gnome-applets - en to sv translation catalogue (1032 entries)

en:    Macro %.2d:
sv:    Makro %.2d:

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
sv:   -n, --noX     Tillåt att köra utan X-server

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
sv:  © 1997-1998 Free Software Foundation

en:  Clear
sv:  Töm

en:  GO
sv:  GÅ

en:  URL Activation
sv:  URL-aktivering

en:  URL History
sv:  URL-Historik

en:  mounted
sv:  monterad

en:  not mounted
sv:  inte monterad

en: " reported:
sv: " rapporterad:

en: "Clear" button on top?
sv: "Töm"-knapp överst?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
sv: %#.1fMB mottaget / %#.1fMB skickat / tid: %.1d.%.2d

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: %H:%M - %d. %b
sv: %H.%M - %d %b

en: %a, %b %d
sv: %a %d %b

en: %a, %b %d / %H:%M
sv: %a %d %b / %H.%M

en: %d. %b
sv: %d %b

en: %m-%d-%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
sv: © 1998 Free Software Foundation

en: (C) 1998-2000
sv: © 1998-2000

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
sv: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999
sv: © 1999

en: (C) 1999 John Ellis
sv: © 1999 John Ellis

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
sv: © 1999 Free Software Foundation

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
sv: © 1999 Free Software Foundation

en: (C) 2000
sv: © 2000

en: (C) 2000 John Ellis
sv: © 2000 John Ellis

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
sv: © 2000 Free Software Foundation

en: (No
sv: (Inga

en: (These settings do not take effect until a refresh)
sv: (Dessa inställningar används inte förrän en uppdatering har skett)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
sv: Den här tar upp en massa processortid, men kommer att undvika dubbel komprimering av bilden om ett inte förlustfritt filformat används)
    Använd det inte om du använder ett förlustfritt komprimeringsformat, eller om du värderar
    hastiget mer än bildkvalitet i dina miniatyrbilder.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
sv: © 1997 Free Software Foundation

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
sv: © 1997 Free Software Foundation

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
sv: © 1998 Free Software Foundation

en: + Color
sv: + Färger

en: - Color
sv: - Färger

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
sv: Ett totalt slöseri med fullgoda processorcykler.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
sv: Ett panelprogram som rapporterar muspekarpositionen.
    = Ett klick med musknapp 1 låser muspekaren.
    = Ett drag med musknapp 1 nertryckt visar storleken på ett område.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
sv: En knäpp liten xeyes-klon för GNOME-panelen.

en: A stock ticker-like applet
sv: Ett aktiebörsliknande panelprogram

en: A ticker to display various information and statistics.
sv: En tickare som visar information och statistik.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
sv: En användbar liten skärmdumpare.
    Den vänstra/översta knappen låter dig ta antingen:
    ett fönster (klicka för att välja ett)
    eller en yta (klicka och dra för att välja en rektangel.)
    Den högra/nedersta knappen kommer att ta hela skrivbordet.
    Dela med dig och njut ;)

en: AC-Off Battery Color:
sv: Färg för AC av:

en: AC-On Battery Color:
sv: Färg för AC på:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
sv: APM är avstängt! Kan inte läsa batteriladdningsinformation.

en: ASClock
sv: AS-klocka

en: ASClock Settings
sv: AS-klockans inställningar

en: About...
sv: Om...

en: Add
sv: Lägg till

en: Adjust gamma
sv: Anpassa gamma

en: Advanced
sv: Avancerat

en: AfterStep Clock
sv: AfterStep-klocka

en: Alert options
sv: Varningsalternativ

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
sv: Alla efterbehandlingar, veckningar av bilder och oäkta alternativ kommer att kräva mer processorkraft än en vanlig skärmdump, pga skapningen och sen konverteringen av en mellanliggande bild. Intensiva operationer kan ta en stund på långsammare datorer.

en: Always blink when any mail is waiting.
sv: Blinka alltid när det finns oläst e-post.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
sv: En analogklocka liknande den i CDE-panelen

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
sv: Analog klocka, liknande den i CDE-panelen.

en: An applet that watches your mouse.
sv: Ett panelprogram som sneglar på din muspekare.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
sv: Ett panelprogram för att starta URL:er i en webbläsare, söka på olika webbsidor och ha en massa kul!

en: Another Clock
sv: Ytterligare en klocka

en: Another Clock Applet
sv: Ytterligare ett klockpanelprogram

en: Another update already in progress!
sv: En annan uppdatering är redan igång!

en: App to use for displaying screenshots:
sv: Prog att använda för att visa skärmdumpar:

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance
sv: Utseende

en: Applet Height:
sv: Panelprogramshöjd:

en: Applet Mode:
sv: Panelprogramsläge:

en: Applet Width:
sv: Panelprogramsbredd:

en: Applet height:
sv: Panelprogramshöjd:

en: Applet size
sv: Storlek på panelprogram

en: Applet width:
sv: Panelprogramsbredd:

en: Architecture
sv: Arkitektur

en: Are you sure you want to remove this browser?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna webbläsare?

en: Armenia
sv: Armenien

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Articles
sv: Artiklar

en: Audio Mixer
sv: Ljudmixer

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Autocompletion
sv: Automatisk ifyllnad

en: Automatically pick best applet size
sv: Välj automatiskt den bästa storleken på panelprogrammet

en: Automatically update every
sv: Uppdatera automatiskt var

en: Automatically update every
sv: Uppdatera automatiskt var

en: Awaiting connection
sv: Väntar på anslutning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Balance
sv: Balans

en: Basque
sv: Baskiska

en: Battery Charge Messages
sv: Batteriladdningsmeddelanden

en: Battery Charge Monitor
sv: Batteriövervakare

en: Battery Monitor Settings
sv: Inställnignar för batteriövervakning

en: Behavior
sv: Uppförande

en: Belgium
sv: Belgien

en: Big
sv: Stor

en: Bits
sv: Bitar

en: Blinking elements in clock
sv: Blinkande element på klockan

en: Blowing dust
sv: Blåsande damm

en: Blowing dust whirls
sv: Blåsande dammvirvlar

en: Blowing duststorm
sv: Blåsande dammstorm

en: Blowing hail
sv: Blåsande hagel

en: Blowing ice crystals
sv: Blåsande iskristaller

en: Blowing ice pellets
sv: Blåsande ispellets

en: Blowing precipitation
sv: Blåsande nederbörd

en: Blowing rainfall
sv: Blåst med regn

en: Blowing sand
sv: Blåsande sand

en: Blowing sandstorm
sv: Blåsande sandstorm

en: Blowing small hail
sv: Blåsande småhagel

en: Blowing snow grains
sv: Blåsande snökorn

en: Blowing snowfall
sv: Blåsigt snöfall

en: Blowing sprays
sv: Blåsande vattendroppar i luften

en: Blowing squall
sv: Blåsande kastby

en: Blowing volcanic ash
sv: Blåsande vulkanisk aska

en: Blur image
sv: Gör bilden suddig

en: Blur image by what factor?
sv: Gör bilden suddig med vilken faktor?

