to see me on websites
ro: Permite altora să mă vadă pe paginile de Internet

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: Application will be run with 3 arguments:
    Your current status, contact's UIN, Contact's nickname
ro: Programul va fi pornit cu 3 argumente:
    Statusul curent, UIN-ul contactului, aliasul contactului

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi
    utilizatorul %s din lista de contacte?

en: Auth Request from %s:
ro: Cerere de autorizare de la %s:

en: Auth:
ro: Autorizare:

en: Authorization Request
ro: Cerere autorizare

en: Authorized By User
ro: Autorizare de către utilizator

en: Auto Away
ro: Intrare automată în modul "Absent"

en: Auto N/A message:
ro: Mesajul pentru modul "Nedisponibil":

en: Auto N/A time out is
ro: Intră automat în modul "Nedisponibil" după

en: Auto away message:
ro: Mesajul în absenţă:

en: Auto away time out is
ro: Intră automat în modul "Absent" după

en: Automatically Popup Message Windows
ro: Deschide automat fereastra de mesaje

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
ro: Arată automat întregul dialog de răspuns

en: Automatically accept file transfers
ro: Acceptă automat transferurile de fişiere

en: Automatically hide main window after
ro: Ascunde automat fereastra principală după

en: Away
ro: Absent

en: Away Message %d
ro: Mesaj în absenţă %d

en: Away Messages
ro: Mesaje în absenţă

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Background
ro: Fundal

en: Bahrain
ro: Bahrein

en: Batch
ro: Grupare

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bermuda
ro: Bermude

en: Birthday:
ro: Data naşterii:

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Browse...
ro: Navigare...

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cannot listen to socket, port %u
ro: Nu pot pot asculta soclul, portul %u

en: Cape Verde Islands
ro: Insulele Capului Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Cellular:
ro: Telefon mobil:

en: Central African Republic
ro: Republica Central-Africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Change Status
ro: Schimbă statusul

en: Change User _Info...
ro: Modificare informaţii _utilizator...

en: Change your personal information
ro: Modificaţi informaţiile personale

en: Chat Request
ro: Cerere chat

en: Chat Request Refused
ro: Cererea de chat a fost refuzată

en: Chat Session terminated
ro: Sesiunea de chat s-a terminat

en: Check spelling in messages
ro: Verifică ortografia în mesaje

en: Christmas Island
ro: Insula Paştelui

en: City:
ro: Oraş:

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear all stored history?
ro: Ştergeţi toate mesajele din istoric?

en: Close
ro: Închide

en: Close Chat
ro: Închide chatul

en: Colors
ro: Culori

en: Comoros
ro: Comore

en: Company:
ro: Firmă:

en: Completed:
ro: Terminat:

en: Configure GnomeICU
ro: Configurare GnomeICU

en: Connect to server on startup
ro: Conectare la server la pornire

en: Connected for a session.
ro: Conectat pentru o sesiune.

en: Contact Information
ro: Informaţii de contact

en: Contact List
ro: Listă contact

en: Cook Islands
ro: Arhipelagul Cook

en: Country:
ro: Ţară:

en: Croatia
ro: Croaţia

en: Current File
ro: Fişierul curent

en: Current File:
ro: Fişierul curent:

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
ro: Translatare Chirilică CP1251<->Koi8-r

en: Czech Republic
ro: Cehia

en: DELETED
ro: ŞTERS

en: Default
ro: Implicită

en: Delete
ro: Şterge

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Department:
ro: Departament:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Do Not Disturb
ro: Nu deranjaţi

en: Do not Disturb
ro: Nu deranjaţi

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Download Themes
ro: Descarcă teme

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
ro: Trageţi în această fereastră utilizatorii
    pe care doriţi să-i adăugaţi în lista
    de notificare şi apoi apăsaţi butonul "Aplică".

en: Drag the users you wish to send
    to %s to this window, and then click the
    "Send" button below.
ro: Trageţi în această fereastră utilizatorii
    pe care doriţi să-i trimiteţi la %s şi apoi
    apăsaţi butonul "Trimite".

