Galeon-1.1.* - en to ru translation catalogue (1129 entries)

en: %.2f%% - Downloading
ru: Скачивание %.2f%%

en: %Y-%m-%d
ru: %d-%m-%Y

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
ru: %H:%M:%S %d-%m-%Y

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
ru: %dК из %s Кбайт  %s Кбайт/c

en: %s (%d kB loaded)
ru: %s (%d KБ загружено)

en: %s (%d tabs)
ru: %s (%d листов)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
ru: %s (%d%% выполнено, %d KБ из %d KБ загружено %s)

en: %s (1 tab)
ru: %s (1 лист)

en: %s not found
ru: %s не найден

en: %s not found
ru: %s не найден

en: %s of %s
ru: %s из %s

en: , %02d:%02d:%02d remaining
ru: , осталось %02d:%02d:%02d

en: A GNOME browser based on Mozilla
ru: Программа просмотра Internet для GNOME основанная на mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
ru: Ожидался выбор папки, но был выбран файл.

en: A folder was selected when a file was expected.
ru: Ожидался выбор файла, но была выбрана папка.

en: AL_T text
ru: Альт. текст

en: A_nimate images
ru: Анимировать изображения

en: Abandon Changes
ru: Отменить изменения

en: Abort
ru: Прервать

en: About _plugins
ru: О дополнениях

en: About this application
ru: Об этой программе

en: Accept _from current server only
ru: Принимать только с текущего сервера

en: Action
ru: Действие

en: Add
ru: Добавить

en: Add Galeon bookmark
ru: Добавить закладку Galeon

en: Add _bookmark
ru: Добавить закладку

en: Add _bookmark here
ru: Добавить закладку сюда

en: Add _folder here
ru: Добавить папку сюда

en: Add a bookmark (don't open any window)
ru: Добавить закладку (не открывать никаких окон)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
ru: Добавить закладку для текущей страницы в указанную папку

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
ru: Добавить закладку для текущей страницы в папку по умолчанию

en: Add alias for r_oot bookmark
ru: Добавить псевдоним к корневой закладке

en: Add bookmark
ru: Добавить закладку

en: Add bookmark for frame
ru: Добавить закладку для кадра

en: Added:
ru: Добавлено:

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Afrikaans (af)
ru: Африкаанс (af)

en: Al_ways use these colors
ru: Всегда использовать эти цвета

en: Albanian (sq)
ru: Албанский (sq)

en: Alias
ru: Псевдонимы

en: Alias Error
ru: Ошибка псевдонима

en: All
ru: Все

en: All Files
ru: Все файлы

en: Allow Java code to be executed
ru: Разрешить выполнение кода Java

en: Allow JavaScript code to be executed
ru: Разрешить выполнение кода JavaScript

en: Allow Java_Script
ru: Включить JavaScript

en: Allow _Java
ru: Включить Java

en: Allow _Java (requires plugin)
ru: Включить Java (требуется дополнение)

en: Allow _popups
ru: Разрешить всплывающие окна

en: Allow cookies from this site
ru: Разрешить cookie с этого сайта

en: Allow image source
ru: Разрешить источник изображений

en: Allow images from %s
ru: Разрешить изображения с %s

en: Allow images from this site to be loaded
ru: Разрешить загрузку изображений с этого сайта

en: Allow pages to create popup windows
ru: Разрешить страницам создавать всплывающие окна

en: Allow statusbar _messages
ru: Разрешить сообщения в строке состояния

en: Allowed
ru: Разрешён

en: Alt text
ru: Альт. текст

en: Always Use
ru: Всегда использовать

en: Always _use this helper
ru: Всегда использовать эту программу

en: Always us_e these fonts
ru: Всегда использовать эти шрифты

en: An error ocurred loading / pasting bookmarks. There was an alias that pointed to an invalid bookmark
ru: При загрузке/вставке закладок возникла ошибка. Существовал псевдоним, который указывал на неправильную закладку

en: Animate images continuously
ru: Непрерывно анимировать изображения

en: Animate images once through
ru: Анимировать изображения один раз

en: Appendix
ru: Приложение

en: Apply and Close
ru: Применить и закрыть

en: Apply this sheet by default
ru: Использовать эту таблицу по умолчанию

en: Arabic
ru: Арабский

en: Arabic (IBM-864)
ru: Арабский (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ru: Арабский (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ru: Арабский (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ru: Арабский (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ru: Арабский (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ru: Арабский (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ru: Арабский (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
ru: Арабский (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
ru: Армянский (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
ru: Спрашивать каталог для каждого скачивания

en: Ask the user
ru: Спросить пользователя

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
ru: В некоторых случаях, например если вы расположены за корпоративным межсетевым экраном,
    вам понадобится использовать прокси-сервер для подключения к Internet.
    
    Если вам не известны настройки, спросите вашего системного администратора.
    
    Если вы не уверены в том, надо ли вам использовать прокси, вы можете попробовать
    оставить эти поля пустыми и установить прокси позднее используя пункт меню
    Galeon "Настройки".

en: At the _bottom of each folder
ru: Снизу каждой папки

en: At the _top of each folder
ru: Сверху каждой папки

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
ru: Попытаться загрузить URL в существующее окно Galeon

en: Author
ru: Автор

en: AutoBookmarks
ru: АвтоЗакладки

en: AutoFill Anonymous
ru: Автозаполнение анонима

en: Autoconfigure _URL:
ru: URL автонастройки:

en: Autodetec_t
ru: Автообнаружение

en: Automatically
ru: Автоматически

en: Automatically _wrap around
ru: Переносить автоматически

en: Automatically reload the current site every so often
ru: Автоматически перезагружать содержимое сайта при каждом обращении

en: Autoreload
ru: Автоперезагрузка

en: Available Controls
ru: Доступные окна

en: Back
ru: Назад

en: Back history
ru: Назад в истории

en: Baltic
ru: Балтийский

en: Baltic (ISO-8859-13)
ru: Балтийский (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ru: Балтийский (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ru: Балтийский (Windows-1257)

en: Basque (eu)
ru: Баскский (eu)

en: Block cookies from this site
ru: Блокировать cookie с этого сайта

en: Block image source
ru: Блокировать исходный текст изображения

en: Block images from %s
ru: Блокировать изображения с %s

en: Block images from this site from being loaded
ru: Блокировать загрузку изображений с этого сайта

en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Bookmark Name
ru: Название закладки

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bookmarks _dock
ru: Док закладок

en: Bottom
ru: Снизу

en: Breton (br)
ru: Бретонский (br)

en: Browsing
ru: Просмотр

en: Bulgarian (bg)
ru: Болгарский (bg)

en: Byelorussian (be)
ru: Белорусский (be)

en: Bypass cache
ru: Обойти кэш

en: Bypass cache and proxy
ru: Обойти кэш и прокси

en: Bypass proxy
ru: Обойти прокси

en: C_ut
ru: Вырезать

en: Cache
ru: Кэш

en: Catalan (ca)
ru: Каталонский (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ru: Кельтский (ISO-8859-14)

en: Central European
ru: Центрально-европейский

en: Central European (IBM-852)
ru: Центрально-европейский (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ru: Центрально-европейский (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ru: Центрально-европейский (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ru: Центрально-европейский (Windows-1250)