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Broken clouds
sv: Växlande molnighet

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Browser
sv: Bläddra

en: Browser Command:
sv: Webbläsarkommando:

en: Browser Name:
sv: Webbläsarnamn:

en: Buffers
sv: Buffertar

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: CD Player
sv: CD-spelare

en: CD Player Applet
sv: CD-spelarpanelprogram

en: CPU Load
sv: Processorbelastning

en: CPU Load Applet
sv: Panelprogram för processorbelastning

en: CPU Load Meter
sv: Mätare för processorbelastning

en: CPU/MEM usage
sv: Processor-/minnesanvändning

en: CPU/MEM usage meter
sv: Mätare för processor-/minnesanvändning

en: CPU/Mem Usage Applet
sv: Panelprogram för processor-/minnesanvändning

en: CPULoad
sv: Processorbelastning

en: Cached samples: (select to play)
sv: Mellanlagrade prov: (markera för att spela)

en: Calm
sv: Lugnt

en: Can't create GNotes applet!
sv: Kan inte skapa GNotes-panelprogram!

en: Can't create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: Can't create fifteen applet!
sv: Kan inte skapa femtonpanelprogrammet!

en: Can't create life applet!
sv: Kan inte skapa livpanelprogram!

en: Can't create odometer applet!
sv: Kan inte skapa trippmätarpanelprogram!

en: Can't parse XML. Net connection down?
sv: Kan inte tolka XML. Är nätanslutningen nere?

en: Canada
sv: Kanada

en: Cannot create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
sv: Kan inte skapa katalogen:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Avbryter

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
sv: Kan inte öppna /proc/apm; får inte data.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
sv: Kan inte öppna /proc/apm! Kontrollera att din kernel stöder APM.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
sv: Ta med fönsterdekorationer vid fönsterdump

en: Caribic
sv: Karibien

en: Change
sv: Ändra

en: Character Picker
sv: Teckenväljare

en: Character Picker Settings
sv: Inställningar för teckenväljare

en: Character picker
sv: Teckenväljare

en: Charcoal by what factor?
sv: Träkolseffekt med vilken faktor?

en: Check every:
sv: Kontrollera var:

en: Choose a file to tail
sv: Välj en fil att visa slutet på

en: Choose a log file
sv: Välj en loggfil

en: Clear
sv: Töm

en: Clear Sky
sv: Klart

en: Clipboard Applet
sv: Urklippspanelprogram

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock Settings
sv: Inställningar för klocka

en: Clock Theme
sv: Klocktema

en: Clock and Mail Notify Applet
sv: Panelprogram som är klocka och meddelar om e-post

en: Clock and Mailcheck
sv: Klocka och e-postkontroll

en: Clock color
sv: Klockfärg

en: ClockMail Settings
sv: Inställningar för klock-/e-postpanelprogrammet

en: Codepage
sv: Kodsida

en: Colors
sv: Färger

en: Command
sv: Kommando

en: Command history
sv: Kommandohistorik

en: Command line background:
sv: Bakgrundsfärg för kommandorad:

en: Command line foreground:
sv: Förgrundfärg för kommandorad:

en: Command line height:
sv: Kommandoradshöjd:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
sv: Kvalitet på komprimering (JPEG/MIFF/PNG-läge) Hög: bra kvalitet/stora filer

en: Conditions:
sv: Förhållanden:

en: Configure Browser
sv: Konfigurera webbläsare

en: Confirm connection
sv: Bekräfta anslutningen?

en: Connect command:
sv: Anslutningskommando:

en: Connect points in scope
sv: Anslut punkter inom räckvidd

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connected streams:
sv: Anslutna flöden:

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connection status
sv: Anslutningsstatus

en: Continent/City
sv: Kontinent/Stad

en: Copyright (C) 1998
sv: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1998-1999
sv: Copyright © 1998-1999

en: Copyright (C) 1999
sv: Copyright © 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
sv: Copyright © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
sv: Copyright © 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
sv: Copyright © Free Software Foundation

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
sv: Copyright ©1999 av S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
sv: Core dump-modul

en: Core dump catcher
sv: Coredump-uppfångare

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
sv: Core dump-information (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
sv: Core dump-modul (Tick-A-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
sv: Kunde inte allokera utrymme för grafvärden

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
sv: Kunde inte göra dup() på APM-fildeskriptor: %s

en: Couldn't open mixer device %s
sv: Kunde inte öppna mixerenhet %s

en: Country
sv: Land

en: Create Charcoal Effect
sv: Skapa träkolseffekt

en: Create Painted Effect
sv: Skapa målad effekt

en: Create frame around image
sv: Skapa ram runt bilden

en: Create monochrome image
sv: Skapa monokrom bild

en: Create sticky notes on your screen.
sv: Skapar anteckningar på din skärm.

en: Create thumbnail of image too
sv: Skapa även miniatyrbild av bilderna

en: Creating user directory: %s
sv: Skapar användarkatalog: %s

en: Current conditions
sv: Nuvarande förhållanden

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom icon for mounted:
sv: Anpassad ikon för monterad:

en: Custom icon for not mounted:
sv: Anpassad ikon för avmonterad:

en: Default Height
sv: Standardhöjd

en: Default List
sv: Standardlista

en: Default Properties...
sv: Standardegenskaper...

en: Default Width
sv: Standardbredd

en: Default character list:
sv: Standardteckenlista:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
sv: Fördröjning (sekunder) innan skärmdump (endast för skärmdumpar av hela skrivbord)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
sv: Fördröjning mellan artiklar (10 = 1 sek):

en: Delay when wrapping text:
sv: Fördröjning vid radbrytning:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Note
sv: Ta bort anteckning

en: Delete launcher
sv: Ta bort programstartare

en: Despeckle Image (reduce spots)
sv: Ta bort fläckar från bilden (reducera fläckar)

en: Detailed Forecast
sv: Detaljerad väderprognos

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
sv: Det finns ingen detaljerad prognos för den valda platsen.
    Var vänlig och prova statsprognosen. Observera att IWIN-prognoser är bara tillgängliga för städer i USA.

en: Device:
sv: Enhet:

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Digits number
sv: Antal siffror

en: Directory to save images in:
sv: Katalog att spara bilder i:

en: Disabled
sv: Deaktiverad

en: Disconnect command:
sv: Nedkopplingskommando:

en: Disk Usage
sv: Diskutrymme

en: Disk Usage Applet
sv: Panelprogram för diskanvändning

en: Disk usage meter
sv: Mätare för diskanvändning

en: Diskusage Settings
sv: Inställningar för Diskusage

en: Display
sv: Visa

en: Display "Clear" button
sv: Visa "Töm"-knapp

en: Display "launch new window" option
sv: Visa "öppna nytt fönster"-valet

en: Display GO Button
sv: Visa GÅ-knapp

en: Display Spurious Options (I got carried away)
sv: Visa oäkta alternativ (Jag halkade in på något)

en: Display arrows instead of -/+
sv: Visa pilar istället för -/+

en: Display only symbols and price
sv: Visa endast symboler och pris

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
sv: Visa tid i 12-timmarsformat (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
sv: Visa tiden relativt GMT (Greenwich Mean Time):

en: Displays new mail and time
sv: Visar tiden och om ny e-post kommit

en: Displays the time in binary representation
sv: Visar tiden i binärrepresentation

en: Do you want to connect?
sv: Vill du ansluta?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
sv: Vet inte hur man gör en programstartare av: "%s"

en: Down
sv: Ner

en: Drifting drizzle
sv: Drivande duggregn

en: Drifting dust
sv: Drivande damm

en: Drifting dust whirls
sv: Drivande dammvirvlar

en: Drifting duststorm
sv: Drivande dammstorm

en: Drifting fog
sv: Drivande dimma

en: Drifting funnel cloud
sv: Drivande rökmoln

en: Drifting hail
sv: Drivande hagel

en: Drifting haze
sv: Drivande lätt dimma

en: Drifting ice crystals
sv: Drivande iskristaller

en: Drifting ice pellets
sv: Drivande ispellets

en: Drifting mist
sv: Drivande dis

en: Drifting precipitation
sv: Drivande nederbörd

en: Drifting rain
sv: Drivande regn

en: Drifting sand
sv: Drivande sand

en: Drifting sandstorm
sv: Drivande sandstorm

en: Drifting small hail
sv: Drivande småhagel

en: Drifting smoke
sv: Drivande rök

en: Drifting snow
sv: Drivande snö

en: Drifting snow grains
sv: Drivande snökorn

en: Drifting sprays
sv: Drivande vattendroppar i luften

en: Drifting squall
sv: Drivande kastby

en: Drifting tornado
sv: Drivande tornado

en: Drifting volcanic ash
sv: Drivande vulkanisk aska

en: Drive Mount
sv: Enhetsmonterare

en: Drive Mount Applet
sv: Panelprogram för enhetsmontering

en: Drive Mount Applet Properties
sv: Egenskaper för enhetsmonteringspanelprogrammet

en: Drivemount command failed.
    "
sv: Enhetsmonteringskommandot misslyckades.
    "

