gnome-libs - en to sv translation catalogue (327 entries)

en:   - OK? (yes or no)
sv:   - OK? (ja eller nej)

en:  (press return)
sv:  (tryck enter)

en:  (yes or no)
sv:  (ja eller nej)

en: %a %b %d %T %Y
sv: %a %d %b %T %Y

en: %s options
sv: %s-alternativ

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tillåter inga argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" kräver ett argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tillåter inga argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tillåter inga argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är flertydig

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
sv: (Endast internt bruk) GOAD-fildeskriptor

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
sv: (Endast internt bruk) GOAD server-ID att aktivera

en: About
sv: Om

en: About this application
sv: Om det här programmet

en: Above Dock
sv: Över dockan

en: Accelerator
sv: Snabbtangent

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept run-together words
sv: Acceptera sammanslagna ord

en: Accept the word for
    this session only
sv: Acceptera ordet endast
    för den här sessionen.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add/Set
sv: Lägg till/ändra

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Alternatives:
sv: Alternativ:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
sv: Programmet "%s" (process %d) har kraschat
    pga ett fel.
    (%s)

en: Apply
sv: Använd

en: Author:
sv: Författare:

en: Authors:
sv: Författare:

en: Authors:
sv: Författare:

en: Back
sv: Bakåt

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Below
sv: Under

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bulleted List
sv: Onumrerad lista

en: CLASS
sv: KLASS

en: CONFIG-PATH
sv: KONFIGURATIONSSÖKVÄG

en: C_lear
sv: _Rensa

en: C_ut
sv: _Klipp ut

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Calculator...
sv: Kalkylator...

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
sv: Kan inte hitta en hbox, använder normal filväljare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Logout
sv: Avbryt utloggning

en: Check words longer than:
sv: Kontrollera ord längre än:

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear the selection
sv: Rensa markeringen

en: Close
sv: Stäng

en: Close the current file
sv: Stäng nuvarande fil

en: Close the current window
sv: Stäng det nuvarande fönstret

en: Command:
sv: Kommando:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure the application
sv: Ställ in programmet

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copyright (C) 1998
sv: Copyright © 1998

en: Could not get name service!
sv: Kunde inte hitta namntjänsten!

en: Create New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: Creating '/GNOME' context %s %d
sv: Skapar "/GNOME"-miljö %s %d

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
sv: Skapar "/GNOME/Servers"-miljö %s %d

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Date
sv: Datum

en: Debug
sv: Felsök

en: Default Pixmap
sv: Standard-pixmap

en: Delete
sv: Ta bort

en: Desktop
sv: Skrivbordet

en: Disable connection to session manager
sv: Stäng av koppling till sessionshanteraren

en: Disable sound server usage
sv: Slå av användandet av ljudservern

en: Discard accepted words on kill
sv: Släng bort accepterade ord vid avslut

en: Display brief usage message
sv: Visa en kort hjälptext

en: Dock
sv: Docka

en: Documentation:
sv: Dokumentation:

en: Don't use X shared memory extension
sv: Använd inte X-tillägg för delat minne (shared memory extension)

en: Down
sv: Ner

en: ERROR:
sv: FEL:

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit/
sv: Redigera/

en: Enable sound server usage
sv: Slå på användandet av ljudservern

en: Enable tooltips
sv: Slå på verktygstips

en: End the current game
sv: Avsluta nuvarande spel

en: Error
sv: Fel

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Felaktig flagga %s: %s.
    Kör "%s --help" för att se hela listan med giltiga kommandoradsflaggor.

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: FLAGS
sv: FLAGGOR

en: Failed to get user details for UID %d (%s)
sv: Misslyckades med att hämta användardetaljer för UID %d (%s)

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
sv: Lyckades inte erhålla CORBA-verifieringskaka, avslutar

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
sv: Kunde inte öppna CORBA-kakfil (%s) för skrivning: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
sv: Kunde inte öppna CORBA-kakfilen "%s": %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
sv: Kunde inte läsa CORBA-kakfilen "%s": %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
sv: Kunde inte skriva CORBA-kakfil (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
sv: Kunde inte skriva CORBA-kaka till "%s": %s

en: Fi_les
sv: _Filer

en: Fi_les/
sv: _Filer/

en: File
sv: Arkiv

en: File/
sv: Arkiv/

en: Files
sv: Filer

en: Files/
sv: Filer/

en: Find _Again
sv: Sök _igen

en: Finish
sv: Slutför

en: Fixed Position
sv: Fix position

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Info
sv: Typsnittsinformation

en: GNOME GUI options
sv: GNOME GUI-alternativ

en: GNOME options
sv: GNOME-alternativ

en: GOAD ID of the server to activate
sv: GOAD ID för den server som ska aktiveras

