gnome-utils - en to sv translation catalogue (1002 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
sv: 
    ...För många fel för att visa...

en:     Device:
sv:     Enhet:

en:     Filesystem Type:
sv:     Filsystemstyp:

en:  %s: Character code %d
sv:  %s: Teckenkod %d

en: % Complete
sv: % färdigt

en: %B %e
sv: %e %B

en: %B %e %X
sv: %e %B %X

en: %b %d %H:%M:%S
sv: %d %b %H.%M.%S

en: %d:%02d:%02d
sv: %d.%02d.%02d

en: %ld bytes
sv: %ld byte

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
sv: %ld megabyte, %ld fritt (%ld superanvändare); %ld inoder, %ld lediga.

en: %ld%% memory used.
sv: %ld%% minne använt.

en: %ld%% swap used.
sv: %ld%% växlingsutrymme använt.

en: %s
    You will lose any unsaved work.
sv: %s
    Du kommer att förlora data du inte sparat.

en: %s could not be opened.
sv: %s kunde inte öppnas.

en: %s is not a regular file.
sv: %s är ingen vanlig fil.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
sv: %s är inte läsbar för användaren. antingen programmet som root eller be systemadministratören ändra rättigheterna på filen.

en: %s not a log file.
sv: %s är ingen loggfil.

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
sv: Dokumentet "%s" har ändrats; vill du spara det?

en: (1 Sector)
sv: (1 sektor)

en: (C) 1998,2000 the Free Software Foundation
sv: © 1998,2000 Free Software Foundation

en: (Dual Port Cache)
sv: (dubbelportscache)

en: (Dual Port)
sv: (dubbelport)

en: (empty)
sv: (tom)

en: *
sv: ×

en: .
sv: ,

en: 00:00
sv: 00.00

en: 1 Hour
sv: 1 timme

en: 10 Min
sv: 10 min

en: 15 Min
sv: 15 min

en: 2 Hours
sv: 2 timmar

en: 20 Min
sv: 20 min

en: 3 Hours
sv: 3 timmar

en: 30 Min
sv: 30 min

en: 32-bit w/sync
sv: 32-bit med sync

en: 5 Min
sv: 5 min

en: <- Remove
sv: <- Ta bort

en: <- Remove all
sv: <- Ta bort alla

en: <empty>
sv: <tom>

en: A set of private notes that will not be printed on an invoice.
sv: En samling privata anteckningar som inte kommer att skrivas ut på en räkning.

en: A short description to attach to this block of time.
sv: En kort beskrivning att bifoga detta tidsblock.

en: A title to assign to this project
sv: En titel att tilldela detta projekt

en: About
sv: Om

en: About this application
sv: Om detta program

en: About...
sv: Om...

en: Action Toolbar
sv: Åtgärdsverktygsrad

en: Action database
sv: Åtgärdsdatabas

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Actions...
sv: Åtgärder...

en: Active User Listing
sv: Lista med aktiva användare

en: Active/Idle
sv: Aktiv/Inaktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add ->
sv: Lägg till ->

en: Add >>
sv: Lägg till >>

en: Add Color
sv: Lägg till färg

en: Add Parameter After
sv: Lägg till parameter efter

en: Add Parameter Before
sv: Lägg till parameter före

en: Add a file or folder to the archive
sv: Lägg till en fil eller mapp till arkivet

en: Add a new time interval
sv: Lägg till ett nytt tidsintervall

en: Add a new time interval.
sv: Lägg till ett nytt tidsintervall.

en: Add all ->
sv: Lägg till alla ->

en: Add file or folder
sv: Lägg till fil eller mapp

en: Add file or folder...
sv: Lägg till fil eller mapp...

en: Add some defaults
sv: Lägg till några standardposter

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Address to mail to:
sv: Adress att skicka e-post till:

en: Advanced
sv: Avancerad

en: An unknown token was found during the parsing of
    	%s
sv: Ett okänt element hittades vid tolkningen av
    	%s

en: An unknown value was found during the parsing of
    	%s
sv: Ett okänt värde hittades vid tolkningen av
    	%s

en: Append it to ->
sv: Lägg till det i ->

en: Applet
sv: Panelprogram

en: Apply Parameter Changes
sv: Verkställ parameterförändringar

en: April
sv: april

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archive Generator
sv: Arkivskapare

en: Archive.tar.gz
sv: Arkiv.tar.gz

en: Are you sure you want to reboot the system?
sv: Är du säker på att du vill starta om systemet?

en: Are you sure you want to shut down the computer?
sv: Är du säker att du vill stänga av datorn?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
sv: Är du säker på att du vill byta till körnivå 2?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
sv: Är du säker på att du vill byta till körnivå 3?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
sv: Är du säker på att du vill byta till körnivå 4?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
sv: Är du säker på att du vill byta till körnivå 5?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
sv: Är du säker att du vill ändra till singel-användarläge?

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Ask for a command to execute
sv: Fråga efter ett kommando att utföra

en: August
sv: augusti

en: Auto-merge Gap:
sv: Avstånd för automatisk sammanslagning:

en: Auto-merge Interval:
sv: Intervall för automatisk sammanslagning:

en: Available documents
sv: Tillgängliga dokument

en: Available views
sv: Tillgängliga vyer

en: Begin
    Comments :
sv: Början
    Kommentarer:

en: Bill
sv: Räkning

en: Bill Rate
sv: Debiteringsavgift

en: Bill Status
sv: Debiteringsstatus

en: Billable
sv: Debiterbart

en: Billable Value
sv: Debiterbart värde

en: Billable:
sv: Debiterbart:

en: Billing Block:
sv: Debiteringsblock:

en: Billing Rate:
sv: Debiteringsavgift:

en: Billing Status:
sv: Debiteringsstatus:

en: Blue :
sv: Blå:

en: Bottom
sv: Botten

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse available X11 colors.
sv: Visar tillgängliga X11-färger

en: CPU %d
sv: Processor %d

en: CPU Information
sv: Processorinformation

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't write to actions database!
sv: Kan inte skriva till åtgärdsdatabasen!

en: Cancelled
sv: Avbrutet

en: Cannot connect to server
sv: Kan inte ansluta till server

en: Cannot create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: Cannot create pid-file!
sv: Kan inte skapa pid-fil!

en: Cannot find proper icons anywhere!
sv: Kan inte hitta ordentliga ikoner någonstans!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
sv: Kan inte hitta arkiveringsprogrammet (tar)!
    Detta program används för att skapa arkiv.

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna åtgärdsdatabasen <%s>! Öppnande misslyckades.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna beskrivningsdatabasen <%s>! Öppnande misslyckades.

en: Cannot open logfile %s for append
sv: Kan inte öppna loggfilen %s för tillägg

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna databasen med reguljära uttryck, <%s>! Öppnande misslyckades.

en: Cannot open the project data file
    	%s
sv: Kan inte öppna projektdatafil
    	%s

en: Cannot run tar/gtar
sv: Kan inte köra tar/gtar

en: Cannot save file
sv: Kan inte spara filen

en: Cannot start the archive (tar) program
sv: Kan inte starta arkiveringsprogrammet (tar)

en: Cannot write the config file
    	%s
sv: Kan inte skriva konfigurationsfilen
    	%s

en: Cannot write the project data file
    	%s
sv: Kan inte skriva projektdatafil
    	%s

en: Category
sv: Kategori

en: Change the current task for this project
sv: Ändra aktuell uppgift för detta projekt

en: Character Table's Font...
sv: Teckentabellens typsnitt...

en: Character code:
sv: Teckenkod:

en: Character:
sv: Tecken:

en: Chart
sv: Diagram

en: Check word spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Choose logs to monitor
sv: Välj logg att övervaka

en: Clear _Daily Counter
sv: Töm _dagliga räknaren

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
sv: Klicka på OK för att stänga av eller starta om
    datorn. Du kommer då att förlora osparad data.

en: Click this button to add
    some sample commands.
sv: Tryck på denna knapp för
    att lägga till några
    exempel på kommandon.