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Chapter
ru: Глава

en: Charset Encoding
ru: Кодировка

en: Charsets
ru: Наборы символов

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese (zh)
ru: Китайский (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ru: Упрощенный китайский (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ru: Упрощенный китайский (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ru: Упрощенный китайский (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ru: Упрощенный китайский (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ru: Упрощенный китайский (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ru: Традиционный китайский (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ru: Традиционный китайский (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ru: Традиционный китайский (EUC-TW)

en: Choose Helper App
ru: Выбрать вспомогательную программу

en: Choose Helper Application
ru: Выбрать используемое приложение

en: Choose destination folder
ru: Выбрать папку назначения

en: Choose helper application
ru: Выбрать вспомогательную программу

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear _Disk Cache
ru: Очистить дисковый кэш

en: Clear _Memory Cache
ru: Очистить кэш в памяти

en: Clear location
ru: Очистить адрес:

en: Clear the console
ru: Очистить консоль

en: Clear the location entry field
ru: Очистить строку ввода адреса

en: Clone tab
ru: Сделать копию листа

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close all Galeon windows
ru: Закрыть все окна Galeon

en: Close dock
ru: Закрыть док

en: Close other tabs
ru: Закрыть остальные листы

en: Close tab
ru: Закрыть лист

en: Close the current tab or window
ru: Закрыть текущее окно или лист

en: Colors
ru: Цвета

en: Completions
ru: Завершения

en: Configure Proxy Settings
ru: Настроить прокси

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: Confirm Session Open
ru: Подтвердить открытие сеанса

en: Confirm Window Close
ru: Подтвердить закрывание окна

en: Contents
ru: Содержимое

en: Control how proxies should be used
ru: Управление использованием прокси

en: Control whether images are animated
ru: Управление анимированием изображений

en: Control whether images are displayed
ru: Управление отображением изображений

en: Coo_kie Sites
ru: Сайты Cookie

en: Cookie Information
ru: Информация о Cookie

en: Cookie Name
ru: Название Cookie

en: Cookie management
ru: Управление Cookie

en: Cookies
ru: Cookie

en: Cookies that are being stored
ru: Сохранённые Cookie

en: Copy
ru: Скопировать

en: Copy destination location
ru: Скопировать адрес назначения

en: Copy email address
ru: Скопировать эл.адрес

en: Copy frame location
ru: Скопировать адрес кадра

en: Copy image location
ru: Скопировать адрес изображения

en: Copy link location
ru: Скопировать адрес

en: Copy location
ru: Скопировать адрес

en: Copy source location
ru: Скопировать адрес источника

en: Copy the selection
ru: Скопировать выделение

en: Copyright
ru: Авторское право

en: Copyright (C) 2000-2002 Marco Pesenti Gritti
ru: Авторское право (С) 2000-2002 Marco Pesenti Gritti

en: Could not create a temporary file
ru: Невозможно создать временный файл

en: Could not open file: %s
ru: Не удалось открыть файл: %s

en: Couldn't load any bookmark from that file.
    Make sure that it is in the correct file format.
ru: Не удалось загрузить закладки из этого файла.
    Убедитесь, что это файл в правильном формате.

en: Couldn't load session from "%s"
ru: Не удалось загрузить сеанс "%s"

en: Couldn't save your bookmarks to the specified file!
ru: Не удалось сохранить ваши закладки в указанном файле!

en: Create a new alias
ru: Создать новый псевдоним

en: Create a new bookmark
ru: Создать новую закладку

en: Create a new folder
ru: Создать новую папку

en: Create a new separator
ru: Создать новый разделитель

en: Create a new tab
ru: Создать новый лист

en: Create a new window
ru: Создать новое окно

en: Create bookmarks from previous session
ru: Создать закладки из предыдущего сеанса

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
ru: Создать исходное окно с заданной геометрией.
    См. X(1) для формата строки задающей геометрию.

en: Croatian (MacCroatian)
ru: Хорватский (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
ru: Хорватский (hr)

en: Current Controls
ru: Текущие окна

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделение

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic (IBM-855)
ru: Кириллица (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ru: Кириллица (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ru: Кириллица (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ru: Кириллица (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ru: Кириллица (MacCirillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ru: Кириллица (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ru: Кириллица/Русский (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
ru: Кириллица/Украинский (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
ru: Кириллица/Украинский (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
ru: Чешский (cs)

en: DYNAMIC
ru: ДИНАМИЧЕСКИЙ

en: D_ebian Packages
ru: Пакеты Debian

en: D_ogpile
ru: Dogpile

en: Danish (da)
ru: Датский (da)

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default (recommended)
ru: По умолчанию (рекомендуется)

en: Default Dock
ru: Док по умолчанию

en: Default Layout
ru: Размещение по умолчанию

en: Destination
ru: Назначение

en: Detach dock
ru: Отсоединить док

en: Detach tab
ru: Отсоединить лист

en: Detailed proxy configuration
ru: Детальные настройки прокси

en: Details
ru: Подробности

en: Details...
ru: Подробности...

en: Dictionary
ru: Словарь

en: Dis_k cache
ru: Дисковый кэш

en: Discard previous session
ru: Выбросить предыдущий сеанс

en: Display the latest content of the current page
ru: Показать последнее содержимое текущей страницы

en: Displays context menu immediately
ru: Немедленно отображать контекстное меню

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
ru: Не поднимать окно при открытии страницы в существующем процессе Galeon

en: Dock
ru: Док

en: Does nothing
ru: Ничего не делать

en: Don't Close Window
ru: Не закрывать окно

en: Don't Open Session
ru: Не открывать сеанс

en: Don't Start Galeon
ru: Не запускать Galeon

en: Don't _ask me confirmation again when removing several bookmarks
ru: Не запрашивать подтверждение при следующем удалении нескольких закладок

en: Don't ask me again
ru: Не спрашивать снова

en: Don't load any images
ru: Не загружать изображения

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
ru: Не открывать окон, вместо этого действовать как сервер для быстрого запуска новых копий Galeon

en: Don't save
ru: Не сохранять

en: Done.
ru: Сделано.

en: Down
ru: Вниз

en: Download Paused
ru: Скачивание приостановлено

en: Download link
ru: Скачать

en: Downloader
ru: Скачиватель

en: Downloading
ru: Скачивание

en: Drag handle
ru: Перетаскиватель страниц

en: Drag page location from here
ru: Перетащить отсюда адрес страницы

en: Duplicate Page
ru: Скопировать страницу

en: Dutch (nl)
ru: Голландский (nl)

en: E_xit
ru: Выход

en: East asian
ru: Восточноазиатский

en: Edit
ru: Правка

en: Element properties
ru: Свойства элемента

en: Enable SSL Version 2
ru: Включить SSL версии 2

en: Enable SSL Version 3
ru: Включить SSl версии 3

en: Enable TLS
ru: Включить TLS

en: Enable smart bookmarks _history
ru: Включить умную историю закладок

en: English (US-ASCII)
ru: Английский (US-ASCII)

en: English (en)
ru: Английский (en)

en: Enter the URL of the location to open:
ru: Введите открываемый URL:

en: Entry width:
ru: Ширина записи:

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Errors
ru: Ошибки

en: Esperanto (eo)
ru: Эсперанто (eo)

en: Estonian (et)
ru: Эстонский (et)

en: Every time
ru: Каждый раз

en: Example: .gnome.org, .mozilla.org
ru: Пример: .gnome.org, .mozilla.org

en: Exit
ru: Выход

en: Exit the program
ru: Выйти из программы

en: Exit the program, saving the current session
ru: Выйти из программы, сохранив текущий сеанс

en: Exit with _session
ru: Выйти из сеанса

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: FTP download sites
ru: FTP  (сайты для скачивания)

en: Faeroese (fo)
ru: Фаэро (fo)

en: Failed due to connection timeout.
ru: Не удалось из-за превышения времени ожидания соединения.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
ru: Взаимодействие с GTM не удалось.
    
