Evolution - en to ru translation catalogue (3442 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
ru: 
    
    Нет элементов для отображения в этом окне
    
    Дважды щелкните здесь для создания нового контакта.

en: 
      Additional:
ru: 
      Добавочный:

en: 
      City:
ru: 
      Город:

en: 
      Country:
ru: 
      Страна:

en: 
      Ext:
ru: 
      Расш.:

en: 
      Family:
ru: 
      Фамилия:

en: 
      Given:
ru: 
      Имя:

en: 
      Name:
ru: 
      Имя:

en: 
      Postal Box:
ru: 
    Почтовый ящик:

en: 
      Postal Code:
ru: 
      Почтовый код:

en: 
      Prefix:
ru: 
      Префикс:

en: 
      Region:
ru: 
      Область:

en: 
      Street:
ru: 
      Улица:

en: 
      Suffix:
ru: 
      Суффикс:

en: 
      Unit2:
ru: 
    Единица2:

en: 
      Unit3:
ru: 
    Единица3:

en: 
      Unit4:
ru: 
    Единица4:

en: 
      Unit:
ru: 
    Единица:

en: 
    Address:
ru: 
    Адрес:

en: 
    Birth Date:
ru: 
    Дата рождения:

en: 
    Business Role:
ru: 
    Должность:

en: 
    Categories:
ru: 
    Категории:

en: 
    Comment:
ru: 
    Комментарии:

en: 
    Delivery Label:
ru: 
    Метка для доставки:

en: 
    E-mail:
ru: 
    Эл.адрес:

en: 
    E-mail:
ru: 
    Эл.адрес:

en: 
    Geo Location:
ru: 
    Геогр.положение:

en: 
    Mailer:
ru: 
    Почтовый клиент:

en: 
    Name:
ru: 
    Имя:

en: 
    Org:
ru: 
    Орг.:

en: 
    Public Key:
ru: 
    Публичный ключ:

en: 
    Telephone:
ru: 
    Телефон:

en: 
    Telephones:
ru: 
    Телефоны:

en: 
    Time Zone:
ru: 
    Часовой пояс:

en: 
    Unique String:
ru: 
    Уникальная строка:

en:  (Completed
ru:  (Выполнено

en:  (Due
ru:  (к

en:  (default)
ru: (Исх.значения)

en:  C
ru:  С

en:  _Check for supported types
ru:  Проверка поддерживаемых типов

en:  _Refresh List
ru: Обновить список

en:  _Remove
ru: Удалить

en:  ago
ru:  назад

en:  color
ru:  цвет

en:  to
ru:  к

en: % Complete
ru: % Выполнения:

en: %.1fK
ru: %.1fК

en: %02i minute divisions
ru: Деления через %02i минут

en: %d cards
ru: %d карточек

en: %d days
ru: %d дней

en: %d hidden
ru: Скрытых %d

en: %d hours
ru: %d часов

en: %d minutes
ru: %d минут

en: %d new
ru: Новых %d

en: %d seconds
ru: %d секунд

en: %d selected
ru: %d выбраных

en: %d sent
ru: %d отправленных

en: %d total
ru: Всего %d

en: %d unsent
ru: Неотправленных %d

en: %d weeks
ru: %d недель

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
ru: %s
    
    Ошибка системы активации:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
ru: %s
    
    Ошибка системы компонентов:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
ru: %s
    
    Неизвестная ошибка.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
ru: %s Вы сделали изменения. Забыть о них и закрыть редактор?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
ru: %s Вы сделали изменения. Отменить их?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
ru: %s Вы ничего не изменили. Закрыть редактор?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
ru: %s Вы ничего не изменили. Обновить редактор?

en: %s %s after the end of the appointment
ru: %s %s после окончания встречи

en: %s %s after the start of the appointment
ru: %s %s после начала встречи

en: %s %s before the end of the appointment
ru: %s %s перед окончанием встречи

en: %s %s before the start of the appointment
ru: %s %s до начала встречи

en: %s (%d%% complete)
ru: %s (%d%% выполнено)

en: %s - Message
ru: %s - Сообщение

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
ru: %s уже существует
    Хотите переписать?

en: %s at %s
ru: %s на %s

en: %s at the end of the appointment
ru: %s в конце встречи

en: %s at the start of the appointment
ru: %s в начале встречи

en: %s attachment
ru: %s вложение

en: %s for an unknown trigger type
ru: %s для неизвестного типа переключателя

en: %s mailing list
ru: %s список рассылки

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
ru: %s может не подлежать перенастройке, так как не является локальной папкой

en: %s server %s
ru: %s сервер %s

en: %s service for %s on %s
ru: %s сервис для %s на %s

en: %s: Inbox
ru: %s: Входящие

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
ru: %sПожалуйста, введите пароль IMAP для %s@%s

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
ru: %sПожалуйста, введите POP3 пароль для %s@%s

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
ru: %sПожалуйста, введите пароль SMTP для %s@%s

en: %u bytes
ru: %u байт

en: '.' and '..' are reserved folder names.
ru: "." и ".." -- зарезервированные названия папок.

en: (%d not shown)
ru: (%d не показано)

en: (No Description)
ru: (Нет описания)

en: (No folder displayed)
ru: (Папки не показаны)

en: (No name)
ru: (Без имени)

en: (No subject)
ru: (Без темы)

en: (None)
ru: (нет)

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
ru: (В этой сборке Evolution SSL не поддерживается)

en: (Unknown error)
ru: (Неизвестная ошибка)

en: (Unknown)
ru: (Неизвестное)

en: (Untitled Message)
ru: (Неозаглавленное сообщение)

en: (Untitled)
ru: (Без заголовка)

en: (match-all) requires a single bool result
ru: (совпадает все) требует единственного логического результата

en: (none)
ru: (нет)

en: (unknown host)
ru: (неизвестный хост)

en: * Click here to add a contact *
ru: * Щелкните здесь для добавления контакта *

en: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
ru: ,0,аб,вг,де,жз,ик,лм,но,пр,ст,уф,хц,чш,щэ,юя

en: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
ru: ,123,А Б,В Г,Д Е,Ж З,И К,Л М,Н О,П Р,С Т,У Ф,Х Ц,Ч Ш,Щ Э,Ю Я

en: --to--
ru: --к--

en: 05 minutes
ru: 05 минут

en: 1 byte
ru: 1 байт

en: 1 card
ru: 1 карточка

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 1 second
ru: 1 секунда

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 10th
ru: 10-ый

en: 11th
ru: 11-ый

en: 12th
ru: 12-ый

en: 13th
ru: 13-ый

en: 14th
ru: 14-ый

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 15th
ru: 15-ый

en: 16th
ru: 16-ый

en: 17th
ru: 17-ый

en: 18th
ru: 18-ый

en: 19th
ru: 19-ый

en: 1st
ru: 1-ый

en: 20th
ru: 20-ый

en: 21st
ru: 21-ый

en: 22nd
ru: 22-ой

en: 23rd
ru: 23-ий

en: 24th
ru: 24-ый

en: 25th
ru: 25-ый

en: 26th
ru: 26-ой

en: 27th
ru: 27-ой

en: 28th
ru: 28-ой

en: 29th
ru: 29-ый

en: 2nd
ru: 2-ой

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 30th
ru: 30-ый

en: 31st
ru: 31-ый

en: 3rd
ru: 3-ий

en: 4th
ru: 4-ый

en: 5th
ru: 5-ый

en: 60 minutes
ru: 60 минут

en: 6th
ru: 6-ой

en: 7th
ru: 7-ой

en: 8th
ru: 8-ой

en: 9th
ru: 9-ый

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
ru: <b>%s</b> отменил(а) совещание.

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
ru: <b>%s</b> отменил(а) задачу.

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
ru: <b>%s</b> опубликовал(а) информацию о занятости.

en: <b>%s</b> has published meeting information.
ru: <b>%s</b> опубликовал(а) информацию о совещании.

en: <b>%s</b> has published task information.
ru: <b>%s</b> опубликовал(а) информацию о задаче.

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
ru: <b>%s</b> ответил(а) на запрос о занятости.

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
ru: <b>%s</b> ответил(а) на запрос об участии в совещании.

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
ru: <b>%s</b> ответил(а) на назаначение задачи.

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
ru: <b>%s</b> послал(а) непонятное сообщение.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
ru: <b>%s</b> предлагает участвовать в выполнении задачи.

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
ru: <b>%s</b> запрашивает информацию о Вашей занятости.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
ru: <b>%s</b> запрашивает вашего присутствия на совещании.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
ru: <b>%s</b> желает принять участие в совещании.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
ru: <b>%s</b> желает участвовать в выполнении задачи.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
ru: <b>%s</b> желает получать последнюю информацию о совещании.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
ru: <b>%s</b> желает получать аоследнюю информацию о задаче.

en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
ru: <br> Пожалуйста, просмотрите следующую информацию и выберите действие из следующего меню.

en: <click here to select a date>
ru: <щелкните здесь для выбора даты>

en: <click here to select a folder>
ru: <щелкните здесь для выбора папки>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
ru: <dd><b>Связь с сервером погоды не удалось установить</b></dd>

en: <i>None</i>
ru: <i>Нет</i>

en: >_>
ru: >>

en: A Bonobo control for an address popup.
ru: Управляющий элемент Bonobo для окна адреса.

en: A Bonobo control for displaying an address.
ru: Управляющий элемент Bonobo для отображения адреса.

en: A Bonobo control which displays a task list.
ru: Управляющий элемент Bonobo, который отображает список задач.

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
ru: Файл с таким названием уже существует.
    Переписать его?

en: A folder with the same name already exists
ru: Папка с таким названием уже существует

en: A password transition is needed
ru: Необходима передача пароля

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
ru: Пример управляющего элемента Bonobo для отображения адресной книги

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
ru: Пример управляющего элемента Bonobo, который отображает календарь.

en: AUTH request failed.
ru: Ошибка запроса AUTH.

en: AUTH request timed out: %s
ru: Превышено время ожидания ответа на запрос AUTH: %s

en: A_dd
ru: Добавить

en: A_ll day event
ru: Все события дня

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
ru: Всегда шифровать моим ключом, когда посылается шифрованная почта

en: A_ssistant's name:
ru: Имя помощника:

en: A_uthenticate with server using:
ru: Идентификация на сервере с использованием:

en: Abakan
ru: Абакан

en: Aberdeen
ru: Абердин

en: About Ximian Evolution
ru: О программе Ximian Evolution

en: About Ximian Evolution...
ru: О программе Ximian Evolution...

en: Abu Dhabi
ru: Абу Даби

en: Acapulco
ru: Акапулько

en: Accept
ru: Принято

en: Accepted
ru: Принято

en: Account
ru: Счет

en: Account %d
ru: Счет %d

en: Account Information
ru: Информация о счете

en: Account Management
ru: Управление счетами

en: Account Name
ru: Название счёта

en: Accounts
ru: Счета

en: Active connections
ru: Активные соединения

en: Add Addressbook
ru: Добавить адресную книгу

en: Add Anyway
ru: Добавить в любом случае

en: Add Filter Rule
ru: Добавить правило фильтра

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Sender to Address Book
ru: Добавить отправителя в адресную книгу

en: Add a news feed
ru: Добавить новый источник

en: Add action
ru: Добавить действие

en: Add address to existing contact "%s"
ru: Добавить адрес к существующему контакту "%s"

en: Add attachment...
ru: Добавить вложение...

en: Add criterion
ru: Добавить критерий

en: Add folder to your list of subscribed folders
ru: Добавить папку к вашему списку папок подписок

en: Add n_ews feed
ru: Добавить источник новостей

en: Add to Contacts
ru: Добавить к контактам

en: Add to Saved Searches
ru: Добавить к сохранённым результатам поиска

en: Add to _Shortcut Bar
ru: Добавить к строке закладок

en: Add_ress...
ru: Адрес...

en: Adding card to LDAP server...
ru: Добавление карточки к серверу LDAP...

en: Address Cards
ru: Визитная карточка

en: Address _2:
ru: Адрес 2:

en: Addressbook
ru: Адресная книга

en: Addressbook Sources
ru: Источники адресных книг...

en: Addressbook...
ru: Адресная книга...

en: Adelaide
ru: Аделаида

en: Aden
ru: Аден

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced...
ru: Расширенные...

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Africa
ru: Африка

en: Africa/Abidjan
ru: Африка/Абиджан

en: Africa/Accra
ru: Африка/Аккра

en: Africa/Addis_Ababa
ru: Африка/Аддис-Абеба

en: Africa/Algiers
ru: Африка/Алжир

en: Africa/Brazzaville
ru: Африка/Браззавиль

en: Africa/Cairo
ru: Африка/Каир

en: Africa/Casablanca
ru: Африка/Касабланка

en: Africa/Conakry
ru: Африка/Конакри

en: Africa/Dakar
ru: Африка/Дакар

en: Africa/Dar_es_Salaam
ru: Африка/Дар-эс-Салам

en: Africa/Djibouti
ru: Африка/Джибути

en: Africa/Douala
ru: Африка/Дуала

en: Africa/Freetown
ru: Африка/Фритаун

en: Africa/Harare
ru: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
ru: Африка/Йоханесбург

en: Africa/Kampala
ru: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
ru: Африка/Хартум

en: Africa/Kinshasa
ru: Африка/Киншаса

en: Africa/Lagos
ru: Африка/Лагос

en: Africa/Luanda
ru: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
ru: Африка/Лубумбаши

en: Africa/Lusaka
ru: Африка/Лусака

en: Africa/Maputo
ru: Африка/Мапуту

en: Africa/Mogadishu
ru: Африка/Могадишо

en: Africa/Monrovia
ru: Африка/Монровия

en: Africa/Nairobi
ru: Африка/Найроби

en: Africa/Timbuktu
ru: Африка/Тимбукту

en: Africa/Tripoli
ru: Африка/Триполи

en: Africa/Tunis
ru: Африка/Тунис

en: Ahmadabad
ru: Ахмадабад

en: Akita Airport
ru: Аэропорт Акита

en: Al_l stations:
ru: Все станции:

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alarm Repeat
ru: Повторение сигнала

en: Alarm notification service
ru: Сервис уведомления о сигнале

en: Alarm on %s
ru: Сигнал в %s

en: Alarms
ru: Сигналы

en: Alaska
ru: Аляска

en: Albania
ru: Албания

en: Albany
ru: Албания

en: Albenga
ru: Албенга

en: Alberta
ru: Альберта

en: Albuquerque
ru: Альбукерк

en: Alexandria
ru: Александрия

en: Alexandria-Esler
ru: Александрия-Эслер

en: Alexandroupolis
ru: Александрополис

en: Algeria
ru: Алжир

en: Alghero
ru: Алжир

en: All _People and One Resource
ru: Все люди и один ресурс

en: All _folders:
ru: Все папки:

en: All folders
ru: Все папки

en: All news _feeds:
ru: Все источники новостей

en: Already has an owner
ru: Уже имеет владельца

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
ru: Всегда шифровать моим ключом, когда посылается шифрованная почта

en: Always _sign outgoing messages when using this account
ru: Всегда подписывать исходящие сообщения, когда используется эта учётная запись

en: Amarillo
ru: Амарилло

en: America/Adak
ru: Америка/Адак

en: America/Anchorage
ru: Америка/Анкоридж

en: America/Anguilla
ru: Америка/Ангилья

en: America/Antigua
ru: Америка/Антигуа

en: America/Aruba
ru: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
ru: Америка/Асунсьон

en: America/Barbados
ru: Америка/Барбадос

en: America/Belem
ru: Америка/Белем

en: America/Belize
ru: Америка/Белиз

en: America/Bogota
ru: Америка/Богота

en: America/Buenos_Aires
ru: Америка/Буэнос-Айрес

en: America/Caracas
ru: Америка/Каракас

en: America/Catamarca
ru: Америка/Катамарка

en: America/Cayman
ru: Америка/Кайманы

en: America/Chicago
ru: Америка/Чикаго

en: America/Chihuahua
ru: Америка/Чихуахуа

en: America/Cordoba
ru: Америка/Кордоба

en: America/Costa_Rica
ru: Америка/Коста-Рика

en: America/Cuiaba
ru: Америка/Куяба

en: America/Curacao
ru: Америка/Куракао

en: America/Denver
ru: Америка/Денвер

en: America/Detroit
ru: Америка/Детройт

en: America/Dominica
ru: Америка/Доминика

en: America/Edmonton
ru: Америка/Эдмонтон

en: America/El_Salvador
ru: Америка/Сальвадор

en: America/Fortaleza
ru: Америка/Форталеза

en: America/Grenada
ru: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
ru: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
ru: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
ru: Америка/Гуаякиль

en: America/Halifax
ru: Америка/Галифакс

en: America/Havana
ru: Америка/Гавана

en: America/Indiana/Indianapolis
ru: Америка/Индиана/Индианаполис

en: America/Indiana/Knox
ru: Америка/Индиана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
ru: Америка/Индиана/Маренго

en: America/Indianapolis
ru: Америка/Индианаполис

en: America/Jamaica
ru: Америка/Ямайка

en: America/Kentucky/Louisville
ru: Америка/Кентуки/Луисвиль

en: America/Kentucky/Monticello
ru: Америка/Кентуки/Монтичелло

en: America/La_Paz
ru: Америка/Ла-Пас

en: America/Lima
ru: Америка/Лима

en: America/Los_Angeles
ru: Америка/Лос-Анджелес

en: America/Louisville
ru: Америка/Луисвиль

en: America/Managua
ru: Америка/Манагуа

en: America/Martinique
ru: Америка/Мартиника

en: America/Mendoza
ru: Америка/Мендоза

en: America/Merida
ru: Америка/Мерида

en: America/Mexico_City
ru: Америка/Мехико

en: America/Monterrey
ru: Америка/Монтерей

en: America/Montevideo
ru: Америка/Монтевидео

en: America/Montreal
ru: Америка/Монреаль

en: America/Montserrat
ru: Америка/Монтсерат

en: America/Nassau
ru: Америка/Насcау

en: America/New_York
ru: Америка/Нью-Йорк

en: America/North_Dakota/Center
ru: Америка/Сев. Дакота/Центр

en: America/Panama
ru: Америка/Панама

en: America/Paramaribo
ru: Америка/Парамарибо

en: America/Phoenix
ru: Америка/Феникс

en: America/Puerto_Rico
ru: Америка/Пуэрто-Рико

en: America/Recife
ru: Америка/Ресифи

en: America/Regina
ru: Америка/Регина

en: America/Rosario
ru: Америка/Розарио

en: America/Santiago
ru: Америка/Сантьяго

en: America/Santo_Domingo
ru: Америка/Санто-Доминго

en: America/Sao_Paulo
ru: Америка/Сан-Пауло

en: America/St_Vincent
ru: Америка/Сент-Винсент

en: America/Tegucigalpa
ru: Америка/Тегучигалпа

en: America/Tijuana
ru: Америка/Тихуана

en: America/Vancouver
ru: Америка/Ванкувер

en: America/Winnipeg
ru: Америка/Виннипег

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Amsterdam
ru: Амстердам

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
ru: Напоминание Evolution по календарю будет включено.
    Это напоминание настроено на запуск следующей программы:
    
            %s
    
    Вы уверены, что хотите запустить эту программу?

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
ru: При копировании файлов в "%s"
    возникла ошибка.

en: An organizer is required.
ru: Требуется организатор.

en: An organizer must be set.
ru: Организатор должен быть назначен.

en: An unknown person
ru: Неизвестный человек

en: Anadyr
ru: Анадырь

en: Anapa
ru: Анапа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Anni_versary:
ru: Годовщина:

en: Anniv
ru: Годов.

en: Anniversary
ru: Годовщина:

en: Answered
ru: Отвечено

en: Antalya
ru: Анталья

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Antarctica/South_Pole
ru: Антарктика/Южный полюс

en: Antarctica/Vostok
ru: Антарктика/Восток

en: Antartica
ru: Антарктика

en: Antigua
ru: Анигуа

en: Antigua And Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Any Category
ru: Любая категория

en: Any field contains
ru: Любое поле содержит

en: Apply Filters
ru: Применить фильтры

en: Apply filter rules to the selected messages
ru: Применить фильтр к выбранным сообщениям

en: Apply filters to new messages in INBOX
ru: Применить фильтры к новым сообщениям в папке "Входящие"

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
ru: Применить фильтры ко всем новым сообщениям в папке "Входящие" (INBOX) на этом сервере

en: Appointment
ru: Встреча

en: Appointment - %s
ru: Встреча - %s

en: Appointments
ru: Встречи

en: April
ru: Апрель

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
ru: Вы уверены что хотите удалить эту неозаглавленную журнальную запись?

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
ru: Вы уверены, в том что хотите
    удалить этот контакт?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
ru: Вы уверены в том, что хотите отменить и удалить эту журнальную запись?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
ru: Вы уверены в том, что хотите отменить и удалить эту встречу?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
ru: Вы уверены в том, что хотите отменить и удалить это задание?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить %d встреч?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить %d журнальных записей?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить %d заданий?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
ru: Вы уверены что вы хотите удалить встречу "%s"?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
ru: Вы уверены что вы хотите удалить журнальную запись "%s"?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
ru: Вы уверены что вы хотите удалить задание "%s"?

en: Are you sure you want to delete this account?
ru: Вы уверены что хотите удалить этот счет?

en: Are you sure you want to delete this news account?
ru: Вы уверены что хотите удалить этот новый счет?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
ru: Вы уверены что хотите удалить эту неозаглавленную встречу?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
ru: Вы уверены что хотите удалить это неозаглавленное задание?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
ru: Вы уверены что вы хотите править все %d сообщений?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
ru: Вы уверены что хотите открыть все %d сообщений в отдельных окнах?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
ru: Вы уверены в том, что хотите удалить папку "%s"?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
ru: Вы уверены что вы хотите переотправить все %d сообщений?