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
sv: Klient för MIT-ordboksserver.
    Webb: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Close
sv: Stäng

en: Close document
sv: Stäng dokumentet

en: Close log
sv: Stäng logg

en: Close the current document
sv: Stäng det aktuella dokumentet

en: Close the current view
sv: Stäng den aktuella vyen

en: Close view
sv: Stäng vy

en: Color
sv: Färg

en: Color Browser
sv: Färgvisaren

en: Color height :
sv: Färghöjd:

en: Color width :
sv: Färgbredd:

en: Colors format :
sv: Färgformat:

en: Columns
sv: Kolumner

en: Command
sv: Kommando

en: Command Editor
sv: Kommandoredigerare

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Command execution failed: fork failed
sv: Kommandokörning misslyckades: grening misslyckades

en: Command failed ` %s ': %s
sv: Kommandot misslyckades "%s": %s

en: Command mangled
sv: Felaktigt kommando

en: Commands
sv: Kommandon

en: Common properties
sv: Vanliga egenskaper

en: Completed
sv: Färdigställd

en: Concat
sv: Sätt samman

en: Configuration file name
sv: Filnamn för konfigurationsfil

en: Confirm before shutdown?
sv: Bekräfta före avstängning?

en: Connect to
sv: Anslut till

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Selected Project
sv: Kopiera markerat projekt

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copyright (C) 1998
sv: Copyright © 1998

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
sv: Copyright 1998, under GNU General Public License.

en: Could not access file permissions
sv: Kunde inte få tag i filrättigheter

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
sv: Kunde inte köra filen "%s" på grund av ett problem med rättigheter

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
sv: Kunde inte hitta kommandot "w" i din sökväg.
    Detta kommando krävs för att programmet ska fungera.

en: Couldn't open file `%s': %s
sv: Kunde inte öppna filen "%s": %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
sv: Kunde inte köra kommandot "%s": %s

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
sv: Kunde inte starta ordboken. Troligtvis kunde inte http://www.dict.org kontaktas.

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
sv: Förstod inte geometrin (position och storlek)
     som angavs på kommandoraden

en: Create a New Project...
sv: Skapa ett nytt projekt...

en: Create a document
sv: Skapa ett dokument

en: Create a new archive from the items
sv: Skapa ett nytt arkiv utifrån objekten

en: Create a new document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: Create a new view
sv: Skapa en ny vy

en: Create a new view for a document
sv: Skapa en ny vy för ett dokument

en: Create archive...
sv: Skapa arkiv...

en: Create views
sv: Skapa vyer

en: Cross-reference:
sv: Korsreferens:

en: Current
sv: Nuvarande

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut Entry & _Times
sv: Klipp ut post och _tider

en: Cut Selected Project
sv: Klipp ut markerat projekt

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Cut to Clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: DEG
sv: GRD

en: DEVICE
sv: ENHET

en: DMA Mode
sv: DMA-läge

en: Database:
sv: Databas:

en: Date:
sv: Datum:

en: Date:
sv: Datum:

en: December
sv: december

en: Decimal 16 bits
sv: Decimal 16-bitars

en: Decimal 8 bits
sv: Decimal 8-bitars

en: Default
sv: Standard

en: Default 16-bit
sv: Standard 16-bitars

en: Default strategy:
sv: Standardstategi:

en: Define a path to a new GTT phtml report file
sv: Ange en sökväg till en ny GTT phtml-rapportfil

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Color
sv: Ta bort färg

en: Delete Interval
sv: Ta bort intervall

en: Delete Parameter
sv: Ta bort parameter

en: Delete This Interval
sv: Ta bort detta intervall

en: Delete the diary entry only, keep the time intervals
sv: Ta bort endast dagboksposten, behåll tidsintervallen

en: Delete the diary entry, and the time intervals below it.
sv: Ta bort dagboksposten och tidsintervallen nedanför.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description :
sv: Beskrivning:

en: Description of this entry.
sv: Beskrivning av denna post.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Detailed Information...
sv: Detaljerad information...

en: Detailed System Information
sv: Detaljerad systeminformation

en: Device
sv: Enhet

en: Dial Orientation
sv: Orientering

en: Diary Entry
sv: Dagbokspost

en: Diary Entry Properties
sv: Egenskaper för dagbokspost

en: Diary Entry:
sv: Dagbokspost:

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Disk Information
sv: Diskinformation

en: Disk Logo Not Found
sv: Hittade inte disklogotypen

en: Display
sv: Utseende

en: Display document control (if exists)
sv: Visa dokumentkontroll (om den existerar)

en: Display documents menu (restart required).
sv: Visa dokumentmenyn (omstarts krävs).

en: Display handle bar
sv: Visa handtagsrad

en: Display text with a fixed font
sv: Visa text med fast breddsteg

en: Distribution Version:
sv: Distributionsversion:

en: Do nothing
sv: Gör inget

en: Do you really want to reload the configuration file?
sv: Vill du verkligen läsa om konfigurationsfilen?

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Document properties
sv: Egenskaper för dokument

en: Document/View properties
sv: Dokument-/visningsegenskaper

en: Documents
sv: Dokument

en: Does this item need immediate attention? Note that some urgent tasks might not be important.  For example, Bill may want you to answer his email today, but you may have better things to do today.
sv: Kräver detta objekt omedelbar uppmärksamhet? Observera att en del angelägna uppgifter inte behöver vara viktiga. Nisse vill kanske att du svarar på hans brev idag, men det finns viktigare saker att göra idag.

en: Domain Name:
sv: Domännamn:

en: Don't ask next time.
sv: Fråga inte nästa gång.

en: Don't search mounted filesystems
sv: Sök inte i monterade filsystem

en: Don't search subdirectories
sv: Sök inte i underkataloger

en: Done
sv: Klart

en: Double Density 3.5" (720 KB)
sv: Dubbel densitet 3,5" (720 kB)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
sv: Dubbel densitet 5,25" (360 kB)

en: Double Overtime
sv: Kvalificerad övertid

en: Double-Overtime Rate:
sv: Avgift för kvalificerad övertid:

en: DoubleClick in previews:
sv: Dubbelklick i förhandsgranskningar:

en: DoubleClick in views:
sv: Dubbelklick på vyer:

en: Drag files in to make archives
sv: Dra in filer för att skapa arkiv

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
sv: Dra denna knapp till målet där du vill att arkivet ska skapas, eller tryck på den för att få fram en dialog där du kan välja.

en: Draw numbers
sv: Rita siffror

en: Drop files here to add them to the archive.
sv: Släpp filer här för att lägga till dem i arkivet.

en: Drop:
sv: Släpp:

en: Due
sv: Färdigt den

en: Due Date:
sv: Färdigdatum:

en: Due Date: the date by which the project absolutely must be completed by.
sv: Färdigtdatum: det datum då projektet absolut måste vara färdigt.

en: EBad block at block %lu
sv: ETrasigt block vid block %lu

en: ECould not determine current format type
sv: EKunde inte bestämma aktuell formateringstyp

en: EError closing device %s
sv: EFel vid stängning av enheten %s

en: EError during completion of formatting
sv: EFel vid fullgörande av formatering

en: EError formatting track #%d
sv: EFel vid formatering av spår #%d

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
sv: EAllmänt fel vid åtkomst av diskettenheten %s.
    
    Felkod %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
sv: EAllmänt fel vid åtkomst av diskettenheten %s.
    
    Felkod %s:%d

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
sv: EJag vet inte vad detta är, men det är väldigt fel.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
sv: EEj tillräckliga rättigheter för att öppna diskettenheten %s.