en: E-Mail
ro: Email

en: Egypt
ro: Egipt

en: Enable beeps
ro: Activează speakerul

en: Enable sounds
ro: Activează sunetul

en: Enable sounds only when online
ro: Activează sunetul numai la conectare

en: Enable/Disable Sound
ro: Activează/Dezactivează sunetul

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: F. Name:
ro: Prenume:

en: Faeroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Female
ro: Feminin

en: File Request
ro: Cerere fişier

en: File Transfer
ro: Transfer de fişiere

en: File save error.
ro: Eroare la salvarea fişierelor.

en: File transfer completed: %s
ro: Transfer terminat de fişier: %s

en: File transfer refused: %s
ro: Transfer refuzat de fişier: %s

en: File transfer terminated: %s
ro: Transfer terminat de fişier: %s

en: File transfer timed out.
ro: Timpul limită pentru transfer a expirat

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
ro: Transfer fişier:
    Transferul fişierului %s de la %s s-a terminat.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
ro: Transfer fişier:
    Transferul fişierului %s de la %s s-a terminat.

en: Files recieved successfully
ro: Fişierele au fost corect recepţionate

en: Files:
ro: Fişiere:

en: Finland
ro: Finlanda

en: First Name
ro: Prenume

en: First Name:
ro: Prenume:

en: Foreground
ro: Text

en: France
ro: Franţa

en: Free For Chat
ro: Gata de chat

en: Free for Chat
ro: Gata de chat

en: French Antilles
ro: Antilele Franceze

en: French Guiana
ro: Guyana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Functions >>
ro: Funcţii >>

en: General
ro: Generale

en: Germany
ro: Germania

en: GnomeICU Home...
ro: Pagina GnomeICU...

en: GnomeICU Homepage
ro: Pagina proprie GnomeICU

en: GnomeICU Updates
ro: Actualizări pentru GnomeICU

en: GnomeICU Updates...
ro: Actualizări GnomeICU...

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
ro: GnomeICU este o clonă mică şi rapidă a programului ICQ de la Mirabilis, scrisă special pentru Linux şi X.

en: GnomeICU: Authorization Request
ro: GnomeICU: Cerere de autorizare

en: GnomeICU: Away Color
ro: GnomeICU: Culoarea în Absenţă

en: GnomeICU: Away Message
ro: GnomeICU: Mesaj în absenţă

en: GnomeICU: Chat Request
ro: GnomeICU: Cerere de chat

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
ro: GnomeICU: Culoarea la "Nu Deranjaţi"

en: GnomeICU: File Offer
ro: GnomeICU: Ofertă de fişier

en: GnomeICU: File Transfer
ro: GnomeICU: Transfer de fişiere

en: GnomeICU: Free for Chat Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Gata de chat

en: GnomeICU: Ignore List
ro: GnomeICU: Lista de ignorare

en: GnomeICU: Invisible Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Invizibil

en: GnomeICU: Invisible List
ro: GnomeICU: Lista invizibilă

en: GnomeICU: Message History: %s
ro: GnomeICU: Istoricul mesajelor: %s

en: GnomeICU: New User
ro: GnomeICU: Utilizator nou

en: GnomeICU: Not Available Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Nedisponibil

en: GnomeICU: Occupied Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Ocupat

en: GnomeICU: Offline Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Neconectat

en: GnomeICU: Online Color
ro: GnomeICU: Culoarea la Conectare

en: GnomeICU: Online Notify List
ro: GnomeICU: Lista cu notificările la conectare

en: GnomeICU: Preferences
ro: GnomeICU: Preferinţe

en: GnomeICU: Question
ro: GnomeICU: Întrebare

en: GnomeICU: Received Contact List
ro: GnomeICU: Lista de contacte primită

en: GnomeICU: Remove Contact
ro: GnomeICU: Şterge acest contact

en: GnomeICU: Rename User
ro: GnomeICU: Redenumeşte utilizatorul

en: GnomeICU: Save Chat Session
ro: GnomeICU: Salvează sesiunea de chat

en: GnomeICU: Send Contact List
ro: GnomeICU: Trimite lista de contacte

en: GnomeICU: Send File
ro: GnomeICU: Trimite fişierul

en: GnomeICU: Send URL
ro: GnomeICU: Trimite URL

en: GnomeICU: User Information
ro: GnomeICU: Informaţii despre utilizator

en: GnomeICU: Visible List
ro: GnomeICU: Lista vizibilă

en: Go To
ro: Du-te la

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Gaudalupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Hide Email
ro: Ascunde emailul