    Проверьте, что он правильно установлен или скачайте его с
            http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
ru: Не удалось подключиться к сайту.

en: Failed to execute download command.
ru: Сбой при выполнении команды скачивания.

en: False
ru: Ложь

en: Farsi (MacFarsi)
ru: Фарси (MacFarsi)

en: Fetch bookmark _icon
ru: Получить пиктограмму закладки

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
ru: Получить пиктограмму закладки для сайта (если доступна)

en: File
ru: Файл

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
ru: Файл %s будет перезаписан.
    (%li байт, изменено %s)
    Если вы нажмёте "Да", его содержимое будет утеряно.
    
    Хотите продолжить?

en: File transfer
ru: Передача файла

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filtering
ru: Фильтрация

en: Find
ru: Поиск

en: Find _next
ru: Найти следующее...

en: Find bookmarks
ru: Найти закладки

en: Find entry
ru: Найти строку

en: Find in page
ru: Поиск на странице

en: Find text...
ru: Найти текст...

en: Find text:
ru: Поиск текст:

en: Find:
ru: Найти:

en: Finnish (fi)
ru: Финский (fi)

en: First visited
ru: Впервые посещённые

en: Folder
ru: Папка

en: Folder Name
ru: Название папки

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Fonts/Colors
ru: Шрифты/Цвета

en: Form action
ru: Действия c формами

en: Forms on this page:
ru: Формы на этой странице:

en: Forward
ru: Вперед

en: Forward history
ru: Вперед в истории

en: French (fr)
ru: Французский (fr)

en: Full screen
ru: Полный экран

en: Fullscreen
ru: Полный экран

en: Fullscreen mode
ru: Полноэкранный режим

en: GConf error:
      %s
ru: Ошибка GConf:
      %s

en: GEOMETRY
ru: ГЕОМЕТРИЯ

en: GNOME Default
ru: Используемый по умолчанию для GNOME

en: GNOME Help Index
ru: Индекс справки GNOME

en: GNOME Integration
ru: Интеграция с GNOME

en: GNOME User's Guide
ru: Руководство пользователя GNOME

en: GNOME default
ru: Используемый по умолчанию для GNOME

en: GNOME help
ru: Справка GNOME

en: G_NOME Bugzilla
ru: GNOME Bugzilla

en: Galeon Bookmarks Editor
ru: Редактор закладок Galeon

en: Galeon Crash Recovery
ru: Восстановление после сбоя Galeon

en: Galeon Downloader
ru: Скачиватель Galeon

en: Galeon New User
ru: Новый пользователь Galeon

en: Galeon Web Browser
ru: Galeon - Программа просмотра Интернет

en: Galeon _FAQ
ru: ЧАВО Galeon

en: Galeon _home page
ru: Домашняя страница Galeon

en: Galeon _manual
ru: Руководство Galeon

en: Galeon already running, using existing process
ru: Galeon уже запущен, используется существующий процесс

en: Galeon appears to have crashed or
    been killed the last time it was run.
ru: Возможно Galeon рухнул или был уничтожен
    при последнем запуске.

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
ru: Galeon может быть настроен как ваш браузер используемый по умолчанию
    из других программ GNOME.
    
    Для работы с какими протоколами вы хотите использовать Galeon?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
ru: Galeon может импортировать из Netscape или Mozilla ваши закладки,
    а также некоторые ваши настройки из Netscape.
    
    Что вы согласны импортировать?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
ru: Galeon не может обработать этот протокол,
    и нет обработчика GNOME по умолчанию

en: Galeon object already active, server registration failed
ru: Объект galeon уже активен, сбой регистрации на сервере

en: Galeon question
ru: Вопрос Galeon

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
ru: Сбой удалённого запуска Galeon.
    
    Попробуйте закрыть другие приложения использующие OAF
    (например Evolution и Nautilus) и запустить
    "oaf-slay" из командной строки.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
ru: Установка Galeon завершена!
    
    
    Galeon имеет множество настроек и параметров, которые доступны
    через меню "Установки".

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
ru: Galeon использует "Разумные закладки" для облегчения поиска в Internet.
    
    Сейчас мы можем создать панель, которая будет содержать некоторые полезные
    инструменты для поиска (её можно исправить позднее в редакторе закладок).

en: Galeon's old bookmarks format
ru: Старый формат закладок Galeon

en: Galician (gl)
ru: Гальский (gl)

en: General
ru: Общее

en: Georgian (GEOSTD8)
ru: Грузинский (GEOSTD8)

en: German (de)
ru: Немецкий (de)

en: Get icon
ru: Получить пиктограмму

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Go
ru: Иди

en: Go To Selected URL
ru: Перейти по выбранному URL

en: Go back - Right button: History
ru: Вернуться - Правая кнопка: История

en: Go back in history
ru: Вернуться назад

en: Go back several pages
ru: Перейти назад на несколько страниц

en: Go forward - Right button: History
ru: Вперед - Правая кнопка: История

en: Go forward in history
ru: Перейти вперед

en: Go forward several pages
ru: Перейти вперёд на несколько страниц

en: Go to specified location
ru: Перейти в указанное место

en: Go to the Galeon homepage
ru: Перейти на домашнюю страницу Galeon

en: Go to your home page
ru: Перейти к начальной странице

en: Go up a level from the current location
ru: Перейти на уровень вверх для текущего адреса

en: Goes back in history
ru: Перейти назад в истории

en: Graphic arts:
ru: Графика:

en: Greek
ru: Греческий

en: Greek (ISO-8859-7)
ru: Греческий (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ru: Греческий (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ru: Греческий (Windows-1253)

en: Greek (el)
ru: Греческий (el)

en: Group by host
ru: Группировать по хостам

en: Gujarati (MacGujarati)
ru: Гуджарати (MacGujarati)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
ru: Гурмухи (MacGurmukhi)

en: HTML Files
ru: Файлы HTML

en: HTML GNOME Documents
ru: HTML документация GNOME

en: HTTP _version
ru: Версия HTTP

en: H_ome page
ru: Начальная страница

en: Handlers
ru: Обработчики

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew (IBM-862)
ru: Иврит (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ru: Иврит (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ru: Иврит (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ru: Иврит (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ru: Иврит (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
ru: Иврит (he)

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Справка

en: Helper
ru: Вспомогательная программа

en: Helper processes _URL
ru: Программа обрабатывает URL

en: Hide toolbar
ru: Скрыть панель инструментов

en: High
ru: Высокий

en: Hindi (MacDevanagari)
ru: Хинди (MacDevanagari)

en: History
ru: История

en: Home
ru: Начало

en: Home Page
ru: Начальная страница

en: Hours
ru: Часы

en: Hungarian (hu)
ru: Венгерский (hu)

en: I_mage properties
ru: Свойства изображения

en: I_nformation
ru: Информация

en: Icelandic (MacIcelandic)
ru: Исландский (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
ru: Исландский (is)

en: Icons only
ru: Только пиктограммы

en: Identif_y as
ru: Идентифицировать как

en: Ignored
ru: Игнорируется

en: Illegal toolbar item type
ru: Недопустимый тип элемента панели

en: Image Loading
ru: Загрузка изображений

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Image blocking management
ru: Управление блокированием изображений

en: Image tit_le
ru: Заголовок изображения

en: Images on this page:
ru: Изображения на этой странице:

en: Import Netscape _preferences
ru: Импорт настроек Netscape

en: Import bookmarks from _Mozilla
ru: Импорт закладок из Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
ru: Импорт закладок из Netscape

en: Import from...
ru: Импортировать из...

en: Index
ru: Индекс

en: Indian
ru: Индийский

en: Indonesian (id)
ru: Индонезийский (id)

en: Info Pages
ru: Страницы Info

en: Insecure
ru: Без защиты

en: Insert bookmarks here...
ru: Вставить закладки сюда...