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Drizzle in the vicinity
sv: Duggregn i närheten

en: Dust
sv: Damm

en: Dust in the vicinity
sv: Damm i närheten

en: Dust whirls
sv: Dammvirvlar

en: Dust whirls in the vicinity
sv: Dammvirvlar i närheten

en: Duststorm
sv: Dammstorm

en: Duststorm in the vicinity
sv: Dammstorm i närheten

en: Dutch
sv: Holländska

en: ESD host to monitor:
sv: ESD-värd att övervaka:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
sv: Permanenta volymdemonen ESounD version %s

en: East
sv: Ost

en: East - NorthEast
sv: Öst - nordöst

en: East - Southeast
sv: East - sydväst

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit keymap
sv: Redigera teckenkarta

en: Eject
sv: Mata ut

en: Eject on unmount
sv: Mata ut vid avmontering

en: Emboss image
sv: Pryd bild med reliefer

en: Enable Full-Charge Notification
sv: Använd meddelande om full laddning

en: Enable Low Battery Warning
sv: Använd varning för låg laddning

en: Enable detailed forecast
sv: Använd detaljerad prognos

en: Enable history based autocompletion
sv: Använd historikbaserad automatisk ifyllnad

en: Enable logging of events
sv: Aktivera loggning av händelser

en: Enable radar map
sv: Använd radarkarta

en: Enable scroll buttons
sv: Aktivera rullningsknappar

en: Enable this module
sv: Aktivera denna modul

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: English
sv: Engelska

en: Enhance image (reduce noise)
sv: Förbättra bild (reducera brus)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
sv: Ange symboler begränsade med "+" i rutan nedan.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
sv: Jämna ut bild (Utför histogramutjämning)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
sv: Fel uppstod vid förfrågan om batteriladdning.
    
    Kontrollera att din kernel har stöd för APM.

en: Event Log
sv: Händelselogg

en: Event log...
sv: Händelselogg...

en: Failed to get IWIN forecast data.
sv: Misslyckades med att hämta IWIN-prognosdata.

en: Failed to get METAR data.
sv: Misslyckades med att hämta METAR-data.

en: Failed to get Met Office forecast data.
sv: Misslyckades med att hämta prognosdata från Met Office.

en: Failed to get radar map image.
sv: Misslyckades med att hämta radarkartbild.

en: Few clouds
sv: Halvklart

en: Few ice crystals
sv: Få iskristaller

en: Few ice pellets
sv: Få ispellets

en: Fifteen
sv: Femton

en: Fifteen cells game
sv: Femtonspel

en: Fifteen sliding pieces
sv: Femton glidande pjäser

en: File '%s' does not exist
sv: Filen "%s" finns inte

en: File System Changed!
sv: Filsystemet ändrat!

en: File Systems
sv: Filsystem

en: File Tail Module
sv: Filslutsmodul

en: File tail for
sv: Filslut för

en: File tail information (Tick-a-Stat)
sv: Filslutsinformation (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
sv: Visa slutet av filen (Tick-a-Stat)

en: File tailer
sv: Filslut

en: Files, Apps
sv: Filer, Prog

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
sv: Filtyperna känns igen från filnamnsuffixet.
    Standardfiltyp (om inget suffix eller oigenkänligt suffix) är miff.
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    och flera andra skumma suffix. Testa din tur med något intressant!
    Tex .html för en klientsidesbildkarta. Du kommer att få en .gif-fil, .html-fil och en .shtml-fil
    
    Rekommendationer:
    Liten fil, rätt så bra kvalitet:   jpg, 75 % kvalitet
    Lite större fil men ickedestruktiv: png, den komprimering du vill ha.
    - komprimering av png:are tar längre tid vid högre tal, men är fortfarande ickedestruktiv

en: Find Edges in Image
sv: Hitta kanter i bilden

en: Find edges by what factor?
sv: Hitta kanter med vilken faktor?

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag
    Pixmap
sv: Flagga
    Bild

en: Flag and Label
sv: Flagga och etikett

en: Floppy
sv: Diskett

en: Fog
sv: Dimma

en: Fog in the vicinity
sv: Dimma i närheten

en: Fog with wind
sv: Dimma med vinden

en: Follow panel size
sv: Anpassa till panelens storlek

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Forecast
sv: Prognos

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Frame Width (pixels)
sv: Rambredd (bildpunkter)

en: France
sv: Frankrike

en: Frederic Devernay <devernay@istar.fr>
sv: Frédéric Devernay <devernay@istar.fr>

en: Free
sv: Ledigt

en: Free Diskspace:
sv: Ledigt diskutrymme:

en: Freezing drizzle
sv: Bitande duggregn

en: Freezing duststorm
sv: Bitande dammstorm

en: Freezing fog
sv: Bitande dimma

en: Freezing hail
sv: Bitande hagel

en: Freezing haze
sv: Bitande lätt dimma

en: Freezing ice crystals
sv: Bitande iskristaller

en: Freezing ice pellets
sv: Bitande ispellets

en: Freezing mist
sv: Bitande dis

en: Freezing precipitation
sv: Bitande nederbörd

en: Freezing rain
sv: Bitande regn

en: Freezing sandstorm
sv: Bitande sandstorm

en: Freezing small hail
sv: Bitande småhagel

en: Freezing snow
sv: Bitande snö

en: Freezing snow grains
sv: Bitande snökorn

en: Freezing sprays
sv: Bitande vattendroppar i luften

en: Freezing squall
sv: Bitande kastby

en: Freezing tornado
sv: Bitande tornado

en: Freezing volcanic ash
sv: Bitande vulkanisk aska

en: French
sv: Franska

en: Frills
sv: Vecka bild

en: Funnel cloud
sv: Rökmoln

en: Funnel cloud in the vicinity
sv: Rökmoln i närheten

en: Funnel cloud w/ wind
sv: Rökmoln med vind

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
sv: GKB-hemsidan (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
sv: GKB-tangentbordsväljare

en: GKB Properties
sv: Egenskaper för GKB

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
sv: GKB, Gnome-panelprogrammet för att byta tangentbordslayout

en: GNOME Stock Ticker
sv: Aktieövervakare för GNOME

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
sv: Aktieövervakarpanelprogram för GNOME

en: GNOME Weather
sv: GNOME Väder

en: GNOME Weather Properties
sv: Egenskaper för GNOME Väder

en: GNOME weather monitor applet
sv: Väderövervakningspanelprogram för GNOME

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
sv: GNOME-panelprogram för väderövervakning.
    Webben: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
sv: Inställningar för gNotes

en: Gamma value
sv: Gammavärde

en: General
sv: Allmänt

en: Georgia
sv: Georgien

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: Germany
sv: Tyskland

en: Give audio feedback using the keyboard bell
sv: Använd ljudsignal för att påkalla uppmärksamhet