en: Hide Main Window
ro: Ascunde fereastra principală

en: Hide Tooltips
ro: Ascunde sfaturile

en: Hide/Show Main Window
ro: Ascunde/Arată fereastra principală

en: Home Page:
ro: Pagina proprie:

en: Hungary
ro: Ungaria

en: ICQ Server:
ro: Server ICQ:

en: Iceland
ro: Islanda

en: Icon Theme
ro: Temă de iconiţe

en: Incoming
ro: Primite

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Invi_sible List...
ro: Lista invi_zibilă...

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Invite to session:
ro: Invită în sesiune:

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Ivory Coast
ro: Coasta de Fildeş

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kanji Locale<->SJIS translation
ro: Translatare Kanji Locale<->SJIS

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: L. Name:
ro: Nume:

en: Last Name
ro: Nume

en: Last Name:
ro: Nume:

en: Libya
ro: Libia

en: Local File Name:
ro: Numele fişierului local:

en: Location
ro: Locaţie

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Male
ro: Masculin

en: Mexico
ro: Mexic

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Morocco
ro: Maroc

en: Multi-party session:  %s?
ro: Sesiune multi-party:  %s?

en: N/A
ro: Nedisponibil

en: Name:
ro: Nume:

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Next message from %s
ro: Următorul mesaj de la %s

en: Nick:
ro: Alias:

en: Nickname
ro: Alias

en: Nickname:
ro: Alias:

en: No history to save.
ro: Nu există nimic de salvat.

en: No matches found.
ro: Nici un rezultat relevant nu a fost găsit.

en: No message history available.
ro: Nu există mesaje în istoric.

en: No messages available.
ro: Nici un mesaj disponibil.

en: No more occurrences found.
ro: Nu a mai fost găsit.

en: No reason given
ro: Fără motiv

en: Norway
ro: Norvegia

en: Not Available
ro: Nedisponibil

en: Not In List
ro: Nu e în listă

en: Not entered
ro: Neintrodus

en: Not specified
ro: Nespecificat

en: Occupied
ro: Ocupat

en: Offline
ro: Neconectat

en: Offline
ro: Neconectat

en: Old Email:
ro: Vechiul email

en: On Invisible List
ro: În lista invizibilă

en: On Notify List
ro: În lista de notificare

en: On Visible List
ro: În lista vizibilă

en: Online
ro: Conectat

en: Online
ro: Conectat

en: Online Notify Includes Returning from Away and N/A
ro: Notificarea la conectare include ieşirea din modurile "Absent" şi "Nedisponibil"

en: Open File
ro: Deschide fişier

en: Other Email:
ro: Alt email:

en: Outgoing
ro: Trimise

en: Packets
ro: Pachete

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guineea

en: Password:
ro: Parolă:

en: Philippines
ro: Filipine

en: Phone:
ro: Telefon:

en: Please enter a new alias for %s:
ro: Vă rog introduceţi un nou alias pentru %s:

en: Please enter your UIN
ro: Introduceţi vă rog propriul UIN

en: Please enter your password
ro: Introduceţi vă rog parola proprie

en: Poland
ro: Polonia

en: Port Number:
ro: Portul numărul:

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Preferences...
ro: Preferinţe

en: Range: From
ro: De la:

en: Reason:
ro: Motiv:

en: Receive Message
ro: Primire mesaj

en: Receive URL
ro: Primire adrese

en: Received URL from %s:
ro: Adresă primită de la %s:

en: Refuse
ro: Refuz

en: Refuse packets from unknown contacts
ro: Refuză pachetele de la contacte necunoscute

en: Remove User
ro: Şterge utilizatorul

en: Remove User's History file
ro: Şterge fişierul utilizatorului cu istoricul mesajelor

en: Remove files
ro: Şterge fişierele

en: Require Auth
ro: Cere autentificare

en: Required
ro: Necesară

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Romania
ro: România

en: Run Program On Event
ro: Programul de rulat la evenimentul...