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: Arkhangelsk
ru: Архангельск

en: Arlington
ru: Арлингтон

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Asheville
ru: Эшвилль

en: Ashfield
ru: Эшфилд

en: Asia
ru: Азия

en: Asia/Almaty
ru: Азия/Алматы

en: Asia/Amman
ru: Азия/Амман

en: Asia/Anadyr
ru: Азия/Анадырь

en: Asia/Ashgabat
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Baghdad
ru: Азия/Багдад

en: Asia/Bahrain
ru: Азия/Бахрейн

en: Asia/Baku
ru: Азия/Баку

en: Asia/Bangkok
ru: Азия/Бангкок

en: Asia/Beirut
ru: Азия/Бейрут

en: Asia/Bishkek
ru: Азия/Бишкек

en: Asia/Brunei
ru: Азия/Бруней

en: Asia/Calcutta
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Colombo
ru: Азия/Коломбо

en: Asia/Damascus
ru: Азия/Дамаск

en: Asia/Dubai
ru: Азия/Дубаи

en: Asia/Dushanbe
ru: Азия/Душанбе

en: Asia/Harbin
ru: Азия/Харбин

en: Asia/Hong_Kong
ru: Азия/Гонгконг

en: Asia/Irkutsk
ru: Азия/Иркутск

en: Asia/Istanbul
ru: Азия/Стамбул

en: Asia/Jakarta
ru: Азия/Джакарта

en: Asia/Jerusalem
ru: Азия/Иерусалим

en: Asia/Kabul
ru: Азия/Кабул

en: Asia/Kamchatka
ru: Азия/Камчатка

en: Asia/Karachi
ru: Азия/Карачи

en: Asia/Katmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
ru: Азия/Красноярск

en: Asia/Kuwait
ru: Азия/Кувейт

en: Asia/Magadan
ru: Азия/Магадан

en: Asia/Manila
ru: Азия/Манила

en: Asia/Muscat
ru: Азия/Мускат

en: Asia/Novosibirsk
ru: Азия/Новосибирск

en: Asia/Omsk
ru: Азия/Омск

en: Asia/Qatar
ru: Азия/Кутар

en: Asia/Riyadh
ru: Азия/Эр-Рияд

en: Asia/Saigon
ru: Азия/Сайгон

en: Asia/Sakhalin
ru: Азия/Сахалин

en: Asia/Samarkand
ru: Азия/Самарканд

en: Asia/Seoul
ru: Азия/Сеул

en: Asia/Shanghai
ru: Азия/Шанхай

en: Asia/Singapore
ru: Азия/Сингапур

en: Asia/Taipei
ru: Азия/Тайпей

en: Asia/Tashkent
ru: Азия/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
ru: Азия/Тбилиси

en: Asia/Tehran
ru: Азия/Тегеран

en: Asia/Tokyo
ru: Азия/Токио

en: Asia/Ulaanbaatar
ru: Азия/Улан-Батор

en: Asia/Vladivostok
ru: Азия/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
ru: Азия/Якутск

en: Asia/Yekaterinburg
ru: Азия/Екатеринбург

en: Asia/Yerevan
ru: Азия/Ереван

en: Ass
ru: Пом.

en: Assign Color
ru: Связать цвет

en: Assign Score
ru: Связать подсчет

en: Assign Task
ru: Назначить задание

en: Assign this task to others
ru: Переназначить эту задачу

en: Assigned
ru: Связанное

en: Assignment
ru: Назначение

en: Assistant
ru: Помощник

en: Assistant Phone
ru: Телефон помощника

en: Astoria
ru: Астория

en: Astrakhan
ru: Астрахань

en: Asuncion
ru: Асунсьон

en: At least one attendee is necessary
ru: Необходим как минимум один участник

en: At least one attendee is required.
ru: Требуется как минимум один участник

en: Athens
ru: Афины

en: Atlanta
ru: Атланта

en: Atlantic
ru: Атлантика

en: Atlantic City
ru: Атлантик-Сити

en: Atlantic/Azores
ru: Атлантика/Азоры

en: Atlantic/Bermuda
ru: Атлантика/Бермуда

en: Atlantic/Canary
ru: Атлантика/Канары

en: Atlantic/Cape_Verde
ru: Атлантика/Кейп Верде

en: Atlantic/Faeroe
ru: Атлантика/Фаэро

en: Atlantic/Madeira
ru: Атлантика/Мадера

en: Atlantic/Reykjavik
ru: Атлантика/Рейкъявик

en: Atlantic/St_Helena
ru: Атлантика/Св.Елена

en: Attach
ru: Присоединить

en: Attach a file
ru: Присоединить файл

en: Attach a file to the message
ru: Присоединить файл к сообщению

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment properties
ru: Свойства вложения

en: Attachments
ru: Вложения

en: Attendee
ru: Участник

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
ru: Статус участника не может быть обновлён, потому что элемент больше не существует

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
ru: Статус участника не может быть обновлён из-за неверного текущего статуса!

en: Attendee status could not be updated!
ru: Статус участника не может быть обновлён!

en: Attendee status updated
ru: Статус участника обновлён!

en: Auckland
ru: Окланд

en: Audio Alarm Options
ru: Параметры аудио таймеров

en: Augsburg
ru: Аугсбург

en: August
ru: Август

en: Augusta
ru: Августа

en: Aurora
ru: Аврора

en: Austin
ru: Остин

en: Australasia
ru: Австралия

en: Australia
ru: Австралия

en: Australia/Adelaide
ru: Австралия/Аделаида

en: Australia/Brisbane
ru: Австралия/Брисбен

en: Australia/Darwin
ru: Австралия/Дарвин

en: Australia/Melbourne
ru: Австралия/Мельбурн

en: Australia/Perth
ru: Австралия/Перт

en: Australia/Sydney
ru: Австралия/Сидней

en: Austria
ru: Австрия

en: Authentication
ru: Идентификация

en: Authentication failed.
ru: Сбой идентификации.

en: Authentication mechanism is too weak
ru: Слишком слабый механизм идентификации

en: Authentication required
ru: Идентификация требуется

en: Automatic
ru: Автоматическое

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: B_usy
ru: Занят

en: Bad Address
ru: Неправильный эл.адрес

en: Bad Free/Busy Message
ru: Неверное сообщение о занятости

en: Bad Meeting Message
ru: Неверное сообщение о совещании

en: Bad Task Message
ru: Неверное сообщение о задаче

en: Bad authentication response from server.
ru: Отрицательный ответ идентификации от сервера.

en: Bad authentication response from server.
ru: Отрицательный ответ идентификации от сервера.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
ru: Плохой сертификат от %s:
    
    %s
    
    Всё равно принять?

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Baltic
ru: Балтийский

en: Baltimore
ru: Балтимор

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Barcelona
ru: Барселона

en: Barnaul
ru: Барнаул

en: Base
ru: Основа

en: Basic
ru: Основные

en: Basics
ru: Основы

en: Baton Rouge
ru: Батон-Руж

en: Bcc
ru: Скр.копия:

en: Bcc:
ru: Скр.копия:

en: Begins: <b>
ru: Начинается: <b>

en: Beirut
ru: Бейрут

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belgorod
ru: Белгород

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Beograd
ru: Белград

en: Bergamo
ru: Бергамо

en: Berlin
ru: Берлин

en: Bermuda
ru: Бермуда

en: Bern
ru: Берн

en: Beverly
ru: Беверли

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bilbao
ru: Бильбао

en: Birmingham
ru: Бирмингем

en: Birth Date
ru: Дата рождения

en: Birthda_y:
ru: День рождения:

en: Blagoveschensk
ru: Благовещенск

en: Blank forms at end:
ru: Пустая форма в конце:

en: Blowing snowfall
ru: Кратковременный снегопад

en: Body
ru: Тело

en: Body contains
ru: Тело содержит

en: Body contents
ru: Тело содержит

en: Body does not contain
ru: Тело не содержит

en: Body or subject contains
ru: Тело или тема содержит

en: Bogota/Eldorado
ru: Богота/Эльдорадо

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bologna
ru: Болонья

en: Bombay/Santacruz
ru: Бомбей/Сантакруз

en: Bordeaux
ru: Бордо

en: Bosnia And Herzegowina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bosnia-Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Boston
ru: Бостон

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bottom:
ru: Снизу:

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brasilia
ru: Бразилия

en: Bratislava
ru: Братислава

en: Bratsk
ru: Братск

en: Braunschweig
ru: Брауншвейг

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bremen
ru: Бремен

en: Brest
ru: Брест

en: Bristol
ru: Бристоль

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: British Virgin Islands
ru: О-ва Британской Вирджинии

en: Brno
ru: Брно

en: Broken clouds
ru: Облака с просветами

en: Brought to you by
ru: Создана для вас

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней

en: Brunswick
ru: Брунсвик

en: Brussels-National Airport
ru: Брюссель - национальный аэропорт

en: Bryansk
ru: Брянск

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Buffalo
ru: Буффало

en: Bug buddy could not be run.
ru: Bug-buddy не может быть запущен.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
ru: Bug-buddy не был найден в вашем $PATH.

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burgas
ru: Бургас

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Bus
ru: Занят

en: Bus 2
ru: Раб. 2

en: Bus Fax
ru: Раб. факс

en: Business
ru: Рабочий

en: Business 2
ru: Рабочий 2

en: Business Address
ru: Рабочий адрес

en: Business Fax
ru: Рабочий факс

en: Business Phone
ru: Рабочий телефон

en: Business Phone 2
ru: Рабочий телефон 2

en: Busy
ru: Занят

en: By Company
ru: По компании

en: By Sender
ru: По отправителю

en: By Status
ru: По состоянию

en: By Subject
ru: По теме

en: CALUri
ru: URIКал

en: CORBA error
ru: Ошибка CORBA

en: C_elsius
ru: Цельсия

en: C_lose
ru: Закрыть

en: C_ontacts...
ru: Контакты...

en: C_ontaining:
ru: Содержит:

en: C_ut
ru: Вырезать

en: Ca_tegories...
ru: Категории...

en: Cairo
ru: Каир

en: Calcutta/Dum Dum
ru: Калькутта/Дум-Дум

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar Message
ru: Сообщение календаря

en: Calendar URI
ru: URI календаря

en: Calendar and Tasks Settings
ru: Установки календаря и заданий...

en: Calendar file could not be updated!
ru: Файл календаря не может быть обновлён!

en: Calendar information
ru: Информация календаря

en: Calgary
ru: Калгари

en: California
ru: Калифорния

en: Callback
ru: Обратный отзвон

en: Callback Phone
ru: Обратный отзвон

en: Camarillo
ru: Камарилло

en: Cambodia
ru: Кажбоджа

en: Cambridge
ru: Кембридж

en: Cameron
ru: Камерун

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Canarias/La Palma
ru: Канары/Ла-Пальма

en: Canberra
ru: Канберра

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel All
ru: Отменить все

en: Cancel Mee_ting
ru: Отменить совещание

en: Cancel Operation
ru: Отменить операцию

en: Cancel Task
ru: Отменить задание

en: Cancel the current mail operation
ru: Отменить текущую почтовую операцию

en: Cancel the meeting for this item
ru: Отменить совещание для этого элемента

en: Cancel this task
ru: Отменить это задание

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelled.
ru: Отменено.

en: Cancelling...
ru: Отмена...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
ru: Нет доступа к оболочке Ximian Evolution.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
ru: Невозможно добавить сообщение к папке почтового каталога: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
ru: Невозможно присоединить сообщение к файлу mbox: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
ru: Невозможно добавить сообщение к папке mh: %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
ru: Невозможно добавить сообщение к файлу спула: %s: %s

en: Cannot attach file %s: %s
ru: Невозможно присоединить файл %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
ru: Невозможно присоединить файл %s: не обычный файл

en: Cannot build locking helper pipe: %s
ru: Невозможно создать канал к блокиратору: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
ru: Невозможно проверить папку: %s: %s

en: Cannot connect to store: %s
ru: Не удалось подключиться к хранилищу: %s

en: Cannot copy a folder over itself.
ru: Невозможно скопировать папку в себя саму.

en: Cannot copy folder: %s
ru: Невозможно скопировать папку: %s

en: Cannot create a folder with that name
ru: Невозможно создать папку с таким названием

en: Cannot create folder lock on %s: %s
ru: Невозможно заблокировать папку %s: %s

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
ru: Не удалось создать папку: недопустимая операция в этом хранилище

en: Cannot create output file: %s:
     %s
ru: Не удалось создать файл вывода: %s
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
ru: Невозможно создать каталог
    %s
    Ошибка: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
ru: Невозможно создать указанную папку:
    %s

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
ru: Невозможно расшифровать это сообщение: не удалось создать канал к GPG/PGP: %s

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
ru: Невозможно расшифровать это сообщение: нет зашифрованного текста для расшифровывания

en: Cannot decrypt this message: no password provided
ru: Невозможно расшифровать это сообщение: не введён пароль

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
ru: Невозможно удалить метаданные папки %s: %s

en: Cannot delete folder:
    %s
ru: Невозможно удалить папку:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
ru: Не удалось удалить папку: %s: недопустимая операция

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
ru: Не удалось удалить папку: %s: нет такой папки

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
ru: Невозможно зашифровать это сообщение: не удалось создать канал к GPG/PGP: %s

en: Cannot encrypt this message: no password provided
ru: Невозможно зашифровать это сообщение: не введён пароль

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
ru: Невозможно зашифровать это сообщение: нет текста для шифрования

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
ru: Невозможно зашифровать это сообщение: не определены получатели

en: Cannot fork locking helper: %s
ru: Невозможно запустить блокиратор: %s

en: Cannot get folder: %s: %s
ru: Не удалось получить папку: %s: %s

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
ru: Не удалось получить папку: недопустимая операция в этом хранилище

en: Cannot get message: %s
      %s
ru: Невозможно получить сообщение: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
ru: Невозможно получить сообщение: %s из папки %s
      %s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
ru: Невозможно инициализировать компонент сводки Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
ru: Невозможно инициализировать редактор почты Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
ru: Невозможно инициализировать компонент информации о папке Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
ru: Невозможно инициализировать почтовый компонент "Эволюции".

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
ru: Невозможно инициализировать компонент настройки почты Evolution.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
ru: Не удалось инициализировать компонентную систему Bonobo.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
ru: Невозможно инициализировать оболочку Evolution: %s

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
ru: Невозможно сделать папку подпапкой собственной подпапки

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
ru: Невозможно переместить папку в собственную подпапку.

en: Cannot move a folder over itself.
ru: Невозможно переместить папку в себя саму.

en: Cannot move folder: %s
ru: Невозможно переместить папку: %s

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
ru: Невозможно открыть MH каталог: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
ru: Не удалось открыть почтовый ящик: %s: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
ru: Невозможно открыть путь к папке почтового каталога: %s: %s

en: Cannot open message
ru: Невозможно открыть сообщение

en: Cannot open temporary mailbox: %s
ru: Не удалось открыть временный почтовый ящик: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
ru: Ошибка в регулярном выражении "%s":
    %s

en: Cannot register on OAF
ru: Не удалось зарегистрировать в OAF

en: Cannot register storage with shell
ru: Не удалось зарегистрировать хранилище с помощью оболочки

en: Cannot rename folder:
    %s
ru: Невозможно удалить папку:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
ru: Не удалось переименовать папку: %s: недопустимая операция

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
ru: Не удалось переименовать папку: %s: нет такой папки

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
ru: Невозможно сохранить метаданные папки в %s: %s

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
ru: Невозможно сохранить метаданные папки, возможно, Вы обнаружите
    что больше не можете открыть эту папку: %s: %s

en: Cannot send message: no recipients defined.
ru: Невозможно отправить сообщение: не определены получатели.

en: Cannot send message: sender address not defined.
ru: Невозможно отправить сообщение: не определен адрес отправителя.

en: Cannot send message: sender address not valid.
ru: Невозможно отправить сообщение: неправильный адрес отправителя.

en: Cannot set up local storage -- %s
ru: Невозможно установить локальное хранилище -- %s

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
ru: Невозможно подписать это сообщение: не удалось создать канал к GPG/PGP: %s

en: Cannot sign this message: no password provided
ru: Невозможно подписать это сообщение: не введён пароль

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
ru: Невозможно подписать это сообщение: нет текста для прозрачной подписи

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
ru: Невозможно подписать это сообщение: нет текста для подписывания

en: Cannot transfer folder:
    %s
ru: Невозможно переместить папку:
    %s

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
ru: Невозможно проверить это сообщение: не удалось создать канал к GPG/PGP: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
ru: Невозможно проверить это сообщение: не удалось создать временный файл: %s

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
ru: Невозможно проверить это сообщение: нет текста для проверки

en: Cape Hatteras
ru: Мыс Гаттерас

en: Cape Verde
ru: Кейп Верде

en: Car
ru: Машина

en: Car Phone
ru: Телефон в машине

en: Card ID already exists
ru: Идентификатор карточки уже существует

en: Card View
ru: Просмотр карточек

en: Card not found
ru: Карточка не найдена

en: Card:
ru: Карточка:

en: Caribou
ru: Карибы

en: Carlsbad
ru: Карлсбад

en: Case Sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Categories
ru: Категории

en: Categories: %s
ru: Категории: %s

en: Category editor not available.
ru: Редактор категорий не доступен.

en: Category is
ru: Категории

en: Cayman Islands
ru: Каймановы о-ва

en: Cc
ru: Копия

en: Cc:
ru: Копия:

en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

en: Central European
ru: Центральноевропейский

en: Central and South America
ru: Центральная и Южная Америка

en: Chad
ru: Чад

en: Chair
ru: Председатель

en: Chair Persons
ru: Председатели

en: Champaign
ru: Шампань

en: Change Anyway
ru: Изменить в любом случае

en: Change the name of this folder
ru: Изменить название этой папки

en: Change the properties of this folder
ru: Изменить свойства этой папки

en: Change the settings for the summary
ru: Изменить установки итога

en: Change this folder's properties
ru: Изменить свойства этой папки

en: Changed Contact:
ru: Изменённый контакт:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
ru: Изменение папки "%s" в формат "%s"

en: Character Encoding
ru: Кодировка символов

en: Charleston
ru: Чарльстон

en: Charlotte
ru: Шарлотта

en: Chattanooga
ru: Четтануга

en: Cheboksary
ru: Чебоксары

en: Check Address
ru: Проверить адрес

en: Check Full Name
ru: Проверить полное имя

en: Check for new messages in all folders
ru: Проверка новой почты во всех папках

en: Check this if the server requires you to authenticate.
ru: Отметьте, если сервер требует идентификации.

en: Checking Service
ru: Проверка сервиса

en: Checking for New Mail
ru: Проверка новое почты

en: Checking for new mail
ru: Проверка новое почты

en: Chelyabinsk
ru: Челябинск

en: Cheyenne
ru: Шайен

en: Chihuahua
ru: Чихуахуа

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chita
ru: Чита

en: Choose an action:
ru: Выбрать действие:

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
ru: Выберите файл, который вы хотите импортировать в Evolution и выберите тип файла из списка.
    
    Вы можете выбрать "Автоматический" если вы не знаете и Evolution попытается опознать его.

en: Choose the type of importer to run:
ru: Выберите тип импортёра для запуска:

en: Christmas Island
ru: О-в Рождества

en: Cincinnati
ru: Цинциннати

en: Clarinda
ru: Кларинда

en: Classification
ru: Классификация

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear sky
ru: Ясное небо

en: Clearsigning is not supported by this cipher
ru: Прозрачная подпись не поддерживается этим шифром

en: Clermont-Ferrand
ru: Клемон-Ферран

en: Cleveland
ru: Кливленд

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
ru: Нажмите "Импортировать" для начала импортирования файлов в Evolution.

en: Click OK to close these connections and go offline
ru: Нажмите OK для закрытия соединения и перехода на работу вне сети

en: Click here for the address book
ru: Щелкните здесь для адресной книги

en: Click here to add an attendee
ru: Щёлкните здесь чтобы добавить участника

en: Click to add a task
ru: Щелкните для добавления задачи

en: Close
ru: Закрыть

en: Close the current file
ru: Закрыть текущий файл

en: Close this item
ru: Закрыть этот элемент

en: Close this window
ru: Закрыть это окно

en: Closing connections...
ru: Закрытие соединений...

en: Co_ntacts:
ru: Контакты:

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые о-ва

en: Cocos Island
ru: Кокосовы о-ва

en: Collaboration
ru: Сотрудничество

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Color for overdue tasks
ru: Цвет для просроченных заданий

en: Color for tasks due today
ru: Цвет для задач на сегодня

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Colorado Springs
ru: Колорадо-Спрингс

en: Columbia
ru: Колумбия

en: Command not implemented
ru: Команда не реализована

en: Command parameter not implemented
ru: Параметр команды не реализован

en: Comment contains
ru: Коментарий содержит

en: Common Name
ru: Общее название

en: Comoros
ru: Коморос

en: Comp
ru: Компания

en: Company
ru: Компания

en: Company Phone
ru: Телефон компании

en: Compare against
ru: Сравнивать с

en: Complete
ru: Выполнено

en: Complete.
ru: Выполнено.

en: Completed
ru: Выполнено

en: Completed
ru: Выполнено

en: Completion Date
ru: Дата выполнения

en: Compose _New Message
ru: Создать новое сообщение

en: Compose a message
ru: Создать сообщение

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
ru: Ответить всем получателям выбранного сообщения

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
ru: Ответить в список рассылки этого сообщения

en: Compose a reply to the sender of the selected message
ru: Ответить отправителю выбранного сообщения

en: Composer
ru: Редактор

en: Con_fidential
ru: Конфиденциальное

en: Confidential
ru: Конфиденциальное

en: Configuration
ru: Настройка

en: Configuration Database not found
ru: База данных конфигурации не найдена

en: Configure the calendar's settings
ru: Настроить календарь

en: Configure the task view's settings
ru: Настроить просмотр задач

en: Confirm when Expunging a folder
ru: Подтверждение при вычеркивании папки

en: Conflicting Contact:
ru: Конфликтующий контакт:

en: Congo
ru: Конго

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
ru: Поздравляем, ваши почтовые настройки завершены.
    
    Вы готовы к отправке и приему эл.почты
    с использованием Evolution.
    
    Нажмите "Завершить", чтобы сохранить ваши настройки.