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
sv: Gnome-panelprogram för att välja underliga tecken som inte finns på mitt tangentbord. Släppt under GNU General Public License.

en: Gnome Stock Ticker Properties
sv: Egenskaper för Gnome aktieövervakare

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
sv: Gnome-panelprogram för att kopiera och välja markeringar med en historiklista. Släppt under GNU General Public License.

en: Grab a shot of a specific window or area
sv: Ta en bild av ett specifikt fönster eller yta

en: Grab a shot of your entire desktop
sv: Ta en bild av hela ditt skrivbord

en: Grab hotkey
sv: Hämta snabbtangent

en: Graph
sv: Graf

en: Graph Battery Low Color:
sv: Färg för låg batteriladdning i grafen:

en: Graph Direction:
sv: Grafriktning:

en: Graph Tick Color:
sv: Färg för graftick:

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: Hail
sv: Hagel

en: Hail in the vicinity
sv: Hagel i närheten

en: Hail showers
sv: Hagelskurar

en: Hailstorm
sv: Hagelby

en: Hard Disk
sv: Hårddisk

en: Haze
sv: Lätt dimma

en: Haze in the vicinity
sv: Lätt dimma i närheten

en: Haze with wind
sv: Lätt dimma med vinden

en: Heavy drizzle
sv: Kraftigt duggregn

en: Heavy dust
sv: Kraftigt damm

en: Heavy dust whirls
sv: Kraftiga dammvirvlar

en: Heavy duststorm
sv: Kraftig dammstorm

en: Heavy hail
sv: Tungt hagel

en: Heavy ice crystals
sv: Kraftiga iskristaller

en: Heavy ice pellets
sv: Krafiga ispellets

en: Heavy precipitation
sv: Kraftig nederbörd

en: Heavy rain
sv: Kraftigt regn

en: Heavy sand
sv: Kraftig sand

en: Heavy sandstorm
sv: Kraftig sandstorm

en: Heavy small hail
sv: Kraftigt småhagel

en: Heavy snow
sv: Kraftigt med snö

en: Heavy snow grains
sv: Kraftiga snökorn

en: Heavy sprays
sv: Kraftiga vattendroppar i luften

en: Heavy squall
sv: Kraftig kastby

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Help...
sv: Hjälp...

en: Hide Note
sv: Göm anteckning

en: Hide Notes
sv: Göm anteckningar

en: History
sv: Historik

en: Hotkey for switching between layouts
sv: Snabbtangent för att byta mellan layouter

en: Hour needle color
sv: Timvisarens färg

en: Humidity:
sv: Luftfuktighet:

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hungary
sv: Ungern

en: Ice crystal storm
sv: Iskristallby

en: Ice crystals
sv: Iskristaller

en: Ice crystals in the vicinity
sv: Iskristaller i närheten

en: Ice pellet storm
sv: Ispelletby

en: Ice pellets
sv: Ispellets

en: Ice pellets in the vicinity
sv: Ispellets i närheten

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Idle
sv: Tomgång (idle)

en: Image filename:
sv: Bildfilnamn:

en: Implode Image
sv: Implodera bild

en: Implode by what factor?
sv: Impodera med vilken faktor?

en: Info and status ticker
sv: Info- och statustickare

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
sv: Iñigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
sv: Internt fel: ogiltigt läge i battery_set_mode

en: Interval:
sv: Intervall:

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
sv: Ogiltig plats vald!
    Inställningarna förblir oförändrade.

en: Invert colours in image
sv: Invertera bilden

en: JBC Binary Clock
sv: JBC-binärklocka

en: Jaz Drive
sv: Jazenhet

en: Jon's Binary Clock
sv: Jons binärklocka

en: Just another clock
sv: Ännu en klocka

en: Keymaps
sv: Teckenkartor

en: Label
sv: Etikett

en: Language
sv: Språk

en: Launch new window
sv: Öppna nytt fönster

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartare

en: Launcher properties...
sv: Egenskaper för programstartare...

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Length
sv: Längd

en: Light drizzle
sv: Lätt duggregn

en: Light dust
sv: Lätt damm

en: Light dust whirls
sv: Tunna dammvirvlar

en: Light duststorm
sv: Lätt dammstorm

en: Light fog
sv: Lätt dimma

en: Light funnel cloud
sv: Lätta rökmoln

en: Light hail
sv: Lätt hagel

en: Light haze
sv: Mycket lätt dimma i närheten

en: Light mist
sv: Lätt dis

en: Light precipitation
sv: Lätt nederbörd

en: Light rain
sv: Något regn

en: Light sand
sv: Lätt sand

en: Light snow
sv: Lätt snöfall

en: Light snow grains
sv: Lätta snökorn

en: Light sprays
sv: Lätta vattendroppar i luften

en: Light squall
sv: Lätt kastby

en: Light standstorm
sv: Lätt sandstorm

en: Line (s):
sv: Rader:

en: Line delay
sv: Radfördöjning

en: Load Average
sv: Medelbelastning

en: Load Average Applet
sv: Panelprogram för medelbelastning

en: Load Average Module
sv: Medelbelastningsmodul

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
sv: Medelbelastningsinformation (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
sv: Belastningsgraf

en: Load average is at a critical point, help me!
sv: Medelbelastningen är vid en kritisk punkt, hjälp mig!

en: Load average monitor
sv: Medelbelastningsövervakare

en: Load average over 1 minute
sv: Medelbelastning över 1 minut

en: Load average over 15 minutes
sv: Medelbelastning över 15 minuter

en: Load average over 5 minutes
sv: Medelbelastning över 5 minuter

en: Load average threshhold:
sv: Tröskel för låg laddning:

en: Loading headlines...
sv: Laddar rubriker...

en: Location
sv: Plats

en: Location vector needs to be 4 elements long
sv: Platsfältet måste innehålla fyra element

en: Location:
sv: Plats:

en: Log path:
sv: Loggsökväg

en: Low Battery Color:
sv: Färg för låg batteriladdning:

en: Low Charge Threshold:
sv: Tröskel för låg laddning:

en: Lower Note
sv: Sänk anteckning

en: Lower Notes
sv: Sänk anteckningar

en: Macros
sv: Makron

en: Mail
sv: E-post

en: Mail file:
sv: Brevlådefil:

en: Main Volume and Mute
sv: Huvudvolym och dämpning

en: Manager...
sv: Hanterare...

en: Maximum:
sv: Maximalt:

en: MemLoad
sv: Minnesanvändning

en: Memory Load
sv: Minnesbelastning

en: Memory Load Applet
sv: Panelprogram för minnesbelastning

en: Memory Load Meter
sv: Mätare för minnesanvänding

en: Mini-Commander
sv: Minikommando

en: Mini-Commander Applet
sv: Mini-kommandopanelprogram

en: Mini-Commander Properties
sv: Egenskaper för mini-kommando

en: Minimum number of cells: (for autosize)
sv: Minsta antal celler: (för autostorlek)

en: Minute needle color
sv: Minutvisarens färg

en: Mirror image horizontally
sv: Spegla bilden horisontellt

en: Mirror image vertically
sv: Spegla bilden vertikalt

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Mist
sv: Dis

en: Mist in the vicinity
sv: Dis i närheten

en: Mist with wind
sv: Dis med vind

en: Mixer Applet
sv: Mixerpanelprogram

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
sv: Mixerenheten %s har varken volym- eller PCM-kanaler.