en: GTK options
sv: GTK-alternativ

en: Game
sv: Spel

en: Gdk debugging flags to set
sv: Felsökningsflaggor för Gdk som ska användas

en: Gdk debugging flags to unset
sv: Felsökningsflaggor för Gdk som inte ska användas

en: Get a hint for your next move
sv: Ge ett tips för nästa drag

en: Get config entry
sv: Hämta konfiguration

en: Gnome Object Activation Directory
sv: Gnome objektsaktiveringskatalog (GOAD)

en: Gtk+ debugging flags to set
sv: Felsökningsflaggor för Gtk+ som ska användas

en: Gtk+ debugging flags to unset
sv: Felsökningsflaggor för Gtk+ som inte ska användas

en: HOST
sv: VÄRD

en: HOSTNAME:PORT
sv: VÄRDNAMN:PORT

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden
sv: Gömd

en: Host:port on which the sound server to use is running
sv: Värd:port som ljudservern lyssnar på

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
sv: Inga installerade tjänstar kunde hittas. Antingen har du inga
    tjänster installerade eller så är sökvägen till dem ogiltig.
    Kontrollera din GNOME-installation.

en: ID under which GOAD knows this server
sv: GOAD-ID för den här servern

en: Icon:
sv: Ikon:

en: If you choose a font it will appear here
sv: Om du väljer ett typsnitt kommer det att dyka upp här

en: Ignore on Arrange
sv: Ignorera vid städning

en: Ignore this word
    this time only
sv: Ignorera ordet
    den här gången

en: Indent
sv: Gör indrag

en: Insert
sv: Lägg till

en: Insert the word
    in your personal dictionary
sv: Lägg till ordet i
    din personliga ordlista

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
sv: Lägg till ordet i
    din personliga ordlista
    (bevara versaler och
    gemener)

en: Insert with case
sv: Lägg till med versaler/gemener

en: Ispell command:
sv: Ispell-kommando:

en: Kill ispell process
sv: Döda ispell-programmet

en: Language
sv: Språk

en: Layer:
sv: Lager:

en: Load an additional Gtk module
sv: Ladda in en extra Gtk-modul

en: Loading Icons...
sv: Laddar ikoner...

en: MODULE
sv: MODUL

en: Main dictionary:
sv: Huvudordlista:

en: Make X calls synchronous
sv: Använd synkrona X-anrop

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar dödliga

en: Maximized Horizontal
sv: Maximerad vågrätt

en: Maximized Vertical
sv: Maximerad lodrätt

en: Menu Accelerator Keys
sv: Menysnabbtangenter

en: Menu Item
sv: Menyval

en: Message
sv: Meddelande

en: Minimized
sv: Minimerad

en: Modify the file's properties
sv: Modifiera filens egenskaper

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
sv: Flera segmenteringsfel har inträffat; kan inte visa felmeddelande

en: NAME
sv: NAMN

en: Name
sv: Namn

en: Name/Comment translations:
sv: Översättningar av namn/kommentar:

en: Name:
sv: Namn:

en: New
sv: Ny

en: New...
sv: Ny...

en: New/
sv: Ny/

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Icon
sv: Ingen

en: No Image
sv: Ingen bild

en: Normal
sv: Normalt

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: On Top
sv: På toppen

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open...
sv: Öppna...

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklippet

en: Pause the game
sv: Pausa spelet

en: Personal dictionary:
sv: Personlig ordlista:

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
sv: Besök GNOMEs programkraschsida för mer information

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Prev
sv: Föreg

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print S_etup...
sv: Sk_rivarinställningar...

en: Print the current file
sv: Skriv ut nuvarande fil

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Program class as used by the window manager
sv: Programklass som det används av fönsterhanteraren

en: Program name as used by the window manager
sv: Programnamn som det används av fönsterhanteraren

en: Progress
sv: Händelseförlopp

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: Question
sv: Fråga

en: Quit
sv: Avsluta

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om den ångrade händelsen

en: Redo the undone move
sv: Gör om draget som ångrades

en: Remove
sv: Ta bort

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace a string
sv: Ersätt en sträng

en: Replace the word
sv: Ersätt ordet

en: Repository ID of the server to activate
sv: Repository ID för den server som ska aktiveras

en: Repository ID under which GOAD knows this server
sv: Den här serverns Repository ID

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: Revert to a saved version of the file
sv: Återgå till tidigare sparad version av filen

en: Run in Terminal
sv: Kör i terminal

en: STYLE
sv: STIL

en: Save
sv: Spara

en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save the current file
sv: Spara nuvarande fil

en: Save the current file with a different name
sv: Spara nuvarande fil under annat namn

en: Score
sv: Resultat

en: Scores...
sv: Resultat...

en: Search again for the same string
sv: Sök igen efter samma sträng

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: Select
sv: Välj

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Select dictionary
sv: Välj ordlista

en: Select everything
sv: Markera allting

en: Select file
sv: Välj fil

en: Session management options
sv: Alternativ för sessionshanteraren

en: Set Layer
sv: Sätt lager

en: Set Skip
sv: Välj vad som ska hoppas över

en: Set State
sv: Sätt tillstånd

en: Set Workspace
sv: Sätt arbetsyta

en: Set config entry
sv: Sätt konfiguration

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings/
sv: Inställningar/

en: Setup Page...
sv: Inställningssida...