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Connecting to LDAP server...
ru: Подключение к серверу LDAP...

en: Connecting to server...
ru: Подключение к серверу...

en: Connection cancelled
ru: Соединение отменено

en: Contact Editor
ru: Редактор контактов

en: Contact List Editor
ru: Редактор списков контактов

en: Contact Quick-Add
ru: Быстрое добавление контакта

en: Contacts
ru: Контакты

en: Contacts:
ru: Контакты:

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
ru: Что показывать в миникарточках адресной книги Evolution.

en: Cook Islands
ru: О-ва Кука

en: Copy
ru: Скопировать

en: Copy Link Location
ru: Скопировать ссылку

en: Copy folder
ru: Скопировать папку

en: Copy message(s) to
ru: Скопировать сообщения в

en: Copy selected messages
ru: Скопировать выбранные сообщения

en: Copy selected messages to another folder
ru: Скопировать выбранные сообщения в другую папку

en: Copy selected task
ru: Скопировать выбранное задание

en: Copy the selection
ru: Скопировать выделение

en: Copy this folder
ru: Скопировать эту папку

en: Copy to Folder
ru: Скопировать в папку

en: Copying
ru: Копирование

en: Copying messages to %s
ru: Копирование сообщений в %s

en: Cordoba
ru: Кордоба

en: Cordova
ru: Кордава

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cote d'Ivoire
ru: Кот-д-Ивуар

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
ru: Не удалось идентифицироваться на KPOP сервере: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
ru: Не удалось проверить наличие новых сообщений на POP сервере: %s

en: Could not check mail file %s: %s
ru: Не удалось проверить почтовый файл %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
ru: Невозможно закрыть исходную папку %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
ru: Невозможно закрыть временную папку: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
ru: Не удалось подключиться к %s (порт %d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
ru: Не удалось подключиться к POP серверу на %s.

en: Could not connect to server: %s
ru: Не удалось подключиться к серверу: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
ru: Не удалось создать контекст дешифрования PGP

en: Could not create a PGP encryption context.
ru: Не удалось создать контекст шифрования PGP

en: Could not create a PGP signature context.
ru: Не удалось создать контекст подписи PGP

en: Could not create a PGP verification context.
ru: Не удалось создать контекст проверки PGP

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
ru: Не удалось создать контекст S/MIME certonly

en: Could not create a S/MIME decode context.
ru: Не удалось создать контекст декодирования S/MIME

en: Could not create a S/MIME encryption context.
ru: Не удалось создать контекст нифрования S/MIME

en: Could not create a S/MIME envelope context.
ru: Не удалось создать контекст оболочки S/MIME

en: Could not create a S/MIME signature context.
ru: Не удалось создать контекст подписи s/MIME

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
ru: Не удалось создать окно редактора, потому что вы еще не настройли
    ни одной личности в почтовом компоненте.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
ru: Не удалось создать окно редактора:
    Не удалось активировать HTML-компонент редактора.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
ru: Не удалось создать окно редактора:
    Невозможно активировать упраляющий элемент выбора адреса.

en: Could not create directory %s:
    %s
ru: Невозможно создать каталог %s:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
ru: Невозможно создать каталог %s: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
ru: Не удалось создать файл "%s":
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
ru: Не удалось создать папку "%s":
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
ru: Не удалось создать файл блокировки для %s: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
ru: Не удалось создать канал к Sendmail: %s: почта не отправлена

en: Could not create pipe: %s
ru: Не удалось создать канал: %s

en: Could not create temporary directory: %s
ru: Не удалось создать временный каталог: %s

en: Could not create the alarm notify service
ru: Не удалось создать сервис уведомления о сигнале

en: Could not create the alarm notify service factory
ru: Не удалось создать фабрику сервиса уведомления о сигнале

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
ru: Не удалось создать окно календаря. Пожалуйста проверьте вашу установку ORBit и OAF.

en: Could not create the component editor factory
ru: Не удалось создать фабрику редактирования компонента

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
ru: Не удалось создать окно заданий. Пожалуйста проверьте вашу установку ORBit и OAF.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
ru: Невозможно удалить папку "%s":
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
ru: Невозможно удалить папку "%s":
    %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
ru: Не удалось удалить индексный файл папки "%s": %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
ru: Не удалось удалить итоговый файл папки "%s": %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
ru: Не удалось выполнить %s: почта не отправлена.

en: Could not fetch message: %s
ru: Не удалось получить сообщение: %s

en: Could not file: %s: %s
ru: Не удалось записать: %s: %s

en: Could not find 'From' address in message
ru: Невозможно найти адрес "От" в сообщении

en: Could not find message body in FETCH response.
ru: Невозможно найти тело сообщения в ответе FETCH.

en: Could not find widget for a field: `%s'
ru: Не удалось удалить найти виджет для поля: "%s"

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
ru: Не удалось разветвить Sendmail: %s: почта не отправлена

en: Could not fork: %s
ru: Не удалось разветвить: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
ru: Не удалось получить билет Kerberos:
    %s

en: Could not get group list from server.
ru: Не удалось получить с сервера список групп.

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
ru: Не удалось получить "Входящие" для нового хранилища почты:
    %s
    Ярлык не будет создан.

en: Could not initialize Bonobo
ru: Не удалось инициализировать Bonobo

en: Could not initialize GNOME
ru: Не удалось инициализировать GNOME

en: Could not initialize gnome-vfs
ru: Не удалось инициализировать gnome-vfs

en: Could not load %s: %s
ru: Невозможно загрузить %s: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
ru: Не удалось загрузить %s: Загрузка модулей не поддерживается в этой системе.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
ru: Невозможно загрузить %s: нет инициализационного кода в модуле.

en: Could not load summary for %s
ru: Невозможно загрузить итог для %s

en: Could not load the tasks in `%s'
ru: Невозможно загрузить задание в "%s"

en: Could not lock '%s'
ru: Не удалось заблокировать "%s"

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
ru: Не удалось заблокировать "%s": ошибка протокола с блокиратором

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
ru: Не удалось открыть `%s':
    %s
    Изменения, сделанные в этой папке, не будут синхронизированы.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
ru: Не удалось открыть `%s'; элементы остались на месте.

en: Could not open cache directory: %s
ru: Невозможно открыть каталог кэш: %s

en: Could not open directory for news server: %s
ru: Невозможно открыть каталог для сервера новостей: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
ru: Невозможно открыть файл "%s":
    %s

en: Could not open file: %s: %s
ru: Невозможно открыть файл: %s: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
ru: Невозможно открыть папку "%s":
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
ru: Невозможно открыть папку: %s: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
ru: Не удалось открыть папку: список сообщений был неполон.

en: Could not open mail file %s: %s
ru: Невозможно открыть почтовый файл %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
ru: Невозможно открыть временный почтовый файл %s: %s

en: Could not open the folder in '%s'
ru: Невозможно открыть папку "%s"

en: Could not open the folder in `%s'
ru: Невозможно открыть папку "%s"

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
ru: Не удалось разобрать сообщение MIME. Отображается как есть.

en: Could not parse URL `%s'
ru: Невозможно проанализировать URL "%s"

en: Could not read pilot's Address application block
ru: Невозможно прочесть блок приложения адресов Пилота

en: Could not read pilot's Calendar application block
ru: Невозможно прочесть блок приложения календарь Пилота

en: Could not read pilot's ToDo application block
ru: Невозможно прочесть блок приложения заданий Пилота

en: Could not rename folder %s to %s: %s
ru: Не удалось переименовать папку %s в %s: %s

en: Could not rename folder: %s
ru: Не удалось переименовать папку: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
ru: Не удалось получить сообщение с POP сервера %s: %s

en: Could not save signature file.
ru: Не удалось сохранить файл подписи.

en: Could not save summary: %s: %s
ru: Не удалось сохранить краткую информацию: %s: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
ru: Не удалось просканировать папку "%s": %s

en: Could not send message: %s
ru: Не удалось отправить сообщение: %s

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
ru: Не удалось запустить интерфейс почтового помощника Evolution

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
ru: Не удалось запустить интерфейс почтового помощника Evolution
    (%s)

en: Could not start wombat
ru: Не удалось запустить wombat

en: Could not start wombat server
ru: Не удалось запустить сервер wombat

en: Could not sync spool folder %s: %s
ru: Не удалось синхронизировать папку спула %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
ru: Не удалось синхронизировать папку спула: %s: %s
    Папка может быть испорчена, копия сохранена в "%s"

en: Could not sync temporary folder %s: %s
ru: Не удалось синхронизировать временную папку %s: %s

en: Could not update files correctly
ru: Невозможно обновить файлы корректно

en: Could not update object!
ru: Невозможно обновить объект!

en: Could not write data: %s
ru: Невозможно записать данные: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
ru: Не удалось произвести запись в журнал: %s
    Дальнейшие операции не будут записаны и, соответственно, не будут
    воспроизведены после подключения к серверу.

en: Countr_y:
ru: Страна:

en: Coventry
ru: Ковентри

en: Create Ru_le From Message
ru: Создать правило из сообщения

en: Create _New Folder...
ru: Создать новую папку...

en: Create _Virtual Folder From Message
ru: Создать вирт.папку из сообщения

en: Create a New All Day _Event
ru: Создать новое ежедневное событие

en: Create a New _Task
ru: Создать новое задание

en: Create a _New Appointment
ru: Создать новую встречу

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
ru: Создать ссылку на эту папку из строки закладок

en: Create a new appointment
ru: Создать новую встречу

en: Create a new contact "%s"
ru: Создать новый контакт "%s"

en: Create a new folder
ru: Создать новую папку

en: Create a new shortcut
ru: Создать новый ярлык

en: Create a new shortcut group
ru: Создать новую группу закладок

en: Create a new task
ru: Создать новое задание

en: Create a rule to filter messages from this sender
ru: Создать правило для фильтрации сообщений от этого отправителя

en: Create a rule to filter messages to these recipients
ru: Создать правило для фильтрации сообщений к этим получателям

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
ru: Создать правило для фильтрации сообщений в этот список рассылки

en: Create a rule to filter messages with this subject
ru: Создать правило для фильтрации сообщений с этой темой

en: Create a virtual folder for these recipients
ru: Создать вирт.папку по этим получателям

en: Create a virtual folder for this mailing list
ru: Создать вирт.папку для этого списка рассылки

en: Create a virtual folder for this sender
ru: Создать вирт.папку для этого отправителя

en: Create a virtual folder for this subject
ru: Создать вирт.папку для этой темы

en: Create an event for the whole day
ru: Создать событие на целый день

en: Create new appointments with a default _reminder
ru: Создать новую встречу с напоминанием по умолчанию

en: Create new contact
ru: Создать новый контакт

en: Create new contact list
ru: Создать новый список контактов

en: Create new shortcut group
ru: Создать новую группу закладок

en: Create or edit mail accounts and other preferences
ru: Создать или исправить почтовый счёт и другие настройки

en: Create or edit rules for filtering new mail
ru: Создать или исправить правила фильтрации новой почты

en: Create or edit virtual folder definitions
ru: Создать или исправить определения виртуальной папки

en: Create vFolder from Search
ru: Создать вирт.папку по поиску

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cu_t
ru: Вырезать

en: Cuba
ru: Куба

en: Cuiaba
ru: Куяба

en: Current store format:
ru: Текущий формат хранения:

en: Cursor could not be loaded
ru: Курсор не может быть загружен

en: Customise My Evolution
ru: Настроить "My Evolution"

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut selected messages
ru: Вырезать выбранные сообщения

en: Cut selected task
ru: Вырезать выбранное задание

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделение

en: Cuzco
ru: Куско

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
ru: Превышено время ожидания ответа на DATA: %s: почта не отправлена

en: DATA response error: %s: mail not sent
ru: Ошибка ответа DATA: %s: почта не отправлена

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
ru: Ошибка ответа DATA: сообщение прервано: %s: почта не отправлена

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
ru: Превышено время отправки DATA: сообщение прервано: %s: почта не отправлена

en: D_epartment:
ru: Отдел:

en: Date
ru: Дата

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: Date Completed:
ru: Дата выполнения:

en: Date received
ru: Дата получения

en: Date sent
ru: Дата отправки

en: Date/Time:
ru: Дата/Время:

en: Date:
ru: Дата:

en: Davenport
ru: Дэвенпорт

en: Day
ru: День

en: Day View
ru: Просмотр дня

en: Days
ru: Дни

en: Dayton
ru: Дайтона

en: Dayton-South Airport
ru: Дайтона - Южный аэропорт

en: Daytona Beach
ru: Дайтона-Бич

en: De_fault
ru: Исх.значения

en: De_lete
ru: Удалить

en: December
ru: Декабрь

en: Decline
ru: Отклонено

en: Declined
ru: Отклонено

en: Decrease the text size
ru: Уменьшить размер текста

en: Decryption is not supported by this cipher
ru: Расшифровка не поддерживается этим шифром

en: Default
ru: Исх.значения

en: Default Forward style is:
ru: Стиль пересылки по-умолчанию:

en: Default character encoding:
ru: Кодировка символов по-умолчанию:

en: Define Views
ru: Определить окна просмотра

en: Delaware
ru: Делавер

en: Delegate To:
ru: Поручить:

en: Delegated
ru: Передано

en: Delegated From
ru: Передано от

en: Delegated To
ru: Передано до

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete "%s"
ru: Удалить "%s"

en: Delete Contact?
ru: Удалить контакт?

en: Delete _All Occurrences
ru: Удалить все вхождения

en: Delete after %s day(s)
ru: Удалять через %s дней

en: Delete all but signature
ru: Удалить всё кроме подписи

en: Delete selected contacts
ru: Удалить выбранные контакты

en: Delete selected tasks
ru: Удалить выбранные задания

en: Delete the appointment
ru: Удалить эту встречу

en: Delete this _Occurrence
ru: Удалить это вхождение

en: Delete this folder
ru: Удалить эту папку

en: Delete this item
ru: Удалить этот элемент

en: Delete this list
ru: Удалить этот список

en: Delete...
ru: Удалить...

en: Deleted
ru: Удаленное

en: Deleting selected objects
ru: Удаление выбранных объектов

en: Denmark
ru: Дания

en: Denver
ru: Денвер

en: Denver-Aurora
ru: Денвер - Аврора

en: Denver-Broomfield
ru: Денвер - Брумфилд

en: Dep
ru: Отд.

en: Department
ru: Отдел

en: Description contains
ru: Описание содержит

en: Description:
ru: Описание:

en: Details
ru: Детали

en: Detroit
ru: Детройт

en: Dictionary.com Word of the Day
ru: Слово дня с Dictionary.com

en: Digital IDs...
ru: Цифровые ID...

en: Dimensions:
ru: Размеры:

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Queries
ru: Отключить очереди

en: Disable splash screen
ru: Отключить заставку

en: Disconnecting from %s
ru: Отключение от %s

en: Display
ru: Отобразить

en: Display a different folder
ru: Показать другую папку

en: Display a message
ru: Показать сообщение

en: Display options
ru: Показать параметры

en: Display the next important message
ru: Показать следующее важное сообщение

en: Display the next message
ru: Показать следующее сообщение

en: Display the next unread message
ru: Показать следующее непрочитанное сообщение

en: Display the next unread thread
ru: Показать следующую непрочитанную подшивку

en: Display the previous important message
ru: Показать предыдущее важное сообщение

en: Display the previous message
ru: Показать предыдущее сообщение

en: Display the previous unread message
ru: Показать предыдущее непрочитанное сообщение

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Do Not Exist
ru: Не существует

en: Do not ask me again.
ru: Не спрашивать снова.

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
ru: Вы действительно хотите удалить группу
    "%s" из панели закладок?

en: Do you want to save changes?
ru: Хотите сохранить изменения?

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Don't ask me again
ru: Не спрашивать снова

en: Don't delete
ru: Не удалять

en: Don't import
ru: Не импортировать

en: Don't remove
ru: Не удалять

en: Don't show this message again.
ru: Не показывать это сообщение снова.

en: Done
ru: Сделано

en: Douglas
ru: Дуглас

en: Dover
ru: Дувр

en: Dr.
ru: Др.

en: Draft
ru: Черновик

en: Drafts
ru: Черновики

en: Drizzle
ru: Моросящий дождь

en: Drizzle in the vicinity
ru: Местами моросящий дождь

en: Dubai
ru: Дубаи

en: Dublin
ru: Дублин

en: Dubrovnik
ru: Дубровник

en: Due
ru: Условленная дата

en: Due Date
ru: Условленная дата

en: Duplicate Contact Detected
ru: Обнаружено дублирование контактов

en: Dusseldorf
ru: Дюссельдорф

en: Dust
ru: Пыль

en: Duststorm
ru: Пылевая буря

en: E
ru: В

en: E-mail
ru: Эл.адрес

en: EBook not loaded
ru: EBook не загружена

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
ru: Эл.адрес: %s
    Имя: %s
    Подразделение: %s
    Организация: %s
    Расположение: %s
    Область: %s
    Страна: %s

en: E_nable
ru: Включить

en: E_xit
ru: Выход

en: East
ru: Восточный

en: East - NorthEast
ru: Восточный - Северовосточный

en: East - Southeast
ru: Восточный - Юговосточный

en: East London
ru: Восточный Лондон

en: East St Louis
ru: Восточный Cент-Луис

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edinburgh
ru: Эдинбург

en: Edit Addressbook
ru: Правка адресной книги

en: Edit Appointment
ru: Правка встречи

en: Edit Contact Info
ru: Правка контактной информации

en: Edit Contact List
ru: Правка списка контактов

en: Edit Filters
ru: Правка фильтров

en: Edit Full
ru: Правка полного имени

en: Edit Rule
ru: Правка правила

en: Edit VFolder
ru: Правка вирт.папок

en: Edit VFolders
ru: Правка вирт.папок

en: Edit...
ru: Правка...

en: Edmonton
ru: Эдмонтон

en: Egypt
ru: Египет

en: El Dorado
ru: Эльдорадо

en: El Paso
ru: Эльпасо

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: El Salvador Int.
ru: Сальвадор

en: Email
ru: Эл.адрес

en: Email 2
ru: Эл.адрес 2

en: Email 3
ru: Эл.адрес 3

en: Email address
ru: Эл.адрес

en: Email is
ru: Эл.адрес

en: Empty Message
ru: Пустое сообщение

en: Empty _Trash
ru: Очистить корзину

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Queries (Dangerous!)
ru: Включить очереди (Опасно!)

en: Enabled
ru: Включено

en: Encrypt this message with PGP
ru: Зашифровать это сообщение с помощью PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
ru: Зашифровать это сообщение с Вашим S/MIME сертификатом шифрования

en: Encryption is not supported by this cipher
ru: Шифрование не поддерживается этим шифром

en: Encryption required for requested authentication mechanism
ru: Для запрошенного механизма идентификации требуется шифрование

en: End Date
ru: Дата завершения

en: Ending:
ru: Окончание:

en: Ends: <b>
ru: Заканчивается: <b>

en: Enter Delegate
ru: Ввести представителя

en: Enter Password
ru: Ввод пароля

en: Enter Password for %s
ru: Введите пароль для %s

en: Enter folder URI
ru: Ввести URI папки

en: Enter password for %s (user %s)
ru: Пожалуйста введите вашу парольную фразу для %s (пользователь %s)

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
ru: Ввод URL источника новостей, который Вы хотите добавить

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
ru: Введите адресатов, которые получат копию сообщения

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
ru: Введите адресатов, которые получат копию сообщения не попав в список получателей.

en: Enter the character set to use
ru: Введите используемый набор символов

en: Enter the recipients of the message
ru: Введите получателей сообщения

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Error
ru: Ошибка

en: Error accessing file: %s
ru: Ошибка доступа к файлу: %s

en: Error adding card
ru: Ошибка при добавлении карточки

en: Error adding list
ru: Ошибка при добавлении списка

en: Error autosaving message: %s
     %s
ru: Ошибка при автосохранении сообщения: %s
     %s

en: Error copying mail temp file: %s
ru: Ошибка копирования временного почтового файла: %s

en: Error creating SASL authentication object.
ru: Ошибка при создании объекта аутентификации SASL.

en: Error downloading RDF
ru: Ошибка при скачивании RDF

en: Error executing %s.
ru: Ошибка выполнения %s.

en: Error executing filter search: %s: %s
ru: Ошибка выполнения поиска фильтра: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
ru: Ошибка выполнения фильтра: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
ru: Ошибка при выполнении выражения поиска "%s":
    %s

en: Error getting book view
ru: Ошибка при загрузке %s

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ru: Ошибка в регулярном выражении "%s":
    %s

en: Error in search expression.
ru: Ошибка в выражении поиска.

en: Error loading %s
ru: Ошибка при загрузке %s

en: Error loading default addressbook.
ru: Ошибка при загрузке адресной книги по умолчанию.

en: Error loading file: %s
ru: Ошибка при загрузке файла: %s

en: Error loading filter information:
    %s
ru: Ошибка при загрузке информации фильтра:
    %s

en: Error modifying card
ru: Ошибка при изменении карточки

en: Error modifying list
ru: Ошибка при изменении списка

en: Error parsing filter: %s: %s
ru: Ошибка анализа фильтра: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
ru: Ошибка при чтении почтового файла: %s

en: Error removing card
ru: Ошибка при удалении карточки

en: Error removing list
ru: Ошибка при удалении списка

en: Error saving file: %s
ru: Ошибка сохранения файла: %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
ru: Ошибка сохранения сообщений в: %s:
     %s

en: Error saving shortcuts.
ru: Ошибка сохранения закладок.

en: Error starting %s
ru: Ошибка при загрузке %s

en: Error while '%s':
    %s
ru: Ошибка при "%s":
    %s

en: Error while communicating with calendar server
ru: Ошибка при подключении к серверу календаря

en: Error while performing operation:
    %s
ru: Ошибка при выполнении операции:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
ru: Ошибка при чтении файла %s:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
ru: Ошибка сохранения временного почтового файла: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
ru: Ошибка записи во временный почтовый ящик: %s

en: Esq.
ru: Эскв.

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Europe
ru: Европа

en: Europe/Amsterdam
ru: Европа/Амстердам

en: Europe/Andorra
ru: Европа/Андорра

en: Europe/Athens
ru: Европа/Афины

en: Europe/Belfast
ru: Европа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
ru: Европа/Белград

en: Europe/Berlin
ru: Европа/Берлин

en: Europe/Bratislava
ru: Европа/Братислава

en: Europe/Brussels
ru: Европа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
ru: Европа/Бухарест

en: Europe/Budapest
ru: Европа/Будапешт

en: Europe/Copenhagen
ru: Европа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
ru: Европа/Дублин

en: Europe/Gibraltar
ru: Европа/Гибралтар

en: Europe/Helsinki
ru: Европа/Хельсинки

en: Europe/Istanbul
ru: Европа/Стамбул

en: Europe/Kaliningrad
ru: Европа/Калининград

en: Europe/Kiev
ru: Европа/Киев

en: Europe/Lisbon
ru: Европа/Лисабон

en: Europe/Ljubljana
ru: Европа/Любляна

en: Europe/London
ru: Европа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
ru: Европа/Люксембург

en: Europe/Madrid
ru: Европа/Мадрид

en: Europe/Malta
ru: Европа/Мальта

en: Europe/Minsk
ru: Европа/Минск

en: Europe/Monaco
ru: Европа/Монако

en: Europe/Moscow
ru: Европа/Москва

en: Europe/Oslo
ru: Европа/Осло

en: Europe/Paris
ru: Европа/Париж

en: Europe/Prague
ru: Европа/Прага

en: Europe/Riga
ru: Европа/Рига

en: Europe/Rome
ru: Европа/Рим

en: Europe/Samara
ru: Европа/Самара

en: Europe/San_Marino
ru: Европа/Сан-Марино

en: Europe/Sarajevo
ru: Европа/Сараево

en: Europe/Simferopol
ru: Европа/Симферополь

en: Europe/Skopje
ru: Европа/Скопи

en: Europe/Sofia
ru: Европа/София

en: Europe/Stockholm
ru: Европа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
ru: Европа/Таллинн

en: Europe/Uzhgorod
ru: Европа/Ужгород

en: Europe/Vatican
ru: Европа/Ватикан

en: Europe/Vienna
ru: Европа/Вена

en: Europe/Vilnius
ru: Европа/Вильнюс

en: Europe/Warsaw
ru: Европа/Варшава

en: Europe/Zagreb
ru: Европа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
ru: Европа/Запорожье

en: Europe/Zurich
ru: Европа/Цюрих

en: Evaluation of the search expression did not yield a boolean value
ru: Выполнение выражения поиска не выдало логического значения

en: Event information
ru: Информация о событии

en: Every
ru: Каждый

en: Evolution - Create new folder
ru: Эволюция - Создать новую папку

en: Evolution Account Assistant
ru: Помощник по счетам Evolution

en: Evolution Account Editor
ru: Редактор счетов Evolution

en: Evolution Addressbook minicard viewer
ru: Просмотрщик миникарточек адресной книги Evolution

en: Evolution Alarm
ru: Сигнал Evolution

en: Evolution Error
ru: Ошибка Evolution

en: Evolution Import Assistant
ru: Помощник по импортированию Evolution

en: Evolution Importer Assistant
ru: Помощник по импортированию Evolution

en: Evolution News Editor
ru: Редактор новостей Evolution

en: Evolution Setup Assistant
ru: Помощник по установке Evolution

en: Evolution _Window
ru: Окно Evolution

en: Evolution calendar executive summary component.
ru: Компонент Executive Summary программы Evolution.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
ru: Просмотрщик iTip/iMip календаря Evolution

en: Evolution can import data from the following files:
ru: Evolution может импортировать данные из следующих файлов:

en: Evolution component for handling contacts.
ru: Компонент Evolution для обработки контактов.

en: Evolution component for handling mail.
ru: Компонент Evolution для обработки почты.

en: Evolution component for handling the calendar.
ru: Компонент Evolution для обработки календаря.

en: Evolution component for the executive summary.
ru: Компонент Evolution для Executive Summary.