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: EProblem vid läsning av cylinder %d, väntade %d, läste %d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: ELäsfel:
    Problem vid läsning av cylinder %d, väntade %d, läste %d

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
sv: EKunde inte komma åt till disketten.
    
    Kontrollera att den är i diskettenheten
    och att luckan är stängd.

en: EUnable to create filesystem correctly.
sv: EKunde inte skapa filsystem korrekt.

en: EUnable to create filesystem.
sv: EKunde inte skapa filsystem.

en: EUnable to write to device %s
sv: EKunde inte skriva till enheten %s

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
sv: EKunde inte skriva till disketten.
    
    Kontrollera att den inte är skrivskyddad.

en: Easy
sv: Enkel

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Interval
sv: Redigera intervall

en: Edit Params...
sv: Redigera parametrar...

en: Edit Preferences...
sv: Redigera inställningar...

en: Edit Prefs...
sv: Redigera inställningar...

en: Edit Project Properties...
sv: Redigera projektegenskaper...

en: Edit it
sv: Redigera det

en: Edit selected colors ...
sv: Redigera markerade färger ...

en: Edit the Start & Stop Times
sv: Redigera start- och stopptiderna

en: Edit the diary entry and other task properties.
sv: Redigera dagboksposten och andra uppgiftsegenskaper.

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Elapsed
sv: Förlupen

en: Email Information...
sv: Skicka informationen via e-post...

en: Empty file
sv: Tom fil

en: Enable
sv: Slå på

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End
sv: Slut

en: End
    Comments :
sv: Slutet
    Kommentarer:

en: Enter a shell command to be executed when no projects are active.
sv: Ange ett skalkommando att köra då inga projekt är aktiva.

en: Enter a shell command to be executed whenever projects are switched.
sv: Ange ett skalkommando att köra då projekt byts.

en: Entry
sv: Post

en: Entry Start:
sv: Poststart:

en: Entry Stop:
sv: Poststopp:

en: Entry changed called for a non entry option!
sv: Poständring anropades för ett alternativ som inte är en post!

en: Entry that will be logged when a project starts. Use %t for the project title, %d for the description, etc. See the manual for more options.
sv: Post som kommer att loggas då ett projekt startas. Använd %t för projekttiteln, %d för beskrivningen, osv. Se manualen för fler alternativ.

en: Entry that will be logged when the project stops.  Use %t for the porject title, %d for the project description, etc. See the manual for more options.
sv: Post som kommer att loggas då projektet stoppas. Använd %t för projekttiteln, %d för projektbeskrivningen, osv. Se manualen för fler alternativ.

en: Equation
sv: Formel

en: Error
sv: Fel

en: Error - Unknown
sv: Fel - Okänt

en: Error 404 Not Found
sv: Fel 404 Inte hittad

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
sv: Fel vid stängning av filen "%s":
    %s
    Delar av eller all data kanske inte skrevs korrekt.

en: Error invoking query: %s
sv: Fel vid körning av frågan: %s

en: Error loading file:
    %s
    %s
sv: Fil vid inläsning av filen:
    %s
    %s

en: Error parsing actions data base
sv: Fel vid tolkning av åtgärdsdatabasen

en: Error: [%s]
sv: Fel: [%s]

en: Estimated Project Completion Date
sv: Uppskattat färdigställningsdatum för projektet

en: Estimated Project Start Date
sv: Uppskattat startdatum för projektet

en: Etymology:
sv: Etymologi:

en: Exact Time
sv: Exakt tid

en: Example:
sv: Exempel:

en: Exec actions
sv: Kör åtgärder

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
sv: Att köra godtyckliga program som du har hämtat från nätet kan vara farligt.
    
    Är du säker på att du vill köra "%s"?

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit program
sv: Avsluta programmet

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Export Current State
sv: Exportera aktuellt tillstånd

en: Export log
sv: Exportera logg

en: Export log...
sv: Exportera logg...

en: Extended regular expression search
sv: Sökning med utökade reguljära uttryck

en: FILE
sv: FIL

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
sv: Misslyckades med att packa upp och visa filen:
    %s
    %s

en: Failed to write file:
    %s
    %s
sv: Kunde inte skriva till filen:
    %s
    %s

en: Failure at executing `%s'
sv: Misslyckades med att köra "%s"

en: February
sv: februari

en: Fee rate to be charged for this task.
sv: Avgift att debiteras denna uppgift.

en: Fields
sv: Fält

en: File
sv: Arkiv

en: File %s exists, overwrite?
sv: Filen %s finns redan, skriva över?

en: File cannot be written
sv: Filen kan inte skrivas

en: File does not exists
sv: Filen finns inte

en: File exists, overwrite?
sv: Filen finns redan, skriva över?

en: File name
sv: Filnamn

en: File name :
sv: Filnamn:

en: File not saved ...
sv: Filen är inte sparad...

en: File owner
sv: Filägare

en: File owner group
sv: Filägargrupp

en: File saved ...
sv: Filen sparad...

en: File system type:
sv: Filsystemstyp:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filenames except
sv: Filnamn förutom

en: Filter log events
sv: Filtrera logghändelser

en: Filter..
sv: Filtrera...

en: Find
sv: Sök

en: Find Words...
sv: Sök ord...

en: Find string
sv: Sök sträng

en: Find:
sv: Sök:

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: Flat Fee
sv: Fast avgift

en: Flat Fee:
sv: Fast avgift:

en: Float
sv: Flyttal

en: Floppy Density:
sv: Diskettdensitet:

en: Floppy Device:
sv: Diskettenhet:

en: Floppy formatted successfully.
sv: Formateringen lyckades.

en: Floppy formatting cancelled.
sv: Formateringen avbröts.

en: Follow symbolic links
sv: Följ symboliska länkar

en: Font Selector
sv: Typsnittsväljare

en: Font to load
sv: Typsnitt att läsa in

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Format
sv: Formatera

en: Format Floppy Disks
sv: Formaterar disketter

en: Format a floppy
sv: Formatera en diskett

en: Format another floppy?
sv: Formatera en diskett till?

en: Format progress.
sv: Formateringsframsteg.

en: Free Memory:
sv: Ledigt minne:

en: Free space
sv: Ledigt utrymme

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
sv: Gränssnitt för unixkommandona find/grep/locate

en: Full find (find)
sv: Fullständig sökning (find)

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
sv: GColorsel kunde inte läsa in filen:
    
    %s
    
    Se till att sökvägen du angav finns
    och att du har rättigheter att öppna filen.

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
sv: GColorsel kunde inte klistra in färger från urklipp.

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
sv: GColorsel kunde inte spara filen:
    
    %s
    
    Se till att sökvägen du angav finns
    och att du har skrivrättigheter.
    
    Vill du försöka igen?

en: GDiskFree Properties
sv: Egenskaper för GDiskFree

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
sv: GDiskFree är GNOME-implementationen av skalverktyget "df".