en: Irish (ga)
ru: Ирландский (ga)

en: Italian (it)
ru: Итальянский (it)

en: Japanese
ru: Японский

en: Japanese (EUC-JP)
ru: Японский (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ru: Японский (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ru: Японский (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
ru: Японский (ja)

en: Java_Script console...
ru: Консоль JavaScript

en: Javascript console
ru: Консоль JavaScript

en: Korean
ru: Корейский

en: Korean (EUC-KR)
ru: Корейский (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ru: Корейский (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ru: Корейский (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ru: Корейский (UHC)

en: Korean (ko)
ru: Корейский (ko)

en: L_ocation
ru: Адрес

en: Languages
ru: Языки

en: Last _modified
ru: Последнее изменение:

en: Last three days
ru: Последние три дня

en: Last two days
ru: Последние два дня

en: Last visited
ru: Последнее посещение

en: Latvian (lv)
ru: Латвийский (lv)

en: Left
ru: Слева

en: Li_nk text
ru: Текст ссылки

en: Link _title
ru: Заголовок ссылки

en: Links
ru: Ссылки

en: Links on this page:
ru: Ссылки на этой странице:

en: Lithuanian (lt)
ru: Литовский (lt)

en: Load all images
ru: Загружать все изображения

en: Load from...
ru: Загрузить из...

en: Load images from current server only
ru: Загружать изображения только с текущего сервера

en: Load pages from the cache instead of over the network
ru: Загружать страницы из кэша вместо сети

en: Load selected bookmark in the browser
ru: Загрузить выбранные закладки в программу просмотра

en: Load the given session file
ru: Загрузить указанный файл сеанса

en: Loading site...
ru: Загрузка сайта...

en: Loading tab text _color
ru: Цвет текста ярлыка загружаемого листа

en: Local disk browsing
ru: Просмотр локальных дисков

en: Local files
ru: Локальные файлы

en: Location
ru: Адрес

en: Location entry
ru: Строка адреса

en: Log of visited pages
ru: Журнал посещенных страниц

en: Low
ru: Низкий

en: MIME Type
ru: Тип MIME

en: MIME Types
ru: Типы MIME

en: MIME type: %s
ru: Тип MIME: %s

en: Macedonian (mk)
ru: Македонский (mk)

en: Mailer
ru: Почтовый клиент

en: Man Pages
ru: Страницы руководства

en: Manage Certificates ...
ru: Управление сертификатами...

en: Manual _proxy configuration
ru: Настройка прокси вручную

en: Match _entire word
ru: Целые слова

en: Medium
ru: Средний

en: Memor_y cache
ru: Кэш в памяти

en: Messages
ru: Сообщения

en: Method
ru: Метод

en: Migrate bookmarks and preferences
ru: Перенести закладки и настройки

en: Min. Size
ru: Мин. размер

en: Minutes
ru: Минуты

en: Modified:
ru: Изменено:

en: Month
ru: Месяц

en: More Info About...
ru: Дополнительная информация о...

en: Mouse
ru: Мышь

en: Mouse Buttons
ru: Кнопки мыши

en: Mouse Wheel
ru: Колёсико мыши

en: Move _down
ru: Опустить

en: Move _up
ru: Поднять

en: Move bookmark down
ru: Переместить закладку ниже

en: Move bookmark up
ru: Переместить закладку выше

en: Move tab _left / up
ru: Перенести лист влево / вверх

en: Move tab _right / down
ru: Перенести лист вправо / вниз

en: Move the current tab left / up
ru: Перенести текущий лист влево / вверх

en: Move the current tab right / down
ru: Перенести текущий лист вправо / вниз

en: Move the current tab to a different window
ru: Перенести текущий лист в другое окно

en: Move the current tab to a new window
ru: Перенести текущий лист в новое окно

en: Mozilla's bookmarks format
ru: Формат закладок Mozilla

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
ru: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; ru-RU) Gecko/25250101

en: My Portal
ru: Мой портал

en: N_icknames:
ru: Псевдонимы:

en: N_o proxy for
ru: Не использовать прокси для

en: N_otes:
ru: Примечания:

en: Name
ru: Название

en: Name:
ru: Название:

en: Nautilus theme
ru: Тема Nautilus

en: Netscape's bookmarks format
ru: Формат закладок Netscape

en: Network
ru: Сеть

en: Never
ru: Никогда

en: Never animate images
ru: Не анимировать изображения

en: Never use proxies
ru: Никогда не использовать прокси

en: New
ru: Новый

en: New _alias
ru: Новый псевдоним

en: New _folder
ru: Новая папка

en: New _item
ru: Новый элемент

en: New _separator
ru: Новый разделитель

en: New _tab
ru: Новый лист

en: New a_utobookmarks folder
ru: Новая папка автозакладок

en: New bar
ru: Новая панель

en: New folder
ru: Новая папка

en: New item
ru: Новый элемент

en: New mime item
ru: Новый элемент MIME

en: Next
ru: След.

en: Nicknames:
ru: Псевдонимы:

en: No
ru: Нет

en: No document is loaded
ru: Документ не загружен

en: None
ru: Нет

en: Nordic (ISO-8859-10)
ru: Северный (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
ru: Обычные сайты Internet

en: Norwegian (no)
ru: Норвежский (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
ru: Норвежский/Bokmaal (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
ru: Норвежский/Nynorsk (nn)

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
ru: Нечего закрывать: не найдено открытых окон Galeon.

en: Off
ru: Выкл.

en: Old versions of this page
ru: Старые версии этой страницы

en: On New Page
ru: На новой странице

en: On Startup
ru: При запуске

en: Once per session
ru: Один раз за сеанс

en: One _Level (folders first)
ru: Один уровень (сначала папки)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
ru: Изменяйте это только если вы хотите получить доступ к страницам, которые разрешают доступ ограниченному набору браузеров. Вы можете поместить здесь любую строку.

en: Only enable close _button on current tab
ru: Показывать на ярлыках только кнопку закрытия

en: Only in context _menu
ru: Только в контекстном меню

en: Only show errors
ru: Показывать только ошибки

en: Only show messages
ru: Показывать только сообщения

en: Only show warnings
ru: Показывать только предупреждения

en: Op_en session...
ru: Открыть сеанс...

en: Open Session
ru: Открыть сеанс

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Open _URL...
ru: Открыть URL...

en: Open _popups in tabs
ru: Открывать всплывающие окна с закладками

en: Open a URL
ru: Открыть URL

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Open a new tab in an existing Galeon window
ru: Открыть новый лист в существующем окне Galeon

en: Open a new window in an existing Galeon process
ru: Открыть новое окно в существующем процессе Galeon

en: Open as a panel applet
ru: Открыть как апплет на панели

en: Open folder in My _Portal
ru: Открыть папку в "Моём портале"

en: Open frame in Galeon
ru: Открыть кадр в Galeon

en: Open frame in new tab
ru: Открыть кадр на новом листе

en: Open frame in new window
ru: Открыть кадр в новом окне

en: Open frame in window
ru: Открыть кадр в окне

en: Open image (%s)
ru: Открыть изображение (%s)

en: Open image in Galeon
ru: Открыть изображение в Galeon

en: Open image in new tab
ru: Открыть изображение на новом листе

en: Open image in new window
ru: Открыть изображение в новом окне

en: Open in Galeon
ru: Открыть в Galeon

en: Open in a new tab
ru: Открыть на новом листе

en: Open in a new window
ru: Открыть в новом окне

en: Open in new tab
ru: Открыть на новом листе

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Open new browser
ru: Открыть новый браузер

en: Open new tab
ru: Открыть на новом листе

en: Open new window
ru: Открыть новое окно

en: Open session...
ru: Открыть сеанс...