en: Modem Lights
sv: Modemlampor

en: Modem Lights Applet
sv: Panelprogram med modemlampor

en: Modem Lights Settings
sv: Inställningar för modemlampor

en: Modem lock file:
sv: Låsfil för modemet:

en: Modem options
sv: Modemalternativ

en: Moderate drizzle
sv: Måttligt duggregn

en: Moderate dust
sv: Måttligt damm

en: Moderate dust whirls
sv: Måttliga dammvirvlar

en: Moderate duststorm
sv: Måttlig dammstorm

en: Moderate fog
sv: Måttlig dimma

en: Moderate funnel cloud
sv: Måttliga rökmoln

en: Moderate hail
sv: Måttligt hagel

en: Moderate haze
sv: Måttlig lätt dimma

en: Moderate ice crystals
sv: Måttliga iskristaller

en: Moderate ice pellets
sv: Måttliga ispellets

en: Moderate mist
sv: Måttligt dis

en: Moderate precipitation
sv: Måttlig nederbörd

en: Moderate rain
sv: Måttligt regn

en: Moderate sand
sv: Måttlig sand

en: Moderate sandstorm
sv: Måttlig sandstorm

en: Moderate small hail
sv: Måttligt småhagel

en: Moderate smoke
sv: Måttlig rök

en: Moderate snow
sv: Måttligt med snö

en: Moderate snow grains
sv: Måttliga snökorn

en: Moderate sprays
sv: Måttliga vattendroppar i luften

en: Moderate squall
sv: Måttlig kastby

en: Moderate tornado
sv: Måttlig tornado

en: Moderate volcanic ash
sv: Måttlig vulkanisk aska

en: Modules
sv: Moduler

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
sv: Övervaka ljudingång (använd bara om ljudkortet är FULL DUPLEX)

en: Mount and unmount drives
sv: Montera och avmontera enheter

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: Mouse movements counter
sv: Räknar musrörelser

en: My Title
sv: Min titel

en: Name
sv: Namn

en: Net Load
sv: Nätverksbelastning

en: NetLoad
sv: Nätbelastning

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Activity Meter
sv: Mätare för nätverksaktivitet

en: Network Load
sv: Nätverksbelastning

en: Network Load Applet
sv: Panelprogram för nätverksbelastning

en: New Symbol:
sv: Ny symbol:

en: New Window Option:
sv: Alternativ för nytt fönster:

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: News and Information Module
sv: Nyheter- och informationsmodul

en: News and information ticker
sv: Nyheter- och informationstickare

en: Nice
sv: "Nice"

en: No New Window Option:
sv: Alternativ för inte nytt fönster:

en: No articles
sv: Inga artiklar

en: No data available or properties not set
sv: Ingen data tillgänglig eller egenskaper inte inställda

en: No title
sv: Ingen titel

en: No url
sv: Ingen url

en: None (default)
sv: Ingen (standard)

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
sv: Normalisera bild (Sträck ut hela omfånget av färgvärden för att förbättra kontrasten)

en: North
sv: Nord

en: North - NorthEast
sv: Nord - nordost

en: North - Northwest
sv: Nord - nordväst

en: Northeast
sv: Nordost

en: Northwest
sv: Nordväst

en: Norway
sv: Norge

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Number of columns of buttons:
sv: Antal kolumner med knappar:

en: Number of messages to consider mailbox full:
sv: Antal e-postmeddelanden när brevlådan anses vara full:

en: Number of rows of buttons:
sv: Antal rader med knappar:

en: Odometer
sv: Trippmätare

en: Odometer setting
sv: Inställningar för trippmätare

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Annat

en: Outline
sv: Ram

en: Overcast
sv: Mulet

en: Paint what radius around each pixel?
sv: Vilken radie ska målas runt varje bildpunkt?

en: Partial drizzle
sv: Delvis duggregn

en: Partial dust
sv: Delvis damm

en: Partial dust whirls
sv: Delvis dammvirvlar

en: Partial duststorm
sv: Områden med dammstorm

en: Partial fog
sv: Delvis dimma

en: Partial funnel clouds
sv: Delvis rökmoln

en: Partial hail
sv: Delvis hagel

en: Partial haze
sv: Delvis lätt dimma

en: Partial ice crystals
sv: Delvis iskristaller

en: Partial ice pellets
sv: Delvis ispellets

en: Partial mist
sv: Delvis dis

en: Partial precipitation
sv: Delvis nederbörd

en: Partial rainfall
sv: Delvis regn

en: Partial sand
sv: Delvis sand

en: Partial sandstorm
sv: Liten sandstorm

en: Partial small hail
sv: Smått småhagel

en: Partial smoke
sv: Delvis rök

en: Partial snow grains
sv: Delvis snökorn

en: Partial snowfall
sv: Delvis snöfall

en: Partial sprays
sv: Delvis vattendroppar i luften

en: Partial squall
sv: Områden med kastbyar

en: Partial tornado
sv: Områden med tornado

en: Partial volcanic ash
sv: Delvis vulkanisk aska

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Patches of drizzle
sv: Områden med duggregn

en: Patches of dust
sv: Områden med damm

en: Patches of dust whirls
sv: Områden med dammvirvlar

en: Patches of fog
sv: Områden med dimma

en: Patches of funnel clouds
sv: Områden med rökmoln

en: Patches of hail
sv: Områden med hagel

en: Patches of haze
sv: Delar med lätt dimma

en: Patches of ice crystals
sv: Områden med iskristaller

en: Patches of ice pellets
sv: Områden med ispellets

en: Patches of mist
sv: Områden med dis

en: Patches of precipitation
sv: Områden med nederbörd

en: Patches of rain
sv: Områden med regn

en: Patches of sand
sv: Områden med sand

en: Patches of small hail
sv: Delar med småhagel

en: Patches of smoke
sv: Områden med rök

en: Patches of snow
sv: Områden med snö

en: Patches of snow grains
sv: Områden med snökorn

en: Patches of sprays
sv: Områden med vattendroppar i luften

en: Patches of volcanic ash
sv: Områden med vulkanisk aska

en: Path to monitor:
sv: Sökväg till monitor:

en: Path to tail:
sv: Sökväg till slut:

en: Peak indicator
sv: Toppindikator

en: Peak indicator falloff speed
sv: Fallhastighet för toppindikator

en: Place Esound in standby
sv: Sätt Esound i vänteläge

en: Poland
sv: Polen

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Post Processing
sv: Efterbehandling

en: Precipitation in the vicinity
sv: Nederbörd i närheten

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
sv: Prefix att koppla till miniatyrbildsfilnamn:

en: Press a key...
sv: Tryck en tangent...

en: Pressure:
sv: Lufttryck:

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: Proxy Host:
sv: Proxyvärd:

en: Proxy Port:
sv: Proxyvärd:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
sv: Proxyserver-URL:en är inte på formen http://värd:port/
    Egenskaperna förblir oförändrade.

en: Proxy URL:
sv: Proxy-URL:

en: Querying available channels of mixer device %s failed
sv: Undersökning av tillgängliga kanaler på mixerenheten %s misslyckades

en: QuickLaunch
sv: Snabbstart

en: Radar map
sv: Radarkarta

en: Radius to around each pixel to spread?
sv: Radie runt varje bildpunkt att sprida ut?

en: Radius to swirl pixels around?)
sv: Radie att rotera bildpunkter runt?)

en: Raging tornado
sv: Våldsam tornado

en: Rain
sv: Regn

en: Rain in the vicinity
sv: Regn i närheten

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Raise Note
sv: Höj anteckning

en: Raise Notes
sv: Höj anteckningar

en: Randomize
sv: Blanda

en: Rate
sv: Hastighet

en: Readout
sv: Utdata

en: Receive data
sv: Mottag data

en: Refresh
sv: Ladda om

en: Regions
sv: Regioner

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
sv: Släppt under GNU general public license.
    