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
ru: Невозможно создать каталог
    %s:
    %s

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
ru: Evolution не распознал этот тип подписанных сообщений.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
ru: Evolution ещё не поддерживает напоминание по
    календарю через эл.почту, как это было сконфигурировано.
    Вместо этого Evolution отобразит нормальный диалог
    напоминания.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
ru: Evolution обнаружила старый
    Executive-Summary каталог.
    Он должен быть удалён, до того
    как Evolution будет запущена.
    Вы хотите удалить этот каталог?

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
ru: Evolution нашла почтовые файлы Elm.
    Хотите импортировать их в Evolution?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
ru: Evolution нашла файлы GnomeCard.
    Хотите импортировать их в Evolution?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
ru: Evolution нашла почтовые файлы Netscape.
    Хотите импортировать их в Evolution?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
ru: Evolution нашла почтовые файлы Pine.
    Хотите импортировать их в Evolution?

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
ru: Evolution обнаружила задачи, которые были в Вашей папке календаря и автоматически перенесла их в новую папку задач.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
ru: Evolution попробовала обнаружить задачи, которые были в Вашей папке календаря и автоматически перенести их в новую папку задач.
    Некоторые из задач не могли быть перенесены, и этот процесс можно будет попробовать повторить в будущем.

en: Evolution installation
ru: Установка Evolution

en: Evolution is importing your old Elm mail
ru: Evolution импортирует вашу старую почту Elm

en: Evolution is importing your old Netscape data
ru: Evolution импортирует ваши старые данные Netscape

en: Evolution is importing your old Pine data
ru: Evolution импортирует ваши старые данные Pine

en: Evolution is now exiting ...
ru: Выход из Evolution...

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
ru: Evolution не в состоянии работать с локальной адресной книгой.
    Это может быть вызвано сбоем компонента адресной книги.
    Чтобы помочь авторам лучше понять и быстрее решить эту проблему,
    пожалуйста, пошлите письмо для Jon Trowbridge <trow@ximian.com>
    с детальным описанием условий, при которых данная ошибка
    произошла. Спасибо.

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
ru: Evolution не в состоянии работать с локальной адресной книгой.
    В нормальных условиях это никогда не должно случаться.
    Необходимо завершить работу Evolution и запустить его заново.

en: Evolution mail composer.
ru: Компонент редактора писем Evolution.

en: Evolution mail executive summary component.
ru: Компонент Executive Summary программы Evolution.

en: Evolution mail folder display component.
ru: Компонент отображения почтовой папки Evolution.

en: Evolution mail folder factory component.
ru: Компонент фабрики почтовой папки программы Evolution.

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
ru: Evolution будет использовать этот эл.адрес для идентификации вас на сервере

en: Evolution's addressbook name selection interface.
ru: Интерфейс выбора имени в адресной книге Evolution.

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Execute actions
ru: Выполнить действия

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
ru: Компонент Executive summary: не удалось инициализировать Bonobo.

en: Exist
ru: Существует

en: Exists
ru: Существует

en: Exit the program
ru: Выйти из программы

en: Expression
ru: Выражение

en: Expunging deleted messages
ru: Выбрасывание удалённых сообщений

en: Expunging folder
ru: Вычеркивание папки

en: External Viewer
ru: Внешняя программа просмотра

en: FBUrl
ru: URLЗан

en: FYR Macedonia
ru: Македония FYR

en: F_ind
ru: Поиск

en: F_older
ru: Папка

en: F_ont...
ru: Шрифт...

en: F_ree
ru: Свободен

en: F_ree/Busy URL:
ru: URL "свободен/занят":

en: Factory for the Addressbook Minicard control
ru: Фабрика для управляющего элемента миникаторчки адресной книги.

en: Factory for the Addressbook's address displayer
ru: Фабрика для отображателя адреса из адресной книги

en: Factory for the Addressbook's address popup
ru: Фабрика для всплыващего окна адреса из адресной книги

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
ru: Фабрика для интерфейса выбора имени в адресной книге.

en: Factory for the Calendar Summary component.
ru: Фабрика для компонента Сводка Календаря.

en: Factory for the Evolution Tasks control
ru: Фабрика для управляющего элемента Evolution Задачи

en: Factory for the Evolution composer.
ru: Фабрика для редактора почты Evolution.

en: Factory for the Mail Summary component.
ru: Фабрика для компонента Mail Summary программы Evolution.

en: Factory for the alarm notification service
ru: Фабрика для сервиса уведомления о сигнале

en: Factory for the calendar iTip view control
ru: Фабрика для управляющего элемента просмотра iTip календаря

en: Factory for the sample Addressbook control
ru: Фабрика для примера управляющего элемента адресной книги

en: Factory for the sample Calendar control
ru: Фабрика для примера управляющего элемента календаря

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
ru: Фабрика для централизации диалогов компонента редактора календаря

en: Factory to create a component editor factory
ru: Фабрика для создания фабрики редактора компонентов

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
ru: Фабрика для импорта файлов LDIF в Evolution.

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
ru: Фабрика для импорта файлов Outlook Express 4 в Evolution

en: Factory to import VCard files into Evolution.
ru: Фабрика для импорта файлов VCard в Evolution.

en: Factory to import mbox into Evolution
ru: Фабрика для импорта файлов mbox в Evolution

en: Failed at message %d of %d
ru: Сбой на сообщении %d из %d

en: Failed on message %d
ru: Сбой на сообщении %d

en: Failed on message %d of %d
ru: Сбой на сообщении %d из %d

en: Failed to cache message %s: %s
ru: Сбой при кэшировании сообщения %s: %s

en: Failed to decode message.
ru: Не удалось декодировать сообщение.

en: Failed to find a common bulk algorithm.
ru: Не удалось найти общий алгоритм.

en: Failed to find certificate for "%s".
ru: Не удалось найти сертификат для "%s".

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
ru: Не удалось получить lock используя fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
ru: Не удалось получить lock используя flock(2): %s

en: Failed to send username to server
ru: Сбой при отправке имени пользователя на сервер

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
ru: Сбой при сохранении почты во временном файле %s: %s

en: Failed to verify certificates.
ru: Не удалось проверить сертификаты.

en: Failure in name lookup: %s
ru: Ошибка в разрешении имени: %s

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские о-ва

en: Family Name
ru: Фамилия

en: Faroe Islands
ru: Острова Фарое

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
ru: Фатальная ошибка почтового анализатора возле позиции %ld в папке %s

en: February
ru: Февраль

en: Fetching Mail
ru: Получение эл.почты

en: Fetching summary information for new messages
ru: Получение краткой информации по новым сообщениям

en: Few clouds
ru: Редкие облака

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File %s does not exist
ru: Файл "%s" не существует.

en: File A_s:
ru: Файл как:

en: File As
ru: Файл как

en: File exists, overwrite?
ru: Файл существует, переписать?

en: File name:
ru: Имя файла:

en: File type:
ru: Тип файла:

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Filter Rules
ru: Правила фильтра

en: Filter on Mailing List
ru: Фильтр по списку рассылки

en: Filter on Mailing List (%s)
ru: Фильтр по списку рассылки (%s)

en: Filter on Mailing _List...
ru: Фильтр по списку рассылки...

en: Filter on Re_cipients
ru: Фильтр по получателям

en: Filter on Se_nder...
ru: Фильтр по отправителю...

en: Filter on Sen_der
ru: Фильтр по отправителю

en: Filter on Sub_ject
ru: Фильтр по теме

en: Filter on _Mailing List
ru: Фильтр по списку рассылки

en: Filter on _Recipients...
ru: Фильтр по получателю...

en: Filter on _Subject...
ru: Фильтр по теме...

en: Filtering Folder
ru: Фильтрация папки

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find Now
ru: Найти

en: Find in Message
ru: Поиск в сообщении

en: Find:
ru: Поиск:

en: Finland
ru: Финляндия

en: First day of wee_k:
ru: Первый день недели:

en: Flagged
ru: Отмечено

en: Florence
ru: Флоренция

en: Florida
ru: Флорида

en: Fog
ru: Густой туман

en: Folder
ru: Папка

en: Folder `%s' does not exist.
ru: Папка "%s" не существует.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
ru: Папка "%s" не пуста. Не удалена.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
ru: Папка "%s%s" не существует.

en: Folder containing appointments and events
ru: Папка, содержащая встречи и события

en: Folder containing contact information
ru: Папка содержащая контактную информацию

en: Folder containing mail
ru: Папка содержащая почту

en: Folder containing the Evolution Summary
ru: Папка, содержащая Evolution Summary

en: Folder containing to-do items
ru: Папка содержащая элементы "Выполнить"

en: Folder name cannot contain slashes.
ru: Название папка не может содержать косую черту.

en: Folder name cannot contain the Return character.
ru: Название папки не может содержать символ возврата каретки.

en: Folder name:
ru: Название папки:

en: Folder type:
ru: Тип папки:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
ru: Папка была уничтожена и заново создана на сервере.

en: Folders
ru: Папки

en: Folders whose names begin with:
ru: Папки, названия которых начинаются с:

en: Fonts
ru: Шрифты...

en: Footer:
ru: Сноска:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
ru: Для подключения и принятия почты с POP серверов.

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
ru: Для доставки почты с помощью подключения к удаленному почтовому узлу по протоколу SMTP.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
ru: Для доставки почты передачей её программе "Sendmail" на локальной системе.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
ru: Для чтения и хранения локальной почты в файлах стандартного спула mbox.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
ru: Для чтения и хранения почты на серверах IMAP.

en: For reading mail as a query of another set of folders
ru: Для чтения почты по запросу к другому набору папок

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
ru: Для получения локальной почты из спула в стандартном формате mbox.

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
ru: Для хранения локальной почты в почтовых каталогах типа MH.

en: For storing local mail in maildir directories.
ru: Для хранения локальной почты в почтовых каталогах maildir.

en: For_mat
ru: Формат

en: Force images in HTML mail to be loaded
ru: Включить загрузку картинок в почте в формате HTML

en: Forget _Passwords
ru: Забыть пароли

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
ru: Забыть запомненные пароли, Вы будете спрошены о них опять

en: Format
ru: Формат

en: Formosa
ru: Формоза

en: Fort Knox
ru: Форт-Нокс

en: Forward
ru: Переслать

en: Forward As
ru: Переслать как

en: Forward Contact
ru: Переслать контакт

en: Forward _Attached
ru: Переслать вложенное

en: Forward _Inline
ru: Переслать встроенное

en: Forward _Quoted
ru: Переслать процитированное

en: Forward as i_Calendar
ru: Переслать как i_Calendar

en: Forward the selected message in the body of a new message
ru: Переслать выбранное сообщение в теле нового сообщения

en: Forward the selected message quoted like a reply
ru: Переслать выбранное сообщение процитированное как при ответе

en: Forward the selected message to someone
ru: Переслать выбранное сообщение кому-то

en: Forward the selected message to someone as an attachment
ru: Переслать выбранное сообщение кому-то как вложение

en: Forward this item via email
ru: Переслать этот элемент через эл.почту

en: Forwarded Message
ru: Пересланное сообщение

en: Forwarded message
ru: Пересланные сообщения

en: Forwarded message - %s
ru: Пересланное сообщение - %s

en: Forwarded messages
ru: Пересланные сообщения

en: Fr
ru: Пт

en: France
ru: Франция

en: Free
ru: Свободен

en: Free-busy URL
ru: URL занятости

en: Free/Busy Information
ru: Информация о занятости

en: Free/Busy Reply
ru: Ответить о занятости

en: Free/Busy Request
ru: URL информации о занятости:

en: Free/Busy info begins: <b>
ru: Дата начала информация о занятости: <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
ru: Дата окончания информация о занятости: <b>

en: Free/Busy information
ru: Информация о занятости (с %s до %s)

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Южные французские территории

en: Fresno
ru: От

en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: От

en: From %s:
ru: Из %s:

en: From:
ru: От:

en: Full Name
ru: Полное имя:

en: Full _Name...
ru: Полное имя...

en: Function not implemented in this storage
ru: Функция не реализована для этого носителя

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gdansk
ru: Гданьск

en: General
ru: Общее

en: Generating message list
ru: Создание списка сообщений

en: Generic error
ru: Обычная ошибка

en: Geneve
ru: Женева

en: Geographical Position
ru: Географическое расположение

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Get Digital ID...
ru: Получить цифровой идентификатор...

en: Getting Folder Information
ru: Получение информации о папке

en: Getting message %d (%d%%)
ru: Получение сообщения %d (%d%%)

en: Getting message %d of %d
ru: Получение сообщения %d из %d

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Glasgow
ru: Глазго

en: Go To
ru: Перейти к

en: Go To Date
ru: Перейти к дате

en: Go To Today
ru: Сегодня

en: Go back
ru: Перейти в прошлое

en: Go forward
ru: Перейти в будущее

en: Go to _Date
ru: Перейти к дате

en: Go to _Today
ru: Перейти к сегодняшнему дню

en: Go to a specific date
ru: Перейти к указанной дате

en: Go to folder...
ru: Перейти к папке...

en: Go to today
ru: Перейти к сегодняшнему дню

en: Granada
ru: Гренада

en: Greece
ru: Греция

en: Greek
ru: Греческий

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Group
ru: Группа

en: Group name:
ru: Название группы:

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guantanamo
ru: Гуантанамо

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-bissau
ru: Гвинея-Биссау

en: Guyana
ru: Гвиана

en: Guymon
ru: Гвиана

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
ru: Превышено время ожидания ответа на HELO: %s: не фатально

en: HELO response error: %s: non-fatal
ru: Ошибка ответа HELO: %s: не фатально

en: HTML signature file:
ru: HTML-файл подписи:

en: H_TML
ru: HTML

en: Habana
ru: Гавана

en: Hail
ru: Град

en: Hail in the vicinity
ru: Град в окрестностях

en: Hailstorm
ru: Гроза с градом

en: Haiti
ru: Гаити

en: Halifax
ru: Галифакс

en: Hamburg
ru: Гамбург

en: Hamilton
ru: Гамильтон

en: Hannover
ru: Ганновер

en: Has subfolders
ru: Имеет вложенные папки

en: Havre
ru: Гавр

en: Hawaii
ru: Гаваи

en: Haze
ru: Легкий туман

en: Header
ru: Заголовок

en: Header/Footer
ru: Заголовок/Сноска

en: Headings
ru: Заголовки

en: Headings for each letter
ru: Заголовки для каждой буквы

en: Heavy drizzle
ru: Сильный моросящий дождь

en: Heavy hail
ru: Сильный град

en: Heavy rain
ru: Сильный дождь

en: Heavy snow
ru: Сильный снег

en: Height:
ru: Высота:

en: Help message
ru: Справочное сообщение

en: Helsinki
ru: Хельсинки

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide S_elected Messages
ru: Скрыть выбранные сообщения

en: Hide _Deleted Messages
ru: Скрыть удаленные сообщения

en: Hide _Read Messages
ru: Скрыть прочитанные сообщения

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
ru: Скрывать удалённые сообщения вместо перечёркивания

en: Hide the shortcut bar
ru: Скрыть строку закладок

en: High
ru: Высокий

en: Higher
ru: Высокий

en: Highest
ru: Самый высокий

en: Hiroshima Airport
ru: Хиросима (аэропорт)

en: Ho Chi Minh
ru: Хо-Ши-Мин

en: Home
ru: Домашний

en: Home 2
ru: Домашний 2

en: Home Address
ru: Домашний адрес

en: Home Fax
ru: Домашний Факс

en: Home Phone
ru: Домашний телефон

en: Home Phone 2
ru: Домашний телефон 2

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонгконг

en: Honolulu
ru: Гонолулу

en: Host
ru: Хост

en: Host lookup failed: %s: host not found
ru: Сбой поиска хоста: %s: хост не найден

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
ru: Сбой поиска хоста: %s: причина неизвестна

en: Hours
ru: Часы

en: How many days should the calendar display at once?
ru: Сколько дней должен календарь отображать одновременно?

en: However, the message was successfully sent.
ru: Однако сообщение было успешно отправлено.

en: Hungary
ru: Венгрия

en: I/O error
ru: Ошибка ввода/вывода

en: IMAP command failed: %s
ru: Сбой команды IMAP: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
ru: IMAP сервер %s не поддерживает затребованный тип идентификации %s

en: IMAP server response did not contain %s information
ru: Ответ IMAP сервера не содержит информации об %s

en: Ice crystals
ru: Ледяная пыль

en: Ice pellets
ru: Ледяная дробь

en: Iceland
ru: Исландия

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Identity
ru: Именование

en: If
ru: Если

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
ru: Если этот человек публикует информацию о том когда он свободен/занят в Internet, введите здесь
    адрес этой информации.

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
ru: Если Вы не можете больше открыть этот ящик,
    возможно, Вам придётся восстановить его вручную.

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Immediately follow each other
ru: Один за другим

en: Import
ru: Импортировать

en: Import File (step 3 of 3)
ru: Импорт файла (шаг 3 из 3)

en: Import a single file
ru: Импорт одного файла

en: Import data and settings from older programs
ru: Импорт данных и установок из старых программ

en: Import data from other programs
ru: Импортировать данные из других программ

en: Important
ru: Важное

en: Importer Type (step 1 of 3)
ru: Тип импортёра (шаг 1 из 3)

en: Importers
ru: Импортёры

en: Importing
ru: Импортирование

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
ru: Импортирование %s
    Импортер не готов.
    5 секунд ожидания перед повтором.

en: Importing %s
    Importing item %d.
ru: Импортирование %s
    Импортирование элемента %d.

en: Importing %s
    Importing item 1.
ru: Импортирование %s
    Импортирование элемента 1.

en: Importing %s as %s
ru: Импортирование %s как %s

en: Importing %s.
    Starting %s
ru: Импортирование %s.
    Начато %s

en: Importing Files
ru: Импортирование файлов

en: Importing...
ru: Импортирование...

en: Imports LDIF files into Evolution.
ru: Импортирует файлы LDIF в Evolution.

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
ru: Импортирует файлы Outlook Express 4 в Evolution

en: Imports VCard files into Evolution.
ru: Импортирует файлы VCard в Evolution.

en: Imports mbox files into Evolution
ru: Импортирует файлы mbox в Evolution

en: In HTML mail
ru: Почта в формате HTML

en: In Process
ru: В процессе

en: In Progress
ru: В процессе

en: Inbox
ru: Входящие

en: Include:
ru: Включить:

en: Incoming
ru: Входящие

en: Increase the text size
ru: Увеличить размер текста

en: Indexing:
ru: Индексирование:

en: India
ru: Индия

en: Indian/Comoro
ru: Европа/Коморо

en: Indiana
ru: Индиана

en: Indianapolis
ru: Индианаполис

en: Individual
ru: Индивидуальное

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Information
ru: Информация

en: Inline
ru: Встроенное

en: Inline Text _File...
ru: Вставить текстовый файл...

en: Innsbruck
ru: Инсбрук

en: Input File
ru: Файл ввода

en: Insert File
ru: Вставить файл

en: Insert a file as text into the message
ru: Вставить файл как текст в сообщение

en: Insert text file...
ru: Вставить текстовый файл...

en: Internal error
ru: Внутренняя ошибка

en: Interrupted
ru: Прервано

en: Invalid
ru: Неверно

en: Invalid URI
ru: Недопустимый URI

en: Invalid argument
ru: Недопустимый аргумент

en: Invalid arguments
ru: Недопустимые аргументы

en: Invalid email address trace information:
    %s
ru: Неверная трассировочная информация эл.адреса:
    %s

en: Invalid message contents
ru: Неправильное содержимое сообщения

en: Invalid opaque trace information:
    %s
ru: Неверная скрытая трассировочная информация:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
ru: Неправильная трассировочная информация:
    %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
ru: Недопустимый тип в тело-содержит, ожидается строка

en: Iowa
ru: Айова

en: Iowa City
ru: Айова Сити

en: Iran, Islamic Republic of
ru: Исламская Республика Иран

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Islamabad
ru: Исламабад

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Istanbul
ru: Стамбул

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
ru: Существует возможность, что почтовый сервер выдаст получателей путём добавления Apparently-To заголовка.
    Всё равно отправить?

en: Italy
ru: Италия

en: Item sent!
ru: Элемент отправлен!

en: Ithaca
ru: Итака

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: January
ru: Январь

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese
ru: Японский

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jonkoping
ru: Обработка

en: Jordan
ru: Иордания

en: Journal entry - %s
ru: Журнальная запись - %s

en: Journal information
ru: Информация о журнале

en: Jr.
ru: мл.