en: Open the Galeon FAQ (Frequently Asked Questions)
ru: Открыть ЧАВО Galeon (ЧАсто задаваемые Вопросы и Ответы)

en: Open the Galeon manual
ru: Открыть руководство Galeon

en: Open the Java console
ru: Открыть консоль Java

en: Open the JavaScript console
ru: Открыть консоль JavaScript

en: Open the bookmarks editor
ru: Открыть редактор закладок

en: Open the find dialog
ru: Открыть диалог поиска

en: Open the related links menu
ru: Открыть меню ссылок по теме

en: Open whole folder in _windows
ru: Открыть всю папку в отдельных окнах

en: Opening a session will close all current windows.
    Are you sure you want to proceed?
ru: Открытие сеанса приведёт к закрытию всех открытых окон.
    Вы уверены, что хотите сделать это?

en: Options
ru: Параметры

en: Other
ru: Другое

en: P_assword Sites
ru: Сайты паролей

en: Page Color...
ru: Цвет страницы...

en: Page Freshness?
ru: Свежесть страницы?

en: Page i_nformation...
ru: Информация о странице...

en: Page information
ru: Информация о странице

en: Password
ru: Пароль

en: Password management
ru: Управление паролями

en: Passwords
ru: Пароли

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste the clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Pastes and loads selection as URL
ru: Вставляет и загружает выделение как URL

en: Pause
ru: Пауза

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Persistent Data
ru: Постоянные данные

en: Persistent Data Manager
ru: Диспетчер постоянных данных

en: Personal Toolbar Folder
ru: Папка личной панели инструментов

en: Pick a Font
ru: Выбрать шрифт

en: Pick an image file
ru: Выбрать файл изображения

en: Pick the background color
ru: Выбрать цвет фона

en: Pick the color for visited links
ru: Выбрать цвет для посещённых ссылок

en: Pick the color unvisited links
ru: Выбрать цвет для непосещённых ссылок

en: Pick the text color
ru: Выбрать цвет текста

en: Plain Text
ru: Обычный текст

en: Please name the bookmark.
ru: Введите название закладки.

en: Please name the folder.
ru: Введите название папки.

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
ru: Укажите начальную страницу в диалоге настроек.

en: Polish (pl)
ru: Польский (pl)

en: Port
ru: Порт

en: Portuguese (pt)
ru: Португальский (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
ru: Бразильский португальский (pt_BR)

en: Preferences
ru: Настройки

en: Previous
ru: Пред.

en: Print
ru: Печать

en: Print current page
ru: Печать текущей страницы

en: Print the current file
ru: Напечатать текущий файл

en: Print the current page
ru: Печать текущей страницы

en: Pro_xy
ru: Прокси

en: Programs
ru: Программы

en: Properties
ru: Свойства

en: Protocol
ru: Протокол

en: Proxies
ru: Прокси

en: R_eversed relation
ru: Обратное отношение

en: Read Cookie for Site
ru: Прочесть Cookie с сайта

en: Received
ru: Получено

en: Recent sessions
ru: Последние сеансы

en: Recursively (_folders first)
ru: Рекурсивно (сначала папки)

en: Redirecting to site...
ru: Перенаправление на сайт...

en: Refresh icon
ru: Обновить пиктограммы

en: Regenerate _autobookmarks
ru: Перегенерировать автозакладки

en: Related _links
ru: Ссылки по теме

en: Relation
ru: Отношение

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Reload all tabs
ru: Перезагрузить все листы

en: Reload all windows
ru: Перезагрузить все окна

en: Reload frame
ru: Перезагрузить кадр

en: Reload page every
ru: Перезагружать страницу каждые

en: Reload tab
ru: Перезагрузить лист

en: Reload the current page
ru: Перезагрузить текущую страницу

en: Remaining
ru: Осталось

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove _All Cookies
ru: Удалить все Cookie

en: Remove _All Pairs
ru: Удалить все пары

en: Remove _All Sites
ru: Удалить все сайты

en: Remove and _Block Cookie
ru: Удалить и блокировать Cookie

en: Remove bookmark
ru: Удалить закладку

en: Remove entry
ru: Удалить запись

en: Rendering
ru: Визуализация

en: Report a bug in Galeon
ru: Сообщить об ошибке в Galeon

en: Reset zoom level to 100%
ru: Установить масштаб 100%

en: Restore a previous session from a file
ru: Восстановить предыдущий сеанс просмотра из файла

en: Restore a recently-opened or -saved session
ru: Восстановить недавно открывавшийся или сохранённый сеанс

en: Restore previous session
ru: Восстановить предыдущий сеанс

en: Resume
ru: Продолжить

en: Resuming...
ru: Продолжение...

en: Revert
ru: Восстановить

en: Right
ru: Справа

en: Romanian (ISO-8859-16)
ru: Румынский (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
ru: Румынский (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
ru: Румынский (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
ru: Запустить Galeon в полноэкранном режиме

en: Run in _terminal
ru: Запустить в терминале

en: Run in a _terminal
ru: Запустить в терминале

en: Run the first time druid again
ru: Запустить помощника по первому запуску ещё раз

en: Run with Helper App
ru: Запустить во вспомогательном приложении

en: Russian
ru: Русский

en: Russian (ru)
ru: Русский (ru)

en: SGML GNOME Documents
ru: SGML документация GNOME

en: SSL Protocol versions
ru: Версия протокола SSL

en: Sa_ve session as...
ru: Сохранить сеанс как...

en: Same as --close, but exits server mode too
ru: Тоже что и --close, но выходит и из серверного режима

en: Sans serif
ru: Sans-serif

en: Save
ru: Сохранить

en: Save _as...
ru: Сохранить как...

en: Save as %s failed
ru: Сбой сохранения %s

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save background as...
ru: Сохранить фон как...

en: Save bookmark as...
ru: Сохранить закладку как...

en: Save folder as...
ru: Сохранить папку как...

en: Save image as...
ru: Сохранить изображение как...

en: Save session as...
ru: Сохранить сеанс как...

en: Save the current page
ru: Сохранить текущую страницу

en: Save the current session to a file
ru: Сохранить текущий сеанс в файле

en: Save to disk
ru: Сохранить на диске

en: Save with content
ru: Сохранить с содержимым

en: Saved as %s
ru: Cохранено как %s

en: Scottish (gd)
ru: Шотландский (gd)

en: Scroll Page (fast)
ru: Прокрутка страницы (быстро)

en: Scroll Page (slow)
ru: Прокрутка страницы (медленно)

en: Scroll Page (very fast)
ru: Прокрутка страницы (очень быстро)

en: Scroll Page (very slow)
ru: Прокрутка страницы (очень медленно)

en: Scroll Page... (variable)
ru: Прокрутка страницы... (переменная)

en: Scrolls by
ru: Прокрутка по

en: Search
ru: Поиск

en: Search for a string
ru: Поиск строки

en: Search for a word or phrase in the current page
ru: Поиск слова или фразы на текущей странице

en: Seconds
ru: Секунд

en: Section
ru: Раздел

en: Secure web sites
ru: Защищённые веб-сайты

en: Security
ru: Безопасность

en: Security level: %s
ru: Уровень безопасности: %s

en: Security level: %s
    %s
ru: Уровень безопасности: %s
    %s

en: Select Animation Folder
ru: Выбрать папку анимаций

en: Select Download Folder
ru: Выбрать папку для скачивания

en: Select a file to add
ru: Выбрать файл для добавления

en: Select all
ru: Выделить всё

en: Select all text in the current page
ru: Выделить весь текст на текущей странице

en: Select the destination filename
ru: Выбрать файл назначения

en: Select the file to open
ru: Выбрать открываемый файл

en: Send link to...
ru: Переслать ссылку...