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: GNOME Archive Generator
sv: Arkivskapare för GNOME

en: GNOME Archive Generator aka Meat Grinder
sv: Arkivskapare för GNOME (Meat Grinder)

en: GNOME Character Map
sv: Teckenkarta för Gnome

en: GNOME DiskFree
sv: Ledigt diskutrymme

en: GNOME Penguin
sv: GNOME-pingvin

en: GNOME Search Tool
sv: Sökverktyg

en: GNOME client for RFC 2229-compliant dictionary server
sv: GNOME-klient för ordboksservrar som följer RFC 2229-standarden

en: GNOME contributors:
sv: Bidragsgivare till GNOME:

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
sv: GNOME: GNU Network Object Model Environment

en: GRAD
sv: GON

en: GTimeTracker is a combination stop-watch, diary, consultant billing system and project manager.  You can measure the amount of time you spend on a task, associate a memo with it, set a billing rate, print an invoice, as well as track that status of other projects.
sv: GTimeTracker är ett kombinerat stoppur, dagbok, konsultdebiteringssystem och projekthanterare. Du kan mäta mängden tid du spenderar på en uppgift, associera en minnesanteckning med den, ställa in en debiteringstaxa, skriva ut en räkning, och även spåra statusen på andra projekt.

en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Geometry
sv: Geometri

en: Geometry string: WxH+X+Y
sv: Geometristräng: B×H+X+Y

en: Gnome Calculator
sv: Gnome-miniräknare

en: Gnome Character Map
sv: Gnome-teckenkarta

en: Gnome Color Browser
sv: Gnome-färgväljare

en: Gnome Search Tool
sv: Gnome-sökverktyg

en: Gnome client for the MIT dictionary server
sv: Gnomeklient för MIT:s ordboksserver

en: Grab
sv: Fånga

en: Grab a color on the screen
sv: Fånga en färg från skärmen

en: Grab:
sv: Fånga:

en: Green :
sv: Grön:

en: Grid
sv: Rutnät

en: Header :
sv: Rubrik:

en: Headword:
sv: Rubrikord:

en: Help
sv: Hjälp

en: Hex 16 bits
sv: Hex 16-bitars

en: Hex 8 bits
sv: Hex 8-bitars

en: Hide app
sv: Göm program

en: High
sv: Hög

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
sv: Hög densitet 3,5" (1,44 MB)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
sv: Hög densitet 5,25" (1,2 MB)

en: Hold
sv: Vänta

en: Horizontal
sv: Vågrätt

en: Host Name:
sv: Värdnamn:

en: Hours to Finish:
sv: Timmar att färdigställa:

en: How important is it to perform this task?  Not everything important is urgent.  For example, it is important to file a tax return every year, but you have a lot of time to get ready to do this.
sv: Hur viktigt är det att denna uppgift utförs? Inte allt som är viktigt är brådskande. Det är till exempel viktigt att deklarera varje år, men det finns gott om tid att göra detta.

en: How should this task be billed?  "Billable" means bill to the customer in the normal fashion.   "Not Billable" means we can't ask for money for this, don't print on the invoice.   "No Charge" means print on the invoice as 'free/no-charge'.
sv: Kan denna uppgift debiteras? "Debiterbar" betyder debitera kunden på normalt vis. "Inte debiterbart" betyder att vi inte kan ta betalt för detta, och skriv inte detta på räkningen. "Ingen avgift" betyder skriv ut det på räkningen som "utan kostnad".

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
sv: Jag kan inte köra denna åtgärd. Kontrollera att:
    
    1. Du har associerat en åtgärd med denna händelse.
    2. Det associerade dokumentet fortfarande finns.
    3. Typen hos det associerade dokumentet.
    
    Gå till inställningar i redigera-menyn.

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
sv: Jag kommer att stänga "%s".
    
    Observera att %d vyer kommer att förstöras och att
    %d virtuella dokument använder data från detta dokument.
    
    Vill du fortsätta?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
sv: Jag kommer att stänga "%s".
    
    Observera att %d vyer kommer att förstöras.
    
    Vill du fortsätta?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
sv: Jag kommer att stänga den sista vyn av "%s".
    
    Detta dokument kommer också att stängas, fortsätta?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
sv: Jag kommer att stänga den sista vyn av "%s".
    
    Detta dokument kommer också att stängas, fortsätta?
    
    Observera att %d virtuella dokument använder data från detta dokument.

en: IDE Device Tool
sv: IDE-enhetsverktyg

en: IDE Status
sv: IDE-status

en: IO Mode
sv: IO-läge

en: IRQ Unmask
sv: IRQ-unmask

en: Idle Seconds:
sv: Tomgångssekunder:

en: If the gap between intervals is smaller than this, the intervals will be merged together.
sv: Om avståndet mellan intervallen är mindre än detta kommer intervallen att slås samman.

en: If this project is billed for one price no matter how long it takes, enter the fee here.
sv: Om detta projekt kommer att kosta en viss avgift oavsett hur lång tid det tar kan du ange avgiften här.

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
sv: Ignorera standard in; kan behövas i vissa fall.

en: Imp
sv: Vikt

en: Importance:
sv: Viktighet:

en: Importance: How important is this project?
sv: Viktighet: Hur viktigt är detta projekt?

en: In Progress
sv: Pågår

en: Inactivity Timeout
sv: Inaktivitetstimeout

en: Indicator
sv: Indikator

en: Info about logview
sv: Information om logview

en: Inhibit loading of last font
sv: Avaktivera inläsning av senaste typsnitt

en: Inhibit remembering selected font for next run
sv: Avaktivera minne för valt typsnitt vid nästa körning

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Character...
sv: Infoga tecken...

en: Insert Diary Entry
sv: Infoga dagbokspost

en: Insert a new diary entry above this one.
sv: Infoga en ny dagbokspost ovanför denna.

en: Insert a new diary entry above this time interval.
sv: Infoga en ny dagbokspost ovanför detta tidsintervall.

en: Insert character(s) by choosing character codes
sv: Infoga tecken genom att välja teckenkoder

en: Insert character(s) by choosing character codes.
sv: Infoga tecken genom att välja teckenkoder.

en: Insert color
sv: Infoga färg

en: Insert every selected character at the end of the text entry
sv: Infoga varje valt tecken i slutet på inmatningsrutan

en: Internal notes about the project that will not be printed on an invoice.
sv: Interna anteckningar om projektet som inte kommer att skrivas på en räkning.

en: Intervals
sv: Intervall

en: Intervals smaller than this will be discarded
sv: Intervall mindre än detta kommer att ignoreras

en: Invalid user or group
sv: Ogiltig användare eller grupp

en: Invoke sync before getting usage info
sv: Anropa sync innan användningsinformation hämtas

en: Is this task ready to be billed to the customer? "Hold" means maybe, but not yet, needs review.   "Bill" means print this on the next invoice.   "Paid" means that it should no longer be included on invoices.
sv: Är denna uppgift redo att debiteras kunden? "Vänta" betyder kanske men inte än, kräver granskning. "Räkning" betyder skriv detta på nästa räkning. "Betalat" betyder att detta inte längre ska inkluderas på räkningar.

en: It was not possible to open the file `%s'
sv: Kunde inte öppna filen "%s"

en: January
sv: januari

en: Journal
sv: Dagbok

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Keep settings
sv: Behåll inställningar

en: Kilobytes
sv: Kilobyte

en: Last date:
sv: Senaste datum:

en: Last modification time
sv: Tid för senaste ändring

en: Left
sv: Vänster

en: Legacy MFM/RLL drive
sv: Gammal MFM/RLL-disk

en: Let a cute pinguin chase your pointer
sv: Låt en söt pingvin jaga din muspekare

en: Line
sv: Linje

en: Linear
sv: Linjär

en: Linux Native (ext2)
sv: Linuxformat (ext2)

en: List
sv: Lista

en: Load a palette
sv: Läs in en palett

en: Loading file, please wait ...
sv: Läser in fil, var vänlig och vänta...

en: Loading files, please wait ...
sv: Läser in filer, var vänlig och vänta...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Locate file:
sv: Hitta fil:

en: Log information
sv: Logginformation

en: Log line detail for %s
sv: Detaljerad loggrad för %s

en: Log line detail for <No log loaded>
sv: Detaljerad loggrad för <Ingen logg inläst>

en: Log stats
sv: Loggstatus

en: Log:
sv: Logg:

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Logfile
sv: Loggfil

en: Logo file not found
sv: Hittade inte logotypfilen

en: Look up
sv: Slå upp

en: Look up Word...
sv: Slå upp ord...

en: Look up word in dictionary
sv: Slå upp ord i ordboken

en: Looking up word...
sv: Slår upp ord...

en: Lookup done
sv: Uppslagning klar

en: Low
sv: Låg

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
sv: MFelaktig data i cylinder %d. Fortsätter...

en: MChecking for bad blocks...
sv: MSöker efter trasiga block...