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Ställ in sidinställningar för nuvarande skrivare

en: Shaded
sv: Ihoprullad

en: Show font size
sv: Visa typsnittsstorlek

en: Show this help message
sv: Visa den här hjälptexten

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
sv: Enkelt testprogram för att kontrollera hur WIN_HINTS fungerar
    och leta efter fel i gnome_win_hints_*-funktionerna. :)

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip Focus
sv: Hoppa över fokus

en: Skip Taskbar / WinList
sv: Hoppa över aktivitetslist/fönsterlista

en: Skip Toggles:
sv: Hoppa över växlare:

en: Skip Window Menu
sv: Hoppa över fönstermeny

en: Sort by correctness
sv: Sortera efter korrekthet

en: Specify prefix of saved configuration
sv: Ange prefix för den sparade konfigurationen

en: Specify session management ID
sv: Ange ID för sessionskontroll

en: Spell
sv: Stava

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: State Toggles:
sv: Tillståndsväxlar:

en: Sticky
sv: Sätt fast

en: Submit a bug report
sv: Skicka in en buggrapport

en: Table Borders
sv: Tabellkanter

en: Table Fill
sv: Fyll tabell

en: The GNOME Session Manager (process %ld) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
sv: GNOMEs sessionshanterare (process %ld) har kraschat
    pga ett allvarligt fel (%s).
    När du stänger den här dialogrutan kommer alla program att stängas och din session att avslutas.
    Var vänlig och spara dina filer innan du stänger den här dialogrutan.

en: The user chose No/Cancel with data:
sv: Användaren valde Nej/Avbryt med data:

en: The user chose Yes/OK with data:
sv: Användaren valde Ja/Ok med data:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
sv: Ordet "%s"
    finns inte i ordlistan.
    Fortsätt ändå?

en: This is an hbox with pixmap and text
sv: Detta är en hbox med en bild och text

en: Top Ten
sv: Tio i topp

en: Try this before using:
sv: Försök detta innan användning:

en: Type:
sv: Typ:

en: Un-Indent
sv: Ta bort indrag

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra senaste händelse

en: Undo the last move
sv: Ångra det senaste draget

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Up
sv: Upp

en: Usage: gnome_segv appname signum
sv: Användning: gnome_segv programnamn signalnummer

en: Use Font in button with size
sv: Använd typsnitt i knapp med storlek

en: User
sv: Användare

en: Valid chars in words:
sv: Giltiga tecken i ord:

en: View
sv: Visa

en: View the scores
sv: Visa poängen

en: View/
sv: Visa/

en: WIN_HINTS Test
sv: WIN_HINTS-test

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: Weird number in reply callback
sv: Konstigt nummer i svars-callbacken

en: Windows
sv: Fönster

en: Windows/
sv: Fönster/

en: Word:
sv: Ord:

en: Workspaces:
sv: Arbetsytor:

en: X display to use
sv: X-display som skall användas

en: Yes
sv: Ja

en: _About...
sv: _Om...

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close This Window
sv: _Stäng fönster

en: _Copy
sv: K_opiera

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit/
sv: _Redigera

en: _End game
sv: _Avsluta spelet

en: _File
sv: _Arkiv

en: _File/
sv: _Arkiv/

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Game
sv: _Spel

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Help with this
sv: _Hjälp med detta

en: _Hint
sv: _Tips

en: _New
sv: _Ny

en: _New game
sv: _Nytt spel

en: _New/
sv: _Ny/

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Paste
sv: Kl_istra in

en: _Pause game
sv: _Pause

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Redo
sv: Gör o_m

en: _Redo move
sv: Gör _om drag

en: _Replace...
sv: _Ersätt...

en: _Restart game
sv: Starta _om

en: _Revert
sv: _Återgå

en: _Save
sv: S_para

en: _Scores...
sv: _Poäng...

en: _Select All
sv: Markera _allt

en: _Settings
sv: Alternati_v

en: _Settings/
sv: Alternati_v/

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Undo move
sv: _Ångra drag

en: _View
sv: Vi_sa

en: _View/
sv: Vi_sa/

en: _Windows
sv: F_önster

en: _Windows/
sv: F_önster/

en: get
sv: hämta

en: no
sv: nej

en: set
sv: sätt

en: y
sv: j

en: yes
sv: ja