en: Send the current URL by email
ru: Переслать текущий URL по эл.почте

en: Separator
ru: Разделитель

en: Serbian (sr)
ru: Сербский (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
ru: Сервера, для которых не сохраняются пары имя пользователя/пароль.

en: Servers from which images will not be loaded
ru: Сервера, с которых не загружаются изображения

en: Servers that can and cannot store cookies
ru: Сервера, которым разрешено (или не разрешено) хранить Cookie на вашем компьютере

en: Set current page as home page
ru: Установить текущую страницу как исходную

en: Set size of smart bookmark entry
ru: Установить размер записи разумной закладки

en: Set to "_My Portal"
ru: Установить на "Мой портал"

en: Set to _Current Page
ru: Установить на текущую страницу

en: Set to default
ru: Установить в исходное

en: Setup Complete
ru: Установка завершена

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
ru: Сокращать все названия отбрасыванием общих префиксов

en: Shorten long names by dropping _vowels
ru: Сокращать длинные названия отбрасыванием гласных

en: Shorten names to fixed _width
ru: Сокращать названия до фиксированной ширины

en: Shorten names to target _length
ru: Названия сокращённые до указанной длины

en: Show Folder Actions
ru: Показать действия с папками

en: Show _JavaScript entry
ru: Показывать строку JavaScript

en: Show _all bookmarks
ru: Показать все закладки

en: Show _blank page
ru: Показать пустую страницу

en: Show _everything
ru: Показывать всё

en: Show _home page
ru: Показать начальную страницу

en: Show _last page
ru: Показать последнюю страницу

en: Show _menubar
ru: Показывать панель меню

en: Show _toolbar
ru: Показывать панель инструментов

en: Show blan_k page
ru: Показать пустую страницу

en: Show bookmarks toolbars
ru: Показать панели закладок

en: Show edit bookmarks controls
ru: Показать окно редактора закладок

en: Show everything
ru: Показывать всё

en: Show hom_e page
ru: Показать начальную страницу

en: Show information about the current site
ru: Показать информацию о текущем сайте

en: Show information about the currently installed plugins
ru: Показать информацию об установленных дополнениях

en: Show las_t page
ru: Показать последнюю страницу

en: Show menu
ru: Показать меню

en: Show menubar
ru: Показать панель меню

en: Show only _this folder
ru: Показать только эту папку

en: Show only _warnings
ru: Показывать только предупреждения

en: Show only e_rrors
ru: Показывать только ошибки

en: Show only errors
ru: Показывать только ошибки

en: Show only m_essages
ru: Показывать только сообщения

en: Show only messages
ru: Показывать только сообщения

en: Show only warnings
ru: Показывать только предупреждения

en: Show statusbar
ru: Показать строку состояния

en: Show toolbars
ru: Показать панели инструментов

en: Shows bookmarks
ru: Показать закладки

en: Simplified Chinese
ru: Упрощённый китайский

en: Site
ru: Сайт

en: Site not found.
ru: Сайт не найден.

en: Size
ru: Размер

en: Slovak (sk)
ru: Словацкий (sk)

en: Slovenian (sl)
ru: Словенский (sl)

en: Smart Bookmarks
ru: Разумные закладки

en: Smart Bookmarks Toolbar
ru: Разумная панель закладок

en: Sort fold_er
ru: Сортировка папки

en: Source URL
ru: URL источника

en: South European (ISO-8859-3)
ru: Южно-европейский (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
ru: Испанский (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
ru: Указать установки таблицы стилей для текущей страницы

en: Speed
ru: Скорость

en: Spinner
ru: Вертушка

en: St_ylesheet
ru: Таблица стилей

en: Start
ru: Запуск

en: Start Galeon
ru: Запуск Galeon

en: Starting download...
ru: Запуск скачивания...

en: Status
ru: Состояние

en: Stop
ru: Стоп

en: Stop all tabs
ru: Остановить все листы

en: Stop all windows
ru: Остановить все окна

en: Stop current data transfer
ru: Остановить текущую передачу данных

en: Stop the loading of the current page
ru: Остановить загрузку текущей страницы

en: Stylesheets
ru: Таблицы стилей

en: Stylesheets on this page:
ru: Таблицы стилей на этой странице:

en: Subsection
ru: Подраздел

en: Swedish (sv)
ru: Шведский (sv)

en: Switch to the next tab
ru: Переключиться на следующий лист

en: Switch to the previous tab
ru: Переключиться на предыдущий лист

en: TIME
ru: ВРЕМЯ

en: T_ools
ru: Инструменты

en: Tab Colors
ru: Цвет текста на ярлыках

en: Tab Names
ru: Названия на ярлыках

en: Tabbed Browsing
ru: Просмотр на листах

en: Tabs
ru: Листы

en: Text _beside icons
ru: Текст рядом с пиктограммами

en: Text _under icons
ru: Текст под пиктограммами

en: Text beside icons
ru: Текст возле пиктограмм

en: Text only
ru: Только текст

en: Text under icons
ru: Текст под пиктограммами

en: Thai
ru: Тайский

en: Thai (TIS-620)
ru: Тайский (TIS-620)

en: The URL %s has MIME type %s
ru: URL %s имеет тип MIME %s

en: The following bookmarks will be deleted. Please, make sure that no important information will be lost.
ru: Следующие закладки будут удалены. Убедитесь, что не будет потеряна важная информация.

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
ru: Указанный протокол не распознан.
    
    Хотите попробовать использовать умолчание GNOME?

en: The specified path does not exist.
ru: Указанный путь не существует.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (%s) does not match the detected version (%s).
    
    You may experience segfaults and other oddities.  Please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
ru: Версия Mozilla, с которой был скомпилирован Galeon (%s), не совпадает с обнаруженной версией (%s) .
    
    Программа может падать и вести себя странно, пожалуйста проверьте совпадение версий mozilla перед тем как сообщать об ошибках.
    
    Продолжить?

en: There are multiple tabs open in this window.
    Are you sure you want to close it?
ru: В этом окне открыто несколько листов.
    Вы уверены, что хотите сделать это?

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
ru: Все элементы из вашей истории будут удалены.
    Вы уверены, что хотите сделать это?

en: Time
ru: Время

en: Time elapsed
ru: Прошедшее время

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
ru: Период отсутствия активности (в секундах) после которого сервер отключает себя. По умолчанию один час, чтобы отключить установите 0.

en: Time remaining
ru: Оставшееся время

en: Times visited
ru: Число посещений

en: Title
ru: Заголовок

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle bookmark toolbars visibility
ru: Переключить отображение панели закладок

en: Toggle bookmarks sidebar
ru: Переключить боковую панель закладок

en: Toggle full screen mode
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Toggle fullscreen mode
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Toggle history sidebar
ru: Переключить панель истории

en: Toggle menubar visibility
ru: Переключить отображение панели меню

en: Toggle statusbar visiblity
ru: Переключить отображение строки состояния

en: Toggle toolbar visibility
ru: Переключить отображение панели инструментов

en: Toolbar Appearance
ru: Внешний вид панели инструментов

en: Toolbar Contents
ru: Содержимое панели инструментов

en: Toolbar Theme
ru: Тема панели инструментов

en: Toolbars
ru: Панели инструментов

en: Top
ru: Сверху

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Transferring data from site...
ru: Передача данных с сайта...

en: Translate to English
ru: Перевести на английский

en: Translation:
ru: Перевод: Валек Филиппов frob@df.ru

en: True
ru: Истина

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish (IBM-857)
ru: Турецкий (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ru: Турецкий (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ru: Турецкий (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ru: Турецкий (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
ru: Турецкий (tr)

en: Two days ago
ru: Два дня назад

en: U_nderline links
ru: Подчеркивать ссылки

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ukrainian (uk)
ru: Украинский (ua)

en: Unable to initialize mozilla libraries
ru: Не удалось инициализировать библиотеки Mozilla

en: Unable to save bookmark file.
ru: Не удалось сохранить файл закладок.