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
sv: MSöker efter trasiga block... (det kan ta ett tag)

en: MChecking for bad blocks... Done
sv: MSöker efter trasiga block... klart

en: MDI (Multiple Document Interface)
sv: MDI (Multiple Dokument Interface)

en: MFailed to open device %s for badblock checking
sv: MKunde inte öppna enhet %s för sökning efter trasiga block

en: MFormatting the disk...
sv: MFormaterar disketten...

en: MFormatting the disk... Done
sv: MFormaterar disketten... Klar

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
sv: MInternt fel: Kan inte flytta till rätt plats.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
sv: MInternt fel: konstigt värde (%ld) i do_test

en: MMaking filesystem on disk...
sv: MSkapar filsystem på disketten...

en: MMaking filesystem on disk... Done
sv: MSkapar filsystem på disketten... klart

en: MVerifying the format...
sv: MVerifierar formateringen...

en: MVerifying the format... Done
sv: MVerifierar formateringen... Klar

en: Mail To...
sv: Skicka e-post till...

en: Main body:
sv: Huvudkropp:

en: Make guname act as a control center applet
sv: Gör så att guname blir ett kontrollcenterprogram

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Med
sv: Mellan

en: Medium
sv: Mellan

en: Memory
sv: Minne

en: Memory Information
sv: Minnesinformation

en: Menu items
sv: Menyposter

en: Merge Down
sv: Slå samman nedåt

en: Merge Into Interval Above
sv: Slå samman i intervallet ovan

en: Merge Into Interval Below
sv: Slå samman i intervallet nedan

en: Merge Up
sv: Slå samman uppåt

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Min Recorded:
sv: Minst inspelad:

en: Minimum Interval:
sv: Minimumintervall:

en: Misc
sv: Diverse

en: Mode:
sv: Läge:

en: Model
sv: Modell

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Monitor
sv: Övervaka

en: Monitor log
sv: Övervaka logg

en: Monitor options
sv: Övervakningsinställningar

en: Monitor...
sv: Övervaka...

en: Monitoring logs...
sv: Övervakar loggar...

en: Month
sv: Månad

en: Mount Point:
sv: Monteringspunkt:

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Multisector
sv: Multisektor

en: Name
sv: Namn

en: Name :
sv: Namn:

en: New Color
sv: Ny färg

en: New Diary Entry
sv: Ny dagbokspost

en: New Diary _Entry
sv: Ny dagboks_post

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: New File
sv: Ny fil

en: New Interval
sv: Nytt intervall

en: New Project...
sv: Nytt projekt...

en: New Time Interval
sv: Nytt tidsintervall

en: New View
sv: Ny vy

en: New text viewer window
sv: Nytt textvisarfönster

en: No
sv: Nej

en: No Charge
sv: Ingen avgift

en: No Default Value
sv: Inget standardvärde

en: No Error
sv: Inget fel

en: No Project Command:
sv: Inget projektkommando:

en: No command for this mime type
sv: Inget kommando för denna MIME-typ

en: No filename selected
sv: Inget filnamn valt

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
sv: Inga filer eller mappar. Släpp filer eller mappar
    ovan för att lägga till dem till arkivet

en: No information for this filesystem.
sv: Ingen information om detta filsystem.

en: No items to archive
sv: Inga objekt att arkivera

en: No log files to open
sv: Inga loggfiler att öppna

en: No matches found
sv: Inga sökträffar

en: No search string was specified!
sv: Ingen söksträng angavs!

en: No such file or directory:
    %s
sv: Det finns inte en sådan fil eller katalog:
    %s

en: None
sv: Ingen

en: Not Billable
sv: Inte debiterbart

en: Not Set
sv: Inte angiven

en: Not Started
sv: Inte påbörjad

en: Not enough memory!
sv: Inte tillräckligt med minne!

en: Notebook
sv: Flikhäfte

en: Notebook Tab position:
sv: Flikpositionen hos häftet:

en: Notepad
sv: Anteckningsblock

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Nothing to locate
sv: Inget att hitta

en: November
sv: november

en: Num. lines:
sv: Antal rader:

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
sv: Antal filer: %d
    Antal mappar: %d

en: October
sv: oktober

en: Old GTT Tasks
sv: Gammal GTT-uppgift

en: On ... execute ...
sv: På ... kör ...

en: On Hold
sv: Vilande

en: On Reset
sv: Vid reset

en: One or more files can not be restored :
sv: En eller flera filer kan inte återskapas:

en: Only the superuser can use this tool
sv: Endast superanvändaren kan använda detta verktyg

en: Open
sv: Öppna

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open Palette
sv: Öppna palett

en: Open Text File...
sv: Öppna textfil...

en: Open a palette
sv: Öppna en palett

en: Open log
sv: Öppna logg

en: Open log...
sv: Öppna logg...

en: Open new logfile
sv: Öppna ny loggfil

en: Operating System Release:
sv: Operativsystemsutgåva:

en: Operating System Version:
sv: Operativsystemsversion:

en: Operating System:
sv: Operativsystem:

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: OverOver
sv: Överövertid

en: Overtime
sv: Övertid

en: Overtime Rate:
sv: Övertidsavgift:

en: PROJECT
sv: PROJEKT

en: Page files as with `more' and `less'
sv: Visar textfiler som "more" och "less"

en: Paid
sv: Betalat

en: Parameter Editor
sv: Parameterredigerare

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Params...
sv: Parametrar...

en: Part of speech:
sv: Del av tal:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Clipboard Contents
sv: Klistra in innehållet i urklipp

en: Paste Diary Entry
sv: Klistra in dagbokspost

en: Paste Project
sv: Klistra in projekt

en: Paste a previously cut diary entry.
sv: Klistra in en tidigare urklippt dagbokspost.

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklippet

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pen
sv: Penna

en: Percent Complete: How much of this project has been finished till now.
sv: Procent färdigt: Hur mycket av detta projekt som är färdigt just nu.

en: Percent free
sv: Ledigt i procent

en: Personal cron manager
sv: Personlig cron-hanterare

en: Personal crontab manager
sv: Personlig crontab-hanterare

en: Planned Finish:
sv: Planerat slut:

en: Planned Start:
sv: Planerad start:

en: Planning
sv: Planering

en: Please select a file document before.
sv: Välj ett fildokument först.

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
sv: Välj typen av dokument att skapa.
    Du kan välja ett kort namn, men förväxla det inte med filnamnet.

en: Please, select the type of view you want to create.
sv: Välj typen av vy du vill skapa.

en: Point
sv: Punkt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Prefs
sv: Inställn.

en: Prefs...
sv: Inställningar...