    Panelprogram för mätning av processorbelastning.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
sv: Släppt under GNU general public license.
    
    Panelprogram för medelbelastning.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
sv: Släppt under GNU general public license.
    
    Panelprogram för minnesbelastning.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
sv: Släppt under GNU general public license.
    
    Panelprogram för nätverksbelastning.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
sv: Släppt under GNU general public license.
    
    Panelprogram för växlingsutrymmesbelastning (swapbelastning).

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
sv: Släppt under GNU general public license.
    En indikator för modemstatus och uppringare.
    Lamporna uppifrån eller från vänster är Sänd data och Mottag Data.

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
sv: Släppt under GNU general public license.
    Enkel digitalklocka med datum i verktygstips. Valfri 12/24-timmarsvisning. Blinkning kan ske när det finns några olästa brev eller bara kort när det kommer ny e-post.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
sv: Släppt under GNU general public license.
    Visar tiden i binärkodad decimalform.
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
sv: Släppt under GNU general public license.
    Håller reda på mängden utrymme som används och som är tillgängligt på dina hårddiskar.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
sv: Släppt under GNU general public license.
    Monterar och avmonterar enheter.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Selected
sv: Ta bort markerad

en: Reset
sv: Nollställ

en: Resume Esound
sv: Återaktivera Esound

en: Retrieval failed
sv: Mottagning misslyckades

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
sv: Rotera bilden klockvis med hur många grader?

en: Run Audio Mixer...
sv: Kör ljudmixer...

en: Run CD Player...
sv: Kör CD-spelaren...

en: Run gtop...
sv: Kör gtop...

en: Russia
sv: Ryssland

en: Russian
sv: Ryska

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
sv: Sam Lloyds spel, nu äntligen till din glädje i Gnomepanelen. En garanterad produktivitetssänkare.

en: Samples
sv: Prov

en: Sand in the vicinity
sv: Sand i närheten

en: Sandstorm in the vicinity
sv: Sandstorm i närheten

en: Scale size to panel
sv: Anpassa storlek till panelen

en: Scattered clouds
sv: Lätt molnighet

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
sv: Räckvidd (skala 1:X, där X = ? )

en: Scramble pieces
sv: Blanda pjäserna

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
sv: En skärmdumpare

en: Screen refresh (frames per second)
sv: Skärmuppdatering (bilder per sekund)

en: Screen-Shooter Applet
sv: Panelprogram för skärmdumpar

en: Screen-Shooter Settings
sv: Inställningar för skärmdumpare

en: ScreenShooter
sv: Skärmdumpare

en: Script or program to launch:
sv: Skript eller program att köra:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
sv: Skript/program som kommer att köras efter skapning av bild med bildfilnamnen
    angivna på kommandoraden enligt följande:
    {Skriptnamn} {Bildfilnamn} {Miniatyrbildsfilnamn_om_angiven}
    Tips: Jag använder ett skript för att uppdatera skärmdumparna på min webbsida.
    Ett exempelskript bör ha inkluderats i tarbollen, eller på min websida.

en: Scroll left to right
sv: Rulla från vänster till höger

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
sv: Rullhastighet mellan rader (mjuk rullning):

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Second needle color
sv: Sekundvisarens färg

en: Seconds
sv: sekund

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select icon for mounted
sv: Välj en ikon för monterad

en: Select icon for unmounted
sv: Välj en ikon för avmonterad

en: Select layout
sv: Välj layout

en: Send data
sv: Skicka data

en: Server information:
sv: Serverinformation:

en: Set options as default
sv: Ställ in alternativ som standard

en: Shallow drizzle
sv: Tunt duggregn

en: Shallow dust whirls
sv: Tunna dammvirvlar

en: Shallow duststorm
sv: Tunn dammstorm

en: Shallow fog
sv: Tunn dimma

en: Shallow funnel cloud
sv: Tunna rökmoln

en: Shallow hail
sv: Tunnt hagel

en: Shallow haze
sv: Tunn lätt dimma

en: Shallow ice pellets
sv: Tunna ispellets

en: Shallow mist
sv: Tunn dis

en: Shallow precipitation
sv: Tunn nederbörd

en: Shallow rain
sv: Stänkregn

en: Shallow sandstorm
sv: Tunn sandstorm

en: Shallow small hail
sv: Tunnt småhagel

en: Shallow smoke
sv: Tunn rök

en: Shallow snow
sv: Tunnt med snö

en: Shallow snow grains
sv: Tunna snökorn

en: Shallow sprays
sv: Tuna vattendroppar i luften

en: Shallow volcanic ash
sv: Tunn vulkanisk aska

en: Shared
sv: Delat

en: Sharpen Image by what factor?
sv: Skärp bilden med vilken faktor?

en: Show Notes
sv: Visa anteckningar

en: Show backtrace dialog on new core files
sv: Visa tillbakaspårningsdialogen vid nya core-filer

en: Show connect time and throughput
sv: Visa anslutningstid och bandbredd

en: Show date
sv: Visa datum

en: Show expanded filename
sv: Visa expanderat filnamn

en: Show frame
sv: Visa ram

en: Show handle
sv: Visa handtag

en: Show last news from slashdot.org
sv: Visar de senaste nyheterna från slashdot.org

en: Show modem status
sv: Visa modemstatus

en: Show pop up dialog for new lines.
sv: Visa popupfönster för nya rader.

en: Show pop-up dialog for this event
sv: Visa popup-dialog för den här händelsen

en: Show seconds needle
sv: Visa sekundvisaren

en: Show time
sv: Visa tid

en: Show:
sv: Visa:

en: Showers
sv: Regnskurar

en: Showers of ice crystals
sv: Skurar av iskristaller

en: Showers of ice pellets
sv: Skurar av ispellets

en: Showers of small hail
sv: Skurar av småhagel

en: Showers of volcanic ash
sv: Skurar av vulkanisk aska

en: Showers, type unknown
sv: Skurar, okänd typ

en: Shows Cursor Position
sv: Visar muspekarens position

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
sv: Eftersom du är root, vill du ställa in systemets standardtidszon?

en: Site
sv: Plats

en: Size
sv: Storlek

en: Size of URL history:
sv: Storlek på URL-historik:

en: Size of button: (pixels)
sv: Storlek på knapp: (bildpunkter)

en: Size:
sv: Storlek:

en: Sky:
sv: Himmel:

en: SlashApp Article List
sv: SlashApp-artikellista

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovak Republic
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Small Launchers
sv: Små programstartare

en: Small hail
sv: Småhagel

en: Small hail in the vicinity
sv: Småhagel i närheten

en: Small hailstorm
sv: Lätt småhagelby

en: Smoke
sv: Rök

en: Smoke in the vicinity
sv: Rök i närheten

en: Smoke w/ thunders
sv: Rök med storm

en: Smoke with wind
sv: Rök med vinden

en: Smooth scroll
sv: Mjuk rullning

en: Smooth type
sv: Mjuk typ

en: Snow
sv: Snö

en: Snow grain showers
sv: Snökornsskurar

en: Snow grains
sv: Snökorn

en: Snow grains in the vicinity
sv: Snökorn i närheten

en: Snow in the vicinity
sv: Snö i närheten

en: Snow showers
sv: Snöskurar

en: Snowstorm
sv: Snöstorm

en: Solarise Image
sv: Polarisera bild

en: Solarize factor?
sv: Polariseringsfaktor?