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Untitled
ru: Неозаглавленное

en: Untitled folder
ru: Неозаглавленная папка

en: Up
ru: Вверх

en: Update Settings
ru: Обновить настройки

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
ru: Использовать GNOME Transfer Manager (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
ru: Использовать FTP-клиент GNOME

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
ru: Использовать Galeon для просмотра справки GNOME

en: Use _built-in downloader
ru: Использовать встроенный скачиватель

en: Use _command
ru: Использовать команду

en: Use a different character encoding
ru: Использовать разные кодировки символов

en: Use a different font size
ru: Использовать шрифты разного размера

en: Use automatic proxy configuration
ru: Использовать автоматическую настройку прокси

en: Use default colors instead of page-requested colors
ru: Использовать собственные цвета вместо цветов документа

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
ru: Использовать собственные шрифты вместо шрифтов документа

en: Use image as background
ru: Использовать изображение как фон

en: Use manual proxy configuration
ru: Использовать настройку прокси вручную

en: Use own _colors
ru: Использовать собственные цвета

en: Use own _fonts
ru: Использовать собственные шрифты

en: User Agent Identification
ru: Идентификация программы пользователя

en: User Defined
ru: Определенный пользователем

en: User Interface
ru: Интерфейс

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username/password pairs that are being stored
ru: Сохранённые пары имя/пароль.

en: Version mismatch!
ru: Несовпадение версий!

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Vietnamese (TCVN)
ru: Вьетнамский (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ru: Вьетнамский (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ru: Вьетнамский (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ru: Вьетнамский (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
ru: Вьетнамский (vi)

en: View Source
ru: Просмотр исходного текста

en: View _cookies...
ru: Просмотр cookies...

en: View _passwords...
ru: Просмотр паролей...

en: View as Web Page (Galeon)
ru: Просмотр как веб-страницы (Galoen)

en: View cookie _sites...
ru: Просмотр сайтов cookie...

en: View page info
ru: Просмотр информации о странице

en: View password _sites...
ru: Просмотр сайтов паролей...

en: View sites for which images will not be loaded
ru: Просмотр сайтов, с которых не будут загружаться изображения

en: View sites for which passwords will not be stored
ru: Просмотр сайтов, для которых не сохраняются пары имя пользователя/пароль

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
ru: Просмотр сайтов с которых будут приниматься или отбрасываться cookies

en: View source
ru: Просмотр исходного текста

en: View stored cookies
ru: Просмотр сохранённых cookies

en: View stored passwords
ru: Просмотр сохранённых паролей

en: View the source code of the current page
ru: Показать исходный текст текущей страницы

en: Visited:
ru: Посещённые:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ru: Визуальный иврит (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
ru: Ожидание авторизации...

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Web Page (Galeon)
ru: Веб-страница (Galeon)

en: Web Page Viewer (Galeon)
ru: Программа просмотра веб-страниц (Galeon)

en: Week
ru: Неделя

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
ru: Добро пожаловать в Galeon!
    
    
    
    Galeon - это программа просмотра Internet для
    GNOME основанная на Mozilla.
    
    Следующие страницы помогут вам установить Galeon.

en: Western
ru: Западный

en: Western (IBM-850)
ru: Западный (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ru: Западный (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ru: Западный (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ru: Западный (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ru: Западный (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
ru: Что вы хотите делать с ним?

en: When Adding Bookmarks
ru: При добавлении закладок

en: Wi_dth
ru: Ширина

en: Width
ru: Ширина

en: Windowed mode
ru: Оконный режим

en: Windows
ru: Окна

en: XBEL bookmarks format
ru: Формат закладок XBEL

en: Yanko Kaneti <yaneti@declera.com>
ru: Янко Канети <yaneti@declera.com>

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
ru: Вы можете использовать дополнения нажимая TAB

en: Your current set of bookmarks will be merged with the contents of %s.
    Do you want to continue?
ru: Ваши нынешние закладки будут объединены с содержимым %s.
    Хотите продолжить?

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
ru: Ваши нынешние закладки будут заменены на содержимое %s.
    Хотите продолжить?

en: Zoom control
ru: Управление масштабом

en: Zoom in
ru: Масштаб +

en: Zoom on First Image...
ru: Масштаб по первому изображению...

en: Zoom out
ru: Масштаб -

en: _100%
ru: 100%

en: _About...
ru: О программе...

en: _Add
ru: Добавить

en: _Add bookmark to
ru: Добавить закладку к

en: _Add to context menu
ru: Добавить контекстное меню

en: _Address
ru: Адрес

en: _Allow cookies from this site
ru: Разрешить cookie с этого сайта

en: _Allow images from this site
ru: Разрешить изображения с этого сайта

en: _Allow popups
ru: Включить всплывающие окна

en: _Always
ru: Всегда

en: _Always accept
ru: Всегда принимать

en: _Always do the same with this type of file
ru: Всегда для файлов этого типа

en: _Always load
ru: Всегда загружать

en: _Always save session at exit
ru: Всегда сохранять сеанс при выходе

en: _Always show tabs
ru: Всегда показывать ярлыки

en: _Always use this helper in future
ru: Всегда использовать эту программу в будущем

en: _Appearance
ru: Внешний вид

en: _Ask user
ru: Спросить пользователя

en: _Ask user for a title
ru: Спросить о заголовке у пользователя

en: _Auto
ru: Авто

en: _Autocompletion enabled
ru: Автодополнение включено

en: _Automatic proxy configuration
ru: Автоматическая настройка прокси

en: _Autoreload enabled
ru: Автоперезагрузка включена

en: _Autoreload...
ru: Автоперезагрузка...

en: _Back
ru: Назад

en: _Background
ru: Фон

en: _Block cookies from this site
ru: Блокировать cookie с этого сайта

en: _Block images from this site
ru: Блокировать изображения с этого сайта

en: _Bookmarks
ru: Закладки

en: _Bookmarks toolbars
ru: Панель закладок

en: _Clear
ru: Очистить

en: _Clear History
ru: Очистить историю

en: _Clear history
ru: Очистить историю

en: _Clear smart bookmarks after use
ru: Очистить разумные закладки после использования

en: _Close
ru: Закрыть

en: _Collapse all categories
ru: Свернуть все категории

en: _Compare page
ru: Сравнить страницы

en: _Continuously
ru: Непрерывно

en: _Cookies
ru: Cookie

en: _Copy
ru: Скопировать

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
ru: Создать разумная панель закладок?

en: _Cursive
ru: Курсив

en: _Days before expiring history items
ru: Число дней до устаревания элементов истории

en: _Default charset
ru: Набор символов по умолчанию

en: _Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: _Delete
ru: Удалить

en: _Detach tab
ru: Отсоединить лист

en: _Dictionary
ru: Словарь

en: _Disabled
ru: Выключить

en: _Display close buttons on tabs
ru: Показывать кнопки закрытия на ярлыках

en: _Dock
ru: Док

en: _Don't import bookmarks
ru: Не импортировать закладки

en: _Edit
ru: Правка

en: _Edit bookmarks...
ru: Правка закладок...

en: _Edit toolbar...
ru: Правка панели инструментов...

en: _Edit...
ru: Правка...