en: Russia
ro: Rusia

en: Save
ro: Salvează

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Chat
ro: Salvează chatul

en: Save History
ro: Salvează istoricul

en: Save files to:
ro: Salvează fişierele în:

en: Search
ro: Caută

en: Search Again
ro: Caută din nou

en: Search complete.
ro: Căutare terminată.

en: Select Auto-Accept Directory
ro: Alegeţi directorul transferurilor acceptate automat

en: Select destination directory
ro: Alegeţi directorul de destinaţie

en: Send
ro: Trimite

en: Send "User is Away" Messages
ro: Trimite mesaje "Utilizatorul e absent"

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
ro: Trimite cerere de chat către %s:
    
    Motiv:

en: Send File to %s:
ro: Trimite fişierul la %s:

en: Send Focus
ro: Cedează focusul

en: Send Through Server
ro: Trimite prin server

en: Send URL to: %s
ro: Trimite adresa la: %s

en: Send file(s)
ro: Trimite fişierul(ele)

en: Set Away Message:
ro: Mesajul în absenţă:

en: Set Background Color
ro: Schimbă culoarea fundalului

en: Set Foreground Color
ro: Schimbă culoarea textului

en: Set IP address to send to ICQ
ro: Setaţi adresa IP pentru ICQ

en: Show Again
ro: Arată din nou

en: Show Main Window on Startup
ro: Arată fereastra principală la pornire

en: Size:
ro: Mărime:

en: Sort the online contact list
ro: Sortează lista celor conectaţi

en: Sound
ro: Sunet

en: Sounds
ro: Sunete

en: Spain
ro: Spania

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Split
ro: Împărţit

en: Startup without applet support
ro: Porneşte fără suportul de applet

en: State:
ro: Stat:

en: Street:
ro: Stradă:

en: Suriname
ro: Surinam

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: TCP Port Range
ro: Porturile TCP

en: Thailand
ro: Thailanda

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
ro: Următoarea listă de contact v-a fost trimisă de %s.
    Ştergeţi vă rog utilizatorii pe care nu doriţi să-i
     adăugaţi şi apoi apăsaţi butonul "Adaugă în Listă"n

en: The following files have been successfully retrieved.
ro: Următoarele fişiere au fost corect recepţionate.

en: Time Left:
ro: Timp rămas:

en: Time Zone:
ro: Zona orară:

en: Time/Date:
ro: Oră/Dată:

en: Turkey
ro: Turcia

en: USA
ro: SUA

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Unable to send a message directly to %s.
ro: Nu pot trimite un mesaj direct către %s.

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Use the defined UIN
ro: Utilizează UIN-ul definit

en: User
ro: Utilizatorul

en: User %s cannot be disturbed:
ro: Utilizatorul %s nu poate fi deranjat:

en: User %s is Away:
ro: Utilizatorul %s e absent:

en: User %s is Not Available:
ro: Utilizatorul %s este nedisponibil:

en: User %s is Occupied:
ro: Utilizatorul %s este ocupat:

en: User Information
ro: Informaţii despre utilizator

en: User Offline
ro: Deconectare utilizator

en: User Online
ro: Conectare utilizator

en: User is in an unknown mode:
ro: Utilizatorul este într-un mod necunoscut:

en: User's Info
ro: Informaţii despre utilizator

en: Vatican City
ro: Vatican

en: View
ro: Vizualizare

en: Web Message
ro: Mesaj web

en: Welcome to GnomeICU
ro: Bun Venit în GnomeICU

en: Work
ro: Serviciu

en: You are authorized to add %s to your list
ro: Aţi primit autorizarea de a adăuga pe %s la lista dvs

en: Yugoslavia
ro: Iugoslavia

en: _Add Contact...
ro: Adăugare _contact...

en: _Away Messages
ro: _Mesaje în absenţă

en: _Hide Main Window
ro: _Ascunde fereastra principală

en: _Ignore List...
ro: Lista de _ignorare...

en: _Interface
ro: _Interfaţă

en: _Lists
ro: _Liste

en: _Miscellaneous
ro: _Diverse

en: _Networking
ro: _Reţea

en: _Online Notify List...
ro: Lista cu _notificările la conectare...

en: _Visible List...
ro: Lista _vizibilă...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
ro: gnomeicu: filtru nefuncţional (salvez setările)

en: minutes
ro: minute

en: secs
ro: secunde