en: Sound Monitor
sv: Ljudövervakare

en: Sound Monitor - Manager
sv: Ljudövervakare - Hanterare

en: Sound Monitor Applet
sv: Ljudövervakarpanelprogram

en: Sound Monitor Applet Settings
sv: Inställningar för ljudövervakarpanelprogram

en: Sound Monitor for Esound
sv: Ljudövervakare för Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
sv: Ljudövervakargränssnitt till Esound
    
    Släppt under GNU General Public License.

en: South
sv: Syd

en: South - Southeast
sv: Syd - sydost

en: South - Southwest
sv: Syd - sydväst

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Southeast
sv: Sydost

en: Southwest
sv: Sydväst

en: Spain
sv: Spanien

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Sprays
sv: Små vattendroppar i luften

en: Sprays in the vicinity
sv: Små vattendroppar i luften i närheten

en: Spread image pixels
sv: Sprid ut bildpunkter

en: Spurious
sv: Falsk

en: Spurious 2
sv: Falsk 2

en: Squall
sv: Kastby

en: Squall in the vicinity
sv: Kastby i närheten

en: Start Esound
sv: Starta Esound

en: Start program
sv: Starta program

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
sv: Det finns ingen statsprognos för den valda platsen.
    Var vänlig och prova den detaljerade prognosen. Observera att IWIN-prognoser är bara tillgängliga för städer i USA.

en: Stock Change:
sv: Aktieändring:

en: Stock Symbol:
sv: Aktiesymbol:

en: Streams
sv: Flöden

en: Swap Load
sv: Växlingsutrymmesbelastning

en: Swap Load Applet
sv: Panelprogram för växlingsutrymmesbelastning

en: Swap Load Meter
sv: Mätare för växlingsutrymmesbelastning

en: SwapLoad
sv: Växlingsutrymmesbelastning

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swedish
sv: Svenska

en: Swirl pixels. My favorite :-)
sv: Rotera bildpunkter. Min favorit :-)

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Symbols
sv: Symboler

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Test Module
sv: Testmodul

en: Testing line from test module :)
sv: Testrad från testmodul :)

en: Text to display:
sv: Text att visa:

en: Thai
sv: Thailändska

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
sv: CD-spelarpanelprogrammet är en enkel ljud-CD-spelare för din panel

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
sv: Panelprogrammet för processor-/minnesanvändning visar dina systemresurser med 3 färgrika stapeldiagram (processor, minne, växlingsutrymme)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
sv: GNOME-panelprogram för batteriövervakning

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
sv: GNOME-panelprogrammet för tangentbordsbyte

en: The GNOME Stock Ticker
sv: Aktieövervakare för GNOME

en: The Game of Life
sv: Livets spel

en: The Game of Life (to waste your time)
sv: Game of Life (tidsfördriv)

en: The Load average is very high.
sv: Medelbelastningen är mycket hög.

en: The QuickLaunch Applet
sv: Snabbstartspanelprogrammet

en: The Web Browser Controller
sv: Webbläsarkontroll

en: The battery is fully charged.
sv: Batteriet är fullt uppladdat.

en: The battery is low.
sv: Batteriladdningen är låg.

en: The core dump module is
    processing a core file...
sv: Core-dump-modulen håller på att
    bearbeta en corefil...

en: The keymap switching command returned with error!
sv: Kommandot för byte av teckentabell returnerade ett fel!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
sv: Mixerpanelprogrammet ger dig direkt åtkomst till att ändra huvudvolymnivån på din ljudenhet

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
sv: Det angivna filnamnet:
    %s
    expanderar till:
    %s
    vid passeringen av ett skal

en: The unique information and status ticker.
sv: En unik informations- och statustickare.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Name
sv: Temanamn

en: Theme file (directory):
sv: Temafil (katalog):

en: Theme file:
sv: Temafil:

en: Themes
sv: Teman

en: Themes:
sv: Teman:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
sv: Det uppstod ett ordexpansionsfel
    Jag tror att du har skrivit något konstigt i katalogfältet
    Skärmdump avbruten

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
sv: Det uppstod ett ordexpansionsfel
    Jag tror att du har skrivit något konstigt i filnamnsfältet

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
sv: Det uppstod ett ordexpansionsfel
    Jag tror att du har skrivit något konstigt i filnamnsfältet
    Skärmdump avbruten

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
sv: Dessa tecken kommer att visas när panelen startas. För att gå tillbaka till denna lista trycker du <mellanslag> när panelprogrammet har fokus.

en: Thick fog
sv: Tjock dimma

en: Thick funnel cloud
sv: Tjocka rökmoln

en: Thick haze
sv: Tjock lätt dimma

en: Thick mist
sv: Tjock dis

en: Thick smoke
sv: Tjock rök

en: Thick volcanic ash
sv: Tjock vulkanisk aska

en: Thin smoke
sv: Tunn rök

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta GNOME-panelprogram lägger en liten kommandorad på panelen. Det har komplettering av kommandon, kommondohistorik, programmerbara makron och en valfri inbyggd klocka.
    
    Detta program är fri programvara; du kan ge det vidare och/eller ändra det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation; antingen version 2 eller någon senare version (ditt val).

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
sv: Det här panelprogrammet lägger till små söta ikoner till dina programstartare på din panel, som exempelvis den windows-lika snabbstartsverktygsraden, och undviker de irriterande stora GNOME-programstartarna.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
sv: Detta panelprogram övervakar laddningen på batteriet i din bärbara dator. Klicka på det för att ändra vad det ska visa.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
sv: Detta panelprogram växlar mellan olika tangentbordskartor. Det använder setxkbmap eller xmodmap.
    Var vänlig och skicka din flagga (storleken 60×40) med e-post till mig, och jag kommer att lägga till den i CVS.
    Ajöss, och tack för all fisk.
    Tack till Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> för hans hjälp och Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> för hennes solidaritet.

en: This is the test module's description line.
sv: Det här är testmodulens beskrivningsrad.

en: This module can display news and other information.
sv: Den här modulen kan visa nyheter och annan information.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
sv: Den här modulen visar en fil där text läggs till,
     och skriver ut det. Användbart för loggfiler.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
sv: Den här modulen visar en sökväg till core-dumpar, om någon
     hittas är den tidsstämplad och en bakåtspårning loggas (med hjälp av gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
sv: Den här modulen visar medelbelastningen av systemet,
     och visar varningar när den höjs över vissa gränser.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
sv: Detta programmet ansluter till en populär webbplats och hämtar de aktuella aktienoteringarna. GNOME aktieövervakare är ett fritt, internetbaserat program. Det kommer med UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI. Använd inte GNOME aktieövervakare för att göra beslut om investeringar; det är endast till för att informera.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
sv: Storlek på miniatyrbilder (procent av originalet)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
sv: Miniatyrbildskomprimering (JPEG/MIFF/PNG-läge) Hög: bra kvalitet/stora filer

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Thunderous duststorm
sv: Åska och dammstorm

en: Thunderous sandstorm
sv: Åska och sandstorm

en: Thunderous squall
sv: Åskande kastby

en: Thunderous tornado
sv: Åska och tornado

en: Thunderstorm
sv: Åska

en: Tick-a-Stat event log
sv: Tick-a-Stat händelselogg

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
sv: Tick-a-Stat-skriptet stötte på ett fel:

en: Time
sv: Tid

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Tornado in the vicinity
sv: Tornado i närheten

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type
sv: Typ

en: URL bar width:
sv: Bredd på URL-fältet:

en: Unable to create user directory: %s
sv: Kunde inte skapa användarkatalog: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
sv: Kan inte förbereda begäran. Borde inte hända

en: Unable to parse document
sv: Kan inte förstå dokumentet

en: Unable to prepare request.
sv: Kan inte förbereda begäran.

en: Unable to process request.
sv: Kan inte bearbeta begäran.