en: _Enable proxy keep-alive
ru: Включить proxy keep-alive

en: _Encoding
ru: Кодировка

en: _Expand all categories
ru: Развернуть все категории

en: _Expires
ru: Истекает

en: _External program
ru: Внешняя программа

en: _FTP proxy
ru: FTP прокси

en: _Fantasy
ru: Фантазия

en: _File
ru: Файл

en: _Find bookmarks...
ru: Найти закладки...

en: _Find...
ru: Найти...

en: _Find:
ru: Поиск:

en: _Fold bookmark
ru: Свернуть закладку

en: _Folder
ru: Папка

en: _Folder actions
ru: Действия c папками

en: _Forms
ru: Формы

en: _Forward
ru: Вперед

en: _Freshmeat
ru: Freshmeat

en: _From current server only
ru: Только с текущего сервера

en: _Full screen
ru: Полный экран

en: _GNOME helpers
ru: Вспомогательные программы GNOME

en: _General
ru: Общее

en: _Go
ru: Иди

en: _Go to bookmark target
ru: Перейти по закладке

en: _Google
ru: Google

en: _Group by host
ru: Группировать по хостам

en: _HTTP proxy
ru: Прокси HTTP

en: _Height
ru: Высота

en: _Help
ru: Справка

en: _Helper runs in a terminal
ru: Вспомогательная программа запускается в терминале

en: _History dock
ru: Док истории

en: _History...
ru: История...

en: _Host
ru: Хост

en: _Icons only
ru: Только пиктограммы

en: _Image
ru: Изображение

en: _Image Sites
ru: Сайты изображений

en: _Images
ru: Изображения

en: _Import bookmarks...
ru: Импортировать закладки...

en: _In
ru: +

en: _Insert new tabs after current tab
ru: Вставить новый лист после текущего

en: _Java console...
ru: Консоль Java...

en: _Jump to new tabs automatically
ru: Автоматически переходить на новый лист

en: _Keep fullscreen window above all other windows
ru: Сохранить полноэкранное окно над всеми остальными

en: _Keep location entry on main toolbar
ru: Сохранять строку адреса на главной панели

en: _Language encoding
ru: Кодировка языка

en: _Link properties
ru: Свойства ссылки

en: _Links
ru: Ссылки

en: _Load from current server only
ru: Загружать только с текущего сервера

en: _Load images
ru: Загрузить изображения

en: _MIME type
ru: Тип MIME

en: _Mail handler
ru: Обработчик почты

en: _Manual
ru: Вручную

en: _Match upper/lower case
ru: Совпадение прописных/строчных

en: _Menubar
ru: Панель меню

en: _Middle button
ru: Средняя кнопка

en: _Monospace
ru: Моноширинный

en: _Move tab to another window
ru: Перенести лист в другое окно

en: _Name
ru: Название

en: _Name:
ru: Название:

en: _Never
ru: Никогда

en: _Never accept
ru: Никогда не принимать

en: _Never load
ru: Никогда не загружать

en: _Never show this warning again
ru: Никогда больше не показывать это предупреждение

en: _New
ru: Новый

en: _New window
ru: Новое окно

en: _Next tab
ru: Следующий лист

en: _No proxies
ru: Без прокси

en: _None
ru: Нет

en: _Once
ru: Один раз

en: _One Level
ru: Один уровень

en: _Open whole folder in tabs
ru: Открыть всю папку на листах

en: _Open...
ru: Открыть...

en: _Other application
ru: Другое приложение

en: _Out
ru: -

en: _Page source
ru: Исходный текст страницы

en: _Passwords
ru: Пароли

en: _Paste
ru: Вставить

en: _Path
ru: Путь

en: _Preferences...
ru: Настройки...

en: _Previous tab
ru: Пред. лист

en: _Print...
ru: Печать...

en: _Processes URL
ru: Обрабатывает URL

en: _RPMFind
ru: RPMFind

en: _Recursively
ru: Рекурсивно

en: _Relation
ru: Отношение

en: _Reload
ru: Перезагрузить

en: _Remember passwords
ru: Запомнить пароли

en: _Remove
ru: Удалить

en: _Remove Cookie
ru: Удалить Cookie

en: _Remove Pair
ru: Удалить пару

en: _Remove Site
ru: Удалить сайт

en: _Remove all these bookmarks
ru: Удалить все эти закладки

en: _Remove bookmark
ru: Удалить закладку

en: _Remove bookmark folder
ru: Удалить папку с закладками

en: _Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

en: _Rerun first time druid...
ru: Перезапустить помощника по первому запуску...

en: _Resize entry...
ru: Изменить размер записи...

en: _Revert
ru: Вернуть

en: _Right button
ru: Правая кнопка

en: _Run with helper
ru: Запустить во вспомогательной программе

en: _SSL proxy
ru: SSL прокси

en: _Save
ru: Сохранить

en: _Save to disk
ru: Сохранить на диске

en: _Search in frames
ru: Поиск в кадрах

en: _Select all
ru: Выделить всё

en: _Serif
ru: Serif

en: _Set as default folder
ru: Установить как исходную папку

en: _Settings
ru: Настройки

en: _Settings...
ru: Установки...

en: _Shorten long names by looking for common separators
ru: Сокращать длинные названия поиском общих разделителей

en: _Show alternatives window as you type
ru: Показывать окно альтернатив по мере набора

en: _Show as toolbar
ru: Показать как панель инструментов

en: _Show editing controls
ru: Показать окна редактирования

en: _Smart URL:
ru: Разумный URL:

en: _Statusbar
ru: Строка состояния

en: _Stock Quotes
ru: Биржевые сводки

en: _Stop
ru: Стой

en: _Stylesheets
ru: Таблицы стилей

en: _Tab
ru: Лист

en: _Tabs appear along
ru: Ярлыки располагаются на линии

en: _Text
ru: Текст

en: _Text only
ru: Только текст

en: _Time:
ru: Время:

en: _Title
ru: Заголовок

en: _Toolbar
ru: Панель инструментов

en: _URL
ru: URL

en: _URL:
ru: URL:

en: _Unfold bookmark
ru: Развернуть закладку

en: _Unviewed tab text color
ru: Цвет текста ярлыка для непросмотренного листа

en: _Unvisited link
ru: Непосещённая ссылка

en: _Up
ru: Вверх

en: _Use built-in FTP handler
ru: Использовать встроенный обработчик FTP

en: _Use external program to view source files
ru: Использовать внешнюю программу для просмотра исходных файлов

en: _Use page title
ru: Использовать заголовок страницы

en: _View
ru: Просмотр

en: _View image sites...
ru: Просмотр сайтов изображений...

en: _View long description...
ru: Просмотр подробного описания...

en: _View with helper application
ru: Просмотреть во вспомогательной программе

en: _Visited link
ru: Посещённые ссылки

en: _Warn before accepting a cookie
ru: Предупреждать перед приёмом cookie

en: _Work offline
ru: Работать вне сети

en: _Yahoo!
ru: Yahoo!

en: _Zoom
ru: Масштаб

en: aeiouyAEIOUY
ru: йЙёЁ

en: contains
ru: содержит

en: disabled
ru: отключено

en: doesn't contain
ru: не содержит

en: emacs --eval '(mail nil "%t" "%s")'
ru: emacs --eval '(mail nil \"%t\" \"%s\")'

en: ends with
ru: заканчивается на

en: f_ile
ru: файл

en: is
ru: совпадает c

en: is not
ru: не совпадает с

en: kB
ru: кБ

en: lines
ru: строки

en: name
ru: название

en: nicknames
ru: псевдонимы

en: notes
ru: примечания

en: pages
ru: страницы

en: starts with
ru: начинается с