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: KBOS
ru: UWWW

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kansas City
ru: Канзас Сити

en: Karachi
ru: Карачи

en: Katowice
ru: Катовице

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kazan
ru: Казань

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Kenya
ru: Кения

en: Khabarovsk
ru: Хабаровск

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kliningrad
ru: Калининград

en: Kobenhavn/Kastrup
ru: Копенгаген/Каструп

en: Kobenhavn/Roskilde
ru: Копенгаген/Роскилд

en: Kogalym
ru: Когалым

en: Koln/Bonn
ru: Кёльн/Бонн

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Korea, Republic of
ru: Республика Корея

en: Korean
ru: Корейский

en: Krakow
ru: Краков

en: Krasnodar
ru: Краснодар

en: Krasnoyarsk
ru: Красноярск

en: Kumamoto Airport
ru: Аэропорт Кумамото

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизстан

en: LDAP Server
ru: Сервер LDAP

en: LDAP server containing contact information
ru: LDAP сервер содержащий контактную информацию

en: L_ocation:
ru: Место:

en: Lafayette
ru: Лафайет

en: Lampedusa
ru: Лампедуза

en: Lancaster
ru: Ланкастер

en: Landscape
ru: Блокнот

en: Language
ru: Язык

en: Lannion
ru: Лебанон

en: Laos
ru: Лаос

en: Laredo
ru: Ларедо

en: Larnaka
ru: Ларнака

en: Las Vegas
ru: Лас-Вегас

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lawrence
ru: Лоуренс

en: Leave messages on server
ru: Сохранять сообщения на сервере

en: Lebanon
ru: Лебанон

en: Left:
ru: Слева:

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Letter tabs on side
ru: Закладки букв сбоку

en: Lexington
ru: Лексингтон

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Liege
ru: Льеж

en: Light drizzle
ru: Слабый моросящий дождь

en: Light hail
ru: Слабый град

en: Light mist
ru: Легкий туман

en: Light rain
ru: Слабый дождь

en: Light snow
ru: Лёгкий снег

en: Lincoln
ru: Линкольн

en: Lisboa
ru: Лиссабон

en: List _name:
ru: Название списка:

en: Lithuania
ru: Литва

en: Little Rock
ru: Литл-Рок

en: Liverpool
ru: Ливерпуль

en: Livingston
ru: Ливингстон

en: Ljubljana
ru: Любляна

en: Load _Images
ru: Загрузить изображения

en: Loading Calendar
ru: Загрузка календаря

en: Loading calendar...
ru: Загрузка календаря...

en: Loading message content
ru: Загрузка содержимого сообщения

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local Folders
ru: Локальные папки

en: Local delivery
ru: Локальная доставка

en: Local mail file %s
ru: Локальный почтовый файл %s

en: Local stores do not have an inbox
ru: Локальное хранилище не имеет папки Входящие

en: Logan
ru: Логан

en: London
ru: Лондон

en: London/City
ru: Лондон/Сити

en: London/Gatwick
ru: Лондон/Гатвик

en: London/Heathrow
ru: Лондон/Хитроу

en: Los Alamos
ru: Лос-Аламос

en: Los Angeles
ru: Лос-Анжелес

en: Louisville
ru: Луисвилль

en: Lousiana
ru: Луизиана

en: Low
ru: Низкий

en: Lower
ru: Низкий

en: Lowest
ru: Самый низкий

en: Lugano
ru: Лугано

en: Luqa
ru: Луга

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
ru: Превышено время ожидания ответа на MAIL FROM: %s: почта не отправлена

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
ru: Ошибка ответа MAIL FROM: %s: почта не отправлена

en: MH append message cancelled
ru: Добавление сообщения к папке MH отменено

en: MH-format mail directories
ru: Почтовые каталоги в формате UNIX MH

en: MIME type:
ru: Тип MIME:

en: MTWTFSS
ru: ПВСЧПСВ

en: Ma_x number of items shown:
ru: Макс. число отображаемых элементов:

en: Macau
ru: Макау

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Madras/Minambakkam
ru: Мадрас/Минамбаккам

en: Magadan
ru: Магадан

en: Magdalena
ru: Магдалена

en: Mail
ru: Почта

en: Mail Alarm Options
ru: Параметры сигнала через почту

en: Mail Configuration
ru: Настройка почты

en: Mail Settings
ru: Установки почты

en: Mail append cancelled
ru: Добавление почты отменено

en: Mail configuration interface
ru: Интерфейс настройки почты

en: Mail delivery via the sendmail program
ru: Доставка почты через программу sendmail

en: Mail from %s
ru: Почта от %s

en: Mail storage folder (internal)
ru: Папка для хранения почты (внутренняя)

en: Mail summary
ru: Итог почты

en: Mail to %s
ru: Почта для %s

en: Mailbox Format
ru: Формат почтового ящика

en: Mailbox location
ru: Расположение почтового ящика

en: Maildir append message cancelled
ru: Добавление сообщения к папке почтового каталога отменено

en: Maildir-format mail directories
ru: Почтовые каталоги в формате Maildir

en: Mailing list
ru: Список рассылки

en: Main toolbar
ru: Главная панель инструментов

en: Make this Occurrence _Movable
ru: Сделать эту вхождение перемещаемым

en: Make this my _default account
ru: Сделать моим счетом по умолчанию

en: Makhachkala
ru: Махачкала

en: Makkah
ru: Мекка

en: Malaga
ru: Малага

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Malformed external-body part.
ru: Часть external-body неверно сформирована

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Man
ru: Упр.

en: Manage Subscriptions
ru: Управление подписками

en: Manager
ru: Управляющий

en: Managua
ru: Манагуа

en: Manchester
ru: Манчестер

en: Manhattan
ru: Манхеттен

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: Mar_k as Read
ru: Пометить как прочитанное

en: March
ru: Март

en: Margarita
ru: Маргарита

en: Margins
ru: Поля

en: Mark All as R_ead
ru: Пометить все как прочитанное

en: Mark all visible messages as read
ru: Пометить все видимые сообщения как уже прочитанные

en: Mark as I_mportant
ru: Пометить как важное

en: Mark as U_nread
ru: Пометить как непрочтенное

en: Mark as Unim_portant
ru: Пометить как неважное

en: Mark as Unimp_ortant
ru: Пометить как неважное

en: Mark as _Important
ru: Пометить как важное

en: Mark the selected messages as having been read
ru: Пометить выбранные сообщения как уже прочитанные

en: Mark the selected messages as important
ru: Пометить выбранные сообщения как важные

en: Mark the selected messages as not having been read
ru: Пометить выбранные сообщения как ещё не прочитанные

en: Mark the selected messages as unimportant
ru: Пометить выбранные сообщения как неважные

en: Mark the selected messages for deletion
ru: Пометить выбранные сообщения для удаления

en: Marshall Islands
ru: Маршаловы о-ва

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Matches:
ru: Совпадения:

en: Matsumoto Airport
ru: Аэропорт Мацумото

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Мавритиус

en: May
ru: Май

en: Mayotte
ru: Майот

en: McAlester
ru: Макалистер

en: Meeting
ru: Совещание

en: Meeting Cancellation
ru: Отмена совещания

en: Meeting Information
ru: Информация о совещании

en: Meeting Proposal
ru: План совещания

en: Meeting Reply
ru: Ответ о совещании

en: Meeting Update
ru: Обновление совещания

en: Meeting Update Request
ru: Запрос на обновление совещания

en: Meeting _end time:
ru: Время завершения собрания:

en: Meeting _start time:
ru: Время начала собрания:

en: Meeting begins: <b>
ru: Встреча начинается: <b>

en: Meeting ends: <b>
ru: Встреча заканчивается: <b>

en: Melbourne
ru: Мельбурн

en: Member
ru: Член

en: Members
ru: Члены

en: Memphis
ru: Мемфис

en: Mendoza
ru: Мендоза

en: Merge E-Mail Address
ru: Объединить эл.адреса

en: Message
ru: Сообщение

en: Message %s not found.
ru: Сообщение %s не найдено.

en: Message Alarm Options
ru: Параметры сообщений таймера

en: Message Body
ru: Тело сообщения

en: Message Header
ru: Заголовок сообщения

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
ru: Сбой в конструкции сообщения: почтовый ящик поврежден?

en: Message contains
ru: Сообщение содержит

en: Message storage
ru: Хранилище сообщений

en: Message to Display
ru: Отображаемое сообщение

en: Message was received
ru: Сообщение было получено

en: Message was sent
ru: Сообщение было отправлено

en: Messages
ru: Сообщения

en: Mexico
ru: Мексика

en: Miami
ru: Майами

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Middle East
ru: Средний Восток

en: Middletown
ru: Миддлтаун

en: Milano/Linate
ru: Милан/Линат

en: Milano/Malpensa
ru: Милан/Мальпенса

en: Milford
ru: Милфорд

en: Milton
ru: Милтон

en: Milwaukee
ru: Милуоки

en: Milwaukee-Timmerman
ru: Милуоки-Тиммерман

en: Mineralnye Vody
ru: Минеральные Воды

en: Minneapolis
ru: Миннеаполис

en: Minneapolis [2]
ru: Миннеаполис [2]

en: Minneapolis [3]
ru: Миннеаполис [3]

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Minutes
ru: Минуты

en: Miss
ru: Мисс

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Mist
ru: Туман

en: Mist in the vicinity
ru: Местами туман

en: Mist with wind
ru: Туман с ветром

en: Mo
ru: Пн

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile Phone
ru: Мобильный телефон

en: Moderate drizzle
ru: Умеренный моросящий дождь

en: Moderate hail
ru: Умеренный град

en: Moderate mist
ru: Умеренный туман

en: Moderate rain
ru: Умеренный дождь

en: Moderate snow
ru: Умеренный снег

en: Modifying card from LDAP server...
ru: Изменение карточки на сервере LDAP...

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Monday
ru: Понедельник

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Monroe
ru: Монро

en: Montana
ru: Монтана

en: Monterey
ru: Монтерэй

en: Monterrey
ru: Монтерэй

en: Montgomery
ru: Монтгомери

en: Month
ru: Месяц

en: Month View
ru: Просмотр месяца

en: Montserrat
ru: Монтсерат

en: Morocco
ru: Морокко

en: Moscow Domodedovo
ru: Москва Домодедово

en: Moscow Sheremetyevo
ru: Москва Шереметьево

en: Move
ru: Переместить

en: Move folder
ru: Переместить папку

en: Move message(s) to
ru: Переместить сообщение в

en: Move selected messages to another folder
ru: Переместить выбранные сообщения в другую папку

en: Move this folder to another place
ru: Переместить эту папку в другое место

en: Move to Folder
ru: Переместить в папку

en: Movemail program failed: %s
ru: Сбой программы перемещения почты: %s

en: Moving
ru: Перемещение

en: Moving messages
ru: Перемещение сообщений

en: Moving messages to %s
ru: Перемещение сообщений в %s

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Multiple Messages
ru: Множество сообщений

en: Multiple Unseen Messages
ru: Множество непросмотренных сообщений

en: Multiple VCards
ru: Множество VCards

en: Munchen
ru: Мюнхен

en: Murmansk
ru: Мурманск

en: My Weather
ru: Моя погода

en: Myanmar
ru: Мианмар

en: N
ru: С

en: NNTP Server:
ru: Сервер NNTP

en: NT Login
ru: Пользователь NT

en: Nagasaki Airport
ru: Нагасаки (аэропорт)

en: Nalchik
ru: Нальчик

en: Name
ru: Имя

en: Name begins with
ru: Имя начинается с

en: Name:
ru: Имя:

en: Namespace
ru: Пространство имен

en: Namibia
ru: Намибия

en: Napoli
ru: Наполи

en: Nashville
ru: Нэшвил

en: Nassau
ru: Нассау

en: Nauru
ru: Науру

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Needs Action
ru: Необходимое действие

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландская Антилья

en: Nevada
ru: Невада

en: New
ru: Новый

en: New All Day _Event
ru: Новое ежедневное событие

en: New Appointment
ru: Новая встреча

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Contact
ru: Новый контакт

en: New Contact List
ru: Новый список контактов

en: New Contact _List
ru: Новый список контактов

en: New Contact:
ru: Новый контакт:

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New List
ru: Новый список

en: New Mail Message
ru: Новое почтовое сообщение

en: New Message
ru: Новое сообщение

en: New Orleans
ru: Новая Орлеан

en: New Task
ru: Новое задание

en: New Tokyo International Airport
ru: Новый международный аэропорт Токио

en: New VFolder
ru: Новая вирт.папка

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: New York-JFK Arpt
ru: Нью-Йорк - аэропорт JFK

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New _Appointment
ru: Новая встреча

en: New _Appointment...
ru: Новая встреча...

en: New _Contact
ru: Новый контакт

en: New _Mail Message
ru: Новое почтовое сообщение

en: New _Task
ru: Новое задание

en: New phone type
ru: Новый тип телефона

en: New store format:
ru: Новый формат хранения:

en: New...
ru: Новая...

en: Newfoundland
ru: Ньюфаундленд

en: News
ru: Новые

en: News Feed
ru: Строка новостей

en: News Feed Settings
ru: Настройки источника новостей

en: Next
ru: След.

en: Next Important Message
ru: Следующее важное сообщение

en: Next Message
ru: Следующее сообщение

en: Next Thread
ru: Следующая подшивка

en: Next Unread Message
ru: Следующее непрочитанное сообщение

en: Niagara Falls
ru: Ниагарский водопад

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nick
ru: Псевдоним

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Острова Ниуе

en: Nizhny Novgorod
ru: Нижний Новгород

en: No
ru: Нет

en: No Information
ru: Нет информации

en: No Message Selected
ru: Сообщение не выбрано

en: No appointments
ru: Нет встреч

en: No cards
ru: Нет карточек

en: No description
ru: Нет описания

en: No description available.
ru: Описание не доступно.

en: No error
ru: Нет ошибки

en: No filename provided.
ru: Не указаны имя файла.

en: No folder name specified.
ru: Не указано название папки.

en: No message with uid %s
ru: Нет сообщения с uid %s

en: No owner
ru: Нет владельца

en: No provider available for protocol `%s'
ru: Провайдер для протокола "%s" не доступен

en: No server has been selected
ru: Не был выбран сервер

en: No space left
ru: Нет места

en: No such folder %s
ru: Нет такой папки %s

en: No such folder `%s'.
ru: Нет такой папки "%s"

en: No such message
ru: Нет такого сообщения

en: No such message %s in %s
ru: Нет сообщения %s в %s

en: No such message: %s
ru: Нет такого сообщения: %s

en: No summary
ru: Нет итога

en: No support for authentication type %s
ru: Идентификация типа %s не поддерживается

en: No tasks
ru: Нет заданий

en: No_tes:
ru: Заметки:

en: Non-Participant
ru: Не участвует

en: Non-Participants
ru: Не участвуют

en: None
ru: Нет

en: Norfolk
ru: Норфолк

en: Norfolk Island
ru: Норфолкские о-ва

en: Norfolk NAS
ru: Норфолк NAS

en: Normal
ru: Нормальный

en: North
ru: Северный

en: North - NorthEast
ru: Северный - Северовосточный

en: North - Northwest
ru: Северный - Северозападный

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Northeast
ru: Северовосточный

en: Northeast Philadelphia
ru: Северовосточная Филадельфия

en: Northern Mariana Islands
ru: О-ва северной Марианы

en: Northway
ru: Норвегия

en: Northwest
ru: Северозападный

en: Norway
ru: Норвегия

en: Not Started
ru: Не начато

en: Not enough space to create the folder
ru: Недостаточно места для создания папки

en: Not found
ru: Не найдено

en: Note
ru: Заметка

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
ru: Внимание: при конвертировании между форматами почтовых ящиков сбой
    (такой как нехватка дискового пространства) может не быть автоматически
    восстанавливаемым. Используйте эту возможность с осторожностью.

en: November
ru: Ноябрь

en: Novosibirsk
ru: Новосибирск

en: Now
ru: Сейчас

en: Number of columns:
ru: Число столбцов:

en: Nurnberg
ru: Нюрнберг

en: OK
ru: Ок

en: O_verdue tasks:
ru: Просроченные задания:

en: Oakland
ru: Окланд

en: Obtain the latest meeting information
ru: Получить последнюю информацию по совещанию

en: Obtain the latest task information
ru: Получить последнюю информацию по задаче

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Офис

en: Office
ru: Офис

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oklahoma City
ru: Оклахома Сити

en: Old owner has died
ru: Старый владелец завершил работу

en: Olympia
ru: Олимпия

en: Omaha
ru: Омаха

en: Oman
ru: Оман

en: Omsk
ru: Омск

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
ru: В %a, %d.%m.%Y, в %H:%M, %%s написал:

en: One
ru: Один

en: One mont_h
ru: Один месяц

en: One w_eek
ru: Одна неделя

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Open
ru: Открыть

en: Open Link in Browser
ru: Открыть ссылку в браузере

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Open a window for composing a mail message
ru: Открыть окно для создания почтового сообщения

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Open in %s...
ru: Открыть в %s...

en: Open in New Window
ru: Открыть в новом окне

en: Open in New _Window
ru: Открыть в новом окне

en: Open the folder linked to this shortcut
ru: Открыть папку, связанную с этим ярлыком

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
ru: Открыть папку, связанную с этим ярлыком, в новом окне

en: Open the selected message in a new window
ru: Отправить выбранное сообщение в новом окне

en: Open the selected message in the composer to re-send it
ru: Открыть выбранное сообщение в редакторе для пересылки

en: Open this folder in an other window
ru: Открыть эту папку в новом окне

en: Opening calendar at %s
ru: Открытие календаря %s

en: Opening folder %s
ru: Открытие папки "%s"

en: Opening store %s
ru: Открытие хранилища %s

en: Opening tasks at %s
ru: Открытие заданий %s

en: Operation cancelled
ru: Операция отменена

en: Operation not supported
ru: Операция не поддерживается

en: Optional Information
ru: Дополнительная информация

en: Optional Participant
ru: Дополнительные участники

en: Optional Participants
ru: Дополнительные участники

en: Options
ru: Параметры

en: Oregon
ru: Орегон

en: Orenburg
ru: Оренбург

en: Org
ru: Орг.

en: Organi_zation:
ru: Организация:

en: Organization
ru: Организация

en: Organizer:
ru: Организатор:

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Original Contact:
ru: Исходный контакт:

en: Original Si_ze
ru: Исходный размер

en: Orlando
ru: Орландо

en: Orlando (Orlando International)
ru: Орландо (международный)

en: Osaka International Airport
ru: Осака (международный аэропорт)

en: Other
ru: Другой

en: Other Address
ru: Другие адреса

en: Other Contacts
ru: Другие контакты

en: Other Fax
ru: Другой факс

en: Other Phone
ru: Другие телефоны

en: Other error
ru: Иная ошибка

en: Other...
ru: Другой...

en: Ottawa
ru: Оттава

en: Out of Office
ru: Вне офиса

en: Outbox
ru: Исходящие

en: Outgoing
ru: Исходящие

en: Output File
ru: Файл вывода

en: Overcast
ru: Тучи

en: Override server-supplied folder namespace
ru: Переопределять предлагаемое сервером пространство имён для папок

en: Overwrite file?
ru: Переписать файл?

en: Oxford
ru: Оксфорд

en: PGP Encrypt
ru: Шифрование PGP

en: PGP Sign
ru: Подпись PGP

en: PGP _Key ID:
ru: Ключевой PGP ID:

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
ru: POP до SMTP, используя не-POP источник

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
ru: POP до SMTP авторизация, используя неизвестный транспорт

en: POP Source URI
ru: URL источника почты POP

en: POP before SMTP
ru: POP до SMTP

en: P_rofession:
ru: Профессия:

en: Page
ru: Страница

en: Page Setup:
ru: Настройка страницы:

en: Pager
ru: Пэйджер

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palermo
ru: Палермо

en: Palestinian Territory
ru: Палестинские территории

en: Palm Springs
ru: Палм Спрингс

en: Palo Alto
ru: Пало-Альто

en: Panama
ru: Панама

en: Panama City
ru: Панама

en: Paper
ru: Бумага

en: Paper source:
ru: Источник бумаги:

en: Paphos
ru: Пафос

en: Papua New Guinea
ru: Папуа Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Paris
ru: Париж

en: Paris/Charles De Gaulle
ru: Париж/Шарль де Голь

en: Paris/Le Bourget
ru: Париж/Ле Бурже

en: Paris/Orly
ru: Париж/Орли

en: Partial drizzle
ru: Возможен моросящий дождь

en: Partial snowfall
ru: Возможен снегопад

en: Pasco
ru: Пароль

en: Password
ru: Пароль

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste message in the clipboard
ru: Вставить сообщение в буфер обмена

en: Paste task from the clipboard
ru: Вставить выделение из буфера обмена

en: Paste the clipboard
ru: Вставить выделение

en: Patches of drizzle
ru: Временами моросящий дождь

en: Patches of snow
ru: Временами снегопад

en: Path: %s, Type: %s
ru: Путь: %s, Тип: %s

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: People's Republic of China
ru: Китайская Народная Республика

en: Peoria
ru: Пеория

en: Percent Complete: %i
ru: Процент выполнения: %i

en: Performing query on unknown header: %s
ru: Совершение запроса на неизвестном заголовке: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
ru: Уничтожить все удалённые сообщения изо всех папок

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
ru: Окончательно удалить все удалённые сообщения из этой папки

en: Permission denied
ru: Отказ в доступе

en: Peru
ru: Перу

en: Petersburg
ru: Петербург

en: Petropavlovsk-Kamchatsky
ru: Петропавловск-Камчатский

en: Petrozavodsk
ru: Петрозаводск

en: Philadelphia
ru: Филадельфия

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phoenix
ru: Феникс

en: Phone List
ru: Список телефонов

en: Phone Types
ru: Тип телефона

en: Pick a color
ru: Выбрать цвет

en: Pisa
ru: Пиза

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Pittsburgh
ru: Питсбург

en: Play a sound
ru: Воспроизвести звук

en: Play sound:
ru: Воспроизвести звук:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
ru: Пожалуйста нажмите "Ок", чтобы установить файлы или "Отмена" для выхода.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
ru: Пожалуйста, введите ниже информацию о том каким образом вы будете отправлять почту. Если вы не знаете,
    свяжитесь с вашим системным администратором или провайдером услуг Интернет.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
ru: Пожалуйста, введите ниже информацию о вашем сервере входящей почты. Если вы не знаете какого типа сервер вы используете, свяжитесь с вашим системным администратором или провайдером услуг Интернет.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
ru: Пожалуйста, введите пароль NNTP для %s@%s

en: Please enter your %s passphrase
ru: Пожалуйста введите вашу %s парольную фразу.

en: Please enter your %s passphrase for %s
ru: Пожалуйста введите вашу %s парольную фразу для %s

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
ru: Пожалуйста, введите ниже ваше имя и эл.адрес. "Дополнительные" поля
    не обязательны для заполнения, если только вы не хотите включать
    эту информацию в отправляемую вами почту.

en: Please enter your password for %s
ru: Пожалуйста введите вашу парольную фразу для %s

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
ru: Пожалуйста, укажите сертификат, который будет использован для подписи.

en: Please select a server.
ru: Пожалуйста, выберите сервер.

en: Please select among the following options
ru: Пожалуйста, выберите из следующих возможностей

en: Please select the information that you would like to import:
ru: Пожалуйста, укажите какую информацию вы хотите импортировать:

en: Please wait
ru: Подождите пожалуйста

en: Please wait...
ru: Подождите...