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print selected font name on exit
sv: Skriv ut valt typsnitt vid avslutning

en: Processor Speed:
sv: Processorhastighet:

en: Processor Type:
sv: Processortyp:

en: Project
sv: Projekt

en: Project Description:
sv: Projektbeskrivning:

en: Project List Display
sv: Projektlistevisning

en: Project Title
sv: Projekttitel

en: Project Title:
sv: Projekttitel:

en: Prompts the user for a program to run
sv: Frågar användaren efter ett program att köra

en: Pronunciation:
sv: Uttal:

en: Props
sv: Egensk.

en: Quick find (locate)
sv: Snabbsökning (locate)

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit GTimeTracker
sv: Avsluta GTimeTracker

en: RCL
sv: HÄMT

en: Rates
sv: Avgifter

en: ReadLogStats: out of memory
sv: ReadLogStats: slut på minne

en: Real Memory:
sv: Fysiskt minne:

en: Reason %d
sv: Anledning %d

en: Reboot
sv: Starta om

en: Red :
sv: Röd:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Regular
sv: Vanlig

en: Regular Rate:
sv: Vanlig avgift:

en: Regular expression search
sv: Sökning med reguljärt uttryck

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload Configuration File
sv: Läs om konfigurationsfilen

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove <<
sv: Ta bort <<

en: Remove selected colors
sv: Ta bort markerade färger

en: Remove the selected item(s)
sv: Ta bort de markerade objekten

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports/<Separator>
sv: Rapporter/<Avskiljare>

en: Revert to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Right
sv: Höger

en: Run A Command...
sv: Utför ett kommando...

en: Run in analog (slide rule) mode
sv: Kör i analogt läge (räknesticka)

en: Run program...
sv: Kör...

en: Runlevel 2
sv: Körnivå 2

en: Runlevel 3
sv: Körnivå 3

en: Runlevel 4
sv: Körnivå 4

en: Runlevel 5
sv: Körnivå 5

en: Running: %s
sv: Kör: %s

en: SQRT
sv: ROT

en: STO
sv: LAGR

en: Save
sv: Spara

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save Configuration File
sv: Spara konfigurationsfil

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save HTML To File
sv: Spara HTML till fil

en: Save Information to File...
sv: Spara informationen till fil...

en: Save Palette as
sv: Spara palett som

en: Save Results
sv: Spara resultat

en: Save System Information As...
sv: Spara systeminformation som...

en: Save Text As...
sv: Spara text som...

en: Save palette _As...
sv: Spara _palett som...

en: Save session on exit.
sv: Spara sessionen vid avslut.

en: Save the current palette in a file
sv: Spara den aktuella paletten i en fil

en: Save the current palette with a different name
sv: Spara den aktuella paletten med ett annat namn

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scale
sv: Skala

en: Search
sv: Sök

en: Search RGB
sv: Sök RGB

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Strategy:
sv: Sökstategi:

en: Search all databases
sv: Sök i alla databaser

en: Search already running on another page
sv: Sökning är redan igång på en annan sida

en: Search command line
sv: Sökningskommandorad

en: Search it in ->
sv: Sök det i ->

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select Character
sv: Välj tecken

en: Select a font for pasting
sv: Välj ett typsnitt att klistra in

en: Select a project on startup
sv: Välj ett projekt vid uppstart

en: Select log events
sv: Välj logghändelser

en: Select source document
sv: Välj källdokument

en: Select type
sv: Välj typ

en: Select...
sv: Välj...

en: Selection:
sv: Markering:

en: September
sv: september

en: Serial No.
sv: Serienummer

en: Server to use, default search strategy, fonts
sv: Servern som ska användas, sökstrategi, typsnitt

en: Set how Uncertain the Start Time Is
sv: Ange hur osäker starttiden är

en: Set the buttons to be focusable or not
sv: Ange om knapparna ska vara fokuserbara

en: Set the character table's font.
sv: Ange typsnitt för teckentabellen.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shall I setup a new configuration?
sv: Ska jag ställa in en ny konfiguration?

en: Shell
sv: Skal

en: Shell Commands
sv: Skalkommandon

en: Short name :
sv: Kort namn:

en: Show Command
sv: Visa kommando

en: Show Current Diary Entry
sv: Visa aktuell dagbokspost

en: Show Estimated Effort
sv: Visa uppskattad tidsåtgång

en: Show Gnome Character Map's manual
sv: Visa bruksanvisning för Gnome-teckenkarta

en: Show Percent Complete
sv: Visa procent färdigt

en: Show Planned Project End Date
sv: Visa planerat slutdatum för projekt

en: Show Planned Project Start Date
sv: Visa planerat startdatum för projekt

en: Show Project Description
sv: Visa projektbeskrivning:

en: Show Project Due Date
sv: Visa färdigdatum

en: Show Project Importance
sv: Visa projektviktighet

en: Show Project Status
sv: Visa projektstatus

en: Show Project Urgency
sv: Visa projektangelägenhet

en: Show Seconds
sv: Visa sekunder

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Show Sub-Projects
sv: Visa underprojekt

en: Show Table Header
sv: Visa tabellrubriker

en: Show Time For The Current Diary Entry
sv: Visa tid för den aktuella dagboksposten

en: Show Time This Month
sv: Visa tid denna månad

en: Show Time This Week
sv: Visa tid denna vecka

en: Show Time This Year
sv: Visa tid detta år

en: Show Time Today
sv: Visa tid idag

en: Show Toolbar Icons
sv: Visa knappradsikoner

en: Show Toolbar Texts
sv: Visa knappradstexter

en: Show Tooltips
sv: Visa hjälpbubblor

en: Show Total Time Ever
sv: Visa total tid

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
sv: Visa "Klipp ut", "Kopiera", "Klistra in"

en: Show `Help'
sv: Visa "Hjälp"

en: Show `Journal'
sv: Visa "Dagbok"

en: Show `New'
sv: Visa "Ny"

en: Show `Preferences'
sv: Visa "Inställningar"

en: Show `Properties'
sv: Visa "Egenskaper"

en: Show `Quit'
sv: Visa "Avsluta"

en: Show `Save', `Reload'
sv: Visa "Spara", "Läs om"

en: Show `Timer'
sv: Visa "Klocka"

en: Show a sample introductory primer for designing custom reports
sv: Visa en introduktionshandbok för skapande av anpassade rapporter

en: Show a sample invoice for this project
sv: Visa en exempelräkning för detta projekt

en: Show and Configure IDE Device Settings
sv: Visa och konfiguera IDE-enhetsinställningar

en: Show calendar log
sv: Visa kalenderlogg

en: Show drive mount points
sv: Visa enheternas monteringspunkter

en: Show drive size
sv: Visa enhetsstorlek

en: Show free space on mounted file systems using dials.
sv: Visar ledigt utrymme på monterade filsystem

en: Show line info
sv: Visa radinformation

en: Show log stats
sv: Visa loggstatus

en: Show the 'szing', that is, the estimated amount of work that it will take to perform this project.
sv: Visa "storleken", dvs den uppskattade mängden arbete som det kommer att ta att slutföra detta projekt.

en: Show the timesheet journal for this project
sv: Visa tidsdagbok för detta projekt

en: Show the verbose timesheet journal for this project
sv: Visa den utförliga tidsdagboken för detta projekt

en: Show user preferences
sv: Visa användarinställningar

en: Show values
sv: Visa värden

en: Show various system information
sv: Visa diverse systeminformation

en: Show/Hide Definition Window...
sv: Visa/Göm definitionsfönstret...

en: Shows a stripchart
sv: Visar en graf

en: Shows a stripchart plot
sv: Visar en graf

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Shut Down or Reboot
sv: Stäng av eller starta om

en: Shutdown or Reboot
sv: Stäng av eller starta om datorn

en: Simple Calculator
sv: Miniräknare

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
sv: Enkel dubbelprecisionsminiräknare liknande xcalc

en: Simple editor (notepad)
sv: Enkel textredigerare

en: Simple substring search
sv: Enkel delsträngssökning

en: Single User Mode
sv: Singel-användarläge

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Sizing: How much work it will take to finish this project.
sv: Projektstorlek: Hur mycket arbete det kommer att ta att färdigställa detta projekt.

en: Sleeping
sv: Sover

en: Small utility to browse available X11 colors.
sv: Litet program för att bläddra i tillgängliga X11-färger.

en: Smart lookup
sv: Smart uppslagning

en: Smooth
sv: Jämn

en: Solid
sv: Heldragen

en: Sorry, no preferences yet.
sv: Ledsen, inga inställningar än.