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: USA

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown observation time
sv: Okänd observationstid

en: Unknown precipitation
sv: Okänd nederbörd

en: Unknown thunderstorm
sv: Okänd åskstorm

en: Up
sv: Upp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update (m):
sv: Uppdatera (m):

en: Update Frequency (seconds):
sv: Uppdatera var (sekunder):

en: Update Frequency in minutes:
sv: Uppdateringsfrekvens i minuter:

en: Update Interval (seconds):
sv: Uppdatera var (sekunder):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
sv: Uppdateringen misslyckades! Kanske en annan uppdatering var igång redan?

en: Update in seconds:
sv: Uppdatera var (sekunder):

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Update...
sv: Uppdatera...

en: Update:
sv: Uppdatera:

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Updates per second
sv: Uppdateringar per sekund

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Use ISDN
sv: Använd ISDN

en: Use Metric
sv: Använd metriska enheter

en: Use Proxy
sv: Använd proxyserver

en: Use all room on panel
sv: Använd allt utrymme på panelen

en: Use automount friendly status test
sv: Använd automount-vänlig statustest

en: Use custom browser:
sv: Använd egen webbläsare:

en: Use default MIME handler
sv: Använd standardhanterare för MIME

en: Use default properties
sv: Använd standardinställningar

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
sv: Använd arbetskopia av hög kvalitet vid skapning av miniatyrbild

en: Use metric system units
sv: Använd metriska systemenheter

en: Use panel size hint
sv: Använd panelens storlekstips

en: Use proxy
sv: Använd proxy

en: Used
sv: Utnyttjat

en: Used Diskspace:
sv: Utnyttjat diskutrymme:

en: User
sv: Användare

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Variable
sv: Variabel

en: Verify owner of lock file
sv: Verifiera ägaren av låsfilen

en: View screenshot after saving it
sv: Visa skärmdump efter att den sparas

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Visit Weather.com
sv: Besök Weather.com

en: Visit the author's Website
sv: Besök författarens webbsida

en: Volcanic ash
sv: Vulkanisk aska

en: Volcanic ash in the vicinity
sv: Vulkanisk aska i närheten

en: Volcanic ash w/ thunders
sv: Vulkanisk aska med storm

en: Volume
sv: Volym

en: Wallon
sv: Wallonska

en: Warn if the battery charge dips below:
sv: Varna om batteriet når laddning under:

en: Warning options
sv: Varningsalternativ

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
sv: Varning: Ditt lösenord kommer att sparas som
    okrypterad text i en privat konfigurationsfil.

en: WeatherInfo missing location
sv: Väderinformation-plats saknas.

en: WebControl
sv: Webbkontroll

en: WebControl Properties
sv: Egenskaper för webbkontroll

en: West
sv: Väst

en: West - Northwest
sv: Väst - nordväst

en: West - Southwest
sv: Väst - sydväst

en: When clicked, run:
sv: När panelprogrammet klickas, kör:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
sv: Skicka bild- och miniatyrbildsfilnamnen till skript/program nedan då klar

en: When new mail is received run:
sv: Kör när ny e-post levereras:

en: Where Am I?
sv: Var är jag?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
sv: Där kommando kan vara:
    * xmodmap /sökväg/till/xmodmap.sv
    * gkb__xmmap sv
    * setxkbmap sv

en: Who said NeXT is dead?
sv: Vem sa att NeXT är dött?

en: Width:
sv: Bredd:

en: Wind:
sv: Vind:

en: Windy drizzle
sv: Blåsigt duggregn

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
sv: Du är just nu ansluten.
    Vill du avbryta och koppla ner förbindelsen?

en: You clicked on me
sv: Du klickade på mig

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
sv: Du har aktiverat alternativet "Monitorljudinspelning".
    
    Om ditt ljudkort inte är 100% FULL DUPLEX (kan göra inmatning och utmatning samtidigt),
    så kan detta röra buggar i ljuddrivrutiner/esound som kan hänga systemet.
    
    Du har blivit varnad!

en: You win!
    Moves
sv: Du vinner!
    Flyttar

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Yugoslavian
sv: Jugoslaviska

en: Zip Drive
sv: Zipenhet

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
sv: Ett GNOME-panelprogram som håller reda på och mäter flyttningar av din muspekare över skrivbordet.

en: active
sv: aktive

en: all entries in URL history
sv: alla poster i URL-historiken

en: auto_reset
sv: nollställ_automatiskt

en: autocompleted
sv: automatiskt ifylld

en: body
sv: kropp

en: child exited
sv: barnprocess avslutad

en: clock off
sv: klocka av

en: completed
sv: ifylld

en: completing...
sv: komplettering...

en: date
sv: datum

en: date on
sv: datum på

en: drop launchers from
    the menu here
sv: släpp programstartare från
    menyn här

en: enabled
sv: aktiverad

en: end of history list
sv: slut på historik

en: fork error
sv: greningsfel

en: gEyes
sv: gÖgon

en: gEyes Settings
sv: Inställningar för gÖgon

en: history list empty
sv: historiklista tom

en: image
sv: bild

en: ioctl failed on /dev/apm.
sv: ioctl misslyckades på /dev/apm.

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
sv: keymap_%d/command=gkb_xmmap sv

en: keymap_%d/country=Hungary
sv: keymap_%d/country=Sverige

en: keymap_%d/country=United States
sv: keymap_%d/country=USA

en: keymap_%d/flag=hu.png
sv: keymap_%d/flag=se.png

en: keymap_%d/label=hu
sv: keymap_%d/label=se

en: keymap_%d/lang=Hungarian
sv: keymap_%d/lang=Svenska

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
sv: keymap_%d/name=Svenskt 105-tangenters tangentbord

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
sv: keymap_%d/name=US 105-tangenters tangentbord (med Windows-knappar)

en: kilometers
sv: kilometer

en: knots
sv: knop

en: kph
sv: km/h

en: miles
sv: engelska mil

en: minute(s)
sv: minut

en: no /bin/sh
sv: ingen /bin/sh

en: no file specified
sv: ingen fil angiven

en: not connected
sv: inte ansluten

en: not found
sv: inte hittad

en: not unique
sv: inte unik

en: off
sv: av

en: options:
sv: flaggor:

en: orient. changed
sv: riktning ändrad

en: ready...
sv: klar...

en: saving prefs...
sv: sparar inställningar...

en: script "
sv: skript "

en: size changed
sv: storlek ändrad

en: smooth
sv: mjuk

en: starting...
sv: startar...

en: time & date on
sv: tid och datum på

en: time on
sv: tid på

en: topic
sv: rubrik

en: unable to create user directory: %s
sv: kunde inte skapa användarkatalog: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
sv: varning: mixern har ingen volymkanal - använder PCM istället.

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
sv: varning: denna version av gmix kompilerades med en annan version av
    soundcard.h.