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
ru: Пожалуйста подождите...
    Сканирование существующих установок

en: Plovdiv
ru: Пловдив

en: Plymouth
ru: Плимут

en: Podgorica
ru: Подгорица

en: Podgorica Titograd
ru: Подгорица Титоград

en: Pointer to FTP site (%s)
ru: Указатель на FTP сайт (%s)

en: Pointer to local file (%s)
ru: Указатель на локальный файл (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
ru: Указатель на локальный файл (%s), доступный на сайте "%s"

en: Pointer to remote data (%s)
ru: Указатель на удалённые данные (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
ru: Указатель на неизвестные внешние данные (типа "%s")

en: Poland
ru: Польша

en: Ponca City
ru: Список телефонов

en: Pontiac
ru: Понтиак

en: Portland
ru: Портланд

en: Portrait
ru: Портрет

en: Portugal
ru: Португалия

en: Poznan
ru: Познань

en: Praha
ru: Прага

en: Pretoria
ru: Претория

en: Preview
ru: Просмотр

en: Preview the message to be printed
ru: Просмотр печатаемых сообщений

en: Preview the printed item
ru: Просмотр печатаемого элемента

en: Preview:
ru: Просмотр:

en: Previews the calendar to be printed
ru: Просмотр печатаемого календаря

en: Previews the contacts to be printed
ru: Просмотр печатаемых контактов

en: Previous
ru: Пред.

en: Previous Important Message
ru: Предыдущее важное сообщение

en: Previous Message
ru: Предыдущее сообщение

en: Previous Unread Message
ru: Предыдущее непрочитанное сообщение

en: Pri_vate
ru: Личное

en: Prim
ru: Первый

en: Primary
ru: Первый

en: Primary Email
ru: Первый эл.адрес

en: Primary Phone
ru: Первый телефон

en: Print
ru: Печать

en: Print Calendar
ru: Напечатать календарь

en: Print En_velope...
ru: Печать конверта...

en: Print Envelope
ru: Печать конверта

en: Print Item
ru: Печать элемента

en: Print Message
ru: Печать сообщения

en: Print Pre_view
ru: Просмотр печати

en: Print Preview
ru: Просмотр печати

en: Print Setup
ru: Настройка страницы

en: Print Summary
ru: Печать итога

en: Print card
ru: Напечатать карточку

en: Print cards
ru: Напечатать карточки

en: Print envelope
ru: Печать конверта

en: Print selected contacts
ru: Печать выбранных контактов

en: Print summary
ru: Печать итога

en: Print this calendar
ru: Напечатать этот календарь

en: Print this item
ru: Печать этого элемента

en: Print this message
ru: Печать этого сообщения

en: Print using gray shading
ru: Печать с использованием полутонов

en: Print...
ru: Печать...

en: Printing of Summary failed
ru: Сбой печати итога

en: Printing of message failed
ru: Сбой печати сообщения

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority: %s
ru: Приоритет: %s

en: Private
ru: Личное

en: Prof
ru: Проф.

en: Profession
ru: Профессия

en: Program Alarm Options
ru: Параметры программы-сигнала

en: Progress
ru: Продвижение

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
ru: Предупреждать при отправке HTML сообщений тем кто не хочет этого

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
ru: Предупреждать при отправке сообщений с пустой темой

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
ru: Предупреждать при отправке сообщений, в которых определены только получатели скрытой копии.

en: Properties
ru: Свойства

en: Properties for "%s"
ru: Свойства для "%s"

en: Properties...
ru: Свойства...

en: Protocol not supported
ru: Протокол не поддерживается

en: Pskov
ru: Псков

en: Pu_blic
ru: Общее

en: Public
ru: Общее

en: Publish Free/Busy information for this calendar
ru: Опубликовать информацию о занятости для этого календаря

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
ru: Превышено время ожидания ответа на QUIT: %s: не фатально

en: QUIT response error: %s: non-fatal
ru: Ошибка ответа QUIT: %s: не фатально

en: Qatar
ru: Кутар

en: Qmail maildir
ru: Почтовый каталог Qmail

en: Quebec
ru: Квебек

en: Quebec City
ru: Квебек Сити

en: Querying Addressbook...
ru: Запрос к адресной книге...

en: Question
ru: Вопрос

en: Quoted
ru: Процитированное

en: Quotes of the Day
ru: Цитата дня

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
ru: Превышено время ожидания ответа на RCPT TO: %s: почта не отправлена

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
ru: Ошибка ответа RCPT TO: %s: почта не отправлена.

en: RSET request timed out: %s
ru: Превышено время ожидания ответа на RSET: %s

en: RSET response error: %s
ru: Ошибка ответа RSET: %s

en: RSVP
ru: Заинтересованное лицо

en: R_efresh time (seconds):
ru: Период обновления (секунд):

en: Radio
ru: Радио

en: Raduzhny
ru: Радужный

en: Rain
ru: Дождь

en: Rain in the vicinity
ru: Местами дождь

en: Re_fresh Meeting
ru: Обновить встречу

en: Re_fresh Task
ru: Обновить задание

en: Re_member this password
ru: Запомнить этот пароль

en: Re_move
ru: Удалить

en: Re_name this Group...
ru: Переименовать эту группу...

en: Read
ru: Прочитанное

en: Really delete account?
ru: Действительно удалить счёт?

en: Received
ru: Получено

en: Receiving Email
ru: Получение эл.почты

en: Receiving LDAP search results...
ru: Получение результатов поиска с сервера LDAP...

en: Receiving Mail
ru: Получение эл.почты

en: Receiving Options
ru: Получение параметров

en: Recife
ru: Ресифи

en: Recipients
ru: Получатели

en: Recipients contain
ru: "Получатели" содержит

en: Reconfigure /%s
ru: Перенастроить /%s

en: Reconfiguring folder
ru: Перенастройка папки

en: Reconnecting to %s
ru: Переподключение к %s

en: Recurrence
ru: Повторение

en: Recurrence Rule
ru: Правило повторения

en: Recurring
ru: Повторение

en: Redmond
ru: Рэдмонд

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Refresh List of Folders
ru: Обновить список папок

en: Refresh _time (seconds):
ru: Период обновления (секунд):

en: Refreshing folder
ru: Обновление папки

en: Regex Match
ru: Совпадение рег.выражения

en: Regions
ru: Регионы

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
ru: Сбой компиляции регулярного выражения: %s: %s

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Reload the view
ru: Перезагрузить окно просмотра

en: Remember this password
ru: Запомнить этот пароль

en: Remember this password for the remainder of this session
ru: Запомнить этот пароль до окончания этой сессии

en: Reminder
ru: Напоминание

en: Reminders
ru: Напоминания

en: Removal Complete
ru: Удаление завершено

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove All
ru: Удалить все

en: Remove folder from your list of subscribed folders
ru: Удалить папку из вашего списка папок подписок

en: Remove selected items from the attachment list
ru: Удалить выбранные элементы из списка вложений

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
ru: Удалить эту закладку из строки закладок

en: Remove this shortcut group
ru: Удалить эту группу закладок

en: Removing card from LDAP server...
ru: Удаление карточки с сервера LDAP...

en: Removing folder %s
ru: Удаление папки "%s"

en: Rename Shortcut Group
ru: Переименовать группу закладок

en: Rename folder
ru: Переименовать папку

en: Rename selected shortcut group to:
ru: Переименовать выбранную группу закладок в:

en: Rename selected shortcut to:
ru: Переименовать выбранную закладку в:

en: Rename shortcut
ru: Переименовать закладку

en: Rename the "%s" folder to:
ru: Переименовать папку "%s" в:

en: Rename this shortcut
ru: Переименовать эту закладку

en: Rename this shortcut group
ru: Переименовать эту группу закладок

en: Repeat the alarm
ru: Повторить сигнал

en: Replied to
ru: Ответить

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply to All
ru: Ответить всем

en: Reply to _All
ru: Ответить всем

en: Reply to _List
ru: Ответить в список

en: Reply-To
ru: Ответить

en: Reply-To:
ru: Ответить:

en: Repository offline
ru: Репозиторий вне сети

en: Republic Of Korea
ru: Республика Корея

en: Republic Of Moldova
ru: Республика Молдова

en: Requested action aborted: error in processing
ru: Запрошенное действие отменено: ошибка при обработке

en: Requested action not taken: insufficient system storage
ru: Запрошенное действие не выполнено: недостаточно системного хранилища

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
ru: Запрошенное действие не выполнено: название почтового ящика недопустимо

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
ru: Запрошенное действие не выполнено: почтовый ящик не доступен

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
ru: Запрошенное действие прервано: исчерпано место в хранилище

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
ru: Запрошенное действие с почтой не выполнено: почтовый ящик не доступен

en: Requested mail action okay, completed
ru: Запрошенное почтовое действие выполнено

en: Required Information
ru: Необходимая информация

en: Required Participant
ru: Требуемые участники

en: Required Participants
ru: Требуемые участники

en: Required People and _One Resource
ru: Требуемые люди и один ресурс

en: Reset the text to its original size
ru: Сбросить размер текста в исходный

en: Resolving: %s
ru: Распознавание: %s

en: Resource
ru: Источник

en: Restarting search.
ru: Перезапуск поиска.

en: Resynchronizing with server
ru: Пересинхронизация с сервером

en: Retrieving %d message(s)
ru: Получение %d сообщений

en: Retrieving POP message %d
ru: Получение сообщения %d по POP

en: Retrieving POP summary
ru: Получение итога POP

en: Retrieving message %s
ru: Получение сообщения %s

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Reverse on even pages
ru: Обращать на четных страницах

en: Reykjavik
ru: Рейкъявик

en: Richmond
ru: Ричмонд

en: Riga
ru: Рига

en: Right:
ru: Справа:

en: Rimini
ru: Римини

en: Rio De Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: Rivera
ru: Ривьера

en: Rochester
ru: Рочестер

en: Rodos
ru: Родос

en: Role
ru: Роль

en: Roma/Ciampino
ru: Рим/Чампино

en: Roma/Fiumicino
ru: Рим/Фиумичино

en: Romania
ru: Румыния

en: Room
ru: Комната

en: Rostov-Na-Donu
ru: Ростов-на-Дону

en: Rotterdam
ru: Роттердам

en: Rule name:
ru: Название фильтра:

en: Rules
ru: Правила

en: Run a program
ru: Запустить программу

en: Run program:
ru: Запустить программу:

en: Rurrenabaque
ru: Повторение

en: Russia
ru: Россия

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: S
ru: Ю

en: S/MIME Encrypt
ru: Шифрование S/MIME

en: S/MIME Sign
ru: Подпись S/MIME

en: SMTP Authentication
ru: Идентификация SMTP

en: SMTP Greeting
ru: Приветствие SMTP

en: SMTP mail delivery via %s
ru: Доставка SMTP почты через %s

en: SMTP server %s
ru: SMTP сервер %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
ru: SMTP сервер %s не поддерживает затребованный тип идентификации %s

en: SMTWTFS
ru: ПВСЧПСВ

en: S_earch Message...
ru: Поиск сообщения...

en: S_how full path for folders
ru: Показать полный путь к папкам

en: S_maller
ru: Меньше

en: S_pouse:
ru: Супруг(а):

en: Sa
ru: Cб

en: Sacramento
ru: Сакраменто

en: Saint Kitts And Nevis
ru: Сент-Киттс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Санта Лючия

en: Saint Mawgan
ru: Сан-Марино

en: Saint Vincent And The Grena-dines
ru: Сент Винсент и Гренадины

en: Salinas
ru: Сомали

en: Salvador
ru: Сальвадор

en: Salzburg
ru: Зальцбург

en: Samara
ru: Самара

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Carlos
ru: Сан-Марино

en: San Diego
ru: Сан-Диего

en: San Francisco
ru: Сан-Франциско

en: San Joaquin
ru: Сан-Марино

en: San Jose
ru: Сан-Хосе

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sandstorm
ru: Песчаная буря

en: Sankt-Peterburg
ru: Санкт-Петербург

en: Santa Barbara
ru: Санта Барбара

en: Santa Cruz
ru: Санта Круз

en: Santa Fe
ru: Санта Фе

en: Santa Monica
ru: Санта Лючия

en: Santander
ru: Отправитель

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Sao Tome And Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Sapporo Ab
ru: Саппоро Ab

en: Sarajevo
ru: Сараево

en: Saratov
ru: Саратов

en: Saturday
ru: Суббота

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Save
ru: Сохранить

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save Attachment
ru: Сохранить вложение

en: Save Contact as VCard
ru: Сохранить контакт как VCard

en: Save Image as...
ru: Сохранить изображение как...

en: Save Link as (FIXME)
ru: Сохранить ссылку как

en: Save List as VCard
ru: Сохранить список как VCard

en: Save Message As...
ru: Сохранить сообщение как...

en: Save Messages As...
ru: Сохранить сообщения как...

en: Save Search
ru: Сохранить результаты поиска

en: Save _As...
ru: Сохранить как...

en: Save _Draft
ru: Сохранить черновик

en: Save and Close
ru: Сохранить и закрыть

en: Save as VCard
ru: Сохранить как VCard

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save in addressbook
ru: Сохранить в адресной книге

en: Save in folder...
ru: Сохранить в папке...

en: Save selected contacts as a VCard.
ru: Сохранить выбранные контакты как VCard.

en: Save signature
ru: Сохранить подпись

en: Save the contact and close the dialog box
ru: Сохранить задание и закрыть окно диалога

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save the current file with a different name
ru: Сохранить текущий файл под другим именем

en: Save the item and close the dialog box
ru: Сохранить этот элемент и закрыть окно диалога

en: Save the list and close the dialog box
ru: Сохранить этот список и закрыть окно диалога

en: Save the message as a text file
ru: Сохранить сообщение в текстовом файле

en: Save the message in a specified folder
ru: Сохранить сообщение в указанной папке

en: Save this item to disk
ru: Сохранить этот элемент на диске

en: Save to Disk...
ru: Сохранить на диске...

en: Saving %d messsage(s)
ru: Сохранение %d сообщений

en: Saving attachment
ru: Сохранение вложения

en: Saving message to folder
ru: Сохранение сообщения в папке

en: Scanning %s
ru: Сканирование %s

en: Scanning directory
ru: Сканирование каталога

en: Scanning folders in "%s"
ru: Считывание папок в "%s"

en: Scanning folders under %s on "%s"
ru: Сканирование папок в "%s" на "%s"

en: Scanning for changed messages
ru: Сканирование изменённых сообщений

en: Scanning for new messages
ru: Сканирование новых сообщений

en: Scanning root-level folders on "%s"
ru: Сканирование корневых папок на "%s"

en: Scattered clouds
ru: Разорванные облака

en: Schedule _Meeting
ru: Вставить встречу в расписание

en: Schedule a meeting for this item
ru: Вставить совещание в расписание для этого элемента

en: Scheduling
ru: Планировка

en: Score
ru: Подсчет

en: Score Rules
ru: Правила подсчета

en: Se_nd list to other...
ru: Послать список другому...

en: Sear_ch
ru: Поиск

en: Search
ru: Поиск

en: Search Editor
ru: Редактор поиска

en: Search Forward
ru: Поиск вперёд

en: Search _base:
ru: База поиска:

en: Search for text in the body of the displayed message
ru: Поиск в тексте отображаемого сообщения

en: Search s_cope:
ru: Диапазон поиска:

en: Searching
ru: Поиск

en: Searching...
ru: Поиск...

en: Seattle
ru: Сиэтл

en: Sections:
ru: Разделы:

en: Secure MIME
ru: Безопасный MIME

en: Security
ru: Безопасность

en: Seen
ru: Прочитанное

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select Contacts from Addressbook
ru: Выбрать контакты из адресной книги

en: Select Filter Log file...
ru: Выбрать файл журнала для фильтров...

en: Select Folder
ru: Выбрать папку

en: Select Importers (step 2 of 3)
ru: Выбор импортёра (шаг 2 из 3)

en: Select Names
ru: Выбрать имена

en: Select PGP binary
ru: Выбрать программу PGP

en: Select _All
ru: Выбрать все

en: Select _Thread
ru: Выбрать подшивку

en: Select a File (step 2 of 3)
ru: Выбор файла (шаг 2 из 3)

en: Select a Time Zone
ru: Выбрать часовой пояс

en: Select a destination folder for importing this data
ru: Выберите папку назначения для импорта этих данных

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select a time to compare against
ru: Выбрать время для сравнения

en: Select all and only the messages that are not currently selected
ru: Выбрать все невыбранные сообщения

en: Select all contacts
ru: Выбрать все контакты

en: Select all messages in the same thread as the selected message
ru: Выбрать все сообщения в той же подшивке, что и выбранное сообщение

en: Select all visible messages
ru: Выбрать все видимые сообщения

en: Select an Action
ru: Выбрать действие

en: Select folder
ru: Выбрать папку

en: Select the folder that you want to open
ru: Выберите папку, которую вы хотите открыть

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
ru: Выберите папку, на которую ярлык будет указывать:

en: Selected day (%a %b %d %Y)
ru: Выбранный день (%a %b %d %Y)

en: Selected month (%b %Y)
ru: Выбранный месяц (%b %Y)

en: Selected week (%s - %s)
ru: Выбранная неделя (%s - %s)

en: Selected year (%Y)
ru: Выбранный год (%Y)

en: Selection:
ru: Выделение:

en: Send
ru: Отправить

en: Send & Receive Mail
ru: Получение и отправка почты

en: Send / Receive
ru: Получение и отправка

en: Send Free/Busy Information
ru: Отправить информацию о занятости

en: Send HTML Mail?
ru: Отправка эл.почты в HTML?

en: Send Latest Information
ru: Отправить последнюю информацию

en: Send Message to Contact
ru: Послать сообщение к контакту

en: Send _Later
ru: Отправить позже

en: Send _Message to Contact...
ru: Послать сообщение к контакту...

en: Send _later
ru: Отправить позже

en: Send _message to list...
ru: Послать сообщение в список...

en: Send a mess to the selected contacts.
ru: Послать сообщение к выбранным контактам.

en: Send an email
ru: Отправить почту

en: Send anyway?
ru: Отправить?

en: Send message to contact
ru: Послать сообщение к контакту

en: Send queued mail and retrieve new mail
ru: Отправить почту из очереди и получить новую почту

en: Send selected contacts to another person.
ru: Переслать выбранные контакты другому

en: Send the debugging output of all components to a file.
ru: Записывать отладочный вывод всех компонентов в файл.

en: Send the mail in HTML format
ru: Отправить почту в формате HTML

en: Send the message later
ru: Отправить сообщение позже

en: Send this message now
ru: Отправить это сообщение сейчас

en: Sender
ru: Отправитель

en: Sender contains
ru: Отправитель содержит

en: Sending "%s"
ru: Отправка "%s"

en: Sending Email
ru: Отправка эл.почты

en: Sending Mail
ru: Отправка эл.почты

en: Sending message
ru: Отправка сообщения

en: Sending message %d of %d
ru: Отправка сообщения %d из %d

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Sent
ru: Отправленное

en: Sent _messages folder:
ru: Папка отправленных сообщений:

en: Sent and Draft Messages
ru: Отправленные сообщения и черновики

en: September
ru: Сентябрь

en: Ser_ver requires authentication
ru: Сервер требует идентификации

en: Server Configuration
ru: Настройка сервера

en: Server Message:
ru: Сообщение сервера:

en: Server Name
ru: Название сервера

en: Server _Type:
ru: Тип сервера:

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
ru: Ответ сервера содержит недопустимый жетон "Качество защиты"

en: Server challenge invalid
ru: Недопустимый ответ сервера

en: Server challenge too long (>2048 octets)
ru: Ответ сервера слишком длинный (>2048 октетов)

en: Server rejected username
ru: Сервер отбросил имя пользователя

en: Server rejected username/password
ru: Сервер отбросил имя пользователя/пароль

en: Server response contained incomplete authorization data
ru: Ответ сервера содержит неполную информацию об авторизации

en: Server response did not contain authorization data
ru: Ответ сервера не содержит информации об авторизации

en: Server response does not match
ru: Неправильный ответ сервера

en: Server response ended too soon.
ru: Ответ сервера закончился слишком рано.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
ru: Сервер неожиданно отключился: %s

en: Server: %s, Type: %s
ru: Сервера: %s, Тип: %s

en: Service closing transmission channel
ru: Сервис закрывает канал передачи

en: Service not available, closing transmission channel
ru: Сервис не доступен, закрытие канала передачи

en: Service ready
ru: Сервис готов

en: Set Status
ru: Установить состояние

en: Setting up vfolder: %s
ru: Установка вирт.папки: %s

en: Settings
ru: Установки

en: Setup the page settings for your current printer
ru: Настройки страницы для вашего текущего принтера

en: Sevilla
ru: Севилья

en: Seychelles
ru: Сейшеллы

en: Sh_ow Hidden Messages
ru: Показать скрытые сообщения

en: Shading
ru: Полутона

en: Shallow snow
ru: Мелкий снег

en: Shanghai
ru: Шанхай

en: Sharjah
ru: Поиск

en: Shortcuts
ru: Закладки

en: Show / hide attachments
ru: Показать/Скрыть вложения

en: Show All
ru: Показать все

en: Show Details
ru: Показать подробности

en: Show Email _Source
ru: Показать источник эл.почты

en: Show Full _Headers
ru: Показать полные заголовки

en: Show Time As
ru: Показать время как

en: Show _Only Working Hours
ru: Показывать только рабочие часы

en: Show _Zoomed Out
ru: Показывать уменьшенные

en: Show _all tasks
ru: Показать все задания

en: Show _attachments
ru: Показать вложения

en: Show _folders from server:
ru: Показать папки с сервера:

en: Show _today's tasks
ru: Показать задания на сегодня

en: Show appointment _end times in week and month views
ru: Показать время окончания встреч в обзоре недели и месяца

en: Show attachments
ru: Показать вложения

en: Show contacts matching the following criteria:
ru: Показать контакты удовлетворяющие следующим критериям:

en: Show information about Ximian Evolution
ru: Показать информацию о программе Ximian Evolution

en: Show message in the normal style
ru: Показать сообщение в обычном стиле

en: Show message preview window
ru: Показать окно просмотра сообщения

en: Show message with all email headers
ru: Показать сообщение со всеми заголовками

en: Show messages that have been temporarily hidden
ru: Показать сообщения, которые были временно скрыты

en: Show one day
ru: Показать 1 день

en: Show one month
ru: Показать 1 месяц

en: Show one week
ru: Показать 1 неделю

en: Show only subscribed folders
ru: Показывать только запрошенные папки

en: Show temperatures in:
ru: Показывать температуру в:

en: Show the raw email source of the message
ru: Показать полный исходный текст сообщения

en: Show the shortcuts as large icons
ru: Показать закладки как большие пиктограммы

en: Show the shortcuts as small icons
ru: Показать закладки как маленькие пиктограммы

en: Show the working week
ru: Показать рабочую неделю

en: Show week _numbers in date navigator
ru: Показать номера недель в навигаторе по датам

en: Showers
ru: Ливни

en: Sidney
ru: Сидней

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sign this message with your PGP key
ru: Подписать это сообщение с вашим PGP-ключом

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
ru: Подписать это сообщение сертификатом подписи S/MIME

en: Signature file:
ru: Файл подписи:

en: Signing is not supported by this cipher
ru: Подписывание не поддерживается этим шифром

en: Silver City
ru: Безопасность

en: Simplified
ru: Упрощённый

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
ru: Так как список получателей сконфигурирован на сокрытие адресов из списка, это сообщение будет содержать только получателей скрытой копии.