en: Special properties
sv: Speciella egenskaper

en: Specify geometry
sv: Ange geometri

en: Specify the geometry of the window.
sv: Ange fönstrets geometri.

en: Spell
sv: Stava

en: Spell Check...
sv: Stavningskontroll...

en: Spell check done
sv: Stavningskontroll klar

en: Spell checker
sv: Stavningskontroll

en: Spell-checking...
sv: Kontrollerar stavning...

en: St_art
sv: St_arta

en: Standby
sv: Viloläge

en: Start
sv: Starta

en: Start Fuzz
sv: Startosäkerhet

en: Start Time Fuzziness
sv: Starttidsosäkerhet

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: Start directory does not exist
sv: Startkatalogen finns inte

en: Start in directory:
sv: Starta i katalog:

en: Start the timer running
sv: Starta klockan

en: Start/Stop Timer
sv: Starta/stoppa klocka

en: Sto_p
sv: Sto_ppa

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop the timer
sv: Stoppa klockan

en: String not found
sv: Hittade inte strängen

en: Stripchart Plotter
sv: Grafritare

en: Sub-number:
sv: Delnummer:

en: Swap Space ("virtual memory"):
sv: Växlingsutrymme ("virtuellt minne"):

en: Switch Project Command:
sv: Byt projektkommando:

en: Switch log
sv: Växla logg

en: Switches between projects that happen faster than this will not be logged (enter the number of seconds)
sv: Byten mellan projekt som sker snabbare än detta kommer inte att loggas (ange antalet sekunder)

en: SysLog tool
sv: Systemloggsverktyg

en: System Colors
sv: Systemfärger

en: System Idle
sv: Systemet oanvänt

en: System Info
sv: Systeminformation

en: System Information
sv: Systeminformation

en: System Log Viewer
sv: Systemloggvisare

en: System Status:
sv: Systemstatus:

en: System log monitor
sv: Systemloggsövervakare

en: TOUCHED!!
sv: RÖRD!!

en: Task Time
sv: Uppgiftstid

en: Technical information about this computer
sv: Teknisk information om denna dator

en: Text File Viewer
sv: Textfilsvisare

en: Text copied to clipboard...
sv: Text kopierad till urklipp...

en: Text cut to clipboard...
sv: Text urklippt till urklipp...

en: Text pasted from clipboard...
sv: Text inklistrad från urklipp...

en: Text to copy:
sv: Text att kopiera:

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
sv: DMA-inställningarna för denna disk kan inte ändras.

en: The GNOME Archive Generator
sv: Arkivskapare för GNOME

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
sv: GNOME-diagramritaren ritar diverse användarspecifierade parametrar som en funktion av tiden. Dess huvudanvändningsområde är att rita grafer över systemanvändning såsom processorbelastning, processoranvändning, nätverksbelastning och liknande. Andra användningsområden lämnas som en övning för den intresserade.

en: The Gnome Calculator
sv: Gnome-miniräknaren

en: The Gnome Search Tool
sv: Sökverktyget i Gnome

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
sv: Gnomes motsvarighet till Microsoft Windows teckenkarta.

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
sv: IRQ unmask-inställningen för denna disk kan inte ändras.

en: The billed unit of time will be rounded to an integer multiple of this time.
sv: Den debiterade tidsenheten kommer att rundas av till en heltalsmultipel av denna tid.

en: The current active project will be made inactive after there has been no keyboard/mouse activity after this number of seconds.  Set to -1 to disable.
sv: Det för tillfället aktiva projektet kommer att göras inaktivt efter det att det inte har varit någon tangentbords-/musaktivitet efter detta antal sekunder. Ställ till -1 för att deaktivera.

en: The current diary entry
sv: Den aktuella dagboksposten

en: The current status of this project.
sv: Den aktuella statusen för detta projekt.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
sv: Enhet %s är frånkopplad.
    Anslut enheten för att fortsätta.

en: The device to format
sv: Enheten som skall formateras

en: The dollars per hour charged for overtime work on this project.
sv: Kronor per timme som tas för övertidsarbete på detta projekt.

en: The dollars per hour normally charged for this project.
sv: Kronor per timme som normalt tas för detta projekt.

en: The drive refused to keep its settings.
sv: Disken vägrade behålla sina inställningar.

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
sv: Den körbara filen är för en annan plattform och kan inte köras på detta system

en: The file
    	%s
    doesn't seem to be a GTT project data file
sv: Filen
    	%s
    verkar inte vara en GTT-projektdatafil

en: The file
    	%s
    seems to be corrupt
sv: Filen
    	%s
    verkar vara skadad

en: The file %s was not found.
sv: Filen %s hittades inte.

en: The file `%s' is empty
sv: Filen "%s" är tom

en: The file is a core file and can not be executed
sv: Filen är en core-fil och kan inte köras

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
sv: Följande brev kommer att skickas till %s.
     Är du säker att du vill skicka denna information?

en: The keyboard and mouse have been idle
    for %d minutes.  The currently running
    project (%s - %s)
    has been stopped.
    Do you want to restart it?
sv: Tangentbordet och musen har inte använts
    på %d minuter. Det pågående projektet
    (%s - %s) har stoppats.
    Vill du starta om det?

en: The over-overtime rate (overtime on Sundays, etc.)
sv: Övertidsavgiften (övertid på söndagar osv)

en: The server you specified could not be found.
sv: Servern som du angav kunde inte hittas.

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
sv: Du verkar redan köra en GTimeTracker.
    Klicka på OK för att starta ändå eller tryck Avbryt för att hoppa ur.

en: There was an error. `%s' is empty
sv: Det uppstod ett fel. "%s" är tom

en: This  program  is  part of  the  GNOME  project. Logview comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under the conditions of the GNU General Public Licence. The log icon is a courtesy of Tuomas Kuosmanen (a.k.a tigert).
sv: Detta program är en del av GNOME-projektet. Logview kommer med INGEN SOM HELST GARANTI. Detta är fri programvara, och du får gärna distribuera det under villkoren i GNU General Public Licence. Loggikonen är gjord av Tuomas Kuosmanen (också känd som tigert).

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
sv: Detta dokumentet läser dokument från en eller flera andra dokument. Välj dessa dokument.

en: This function is not yet implemented!
    Coming Soon, I hope!
sv: Denna funktion är ännu inte implementerad!
    Kommer snart, hoppas jag!

en: This is a library and can not be executed
sv: Detta är ett bibliotek och kan inte köras

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
sv: Det här är ett gränssnitt till locate. Om du skriver in en enkel
    sträng måste den utgöra en delsträng av hela sökvägen, och om du
    skriver in en sträng med jokertecken ska den stämma med hela sökvägen.

en: This is an unknown kind of executable
sv: Det här är en okänd typ av körbar fil

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
sv: Detta är kommandoraden som kan användas till att köra denna sökning från konsollen:
    (Observera: för att skriva ut en fil per rad i stället för en null-sepererad rad lägger du till "| tr '\000' '\n'" till raden nedan)

en: Ticks
sv: Intervall

en: Time Tracker tool
sv: Tidtagarur för projekt

en: Time below which an interval is merged with its neighbors
sv: Tid under vilken ett intervall slås samman med dess grannar

en: Time spent on this project this month.
sv: Tid spenderad på detta projekt denna månad.

en: Time spent on this project this week.
sv: Tid spenderad på detta projekt denna vecka.

en: Time spent on this project this year.
sv: Tid spenderad på detta projekt detta år.

en: Time spent on this project today.
sv: Tid spenderad på detta projekt idag.

en: Time spent under the current diary entry.
sv: Tid spenderad under den aktuella dagboksposten.

en: Time tracking tool
sv: Tidtagarur

en: Timer
sv: Klocka

en: Title
sv: Titel

en: Today
sv: Idag

en: Tolerance :
sv: Tolerans:

en: Too many open logs. Close one and try again
sv: För många loggar öppnade. Stäng en och försök igen

en: Toolbar
sv: Knapprad

en: Toolbar Segments
sv: Knappradsdelar

en: Top
sv: Topp

en: Toplevel
sv: Överst

en: Total
sv: Totalt

en: Total Memory:
sv: Totalt minne:

en: Total time spent on this project.
sv: Total tid spenderad på detta projekt.

en: Turn off or reset the computer
sv: Stäng av eller starta om datorn

en: Type
sv: Typ

en: U
sv: A

en: Unable to access the drive.
sv: Kunde inte komma åt enheten.