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Size
ru: Размер

en: Size (kB)
ru: Размер (кБ)

en: Size:
ru: Размер:

en: Skopje
ru: Скопи

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Smoke
ru: Дым

en: Smoke in the vicinity
ru: Местами смог

en: Snoo_ze
ru: Напомнить позже

en: Snooze time (minutes)
ru: Напомнить через (минут)

en: Snow
ru: Снег

en: Snow grains
ru: Снежная крошка

en: Snow in the vicinity
ru: Снег в окрестностях

en: Snowstorm
ru: Вьюга

en: Sochi
ru: Сочи

en: Sofia
ru: София

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы о-ва

en: Somalia
ru: Сомали

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
ru: Некоторые Ваши почтовые настройки выглядят испорченными, пожалуйста, проверьте, что всё в порядке.

en: Source
ru: Источник

en: Source Account
ru: Исходный счет

en: Source Information
ru: Информация об источнике

en: Sources
ru: Источники

en: South
ru: Южный

en: South - Southeast
ru: Южный - Юговосточный

en: South - Southwest
ru: Южный - Югозападный

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: Southeast
ru: Юговосточный

en: Southwest
ru: Югозападный

en: Spain
ru: Испания

en: Special Folders
ru: Специальные папки

en: Specific header
ru: Специфический заголовок

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
ru: Указать папку, в которую будет скопирована папка "%s":

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
ru: Указать папку, в которую будет перемещена папка "%s":

en: Specify where to create the folder:
ru: Указать где создать папку:

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
ru: Файл спула "%s" не существует или не является обычным файлом

en: Spool folders cannot be deleted
ru: Папки спула не могут быть удалены

en: Spool folders cannot be renamed
ru: Папки спула не могут быть переименованы

en: Spool mail file %s
ru: Файл почтового спула %s

en: Spouse
ru: Супруг(а)

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: St Louis
ru: Сент-Луис

en: St Petersburg
ru: Снкт.Петербург

en: St. Helena
ru: Св.Елена

en: St. Pierre And Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Sta_rt Date:
ru: Дата начала:

en: Sta_rt of day:
ru: Начало дня:

en: Standard Unix mbox
ru: Стандартный файл Unix mbox

en: Standard Unix mbox spools
ru: Стандартный спул Unix mbox

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
ru: Начало ввода почты; окончание после <CRLF>.<CRLF>

en: Start on a new page
ru: Начинать с новой страницы

en: Starting Intelligent Importers
ru: Запуск интеллектуального импортёра

en: Starting import
ru: Начало импортирования

en: Starting:
ru: Запуск:

en: Status
ru: Состояние

en: Status:
ru: Состояние:

en: Status: %s
ru: Состояние: %s

en: Stavropol
ru: Ставрополь

en: Stockholm (Arlanda)
ru: Стокгольм (Арланда)

en: Stockholm (Bromma)
ru: Стокгольм (Бромма)

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop Loading
ru: Остановить загрузку

en: Stop Processing
ru: Остановить обработку

en: Store root %s is not a regular directory
ru: Хранилище %s не является каталогом

en: Store root %s is not an absolute path
ru: Относительный путь к хранилищу %s

en: Storing folder
ru: Сохранение папки

en: Storing folder '%s'
ru: Сохранение папки "%s"

en: Strasbourg
ru: Страсбург

en: Sturgeon Bay
ru: Суббота

en: Stuttgart
ru: Штутгард

en: Style name:
ru: Название стиля:

en: Su
ru: Вс

en: Su_mmary:
ru: Итог:

en: Su_n
ru: Вск

en: Sub
ru: Под

en: Subject
ru: Тема

en: Subject contains
ru: Тема содержит

en: Subject does not contain
ru: Тема не содержит

en: Subject is %s
ru: Тема -- %s

en: Subject:
ru: Тема:

en: Submit Bug Report
ru: Отправить сообщение об ошибке

en: Submit _Bug Report
ru: Отправить сообщение об ошибке

en: Submit a bug report using Bug Buddy
ru: Отправить сообщение об ошибке используя Bug Buddy

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
ru: Подписаться или отказаться от подписки на папки на удалённом сервере

en: Subscribing to folder "%s"
ru: Подписывание на папку "%s"

en: Success
ru: Успешно

en: Sucre
ru: Подсчет

en: Sudan
ru: Судан

en: Suggest automatic display of attachment
ru: Предполагать автоматическое отображение присоединённого файла

en: Summary
ru: Итог

en: Summary Settings
ru: Установки итога

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
ru: Несовпадение папки и итога, даже после синхронизации

en: Summary contains
ru: Итог содержит

en: Summary:
ru: Итог:

en: Sumter
ru: Итог

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Suriname
ru: Суринам

en: Swaziland
ru: Свазилэнд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Щвейцария

en: Sydney
ru: Сидней

en: Syktyvkar
ru: Сыктывкар

en: Syncing folder
ru: Синхронизация папки

en: Syncing folders
ru: Синхронизация папок

en: Syntax error in parameters or arguments
ru: Синтаксическая ошибка в параметрах или аргументах

en: Syntax error, command unrecognized
ru: Синтаксическая ошибка, команда не распознана

en: Syracuse
ru: Сиракузы

en: System status, or system help reply
ru: Состояние системы или ответ справки системы

en: T_hu
ru: Чтв

en: T_ue
ru: Втр

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Taiz
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tajima
ru: Тайвань

en: Talinn
ru: Таллинн

en: Tas_ks due today:
ru: Задания установленные на сегодня

en: Task
ru: Задание

en: Task - %s
ru: Задание - %s

en: Task Cancellation
ru: Отмена задания

en: Task Completed: <b>
ru: Задание выполнено: <b>

en: Task Due: <b>
ru: Срок выполнения задачи: <b>

en: Task Information
ru: Информация о задании

en: Task Proposal
ru: План задания

en: Task Reply
ru: Ответить по задаче

en: Task Update
ru: Обновление задания

en: Task Update Request
ru: Запрос обновления задания

en: Task begins: <b>
ru: Задание начинается: <b>

en: Task information
ru: Информация о задании

en: Task sort
ru: Сортировка заданий

en: Tasks
ru: Задания

en: Tasks
ru: Задания

en: Tasks Settings...
ru: Установки заданий...

en: Tegucigalpa
ru: Тегучигалпа

en: Telex
ru: Телекс

en: Temporarily hide all messages that have already been read
ru: Временно скрыть все сообщения, которые уже были прочитаны

en: Temporarily hide the selected messages
ru: Временно скрыть выбранные сообщения

en: Temporary authentication failure
ru: Временный сбой идентификации

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Tentative
ru: Экспериментальный

en: Tentatively Accepted
ru: Экспериментальный

en: Tentatively accept
ru: Принять для пробы

en: Test
ru: Проверка

en: Texas
ru: Техас

en: Text Si_ze
ru: Размер текста

en: Th
ru: Чт

en: Thailand
ru: Таиланд

en: That person is already attending the meeting!
ru: Этот человек уже участвует в совещании!

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
ru: Компонент Evolution, который поддерживал работу с папками типа "%s"
    неожиданно завершился. Вам необходимо перезагрузить Evolution для того,
    чтобы снова иметь доступ к Вашим данным.

en: The Evolution groupware suite
ru: Набор приложений групповой работы Evolution

en: The Evolution shell.
ru: Оболочка Evolution.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
ru: Похоже, утилита GNOME Pilot не установлена в этой системе

en: The Personal Addressbook Server
ru: Сервер персональных адресных книг

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
ru: Персональный календарный сервер; фабрика календаря

en: The URI of the tasks folder to display
ru: URI, который будет показан в папке заданий

en: The URI that the Folder Browser will display
ru: URI, который будет показывать программа просмотра папок

en: The URI that the calendar will display
ru: URI, который будет показывать календарь

en: The attachment does not contain a valid calendar message
ru: Присоединённый файл не содержит правильного сообщения календаря

en: The attachment has no viewable calendar items
ru: Присоединённый файл не имеет просматриваемых элементов календаря

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
ru: Изменённый эл.адрес или имя этого контактного лица уже
    существуют в этой папке. Всё равно хотите добавить?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
ru: Дата должна быть введена в формате:
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
ru: Файл "%s" не является каталогом Evolution.
    Пожалуйста, удалите его, чтобы позволить
    установить файлы пользователя Evolution.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
ru: Сертификат шифрования для "%s" не существует.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
ru: Файл "%s" не является каталогом.
    Пожалуйста, переместите его, чтобы позволить
    установить файлы пользователя Evolution.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
ru: Видимо папка невостановимо испорчена.

en: The folder is not empty
ru: Папка не пуста

en: The following connections are currently active:
ru: В настоящий момент активны следующие соединения:

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
ru: Следующая Виртуальная папка(и):
    %sиспользовала удалённую папку:
        '%s'
    и была обновлена.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
ru: Географическое положение должно быть введено в формате:
    
    45.436845,125.862501

en: The information below is required in order to add an addressbook.
ru: Приведённая ниже информация необходима для добавления в адресную книгу.

en: The item could not be sent!
ru: Элемент не может быть послан!

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
ru: Запись в журнале была измена. Отправить обновлённую версию?

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
ru: Информация о встрече была изменена. Отправить обновлённую версию?

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
ru: Статус совещания изменился. Отправить обновлённую версию?

en: The message contains only unsupported requests.
ru: Сообщение содержит только неподдерживаемые запросы.

en: The message does not appear to be properly formed
ru: Видимо, сообщение неверно оформлено

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
ru: Дата сообщения будет сравниваться со
    временем относительно запуска фильтра;
    например "неделю назад".

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
ru: Дата сообщения будет сравниваться с датой,
    которую вы указали здесь.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
ru: Дата сообщения будет сравниваться либо
    со временем запуска фильтра, либо 
    открытия вирт.папки.

en: The method required to load `%s' is not supported
ru: Метод необходимый для загрузки "%s" не поддерживается

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
ru: Метод требуемый для загрузки "%s" не поддерживается, нет элементов из папки календаря для переноса из папки заданий.

en: The method required to open `%s' is not supported
ru: Метод необходимый для открытия "%s" не поддерживается

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
ru: Имя или эл.адрес этого контактного лица уже существуют
    в этой папке. Всё равно хотите добавить?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
ru: Эта папка не может содержать подпапки

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
ru: Значение процента должно быть между 0 и 100, включительно

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
ru: Сертификат подписи для "%s" не существует.

en: The specified folder cannot be modified or removed
ru: Указанная папка не может быть изменена или удалена

en: The specified folder name is not valid: %s
ru: Указанное имя папки не допустимо: %s

en: The specified folder type is not valid
ru: Указанный тип папки не допустим

en: The specified folder was not found
ru: Указанная папка не найдена

en: The specified type is not supported in this storage
ru: Указанный тип не поддерживается для этого носителя

en: The task information has changed. Send an updated version?
ru: Информация о задаче была изменена. Отправить обновлённую версию?

en: The time must be in the format: %s
ru: Время должно быть в формате: %s

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
ru: Тип выбранной папки не подходит для
    запрошенного действия.

en: Then
ru: Тогда

en: There is no importer that is able to handle
    %s
ru: Нет импортера, который способен обработать
    %s

en: Thessaloniki
ru: Салоники

en: Thick mist
ru: Сплошной туман

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
ru: Эта встреча имеет правила повторения, которые не могут быть отредактированы в Evolution.

en: This contact belongs to these categories:
ru: Этот контакт принадлежит следующим категориям:

en: This event has been changed.
ru: Это событие было изменено.

en: This event has been deleted.
ru: Это событие было удалено.

en: This folder cannot contain messages.
ru: Эта папка не может содержать сообщения.

en: This information is not required for most ldap servers.
ru: Эта информация не требуется для большинства LDAP серверов.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
ru: Эта информация используется Вашим сервером LDAP для определения того, какие узлы используются в поиске. Свяжитесь с администраторм Вашего сервера для получения дополнительной информации.

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
ru: Это провайдер для чтения и отправки сообщений в группы новостей USENET.

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
ru: Это напоминание по эл.почте, но Evolution ещё не поддерживает такой тип напоминаний. Вы не сможете редактировать параметры.

en: This is the _mailing address
ru: Это почтовый адрес

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
ru: Это основной узел для произведения поиска на сервере LDAP. Свяжитесь с администраторм Вашего сервера для получения дополнительной информации.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
ru: Это имя сервера, на котором располагается Ваша адресная книга.

en: This is the port that your ldap server uses.
ru: Это номер порта, который использует Ваш сервер LDAP.

en: This journal entry has been changed.
ru: Эта журнальная запись была изменена.

en: This journal entry has been deleted.
ru: Эта журнальная запись была удалена.

en: This message contains invalid recipients:
ru: Это сообщение содержит недопустимых получателей:

en: This message contains only Bcc recipients.
ru: Это сообщение содержит только получателей скрытой копии.

en: This message has no subject.
    Really send?
ru: Это сообщение не имеет темы.
    Послать его?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
ru: Это сообщение не было отправлено.
    
    Вы хотите сохранить изменения?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
ru: Это сообщение с цифровой подписью, которая прошла проверку идентичности.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
ru: Это сообщение с цифровой подписью, которая не может быть проверена на идентичность.

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
ru: Это сообщение с цифровой подписью. Щелкните на пиктограмме замке для дополнительной информации.

en: This message is not currently available
ru: Это сообщение в настоящий момент не доступно

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
ru: Это имя будет использовано для идентификации Вашей учётной записи. Оно используется только для целей отображения.

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
ru: Этой новой версии Evolution требуется установить дополнительные файлы
    в ваш личный каталог Evolution

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
ru: Эта операция уничтожит все сообщения, помеченные как удалённые. Если Вы продолжите, Вы не сможете больше восстановить эти сообщения.
    
    Уничтожить эти сообщения?

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
ru: Подключение к NNTP серверу будет производиться с использованием незашифрованного пароля.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
ru: Будет производиться авторизация POP до попытки передачи почты по SMTP

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
ru: Подключение к IMAP серверу будет производиться с использованием незашифрованного пароля.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
ru: Подключение к POP серверу будет производиться с использованием незашифрованного пароля. Большинством POP серверов поддерживается только этот вариант.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
ru: Подключение к POP серверу будет производиться с использованием шифрованного пароля по протоколу APOP. Это может работать не для всех пользователей даже на серверах, которые якобы поддерживают это.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
ru: Подключение к серверу будет производиться с использованием для идентификации протокола Kerberos 4.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
ru: Подключение к серверу будет производиться с использованием для идентификации протокола CRAM-MD5, если сервер его поддерживает.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
ru: Подключение к серверу будет производиться с использованием зашифрованного пароля DIGEST-MD5, если сервер его поддерживает.

en: This option will connect to the server using a simple password.
ru: Подключение к серверу будет производиться с использованием незашифрованного пароля.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
ru: Будет производиться анонимное (anonymous) подключение к серверу

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
ru: Эта подпись была изменена, но не была сохранена.
    
    Вы хотите сохранить изменения?

en: This task has been changed.
ru: Это задание было изменено.

en: This task has been deleted.
ru: Это задание было удалено.

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
ru: Эта версия Evolution не имеет встроенной поддержки LDAP.
    Если вы хотите использовать LDAP в Evolution, вы должны
    перекомпилировать программу из исходных текстов в CVS после
    установки OpenLDAP полученного по приведённой ниже ссылке.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
ru: Подключение к POP серверу будет производиться с использованием Kerberos 4 для идентификации.

en: Threaded Message list
ru: Список подшитых сообщений

en: Thumrait
ru: Четверг

en: Thunderstorm
ru: Гроза

en: Thursday
ru: Четверг

en: Time
ru: Время

en: Time Zones
ru: Часовые пояса

en: Time _zone:
ru: Часовой пояс:

en: Time di_visions:
ru: Разделители времени:

en: Time format:
ru: Формат времени:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
ru: Превышение времени при попытке заблокировать файл %s. Попробуйте еще раз позже.

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Tirana
ru: Тирана

en: Title
ru: Заголовок

en: Tivat
ru: Личное

en: To
ru: Кому

en: To:
ru: Кому:

en: Today
ru: Сегодня

en: Today %l:%M %p
ru: Сегодня %I:%M %p

en: Toggle
ru: Переключить

en: Toggle whether to show the folder bar
ru: Переключить отображение строки папок

en: Toggle whether to show the shortcut bar
ru: Переключить отображение строки закладок

en: Toggle whether we are working offline.
ru: Переключить работу в/вне сети.

en: Toggles whether the BCC field is displayed
ru: Переключить отображение поля скрытой копии

en: Toggles whether the CC field is displayed
ru: Переключить отображение поля копии

en: Toggles whether the From chooser is displayed
ru: Переключить отображение выбора для поля "От"

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
ru: Переключить отображение поля "Ответ"

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tokyo International Airport
ru: Токио (международный аэропорт)

en: Tokyo New International Airport
ru: Новый международный аэропорт Токио

en: Toledo
ru: Толедо

en: Tonga
ru: Тонга

en: Top:
ru: Сверху:

en: Tornado
ru: Торнадо

en: Toronto
ru: Торонто

en: Toulouse
ru: Тулуз

en: Traditional
ru: Традиционный

en: Transaction failed
ru: Сбой транзакции

en: Trash
ru: Мусорная корзина

en: Trieste
ru: Проверка

en: Trinidad
ru: Тринидад

en: Trinidad And Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tripoli
ru: Триполи

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
ru: Попытка редактирования несуществующей виртуальной папки "%s".

en: Tu
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turaif
ru: Турецкий

en: Turin
ru: Турин

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks And Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кэйкос

en: Turku
ru: Турку

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Type
ru: Тип

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
ru: Введите эл.адрес или перетащите контакт в список приведённый ниже:

en: Type:
ru: Тип:

en: Type: %s
ru: Тип: %s

en: Tyumen
ru: Тюмень

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Вирджинские о-ва

en: URL '%s' needs a host component
ru: URL \"%s\" нуждается в компоненте хоста

en: URL '%s' needs a path component
ru: URL \"%s\" нуждается в компоненте пути

en: URL '%s' needs a username component
ru: URL "%s" нуждается в компоненте имени пользователя

en: USENET News via %s
ru: Новости USENET через %s

en: USENET news
ru: Новости USENET

en: Ufa
ru: Уфа

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ulan-Ude
ru: Улан-Удэ

en: Ulyanovsk
ru: Ульяновск

en: Un-delete the selected messages
ru: Вернуть удалённые выделенные сообщения

en: Unable to add message to summary: unknown reason
ru: Не удалось добавить сообщение к итогу: причина неизвестна

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
ru: Невозможно идентифицироваться на сервере IMAP.
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
ru: Невозможно идентифицироваться на сервере SMTP.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
ru: Невозможно подключиться к серверу LDAP.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
ru: Не удалось подключиться к POP серверу.
    Ошибка отправки пароля: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
ru: Не удалось подключиться к POP серверу.
    Ошибка отправки имени пользователя: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
ru: Не удалось подключиться к POP серверу.
    Не поддерживается затребованный механизм идентификации.

en: Unable to create output file: %s
     %s
ru: Не удалось создать файл вывода: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
ru: Не удалось загрузить файл списка групп для %s: %s

en: Unable to obtain current version!
ru: Не удалось применить текущую версию!

en: Unable to open addressbook
ru: Не удалось открыть адресную книгу

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
ru: Не удалось открыть или создать файл .newsrc для %s: %s

en: Unable to open spool folder
ru: Не удалось открыть папку спула

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
ru: Не удалось открыть папку черновиков для этого счёта.
    Хотите использовать папку черновиков по умолчанию?

en: Unable to process spool folder
ru: Не удалось обработать папку спула

en: Unable to retrieve message from editor
ru: Не удалось получить сообщение от редактора

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
ru: Не удалось сохранить файл списка групп для %s: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
ru: Не удалось переместиться по файлу: %s
    %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
ru: Не удалось усечь файл: %s
    %s

en: Undefined
ru: Неопределенное

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
ru: Неожиданный ответ "OK" от IMAP сервера: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
ru: Неожиданный ответ от сервера IMAP: %s

en: Unexpected response from POP server: %s
ru: Неожиданный ответ от сервера POP: %s

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Соединённое Королевство

en: United Republic Of Tanzania
ru: Соединённая Республика Танзания

en: United States
ru: Соединённые Штаты

en: Unknown
ru: Неизвестное

en: Unknown Alarm Options
ru: Параметры сигнала неизвестного типа

en: Unknown action to be performed
ru: Неизвестное действие для выполнения

en: Unknown authentication state.
ru: Неизвестное состоиние идентификации.

en: Unknown character set: %s
ru: Неизвестный набор символов: %s

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown error: %s
ru: Неизвестная ошибка: %s

en: Unmatched
ru: Прочее

en: Unnamed Contact
ru: Неназванный контакт

en: Unnamed Contact List
ru: Неназванный список контактов

en: Unseen
ru: Непрочитанное

en: Unsubscribe
ru: Отказаться

en: Unsubscribing to folder "%s"
ru: Отписывание от папки "%s"

en: Unsupported operation
ru: Неподдерживаемая операция

en: Unsupported operation: append message: for %s
ru: Неподдерживаемая операция: добавить сообщение: для %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
ru: Неподдерживаемая операция: поиск выражения: для %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
ru: Неподдерживаемая операция: поиск по идентификатору пользователя: для %s

en: Unsupported schema
ru: Неподдерживаемая схема

en: Unsupported type
ru: Неподдерживаемый тип

en: Untitled
ru: Неозаглавленное

en: Untitled Message
ru: Неозаглавленное сообщение

en: Untitled appointment
ru: Неозаглавленная встреча

en: Update
ru: Обновить

en: Update complete
ru: Обновление закончено

en: Update respondent status
ru: Обновить состояние участников

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updating objects
ru: Обновление объектов

en: Updating vfolders for uri: %s
ru: Обновление виртульных папок для uri: %s

en: Updating...
ru: Обновление...

en: Url
ru: URL

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Use s_ecure connection (SSL)
ru: Использовать защищенное подключение (SSL)

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
ru: Используйте левую кнопку мыши для увеличения области на карте и выберите часовой пояс.
     Используйте правую кнопку для уменьшения области.

en: User canceled operation.
ru: Операция отменена пользователем.

en: User not local; please try <forward-path>
ru: Пользователь не локальный; пожалуйста попробуйте <путь-пересылки>

en: User not local; will forward to <forward-path>
ru: Не локальный пользователь; будет отправлено к <путь-отправки>

en: Utah
ru: Юта

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: VCard for %s
ru: VCard для %s

en: VFolder on Mailing List
ru: Вирт.папка по списку рассылки

en: VFolder on Mailing List (%s)
ru: Вирт.папка по списку рассылки (%s)

en: VFolder on Mailing _List
ru: Вирт.папка по списку рассылки

en: VFolder on Mailing _List...
ru: Вирт.папка по списку рассылки...

en: VFolder on Se_nder
ru: Вирт.папка по отправителю

en: VFolder on Se_nder...
ru: Вирт.папка по отправителю...

en: VFolder on _Recipients
ru: Вирт.папка по получателю

en: VFolder on _Recipients...
ru: Вирт.папка по получателям...

en: VFolder on _Subject
ru: Вирт.папка по теме

en: VFolder on _Subject...
ru: Вирт.папка по теме...

en: VFolders
ru: Вирт.папки

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Vancouver
ru: Ванкувер

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Variable
ru: Переменная

en: Varna
ru: Варна

en: Venezia
ru: Венеция

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Verifying is not supported by this cipher
ru: Проверка не поддерживается этим шифром

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Victoria
ru: Виктория

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: View Inline
ru: Встроенный просмотр

en: View Inline (via %s)
ru: Встроенный просмотр (через %s)

en: View the selected folder
ru: Просмотр выбранной папки

en: Vilnius
ru: Вильнюс

en: Virginia
ru: Вирджиния

en: Virtual Folder _Editor...
ru: Редактор виртуальных папок...

en: Virtual Folders
ru: Виртуальные папки

en: Virtual Trash
ru: Виртуальная корзина

en: Virtual Trash folder
ru: Папка виртуальной корзины

en: Virtual folder email provider
ru: Провайдер виртуальных папок электронной почты

en: Vladikavkaz
ru: Владикавказ

en: Vladivostok
ru: Владивосток

en: Volcanic ash
ru: Вулканический пепел

en: Volgograd
ru: Волгоград

en: Voronezh
ru: Воронеж

en: W
ru: З

en: Waiting for connection to LDAP server...
ru: Ожидание подключения к серверу LDAP...

en: Waiting...
ru: Ожидание...

en: Wallis And Futuna Islands
ru: Острова Вэлис и Футуна

en: Wants to receive _HTML mail
ru: Хочет получать почту в HTML

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning!
ru: Предупреждение!

en: Warning: Modified Message
ru: Внимание: Изменённое сообщение

en: Warszawa
ru: Варшава

en: Washington
ru: Вашингтон

en: Waterloo
ru: Ватерлоо

en: We
ru: Ср

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
ru: Не удалось открыть эту адресную книгу. Проверьте, что путь существует
    и что у вас есть необходимые права доступа.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
ru: Не удалось открыть эту адресную книгу. Это значит,
    что либо вы ввели неправильный URI, либо LDAP
    сервер не отвечает

en: Weather
ru: Погода

en: Weather settings
ru: Установки погоды

en: Web Site
ru: Сайт в Интернет

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

en: Week View
ru: Просмотр недели

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
ru: Ошибка на стадии соединения: %s: скорее всего, это не фатально

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
ru: Добро пожаловать в Evolution. Следующий экран позволит
    программе подсоединиться к вашим почтовым учётным записям и
    импортировать файлы из других приложений. 
    
    Пожалуйста, нажмите кнопку "Следующий" для продолжения.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
ru: Средство импортирования Evolution.
    Этот помощник проведет вас через процесс импорта
    внешних файлов в Evolution.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
ru: Добро пожаловать к помощнику по настройке почты в Evolution.
    
    Нажмите "След." для начала.

en: Wellington
ru: Веллингтон

en: West
ru: Западный

en: West - Northwest
ru: Западный - Северозападный

en: West - Southwest
ru: Западный - Югозападный

en: West Virginia
ru: Западная Вирджиния

en: Western European
ru: Западноевропейский

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Width:
ru: Ширина:

en: Windsor
ru: Виндзор

en: Winnipeg
ru: Виннипег

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: With Category
ru: C категорией:

en: With these arguments:
ru: С такими аргументами:

en: Work Offline
ru: Работать вне сети

en: Work Week
ru: Рабочая неделя

en: Work Week View
ru: Просмотр рабочей недели

en: Working
ru: Обработка

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
ru: Сбой записи во временный почтовый ящик: %s: %s

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Ximian Evolution _FAQ
ru: ЧАВО Evolution

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
ru: Обнаружены несохранённые файлы предыдущей сессии.
    Произвести попытку восстановления?

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
ru: Ximian Evolution сейчас в автономном режиме работы. Нажмите на эту кнопку для перехода в режим работы в сети.

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
ru: Ximian Evolution сейчас в сетевом режиме работы. Нажмите на эту кнопку для перехода в режим работы вне сети.

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
ru: Ximian Evolution в процессе перехода в режим работы вне сети.

en: Yakutsk
ru: Якутск

en: Yekaterinburg
ru: Екатеринбург

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday %l:%M %p
ru: Вчера %l:%M %p

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
ru: Вы почти закончили процесс настройки почты. Наименование, сервер входящей
    почты и метод передачи исходящей почты, которые вы предоставили
    будут объединены для создания почтового счёта Evolution.
    Пожалуйста, введите название для этого счёта в строке ниже. Это название используется только для отображения.

en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
ru: Вы посылаете сообщение в HTML формате, но следующие получатели не хотят получать почту в HTML формате:

en: You cannot change the format of a non-local folder.
ru: Вы не можете изменить формат нелокальной папки.

en: You cannot copy messages from this trash folder.
ru: Вы не можете скопировать сообщения из этой папки для мусора.

en: You didn't enter a password.
ru: Вы не ввели пароль.

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
ru: Вы забыли выбрать папку.
    Пожалуйста, вернитесь и укажите правильную папку для доставки почты.

en: You have chosen an invalid date.
ru: Вы выбрали недопустимую дату.

en: You have forgotten to choose a date.
ru: Вы забыли выбрать дату.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
ru: Вы не настроили почтовый клиент.
    Вам надо сделать это до того как вы сможете
    отправлять, принимать или редактировать почту.
    Вы хотите настроить это сейчас?

en: You have not filled in all of the required information.
ru: Вы не ввели всю необходимую информацию.

en: You have not set a mail transport method
ru: Вы не установили метод транспортировки почты

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
ru: Вы успешно ввели всю информацию
    необходимую для установки Evolution. 
    
    Нажмите кнопку "Finish" для сохранения Ваших настроек.

en: You may not create two accounts with the same name.
ru: Вы не можете создать две учётные записи с одинаковым именем.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
ru: Вы можете править только сообщения
    сохраненные в папке "Черновики".

en: You may only import to local folders
ru: Вы можете импортировать только локальные папки

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
ru: Вы можете только перепослать сообщения
    из папки "Отправленные".

en: You must be an attendee of the event.
ru: Вы должны быть участником события.

en: You must be working online to complete this operation
ru: Вы должны работать в сети для завершения этой операции

en: You must configure an account before you can send this email.
ru: Вы должны настроить счет до того как вы сможете послать почту.

en: You must name this filter.
ru: Необходимо назвать этот фильтр.

en: You must name this vfolder.
ru: Необходимо назвать эту вирт.папку.

en: You must specify recipients in order to send this message.
ru: Вы должны указать получателей, чтобы отправить это сообщение.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
ru: Вы должны настроить передачу почты
    до того как вы сможете послать почту.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
ru: Вы должны настроить пользователя
    до того как вы сможете послать почту.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
ru: Вам надо указать хотя бы одну папку в качестве источника.

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: Yuzhno-Sakhalinsk
ru: Южносахалинск

en: Zagreb
ru: Загреб

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zaragoza
ru: Сарагосса

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zurich
ru: Цюрих

en: _12 hour (AM/PM)
ru: 12-часовой (ДП/ПП)

en: _24 hour
ru: 24-часовой

en: _<<
ru: <<

en: _About Ximian Evolution...
ru: О программе Ximian Evolution...

en: _Account name:
ru: Название счёта:

en: _Actions
ru: Действия

en: _Add
ru: Добавить

en: _Address:
ru: Адрес:

en: _Addressbook Sources...
ru: Источники адресных книг...

en: _All People and Resources
ru: Все люди и ресурсы

en: _Always load images off the net
ru: Всегда загружать изображения

en: _Always sign outgoing messages when using this account
ru: Всегда подписывать сообщения, когда используется эта учётная запись

en: _Apply Filters
ru: Применить фильтры

en: _Appointment...
ru: Встреча...

en: _Ask for confirmation when deleting items
ru: Запрос подтверждения при удалении элементов

en: _Attachment...
ru: Вложение...

en: _Authentication Type:
ru: Тип идентификации:

en: _Automatically check for new mail
ru: Автоматически проверять почту каждые

en: _Autopick
ru: Автовыбор

en: _Bcc Field
ru: Поле скрытой копии

en: _Calendar Settings...
ru: Установки календаря...

en: _Category:
ru: Категория:

en: _Cc Field
ru: Поле копии

en: _Certificate ID:
ru: Идентификатор сертификата:

en: _Change Organizer
ru: Изменить организатора

en: _City:
ru: Город:

en: _Close
ru: Закрыть

en: _Compress weekends in month view
ru: Сжать выходные дни в просмотре месяца

en: _Contact
ru: Контакты

en: _Contact List
ru: Список контакты

en: _Contacts...
ru: Контакты...

en: _Copy
ru: Скопировать

en: _Copy to Folder
ru: Скопировать в папку

en: _Copy to Folder...
ru: Скопировать в папку...

en: _Copy...
ru: Скопировать...

en: _Create Filter From Message
ru: Создать фильтр из сообщения

en: _Current View
ru: Текущий просмотр

en: _Custom recurrence
ru: Другое повторение

en: _Delegate To...
ru: Доверить...

en: _Delete
ru: Удалить

en: _Delete Selected Tasks
ru: Удалить выбранные задания

en: _Delete all
ru: Удалить все

en: _Delete this Appointment
ru: Удалить эту встречу

en: _Delete this Task
ru: Удалить это задание

en: _Display
ru: Отобразить

en: _Display folders:
ru: Показать папки:

en: _Display stations:
ru: Показать станции:

en: _Displayed feeds:
ru: Показываемые источники

en: _Drafts folder:
ru: Папка черновиков:

en: _Due Date:
ru: Условленная дата:

en: _Edit
ru: Правка

en: _Edit appointment
ru: Правка встречи

en: _Edit as New Message...
ru: Изменить как новое сообщение...

en: _Email Address:
ru: Эл.адрес:

en: _Email address:
ru: Эл.адрес:

en: _Empty trash folders on exit
ru: Очищать корзину при выходе

en: _End of day:
ru: Конец дня:

en: _End time:
ru: Время окончания:

en: _Expunge
ru: Вычеркнуть

en: _Fahrenheit
ru: Фаренгейт

en: _File
ru: Файл

en: _Filters...
ru: Фильтры...

en: _First:
ru: Имя:

en: _Five days
ru: Пять дней

en: _Folder
ru: Папка

en: _Folder Bar
ru: Строка папки

en: _Folder:
ru: Папка:

en: _Font...
ru: Шрифт...

en: _Forward
ru: Переслать

en: _Forward Contact...
ru: Переслать контакты...

en: _Forward Message
ru: Переслать сообщение

en: _Fri
ru: Пят

en: _From Field
ru: Поле "От"

en: _Full Name:
ru: Полное имя:

en: _General
ru: Общее

en: _Go to Date...
ru: Перейти к дате...

en: _Go to Folder...
ru: Перейти к папке...

en: _HTML Signature:
ru: Файл подписи:

en: _Help
ru: Справка

en: _Hide addresses when sending mail to this list
ru: Скрывать адреса при отправке почты в этот список

en: _Hide completed tasks after
ru: Скрыть выполненные задания через

en: _Hide the Shortcut Bar
ru: Скрыть строку закладок

en: _Highlight citations with
ru: Выделять цитаты с помощью

en: _Host:
ru: Хост:

en: _Import...
ru: Импортирование

en: _Insert
ru: Вставить

en: _Invert Selection
ru: Обратить выделение

en: _Invite Others...
ru: Пригласить других...

en: _Job title:
ru: Должность:

en: _Large Icons
ru: Большие пиктограммы

en: _Larger
ru: Больше

en: _Last:
ru: Фамилия:

en: _Load images if sender is in addressbook
ru: Загрузить изображения, если отправитель есть в адресной книге

en: _Log filter actions to:
ru: Регистрировать действия фильтров в:

en: _Mail
ru: Почта

en: _Mail Message
ru: Почтовое сообщение

en: _Mail Settings...
ru: Установки почты...

en: _Manager's Name:
ru: Имя менеджера:

en: _Mark Tasks as Complete
ru: Пометить задания как выполненные

en: _Mark as Complete
ru: Пометить как выполненное

en: _Mark messages as Read after
ru: Помечать сообщения как "Прочитанные" после:

en: _Message Display
ru: Отображение сообщения

en: _Message Recipients:
ru: Получатели сообщения:

en: _Middle:
ru: Отчество:

en: _Modify
ru: Изменить

en: _Mon
ru: Пон

en: _Move to Folder
ru: Переместить в папку

en: _Move to Folder...
ru: Переместить в папку...

en: _Move...
ru: Переместить...

en: _Name:
ru: Имя:

en: _Never load images off the net
ru: Никогда не загружать изображения

en: _New
ru: Новый

en: _New Folder
ru: Новая папка

en: _New Group...
ru: Новая группа...

en: _News Feeds
ru: Источники новостей

en: _Nickname:
ru: Псевдоним:

en: _No recurrence
ru: Без повторения

en: _Normal Display
ru: Нормальное отображение

en: _Office:
ru: Офис:

en: _One day
ru: Один день

en: _Open
ru: Открыть

en: _Open Message
ru: Открыть сообщение

en: _Open...
ru: Открыть...

en: _Options
ru: Параметры

en: _Options...
ru: Параметры...

en: _Organization:
ru: Организация:

en: _Other
ru: Другой

en: _Other Organizer
ru: Другой организатор

en: _PGP binary path:
ru: Путь к программе PGP:

en: _PO Box:
ru: Аб.ящик:

en: _Paste
ru: Вставить

en: _Path:
ru: Путь:

en: _Pilot Settings...
ru: Установки Pilot...

en: _Port:
ru: Порт:

en: _Preview Pane
ru: Панель просмотра

en: _Print
ru: Печать

en: _Print...
ru: Печать...

en: _Priority:
ru: Приоритет:

en: _Properties...
ru: Свойства...

en: _Public Calendar URL:
ru: URI публичного календаря:

en: _Publish Free/Busy Information
ru: Опубликовать информацию о занятости

en: _Remember this password
ru: Запомнить этот пароль

en: _Remove
ru: Удалить

en: _Remove this Group...
ru: Удалить эту группу...

en: _Rename
ru: Переименовать

en: _Rename...
ru: Переименовать...

en: _Reply to Sender
ru: Ответить отправителю

en: _Reply-To Field
ru: Поле "Ответ"

en: _Required People
ru: Требуемые люди

en: _Sat
ru: Суб

en: _Save
ru: Сохранить

en: _Save As...
ru: Сохранить как...

en: _Save as VCard
ru: Сохранить как VCard

en: _Schedule
ru: Расписание

en: _Search
ru: Поиск

en: _Search for Contacts
ru: Поиск контактов

en: _Security
ru: Безопасность

en: _Select All
ru: Выбрать все

en: _Send / Receive
ru: Получить и отправить

en: _Send mail in HTML format by default.
ru: По умолчанию отправлять почту в формате HTML.

en: _Server Type:
ru: Тип сервера:

en: _Server name:
ru: Название сервера:

en: _Shortcut
ru: Закладка

en: _Shortcut Bar
ru: Строка закладок

en: _Signature file:
ru: Файл подписи:

en: _Simple recurrence
ru: Простое повторение

en: _Small Icons
ru: Маленькие пиктограммы

en: _Start time:
ru: Время начала:

en: _State/Province:
ru: Область/Район (Штат/Провинция):

en: _Status:
ru: Состояние:

en: _Subscribe
ru: Подписаться

en: _Subscribe to Folders...
ru: Подписывание на папку...

en: _Suffix:
ru: Суффикс:

en: _Summary Settings...
ru: Установки итога...

en: _Task
ru: Задание

en: _Task List
ru: Список заданий

en: _Task...
ru: Задание...

en: _Threaded Message List
ru: Список подшитых сообщений

en: _Title:
ru: Заголовок:

en: _Tools
ru: Инструменты

en: _Undelete
ru: Восстановить

en: _Unsubscribe
ru: Отказаться

en: _Update Free/Busy
ru: Обновить Свободен/Занят

en: _Username:
ru: Имя пользователя:

en: _View
ru: Просмотр

en: _Weather
ru: Погода

en: _Web page address:
ru: Адрес web-страницы:

en: _Wed
ru: Срд

en: _Work Offline
ru: Работать вне сети

en: _Work Online
ru: Работать в сети

en: _ZIP Code:
ru: Почтовый индекс:

en: _every
ru: каждые

en: `%s' is not a directory.
ru: "%s" не является каталогом.

en: `%s' is not a maildir directory.
ru: "%s" не является почтовым каталогом.

en: `%s' is not a regular file.
ru: %s не является обычным файлом.

en: a time relative to the current time
ru: время относительно текущего

en: a time you specify
ru: указанное вами время

en: address card
ru: визитная карточка

en: after
ru: после

en: ago
ru: назад

en: am
ru: д.п.

en: an unknown sender
ru: неизвестный отправитель

en: and %d other cards.
ru: и %d других карточек.

en: and one other card.
ru: и одна другая карточка.

en: attachment
ru: вложение

en: before
ru: до

en: before the start of the appointment
ru: до начала встречи

en: calendar information
ru: информация календаря

en: completed-before? expects 1 argument
ru: completed-before? предполагает 1 аргумент

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
ru: completed-before? предполагает тип time_t в качестве аргумента 1

en: contact-list-editor
ru: Редактор списков контактов

en: contains
ru: содержит

en: contains? expects 2 arguments
ru: contains? предполагает два аргумента

en: contains? expects argument 1 to be a string
ru: contains? предполагает строку в качестве первого аргумента

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
ru: contains? предполагает одно из "any", "summary", "description" в качестве аргумента 1

en: contains? expects argument 2 to be a string
ru: contains? предполагает строку в качестве второго аргумента

en: date-end
ru: дата-завершения

en: date-start
ru: дата-начала

en: day
ru: день

en: day(s)
ru: день

en: days
ru: дни

en: description
ru: описание

en: does not contain
ru: не содержит

en: does not end with
ru: не заканчивается на

en: does not exist
ru: не существует.

en: does not sound like
ru: звучит не как

en: does not start with
ru: не начинается с

en: end of appointment
ru: завершение встречи

en: ends with
ru: заканчивается на

en: exists
ru: cуществуют

en: extra times every
ru: дополнительное время каждые

en: for
ru: в

en: forever
ru: всегда

en: get-vtype expects 0 arguments
ru: get-vtype не предполагает аргументов

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
ru: has-categories? предполагает, что все аргументы - строки или один-единственный аргумент - логическая ложь (#f)

en: has-categories? expects at least 1 argument
ru: has-categories? предполагает по крайней мере 1 аргумент

en: hour
ru: час

en: hour(s)
ru: часы

en: hours
ru: часы

en: iCalendar Error
ru: Ошибка iCalendar

en: iCalendar Information
ru: Информация iCalendar

en: if all criteria are met
ru: если удовлетворяет всем критериям

en: if any criteria are met
ru: если удовлетворяет любому из критериев

en: inHg
ru: дю.рт.ст

en: incoming
ru: входящие

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
ru: init_bonobo(): Не удалось инициализировать Bonobo

en: init_corba(): could not initialize GNOME
ru: init_corba(): Не удалось инициализировать GNOME

en: invalid time
ru: неправильное время

en: is
ru: является

en: is greater than
ru: больше чем

en: is less than
ru: меньше чем

en: is not
ru: не является

en: is-completed? expects 0 arguments
ru: is-completed? не предполагает аргументов

en: kilometers
ru: километров

en: knots
ru: узл (1.87 км/ч)

en: kph
ru: км/ч

en: list
ru: список

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
ru: аргумент 1 make-time должен быть строкой даты в формате ISO 8601

en: make-time expects 1 argument
ru: make-time предполагает 1 аргумент

en: make-time expects argument 1 to be a string
ru: make-time предполагает строку в качестве аргумента 1

en: miles
ru: миль

en: minute
ru: минута

en: minute(s)
ru: минуты

en: minutes
ru: минуты

en: mmHg
ru: мм.рт.ст.

en: month
ru: месяц

en: month(s)
ru: месяцы

en: months
ru: месяцы

en: not a maildir directory
ru: не является почтовым каталог

en: now
ru: сейчас

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
ru: occur-in-time-range? предполагает 2 аргумента

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
ru: occur-in-time-range? предполагает тип time_t в качестве аргумента 1

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
ru: occur-in-time-range? предполагает тип time_t в качестве аргумента 2

en: occurrences
ru: случаи

en: on
ru: в

en: on or after
ru: на или после

en: on or before
ru: на или до

en: outgoing
ru: исходящие

en: pm
ru: п.п.

en: second
ru: секунда

en: seconds
ru: секунды

en: seconds.
ru: секунд.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
ru: Sendmail завершила работу с сигналом %s: почта не отправлена.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
ru: Sendmail завершила работу с состоянием %d: почта не отправлена.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
ru: setup_vfs(): Не удалось инициализировать GNOME-VFS

en: sounds like
ru: звучит как

en: specific folders only
ru: только указанные папки

en: start of appointment
ru: начало встречи

en: starts with
ru: начинается с

en: th
ru: ый

en: the current time
ru: текущее время

en: time-add-day expects 2 arguments
ru: time-add-day предполагает 2 аргумента

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
ru: time-add-day предполагает тип time_t в качестве аргумента 1

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
ru: time-add-day предполагает целое число в качестве аргумента 2

en: time-day-begin expects 1 argument
ru: time-day-begin предполагает 1 аргумент

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
ru: time-day-begin предполагает тип time_t в качестве аргумента 1

en: time-day-end expects 1 argument
ru: time-day-end предполагает 1 аргумент

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
ru: time-day-end предполагает тип time_t в качестве аргумента 1

en: time-now expects 0 arguments
ru: time-now не предполагает аргументов

en: until
ru: до

en: vFolder Sources
ru: Источники вирт.папки

en: vFolders
ru: Вирт.папки

en: was after
ru: было после

en: was before
ru: было до

en: week
ru: неделя

en: week(s)
ru: неделя

en: weeks
ru: недели

en: with all active remote folders
ru: со всеми активными удалёнными папками

en: with all local and active remote folders
ru: со всеми локальными и активными удалёнными папками

en: with all local folders
ru: со всеми локальными папками

en: year
ru: год

en: year(s)
ru: год

en: years
ru: годы