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
sv: Kan inte visa den komprimerade filen.
    Hittade inte zcat i din sökväg.

en: Unable to open logfile!
sv: Kunde inte skapa loggfil!

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
sv: Kunde inte öppna enhet %s, formateringen kan inte fortsätta.

en: Unable to open the file %s
    %s
sv: Kunde inte öppna filen %s
    %s

en: Unable to parse the geometry string '%s'
sv: Kunde inte tolka geometristrängen "%s"

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
sv: Kan inte utföra den begärda åtgärden, antingen beroende på att
    servern du använder är nere eller att är du inte uppkopplad mot
    Internet. Om du inte redan är uppkopplad mot Internet, koppla
    upp och förök igen.

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown filesystem
sv: Okänt filsystem

en: Unkown Error
sv: Okänt fel

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Information
sv: Uppdatera informationen

en: Update interval (ms)
sv: Uppdateringsintervall (ms)

en: Urgency:
sv: Angelägenhet

en: Urgency: Does this project need to be done soon, done quickly?
sv: Angelägenhet: Måste detta projekt bli färdigt snart, och väldigt snabbt?

en: Use Logfile
sv: Använd loggfil

en: Used space
sv: Använt utrymme

en: User Colors
sv: Användarfärger

en: User Listing
sv: Användarlista

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: User's Guide and Manual
sv: Användarguide och -manual

en: Value
sv: Värde

en: Values
sv: Värden

en: Vertical
sv: Lodrätt

en: View Calendar
sv: Visa kalender

en: View Project Fields
sv: Visa projektfält

en: View and Edit Timestamp Logs
sv: Visa och redigera tidsstämplingsloggar

en: View or hide the action toolbar
sv: Visa eller göm åtgärdsverktygsraden

en: View or hide the statusbar
sv: Visa eller göm statusraden

en: View or hide the text toolbar
sv: Visa eller göm textverktygsraden

en: View properties
sv: Egenskaper för vy

en: View users on the system
sv: Visar en lista med inloggade användare

en: Warning
sv: Varning

en: Week
sv: Vecka

en: What is the status of this project?
sv: Vad är statusen på detta projekt?

en: Where to put the window, and its size
sv: Var fönstret skall placeras och dess storlek

en: Word definition
sv: Orddefinition

en: Word:
sv: Ord:

en: X Display Name:
sv: X-displaynamn:

en: Year
sv: År

en: Yes (%d sector)
sv: Ja (%d sektor)

en: Yes (%d sectors)
sv: Ja (%d sektorer)

en: You appear to have no IDE drives
sv: Du verkar inte ha några IDE-diskar

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
sv: Du kan ändra kommandona i popupmenyn.
    Ange bara namnet i menyn och vilket kommando
    som ska köras. I kommandosträngen kan du
    använda %u för att representera vald användare
    och %t för dess tty.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
sv: Du kan skapa en eller flera vyer för detta dokumentet. Observera att du måste skapa minst en vy.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
sv: Du har inte rätt rättigheter för att skriva till %s. Formatering är inte möjlig.
    Kontakta din systemadministratör angående skrivrättigheter.

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
sv: Du måste starta om GDict för att dessa
    inställningar ska aktiveras.

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
sv: Du måste vara superanvändaren (root) för att stänga av eller starta om datorn.

en: Your System
sv: Ditt system

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
sv: Din konfigurationsfil är trasig.
    Vill du skapa en ny session?

en: Zero out todays timer by deleting todays time logs
sv: Nollställ dagens klocka genom att ta bort tidsloggarna för idag

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom view
sv: Zoomvy

en: [GTT]New
sv: Ny

en: _Action Toolbar
sv: _Åtgärdsverktygsrad

en: _All Journal...
sv: _Komplett dagbok...

en: _Cut Diary Entry
sv: Klipp _ut dagbokspost

en: _Edit Diary Entry
sv: _Redigera dagbokspost

en: _Export Current State
sv: _Exportera aktuellt tillstånd

en: _Fixed Font
sv: _Typsnitt med fast breddsteg

en: _Focusable Buttons
sv: _Fokuserbara knappar

en: _Insert at end
sv: _Infoga i slutet

en: _Invoice...
sv: R_äkning...

en: _Journal...
sv: _Dagbok...

en: _New Diary Entry
sv: _Ny dagbokspost

en: _New Project...
sv: _Nytt projekt...

en: _New Report...
sv: _Ny rapport...

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Open palette...
sv: _Öppna palett...

en: _Paste Diary Entry
sv: Klistra _in dagbokspost

en: _Primer...
sv: _Förstagångshandbok...

en: _Quick format
sv: _Snabbformatera

en: _Reload Configuration File
sv: Läs _om konfigurationsfilen

en: _Reports
sv: _Rapporter

en: _Save Configuration File
sv: _Spara konfigurationsfilen

en: _Save palette
sv: _Spara palett

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Text Toolbar
sv: _Textverktygsrad

en: _Timer
sv: _Klocka

en: _Timer Running
sv: _Klocka aktiverad

en: a short description that will be printed on the invoice.
sv: en kort beskrivning som kommer att skrivas ut på räkningen.

en: action to execute when regexps are TRUE
sv: åtgärd att utföra när reguljära uttryck är sanna

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
sv: ett initieringsfel uppstod vid start av "guname-capplet".

en: closing parenthesis expected
sv: väntade avslutande parentes

en: del
sv: ta bort

en: description
sv: beskrivning

en: description:
sv: beskrivning:

en: empty
sv: tom

en: enabled
sv: aktiverad

en: extra junk at end: "%s"
sv: extra skräp på slutet: "%s"

en: gfloppy
sv: Diskettformaterare

en: grep options found in find list bad bad!
sv: grep-alternativ hittade i söklistan, fy fy!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
sv: kolumnbredd för värdnamnet (0 för att gömma denna kolumn):

en: invalid variable identifer: %s
sv: ogiltig identifierare: %s

en: log name regexp
sv: reguljärt uttryck för loggnamn

en: major
sv: större

en: message regexp
sv: reguljärt uttryck för meddelande

en: minor
sv: mindre

en: minutes
sv: minuter

en: missing variable identifer
sv: variabelidentifierare saknas

en: no description
sv: ingen beskrivning

en: no project selected
sv: inget projekt valt

en: no such field: %d
sv: inget sådant fält: %d

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
sv: icke-grep-alternativ hittat i grep-listan, fy fy!

en: number expected
sv: siffra förväntades

en: process regexp
sv: bearbeta reguljärt uttryck

en: program exited
sv: programmet avslutades

en: program started
sv: programmet startades

en: project %t started
sv: projektet %t startade

en: seconds
sv: sekunder

en: stopped project %t
sv: stoppade projektet %t

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
sv: tagg: [%s]
    loggnamn: [%s]
    process: [%s]
    meddelande: [%s]
    beskrivning: [%s]
    åtgärd: [%s]

en: tmp_list is NULL
sv: tmp_list är NULL

en: unknown token: >>>>
sv: okänd teckensekvens: >>>>

en: x^2
sv: x²
